Často si připomínám jednu větu z modlitby ve stáří, přisuzované svatému Františku Saleskému, která praví: "Chraň mne před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci," a pokouším se jejím poselstvím řídit. Někdy mě to stojí dost přemáhání, ale snad čtenáři mých blogů mi potvrdí, že reaguji většinou jen tehdy, pokud si myslím, že mohu sdělit nejen názor (na který lidé nejsou příliš zvědaví), ale také nějaká nová fakta.
Když jsem se dočetl, že prezident republiky Miloš Zeman v rozhovoru s redaktorem PL Radimem Panenkou na otázku "Co byste popřál čtenářům ParlamentníchListů.cz do roku 2017?" odpověděl: "Především bych jim popřál, aby četli co nejvíce Parlamentní listy jako velmi objektivní internetový deník, kterého si vážím," dalo mi hodně přemáhání, abych se zdržel komentáře na adresu validity výroku Miloše Zemana, jenž je schopen pokleslou žurnalistiku Parlamentních listů vydávat za "velmi objektivní." Nakonec jsem to nevydržel a reagoval jedním tweetem.
Vysvětlení k titulku: jeho první část je názvem skandálu, dalšího z řady, kterým se – od vzniku aféry Watergate – přidává přípona -gate. Tu druhou část jsem si vypůjčil z mezititulku rozsáhlého materiálu o aféře Pizzagate publikovaného na webu aeronet.cz. Ten se objevil na webu 27. listopadu, týden před tím, než i naše mainstreamová média začala – z pohledu aeronetu – „umlčovat informace.“
Tento víkend 4. prosince vydala ČTK zprávu o tom, že ve francouzské obci Publier u hranic s Itálii a Švýcarskem, musí obec odstranit z veřejného pozemku sochu Panny Marie na základě rozhodnutí tribunálu správního soudu v Grenoblu. Důvod? Podle ČTK „celostátní zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na starostu města.“ Zpráva končí konstatováním, že „Francie má přísné zákony oddělující církev od státu. V roce 2010 se Francie stala první evropskou zemí, která na veřejných místech zakázala nošení muslimských šátků zahalujících obličej.“