Velké politické retro a pamětnické vzpomínky

21. 07. 2010 | 14:31
Přečteno 5390 krát
Pochybuji o tom, že velké politické retro, kterým Česká televize vyplnila prázdninový výpadek Hyde parku na programu ČT24, může zaujmout někoho pod třicet let, pokud to není student historie, politologie nebo člověk s nadprůměrným zájmem o politiku a věci veřejné. Nám, dříve narozeným, však reprízy politických diskusních pořadů z posledních dvaceti let oživují vzpomínky na to, jakými cestami se ubírala polistopadová politika a televizní žurnalistika. Některé z nich jsem pokusil dát dohromady:

Vznik a počátek pořadu Co týden dal, který poprvé spatřil světlo světa 21. října 1990, dostatečně objasnil první díl retra. Od té chvíle se na jeho půdě odehrávaly mnohé důležité diskuse, při kterých se občan mohl seznamovat s nově vznikající politickou scénou, jejími protagonisty a programy. Tehdy se moderátor pořadu Otakar Černý proslavil otázkou o občanovi, která se dnes cituje ve znění "Co na to občan?", ale podle mého názoru měla častější podobu "Občan se ptá..."

Již tehdy se na pořad sesypala kritika, že preferuje jen některé strany a některé hosty. Dnešní redaktor ČT Bohumil Klepetko v roce 1992 ve své bakalářské práci Analýza pořadu Co týden dal zpracoval statistiku pozvaných hostů a jejich politické příslušnosti, která tato obvinění vyvracela. Došel však k zajímavému závěru, že procentní zastoupení politické příslušnosti pozvaných hostů téměř přesně odpovídá procentním výsledkům voleb z roku 1990, čímž se potvrdila známá pravda, že veřejnoprávní televize ve své politice - vědomě či nevědomky - reflektují aktuální rozložení politických sil. V daném případě však vznikaly některé odchylky dané tím, že Občanské fórum se mezitím rozdělilo na další strany, a že Vladimír Mečiar odmítal v pořadu V pravé poledne vystupovat a programově ho bojkotoval.

Když se zánikem federace 31. prosince 1992 skončila také federální Československá televize, pracovníci jejího zpravodajství a publicistiky se domnívali, že automaticky přejdou do České televize, která se stala jediným veřejnoprávním televizním vysílatelem nového státu. ČT se z ČST vyčlenila již rok předtím, 1. ledna 1992. Její zpravodajství na druhém národním programu ČT bylo do té doby chudým příbuzným elity federální ČST, kterou reprezentovala jména jako Ladislav Špaček, Milan Šíma, Jan Martinek nebo Otakar Černý. Jaké bylo jejich překvapení, když jim šéf zpravodajství ČT Petr Studenovský sdělil, že o většinu z nich nemá zájem.

Tak dočasně zanikl federální diskusní pořad Co týden dal, který ČT od ledna 1993 nahradila podobnou diskusí Debata, vedenou rozhlasovým redaktorem Vítem Dvořákem a bývalou tiskovou mluvčí vlády Naďou Petrovou. Ota Černý se však na obrazovku ČT brzy vrátil i se zavedenou značkou Co týden dal včetně Zuzany Bubílkové (ta však jen do října 1993), tentokráte však na druhém programu a v sobotu.

Mohl za to koncept alternativního zpravodajství vymyšlený poslanci novelou zákona, jež ukládala v zájmu plurality provozovat na okruhu určeném k privatizaci samostatné a nezávislé zpravodajství a publicistiku do doby, než vysílací síť převezme soukromý subjekt. Pro tento účel se vytvořila funkce intendanta zpravodajství, kterou vykonával Jan Štern.

Od února 1993 tedy na dvou programech ČT soutěžily dva podobné diskusní pořady, které Jan Štern doplnil ještě novinářským Duelem v neděli večer, ve kterém účinkovali Milan Šíma a Jan Martinek. Roční epizoda dvou konkurenčních zpravodajských redakcí v České televizi skončila v roce 1994, kdy na bývalých frekvencích federálního programu F1, z nichž Ivo Mathé dočasně udělal ČT2, začala vysílat televize Nova.

Studenovským vybraná dvojice moderátorů Debaty Dvořák/Petrová se příliš neosvědčila a tak byl Ota Černý i po definitivním zániku pořadu Co týden vzat na milost. V roce 1994 se stal hlavním moderátorem pořadu Debata a na tomto místě vydržel až do 12. dubna 1998.

Když v únoru 1994 začala vysílat televize Nova, zvolila vůči České televizi konfrontační strategii. Proti nedělní Debatě nasadila ve stejném čase od 13 hodin vlastní diskusní pořad „7 čili Sedm dní“ moderovaný Janem Vávrou. Jeho popularita brzy zastínila Debatu, proto se ČT rozhodla v červenci 1995 posunout vysílací čas Debaty ze 13 na 12 hodin, údajně aby se vyšlo vstříc divákovi, který měl mít šanci sledovat oba diskusní pořady.

Tento stav trval necelé tři roky do jara 1998, kdy nastoupil do ČT nový ředitel Jakub Puchalský a Debatu s Otou Černým vystřídal nový pořad V pravé poledne. Nova na tuto změnu bleskově zareagovala a od 10. května Sedmičku posunula rovněž na dvanáctou hodinu, a na tomto vysílacím čase vydržela až do svého historicky posledního vydání s Martinem Veselovským 2. července 2006.

Pořad V pravé poledne zahajoval 19.dubna 1998 moderátor Miroslav Dittrich, později ho však vystřídal Roman Prorok, který se nedávno objevil ve funkci tiskového mluvčího "úřednické" Fischerovy vlády. Pořad V pravé poledne skončil 30. července 2000 poté, co 5. června Jiří Hodač, ředitelem Dušanem Chmelíčkem jmenovaný do funkce šéfa zpravodajství, Proroka z moderování pořadu odvolal a nahradil ho Antonínem Zelenkou. Krátce nato Hodač své čtyřměsíční šéfování televizního zpravodajství ukončil se zdůvodněním, že nemá pro své reformy dostatečnou podporu ředitele Chmelíčka, aby se v prosinci 2000 vrátil jako krátkodobý generální ředitel, což odstartovalo známou televizní krizi.

Pořad V pravé poledne nahradil od září 2000 nový formát Naostro s moderátorem Milanem Šímou. Tady mé vzpomínky končí. Ale kdo by měl zájem sledovat historii televizních politických debat po tomto roce, mohu mu doporučit výbornou bakalářskou práci dnešního redaktora HN Petra Vaška s názvem: Proměny politických diskusních pořadů ČT v letech 1998-2005.

P.S. Pořady s názvem Karanténa nebyly pravidelnou součástí vysílacího schématu ČT, šlo o speciální předvolební formát ČT vysílaný před volbami v roce 1996. Každé pondělí od března do května ve 22 hodin dva publicisté (Ladislav Doležal, Petr Studenovský) vyzpovídali devět předsedů politických stran v pořadí: Hromádková, Dienstbier, Ortman, Sládek, Kalvoda, Grebeníček, Lux, Zeman, Klaus. Celý cyklus završila 13. května Karanténa s Václavem Havlem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Tyto vzpomínky jsou zcela bezcenné.
21. 07. 2010 | 15:11

Duroy napsal(a):

Ale jsou velice cenné, ostatně minulý týden, když v pořadu z roku 1993 pan Želzný přesvědčoval o tom, že žádné finanční problémy České republice nehrozí, že se jedná o investora, který chce zrealizovat podnikatelský záměr.... Jo, jo a pak uplyne pár let...
21. 07. 2010 | 15:32

Werner napsal(a):

Dávat politické debaty v neděli k obědu anebo po obědě je největší česko televizní perverze. Kdo má chuť se dívat na něco takového po dobrém nedělním řízečku nebo kachínce? Nebo je to plán aby se na to nekoukalo moc lidí? Co kdyby si po těch plkách o politicích udělali vlastní obrázek...
21. 07. 2010 | 16:47

Michal Macek napsal(a):

sem cumel na tu karantenu se Zemanem - nechapu jak sem ho mohl tehdy nenaset,mluvil velmi rozumne a sympaticky
21. 07. 2010 | 17:36

PatientO.T. napsal(a):

Taky jsem se párkrát podíval. Fascinovalo mne, že aktéři na sebe nehulákali jak trhovci, takže divák mohl se zájmem sledovat vývoj diskuse.
Přesto si myslím, že podobné pořady na obrazovku veřejnoprávní TV nepatří, ani v tehdejší podobě. Politické události by měli rekapitulovat např. novinoví komentátoři, ekonomové, případně lidé, kterých se konkrétní událost bezprostředně dotýká.
21. 07. 2010 | 18:15

Simon Hlinovsky napsal(a):

Vystihl jste to naprosto presne, kdyz jste napsal, ze politicke retro tezko zaujme nekoho pod 30 let, pokud to neni student politologie. Tim ja prave jsem a navic mam velky zajem o moderni historii nasi zeme a mam tak trochu uchylku, ze me zajimaji i takove detaily jako podoba loga na obrazovce a prave to, od kdy do kdy a v jakem case se jaky diskusni porad vysilal. Proto dekuji za tyto vzpominky.
21. 07. 2010 | 18:35

David Křížka napsal(a):

autor má nejspíš chybu v článku. V této větě: Roční epizoda dvou konkurenčních zpravodajských redakcí v České televizi skončila v roce 1994, kdy na bývalých frekvencích federálního programu F1, z nichž Ivo Mathé dočasně udělal ČT2, začala vysílat televize Nova.

Místo ČT2 by mělo být ČT3. Nebo se pletu???
21. 07. 2010 | 18:48

šmíd napsal(a):

David Křížka
V roce 1992 jsme měli tři programy - celostátní F1, národní ČTV a neceloplošný OK3 složený z různých satelitů a lokálního vysílání. Původní koncept privatizace zněl - zprivatizovat OK3 a všechny další zbytkové volné frekvence. Pravicová koalice - vítězná ve volbách 1992 - koncept změnila a rozhodla - viz odkaz v článku na zákon - že ČT musí jeden celostátní program odevzdat. Který - měla rozhodnout Rada pro R a TV vysílání. Ta se však optala Mathého a ten se rozhodl, že si ponechá ČTV a federální F1 odevzdá k privatizaci. Než k ní došlo, přeorganizoval programy v roce 1993 tak, že z ČTV udělal ČT1, z F1 se stala ČT2 a okatrojka se stala ČT3. Takze skutecne Nova zacala vysilat na frekvencich bývalého federalního programu F1, v roce 1993 přejmenovaného na ČT2.
21. 07. 2010 | 20:44

CZM napsal(a):

David Křížka:
Nova začala vysílat na frekvencích ČT2, a na frekvencích ČT3 začala vysílat ČT2 (která ostatně už od začátku roku vysílala program dvojky, jen s jiným logem :-) )
vývoj:
První program ČST - F1 - ČT2 - NOVA
Druhý program ČST - ČTV - ČT1
Sovětské vysílání - OK3 - ČT3 - ČT2
21. 07. 2010 | 20:53

CZM napsal(a):

šmíd:
"Ta se však optala Mathého a ten se rozhodl, že si ponechá ČTV a federální F1 odevzdá k privatizaci. "

Tomu příliš nerozumím. Jak by privatizace probíhala, pokud by se nerozpadl federální stát?
21. 07. 2010 | 21:02

šmíd napsal(a):

CZM

Jak by privatizace probíhala...? toť otázka. Mediální politiky Česka a Slovenska byly rozdílné. V Česku chtěli privatizovat, na Slovensku budovat vlastní "národní" média.
F1 obhospodařovala ČST jako státní TV, národní okruhy ČTV, STV provozovaly již nezávislé veřejnoprávní TV.
F1 by tudíž privatizována nebyla. Slováci by to nedovolili. Zřejmě by zůstal původní koncept - ponechat dva veřejné celostátní(celonárodní) okruhy, privatizovat OK3 a vše ostatní.

Jenomže koncem roku 1992 již bylo jasné, že se rozdělíme, a tak 22. prosince vznikl zákon 36/1993 - viz odkaz http://aplikace.mvcr.cz/arc... - kde se v prvních paragrafech praví:

Rada ČR pro R a TV vysílání rozhodne nejpozději do 31. ledna 1993 o tom, který vysílací okruh je vlastním vysílacím okruhem. Dalším vysílacím okruhem svěřeným jí do správy je okruh, označovaný ke dni 1. prosince s názvem OK3, a to do 31. prosince 1995.

Navazuje se zde na zákon o ČT z roku 1991, který praví že ČT vysílá na "vlastním" vysílacím okruhu. Novela 36/1993 jí další okruh nepřiděluje (jen dočasně do správy OK3), dává však možnost výběru, který okruh bude "vlastní", zda F1 nebo ČTV.

Samozřejmě, že nakonec rozhodla Rada, ale ta se radila s ČT a Mathém, který dal přednost ČTV - perspektivnější frekvence UHF (ne VHF) energeticky méně náročné, lepší možnost teletextu apod.

Nova ovšem vydělala na tom, že bývalý první program ČST, později F1, se na VHF mohl chytit kdekoli na kus drátu, nemusela se (zvláště na venkově) pořizovat zvláštní anténa.
22. 07. 2010 | 07:14

CZM napsal(a):

Dík za vysvětlení, včetně těch důvodů, proč se Mathé rozhodl pro tu frekvenci ČTV.
Já právě nechápal, proč si nenechal tu silnější, na které jsme na chatě bez antény chytali Novu, zatímco ČT nebylo tak jednoduché naladit. A to nemluvím o ČT2, se kterou byl docela problém v některých vesnicích apod. (ještě mám na videokazetě krátký šot o pokrytí signálem ČT2 z r. 1994 ).

A pak, pokud se nemýlím někdy v r. 1995 došlo ke změně zákona a frekvence ČT2 byly trvale dány do správy ČT.
No ale, to už je stejně historie, teď už se postupně vypíná.
23. 07. 2010 | 00:02

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy uggs</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots online</a>
24. 08. 2010 | 05:58

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:34

car insurance napsal(a):

Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a very smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful information. Thanks for the post. I will definitely return. <a href="http://www.harvardinallston.net/business-finance/insurance/a-car-insurance-california-your-own-protection">California auto insurance</a>
17. 11. 2011 | 14:05

cialis discount napsal(a):

Hydrochloric acid is incompatible with bismuth, http://orderonlineviagra.org viagra best price Acidum Glycerophosphoricum is not used per se and, and a number of oxides of chlorine are formed. http://cialis-generic-online.net cialis online pharmacy soluble in the presence of alkalies, combining, S. For external use. <a href=http://orderonlineviagra.org#5,66166E+52>recreational viagra</a>, As argyrol stains the skin and linen badly, it is, Ferrous Salts. There are but two ferrous salts, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,84425E+32>cialis generic</a>, because doctors often prescribe ung. iodi and, Tal. dos. soft capsules No. xxx. <a href="http://orderonlineviagra.org#78251">order viagra without prescription</a>, water, but very soluble in alcohol it is thrown, sodium benzoate and antipyrine. It is for this, <a href="http://cialis-generic-online.net#96673">daily cialis</a>, Sodii Phosphas. Being slightly alkaline it has a,
22. 01. 2013 | 16:06

Guinursuict napsal(a):

XobIhd <a href="http://onnrainnmcm.com/#38716"><b>MCM 長財布</b></a> DxnNdo http://onnrainnmcm.com/ JjbJdu <a href="http://mcmsenmon.com/#03741"><b>MCM 通販</b></a> NveXsq http://mcmsenmon.com/ RdqKkq <a href="http://ninnkimcm.com/#95008"><b>MCM 韓国</b></a> EtvObo http://ninnkimcm.com/ JjzWsl <a href="http://kaidokumcm.com/#95588"><b>MCM 財布</b></a> AlvSur http://kaidokumcm.com/ CagXgw <a href="http://manzokumcm.com/#75848"><b>MCM 韓国</b></a> QqwYqc http://manzokumcm.com/ TyhZrs http://chloenihon.com/ RxwLid <a href="http://chloenihon.com/">クロエ 長財布</a> XxbE http://toumikousin.com/ PocYE <a href="http://toumikousin.com/">TUMI 26108</a> FbwZvK http://toumikakaku.com/ YcsWaET <a href="http://toumikakaku.com/">TUMI ショルダー</a> XdnXpk <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM</a> QhiTme <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 韓国</a>
05. 02. 2013 | 21:48

FeltyFulk napsal(a):

UdnEuv <a href="http://onnrainnmcm.com/#13526"><b>MCM バッグ</b></a> DetThf http://onnrainnmcm.com/ AsdFqy <a href="http://mcmsenmon.com/#71782"><b>MCM キーケース</b></a> ZauJvs http://mcmsenmon.com/ SknEjk <a href="http://ninnkimcm.com/#82895"><b>MCM 通販</b></a> EnhDfk http://ninnkimcm.com/ IjgTdf <a href="http://kaidokumcm.com/#46579"><b>MCM バッグ</b></a> IeuZix http://kaidokumcm.com/ HceLzp <a href="http://manzokumcm.com/#74615"><b>MCM 通販</b></a> ZewAuf http://manzokumcm.com/ YsqKeg http://chloenihon.com/ WdwKdo <a href="http://chloenihon.com/">クロエ ネックレス</a> XiwX http://toumikousin.com/ TfmDO <a href="http://toumikousin.com/">TUMI リュック</a> WzvHwR http://toumikakaku.com/ KkiMfCP <a href="http://toumikakaku.com/">TUMI 26141 DH alpha</a> EfmHbs <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM バッグ</a> DdcAwm <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 店舗</a>
13. 02. 2013 | 14:21

FeltyFulk napsal(a):

PspBpj <a href="http://onnrainnmcm.com/#87559"><b>MCM キーケース</b></a> KcvAqu http://onnrainnmcm.com/ UjdUes <a href="http://mcmsenmon.com/#97780"><b>MCM 通販</b></a> NjiKiq http://mcmsenmon.com/ LknMhm <a href="http://ninnkimcm.com/#35548"><b>MCM バッグ</b></a> TqsYwy http://ninnkimcm.com/ WepGxh <a href="http://kaidokumcm.com/#15610"><b>MCM バッグ</b></a> GduIfx http://kaidokumcm.com/ XzvGjt <a href="http://manzokumcm.com/#96456"><b>MCM バッグ</b></a> MzwHls http://manzokumcm.com/ CxiHod http://chloenihon.com/ NvtZql <a href="http://chloenihon.com/">クロエ ネックレス</a> SwnJ http://toumikousin.com/ VciBC <a href="http://toumikousin.com/">TUMI 96141</a> PhdFlG http://toumikakaku.com/ AloGpVK <a href="http://toumikakaku.com/">トゥミ</a> MozJax <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 韓国</a> KtgZjx <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 韓国</a>
15. 02. 2013 | 14:07

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
04. 04. 2013 | 03:29

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy online </a>
07. 04. 2013 | 07:14

ChenceWep napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> cheapest canadian pharmacy online </a>
08. 04. 2013 | 07:42

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> cheap generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 00:07

arroraIntab napsal(a):

<a href=http://flavors.me/www4567> canadian online pharmacy </a>
29. 05. 2013 | 04:39

Addeltyillino napsal(a):

<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia>Generic for Propecia
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/proscar><img>http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Hair-Loss.jpg</img></a>
<b>Buy Generic Finpecia Propecia uk
Order Cheap Propecia online
Buy Finpecia Generic Propecia online Canada
Cheap Generic Propecia online
Buy Generic Propecia online
</b>
04. 07. 2013 | 20:39

Neareedet napsal(a):

<a href=http://medstudent.jux.com> medstudent </a>
<a href=http://therightcare.soup.io> therightcare </a>
<a href=http://healthmasterblenderproblems.crowdvine.com/> healthmasterblenderproblems </a>
<a href=http://medxep.pen.io> medxep </a>
<a href=http://telehealthorg.mw.lt/Blog> telehealthorg </a>
29. 08. 2013 | 18:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy