Na okraj víkendu v médiích

18. 11. 2008 | 19:31
Přečteno 2757 krát
Další 17. listopad v médiích je za námi. Tentokráte bez nějakého „senzačního odhalení,“ ale s dramatickými fotografiemi z Litvínova, zprávami o zahájení bezvízového styku s USA a se zaznamenáním četných prohlášení o „návratu komunistů k moci“ pod vlivem utváření krajských levicových koalic.

Listopadové výročí se pomalu, ale jistě stává děvečkou pro všechno, kterou si přivlastňuje kdekdo. Lidé, co na Národní protestovali proti americkému radaru, ale také pravicoví extremisté, co s hesly „Nic než národ“ vytáhli do Litvínova, aby zde vyslechli slova předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase „Nastává doba naše, národní a sociální, doba, kdy český národ opět zvedne hlavu a již nebude tolerovat prohnilé bahno, šířící se z liberálního proudu!“

Ozvali se i ti, kteří mají k 17. listopadu nejblíže – studenti, a to s iniciativou „Inventura demokracie“. Nejsem si však jist, zda výzva, která žádá politiky o čtyři konkrétní činy splnitelné do jednoho roku, si vybrala ty nejpalčivější či nejpodstatnější problémy, které by bylo třeba řešit. Požadavky studentů se totiž týkají regulace lobbingu, obsazování tzv. mediálních rad, omezení rozsáhlé poslanecké imunity a zákazu účelových legislativních přílepků.

Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David o výzvě napsal, že se zabývá pseudoproblémy, které lidem předestírá politický bulvár. Na druhé straně, někde by se asi začít mělo.

Prezident Václav Klaus se poprvé oslav 17. listopadu nezúčastnil, ale poskytl vzpomínkové interview Barboře Tachecí na zpravodajské stanici Z1. (K dispozici je v archivu webové stránky www.z1tv.cz).

Zpravodajská Z1 kromě toho včera večer odvysílala archivní Chaunovy "Léčby Klausem" a nový Chaunův dokument s pamětníky "Po stopách Listopadu". Všimla si toho Mirka Spáčilová, která o večeru napsala: "To je dost nápaditá skladba na mladou stanici, kterou její starší konkurentky dosud nebraly vážně."

K pochvale Mirky Spáčilové se připojuji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Už je za námi i 18.listopad a taky nic.
19. 11. 2008 | 06:16

Silvie napsal(a):

Zapomněl jste na oslavný dokument Občan Havel, který národu názorně ukázal, kdo je ten superhrdina a kdo ten odporný padouch.
Pokud jde o občany Litvínova, cítím s nimi. Kdybych byla na jejich místě, taky půjdu "náckům" vařit grog. Nic jiného jim totiž nezbývá - policie je nechrání a v médiích se stále omílají nesmysly o rasismu. Proč někdo neukázal taky ozbrojené cikány a to, že je vedou vrazi a kriminálníci. Tohle si myslící občan musí vyhledat na internetu, kde jsou k dispozici videa. Už je mi z těch humanistických keců nevolno. Madam Stehlíková totálně selhala, včera to v událostech v podstatě nepřímo řekl i sociolog Gabal - ale to víme všichni už dávno.
19. 11. 2008 | 08:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Silvie,

chápu Vaše rozhořčení, ale vařit náckům grog se už v minulosti párkrát nevyplatilo. A to i přesto, že to "vaření grogu" slušnými občany bylo zpravidla reakcí na selhávání státu ;-) Ale to asi víte...

Libor Stejskal
19. 11. 2008 | 10:22

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,co jiného obyčejnému občanovi, jehož vážnými problémy nařvaný politik ,zabývající se pouze vlastními šolichy a kšefty, pohrdá, vlastně zbývá. Dochází na to, co v těchto diskusích- my "rasisti"-tvrdíme už hodně dlouho, lidi dotlačí nacionalisty nejprve na pozice na oblastní úrovni a skončí to tím, že se stanou regulérní parlamentní stranou. Snad se pak naši politici konečně proberou a přestanou dělat z voličů voly. Ono je skutečně urážlivé vidět denně ty zmanipulované zprávy a číst v novinách ty neuvěřitelné lži. Ještě se na žádné televizi nikdy neobjevily záběry pupkatých ozbrojených potetovaných cikánů se zbraněmi v rukou. Proč asi?! Je tohle svoboda slova nebo tvrdá manipulaci s veřejností?!
19. 11. 2008 | 10:50

stejskal napsal(a):

Jací lidé, paní Silvie?

Vy? Já nikoliv, nikdy nebudu tlačit nacionalisty, nacisty, rasisty ani žádné podobné -isty (včetně komunistů) do parlamentu.

Politiky totiž nevytrestáte tím, že budete podporovat extremisty. Vytrestáte akorát sama sebe (bohužel i nás ostatní). A někdy nejen sebe, ale i své děti a děti svých dětí. Často ten trest bývá dost krutý.

Problém není "v potetovaných cikánech se zbraněmi" v rukou. Problém je v potetovaném komkoliv se zbraní v ruce. Bez ohledu na barvu pleti. Jenomže tohle se většině lidí moc nechce chápat. Vinit z něčeho jednoduše identifikovatelnou skupinu (třeba podle barvy pleti) je daleko jednoduší.

A protože tento fenomén/tendence lidí zjednodušovat není důsledkem, ale příčinou například nenávisti vůči Romům či jiným menšinám/skupinám, je mediální efekt, o němž mluvíte, jeho důsledkem (trochu nešťastným). Slušní lidé (ano, i mezi novináři jsou slušní lidé)se totiž staví proti rasismu en bloc, proti šílencům, co si myslí, že mohou zjednat právo lynčem.

Mimochodem viděla jste někdy záběry "pupkatých ozbrojených potetovaných bílých se zbraněmi v rukou"? Oni také moc k vidění nejsou, neradi se totiž nechávají médii fotografovat a natáčet (vystavovali by se tím riziku trestního řízení).

A nic to nemění na faktu, že komunita na janovském sídlišti je silně problémová, že zde budí kriminalita a že s tím stát (ten by měl především) ani kraj nic nedělají.

Ale fašismus (ani komunismus) není lék. Kdy už to lidé pochopí?

Libor Stejskal
19. 11. 2008 | 12:15

Teddy napsal(a):

Pane Stejskale,
zkuste se zamyslet nad tím, zda by nám pár let "osvíceného fašismu" přece jen trochu neprospělo.... :-)
19. 11. 2008 | 13:46

Vendys napsal(a):

S údivem zjišťuji, že pan Stejskal už není pouze editor blogů, ale stal se i diskutérem a oponentem legitimních názorů diskutujících.
To by mi až tak nevadilo, pokud by se pan Stejskal nestal zároveň hlasatelem toho jedině správného názoru.
Nevím, možná je to jen nový trend, na který si budeme muset začít zvykat.
19. 11. 2008 | 13:51

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale, kdybyste si na internetu ráčil najít některá z těch doporučovaných videí, tak byste ty po zuby ozbrojené cikány taky viděl. Ten materiál mají k dispozici i média a televize, ale mají strach ho odvysílat. Teprve až na základě reakcí lidí, kteří na rozpory ve zpravodajství upozorňují , osmělila se média a začínají lehce měnit svá tendenční stanoviska. Třeba se dočkáme i objektivních zpráv, zatím se ale bojí i komerční Nova. Pokud jste tak citlivý člověk a leží vám na srdci blaho zmíněného etnika, proč nemáte dostatek empatie taky pro zoufalství těch druhých.
19. 11. 2008 | 14:44

Vendys napsal(a):

Něco do diskuse:
Podle názorů některých vykladačů dějin a hlasatelů pravdy jsem nabyl dojmu, že jsem tady posledních devatenáct let zřejmě nežil. A že jsem celých svých jedenašedesát let prožil v nějaké virtuální realitě.
Omyl, pánové a dámy! Já jsem si to všechno prožil na vlastní kůži a mám tedy obrovskou výhodu - můžu porovnávat! Takže nějaké bláboly na mne prostě neplatí.
To, co si máme myslet, to nám za bolševika říkali lektoři stranického vzdělávání na aktivech, kterých se povinně muselo zúčastňovat i dělnictvo. Jeden takový zážitek se mi vryl do paměti.
Soudruh nám vykládal, jak se máme dobře. Na závěr neprozřetelně připustil diskusi. Tak jsem se přihlásil s tím, že to, jak se mám, vím nejlíp já sám. Mne ale zajímá, proč se tak mám! Přidali se ostatní a soudruh, který na tyto otázky neuměl odpovědět, ztratil nervy a začal řvát: "Máte co žrát? Máte! Tak držte huby!" Tak jsme mu zatleskali a bylo po aktivu. Tenkrát jsem si to mohl dovolit. Už dva roky jsem byl jen obyčejný dělník.
19. 11. 2008 | 15:38

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

dobře, můžeme tu debatu zúžit jen na prezentování problémů soužití bílé většiny s Romy v TV.

Těch klišé a stereotypů se objevuje ještě daleko více. A nejde jen o to, že existují amatérské snímky na youtube, které samozřejmě TV nepřebírají.

Nicméně si nemyslím, že by toto byl ten hlavní problém. Nikdo nepopíral, že by mnozí Romové nebyli ozbrojeni. Slyšel jsem to na vlastní uši jak v rozhlase tak v TV (no, kdyby mým směrtem táýhla partička neonacistů, také bych se ozbrojil). Na straně Romů bylo určitě minimálně tolik kriminálníků co na straně neonacistů (možná i více). Ale to stále neznamená, že je třeba vypálit rosmké sídliště a lynčovat jeho obyvatele.

Jak jste přišla na to, že nesympatizuji s lidmi, které někdo terorizuje? Či že sympatizuji selektivně? Sympatizuji se všemi, bez ohledu na barvu pleti. Útočníka i oběti.

Ale zoufalství se nedá řešit basebalovými pálkami, nenávistí k etniku či lynčem.

Libor Stejskal
19. 11. 2008 | 16:12

stejskal napsal(a):

A něco pro Vás, pane Vendysi ;-)

http://blog.aktualne.centru...

Diskutuji tu již více než rok a půl, nezačal jsem nyní. Stejně jako stovky či tisíce dalších. Mám také svůj názor (řekl bych, že stejně legitimní jako ostatní) a stejně jako každý jiný jej zde vyjadřuji (a dodržuji zdejší pravidla).

Nikdy jsem jej nikomu nevnucoval, tím méně jako jediný správný. Jen jej nabízím k diskusi. Čili k oponentuře.

Libor Stejskal
19. 11. 2008 | 16:17

Vendys napsal(a):

Pane Stejskale,
samozřejmě jsem to zaznamenal. První nedohodu jsme spolu měli někdy v lednu letošního roku v diskusi pod příspěvkem paní JUDr. Kláry Veselé - Samkové. Obvinil jste mne tehdy z rasismu. Bylo to v souvislosti s mým připomenutím masivního exodu tohoto etnika nejdřív na Moravu a pak do Čech. Uváděl jsem konkrétní události z té doby z Hodonína, kde mám ženatého syna.
Zatím co paní KVS se mi omluvila osobním mailem, od vás jsem nic podobného nezaznamenal.
Možná mne hodláte obvinit z osobní animozity k vaší osobě. To by bylo ale moc laciné.
Platí přesně to, co jsem napsal už v příspěvku nahoře: Objektivitu, tu u vás postrádám!
Sdělovací prostředky (také Aktuálně.cz) mají nejen právo, ale přímo povinnost informovat objektivně! Ne každý má čas a chuť vyhledávat relevantní informace třeba na internetu. Je dost těch, kteří ještě dnes berou zprávy v novinách jako zjevenou pravdu.
Když jsem za bolševika dostal dopis od přítele z Německa, prvořadý zájem úřadů byl- proč si píšete s někým, kdo vás mylně informuje, proč nevěříte nám?
Tak jsem tomu úředníkovi tehdy odpověděl stejně, jak to říkám dodnes: Lituji člověka, který vyčte pravdu z novin!
Jinak musím konstatovat, že jste dosud neklesli na úroveň serveru Lidovky.cz. Také proto jsem se sem vrátil.
Přeju všechno dobré.
Vendys
19. 11. 2008 | 17:59

stejskal napsal(a):

Pane Vendysi,

na Vámi zmíněný "konflikt" si popravdě řečeno nevzpomínám. Snažím se tu vystupovat tak, abych ikoho neurážel, silně pochybuji, že jsem Vás obvinil s rasismu (není to mým zvykem a v souvislosti s těmito stránkami si myslím jen o jediném diskutujícím, že je skutečným rasistou. A Vy to rozhodně nejste).

S tím, že u mne postrádáte objektivitu, asi nic nenadělám. Ostatně nikdy jsem ani netvrdil, že objektivní jsem. Jsem přesvědčen, že člověk si naopak musí uvědomovat, že každý včetně jeho samého posuzuje věci pohříchu subjektivně. Toto uvědomění mu pomáhá alespoň nebýt příliš tendenční a jednostranný. Naopak člověk, který je přesvědčen o své objektivitě, je zpravidla velmi tendenční a stranický.

Sdělovací prostředky nemají přísně vzato žádné povinnosti, o nichž píšete. Ale řada novinářů (včetně mě) považuje za svůj úkol informovat co neplastičtěji, v souvislostech, na základě analýz. Žádné objektivní zpravodajství neexistuje, každý vidí skutečnost prostřednictvím svých životních zkušeností.

Brát "zprávy v novinách jako zjevenou pravdu" je nesmysl, chyba toho, kdo to dělá. Žádná zjevená pravda neexistuje.

Mějte se hezky, pane Vendysi. Píšu, protože mám názor. Ne proto, abych s někým manipuloval.

Libor Stejskal
19. 11. 2008 | 21:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy