Nepoučitelný Pečinka a nesmrtelný Zifčák

20. 11. 2008 | 20:04
Přečteno 8710 krát
Ve svém glosáři jsem předevčírem napsal: „Další 17. listopad v médiích je za námi. Tentokráte bez nějakého „senzačního odhalení“. Zapomněl jsem však na to, že existují ještě týdeníky, například Reflex. Politolog Bohuslav Pečinka zde pod titulkem „Proč to prasklo?“ v úvodu sice píše „Samotné pátrání po okolnostech převratu je trochu pošetilé...“ nicméně zbytek textu věnuje pokusu odpovědět na otázku položenou v titulku, při kterém cituje svá autentická setkání s Oskarem Krejčím (bývalý poradce premiéra Adamce), Miroslavem Štěpánem (bývalý vedoucí městského výboru KSČ v Praze) a Pavlem Žáčkem (současným ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů).


Když jsem si článek přečetl, zjistil jsem, že nám Bohumil Pečinka nesděluje v podstatě nic nového, s výjimkou informace, že Miroslav Štěpán nedávno slavil v Kremlu 90. výročí Komsomolu, a vloni navštívil bývalého šéfa KGB Krjučkova na dače u Moskvy.

Na otázku „Co je tedy záhadou 17. listopadu? Kdo to způsobil?“ Pečinka odpovídá: „Odpověď nenajdete ve výstupu parlamentní Komise 17. listopadu. Existují pouze indicie, že někdo v policii, navázaný zase na někoho ve vedení státu, který byl zase spojený s někým v Moskvě, chtěl navodit novou politickou situaci. Prostě americký film Vrtěti psem na český způsob. Studentská demonstrace proti režimu byla jen vhodnou záminkou. Původce rozhodnutí zmasakrovat studenty zná jen několik lidí, a proto ho obestírá tolik tajemství a zdánlivých náhod.“

S tímto výrokem by se dalo v zásadě souhlasit, ovšem pouze jako s jednou z více možných, již dříve uvažovaných variant, kdyby však Pečinka při tom nepsal o „zdánlivých náhodách.“ Tím dal najevo, že podle jeho názoru „zdánlivé náhody“ nebyly náhodné, že za vším stála KGB, a vše se odehrálo podle předem připraveného scénáře. Tohle přesvědčení pak stvrdil řečnickou otázkou „A kdo poslal policistu Zifčáka na Národní třídu, aby se vydával za mrtvého studenta?“

Již před třinácti lety jsem na internetu polemizoval s Pečinkovou úvahou v Lidových novinách „Tvůrce a oběť“ o „tvůrci dějin“ Zifčákovi, který plnil estébácký plán. Nicméně Bohumil Pečinka je zřejmě nepoučitelný. Buď si nenastudoval relevantní dokumenty, nebo jim nevěří (mám na mysli sněmovní tisk č. 1236 s názvem „Závěrečná zpráva vyšetřovací komise FS pro objasnění událostí 17. listopadu 1989“), protože i nadále veřejně prohlašuje, že Zifčák se úmyslně vydával za mrtvého studenta.

Zpráva vyšetřovací komise v pasáži Úloha por. Zifčáka na základě analýzy jeho chování a šetření svědků tuto variantu vylučuje. Doslova:
“Výsledkem dokazování, provedeného Vojenskou obvodovou prokuraturou Praha, je skutečnost, že Zifčákova svědecká výpověď ze dne 30. 3. 1990, podle které měl být součástí širšího spiknutí, jehož cílem bylo odstranit zkompromitované vedoucí představitele, je ve všech svých zásadních bodech nepravdivá. (..) Právě touto výpovědí začala být StB pokládána za onen faktor v pozadí neobjasněných okolností 17. listopadu 1989, který byl rozhodující. Výsledky provedeného vyšetřování dokazují, že tomu tak není.“

Mohu jenom zopakovat, co jsem napsal už před pěti lety:
„Je neuvěřitelné, jak estébácká lež o Zifčákovi jako mrtvém studentovi na Národní třídě se zakořenila v širokém povědomí nejen obecného lidu, ale i novinářů. Už několik let na to upozorňuji a na své straně mám jeden logický argument: Kdyby Zifčák chtěl skutečně sehrát roli mrtvého studenta, pak by se nevracel mezi studenty, do jejichž prostředí byl nasazen. Vypařil se až později, když mu začala hořet půda pod nohama. Protože byl ošetřen se zraněným loktem, nemocnice ho evidovala a jeho jméno pak předala vojenské prokuratuře vyšetřující zásah na Národní třídě.

Když se Zifčák jako předvolaný svědek opakovaně nedostavil, vydala se po jeho stopách Nezávislá vyšetřovací komise, která pátrala po tom, zda přece jen nějaký student nebyl zabit. Členové komise Jakub Just, Saša Justová, Ivo Kadlec pak zjistili, že v místě udaného bydliště ve Valšově žádný Růžička neexistuje, ale bydlí tu jistý Zifčák (viz Bartuška V.: Polojasno, Exlibris, Praha 1990, str.122-3). Tuto informaci si NVK nenechala pro sebe, a v polovině ledna ji zveřejnila v Informačním servisu, předchůdci Respektu.“

Měl bych pro Bohumila Pečinku návrh: Nechť zajde do knihkupectví „Levné knihy“. Najde tam za lidovou cenu 19 Kč (alespoň ve Štefánikově ulici) publikaci „Vítězové? Poražení? II.díl. Životopisná interview – politické elity v období tzv. normalizace“. Dočte se tam mnohé o zákulisí předlistopadové politiky, a to nejen od jediného zdroje Miroslava Štěpána. Ne všemu se tady dá věřit - jak už to u orální historie bývá - ale mohl by rozšířit svůj repertoár historických mýtů.

Třeba by ho zaujala jiná spiklenecká teorie, vyslovená posledním předlistopadovým vedoucím ideologického oddělení ÚV KSČ Jaroslavem Jeníkem, který na stránce 317 říká: „Ať mi nikdo neříká, že Zifčáka tam položila Státní bezpečnost. To bylo v nějakém scénáři a ten se psal někde na CIA“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Zajímavé čtení. Díky.
20. 11. 2008 | 21:20

kolotoč napsal(a):

dobrý
20. 11. 2008 | 22:21

husákovo dítě napsal(a):

už jste přejmenovali fakultu?
ty argumenty ekonomů, proč to tak má být, na mě působily jako nejlbější politické plky, které se dnes říkají, stejně jako v letech osmdesátých.
Četla jsem to na webu 16.11. a bylo mi šíleně, z toho, kam to fakulta dopracovala.
Přečetla jsem si Vaše vzpomínky na listopad osmdesátdevět. Mám taky jednu rodinnou.
Počátkem listopadu se můj starší bratr zúčastnil schůze SRPŠ na mém gymnáziu, dělal to za rodiče po celou dobu mého studia. Třídní profesorka tehdy rodičům oznámila, že celá třída se rozhodla vystoupit ze SSM a že je to teda blbý a že by rodiče měli svým dětem domluvit, ať to radši nedělají. Bratr,nasátý "revoluční" atmosférou Prahy, kde se od ledna demonstrovalo a vedly se všude řeči (tak jak uvádíte ve svých vzpomínkách - např. jste odvážně pohovořil na schůzi na pracovišti) oslovil přítomné, coby přítel školy, tedy člen SRPŠ ale nikoli rodič. Poukázal na to, že mladý člověk se má rozhodnout sám a že by rodičové ani přátelé školy neměli nijak zasahovat do odhodlání naší třídy vystoupit ze SSM. Přítomní rodičové, taktéž členové SRPŠ souhlasně mručeli, že teda taky svým dětem nedomluvěj'. Třídní profesorka to akceptovala a řekla, ať to příslušný rodič,třídní důvěrník dá do zápisu.
Dal to do zápisu a když se měl podepsat, tak zašel za bráchou a řekl mu, jestli by nebyl tak laskav a nepodepsal to místo něho. Víte jak se ten kronikář jmenoval?
Jan Amos Víšek.
20. 11. 2008 | 22:39

scientist napsal(a):

to Husákovo dítě
vzhledem k tomu, že je ekonomie cca 100 let pozadu v epistemologické sebereflexi a diskursivní obrat v sociálních vědách ji neříká už vůbec nic, je naopak v zájmu sociálních věd (především sociologie) se od této vědy distancovat. Ekonomové jsou myšleni vlastní zastaralou metodologií, namísto toho, aby jim umožňovala myslet. Dávám tomu 10-15 let, než dojde k začátku paradigmatického zlomu. Už nyní to je neúnosné.
21. 11. 2008 | 00:31

novocián napsal(a):

Téma : "Císařovy nové šaty".Jaksi se do té diskuze o tom nikomu jak pozoruji nechce.
Ach bože, další pan profesor, učitel lhaní.Je to s námi špatné, celkově.
A ve světě o málo lepší. Extremizmus se setkává s hospodářskou krizí; zápalka se blíží k sudu prachu.Silní z toho vyjdou dobře, ale to my nejsme.
Je mi z toho smutno
21. 11. 2008 | 00:50

husákovo dítě napsal(a):

to scientist
máte skutečně ten pocit? zatím se ta zastaralá metodologie drží jak hovno košile všech sociálních věd
o praxi ani nemluvě, ten epistemologický obrat se jaksi nepodařilo nikomu mimo úzkou vrstvu zasvěcených natlačit
21. 11. 2008 | 00:55

Michal J napsal(a):

husakovo dite:

Prosim prozradte, co jste nam tak pateticky chtela rici, at z toho neco mame vsichni. Visek byl mym profesorem a popsal bych ho jako jednoho z nejhodnejsich a nejchytrejsich akademiku, se kterymi jsem se na za doby svych studii v CR setkal.

Jsem mladsi nez Vy, to predesilam proto, aby se na me nehrnuly blaboly o tom, co jsem ja delal za minuleho rezimu (byl jsem dite :-). Nicmene by me zajimalo, co na te situaci bylo divneho, tak nam nepametnikum dejte prosim lekci. Nevim, co se Viskovi honilo hlavou, ale nechte me zvazit jednu z moznosti. Mozna, kdyz to Vas bratr navrhnul, tak si Visek rekl, ze by to mohl i podepsat. Asi to nebyl postoj bojovnika za svobodu a revolucionare, ale treba se bal, ze mu z gymplu vyhodi jeho deti. A aby se vsichni dohodli ('mruceli, ze jako jo') a podpis byl jen jeho, to by bylo trochu nefer (jeho vlastni deti by byly pri pripadnych vyhazovech prvni na lajne). Co Vy na to?

Nehodnotim, nesoudim. Ale nemam rad pateticke kavarenske reci, ktere mozna oslni Vase kamaradky bastici dort s vypoulenyma ocima, ale tam to konci. Zvlaste, kdyz tam pripojujete radoby sofistikovane blaboly o ekonomii a dalsich socialnich vedach. Pokud vite, jak tu vedu zmenit k lepsimu (a je to treba!), tak mate volne pole pusobnosti, venujte svuj zivot tvorbe alternativnich a svet lepe popisujicich teorii. Tesim se totiz taky, ze konecne bude k dispozici lepsi aparat k porozumeni sloziteho sveta.

Mezitim nam jeste napiste, jake jsou mezinarodni vedecke uspechy ostatnich oboru na FSV (pokud se uz neprejmenovali na ono nestastne FSVE ;) a srovnejte to s ekonomii. Rad si to prectu a budu na ony obory hrdy. Dekuji.
21. 11. 2008 | 02:37

husakovo dite napsal(a):

to Michal
nechtela jsem vas obtezovat patetickymi recmi, to nema rad nikdo.
Pan Smid ma na blogu radu odkazu, na kterych popisuje jak se Historie listopadu propojila s životaběhem jeho rodiny, moje poznamka reagovala na tenhle rozmer te listopadove minulosti.
Propojilo se mi to, ze je pan Smid z FSV, ze je FSV po dvaceti letech v nejake situaci, a ze se na scenu obcas vraci lide, na ktere mame nejake vzpominky.
Visek se zachoval uplne normalne, proto se rikalo tomu obdobi normalizace. Takze jestli nejake pouceni, tak tady je - to ze se za normalni povazuje to, ze se lide chovaji zbabele, nepřimo a neotevrene, ma mimo jine za nasledek to, ze dalsi generace uz treba ani nevi, co je to odvaha, primost a otevrenost. A mozna to fakt nikomu nechybi, nevim.

Za vas komentar k me osobe dekuji, zpetne vazby neni nikdy dost.

jo a pan reditel si samozrejme na koberecek pozval meho otce.
21. 11. 2008 | 08:22

třebaKarel napsal(a):

husakovo dite ,
to co nazval někdo v reakci na Vás " patetickými řečmi " se mi naopak líbilo moc ,
rád jsem byl vaší "kamarádkou baštící dort a poslouchající sofistikované bláboly " .
A budu rád příště znova .
tK
21. 11. 2008 | 13:21

Michal J napsal(a):

husakovo dite:

Mate pravdu, zpetne vazby neni nikdy dost. Myslim (soude i dle reakce tK), ze jsem nemel pouzit tak ostra slova (pateticke reci, blaboly), takze se Vam omlouvam.

Pouze me trochu nadzvedlo, ze Vas puvodni prispevek vyznel ve stylu "kouknete na toho zbabelce". Ano, je to strasne, ale totalitni rezimy casto drzi tvrde pod krkem lidi, ktere sice neprinuti aktivne spolupracovat ci nedejboze donaset apod., ale pres jejich deti je prinuti alespon mlcet a aktivne nebojovat proti. Nikdy bych si proto osobne nedovolil soudit. Aby luza, ktera byla u moci, znicila zivot mladym chytrym lidem jen proto, ze jejich otec podepsal neco, co vsichni anonymne odmruceli, ale nepodepsali, to dokazu pochopit z lidskeho hlediska, ac jsem tu dobu nastesti sam nezazil (pouze tedy ocima ditete).

Proto take pri revolucich hraji casto dulezitou roli studenti a mladi lide - bez zavazku a rodiny (vcetne nekterych prominentnich [vecne nalitych] disidentu), ktere rezim nemuze tak snadno vydirat... U moci byla tehdy neuveritelna luza. Ale nedelejte si iluze, populace je co do struktury charakteru stale stejna. Za Protektoratu, za komunismu i dnes. Pouze mame to stesti, ze je jim v dnesnim systemu znemozneno ukazat, "co v nich skutecne je". A za to diky tem odvaznym, kteri za svobodu aktivne bojovali. Bylo by pokrytecke si svobody uzivat a nevzdat diky tem, kteri se o ni zaslouzili.
21. 11. 2008 | 16:44

Kritik napsal(a):

Při čtení článku člověka napadne vzpomínka z minulosti na jeden kreslený vtip o "skandálním odhalení pozadí 17.listopadu 1989": Na vtipném obrázku byl zobrazen výsledek tohoto skandálního odhalení - odhalená holá zadnice.
21. 11. 2008 | 18:38

husákovo dítě napsal(a):

Nevím, jestli sem někdo ještě leze, pokusím se přesto naposledy reagovat.

Milý třebakarle, za lichotku děkuji, rdím se.
Milý Michale J, omluvu přijímám. Vaše reakce byla přínosná v tom, že otevíráte debatu, tvrdíte, že něco nechápete a přejete si být lépe obeznámen s jádrem toho argumentu. Mně to provokuje k tomu, vymyslet, jak to podat někomu, kdo nemá přímou zkušenost, ale dost rozumu, aby si udělal názor.

Nerada bych zcizovala veleváženou debatu o příspěvku pana Šmída, který má třeba být o konspiračním pozadí listopadu 89, já mu rozumím jako příběhu o rodičích a dětech. On byl rodič a já dítě a tady by se možná jednou mohla rozseknout ta debata o povaze normalizačního režimu. Což je otázka, kterou snad je možno podložit i Vám Michale J.
Možná, tváří tvář jiným rodičům než svým vlastním, mohou Husákovy děti vydat svědectví a nakopnout pár otázek do diskuse. Kluk toho pana kronikáře, který se mnou chodil tehdy do třídy, třeba narozdíl ode mě, na ten Albertov šel. Taky jeho rodiče narozdíl od mých, chodili na SRPŠ. Protože o motivech svých vlastních rodičů vím příliš mnoho, nepřeju si vtahovat je do diskuse. Motivy cizích tatínků mě tak nebolí, ale díky znalosti motivů svých rodičů, je třeba chápu.
Nedávno jsme o tom mluvili doma s jedním Husákovým dítětem, které mám za muže, jak bychom si nepřáli, aby naše děti viděly a vnímaly nás tak, jako jsme my viděli a vnímali svoje rodiče. Kteří se vnímali jako režimem držení pod krkem, kvůli perspektivám svých dětí. My jsme je teda vnámali hůř a nežije se s tím dobře.
21. 11. 2008 | 23:11

Michal J napsal(a):

Jeste jsem sem zasel. Dekuji za odpoved a za sdeleni osobnich pocitu. Mate urcite pravdu, spouste lidi se uz v tom rezimu dusit nechtelo. A nastesti to dopadlo dobre a v CSSR ponekud pokojne. Jsem rad, ze mam to stesti a o vlasek jsem tomu utekl...

Ale ziskal jsem pocit, ze se shodneme na tom, ze pokud ta iniciativa vzejde od deti samotnych, je to OK. Ovsem rodic na SRPS vubec nemusi mit od svych ratolesti 'mandat' poustet si pusu na spacir ci cokoli podepisovat, co by mohlo zmenit jejich budouci zivot napr. z lekaru na topice. (Koneckoncu to ani neni hrdinstvi, pokud jejich ciny odskace nekdo jiny. Nota bene pokud by jejich soloakce nic nezmenila... Jak znamo proti jakemukoli rezimu je mnohem efektivnejsi postupovat koordinovane - a la "tak to teda podepisme vsichni".)

O protirezimnim jednani si musi svym chovanim rozhodnout samo dite - ma na to vysostne pravo, pokud se nechce cely zivot dusit jako rodice. A tak to taky bylo. A navic mu dnes patri diky od tech, kteri ted maji prilezitosti, o kterych se predchozim generacim ani nezdalo.

Rodicum bych nezazlival, ze se chovali z pohledu jejich deti nedustojne. Nikdo neni dokonaly a existuji mnohem nizsi pohnutky, proc nevzdorovat dostatecne aktivne zlu, nez strach o vlastni deti... Rodice delaji spoustu hlouposti i v demokratickych systemech, ale to je uz zivot. :-) Slabosti druhych by se nemely zapominat (abychom neskoncili v totalite znovu), ale odpoustet ano, obzvlaste v tomto vysoce omluvitelnem pripade.
22. 11. 2008 | 00:22

husakovo dite napsal(a):

to michalJ.,
takhle to vypada z dnesniho pohledu, ze dite melo pravo se rozhodnout, ale kdyby se rozhodl rodic, tak je jasne, ze mu posere zivot, a proto rodic pravo na odboj nemel.
ne tak to neni a nebylo, kdyby se rozhodl rodic, rozhodoval by se za sebe a nebylo by jiste nic, jestli mu neco posere nebo neposere, to nebylo vubec jasne.
Ovsem, aby to nebyla ta volba (to je to, co je v zivote to nejtezsi), tak si z toho ti rodice udelali tu jistotu a naockovali to nam svym detem. A my s nima drzime basu, protoze rodicum se da tezko neco vycitat. Ani ja tem svym nic nevycitam, v mem veku je to bezpredmetne. Ale jenom si myslim, ze tady je ten klic k debate, ma ji moje generace a je to o tom, prevypravet pribeh treba pana Smida ocima generace Husakovych deti. Nahradit ty jejich fatality nejakymi neurcitostmi.
Pak by se generace vase, Michale, nemusela ztotoznovat s frazemi typu, drzeli je pod krkem skrze jejich deti.

Co treba spis - naucili sve deti dokonale nevnimat, co se kolem deje, protoze by jim to mohlo otevirat oci a komplikovat zivot? Pripravili vychovou svych deti totalni nastup konzumu po roce 1989? Nebo jejich oportunismus vuci komunisticke moci se prevtelil v oportunismus vuci penezum u jejich deti?

moc provokativni?
22. 11. 2008 | 00:55

Michal J napsal(a):

Pripoustim, ze to je legitimni pohled. Mozna to tak ve spouste ci vetsine ci dokonce drtive vetsine pripadu bylo. Vymluva z pohodlnosti, treba. Ale i kdyz byla tendence chovat se jako "prizdisraci" a vychovavat k tomu sve deti, ja jsem se vyse vyjadroval pouze k jednomu konkretnimu pripadu, ktery jste uvedla. A protoze neznam okolnosti, tak nesoudim. A popsal jsem mozny scenar, ktery se zcela nabizel. A mam pro nej dokonale lidske pochopeni. (Mozna to rekl synovi po prichodu domu a prave PROTO se syn vydal na Albertov...)

Protoze sam tyto zkusenosti nemam, nemuzu argumentovat pro ci proti. Je to zajimave sociologicke tema, pokud jde o vzorce chovani, ktere se vytvorily po 1989, ci pokud jde obecne o ztratu urcitych hlubsich zivotnich hodnot. Ja to nevim, pouze pozoruji, ze konzumni spolecnost dosahla doslova nechutneho vrcholu v USA, kam komunismus nepachl.

Provokativni to ani moc neni a navic, ja mam mnohem radsi provokativni myslenky nez nudny balast, takze diky za diskusi.
22. 11. 2008 | 01:22

Blancpain watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:35

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 02:59

replica watches napsal(a):

Jedná se o krátkodobou politiku. Vzhledem k neodvratnému zvyšování počtu lidí potřebujících sociální služby, je nezbytné se rozhodnout pro zásadní a radikální změnu ve způsobu financování, která povede k rozvoji terénních sociálních služeb, a také k péči uprostřed rodin. Tyto radikální kroky však budou mít své náklady a je
12. 04. 2010 | 03:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy