Novinář a jeho zdroje

16. 04. 2009 | 14:21
Přečteno 8920 krát
Digitalizace informací a médií spolu s rozvojem elektronických komunikačních sítí pronikavě změnily prostředí, v němž novináři pracují. Na jedné straně usnadnily novinářům přístup k informačním zdrojům, na straně druhé ztížily jejich práci v tom, že je postavily tváří v tvář obrovskému množství informací, které se valí nejen na ně, ale – což je důležitější – také na jejich publikum.

Hlad po zprávách zprostředkovávaných tiskem, tak typický pro průmyslové společnosti 19. a 20. století, je dnes nasycen kvantitou informací využívajících snadnost vzniku a přenosu informace v digitálním prostředí internetu, jež umožňuje komukoli zveřejnit jakoukoli informaci na webu a tím ji zpřístupnit široké veřejnosti.

Zdálo by se, že pro novináře není nic snadnějšího, než se ponořit do tohoto moře dat a informací, jež se z internetu přelévá i do ostatních médií, a vybírat z něj to, co v dané chvíli může být pro veřejnost a konzumenty médií zajímavé. Jeho situace se však komplikuje tím, že stejnou možnost přístupu k informacím má nejen on, ale i množina čtenářů, posluchačů, diváků, ke které se obrací. To dosti silně oslabuje jeho původní funkci zprostředkovatele informací a dodavatele zpráv o okolním světě směrem k veřejnosti a k mediálním auditoriím.

I když jeho role očitého svědka, primárního informátora a tvůrce zprávy na místě události je nezastupitelná, v oblasti vyhledávání a zpracovávání informačních zdrojů se novinář dnes dostává do pozice, v níž musí soutěžit se všemi těmi, kteří mají dostatek času a znalostí, jak se k informacím dostat a následně je zužitkovat. Kromě toho jeho „konkurenti“ mají stejný přístup jako on k účinným vyhledávačům, které dnem i nocí prohledávají web a utříděné výsledky svého hledání nabízejí v gigantických databázích volně veřejnosti k pohotovému využití.

Není pochyb o tom, že role profesionálního novináře se v takových podmínkách zákonitě proměňuje. Novinář přestává být prostředníkem šíření informací, ale stává se informačním analytikem svého druhu, který by měl mít dostatečné znalosti, ale také i dost času na to, aby dostupné informace mohl a uměl zpracovávat, a vytvářel tak přidanou hodnotu, kterou od něj konzumenti médií očekávají.

Ona přidaná hodnota většinou spočívá ve vyhodnocení dostupných informací, v jejich výběru, vytřídění a zařazení do příslušného kontextu, který nemusí být zřejmý na první pohled. Novinář tím dodává a nahrazuje to, co čtenářům, posluchačům a divákům často chybí, totiž čas, úsilí a také jistou kvalifikaci. Tato skutečnost ovlivnila do jisté míry i práci zpravodajských agentur, u nichž nabyly na významu výběr a interpretace dostupných faktů a jejich doplnění multimediálním obsahem.

Internet otevřel novinářům nové informační zdroje nad rámec toho, co mohou získávat od služeb zpravodajských agentur a dalších placených informačních zdrojů. Pokud by novináři tyto volné internetové zdroje měli využívat stejným způsobem, jako široká laická veřejnost, tj. pokud by se měli spoléhat jen na to, co jim nabídnou vyhledávače, pak se výsledky jejich práce nemusí příliš odlišovat od toho, co už dnes dělají tzv. zpravodajské agregátory (Google News, Yahoo News, AOL News). Kromě toho by mohli přenést do tradičních médií nešvar, který internet produkuje, a který je výsledkem snadné dostupnosti a snadného šíření zpráv na webu. Týká se to zvýšeného recyklování stejného obsahu na mnoha webových stránkách, které ve svých důsledcích paradoxně zužuje rozsah nabízených zpravodajských témat.

Tuto situaci zaznamenávají výroční zprávy o stavu amerických zpravodajských médií a žurnalistiky, které již několik let vydává v USA neziskové výzkumné středisko The Pew Research Center. Již zpráva z roku 2006 konstatovala, že nezávislé blogy, od kterých se očekávalo, že přinesou oživení do tradiční žurnalistiky, z velké většiny jen komentují a odkazují na jiné zdroje informací na internetu, a jen pět procent jejich obsahu tvoří nové a původní zprávy.

Poslední zpráva z roku 2008 znovu konstatuje, že „stará média“ prezentují mnohem širší a rozmanitější zpravodajskou agendu než média nová, která soustřeďují svoji pozornost jen na několik málo „mega-událostí“, kolem nichž se pak točí nejrůznější úvahy a komentáře . I když hlavní příčina tohoto jevu spočívá v ekonomické rovině fungování médií, která jsou nucena zaplňovat stále se zvětšující komunikační prostor stále větším množstvím obsahu, a to s vynaložením co nejmenších nákladů, svoji roli zde může sehrávat i nedostatečná profesionalita novinářů, spoléhající se na to, co jim předloží k výběru vyhledávače nebo jiné zpravodajské servery. Nehledě na to, že při recyklování zpráv, při jejich přebírání od sekundárních zdrojů bez prověření zdroji primárními, často dochází k jejich zkreslení, ať už nezáměrnému nebo způsobenému nějakou ideovou předpojatostí.

O tom, že vyhledávače mapují pouze menší část informací dostupných na internetu, o tom, že prezentací výsledků hledání nám vyhledávače svým způsobem formátují pohled na okolní svět, a to ne vždy v našem zájmu, a také o tom, že existuje tzv. neviditelný, skrytý či hloubkový web plný užitečných informací, se zmiňovaly již úvodní kapitoly.

Využívání online informací pro žurnalistickou práci, které jsou na webu volně dostupné, vyžaduje nejen znalost toho, kde se takové informace nacházejí. Kromě toho je na místě nezbytná zvýšená opatrnost při vyhodnocování těchto zdrojů. Jak už bylo uvedeno, značnou míru přesnosti a spolehlivosti můžeme očekávat od takových producentů online zdarma informací, kteří mají informační povinnost vůči veřejnosti v popisu práce, tj. především instituce veřejné správy.

Právě informačním zdrojům veřejné správy byla věnována velká část předkládaného textu. Svým způsobem je to logické, pokud přijmeme tezi, že jednou z funkcí žurnalistiky a novinářské práce je zpětnovazební kontrola veřejných činitelů pojmenovaná rolí „hlídacího psa demokracie“.

Není pochyb o tom, že uvedený výčet informačních zdrojů vhodných pro novinářskou práci není vyčerpávající. Kromě zpravodajských agentur existuje řada dalších placených elektronických informačních zdrojů. Některé z těch domácích (Newton Media, Anopress, ASPI apod.) zmiňovaly předchozí kapitoly, bránu k těm zahraničním (ProQuest, oborové a akademické databáze aj.) zajišťuje agentura Albertina Icome. Právě tato firma provozuje zdarma službu infozdroje.cz na stejnojmenné webové stránce, která se sama označuje za „inteligentního průvodce elektronickými informačními zdroji“.

V textu zůstal opomenut také bohatý a stále se rozvíjející systém knihovnických informací, které mohou novináře nasměrovat ke zdrojům, jež na webu přes vyhledávače nenajde. Nehledě na to, že z akademické půdy a z některých humanitně zaměřených vědeckých ústavů (historie, jazykověda, literatura) pocházejí další online dostupné informační zdroje, které lze při novinářské práci rovněž využít. Jsou to výzkumné zprávy, absolventské práce, informace o probíhajících projektech, zdigitalizované archivy, oborové databáze i praktické výstupy určené široké veřejnosti. Jako příklad takového výstupu lze uvést Internetovou jazykovou příručku, kterou nabízí Ústav pro jazyk český AV ČR, a jejíž adresa prirucka.ujc.cas.cz by měla být v seznamu internetových záložek každého redaktora.

Závěrem nezbývá než vyslovit přání, aby i tento nekompletní, svým způsobem časově i místně omezený výběr, přispěl k lepší orientaci novinářů v nově vznikajících a neustále se rozšiřujících informačních zdrojích, které kromě toho, že doplňují tradiční zpravodajský servis tiskových agentur, rozšiřují kromě jiného také možnosti pátrací investigativní žurnalistiky.

x x x
Kapitola z knihy "Novinář a jeho zdroje v digitální éře", autoři Milan Šmíd, Ludmila Trunečková. Nakladatelství Karolinum, Praha 2009, 201 stran, cena 180 Kč. ISBN 978-80-246-1661-2

x x x
P.S. Omlouvám se čtenářům mého blogu, že jsem si dovolil touto citací upozornit na knihu, která právě vyšla. Její obsah je na této adrese.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy