Čína: únik po pravém křídle?

29. 01. 2015 | 19:36
Přečteno 10915 krát
Na nedávné konferenci politiků a miliardářů v Davosu se ukázalo, že nevědí, co se ve světové ekonomice děje a proč. Kromě debat o tisku a pumpování nových peněz do ekonomiky, bez jakékoliv teorie či strategie, kromě podpory gigantického zadlužování státu a spekulativní ekonomiky ve světovém měřítku, kromě bezradnosti mocných – se tam neodehrálo nic nadějného.

Až na pozvaný projev čínského premiéra Li Keqianga, který hovořil o ekonomice zcela jinak, než je dnes běžné v evropském světě.
●●●●



Čína zpomaluje. HDP růst byl „jen“ 7,4% v 2014 – nejnižší míra růstu za posledních 25 let. Čínský zázrak skončil. Celý svět je vystrašený, protože Čína ekonomicky táhla většinu světa. Růstové předpovědi klesají až na 6,3% pro 2016 (stále výrazně vyšší než prospekty EU, USA a Japonska dohromady). Co se v Číně stalo?

Čína prošla transformací z agrární na průmyslovou společnost a nyní se transformuje do společnosti služeb. Ve společnosti však vznikly brzdy: 1. Vysoká korupce (Prezident Xi to řeší ambiciózně a nesmlouvavě); 2. Vysoké státní investice, jejichž návratnost prudce klesá; 3. Dluhová bublina $18 trilionů (200% HDP), nejvyšší na světě.

Poučení: každý zázračný růst musí skončit; tak tomu bylo i v Brazílii, SSSR a Japonsku v 60., 70., a 80. letech. Za posledních 100 let ztroskotaly všechny růstové „zázraky“ založené na investicích. Investice, obzvláště státní, zaručují jen zadlužení a korupci, ale ne růst. Proč? Stát ani státní business nejsou schopné posoudit, které investice se vyplatí a které ne. Chvíli to funguje, protože se stresované domácnosti (které jsou zdroji levného financování) nebrání. Nakonec se to vše musí zbořit.

V Číně, v období 1991-2011, bylo třeba $3,60 investic na pouhý $1 růstu HDP. V r. 2012 už bylo třeba $5,40 investic. (Zkuste si odhadnout, kolik je rentabilita investic v ČR.) Plýtvání, korupce, špatná rozhodnutí, zbytečné investice a nadbytečné kapacity růstový efekt prudce vyčerpávají a zvyšují pouze zadlužení. Doufejme, že v ČR, kromě stárnoucích post-kom politiků, už nikdo po státních investicích nevolá.

Ekonomický růst lze spolehlivě generovat pouze efektivní poptávkou spotřebitelů, odpovídající technologií a transformací do nových sektorů hospodářských činností.

Což Čína pochopila

Premiér Li, tak jako prezident Xi a další čínští politici pochopili zcela bezpečně, že globální ekonomika není v krizi, ale v transformaci a kvalitativní metamorfóze. Čína se musí transformovat do sektoru služeb, opustit nerentabilní fázi průmyslové výroby (kde zaměstnanost rychle klesá, díky automatizaci), opustit státní intervence („investice“) a hlavně zajistit růst spotřebitelské poptávky, tj. mezd a platů. Není to zas tak velká věda: chce to jen pochopit transformační fázi, autonomizovat regiony a zbavit se centralizace politického a ekonomického rozhodování. Většina vyspělých ekonomik bohužel vytrvale dělá pravý opak – kromě Číny.

Premiér Li v Davosu vysvětlil nechápajícím a zděšeným politikům, spekulantům novinářským stenografům, proč Čína zpomaluje a proč je to tak správné. Tak hloupé a rozpačité úsměvy miliardářů nebylo v Alpách vidět už hodně dlouho.

Považte, že celá EU, všichni politici, novináři, spekulanti a přisluhovači byli v Davosu upřeni na jediného člověka, Itala Mario Draghi, na jehož úsudku a rozhodnutí prý závisí ekonomika celé Evropy a potažmo i světa. Je to něco podobného, jako když celá ekonomika USA měla záviset na úsudku paní Yellen z Fedu a na řečech prezidenta Obamy z Bílého domu. Tak daleko to svět 21. století dotáhl ve vnímání ekonomie a chápání hospodářské evoluce. USA, Japonsko a nyní už také EU opakují vytrvale a tvrdohlavě kroky, které již 8 let manifestně nefungují (Einstein tak definoval šílenství): pumpují peníze do ekonomiky, setrvávají v předchozí ekonomické fázi, snižují mzdy a platy spotřebitelů, a podporou spekulativních činností zrychlují prudké rozvírání nůžek mezi bohatými (1%) a ostatními (99%). Spekulace nejsou investice.

USA už 7 let drží úroky uměle na nule a tím výrazně zničila kapitalismus svobodného trhu. Pumpování peněz do finanční ekonomiky pak nenachází cestu do reálné ekonomiky, do podnikatelských investic, ale jen do burzovních spekulací. Nyní bude EU dělat totéž a zničí svoji ekonomiku podstatně: levné peníze rychle odplují za moře, do USA, díky silnému dolaru.

Keqiang Li a čínská strategie

Podívejme se na základní teze čínského premiéra. Především, nelze řešit nové problémy stejnými myšlenkovými procesy, které k těm problémům vedly (Jakoby echo Einsteina o těch šílencích). Je třeba odhodit staré myšlení konfrontace, nenávisti a izolace. Kde jsou dialog, konzultace a spolupráce? Kde je snaha o zachování míru a stability? Proč se přední světoví politici pyšní tím, koho a jak izolovali, komu a jak zničili ekonomiku?

Je třeba opustit novou studenou válku a mentalitu „nulové sumy“ (co já vyhraji, musí někdo jiný ztratit), a vůbec mentalitu vítězů a poražených („Winner takes all“). Čína nemá nejmenší zájem soutěžit s ostatními zeměmi o nadvládu. Kulturní diverzita, jako biodiverzita, je naším největším přírodním darem, který musíme zachovat. Takhle tedy mluví velmoc. Srovnejte s politiky typu zemí „Myš, která řvala“, kteří jen řinčí zbraněmi, které navíc ani nemají.

Otázky svobody

Ve světě chybí vzájemný respekt. Svoboda projevu bez respektu k cítění, vyznání a kultuře druhých je prosté hulvátství. Je ne suis pas Charlie. Svoboda projevu, který přímo ohrožuje životy nevinných, je zločin, tj. vulgární karikatura svobody; i ve Francii.

Musím přece respektovat i to, co je mě cizí, čemu nerozumím a s čím nesouhlasím. Kolik jen odlišných řek vytváří mocný oceán. Respekt je vždy důležitější než láska. Máme-li respekt, láska je vždy možná. Není-li respekt, láska již je vyloučená. Svobodný projev čistého hulvátství, ignorance, nenávisti a rasismu je projevem svobodu omezujícím. Na druhé straně, proti pušce je však třeba zvednout pušku, ne tužku.

Svobodný trh nepřináší svobodu, ale naopak: svoboda, kombinovaná se zodpovědností a respektem, přináší svobodný trh. Svobodný trh bez zodpovědnosti a respektu je trh volný; tedy neumělá atrapa či karikatura trhu, přinášející jen zlodějnu, utrpení a ponižující hulvátství à la Charlie.

Čínské vize

Li Evropanům také připomněl, že když dují větry změny, někteří staví zdi, ale jiní stavějí větrné mlýny (nebo turbíny). Musíme respektovat přirozené trendy doby, tj. technologickou revoluci, strukturální reformy, inovace a společenskou evoluci. Dodal bych parafrázi Roberta Kennedyho: Mnozí studují věci, které se staly, a ptají se proč? Já sním o věcech, které nikdy nebyly, a ptám se: proč ne?

Čína viditelně zpomalila, ale prosťáčci Davosu nerozumí Evoluční ekonomii a mají strach z globálního propadu. Li má odpověď: „Čínská ekonomika vstoupila do fáze nové normály.“ O Čínu není třeba se obávat. Rychlost růstu ještě není znakem dobré ekonomiky; kontinuální přizpůsobování se novému kontextu strukturální transformace a zvyšování bohatství občanů-spotřebitelů je. Čína se přesouvá od prosté závislosti na outsourcingu k autonomii vyspělejšího rozvoje, sofistikované dělby práce a optimální struktury. Tedy, ne již prostý finanční stimulus rychlosti, ale kvalitativní transformace. Čína tak dosáhla růstu při vysoké zaměstnanosti, ne na úkor zaměstnanosti, jako v USA či EU. Evoluční ekonomie není zas tak tajemná k pochopení.

Li také řekl „ne“ tradičnímu myšlení (mindset) v ekonomice a zdůrazňuje inovativní instituce a strukturální reformy za účelem rozvinutí silné, podnikatelské mikroekonomie (tedy ne zdiskreditované makro). Namísto těžké ruky státu zdůrazňuje schopnou a informovanou ruku svobodného trhu. Trh, ne stát, musí hrát rozhodující roli v alokaci zdrojů. A nyní klíčová věta: jako nový pohon hospodářského růstu povzbudíme masové podnikatelství a inovace (mass entrepreneurship and innovation). Nikdo jiný na světě dnes nemluví o masovém podnikání; naposledy to byl Jan A. Baťa.

Masové podnikatelství a inovace jsou pro nás „zlatým dolem“, říká Li, který nám poskytuje trvalý zdroj tvůrčího bohatství (ne bohatství spekulativního). Li hned také uvedl příklad nové regionální politiky: v malé vesnici kolem 700 rodin našel přes 2800 registrovaných internetových online obchodů. Každý den je tam přes 30 milionů produktů všeho druhu prodáno do celého světa. Číňané se aktivně transformují na podnikání a podnikatelství. Zkuste si představit jak s tímhle soutěžit, třeba v Evropě (nebo na podobné vesničce české?). Čína nám uniká po pravém křídle …

Dynamika pochází z diferencovanosti, z různorodosti znalostních zdrojů. Jen diverzita podnítí moudrost a inovace, vynalézavost a sílu. Srovnejte s intelektuální monokulturou, prosazovanou snahou o stejnost evropských akreditačních komisí v oblasti vzdělávání. Nemáme šanci. Nekonečná pole žluté řepky nemají šanci. Vzdělanostní „Gleichschaltung“ nemá šanci. Intelektuální incest nemá šanci.

Li také varuje, že nadbytečné, byrokratické regulace tlumí inovace; jen zdravá konkurence je cestou k prosperitě. A proto vyzývá: „Budeme pokračovat v rušení nebo delegování všeho, co dříve schvalovala a řídila centrální Státní Komise, na samosprávy nižších úrovní.“ Tedy, decentralizace a relokalizace v Číně, oproti silné centralizaci a regulaci v EU. Čínské a zahraniční podniky si budou rovnocenné a rovnoprávné. Zvýhodňování zahraničních „investorů“ skončí. Není divu, že v Davosu miliardáři netleskali, ale spíše se nechápavě ušklíbali.

Rozvoj sektoru služeb, opouštění levných subdodavatelských výrob, zvýšení veřejných produktů a služeb, posílení PPP (public-private partnership), atp., jsou jen důsledky čínské strategie nové normály. Čína buduje novou Silk Road (Hedvábnou stezku) ekonomického pásu spolupráce, a zároveň i novou námořní „Silk Road“ 21. století. Švýcarské banky byly zvoleny jako spolehlivý finanční most do EU a ostatního světa. Čína se přizpůsobuje nové normále.

Když se nad tím vším zamyslíme a uvědomíme si šíři čínské adaptace a transformace, pak vypadají naše neomalené pokusy o ekonomickou diplomacii s Čínou (nebo snad i Mongolskem?) jako neinformované dětské hry. Co jim můžeme realisticky nabídnout? Dnes už ani tu spolupráci ne. Vždyť oni mluví úplně jiným jazykem než my. Jazykem, a to je na tom to nejsmutnější, našich Baťů, Komenských a Čapků. Nám zbývá jen ta prázdná Eurospeak byrokratů a zpátečníků.

Taková Čínsko-americká nadace pro rozvoj podnikatelství, založená na nevyužitých českých tradicích podnikání (Baťové), vzdělávání (Komenský), politiky, novinářství a demokracie (Čapek) – to by bylo něco!

Váš,
Milan Zelený

Letnímu vánku o bouři, studniční žábě o moři a polovzdělanci o tom, co nikdy ve škole neslyšel, nevyprávěj.
Čínské přísloví





Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy