Americké škrty a čínský záchranný kruh

07. 03. 2013 | 13:37
Přečteno 2364 krát
Automatické spuštění zákona z roku 2011 o plošných škrtech ve výši 85 miliard dolarů, který začal v USA platit 1. března, protože nedošlo k dohodě demokratů a republikánů o tom jak řešit enormní americké zadlužování potvrzuje čtyři roky stará slova bývalého ředitele Národní zpravodajské služby Spojených států Dennise Blaira na slyšení v americkém kongresu, že ekonomická a finanční krize je hlavní hrozbou národní bezpečnosti Spojených států.

Škrty mohou způsobit další kolo ekonomické recese, výdaje se sníží ve všech vládních resortech, nejviditelněji v obraně, která přijde o 46 miliard dolarů, zmizet ale může i 750 tisíc pracovních míst. Důležitější než škrty, které jsou sice velké, nicméně jedná se pouze o 2,3 procenta vládních výdajů, je signál světu: americká politická elita není schopna se dohodnout na strategii jak čelit enormnímu zadlužování země, které oslabuje její pozici ve světě.

Výše zadlužení Spojených států roste a v roce 2015 to má být již 18,6 biliónu dolarů. Každý rok si americká vláda musí půjčovat 500-600 miliard dolarů a realita je dnes taková, že Čína pomáhá svými dluhopisy financovat provoz americké armády a významný podíl americké lékařské péče.

Je to tak trochu paradox: Čína, která musí řešit své nemalé sociální problémy, třeba jak uzavřít „sociální nůžky“ mezi třemi milióny dolarových milionářů a 160 milióny lidí žijících za 1,25 dolaru denně, pomáhá držet nad vodou blahobytné Spojené státy. „Sociální nůžky“ jsou ale i tady otevřeny pořádně do široka. Významný americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz napsal ve své nedávno vydané knize Cena nerovnosti( The Price of Inequality), že nejvýše postavené jedno procento Američanů bere asi pětinu příjmů a kontroluje více jak třetinu veškerého bohatství. K nejvíce vydělávajícím dvaceti procentům lidí plyne více než 80% příjmů, naopak životní úroveň střední třídy stagnuje. Podle Stiglitze to podlamuje ekonomický růst a oslabuje demokracii.

Ekonomický bankrot ale USA zatím nehrozí, především díky dolaru jako světové rezervní měně. Bývalý předseda Rady guvernérů Federálního rezervního systému Spojených států Alan Greenspan to řekl přímočaře: Američané dokážou splatit jakýkoliv dluh, který mají, protože si vždycky mohou natisknout dost peněz.

Úplně v klidu ale Američané být nemohou. Poslední studie Národní zpravodajské rady Spojených států o předpokládaném vývoji ve světě do roku 2030 příznačně nazvaná „Globální trendy 2030: alternativní světy“ připouští, že zvýšené používání jiných důležitých měn na globální a regionální úrovni jako euro nebo čínské renminbi sdílejících globální status s dolarem je do roku 2030 pravděpodobné. Pokles role dolaru jako globální rezervní měny, jeho nahrazení jinou měnou nebo košem jiných měn bude dalším signálem o poklesu americké globální role.

Svět ale již dnes stále více závisí na prosperitě Číny, která má letos na rozdíl od Spojených států v politické a ekonomické slepé uličce a Evropy v recesi dosáhnout ekonomického růstu 8,2-8,5% HDP. Stojí proto za to pozorně sledovat, jak čínské vedení s novým lídrem Komunistické strany a nastupujícím čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude řešit problémy a výzvy nejen své země.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kocour schizofrenii šířící napsal(a):

Severní Korea prohlásila, že jestli ji nepřestanou všichni s.át, zplanýruje atomovým útokem Spojené státy; jako výstražný příklad.
Americké století definitivně skončilo.

Rand Paul držel 13hodinový filibustr proti jmenování Johna Brennana ředitelem CIA a souvisejícímu zániku světa.

Ann Coulterová k tomu poznamenala, že by se republikáni místo blbin mohli starat o něco užitečného, co by jim přineslo popularitu.
Například o zavírání šílenců do institucí k tomu vhodných. Kvůli jejich vzdálení od střelných zbraní.

Přes polovinu masakrů střelnými zbraněmi působí v USA šílenci, kteří byli na základě politicky korektního zákonodárství vypuštěni mezi lid.
Ann je velká (potrhlá) bojovnice za zdravý rozum.
Její nápady jsou ale všechny opsané z Philipa K. Howarda: The death of common sense.
07. 03. 2013 | 15:14

hovorka11 napsal(a):

Ještě nedávno jsme byli vychováváni úspěšnými z USA tímto způsobem:

Hloupý inženýr
- pracuje ve firmě, je ve stresu, ráno vstává a večer se vrací a nemá šanci se stát "úspěšným a "bohatým".

Chytrý inženýr
-investuje do akcií a žije z "dobrých" investic. Je v klidu a je zajištěným rentiérem.
--------------------------
Stejné bludy zastává i Václav Klaus, který při privatizaci propagoval investici do akcií a zdůvodňoval to "ekonomickou chytrostí" rodičů v USA, kteří kupují pro nově narozené dítě akcie a tím ho zajišťují.
-------------------------

Pravda je zcela jiná a velmi prostá. Obrovští investoři a manipulátoři potřebují oběti, které nacpou peníze do akciií, aby je spekulacemi o reálné peníze obrali. Je na to velmi mnoho triků.
Ukázkový trik byl od Dušana Třísky, který měl od Václava Klause posvěceno působení jeho firmy v jedné budově s RM systémem.
Pak stačí být napojen na informace investic před uzávěrem obchodů a v poslední minutě vrhnutím velkých peněz, nebo nákupem provést nejvýhodnější transakci za účelem zbohatnutí.
Pan Dušan Tříska byl nejůspěšnější investor v ČR...

USA má obrovskou výhodu- rezervní měnu, která je chráněna nesmírně silnou armádou USA (skoro 44% celosvětových výdajů na "obranu").
Tyto výdeje fakticky hradí ostatní svět přes dolar. USA nemusí snižovat dluh, ona používá naopak převod dluhu na ostatní státy přes znehodnocování měny tisknutím nekrytého dolaru. Tím může udržovat výsostný statut celosvětového "rentira", který bohatne z důvěry ve virtuální peníze. Je to jako bych si vždy to, za co nakoupím u souseda si opět dotiskl a znova u něj nakupoval. Soused tak bude makat a já tisknout.
Z toho důvodu musí být zlikvidován "nepřítel", který je mimo dolarový režim, pod který bohužel spadá i EU s EUR.
Tyto země před napadením byli nebo jsou: Írák, Írán, Líbye, Sýrie, Venezuela (Rusko a Čína se odpotávají od dolaru) atd.
Nejhorší islamistická despocie jako je Saudská arábie a ostatní dolarové sunitské despocie jsou naopak za obchodování s dolary chráněny nejvyspělejší americkou vojenskou technikou před demokratizací.
Tento rok je a bude ještě více vidět, jak nás USA ždímou a potápí přes "finanční trhy, americké ratingové agentury a konečným stádiem činnosti tasemnice je američany vnucovaný společný transatlantický obchodní prostor, který nás bude "chránit" před daleko výhodnějším obchodem s růstovými ekonomikami a dodávkami surovin z nedolarových zemí (dnes je z USA v EU zakázáno brát ropu a plyn z Íránu- když ne přes dolar, tak ani přes EUR ani zlato) !!!
Navíc se rozšiřuje s demagogie o výhodnosti těžby břidličných plynů v Evropě a lže se o výhodnosti v USA. Přitom se vychází ze zfalšovaných nákladů, kde jsou vyškrtnuty dotace a prodělek zřejmě většiny těžby s devastací krajiny.

Finanční bankovní komunismus z USA znovu rozjel úpadek roku 1929 a zřejmě bude opět investovat do někoho, kdo "zachrání" pracovní místa přes nové zbrojení a velké války, jak to udělal pro Hitlera.
07. 03. 2013 | 15:23

hovorka11 napsal(a):

Tohle stojí za přečtení. Já jsem taky zastáncem nákupu zlata do důchodového zabezpečení místo bezcenného potištěného "evidenčního" papíru, který nikdo v zahraničí nechce a u nás bude prostředkem pro znehodnocení v čase:

"Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.

Nedivme se, zlato je širokými masami v Indii považováno za uchovatele bohatství kumulovaného po generace. Žádné „forexové“ ani jiné papírové operace je nepřesvědčí o opaku. Zlato je základem jejich „druhého i třetího důchodového pilíře“.

http://proinvestory.cz/indie-a-pouzivani-zlata
07. 03. 2013 | 15:35

koucour sám paranoický napsal(a):

A ještě personálie.
Kalousek si na obranu posadí blízkou spolupracovnici Švarcenberky, která už se nám jednou pokusila utočit americký radar.
Nejen, že zamete za Bartáky a Kopřivami, ještě sežene velké cashbacky za zbytečný šrot.
Joj, to bude život.
Už jen pohled na nos té paní, který hledí někam jinam než její pusa mě naplňuje obavami.
07. 03. 2013 | 16:10

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vrahové z volstrýtu a pohřbívání ameriky, to už tu opravdu, ale opravdu dlouho nebylo.
http://pix.avaxnews.com/avaxnews/97/6f/00006f97.jpeg
Laskavě si všimněte těch rozkošně rudých hasičáků v popředí. Touhu po jakémkoliv smíru vždy spolehlivě uhasí.
Veselé krizování ...
07. 03. 2013 | 16:19

Veterán napsal(a):

Mohl by mi autor vysvětlit, proč škrty v USA jsou strašlivě škodlivé:
Vždyť v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Itálii... jsou škrty prezentovány jako jediná a správná cesta k prosperitě. A když tamní lidé protestují, jsou označováni za nepřátele EU, která jim ty škrty na přání Německa nařizuje.
Tak proč v USA škodlivé a tady vše spasitelné?
07. 03. 2013 | 16:22

kocour definitivně bez naděje napsal(a):

Šestnáct kol a z toho deset zatáčecích, tomu říkám fáro.
Taky bych chtěl takový, abych mohl brouzdat po lesních cestách.
Z pěti hasičáků už někdo dva vystříkal.
Asi je mezinárodní situaci potřeba furt hasit.

Sekvestrování je finta, jak Barack Husejn O. (zjistil jsem,že na nahatých fotkách jeho maminky jsou indexy v azbuce) staví tupé republikány ke zdi.
Proto se ti, kterým zbyly za ušima nějaké šmouhy od mozkové hmoty snaží přeorientovat palbu GOP na jiné terče než jsou obamovi ministři a zařadit zpátečku u rozpočtu.
Ovšem trigger happy morons pochopí teprve, až bude po nich.

Podle zjevně nezvratitelného směru vývoje u nás (s předáním obrany do rukou TOP, jako by odéeska už skutečně neexistovala) je nám nejspíš určena čelní pozice při bombardování Teheránu.
Ještě se netuší jak.

Já bych to odhadoval na barely od dobrot. V jednom Kalousek, v druhém Nečas, v dalším Karolínka...
Zkáza bude horší, než po dobytí Tróje.
07. 03. 2013 | 17:07

malalaj napsal(a):

jak by měli američani a evropani asi vyřešit to narustající zadlužení?? přestat se zadlužovat???, ne! to je na sockomunisty moc složitý!
07. 03. 2013 | 18:46

pavel v napsal(a):

Pane Balabáne,

pokud budete zadlužený až po uši, můžete se dohadovat, jak a s kým chcete, ale vaše dluhy se tím nezaplatí. Nezbude, než abyste přestal plýtvat (Američané jsou tím pověstní) a utáhl si opasek (to teď USA konečně dělají).

Pokud škrty způsobí ekonomickou recesi, jejím viníkem bude ten, kdo nadělal dluhy. Škrty jsou totiž důsledkem dluhů.

Píšete, že chudá Čína financuje státní dluh Spojených států. Já říkám: je to její svobodná vůle. Nikdo jí nic nenařizuje.

Znehodnocování měny tištěním dolarů je cesta do pekla. Následná inflace může rozvrátit ekonomiku. Pro příklad netřeba chodit daleko. Před r. 2008 Američané využili možnost snadného získání úvěru za nízký úrok k investování do nemovitostí. Došlo k inflaci (nafouknutí) jejich cen. Když bublina splaskla (ceny se vrátily na reálnou úroveň), začaly krachovat americké banky a vypukla celosvětová krize. Na jejím počátku však byly snadno dosažitelné (nízkoúročené), tedy inflační, peníze.

Z toho plyne poučení: dejte lidem "levné" peníze. Zachovají se podle hesla: lehko nabyl, lehko pozbyl. Peníze investují bez rozmyslu do něčeho, co nikdo nepotřebuje. Kdyby si ty peníze tvrdě vydělali, moc by přemýšleli, jak o ně nepřijít.
07. 03. 2013 | 18:58

babočka napsal(a):

Čína ma tu výhodu, že tam každého dacana zastřelí a jistě se to nezmění ani s novým lídrem. Jinak je rozdíl živit dělníka v USA nebo Číně.
07. 03. 2013 | 19:11

freudovské přeřeknutí napsal(a):

Právě to hlásatelka čt24 prokecla.
Pravila: Generální Infekce Bezpečnostních Sborů.
07. 03. 2013 | 23:22

7946 napsal(a):

Psalo se že další tisknutí dolarů (QE) se už nechystá. Proto taky klesla cena zlata ...
08. 03. 2013 | 07:19

SansLogique napsal(a):

7946 - kde to psali? V Mateřídoušce? Nebo v Týdeníku vrahů z WS?
08. 03. 2013 | 12:04

muromec napsal(a):

Ještě že Američani mají v rukávu několik žolíků. Když bude nejhůř, vždy si najdou nějaký důvod proč nějakou zemi (nakonec... proč ne třeba zrovna Čínu?!) napadnout, rozvrátit a vykrást. V tomhle na ně nikdo nemá. S takovbouhle pojistkopu se jim jistě můžte spát docela klidně. Já bych tu jejich situaci bral.
08. 03. 2013 | 14:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy