S Čínou před očima

22. 04. 2014 | 13:55
Přečteno 2993 krát
Na stránkách Práva se mezi eurolídry Janem Kellerem (ČSSD), Pavlem Teličkou (ANO) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL) rozvinula debata o připravované transatlantické zóně volného obchodu.I když se neshodují, jaké dopady sjednání zóny přinese pro Evropu, upozorňuje voliče i na její „osobní“ rozměr.Keller zmínil možnost omezení farmářských trhů, které nemusí vyhovovat nadnárodním potravinářským koncernům, Pavel Telička varoval před zaplavením Evropy levnými americkými automobily.

Téma si ale zaslouží i pohled z širší geopolitické perspektivy. Úsilí o transatlantickou zónu volného obchodu je součástí soupeření o globální politický a ekonomický vliv mezi Spojenými státy a Evropou na straně jedné a Čínou na straně druhé.

Americkým i evropským politikům je jasné, že se blíží konec Pax Americana, tedy americké ekonomické a ideologické hegemonie. Přispěla k tomu i ekonomická krize západu, jež eskalovala po pádu banky Lehman Brothers v září 2008. Její dopady se neprojevily jen prudkým ekonomickým poklesem, ale i ztrátou politické autority západu v očích „nezápadních“ aktérů. Tu podtrhly i vojenské neúspěchy v Iráku a v Afghánistánu. Krize na Ukrajině obnažila vojenskou slabost Evropy způsobenou i „krizovými škrty“ ve vojenských rozpočtech. Čína naproti tomu odrazila krizi díky tomu, že stát má pod kontrolou kapitál a banky a je schopen alokovat nemalé prostředky na řešení krizových momentů v ekonomice. Takový model je pro řadu zemí přitažlivý.

Čína může chtít, aby se svět více řídil jejími zájmy a pravidly. Zde musíme brát v potaz, že se má Čína do dvaceti let stát největší světovou ekonomikou.Transatlantická zóna volného obchodu je reakcí na tento vývoj. Jde o to, kdo bude v budoucnu nastavovat pravidla globálního obchodování a standardy v oblasti životního prostředí, zaměstnaneckých práv a ochrany spotřebitelů. Ty jsou nepochybně parketou pro Evropany, kteří je mají nastaveny mnohem lépe než Američané.Není pochyb, že při vyjednávání o zóně právě tady může být nejvíce sporů. Americký právník a diplomat Clayland Boyden Gray např. přirovnal zónu volného obchodu k „ekonomickému“ NATO. Jenže v „současném“ NATO mají Američané naprosto rozhodující slovo a ostatní jsou často v roli statistů.

Podstatné je, že za patnáct let nebude podle ekonomických prognóz ani jedna evropská země patřit mezi nejsilnější světové ekonomiky. Zóna volného obchodu s USA a paralelně s ní pokračování procesu evropské integrace může být jedním z předpokladů, jak zachovat globální vliv Evropy. Evropští politici ale musí dbát o rovnoprávné partnerství s USA. Mělo by to být jedno z důležitých kritérií, koho volit do Evropského parlamentu.
(Právo, 22.4.)Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Nemusí patřit mezi nejsilnější ekonomiky, ale mezi nejlepší země k životu. K čemu je nekonečný růst? Třeba už jsem dorostl.
22. 04. 2014 | 14:11

Yosif K napsal(a):

1) Keller zmínil možnost omezení farmářských trhů, které nemusí vyhovovat nadnárodním potravinářským koncernům,
Pavel Telička varoval před zaplavením Evropy levnými americkými automobily.
KONEC CITATU.

ad 1) Keller jest nenávistný ultralevicový antiamerický fanatik který lže ve své slepé nenávisti že jako když tiskne.
USA jsou rájem farmářských trhů.
Keller nejspíše ztropí v Bruselu nějakou ostudu - Brusel je plný bývalých fanatických maoistů, které to přešlo těsně po pubertě. Kellera to něpřešlo, možná jde o nějakou psyctotickou poruchu.
ad 2) Bezpečnostní normy USA jsou stejné nebo přísnější než evropské - Telička pindá aby něco pindal.
22. 04. 2014 | 14:11

Pepa Řepa napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Keller nejspíše ztropí v Bruselu nějakou ostudu - Brusel je plný bývalých fanatických maoistů, které to přešlo těsně po pubertě. Kellera to něpřešlo, možná jde o nějakou psyctotickou poruchu.
--------------------------
Samý maoista? Neříkejte!
Až tak?
To jste tomu dal!
:-)
Počkejte až přijde vico nebo jistý YossifK, A co teprve mopsové.

Brusel je plný demokratů, kteří nás vedou správně v tažení na Kyjev-říkají- a kdo tvrdí, že jsou v Bruselu maoisté je eurorevizionista.
U Vás bych-s dovolením- použil termín
EUROREVI-SIONISTA
:-)!!!!!!

Prozradím Vám sladké tajemství. prvního Chryslera Voyagera jsem si dovezl z USA už v r.91. Velice levně
My-eurorevizionosti- proti takové zoně obchodu nic nemáme.
Ale dnes bych váhal, kvalita šla dolu.
Není nad auto od helmuta.
22. 04. 2014 | 14:29

Ládik!!! napsal(a):

Keller Svoboda Telička -
plná bude kasička.
Svoboda Telička Keller -
už nebudou žrát jen celer.
Telička Keller Svoboda -
že budou v Brusli - je náhoda.
22. 04. 2014 | 14:31

aga napsal(a):

" Evropští politici ale musí dbát o rovnoprávné partnerství s USA. Mělo by to být jedno z důležitých kritérií, koho volit do Evropského parlamentu.."

A podle čeho se prosím pozná politik, který dbá o rovnoprávné partnerství s USA, a bude o ně dbát po celou dobu výkonu své funkce? Mám ho nechat přísahat na holej pupík?
22. 04. 2014 | 14:41

Sech napsal(a):

Autor

Rovnoprávnost je ryze mocenská záležitost.
Nerovnoprávná země ("..nebude ani jedna evropská země patřit mezi nejsilnější světové ekonomiky") nemůže tudíž s nikým uzavírat žádné rovnoprávné partnerství, tím méně potom na to dbát či dohlížet.
22. 04. 2014 | 14:54

Martin1 napsal(a):

Yosif K napsal:
"Keller jest nenávistný ultralevicový antiamerický fanatik který lže ve své slepé nenávisti že jako když tiskne."
KONEC "CINTÁTU"

JEŠTĚ ŽE TU JE ON - ON - ON:

Yosif K jest všeobjímající lidumil, který kudy jde, zůstávají po něm vydlážděné ulice kvádry pravdou a ve své bezbřehé a skoro rozhazovačné lásce mu hrozí, že si až ublíží - rozdá se zcela - když ho potkáte, zadržte ho - v jeho zájmu mu podražte hnáty - poznávací znamení: SVATOZÁŘ, KTEROU VŠAK VIDÍ JEN ON SÁM NA SOBĚ - musíte se tedy vyptávat.
22. 04. 2014 | 15:05

Petr Jihlava napsal(a):

Obavy Jana Kellera(ČSSD) z úsilí o zavedení transatlantické zóny volného obchodu a jeho dopady na všechny občany EU jsou na místě.
Pavel Telička(ANO) jako bývalý vyjednávač za ČR o připojení k EU selhal už jednou a tím poškodil řadu našich podnikatelů a občanů.
Pavel Svoboda(KDU-ČSL) hájí především byznys amerických korporací na úkor našich domácích zemědělců a výrobců potravin včetně farmářských trhů.

Zajímavý článek (Velká kvadratura)od ekonomky Ilony Švihlíkové na téma ekonomická rizika Činy a států BRICS přineslo dnešní vydání internetového deníku Britské listy.

Do Evropského parlamentu je potřeba zvolit osobnosti jako je Jan Keller a Tomáš Tožička.
Lidé jako Pavel Telička nebo Pavel Svoboda v Evropském parlamentu zájmy našich občanů a spotřebitelů rozhodně chránit nebudou.

pro Yosifa K:Když dojdou věcné argumenty vyrukuje se s demagogií a politickou nenávisti jak vystřiženou z padesátých let.
22. 04. 2014 | 15:13

Kelt napsal(a):

Největší nepřátelé Yosifa K.,

"fašista Putin",ultralevicový fanatik Keller a dále všichni ti,kteří dokáží používat mozek k odfiltrování lží ,které šíří éterem propagandistická mašinerie o "demokratické revoluci"v Kyjevě.
Proč Putin?
V zásadě proto,že jeho výzvědná služba zná záměry CIA s půlročním předstihem,čehož je důkazem "akce Krym",která znemožnila také "demokratickou změnu"nájemce námořní základny v Sevastopolu.
To pochopitelně muselo nadzvedout všechny vývozce demokracie do všech zemí světa,neb to proběhlo tiše,beze ztrát na životech a s podporou jak obyvatel Krymu,tak zejména v Rusku."Majdan"stál život cca 100 lidí a výsledek-velká 0.
To připomíná časy,kdy co by kluci ,jsme navrhovali těm méně chápajícím hru na mlejn-na otázku,jak se to hraje,byli postaveni o několik schodů níže a pak se jim čůralo na lopatky.
Plán nevyšel a tak se píší seznamy.
UK stojí před bankrotem a občanskou válkou.Bankrot zatáhnou poplatníci EU a obč.válku jako vždy ti doteď nezůčastnění.Viz Libye,Syrie atd.
Proč prof.Keller ?
Protože dokáže jevy popisovat s velkou dávkou ironie,což zastánci jediné pravdy bytostně nesnášejí,neb se oprávněně cítí zesměšněni a to je to nejhorší,co se jim může stát.
Stejně hystericky nenávistných reakcí je pod příspěvky prof.Hořejšího -autoři jsou identičtí,jako u prof.Kellera.-primitivní,nevzdělaní duševní chudáci.
22. 04. 2014 | 15:21

Martin1 napsal(a):

"Do Evropského parlamentu je potřeba zvolit osobnosti jako je Jan Keller"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ano - původně jsem tam nechtěl k volbám vůbec jít, ale když i tady provedl Yosif K tak skvělou negativní kampaň, tak má z naší rodiny Jan Keller minimálně 3 hlasy.
22. 04. 2014 | 15:22

Stín napsal(a):

tak jsem si vzpomněl na Topolánka kráčejícího se zdviřeným prostředníkem Sněmovnou a trousícího nacistické hlášky a razícího "nulovou toleranci".
Jó jo, to jsou ti praví demokraté, náš vzor.
Kdepak nenávistník Keller...
22. 04. 2014 | 15:40

Míla napsal(a):

Martin 1
vůbec se Vašemu rozhodnutí nedivím.Yozif je podobný agitátor jako Heller.A já jsem se mylně domníval,že ten mo.la je jen jeden.Asi se nám to před volbami do eu parlamentu slibně rozroste.
22. 04. 2014 | 15:41

Rudi Koutek napsal(a):

Prosim Vas bezte uz nekam s tou Cinou. Schvalne, najde se tady diskuter, ktery by tam sel dobrovolne bydlet a pracovat? Podotykam za jejich podminek, napr. platit doktora, zadny duchod atd.
Stacilo by trochu skromnosti v Evrope a USA a Cina to muze zabalit.
22. 04. 2014 | 15:50

Rudi Koutek napsal(a):

Evzen Losa
Co prispevek, to kopani do Zidu. To mate nejaky komplex?
22. 04. 2014 | 16:27

Pepa Řepa napsal(a):

Yossife
kápněte božskou, že vy jste -se šroubikem- agenty Moskvy 21.století?
Třetí je Fendrych.
Pokaždé když zahřímáte hlasy mužiků narostou.
I takového zoufalce jako je Keller.

Ale mezi námi-eurorevizionsty- ono je jedno kdo si tam bude-za půl mega měsíčně-dávat dvacet.
Za to ty prachy jsou. A je jedno jestli se k volbám dostaví 10% voličů.

Dokud neudělá v EP průvan někdo z velkých hráčů, helmut nebo žabožrout je to o ničem.

Rudý Koutku
takových je tady několik. Třeba jeden architekt.
Optejte se na příjem a náklady.
asi Vás čeká těžké zklamání. kdyby nebyly podmínky výhodné, nešel by tam.
Myslíte, že je matka Tereza?
Máte zajímavé představy o světě.
22. 04. 2014 | 16:31

marxík napsal(a):

Sám jste to naznačil, autore Balabane.
Příštím hegemonem bude komunistická Čína. Nevím jestli je rozumné přimykat se k hegemonovi potupně odcházejícímu, když u toho nadcházejícího bychom mohli mít (díky silnému postavení KSČM u nás) výsadní postavení.
Takovéto nevyzrálé reakce by se snad daly tolerovat u hrdých kocourkovských, ale v žádném případku u synů a dcer národa Jana Amose Komenského.
22. 04. 2014 | 16:35

Zbyněk napsal(a):

Čínu není třeba řešit. Již dnes tam není vidět na krok, řeky jsou prosté nejenom raků, dokonce i ryb. Ještě deset let tohoto budování a vše bude vyřešeno. Samospádem. Vše kloudné a konkurence schopné produkují v Číně americké, německé, holandské,britské a nyní i české firmy. K tomu Kellerovi jen tolik, poslouchajíc jej, mám pochybnost nejen o profesůře, nýbrž o absolvování vejšky vůbec.10307
22. 04. 2014 | 17:08

Martin1 napsal(a):

Zbyněk - profesůra 17:08

Zbyněk píše:

(1) "Čínu není třeba řešit. Již dnes tam není vidět na krok, řeky jsou prosté nejenom raků, dokonce i ryb. Ještě deset let tohoto budování a vše bude vyřešeno. Samospádem."

(2) "K tomu Kellerovi jen tolik, poslouchajíc jej, mám pochybnost nejen o profesůře, nýbrž o absolvování vejšky vůbec.10307"
--------------
K (1) Víte, jak vypadala Anglie v období průmyslové revoluce? Cituji úryvek z článku, celý pak dole v odkazu:
Nejhorší smog v dějinách
Považovali to za obvyklou mlhu. V Londýně ostatně nic neobvyklého. Když ale hustý závoj neustupoval ani po několika dnech, a navíc se prudce zvýšil počet mrtvých, vypukla panika… Uplynulo 60 let od chvíle, kdy škodliviny v ovzduší zabily za tři měsíce 12 tisíc lidí.
Konec úryvku.
Ano, přesně tak nyní vypadá Čína - jak ji popisujete. Ona to taky přežije a když ne všichni v ní, tak se nic neděje, je jich strašně moc. Čína bude stát určitě za ohromným rozmachem elektromobilů a jiných alternativních zdrojů, určitě i využívání větru a slunečního svitu. Ta se nesesype. Byla a bude.
http://sip.denik.cz/pribehy-a-udalosti/nejhorsi-smog-v-dejinach-20121221.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmyslov%C3%A1_revoluce
K (2) Když někdo napíše slovo "PROFESŮRA" - "U" - s kroužkem, tak jako by nepsal a když k tomu ještě druhého při tom kritizuje ohledně vzdělání, tak jakoby nežil. Už se musel právě propadnout pod zem. Snad to číslo 10307 by mohla být diagnoza, která vše omlouvá a vysvětluje. Už si to ani Zbyněk nepřečetl, tak prosím příbuzné, vytesejte mu toto hrob: - BYL "KARIKATŮROU" NA VZDĚLANCE
22. 04. 2014 | 18:20

Rudi Koutek napsal(a):

Pepa Repa
Pan architekt, patri v Cine mezi elitu. Ja myslim normalni lidi - delnik v tovarne, uklizecka, prodavacka, elektrikar, hornik, ridic apod.
22. 04. 2014 | 18:44

franky napsal(a):

Konkurence schopnost země resp. přesněji její kompetitivnost v globální soutěži je dána jinými parametry, než které určují konkurenceschopnost produktů. Je vhodné se podívat, na základě kterých silných stránek působili dávné vyspělé civilizace a jak se od nich liší dnešní tzv. západní civilizace. Na čem tato západní civilizace vlastně zbohatla? Na čem byla založena expanze Evropy započatá v 15. století? Na čem byl (je) budován "globální vliv" Evropy? Odpovědi na tyto otázky mnoho napoví, co bude dále následovat.
22. 04. 2014 | 18:50

Xavier napsal(a):

Pane Balabáne, mně ta vaše úvaha nějak nedává smysl. Čína pro svůj růst potřebuje vyvážet do USA a do Evropy. Pomněte, že čínské výrobky nejsou čínské v tom smyslu, že by je vymysleli Číňané, nýbrž v tom smyslu, že je tam Číňané vyrábějí. Vymysleli je většinou v té Evropě nebo USA. V zájmu Číny rozhodně není kolaps jejích odběratelů. Problémem USA i Evropy je chudnoucí střední vrstva. Případná bezcelní dohoda mezi EU a USA bude jen další možností jak po planetě přesouvat zboží finalizované ve USA nebo Německu, ale poskládané z dílů vyrobených v Číně, navíc často kvality, která učiní mnohé tradiční výrobky neprodejnými (např. nový Boeing 787). Má-li se čína stát hospodářskou velmocí, musí být schopná nabídnout něco, co svět nemá a chce to. Dokud se za to bude platit v USD, tak se o nějakém změně současného stavu nedá mluvit.
22. 04. 2014 | 19:13

jozef napsal(a):

Pax americana
takmer skoncil uz v Latinskej Amerike,konci v znacnej casti Afriky,kde pevnym postupnym krokom nastupuje vlada Rise Stredu.Pax Americana trva uz len v Europe, na kijevskom Majdane az niekde po Dneper. Posobi tiez na horiacom Blizkom Vychode,v Severnej Afrike a v spriatelenych statoch sunnitskeho Zalivu,kde spolocne /a aj proti sebe/ bojuju ustredne sily NWO.
Tam,kde uz konci vysaty globalizatorsky policajt,tam prichdzaju ekonomicke rezervy Ciny.

Risa globalneho upira a podpalaca uz strasi svet najma hrozbou vlastneho nezvladnutelneho padu.Ked padaju rise,tecie krv.Ked padaju velke rise,tecie vela ludskej krvi.
Toto sa ucia aj studenti politologie.Preto na tychto blogoch nemozem mlcat.

Cina uz dnes!! je najsilnejsia svetova ekonomika.USA aj EU sa jej plazia pri nohach.Francuzsky prezident, prijimajuci v Parizi cinskeho prezidenta ,recou tela ani neskryva komplex menejcennosti.
Risa Wall Streetu a City,riadena ako orwellovska siet sieti,je odsudena k padu.Risi Stredu je tak sudene byt centrom svetovej stability a taziskom zodpovednosti za nasledky kolapsu rise euroatlantickych lumpenplutokratov.

Euroatlanticki jastrabi trubia dnes do vojny proti tej casti Europy,ktoru neovladaju,proti tym,ktori ich zivia,proti Moskve.
Rusobijci zuria,Ukrajina nadalej krvaca - a Turecko zaroven ohlasilo dohodu o zvyseni nakupu ruskeho plynu,
Aj Korea bude plynovodom posilnovat seba i Rusko...

Tisickrat lepsi,ako Svoboda od lidovcov a podobni, v europarlamente je kon.
Moze byt aj dreveny.Len nech nehovori ako parafrazovac najpriblbejsej propagandy orwellfigurok NWO.
Len nech tusi,o com je ten vzajomne osudovo zavisly politicky svet a ceni si zivot.
22. 04. 2014 | 19:42

xx napsal(a):

jozef: to je přehnané tvrzení, plynoucí ze špatné chápaných statistik. V podstatě je to tak, že milión chudých s tisícovkou v ruce třímá stejné bohatství jako milionář. A když vydělá každý z milionu korunu k tisícovce navrch, budou bohatší než ten milionář, ale pouze všichni dohromady jako jeden muž. Jako jeden každý budou dál chudáci.

Podobné je to se srovnáním Číny a ostatních zemí světa.

Navíc ještě pořád to funguje tak, že Čína vyrábí to co Američané a Evropané vymyslí.

Takže kalhoty nechte být, brod je ještě daleko.
22. 04. 2014 | 19:57

jozef napsal(a):

to xx

Asi to neviete: pocet miliardarov v Cine sa rychlo blizi poctu miliardarov v bankrotujucich USA.

Asi si to neuvedomujete,ale aj autami uz zacinaju byt Cinania schopni konkurovat Nemcom.Nehovoriac o IT,o vesmirnom vyskume atd.
Neberiete vobec!! do uvahy fakt,ze Zapad ma giganticke dlhy,Ako a kedy ich znizi?Na akom trhu?!?
Cina naopak ma giganticke a stale rastuce menove rezervy.Kupuje Afriku,ale i SAAB i Ukrajinu...

Cinania su pracanti,ale aj spickovi obchodnici, su hrdi patrioti a k tomu je ich viac,ovela viac,nez v "kotli narodov" a v EU protektorate dohromady...
22. 04. 2014 | 20:24

Al Jouda napsal(a):

Nebylo by od věci přeskočit tu etapu spolupráce EU a USA a rovnou požádat Kongres USA o začlenění ČR do Unie ? Kolik problémů by se najednou vyřešilo !
22. 04. 2014 | 21:57

turista napsal(a):

USA kdysi před 25 lety uzbrojily SSSR a vyhrály studenou válku. Dnes tato supervelmoc uzbrojila sama sebe a vzniklé problémy chce řešit globální válkou. Drtivá většina Američanů žádnou válku nechce. Nechce ji ani celý ostatní svět. Bude nutné elity USA přesvědčit, že atomová válka je cesta do pekel, která by ublížila všem a zničila by civilizaci. Odnesli by to i ti vítězové. Naštěstí Obama to nechce zmáčknout, protože patrně není zlý člověk ale tlaky na něj jistě byly, jsou a budou.
23. 04. 2014 | 00:40

turista napsal(a):

Ono totiž téměř nepřetržité vedené válek po celém světě z jakéhokoliv důvodu světového policajta nakonec unavilo a ekonomicky docela vyčerpalo.
23. 04. 2014 | 01:06

Willy Messerschmidt napsal(a):

VÁŽENÍ,
když pominu takové ta "fanouškovské" debaty mezi přívrženci Západu a ČLR, dovolím si jen upozornit na přísloví o spánku a vavřínech. EU a USA spinkají, zatímco Čína pracuje. A jestli je zrovna dneska ještě pořád bohatší Eroatlantida, je celkem fuk. Před 30 lety pobíhali Číňani ve slamácích po rýžovištích, dneska testují hypersonické letadlo. Že by dalšíc 30 let zůstali sedět s rukama v klíně se mi nechce věřit.
23. 04. 2014 | 10:08

Willy Messerschmidt napsal(a):

Maxík:
Dobré. Ale obávám se, že ten Kocourkov je nám přece jen tak nějak bližší :-)
23. 04. 2014 | 10:10

Willy Messerschmidt napsal(a):

Rudi Koutek:
Máte pravdu. Při troše skromnosti a slušnosti by, za použití zdravého rozumu, mohla být Evropa opravdu špička, na kterou budou Číňani ještě hodně dlouho koukat z uctivé vzdálenosti. Jenže oni mají 5000let hiostorie, během nichž byli až na zanedbatelně krátké období nejlepší na světě a tak pracují, aby se na své místo vrátili, zatímco v Evropě dáváme přednost aroganci a vzájemnému okrádání, přičemž rozum necháváme odpočívat:-)
23. 04. 2014 | 10:17

Skogen napsal(a):

Výborně, pane Balabáne. Konečně jasný popis toho, o co na globální mapě běží a kam vlastně míří ta současná cestovní mapa západu. Článek navíc přichází v době ukrajinské krize, která do celkového rámce zapadá a ideálně měla skončit izolací Evropy od obchodních vztahů s Ruskem.
23. 04. 2014 | 11:09

Míla napsal(a):

Skogen

s tou izolací bych posečkal.Zatím se v Praze otevírá nová ruská banka.Blbý,co?
A v Moslvě úspěšně pokračuje výstavba kancelářského centra za účasti české firmy.A němečtí podnikatelé činnost svých firem v Rusku asi také neukončí.Merkelová má zřejmě více politického rozumu než někteří tak,tak zvaní politici.
23. 04. 2014 | 13:53

K.M. napsal(a):

Velmi opatrný..., informovanosti "Janka - normálkonzumenta" přizpůsobený komentář vývoje ekonomik na planetě...,

upřímnější by byla pro čtenáře Práva informace...,

že KAPITÁLU USA a EVROPY BYLA nejpozději na konci 70. let... minulého století, v důsledku stěží představitelné korupce... politiků (především v Německu...!), POVOLENA UZDA... a dána kapitálem opět (!) uplácenými... politiky..., po 2. světové válce..., kapitálu... opět (!) volnost...,

PŘEDÁVAT...

za účelem prakticky ničím neomezeného... hromadění bohatsví akcionářů... kapitálu..., i ty NEJHODNOTNĚJŠÍ... a NEJKOMPLIKOVANĚJŠÍ... TECHNOLOGIE..., jejichž vývoj trval několik desetiletí...,

k výrobě do neuvěřitelně... laciné (!) Číny...

Pod tlakem vždy na světě "jsoucí" a od konce 70. let již prakticky nekontrolované, neukojitelné chamtivosti... akcionářů kapitálu..., tak přešly DO RUKOU vládců ČÍNY..., které se jako jediné podařilo - i v zájmu zachování státu - udržet v zemi tvrdou diktaturu...,

i ty nejneuvěřitelnější výplody západních univerzit (mozků), jako je kupř. zpracování titanu..., či výroba počítačů... (ve dvou čínských firmách se mají již dlouho vyrábět počitače většiny světových značek...),

to vše proto, aby se jen rychleji zvětšovaly měšce chamtivostí postižených (nemocných) akcionářů... kapitálu..., zcela ve smyslu výroku jednoho velikána komunistického hnutí...:

"DODAJÍ NÁM I PROVAZ..., NA KTERÉM JE OBĚSÍME...!"

pokračování...
23. 04. 2014 | 15:42

K.M. napsal(a):

23.04.14-15:42 - upřesnění:

..., tak přešly DO RUKOU vládců ČÍNY..., kterým se jako jediným podařilo - i v zájmu zachování státu - udržet v zemi tvrdou diktaturu...
23. 04. 2014 | 17:17

K.M. napsal(a):

23.04.14-15:42 - 1. pokračování

Vizi, jak se to vše v reálu - při již citelně se tenčících zásobách surovin..., včetně vody..., bude za 15 let, t.j. zanedlouho... skutečně vyvíjet...(?), takovou megalománií zavánějící vizi..., si autor těchto řádků odpustí...

a odkáže případné zvědavce opakovaně na studii "římského klubu", ještě nedávno přístupnou v plném... rozsahu... jen vládám ekonomicky... vyspělých států, doplňovanou pravidelně posledními poznatky spoluautorů této studie, manželů Donella(y) H. a Dennis(e) L. Meadows, nazvanou "HRANICE RŮSTU", určenou rovněž především vládám...,

o které však školství ČSSR v době Klausova... studia..., ani později prognostický ústav ČSSR..., nesměly zřejmě ani zakopnout...,

jelikož se jednání Klausova vzoru..., "železné Lady" Margaret Thatcher..., po "informacích o hranicích růstu..., podstatně lišilo od Klausova pozdějšího jednání...!

"Magie" začla být nedlouho po této informaci, z menší míry - na základě jejího dřívějšího postoje - ironicky, z větší míry na základě jejích aktivit po této informaci..., vážně..., : "největším bojovníkem za ochranu životního prostředí... v Anglii...",

Klaus... však začal oproti tomu..., světu ve svých knihách... dokazovat, že je tato studie humbuk, že se neotepluje...

Jak z tohoto zmatku ven... ?

1/ Číňané si razantním vývojem země od převážně zemědělské... společnosti, až po dnešní stav země - s vysoce vyvinutým průmyslem..., v jejich slepé snaze, dohnat (a předehnat) ekonomicky vyspělé státy - což se nedalo jinak, než podbízením se jejich lácí - jejich zemi téměř "vycucli" ze všech zásob nerostných surovin, ale navíc jejich zemi bezohledně zamořili... odpadem... všeho druhu... již tak..., že je již viditelné, že bude s přibývajícím časem..., míň... a méně... obyvatelná...,

2/ a Rusové si zřejmě v plném rozsahu ještě neuvědomují, jak velkým lákadlem a pokušením... pro Číňany, jejich rozlehlá, do značné míry ještě neobydlená..., s předpokládaným obrovským nerostným bohatsvím... obdařená... země..., proto musí být...!

3/ Ale není to jenom Čína, která má na Rusku zájem, nýbrž stejný zájem má i kapitál v EU..., stejně tak jako kapitál v USA..., a to především z důvodů obrovských zásob nerostného bohatsví...,

takže se Rusku nelze divit, že neustále zbrojí..., a je tak citlivé na to, co se děje na jeho hranicích, nebo v jeho blízkosti... a že právě proto mělo..., má... a vždy bude mít... hlavní slovo v Rusku..., zbrojařsko-vojenský komplex...

Největší nebezpečí však Rusku hrozí z Číny, se kterou má Rusko i dlouhé hranice na souši..., ale otevřenému konfliktu brání z pohledu autora tohoto příspěvku..., zjednodušeně..., zatím... jen podstatně kratší dolet čínských raket...,

který je však nutno považovat na základě západem dodaných, dále dodávaných, ale i čínskými mozky vymyšlených technologií... (málokdo ví, že kupř. přesné lití metodou vytavitelného modelu, bez kterého nelze vyrobit některé součástky pro letecký průmysl, nebo pro rakety..., bylo stejně jako výroba prvních raket - spíše rachejtlí - známo v Číně již před více než 3000 lety...) za překážku časově velmi omezenou...

Do situace Číňanů se stejnými problémy..., až k vybydleným zemím..., se s jistým časovým odstupem..., budou dostávat i další obří hospodářské systémy..., jako je EU..., či USA..., což se všeobecně ví... a profylakticky řeší..., zatím jediným prostředkem sjednávajícím po 2. světové válce poměrný klid..., náklady všech 4 mocností vlastnících zbraně hromadného ničení... na zbrojení... rostou...

pokračování...
25. 04. 2014 | 23:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy