Peněžní systém není přírodní danost

28. 03. 2014 | 10:58
Přečteno 3402 krát
Dovoluji si zde zveřejnit předmluvu Adama Votruby, vědeckého pracovníka Národního muzea, ke knize Metafyzická teorie peněz kostarického právníka a ekonoma Alberto Marténa z roku 1951, kterou jsem v lednu dopřeložila. A. Votruba je mimochodem autorem velmi podnětné knihy Paradox úroků (Doplněk, Publikace Národního muzea, 2012). Vřele doporučuji.

Alberto Martén patří k lidem, kteří přemýšleli o peněžním systému osobitým způsobem a dokázali se odpoutat od konvenčních názorů a předsudků. Podstatná část ekonomů v 19. a 20. století vnímala peněžní systém jako jakousi přírodní danost – něco, co prostě existuje, ale samo o sobě není nijak zvlášť důležité pro zkoumání ekonomických zákonitostí. Martén naopak přichází s názorem, že peněžní systém má na hospodářský život určující vliv.

Jeho útlá publikace si klade vysoký cíl. Autor usiluje jednak o pojmenování podstaty peněz, jednak chce navrhnout reformu peněžního systému tak, aby systém odpovídal této podstatě, odtud také název této knihy „Metafyzická teorie peněz“. K názvu lze mít určité výhrady, což si autor ostatně sám uvědomuje, budeme-li však chápat slovo „metafyzická“ nikoliv v jeho filosofickém významu, nýbrž jako určitou metaforu, pak lze pochopit, proč autor zvolil právě takovéto pojmenování. Nejde o metafyzickou teorii ve smyslu filosofickém, jde o alternativní teorii a zároveň praktický návrh, který usiluje o to postavit naše chápání peněz na nové základy.

Jeho kniha je psána filosofickým esejistickým způsobem a její četba tudíž nevyžaduje znalost odborných termínů z oblasti ekonomie, klade však nároky na abstraktní způsob myšlení a nemusí tak být pro každého snadným čtením. Martén se překvapivě málo odvolává na jiné ekonomy či filosofy. Styl knihy i její obsah prozrazuje, že stručné dílo je především výsledkem autorova samostatného a dlouholetého přemýšlení. Přesto – nebo snad právě proto – je zajímavé srovnávat jeho myšlenky s jinými autory, kteří nahlíželi finanční systém rovněž z neobvyklého úhlu pohledu a které Martén neznal nebo znát nemohl.

Marténova představa o podstatě peněz se odráží v jeho definici, v níž chápe peníze jako dluh společenství vůči držitelům peněz. Přeložíme-li tuto formulaci do jiných slov, pak můžeme říci, že peníze obdržel člověk, který vykonal nějakou práci pro ostatní, tj. dal ji ostatním k dispozici v podobě výrobku, a někdo posléze plody jeho práce využije. Držení peněz v tomto okamžiku znamená pro jejich držitele nárok na využití na trhu nabízených plodů práce někoho jiného.

Tato definice může poučenému čtenáři připomenout alternativní peněžní systém LETS, který vznikl v 80. letech (nezávisle na Marténovi) a v němž poskytnutí služby pro jiného účastníka systému je doprovázeno připsáním kladných či záporných zúčtovacích bodů na konta účastníků transakce. Také je možné připomenout teorii Knuta Wicksella nebo Alberta L. Hahna, kteří viděli rovněž podstatu peněz v dluhu. Hahn dokonce v meziválečném období popsal hypotetický systém, v němž by mezi lidmi panovala neomezená důvěra a kde by každý mohl sám vypisovat směnky za přijaté služby, které později splatí svou prací. Tento Hahnův model až překvapivě připomíná pozdější systém LETS. Jeho hlavní podmínkou je ovšem právě ona velmi silná („neomezená“) důvěra mezi účastníky, která limituje použití systému jen na relativně malý okruh lidí.

Marténova teoretická pozice se však od Wicksellova a Hahnova pohledu liší. Ve své práci výslovně odmítá jako nežádoucí úvěrovou tvorbu peněz, kdy jsou peníze emitovány jako bankovní půjčky, což je dnešní reálně fungující systém, který poprvé adekvátně popsal právě Knut Wicksell. Martén odmítá mimoto také tradiční představu o komoditní povaze peněz, kterou prosazovala a dosud prosazuje neoklasická škola. Peníze jsou v jejím pojetí komoditou vybranou trhem za účelem směny (v evropské civilizaci je to zejména zlato). Ačkoliv to Martén nezdůrazňuje, podstatný rozdíl v jeho chápání peněz oproti škole neoklasické i Wicksellovým pokračovatelům je v tom, že peníze chápe jako jev v podstatě společenský. Peníze nejsou u něj dluhem mezi jednotlivci, ale mezi jednotlivcem a společenstvím. Jistou paralelu lze najít snad v definici peněz od Bernarda Lietaera, podle něhož jsou peníze dohodou v rámci společenství používat něco jako platební prostředek.
Z uvedeného chápání peněz vyplývá i Marténův návrh na originální peněžní reformu, kterou zde nechceme rozebírat dopodrobna, abychom nepřipravili čtenáře o zajímavé čtení. Podstatou reformy je to, že peníze jsou emitovány oproti zboží, které je poskytnuto výrobci do obchodního prodeje. Množství peněz tak odpovídá aktuální hospodářské produkci a nemůže tomu být v navrženém systému nikdy jinak.

Tak jako u každé utopické vize, i zde člověka napadají různé otázky po funkčnosti takového systému. I zde je možné najít některé detaily, které se čtenáři nemusí zdát přesvědčivě dořešeny. Celkově však není důvod se domnívat, že by tento systém nemohl reálně fungovat – zvláště, známe-li úspěšné experimenty s jinými alternativními penězi. Vedle systému LETS jsou to např. ještě tzv. bezúročné „kazící se“ peníze a mnohé další.

Od „kazících se“ peněz, navržených německým ekonomem Silvio Gesellem, přejímá Marténův návrh jedno důležité opatření. Peníze, které nejsou včas utraceny, mají pravidelně ztrácet na své hodnotě. Držiteli, který si ponechá své peníze příliš dlouho, tak bude vždy po určité době část jeho peněz z účtu stržena.

Ačkoliv Martén přejímá od Gesella poplatek tzv. zádržného celkově se k jeho ekonomické teorii staví kriticky. Ovšem ne tak docela právem, neboť Marténa s Gesellem spojuje více, než sám připouští. Vedle přesvědčení o determinujícím vlivu peněžního systému na reálnou ekonomiku, je to např. také jednoznačné odmítnutí komoditní povahy peněz, či požadavek na to, aby byla tvorba peněz podřízena potřebám ekonomiky. Tento požadavek ovšem Martén vyřešil jiným způsobem než Gesell a můžeme rovnou říci, že elegantněji. Alespoň v teoretické rovině to jistě platí, reálně však, pokud je autorovi těchto řádků známo, nebyl Marténův systém na rozdíl od Gesellova dosud vyzkoušen.

Peníze, které ztrácí na hodnotě, samozřejmě ztěžují lidem spoření, což je samo o sobě v rozporu s konvenční představou o třech hlavních funkcích peněz, mezi něž patří i funkce uchovatele hodnot. K Marténově kritice dosavadních monetárních teorií tak zákonitě patří i odmítnutí této funkce jako určující pro povahu peněz. Funkce uchovatele hodnot je podle něj v přímém rozporu s funkcí peněz coby prostředku směny. Jinak řečeno: Peníze, které mají dobře plnit funkci prostředku směny, nemohou zároveň dobře plnit funkci uchovatele hodnoty. K tomuto závěru dospěla i řada jiných ekonomů, mezi jinými se takto explicitně vyjádřil např. belgický ekonom Bernard Lietaer, implicitně je tato představa přítomná již u Gesella. Podle Marténa mají k ukládání bohatství sloužit komodity a nikoliv peníze. U Gesella a jeho pokračovatelů se objevují obavy, že „kazící se“ peníze přispějí k tezauraci bohatství do vlastnictví půdy a tak zvýší enormně její cenu, Martén však tento problém nepovažuje za důležitý.

Celkově musíme přiznat Marténovi velkou originalitu a odvahu dobrat se pochopení podstaty finančního systému vlastní cestou. Četba jeho knihy vybízí osvěžujícím způsobem k přemýšlení. Nabízí nám pohled na peněžní systém z osobitého úhlu, čímž činí naši představu o penězích zákonitě plastičtější. Marténa lze nejspíše srovnávat s lidmi, kteří formulovali alternativní pohled na peněžní systém a požadovali jeho reformu. Najdeme zde styčné body s některými jinými ekonomy (např. s Gesellem, Lietarem, Richardem Douthwaitem), byť jejich návrhy nejsou identické. Martén by si zasloužil, aby se dostal spolu s dalšími alternativními mysliteli do učebnic ekonomického myšlení. Patří totiž k lidem, kteří naše myšlení posouvají významným způsobem dále. Zatím v příručkách ekonomie dominují spíše ti, kteří se snažili za každou cenu hájit ve věci finančního systému zděděná dogmata, přestože realita je za jejich života již přesvědčivě vyvracela.

Adam Votruba, v Praze 25. března 2014

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy