Instantní demokracie: práva ani soudů už netřeba, pravda se dnes zjevuje a je jasná v mžiku oka?

07. 12. 2020 | 10:10
Přečteno 2152 krát
Zajímavé, leckterá sázková kancelář ještě stále nevyplatila výhry sázejícím, kteří si vsadili na vítěze v amerických prezidentských volbách. Státník, kterému alespoň trochu záleží na tom, aby si 74 milionů občanů, kteří volili jeho protivníka, zachovalo alespoň základní důvěru v systém, by udělal všechno proto, aby tyto lidi přesvědčil, že pravda je na jeho straně, a řekl by sebevědomě: věřím, že jsem vyhrál, ale protivník má nezadatelné právo využít všechny právní a ústavní cesty, pokud má pochybnosti o férovosti voleb. Jestliže se pod kontrolním drobnohledem potvrdí, že se nestalo nic dramatického, co by mohlo změnit výsledek, jen dobře pro mne a legitimitu volby, potažmo systém. Mlčet k tomu, že se média a jiné figury veřejného života vysmívají „poraženému“, že „neumí přijmout porážku“, plivou na jeho charakter, duševní zdraví, protože využívá práv daných Ústavou, vysílá celé společnosti nepěkný signál a je v konečném důsledku i pohrdáním právním řádem a právy občanů.

Důležitá data k vyhlášení výsledků voleb
Mnozí budou překvapení, ale výsledky voleb nevyhlašují média. Proto třeba nejedna sázková kancelář otálí s vyplacením výher, protože ony si, na rozdíl od médií, ponesou vážné právní i finanční důsledky případného chybného rozhodnutí. Zatím nedoběhla všechna přepočítávání hlasů, (forenzní) audity, kontrola platnosti hlasů a nepadly ani konečné soudní výroky, které musí zaznít nejpozději 6 dnů před zasedáním volitelů.

- 14. prosince by se měli sejít volitelé (a do té doby se může stát i to, že legislativní sbory některých států USA odmítnou regulérnost voleb a nepošlou volitele (o této možnosti ostatně psal i Fareed Zakaria ještě před volbami zde: https://summit.news/2020/11/28/cnn-there-are-legal-constitutional-ways-for-trump-to-stay-in-office/)

- na začátku ledna by parlament měl potvrdit rozhodnutí volitelů

- (staro)nový prezident se ujímá úřadu až 20. ledna

Stav žalob a auditů
Většina žalob, která zatím soudy shodily se stolu, jsou (podle republikánů) žaloby podané před volbami. Trump má podle slov jeho právního týmu jen 4 (!) podané žaloby. Ostatní podali jednotliví občané, kterým se něco hrubě nelíbilo na průběhu voleb. A že jich jsou stovky. A tisíce ochotni finančně podpořit nezávislé prošetřovací skupiny. (Například Voter integrity Fund vybral během týdne přes půl milionu dolarů na obvolávání voličů, zda si vyžádali korespondenční lístky a zda je vrátili - důležitá statistika k vyhodnocení výsledků).

- V Michiganu minulý pátek soudce povolil Trumpovu týmu forenzní audit hlasovacího softwaru Dominion. (zdroj: https://www.theepochtimes.com/trump-lawyer-jenna-ellis-judge-granted-access-to-22-dominion-machines-in-michigan_3606613.html)

- V Arizoně soudce minulý týden povolil hlubší audit (kontrola papírových volebních lístků proti obálkám vydaným, vráceným od voličů, podpisům apod.) malého vzorku hlasů (100 náhodných lístků). Výsledek je ten, že chybovost v neprospěch Trumpa dosáhla údajně 3 %, což je procento, které by mohlo zvrátit výsledek, pokud by tatáž „chybovost“ nebo přímo „manipulace s hlasy“ platily pro všechny hlasy. Proto soudce obratem rozhodl, že povolí audit většího náhodného vzorku: 2 300 hlasů. (zdroj: https://eu.azcentral.com/story/news/politics/elections/2020/11/30/arizona-judge-grants-republican-request-review-ballots-ahead-trial/6467477002/, https://www.youtube.com/watch?v=L-VOSEU3ybs)

- Pokud jde o Pennsylvánii, soudce Nejvyššího soudu USA Samuel Alito posunul termín pro dodání podkladů k žalobě na neústavnost o den dřív, což by naznačovalo jeho ochotu rozhodnout o podané žalobě republikánce Mikea Kellyho ještě v zákonném limitu před setkáním volitelů 14.12. Jde o zpřesnění výkladu práva a zákonnost postupu využít v masovém měřítku absenční hlasování, které bylo zákonem zamýšleno jako přísně podmíněná výjimka (zdroj: https://lawandcrime.com/2020-election/alito-demands-briefs-in-pennsylvania-congressmans-lawsuit-to-flip-the-election/)

- V Georgii se dělal pouhopouhý otrocký přepočet hlasů bez hlubší kontroly platnosti těchto hlasů (která by obnášela kontrolu proti podpisům, obálkám, adresám, registraci v seznamu voličů a rezidentů apod.), i tak byly objeveny 4 kupky s nezapočítanými hlasy v řádech tisíců, s čistým ziskem pro Trumpa. V jednom z volebních okrsků to prý představovalo až 5-6 % všech hlasů. Takže rozhodně ne marginálie.


Apel na legislativce v jednotlivých státech
Trumpův tým ve spolupráci s republikánskými legislativci uspořádal několik veřejných slyšení s představením konkrétních důkazů. Snaží se o to, aby v letošních volbách nerozhodovali volitelé, ale Parlament. V takovém případě bude mít každý stát jen jeden hlas. Například v Pennsylvánii chtějí republikáni skutečně zabránit certifikaci výsledků voleb: https://www.post-gazette.com/news/politics-state/2020/11/28/Pennsylvania-House-Republicans-2020-general-election-results-resolution-dispute-Tom-Wolf-Kathy-Boockvar/stories/202011280049


Záhady...
- Trump získal oproti minulým volbám o 10 milionů voličů víc, údajně víc než kterýkoli obhajující prezident v historii USA - získal jak Afroameričany (nárůst o 50 %), i u voličů s latinskoamerickými kořeny (cca 30 %)

-Biden prohrál v 5/6 všech okrsků a měl horší výsledky než Hillary Clintonová takřka v celých USA až na několik rozhodujících měst (Milwaukee, Detroit, Atlanta, Philadelphia), kde měl naopak naprosto fantastické výsledky, kdy překonal i Obamu. Stalo se to shodou okolností právě ve státech, kde se v noci pozastavilo na několik hodin sčítání a odehrál se dramatický zvrat v cílové rovince.

- Demokraté ztratili řadu křesel v obou komorách, republikáni naopak všude posílili. Navzdory Bidenovu vítězství. Poněkud zvláštní.
Statistici upozorňují, že je 19 míst, které za posledních 100 let neomylně hlasovala pro vítězného kandidáta, v letošních volbách 18 z 19 hlasovalo pro Trumpa.

- Téměř 100 000 voličů přišlo do volební místnosti jen kvůli prezidentské volbě a podpořili svým hlasem jen Bidena, ale už žádného jiného kandidáta (senát, sněmovna). Nevídané. Například Trump měl takových hlasů jen pár tisíc. Zpravidla bývá takových voličů prý relativně málo, když už volič váží cestu k volební urně.
Demokraté prosadili napříč Státy cca 150 změn ve volebních zákonech během šesti měsíců před těmito volbami, které rozvolňovaly podmínky kontroly identity voličů.

- Úřady v několik státech odeslaly určitý počet hlasovacích lístků – a vrátily se v některých případech (tam, kde se odehrály významné zvraty) v počtu větším (!?); někdy úřady rozesílaly nikým nevyžádané korespondenční hlasovací lístky (na pochybné adresy)

- Podíl odmítnutých korespondenčních hlasů bývá zpravidla kolem 1-3 % (vyšší číslo platí pro prvovoliče). Ačkoliv prvovoličů bylo v těchto volbách více, například v Pensylvanii odmítli jen 0,03 %, v Georgii jen 0,2 %.

- V Pennsylvánii dokázali fyzicky nemožné: načíst 400 000 hlasovacích lístků během 2-3 hodin.

- V některých okrscích (např. Wisonsin) hlasovalo nad 100 % voličů

- Hlasovali mrtví voliči (korespondenčně, i naživo)


Takže, shrnuto a podtrženo, zatím není ani zdaleka rozhodnuto. Teprve 14. prosince budeme vědět víc a s jistotou budeme vše vědět až 20. ledna 2021.

I kdyby Trump prohrál
… vyhraje větší transparentnost, zalátají se ohromné díry ve zprocesování voleb. Obdobně se u nás třeba podařilo Pirátovi Lukáši Blažejovi, který napadl automatické započítávání preferenčních hlasů všem prvním kandidátům na listině ve Středočeském kraji v roce 2017, udělat osvětu a zlepšit kvalitu práce volebních komisí. Přepočítávání tehdy zahýbalo pořadím zvolených, jak si možná někteří pamatujeme. Tehdy byl pozván tuším i do Seznam TV. A tehdy šel i proti přání vedení své strany, světě div se.

Nejhorší výsledek těchto voleb: ztráta důvěry čtenářů a diváků v média (nejen firmy a instituce pro průzkum veřejného mínění)
Americká média zažívají masivní odliv předplatitelů, dokonce i Fox News. Konzervativci a republikáni přecházejí houfně k menším nezávislým, leč rovněž bohužel jednostranným mediálním provozovatelům. Sociální pojivo v americké společnosti ztrácí jeden ze svých důležitých sloupů. Ovšem atmosféra rychlého účtování a ztráta odstupu i jakékoli věcnosti se přelévá i do nemediálního českého prostředí, nedělejme si o tom žádné iluze. I česká média rovněž dávají v sázku svoji důvěryhodnost. Způsob, jakým referují o průběhu žalob a svědectvích o podezření o volebních nesrovnalostech v Americe stovek lidí, je ostudný a lajdácký. Někteří komentátoři ospravedlňují přerušení prezidentova projevu o údajných volebních podvodech jako opatření k zastavení jasné lži. Obávám se, že není v možnostech nikoho bez prostudování jednotlivých příkladů, alespoň těch nejkřiklavějších, i vyzpovídání lidí, kteří místospřežně (pod hrozbou trestu) prohlašují, že byli svědky nepravostí, jestli jde o lež nebo zatím jen (nepotvrzenou) domněnku, nebo naopak velmi nepříjemnou pravdu, kterou si neumíme představit. Někdy je pravda neuvěřitelná.

Já osobně nevím, jestli je to tento případ, jen mám ve zvyku brát lidi vážně, než se nade vší pochybnost ukáže, že si to ale naprosto nezaslouží. Už jen představa, že Trumpovi právníci jdou bezhlavě do předem prohrané bitvy a jde jen o pár minut mediální pozornosti (s jakým že vlastně cílem) a oddálení jasného, a tedy když už odchod, tak co nejtrapnější a co nejdražší (proč vlastně, čeho by se tím mělo dosáhnout?), je mi dost cizí. To nejjednodušší vysvětlení jejich chování a chování tisíců, ba milionů lidí (78 % voličů republikánů prý nevěří férovosti těchto voleb, a dokonce i desítky procent ostatních) je to, že jsou skutečně přesvědčeni, že došlo k závažným pochybením, která ovlivnila výsledek voleb. Je teď na soudech, ne na médiích a našich osobních dojmech a názorech, aby rozhodla, jak se věci měly. Zachovejme chladnou hlavu a trochu demokratičtější postoj - na právním řádu záleží z dlouhodobého hlediska víc než na tom, kdo vyhraje volby.


Zdroje k uvážení:
bývalý český zpravodajec: https://www.exanpro.cz/zavadejici-vystupy-v-mediich/644-zakulisi-prezidentskych-voleb-v-usa-aneb-mysteriozni-stat-wisconsin-2-2

Matt Braynard, zakkladatel Voter Integrity Fund,
https://voterintegrityfund.com/,
https://americanactionnews.com/videos/2020/11/20/aan-exclusive-interview-with-voter-integrity-fund-founder-matthew-braynard/,
https://twitter.com/mattbraynard?lang=cs,
https://givesendgo.com/voterintegrity

everylegalvote.com

stopthatfraud.com

výpověď IT experta (Navid Keshavarz-Nia):
https://www.courtlistener.com/recap/gov.uscourts.mied.350905/gov.uscourts.mied.350905.1.19.pdf

Patrick Byrne, zakladatel Overstock.com, nezávislý, NIKOLI republikánec: https://www.deepcapture.com/2020/11/election-2020-was-rigged-the-evidence/

zdokumentovaná historie volebních podvodů v USA: https://www.whitehouse.gov/sites/whitehouse.gov/files/docs/pacei-voterfraudcases.pdfBlogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy