Se učit, se učit

26. 02. 2008 | 12:49
Přečteno 19926 krát
Se učit, se učit, se učit, pravil Mireček z básníků. Totéž říkají dětem i vietnamští rodiče.

Mí spolužáci se v deváté třídě rozmýšleli, na jakou střední školu jít. Ale já jsem měla rozhodnuto už snad v sedmi letech. Čekalo by se vůbec ode mě, že bych šla jinam než na gymnázium?

Ne všechny vietnamské děti samozřejmě studují gymnázium, ale velká většina jich tam opravdu sedí. Učí se od rána do večera, po vyučování mají místo zájmových kroužků doučování a aby nezlenivěly přes letní prázdniny, tak jim rodiče platí soukromé učitelky.

Jednou jsem se zeptala svých českých spolužáků, proč se učí. Překvapila mě jejich prostá odpověď, že prostě jen tak, nebo protože je rodiče nutí. My, Banánovci, bychom asi odpověděli trochu jinak.

Jak jsem už v jednom z předešlých článků zmínila, ve vietnamské komunitě v Česku se informace šíří rychle a o každém se ví všecko. Informace o tom, zda jste se dostali na gymnázium či ne, zda jste udělali řidičský průkaz hned napoprvé, zda se učíte na samé jedničky se šíří světelnou rychlostí. Takže mladý člověk musí čelit neustálému tlaku, vycházejícímu z vlastní rodiny a zároveň i z celé komunity. Padá na nás velká zodpovědnost.

Studium a vzdělání jsou zkrátka pro vietnamský národ extrémně důležité.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Saliven napsal(a):

Proč to jde u asiatů a nejde to u romských spoluobčanů?
26. 02. 2008 | 12:53

Čochtan napsal(a):

Salivene,
to budou ty zatracený (nebo blahodárný) geny. Všechno je v nich, a to důležité se do nich ukládá.
26. 02. 2008 | 13:05

wil napsal(a):

U některých spoluobčanů to prostě nejde. Jsou původem nomádi a na té úrovni byla i jejich historická kultura. Bez písemnictví, historie, filosofie, astronomie, matematiky, ekonomie… Naopak asijské kultury dálného východu jsou starší, než ta euroamerická, mají bytelný historický základ, je na čem stavět. No a navíc jsou východní Asiaté vesměs pracovitější, než samotní Evropané nebo Američané, o některých spoluobčanech raději vůbec nemluvě.
26. 02. 2008 | 13:19

Čochtan napsal(a):

Lin,
fajn že píšeš. Krátký, ale milý.

Učení by mělo dělat radost, špás jak se dnes říká, a ne se učit z donucení. (i když učit se z donucení je pořád lepší než se neučit vůbec). To není nic nového, už starej Ámos, to říkal, (dejž mu pánbůh věčnou slávu). Napsal o tom knihu, Schola Ludus, nebo tak nějak,..
Ne ale všem je dáno mít radost, špás, z poznání, být zvědavý. Ale to jsme zase u těch genů. Asi je máte v pořádku. No a škola taky musí být "v pořádku", hlavně učitelé. Tam bývá ten největší problém.

Tak se běž zase učit, já se musel taky móc učit, jak topit lidi, jak nakládat dušičky do hrníčků, jak pást kapry, ,... máte ve Vietnamu taky vodníky ? :-))

zelený mužík Čochtan
26. 02. 2008 | 13:20

stejskal napsal(a):

Pane Salivene,

pokud Vás to opravdu zajímá, popsal jsem tu o tom několik stránek (stačí projet diskuse pod blogy pana Kostlána). Naposledy to ve zkratce (dvěma větami) vyjádřil pan winpoj pod přechozím blogem paní Lin zde http://blog.aktualne.centru... Odpověď na tu otázku je poněkud složitějšíá, než si většina lidí myslí. Chce to trochu znalostí z historie, sociologie, kulturní antropologie a pár dalších vědních oborů.

Pane Salivene, prosím, abyste se nepouštěl s panem Čochtanem do diskuse a nenechal jej tady opět (jako už mnohokrát) rozvíjet jeho patologické rasové teorie.

Děkuji Vám předem.

Libor Stejskal
26. 02. 2008 | 13:22

Charlie napsal(a):

Ano, odivuhodná pracovitost a obětavost našich vietnamských spoluobčanů by měla být vzorem - pro všechny. A nejen Romy.
Nguyen Thi, jen by mne ještě zajímalo, zda se vietnamské děti učí více pod tím tlakem komunity nebo více přirozeně - jen tak ze zvědavosti.
26. 02. 2008 | 13:46

Tupelo napsal(a):

@Nguyen: ja bych rekl ze ceske deti zijici ve Vietnamu by se mozna ucily o neco vic nez jejich tuzemsti vrstevnici, asi je to dane i prostredim ve kterem se ten ktery clovek nachazi. Ovsem musim souhlasit s tim, ze velke mnozstvi Vietnamcu svou pili nejspis dalece prevysuje velke mnozstvi Cechu. :)
PS. Diky za Vase clanky, myslim ze i ony pomahaji k vetsi otevrenosti ceske spolecnosti.
26. 02. 2008 | 13:54

Líný černý pes napsal(a):

Tlak rodiny, rodu či komunity má jistěna učení se vliv. Daleko větší vliv ale má chtění, touha vědět, zvědavost, nucení klást otázky, či jak to pojmenovat. A pokud rodina toto chtění podporuje, jedná se o ideální souběh motivací. Nemá každý takové štěstí, kdo je měl či má, ať si toho váží.
A jestli si myslíte, že informace o úspěchu či neúspěchu se šíří světelnou rychlostí jen ve vietnamské komunitě, vězte, že to není pravda. Drby jsou rychlejší než internet.
26. 02. 2008 | 14:00

Čochtan napsal(a):

Charlie,
já myslím, že mnoho dětí chce poznávat nové, chce se naučit co neznají. Jde o to, tento zájem, který je vlastní všem mláďatům, včas podchytit a rozvíjet ho správným směrem. Směrem, který je ku prospěchu nejen jim, ale celé komunitě, celému národu.
To mluvím o rodičích a až mnohem později o škole. Jak se říká, jablko nepadá daleko od stromu.
26. 02. 2008 | 14:02

Ládik napsal(a):

Mám rád, když se někdo učí a něco umí. Vietnamské spoluobčany vnímám pozitivně - jsou převážně pracovití, na rozdíl od Čochtanem zmíněných cikánů.
26. 02. 2008 | 14:05

Čochtan napsal(a):

Jéžíšmarjá Ládíku !
Nevyslovuj jméno nepojmenovatelných, nebo mě Strážce Veřejné Morálky zabanuje !

Přísahám před Bohem a hlavně před Vámi pane Stejskale, že jsem nepojmenovatelné nepojmenoval !!!
26. 02. 2008 | 14:24

janka napsal(a):

Lin,
A co po skole?Ocekava se ,ze z Vas a Vasich vrstevniku budou vysokoskolsky vzdelani profesionalove anebo je to zpatky do obchodu?
26. 02. 2008 | 14:24

učitel napsal(a):

Vietnamské děti mají ve škole proti našim obrovskou výhodu.
Ví dopředu, že jim nikdo nepomůže, že se mohou spolehnout jenom na sebe.
Ví, že rodiče si nemohou přijít stěžovat na jejich špatné známky.
26. 02. 2008 | 14:25

Winpoj napsal(a):

To, co popisujete, podle mě hraničí s týráním dětí. Myslím si, že děti by měly mít možnost rozvíjet své zájmy, doučovat by se měly, jen pokud ve škole zaostávají, a o prázdninách by si měly hlavně užívat volna.
Kromě toho soudím, že nadměrné učení může mít negativní vliv na kreativitu, která je v životě mnohdy důležitější než objem informací uložených v hlavě.
26. 02. 2008 | 14:30

Čochtan napsal(a):

Týrání dětí ?
To co dělal Mozartův otec to asi už bylo "týrání". Protikladem k tomu je "užívání (celoročního) volna", jak to známe třeba z brněnského Bronxu, abych nejmenoval. To je stejně špatné, ne-li horší.

Učení nemusí být jen "šprtání", dá se to dělat i velice kreativně.
26. 02. 2008 | 14:43

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Dobry den,
zatim mam z vasich komentaru radost;-) Ne tyranim bych to nenazyvala, mensi muceni by asi bylo lepsi:-) U me to uz ale neni uceni-muceni, na VS prece jenom clevek studuje, co ho fakt bavi.Nekdo se me ptal,co po skole. No tak predpokladam, ze nebudu muset jit do obchodu. To by asi nasi nemeli radost a pro me by to nekolikalete muceni bylo zbytecne. Zda ale zustanu v CR(Evrope vube) nebo odjedu pracovat do VN, tak to uz zalezi na celkove mnoha ohledech. Treba manzel, nabidky, i druh prace...
26. 02. 2008 | 14:43

bigjirka napsal(a):

Jejda, oni už jsou nejen Nedotknutelní, ale i Nepojmenovatelní... Ten hrozný, patologický Čochtan se svými hrníčky.. Jinak fandím, Duong, všechno pozitivní v dnešní hnusné době potěší.
26. 02. 2008 | 14:45

bigjirka napsal(a):

Čochtane, mám spoustu krásných anonymizérů!
26. 02. 2008 | 14:46

Čochtan napsal(a):

Bigjirko, díky ozvu se. Zatím mi stačí vypnout a zapnout modem a mám nový IP.
26. 02. 2008 | 15:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

upozorňuji diskutující, že na tomto blogu mažu příspěvky, které se podle mého názoru netýkají tématu. Zatím jsem smazal jeden o romských pohádkách, který napsal pan Čochtan.

Bude to zkoušet dál. Prosím, abyste jej ignorovali.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 02. 2008 | 15:19

Čochtan napsal(a):

Se učit, se učit
Slečna Lin psala o učení.
Kdy začíná v životě lidském učení? Hned jak dítě poprvé otevře oči. I pohádkama se dítě učí. Pohádky jsou u různých národů různé, a podle nich se snadno pozná charakter národa.

Proto jsem se vás slečno Lin ptal jaké máte ve Vietnamu pohádky. No, ale jak je vidět, to asi nesmím.
26. 02. 2008 | 15:32

Ládik napsal(a):

Vždy, když vidím vietnamské děti, vybaví se mi zveřejněné obrázky z vesnice MY LAI a v tu ránu je mi jedno, že do USA nebudou víza. Proč se dnes o My Lai mlčí? Lidice se občas připomenou...
26. 02. 2008 | 16:03

kancelářská_myš napsal(a):

Milá Lin,

díky za pěknou krátkou glosu.

Podle Vašeho životopisu odhaduji, že jste začala chodit do školy ve Vietnamu a pak jste se stěhovali do ČR. Vzpomínáte si ještě na svoje školní začátky? Na svoji první paní učitelku? Liší se Vaše škola hodně způsobem výuky od té zdejší? A co školní kázeň (disciplína)? Jsou u Vás za zlobení poznámky?

Zvědavá myš
26. 02. 2008 | 16:09

Saliven napsal(a):

Stejskal:
Díky za info, podívám se. :-)
26. 02. 2008 | 16:45

Čochtan napsal(a):

Ládíku,
s Lidicemi nemá My Lai nic společného. Lidice byl jednoznačně teroristický kolektivní trest za attentát na Heydricha. Spíš by to přirovnal ke spálení Drážďan.

Stejný princip: uškodit nepříteli bez ohledu na civilní obyvatelstvo. V My Lai, byl ještě navíc ten problém, že si nebyli jistí zda se jedná o přátelské či nepřátelské civily.

V Drážďanech patřilo civilní obyvatelstvo jasně k nepříteli. i když ženský a děti, co je to za nepřítele ?

Tak si to rychle přečti než to Stejskal smaže, že se to netýká tématu.
26. 02. 2008 | 17:47

bigjirka napsal(a):

Ládiku, My Lai byl asi zločin nějakého velitele, Lidice jak píše Čochtan, akt státního terorismu.
26. 02. 2008 | 17:54

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ano, mate pravdu zvedava mysko.Chodila jsem ve VN do prvni tridy a poloviny druhy. Pak jsem tady v Cechach chodila v osmiletech do skolky, abych se naucila vic cesky:-), nastoupila do druhy a pak uz zas "ponormalu".
skolstvi je tady hodne jine nez ve VN. Jednak studenti tam maji k ucitelum vetsi uctu, kazen je vetsi, poznamky se myslim davaji, ale i ruzny tresty(za mych dob). A ucivo je fakt desne narocny, nedokazu si predstavit, ze bych po nekolika letech na ceske skole jela domu studovat. Rohodne bych nestihala. Taky struktura je trochu jina: existuje dvactiletka a pak hned VS. Tak ve zkratce to snad staci. Tesim se na dalsi otazky tykajici se meho clanku! Zdravim, Lin
26. 02. 2008 | 19:14

intermitente napsal(a):

Lin,
když jsem chodil na VŠ v osmdesátých létech, měl jsem spolužáky z Vietnamu. Velmi dobře jim všem šla matematika. S jedním jsem dost kamarádil, kdoví kde je mu konec.
Takže opět napište,ať vás Vietnamce poznáme jinak, než jen u stánku. Přeji hodně štěstí ...
26. 02. 2008 | 19:14

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Co to tu píšete slečno Lin? jsem taky banánové dítě a s tím co tu píšete nesouhlasím, to že vietnasmké děti jsou nuceni pořád se učit, píšete jako by to bylo pravidlo!! není to tak, ano je pravdou že vn děti jsou nuceni studovat gymnázia ale není pravda to že se musí učit od rána do večera a že mají na prázdniny doučování, to musí jen ti co přijeli pozdě a musí si doplňovat znalosti češtiny, což většina vn dětí nemusí. Spíše naopak, nemohou se učit, znám holky které jakmile přijedou domů musí se balit a jet pomáhat rodičům na tržnici a přitom se stále učí velice dobře, nemluvě o víkendech, kdy pracují místo rodičů, a o prázdninách pracují nonstop. VN děti nejsou nuceni se učit, jen to aby se učili dobře je žádost rodičů a oni aby nezklamali tak se prostě snaží co nejvíc, a navíc většina mladých vn chce zůstat tady, bez vzdělání tu zůstat nemohou, nechtějí prodávat, mají prostě motivaci. Vůbec bych to nesrovnávala s mučením či dokonce tyranií. Myslela jsem si že máte větší rozhled..
26. 02. 2008 | 19:16

vlk napsal(a):

Nguyen Thi Thuy Duong

já bych osobně velmi přivítal, kdyby hodně z vašich vlastností převzala naše vlastní populace!

Konečně- popsala jste so sama. Jak odpověděli vaši čeští vrstevníci. A přiznám se, že mi to vadí. Jakkoliv bych asi na jejich místě odpovídal stejně.

Vy k životu přistupujete / míním tím děti z vietnamské komunity vašeho střihu a věřím, že jich je většina/, tak jak nadcházející doba vyžaduje.

nejsem tím překvapen. Žena je učitelka, přesně stejně mluví o svých vietnamských žácích asi deset let.

Ač je to dost neuvěřitelné , nadějí tohohle státu začínáte být spíš vy a vaši soukmenovci, než my. A proto jsme také psal , abyste se neuzavírali do sebe. Řada z vás bud epatřit k elitám. A nebude to trvat dlouho.

Děkuji vám i Phuong Thuy. A je celkem jedno, která z vás má víc pravdy. Protože to vyjde na stejno. Píle a usilovnost. O tom píšete obě. Fandím vám. Oběma.
26. 02. 2008 | 20:24

vlk napsal(a):

Stejskalovi

koukám, že jste ve své šerifovské roli přitvrdil.
Přiznám se, že mi uniká proč mažete Čochtana.

Když si totiž normální člověk přečte zdejší blog slečny Duong, okamžitě ho musí napadnout - proč že to u Vietnamců jde a u jiných, nejmenovaných / je to dost korektní?/ nejde. A také to následně napsat.

Jenže ono je snazší nepříjemná konstatování zamést pod koberec.
A víte ,c o je zajímavé? Už jsme viděl nejmenované v družné a hodně družné zábavě s většinovou populací. Ale je zajímavé že jsem zatím nikdy neviděl v jakékoliv družné zábavě nejmenované a Vietnamce. Pročpak asi?
26. 02. 2008 | 20:30

Čochtan napsal(a):

Vlku,
Stejskal se asi špatně vyspal, nebo něco snědl co neměl, a tak řádí jak černá ruka. Dnes by asi smazal i Babičku Boženy Němcové. Ta taky nechválí dostatečně nepojmenovatelné.

Já jen probral charakteristiku českých pohádek a zmínil se o knize cikánských pohádek. Ty mají silně odlišný charakter. To se mu nelíbilo. Není divu, mě se taky jejich pohádky nelíbí. Pohádky jsou holt první literatura, kterou děti poslouchají a tak je to formuje.

Třeba se z toho vyspí a bude zas normální.
26. 02. 2008 | 20:49

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Proboha, snad jste nebrali to tyrani a muceni opravdu vazne:-) Jenom jsem si vzpomnela na ceskou frazi, co me naucili kamaradi z gymplu: uceni muceni. O tom, co pisu, neprohlasuju, ze je pravidlem u vsech vn deti. Kazdopadne diky za komentar, aspon je o cem diskutovat:-)
26. 02. 2008 | 20:51

jojo napsal(a):

Dovolím si složit poklonu páně Stejskalovu prvnímu příspěvku do této diskuse.
26. 02. 2008 | 21:01

stejskal napsal(a):

Pane vlku,

mohu Vám sdělit, proč Vám uniká smysl mých zákroků: Protože jste se nezúčastnil celé řady debat, které zde s panem Čochtanem a několika dalšími vedeme již zhruba půl roku. Možná déle. Několik jiných slušných lidí už to vzdalo a zhnuseně opustilo tyto stránky.

Pan Čochtan se netají tím, že dělí etnika na kvalitní a nekvalitní. Mezi ty druhé řadí Romy, Araby, celou černošskou rasu atd. Podle něj za to mohou špatné geny těchto etnik.

Pan Čochtan má návod, jak vůči těmto nekvalitním etnikům postupovat. Navrhuje sterilizaci, internaci (někdy přitom žertuje o kalašnikovech) a pokud to nepomůže tak deportaci. Černochů z USA do Afriky, Romů do Indie atd.

Pak Čochtan neopomene jediné příležitosti, kdy může něco ze svých rasově motivovaných úvah vpašovat do jakékoliv debaty o čemkoliv. Pokud mi to nevěříte, dám si zítra práci a vytahám z diskusí pod blogem pana Kostlána a dalších citace z páně Čochtanových myšlenek.

Takže toliko o panu Čochtanovi. Teď něco o mně: Já se zase netajím tím, že podobné úvahy zavdávají podle mého názoru podezření z porušení paragrafu 198 Tr. z. O hanobení národa, rasy a přesvědčení resp. paragrafu 198a Tr.z. O podněcování násilí proti skupině obyvatel. Mimo to jsou mi z duše odporné.

Čili s čistým svědomím a plně při smyslech zde prohlašuji, že podobné provokace páně Čochtana budu mazat a to i navzdory, tomu, že to někdo může považovat za nedemokratické bránění svobodné výměně názorů.

Aktuálně.cz nemá zájem propůjčovat podobným úvahám hraničícím s porušování zákona (z mého pohledu pak se šílenstvím) prostor.

Jistě jste si všiml, že jsem ochoten diskutovat prakticky o všem. Toto je pravděpodobně jediná výjimka. Rasistické provokace zde trpět nebudu. A nebudu s nikým diskutovat o tom, jestli to je či není správné.

Omlouvám se za svůj poněkud příkrý tón, ale začínám být už trochu netrpělivý. Několik blogerů zde přestalo kvůli rasistickým výpadům publikovat (například bývalá poslankyně paní Horáková-Mihaličková. Dohadováním s panem Čochtanem a několika jeho sympatizanty jsem již strávil desítky či možná dokonce stovky hodin. Už to dělat nebudu.

Debatě o tom, že v této zemi žije řada nepřizpůsobivých lidí a velká část z nich je romské národnosti se samozřejmě nebráním. Je to obrovský společenský problém a stát zatím rezignuje na jehoé řešení.

Přeji příjemnou a koretkní výměnu názorů.

Libor Stejskal
26. 02. 2008 | 21:08

vlk napsal(a):

Čochtane

já o nich už také slyšel. Zavádějí je ohledně nějaké multietnické výchovy i do čítěnek. A někteří kantoři a rodiče si stěžovali, že jsou velmi morbidní.
26. 02. 2008 | 21:17

vlk napsal(a):

Stejskalovi

víte Čochtan má nějaký názor. A nejspíš na základě osobních zkušeností. Už jsem psal, že jsem se dvěmi ze třech jmenovaných etnik udělal , více méně, zkušenosti stejné.
Ale pokud by Čochtan byl takovým rasistou jak píšete, byla by jeho reakce na slečnu Duong diametrálně jiná než je.

Že si budete řídit diskusi podle svého , o tom nepochybuji.

Ale myslíte, že tím s e problém oněch nebo onoho etnika vyřeší? Nevyřeší.
A velmi se obávám, že jednou se bude řešit velmi krvavě. Doufám, že už tady v té době nebudu.

Můete odepsat, že ani když připustíte ostrou diskusi na tahle, vámi tabuizovaná témata, se nic nevyřeší. máte pravdu. Ale problémy senikd ynevyřešily tím, že se o nich mlčelo.

nevím - paní Horákovou -Mihaličkovou jsem tu nestihnul. Nevím, co bylo.
Pana Kostlána ano. Leckdy jsem s ním souhlasil Jindy, azřejmě vícekrát , ne. Ovšem pan Kostlán si také nebral, ohledně protivníků servítky. Diskutujícímu byste rozhodně řadu věcí netrpěl.

Píšete o jistých paragrafech. Já vás kdysi upozorňoval na jiné. Nereagoval jste.
26. 02. 2008 | 21:26

stejskal napsal(a):

Ano, pane vlku, jsou často velmi morbidní a některé z našeho pohledu i nechutné (například v nich občas vystupují lidské exkrementy).

A jak to souvisí s touto diskusí?

Libor Stejskal
26. 02. 2008 | 21:28

stejskal napsal(a):

Naopak, pane vlku,

já zde takovou diskusi vítám. Dokonce ji podněcuji. Aktivně se jí zúčastňuji (k ničemu se tu nenapsal tolik příspěvků jako k tomuto tématu). Jsem otevřen jiným názorům resp. s nimi polemizuji. Hledám blogera, který by byl ochoten o tom psát (není kvůli různým myšlenkvým stereotypům v této společnosti jednoduché někoho najít). Myslím, že Vám to někteří lidé i potvrdí, byť jim mé názory přijdou scestné.

Čili debata určitě. O čemkoliv. Jen ne o tom, že některá etnika jsou méněcenná, protože mají nekvalitní geny. O tom tu prostě debatovat nebudeme. Stejně tak tu nebudeme debatovat o tom, jestli je správné pohlavně zneužívat děti. Byť to některým lidem přijde jako dobrý nápad.

Libor Stejskal
26. 02. 2008 | 21:35

stejskal napsal(a):

Tímto tuto debatu pod blogem slečny Lin ze svojí strany končím. Rasistické provokace budu i nadále mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
26. 02. 2008 | 21:36

prirodovedec napsal(a):

autorka: Opet velmi pekne. Co se tyka otazky setrvani a navratu. Domnivam se, ze Ti, kteri by radi zustali v Evrope by meli preferovat obory, ktere dnes hladovi po vzdelanych (technicke a prirodni vedy), pripadne kombinace s jazyky (tlumocnictvi). Pokud se studuji spolecenske vedy, nelze dle mne dnes prilis ocekavat uspech v konkurenci zdejsich.

Samozrejme zvolena specializace muze nabizet dobrou pozici v diplomacii rodne zeme.
26. 02. 2008 | 21:42

Čochtan napsal(a):

Stejskale,
jediný do kterého jsem rejpal, byl Kostlán. Jinak se nepamatuji, že bych s někým byl ve vážném sporu. Kostlán také zbaběle zdrhnul když mu došly nadávky a sprostoty. Argumenty neměl už od začátku. No co, škoda ho není, jeho sprosté znevažování symbolů státu, za který můj děda legionář bojoval, (Silvestrovský blog) byla poslední kapka.

"deportaci. Černochů z USA do Afriky" to jste si vymyslel, Cikány do původní vlasti to ano. Jsem přesvědčen, že by se jim tam vedlo lépe než u nás. O tom, že by se českému národu vedlo lépe, o tom netřeba ztrácet slov. Ale to je vám fuk.

Sterilizace: Ano navrhoval jsem sterilizaci těch, kteří nejsou ochotni se sami živit. Když už parazitují, tak a´t alespoń neplodí další parazity.

Internace, kalašnikov ? to jste si vymyslel. Kalašnikova nemám, mám něco lepšího.

Ano, jsem toho názoru, že různá etnika a rasy mají u různých vlastností různě položené Gaussovy křivky.

paní Horáková-Mihaličková ? Neznám, nečetl jsem a nediskutoval.

Jsou názvy pohádek a jejich obsah „rasistická provokace“ ? Zde byste mohl mít pravdu. Jenže, kdo zde koho provokuje ? Koho provokuje pohádka: „Jak chytrý Dežo gádža okradl „ ?

Pokud tohle budete chtít smazat, vy jste začal, a já mám právo se bránit !
26. 02. 2008 | 22:12

Čochtan napsal(a):

Právě koukám na ZDF, pořad o Rusku a jak se změnila ruská armáda a politika za Putina.

Jde z toho mráz po zádech. Ještě více by měl jít Albáncům v Kosově.

8 let, a takové změny. Připomíná to silně Německo od roku 33.
26. 02. 2008 | 22:23

Čochtan napsal(a):

Upřesnění: Navrhoval jsem podmínit socialní dávky určitým lidem dobrovolnou sterilizací. Co je na tom špatného ? Kdo je pro ? Kdo je proti a proč ?
26. 02. 2008 | 22:26

vlk napsal(a):

stejskalovi

k tématu cikánských pohádek tady se sotva mohu vyjádřit neb příspěvek je smazán.

A s tou Indií. No řešení to bezesporu je.Resp. bylo by. Kdyby Indie a Pakistán nepatřily mezi jaderné velmoci. Židům byla přidělana Palestina. Máme precedens. Což nemyslím ironicky. Mám Izraelity v jedné části rodokmenu a nijak se za to nestydím. Za jejich výkon v Palestině také ne.
26. 02. 2008 | 22:30

Čochtan napsal(a):

Milá Lin,
taky se ve vaší komunitě takhle hádáte o politice ? Jak je to ve Vietnamu s politikou ? Hádají se Vietnamci v hospodě, nebo na ní kašlou ? U vás vlastně jedna půlka země dobyla tu druhou, poznáš nějak kdo je z jihu a kdo ze severu ? Co ti "boatpeople" ?
26. 02. 2008 | 22:30

Tupelo napsal(a):

@pan Stejskal: Dobry vecer, co tak napsat zvlastni clanek na Vasem blogu, kde byste vse vyse zminene vysvetlil jednou provzdy a pak jen uverejnoval link na tento zvlastni clanek? Myslim, ze je to porad dokola a diskuze to zneprehlednuje. Obdivuji Vasi trpelivost a s diky se pripojuji k nicku jojo.
26. 02. 2008 | 22:37

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Mily pane Cochtale, o politice a politicich ve VN to by byl na dalsi clanek, ale to pak nevim, jestli me jeste bude tamni vlada poustet domu na navstevy:-) Jinak mohu Vas( a vsechny, ktere se to tyka) poprosit, abyste nediskutovali v mym blogu o jmenovanych, nejmeovanych a podobnych tematech? Jednak to usetri panu Stejskalovi mnoho prace a me to taky neodradi od psani dalsich clanku. Dekuju mockrat a preju vsem dobrou noc.Lin
26. 02. 2008 | 22:51

Čochtan napsal(a):

Lin, dobrou noc,
já jen chtěl vědět, jaké pohádky vietnamské děti poslouchají, a napsal jsem pár vět o rozdílech pohádek. Nic víc. Proč by tě to mělo odrazovat od psaní ?
Dobrou noc.
26. 02. 2008 | 22:54

Čochtan napsal(a):

Lin,
Chápu tvé obavy, ale když budeš chtít něco napsat o čem nevíš zda ti to neudělá problémy, napiš to pod vymyšleným jménem jako komentář. :-)) Také IP-Adresa se dá lehko změnit. My Češi jsme mistři v přečůráváni vrchnosti !
26. 02. 2008 | 23:00

IvanT napsal(a):

Necetl jsem vsechny prispevky takze se uz mozna o tom co chci napsat zminil.

Pilnost Orientalcu neni dana 'jinymi geny' (aspon to nikdo zatim neprokazal), ale filosofii a nabozenstvim, ktera ve Vychodni Asii stovky let panovala, konfucianstvim zejmena. Sebevzdelavani je jednim z jeho zakladnich prvku. Protoze byly tyto spolecnosti temto principum a pozadavkum tak dlouho vystaveny, staly se soucasti jejich chovani.

Ze to neni nic genetickeho je videt z toho, ze po prestehovani do jine spolecnosti, treba do USA, zvlastnosti chovani (jako treba mimoradna pile) postupne mizi a potomci prejmou stanoviska a chovani svych spoluobcanu. Pokud neziji v etnickem ghettu.
26. 02. 2008 | 23:04

Charles napsal(a):

Jediny kdo mi zde pripada NEPRIZPUSOBIVY je Čochtan. Nedokaze se prizpusobit platnym zakonum zeme a pravidlum pro demokratickou diskuzi na internetu.
26. 02. 2008 | 23:10

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Slečno Lin, myslela jsem že na můj kometář budete víc reagovat, ale asi ne, mohla byste mi objasnit kde jste ty informace vzala? podle mě o učení a neučení vn dětí nemáte dostatečný rozhled, vn děti jsou většinou velice chytré a nemusí se učit ani 2 hodiny natož od rána do večera a ještě k tomu oprázdninách(to se většinou letí do vietnamu). píšete sice že to není pravdilo ale vy jste ten článek napsala tak jako by to pravidlo bylo, prosím neuvádějte tu nepravdivé informace, jinak nechci vás odradit, jsem fanouškem vašeho blogu, máte skvělý styl psaní, pište dál, předchozí články byli famózní. ale odpovězte mi prosím jasně a nechoďte kolem horké kaše :)
26. 02. 2008 | 23:33

Čochtan napsal(a):

Ivane,
podívej se sem:
http://marianne.cz/clanek/5...
26. 02. 2008 | 23:33

Čochtan napsal(a):

Charlesi,
ty náš malej rozumbrado, já mám čistý trestní rejstřík a 0 bodů u dopraváků. Tak co žvatláš o "Nedokaze se prizpusobit platnym zakonum zeme" ?
Jak pak jsi na to přišel ?
26. 02. 2008 | 23:38

jojo napsal(a):

Chápe někdo pojem svoboda? Debil (nacionalista, z podstaty neví co, táta ho zneužil atd.) si jí vyloží opačně. Normální. Chápu. Ale proč příslušník svobodného národa má strach z přistěhovalců? Neumí něco, co umí oni? Calm down.
26. 02. 2008 | 23:42

martin21 napsal(a):

Čochtane,jistě s tebou souhlasí mnoho lidí.Těm lidumilům bych chtěl říci-vezměte si všechny přivandrovalce k sobě domů a máte jistotu,že jim nebude nikdo křivdit,vy se o to postaráte. Taky by mě zajímalo,proč ty debaty na internetu,když to mažete.Jste samá demokracie,-snad má každý právo se vyjádřit.Nebo ne???Děkuji za vysvětlení,,Martin 21.
26. 02. 2008 | 23:44

Čochtan napsal(a):

Lenko,
ono to asi bude tím, že rodiče mívají ten zvyk, stále honit děti do učení. Mě také pořád říkali: "Jak to že nic neděláš, to se nemáš co učit ?"
Mě sice stačilo ve škole dávat trochu pozor, pořádně jsem se učil až týden před maturitou, ale tuhle větu jsem slyšel denně.
Pořádní rodiče jsou ve všech zemích asi stejní. :-))

Moje sestra (učitelka) má ve škole taky pár malých Vietnamců a nemůže si je vynachválit.
26. 02. 2008 | 23:45

Charles napsal(a):

NEPRIZPUSOBIVY Čochtane! Administrator ti zde vypsal zakony, ktere NEPRIZPUSOBIVE porusujes. Take te upozornil na pravidla demokraticke diskuze na internetu, ktere NEPRIZPUSOBIVE porusujes. Nejsem zadny "tvuj maly rozumbrada". Vzhledem k memu veku 48 let vyzniva tva poznamka vice nez smesne, postradajici jakykoliv respekt k lidem. Nejenze jsi NEPRIZPUSOBIVY vzhledem k vyse uvedenemu, ale ke vsemu jsi i NEPRIZPUSOBIVY co se tyce beznych pravidel slusneho chovani.
26. 02. 2008 | 23:47

Čochtan napsal(a):

jojo: "Ale proč příslušník svobodného národa má strach z přistěhovalců? Neumí něco, co umí oni?"

Ano, neumí to co oni ! Neumí zapalovat auta a školy (Paříž), neumí zabíjet filmaře (Holandsko), neumí spalovat dánské vlajky, atd. atd.....
moc toho neumíme z čeho máme strach.
26. 02. 2008 | 23:50

Tupelo napsal(a):

@martin21: Vy nectite soukromny majetek? Kazdy majitel webovych stranek si nastavuje pravidla podle sveho, kdyz se mi tu nelibi, tak prece existuji tuny alternativ. Taky kdyby me majitel stranek naznacil, ze ma pritomnost neni vitana, tak bych se nevnucoval. Nebo kdyby se od zitrka aktualne.cz rozhodlo diskuze zrusit, nemohl bych proti tomu rict ani n. Osobne jsem rad ze se tyto stranky odlisuji od idnes nebo novinek a podle reakci na blogu admina nejsem nejspis sam.
26. 02. 2008 | 23:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane martine21,

už jsem to tu psal mnohokrát, ale napíši Vám to znovu. Na tomto serveru vlastněném soukromou společností platí určitá pravidla (například se tu lidé nesmějí hrubě urážet, nesmějí používat vulgarismy ani porušovat zákony).

Pokud zde někdo chce diskutovat, je vítán, ale musí tato pravidla respektovat.

České zákony na rasismus pamatují. Pokud někdo prohlašuje o jakékoliv rase, že je nekvalitní, vystavuje se podezření z porušení těchto zákonů (a nakonec i zde platných pravidel). Proto jej mažu. Každá soukromá firma má právo bránit se, když má podezření, že někdo porušuje zákony. Je dokonce povinna, jinak by mohla být obviněna ze spolupachatelství.

Pokud Vám takto nastavená pravidla nevyhovují, je nám to upřímně líto, ale doporučuji najít si jiný server.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 02. 2008 | 23:54

Čochtan napsal(a):

Jak je ve Švédsku Charlesi, nemáte tam problémy s nepřizpůsobivými Araby ? V Malmö ?
26. 02. 2008 | 23:58

Charles napsal(a):

Čochtan napsal: Jak je ve Švédsku Charlesi, nemáte tam problémy s nepřizpůsobivými Araby ? V Malmö ?

NEPRIZPUSOBIVY Čochtane! Ja nemam problemy s nikym, kdo cti zakladni pravidla slusneho chovani a dodrzuje zakony. A to bez ohledu na nabozenstvi, barvu pleti, narodnost nebo politicke presvedceni dotycneho.
27. 02. 2008 | 00:04

stejskal napsal(a):

Pevně věřím, že již mnozí pochopili, proč nechci, aby na pana Čochtana reagovali. Tento blog je o vietnamské komunitě u nás, ne o arabských přistěhovalcích v Malmö. Nicméně pan Čochtan si ani zde neodpustí vyznat se ze svého postoje k Romům, Arabům či černochům.

Prosím, nechte pana Čochtana být. Nechci, aby tento blog dopadl stejně jako blog pana Kostlána. Byla by ho velká škoda.

Libor Stejskal
27. 02. 2008 | 00:07

Čochtan napsal(a):

Ano pane Stejskale hned to uvedu na správný kurs.
Jak jsem rád, že tu máme Vietnamce a ne Araby jako ve Švédsku. Zaplať pánbůh za Vietnamce. To říkám naprosto vážně bez jakékoliv přetvářky nebo ironie.

A o Švédsku jsem se zmínil, protože Charles odtamtud píše. (Domain Name.. telia.com ..TeliaSonera AB ...Stockholm ...Sturegatan 1)

opravdu jen proto.

P.S. já taky "nemam problemy s nikym, kdo cti zakladni pravidla slusneho chovani a dodrzuje zakony"
27. 02. 2008 | 00:19

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
mohu říci o Vietnamcích, že se jedná o kvalitní národ ? Nebude to rasismus ? Já si to totiž opravdu myslím.
27. 02. 2008 | 00:21

Charles napsal(a):

panu Stejskalovi:
To mne velice mrzi. Blog pana Kostlana jsem si prave se zajmem prohledl a musim rict, ze je velice zajimavy. Melo by se delat neco konkretniho s neprizpusobivymi jedinci, kteri necti zakladni pravidla a narusuji tak poklidnou atmosferu na zajimavych strankach svymi vylevy nenavisti. Je jen dobre, ze existuji blogy jako je tento, kde si clovek muze udelat uplne jiny usudek o jinych kulturach. Vetsina predsudku zacina v nedostatku vedomosti. Tento blog tuto potrebu vedomosti velice pekne naplnuje.
27. 02. 2008 | 00:43

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Dobry den! Jsem take student vietnamskeho puvodu a musim rict,ze se s klidnym srdcem muzu podepsat pod vsechny clanky slecny Lin.Co se tyce studia, tak me rodice uz od malicka vedli k tomu, abych se snazil mit co nejlepsi prospech ve skole, ale rozhodne me nijak "nemucili", pokud vysledky neodpovidali jejich predstavam. Prestoze kvuli praci nemeli moc volneho casu, tak pokud doslo na me vzdelani, vse slo stranou. Paklize meli pocit, ze mi nejaky predmet nejde, nebo v nem prilis zaostavam, tak se mi snazili sehnat doucovani. V dobe puberty jsem kvuli tomu vuci rodicum citil jakousi aversi, sledoval jsem ceske deti jak se venku bavi a ja jsem musel trcet ve skole na doucovani. Ale nyni jim jsem za to velice vdecny. Pochopil jsem, ze studiem se sebezdokonaluji a cim vice budu mit vedomosti, tim lepe pro me. Jak rikaval muj profesor na gymplu, kazdy by mel pouzit teorii obeti v praxi. Ale abych nechvalil jen rodice respektive vietnamce, tak velkou ulohu v tom, ze me ted bavi se uci a ze jsem se dokazal bez vetsich problemu zaclenit do ceske splecnosti, ma i jedna ceska rodina. Jak jsem jiz napsal, rodice kvuli praci casto nemeli cas a nechteli me a meho bratra tahat na trznici, proto jsme vzdy nekolik dni v tydnu prebyvali u nasi ceske "tety". Ta nas naucila jak byt pravym ceskym Honzou:). Diky ni jsem si velmi rychle osvojil tezky, presto krasny cesky jazyk, nahledl jsem do bezneho chodu ceske rodiny a take jsem diky ni mel moznost okusit nespocet tradicnich ceskych pokrmu. Obcas jsem si pripadal jako kdybych zil ve dvou svetech, jeden den travim s ceskou rodinou a nebyt me barvy kuze, tak jsem Cech jako poleno a druhy den jsem doma s rodici a je ze me opet Vietnamec kazdym coulem. Nyni mi uz nedela problem se takto prepinat. Snazim se brat si od obou kultur jen to dobre a pokud to jde, tak i vymitit ty vlastnosti, ktere se prici dobrym mravum. Stale se nachazim ve fazi snazeni se:). Nyni bych se rad vyjadril k cesko-vietnamskym vztahum. Obe strany se dle meho nazoru musi obrnit trpelivosti, toleranci a vzajemneho respektu. Kdyz se zeptate prumerneho Cecha co se mu vybavi pod pojmem Vietnamec...,ani se nemusi zamyslet a odpovi vam trhovec. Pevne verim v to,ze za par let tomu jiz bude zcela jinak, generace trhovcu vystrida generace jejich deti, jez budou vzdelani a budou chtit uplatnit sve vedomosti jako ekonomove, doktori, pravnici apod. Take doufam v to, ze Vietnamci zde zijici prestanou praktikovat aktivity charakterizujici jako nekalou soutez. Je politovanihodne, ze NEKTERA ceska media prezentuji Vietnamce jen jako trhovce, kteri prodavaji falsifikaty a nebo Vietnamce, kteri pestuji marihuanu. Ted je jen na nas, abychom tyto jevy vymitili z obrazovek televize a novin a abchom vsem Cechum dokazali, ze tu jsme prospesni. My studenti jsme jen jedna skupina nasi minority a nase integrace je zcela jiste snazsi, nez u Vietnamcu na trznicich, v kamennych obchodech, ci v tovarnach. Myslim, ze nejrychlejsi inetgrace do cizi zeme spociva ve znalosti jazyka dane zeme a o upusteni se od konkretnich kulturnich hodnot(zvyklosti), ktere si odporuji s kulturnimi hodotami dane zeme. Netvrdim, ze bychom se meli vzdat vsech svych zvyklosti, ale take nemuzeme delat veci, ktere v dane zemi povazuji za "ohavne" napr. pojidani psu. Mam opravdu radost, kdyz narazim na podobne projekty, ktere napomahaji k lepsimu porozumeni Cechu a Vietnamcu. Cesko a Cechy jsem si zamiloval , jen me mrzi, ze se na me nekdy koukaji jako bych ani nebyl clovek, ale protoze jsem optimista a take proto, ze se mi tady opravdu libi, tak to prekousnu a budu do budoucnosti hledet s usmevem:)
27. 02. 2008 | 01:18

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Omlouvam se za gramaticke chyby a preklepy, psal jsem to pozde vecer a uz jsem to po sobe nekontroloval. Jinak Lin mate vyborny blog, jsem Vas fanda a jen tak dal:)
27. 02. 2008 | 01:27

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan : Jen malá připomínka : Nepojmenovatelný se píše s velkým N !
27. 02. 2008 | 07:09

Al Jouda napsal(a):

To Quang Anh : Já vás, vy kluci veitnamští, mám docela rád. Hlavně rád u vás nakupuji, protože jste levní a dá se s vámi smlouvat. Moje známá adoptovala odloženou holčičku, žluto-bílého míšence. Je z ní docela hezké děvče, ale strašně drzý spratek, což možná bude špatnou výchovou.
27. 02. 2008 | 07:16

Čochtan napsal(a):

Quang Anh - Ajny:

Když se řekne Vietnamec, tak se nám Čechům samozřejmě vybaví tržnice. Jak by ne, když se nedají přehlédnout. Tržnice, kde jsme vždy velice ochotně obslouženi, a že celníci při slově tržnice skřípou zubama, to nám je, při příslovečném vztahu Čechů k vrchnosti, šumafuk. Tedy, převážně pozitivní zvuk !

To druhé co se nám vybaví, a to rok od roku silněji, jste právě vy mladí, převážně už zde narození Vietnamci, jak si říkáte „banáni“, nadprůměrně úspěšní ve škole. Je jen otázkou času, a nebude to už dlouho trvat, kdy zastíníte generaci vašich rodičů, kdy vytlačíte „trhovce“ z našeho podvědomí. Řekl bych, že to začíná být 1:1.

Správně píšeš „některá media“ . Některá media se bez „černé kroniky“ neobejdou. Kdo je čte, jeho chyba. Musím ti pogratulovat k perfektní češtině ! Můj otec říkal: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. A co se banánů týče, slupka je jen slupka, jádro, vnitřek je důležitý !! A ten je u vás absolutně v pořádku.

Co se pojídání psů týče, takovej Ořech na česneku, já bych ho tedy nejed, ale jsou jistí…. Pssst ! to se tutlá, nepřítel naslouchá ! Jak se říkalo v socialistickém Reichu: lieber Gott, mach mich stumm, dass ich nicht nach Dachau kumm ! ( kumm – komme. Česky: Bože udělej mě němým, abych se nedostal do Dachau. To byl první koncentrák pro ty, kteří si nedávali pozor na jazyk a říkali tehdy politicky nekorektní řeči.)

Myslím ale že třeba v čínské kuchyni se najdou i nezvyklejší suroviny. S pojídáním psů vás opravdu nikdo nespojuje.

Jsem rád, že jsi si dal práci s tvým komentářem, doufám že nezůstane jen při jednom ! Apropo kuchyně, vděčné téma pro blog !!!!!
27. 02. 2008 | 08:06

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

To Lenka: Tak o.k. pokusim se nechodit okolo horke kase:-) Vse, o cem pisu do blogu vychazi pouze z vlastnich zkusenosti, bud to vidim u sebe nebo u svych kamaradu a znamych v CR. Ja jsem byla v podobne situaci jako Qang Anh, az na tu ceskou rodinu. Tu mela az moje segra, ktera se tu narodila, ale diky ceske"babicce a dedeckovi" jsem opravdu mela dva roznorode svety.
A proc ten tlak na vzdelani vidim jako problem? Ano, PROBLEM. Prosim, nekamenovat! Moje desetileta sestra chodi do 5. tridy, kdyz prinese dvojku, tak u nas hori strecha, nemuze na TV,PC. A takhle to chodi u mych sestrenic a bratrancu. Doucovani pres leto jsem nasim nastesti vymluvila, ale vsadim se, ze kdyby nemela same jednicky, nenosila domu pochvaly, tak je ma po cely rok. Nebo moje sestrenka. Mela doucovani uz snad od skolky, pripravku na vicelety gympl a jelikoz neni nejlepsi ze tridy a ma z fyziky 2, tak samozrejme jezdi k studentovi MATFYZ. Kluka taji, protoze ji rodice zakazali jakykoli vztah, ktery by rozptyloval jeji mozkove bunky.
Mozna se Vam zda, ze to vsechno moc nafukuju, ale vsechny deti(ani ty vn) nejsou geniove a nemaji tak tvrdou naturu, aby unesli, ze taky mohou neuspet. A to selhani se pak mnohem hure snasi, kdyz vidite zklamani v ocich nejblizsich. To byl presne ten duvod, proc jsem pred 2 lety ztratila blizkeho pritele. Do te doby jsem si tenhle problem-tlak vubec neuvedomovala, do te doby jsem "neselhala", ale do ted se ptam sama sebe, jak by se v takovem pripade okoli zachovalo ke me...No tak to je asi vsechno... berte muj kratky clanek spis jako vykrik mlade generace Bananovcu, nez nejakou statistiku ci obvinovani do vlastnich rad. Nakonec jsem jako Quang Anh strasne rodicum vdecna, ze byli prisni...bez nich bych nedelala to, co me ted naplnuje.Duong.Lin
27. 02. 2008 | 08:08

Karel napsal(a):

Zajímavý článek. A těším se až někteří mladí Vietnamci se vyučí aranžéry a pak se jejich obchody
zbaví nádechu tržnic se zbožím na kupách a v krabicích a svým stylem se přiblíží evropským zvyklostem při zachování příjemného asijského koloritu.
27. 02. 2008 | 08:15

Čochtan napsal(a):

Al Jouda:
výchova inteligentního dítěte je velice těžká věc. Takové děcko hledá své hranice, a když se mu neukážou, tak se lehko z něj stane "drzý spratek". Chce to ukázat: "Tady jsou mantinely, tady narazíš". Ruka nemá být tvrdá, ale musí být pevná. Není to snadné.
27. 02. 2008 | 08:18

Čochtan napsal(a):

Ahoj Lin,
musím ti dát za pravdu, ctižádost je dobrá vlastnost, ale nesmí se přehánět.

Dvojka JE dobrá známka, a jestli dostane dvojku nebo jedničku, to mnohem častěji závisí od náhody nebo nálady učitele než od žáka samého. Mnohem důležitější je, aby si dítě zachovalo kladný vztah ke škole a k vědění.

Vím o čem píši, jsem taky trochu "od fochu", pozdravuj rodiče, dělají to v podstatě dobře, ale někdy méně bývá více.
27. 02. 2008 | 08:45

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Moje kamaradka studuje architekturu a moje segra chce byt aranzerkou nebo kvetinarkou;-)))Hezkou stredu preju. Slunecnice Duong
27. 02. 2008 | 08:59

Gabréta napsal(a):

Lin, díky za tenhle blog. Ćlánky jsou krásně struturované, vypointované a ještě k tomu mají obsah, který otvírá oči.
Už jsi v oblíbených - takže se těším na další příspěvek :)
27. 02. 2008 | 12:35

bigjirka napsal(a):

hm.. ještě trojka je dle definice dobrá známka :-)

holčičku známá asi rozmazlila :-(
27. 02. 2008 | 15:33

Lenka - Phuonh Thuy napsal(a):

Čochtan: ve svém komentáří jste ale vůbec neobjasnil moje otázky..
27. 02. 2008 | 18:32

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Lin: tak to máte ale silně komunisticky smýšlející rodiče :)

já jsem doma taky musela nosit jedničky ale doma jsem si vydupala to co jsem chtěla takže stačí když přinesu vyznamenání.takže taky závisí na tom jak se dítě proti tomu postaví, třeba já si skoro každý večer povídám s rodiči o babánových dětech aby mě víc pochopili, už tolerujou, ale vn tradice a zvyky-k tomu mě pořád vedou.

kluka taky musim tajit (ještě když je Čech), přesně jak říkáte : ''Na to budeš mít čas po studiu, teď se soustřeď na učení.''
27. 02. 2008 | 18:36

Čochtan napsal(a):

Lenko,
prošel jsem to nahoru a dolu, ale nějak nemohu tvé otázky najít. Buď tak laskava, zeptej se ještě jednou, obratem ti odpovím.
27. 02. 2008 | 18:47

Phuong Thuy, Lenka napsal(a):

Čochtane, je to jedno, moje otázky byly stejně směřovány na slečnu Lin. :)
27. 02. 2008 | 19:26

Hai Giang - Shan napsal(a):

Vaše články se mi velice líbí chi Duong oi^^Máte spisovatelský talent, pro některého čecha těžko uvěřitelné, že tyto články byly psány rukou vietnamky^^Ale teď k věci (pokud by vám nevadila troška kritiky:))->píšete zde, že se vietnamské děti musí neustále učit...ano, to je pravda, ale toto neplatí u všech vn dětí. Nezapomínejte, že tady nejsme ve Vietnamu, kde se na vzdělání klade mnohem větší důraz než tady v Česku. V ČR je vzdělávací systém méňě náročnější. Píšete článek ze svých vlastních zkušeností, avšak ty moje se značně liší od těch vaších. To bude možná tím prostředím, ve kterém se pohybujete, možná i rozdílností mezi našimi generacemi, které si nejsou tolik vzdálené. Moji kamarádi a příbuzní se krom učení také věnuji i jiným činnostem. Mají svoje zájmy, sportují, doučování si zažádají přímo u učitelky danného předmětu ve škole, jenom když něčemu nerozumí. Jejich rodičové jim dávají větší prostor, učí je býti zodpovědnými a samostatnými. Do učení je nenutí, jenom jim radí, kdo uposlechne, neprohloupí:-)Samozřejmě, že jim vzdělání zabere mnoho času, ale to neznamená, že si na svoje hobby čas nenajdou. O prázdninách jich většina letí do Vietnamu za příbuznými, ti co tu zůstávají, lenoší^^Rodičům nejde pořád jenom o to, abychom se učili tak, aby se nám z mozkoven kouřilo. Chtějí, abychom se měli líp než oni a taky si sem tam užít život plnými doušky^^Bohužel musím dodat, že dnešní generace mladých vietnamců už není tolik pilná jako ty předešlé. Dnešní omladina dává přednost spíše zábavě než učení = mučení. Nevím jak vy, ale u nás je nazýváme "zkaženými". Hezký Večer Vám přeje H. Giang.
27. 02. 2008 | 21:05

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jasne, znova opakuju, vsechny bananovci nejsou nuceni se ucit, nemusi tajit rodice. A moji rodice taky nejsou komunisticky smyslejici, myslim, ze to vubec nema nic spolecnyho s tim, co povazuji za spravne. Kdyby byli komunisti, tak by asi neemigrovali, ne? Nebo si myslite, ze VN je velky demokraticky raj?
27. 02. 2008 | 21:11

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

tím komunisticky smýšlející jsem nemyslela nic takového, že ví co je správné, ono hooodně se učit a poslouchat rodiče na slovo a nesmět odmlouvat, to je komunistické. Z vašich příspěvků odvozuju, že vaši rodiče takoví jsou. ono když dítě nesmí odmlouvat, tak jsou potlačovány jeho vlastní názory, rodiče je vychovávají jako etrémní slušňáky a podle komunistických pravidel (poslouchat na slovo a nesmět odmlouvat). Ale nechtěla jsem se vás dotknout.
27. 02. 2008 | 22:26

Líný černý pes napsal(a):

to Phuong Thuy - Lenka
Vy si skutečně myslíte, že rodiče, požadující od svých dětí poslušnost, jsou komunisticky smýšlející? Moji rodiče měli ke komunistům daleko a poslouchat jsem je musela až do doby, kdy jsem opustila domov.
PS nejsem VN.
27. 02. 2008 | 22:47

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Odmlouvani teda vazne nepovazuji za slusne vuci rodicum, takze jestli to podle vas je komunisticky pristup k diteti, s cimz nesouhlasim, tak mozna dobre, ze mi to nedovoluji.
Nepostrehla jsem, ze bych nekdy napsala, ze jsem nemohla doma svobodne projevovat nazor. Napriklad tatka si pral, abych studovala medicinu, mamka me zase chtela videt na pravech...ani jednoho jsem nemusela poslechnout. Co se tyce partneru, nikdy jsem zadneho nemusela tajit. Ale tohle tema bych vlastne mela nechat na pozdeji:-)
O tematu vn kuchyne popremyslim, o psech se snad uz napsalo dost, ne:-D
27. 02. 2008 | 23:08

bigjirka napsal(a):

Duong, nějakej dobrej receptík, kterej bychom dokázali reprodukovat... pes mi nechutná :-/
27. 02. 2008 | 23:12

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

ne nemyslim to tak, jen jsem chtěla přiblížit situaci ve Vietnamu, děti nesměli vyjadřovat svůj názor a když to nedělají jako děti tak je jasné že až vyrostou také nebudou mít svoje názory, a jejich rodiče většinou byli levicově smýšlející. Dítě nesmělo odmlouvat,ani když se vědělo, že má pravdu-také další potlačení, poslouchat museli naslovo, copak asi dělali v dospělosti? v tom také spočívá komunismus. někteří dnešní Vietnamci se snaží své děti tak vychovávat ale už to nevychází, ani ve vn ani tady, díky bohu. Moje máma ještě bránila komlouše a když jsem jí řekla, že vidí jen to co vláda chce, aby viděla a že všechny ty hrůzyvláda úspěšně tají (táta mi k tomu ještě přikyvoval), tak už neměla co dodat a dala mi za pravdu, kéž by tak reagovali všichni rodiče, hlavně ti co už mají dospělé děti.
27. 02. 2008 | 23:14

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

aha ano, odmlouvání je neslušné, jak ta naše mentalita a zvyky těm komunistům pomáhá..
27. 02. 2008 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Lenko,
nemá to spíš co dělat s Konfuciem ? Ale máš pravdu, pomáhá to komoušům.

Duong,
pes je pro nás především přítel, "věrná psí duše", proto cítíme odpor k jeho pojídačům. Podívej se na serii "Komisař Rex". Tam vidíš náš vztah k psovi.
28. 02. 2008 | 07:13

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Presne tak, tato poslusnost vuci rodicum dle meho nazoru vychazi z konfucianismu, respektive z neokonfucianismu.Poslusnost(neodmlouvani) vuci starsim tu byla jeste pred komunismem, ale komousi toho chytre vyuzivaji ve svuj prospech.Take jsem si prosel prisnou vychovou a stale ji prochazim, ale uz od doby kdy jsem se zacinal zajimat o rozdilnosti mezi komunismem a demokracii,tak doma s rodici vedu debaty na toto tema a v mnoha ohledech jsem jim osvetlil jaky je rozdil mezi tim, kdyz jim nekdo neustale vymyva mozek a mezi tim kdyz jim nekdo vymyva mozek o trochu mene:).Paklize si vas buduji jiz od detstvi k obrazu svemu(komunistickemu) a vyuzivaji k tomu prave tradice a ctnosti, ktere jsou charakteristicke pro konfucianstvi, tak ten komunismus jaksi splyne s tradici. Vidim to na me mame, ktera kdyz me ucila vietnamskym principum, abych neodmlouval apod., po te dodala, ze bych nemel nidky jit proti sve zemi a proti svemu narodu. Odpovedel jsem ji, ze se nidky nepostavim proti svemu narodu,ale ze se postavim proti komunistickemu rezimu, ktery nas narod vyuziva, stejne jako vyuziva nase tradice. Nase prisna vychova, je dulezita, vede k poslusnosti,ale to neznamena, ze nemuzeme mit vlastni nazor, vede k tomu, ze mame zivotni hodnoty, jez jsou pro nas tak typicke ale nedelame to proto, ze nam to diktuje komunismus, nybrz proto, ze je to nase mentalita, kterou mame zakorenenou jiz drahnou dobu a jez se trosku obmenuje s kazdou nastupivsi generaci. Moji rodice prijeli do Ceske republiky, aby vydelali penize, ale tyto penize nemeli primarne pro sve potreby, ale velkou cast posilali do Vietnamu jejich rodicum a velkou cast setrili pro vzdelani svych deti. Rodice tu ziji temer tricet let a stale posilaji penize domu a stale setri penize na me vzdelani. Pamatuji si z detstvi, ze mi otec uvaril cinskou nudlovou polevku ze sacku(v te dobe neby tak levna jako nyni). Kdyz jsem ji dojedl, tak tata vzal misku k sobe a dojedl to, co tam zbylo. Zeptal jsem se ho proc si neuvari novou polevku a on mi odpovedel,ze nema moc hlad. Trvalo mi par let, nez jsem prisel na to,ze v one dobe, kdy byla kazda koruna vzacna, mi rodice chteli doprat jen to nejlepsi a nehledeli na sebe. I to je soucast nasi mentality, na kterou bychom meli byt hrdi.
28. 02. 2008 | 11:15

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

ano ale jsem velice ráda, že je to už lepší, děti odmlouvají, jak to nejlépe umí, samozřejmě odmlouvat, by se nemělo drze, hlavně děcka nepřehánějte to! Ale aspoň nechat to dítě odmlouvat tak aby mělo svůj názor a aby se umělo o sebe pak postarat. když vám toto zakáží, jací budete pak až vyrostete? žádné názory a jen sloužit vlasti (komunistické). využívají toho hodně. a rodiče by sice měli dobře vychovávat svoje děti ale taky s mírou a nechat je se vyjadřovat.

Quang Anh: jsou to dojemné vzpomínky že? moji rodiče jednali úplně stejně, nikdy nezapomenu, jak máma vždycky myslela nejdřív na druhé a táta, jak mně a bráchovi čistil zuby :D, ale myslim, že to nepatří ke zvykům ani mentalitě, tohle je prostě rodičovská láska, a ve VN jsou tyto vztahy více silné..

Lin: vy souhlasíte s komunistickou vládou? jestli ne, tak jak říkáte. že můžete doma projevovat své názory, co vám řeknou rodiče na to, když řeknete něco špatného a VN či o komunistické vládě? a což pak se na to zeptat postarších lidí ve VN že? vyhnali by vás z domu, ovšem z toho jak se chováte a jak píšete o svých rodičích, soudím, že jste něco takového říct nezkusila..
28. 02. 2008 | 13:17

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Lenko: Asi vas hodne vyvedu z miry. Ostatne, jak tak pozoruju, vy uz me mate tak nejak zarazenou jakou plachou, nesmelou holcicku, ktera se boji rict rodicum to, co si mysli a o komousich radsi ani nemluvi:-))) O komunistech se s tatou vzdy hadam, kdyz jsou nejaky volby nebo kdyz je zahlednu na VTV4. Samozrejme, ze s nima nesouhlasim, ani s temi ceskymi.
Pane Cochtane, ja vim, jaky vztah ma ceska spolecnost ke psum. Ve VN je to jiny, tam se moc domacich mazliku nechova. A zas je tu stary znamy tema:-)
Co se tyce lehkeho receptu: v podstate vn je slozity hlavne kvuli mnozstvi ingredienci, ale priprava je vetsinou velmi jednoducha. Pro zacatek zkuste uvarit vietnamsky zeleny caj;-)
28. 02. 2008 | 14:41

kocour napsal(a):

To Nguyen Thi Thuy Duong:
VN zelený čaj je moc dobrý. Poslední dobou kupuju hodně čaje z VN, nejen zelené ale i oolongy, protože u nás máme obchůdek kde jich mají velký výběr, jsou kvalitní a ne moc drahé. Mám ale dotaz, koupil jsem si "hořký čaj" - takové tmavší svitky velkých listů, vypadají jako malé doutníčky. Jsem si myslel, že bude prostě silný. Jenže on je opravdu hlavně extrémně hořký :o) prodavačka o jeho použití nic nevěděla. Předpokládám, že se pije asi kvůli nějakým léčebným účinkům, víte o tom něco?
28. 02. 2008 | 17:26

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jeee, tak i vam se zda extremne horky? Ja jsem nemohla z toho dva dny spat. Tatka ho pridava do normalniho zeleneho caje. Ma nejaky blahodarny ucinky, ale hlavne neprehanet s mnozstvim. Do jedne konvicky zeleneho caje pridejte jen jeden "doutnik".Pak mi reknete, jestli vam to chutna;-)
28. 02. 2008 | 19:22

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Phuong Thuy-Lenka:
Rozhodne to jsou dojemne vzpominky,ale ja to nemyslel jen v souvislosti s rodicovskou laskou, ktera je doufejme vsude na svete stejna:)...Spis to myslim jako vlastnost myslet porad na ty druhe. Tata v devadesatych letech temer neustale nekomu pomahal, protoze umel cesky. Chodil s neznamyma lidma na urady a radil jim tam...Na oplatku nic nechtel. Nic proti Cechum, ale kolik lidi by tohle udelalo? Kazdopadne takovy nejsou vsichni, pochopitelne. Presto znam mnoho podobnych lidi:)
28. 02. 2008 | 19:27

Čochtan napsal(a):

"..ale kolik lidi by tohle udelalo ?.."

Hodně lidí to dělalo. V emigraci. Nám hodně lidí, Čechů co sem přišli dřív, hodně pomohlo, a my zas pomáhali těm co přišli po nás.
28. 02. 2008 | 19:38

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Cochtan...Tak to jsi me mile prekvapil:)
28. 02. 2008 | 20:12

kocour napsal(a):

Ve všech zemích jsou lidé kteří pomáhají ostatním. I v Čechách, i když to tak nevypadá :o)
28. 02. 2008 | 20:21

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Quang Anh, ano ale u všech rodičů to není, myslím těch vietnamských. ale je fakt, že Vietnamci si většinou pomáhají, já toto taky dělám často, protože umim česky, překladatelkou bych ale nemohla být, to chce trpělivost, počítám s tím, že vy a Duong taky musíte někdy chodit překládat nejen rodičům ale i jejich známým.
28. 02. 2008 | 20:28

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Quang Anh oi, ban co the cho minh email cua ban duoc khong. Minh dang viet mot bai ve banonove deti vao bao. Minh can noi chuyen voi nhung nguoi viet tre o Tiep lau dai. Ban cung o Praha phai khong? Cam on nhe.
28. 02. 2008 | 20:49

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Ja netvrdim, ze si Cesi nepomahaji...to vubec ne, jen to tak opravdu nevypada:D...Me taky pomohlo a pomahaji spousta Cechu:)

Phoung Thuy: Jojo, ja uz jsem na zakladce prekladal trestni rejstriky a rodne listy Vietnamcum:D. Ted se na me lidi obraceji, abych jim pomohl pri sepisovani smluv apod.
28. 02. 2008 | 20:55

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Chac minh phai goi Duong bang chi:).Em de nam 1987. Email cua em la anlee_eelna@yahoo.com. Da vang em cung o Praha.Chi thong cam nhe vi tieng viet cua em ko dc roi:/
28. 02. 2008 | 21:00

Čochtan napsal(a):

S tím pomáháním: v exilu bývá všechno jinak. Já to zažil po roce 1968 v Německu.
Jak moc si pomáhají Vietnamci ve Vietnamu ?
01. 03. 2008 | 12:52

Quang Anh - Ajny napsal(a):

Cochtan: Z toho co jsem zazil a z toho co mi vypraveli rodice, prarodice, strycove, tety atd., tak si dost pomahaji, ale urcite ne vsichni. Myslim, ze minority v cizi zemi si navzajem vice pomahaji, drzeji vice pri sobe, ale to je asi normalni. Chtel bych nekdy slyset Tvuj pribeh, myslim tim Tvuj zivot v exilu apod. Budu rad kdyz se podelis o sve zkuzenosti, jestli se na toto tema neches vyjadrit verejne do komentaru k tomuto blogu, tak mi muzes napsat na mail anlee_eelna@yahoo.com. Napis mi jen kdyz budes chtit, pokud ne,tak se nic nedeje:)
01. 03. 2008 | 15:27

jaryn napsal(a):

Lin,
prosím, zkuste mi odpovědět na jednu otázku, která mi vrtá hlavou: Jste šikovní, pilní, učenliví. Tak proč proboha všude, kam položíte nohu, či spíše zakoupíte objekt, vznikají pouze ty děsný herny a prodejny hadrů a dalších cetek? Samotné vás to neštve? No dobře, herny jsou pračky peněz z prodeje nelegálních napodobenin čehokoliv, ale přece jen... proč pořád a pořád jen tohle?
Vždyť už se některými městy nedá chodit, je to obludné a ubíjející.
Díky za odpověď
jaryn
04. 03. 2008 | 13:29

Myš napsal(a):

Dobrý den přeji Lin!

Omlouvám se, že píšu česky a při tom jsem Vietnamka. I když jsem si všimla, že to dělá každý vietnamec/mka, až na jednoho člověka a Vy. Víte, že Vaše stránky jsou velice inspirujicí? Vaše psaní na tomto blogu mě vnuklo nápad si taky něco takového pořídit. Píši už od svých třinácti let, ale s tím co produkujete se to nedá srovnávat (Vaše nápady jsou mnohem působivější). Hrozně ráda čtu Vaše články a myslím, ne vím, že nejsem sama =o)
Abych napsala něco k tomuto článku. Zatím se tu objevily dvě druhy skupin ohledně učení: Ti, kteří se učí dobře a to díky přísnému režimu doma. Ti, kteří se učí průměrně a nemají to také dvakrát lehké. Chtěla bych přidat ještě jednu skupinu, do které se bez mučení a dobrovolně hlásím. To jez: Skupina, kde jejich rodiče jsou natolik zabraní vyděláváním peněz, že o svého potomka tak trochu i zanedbávají. Má to důsledek ten, že dítě se pak špatně učí. Naučila jsem se s tím docela žít. Ani mi moc nepálí, když na vysvědčení mám čtyřku(už vidím ty spadlé brady některých čtenářů(o= ). Uvědimila jsem si, že se učím pro sebe a ne úro své rodiče. Samozřejmě jim jsem vděčná, že mě živí atd. Ale ne každý má tu milou možnost vlastnit geny genia. Taky bych měla připomínku, že Váš pohled je ze strany "velkoměšťáka". Já jakožto studentka žijicí v dvacetitisícovém městě se moc nemusím trápit nějakou komunitou. Tady je jen pár vietnamských rodin, kteří se mezi sebou jen málo nějak blíže přátelí a tak se dá i dobře proplouvat a tutlat informace. Navíc do Prahy to máme 100km, takže důležité informace než se dpostanou do velkoměsta zblednou a nenadělají takovou paseku. Přidávám tedy pohled z jiného úhlu. Tlak z vlastní komunity u nás nikdy moc nehrozilo (s výjimkou, když jsem se hlásila na gymnázium. To pak toho bylo všude plno)
To bude asi všechno, co jsem chtěla. Trochu jsem se víc rozkecala, než jsem plánovala. Neopovažujte se přestat psát =o) Bylo by Vás škoda!
05. 03. 2008 | 10:19

Myš napsal(a):

A teď něco k Phuong Thuy - Lenka. Zajímalo jestli je jedináček. Připadá mi dost jako 1)nedozrálá dívka 2)trošinku rozmazlená.
Ale nechci tu rozpoutat slovní válku. Proto říkám napřed, že budu od Lenky vzkazy ignorovat, pokud budou útočné. Tento vzkaz ber prosím Tě jako přátelské připomenutí.
05. 03. 2008 | 10:23

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jaryn, nad vasi otazkou jsem fakt dost dlouho premyslela... Chapu, ze to ceskym spoluobcanum muze lezt na nervy. Ty vecne obchody, stanky a herny. Ale na drudou stranu vite, kdo vetsinou ridi ty obchody? Napr. muj tata studoval ve VN prava, mamka stavarnu...akorat znalost vn pravniho systemu je jaksi k nicemu, samozrejme je tu i jazykova bariera. Kdo vezme do firmy nekoho z ciziny se spatnou cestinu, kdyz rocne tyhle obory nabizeji stovky absolventu? No tak to je vse, co me ted napadlo. Dneska nejsem ve forme, privitam dlasi komentare k tomuto neprobadanemu tematu, jak od jinych bananu, tak od Cechu:-)
05. 03. 2008 | 10:57

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Cauky banane Myš, muzu ti tykat, vid! Uz jsem malem mela radost, ze nekdo bydli v jeste mensi visce nez ja:-/ Ja jsem 19 bydlela v 3,5 tis. meste. Ale o me se vedelo po cele republice, kde maji nasi znami. Nasi totiz v CR zili v 70-80. letech. Ale je fakt, ze sem to v clanku brala hlavne z uhlu velkomestaka:-) Ty ale stejne zapadas do "meho vzorce" taky jsi(byla) na gymplu:-D Jinak to zanedbavani...to se asi tykat skoro vsech rodin, nasi rodice musi dost pracovat, takze ten cas na deti moc nezbyva. Proto jsou v nasem zivote i ceske babicky a teticky, si myslim. Jsem rada, ze se clanky paci. Zatim se neopovazim prestat psat;-)Hezkou stredu, Lin Duong
05. 03. 2008 | 11:03

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

PROSBA!!!!!!
Ja vim, je to trochu neobvykly zpusob, ale potrebovala bych mensi pomoc pri sve amaterske literarni tvorbe;-) Potrebovala bych udelat rozhovor s polo-bananem( dite ze smiseneho cesko-vietnamskeho manzelstvi). Muze to byt i anonymni, jmeno nikde nemusim uvadet. Takze pokud jste takovym polobananem nebo nekoho takoveho znate, prosim, dejte mi vedet. Diiiiiiiiik, Lin
05. 03. 2008 | 11:08

jaryn napsal(a):

Lin,
to přece není o jazykové bariéře. Krámky můžou být s čímkoliv, pokud už se musí prodávat, nebo pokud se chce. Ale pořád jen a jen to samý... jak to prosím vypadá ve Vietnamu? Taky jsou všude tyhle hrůzy, nebo je tam trh normální všehochuť? Napadá mě, jsetli nemá tyhle obchody v ČR pod palcem jedna skupina vlivných a není to celé centralizováno? Vím houby, jen mě to tak napadlo.
jaryn
05. 03. 2008 | 12:22

Quang Anh - Ajny napsal(a):

to Jaryn: Vim, ze Vas dotaz nebyl smerovan na me, ale pokud muzu, tak se take chci zapojit do diskuze. Kramky opravdu muzou byt s cimkoliv. Vietnamsti obchodnici, kteri prodavali leta na trznicich se pomalu, ale jiste presidluji do kamennych obchodu a protoze maji zkusenosti predevsim s prodavanim odevu, tak nechteji zacit prodavat neco jineho. Take je to dano spise nabidkou, nez-li poptavkou. V SAPE (nejvetsi vietnamska "trznice"), kde Vietnamci shaneji zbozi do svych obchodu najdete prevazne odevy a take ony cetky. Tudiz je pochopitelne, ze ve vietnamskych obchodech se k Vasi nelibosti bude tento sortiment objevovat. Jinak opravdu neexistuje zadny Capo di Tutti Capi, nebo nejaka skupina vlivnych, ktera by ovladala tyto obchody. O hernach se muzu jen domnivat, ze jsou organizovany nejakou skupinou, ale protoze jsem v zadne takove herne nebyl a ani neznam nikoho v mem okoli, jez by byl jakymkoliv zpusobem spojen s vietnamskymi hernami, tak se opravdu muzu jen domnivat. Chtel bych Vas ubezpecit, ze ve Vietnamu je jeste vetsi ruznorodost zbozi, nez tady. Urcite by se Vam libilo tam nakupovat:). Preju hezky den.
05. 03. 2008 | 15:28

jaryn napsal(a):

pane Quangu (ha, problém: co je křestní jméno? kdyžtak pardon),
děkuji za odpověď. Docela tomu rozumím, píšete to srozumitelně. Je mi z toho ovšem smutno. Moc naděje na zpestření koloritu měst pestrostí sortimentu a stylem vašich krámků to neslibuje...
Věřím, že ve Vietnamu by se mi líbilo. I to nakupování.
Přeju hezký den.
06. 03. 2008 | 09:00

Radim napsal(a):

Lin,
jak to je prosím s „titulem“ strýček a tetička. Například Strýček Ho. U nás to znělo vždy trochu pejorativně, ale slyšel jsem, že u vás to je velmi vážený titul. Například i o Barmance Su Ťij se mluví jako o tetičce, takže to asi nebude jen vaše vn specialita.
06. 03. 2008 | 10:08

Radim napsal(a):

Můj dotaz ohledně používání titulu Strýček a Tetička nebyl určen jen pro Lin, vysvětlení uvítám i od jiných Vietnamců. Souvisí to oslovení s buddhismem nebo konfucianismem?
06. 03. 2008 | 11:01

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Myš: ano čekala jsem, kdo na mě napíše takovýto příspěvek :D rozmazlená nejsem, jsem z rodiny starší sestra, jsem spíše danh da :D na světě je totiž tolik věcí, které bych chtěla změnit, ne, že bych se chtěla pořád jen hádat, ale jakmile mi není něco jasné, hned se dohaduji, duong mi ale to co napsala ujasnila, proto to beru jako její názor.

S tím blogem, určitě ho založte, je potřeba mít více náhledů na problém, mně tu ležel v pc článek styrý 3 měsíce a neměla jsem ho kde uveřejnit, Lin,založením jjeího blogu, mi onen článek připomněla a také jsem založila tedy tak dlouho plánovaný blog.
06. 03. 2008 | 17:55

HOnza Dang Ngoc Hoang Anh napsal(a):

To není pravda,že vnci sou pilní,já osobně flákám to učení :),prostě vědí,že učení je nejkratší cesta k vydělávání peněz :D

každý národ má své chyby,to,co napsal Učitel,že vnské děti mají výhody,je pravda,kdyby nějaký Čech studoval ve vnmu,dostal by taky výhodua a budou na něj koukat jako buh,ale vnci v Česku jsou jako mravenci,nemají právo a rodiče jdou do vězení kvuli pěnězum,takže je to jasný,že musí se učit,makat

proste geneticky to není,něco oblivní kultura a náboženství jak řikal ivan(Ze to neni nic genetickeho je videt z toho, ze po prestehovani do jine spolecnosti, treba do USA, zvlastnosti chovani (jako treba mimoradna pile) postupne mizi a potomci prejmou stanoviska a chovani svych spoluobcanu)

počkejte,za pár let,budou líní,nepracovití jako dnešní vnci(to řikám i já,ten co nepracuje,línej a ztrácí ptrachy a přitom rodiče makají abych žil štatsně),ale doufám že to tak nebude....
06. 03. 2008 | 20:08

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Radime, otazka,kterou jste polozil je fakt zapeklita. Asi se musim doma zeptat, jestli ten prirozeny zvyk v titulech strycku a teticek ma neco spolecneho s nabozenstvim. Ale myslim spis, ze u nas se lide mezi sebou neoslovuji jen krestnim jmenem, ale pred nim je titul pod postaveni ve spolecnosti. Treba mladsi bratr meho otce je mmnou oslovan doslova: mladsi strejdo. takze strycek Ho je tak prelozen, protoze ho ve VN rikame Bac Ho( starsi strejda) Ted vubec nevim, jestli jsem to vysvetlila srozumitelne:-D
06. 03. 2008 | 20:46

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

ne ta oslovení, myslim, že nic s náboženstvim, je to kvůli tomu že je to víc ''tinh cam'' (více citu,nebo nvm jak to přeložit.)
07. 03. 2008 | 07:11

Radim napsal(a):

Díky, i když moc jste mi nepomohli s tím strýčkem a tetičkou :-) Ale beru to tak, že je to u vás zvyklost. Bylo by asi nezdvořilé podle vašich měřítek a cítění mluvit např. o Ho Či Minovi bez toho Ho, tj. bez titulu.
Četl jsem před časem knížku o Barmě a m.j. o barmské aktivistce Do Aun Schan Su Ťij a při té příležitosti jsem si to vaše titulování uvědomil, neboť Do je vlastně tetička. A jak je tetička po vašem?
Ještě dotaz k vašim jménům, jaký systém používáte? Nejdřív příjmení a pak jméno? Nebo jako u nás jméno a příjmení?
07. 03. 2008 | 13:25

Radim napsal(a):

P.S.
Ještě k těm titulům. Jaké je ve vitnamštině neutrální titulování, třeba pan Novák, kterého moc neznáme, jen se o něm zmiňujeme, že třeba bydlí v baráku naproti. To asi strejda nebude :-)
07. 03. 2008 | 14:15

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Strejda je i pan, ktery bydli naproti,i kdyz neni s nammi v pribuzenskem vztahu. Taky se rozlisuje starsi nebo mladsi strejda. POdle toho, jestli je mladsi nebo starsi nez nas tatka. Proto se Vietnamci ptaji pri prvnim rozhovoru na vek, coz muze byt pro Evropany docela odvazne ze zacatku takhle, ale je to dulezity prave zhlediska oslovovani.
Jmena: Nejdriv je prijmeni(z 50% Nguyen, casta jsou i Tran, Le, Trinh...)pak je krestni jmeno slozene ze 2 casti. U holek se do 90. let pridavalo hned za prijmenim THI, ted se to ale uz moc nenosi:-)
Myslim, ze neni nezdvorile, kdyz neotitulujem HO CHi Minh jako strycek...ale Bac Ho je prece jenom kratsi a vic zazity.
07. 03. 2008 | 21:41

skeptický napsal(a):

A měl bych Ho Bacit,i když mi nic neudělal?
Že je to kratší a zažitý,a hlavně k věci,nepochybuji.
07. 03. 2008 | 21:57

Perlivý jód napsal(a):

Slečno, mne by zajímalo jestli jíte kočky.
09. 03. 2008 | 19:20

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pane, ja kocky v jidelnicku fakt nemam a nikdy mit nebudu. Jsem totiz v nasem horoskopu ve znameni kocky, to by byl primy kanibalismus;-)
09. 03. 2008 | 21:58

bagr napsal(a):

skeptický: když ho bacíš, budou mít Američani radost :-D
10. 03. 2008 | 07:01

Medvěd z Beskyd napsal(a):

K vašemu horoskopu, slečno Lin: vietnamský kalendář tedy patří k té variantě, která má kočku místo králíka? Můj starší syn je narozen ve stejném znamení, a když jsme se kdysi bavili čtením horoskopů, docela nás překvapilo, když jsme z různých pramenů zjistili, že daný rok je v různých zemích zasvěcen dvěma různým zvířatům - i s odlišnými popisy povahy, které z toho vyplývají. :-)
Mimochodem, připojuje se ve vietnamském lunárním kalendáři ke každému znamení také některý z pěti prvků (voda, oheň, kov, země, dřevo) jako v čínském?
10. 03. 2008 | 21:25

MeGab napsal(a):

Dobrý den,
nebojíte se, že můžete po čase čelit v Evropě xenofobii, pokud:
- budete důsledně dodržovat zvyky a náboženské obřady přivezené z cizí země
- budete v průměru vzdělanější, než průměr české populace
- budete mít v průměru pevnější rodinné vztahy než průměr české populace
- budete v průměru podnikavější a v podnikání schopnější než průměr české populace

Schválně nemluvím o rasismu, ale o xenofobii (strachu z cizího). Židé byli celá staletí podle Paula Johnsona perzekuováni nikoli kvůli rase, nýbrž mimo jiné právě kvůli těm čtyřem důvodům, které jsem tu vypsal.

Osobně Vám přeju mnoho dobrého v životě, protože bez vzdělanců a slušných lidí jako jste Vy by svět nebyl dobré místo k životu.
11. 03. 2008 | 07:45

Hajawrah napsal(a):

Pane Stejskale nezávidím Vám vaší práci.
11. 03. 2008 | 09:42

Hajawrah napsal(a):

Čochtane:
Nedej se!
11. 03. 2008 | 09:43

petr napsal(a):

protože to jsou bastardi,proto jim to nejde!
11. 03. 2008 | 10:15

Radim napsal(a):

Díky holky - Thuy a Thuy Duong! Trochu jsem pronikl do vašeho titulování osob. S těmi příjmeními a jmény to vypadá celkem jednoduše, ale ....
12. 03. 2008 | 10:24

Radim napsal(a):

No, asi špatně jsem to napsal. To druhý jméno mělo být v opačném pořadí podle českých zvyklostí - Duong Thuy, ne?
12. 03. 2008 | 13:12

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Radime, nejdriv jste to napsal dobre;-)
12. 03. 2008 | 19:20

bp napsal(a):

Učit se, učit se, učit říkal před Mirečkem z básníků jeden masový vrah, jeden z hlavních představitelů ideologie, která ve Vietnamu Bohu žel stále ještě vládne... Přeji pilným, přičinlivým a inteligentním občanům té vzdálené země, aby se jí co nejdříve zbavili.
12. 03. 2008 | 22:21

sab. napsal(a):

Vietnamci, nedělejte to!
http://www.nova.cz/tvarchiv...
13. 03. 2008 | 09:00

Quang Anh - Ajny napsal(a):

to sab.: Jsem Vietnamec a nedelam to, rodice jsou Vietnamci a nedelaji to, pribuzni zde zijici jsou Vietnamci a nedelaji to a ani moji vietnamsti kamaradi to nedelaji. Take jsem zhnusen z one reportaze a naprosto odsuzuji to co delaji, ale prosim nehazejte nas do jednoho pytle.
13. 03. 2008 | 18:03

sab. napsal(a):

Jsem opravdu velmi ráda, že nemusím házet všechny Vietnamce do jednoho pytle. Jistě by se našlo nemálo Čechů, kteří z této reportáže zhnusení nejsou. Že pane Fialový Krokodýle?
Opravdu jsem ráda, že existují Vietnamci, kteří tuto praxi odsuzují. Snad jich je většina. Neberte to jako útok proti Vietnamcům jako celku. Proti slušným Vietnamcům nemám námitek. Nerozlišuji jedince podle rasy a národnosti, ale podle charakteru. Čechů, co týrají zvířata se také najde nemálo, to nakonec na té Nově vidíme poměrně často.
13. 03. 2008 | 19:10

sab. napsal(a):

Ještě Lin: nebojte se, že se vracím se svým tématem. To mě jen zvedla ze židle ta reportáž. ( a také neschopnost českých úřadů a policie).
13. 03. 2008 | 19:28

lopezz napsal(a):

Gymnázium se považuje v podstatě jako univerzální příprava na VŠ . Ale na VŠ lze jít i z jiné SŠ , takže bych nepřeceňoval roli gymnázia.
Co se týká učení , záleží na efektivitě , která závisí na mnoha faktorech , např. talentu pro určitý obor, druhu motivace , míře únavy atd. Takže ve všech případech nemusí platit přímá úměrnost , čím větší čas učení tím více naučeného . Záleží také na vhodné volbě přestávek .
14. 03. 2008 | 08:35

Radim napsal(a):

Ad: Vietnamci jedí psy. No, v našich končinách psy nejíme, i když není to tak dávno, co moje babička říkala, že nejlepší na kašel a průdušky je pomazat si prsa psím sádlem. Dříve se tím léčilo. Kde se asi to sádlo bralo? Vietnamcům bych to nevyčítal, je to prostě kulturní odlišnost. My psy nejíme, ale např. na dálném východě a jihovýchodní Asii psy jedí. Kdo má patent na to, co se smí jíst a co už ne!? Druhá věc je, a to závažná, jak Vietnamci psy chovají …. zabíjí …. atd. Příspěvek v TV jsem viděl, redaktor mě rozesmál, říkal, že Vietnamci psy chovají, aby je pak zabili a servírovali v jejich hospodách! Tak mě napadlo, jestli my neděláme to samý s králíčkama, krávama, jehňátkama, kachničkama … P.S. Psy nejím.
14. 03. 2008 | 09:27

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ja si taky myslim, ze gymnazium neni nejlepsi priprava na VS. Vetsina mych spoluzaku tam sla, protoze jeste nevedeli poradne, co v zivote chteji delat. Dokonce si myslim, ze studium na gymplu z nekterych lidi udelal prakticky nepouzitelne bytosti. Kdybych vedela predtim, co me bavi, rozhodne se budu profilovat uz od stredni. Ale bohuzel pro vietnam.komunitu je mit dite na gymplu jakasi "prestiz".
14. 03. 2008 | 10:53

Medvěd z Beskyd napsal(a):

Mít dítě na gymplu považuje za prestiž i značná část Čechů. Dokonce můj bratr projevil nedávno podiv nad tím, že necháme syna podat přihlášku na elektroprůmyslovku a nezaženeme ho na gympl, ačkoliv kluk od tří let vyrůstá s počítači, baví ho programování, má buňky na matematiku a chce se stát "ajtíkem". Nedovedu si představit, jak by na gymplu zápasil třeba s dějepisem nebo zeměpisem! Naopak prý na gymnáziích od mých mladých let výuka matematiky, fyziky a dalších přírodních věd notně upadla.
14. 03. 2008 | 11:52

Morová_rána napsal(a):

Vážení!
Píle a pracovitost nejsou kvantitativně měřitelné veličiny(tzn. neudávají se v kilogramech či centimetrech), nýbrž subjektivně pojímané lidské vlastnosti. Z toho vyplívá, že není možné je objektivizovat a při jejich posuzování hodně záleží na tom, co, či koho si vezmeme jako měřítko. Ano, můžeme prohlásit, že Vietnamci jsou pracovití a Cikáni flákači, ovšem pozor, když tu laťku jen trochu zvedneme, vyjde nám roztomilá pravda, že Cikáni jsou velcí flákači, Češi střední a jediný, kdo v téhle zpropadené zemi trochu maká jsou vietnamští přistěhovalci. Čili, pokud by slečna Nguyen měla něco takového zapotřebí, s klidem by nám mohla nadat do lemplů a nefachčenků, při čemž by jí jistě zdatně sekudnoval Čochtan, neb tato myšlenka plně koresponduje s jeho ultrapravicovým světonázorem.
14. 03. 2008 | 12:10

dotaz napsal(a):

co to je za vietnamskou propagandu co se rozmaha ceskym tiskem jakoby nahodou najednou ve vice mediich? tohle zase nekdo ridi, koordinuje, plati ? duvod ?
14. 03. 2008 | 13:35

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Co je nefachčenek? (Ne, že bych to musela někdy v budoucnu používat:-))))
14. 03. 2008 | 13:45

Quang Anh - Ajny napsal(a):

to sab.: Take doufam, ze je vice Vietnamcu, kteri to odsuzuji. Jinak Vas postoj chapu a ztotoznuji se s nim:)

to dotaz: O jake propagande to pisete? Muzete byt konkretni?
14. 03. 2008 | 14:52

Morová rána napsal(a):

Lin!
Tak předně, ne "nefachčenek", nýbrž "nefachčenko"! Jedná se o rusismus, proto ta koncovka. Netuším sice, jak tohle slovo vzniklo a proč ta ruština, ale každopádně v Čechách bývá zvykem označovat takto osoby práce se štítící.(Nefachčit, příp. nemakat=nepracovat.) Pokud byste měla někdy potřebu vyjadřovat se k nízké pracovní morálce Čechů, můžete ještě použít slovo nemakačenko, ale to je delší.
S pozdravem, Yersinia
14. 03. 2008 | 15:01

Nguyen Manh Phuc napsal(a):

Tak mě napadá, že by bylo zajímavé spočítat třeba takovou koncentraci VN gympláků. Kolik nás asi tak je? :D
15. 03. 2008 | 00:41

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Phuc, ahoooooj!!!!
15. 03. 2008 | 12:25

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Morova rana: Diky za vysvetleni, ve slovniku sem to fakt nenasla. Cekala sem, ze to bude spis z nemciny:-) ale pouzivat to asi nebudu, vsude jsou pracoviti a lini. Kdyby moje mamka vedela, ze tohle slovo existuje, nejspis by me prejmenovala:-/
15. 03. 2008 | 12:27

Nguyen Manh Phuc napsal(a):

Chao chi Duong, chi co khoe ko? Prosímtě, jaký je tvůj Y!M nick, jsem někam založil ten papírek, kam jsem si to napsal a nějak ho nemůžu najít. Kdyžtak napiš na maila S.Dragon@seznam.cz nebo rovnou na Y!M manhphuc1992
^__^
15. 03. 2008 | 13:44

Psovod Čech napsal(a):

Zdravím, slečno Lin. Se zájmem jsem si přečetl Vaše články, mnohé mi pomohly osvětlit mnohé obtíže života Vietnamců (i jiných cizinců a skorocizinců) u nás. Rád bych se ale vyjádřil k podezření, že někteří Vietnamci chovají psy pro maso:

http://www.nova.cz/tvarchiv...

Je mi líto, že podobná podezření vyvstala, ale myslím, že ona reportáž vyznívá docela jasně. Tj. oni krajané, Vietnamci z reportáže, pro Vaši komunitu skutečně dělají medvědí službu (pro všechny normální Vietnamské spoluobčany, obchodníky, trhovce i majitele restauraci). Nikdo nemůže házet všechny do jednoho pytle (viz. v 90. letech v Evropě nápisy - Češi nekraďte), nicméně je jasné, že mnoho občanů takový paušální přístup aplikuje. Myslím, že česká společnost je vůči přičinlivým a skutečně mnohdy šikovným cizincům (také Vietnamcům) hodně tolerantní, možná i více než např. Němci, příp. Angličané. Ovšem pozor. Jsou věci, které nikdy neprojdou!!!!! To mi věřte. Šlo by například o prodej příliš nebezpečné pyrotechniky apod. A také pro chov psů na maso!!!!!!!!! Používám záměrně tolik vykřičníků, jelikož jsem o tom přesvědčen velmi a velice! Každá kultura má svá specifika, ale naprosto vše přenést nelze. V mnohých rodinách v ČR(věřím, že i u Vás, když píšete, že máte vlastního pejska), jsou psi takřka dalšími členy domácnosti. Mnohým starým lidem zůstávají jako společníci, dokonce i mnozí bezdomovci ve své nelehké situaci a jistě trudném hledání obživy se starají o psa. Pevně věřím, že pokud by se na stejném místě, případně jinde, nějaké podobné hodně - opravdu hodně podeřelé chování objevilo, bude v zájmu rozumné většiny Vietnamců proti takovýmto krajanům ostře vystupovat, aby chovali například pouze králíky. Dělají Vám, žel, ostudu a Vy se tudíž nemůžete diviti, že kritika vůči vietnamské komunitě může narůst. Je mi to líto, však Vy a Vám podobní Čecho-Vietnamci jste snad zárukou, že se situace v soužití bude nadále zlepšovat a přispívat ke vzájemnému poznávání a kulturnímu obohacení se, jelikož to naštěstí dávno funguje! Přeji Vám hodně štěstí a držím palce ku dalšímu psaní.
15. 03. 2008 | 14:58

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Děkuju za komentář, Psovod Čech!Vážně si cením toho, že se na to díváte objektivně.
15. 03. 2008 | 19:53

Karboxyl napsal(a):

Lin, můžeš mi prozradit, jak se vlastně to jméno Nguyen vyslovuje? Aspoň přibližně. Ono je totiž tak časté, že bych ho nerad komolil.
Díky
16. 03. 2008 | 16:52

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Oj, to bude tezky Karboxyle! Jestli mluvis francouzsky tak by to ale slo...NG precti jako nosovy N a zbytek prijmeni jak se pise. Ale nejlepsi by bylo zeptat se nekoho osobne. Takhle nevim, jestli z myho prijmeni taky nedelas Nájen jako moje bývalá angličtinářka:-)))
16. 03. 2008 | 20:07

Karboxyl napsal(a):

No francouzsky sice trochu umím, ale moc mi to tedy nepomohlo.. Napadlo mě se totiž podívat do anglické wikipedie a byla tam dokonce i výslovnost. Ale tedy co jsem pak uslyšel mi trošku vyrazilo dech, protože to podle mě není možný napodobit :-) To takhle skutečně vyslovujete?
viz: http://upload.wikimedia.org...
16. 03. 2008 | 22:35

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

jojo...hihi
16. 03. 2008 | 22:58

Karboxyl napsal(a):

Tak to je síla :-)
16. 03. 2008 | 23:20

SataNXerxeS napsal(a):

no nevim jak vam, ale me to zadne problemy pri vysloveni necini :-)
17. 03. 2008 | 13:31

karen napsal(a):

Cac Ban Viet Nam!

Vzpomeňte na Van Mieu,na způsob sládání zkoušek zrušený francouzskou koloniální správou a na svoje vrstevníky, chodící do školy na tři směny. Jen tak dál, máte být na co hrdí a nedivte se svým rodičům, když vás trošku přitáhnou ke studiu. Jakou radost z vašich modrých či červených kabátků budou mít všichni vaši blízcí.
17. 03. 2008 | 13:59

Karboxyl napsal(a):

SataNXerxeS: Tak si přečtěte moje komentáře a budete vědět.
17. 03. 2008 | 23:03

Karboxyl napsal(a):

To bylo samozřemě myšleno jako sarkastická poznámka (pro méně chápavé)
17. 03. 2008 | 23:15

Stařeček napsal(a):

Je zajímavé jak velkého rozsahu a též slušného se dostalo tomuto blogu. Vietnamským spoluobčanům by to možná mohlo signalizovat jaký je vztah českých spoluobčanů k nim. Snad se to nepokazí. Kéž by mohl být stejný vztah i k jiným k nám příchozím etnikům.
23. 03. 2008 | 13:33

vietnamec napsal(a):

Mày là con điên - khùng nặng rồi.
Đừng viết linh tinh nữa. Tốt nhất là học cho giỏi và đi đâu cho khuất mắt, vì Cesi sẽ đuổi chúng mày về nhà hết. Kurva jedna velikanska !!!!
02. 04. 2008 | 04:02

My napsal(a):

Tak se mi zdá, že pan "vietnamec" tu dlouho nepobude jestli bude takhle urážet lidi kolem...
02. 04. 2008 | 10:06

Myš napsal(a):

A jak je možné, že takového člověka do ČR vůbec pustili? Hele ty co si říkáš vietnamec! Máš vůbec povolení k pobytu? Divila bych se kdybys mi odepasal, nvypadáš na to, že bys uměl čésky!
Slečno Lin panu vietnamci jen hráblo! Nevšímejte si ho... Máte naší podporu. Jen pište dál!!! Ať se to naší komunitě líbí nebo ne. Mám taky svoje stránky http://www.mezi-svety.cz a nebojím se je použít (-: (-: (-:
02. 04. 2008 | 10:11

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

:-))) tak tohle me fakt pobavilo. Mozna by Vas zajimalo, co Pan vietnamec napsal, zde je preklad:
<Jses blazen-hodne velky. Uz nepis blbosti. Radsi se poradne uc a pak nekam vypadni, protoze Vas stejne vsechny vyhosti. > POsledni vetu uz dokazal napsat cesky:-)))
02. 04. 2008 | 18:15

Myš napsal(a):

Proč tento komentář (vietnamec napsal(a):
Mày là con điên - khùng nặng rồi.
Đừng viết linh tinh nữa. Tốt nhất là học cho giỏi và đi đâu cho khuất mắt, vì Cesi sẽ đuổi chúng mày về nhà hết. Kurva jedna velikanska !!!!
02.04.2008 04:02:19
) správnce nesmazal. To by mě zajímalo.
04. 04. 2008 | 12:10

Thu Thuy napsal(a):

Však na to ještě přijde :o)

Co se týče výslovnosti, mylím, že se to opravdu nečete jeko ve francouzštině. Jednou mi kamarádky sebraly pas a předčítaly to nahlas - podle pravidel francouzského jazyka. Ačkoliv jsem se pravdu moc snažila, nerozuměla jsem jim ani slovo :-)

A k tomu učení.. je to vskutku zápřah... někdy mě to štve, že jsou všichni ostatní vietnamci tak chytří. Když dostanu špatnou známku (svého času to byla třeba dvojka), stydím se za sebe, doma jsem za línou a ve třídě se o mě říká, že jsem šprt.
30. 04. 2008 | 16:44

Vuong Y Kien napsal(a):

Vietnamsky jazyk, co se tyce vyslovnosti nema s francouzstinou nic spolecneho.Latinka pouzivana ve vnstine pochazi z portugalstiny.Vymyslel to jeden misionar prijmenim Rhodes.Francouzi to jen "zneuzili".Ze vsech evropskych vyslovnosti, tak francouzi vyslovuji vietnamska jmena uplne nejhur.Vzdycky uprostred slova polknou a ten zbytek uplne ignoruji. Ze vsech jazyku, co znam se NG nepouziva nikde.Snad jen v Thajstine je trochu vzdaleny "bratr" NG, ale pouziva se na konci slova.Zpusob vysloveni Ng je treba podobny v anglictine jako singing, bringing, ale evropan se musi naucit slovo singing oddelit na si-ng-ing a pak zkusit sing-ng-uyen pak nguyen.
25. 05. 2008 | 07:25

Coala napsal(a):

Zdravíčko všem vespolek.
Lin docela by mne zajímalo jestli jsi někdy zkoušela psát poezii v češtině nebo někdo z ostatních "banánu".
Jinaxe se svoji čtvernožkou stáváme tvými pravidelnými čtenáři. Tedy přesněji čtvernožka mi dělá spíše společnost...číst jsem ji prozatím nenaučil :)

Pokud bys chtěla někdy vytvořit vlastní web stačí říci - samozřejmě zadara.

Povzdech nakonec - škoda že je pro českého Honzu docela problém se u nás seznámit s vietnamkou neb jinou asiatkou :(
14. 08. 2008 | 05:13

Coala napsal(a):

ještě mě tak napadlo jsou i vietnamské e-shopy? Přijde mi, že se tomuto způsobu obchodovaní zbytečně vyhýbáte - tedy naštěstí pro nás :) konkurence je i tak dost velká
14. 08. 2008 | 05:17

Coala napsal(a):

Ještě by mne Lin zajímalo jaké rostlinstvo a květiny se pěstují ve vietnamské domácnosti.
14. 08. 2008 | 05:28

ctenar1970 napsal(a):

That buon khi nghe nguoi Sec phai day cho thanh nien Vietnam rang tot nhat nen lam nguoi Vietnam va tu hao ve truyen thong dan toc minh.
23. 09. 2008 | 00:09

Tôi là Người Việt napsal(a):

Chào quí vị,theo ý tôi mỗi một dân tộc có một văn hóa đặc trưng riêng.Phần đông người Đông Nam Châu Á coi các"con vật"là để phục vụ cho cuộc sống của"con người"hoặc chúng tôi có câu ngạn ngữ "quyền sinh quyền sát".Nếu quý vị đi sang các nước như:Nam Hàn,Trung quốc...sẽ thấy việc giết các con vật là chuyện bình thường.
Dĩ nhiên với chúng tôi là khách đến sinh sống và làm việc tại đây,chúng tôi phải tuân theo"nhập gia tùy tục".Chúng tôi cũng khuyến cáo với quý đồng hương không nên làm những gì mà người dân bản xứ không làm.
-*-
Không học thì không biết-
Không biết thì không làm được gì !
-*-
21. 10. 2008 | 22:25

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:21

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:23

replica watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
03. 03. 2010 | 09:24

nicole napsal(a):

ja nicole mam rada kocicky.
08. 08. 2010 | 20:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy