Jedí Vietnamci psy?

09. 04. 2008 | 16:29
Přečteno 41993 krát
Článek věnuji čerstvé medailistce Kačence – Miss všech yorkšírských teriérů

„Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice Výstaviště Letňany.“ Kdo by v sobotu dobrovolně vstával v sedm ráno? Jenom já a milovníci čtyřnohých mazlíčků, kteří je jedou promenádovat na mezinárodní výstavu psů, konající se na Výstavišti v pražských Letňanech.

Pravda, dlouho plánovaný sraz s bývalou profesorkou češtiny z gymplu jsem si naivně představovala trochu jinak. Ale TOHLE bylo rozhodně stokrát lepší než tradiční posezení v kavárně.

Poté, co jsem viděla pudla připomínající kouli vaty, profesorčina yorkšíra, jehož kosmetický kufřík měl velikost mé skříně na oblečení, jsem pochopila pravý význam slovního spojení „umřít smíchy“.

Hned u vchodu do výstaviště jsem si všimla, že tihle lidé nejsou normální majitelé psů. Nikde jsem neviděla, že by bylo zvíře tak rozmazlováno a hýčkáno. Ocitla jsem se na místě, kde byli psi vážení asi jako studená voda uprostřed Sahary. Všude roztomilé šišlání, něžné hlazení a sladké úsměvy.

Při pohledu na paní, která chovala svého milovaného pudlíka v náručí, jsem si nemohla nevšimnout, že její klobouk ladí s mašlí, kterou měl její pes. Napadlo mě, co by mi asi udělala tato dáma, kdybych k ní přišla a zeptala se, za kolik by mi prodala svého pejsánka, že bych jako konečně ochutnala psí steak. Asi bych dopadla hůř než Johanka z Arku.

Obecně se o Vietnamcích ví, že nemívají ke psům až tak blízký vztah jako Češi. Navíc v poslední době se v médiích snaží všemožně zviditelnit náš dlouholetý zvyk - pojídání psů. Takže česká společnost vidí Vietnamce jako nenažraný pojídače čtyřnohých mazlíčků.

Myslím, že na tom není nic špatného…jíst maso. Kolik je mezi Čechy vegetariánů? Dokázali byste vyškrtnout ze svého jídelníčku maso? Fakt se netěšíte na tradiční zabijačku? Maso prostě a jednoduše chutná, chutnalo už miliony let a chutnat bude.

Důležitý tady je citový vztah mezi konzumentem a jídlem. Jíme ryby, protože se s nimi denně nemazlíme, jíme vepřové, protože s námi prasata nesedí na jedné pohovce, jíme kuřata, protože se slepicemi nechodíme denně na procházky.

Tahle zvířata chováme kvůli masu, což je fakt, který nikdo nemůže popřít. A přesně takový vztah mají mí krajané ke psům. Pro průměrného Čecha je to těžko pochopitelné, protože tady jsou psi nejlepším přítelem člověka.

Takže to, že Vietnamci jí psí maso, bych zas tak neřešila a zkusila akceptovat jako prvek cizí kultury. Třeba by vám taky chutnalo, kdybyste ho okusili. Znám osobně mnoho Čechů, kteří psím masem nikdy nepohrdnou, ba naopak.

Na druhou stranu zavírání psů do neprostorných skleníků nebo jejich kruté zabíjení je samozřejmě odsouzeníhodné. Ale proč nás proboha házíte do jednoho pytle?

Znám spoustu Vietnamců žijících v Česku, kteří svého psa milují snad ještě víc než vlastní děti. Krmí je tím nejchutnějším masem a pravidelně s nimi chodí do psího salonu krásy. Lidi jsou prostě různí.

Nesouhlasím s tím, aby Vietnamci jedli psy v Čechách. Nerada slyším o tom, když se někomu tady ztratí pes, protože ho snědl jeho vietnamský soused. Prosím, tenhle zvyk si nechme raději ve Vietnamu. Tak se na psy nekoukají lidi jako na mazlíčky.

Z výstavy jsem odcházela s mírně zkaženou náladou. Po třech hodinách neustálého chichotání jsem dostala děsný hlad. Jenže v celém tom obrovském areálu výstaviště byly jen stánky se psím žrádlem! Panebože, prosím, ať se v příštím životě narodím jako pes. V Čechách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Okurka napsal(a):

"To, že nějaký heparinový vrah zabije v nemocnici nevinné staré lidi, neznamená, že budu ve Vietnamu svým kamarádům a známým prezentovat český národ jako národ, který má zálibu v usmrcování seniorů."

Tenhle argument je nešikovný Lin. Už proto, že ve střední Evropě není zákeřná likvidace lidí upoutaných na lůžko tradičním lidovým zvykem.

Ke zbytku příspěvku se ovšem dá říci jen jedno: "Ámen!"

Lidé, jež povyšují práva zvířat na úroveň těch lidských mi také připadají tragi-komičtí.
09. 04. 2008 | 16:43

Líný černý pes napsal(a):

Máte pravdu, jde o kulturní zvyk. když se jedna dáma dověděla, že, ó hrůzo, ač jsem víry hebrejské, pojídám vepřové maso, odmítla mi podat ruku. No, já jí tu šunku nenutila. V Indii by nesnesli naši konzumaci hovězího a tak. Nechte lidi, ať si myslí, co chtějí. No explane no complane.

PS Pokud je nějaký další život, chci být psem. U mne. Mají psí potravu, taky čerstvé vonné kosti, velkou boudu, smějí i na ten gauč, dokonce mají právo hlídat a na zahradě prohánějí kočky. Na té výstavě by se mé psice asi taky umlátily smíchy.
09. 04. 2008 | 16:44

Jarda napsal(a):

Já taky jím psy.
A většina starých trampů jí psy.
Dnes jsou psi chutnější než bývali dřív, protože jsou líp krmeni. Všelijaké ty krekry a suchary a psí konzervy dělají s chutí psího masa divy!
Nejchutnější je pes do 3 let věku.
09. 04. 2008 | 16:53

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Okurka: Já jsem toho heparinového vraha nepřirovnávala k samotnému pojídání psů, ale ke krutému zabíjení psů a tak. Ani jedno není nikde tradičním lidovým zvykem...doufám.
09. 04. 2008 | 16:53

Okurka napsal(a):

Lin: "Já jsem toho heparinového vraha nepřirovnávala k samotnému pojídání psů, ale ke krutému zabíjení psů a tak."

To moc dobře chápu ;) Nicméně na přehmat při srovnávání upozorním. Určitě se toho někdo aktivní chytí Lin.
09. 04. 2008 | 17:05

Gerd napsal(a):

Vietnamci si mohou jíst psy, ale jen své vlastní, které si chovají na maso. Pokud jedí psy zatoulané, z útulku nebo přímo ukradnou voříška někomu na vesnici, je to nepřijatelné!
Řekněte Nguyen Thi Thuy Duong, kde berou Vietnamci psy ,které potom jedí? Zatím jsem o žádném chovu psů v Čechách na maso neslyšel. Tudíž vycházím z toho, že ve velké většině psy kradou a Vietnamci pojídající psí maso budou ve velké většině případů pravděpodobně prachobyčejní zloději.
09. 04. 2008 | 17:08

polo napsal(a):

Gerd: napadlo Vas take nekdy, ze se veci a nekdy take zvirata daji vymenovat za jine zbozi, ne-li primo za penize? ;-)
09. 04. 2008 | 17:22

raduz napsal(a):

Lin, samozřejmě s tebou souhlasím, co národ to jiné zvyky a vůbec lidi ve Vietnamu za toto neodsuzuji. Tedy pokud nejsou týrání a zabíjeni zvlášť krutým způsobem. Problém je v tom, že podle některých tv reportážích je nabízejí i u nás v restauracích a to bez toho, že se jedná o maso psí. Dovedeš si předsavit, že by restaurace v muslimských zemích prodávala maso vepřové jako třeba skopové? Takto je to pouze o penězích. Chytit psa, zabít, stáhnout, hodit na talíř s nudlemi.
09. 04. 2008 | 17:28

pavelkohout napsal(a):

Byl jsem ve Vietnamu pracovně a taky mě zvali na psa. Naštěstí jsem odmítl, kolegům bylo další ráno trochu šoufl.

Nicméně Vietnam jsem si užíval, jídlo bylo levné a velmi chutné. Dávám přednost mořským plodům všude, kde jsou k dostání čerstvé, a Vietnam byl v tomto směru špičkový. (Předpokládám, že málokdo chová doma chobotnici :-)
09. 04. 2008 | 17:30

milo napsal(a):

Slečno, je dobře, že píšete i když nevíte, že pes je posel Bohů.
09. 04. 2008 | 17:30

Píďa napsal(a):

DeeDee, jsi hysterik či hysterička (ty bikiny) soudě podle toho, co tu píšeš. A taky nejspíš trpíš xenofobií a strachem z nového a vubec, měl bys zustat doma na gauči a rozčilovat se radši u novin než v debatách na onlinu. Nikoho tvoje výšplechty totiž nezajímají. A co víc, úplně jsi minul hlavní pointu příspěvku.
09. 04. 2008 | 17:41

raduz napsal(a):

Pro DeeDee.
Vítej v demokratický společnosti. Že ty máš holou hlavu?
09. 04. 2008 | 17:41

malma napsal(a):

no co...na českém venkově je zase lidová zábava pouštět na kočku pitbula a poté ji rozšlápnout hlavu...na našem venkově prej normální častá zábava.

ona ještě láska ke psům neznamená láska či úcta k živému, či jenom zdravý rozum...
09. 04. 2008 | 17:50

Čochtan napsal(a):

Jakmile zvíře dostane jméno, tak přestane být potravou. Nemůžu přece sežrat krávu Marušku. Jinak se dá sežrat všechno. Co by se stalo, kdyby Adam a Eva (v ráji) byli Číňani ? Nesnědli by jablko ale hada.
09. 04. 2008 | 18:03

Čochtan napsal(a):

Gerde, o velikonocích jsem zahlédl v televizi pořad o tom, že v okolí Chebu našli zbytky snědených psů. Packy, hlavy, kůži.

DeeDee má recht, i když dost drsně vyjádřený. Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman. Tohle přísloví je víc než 2000 let staré.
09. 04. 2008 | 18:09

Čochtan napsal(a):

Malmo, o tomhle zvyku jsem ještě neslyšel. (pouštět na kočku pitbula) Kde´s to viděl(a) ?
09. 04. 2008 | 18:12

Martin napsal(a):

Tesi mne ze spousta lidi ma racionalni pristup. Tech par vykriku do tmy milovniku pejsku kteri si soubezne libuji v malem nevinnem velkookem telatku se da ignorovat. Je jasne ze psy se v Cechach neji (vetsinou), ale jestli se nepletu je to zalezitost nezavedenych hygienickych norem pro tento druh masa. A asi se takove normy ani nezavedou protoze by se nekteri lide iracionalne zblaznili.
09. 04. 2008 | 18:16

samuraj napsal(a):

Drahá Lin. Pokud se pamatuji tak Tebe a tvé krajany sem nikdo nezval. Ale když už jste se tady rozmnožili, tak se alespoň snažte dodržovat pravidla země do které jste se vnutili. A pokud s tím máš problém tak se seber a jeď domů. Mě a pravděpodobně většině lidí tu chybět nebudeš.
09. 04. 2008 | 18:21

Čochtan napsal(a):

Všimli jste si, že jiné psy si pořizují chlapi a jiné ženské ?
Znal jsem je jednoho muže, který si pořídi Yorkshirskýho teriera, ale to nebyl chlap, jen teplouš. Zato znám dost starších osamělých dam s tím chlupatým kvíkadlem. Jistá teorie to vysvětluje hbitým a jemným jazýčkem.
09. 04. 2008 | 18:26

PAUL napsal(a):

Lin, tvé články ne jen baví, ale i potěší!
09. 04. 2008 | 18:26

pavelkacir napsal(a):

Čochtan: :) je to naše vnímání Číňanů, ale většina z nich by pravděpodobně snědla také to jablko. Ptal jsem se několika z nich jestli jedli hada, nikdo z nich nejedl a všichni se šklebili. Když jsem řekl, že jsem ho zkusil, začalo je natahovat:) Prý je to jen specialita Číňanů z jihu, hlavně z Kantonu. O těch se říká, že sní všechno, co má nohy nebo křídla a není to nábytek nebo letadlo:)

Lin: Skvělý článek. Je fakt, že ve Vietnamu psi na ulici vypadali o dost nedůvěřivěji, než jinde a není se čemu divit. O tom, co je normální v různých kulturách, je skvělý film V Číně jedí psy, doporučuju. (V tom filmu není myslím ani jeden Číňan a ani žádnému psovi se neskřiví vlásek)
09. 04. 2008 | 18:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane samuraji,

to se ale hrozně pletete, čs. vláda sem pozvala po domluvě s vládou hanojskou celou řadu Vietnamců (řádově desítky tisíc). A aby jim to stěhování usnadnila, nabídla jim, že budou studovat vysoké školy. Třeba potravinářskou.

Se dvěma takovými Vietnamci jsem pak házel slad ve sladovně branického pivovaru. Já naštěstí jen přechodně, oni to měli na "doživotí".

Teprve později jsem se dozvěděl, že "jimi" vietnamští komunisté "platili" těm československým dluhy. Takový barter. My zboží do Vietnamu, oni levnou pracovní sílu k nám.

Mýlíte se, znám velmi mnoho lidí, který by kupříkladu slečna Lin moc chyběla. Řekl bych, že k nim patří i tisíce čtenářů jejího blogu.

Přeji Vám příjemný večer.

Libor Stejskal
09. 04. 2008 | 18:31

stejskal napsal(a):

Pane, Čochtane,

právě mne Vaše rasistické implikace o Chánově přestaly bavit.

Libor Stejskal
09. 04. 2008 | 18:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text (paní či pan DeeDee), který byl v rozporu s Kodexem diskutujících (provokaci pana Čochtana nepočítám, ty budu pod tímto blogem mazat neustále a bez upozornění).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
09. 04. 2008 | 18:35

Čochtan napsal(a):

Samuraji, nech Lin na pokoji, kdyby byli všichno "hosti" jako Vietnamci, to by byla nádhera. Mnoho míst by bylo krásnějších. Radši je nebudu jmenovat, pan Stejskal je ňákej nervozní.
09. 04. 2008 | 18:37

stejskal napsal(a):

Děkuji za spolupráci, pane Čochtane. Oceňuji ji.

Libor Stejskal
09. 04. 2008 | 18:47

West napsal(a):

No a co? Je mnoho čechů co je dlabou a taky a divila by jsi se jací jsou to pání! Hloupá křupna DeeDee by se musela umlátt než by všichni neodešli po svých! Btw daleko horší u mne je když si do 1+kk nastěhují pejskaři tzv. "milovníci zvířat" dogu jako tele nebo jiného psa a nechají ji bez vyvenčení, když jsou v práci 12-13hodin, krmí je jenom suchou stravou a dostávají minimum vody, aby jim náhodou nepočůrali koberec, po svých "miláčcích" neuklízejí a když jim někdo nněco poví jsou ještě drzí! Ale oni přeci ty pejsčky tolik milují!
09. 04. 2008 | 18:50

Čochtan napsal(a):

Zaplatit dluhy lidmi, to je přece otrokářství ?
Takže Samuraji, oni se nevnutili, ale byli sem prodáni. Alespoň ti, kteří tu jsou 19 let a déle.
09. 04. 2008 | 18:53

Čochtan napsal(a):

Weste, jsi si jist, že to jsou Češi ? Třeba si mezi sebou ve své řeči říkají jinak.
DeeDee mohla volit jiný slovník, ale totéž platí i pro tebe. Abys nezmizel jako DeeDee.
09. 04. 2008 | 18:59

Čochtan napsal(a):

Rádo se stalo pane Stejskale,
to víte, člověk si rád připomene dávné doby, kdy musel (ve škole)psát politicky korektně. Tak jsme si mysleli, že to máme za sebou a ňák se nám to zase vrací,..
Ale "hloupá křupna" ta by se tu neměla zahnízdit.
09. 04. 2008 | 19:12

Jana Procházková napsal(a):

Ale,já nechci akceptovat prvek,pro mně cizí a vzdálené,v určitých prvcích nepochopitelné kultury,stejně jako ty nikdy neporozumíš mé kultuře,i kdyby si se na hlavu postavila,žiješ zde,máš tu domov,studuješ,jsi vzdělaná,zřejmě vegetariánka.To je pouze střípek z povrchu souvislostí,kultura se vytváří stovky a tisíce let.Ráda u tvých možná příbuzných,spíš,jak to napsat,aby to nevyznělo hloupě,lidí tvé rasy???Prostě ráda nakupuji zeleninu u Vietnamců,jsou milí,úslužní,zdvořilívstřícní,jsou roztomilí,jak hovoří a jaké mají gramatické chyby v nápisech.Budou takoví stále,či jsou takoví pouze ze své pozice,nebudou jejich děti,nová generace,bohatí,drzí,líní,arogantní a chamtiví a expandující a všehoschopní?Určité známky zkaženosti vidno u politiků a pardon,ruských zbohatlíku,ty poznáš pohledem.Jde mi o to,až vyrostou v Libuši psí jatka,co pak?A ještě,že kanibalských kmenů je pořídku,co kdyby jich byla miliarda,to by byla legrace s přijetím kultury.Líbilo se mi v Indii,snad bych tam chtěla i žít,to myslím vážně,samozřejmě se svou kulturou,splachovací toaletou,koupelnou s teplou vodou a se svými kočičími sdíleči života a to by asi nešlo,prakticky,je to jiná kultura,já to chápu a akceptuji.Teď se vrátil kamarád z Vietnamu,Laosu a přilehlých enkláv,bude promítání v klubu v Jelení,když Tě to bude zajímat,napíšu Ti,kdy se koná,budeš vítána,já se hrozně těším a právě mně zajímá jeho pohled na ty země a kulturu,snad taky brzy pojedu.No a právě,měla by si možnost,vidět,jak vaši zemi a kuturu vidí člověk narozený v jiné kultuře,domnívám se,že po tu dobu u Vás,respektoval Vaše zákony a zvyky a neaplikoval nic,co by bylo s tím v rozporu.Kvalifikovala bych ho do kategorie cestovatel ve vzácném volném čase,se zájmem poznávat a vidět,nikolivěk podkategorie turista s cestovkou.
09. 04. 2008 | 19:30

Jana Procházková napsal(a):

Musela jsem názor rozdělit-limit.Když jsem se byla podívat v mešitě,zula jsem si boty,po Maroku jsem neběhala polonahá,nesluší se to.Tím pouze vysvětluji,k čemu mně vede slušnost a zvořilost,která se mi na vašem lidu líbí,proto mi vadí,že zcela jistě jíte psy u nás a budu muset přehodnocovat,myslím ten asimilační kulturní vliv.To,že různí Evropani také jedí psy a kočky a vůbec leccos a týrají své děti,kradou a vraždí se navzájem a chovají se jako hovada je také faktem,plést bych to sem nechtěla,říkám,co pro mně jsou.Já mohu svou svobodnou vůlí tak nečinit.Jak je psáno výše,jistá míra krutosti,agrese a její ventilace,zhovadilosti,asociálnosti a patologie byla lidem dána do vínku,tak to je,jen si prostě myslím,že člověk,který si vybral dobrovolně a vedomě odlišné kulturní prostředí k životu,se všemi jeho výdobytky i negacemi samozřejmně,by zřejmě ono prostředí respektovat měl,ono je to zjevně jablkem sváru mezi islámem a křesťanstvím.Dost dobře si nedovedu představit,kdyby se v naší kultuře,stala třeba dobrým zvykem,ženská obřízka,potažmo ztřískání králíka před klepnutím za ucho,aby byl šťavňatější,nebo Alíka,vždyť je to taky maso.Fakt si nedovedu představit picnout kol procházejí rohatici v Indii,že mám chuť na biflek,vždyť všude jinde po světě se hovězí baští,doufám,že tušíš,co jsem náznaky vyobrazila.Myslím,že jde o respekt a toleranci a to úplně v celém světě,jinak je jedno kde žiješ,hlavně jak se chováš.Když na to přijde,můžu bydlet v Indii,bez vody a chodit na pláž s kyblíkem v pracce,nikoliv se koupat,ale vykonávat velkou potřebu,jak to dělají ti,co nemají doma splachovací WC a věř,že nemají a budu tam šťastná,že můžu udělat tak málo pro klid a mír v mé i ostatních duších v okolí.Jsem potěšena,že psy nejíš a jsou ti k smíchu vyšperkovávači mazlíčků,co je upravují k obrazu svému,tomu se taky směji,až mi slzy tečou.Pozdravuje Tě mých šest kočičáků a já,stejně maso moc nejím,z mnoha důvodů. Nevím,chci-li akceptovat zvyklosti Tvého lidu a kdyby nééé,tak co,stejně tomu asi nezabráním,já se třeba zajímám o válečnou minulost vaší země a historii a zdaleka si nemyslím,že bych mohla na toto téma kázat,zároveň doufám,že vždycky budu mít jinou možnost,než jíst,coko-li nějak brutálním způsobem zabitého,trýznivým způsobem vypěstováno ke konzumaci,třeba známá kulinářská pochoutka-paštika z husích jater,z hus bez pohybu k tomu pěstovaných.Či sníst to,co určené k obživě pro někoho nebylo.Já prostě nepochopím,i kdybych se na hlavu postavila,proč tak lidé činí,co je k tomu nutí,jaká chuť,vůle,nouze,snobství,jaká potřeba je k tomu dohání???A co bude se mnou,přestanu-li akceptovat a respektovat a začnu se řídit pouze svou chutí....v případě medializovaných týrání,ať zvířat,či dětí,bych jistě věděla,co dělat a humánní by to nebylo,tak zas někdy,kdyby si měla zájem o promítání,stačí napsat,budeš vítána Jana Procházková
09. 04. 2008 | 19:33

crowley napsal(a):

>samuraj
Asi máš špatnou paměť. Třeba by jsi tu se svými názory nechyběl někomu ani ty?
09. 04. 2008 | 19:43

Trip napsal(a):

Mám menší zprávičku pro Jardu a jiné,kteří pojídají psy v Čechách - jelikož pracuji v distribuci léků a vidím co vše se pro očkování a léčení psů dodává,muže být jejich konzumace poměrně nebezpečná - jsou to vesměs látky ZAKÁZANÉ používat pro hospodářsky chovaná zvířata,která jsou chována na maso atd.takže aby jste s případnými záhadnými chorobami nezamotali nejednomu doktorovi hlavu.....
09. 04. 2008 | 19:55

vlk napsal(a):

Za mne slečno duong tentokráte všechno napsal Vokurka. A napsal to dobře.
A problém se psy a jejich pojídání je v něčem jiném.
Ten kulturní rozdíl využivají trubky jako je nick samuraj, aby si následně vytvořili fobii a obraz nepřítele.

Je zbytečné jim dávat trumfy do ruky. Když je dostatek jiného jídla. Nemíním předpisovat vaší komunitě co má a co nemá, ale tohle je zbytečný konflikt a zbytečná provokace.
Pes má prostě v Čechách statut člena rodiny. A tetu taky nesníme.
Nemyslím, že vaši krajané na men dají, ale neudělali by chybu.
09. 04. 2008 | 20:01

kolacek napsal(a):

NO ja bych jenom chtel rict, ze vietnamci ziji zde. Proto by jako hoste meli dodrzovat ceske zakony ale i ceske zvyky a kulturni tradice, ne do te miry ze se jich musi ucastnit ale do te miry ze je nebudou borit timto hrubym zpusobem. Pes je zde nejlepsi pritel cloveka a vietnamci by se dle tooh meli chovat, pokud se chteji ladovat psy nikdo jim nebrani aby se vratili do vietnamu a dodrzovali mistni zakony a zvyky = jedli psy. Ale pokud ziji zde je to neco jineho a neprijatelneho. A aby to vietnamci pochopili bylo by mozna na poradu dne schvalit zakon ktere pojidani psu zakazuje, vzhledem k tomu ze nas je drtiva vetsina nemel by to byt zadny problem :-)
09. 04. 2008 | 20:28

Amarook napsal(a):

Emoce stranou. Otec byl Cech jak poleno a taky na vojne jedl psa a moc mu chutnal. Ja jsem v Cine ochutnal kocky, hady a brouky a vse bylo lahodne.
09. 04. 2008 | 20:33

Daniela napsal(a):

Gerde, to myslis vazne? Vietnamci behaji po ceskych vesnicich a kradou psy? To je snad moc, ne? Zidi zase zabijeji panny a koupou se v jejich krvi, ze jo. A v lese jsou bludicky a hejkal...
Bydlim na Libusi, Vietnamcu mame hodne, o tom ze by se mnozily kradeze psu jsem se ale nedoslechla :))
Podle me jsou to slusny lidi, opravili u nas par domku, vkusnejma barvama a maj strasne roztomily deti. Takze kde je problem?
Lin, pis dal, je to super :)
D.
09. 04. 2008 | 20:48

Tomáš napsal(a):

Jsem Čech, pes není můj nejlepší přítel, za přátele si vybírám lidi. Lin to napsala docela hezky, aťsi každý jí, co uzná za vhodné a nešťourá se v talíři někomu jinému.
09. 04. 2008 | 21:11

dědek napsal(a):

Za mne to zase napsala paní J.Procházková.A není pravda že Vietnamci byli levná pracovní síla.Sem se dostali vybraní děti komunistů ze severu.Po převratu 89 měli všichni odjet.Autobusy je dovezli na letiště a letadla letěla prázdné.Ambasáda pašovala hadry bez cel a to se to prodávalo až do dneška.Němci je vyhostili,za každého vyplatila 40 tis. marek a kdepak se usadili,hned za hranicema.Že jsou pracovití?Ne!Jsou jen prodavači většinou cizího a dost nekvalitního zboží,co tady po nich zůstane?Hadry z Německa a od nás na skládkách,nebo jste viděli z těch asi 50 tis.aspoň 1000 pracovat na stavbách,továrnách,jinde?To ještě Topolánek dojednal další přísun 15 tis.aby tu byla už menšina se vším všudy i s tím pojídáním psů.Jak je psané shora,ještě že není 20 milionový národ kanibalistů.To by se to u nás papalo!
09. 04. 2008 | 21:15

Babka napsal(a):

To Dědek. Já tady raději nebudu ventilovat reálie českého a moravského venkova. A pokud někdo vnímá svou příslušnost k národu českému zkrze polidštování psů, je to jeho problém.
09. 04. 2008 | 21:40

Čochtan napsal(a):

Pes je kamarád a má jméno. Co má jméno to se nežere. S jedinou vyjímkou: Den před zabíjačkou křtíme prase slivovicí a pravidelně dostává jméno Mohamed.
09. 04. 2008 | 22:08

Eva napsal(a):

Slečno Lin, píšete moc hezky. Ráda si to od Vás přečtu. Ale já také patřím k pejskařům, i když už pár let psa nemám. Výstavy byly krásně strávená odpoledne. A to jen jako divák. Ale já jsem příznivec loveckých psů. Takže žádná bílá načesaná koule. K pojídání psů mám záporný postoj. Chápu kulturní odlišnosti, ale také se domnívám a správně to vyjádřil příspěek pod jménm vlk. Prostě u nás v Čechách pojídání psů je projev nepřátelství. Vaše psaní chápu, jako obohacení o jiné kulturní pohledy.
09. 04. 2008 | 22:16

Petr Kosik napsal(a):

Mno, myslim, ze toto nebylo nejvhodnejsi tema, akorat poslouzi urcitym lidem k exhibici. Me je to osobne zcela fuk, jestli ji nekdo psy, kocky, kravy..... Jestli je zvire zabite pro potravu, tak s tim nemam problem a ukonceni zivota kuzlat, jehnat, kraliku a kurat se nekolikrat rocne aktivne zucastnuji. Podekujem jim, ze se stanou nasi potravou a pak smik. Velmi mi ale vadi system velkochovu, kde zvirata trpi. A uplne nejvice kecy lidi, co ji maso, pak tady blbe kecaji, ale nejsou schopni nebo ochotni to zvire z nejakych duvodu zabit. Pak at maso tedy neji. Zabit ne, to at udela nekdo jiny, ja to pak akorat snim. Takove zavirani oci, zacina byt posledni dobou v Evrope nejak moc popularni.
A pro ty, kteri budou namitat, ze je nas hodne a nejak se k tomu masu musi dostat vsichni; ono taky nemusite jist maso kazdy den.

A jinak jsem rad, ze tady jsou obcane vietnamskeho puvodu neb neni nic nudnejsiho, nez jednolita kultura s exemplari jako nekteri vyse.
09. 04. 2008 | 22:34

Zdeněk napsal(a):

Nutno dodat, že psi nejsou zdaleka jedinou vietnamskou pochoutkou, kterou by Čech neocenil. Ve Vietnamu se jí skoro všechna zvířata, například hadi, hmyz nebo všemožní mořští tvorové. Třeba takový úhoř s ostrou omáčkou a banány, to je něco. Většina jídel je pro Evropany zvláštní, ale vynikající chuti. Zajímavé jsou i pochoutky podávané k pivu, třeba grilované slepičí pařátky. Vynikající je též vietnamské pivo, podobné českému. Sladkosti jsou většinou zabalené v banánových listech, takže nikdy předem není jasné, co je uvitř. K jídlu se též často pije rýžové víno, což není víno, ale silná pálenka, a samozřejmě zelený čaj, případně Zároveň je třeba říct, že devadesát procent jídel tvoří v Česku běžné druhy mas jako kuřecí a hovězí.
09. 04. 2008 | 22:44

Karel (taky) napsal(a):

Ehm, vyrůstal jsem na venkově, a každé prase (i ta kráva) v našem záhumenkovém hospodářství mělo jméno. Jedli jsme ho s o to větší chutí.

Psa jsem jedl několikrát - nic moc. Gurmánům bych doporučil zkusit spíš nutrii, ta se vyrovná ambře olympské.

A jen tak mimochodem - lidi, kteří milují psy víc než své bližní, považuji za něco, co raději nemělo spatřit světlo světa.
09. 04. 2008 | 22:55

valburga napsal(a):

Slečno Nguyen, nechci se pouštět do žádného hodnocení, mám jen pár otázek. Budu ráda, pokud mi můžete odpovědět. Kde a jak v ČR získává Vaše komunita psy k jídlu? Kde a jak je zabíjí, když většinou bydlíte v činžovních domech? A kde a jak je před zabitím chová?
Nechci Vás přivádět do rozpaků, prostě mě to zajímá a předpokládám, že se všichni nechováte tak, jako rodina v onom medialisovaném případě.
Děkuji za odpověď a přeji úspěšné studium.
09. 04. 2008 | 23:10

im napsal(a):

Není na světě člověk ten,co by se zavděčil lidem všem, pravila babička Boženy Němcové. Zdá se, že to platí dodnes.

S ožehavým tématem jste se, milá Lin, vypořádala opravdu sympaticky. Nebojíte se hájit právo na vlastní názor. Jen tak dál.
09. 04. 2008 | 23:11

Pan Nguyen napsal(a):

"A jinak jsem rad, ze tady jsou obcane vietnamskeho puvodu neb neni nic nudnejsiho, nez jednolita kultura s exemplari jako nekteri vyse."

O tom není pochyb. Občané v multikulturních a multietnických státech se rozhodně nenudí
http://forum.stirpes.net/ps...

"...Prof. Vanhanen is refreshingly candid about the desirability of “civilized divorce,” or partition. He believes assimilation across racial lines is almost always impossible, and suggests the black/Arab war in the Sahara would be best solved by separation. He also considers Nigeria, Congo and Afghanistan to be ungovernable as unitary states. Even for the United States, he calmly predicts rising white consciousness in the face of increasing non-white demands, and suggests partition may be an option. He emphasizes that homogeneous nation-states are the most stable because citizens feel they are part of a kinship group.

The most obvious lesson of this book is that diversity is not a strength. The idea that it is a strength is so obviously stupid that only very intelligent people could possibly convince themselves it is true. The European nations of the world, which are the only ones that have adopted this view, are only planting the seeds of future conflict when they permit large numbers of aliens into their countries. What they are doing is completely contrary to human nature (see next article) and without precedent in the history of the world..."
09. 04. 2008 | 23:29

kolacek napsal(a):

to mas pravdu ze se nenudi, obvykle tyto staty maji problemy s agresivitou, terorismem a zneuzivanim socialnich davek apod, tak to radeji tu nudu jednolite kultury nez nejake multikulti blaboly
09. 04. 2008 | 23:34

shippy napsal(a):

Spor "v cizině se chovejte konformně k majoritě" versus "v Římě jako Říman" bych rozseknul následovně - tolerance cizí kultury v rámci vlastní je možná jen tehdy, pokud nenarušuje zákony později jmenované; jinak řečeno, pokud se řídí dle liberálního hesla, že hranice její působnosti končí tam, kde začínají hranice majoritní kultury.

Jinak řečeno, pokud zachovává svobodu všech. Proto je jedení psů ospravedlnitelné.

Jinak hezky napsáno, Lin.
09. 04. 2008 | 23:35

kolacek napsal(a):

vietnamci laduji psy, strasny. nezridka psy ktere najdou na ulici coz je obzvlaste zavrzenihodne, kdyby nekdo zkrivil me fence jediny chloupek odnesl by to seredne a me by potom zavreli :-)
09. 04. 2008 | 23:37

kolacek napsal(a):

mozna by stalo za to prosadit zakon ktery by to zakazoval pod hrozbou vezeni , to by bylo mile
09. 04. 2008 | 23:39

Selen napsal(a):

To byl velice vtipný článek a zasmál jsem se i u některých komentářů. Já mám psa a toho bych samozřejmě nikdy nesnědl :) Kdyby mi ale někdo nabídl kvalitně připraveného neznámého psa, vůbec bych se nerozpakoval ochutnat a neviděl bych na tom nic špatného. V tomhle nejsem vybíravý a ani bych se nebál si ověřit, jestli "krysa z kanálu chutná jako jahody" :D (Bez legrace)
10. 04. 2008 | 00:14

Rokurota Makabe napsal(a):

Ahoj Lin,
jedna věc mi vrtá hlavou: většina Vietnamců se (alespoň podle atlasů a učebnic zeměpisu soudě ;) hlásí k budhismu. Přičemž základním stavebním kamenem Buddhova učení je odstraňování (či spíše vymizení) utrpení z tohoto světa. Přitom (v pozoruhodné shodě s utilitaristy) se to týká nikoliv jen lidí, ale bytostí vnímajících utrpení vůbec (tedy i psů, krav etc.).
Je mezi námi shoda, že jezení psa se od jezení prasete či krávy principiálně neliší. Ale záliba údajně budhistických Vietnamců v mase (včetně psího) mi přijde asi stejně pochopitelná, jako kdyby byly katoličtí Poláci proslulí vysokou mírou rozvodovosti... ;)
Lin, dá se to nějak vysvětlit? Nebo se v něčem pletu?
10. 04. 2008 | 01:46

Pumprlidentlich napsal(a):

Stačí projít některé statky našich českých chovatelů a diskuze o nenažraných pojídačích čtyřnohých mazlíčků ztrácí smysl. Unikátní je video českého původu, kde kulturně hodnotní jedinci natáčí radostné hrátky pejska a kočičky. Lidi jsou opravdu různí.

"koule vaty" nemá chybu :D
10. 04. 2008 | 02:27

Čochtan napsal(a):

Multikulti ?
S cizinci je to jako s kořením. Jídlo bez koření je sice výživné, zdravé, (snese ho i majitel žaludečních vředů) ALE poněkud fádní.
Když nám však s kořením ujede ruka, pak to není k žrádlu a nezbývá než vše vyhodit.
Západní Evropě s cizinci ta ruka ujela. Poučme se z její chyby. Vybírejme pečlivě, které cizince přijmeme, a kolik.
Vietnamci jsou dobré "koření" a jejich právě tak akorát. Víc by bylo příliš.
10. 04. 2008 | 07:25

Kamila napsal(a):

Vážená Lin, tady jste v čechách pouze jako přistěhovalci....roztahujete se tady jako byste byli mistři světa...Každá země má jiné zákony a ty se musí respektovat a né že si tady bude každej dělat co chce...jestli si Váš národ chce požírat a brutálně zabíjet psi( nebo pro vás vaření psa za živa a stahování z kůže za živa není brutální? )tak ať si to dělá ve vietnamu a né tady v čechách...v Indii jsou třeba zase posvátné krávy..tak si tam zkuste zajet a zabít a sníst krávu jsem zvědavá jak by s Váma naložili
10. 04. 2008 | 07:59

Gerd napsal(a):

Pořád tu paní Nguyen nevysvětlila, kde v Čr Vietnamci berou psy, které potom konzumují. Žádný chov psů na maso v ČR není. Kupují je? Nebo kradou? Možná ne v Libuši, ale kdo si dá práci, zjistí, že v západních Čechách jsou případy obdobné nálezům na skládkách v Chebu též v Domažlicích.
Více o Domažlicích viz http://www.denik.cz/z_domov...
Tohoto voříška jim místní asi neprodal.
Takže když zde není chov psů na maso, Vietnamci je asi legálně nekupují, zbývá jediná varianta, že je kradou.

Danielo, zevšobecňujete. Psal jsem o Vietnamcích, kteří pojídají psy. Máte pocit, že jde o celou vietnamskou komunitu? Pak si opravte názory u Vás na Libusi.
Že "Zidi zase zabijeji panny a koupou se v jejich krvi, ze jo. A v lese jsou bludicky a hejkal" si můžete myslet opravdu jen Vy.
10. 04. 2008 | 08:04

Čochtan napsal(a):

Dřív se na vesnicích, když hrozilo multikulturní obohacení, sundávalo prádlo ze šňůry, zavíraly slepice do kurníku a PŘIVAZOVALI psi na řetěz.

Prý to psi cítí. Náš vlčák také na některé "nedotknutelné" zběsile štěkal ač je viděl poprvé. Jinak to byl velice mírumilovný a přítulný pes.
10. 04. 2008 | 08:38

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Gerd a dalsim zajemcum: Ja popravde nevim, kde se shaneji psi. Dikybohu mam na starosti i jine veci nez zkoumani trh se psim masem. Jinak rozhodne NEJSEM vegetarian, vegan a maso mam aspon jednou tydne!
10. 04. 2008 | 08:51

mr. orange napsal(a):

Abych pozměnil známý výrok mého oblíbeného hostinského Palivce "Host jako host, třeba Turek".

Maso jako maso, třeba pes.

A to čim se tady všichni ohání, tedy to že pes je nejlepší přítel člověka a člen domácnosti, je zde dle mého názoru používáno značně účelně, tedy aby to šlo použít proti zvyku asiatů jíst psy.
Ano psi jsou členové domácnosti asi tak jako prase, králíci, slepice a podobné domácí zvířectvo. A to chované k nějakému účelu. Prase - maso, kůže; králíci maso, kožich; slepice - nejdříve valíčka potom maso, kráva - mléko, maso, kůže.
A co se týká psů - pomocník při lovu, ochrana před narušitelem rodinného krbu. Pes je totiž jen další domácí zvíře chovaný pro určitý účel a "obyčejný" člověk chová psa jako mazlíčka jak dlouho? Tipuju tak 100 let a to maximálně.
Jen aby nás nepostihla nějaká válka, to by jste jedli i psy a byli by jste za ně rádi.

A pokud by se měli chovat psi na maso, tak pokud s nimi před tím, než budou rozumně usmrceni, bude rozumě zacházeno tak proč ne.
10. 04. 2008 | 08:58

Vico napsal(a):

Slečno Lin, znovu jsem si dobře početl. To, co jste napsala, je perfektní fejeton, malá literární perlička. Vtipná a zároveň je v ní zrnko pravdy. Polemika s některými faktografickými údaji se mi zdá tentokrát zcela od věci.To, jako kdybych chtěl polemizovat s některými fakty v Dobrém vojáku Švejkovi.
10. 04. 2008 | 09:04

valburga napsal(a):

Děkuji za odpověď.
10. 04. 2008 | 10:15

Silvie napsal(a):

Nelíbí se mi, že Asiaté pojídají psy (činí tak zcela jistě i Čínani), ale jsem schopná to se zaťatými zuby akceptovat. Jen bych nerada v domnění, že pojídám vepřové nebo kuřecí maso, pojedla v jejich restauraci maso nejlepšího přítele člověka. Myslím, že by měli respektovat zvyklosti země, v níž žijí, protože to, co dělají, je pro většinu Čechů naprosto nepřijatelné. Mně by asi taky nenapadlo porazit v Indii krávu, myslím, že by se to , řečeno eufemisticky, Indům příliš nelíbilo!
10. 04. 2008 | 10:18

Lena napsal(a):

Asiati jedí vše a nejlépe to, co se ještě hýbe. Kočky a psi celkem s klidem stahují zaživa a také je vaří za živa. Prý to pak lépe chutná. Makaky medvědí (opičky) přivazují k prknu tak, aby jim koukalo jen temeno hlavy, které useknou mačetou a vyjedí mozek ještě teplý - viděno přírodovědci ze ZOO ve Vietnamu. Známá mé kamarádky po návštěvě asijské restaurace nemohla "něco" dostat ze zubů. A to něco nakonec vytáhl zubař - byl to kočičí dráp.

To jen tak pár příkladů, které mám od očitých svědků.

A pro ty, co rádi reagují stylem: zameť si před vlastním prahem, dodávám, že maso nejím právě proto, že se mi nelíbí podmíny zvířat ve velkochovech.
10. 04. 2008 | 11:05

Bagr napsal(a):

Re Okurka: Lidé, již povyšují práva žen na úroveň těch lidských mi také připadají tragi-komičtí. (Replika ala středověk (o;)
10. 04. 2008 | 11:42

Eva napsal(a):

To mr.orange: Musím polemizovat s názorem. Vzpomínám si, že můj děda, mimochodem narozený v r. 1889! vyprávěl, že za I. světové války, když byl jako voják na frontě a někdy nebylo co jist, tak také kuchyně /rakousko-uherská/ vařila psa, ale on a řada jiných je nejedli. Byl z venkova, z hospodářství, kde běh života zvířat byl běžný. Tedy rozhodně neměli psa mazlíčka. Domnívám se, že k české kultuře patří nejíst psa. Ale vždy a ve všem se najdou lidé, kteří to či ono neakceptují.
10. 04. 2008 | 11:44

Věra napsal(a):

Tak jsem si přečetla většinu názorů a dovolte ,abych k tomu taky něco řekla.Jistě ,že se u nás jedí prasata,krávy a slepice,jenže se zabíjejí humánním způsobem.Nesvlékáme je za živa z kůže, nemlátíme je klackama,neházíme je zaživa do vroucí vody jako vietnamci.Tenhle bestiální způsob týrání živého tvora ,který cítí bolest stejně jako my lidé, je otřesný a zavrženíhodný...Pokud vietnamská komunita, žije na našem území ,pak by měli respektovat naše zákony !!Nic nemůže omluvit to,když někdo zvlášt surovým způsobem utýrá zaživa zvíře!!!
10. 04. 2008 | 12:01

kolacek napsal(a):

jj souhlasim s gerdem, vietnamci jedi psy ktere chytnou na ulici a casto ti psi maji majitele akorat se zrovna zabehli a oni ho sproste sezereou, je to opravdu nechutne. A SOUHLASIM S KAMILOU, jejich priprava tak jak ji provozuji vietnamci je opravdu nechutna kdy je zive nebo polozive stahuji z kuze jako barbari( coz neni divu jsou to preci jenom jeste komunisti a ti nemaji uctu ani k lidem natoz ke zviratum). Pokud se vietnamci jist psy at si jedou do sve zeme , nikdo je tu nedrzi ale pokud jsou v cr budou dodrzovat ( nebo meli by) nase kulturni tradice. presne jak pise kamila s indii a kravou. Nevim proc je pro vietnamce tak slozite respektovat ze se u nas psi nejedi, kdyz mame vsude jidla prebytek nikoliv nedostatek pak by to bylo omluvitelne. Ja kdyz pojedu do indie vubec by me nenapadlo jist kravu, a vyhledavat toto jidlo ikdyz pro me je jist kravu bezne, proste jednou sem v indii ktera ma nejake zvyky a ty nebudu rusit. Co je na tom tak nepochopitelneho LIN ? Kdyz pojedu do vietnamu budu dodrzovat nejaky mistni zvyk ikdyz pro me jako evropana je to nepochopitelne a vietnamcum by se take nelibilo kdybych jejich zvyky hrube porusoval, proste proto ze tam sem na navsteve a budu dodrzovat jejich zvyky nikoliv sve. Maji snad vietnamci problemy s chapanim ze toto nejsou schopni pochopit??
10. 04. 2008 | 12:04

Cart napsal(a):

Česko-vietnamská multikultura v nedaleké budoucnosti - podle projektů našich politiků? Doufám, že to každý po přečtení tohoto fejetonu a komentářů pod ním dokáže domyslet do důsledků a téhle noční můry se vyvarujeme!
10. 04. 2008 | 12:23

mr. orange napsal(a):

Zkoušely ste už někdy dělat humra?

A ještě k té indii. Sice jsem v indii nikdy nebyl, ale vážně si myslíte že v některých evropských nebo amerických restauracích tam nenabízí hovězí. Myslím že jste značně naivní.
10. 04. 2008 | 12:24

Morová rána napsal(a):

Čochtane!
Způsob, jakým vnímáte jiné rasy a kultury je mimořádně odporný a nechutný, i když z daleka ještě ne tak nechutný, jako váš pohled na ženy a gaye. No, vidíte! A to jsem měla dojem, že už mě nemůžete překvapit absolutně ničím.

Pro milovníky hafíků: Stokrát raději bych jedla psa,než četla Čochtanovy výlevy, jimž kdo ví proč říká názory,neb tyto se mi zdají podstatně odpudivější.
10. 04. 2008 | 12:30

kolacek napsal(a):

morova rana: cochtanuv prispevek kde prirovnal mulitkulti ke koreni mi prijde naprosto trefny a pravdivy. To je realita, lidstvo na to nema aby mohlo byt multikulti a proto by se vicemene meli lide drzet svych regionu, tam kde se toto bori a je vyznamna nejaka komunita zacinaji opravdu problemy( viz. kdyz horela Pariz) a zaroven to vede k radikalizaci majority, Oboje je spatne ale je to tak, lide na to proste nemaji, pokud nechce nejaka komunita dodrzovat zvyklosti a zakony majority at se odstehuje a vrati se odkud prisla a zaroven my bychom nemeli dovolit mensinam aby ziskali na sile protoze pak nas zacnou omezovat, zacnou si diktovat a v ramci politicke korektnosti se jim zacne ustupovat, pak to dopadne jako v Parizi a majorita se zacne radikalizovat postupne a casem cim vice bude problemu ( s tim jak minorita ziskava na sile) by se to mohlo rozvinout v neco opravdu nepekneho a historie nam to jiz mnohokrat ukazala :-)
10. 04. 2008 | 12:36

Světla napsal(a):

Vážená paní Lin,
předpokládám, že svým článkem jste zastoupila většinový názor svých rodáků. Je mi líto, že musím konstatovat, že Vietnamcům zřejmě chybí rozlišovací schopnosti. Pokud přirovnáváte krávu, prase a drůbež k psovi, musím konstatovat, že Vaše názory jsou zcestné. Kráva, prase ani drůbež Vám neohlídají dům, nepřivolají pomoc, pokud se Vám udělá špatně, nepoloží za Vás život v případě napadení Vaší osoby. A co udělají nevděční Vietnamci. Za tuto oddanost, věrnost a lásku psa zabijí a snědí. Máte stejný postoj i k lidem ? Pak se nedivte své pověsti ve světě. Proč Vás většina nemá ráda ? Zkuste se zamyslet. Změňte své nechutné zvyky a časem možná získate i jméno na této planetě. Mimochodem, jediné, s čím mohu souhlasit je, že netřeba na psa šišlat, dělat z něho šatičkového a napudrovaného
idiota. V tomto směru jsme zase patalogičtí my.
10. 04. 2008 | 12:43

Cart napsal(a):

"A ještě k té indii. Sice jsem v indii nikdy nebyl, ale vážně si myslíte že v některých evropských nebo amerických restauracích tam nenabízí hovězí. Myslím že jste značně naivní."

Ještě že jsou Indové z valné části negramotní, nemají televize a nemají o tom páru.
10. 04. 2008 | 12:51

Vico napsal(a):

Světla : Vaše názory jsou scestné a xenofobní, byť se tu stylizujete do paničky, která s kapesníčkem u nosu hodnotí nechutné zvyky Vietnamců. A nehaňte krávy a prasata. Za svou bezmeznou užitečnost pro člověka si akorát vysloužili mít tu čest stát se nadávkou.
10. 04. 2008 | 13:13

Čochtan napsal(a):

Světla má pravdu. Pes není zvíře jako každé jiné. Pes je nejlepší přítel člověka. Pes by neměl být nikdy hračka nebo náhrada za neexistující dítě. Psa bychom neměli držet v bytě. V žádném případě ne velkého psa. A pokud nemáme fůru volného času, tak ani toho malého.
Pes potřebuje prostor, tak pokud nemáme dům se zahradou, tak je chov psa velmi problematická věc.

Na asiatech mi všeobecně vadí jejich krutý vztah ke zvířatům. K vidění na takřka všech reportážích z Asie. Tedy mimo jednoho indického náboženství, teď ani nevím jak se jmenuje. Ale nechme to, tam kde byla normální krutost vůči lidem se těžko nemohla vyhnout zvířatům.

P.S. Morová ráno, (velice trefný nick) kuš nebo na tě pošlu penicilína !
10. 04. 2008 | 13:15

Zdeněk napsal(a):

Pes je největším přítelem člověka. Ale zdaleka ne v každé kultuře. Jsou kultury, kde je největším přítelem člověka prase.
10. 04. 2008 | 13:19

Čochtan napsal(a):

Vico, v jednou musím s tebou souhlasit. Neměli bychom zneužívat názvy užitečných zvířat k nadávkám. Pochybuji ale, že s tím lidi přestanou.
10. 04. 2008 | 13:19

Kačislava napsal(a):

Dobrý den, myslím, že by diskutující i slečna Lin měli vědět, že ještě v devatenáctém století bylo pojídání psů v českých zemích poměrně běžné a až do první světové války zde existovala specializovaná řeznictví na psí maso. Nejvíce jich bylo v oblasti kolem Krkonoš, například ve Staré a Nové Pace. Takže i když my už dnes psy nejíme a jejich pojídání odsuzujeme, mnoho našich prababiček a pradědů takové zábrany nemělo :-)
10. 04. 2008 | 13:20

Zdeněk napsal(a):

Čochtane, předpokládám, že reportáže z Asie o krutých zvycích Asiatů bedlivě sledujete, ovšem v Asii jste nikdy nebyl. A na českých jatkách nebo v drůbežárně jste nejspíš taky nikdy nebyl.
10. 04. 2008 | 13:22

buldatra napsal(a):

Maso jako potrava není k zahození.Aby bylo,musí zemřít nějaký masitý tvor.Ten tvor je rozporcován a porce jsou pojmenovány názvy libými(jsou bůčky,kýty,roštěnci,panenky a svíčkové,dále pak prsíčka,kližky,jsou i dršťky a jiné neméně chutné části tvorů dříve živých).
Tito tvorové jsou oficiálně jedlí,páč v těchto krajích jateční.Nikdo,anebo alespoň málokdo uroní slzu pro brojlera,kačenu,prase,jalovici….
Masitý pes však zapovězen jest.Zejména v poslední době,kdy spousta lidiček svou lásku věnuje smutným psím očím.Psa by takový člověk samou láskou nesežral.
Jiný člověk však může mít v oblibě dejme tomu krokodýla.Toho by za nic na světě nesnědl.Pohled na krokodýlí slzy by prostě neunesl.
Psa si však dopřává pravidelně pro zvláštní chuť a aroma psího masa.V neděli a o státních svátcích si dopřává dobře propečenou kočku,anebo ježka na smetaně.Zkrátka jí maso.No a co?Má proto být zatracen,pomlouván,vláčen sdělovadli všeho druhu?
Maso jako maso.
Dokud se bude maso jíst,nemá smysl hádat se,které maso kdo smí a nesmí jíst.S vyjímkou masa lidského,protože kanibalismus se dnes nenosí.
Proto přeji všem masožroutům dobrou chuť.Je docela možné,že časem bude zaplněna mezera na knižním trhu a vyjde psí kuchařka.A to teprve bude mazec.
10. 04. 2008 | 13:27

mr. orange napsal(a):

To zdeňek:
Ne čochtan nepotřebuje vidět jatka ani velkochovy. On totiž má doma králíkárnu a na maso chová králíky (ovšem ve zcela humáních podmínkách). Pak má ještě pár slepic na vajíčka a nesmím zapomenout na krávu Milku která dává tu nejlepší alpskou čokoládu)
10. 04. 2008 | 13:50

Čochtan napsal(a):

Mr.Orange,
odkud to víš ? Tedy ne doma ale doma u tchána, ale s tou krávou jsi se netrefil. A u tety na statku je toho víc. Takže maso z drůbežího velkochovu nejíme. Máme vlastní. Slepice, kachny krůty a i králíky. Věř mi, chutnají mnohem líp. Ještě něco ?
10. 04. 2008 | 14:03

Shar napsal(a):

Krásný vzorek společnosti. Co příspěvek to názor. Každý na něj má právo, ale někdy je to fakt snůška keců. Komentáře typu co se tu jedlo za císaře klacka, za komunistů a ve středověku jsou už trochu mimo, né? Dnes je 10.4.2008. Každý by si měl uvedomit, že když chce s vlky žíti, musí s nimi výti a respektovat poměry a většinu v zemi kde žije. U nás prostě není standard jíst psi, a tak to je. Ani v závodní jídelně, ani ve školní jídelně, ani v klasické restauraci jsem na menu psí maso neviděla. Vy snad jo?
A co navíc, když už Vietnamci musí jíst psi, tak by je neměli před tím týrat a pak jejich torza pohazovat na skládkách. Ať se zajdou mrknout na klasickou zabijačku.
A Lin, zajdi se příště mrknou na nějakou normální výstavu, nebo radši na závody v poslušnosti nebo agility. Uvidíš, že přátelství člověka a psa by nemělo rozhodně procházet ničím jiným než srdcem.
10. 04. 2008 | 14:05

Líný černý pes napsal(a):

to buldatra :
Psí kuchařka už vyšla (je to made in USA), je ovšem o vaření pro psy a nikoli ze psů.
10. 04. 2008 | 14:08

buldatra napsal(a):

To LČP:

Nejde o kuchařku pro psy nebo ze psů.Jde o to,že postoj a pseudomorálka některých,kteří ji vyjadřují (s vyjímkou přísných vegetariánů) v této a podobných diskuzích je k smíchu.
Anebo k pláči?
10. 04. 2008 | 14:23

stejskal napsal(a):

Zkoušel, pane Oranžový či Pomeranči.

Je třeba humra hodit do vařící vody živého, jinak je jeho maso nepoživatelné. To samé vyžaduje langusta.

Ale to víte, humr či langusta Vám dům neohlídají, ani Vám nepoloží hlavu do klína. I když zkoušel to vlastně někdo...?

Libor Stejskal
10. 04. 2008 | 14:24

mr. orange napsal(a):

To čochtan:
Asi mám otupělou chuť protože já jsem rozdíl mezi "masem domácím" a "masem z velkochovu" nepoznal.

To stejskal:
Plno příspěvků které zde jsou úplně neodsuzují požívání psů, ale zacházení s nimi, zvláště pak při jejich usmrcování. A na to jsem chtěl poukázat.
Co se týká toho, že humr není domácí mazlíček, tak si vzpomínám na jeden díl Simpsons...
10. 04. 2008 | 14:38

Jana Procházková napsal(a):

for mr.orange a pro carta,v Indii jsem byla,opravdu se tam v nkterých oblastech dá sehnat hovězíIndie je totiž hróóózně veliká,dalo by se to možná porovnat s jedním procentem,v Mumbai v Mekáči ne,tam jsou veget hamburgry,moc dobré.S největší pravděpodobností je to hovězí dovážené,pravděpodobně z Jižní Ameriky.No a co se týče vzdělanosti a gramotnosti Indů,to byste se divily,ta země dělá veliké pokroky,televize mají a anglicky mluví všechny děti a mnoho lidí dobře.Lin jsem přecenila,je dost nadutá a natvrdlá,když se zabývá něčím důležitějším,tak ať nepolemizuje o tom,o čem vlastně nic neví,možná by se mohla ve své komunitě poptat,kde sehnat ňafala,určitě by jí někdo erudovanější poradil.Jinak přínos Vietnamců,co se týče obchodu je spíš horší,oděvy jsou sice levné,ale nekvalitní a podle mého jsou drahé,i kdyby byly zadarmo.A mně k smíchu je jejich vyšívaná,infantilní a kýčovitá móda pro hočičky a ženy,jen jsem to nenanesla na fórum,netrofla bych si,doteď,připomínají mi něco stejně tak nevkusného jako vytupírovanej pudl,polemiky o tom,jest-li psa jíst nebo ne,jsou smutné na této úrovni,najdu si taky nějaký roztomilý výstřelek pro obohacení kultury a budu ho praktikovat.Ještě,že se tu nikdo nezastává kanibalství,vždyť přece v Rusku za hladomoru se lidi taky jedli,jenže to nebylo nic jiného-no nic,budu si na ulici dávat bacha na gurmány.
10. 04. 2008 | 14:58

Shar napsal(a):

P. Stejkal,
myslíte si, že vás humr vyhrabe z trosek domu nebo laviny? Že pomůže zvládnout život handikepovaným lidem? Že se bude mazlit s dětmi v rámci canisterapie a pomáhat citově narušeným lidem?
Ráda se přidju mrknout jak hledáte v sutinách lidi s langustou, a asi nebudu sama.
10. 04. 2008 | 15:01

stále rebel napsal(a):

Milá Lin, původní poslání psa je chránit svého pána a jeho majetek. Většina psích plemen si s člověkem vytváří jistý citový vztah a jsou ochotni za něj položit svůj život. Psi jsou naši přátelé, ne užitková zvířata chovaná na maso. Pojídání psů nebudu akceptovat nikdy, pes je nejen zvíře, ale taky součást naší kultury a jistý symbol.
10. 04. 2008 | 15:10

kolacek napsal(a):

Zdenek, mr.orange
no panove, myslim ze i nase jatka maji co dohanet ale presto to srovnavat s tim kdyz si asiat stahne psa ( ci cokoliv jineho ) zaziva , ci to zaziva uvari nebo dokonce i za ziva sni to je trosku mimo misu ne ?? to nemuzete srovnavat s nasima jatkama ani s nejbujnesi fantazii a pokud ano tak jste to vy kdo nikdy nebyl na jatkach. Toto se v asii dela naprosto bezne :-) , normalni clovek co ma vsech 5 pohromade by toto nedokazaů jenom asiati ( vietnamci u nas) ale jako nedivim se tomu , vietnamci jsou komunisti a ti nemeli uctu ani k lidem natoz ke zviratum
10. 04. 2008 | 15:10

mr. orange napsal(a):

Kdyby si v začátcích nevybrali k ochočení vlka, ale třeba šavlozubého tygra tak by nás z lavin dnes tahal Garfield a ne puňta, azor či alík.
Stejně tak pokud by jsme od počátku věků šlechtili na maso psy, tak by jsme nežrali prasata.
10. 04. 2008 | 15:11

mr. orange napsal(a):

To stále rebel:
Původní poslání psa je prohánět se ve smečkách a pokud by se k nim člověk náhodou připletl do cesty tak ho roztrhat.
10. 04. 2008 | 15:14

Shar napsal(a):

To mr.orange
Kdyby, kdyby. Kdyby byly v ...
ryby nebyly by v rybníce. Netahejte sem historii.
Kdyby si tvoje máma vrzla s pošťákem, tak by si tu taky nebyl.
10. 04. 2008 | 15:20

stále rebel napsal(a):

Pro mr. Orange.
Psem se stal, až začal sloužit člověku. Některá plemena mají například předky mezi vlky, ale psem se stala až jejich domestikací. Když běhali po lesích tak to nebyli psi, ale vlci.
10. 04. 2008 | 15:27

DeeDee napsal(a):

Tím, že jste smazali můj příspěvek pouze potvrzujete, že pravdu nikdo nečte, neslyší rád. Čochtan je borec a pouze říká to co si myslí a má na to právo, nevšimla jsem si, že by někoho urážel, tak nevím, co se do něj tak opíráte. Hrajete si tady na spořádaný lidi a neumíte se ani zamyslet nad tím co čochtan říká. Já proti nikomu - teda asi kromě romů, nic nemám. Nevadí mi, nehanobím jejich rasu - a to nijak, nemlátím je a odsuzuji radikální pravicová hnutí. Ale stejně jako mě občas nas...e čech tak mě nas..e i přistěhovalec a nebudu si brát servítky - to je totiž pozitivní diskriminace a tu odsuzuji taky, takže pokud žije někdo v ČR at si nechá svoje zvyky ve svý zemi a nebo at se tam vrátí ale v rukavičkách by se s ním jednat nemělo. Pokud bude žrát psy čech nebo vietnamec nebo anglán kdokoliv - a já o tom budu vědět - bude se mnou mít problém. Nevím, čeho jsem se dopustila v předchozím příspěvku - neboť jsem nikomu nenadávala za jeho rasu a sprostá slova jsem také nepoužila.
10. 04. 2008 | 15:35

Jana Procházková napsal(a):

mr.orange zdá se,že Vás evoluce minula,stále chodíte shrbený,máte vysoké čelo,malou mozkovnu,žijete v jeskyni a oheň přijde za tisíc let,okolo Vás běhají smečky budoucích psů,toho času minimálně tak dlouho domestikovaných jako je z archeologických vykopávek a později písemných záznamů doložen chov psů,pro různé účely,od společenských po lovecké schopnosti,nikolivěk pro maso,no řekněte,je to tak???Ale vrtá mi hlavou,že máte znalost písma,to taky kdysi nebylo,ježkovy oči a co I-net???
10. 04. 2008 | 15:37

stejskal napsal(a):

Já nevím, paní Shar, nikdy jsem se nenechal langustou či humrem z trosek domu vyprošťovat. Ostatně ani psem ne. Vlastně mi to ani moc nechybí.

Ale vím, že dům dokáže ohlídat i krokodýl. Do auta si zase lidé občas zavírají jedovaté hady. Známá je terapie, při níž hladíte zvířata s jemnou srstí (třeba kralíky).

A co to má společného s tím, že někomu něco chutná a jí to. Zakazovat cokoliv jíst mi přijde jako velmi militantí přístup (zejména pak v evropské civilizaci). Snad jediné nutné omezení bych viděl v případě, že se jedná o ohrožený druh (velryby atd).

Vašeho psa Vám ale přece nikdo jíst nechce. Ani psa vycvičeného pro vodění slepců, či psa hlídacího, či psa, který někomu přirostl k srdci. Přišlo by mi zrůdné je sníst stejně jako někomu slupnout jeho milované morče či prasátko.

Ale to neznamená, že bych si nedal vepřové, již zmiňovanou nutrii či cokoliv jiného. Jedl jsem klokana, pštrosa, krokodýla, želvu a psa bych si dal též. Záleželo by jen na tom, jestli by mi chutnal. Pokud ne, příště bych ho s díky odmítl.

Libor Stejskal
10. 04. 2008 | 15:48

dzefo napsal(a):

U nas na vychode koloval taky vtip. Pride gadzo do restiky a vidi v ponuke turecky gulas. Tak sa spyta hostinskeho, ze preco turecky. A on, ze ten pes sa volal Sultan.

Inak sa musim priznat ze mne pojedanie psov vobec nevadi, dokonca je to taky sympaticky zvyk. Ovela sympatickejsi nez tie psi co obsieraju ulice.
10. 04. 2008 | 15:52

DeeDee napsal(a):

taky ste mi mohl napsat sám pane Stejskale, když už mažete lidem příspěvky a ne za sebe posílat spojku - vy Koněve :-) to je trochu předělaná hláška z filmu. Proč mi psala nějaká Naďa Straková - Editorka, nebo jste jedna osoba? Nemáte pak problém s vlastní identitou? On je žena nebo tak něco :-) :-) :-), to by pak vysvětlovalo určitý afekt
10. 04. 2008 | 15:53

Uljanov napsal(a):

Lepší 100 pracovitých vietnamců, kteří odvádějí daně než 1 líný cikán, žijící z našich sociálních odvodů za práci.
10. 04. 2008 | 15:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či slečno DeeDee,

Váš text jsem smazal já, protože mi přišel v rozporu s Kodexem diskutujících (mazání textů, které podle mne vzbuzují nesnášenlivost vůči jiným etnikům či rasám, vyplývá z mých pravomocí, které mně delegoval vlastník těchto stránek a můj zaměstnavatel, společnost netcentrum).

Pro Vám psala Naďa Straková, moje kolegyně a editorka sekce CzechNews netuším (asi se jí Váš text dotkl jako čtenářky těchto stránek). Není ani dnes v práci.

Nicméně mazat na těchto stránkách mohu jen já a veškerou svou korespondenci si též vyřizuji sám.

Přeji příjemnou a věcnou diskusi.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 04. 2008 | 16:09

Gerd napsal(a):

Pane Stejskale,

ale když Vietnamci ty psy, které jedí, někde musí získat. A protože se dosti často jedná o voříšky, nejspíše mají nějakého pána. Na vesnici se stává, že pes občas někomu uteče dírou v plotě nebo se podhrabe. Obvykle jej jiní obyvatelé chytí a přivedou majiteli. Pokud jej však někdo naloží do auta, zabije a vykuchá za účelem konzumace, jedná se o krádež a dotyčný je zloděj.
Pokud Vietnamci psa nekoupí nebo nesmění v tržnici za své zboží s majitelem (a nikdy jsem nic takového neviděl ani neslyšel o tom), museli psa nějak získat. A mám pocit, že jej nejspíše ukradnou.
I taková babka na vesnici má svého voříška ráda. Pokud se ztratí někde u Chebu, nejspíše jej "sežral" hladový Vietnamec. Pokud jde jen o úhel pohledu a je přípustné jíst psy, proč ten úhel pohledu neposunout dále a nejíst lidi? Hladomor v Africe by to mohlo vyřešit. Takže jestli Vietnamci nepřestanou jíst psy, možná bych někdy mohl dostat chuť já na Vietnamce živeného psím masem. Přijde Vám to jako šokující představa? Tak zrovna tak se cítí lidé, kteří nejí psa.
Jde pochopitelně o nadsázku, lidi ještě jíst nehodlám. a pokud ano, dal bych přednost před šlachovitým Vietnamcem vypasenému poslanci. :-)))
10. 04. 2008 | 16:24

Jana Procházková napsal(a):

Víte,mám pocit,že mnohým nedochází,že existují i jiné zvyky,než pojídání pejsků.A taky koukám,že zákony platí jen pro určité skupiny obyvatel,pro ty rodilé a z těch ještě pouze pro ty,kteří je jsou schopni a chtějí je dodržovat.Co je jateční zvíře a způsob porážky je přesně definován,nehledě na ostatní zákony a omezení,jedu na návštěvu za statnou kříženkyní fily,koupím jí pamlsek,na pekáč by se nevešla a jako společnice je mnohem víc k užitku a radosti.Tím jsem to ukončila.
10. 04. 2008 | 16:43

stejskal napsal(a):

Pane Gerde,

pokud někomu ukradnete psa (slepici, kozu, prase), pamatují na to tuzemské zákony. Je-li pachatel přistižen, musí být souzen jako popř. odsouzen jako každý jiný.

Pokud by se z kradení psů stal celospolečenský problém, bylo by třeba to nějakým způsobem řešit (třeba přísnější legislativou atd.)

Nevím, jak v Chebu, ale v Praze jsem spíše slyšel o tom, že se lidé psů nejrůznějším způsobem zbavují (zejména takhle po Vánocích či vysvědčení, kdy je nejdříve dají dětem jako dárek, a pak zjistí, že o psa je třeba se i starat). Naopak jsem nikdy neslyšel, že by se v Praze ztráceli ve velkém psi.

Opravdu tu někdo z dotyčných má pocit, že případné vietnamské pojídání psů je v této zemi nějakým závažným problémem?

A pokud ne, nebylo by lepší si problémy nevymýšlet, když jich každý včetně zde žijících Vietnamců určitě máme docela dost?

Mimochodem, slečna Lin tu tento blog napsalo (tedy alespoň myslím) proto, že jí o to několik čtenářů v předchozích diskusích požádalo. Není to tedy žádný její masochismus či touha provokovat, ale poctivá snaha vysvětlit stav věcí.

A úplně nakonec: kolik z nás by si třeba v přísně islámských zemích odřeklo alkohol jen proto, že to tamním muslimům hodně vadí?

Můžeme hledat tisíce detailů, které nás lidi rozdělují, ale přijde mi to vcelku k ničemu.

Libor Stejskal
10. 04. 2008 | 16:44

Natálie napsal(a):

Teno článek mi přijde opravdu směšný, nikdy mi Vietnamci nevadili a ještě jsem se jich zastávala, ale jejich agresivita i vůči lidem, bezcitnost ke zvířatům a nekontrolovatelná invaze na naše území mi neuvěřitelně vadí. Slečno, jestli Vám připadá normální žrát psi, tak si je žerte tam u Vás a nejezděte k nám celé klany "pracovat" nebo spíše okrádat ve stáncích. Opravdu Vás nenávidím.
10. 04. 2008 | 16:48

Selen napsal(a):

stejskal: Mám úplně totožný názor.
+ chci dodat. Láska k psům by podle mě neměla přerůst v nějaké jejich zbožšťování, které pak stonovuje nový princip, že ačkoli většina zvířat se jí, tak pes je "nejlepší přítel" a u něj je to absolutně nepřípustné, a pouhé pomyšlení na to barbarství.
10. 04. 2008 | 17:00

Jana Procházková napsal(a):

ještě musím....pane Stejskale,s muslimy,co jsem se setkala,jim to nevadí naopak,alkohol se prodává omezeně a rádi si cůcnou a z turistů mají požitky,tak jim alkohol sami nabízejí,dokonce se v tradičně nepijících zemích po krůčcích rozmáhá alkoholismus,tak jim ty novinky v kultuře nic dobrého nepřinesli,jest-liže bych si měla myslet,že místo kapra bude na Vánoce v pekáči Azor,bude to tolerováno,tak tu Vietnamce taky nechci,ať si své zvyky praktikují doma.slečna Lin studuje mezinárodní vtahy,tak je třeba se zřejmě připravit na invazi,zatím kulturnínavíc je jich docela hodně.Toť vše.
10. 04. 2008 | 17:01

Jana Procházková napsal(a):

A zkuste,vy odvážní,někde ve zvlášť příhodně zemi namalovat karikaturu Mohameda na zeď,třeba s tím,že to máme v krvi,že jsme národ Švejků,neděláme to všichni,jen někdo,přece,myslím že se velmi rychle s Vámi okolí vypořádá a Vaši přítomnost změní v nepřítomnost.Nutno dodati,že po zásluze.
10. 04. 2008 | 17:11

Lešek napsal(a):

Někteří se tu oháníte krutostí s jakou asiaté psy (v jejich zemi) zabíjejí. Prý stahování kůže zaživa... Tak a co se děje běžně u nás. Psy, ty nejlepší přátelé člověka bývají často uvázáni někde na kraji lese a opuštěni. V lepším případě je někdo najde. V horším se snaží osvobodit a přivodí si hluboká zranění, postupně dehydratují, stávají se agresivními, pak apatickými, rány se jim infikují a hnisají, umírají po několika dnech trápení a bolesti. A co ti skutečně milovaní psi? Majitelé je přes diagnózu terminálního onemocnění nechtějí nechat humánně usmrtit a vezmou si je zpět domů. Milovaný psík tak přestává žrát, přestane se postupně pohybovat a poslední dva dny jen leží v pelíšku, kde ho milující panička hladí. Bohužel pes mezitím už trpí krutými bolestmi, které ale přes celkové vyčerpání ani není schopen dát najevo. Umírá rovněž po mnoha hodinách utrpení...
10. 04. 2008 | 17:15

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Natálie,mně se zas opravdu líbilo Vaše jméno. Kdybych měla další fenku, určitě bych ji tak pojmenovala. Ale teď musím hledat jinou alternativu. Při každým štěknutí bych si vzpomněla, jak mě "nějaká" Natálie upřímně nenávidí:-))))))

Jinak je fajn vidět, že ještě ne všichni nás házíte do jednoho pytle.
10. 04. 2008 | 17:29

Jana Procházková napsal(a):

Nechci být vtipná,tak si dejte nějakou chlupatou Natálii k obědu:-DDDDDDD.Mně se jméno i názor líbí moc,ani negaci bych nenesla tak zle.Není to náhodou, ne náhodou,že přistěhovalci v USA přísahají a slibují dodržovat tam platné zvyky a normy?Mám kamaráda,po otci Vietnamec,bude mu ke třiceti,vychovaly ho babička s dědou,je truhlář,vysokou nestudoval,to si nemohli dovolit,podporovat ho,tak dlouho,má krásné dvě děti,sám je taky hezky tělesně stavěný,po mamce,asi,.-(,je to Čech,jak poleno,jak se říká,se všemi cnostmi i nectnostmi,Vietnam je je mu stejně tak vzdálený,jako studium mezinárodních vztahů,možná i psa jedl,ono je to,zjišťuji opravdu oblíbený koníček,aspoň na ZŠ si určitě zažil šikany dost,jen proto,jak vypadá,ne jaký je,běžně přijímá oslovení REJŽOŽROUTE,nijak ho to nepohoršuje,od nikoho to není náznak nepřátelství,myslím,že je to velmi vyrovnaný jedinec,i příkořími,určitě to neměl jednoduché,v době,kdy vyrůstal,byl ojedinělý exot.ponaučení je takové,nezáleží,jak člověk vypadá a jaké má předky,či zadky,ale jaký je a jak v souladu s tím vychází se svým společenským okolím.Zato vy slečno Lin,jste mé sympatie ztratila,ačko-li jednou dosáhnete jistě velkých životních úspěchů a jste k tomu vychovávána a hýčkána,předpoklady pochopit a nazřít a byť náznak empatie nemáte,co by se za nehet vešlo,přesně jste,tvrdá,cílevědomá,kariéristická,útočná a nevděčná a cítíte se jako ubližovaná menšina,v zemi,kde si konec konců můžete dovolit i to,co v rodné zemi ani náhodou,je mi to líto.
10. 04. 2008 | 18:04

Čochtan napsal(a):

Ale no tak, děti, nechme toho, psi se tady nejedí a všichni co tu s námi chtějí žít si to vezmou k srdci a hotovo. A Vietnamce nechme na pokoji, jsou tu mnohem horší hosti. Jak jsem napsal výše, Vietnamci jsou kvalitním "kořením" a je jich právě tak akorát. Další už by mohli být příliš. Stejně se jich velká část chce vrátit na stará kolena do vlasti, tak co.
10. 04. 2008 | 18:16

martin napsal(a):

Dobrý den.
Přečtl jsem si komentáře a nestačím se divit. Problém není v pojídání psů. Jezte každý co mu chutná, ale zabíjejte je humánně, o nic jiného nejde. Jak zde někteří napsali, nestahovat zaživa, nevařit zaživa a podobně. Taktéž si myslím, že by vůbec nevadilo, kdyby všichni asiaté odtáhli domů a to nejenom vietnamci.
10. 04. 2008 | 18:24

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pani Prochazkova, ja nevim, cim jsem Vas tak pobourila. Me nahodou uz na ZS pedagogicka-psycholozka rekla, ze mam velkou davku empatie:-D
Vubec me neznate, cetla jste jenom par clanku, ktery jsem posledni mesic napsala a uz byste mohla psat o mne biografii s titulkem: Tvrda, nevdecna karieristka!
Taky, kdybyste dovolila, se v zadnym pripade necitim jako ublizovana mensina. To by moje texty byly vic plactive, ne?!
10. 04. 2008 | 18:28

Cau Tap Chung napsal(a):

Ukrast nejakeho psa pobihajici po ulicich ? Co pak tu po ulicich pobiha tolik psu ? Tohle prece neni Recko, kde psi pobyhaji ve smeckach po ulicich.Pes, ktery se tu ztrati na 5 minut, tak se ho hned nekdo ujme, po pripade daji do utulku, nebo vyhledaji majitele.Jezdit po vesnickach a krast jednoho po druhem ? To by se nedoplatili, benzin je dnes tak drahy.Bylo by to dost kontaproduktivni.Nikdo by nebyl tak hloupy, aby vedl business takhle.

Doufam, ze se nekteri distributori psiho masa tady v CR na mne nebodou zlobit, protoze hodlam prozradit jejich trik, jak prijit levne a beztrestne k psimu masu.

Je to dost jednoduche a divim se, ze na to nikdo neprokoukne a misto toho tady jen hloupe spekuluje.
Misto s nejvetsi koncentraci psu jsou vzdy utulky. Vietnamci psa nikdy nedaji, jelikoz vedi, ze mame ve zvyku psy pojidat, ale kdyz prijede mila a dobre vyhlizejici rodinka, ktera bude tvrdit, ze si jdou pro mazlicka, tak jim tech psu daji treba i nekolik. Hadejte, kde ti psi pak konci...? Spravne, konci v rukou "vietnamskeho reznika", kterymu ta mila ceska rodinka prodala par stovek za jeden kus.Nekdy si takova rodinka vydela nekolik desitek tisic mesicne tim, ze si projde nekolik utulku v CR. A takovejch rodin tu neni malo. Jak by pak asi dokazali uspokojit takovou poptavku,ze ? Kdyz mi nebudete verit, nevadi. jen se nad tim trochu zamyslet, jestli to dava smysl.Co je v tomhle pripade horsi ? Tu otazku si prosim odpovedte prosim sami sobe.
10. 04. 2008 | 18:29

Zdeněk napsal(a):

Cau Tap Chung: Dík za vysvětlení, jsem zvědav, co tomu řeknou naši xenofobní diskutující, které si právě na sporáku míchají vejce z klecových chovů.
10. 04. 2008 | 18:47

Honza999 napsal(a):

Vážení...

Umí někdo z Vás nějakou zvířecí řeč?? NEUMÍ... Takže všechny řeči kolem krav, prasat, psů, koček a vůbec jsou jen prázdné plky.

Problém je v tom, že člověk ve své pýše a nadutosti nevidí neslyší nic kolem sebe, jen sebe samotného. Nemáme čas podívat se na zvířata kolem sebe, nemáme čas na snahy snažit se pochopit jejich chování. A protože jsme od malička vychováváni jako vrchol tvorstva a soustavně utvrzováni ve své výjimečnosti v přírodě, ani do očí bijící podivnosti v chování zvířat nejsme ochotni akceptovat jinak, než že se jedná o (někdy zajímavou) strukturu pudů a instinktů.

Psy a kočky, protože jsou to naši mazlíčkové, máme na očích denodenně, tím nám tedy také svými "roztomilými kousky" přirůstají k srdci a nikdy bychom je (alespoň většina z nás) nesnědli. Je to hlavně tím, že tato zvířata s námi "komunikují". Co na tom, že jim vlastně přesně nerozumíme, ale mńoukají, štěkají, dokáži viditelně naznačit své emoce. Kdo má dlouhodobě psa či kočku a hlavně se jim VĚNUJE A SNAČÍ SE JE POCHOPIT, jistě mi potvrdí, že ne všechno jejich jednání je pouze strukturou pudů a instinktů. My lidé se od zvířat lišíme pouze tím, že naše myšlení se dokáže zabývat též abstraktními pojmy (jako například tajemství vesmíru, smysl života či nesmrtelnost chroustů). To je oblast, která je zvířecímu mozku PRAVDĚPODOBNĚ odepřena. Nic to ale nemění na tom, že (ač to mnozí z vás nevidíte) nejen psi a kočky (ale i mnohá jiná zvířata) dokáží být lakomá, závistivá, zvědavá, zlomyslná, žárlivá, chápou pojem vlastnictví, dokáží lhát, podvádět, krást i žalovat a to vše v pravém významu těchto vlastností či činností tak, jak je chápeme my lidé. Navíc dokáží vymýšlet nestandardní způsoby (z hlediska jejich přirozeného přírodního chování) jak obejít zákaz a dosáhnout svého cile ("no člověče, přece musíš uznat, že ač to normálně nesmím, byla taková situace, že jsem jinak nemohlo"...:) nebo, "když nesmím takhle, co kdybych to zkusil jinak?.."). Tvrdím, že jsem podobné způsoby "logického myšlení" v praktických (ne abstraktních) záležitostech mnohokrát pozoroval u papouška a trpasličího králíčka, jak každý z nich žárlí na přízeň v daném okamžiku projevovanou tomu druhému a jak si hlídají jeden před druhým potravu a jak se papoušek neustále pokouší krást (králíček se kupodivu omezuje jen ma ochránu svého ale majetek papouška respektuje...)

Řeknu Vám jedno - kdybyste se dokázali "vcítit" do "myšlení" i jiných zvířat, než psů a koček (myslím tím vyšší savce a ptáky), zjistili byste, že se až tak moc ve svých schopnostech neliší. Jen s tím rozdílem, že u některých z nich je menší ochota s námi komunikovat (a kdo ví, zda PRÁVĚ TOTO není známkou jejich hlubší znalosti člověčího plemene), tedy méně nám podlézají, navíc mají třeba kopyta (takže nechávají rýhy na parketách), nedovedou se vykadit na povel (což ale není dáno jejich vůlí, ale fyziologickými příčinami v jejich organismu), smrdí, mají "divné zvyky" (ale zamyslíte-li se nad nimi, tak se jedná o naprosto racionální záležitosti). No a tak se tedy nestávají našimi miláčky, ale naší potravou.

Nejsem vegetarián... Jíme kuřata a vepřové.. Ale vždy mám takový divný pocit a snažím se nemyslet na to, že ten kus masa na talíři byl kdysi živý..

Jsem asi pokrytec..
10. 04. 2008 | 18:58

antaran napsal(a):

Já jsem si myslel, že psy jíte jen u vás (že vám třeba naši nechutnají...:-)). No, nevadí, je to vaše věc. Každopádně nevěřím těm lidem, kteří tvrdí, že pobíjíte nebo dokonce kradete zatoulané voříšky apod. Mmch - psy jedí i Češi (ne všichni), jen jim to jaksi nezapadá do vytváření názoru na společnost. A tak proč nepošpinit Vietnamce, když je to tak lehké? Příští rok se možná do Vietnamu podívám. A chci tam ochutnat všechno - včetně psího masa. Proč ne?
10. 04. 2008 | 19:19

stejskal napsal(a):

Paní Procházková,

nezlobte se, ale to směšujete věci, které k sobě vůbec nepatří.

Pokud například v Saúdské Arábii namalujete na zeď karikaturu Mohameda, děláte to proto, abyste s místními nějak komunikovala (chcete je urazit, ponížit či třeba vyburcovat nebo jim sdělit nějaký svůj názor)

Pokud zde někteří Vietnamci jedí psy, nedělají to ani trochu kvůli Vám. Nic tím nevyjadřují. Jen jim chutnají a dělají to, co už po tisíciletí. A to, co se zde v prakticky stejné míře provozovalo ještě vcelku nedávno.

Neříkejte mi, že byste se v Kuvajtu nepokusila sehnat vepřové na obalované řízky (pokud tedy nejste vegetarián), kdyby to šlo. Či třeba v Indii hovězí. A bylo by Vám úplně jedno, co si o tom myslí ostatní (považovala byste to zcela oprávněně jen za jejich předsudky).

Nebudu se v Indii cpát na veřejnosti hovězím steakem (protože vím, že by to lidi kolem mne pobuřovalo), ale doma si ho dám s chutí (pokud ho seženu).

Nezmažu se v malé muslimské vesničce třeba padesát kilometrů od Aleppa jak zvíře, ale doma (třeba v tom Aleppu) si otevřu láhev své oblíbené irské whisky a dám si večer dvě tři sklenky.

Chce to jen chtít a pak už to jde úplně samo.

Libor Stejskal
10. 04. 2008 | 20:30

Jana Mihovičová napsal(a):

V záplavě nudných politických blogů velmi svěží text. Díky.
10. 04. 2008 | 21:14

Vendula napsal(a):

Všem co tady souhlasíte s pojídáním psů a že vás není málo z celého srdce přeji aby Vás taky někdo pěkně brutálně týral ať víte jaké to je!!!!
Ale jak se říká NA KAŽDÉHO JEDNOU DOJDE
11. 04. 2008 | 07:40

bigjirka napsal(a):

Míra Samec kdysi přinesl kolii na česneku, kolie měl nejradši. No znáte to nešlo to neochutnat. Maso mi nechutnalo... :-). Připomínalo řídké lojovaté hovězí. Ani nadále psy jíst nebudu.
11. 04. 2008 | 07:58

HWH napsal(a):

Ochutnal jsem psí guláš a byl moc dobrý! Jenže mne pak trápilo svědomí :-) .
11. 04. 2008 | 08:09

Pepa informátor napsal(a):

Ještě k těm zdrojům psího masa, útulky jsou jistě na prvním místě, ale mít dobrého kamaráda na vesnici také není k zahození. To byste se divili kolik lidí se psa rádo zbaví, někdy i úplně zadarmo ! Znám chlapíka který se tímhle živí, psy pak prodává jednomu Vietnamcovi v Praze. Ale nikdo se nemusí bát že by tohle maso nevědomky zkonzumoval v restauraci, prodává se několikanásobně dražší než vepřové uvnitř komunity. Co se týká koček, to je asi čínská záležitost protože ten "výkupčí" říkal že několikrát chtěl nabídnout kočku, ale nikdy nebyl zájem. Znám dost našinců co psím masem nepohrdnou, já to sice nemusím, ale pokud ty psy nezískávají krádeží a zabijí bez nějakého týrání stejně jako třeba králíka, nevidím na tom nic špatného.
11. 04. 2008 | 08:47

mr. orange napsal(a):

To Vendula:

Milá dámo,
asi neumíte číst, protože naprostá většina lidí co zde s pojídáním psů souhlasí, dodává většinou ihned po tomto souhlasu, že nesouhlasí s nehumáním zacházením s těmito psy a jejich brutálním usmrcováním.
11. 04. 2008 | 09:24

mr. orange napsal(a):

A ještě jedna věc.
Dodnes je na českém venkově normální, že se topí koťata, která majitel kočky neudá. Vezměte si že máte jednu kočku a ta dvakrát do roka bude mít, řekněme tři koťata. Pokud půjdete k veterináři tak ten si vezme za uspání každého z nich cca 300 Kč a to jsem možná ještě střelil nízko. A pokud jste třeba důchodce tak ta 1000 za tenjeden vrh je (podle výše vašeho důchodu) třeba 1/8 - 1/10 z toho z čeho musíte na měsíc vyjít. To nemluvím o tom, že nejbližší veterinář je v dvacet kilometrů vzdáleném městě a vy jste tak špatný na nohy.
11. 04. 2008 | 09:36

Vendula napsal(a):

Milý mr. orange ....uspání kočky stojí kolem 40 korun...Takže opravdu nevím kdo Vám podává takovéto informace.A pokud Má na venkově někdo kočku nebo kocoura a nechce koťata tak je má vykastrovat....my máme na baráku kočejk 9 a všechny jsme je loni nechali vykastrovat.A pokud nemá člověk na zvířata peníze tak si je nemá pořizovat to vše
11. 04. 2008 | 10:15

ČERTÍK,kříženec jezevčíka,nalezenec napsal(a):

Vzteklinu na Vás holoto,když schvalujete pojídání pejsků.Ať Vám čip zaskočí,projde trávicím traktem až kamsi a nepustěj Vás do letadla a zavřou v USA za ohrožování demokracie a porušování zákonů,tak dlouho,až po Vás ani pes neštěkne s pozdravem Váš neposlušný,oddaný a lidi milujíci Čertík
11. 04. 2008 | 10:34

slayer napsal(a):

Pro mr. orange. Mam kocku, ta mi vrhla 5 kotat, vsechny jsem si je nechal, nasledne jsem kocky (samice) nechal vykastrovat. Vykastrovani kocky je pomerne levna zalezilost, topeni kotat ma stejnou logiku jako nahrazovani antikoncepce interupci. Jeste chci dodat k tem kockam. Mely by se udavat ve veku 3 mesicu, ale v tom veku se asi netopi ze? A nebo je nasi vesnicti balici udavaji jeste slepe? Jo, a "uspavani" zdravych zvirat je protizakone.

Autorce: Svym clankem delate svym krajanum medvedi sluzbu. Pokud chcete zit v cizi zemi, akceptujte jeji kulturu. Pokud chcete zrat psy, zustante si doma ve Vietnamu. Dodavam, ze nejsem rasista, sam ziji v cizi zemi a jsem jeden z mala Cechu, ktery Vietnamcum vyka. Dokonce bych rekl, ze je mam docela rad, ted se mi chce rict mel.

Na zaver pro ty co se podivuji nad precitlivelosti "pejskaru", vzdyt je preci maso jako maso. Pes je pritel cloveka. Pes vas miluje, pes vam duveruje, pes za vas polozi i zivot. Pratele se nezabiji, pratele se neji (za vyjimecnych okolnosti se muzou jist, ale nikdy se nezabiji). Proto je nemistne srovnavat psa s kralikem. Zadny kralik jeste topiciho z vody nevytahl, ani nenasel cloveka v zasypanem dome. A neplacejte o jine kulture, nejsme povini akceptovat kazdou jinou kulturu pokud se neshoduje s nasimi hodnotami.
11. 04. 2008 | 10:39

mr. orange napsal(a):

To slayer:
Ano, zřejmě se shodneme na tom že mít dnes nějakého mazlíčka stojí peníze a člověk musí být ochoten je vydat.
Ale řekněte mi, jak dlouho toto trvá? Nějakých 10 až 20 let. A to nemluvím o tom, že se o tomto můžeme bavit spíše ve městech. Na vesnicích, zvláště pokud je kočka brána jako domácí zvíře pro svou užitečnost a ne prvoplánově jako mazlíček, se za léčení a kastrace moc peňez rozhodně nevidá. Ve vetšině případů jsou to spíše starší lidé bez malých dětí.
11. 04. 2008 | 12:15

Lebe napsal(a):

Slayer, proč by autorka dělala svým krajanům medvědí službu, čím jako ? Ona přece psy nejí, dokonce má svého psa o kterého se stará a její vztah ke psům je naprosto zdravý, ani je nestaví na piedestal, ani nebere za jateční dobytek. Je to normální 16letá holka a doporučuji si její článek přečíst ještě jednou.
11. 04. 2008 | 12:18

mr. orange napsal(a):

Ještě k tomu topení koťat.
To je zase náš zvyk, nemusíme ho uznávat, ale dělo se to a dít se to bude.

A ještě k té kastraci. Sami veterináři přiznávají, že je to zásah proti přírodě
11. 04. 2008 | 12:22

Vendula napsal(a):

Mr. orange nejste náhodou z Marzu?
11. 04. 2008 | 13:05

Herodes napsal(a):

Já myslím, že ač mám psy vcelku rád (jako společníky nikoliv jako jídlo), měli bychom tuto "jinakost" našich pracovitých nových spoluobčanů respektovat. Pokud ten pes není ukradený někomu, kdo ho miluje, pak opravdu neshledávám žádný rozdíl mezi chovem "milých" telátek, kuřátek, selátek , králíčků a štěňátek k jatečním účelům. Je dost lidí i v naší společnosti, kteří mají za miláčka králíka, kůzle či kachnu a jiní tytéž tvory za vynikající jídlo. Je to jen otázka toho si uvědomit trochu rozdílné tradice či přístup ve věci, která v principu nikoho neohrožuje na jeho právech a nikomu nic nevnucuje.
11. 04. 2008 | 13:12

mr. orange napsal(a):

to Vendula:
Jak jste to uhádla.

Sdělte mi prosím na který příspěvek přesně narážíte. Děkuji
11. 04. 2008 | 13:19

bubbax napsal(a):

pes, nejlepší přítel člověka....
zachraňuje lidi při závalech, chrání jejich domy, pomáhá slepcům. A pak je někdo spaří vařící vodou a sežere... Ne, tuhle kulturní zvláštnost si Vietnamci nechte doma...
Asiati obecně nemaj žádnej vztah k žádným zvířatům....
11. 04. 2008 | 13:48

Vendula napsal(a):

Na ten poslední...Takže podle Vás a údajných veterinářů je lepší když se kočky páří mezi sebou a pak jsou napůl sparchantělí jako tomu bylo u nás na vesnici je lepší než kastrace? Proberte se!!!
11. 04. 2008 | 14:21

mr. orange napsal(a):

Není to múj názor, je to názor některých veterinářů. To ovšem neznemená že vám tu kočku nevykastrují.
11. 04. 2008 | 14:24

DeeDee napsal(a):

Vážený pane Stejskale, nechte se vyšetřit i s tou Vaší kolegyní. Nenadávala jsem nikomu kvůli jeho rase. Rasy nerozlišuju - ale chování ano. Nadávám všem co jí psy a jiná zvířata, která se prostě v ČR běžně nejí. A pokud je to něčí kulturní zvyk, at si ho provádí ve své zemi. Slušní lidé se přizpůsobit umí, nemyslíte? Myslím, že i na Vás dojde pane Stejskale. Až bude na světě pedofilů víc než dost a třeba Vám zprzní dceru, protože to možná bude v některé zemi zvykem. A věřte že bude úplně jedno, jaké je rasy. Nejsem rasista a teprve ted me doslo, ze muj prispevek se vam jevil rasisticky. Nikdy jsem zadnemu cloveku jine rasy neublizila a ani nehodlam, ale to neznamena, ze mi nemuze vadit jeho chovani. Vy jste nesnasenlivy az xenofobni - vadi Vam lide, kteri se divaji na vsechny rasy sveta stejnyma ocima jako na svou vlastni rasu. Kdyz mi plivne do xichtu cech - dostane po hube a kdyz to bude rom, vietnamec, cernoch a kdokoliv - dostane po hube taky. Prece se mu za to neuklonim a nepodekuju! To je postavene na hlavu. Ja nedelam rozdili mezi rasami ale mezi lidmi. A to ze nekdo zere psy mi vadi at je bilej nebo fialovej! A ze mila Lin pise jako ukrivdena husa - kdyby to napsala Katerina patockova ze Sumperka...reknu ji to same. A to ze jsem zminila ze mi vadi romove, tak ne kvuli tomu jakou maji barvu, ale jak se chovaji. Myslim, ze to vsichni vime. Znam i par romu, kteri jsou slusni a kamaradim se s nimi a oni dokonce nesnaseji ostatni romy, kteri se chovaji nezpusobile. Rekla bych ze muj vykrik byl hystericky ale mozna diky Vasi reakci poukazal na to jak je pristup jinym barvam pleti v teto zemi nemocny.
11. 04. 2008 | 15:02

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
znám jednoho labužníka, který tvrdí, že nejlepší je krtek.

Když uvážíte třeba cenu čivavy, tak se někdy jedná o docela drahý špás.
11. 04. 2008 | 15:08

klaaarka napsal(a):

Milá Lin,

z některých příspěvků mám pocit, že daní diskutující četli asi jiný článek než já :-)

Jinak děkuji za zajímavé čtení a myslím, že s Tebou můžu ve všem souhlasit.

Sama mám psa a jeho bych samozřejmě nejedla... ale asi bych nejedla ani králíka nebo jiné zvíře, pokud bych ho znala zaživa ;-)

Pane Stejskale, můžete prosím smazat maro sokár 11.04.2008 15:45:55? Sice to není sprosté, ale je to dost urážlivé. Děkuji a hezký víkend.
11. 04. 2008 | 16:15

Gerd napsal(a):

Pane Stejskale,
příspěvek maro sokára by sice mohl být napsán jinak, ale kromě výrazu "Táhni zpátky do indočíny" v něm nevidím problém, i když autor názor mohl vyjádřit jinak.

Já osobně sice nesouhlasím s pojídáním psího masa, ale dokážu se přes to přenést, pokud k němu Vietnamci přijdou zákonným způsobem. Co se týká útulků, zde máte psa na rok pouze zapůjčeného, teprve po roce Vám přejde do vlastnictví. Během toho roku Vám jej mohou kdykoliv odebrat. Zavedlo se to i kvůli pojídání psího masa, protože nejen Vietnamci, ale i jedna hospoda na Vysočině nabízela podobné jídlo a získávala je ve psích útulcích.
Pokud víte o některých rodinách, které pro konzumaci psího masa odebírají psy z útulků, stačí jejich jména napsat na Ligu pro ochranu zvířat.
Ale to je na delší diskuzi a útulky si za situaci mohou i trochu sami nedůslednou kontrolou a tím, že nemají centrální evidenci majitelů psů odebraných z útulků. Jakmile se tam objeví stejná jména nebo adresy, je jasné, že je za tím jedlík psů a pak jej lze zkontrolovat.

Pane Stejskale, nejde jen o to pojídání psího masa. Pes, kterého se někdo zbavil nebo se jen zatoulal, si jistě užil své. Útulky jim dávají šanci na lepší život a ve většině případů si je tam berou lidé, kteří mají psy rádi, nikoliv k jídlu. Vyhodit psa mohou jen necitelní lidé.

Pokud bych souhlasil s Vaším tvrzením, že tato země má závažnější problémy k řešení, asi by se tu nikdy nic nezlepšilo. Protože proč tedy útulky nevyprázdnit a psy rovnou neprodávat do vietnamských restaurací?
Možná jsem se torchu více rozvášnil, než mívám ve zvyku, ale já sám chovám (pěstují se kytky! ne zvířata) 4 psy, všichni z útulku. Proto hůře reaguji, když vidím pojídače psů.

A pro Vietnamce: Pokud budou nadále jíst psy, může se stát, že lidé začnou bojkotovat vietnamské tržnice a restaurace. Protože chovatelů psů je v ČR opravdu hodně a dotknout se zvyků početné skupiny zákazníků by neměl žádný obchodník.
11. 04. 2008 | 17:34

Gerd napsal(a):

Proč všichni píší příspěvky pro Nguyen Thi Thuy Duong a oslovují ji při tom jako Lin? To nedokáží vyslovit nebo napsat jméno v cizím jazyku? Nebo milé Lin píší jen její spolužačky, které znají její přezdívku a pravé jméno nedokáží vyslovit? Hlavně že píší, jak super článek to je, a jaká je vietnamská komunita bezva. Možná, ale k multikulti stylu patří i schopnost respektovat jména a jazyk jiného národa.
11. 04. 2008 | 17:38

Morová rána napsal(a):

Tak si tu tak sedím, pročítám vaše komentáře a začínám se modlit. Ano, čtete správně, modlit! Kdo by býval byl řekl, že mě, zapřísáhlou ateistku, přivede k bohu blog české Vietnamky a navíc ještě budhistky, ale zdá se, že už je to tak.
A za co že se to modlím? Prosím totiž Boha, aby ráčil dopustit a vy, milí diskutující, jste nebyli reprezentativním vzorkem českého národa, ale pouze jednou ze skupinek internetových rasistů a xenofobů, jež se vyskytují prakticky ve všech státech světa a jenž se z nějakých neznámých důvodů zhmotnila právě teď a právě tady. Doufám v to i kvůli sobě, neboť jinak bych se za vás musela před slečnou Lin stydět!

Ano, já vím! Stydět by se měli Vietnamci! My totiž, na rozdíl od nich, jsme velká a civilizovaná kultůra a žádné pejsáčky ani čičinky, které se s námi tak milounce mazlinkují nepapáme. My jsme se rozhodli baštit jenom taková zviřátka, která mají tu smůlu, že nejsou roztomilá.
P.S. Viděl někdo z vás film Prasátko Babe? Takže, přátelé, zpět! Nejsme zas tak civilizovaná kultůra! Baštíme i roztomilá zviřátka.
11. 04. 2008 | 17:46

Gerd napsal(a):

Morová ráno,
nejde jen o pojídání psů, přes které se se zapřením ještě dokázu přenést. Jde ale o způsob, jakým jsou psi získávání a způsob jejich usmrcení. Doufám, že Vietnamci, jako budhisté ponesou karmanické důsledky takového brutálního zacházení se zvířaty a podle jejich víry se v příštím životě narodí jako psi, aby je někdo zaživa stáhl z kůže a hodil do vařicí vody, protože tak budou chutnější. Bylo by nanejvýš vhodné, aby na vlastní kůži pocítili důsledky svých zvyků. Je totiž rozdíl zabít bezbolestně zvíře, což vyznávají a praktikují i muslimové a židé, a mezi asijským zvykem.
Pes je zvíře a není to člověk, takže přehnané miliskování není správné na straně Čechů, ale způsob získávání a usmrcování psů není správný na straně Vietnamců. Pojídače psů nemám rád!
11. 04. 2008 | 17:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Gerde,

omlouvám se, že jsem oslyšel Vaše doporučení. Jde mi především o to, abychom na těchto stránkách nechali prostor pro věcnou a slušnou výměnu názorů a naopak neskončili u neurotického poštěkávání a projevů nesnášenlivosti. Příspěvek paní či pana maro sokára tuto debatu odvádí právě do sfér, kterým by se měla vyhnout.

Slečně Duong říkáme Lin, protože to ve svém prvním blogu navrhla. Myslím, že kdyby jí to jakkoliv vadilo, nedělala by to.

Do polemiky s Vaším textem se již nechci pouštět. Chápu Vaše důvody, svým způsobem je i respektuji, ale žádný další svůj argument či pohled na to, o čem tu mluvíme, už nedokáži přinést. To není neochota či bagatelizace Vaší úvahy, prostě mám dojem, že už jsem ze svého pohledu toto téma zcela vyčerpal.

Přeji hezký víkend.

Libor Stejskal
11. 04. 2008 | 18:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní DeeDee,

zkusím to kolegyni navrhnout.

Všiml jsem si, že jsme ale nebyli jediní dva, na které Váš smazaný text působil poněkud xenofobně.

To ale samozřejmě nijak nedokazuje, že problém je v jeho formulaci či použitých výrazových prostředcích. Stejně dobře může být v naší vztahovačnosti či nedostatku představivosti.

Přeji Vám hezký víkend

Libor Stejskal
11. 04. 2008 | 18:08

Gerd napsal(a):

Pane Stejskale,
chápu Váš postoj. Musím ale přiznat, že ač jsem dosti tolerantní k jiným národům a národnostem, zvyk brutálního zabíjení psů Vietnamci jsem dosud bral jako málo obvyklou kulturní odchylku. Po přečtení tohoto blogu jsem si dal tu práci zjistit, že tento zvyk je rozšířen značně více ve vietnamské komunitě, než jsem se dosud domníval. A díky tomu se můj názor na Vietnamce změnil k horšímu. Nebojte, nepůjdu kvůli tomu k holým lebkám, ale začnu důsledně bojkotovat vietnamské zboží. Made in Vietnam u mě nadále nemá šanci.
Musím přiznat, že za dob socialismu zde pracovali Vietnamci a neměl jsem s jejich chováním žádný problém. Také nejedli psy. Ale jak se zde tento odporný zvyk zavádí, přestávám být k němu tolerantní. Zvláště, pokud psy berou z útulku.
S oslovováním cizími jmény nemám žádný problém a přijde mně zdvořilejší použít pravé jméno, než slečně Nguyen Thi Thuy Duong říkat Lin jen proto, že nejsem schopen si zapamatovat její jméno. Zvláště když přezdívka je čínským příjmením.
11. 04. 2008 | 18:16

bigjirka napsal(a):

mě tedy maro sokár příspěvek připadal dost odpudivý, ale k mazání mám vztah všeobecně záporný a myslím, že se tady slušná úroveň udržuje spíše díky diskusi samé než vlivem mazání. sám o sobě tento příspěvek mi připadal lehce oligofrenní, ale již vícekrát mazání narušilo kontext diskuse.
11. 04. 2008 | 18:42

jedenáctka napsal(a):

Ty jo, Lin, ty jsi teda fakt odvážná, když tady takhle píšeš o věci, za kterou tě všichni tak zmastili, ale fakt se mi líbí tvoje odvaha a za to si tě moc vážím, i když tě znám jenom přes internet. Máš ale zajímavé názory a argumenty a dokážeš si taky dobře rozmyslet, co oponentům vmeteš do obličeje. A to je myslím dobrá a užitečná vlastnost na věky věkův. Nijak tady nekomentuju tvůj příspěvek, ale forma kterou si ho podala mě opravdu zaujala. A je dobře, že si zase něco napsala, dík.
11. 04. 2008 | 20:38

jedenáctka napsal(a):

Pane Stejskale, a co příspěvek, individua zvaného kolacek. Ten mi teda přijde vyloženě hnusný)příspěvek). Nechci se tady montovat do tématu co je rasisitické a co ne, protože to bych se nedohádala a proto píšu hnusný. Že všichni Vietnamci jsou komunisti a nemají vztah k zvířatům ? Kolacku, mám k vám jen hluboké opovržení. A taky jsem se z vašeho příspěvku nedozvěděla, jaký názor máte vlastně na český jatka, jestli to proti stahování psů zaživa nic není nebo jestli je to ještě horší ???????
11. 04. 2008 | 21:31

Čochtan napsal(a):

Milá Lin,
bylo by dobře, kdybyste svým soukmenovcům vysvětlovala (při každé příležitosti), že pojídání psů budí v absolutní většině Čechů negativní pocity, a že to v žádném případě nepřispívá ke zvyšování obliby Vietnamské komunity.

Jinak řečeno, když vaši lidi se vzdají této speciality, získají víc než ztratili.

A teď se těším na váš nový blog !
11. 04. 2008 | 22:27

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Gerd: No jestli jste muzskeho pohlavi a nedela Vam problem vyslovit moje jmeno, tak se mi radsi vyhybejte;-) Jsem kdysi na gymplu prisahala, ze si Cecha, ktery to vyslovi dobre, vezmu, i kdyby nechtel!
Jinak jsem zijstila, ze Lin je cinsky krestni jmeno a znamena leknin. A neni to jen prezdivka. Byla jsem pocata v CR, takze mi dali neoficialne i ceeske jmeno Linda...a pak to zacali lidi zkracovat na Lin:-)
Hezky vikend!!!
12. 04. 2008 | 00:42

Lena napsal(a):

Honza999:

naprostý souhlas.

Taky ráda pozoruji zvířata, celkem dost času tomu věnuji, a tak mi moje kamarádka-zdravotní sestra připadá dost směšná s některými svými tvrzeními o tom, že například pes na rozdíl od člověka neumí myslet. Už jí to pomalu pouští, protože jí dcera domů jednoho psa přivedla. Časem jí to dojde úplně, protože není blbá a má pozorovací smysl. Jenže jsou lidi, kteří jsou tak zahledění do sebe, že svoje tmářství neopustí, ani kdyby jim pes poslal z dovolené vlastnoručně napsaný pohled.

Můj pes vymyslel 6 způsobů, jak mě přesvědčit, že ten prášek spolknul - od schovávání pod jazyk až po hlasité mlaskavé polknutí, a pak změnil několik míst, kam ho nenápadně vyflusnout - od prostředka místnosti na začátku, až postupně po nejvzdálenější, zaskládaný kout. Malý pes si zase jako štěně sám dával těžké úkoly: když narazil na něco, co mu moc nešlo a vyřešil to, tak to uvedl do původního stavu a zkoušel to znova - jiným způsobem nebo procvičoval ten starý způsob. Jako 1,5 měsíční štěně pochopil, že chceme, aby byl v kotci. Takže kotec opouštěl v noci, udělal ZE ZADU od zdi - čili neviditelnou - díru do pytle se žrádlem a vždycky se přežral. Ráno byl s ostatními zase v kotci, jen po něm venku zbylo hovínko a loužička. Takže jsem nevěděla, kdo to leze ven, navíc měla tlusté štěně a myslela, že nemocné, pročež jsem valila k veterináři, a ono jenom přežrané - takže nechápavý blbec v tomto případě jsem byla já, protože jsem si to nespojila, jak jsem štěňátka podceňovala. A co je taky zajímavé, když jsem byla dost nemocná, psiska najednou byla hodná a hodná a hodná ... jakoby je někdo vyměnil. Až se mi po půl roce udělalo trošku líp, tak mi zase, hajzlové, začali otravovat život.
Korela zas pochopila, že když bude provokovat psy, ti jí budou honit a dostanou na zadek. Jen psi dostali na zadek, papoušek si spokojeně sedl na lustr. Dokud na zadek nedostali, lítal jim nad hlavou, sedal si před ně, dráždil je roztahováním křídel a vyzývavým syčením a pískáním.
Můj malý pes chápe, že mu dělám světlá ohniska brýlemi. Přišel na to sám, já mu to neukazovala. Ale jeho baví honit ty fotony, tak to dělá, snaží se je chytit, vystrašit, zahrabat apod. Když si brýle nasadím a nevidí to, chvíli hledá, ale pak si zkontroluje moji ruku a brýle a když vidí, že jsou na nose, okamžitě toho hledání nechá a jde dělat nějaké jiné kraviny.

Psychologové popisují chování mladšího a staršího dítěte ve snaze získat pozornost matky tak, že mladší dítě upoutává aktivitou, hlasitostí až zlobivostí, starší pak "dělá" hodného, rozumného. Přesně tak se chovají moji psi. Mladší hodně skáče, štěká, vrtí se dokolečka, kňourá a odstrkuje staršího. Starší klidně stojí, s výrazem jakoby vrtěl hlavou nad tím malým pitomcem, co se předvádí, a pak zpravidla udělá něco hodně rozumného (přinese misku, ukáže že není voda, najde klíště...). Náš veterinář už ví, že mu musí ukázat každý nástroj, kterým se bude něco dělat, protože si ho pes musí nejdřív prohlédnout a teprve potom drží.

Nepřeceňuji svoje psy, pořád mi vrtá hlavou, do jaké míry opravdu myslí a co je jen pudové. A taky vím, že výše popsané chování funguje i u jiných druhů savců. Co je však stejné i pro savce, plazy a jiná zvířata, je cítění bolesti a strachu. A proto si myslím, že vaření humra zaživa je stejné jako vaření psa zaživa, i když humr nehlídá dům. Člověk by se měl chovat jako člověk, ne jako bestie, a proto by se měl umět vcítit do bolesti zvířete a chovat se k němu ohleduplně. Týráním zvířat, jeho schvalováním nebo lhostejností k němu se lepším člověkem nestane.
12. 04. 2008 | 01:14

Pepa Řepa napsal(a):

To Lena
krásný příspěvek
12. 04. 2008 | 06:33

Dana napsal(a):

Odmítám akceptovat takový prvek cizí kultury, který mne nejen pobuřuje, ale porušuje i zákony. Nejsem žádný psí fanatik, lidé pro mne vždy znamenali a znamenají více než zvířata, ale to neznamená, že je mi lhostejné, když tato zvířata, která jsou pro mnoho lidí tady opravdovými přáteli, jim někdo ukradne a někdo další zkonzumuje. Pes v naší kultuře není jatečním zvířetem již od roku 1934 a není ani zvířetem hospodářským, kterážto zvířata lze zabít pro užitek (samozřejmě humánním způsobem).
Další zákon, kteří pojídači psů porušují, je právě to humánní zabití. Chcete mi říci, že psi, kteří zabili vaši krajané tím, že je zaživa uvařili ve vařící vodě, což potvrdila dle pitvy veterinářka, je humánní smrt?
Přála bych vám vidět psy z útulku Cheb, kteří čas od času utečou vašim krajanům ze zabijačky, v jakém se nacházejí stavu, vyděšení, s řeznými ranami na krku, ale vy jste patrně na takové obrázky zvyklá a přijde vám to normální a měli bychom dle vašich slov akceptovat vaši kulturu.
Ony již nestačí kamiony pašovaného zboží, nekvalitní padělky a nelegální dílny v pohraničí, vy již máte pocit, že máte právo nám vnutit i takovéto barbarství a porušování zákonů.
Vaše argumentace s heparinovým vrahem je čistá demagogie.
Ohrazujete se proti házení do jednoho pytle s pojídači psů, kterých se tu nepřímo zastáváte. Pokud vy sama se vydělujete z tohoto barbarského zvyku, měla byste své druhy povznášet na svou úroveň a ne naopak, klesat na tu jejich a ještě jim tu dělat advokáta v porušování zákonů.
12. 04. 2008 | 07:09

Jirka K. napsal(a):

Mne by zase zajímalo, kde vaši krajané ty psy berou.

Chcete mi tvrdit, že si je vychovají od štěněte, dají jim podmínky, které jim dle zákona náleží, tedy dostatek kvalitního krmiva, veterinární ošetření, očkování a dostatek pohybu a pak je zabijí? To asi těžko, že?

Buď je tedy ukradnou přímo nebo je nakupují od lidí, kteří je ukradnou a pak jim připraví takovýto bolestný konec.

Neboť je těžko zabíjejí humánním způsobem a jsou na to vybaveni, tak jako veterináři či řezníci.
Za jakých podmínek lze usmrtit zvíře, si laskavě přečtěte zde:

http://portal.gov.cz/wps/po...

Zoufalí majitelé, pro které třeba byl pes členem rodiny a přítelem, své zvíře marně někde shání, zatímco si na něm pochutnává nějaký boss příhraniční tržnice.

Pokud vy nebo vaši krajani či kdokoliv jiný nejste schopni žít dle našich zákonů a kulturních zvyklostí, prosím, vraťte se zpět a pojídejte si psy u vás.

Naši psi a kočky jsou pro nás přátelé a přátelé se nezabíjejí. Kdybychom se řídili tím, co hlásáte, mohli by nám tu zakrátko diktovat své kulturní zvyklosti lidojedi a zákony tvořit mafiáni tak, jak jim vyhovuje.
12. 04. 2008 | 07:39

Emilly napsal(a):

Pro autorku: Váš popis výstavy jen svědčí o nepochopení a netoleranci, která bezpochyby náleží k vašemu mládí, jakož i s touhou se vydělovat, šokovat a poutat k sobě pozornost. Sice to k vašemu věku patří, avšak bylo by třeba si uvědomit, že tímto článkem děláte svým krajanům medvědí službu.

I já bych se nemohla zúčastnit psích výstav, protože je mi to naprosto cizí, ale takto cizí mi bude i valná většina podnikání zapálených koníčkářů, ať je to hraní počítačových her do úmoru několik hodin, věnování veškerého volného času a peněz opravě parní mašiny, která patrně nikdy nepojede, náboženské zvyklosti cizích komunit, ale i ničení svého těla vrcholovým sportem, adrenalinové sporty hazardující se životem aj. Přesto by mne ani nenapadlo demonstrovat svou omezenost a nechápavost tím, že se těmto lidem budu vysmívat postranním chichotáním a vyvyšovat se nad ně podobnými články. I když je nechápu a jsou mi jejich aktivity cizí, mohu je tolerovat a chápat, že jim jejich počínání přináší štěstí. Když jsou totiž lidé kolem mne šťastni, je velké procento pravděpodobnosti, že se i ke mně budou chovat lépe, než kdyby byli nešťastní a zahořklí.

Jiná věc je ovšem ta, pokud proto, aby byli šťastni, mi ukradnou a umučí a posléze snědí mého psa. Svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda člověka jiného.

Nedělá mi problém respektovat národnostní menšiny, v naší rodině se vyskytuje Etiopka, Skot i Makedonec, ale mohu respektovat jen takové kulturní zvyklosti, které jsou v souladu se zákony a neohrožují mne. A to tedy pojídání psů rozhodně není a nehodlám se s tímto zvykem smiřovat.
12. 04. 2008 | 08:22

Babka napsal(a):

Jirko, přečti si komentáře ke článku a tam nalezneš minimálně dvě odpovědi kde Vietnamci berou psy. Za spolupráce našich rodinek objíždějících útulky, nebo českého výkupčího po vesnicích kde se to zkrátka tak nebere. Zvířecí miláčky nikdo nekrade, to je pravděpodobně doména úplně jiné skupiny obyvatel ČR.
12. 04. 2008 | 08:30

pro Baku napsal(a):

Pokud si myslíš, že zvířecí miláčky nikdo nekrade, je vidět, že o tom vůbec nic nevíš. Je mi jedno, jestli je kradou Romové, Češi nebo Asiaté, ale faktem je, že psi se ztrácejí poslední dobou tak masivně, že to nemá obdoby.
12. 04. 2008 | 08:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní jedenáctko,

při mazání textů jednám intuitivně a nutno říct, že se řídím výhradně svými subjektivními pocity. No, a ty jsou zjevně někde mezi těmi Vašimi a těmi, které má pan bigjirka ;-)

Absolutně si nedělám žádný nárok na objektivitu. Tím chci říct, že řada "nepřijatelností" unikne mé pozornosti, jiné podcením, některé naopak přecením atd.

Podstatou ale je, že mi moc o objektivitu nejde (nebo spíše to není můj primární cíl, protože vím, že bych jej stejně nedokázal uspokojivě naplnit). Jediné, co chci, aby se to tu nezvrhlo jako na jiných serverech či v diskusích pod našimi zpravodajskými texty. Berte prosím mé zásahy z tohoto úhlu pohledu.

Co se týče situace na českých jatkách a velkochovech, nemám ani zdaleka dost informací, abych je mohl posoudit. Četl jsem pár reportáží, které byly otřesné (nakládání jatečního dobytka do vagónů, chov drůbeže atd). Na druhou stranu si myslím, že řada pěstitelů už takto nepostupuje. A pod tlakem EU a vlastnhě i nás spotřebitelů se snaží postupovat "humánněji". Ale jak říkám, vím toho o těchto věcech příliš málo.

Nicméně jeden svůj subjektivní závěr bych si dovolil udělat. Týrání jatečních zvířat, podmínky ve velkochovech atd. mi přijdou jako daleko větší problém, než že tu někdo sní pár stovek psů ročně (pokud tedy nekrade yorkshiry z bytů jejich majitelů). Prostě to nepovažuji za problém, i když chápu, že jíst psy se někomu hnusí. Já zas moc nemusím pavouky a sem tam i nějakého zabiju, když se mi ho nepodaří z toalety na chatě vyhnat. Ale kdyby kvůli tomu někdo pořádal nějaké rozhořčené kampaně a radil mi, abych se vystěhoval... no, přišlo by mi to poněkud přepjaté.

Přeji hezký víkend.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 10:13

Bára napsal(a):

Vážená slečno Lin,
příště Vám místo výstavy doporučuji navštívit nějaké středisko, například canisterapeutické nebo jinak speciálně zaměřené na výcvik psů. Uvidíte, co všechno se umí pes naučit, například zvládne péči o postižené dítě. Ne zcela samozřejmě, ale dokáže velmi pomoci. Dokáže Vám i zachránit život. Dokáže tohle i kuře nebo prase?Proto je vaše srovnání ne zcela na místě. Nejsem rasista ani xenofobik, jen mě lehce vytáčí neustálé odkazování na tradice a původ. To dělají u nás hlavně Romové a Asiaté. A jde hlavně o způsob, kterým je vaše kultura a tradice zabíjí.

"Velikost národa,jeho morální výše může být posuzována podle toho, jak nakládá se svými zvířaty."

Mahátma Gándhí
12. 04. 2008 | 10:23

stejskal napsal(a):

Paní Báro, ale o psech tam Gándhí nic neříká. Nebo se pletu?

Nevztahuje se to třeba i na kuřata či krávy ve velkochovech? Co kdybychom nejdříve řešili to podstatné a pak teprve dolaďovali detaily...

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 10:33

Alice napsal(a):

Pokud tuto diskuzi čte nějaký člověk který pro Vietnamce krade psy, velmi ho tímto prosím aby navštívil libovolné brněnské sídliště a provedl tam odchyt volně pobíhajících nevychovaných psů bez náhubků, kteří neslyší ani na své jméno, kálí kudy chodí, děsí malé děti a občas někoho napadnou. Tahle zvrhlá libůstka chovat v malých, nevyhovujících bytech velká psí plemena na která ještě ke všemu páníčci nemají čas a ti psi svým celodenním vytím doslova mučí své okolí, to mi přijde daleko větší trápení zvířat než že je někdo zabije a sní. Jaká práva mají sousedé takových milovníků psů ? Není dne aby děti nepřinesly z běhání po trávě nadílku na botech, protože venkovní prostor je jediný psí výběh. Dělat z domu práci na počítači ? Nemožné, z nepřetržitého 10hodinového vytí by se nezbláznil snad jen hluchý. Jít s děckem na pískoviště ? Jen pro otrlé, tam přeci pejsánci běžně vykonávají svou potřebu, a že na vaše batole nečekaně skočí vzrostlý vlčák ? to nic, pani, to on si chce jen hrát. Že strávíte hodinu v autě na parkovišti před domem, protože do vašeho auta se dobývá doga jako tele ? Nepochybně si také chtěla hrát, ale vysvětlujte to dětem. Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Pokud je na malém prostoru natěsnáno tolik psů, trpí jak lidi tak psi. Ale nikdo s tím nic nenadělá bytovým družstvům to je jedno a tady se psi očividně neztrácejí, bohužel.
12. 04. 2008 | 10:39

Bára napsal(a):

Pokud jste četl mojí poslední větu, napsala jsem, že jde o to, jakým způsobem je zabíjí. A teď mluvím konkrétně o psech, není důvod, míchat do toho velkochovy, i když Gándhí mluví o zvířatech obecně.
Měla jsem tu čest vidět pár psů kteří utekli od Vietnamské rodiny, zřejmě za pět 12, téměř z pánve. Ten pohled jejich vystrašených očí si budu pamatovat již napořád, stejně tak jejich slézající chlupy z opaření vařící vodou. Toto je pro mne barbarství, ne kultura. Žijeme všichni ve stejné době, ale každý na jiném kontinentu. Ať si tyto praktiky užívají v jejich zemi, ale ne prosím v ČR, kde je pozice psa dnes zcela jiná.
sl. Bára
12. 04. 2008 | 10:45

pro Alici napsal(a):

Jediny, kdo s tim neco muze delat, jste vy, jez vam to vadi! Musite postupovat dle zakonu a nebat se podat trestni oznameni pro tyrani, kdyz pes dlouhodobe vyje za dvermi, zavolat policii toulaveho psa, ktery vas ohrozuje odchytnout atd. Necekejte, ze to bude resit nejake bytove druzstvo za vas a pohybujte se v ramci zakonu a myslete racionalne.
12. 04. 2008 | 11:43

Re: Alice napsal(a):

Alice, co vám brání když se u vás toulají bezprizorní psi zavolat městskou policii a oni psa odchytí a převezou do útulku?Radši si budete stěžovat, že vám doga skáče na auto a dítě?A to jsou u vás v Brně všichni pejskaři takoví ignoranti, co mají nevychované psy, že se snimi nedá po dobrém nebo po zlém domluvit?Ano, jaký pán, takový pes, bohužel.U nás máme na sídlišti zase nevychované Romy, což je daleko horší situace, nemyslíte?
12. 04. 2008 | 12:07

Vasja napsal(a):

Ja i moja stará sa těšíme na tu pravů a fungujucu multikůltůru že to až příde čas zabíjaček a ja dam na klepač čuníka a moj sósed Vietnamec vedle za nohy jezevčika a somalsky kamarad pověsí pajšl z inžinýra Paroupeka.Ajajaj.
12. 04. 2008 | 12:32

galia napsal(a):

Neviděla jsem žádného Vietnmamce jíst psa,ale je jisté,že když se blíží ten jejich svátek,tak u nás na sídlišti(po zkušenostech) není pro jistotu puštěn pes z vodítka. A vietnamští občané mají snad nařízený týden vycházek nebo co.
12. 04. 2008 | 12:53

Martin napsal(a):

Svym kamaradum v Anglii jsem tuhle rikal, ze na Vanoce jime kapra. Vsichni se otrasli, jak muzeme jist takovou smradlavou rybu, ktera zije na dne rybnika v bahne. Chtel jsem jeste rici, ze jim pred Vanocemi na ulici sekame hlavy, ale trochu jsem se za tuto nasi 'kulturni odlisnost' stydel. Opravdu hezky clanek, slecno Lin.
12. 04. 2008 | 12:58

Lebe napsal(a):

Můj švagr jezdí pracovně do Anglie a má tu samou zkušenost. Navíc lidé co ty kapry loví jako sport je pak zase vypouští, Češi nebo třeba Poláci si je berou na jídlo. Anglánům se z nich obrací žaludky, a vedou nad nimi stejně pohoršené diskuze jako my tady nad Vietnamcema.
12. 04. 2008 | 22:06

pro kaprožrouty a anglofily napsal(a):

Prosim vas, nesrovnavejte tu kapry a toto. Vedou se nad nimi pohorsene diskuze, protoze se jim to ekluje, tak jako nam treba kobylky, ale nikdo ty kapry nelituje a nepovazuje za pratele a pomocniky, tak jako my.
Mne se eklujou treba sneci, ale nesoudim Frantiky kvuli tomu, ze je jedi, jde o zvyk. kdyby si vsak odkrajovali z mych pratel, ktere jeste brutalne pred tim umuci, to by bylo neco jineho.
12. 04. 2008 | 23:29

bigjirka napsal(a):

Jéžiš, dejte už pokoj. Mě psí maso nechutná, Lin stejně hezky píše, dobře že je tady. Cikáni taky žerou psy a je ticho... Na Kostlánově blogu o cikánských vánočních jsem řekl, že psí kost se do krku nezapíchne a jak se na mne pan Stejskal zlobil :-/
Buďte rádi, že tu Lin je.
13. 04. 2008 | 00:11

Morová rána napsal(a):

Přátelé, pejskaři!
přestaňte hysterčit! Nikdo po vás nechce, abyste zbaštili své čtyřnohé mazlíčky, které často milujete více, než své vlastní děti.
Pokud skutečně věříte tomu, že za vaším plotem číhá gang, poťouchlých zákeřných, slintajících Vietnamců, kterýžto jen vyhlíží, až bude váš hafíček na pět vteřin bez dozoru, aby se na něj mohl vrhnout a ještě za živa ho roztrhat a sežrat, jedná se o pokročilý stupeň paronoie a vy byste zřejmě měli navštívit nějaký ústav a déle v něm pobýt. Tedy samozřejmě za předpokladu, že už se v takovém zařízení nenacházíte.

Také jsem si všimla, že se zde nakupilo větší množství bojovníků za práva zvířat, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že Vietnamci vaří psy za živa. Kdybych byla hndopich, musela bych se pozastavovat nad tím, proč jim nevadí neméně krutá příprava humrů. Ale že hnidopich nejsem, musím vás, milí bojovníci, upozornit, že pes vařený za živa by zřejmě proti něčemu takovému protestoval celkem razantně, bezpochyby i za použití svých zubu. A už z toho důvodu se vyplatí bóbika před uvařením zaříznout. Nemusíte ale zoufat, i tak máte dost příležitostí uplatnit svůj zvířeckoprávní potenciál a není třeba hnát se kvůli tomu až do Vietnamu. Co třeba otřesné podmínky v českých drůbežárnách?
Já vím, ono tak nějak není ono, slepice neumí vrtět ocáskem, klacíček nepřinese a ani se neumí tak roztomile koukat jako pejsek, takže ve vás asi zdaleka nevyvolává takovou vlnu solidarity. No, co se dá dělat.

Lin, věřte, velice mě mrzí, že žijete v zemi, kde vám kdokoliv může vmést do tváře, že vás nenávidí jen proto, že jste Vietnamka.
13. 04. 2008 | 00:15

Rokurota_Makabe napsal(a):

Ahoj Lin,
nezlob se, že svojí výše položenou otázku zopakuji, ale opravdu mne to zajímá:
jak je možné podle tebe sloučit Budhovo učení a jezení masa (jakéhokoliv)? Je většina Vietnamců budhisty pouze formálně? Nebo budhisty nejsou a mělo by se to v atlasech opravit? Nebo je v tom něco jiného?
Odpověz, prosím ;)
Pokud prozradíš, jestli se považuješ za křesťanku, budhistku, agnostičku nebo třeba satanistku, budu potěšen, ale chápu, že je to docela intimní záležitost....
13. 04. 2008 | 01:57

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ahoj Rokurota_Makabe!
Ja se teda v nabozenstvi az tak nevyznam, ale pokusim se odpovedet.
Vetsina Vietnamcu je podle statistik buddhistu. Kolik z nich opravdu dodrzuje vsechna pravidla nevim. Ale treba moje babicka je buddhistkou se vsim vsudy, a stejne z mas ji kureci a ryby. I kdyz ke zviratum se chova humannejc nez neverici a obcas doma chova psy a kozy jako domaci mazlicky. Vlastne i prasatko jsme meli. (a nesnedli jsme je).
Ja jsem asi jenom oficialne buddhistka, protoze v Cechach se do chramu chodit moc neda. Diky vychove rodicu sem ovlivnena i konfucianismem, coz spis nez nabozenstvi je, podle me, filosofie.
Jinak nenapada me nikdo v mem okoli(z Vietnamcu), kdo by byl vegetarian nebo vegan.
Jinak ve VN je hodne rozsiren i kaodaismus, nevim jak toto uceni se stavi k jezeni masa.
Predem se omlouvam vsem odbornikum na toto tema. Jestli jsem napsala nejaky blbosti, tak me opravujte!
13. 04. 2008 | 08:43

Jan Wu napsal(a):

Nevim zdali jedi Vietnamci psy jako narodni jidlo, ale mi pratele z Vietnamu jedi psy az se jim delaji boule z usima. Rikaji, ze je to naucil nejakej jejich znamej Cinan. Ten jim nabizel za psi pochoutku nemaly obnos. Postupne z nej s pravou azijskou rafinovanosti vytahli jak je nejlepe takove psy chovat, jake je slozeni marinady a tak podobne. V samotne Cine neni v techto otazkach jednotny nazor. Souperi tu dve skoly severni a jizni se stridavymi uspechy. Drive prevladala severni skola, ktera pridava vice zazvoru, salotky a mene bobkoveho listu nez jizni souperi.Dnesni Cinu dnes zejmena od kulturni revoluce spis reprezentuje jizni skola prisne tajici sve marinovaci postupy. Je zde take popularni spikovani krysim sadlem. Naproti tomu v amerikanizujici se Sanghaji davaji stale vetsi prednost uprave zvane Cinsky hotdog. Jsou to vlastne platky pecene v housce polite velmi palivym kecupem. Je zde take velmi popularni krysi maso v tisicich upravach. Kazda vesnice ma totis v Cine svoji upravu krysiho masa. Zastanci ruznych uprav vedou spolu neustale spory, ktera je lepsi. Take zde v Cesku je psi pecene popularnejsi, nez se vseobecne soudi. Zda se ze v stredoceskem kraji davaji prednost proste peceni s knedlikem, nekde s bramborem. V Jihomoravskem kraji davaji zase prednost peceni ve vinnem listu. Je zajimave ze i ve vylozene vinarskych krajich davaji prednost zapijeni pivem, nejlepe lezakem.
13. 04. 2008 | 09:06

Marcela napsal(a):

Ono jde asi spíš o to, že když žijete v zemi, kde není zvykem psy jíst a kde psi nejsou jatečními zvířaty, že jaksi byste to měli dodržovat též. Když pojedu do Indie, nezabiju tam krávu a nedám si tataráka a nebudu žádat pochopení tamní většiny , protože já jsem ze země , kde je kráva jateční zvíře. Tož asi o to jde, podle mě.
13. 04. 2008 | 10:25

batat napsal(a):

Ked som Japoncom povedal, ako oblubujem zajacie/kralicie maso skoro ma ukamenovali. Ako mozem byt tak bezcitny k tym zlatym, hunatym domacim zvieratkam... A to som im nepovedal, ze teta ich chova v hojnom pocte...
Najprv som to nechapal chcel som im ukazat, ze je to normalne maso. Az ovela neskor mi to doslo.
(V nemecku je vraj celkom oblubena konska salama)
Inak obdivujem Nguyen Thi Thuy Duong. Ja by som tolko invektovov nezniesol :| Drzim ti/Vam palce.
13. 04. 2008 | 13:27

Morová rána napsal(a):

Vážení!

Celá tahle debata je celkem uhozená, obzvláště pak váš argument, Marcelo, ten je přímo... jak to napsat, aby mě pan Stejskal nevymazal.. no, řekněme, mírně naivní. Tak vy tedy tvrdíte, že každému je plně a bez výhrady povoleno konat jen to, co je v dané zemi zvykem? A dokládáte to osobním příkladem? Tak to už vás, milá Marcelo vidím, jak se v Indii nadosmrti vzdáváte tataráku, v Izraeli jak si odpouštíte vepřovou, v Anglii jak už si nikdy nedáte k vánocům kapra a hlavně, ve Vietnamu jak si pochutnáváte na šťanatém psím bifteku. Ono je to tam totiž zvykem! A navíc, věděla jste, že jsou země, kde je zvykem chodit nahý a pojídat červy? Ostatně, před dávnými a dávnými časy bylo toto zvykem i u nás.
Pokud i přes to, co jsem napsala stále ještě trváte na tom, že každá menšina musí bezvýhradně přijmout zvyky majoritní společnosti, pak dovolte, abych vás upozornila, že na našem území stále ještě existuje sice nepočetná, ale výrazná menšina Židů. Chcete je snad donutit jíst vepřo knedlo zelo?
A co pak provedete s osobami, které sice zvyky majoritní společnosti nedodržují, přesto k ní ale patří? Např. dejme tomu, že já, Češka jako řemen, nejím maso vůbec. Mám očekávat, že ke mně vtrhnete a pod pohrůžkou násilí mě přimějete pozřít tatarský biftek?

Mimochodem, mohla byste Lin povolit alespoň ty šikmé oči. I když to u nás ale opravdu není zvykem.
13. 04. 2008 | 13:38

Ctenar1970 napsal(a):

Ackoli moje znalost cestiny je omenzena,rad svuj nazory vjadrim a laskave opravte,pokud nepisu spravne.Ve Vietnamu-a v nekterych jinych asieskych zemich-,lide jedi psi, ale mnozi vietnamci-jako ti,kteri se narodili v CR vubec nevedi,jak to vypada.Moje dve dcery,absolventky VS,tez dosud nejedi.Slecna Lin se neboji psat ten clanek,jen abyste vy-Cesi-vyjadrili sve nazory o temhle neprijemnem,obcas rozpornem temate.Povazovat lidi z jine kultury za barbarske,kdyz maji jine zvyky,je nespravne.My,Vietnamci,take mame prislovy 'host ma respektovat zvyky hostitele'.Casem urcite budou Vietnamci v Cesku zvykat s ceskou kulturou.Nikdo nechce,aby zivot byl slozitejsi!
13. 04. 2008 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

To batat
zkuste ještě Japonci nabídnou kapra. Je to stejný zločin jako králík.Kapr je symbolem bohatství, nejí se.
13. 04. 2008 | 20:54

Sab. napsal(a):

O Vietnamcích a psech se chystám napsat na své stránce článek

http://animalrights.webz.cz
13. 04. 2008 | 20:56

Sab. napsal(a):

To to je zatím můj poslední článek o Asii. MMCh o Číně, ve Vietnamu to nebude o moc rozdílnější

http://animalrights.webz.cz...

Nemám čas na diskusi, omluvte že nebudu odpovídat na případné reakce zde.
13. 04. 2008 | 21:15

Sab. napsal(a):

Ještě připomenu názor jednoho Vietnamce zde na blogu,který se vyjádřil k tomuto videu:

http://www.nova.cz/tvarchiv...

to sab.: Jsem Vietnamec a nedelam to, rodice jsou Vietnamci a nedelaji to, pribuzni zde zijici jsou Vietnamci a nedelaji to a ani moji vietnamsti kamaradi to nedelaji. Take jsem zhnusen z one reportaze a naprosto odsuzuji to co delaji, ale prosim nehazejte nas do jednoho pytle.

Take doufam, ze je vice Vietnamcu, kteri to odsuzuji. Jinak Vas postoj chapu a ztotoznuji se s nim:)

xxxxxxxx
I tento názor vezmu v potaz, až budu psát ten čánek o Vietnamcích a psech nebo obecně o vztahu Vietnamců k respektování zvyklostí v hostitelské zemi a atd.
13. 04. 2008 | 21:42

Sab. napsal(a):

Jinak ještě posílám foto ze strašlivých medvědích farem na žluč ve Vietnamu...ono zdaleka nejde jen o psy...postoj ke psům je jen takový ukazatel celkového postoje ke zvířatům
http://www.animalsasia.org/...
13. 04. 2008 | 21:47

Sab. napsal(a):

Doufám, že nebudete nic cenzurovat, píši slušně své názory, které opírám o fakta. Psala bych víc- snad příště-nemám nyní čas. Více také později na mých www, budou tam fotky, videa...

zatím se loučím
13. 04. 2008 | 21:59

Vuong Y Kien napsal(a):

To Rokurota_Makabe

Ve Vietnamu podle nejnovejsich statistik zije az 81% lidi, kteri nemaji zadne presne dane nabozenske vyznani pak zhruba 10% budhistu a 7% krestanu. Narozdil od CR to nejsou ateisti, ale lide vyznavajici specialni model vyznani, jehoz specifickym rysem je modleni k predkum a cinskym "Taoistickym a Konfucianskym" bohum, ale clovek studujici cinskou filozofii by rekl, ze se jedna ciste o cinske staroveke pohanske bohy.Tento druh nabozenstvi je ve Vietnamu, v Cine a jeste v Koreji.Jen se od sebe trochu lisi.Tito lide jsou ve skutecnosti budhiste, ale jejich mysleni je ovlivneno Taoismem a maji konfucianky zpusob zivota a uznavaji konfucianskou subordinaci ve spolenosti.Typicke pro tento druh je modleni v chramech, ktere jsou smesi vsech tri filozofii.Nejvetsi znakem v tomto smeru je, ze se nemodli primo k budhovi,ale k bodhisattva, jsou to lide, kteri prosli vsemi cestami budhismu, ale odmitaji nirvanu dokud se ostatni "tvory", kteri se jeste ne "zbudhovili"...chci rict probudili.
13. 04. 2008 | 22:57

Sab. napsal(a):

Ještě na dobrou noc:
Všem konzumentům psího masa a obhájcům tohoto ošklivého zvyku -Čechům i Vietnamcům - i panu vrchnímu cenzorovi p. Stejskalovi, dopuručuji upřimně(ne jako Gross:-) knihu

Psi v lásce nikdy nelžou
Emocionální život psů

http://www.kosmas.cz/knihy/...
13. 04. 2008 | 23:18

Vuong Y Kien napsal(a):

To slecna Nguyen Thi Thuy Duong,
CaoDaiismus je volne prelozeno jako nabozenstvi, ktere uznava misto nejvyssi. Je to smes vsech nabozenstvi a kultur, ktere se ve Vietnamu objevili.Je to nabozenstvi, ktere uznava jednoho boha, ktery je nadrazen vsem ostatnim, jako je Budha, Jezis,Hospidin, Allah atd.Typicky pro Cao Dai jsou obrazy apostolu, proroku, budhu a cinskych nefritovych bohu modlici se prave ke svate knize Cao Dai.Co se zvyku tyce, tak jsou to prisni vegani jako budhisti,ale na celem svete jich je pouze 800 tisic, takze nase tema nejak neovlivni.
13. 04. 2008 | 23:20

Sab. napsal(a):

Budu pomalu, protože mám i jiné povinnosti, rozebírat článek i příspěvky čtenářů.

Tak třeba "To, že nějaký heparinový vrah zabije v nemocnici nevinné staré lidi, neznamená, že budu ve Vietnamu svým kamarádům a známým prezentovat český národ jako národ, který má zálibu v usmrcování seniorů."

Kolik máme v Česku heparinových vrahů? Kolik lidí ve Vietnamu jí psy? Kolik procent Vietnamců v Č eskujípsy? Zanedbatelné procento to nebude.

Tak například: Skládka na Chebsku skrývala mrtvoly psů
http://zpravy.idnes.cz/skla...

"Na Chebsku, kde žije početná komunita Vietnamců, se sice o konzumaci psů často hovoří, zatím se to ale nikdy nepodařilo prokázat. "Psí maso jíme, výjimkou je pouze období oslav Lunárního roku, kdy je to zakázané," řekl MF Dnes před časem Van Nhat Mac, který působí na tržnici Svatý Kříž u Chebu".
14. 04. 2008 | 08:00

Jiraa napsal(a):

Ahoj Lin, super článek, naprosto souhlasím!! Příští měsíc jedu poprvé do Vietnamu, tak jsem zvědavej, těším se!
14. 04. 2008 | 08:00

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale, nechtěl byste, aby se v Česku zrušily útulky a nechtění psi a kočky byli dodáváni ke konzumaci Vietnamcům? Co na to říkáte?
14. 04. 2008 | 08:16

Peťa napsal(a):

Já osobně si myslím, že pokud někdo ve Vietnamu jí psy, tak ať si je jí, pokud je netrápí tím, jak je zabíjí. V tomhle se shodnem...
ALE pokud se Vietnamci rozhodnou přistěhovat do ČR, měli by tady ctít naše zvyklosti. Já se taky nebudu stěhovat do Indie a chytat tam krávy a dělat si z nich steaky. ;) Nepojedu do muslimské země a nebudu tam dělat jitrnice z prasat... To je snad normální ne?:) Tak proč to někteří Vietnamci nechápou a psy zabíjí i tady? Pokud mají takovou potřebu je jíst, mají se odstěhovat tam, kde to opravdu zvykem je a lidi to nepobuřuje, nebo se pak nedivit, že je lidi obecně hodí do jednoho pytle jako požírače psů... :)
14. 04. 2008 | 08:25

Sab. napsal(a):

Jiný názor: "Povazovat lidi z jine kultury za barbarske,kdyz maji jine zvyky,je nespravne"

Otázka: Je vůbec možné považovat některé zvyky za barbarské?

Moje odpověď: Ano.
Například v Čechách jsme měli barbarské zvyky: zvířecí zápasy, kdy se poštvali na medvěda psi (od toho pochází název pražského ostrova ŠtvAnice)...z věže kostela se házel živý kozel, který představoval ďábla....Marie Terezie a její syn Josef mnoho z těchto lidových, barbarských zvyků zakázali.
14. 04. 2008 | 08:32

Sab. napsal(a):

jiný kraj - jiný mrav

Relativismus je často vnímán jako jediný postoj, který je schopen prosazovat toleranci, pochopení a svobodu. Ale tyto hodnoty mohou ve skutečnosti prosazovat ti, kdo relativismus odmítají. Naopak, právě jen ti, kdo odmítají paušální relativismus, mohou považovat toleranci, pochopení a svobodu za univerzálně platné ctnosti.

Ano, když je všechna morálka relativní - jiný kraj - jiný mrav, pak vlastně není nic špatného na komunismu, bičování znásilněných muslimských žen, nacistických koncentrácích, kanibalismu, vaření koček v Číně zaživa, mučení v čínských a korejských lágrech, kamenování, obřízce žen, islámském terorismu...
14. 04. 2008 | 08:41

standakristal napsal(a):

Moc se mě líbí názory zde přispívajících milovníků multikulti. Jak se někdo odváží říci že nestojí o Vietnamce nebo jiné přistěhovalce je xenofob a rasista. Ale bylo zajímavé číst příspěvek téže autorky a xenofobii a rasismu Vitnamců, když si Vietnamka zkusila přivést domů jako přítele Čecha. Přiznám se že mě už připadá cizinců u nás až moc a o žádné další nestojím.To že je nemusím ale neznamená že jsem rasista. Jen si myslím že každá společnost by si měla zachovat svojí identitu a zvyky. A ať se na mě nikdo nezlobí, asiaté mají s našimi kulturními zvyky společného strašně málo. Je vidět že opakujeme stejnou chybu jako udělala Francie, Německo či V. Británie a ta se nám dříve či později vymstí pokud se razantně nezbrání usazování přistěhovalců.
14. 04. 2008 | 10:59

Sab. napsal(a):

Autorka článku: "Nikde jsem neviděla, že by bylo zvíře tak rozmazlováno a hýčkáno..."

Ono to takové "rozmazlování" není o lásce ke zvířatům, zvířata výstavy nebaví...pes nestojí o mašle na krku a perfektní střih. To to je mě taky cizí. Ovšem o nic strašného nejde, nikomu se tím moc neubližuje, jen pes se nudí a když to tu paní baví, proč ne?

Proč místo kritiky rozmazlování některých zvířat v Česku, obhajování zvyku konzumace psů autorka nekritizuje chování svých krajanů ve Vietnamu, kde týrání zvířat je zcela běžná záležitost?

Tady by mohla napnout svou energii a kritiku.
http://www.answers.com/topi...
14. 04. 2008 | 11:27

stejskal napsal(a):

A víte, že ani ne, slečno či paní sab.

Myslím, že se dá rozlišovat mezi zvířaty určenými ke konzumaci a třeba zvířaty, které člověk chová za jinými účely (třeba jako "domácí mazlíčky"). Ostatně domácího mazlíčka můžete udělat i z králíka, přesto bych králičí pečínku tak úplně nezavrhoval.

Libor Stejskal
14. 04. 2008 | 11:30

Sab. napsal(a):

Ne? Já jsem myslela, že byste proti tomu nic neměl. Nakonec tak to nyní Vietnamci i dělají, chodí si do útulku.

Vy byste raději novou kategorii psa jedlého, určeného jen na pekáč. Možná by Vietnamci mohli zakládat psíny.(od slova vepříny)
14. 04. 2008 | 11:47

Sab. napsal(a):

Ještě pro autorku blogu Lin, tady jsou čínští a korejští ochranci zvířat, odpůrci konzumace psího a kočičího masa. Je něco podobného ve Vietnamu?
http://www.ccapn.ngo.cn/ind...
http://www.koreananimals.or...
Chci dělat stránku o Vietnamu a chci být objektivní.
14. 04. 2008 | 11:55

stejskal napsal(a):

Ano, to by mi přišlo rozumné, slečno Sab.

Třeba jako s koňmi. Některé jsou chovány jako tažná zvířata, jiná pro sport, jiná pro potěšení, jiná zase třeba pro hipoterapii. No, a pak se některá snědí. Pokud se to nedotkne jejich majitelů či třeba těch, kterým nějak pomohli, nemám s tím problém.

Víte, jak inteligentní je prase (dá se jej stejně jako psa naučit mnoha kouskům)? A to nemluvím o stavbě jeho vnitřních orgánů. Až neuvěřitelná podobnost s člověkem.

Jíte vepřové, slečno sab?

Libor Stejskal
14. 04. 2008 | 12:05

Sab. napsal(a):

Jíst psa je špatné viz moje důvody několik týdnů zpět. Je-li prase podobně citlivé a inteligentní zvíře, bylo by lépe nejíst ani prase, zvláště přihlédneme-li k tomu, v jakých podmínkách se chová. Pane Stejskale, uděláte lépe, věnujete-li svou energii a sílu alespoň na zlepšení podmínek chovu prasat, nebo i na omezení své spotřeby vepřového než na propagaci konzumace dalšího inteligentního, citlivého druhu-psa. Učinit psa jatečným zvířetem by bylo krokem zpět. Lépe je konzumovat nižší druhy zvířat jako ryby, drůbež a zasazovat se o welfare v slepičárnách... Chov a zabíjení vyspělých savců způsobuje hodně utrpení.
14. 04. 2008 | 12:22

Sab. napsal(a):

Ještě: Já vepřové nejím.
14. 04. 2008 | 12:27

Sab. napsal(a):

Beru Vás za slovo s těmi psíny pane Stejskale - i Vás použiji ve svém článku. Zatím mám tady na blogu hodně co odpovídat, budu pokračovat možná dnes a určitě v příštích dnech. Je toho moc. Uf.
14. 04. 2008 | 13:30

Sab. napsal(a):

Ještě Vám pane Stejskale posílám něco o těch Vaších vysněných psínech: China's Dog Meat Trade
The shocking truth that shames the Olympic hosts:

http://www.onevoice-ear.org...
14. 04. 2008 | 13:52

Rokurota_Makabe napsal(a):

Lin a Vuong Y Kien:

Moc děkuji za odpověď :)
V podstatě jsem takovou odpověď trochu očekával. V různých pozdějíšch, obvykle eklektických formách bývá v podstatě čistě filosofický a nenáboženský (v tom smyslu, že zde není žádný Bůh ani předmět uctívání) základ budhismu překryt různým "tradičně náboženským balastem" jako je právě uctívání (je celkem jedno, jestli Budhy samého, bodhisatvů, nebo třeba pokličky na hrnec ;) ) . Naopak některé podstatné věci (jako aktivní soucit k ostatním bytostem) zde mohou být téměř eliminovány. Je to IMHO škoda, ale křesťanství nedopadlo jinak.
Nevíte náhodou, jak se na jezení masa a vztah ke zvířatům obecně dívá těch 10 % "tradičních" vietnamských budhistů?
14. 04. 2008 | 16:27

Rokurota_Makabe napsal(a):

Ještě k budhismu (sorry za to, že jsem lehce off-topic ;) :
Pokud chceš, Lin, následovat Budhovo učení, myslím, že chrám k tomu nepotřebuješ. Stačí se pravidelně zamýšlet nad Čtyřmi vznešenými pravdami, snažit se je pochopit a tomuto pochopení přizpůsobovat svůj život. Je to zároveň triviální a zároveň zatraceně těžké, ale myslím, že to stojí za to (i když já s tím mám zkušenost jen malou, jsem takový budhista-teoretik)
;)
14. 04. 2008 | 16:40

Sab. napsal(a):

Orientálci mají sklon k k bizarnu, zvláště když je opepřené makabrozními prvky utrpení a bolesti.

Stanislav Komárek, Mír s mloky, Brno 1993, Petrov:

„Přemýšlíme-li o vztahu Číňanů k živé přírodě, je těžko si nevzpomenout na rybu závojnatku, nejlepší zástupný znak celého tohoto okruhu problémů. Bachraté, obludně naduřené tělo s vyvalenýma očima, obklopené závoji růžových féericky jemných ploutví, fascinujících a zároveň zrůdných, které se k plavání vůbec nehodí, už sebeméně nepřipomíná elegantního, leč jednoduchého stříbřitého karáska, původní výchozí formu. Výsledek se hodí už jenom k jednomu - nehybně utkvívat v míse z vybraného porcelánu a být reprezentací sebe sama ve vybraném salónu či zahradě. Čína zná do mnohem větší hloubky než Evropa fysis, přirozenost, zvířecí, rostlinnou i lidskou a umí s nimi velmi rafinovaně jednat.

Kultivace čehokoli znamená v zásadě vyostřování vnitřních protikladností - vybrané pochoutky typu černých kachních vajec či opičích mozků politých horkým olejem jsou přesně na hraně nebeské dobroty a hnusu k pozvracení, oboje v krajní síle - všední jídla typu rýže jsou sice v podstatě chutná, ale fádní. Umělec zachází s hmotou sice s krajním pochopením pro její povahu, ale zároveň i s cílem předvést něco, co se vymyká očekávatelnému, někdy i vůbec možnému (oblíbené byly tradičně i napodobeniny přírodnin z jiného materiálu - mušle řezané z mramoru, květiny z papíru, peří či skla, mechanická pohyblivá zvířátka atd. –( i snaha moderní biologie o computrové simulace je z tohoto řádu věcí)....

Deformované nožky čínských žen, bonsaje či excesivní tvary již zmiňovaných závojnatek, teleskopek, vejcovek, lvích hlav a četných dalších forem zlatých karasů jsou nejznámějšími, zdaleka však ne jedinými příklady tohoto typu zacházení s fisis. Dáma z mandžuské éry byla doslova žena-bonsaj se vším všudy.

Evropa, která byla vždy mnohem archaičtější a jaksi humpoláčtější, nikdy tak daleko nedospěla, zvláště pak, když se od dob preromantismu ozývá volání po všem přírodním, neznetvořeném a pokud možno postrádajícím rafinovanost.

Čína má, už s ohledem na nedostatek prostoru a celkovou absenci smyslu pro svobodu, největší zálibu ve zvířatech, která lze nějakým způsobem těsně uzavřít - prasatech, bílých myškách, zlatých rybičkách, klecových ptácích atd., na rozdíl třeba od volně létajících holubů, které sice také chová, ale zdaleka ne v tom bohatství plemen, jaké by se v tak veliké a kulturní zemi dalo očekávat...

Stejně tak i umění kuchařské - žádná jiná kuchyně nepoužívá tolik živočichů a rostlin a v tak nápaditých úpravách - sám jsem viděl konzumovat všechny běžné savce včetně jaků, psů, koček a krys, dále rozmanité ptáky včetně pávů, hady od užovek až ke kobrám, vodní želvy, žáby a celou plejádu sladkovodních i mořských ryb, kraby, raky a krevety, ostrorepy, nejrůznější mušle, hlavonožce a také hmyz - kukly lišajů a bourců, larvy cikád, dokonce i brouky potápníky a potemníky.

Některé recepty jsou úděsně rafinované - v některých provinciích se prý vyrábí specialita v podobě slepice, pomalu zaživa pečené v obalu z hlíny. Pták má hlavu volnou a může po libosti pít vodu z nádobky se speciálním kořením, čímž jej ochucující substance celého prostoupí.

Znalost fysis se hodí i ve vztahu k lidem - čínské metody „převýchovy" spojené s vymýváním mozků jsou sice obecně známé, ne až tak skutečnost, že se jedná o svéráznou kombinaci brutality a vstřícnosti, téměř něžnosti. I čínské metody mučení byly známy svou vynalézavostí (včetně známého prorůstání rychle rostoucím bambusem) a chápány jako svébytné umění, přičemž v některých případech prý se kat odsouzenci omlouval, že jeho umění je nevalné a chabé a není hoden jej takto potupně popravovat, a tento kata naopak ujišťoval, že jeho mistrovství je obecně proslulé a naopak jemu bude ctí".

Zajímalo by mě, jak se Vietnamci proti Číńanům vymezují. V čem se liší...jak to vidí oni sami.
14. 04. 2008 | 17:31

Lebe napsal(a):

Chtěla bych se zastat Lin, které zde různí ochránci psů vyčítají údajně laxní přístup ke konzumaci psů, ačkoliv ona sama ani její rodina psy nejí a dokonce má svého psího kamaráda. Opravdu netuším jak by mohla 16letá holka která žije v malém městečku nějak efektivně působit na lidi většinou ve věku svých rodičů. Oni by to pokládali za drzé, neslušné chování neuctivého děvčete které neví kde je její místo. V Asii se jedí psi tisíce let, naproti tomu trend psy "polidštovat" u nás vládne tak dvě dekády, a to ještě převážně ve městech.
14. 04. 2008 | 20:15

Sab. napsal(a):

Vždy s oddaností tklivou a nezištnou

Psi a lidé v české společnosti v 19. století

http://animalrights.webz.cz...

prozajimavost
14. 04. 2008 | 20:40

Sab. napsal(a):

autorka Milena LENDEROVÁ
pramen http://dejiny.nln.cz/
14. 04. 2008 | 20:41

Sab. napsal(a):

to Lebe

Mně se moc nelíbí názory a celkový postoj Lin (mohu později přesně citovat, nyní nemám čas na vyhledávání), ovšem mnohem hůře z toho vychází mí soukmenovci např. pan Smejkal a mnoho dalších. To už je hotová katastrofa.
14. 04. 2008 | 20:49

Sab. napsal(a):

pardon Stejskal
14. 04. 2008 | 20:50

bigjirka napsal(a):

mě z toho ze všeho nejhůř vychází nesnášenlivost
14. 04. 2008 | 23:38

Ixam napsal(a):

Díky Lin, za Vaše články, možná se sama někdy divíte, jak jsou reakce čtenářů bouřlivé. Chtěl jsem k tématu napsat více, ale po hodině čtení příspěvků jsem zjistil, že většina toho co jsem chtěl říct, už tady zazněla.
Jsem také pejskař a psí maso odmítám. S konzumací psího masa jsem se však ve svém okolí již setkal - mluvím o svých sousedech, kteří jsou stejnými etnickými Čechy (z Moravy) jako já. Konzumace psů v mé vesnici (a okolí) není nějakým masovým (hehe) jevem, ale existuje tu určitá tradice, která se chválabohu vytrácí. Nedaleké městečko se pro dřívější zálibu jeho obyvatel ve psím mase dostalo do lokálních vtipů ("který pes je nejrychlejší?").
Ve svém okolí znám jednoho člověka, který je svou zálibou v konzumaci psů proslulý v širokém okolí. Nechal se už několikrát slyšet, že pokud se chce někdo zbavit svého psa, ať mu jej přivede, pokud nebude doma, tak stačí uvázat k plotu. Jednou přišla nějaká paní s pejskem na návštěvu k jeho sousedce a pak zvonila u jeho dveří, zda toho psa neviděl. Uvázala si ho totiž k jeho plotu. Ne, není to k smíchu.
15. 04. 2008 | 00:36

Johana s dlouhejma nohama napsal(a):

Zrovna nedavno si sousedka koupila takovou roztomilou mladou cubicku madarskyho ohare. Je jako rtut hned tady a hned tamhle. Tak jsem si rikala tebe ja tedy zeru.Jinak pojidani psu a nekde i vyuzenych predku patri v nekterych zemich k hlubokym nabozenskym tradicim.Nekde jsou nedotknutelne kravy, nekde zasejc prasata. Co by jste rikali takove pekne upravene krysicce?
15. 04. 2008 | 05:16

Johana s dlouhejma nohama napsal(a):

Pri sluzebni navsteve Anglie se kolegove nechali premluvit k navsreve pivnice. Druhy den tvrdili, ze tamni pivo chutnalo asi tak jako chcanky ve ctyri hodiny rano.
15. 04. 2008 | 05:24

Sab. napsal(a):

to velký Jirka: Já nesnáším věcí, namátkově: kmínovou polívku, islámisty, ty co týrají děti a zvířata, komunisty, sníh za krkem, nacisty, jedlíky psů, opilé řidiče, skiny......seznam je dlouhý. Jsem hodně nesnášenlivá.
15. 04. 2008 | 07:15

Sab. napsal(a):

Johaně s nohama:
Tradice jsou různé. Nejenom uzení, ale i jezení. Nakonec naši diví předci byli vesměs kanibalové. I v rozvinutých civilizacích nebyl všude kanibalismus tabu.

Kanibalové a jejich oběti, Praha 1995, s. 138: V jedné starověké čínské kuchařské knize je popisována příprava několika druhů sekané z lidského masa, která se podává buď jemně dietně připravená se zeleninou, nebo v bujonu, či jako kotletky s kostí a šťávou, vždy dobře osolené a okořeněné různými aromatickými přísadami.

Za vlády dynastie Sung ve 12. století n.l. bylo v oblibě u dvora zvláště ragú a bílé libové maso zpod kůže, vařené nejprve v páře a potom grilované. Používalo se zejména maso zabitých nepřátelských vojáků. Čínští gurmáni si zvláště pochutnávali na malých dětech a k jejich pečenému masu obvykle přikusovali černý chléb.

Ještě v roce 1901 patřily k vybraným pochoutkám gurmánů na Formose (Tchaj-wanu) játra, ledviny, srdce a chodidla.Tyto speciality se podávaly porcované na malé kousky v polévce, připravené z dlouhých morkových kostí obětí.

Kniha je to seriozní, doslov napsal známý český antropolog RNDr. Josef Wolf
15. 04. 2008 | 07:39

Sab. napsal(a):

s. 138: to tam nepatří - jinak to platí
15. 04. 2008 | 07:42

pusinka napsal(a):

Nesnášenlivost je nejhorší! Tolerujme všechny projevy a zvyky všech kultur! Kdo z nás může hodnotit co je špatné? Není dobré se vyvyšovat nad jiné a kázat co se smí a nesmí.
15. 04. 2008 | 09:58

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jezis, me ale neni 16:-(!!!! Pred mesicem jsem slavila jednaadvacetiny a mela jsem depku z toho, ze uz mi tahne na 3O:-)Ted teda nevim , jestli mi cislo 16 lichoti nebo naopak...
I kdyz doted jsem se predstavovala jako cerstva sedmnactka, akorat mi to nikdo nebastil...ale devatenact uz jo! Ale 16 by mi snad nezbastil ani muj pes:-/
15. 04. 2008 | 10:24

stejskal napsal(a):

Mně také, pane bigjirko.

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 11:11

Petra napsal(a):

Milá Duong, každý ať jí, co mu chutná. I já jsem několikrát jedla nevědomky psa, který mi byl předložen jako "sekaná z divočáka", klobásy, karbanátky srnčí a musím říci, že jsem nepoznala nic a chutnalo mi to. Vědomě bych však psa nejedla, protože psy mám ráda. I když vím, že červi mají nejvíc proteinů, jako lahůdka mi nepřipadají, ač jiným ano.
Tudíž znovu opakuji, každý z nás jí to co mu chutná a každému z nás může chutnat něco jiného.
15. 04. 2008 | 12:35

Realtoltek napsal(a):

Zajimavy blog, ktery ale rozebira zcela trivialni veci .).
Jiny kraj jiny mrav. Je mi jedno co jedi vetnamci at si ji kazdy co mu chutna hlavne at je to v jeho zemi legalni .). Lidi kteri maji problemy s tim ze nejaky vetnamec snedl psa tak jsou tupci a neni na to tema treba psat blog .).Zajimavejsi by bylo kdyby ste napsala neco o vasich tradicich, nabozenstvich atd.
15. 04. 2008 | 13:50

martin napsal(a):

Dobrý den.
Po shlédnutí několika videí z číny jsem došel k jasnému názoru. Asiati díky svým perversním zvykům nejenže nemají právo žít u nás, ale oni nemají právo na existenci vůbec. Protože tolik samolibé krutosti jsem nikde tolik neviděl. Jestli je někdo schopen mi rozumně vysvětlit, proč se pes na kůži stahuje zaživa viz videa, proč musím všechny psy umlátit železnou tyčí a kočky vařit zaživa přiznám asiatům právo na existenci do té doby ne. Ti všichni kdo mne nazve xenofobem podívejte se na videa a pak mně odsuďte. Máte-li v sobě kousek citu dáte mi za pravdu.
15. 04. 2008 | 14:03

katka napsal(a):

moc ráda čtu vaše články (někdy trochu kroutím hlavou nad komentáři.)Pevně doufám, že tolerance mezi lidmi bude přibývat a Vaše články k tomu přispívají.
15. 04. 2008 | 14:24

Cart napsal(a):

"Tolerujme všechny projevy a zvyky všech kultur!"

Jakmile se v mém sousedství objeví Číňan a stáhne si zaživa mou kočku na večeři, dám mu baseballovou pálkou té tolerance, co se do něj vejde!
15. 04. 2008 | 14:50

Jaroslav napsal(a):

Před 35 lety při ražbě tunelu pod Bílou skálou (pod Bulovkou) pořádala jedna z minérských part pravidelně týdně psí hody.Každý člen party měl povinnost psa "na porážku" opatřit.Vltavským údolím se šířila neodolatelná vůně psí pečeně.
V jindřichohradecké Jitce před sametem pracovala řada Vietnamců. V mnoha ohledech mohli být ostatním zaměstnancům vzorem (pracovní morálkou, chováním, vystupováním).
15. 04. 2008 | 15:41

Quan napsal(a):

Sab:

Je vidět, že hodně čtete nebo dokážete najít velmi vhodné argumenty.Bohužel jsou to pouze jedno stranné a občas ty argumenty píšou vzdělaní lidi, ale nepronikli zcela do východní kultury.

Tady mi dovolte jednu vsuvku:

Kultura jihovýchodních zemí jako Čína, Vietnam, Korea a Japonsko je hodně podobná, protože starověká Čína byla silná a měla vždycky touhu podrobit sousední země.Třeba Vietnam a Korea byly v na dlouhou dobu závislé a museli platit tributy.Japonsko zase dodržovalo čilé obchodní styky s Čínou.Dá se to charakterizovat jako kultura s prvky buddhismu, taoismu, uctívání předku atd.Můžeme říct, že Čína byla něco jako starověké Řecko a Řím pro Evropu.

Ale prosím Vás slečno/paní sab nikdy neházejte Vietnamce a Číňana do jednoho pytle.My jsme rozdílné národy, ikdyž naše kultura byla silně ovlivněna.Já taky neházím Čecha a Němce dohromady.Vynechte věty typu, když se to dělá v Číně tak ve Vietnamu to bude stejné.Ano najdou se podobnosti, ale není to 100%.

Add.
Stanislav Komárek, Mír s mloky, Brno 1993, Petrov:

Je tady jasně vidět nepochopení cizí kultury a vybránné extrémní případy z minulosti.To co je tam popsáno dnes už skoro není a bohužel nedokážete pochobit východní smysl pro dokonalost a preciznost.

Jinak z toho co píšete, vím , že máte silný vztah ke zvířatům.Chci se zeptat, jestli jste taky proti chování domácí mazličkům?Netrpí taky nesvobodou?Není lepší nechat je volně žít v přírodě?Vsadím se, že můj postoj nedokážete pochopit.
15. 04. 2008 | 15:55

jedenáctka napsal(a):

Jen malý dotázeček na všehcny diskutující, co tvrdí, že Vietnamci stahují a vaří psy zaživa. Jak to víte ??? To je všeobecně známý a uznáváný kulturně geografický fakt, nebo se to jen tak říká, nebo vám to řekli sami Vietnamci ??? Já o tom nic nevím a chci se jen zorientovat, abych si na to mohla utvořit názor. Ale pokud to není z nějakého důvěryhodného zdroje, proč tady z to Vietnamce tolik kritizujete a zatracujete. Psa nemám, nikdy jsem neměla a asi ani nikdy nebudu mít, takže je mi to vcelku jedno a nemám na to asi ten správný náhled ale přesto...
Dokažte to!!!
15. 04. 2008 | 19:16

Morová rána napsal(a):

Vážení!
Do této podivné diskuse už jsem se sice nechtěla zapojovat, ovšem argumentace pejskařů, resp. jejich neschopnost uvést na svou obhajobu jakýkoliv racionální argument, mě naprosto fascinuje a z toho důvodu jsem se rozhodla změnit názor.
Dlužno ovšem podotknout, že to nebude jednoduché, neboť na emocionální výkřiky se reaguje nelehko.
Když pročítala příspěvky, musela jsem se sama sebe udiveně tázat, co přiměje dospělé lidi naprosto rezignovat na logiku a racionální uvažování?A pak mi to došlo! Vždyť ono se tu útočí na "člena rodiny"! Ano, tak bývá v našich zeměpisných šířkách pes často nazýván. A taky tak bývá svými pány chápán. Mnozí Češi si psa po hříchu pletou s člověkem a snad ho také používají jako náhražku za vztah s člověkem. Například, co všechny ty řeči o bezmezné psí "lásce" a "věrnosti", jež tito údajně dokážou poskytnout, při čemž ovšem ty nevinné němé tváře, nejsou schopny lidsky prohnilé lži a klamu? Naprosto absurdní je už to, že některé lidské vlastnosti jako věrnost, jsme ochotni psům přiznat, jiné, jako faleš, už nikoliv.
Ale o jsem trochu odbočila. Chtěla jsem jen říct, nemůžeme očekávat, když někomu naznačíme, že bychom případně mohli zbaštit člena rodiny, např. jeho dítě, že nám ta nebohá osoba v pěti bodech rozumně zdůvodní, proč to nemáme dělat.

Smutné ovšem je, když se něčeho takového dopustí někdo evidentně inteligentní a sečtělý a to za účelem diskreditace příslušníka jiné rasy.
Teď mám samozřejmě na mysli Sab, jejíž příspěvky jsou nadupány čirou krystalickou demagogií. Těžko uvěřit, že by žena její úrovně nebyla schopna poznat rozdíl mezi zvykem, jako je konzumace psů a zločinem, jako třeba tzv. vraždy ze cti, ke kterým sice v některých asijských zemích dochází, nicméně i tam jsou trestné a pokrokovější občané těchto zemí proti nim razantně protestují.
Aby toho nebylo málo, začala pomlouvat asiaty, které blazeovaně hodila všechny do jednoho pytle s Číňany. (No, já vím! Všichni jsou beztak šikmoocí a žlutí, tak kdo by se namáhal rozlišovat.)

Martine! Nazývám vás xenofobem a navíc ještě ignorantem.( I když nick standakrystal by se jistě pozastavil nad tím, jak mi stačí uvidět něčí xenofobní projevy a hned ho nazvu xenofobem.)

A co se týče vás ostatních... už jsem se vzdala naděje, že se dočkám vysvětlení, proč je podle vás špatné jíst psy v Čechách a ve Vietnamu nikoliv.
15. 04. 2008 | 19:30

kawaqaza napsal(a):

když byli psi nalezení na skládkách tak nebyli snězeni neslouží v tom případě k nějakým rituálum které neznáme pes a krysa je ve znameních.
15. 04. 2008 | 20:16

Sab. napsal(a):

všem: Především bych chtěla říct, že odpovídám v krátkých pauzách mezi prací. Proto odpovídám jen po kouscích, postupně, ne tak souvisle a podrobně jak bych chtěla a ne všem... Ale postupně se k tomu snad nějak dostanu.

to Quan:
Zatím jen ohledně filozofa a biologa Stanislava Komárka: Soudím podle jeho knih a článků - S. Komárkovi Čína a Asie vůbec dosti imponuje, budoucnost světa je čínská.(nebo obecně asijská) To abych o něm nevytvořila nepravdivý obraz nějakého nepřítele Východu a Asijců. SK je originální myslitel a jeho knihy doporučuji, i když některé věci vidím jinak než on.

Já myslím, že cizí kultury chápu víc než průměrný diskutující zde. Ale stále se mám co učit. Proto třeba vám Vietnamcům položím otázky, abych se dozvěděla víc.
15. 04. 2008 | 20:23

Sab. napsal(a):

jedna vize budoucnosti v uměleckém dramatickém textu:

http://paveltrtilek.czweb.o...

obzváště doporučuji monolog chovatele psů

hezký umělecký zážitek všem i panu Stejskalovi :-)
15. 04. 2008 | 20:36

Duong Ngoc napsal(a):

pro Duong: Líbí se mi tvuj blog, ale připadaváš mi podle psání že jsi rozmazlená, nevíš kam patříš. tohle by mělo být pro tebe vzor
http://tranthu.blog.idnes.cz/
http://banga.blog.idnes.cz/...
15. 04. 2008 | 21:27

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Duong Ngoc: aha, tak to ja mam asi uplne opacny nazory nez ty:-) Sorry
Jinak my pisem o docela jinych vecech, az na ty psy.
15. 04. 2008 | 22:08

martin napsal(a):

Morová ráno.
Viděla jste ta videa? Myslíte si, že je v pořádku stahovat psy zaživa? Mezi vietnamci a číňany a ostatními asiaty v tomto ohledu není výraznější rozdíl proto je dávám do jednoho pytle neřeším jejich kulturu a podobně jenom proto, že mně to nezajímá, nic nemůže ospravedlnit jejich chování ke zvířatům, žádná kulturní ani náboženská argumentace neobstojí. Pokud nenávidíte zvířata řekněte to rovnou a netahejte sem nějaké multikulturní žvásty. Pokud jste ta videa neviděla již se raději nevyjadřujte.
15. 04. 2008 | 23:26

Sab. napsal(a):

To Martin: Přiznávám se, že já jsem ani jedno to čínské video neviděla celé. Vlastně jsem viděla před pár lety kousek jednoho a už nikdy jsem si žádné podobné celé nepustila. Jen jsem nanejvýš četla komentáře a popis. Když jsem tedy poprvé viděla ty šílené fotky a kousek toho videa, dostala jsem šok. Nemohla jsem tomu uvěřit. Ano, věděla jsem, že existují sadisté, kterým dělá radost mučení. V každé zemi. A není jich málo. Ale opravdu nikdy mě nenapadlo, že existuje v dnešní době země, kde se na veřejnosti stahuje pes zaživa z kůže a lidé chodí okolo jako by nic. Nikdy by mě nenapadlo, že existuje společnost, kde v restauraci zaživa smaží psa a lidé se tomu smějí. V podstatě tomu nemůžu plně uvěřit ani dnes. V židovsko-křesťanské civilizaci, i u muslimů platí, že zvíře se nejprve zabije a potom vaří a jí. Proč vařit a stahovat zvíře z kůže zaživa? Nedává to logiku.

Pro objektivitu říkám, že všechna ta videa jsou z Číny a dále z jižní Koreje, dále i Filipín. Také jsem viděla hrozné fotky medvědích farem a ty existují i v Koreji a ve Vietnamu. Prý se tam ale redukuje.
16. 04. 2008 | 00:07

martin napsal(a):

To Sab: Já ty videa viděl všechna i se zvukem. Z neděle na pondělí jsem z toho nespal, ale jsem ignorant, který nerespektuje cizí kulturu, ale to je vlastně celá naše společnost, protože jinak bychom nemohli odsuzovat katarského prince. On nedělal nic špatného, on sem pouze přinesl část jejich kultury. V kataru je běžné, aby děvčata od dvanácti let žily sexuálním životem, takže odsouzení prince by bylo z multikulturního hlediska barbarstvím. Děkuji, že jste mne alespoň trošku podpořila.
16. 04. 2008 | 00:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Morana
píšete:
A co se týče vás ostatních... už jsem se vzdala naděje, že se dočkám vysvětlení, proč je podle vás špatné jíst psy v Čechách a ve Vietnamu nikoliv.

Podle mého názoru, je to proto, že se snažím respektovat jinou kulturu. Proto se nebudu snažit exportovat svá měřítka a své požadavky do odlišného prostředí, vycházejícího z jiných kulturních tradic respektive náboženských příkazů.Nebudu diktovat lidem s odlišnou tradicí, jak mají žít podle našich zvyklostí. Nevím, jestli jste žila v zemi s odlišnou kulturou, pokud ano, tak budete souhlasit, že musíte plně respektovat pravidla hostitelské země.Platí to, lépe řečeno mělo by platit, i opačně.Když mi přijede na návštěvu Číňan, přece nepůjdu na roh a nebudu skalpovat prvního vořecha.

Je vidět, že o psech nemáte ani ponětí.Jinak byste nemohla napsat, co jste napsala. Jsme početná rodina, přesto máme psy dva.Žádná náhražká vztahu nejsou.Promiňte, ale dle mého názoru píšete hloupé věci a děláte jen čest svému nicku a ostatní lepíte (jak jinak) xenofoby.

Je mi líto, že debatu odnáší sympatická autorka, která si vybrala nešťastné téma. Zřejmě předpokládala, že debata bude humorná ve stylu reklamy na "Bobika".Já taky.

Sklouzlo to do vážné debaty, asi oprávněně. Kdosi tady popisoval pojídání mozku živých opic v Číně. Detailně mi stejmý případ popisovala jedna známá, která byla kdysi na ambasádě v Pekingu.

Koneckonců nejde jen o zvířata. Geniální japonský spisovatel Haruki Murakami, který otvírá pro Japonce citlivé téma války z Manžusku, popisuje Mongoly prováděné stahování kůže z člověka zaživa. Kolem sedí kruh Mongolů pečlivě vše sledující s kamenou tváří.Četba jen pro silné nátury.
16. 04. 2008 | 07:18

Ctenar1970 napsal(a):

To:"dedek" Podle udaje na IHned.cz dne14.Dubna 2008,pocet vietnamskych delniku pracujicich v Ceskych podnicich je 11100,10x vic nez si myslite
16. 04. 2008 | 07:32

Ctenar1970 napsal(a):

To "dedek,Papa repa...atd" Ctete jednou "Kde koupit Ceskou vlajku" na Lidovky.cz dne 21.Dubna 2008,najdete odpoved pro sebe
16. 04. 2008 | 07:57

Pepa Řepa napsal(a):

To paní Sab.
děkuji za odkazy na zajímavé knihy. Dále bych ocenil vaše stránky. Nevím, jestli jste autorkou sama, ale líbí se mně, že téma ochrany zvířat vidíte v souvislostech.

Zvláště zajímavá je pro mne kapitola zvířata a náboženství. Máte také hezké ilustrace od celníka až po Peršany. Jen ta zelená, se mně zdá příliš agresivní, ale to byl zřejmě záměr grafika. V každém případě jste nejen vzdělaná, ale dokážete vidět věci v souvislostech.

Poněkud skeptický bych byl v tom, zda dokážete ovlivnit stravovací návyky v jiných kulturách, v jejich domácím prostředí.Někdy je to i kontraproduktivní, mohou v tom vidět snahu o rozklad tradičních hodnot.

Mám jen turistické zkušenosti s Asii, nicméně doma fungujeme jako Tokyo Hotel pro spolužáky jedné z dcer. Nejvíc jsme se znemožnili, když jsme nabídli jednomu z Japonců kapra v domnění, že se rybou zavděčíme.Dodatečně jsme se dozvěděli, že pozřít symbol bohatství je neodpustitelné.

Pokud ovšem dokážete zmenšit krutost, s jakou je se zvířaty zacházeno, je vaše činnost záslužná.Po přečtení několika příspěvků, mě na čas přešla chuť na mou oblíbenou čínu.
16. 04. 2008 | 09:18

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo:
spíš se znemožnil ten Japonec, protože (jak předpokládám), jste mu kapra nabídli v Čechách a ne v Japonsku.
Považovat kapra za nepozřetutelnou rybu je neodpustitelné! V Čechách!
16. 04. 2008 | 12:01

Gerd napsal(a):

Morová ráno,
sice jsem se už dále nechtěl zapojovat do diskuze, ale když už jste to takto uvedla, odpovím Vám na otázku, proč nejíst psa v ČR a ve Vietnamu ano.
Nejde jen o rozdílné zákony a kulturní zvyklosti, ale pes je z hlediska zákonů ČR chápán jako věc, která má svého majitele. Pes bez pána je obvykle ve velmi krátké době odchycen a odvezen do útulku, odkud psi rozghodně nejsou poskytováni k další konzumaci se souhlasem útulku.
Pokud si Vietnamec zřídí psí farmu a psy chová jako jateční zvířata, můžeme se nad tím sice podivit, ale ne zakazovat. Jenže taková farma v ČR není. A pokud vezmeme za daný fakt, že v ČR je jen málo psů bez pána, konzument psího masa jej musí buď koupit od majitele (a nevěřím, že je příliš mnoho majitelů, kteří by svého psa prodali na stažení z kůže za živa) nebo jej získat jiným způsobem dle našich zákonů nazývaných krádež.
Pokud konzument psího masa není schopen prokázat jeho původ, musel jej získat nezákonným způsobem.
Proto je pojídání psího masa v ČR zločinem větší či menší závažnosti.

Jsou sice lidé, kteří psy perzonifikují a mají jako náhražku za děti, v mnoha případech až přehánějí, ale jde o jejich věc a nikomu tím neubližují. Pes sice není člověk, ale také to není běžná věc, se kterou by bylo možné zacházet jakkoliv. A to je dalším argumentem, že psi ke konzumaci jsou zabíjeni zvláště krutým a protizákonným způsobem. Jak jinak nazvat spařování nebo stahování kůže za živa?

Pokud je při konzumaci psího masa nebo jeho získávání masově porušován zákon, je obvyklé, takovéto jednání stíhat jako trestné. Jestliže konzumace drog způsobuje problémy s kriminalitou, také se stíhá i držení většího množství drogy, protože obvykle pro její získání byl porušen nějaký zákon nebo někdo jiný byl naveden k jeho porušení (a nemyslím teď tím zákon o držení drog).
Takže je podle mého názoru správné zákonem zakázat konzumaci psího masa, protože ve velké většině případů tuto konzumaci provází brutální zacházení se zvířaty.
16. 04. 2008 | 12:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Martine,

víte, jaký je rozdíl mezi pojídáním jednoho druhu zvířat a sexuálním zneužíváním nezletilých?

Že to druhé je zakázáno zákonem, kterým se u nás musí řídit každý včetně cizinců, a to první se sice některým lidem hnusí, ale zákon to nezakazuje. Ten rozdíl mi přijde dost podstatný.

Zhlédl jsem ta videa, které zde avizovala slečna sab. Jsou odporná a to, co ukazují, je zavrženíhodné.

Viděl jste někdy videa Greenpeace, jak norští a japonští rybáři zabíjejí kytovce? Či jak jak třeba Laponci ubíjejí tulení mláďata holemi, aby nepoškodili jejich vzácnou kůži? Či třeba nakládání jatečního skotu do vagónů u nás?

Já ano. A přesto tyto snímky nic nevypovídají o Norech, Japoncích, Laponcích či Češích. Jen o brutalitě některých z nich. Stejně tak jako ta videa z Číny. Řekl bych, že až tohle pochopí většina lidí, bude se nám všem žít lépe.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 12:52

Pepa Řepa napsal(a):

To Čochtan
asi vás zklamu, ale já bych taky nepozřel pražené larvy v Thajsku nebo opičí mozek v Číně.
Takový fajnšmekr zase nejsem. Já mám problém i s králíkem.
16. 04. 2008 | 13:01

martin napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale. Dlouze jsem o všem přemýšlel. Mé příspěvky vycházely do jisté míry z určitého emotivního šoku nad tou hrůzou co jsem viděl. Jsou na světě slušní lidé a bezcitné bestie, kvůli bezcitným bestiím nemůžeme odsoudit celý svět. Myslím si, že není dobré odsuzovat všechny asiaty, je nutné jim vysvětlovat, že tato jejich tradice je v naší civilizaci dosti problematická. Nehledě k tomu, že jsou tyto tradice dosti na ústupu. Jinak řečeno udělejme si pořádek sami doma, jak se někteří češi chovají ke zvířatům viz dnešní zprávy. To ani nemluvím o tom, kolik lidí v mém okolí našlo uvázaného psa v lese nebo vyhozeného do kontejneru a podobně. jeden místní občan umlátil psa kladivem a podobně. To ani nemluvím o tom, na kolika farmách chcípá dobytek hlady. Takže zamysleme se sami nad sebou a pak kritizujme druhé. Pokud jsem někoho naštval, tak se omlouvám a mějte se všichni moc fajn.
16. 04. 2008 | 13:44

Sab. napsal(a):

Já bych také k tomu něco řekla, ale nejprve se chci zeptat pana Stejskala, který obhajuje právo Vietnamců na dodržování vlastních tradic a zvyků. Souhlasíte i s právem Norů, Japonců a Laponců na dodržování jejich tradic? Souhlasíte tedy např. se zabíjením velryb /myslím aspoň těch, kterým nehrozí vyhynutí/? Já ne. A vy? A nezapomeňte Váše stanovisko bude o vás vypovídat.
16. 04. 2008 | 13:55

Sab. napsal(a):

Quan: "Chci se zeptat, jestli jste taky proti chování domácí mazličkům?Netrpí taky nesvobodou?Není lepší nechat je volně žít v přírodě?Vsadím se, že můj postoj nedokážete pochopit".

sab: Pes domácí a kočka domácí jsou druhy domestikovaných zvířat, která jsou silně vázáné na člověka. Potulné kočky a psi bez pána strádají. Znám z jižní Evropy, z Řecka, kde je plno potulných psů. U nás jsou to potulné kočky. Trpí hla dem, zimou, nemocemi. Dožívají se v průměrně 2let. Pes je nejšťastnější po boku člověka, raději zavřený s člověkem v paneláku než sám na velké zahradě na venkově. Nechávat psi dlouho zavřené doma je samozřejmě špatné, člověk musí svému psu dopřát řádění venku, výlety...u koček je ten problém, že chodí ven samy a to je pro ně nebezpečné. U koček je dilema: dlouhý a poměrně nudný život nebo krátký a dobrodružný? I kočka, která se ráda dlouhé dny toulá, chce mít svůj bezpečný domov.

Prosím vysvětlete mi jak chcete psi a kočky nechat žít volně v přírodě? Nepletete si psa a kočku s vlkem a tygrem?
16. 04. 2008 | 14:16

Sab. napsal(a):

mi jak chcete psY
16. 04. 2008 | 14:17

Sab napsal(a):

Nechávat psY

dávámsi za5z pravopisu!
16. 04. 2008 | 14:18

Sab. napsal(a):

zbytek chyb si opravte sami, nějak mě to vyčerpává, ta diskuse :-)
16. 04. 2008 | 14:20

Sab. napsal(a):

Trip napsal(a):
"Mám menší zprávičku pro Jardu a jiné,kteří pojídají psy v Čechách - jelikož pracuji v distribuci léků a vidím co vše se pro očkování a léčení psů dodává,muže být jejich konzumace poměrně nebezpečná - jsou to vesměs látky ZAKÁZANÉ používat pro hospodářsky chovaná zvířata,která jsou chována na maso atd.takže aby jste s případnými záhadnými chorobami nezamotali nejednomu doktorovi hlavu....."

sab: Dobrá připomínka. Dávám kočce i psovi tabletky na odčervení, na kterých je napsáno nepodávat zvířatům určeným ke konzumaci.

Druhá věc je, že i řádně odčervené kočky i psi mají ve svalovině zapouzdřené larvy a konzumace masa je nebezpečná. Stačí kousek masa špatně ohřát. Znám od lékařů případy východoslovenských romských dětí, které skončily s toxokarou v těžkém stavu v nemocnici.
16. 04. 2008 | 14:44

stejskal napsal(a):

Nesouhlasím, slečno sab.

Ale ne z nějakého hypertrofovaného soucitu k velrybám, ale právě proto, že člověk prakticky již některé druhy kytovců vyhubil (21 druhů je v Červené knize). Naopak řada jiných, které člověk neloví (a ani nikdy moc nelovil), je stále vcelku rozšřena např. kosatka dravá, kulohlavec černý, běluha atd.

Čili: nesouhlasím s vybíjením jakýchkoliv zvířat, a to zejména ze dvou důvodů:

1) Pokud se tak děje krutým a bezcitným způsobem (tradiční lov velryb bezesporu takový je).

2) Pokud zvěř hubíme takovým způsobem, že hrozí jejich vyhynutí.

Z toho vyplývá, že jsem zcela zásadně proti stahování psů zaživa a podobnému mučení. Ale jinak nevidím důvod, proč by je někdo neměl jíst, když mu chutnají. Mně zas moc chutnají nutrie čili vodní krysy.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 15:13

stejskal napsal(a):

Pane Martine,

díky za Váš text. Klobouk dolů, málokdo je schopen takovéto reflexe své vlastní úvahy. Velmi to oceňuji.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 15:15

Sab. napsal(a):

Další moje komentáře z čas. důvodů později. Jen ještě otázečka- jak se Vám pane Stejskale líbil dram. text http://paveltrtilek.czweb.o... ?

Nejen psím nebo krysím masem živ je člověk, chce to i duševní potravu, umění...
16. 04. 2008 | 16:41

stejskal napsal(a):

Nerad čtu scénáře, slečno sab, ale při letmém přehlédnutí to vypadá docela zajímavě. Názor bych si ale dokázal udělat jen, kdybych viděl (či alespoň slyšel) tento text zinscenovaný.

Jinak s tím uměním resp. duševní potravou děkuji za doporučení. Někdy to zkusím.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 16:53

pusinka napsal(a):

Já se domnívám, že národy s velrybářskou minulostí mají právo své staleté tradice pěstovat a rozvíjet, zvláště když jde o lov druhu, který není vzácný. S inteligentními prasaty také nezacházíme na jatkách v rukavičkách. Nutit někomu náš sentimentální pohled na velryby a delfíny je kulturní imperialismus a xenofóbie. Kytovec je zvíře jako každé jiné. Nevidídím důvod, proč by někdo neměl jíst velryby a delfíny, když mu chutnají. Delfínům vyhynutí nehrozí a jsou velmi chutní, zvláště mláďátka.
16. 04. 2008 | 17:45

martin napsal(a):

Dobrý den.
Z přítomností asiatů na našem území nejsem dvakrát nadšen, stejně tak jako z rusů ve Varech. Nicméně mám dotaz? V čem si myslíte, že je přínos vietnamců pro naší zemi čím nás mohou obohatit. Otázka je trochu provokativní, ale není myšlena ve zlém. Myslím si, že je to pro slečnu Lin dobrý námět na další blog.
17. 04. 2008 | 14:25

Sab. napsal(a):

Jsem tady, abych připomněla, že jsem na vás všechny nezapomněla, jen mi schází čas.

MMCH dostala jsem avízo na osobu, která monitoruje vietnamské psí řezníky na západě Čech. Jde prý o dost velký rozsah. Budu se informovat a ještě chci zde něco odpovědět do diskuse.
17. 04. 2008 | 14:30

Sab. napsal(a):

Ahoj Martine, to je mi ale synchronicita :-)

Mě zajímá odkud berou Vietnamci ty psy, ale možná jsem na stopě.
17. 04. 2008 | 14:33

martin napsal(a):

Já vás zdravím Sab.
Vzhledem k tomu, že mám v e-mailovce svoje jméno, nemohu jej zveřejnit zde na webu, ale přesto bych se s Vámi rád spojil, neboť nám jde o stejnou věc a rád bych si vyměnil poznatky a názory na tuto závažnou problematiku ale nechci to probírat zde na diskusním fóru. Pokud máte zájem, navrhněte jak se spojit (myslím mail).
17. 04. 2008 | 14:58

Sab. napsal(a):

Martine, napiš, i když já jsem zastáncem řešit vše veřejně a otevřeně. Já píši, co si myslím o muslimech i Vietnamcích. Svobodu slova stále ještě máme. Ohledně nezveřejňování svého jména tě ale chápu.

Kdo chce, ať mi napíše i Vietnamci, sem nebo na mejl, budu o nich psát na svých www-víc hlav, víc rozumu
Sabrina-animalrights@seznam.cz
17. 04. 2008 | 15:43

Sab. napsal(a):

klidně mi tykej, všimla jsem si, že ti tykám a ty ne
17. 04. 2008 | 15:45

Zbultran napsal(a):

No já jsem ten vegetarián a tak nejím ani psy ani to hovězí či vepřové :-)
18. 04. 2008 | 07:41

Zbultran napsal(a):

Ale zapomněl jsem dodat, že se mi tvoje blogy líbí a rád je čtu. A vietnamci mi nevadí :-).
18. 04. 2008 | 07:44

Sab. napsal(a):

Dozvěděla jsem se před chvílí od nejmenovaného, důvěryhodného zdroje hrozné věci o Vietnamcích. Je to horší než jsem si myslela. Prý bežně u nás mučí psy podle asijského víry, že maso mučeného zvířete lépe chutná má léčebné účinky. To jsem nepředpokládala, myslela jsem,že se to děje jen v Číně a Koreji a ne u nás :-(
18. 04. 2008 | 12:59

Sab. napsal(a):

opr. podle asijské víry, že maso mučeného zvířete lépe chutná a má léčebné účinky
18. 04. 2008 | 13:02

Sab. napsal(a):

Jsem dnes naštvaná, protože jsem si něco vyslechla...Vidím, že Vietnamci se vyjadřovat k tématu moc nechtějí. Asi nemají chuť k přímé, opravdu otevřené diskusi o problému. Chuť k zabíjení psů -i krutému -mají...Češi se zase, jak je jejich národním zvykem, zbaběle krčí nebo vietnamskému konzumnímu vztahu ke psům přikyvují, dokonce jim psy prodávají.

Posílám článek. Článek není jen o necivilizovaných Vietnamcích, ale lhostejných a zbabělých Češích. Nevím, co je horší.
Opravdu jsme lhostejní?

Hnus a odpor. Pocity, které ve mě vyvolaly opětovné nálezy zbytků psů. Ne proto, že bych nikdy neviděla mrtvé zvíře, ani proto, že v naší kultuře je pes společníkem člověka a ne jateční zvíře. Prostě proto, že je někomu naprosto lhostejné, kam zbytky odhodí a kdo je najde. Prostě proto, že mezi lidmi koluje mnoho informací o způsobu zabíjení psů. Prostě proto, že na jedné straně se ochránci přírody snaží zachraňovat týrané psy a na straně druhé nikdo není ochoten dosvědčit, byť o tom ví, jak umírají psi, jejichž zbytky se pak objeví někde na skládce. Jasně, jedná se jen o zvířata. Jen o zvířata? Mlčeli byste i v případě, že byste se stali svědkem jiného, horšího , činu?
http://chebsky.denik.cz/naz...
18. 04. 2008 | 15:38

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale, co na to vše říkáte?(tedy všechno veřejně zatím říct nemůžu) A vy Lin?
18. 04. 2008 | 15:47

Sab. napsal(a):

V klubu Hanoj jsou tak agresivní. Proč? Hlavně ten Rus a Čech(?)

http://www.klubhanoi.cz/kni...
18. 04. 2008 | 20:31

Diem napsal(a):

copy from KlubHanoi
Mezi diskutujícimi jsme neměli ještě vegetariánku. Myslím, že nemáte jenom problém s pojídáním psu, ale problémy s ruznými masokombináty. A ohledně Vaší rady o distancování se od psího masa je nemožná. To jako byste nutila muslimy z den na den jíst vepřové, i kyž vím že jste vege. Jezení psu v Asii má dlouho tradici, psí maso patří k nejdražším, v čr ho seženete v rozmezí 250-350kc/1kg. Ale v koreji už mladí nejí psi, přišla k nim západní zvyklosti, a chodějí do McDonaldu a KFC. Staří a politici si tam furt pochutnávají na psím mase. A až vietnam dostihne taky záp. zvyklosti, tak možná se také distancuje od psího masa.Ale chce to dlouhý čas. Tady v čr mladí se od toho distancuji, ale starší a nový příchozí si na tom furt pochutnavají.
19. 04. 2008 | 10:07

Diem napsal(a):

copy from Klubhanoi
Heledte se, nejsem žádný duchovní Asiatu, abych řekl že se to nesmí jíst, protože si to záp. společnost nepřeje. A Kdyby takový člověk existoval, tak zde přichází jedno cz přísloví "zakazané ovoce nejvíc chutná". Poslední dobou se to rozmáhá, protože je to medializovaný, ale je to pořad jak to bylo. Když sledujete ty media, tak si všimnete že je to stále dokola. žije tu kolem 50 tisíc vncu, a denodeně by mizeli z utulku 50 tisíc psu je nemožné. Psí maso není dennodení jídelníček, ale maso na velké události.Ale nechme to být, stejně nic nevyřešíme. Co říkáte tomu jak opili kočku a pak ji nechali roztrnout pitbultem?
19. 04. 2008 | 10:08

Diem napsal(a):

Milá Duong Thuy Linh,
Dovolte mi napsat kritku na Vaši osobu. Při mnoha diskuzích s mými vrstevníkami, kteří v čr strávili většinou svého času.Upřímě řečeno na Vaši osobu nepadala chválihodná slova. Proto jsem ze zvědavosti přečetl všechny Vaše články. A co mohu říct měli pravdu.Nic nemám proti tomu co píšete, ale tim stylem jak to pojímáte, když si udělám obraz.Se mi zdá že vy nejste vietnamka jak o sobě tvrdíte, ale česka s vn kořeny. Měl jsem stejné problémy, když mi bylo 15-18, a byl bych schopen to napsat stejným stylem jako vy. Tím starší jsem čím si více uvědomuji svého puvodu. Z pohledu čechu bych řekl to je dobré aspon se něco dovíme, ale v článcích se objevuji tolik zavažných chyb, kteří češi ani neví. Jak jste zmínila že nemáte moc vn kamarádu, tim osuzuji že ani nevíte moc o vn kultuře a zvycích.Ale problémem že váš blog navštěvuje dennodeně tisíce lidí a to mě znepokujuje. mě se připadá že chcete vlez čechum do xxxx, i za cenu uražení vlastních rodiču a vietnamcu. Prosim Vás hledejte více odkud pocházíte, udělejte si více vn kamarádu. prostudujte si více o vn kultuře.
A velice mě znepokojuje zpráva že jezdíte s Klubem Hanoj na přednášky o vn kultuře.
19. 04. 2008 | 11:31

Sab napsal(a):

Dobrý de Dieme,to je náhodička, že?
tady se nějak kopíruje :-)

copy from KlubHanoi

Psy - Lala, 18.04.08

Ježíši, přestaňte konečně s těma psama, jsou to taky jen debilní smradlavá zvířata co serou na chodníky, je lepší je všechny cpát do plynu, buďte rádi, že Vietnamci je zabíjí pro maso, já bych je přímo zakopal. Co s tím furt máte, vy žerete taky zvířata, koukněte se jak zabíjíte koně pro salámy a prasata, jak je pitváte atd. Jsou to taky zvířata, psy nejsou výjimkou. Dejte těm Vietnamcům pokoj. Hnusíte se mi. Debilové

NECHTE TOHO - Vasilij, 18.04.08

hele nechcu byt nezdvorili, ale jestli je tu nakej rasista, kteremu vadi Vietnamci, vietnamska kuchyne bo neco s Vietnamem, tak si ho podam 1. Právně(tj. obzaloba z rasistickich aktivit) a 2. rucne!!!!! Ja nejsu vietnamec ale vietnam obdivuju( pro me 2. nejoblibenejsi zeme hned po SSSR)!!!!!!
A radsi pomluvajte Amiki, za to co Vietnamcum udelali ve vietnamske valce (1968-1974)!!!!!!
19. 04. 2008 | 15:05

Sab. napsal(a):

Všimla jsem si, že hodně Vietnamců útočí na Lin, že není dost vietnamská?(sic ??!!)

Hm, kritika osobnosti, to zní tak nějak soudružsky, komunisticky. Neměla by Lin provést sebekritiku? Máte divné manýry.

A co je špatného na tom být češkou s veitnamskými kořeny? Proč Lin vydíráte? Nemá právo být tím, čím chce být ona sama?

Já bych mohla zase naopak tvrdit, že mnoho Čechů leze Vietnamcům jak píšete do xxxx.

Nejste xenofob a nacionalista, pane Dieme? Nechápu potom, proč se stěhujete do Česka.
19. 04. 2008 | 15:19

Sab. napsal(a):

Kritika od jiné Vietnamky: "Thuy Duong nevi, o cem pise. Ta moc vietnamska neni".

Diem: "ale v článcích se objevuji tolik zavažných chyb"

jakých?

"i za cenu uražení vlastních rodiču a vietnamcu".

Urážení rodičů a Vietnamců ?Nevšimla jsem si. Kde?
19. 04. 2008 | 15:51

Doktor napsal(a):

Znáte to. Když žiji v nějaké zemi, tak dodržuji její zákony a zvyklosti. Budu.li žít v indii nebudu jíst hovězí, budu.li v muslimské zemi nebudu jíst vepřové. Žiju-li v Ćechách nebudu jíst psy. Je to naše zvyklost - tradiční a tak i když jsem cizinec jsem tu hostem
a tak se také chovám.
20. 04. 2008 | 06:59

Bára napsal(a):

Po přečtení diskuze musím říct, že hysteričtěji tady vyznívají příspěvky od lidí, co tvrdí, že čeští pejskaři jsou zaujatí. Ano, i já jsem zaujatá.
Morová rána, jedenáctka a spol.
Najděte si internetové stránky např. org. PETA, videí a obrázků z asijských krajů je tam habaděj a pak suďte, zda my, čeští pejskaři jsme hysteričtí.
to:Sab.
tleskám Vám a přeji hodně úspěchů v tom co děláte, na ty ignorantské plky tady nedejte.
20. 04. 2008 | 09:34

Sab. napsal(a):

Omlouvám se, chtěla jsem tady ještě hodně věcí probrat, ale sbírám materiál ke článku, je toho moc a času málo. Volají mi lidé, píší mejly, taky hledám po netu. Je to všechno moc smutné.

Doktore, Vietnamci dělají jenom to, co jim dovolíme. Pan Stejskal, redaktor blogů, doporučuje postavit psí masokombinát (lehce parafrázuji, ale je to tak). To je obrázek dnešní Evropy...Viz také muslimové.

Báro, nebyla jsem vůči Vietnamcům nijak zvlášť předpojatá, ale co se dozvídám...Je to pro mne nepřijemné překvapení. Na ignorantské plky nedám. Řídím se svým svědomím a hlavou. Stádo ať si křičí :-)

Nemůžu všechno zveřejnit, nemám důkazy. Ale podle svých sil na tom pracuji. A nejsem sama. Práce úřadů a policie stojí ale jak je u nás zvykem za xxxxx.

Budu taky psát poslancům, nejlépe by bylo změnit znění zákona a psí maso výslovně zakázat.

zatím jenom odkaz s fotkami z čes. novin:

http://azpravy.atlas.cz/dom...
20. 04. 2008 | 10:02

bigjirka napsal(a):

Já nevím... mě psí maso nechutná a celkově se mi to spíš ekluje. Cikáni taky žerou psy, u nich to nevadí?
20. 04. 2008 | 18:13

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Takze sebekritika prichazi!
Mily Dieme, pokud uz mate potrebu nekoho verejne kritizovat, prosim, opiste aspon spravne jmeno. Nakonec to jmeno neni tezky jen pro Cechy, jak tak pozoruju:-)
Znova opakuju, ze vse, co pisu, co kde rikam je muj osobni nazor. Vychazi i MYCH zkusenosti a vsichni moji blizci kamaradi banani se mnou souhlasi. Pokud Vy, Dieme, nekde shledavate fakticke chyby, muzete se inspirovat kolegou Vuong Y Kien, ktery tu pise komentare delsi nez clanky:-D
Nikdy jsem nerekla, ze jsem JENOM Vietnamka nebo JENOM Ceska. To bych musela vyrustat ve skleniku. Jestli jsem dostatecne vietnamska...to byste zrovna VY nemel hodnotit. Osobne me neznate. Nevite, ze mluvim plynule vietnamsky, ze mam jak ceske tak vn kamarady. Nevim, kde jste jako vzal to, ze jich mam malo, to me fakt dostalo 8-O.
20. 04. 2008 | 22:32

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Navic se s vn komunitou stykam, neziju izolovane, proc by? POsloucham vn hudbu, ctu vn noviny(ty vydavany v Cesku bohuzel teda stoji za nic:-( a jezdim pravidelne domu do Vietnamu.
Samozrejme semnou nemusite souhlasit, ja tady svy nazory nikomu necpu. Jenom komentuju zivot ze SVYHO uhlu pohledu. Akorat je mi celkem k smichu, kdyz kritici jako Vy a vazeny pan Kien mi tady tvrdi, ze nezije v paralelnim svete a pritom ma ceske obcanstvi a mluvi plynule cesky.
To, ze jezdim s klubem HN na prednasky o vn detech na ceskych skolach...to Vas znepokojuje? A co Vas znepokojuje nejvic? Ze tam rikam, jak jsem se dostala do Cech? Jak jsem se integrovala do spol.? Nebo jak jsem zvladala cj? Ja tam rikam pouze svy zkusenosti, na odborny vyklad jsou tam holky z klubu HN. Jestli jste natolik znepokojen, ze nemuze v noci usnout, tak jim zkuste napsat. Treba Vam vyhovi a zakazou mi cehokoli se ucastnit:-)))
Mmch Cechum nemusim lezt do xxxxx. To bych asi nepsala, ze cesti kluci nejsou dost dobry pro nase rodice co by nasi partneri na zivot. To bych je asi nezadala, aby se pokusili respektovat nase zvyky a tradice.
Jinak kdybych urazela svoje rodice, tak tu nesedim v poklidu na koleji, ale nejspis nekde pod mostem. Vsechny clanky si moji rodice precetli a chapou me. Takze prosim o dukazy, dle nichz me obvinujete z urazeni vlastnich clenu rodiny!
Hezky novy tyden preju, Duong
20. 04. 2008 | 22:43

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ted jsem si uvedomila, ze jsem moc asi sebekriticka nebyla...tak jo, priznavam se-kdyz jsem nervozni nebo nastvana, nadavam vietnamsky(nikdo mi totiz nerozumi:-) a pritom si rovnam knihy v policce podle abecedy. Trochu uchylny, ja vim...jsem prece jenom banan.Dobrou noc
20. 04. 2008 | 22:46

martin napsal(a):

Myslel jsem, že již se do diskuze nezapojím, ale musím. Nemá smysl rozebírat etickou stránku celého problému, ale platí: Zákon na ochranu zvířat zakazuje týrání zvířat. To musím dodržovat bez ohledu na své tradice. Proč? Protože to je zákon. Pokud budu žít v zemi, kde je islámské právo, budu jej dodržovat. Proč? Protože to je zákon. Tradice nesmí stát a nemůže nad zákonem. Nechci-li dodržovat zákony nějaké země, nemohu v té zemi žít. Nebudu žít přece někde kde mi zakazují něco co mám rád. Naučme se dodržovat zákony nic víc nic míň. Toto platí nejenom pro asiaty, ale pro všechny nejenom cizince.
21. 04. 2008 | 00:37

Ivo napsal(a):

Nedivím se, že jsou Vietnamci na slečnu Duong naštvaní. Píše o nich někdy kriticky. Myslím, že problém je v tom, že Vietnamci si hodně potrpí na slušné vychování, a naopak nejsou zvyklí tak kritizovat jako Evropané a tím pádem ani přijímat kritiku.
21. 04. 2008 | 10:08

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ano Ivo, Vietnamci tezko snasi kritiku. Hlavne od mladych holek, co dle nich o zivote skoro nic jeste nevedi, se neslusi, aby mluvily o problemech nahlas. Ja prave nechci tady kecat oslavujici zpevy na vietnamskou komunitu nebo naopak zas lezt Cechum do xxx. Proste rikam fakta ze svyho uhlu. Je mi lito, jestli nekomu ublizuju, ale rozhodne to nedelam vedome. Takze dekuju za pochopeni, pripominky si rada vyslechnu.
21. 04. 2008 | 11:24

Diem napsal(a):

Zprvu se omlouvám za to oslovení, protože mě pomátlo pořadník jmen v seznamu bloggeřu. Asi je pro čechy dost těžká naše jména. Já Vás nechci odrazovat od psaní, články jsou celkem dobré, ale mě spíš vadí tím stylem jakým píšete, to si každý čech muže vykládat jinak, a pak muže dojít k neporozumění, viz. příspěvky pod článkami. Uvedu 1 z příkladu "Nedávno jsem se jich vážně zeptala, jak by reagovali na to, kdybych si přivedla domů českého přítele. Nejdříve na mě vylekaně zírali a snažili se vystopovat sebemenší důkaz, že někoho takového už v Praze mám.„No, kdyby mě porazil v pití rýžového vína, tak bych ho bral!“ říká s pobaveným výrazem můj otec" touhle větou si někteří češi myslí, že jsme třeba rasisti anebo buhví co, bylo by lepší napsat: "Všeobecně se vnkám líbí čeští kluci.Mý rodiče nejsou s tímhle vztahem moc spokojeni, protože se bojí, že tam budou kulturní a zvyklostní rozdíly, a určitě by se báli že mě ztratí, tak preferují radši vn kluka, který našim zvyklostem rozumí.Proto muj otec mě občas škadlí větou, to jenom kdyby mě porazil v pití ryžového vína"...anebo dodatek "no když jsem šla se svým psem na přehlídku, tak někteří češi se na mě koukali jako bych zpadla z vesmíru, asi tady není zvykem, aby vnka chodila se psem na přehlídku" a další. Fakta o vn kultuře taky nejsou přesná. Duong nemusíš to přede mnou skrývat, takové pocity jsem měl taky, když jsem byl náctiletej. Musíš si uvědomit, že češi nás nikdy nebudou brát za rovnocenného.Ale vždycky se na nás budou koukat z vrchu, potrvá to ještě 1-2 generace než nás budou brát vážně. Míšené vztahy v usa,záp. evr. je normální a rodiče dětem to nezakazuji. Ale česko na to není připraveno, ale vše ukáže čas...
21. 04. 2008 | 19:04

Diem napsal(a):

ale určitě bych se vsadil, že kdybych napsal komentař ve vietnamštině, tak bys polovinu nerozuměla bez pomocí slovníku.A tím předešlým příspěvkem není korán abys sis brala vnce. Každej at si vybere kohokoli, hlavně že se rozumějí.
21. 04. 2008 | 19:20

anet napsal(a):

Pročetla jsem si celou diskuzi a některý příspěvky mě vskutku pobavily, nad jinejma zase žasnu... Každopádně lidi, který tady od boku vypálej "nesnáším Vietnamce" kvůli tomu, že zvyky v jejich kultuře jsou odlišný než tady u nás, trochu přitažený za vlasy zdá se mi. A rozhodně bych tady nekritizovala člověka podle toho, co jste někde od někoho slyšeli nebo podle pár článků...

Lindo, moc Ti fandim a jen tak dál... =)
21. 04. 2008 | 21:12

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Diem, nevim, proc bych pred Vami mela neco skryvat. Za svy pocity se nestydim. Kazdopadne dik za snahu o korektury, ale asi je nevyuziju, muj korektor by to asi nerozdychal, kdybych ho vymenila za jineho banana. Muj styl Vam nevyhovuje jo, no tak s tim asi nic nenadelam. Jinak byt Vami, moc bych v budoucnu nehazardovala. Ja s psanou vietnamstinou(pokud nejde o odborny texty) nemam problemy, klidne piste komentare ve vn, bylo by to je krajne neslusny k ceskym ctenarum:-)
Co se tyce toho, jestli na nas koukaj cesi zvrchu, tak to je asi ruzny. Ja teda vetsinou se stykam s takovymi, kteri me berou jako sobe rovnou.
21. 04. 2008 | 23:09

Sab napsal(a):

Pro pobavenou Anetu, které se líbí všechny tradice a zvyky, takhle se dodržují tradice v moderní, bohaté, "vyspělé" Koreji.

http://www.east.org.tw/01/l...
22. 04. 2008 | 07:07

Sab. napsal(a):

Jak si uvařit dobrý oběd,foto krok za krokem:

http://www.pbase.com/boogie...

Není to z Vietnamu, abych někomu nenasazovala psí hlavu :-(
22. 04. 2008 | 07:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy