Mami, chodím s Čechem

17. 03. 2008 | 09:25
Přečteno 47670 krát
Je sobota večer. Naši se vracejí z obvyklého nákupu v SAPĚ. Jako každý týden přinášejí nejoblíbenější časopis vietnamské komunity. Na titulní straně je zpěvačka Hong Nhung, něco jako vietnamská Lucie Bílá, vyfocená v objetí se svým novomanželem, jakýmsi vysokým a dosti atraktivním blonďákem.

„Ta má ale štěstí! Klofla v Americe nějakého zbohatlíka,“ říká maminka. A mě napadne, co kdybych JÁ si vzala Čecha, Slováka nebo taky Američana. Mluvila by taky o štěstí?

Jelikož jsem dospívala v českém prostředí, navíc v malém městě, kde nežili Vietnamci mého věku, naši jen bezmocně sledovali, jak mě to fyzicky táhne spíše k těm vysokým a pohledným Evropanům.

Nedávno jsem se jich vážně zeptala, jak by reagovali na to, kdybych si přivedla domů českého přítele. Nejdříve na mě vylekaně zírali a snažili se vystopovat sebemenší důkaz, že někoho takového už v Praze mám.

„No, kdyby mě porazil v pití rýžového vína, tak bych ho bral!“ říká s pobaveným výrazem můj otec. Marně pátrám v paměti, zda už někdy takový člověk překročil náš práh. Načež mě maminka vrátí zpátky na zem svou jasnou odpovědí. S kamennou tváří mi sděluje, že by mi takový vztah samozřejmě nezakazovali, ale pro požehnání ať si jdu k sousedům. A to jsem si bláhově myslela, jak liberální a pokročilé rodiče to nemám! V tomhle směru se asi shodnou všichni Vietnamci ze starší generace. Vietnamka patří k Vietnamci a naopak, jakékoli vybočování z řad vlastní rasy se neschvaluje.

Když si Čech vezme Češku stává se, že vztahy s tchýní a tchánem nebývají většinou nejlepší. Partneři banánových dětí to mají snad ještě jednou tolik komplikované.

Z vlastní zkušenosti vím, že zpráva o tom, která holka má jakého kluka se šíří v naší komunitě děsně rychle. Ale rozhodně by nepřekonala rychlost, kterou by se rozšířila zpráva o Vietnamce, která chodí s Čechem. To by snad slavní fyzikové museli přepsat všechny učebnice, kde se definuje rychlost světla, kterou nic nepřekoná.

Jak to doopravdy u nás probíhalo si přečtěte zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kopidová napsal(a):

Tak to vás docela lituju. Vzbouříte se?
17. 03. 2008 | 09:32

Silvie napsal(a):

To jste mě docela překvapila - v mém okolí žije hodně Češek provdaných za Vietnamce a naopak. Jejich děti (mimochodem - ze smíšených manželství znám jenom samé krásné dívky) chodí s dcerou do školy. Neznám nikoho, kdo by se nad tím pozastavoval - tedy z Čechů. I když, musím přiznat, Asiaté mě naprosto nepřitahují, na můj vkus jsou příliš drobní a málo mužní.
17. 03. 2008 | 09:37

klarasamkova napsal(a):

Milá Bguyen, až tahle situace u Vás nastane a budete chtít přátelské porozumění, zazvoňte u mích dveří.... Vzpomínám, jak právě před patnácti lety se ke mně dostavili moji rodiče, aby mi sdělili, že můj sňatek s cikánem je prostě nepřijatelný a předem odsouzen k absolutnímu krachu.... V rozporu se svou povahou jsem tehdy DEVĚT HODIN držela ústa, říkala ano, maminko, ano, tatínku a posléze jim sdělila, že si Veselého stejně vezmu... Ne že by to bylo úplně ideální manželství, ale na rozdíl od ostatních manželek jsem já schopna přiznat, že dotyčný Veselý to též se mnou nemá lehký....
Totéž bylo na straně manžela, který si dovlekl do tradiční romské rodiny gádži, tedy osobu s neprověřeným rodokmenem, chudou, černou (hrůza - kdybych byla alespoň blondýna!!) a starou (ve třiceti, když jsme se brali, bych byla v tradiční romské komunitě taky třeba babička). Jediné, co mne zachránilo, e jsem byla jedinou ženou v okolí, kterou si Ivan byl ochoten vzít. Poté, co třikrát utekl ( z toho jednou oknem) z námluv domluvených rodinou, už totiž tato nad ním zlomila hůl...
Takže nev ěšte hlavu, všude je to stejné :-)
Přejde to.....
Jednou takhle o půlnoci mi volala moje máma, která se právě dodívala na slavný film se Sidney Poitierem ůHádej, kdo přijde na večeři". Smála se: oni byli u nás v obýváku když to točili???
Ačkoliv se nám naši rodiče zdají být staří a zkostnatělí (ostatně i moje devítilété dítě mne považuje za něnco jako chodící mumii), povětšinou takoví nejsou. Dokonce povětšinou jsou daleko flexibilnější, než bychom my očekávali....a nakonec pochopí, že jde o jediné - o lásku. KVS
17. 03. 2008 | 10:18

nuba52 napsal(a):

Jedna z mých 4 dcer před časem několikrát navštívila Japonsko, a z těchto cest si jednou přivezla svého do dnešních dob přítele Hidesu.
Je to velice sympatický mladý muž, naprosto otevřený a pozitivní. Nějakou dobu to vypadalo na vážný vztah.
Nakonec musím upřímně říci, že jsme si s manželem úlevně oddechli, když dcera zakotvila v manželském přístavu s chlapcem téměř odvedle.Jak se říká, létala po celém háji, usedla na samém kraji. Říkám to z toho důvodu, že představa, jak létáme na návštěvu za vnoučaty přes půl zeměkoule a při letu se učíme japonsky, byla skličující, ale nic bychom nenadělali, jsme rodiče poměrně svobodomyslní a tolerantní. Teď mám radost ze dvou krásných vnoučat, která mi pravidelně každý víkend zdemolují celý byt, který s předstíraným klidem vždy znovu uklidím.
17. 03. 2008 | 11:10

Bagr napsal(a):

Doporučuji také http://www.mezi-svety.cz/66...
Myslím si, že to platí všude; všichni rodiče, kteří mají o své dítě starost, jsou přepadlí, když zjistí, že se pouští do kultury, o které oni sami moc nevědí. V Česku se ale rozvede 50 % manželství, takže být jimi, děsil bych se úplně stejně, kdyby mi potomek oznámil, že chodí s tuzemcem ((o;
17. 03. 2008 | 11:18

suchánek napsal(a):

KVS:

nemyslím to zle ani útočně (to vůbec), ale občas se mi stane, že mě v té změti diskutujících některá chyba opravdu praští rovnou mezi oči. (kdyby tady existovala možnost psaní osobních vzkazů, využil bych ji).

tak tedy :-) :
výraz MÍCH neexistuje a doufám nikdy existovat nebude. vždy MÝCH. (třeba se vám to někdy bude hodit - jaKÝCH, MÝCH).

(Je počestného buržoazně-úřednického původu s nepřerušenou řadou pedagogů na všech úrovních v pěti generacích.)
17. 03. 2008 | 11:46

Morová rána napsal(a):

Lin,
chybí mi jedna podstatná maličkosr. PROČ by to vašim rodičům vadilo?
17. 03. 2008 | 12:01

Bagr napsal(a):

Pane suchánku, i když minu bez povšimnutí malá písmena na začátku vět, napočítal jsem ve vašem příspěvku letmo dvě chyby. To gratulujme (o; Ale o to tu opravdu nejde.
17. 03. 2008 | 12:02

Bagr napsal(a):

Morová rána:
Obecně se ve vietnamské komunitě má za to, že Češi jakožto národ se více rozvádějí a z toho vyplývá, že jsou méně věrní, šťastní... Vizte http://www.mezi-svety.cz/66...
17. 03. 2008 | 12:04

suchánek napsal(a):

Bagr:

zkuste přistát se svým letadlem a a udělejte komplexnější korekturu, fakt mě to zajímá :-)
17. 03. 2008 | 12:08

lai napsal(a):

Jak videt u vietnamcu buji rasismus, to ovsem nikdo nekritizuje. Prijdou sem bez pozvani, zivi se tu smelinami, padelanim, podvody, neplati dane, vetsina neplati zdravotni pojisteni a jeste nad nami ohrnuji nos a chovaji se rasisticky. Uzasna komunita, jednoho dne je vsechny nalozime a posleme zpatky do asie.
17. 03. 2008 | 12:11

Bagr napsal(a):

suchánek: Kromě dvakrát špatně řazené tečky za závorkou bez chyby. Jedna minus (o; (To je mi zábava...)
17. 03. 2008 | 12:19

fudoshin napsal(a):

co se týče žen, na rase mi v zásadě nezáleží.asiatky se mi vesměs líbí (stejně jako třeba cikánky)a nemyslím si,že bych měl předsudky nebo byl dokonce rasista.na druhou stranu vychovávat děti s někým, kdo je dost odlišný a neměli bychom společného jmenovatele je vážně dost obtížné a může způsobit pozdější zmatek u dítěte. nicméně u lin,která zde vyrostla,zná prostředí,zvyklosti a má povědomí o historii a kultuře, navíc vypadá vnímavá a učenlivá, by to myslím problém nebyl.spíše naopak.pokud se vysloveně nepodvolíš tlaku,tak se svým přístupem,způsobem myšlení i vzděláním, pokud se nehodláš vrátit do vietnamu,tak přirozeně směřuješ do smíšeného vztahu,takže na tvém místě bych se tomu nebránil.myslím,že to může být oboustranně obohacující a drobné nedostatky se lehce odstraní...
17. 03. 2008 | 12:28

Marina napsal(a):

Pro Lai:

První vietnamce sem dovezli české firmy už za komančů a že se za nimi vydají jejich rodiny, to se dalo čekat. Vietnamci sem nepřišli bez pozvání ... my jsme si je tu pozvali jako levnou pracovní sílu!
17. 03. 2008 | 12:41

suchánek napsal(a):

bagr: k tečkám, čárkám a velkým písmenům se stavím zásadně protestantsky, s klidem můžem tuhle debatu ukončit tečka -)
17. 03. 2008 | 12:42

C2H5.OH napsal(a):

No před 10 léty jsem se sešel s jednou brazilskou rodinkou. Oba manželé tak nějak trochu snědší, ale nic moc. Jejich 6 dětí hrálo všema barvama, a každé bylo jinak tmavé, a jedno bylo typický běloch - evropan.(upozorňuji, že to nebyly žádné socky, ale pán byl dost bohatý obchodník ze Sao Paula.) Tak jsem se nějak zeptal, kolikáté že to je manželství - prostě čecháček. Jorge na mne poslal manželku, která mi velmi důrazně vysvětlila, že ona, jako katolička má a bude mít jen jedno manželství a jediného otce svých dětí. No a pak vytáhla rodokmen. Předci těhle manželů pocházeli snad ze všech koutů a kontinentů světa. Prostě absolutní směska. No a ty geny se štěpily, štěpí a štěpit budou. Ale děti mají moc hezký a chytrý. Ovšem každé zdědilo jiné znaky po svých předcích.
17. 03. 2008 | 13:02

bigjirka napsal(a):

C2H5.OH - inu jako ty Mendelovy hrachy. Puškin taky měl negroidní rysy "přeskočené" po nějakém dědečkovi... Ale to snad ničemu nevadí :-)
17. 03. 2008 | 13:57

Petr Zenkl napsal(a):

Pane suchánku,
respektuji váš postoj k velkým a malým písmenům, nicméně bych vás rád upozornil, že slovo MÍCH existuje a je to citoslovce míchání.
Když už bych chtěl příspěvku paní dr.KVS něco vytknout, tak spíš to, že hned v oslovení napsala špatně jméno slečny Nguyen, ale pro překlepy mám pochopení také, zvlášť když jsou ty písmenka na klávesnici hned vedle sebe.
17. 03. 2008 | 14:01

LB napsal(a):

Když se tu tak rozebírá pravopis, autorce se taky něco podařilo: obĚtí s novomanželem ...
17. 03. 2008 | 14:20

Český synek Nguyen napsal(a):

Dobrý den Nguyen
Možná proto , že otec je Čech a liberál /matka je Vietnamka/ tak jsem tyhle "přežitky" v rodině nikdy neřešili....
Záleží od výchovy. Mám dvě sestry jedna si vzala američana druhá australana. Já léta chodím s dívkou ze Sofie, prostě tradice konta priority.
Mějte se hezky
17. 03. 2008 | 14:21

stejskal napsal(a):

Je mi líto, pane Mirku,

ale Kodex diskutujících tu opravdu musí platit pro všechny. Vašeho "idiota" jsem byl nucen smazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
17. 03. 2008 | 14:29

suchánek napsal(a):

tak se musím omluvit autorce, nechtěl jsem, aby se tu rozebíral pravopis. všichni z nedbalosti nebo nepozornosti uděláme nějakou chybu, autorce bych to nevyčítal vůbec, ale upozorňovat ve svém profilu (KVS) na pokolení učitelů a napsat něco tak příšerného, to mi připadá trochu jako faux pas.

mimochodem nguyen,
mám osobní měřítko, jak poznat, zda-li někdo česky psát umí nebo neumí, nevím, jestli ti k něčemu bude, ale kolikrát (obvzlášť v těchto diskuzích) poznáš, s kým máš tu čest.

to měřítko je:
1. standarT
2. vyjÍmka
3. by jste
pokud to někdo používá takto, jsem ostražitý.
17. 03. 2008 | 14:33

Kopidová napsal(a):

Nguyen: To by mě zajímalo. Pozoruji, že lidé, kteří žijí v jiné než rodné zemi (přestěhování, emigrace, apod.) často zvolí za partnera dalšího cizince (tedy třetí národnosti). Čím to je, nevíte? Průvodní jev multikulturalismu? Nebo vykořeněnost (hledají někoho, kdo by se cítil v nové zemi stejně osamělý)? Má to nějaký důvod, či je to náhoda?

Suchánek: Nechápu tedy, kde v sobě berete odvahu být arbitrem pravopisu, když jeho části vědomě ignorujete.
17. 03. 2008 | 14:36

tana napsal(a):

Milá Nguyen,
ve svém okolí znám několik dětí, jejichž jeden z rodičů je Vietnamec. Jsou krásné a chytré.
17. 03. 2008 | 14:53

suchánek napsal(a):

kopidová:
a) nejsem arbitr, jsem nechutný pozér
b) nejsem Suchánek, ale suchánek
c) ano, jsem často ignorant
d) prozradím vám sladké tajemství: diskutéři v internetových diskuzích vytvořili několik pravidel nepravidel, které žijí bez vysvětlení svým životem a učitelky češtiny se z nich můžou zbláznit. ignorace velkých písmen je jednou z nich.

a to je vážně už poslední příspěvek k tématu pravopis...
17. 03. 2008 | 14:55

Karel napsal(a):

Mě připadá přizené, že když žijí v cizí zemi, tak se snažím sžít s jejím prostředím a respektovat zvyklosti té země.
Žít v uzavřené komunitě znamená, že si chci část této země přisvojit podle vlastních pravidel - okupace.
17. 03. 2008 | 14:57

Mirek napsal(a):

Pro pana Stejskala

To, že mi smažete toho "idiota" jsem samozřejmě předpokládal a je mi jasné, že to víte.

Na tom celém mě zaráží jenom to, že pojem "idiot" je považován za vulgární a nevhodný a vysloveně rasistický a xenofobní příspěvek za nevhodný považován není. Věcně vzato, pojem idiot, jak jsem je použil není nadávka ale diagnóza.
17. 03. 2008 | 15:19

pH 77 napsal(a):

Idiot pro pana Stejskala: http://cs.wikipedia.org/wik...
17. 03. 2008 | 15:48

Mirek napsal(a):

Pro pH77: díky, to mě nenapadlo

Pro Lai: Váš duševní stav by se dal nejlépe charakterizovat Takto: http://cs.wikipedia.org/wik...

Pro pana Stejskala: Už je to korektní?
17. 03. 2008 | 15:57

stejskal napsal(a):

Pánové Mirku a pH 77,

děkuji za Vaše vtipné příspěvky. Už jsem to tu několikrát vysvětloval, ale rád to pro Vás udělám znovu.

Výraz "idiot" má přinejmenším dvě sémantické roviny: je psychiatrickou diagnósou (viz. Váš odkaz: Světová zdravotnická organizace podle vlastního třídění mentální retardace označuje za idiocii IQ jedince nižší než 35, přičemž v rozmezí 20–35 jde o idiocii prostou, při IQ nižším než 20 o idiocii těžkou; je zjevné, že takto postižený člověk neumí psát, a nemohl tedy být autorem žádného textu na těchto stránkách).

Anebo je míněn v přeneseném slova smyslu jako hrubá urážka. A urážky jsou na tomto webu v rozporu z pravidly.

Kdybyste tento web navštěvovali časteji, zjistili byste, že mám na rasismus velmi vyhraněný názor, se kterým se nikdy netajím a jsem s jeho zastánci ochoten jít kdykoliv do konfliktu.

Nicméně nejsem fanatik a nemažu úplně všechno, co se mi nelíbí. Rozhodnu-li se v takovýchto případech zakročit, musím být přesvědčen, že dotyčný text zavdává podezření z porušení paragrafu 198 resp. 198a Tr. z. Vyhledejte si ho, prosím.

Pokud toto podezření nemám, nemíním nikomu omezovat svobodu projevu, byť s jeho názorem nesouhlasím a přijde mi velmi odpudivý.

Pracovně se tento postoj nazývá demokracií.

Pane Mirku, pokud máte nutkavou potřebu si s těmi lidmi vyměňovat nadávky, zvolte prosím jiný server. Najdete jich na webu přehršel.

Přeji Vám klidnou, věcnou a korektní diskusi.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 03. 2008 | 16:14

Goxet napsal(a):

No bohužel se jedná o přetrvávající tradice. Neodsuzuji tradice ale jsem natolik naivní člověk že žastávám názor že Láska si cestu prostě hledá sama. Nehledě na to že v dalších Aspektech věcí je se jeví názor rasové čistoty jako něco ne zcela korektního vzpomene-li válku nedávno minulou. Globalizace celého světa je jev který nevyhnutelně musí kulmninovat i stavem věcí jakým jsou národnostní mezilidksé vztahy. Osobně se přikláním k názoru že je třeba zachovat kulturní jedinečnost, nikoliv však na úkor lidských vztahů. Osobně vám přeji mnoho úspěchů a jistou dávku nadhledu Nguyen. Hezký den,
17. 03. 2008 | 16:19

Čochtan napsal(a):

Nguyen,
když vašim rodičům vadí váš "nevietnamský" partner jen proto že není vietnamec, pak nemají zde co pohledávat. Takoví lidé pak vadí nám, a nejvyšší čas aby se sebrali a vypadli zpátky do Vietnamu. Nechápu kde vzali tu odvahu (nebo drzost) k nám přijít, když jim principielně vadíme. Kdo chce s námi žít, ten nás musí akceptovat ve všech směrech, i jako partnera dcery. Jinak tu nemá co dělat.
17. 03. 2008 | 16:37

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pani Vesela, muzu prijit hned?...jen tak pro jistotu:-))))
Jinak se teda omlouvam za pravopisne chyby ve svych clancich, ale doufam, ze se pod blogem nebude debatovat gramatika cestiny.
17. 03. 2008 | 16:38

každý člověk je do jisté míry xenofobní napsal(a):

Je spíš důležité si to uvědomit. Já si myslela, že nejsem. Když si má malá dcera v parku začala cíleně vybírat cikánečky ke kamarádění, zjistila jsem, že mně to vadí. V začátcích se svým partnerem jsem razila názor, že člověk by si měl vzít blízkého příbuzného, protože se s ním lépe domluví názory a životní zkušenosti byly tak rozdílné, že mně to ubíjelo. A to jsem si vzala člověka z vedlejšího města. Teď, po 20 letech říkám, že rozdíly jsou obohacující. Když jsou moc velké, může to být k neunesení. Prostě vzít si člověka z jiné kultury je určitě hodně složité. Já si ale nejsem jistá nakolik je to problém "banánových dětí" já je už jako úplně cizí nevnímám.
17. 03. 2008 | 17:00

xyz napsal(a):

Snad se nepletu, ale Nguyen je prijmeni, ne? "Krestni" (dane) jmeno je Duong, ne? To jen, ze tady vsichni oslovuji autorku tak "duverne" (prijmenim) (-:
17. 03. 2008 | 17:11

Gabréta napsal(a):

Lin,
jsem moc ráda, že blogujete dál! Vím, že jste se v jednom z předchozích článků zmínila, že i část mladé generace pokládá "stejnorodý" sňatek za standard. Je to z vašeho pohledu převládající postoj a liší se třeba nějak vzhledem k dosaženému vzdělání?
17. 03. 2008 | 17:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den, slečno Lin,

chci Vám jen sám za sebe říct, že mne Vaši rodiče nevadí, ať si o Vašem partnerovi myslí, co chtějí. Vůbec je neznám a nemohu je na základě jednoho textu soudit. A už vůbec si nemyslím, že "je nejvyšší čas aby se sebrali a vypadli zpátky do Vietnamu". Jsem rád, že tu jsou a že tu jste Vy (alespoň z toho mála, co o Vás již z Vašich textů vím).

Někteří by rádi, aby odešli. Já bych zase chtěl, aby odtud vypadli lidé, kteří se domnívají, že mohou o druhých takto rozhodovat.

Ale naštěstí pro ně nemám žádný nástroj na to, abych je z této jinak poměrně příjemné země vypudil. Stejně tak jako oni snad už v Evropě nikdy nebudou moci žádné jiné lidi vyhánět z jejich domovů.

Přeji příjemnou diskusi. A z občasných, nepříliš důvtipných textů zde si, prosím, nic nedělejte.

Libor Stejskal
17. 03. 2008 | 17:26

Bagr napsal(a):

xyz: Taky to sleduji, že Duong by mělo být jméno. Což je podnět i pro pana Stejskala, páč si už delší dobu stejskám nad tím, že v seznamu blogů jsou všichni řazeni podle abecedy dle příjmení, jen slečna Lin je zařazena podle jména. Párkrát jsem ji hledal pod N (až jsem se skoro rozplakal, že už její blog asi zrušili (o;), než jsem si vždy uvědomil, že je zařazena pod D. Zkuste to napravit, pane Stejskale, ono to je možná také důvodem, proč si to diskutující zde pletou: odvozují to podle zařazení blogu... (o;
17. 03. 2008 | 17:48

Čochtan napsal(a):

Jestli vám dobře rozumím pane Stejskale, tak rasističtí Vietnamci, pro které není Čech jako přítel jejich dcery dost dobrý, ti vám nevadí, ti mohou přijít do země těch, kterými opovrhují, ale ten kterému rasismus "hostů" vadí toho byste z jeho vlasti vyhodil. (kdyby ste mohl).

Rozumněl jsem vám dobře ?
17. 03. 2008 | 18:29

Mirek napsal(a):

Pro pana Stejskala: Nemám nutkavou potřebu si s kýmkoli vyměňovat nadávky, jenom rád nazývám věci pravými jmény. Na rozdíl od zastánců tzv. politicky korektního vyjadřování si nemyslím, že pokud nazvu hlupáka alternativně inteligentním, tak že něčemu pomůžu. Domnívám se, že to je právě naopak.
17. 03. 2008 | 18:44

David napsal(a):

Lidé, kteří přijímají Darwinovu evoluční teorii za svou, by se měli rozplývat blahem, když slyší, že máme možnost křížení s odlišnějším genetickým materiálem a přitom kvůli tomu nemusíme cestovat ani tak daleko.

Problémem je, že existují určitá prostředí, na která jsme dlouhodobě zvyklí a bojíme se podvědomě prudkých změn. To jsou ty reakce typu nejradši bych si vzal ségru, vždycky se s ní dohodnu. Jiné etnikum znamená jiné zvyklosti, a to je naše základní potíž. Rodiče to vnímají jinak, chtějí mít vnoučata k obrazu svému, to je důvod proč se brání. Chtějí svoji jistotu a navíc brání svoji krev a genové dědictví.

Ale Bůh Darwin né a né, tomu se líbí změny. Komu z Vás mužských by se nelíbily exotické krásky ze Singapuru a která bílá žena nemá bušení, když vidí Araba, nebo černocha s "pronikavým" pohledem, nebo s něčím jiným, taky pronikavým?

Měl jsem rovněž období, kdy jsem uvažoval o velké změně, ale po nějaké době soužití s hodně odlišnou partnerkou jsem to vzdal. Asi jsem už méně romantický a neumím už tolik riskovat. V tomhle případě by mi do toho vlastní rodiče snad ani nemluvili, rozhodl jsem se nakonec sám. Protože pak to další vyšlo moc dobře, tak jsem vlastně spokojen. Ale kdo z nás ví, co jsem třeba ještě mohl zažít?
17. 03. 2008 | 18:56

Jinej David napsal(a):

Je normální, že rodiče chtějí, aby si jejich dítě vzalo sousedku od vedle, protože ji znají. Hlavně ne žádného měšťáka, pražáka, černocha, cikána, vesničana, vietnamce, čecha, slováka, ukrajince nebo nedej bože příslušníka stejného pohlaví. A co udělají děti? Vezmou si měšťáka, pražáka, černocha, cikána, vesničana, vietnamce, čecha, slováka, ukrajince nebo příslušníka stejného pohlaví. A tak to má být. Lin a její rodiče dopadnou stejně.
17. 03. 2008 | 19:10

vlk napsal(a):

Milá Duong

tenhle váš blog prostě musel přijít! Bylo to jasné od toho prvního. A věřím, že to je velký problém. Pro vás / míním tím mladé banány/ i pro vaše rodiče.

A předesílám, že chápu jejich obavy. Tahle zem je pro vás cizí. Pro vás daleko méně. A více méně tady mají jen vás, svoje děti. A chtějí pro ně jen to nejlepší a nechtějí je ztratit. A bojí se, že by vás mohla pohltit rodina tuzemského patrnera. Dál - bojí se kulturních rozdílů a vědí, že Vietnamec Vietnamce a a naopak rozumí přeci jen více. Prostě - žádný div.
Bude na vás - druhé generaci, abyste to viděli a dělali jinak.

A teď k situaci ve vaší rodině. Váš pan otec je furiant! V Čechách prohlásit, že podmínkou pro to , aby český Honza získal ruku jeho dcery je porazit ho v pití rýžového vína?
Pokud znáte české pohádky, pak víte , že čeští Honzové se dokázali vypořádat s daleko těžšími úkoly. A pokud budete dobře sledovat své české spolužáky???? Tatínek hodně riskuje.
17. 03. 2008 | 19:23

Čochtan napsal(a):

Davide:
"... Chtějí svoji jistotu a navíc brání svoji krev a genové dědictví..."
Ano máš pravdu, pak ale mají sedět doma a ne se stěhovat mezi "cizí krev a cizí geny".

Kdo přijde k nám přijde, a nechce přijmou naše životní pravidla a normy, komu nejsme dost dobří pro jejich dcery, ti tu nemají co dělat. Ti jsou tu na nesprávném místě.

Moji prarodiče přišli do Prahy z Lince, za dcerou. Můj pradědeček se natolik asimiloval, (a naučil česky), že byl mezi zakladateli Sokola ve Strašnicích. Takhle vypadá správná migrace a ne jako rodiče Nguyen. (Čech není pro dceru dost dobrý, jen Vietnamec)
17. 03. 2008 | 19:29

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Dobry vecer,
je pravda, ze muj tatka dost riskuje. Ale je fakt, ze ja jeste zadneho alkoholika neprivedla.
Chapu, ze postoj nasich rodicu nekteri muzou brat jako jisty druh rasismu. Duvodu, proc by radsi brali vn zete, je hodne. Treba statistiky rozvodovosti v CR a VN, zpusob zivota Cechu, kteri zrovna nejsou mistry v prekonavani manzelskych problemu. Nemysli si, ze jsou horsi nez vn kluci, ale podle nich nejsou pro jejich dcery zarukou pevneho, dlouhodobeho vztahu. Mozna, ze zapominaji, ze ty dcery vyrostly tady a ne ve VN.
Ja nevim, jestli smeruju ke smisenemu manzelstvi, ale rozhodne bych se mu nebranila jen kvuli tomu, abych zapadla do komunity.
Jinak dekuju vsem za povzbudive prispevky. Taky jsem rada, ze jsem dostala prilezitost psat do blogu.
17. 03. 2008 | 19:56

Orel holohlavý napsal(a):

Lin, kdysi v minulém století jsem viděl americký film s českým názvem "Hádej, kdo přijde na večeři". Zkuste si ho někde najít, je skoro o tomtéž. Třeba vás to pobaví, třeba posílí. Mějte se hezky.
17. 03. 2008 | 20:05

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Čochtane, rozumněl jste mi úplně správně.

Až na to, že s rasismem postoj Lininých rodičů nemá téměř jistě nic společného, jak velmi správně vysvětlil pán, který si říká jiný David.

Oni mají obavu z neznámého, jsou konzervativní, nedůvěřiví. Ale to nutně neznamená, že musí být rasističtí. Rasistou se člověk stává teprve ve chvíli, kdy si myslí, že příslušníci jiného etnika či rasy jsou méně kvalitní či rovnou méněcenní.

Libor Stejskal
17. 03. 2008 | 20:11

stejskal napsal(a):

To je samozřejmě Vaše věc, pane Mirku. Zjevně máme rozdílný názor na to, co je i z mého pohledu nesmyslná politická korektnost a co obyčejná lidská slušnost.

Nicméně musím trvat na tom, že zde platí určitá pravidla, která budou všichni, kdo na tomto webu vlastněném soukromou firmou chtějí diskutovat, dodržovat. Pokud jim nevyhovují, mají možnost debaty se nezúčastnit.

Libor Stejskal
17. 03. 2008 | 20:16

čech napsal(a):

No a jako čech - mohl bych Vás pozvat na rande?????
17. 03. 2008 | 20:20

vlk napsal(a):

Milá Duong,

že byste si vzala nebo přivedla alkoholika, toho s eskutečně vaši bát nemusí. to , co jsem psal o tom riskování vašeho otce, byl pokus o vtip. Viz ten odkaz na české pohádky. Český Honza přepere dvanástihlavou saň. Nad podmínkou vašeho otce se jen s pousměje a s širokým úsměvem ukáže vašemu otci, že rýžové víno, pokud jde o to získat vaši ruku není žádná překážka.
17. 03. 2008 | 20:21

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Vlku, muj otec to asi taky myslela jako vtip.
Ryzovy vino se tu dost tezce shani, takze pochybuju, ze to dobrovolne venuje potencialnimu zetovi:-)))
17. 03. 2008 | 20:45

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

čech: No urcite! Tak zitra v osm,jo;-)
17. 03. 2008 | 20:45

Čochtan napsal(a):

Obava z neznámého se odborně řekne xenofobie.

„ Rasistou se člověk stává teprve ve chvíli, kdy si myslí, že příslušníci jiného etnika či rasy jsou méně kvalitní,“ ne dost dobří pro jeho dceru.
No vida jak se shodujeme, pane Stejskale ! :-)))
17. 03. 2008 | 21:00

David napsal(a):

Ahoj Čochtane, ono to sem nepatří, ale ptám se tě, nepřinesl k nám tvůj pradědeček v rámci kulturní asimilace třeba recept na linecké těsto? To prostě miluji, přestože jiné cukroví třeba vypadá líp.

Ale k Lin bych rovněž vedl řeč. Vietnam, to nejsou jenom černé trhy, dnes se sem dováží hodně dobrých těstovin, které s maželkou milujeme a zařadili jsme je rychle do jídelníčku. A co je u nás doma považováno za pochoutku je dovážená ryba Pangasus (vietnamský sumeček), chuťově někde mezi kuřecím a naším libovým kaprem.

Nemůžeš, prosím Tě, naše Lin, něco napsat o způsobu stravování Vaší komunity a doporučit vhodné a dobré produkty, které pochází z Vietnamu, nebo z jiné části Asie? A připojit nějaký zaručený recept na jednoduché asijské jídlo? Rýži neodmítám. Děkuji. David. Omlouvám se Všem čtenářům za odbočení od tématu, požádal jsem o nové téma.
17. 03. 2008 | 21:01

Čochtan napsal(a):

Ahoj Davide,
samozřejmě dělala babička i moje máma linecký těsto. Pozeptám se.

Nguyen, to co tu píši není nic proti vám, spíš tu bojuji za vaše právo sbalit dvoumetrového modrookého blonďáka. :-))
17. 03. 2008 | 21:13

vlk napsal(a):

Čochtane

na tomhle blogu vedeš prapodivnou válku.

Vyčítat cokoliv rodičům slečny Duong mi přijde velmi podivné. Jejich motivy jsou naprosto korektní a na jejich místě bys jednal stejně. Speciálně ty. Tak s čím máš vlastně problém?

Nebo chceš problém za každou cenu?
17. 03. 2008 | 21:15

Hoang Huong Giang napsal(a):

Nesouhlas VN rodičů, abych jejich děti chodily s Čechy/Češkami není z rasistického důvodu, ale proto, že se bojí, že ztratí své dítě... Většina Vietnamců (starších), co tady žijou, mají v plánu se dřív nebo později vrátit do své rodné země... A pokud si jejich dítě tady založí rodinu, je velká pravděpodobnost, že je už nikdy neuvidí nebo se uvidí velmi, velmi málo... Třeba raz za 10 let? Já to docela chápu... Ale taky jsem ve vzbouřila a mám českého přítele... :o) A naši ho akceptujou...
17. 03. 2008 | 21:47

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

cochtane, dvoumetrovi modrooci blondaci bohuzel nejsou muj typ:-)))Ale stejne diky!
17. 03. 2008 | 21:49

Čochtan napsal(a):

Hoang Huong Giang,
to zní logicky. Jenže jak staré budou jejich děti, až se rozhoupou k návratu ? Když dnes dejme tomu maturují, za 10 let budou mít hotovou i vysokou školu, založenou rodinu, to opravdu počítají jejich rodiče s tím, že se vrátí s nimi do VN ?
17. 03. 2008 | 22:01

Hoang Huong Giang napsal(a):

Jistě, čemu se jako divíte? Plno lidí se chce vrátit třeba po škole do své vlasti... Mě nevyjímaje... A když ne hned, ve starším věku se vrátit budou chtít určitě!
17. 03. 2008 | 22:06

Čochtan napsal(a):

".. Plno lidí se chce vrátit třeba po škole do své vlasti.."

Chápu, a k tomu potřebují vietnamského partnera. Evropan by nejspíš do VN nešel.
17. 03. 2008 | 22:21

Milan napsal(a):

No musím říct že jsem také poznal několik mladých vietnamců - vesměs inteligentní a po vzdělání prahnoucí lidičky a co se týče holek tak jsou některé velmi hezké - sice trochu temperamentnější,ale to je asi u nich normální....pamatuju si,když jsem hrál hru Vietkong tak jsem je dostal tím,že jsem uměl ruce vzhůru,prosím kudy do tábora Nui Pek a ještě pár opravdu hodících se slov...Ten problém bude asi opravdu spočívat v tom předpokládaném návratu domů,ale starší generace musí počítat přeci s tím,že jejich děti nebudou žít ve vzduchoprázdnu a tak budou randit nejen ve své komunitě...Otázkou zůstává jestli se ta mladá generace bude chtít vrátit,anebo se bude jenom jezdit vracet....
17. 03. 2008 | 22:22

stejskal napsal(a):

Pangasia jsme též nedávno se ženou objevili, pane Davide. Je výtečný.

Připojuji se k prosbě, slečno Lin. I když tím určitě ani já ani pan David nemyslíme, že byste se měla v tomto blogu věnovat výhradně kuchyni či folklóru ;-)

Libor Stejskal
17. 03. 2008 | 22:35

Čochtan napsal(a):

Ten Pangasus, sumeček, nedalo by se to pěstovat i tady, v Čechách ? Nebo potřebuje celoročně teplou vodu ?
17. 03. 2008 | 22:41

Bagr napsal(a):

A co to abecední řazení blogu, s tím by nešlo něco udělat, pane Stejskale?
17. 03. 2008 | 22:43

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ja myslim, ze abecedni razeni je dobry. Jsem ve stejne skupine jako pan Paces, ktery mi je od jisty doby velmi sympaticky:-) Hlavne nemyslim, ze by vsem doslo, ktere slovo je krestni jmeno, i kdyby to bylo ve spravnem abecednim poradi. Mne nevadi osloveni Nguyen. Dobrou noc
17. 03. 2008 | 23:09

stejskal napsal(a):

Tak to vidíte, pane Bagře, asi to necháme, jak to je ;-)

Ta ryba se myslím jmenuje Pangasius, ne Pangasus.

Dobrou noc.

Libor Stejskal
18. 03. 2008 | 00:08

Kuba napsal(a):

Hodne stesti pri vyberu pritele, Nguyen! My Cesi nejsme spatne partie ;-) I kdyz prepit otce v piti ryzoveho vina, to chce hodne odvahy.
18. 03. 2008 | 00:26

Bagr napsal(a):

Re stejskal: No tak dobře, umluvil jste mě (o;
18. 03. 2008 | 01:04

Milena napsal(a):

Milá Duong,problém s partnerem jiné národnosti může a nemusí být. Přítelkyně se vdala do katolického Rakouska a problémy s tchyní byly také. S manželem to ustáli a je tam šťastně vdaná už 40 let. Já sama mám snachu Ukrajinku a není nad hodnější a pracovitější. Se svého okolí znám dost Vietnamců, ale ani jediného, který by byl hlášen na pracovním úřadě. Jejich děti se velmi dobře učí a jsou velice dobře vychované. Určitě jim není v cizím prostředí lehko a obdivuji jejich snahu o přežití a zajištění lepší budoucnosti pro jejich děti. A rodičům se nediv. Mají strach, aby tě v případě jejich návratu domů neztratili. Mám známého Vietnamce s manželkou Češkou. Domů jezdí jednou za 10 let. Letenky pro čtyřčlennou rodinu nejsou nejlevnější. A jejich děti jsou krásné. Tak mnoho štěstí do života.
18. 03. 2008 | 07:38

Al Jouda napsal(a):

Dobrý nápad má Kopidová : Nasměrujme Vietnamce, ať si berou za manžele naše Cikány.Třeba jejich potomci budou pracovití, nadaní a houževnatí a cikánská otázka bude vyřešena.Nehledě na to, že budou vyšší.
18. 03. 2008 | 08:58

Kopidová napsal(a):

Al Jouda: Důrazně vás žádám, abyste nezneužíval mé příspěvky k odporným rasovým útokům. Děkuji.
18. 03. 2008 | 09:36

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Kopidova: Ja myslim, ze cizinec hleda(i nevedomky) cizince, protoze se navzajem chapou co se tyce pocitu osamelosti a tak. Nebo clovek proste jen hleda nekoho, kdo taky "ztroskotal" na stejnem ostrove, protoze jeste nenasel idealniho domorodce.
18. 03. 2008 | 11:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden páně Čochtanův hrubě rasistický text, v němž navrhoval podmíněnou sterilizaci ve zjevné souvislosti s etnickou příslušností.

Rasistická a v rozporu s paragrafem 189 Tr. z. je podle mne i jeho "obava" ze "zkažení Vietnamců cikánskými geny."

Všechny další podobně laděné texty budu mazat i nadále.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 03. 2008 | 11:22

Hoang Huong Giang napsal(a):

Proč si myslíte, že by Evropan do VN nešel? Protože v Asii je to horší než v Evropě? Tak teď nevím, pane Čochtane, kdo je tady vlastně rasista...
18. 03. 2008 | 12:24

Čochtan napsal(a):

Joudo,
jak chceš "směrovat" ?
A pak, negativní vlastnosti jsou také dědičné, podívej se jaké zkušenosti udělala třeba Tereza Boučková s adopcí dvou cikáňat.
http://marianne.cz/clanek/5...
18. 03. 2008 | 12:32

Čochtan napsal(a):

Hoang Huong Giang
Proč by Evropan do VN nešel ?
Asi kvůli komunistické vládě, celkové životní úrovni, protože by se asi musel naučit tamní dost těžkou řeč, ...atd. Co je na tom rasistického ?
18. 03. 2008 | 12:36

Čochtan napsal(a):

Stejskale, tuhle větu jste přehllédl:"A vůbec by se to nemuselo vztahovat pouze na cikány."
18. 03. 2008 | 12:41

Čochtan napsal(a):

Hoang Huong Giang
Proč by Evropan do VN nešel ?
Ze stejných důvodů, proč tvoji rodiče odtamtud odešli.
18. 03. 2008 | 13:13

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan : "Směrovat" se to dá skutečně těžko, spíše jsem měl na mysli společenskou podporu takto smíšených párů.
Koneckonců jsou tato dvě lidská plemena příbuznější než bílé a žluté.
Ten příběh Terezy Boučkové a jejích adoptivních dětí jsem četl. Naproti tomu znám míšenku Vietnamce a Češky, která se docela povedla.
18. 03. 2008 | 13:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

pan Čochtan tu opakovaně zveřejnil odkaz na dva roky starý rozhovor časopisu Marianne se spisovatelkou Terezou Boučkovou.

Ta v něm popisuje své pochopitelné zklamání z toho, že se jí nepodařilo vychovat ze dvou adoptovaných synů spořádané lidi, jak si předsevzala.

Jáchym Topol poté v Respektu (10.4.2006) označil tento text za profesionální selhání novinářky Ireny Jirků (podle mne zcela oprávněně), která nedokázala adekvátně reagovat na zjednodušená prohlášení typu "ta hra na rodinu mi přijde falešná." náznaky, že adopce jsou nesmysl, přizvukování rasové predispozici apod.

Paní Boučkovou v její pochopitelné frustraci vůbec nenapadlo (či si nepřipustila), že chyba může být i na její straně, v chybách ve výchově atd. Navíc zjevně navozovala dojem, že takto musí dopadnout každá adopce etnického dítěte, byť sama má zkušenosti jen se dvěma chlapci.

Marianne má své pravidelné i náhodné čtenářky. Troufám si říci, že většina z nich toho mnoho o genetice, sociologii, kulkurní antropologii, psychologii atd příliš neví. Nicméně paní Boučková je pro ně autorita. A tak se řada adoptivních rodičů (včetně mne a mé ženy) dodnes setkává s větami typu: "Vy jste si vzali cizí děti? To bych nemohla, četli jste tu Boučkovou?" (to jsem si nevymyslel, to je doslovná citace slov, které byly adresovány mé paní).

Libor Stejskal
18. 03. 2008 | 13:30

Čochtan napsal(a):

Joudo, míšenců Vietnamek s bělochy, je plná Paříž, a v USA jich je také hodně. Když se mísí kvalita s kvalitou tak není divu, když je dobrý výsledek.

Jo a "společenská podpora" je taky dost neurčitý výraz. Jak ? Přidělovat přednostně byty ? Fuj! To je cesta do pekla, z toho pak roste rasismus.
18. 03. 2008 | 13:34

stejskal napsal(a):

Pokud by někdo měl zájem, rád mu text Jáchyma Topola zašlu mejlem.

Dost jsem se tehdy o tento případ zajímal. Paní Jirků i paní Boučková si pak na Jáchyma Topola stěžovaly etické komisi Syndikátu novinářů. Škoda, že se tam nedávají odškodnění, příslovečná půlpenny by myslím byla i v tomto případě zcela adekvátní.

Libor Stejskal
18. 03. 2008 | 13:34

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale:
1. opakovaně ne, protože ten první jste v záchvatu PC smazal.

2. Jáchym Topol je kdo ? Samozvaná „autorita“ ?

3. „profesionální selhání novinářky“ samozřejmě, vše co je nepohodlné a neodpovídá PC je profesionální selhání. Že fakta neodpovídají ideologii ? Tím hůže pro fakta, soudruzi ! (pravil Stalin). Tereza Boučková se prohřešila proti PC, a novinářka měla okamžitě rozhovor přerušit a paní Boučkovou zfackovat. Správně pane Stejskale ?

4. Chyba paní Boučkové ? Její třetí syn, vlastní, je navzdory negativnímu vlivu adoptovaných bratří bezproblémový ! Že by genetika ? Paní Boučková je prominetka, proto se její případ dostal na veřejnost.

5. Nic proti adopci, je to mnohem lepší řešení než dětské ústavy, a měla by být mnohem snažší, bylo by to i v zájmu adoptovaných dětí. Adopce není problematická, problematická může být (nemusí, ale příliš často bývá) adopce cikánských dětí. Ona ta genetika se nedá ignorovat. Když v kojeneckém ústavu je přes 60% dětí od cikánských matek, tak pak jsou problémy s adopcí.

Pane Stejskale, já chápu, že je to pro vás velice ožehavé téma, že máte strach, kdy u vašich adoptovaných dětí zvítězí pudy jejich předků nad vaší výchovou. Já bych na vašem místě taky se budil hrůzou ze spaní.

Věřte mi jedno, že vám nepřeji osud paní Boučkové.
18. 03. 2008 | 14:18

Bagr napsal(a):

Musím říct, že jsem si ten rozhovor s Boučkovou přečetl, a nic tak strašně nepřístojného tam nevidím.
Pane Stejskale, já s vámi nemůžu úplně souhlasit. Někteří lidé se nikdy nezmění, i kdyby měli kdovíjakou výchovu. Teď nemluvím o žádném etniku, ale o lidech, kteří páchají trestnou činnost, žijí nesmyslným životem atd. Takových je všude kolem dost a žádného z nich bych si nechtěl adoptovat. Pokud máte hodné děti, buďte rád, ne každému se podaří (i splodit) kvalitní či dostačující materiál, to je dílo náhody nebo čeho.
Sám jsem měl v životě několik partnerek, ke každé jsem se choval maximálně vstřícně, ale už mám zkušenost, že některou z nich bych dnes určitě nechtěl, protože někdo zkrátka nedospěje za celý život, i kdybyste se na hlavu postavil. Naproti tomu jiná dokáže váš přístup ocenit a vytvoříte dlouhodobý harmonický svazek. Žádná výchova není všelék, je to otázka zralosti osobnosti, ke které někdo zkrátka nedospěje za celý život.
Nemám apriori nic proti tomu, že se někdo rozhodne vychovávat cizí dítě, ba je to chvályhodné. Nikdy bych ale neprojevoval předem nadšení a velké plány, jak z něj vychovám něco slušného. V takových úsudcích bych byl velmi opatrný, ba je považuji za příznak nezralosti jejich autora, jak jsem popsal výše. Mám za to: někomu můžete dát opravdu maximum, ale stejně z něj vyroste kriminálník. Jak se říká: dětma nezatopíš...
18. 03. 2008 | 14:19

stejskal napsal(a):

Pane Bagře,

prakticky se vším, co jste napsal, bezezbytku souhlasím. Kriminálníka můžete vychovat opravdu z každého, včetně svého vlastního dítěte. Na druhou stranu jsou jistě patologičtí jedinci, kterým ani nejlepší výchova nepomůže (ať už vlastních rodičů či jiných).

Nevychovávám cizí děti, vychovávám svoje děti. Mají moje jméno, což není až tak důležité, ale hlavně spolu již tři roky sdílíme dobré i zlé. Jsou to MOJE děti.

Samozřejmě že doufám, že se mi podaří z nich vychovat slušné lidi. To snad doufá prakticky každý normální rodič. A pak doufám ještě v jednu věc:

že je budu mít i tak rád, i kdybych v té výchově zklamal. Jako mají rodiče rádi své děti, i když jim vůbec nedělají radost a vydají se úplně špatnou cestou.

To je prakticky jediné, v čem mohu zklamat. Nikdy bych si to neodpustil.

Ale o mne tu vůbec nejde: jde o nekončící, řadu měsíců trvající debatu s panem Čochtanem a několika podobnými lidmi. Pan Čochtan je přesvědčen, že některé rasy mají špatné geny. Jsou méně kvalitní. Výše uvedený článek používá jako důkez toho, že ty špatné geny mají Romové a že ani výchovou to nelze změnit.

Je to nesmysl, prokázala to řada výzkumů a vědeckých prací. Vliv okolí na formování osobnosti je mnohonásobně vyšší než jakákoliv rasová dispozice.

Jenomže pan Čochtan je rasista a neopomene jedinou příležitost, aby své teorie o nekvalitních rasách (které jsou mimochodem u nás v rozporu se zákonem) nezveřejnil. K tomu zneužívá i zdejší diskuse.

Vím, že to ode mne může působit přepjatě, ale já se s jeho diskusními aktivitami setkávám už více než půl roku. Drtivá většina jeho příspěvků je rasisticky zabarvená.

Když pominu fakt, že se zbytečně vystavuji podezření, že se se jako editor těchto stránek podílím na páchání trestného činu (tím, že nechávám pana Čochtana tyto rasistické a zákonem zapovězené teorie zde hlásat), cítím minimálně jednu naprosto základní lidskou zodpovědnost.

Podobné bludy, které byly v historii příčinou smrti miliard lidí, oponovat. Pan Čochtan používá ke svým manipulacím zcela bezostyšné lži (v předchozím textu jsou tři jednoznačně prokazatelné), ale ne každý se těmito věcmi zabývá jako třeba já, aby to věděl.

Proto si myslím, že si to prostě nesmím nechat pro sebe. Zavírání očí před podobnými zrůdnostmi se vždy lidstvu velmi vymstilo.

Omlouvám se všem, zejména slečně Lin, že občas přispívám k tomu, že se tyto diskuse odkloní od tématu. Ale k těmhle věcem mlčet nemohu. Rasisté nesmějí dostávat volný prostor, jde o příliš mnoho.

Libor Stejskal
18. 03. 2008 | 15:36

Čochtan napsal(a):

Berte to jako test:

http://marianne.cz/clanek/5...

horní link přestal najednou fungovat, tak chci zjistit zda ho pan Stejskal neznefunkčil, nebo zda problém je někde jinde.
18. 03. 2008 | 16:28

Čochtan napsal(a):

Tak ten horní přestal najednou být funkční, jak pak asi ? A ten dolní link hezky funguje. Pane Stejskale, tohle vapadá jako opravdu fašistoidní metoda potlačování nepohodlných informací. Jak může link najednou přestat fungovat ? Nemáte nějaký problém v systému ? Nebo jste tomu pomohl ?
18. 03. 2008 | 16:31

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane, vynechte mne ze svých lží a manipulací. l.s.
18. 03. 2008 | 16:35

Ly napsal(a):

Já to celkem chápu :) Vem to z jiného soudku... Jsi matka, máš dospělou dceru, která ti jednoho dne oznámí, že si chce vzít Muslima. Jak bys reagovala? Já osobně bych reagovala asi jako tvá matka - nezakazovala bych, ale určitě bych taky nebyla šťastná... Jde o strach, strach z neznáma, z něčeho úplně jiného (uznej přece jen, že asijská a evropská kultura se od sebe liší), než je člověk zvyklý.
18. 03. 2008 | 16:42

Čochtan napsal(a):

Ly,
asijská a evropská kultura se od sebe velice liší, ale když její rodiče odešli do té tak odlišné evropské kultury vydělávat a žít, pak ji musí akceptovat se vším všudy. I s tím českým přítelem jejich dcery.
18. 03. 2008 | 16:50

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Link z 12:32:04 fungoval a najednou nefunguje.
Link z 16:28:32 funguje. Co si o tom mohu myslet ? Jak může link najednou přestat být funkční ? To máte na serveru nějaký virus ? A neobviňujte mě ze lži, když si to každý může přezkoušet.
18. 03. 2008 | 16:55

Hoang Huong Giang napsal(a):

Nevíte, z jakých důvodů můžou lidé odcházet ze své země... A netykejte mi, my spolu husy nepásli!
18. 03. 2008 | 17:18

Ly napsal(a):

Pane Čochtane,

chápu, že její rodiče odešli do této země záměrně a tak by tuto kulturu měli akceptovat. Ale rozhodně NE se vším všudy, jak říkáte. I když děti nemám, vím už však, že bych jim v životě neakceptovala drzost některých českých dětí (nechci tímto všechny házet do stejného pytle, ale zkrátka mnohdy žasnu nad tím, jak jsou české děti drzé a jak nectí své rodiče, to se u Vietnamců většinou nestává, MUSEJÍ mít zkrátka respekt k lidem, kteří je porodili a vychovali).

Žiji zde 11 rokem, mohu o sobě říct, že jsem do jisté míry "poevropštělá", liberálně smýšlející, ale některé věci bych tu rozhodně akceptovat nemohla :) Mezi ně by ovšem určitě NEPATŘIL ale onen český přítel ;).
18. 03. 2008 | 17:41

Čochtan napsal(a):

Důvody proč lidi odcházejí ze své země jsou různé. Mají ale jedno společné. Jsou to závažné důvody. Poučte nás nevědomce, proč Vietnamci opustili Vietnam a usadili se ausgerechnet mezi námi "dlouhými nosy", jejich dcer nehodnými ?

To bezděčné tykání račte milostivě prominout, v naší barbarské zemi je to znak sympatie. Zde si tykají různí lidé, i ti, kteří spolu nepásli ani husy na louce, ani sestry na asfaltu. Už se to nestane.
18. 03. 2008 | 17:43

Čochtan napsal(a):

Ly,
máte pravdu, že výchova dětí upadá, a to ještě v ČR to není tak hrozné. Jsem rád, že to nehodláte akceptovat, mí příbuzní a přátele to taky neakceptují a mají slušně vychované děti.

Řekl bych, že se stále více rozevírá úroveň mezi slušnými lidmi a póvlem. Není divu, při dnešních zákonech. Když se vám banda parchantů pokusí ukrást peněženku a vy jim dáte facku, tak máte problémy se soudem vy, a ne ti zlodějíčci. Ale to je v celé dekadentní Evropě, v Čechách to není ještě tak hrozné.

Tak 11 let tu mezi námi žijete, dlouhá doba, zvlášť když je člověk tak mladý. No, tak ať se vám mezi námi líbí stále víc!
18. 03. 2008 | 17:57

hulan napsal(a):

Přidám ještě jeden nadbytečný komentář, ale třeba taky trochu pomůže - v naší škole chodí Vietnamec s češkou, jsou spolu šťastně už (zhruba) půlrok a nikdo s tím nemá problém.
Rozhodně se nedej odradit jakýmysi rasovými "zákony", důležité je, jestli se ti lidé milují.
18. 03. 2008 | 18:22

čtenář napsal(a):

Vážený pane Stejskale,
jste editor blogu, je otázkou, jestli svou diskuzí, vnucováním svých politicky korektních (což neznamená, že nejsou zcestné) názorů, nepřekračujete nějakou hranici. Mluvíte tu, kdo je a není, odborník - vy sám jím nejste. A hájíte názor současného establismentu, co se týče invaze do Kosova, Iráku, nebo nového kola zbrojení, nejenom tohoto, což ukazuje mnohé... Nicméně jste napsal :" Ale o mne tu vůbec nejde: jde o nekončící, řadu měsíců trvající debatu s panem Čochtanem a několika podobnými lidmi. Pan Čochtan je přesvědčen, že některé rasy mají špatné geny. Jsou méně kvalitní. Výše uvedený článek používá jako důkez toho, že ty špatné geny mají Romové a že ani výchovou to nelze změnit.

Je to nesmysl, prokázala to řada výzkumů a vědeckých prací. Vliv okolí na formování osobnosti je mnohonásobně vyšší než jakákoliv rasová dispozice."

Bohužel musím konstatovat, že nesmysly tu tvrdíte vy. Jak jsou jednotlivé lidské populace statisticky odlišné ve svých tělesných vlastnostech, jsou i v duševních. Tyto odlišnosti jsou samozřejmě dány geneticky, protože různé populace se svým vzhledem, ale i chováním, duševními vlastnostmi, přizpůsobily různým životním podmínkám a z toho vyplývajícímu životnímu stylu. Tento rozdíl se samožřejmě projeví statisticky, o jednotlivci to neříká nic. Automaticky se ozvete, že tu někdo mluví o méněcennosti. NEMLUVÍ. Odlišný neznamená méněcenný, zapamatujte si to. Duševní schopnosti člověka se nedají měřit jen na IQ, ač si to hodně lidí myslí. Je to soubor dalších vlastností. Např. u cikánských dětí, i adoptovaných , se setkáváme s touhou okamžitého uspokojení životních potřeb a dosažení slasti, bez uvažování o budoucnosti. Klasický je příklad - buď teď dostaneš čokoládu jednu, nebo za 3 dny 2. Je jasné, jaké děti zvolily ten který přístup. A k jaké životní strategii inklinují jejich potomci. Ta je z větší části geneticky daná. Právě s tím se setkali Boučkovi a jim 90% podobných. Kdybyste o problému něco věděl, nepíšete tu tak lehkovážně.
18. 03. 2008 | 18:24

čtenář napsal(a):

Samozřejmě, geneticky daná životní strategie migrantů, r stratégů, v dnešní společnosti není to pravé. Jedinci z okraje Gaussovy křivky se z ní dokáží vymanit, většina to nedokáže. Opakuji, že odlišný neznamená méněcenný. I když zrovna u cikánské středoevropské populace je průměrné IQ něco nad 80, což staví všechny smělé integrační plány do říše sci-fi. (Když přišli Árjové do severní Indie, musel to být pro ně doslova u některých skupin kulturní šok!) Ta odlišná životní strategie je i u jiných lidských skupin. Snad vás překvapí, že v průměru nejvyšší IQ mají Indové a šikmoocí Asiaté. Je nápadné, že ti z dlouho přelidněných (relativně, něco jiného je přelidnění z doby před 1000 let) oblastí, žijící ve státech s rozvíjejícími se řemesly a zemědělstvím. Kupř. Indiáni, Eskymáci, nebo národy Sibiře, tedy lovci a sběrači, mají IQ v průměru nižší. Ale zase vynikají ve znalostech - iniciační zkouška Křováka z Kalahari se rovná státnicím na nejnáročnějších univerzitách. Pokud ji totiž neudělá, nepřežije. Nedávno zesnulý nositel Nobelovy ceny za lékařství dokonce předpokládá, že u několika kmenů Indiánů se vyvinula patologická agresivita během 100 - 150ti let intenzivních válek s bělochy, protože před tím žily jako pokojní zemědělci a u jiných kmenů to není známo. Genetické studie naznačují, že zemědělství v Evropě nepřijaly původní skupiny lidí a byly vytlačeny příchozími. Dlouhotrvající mírnější námaha a počítání s budoucností v zemědělství v horizontu let - toho lovecké, sběračské skupiny nebyly schopny (I tolerance na alkohol a mléko, vysoká u Evropanů, je podmíněna ganeticky). Atd, atd...
Poměrně jasno do problému vnesl výzkum jednovaječných dvojčat, která od narození vyrůstala v odlišném prostředí. Jedno z nich to vyjádřilo takto: "po 44 letech jsem poprvé uviděla svou sestru. Stejný, nebo velmi podobný účes, zájmy, vzdělání. Otevřely jsme šatník - byl to můj šatník. Střihy, barvy. Bylo to neuvěřitelné. " V podstatě má na pozdější osobnost člověka vliv genetická výbava i vnější vlivy, např. výchova. Ta genetika, díky těmto výzkumům, převažuje.
A pokud nevěříte, udělejte pokus - vezměte si jednoho, dva malé cikánky domů na adopci. S pravděpodobností, rovnající se jistotě, skončíte jako Boučkovi a tisíce jim podobných. Nebudete už dávat knížecí rady. Budou prostě jiní, ne méněcenní, ale jiní. Při putování je dobrá strategie nepracovat, zaříkávat, krást, protloukat se, plodit co nejvíce dětí, nemyslet na budoucnost. Dnes už ne. Nebudou méněcenní, budou jiní....
Tak co, jdete do toho? :-)))
18. 03. 2008 | 18:25

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Napadlo me, jak byste se Vy( co jste uz ve veku otcu, matek) zachovali, kdyby si vase dite privedlo domu banana nebo bananku. Nemeli byste taky predsudky?
18. 03. 2008 | 18:29

Čochtan napsal(a):

Pane čtenáři,
pan Stejskal adoptoval před pár lety dvě cikáňata. Tak se mu nedivím, že tak alergicky reaguje na vše, co by mohlo v něm živit pochybnosti o správnosti tohoto kroku. Denně je konfrontován s informacemi, které jsou schopné mu připravit bezesné noci. Paní Boučková také adoptovala dva kojence, a problémy přišly až po mnoha letech. Z čista jasna. Do té doby pohoda, a najednou,.... no asi jste to četl sám. Pan Stejskal má 3 roky tu pohodu. Teprve 3 roky. Nedivím se mu, že má strach. Strach, kdy u jeho dětí zvítězí pudy jejich předků nad sebelepší výchovou.

Pan Stejskal není hlupák, a při své práci v redakci dostává informace které se k nám nedostanou. Neprojdou politicky korektním filtrem. (v černé kronice se nahradí cikán slovem Čech, a pod. ) To vše mu klidu nepřidá. Proto tak reaguje. Es kann nicht sein, was nicht sein darf (nemůže být, co být nesmí). Pro něj nesmí být, co ho s velkou pravděpodobností v příštích 10 letech čeká. Osud Terezy Boučkové.
Víte, že je mi ho líto ?
18. 03. 2008 | 18:57

Čochtan napsal(a):

Nguyen,
kdyby si můj syn přivedl domů banánovou dívku, to by mi nevadilo. Samozřejmě bych se zajímal o i její rodinu, protože ta patří pak k jejich životu.
Ne, s Vietnamkou bych neměl problém.
18. 03. 2008 | 19:10

Bagr napsal(a):

Link nelink, našel jsem si to vyhlodavačem.
Pane Stejskale, myslím, že si rozumíme. A teď k tomu rasizmu. Odhlédněme zcela od ideologie a zamysleme se společně nad tímto: existují například různé rasy psů, z nichž některé jsou více vhodné k výcviku na psy policejní nebo slepecké, jiné jsou považovány za poměrně neposlušné a nevychovatelné nebo agresívní. Myslíte, že skutečně rozdíly neexistují a z každé rasy psa jde vychovat slepecký pes? Já si to nemyslím, i když nepochybuji o tom, že by se sem tam našla i nějaká čivava, která by to zvládla. Stejně tak některý bernardýn se nestane záchranářem, páč na to nemá. My ale hovoříme o většinové charakteristice.
Ačkoli jsem si vědom, že tvrdit něco takového je naprosto společensky nepřijatelné a není možné z důvodů uvedených panem Stejskalem na to nikdy v naší společnosti přistoupit, nevidím důvod, proč by byly v lidských rasách zcela vyloučeny rozdílnosti, které fungují v ostatních segmentech živočišné říše.
Rom je taky člověk a vyloučit ho prostě nejde, páč je to nemyslitelné z důvodů prověřených nacistickou historíí, to je pochopitelné a nic jiného bych si nikdy nedovolil prosazovat.
Budu-li pracovat jako zedník, můžu mít nadšení do práce, ale pokud se budu pohybovat ve skupině parťáků, kteří se chovají nesmyslně, mluví sprostě, čtou Blesk a jejich největším přítelem je kouření a alkohol, pak mě určitě přejde chuť být zedníkem a budu se snažit sehnat si nějaké slušnější povolání, kde se s tímhle nebudu muset konfrontovat, páč to podle mě nemá úroveň a není potřeba to trpět. Jsem rasista? Odsuzuju rasu "zedníci"? To přece není o rase a genech, ani bych to nenazýval inteligencí; já tomu říkám osobnostní vyzrálost. Někdo ji prostě nemá a nikdy jí nedosáhne, naproti tomu některé děti jsou moudřejší než rodiče, páč to je nejspíš vrozená vlastnost.
18. 03. 2008 | 19:13

Hoang Huong Giang napsal(a):

Jak jste napsal, je to znak sympatie a jistě jste si všiml, že jsem jsem vám vykala odzačátku...
18. 03. 2008 | 20:08

stejskal napsal(a):

Pane čtenáři,

prakticky všechny tyto informace, o nichž píšete, jsme tu za poslední více než půlrok probírali, přibližně dvacetkrát (většinou pod blogy pana Kostlána, ale také pana Havla, paní Veselé a dalších).

Řadu z nich jsem zde uvedl já, i když někdy v poněkud přesnějším znění (napříkad Vámi uvedený domnělý IQ u českých Romů se vztahuje na zhruba patnáct let starý výzkum z Bulharska, v našich zemích nebyl nikdy žádný takový dělán).

Nikdo nezpochybňuje určitou míru predispozice, vyplývající ze životního stylu předků (to zas ovlivňje geografické podmínky, klima, úroveň rozvoje společnosti atd). Křováci jsou kupodivu opravdu jinak disponováni než například američtí černoši. Nicméně jak jistě víte, tyto dispozice se již ve třetím koleni značně snižují.

A nemusíme uvažovat v ani tak dlouhém období generací. Víte, co je to Flynnův efekt? S jeho použitím by se i ta zmiňovaná romská populace v Bulharsku rázem dostala na průměr IQ většinové české společnosti (asi bychom se shodli, že drtivá většina bulharských Romů žije historicky v sociální i ekonomické deprivaci, a tak je možné jej uplatnit).

Má konkluze Vašeho textu: s velkou částí faktů i závěrů z nich souhlasím.

Jenomže ten problém je někde úplně jinde. Leží ve Vaší naprosto pravdivé větě "Odlišný neznamená méněcenný." Lidé, etnika, sociální skupiny jsou odlišné, žijí odlišně atd (asi bychom tady sotva někoho přesvědčili, že procento lidí žijících v sociální pasti je mezi Romy a většinovou společností stejný. Není.

Jenomže pan Čochtan tu setrvale hovoří o "špatných genech" a "nekvalitních rasách", jež navrhuje v případě potřeby deportovat. Budete-li na tom trvat, vytahám Vám jeho citace z textů za poslední půlrok, abych Vám to dokázal. Nejsou to ojedinělé výkřiky, ale naprosto konzistentní a opakující se rasistická prohlášení.

Čili MLUVÍ, pane čtenáři, MLUVÍ se tu o méněcennosti. A to je to jediné, vůči čemu protestuji. Lidé nejsou stejní, ani rasy nejsou stejné (to by nakonec žádné rasy nebyly), ale žádná není "nekvalitní". A nikdy se neprokázalo (a podle mne ani nemůže), rasově podmíněná inteligence či charakterová kvalita.

Až mne zase příště budete cítit potřebu shazovat kvůli mé povrchní znalosti problematiky a servilnosti vůči establišmentu, přečtěte si prosím nejdřív některé mé příspěvky k této problematice na dřívějších blozích. Bude se nám diskutovat jednodušeji a já se nebudu muset opakovat.

Libor Stejskal

P.S. Pan Čochtan opět vědomě lže a snaží se manipulovat názorem ostatních. Ví, že nemám romské děti, byť jsme je chtěli (několikrát jsme tu o tom již dříve diskutovali). Je to jen prostředek, jak sestavit konstrukci, která by z jeho pohledu efektivněji dehonestavala mé postoje.
18. 03. 2008 | 20:20

stejskal napsal(a):

Pane bagře, pokusil jsem se na vše, o čem hovoříte, ve zkratce odpovědět v replice panu čtenáři.

Podrobně jsem to zde rozebíral tak zhruba pod čtyřiceti blogy. řekl bych, že jsem tu úhrnem o rozdílu mezi rasismem a nutným, v sočasné době velmi zanedbávaným dialogem o problémech s nepřizpůsobivými lidmi, mezi nimiž je podstatná část romské národnosti, popsal úhrenm tak tak 150 A4 normostran.

Se všemi jsem o tom ochotem diskutovat a se všemi jsem o tom diskutoval. Na těchto stránkách se ale od jejich začátku objevili dva "vědečtí" rasisté gobineauvského střihu. Nesmiřitelení, povýšení, arogantní, pohrdající. Nechtěli diskutovat, chtěli lidem vnutit představu, že jsou něco víc než Romové, černoši, Arabové a atd. A tyto lidi je potřeba neustále odkazovat do patřičných mezí.

Libor Stejskal
18. 03. 2008 | 20:30

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
ještě nedávno na blogu Kostlána, šlo o nějakou cikánskou výstavu, jste psal, že byste ji také rád navštívil i s vašimi dětmi aby poznali svou kulturu, nevím to přesně, ale něco podobného to bylo. Nemám čas to vyhledávat-
18. 03. 2008 | 20:31

Čochtan napsal(a):

Tohle mě tedy spletlo:
Opět hezký počin, pane Kostláne,

nešla by nějaká z těch expozic občas přivézt do Prahy a dalších českých, moravských či slezských měst? Rád bych na ni vzal své děti. Mají ve školce celou řadu fajn romských kamarádů, chtěl bych jim ukázat, jaké mají tradice.

Pokoj lidem dobré vůle.

Libor Stejskal
06.12.2007 09:55:20

Vyčetl jsem z toho, že chcete ukázat svým adoptovaným dětem jejich tradice. A protože vím od známých jak nesmírně těžké je dostat adopci jednoho českého dítěte, (a vy máte dvě) a jak mnohem lehčí je adopce cikáněte, tak takhle ten omyl vznikl. Velice omlouvám.
18. 03. 2008 | 21:26

MeGab napsal(a):

Reakce na Stejskal (18.03.2008 20:20:46)
Když se někdo neumí chovat mezi námi, ale jen mezi svými, kde je jeho chování akceptovatelné, ať se odstěhuje ke svým. nevím, co je na tomto přání špatného...
19. 03. 2008 | 14:49

MeGab napsal(a):

Milá Duong,
přeju Vám minimální problémy se všemi lidmi, kteří Vám brání zapadnout do naší společnosti, včetně Vašich rodičů. Toto přeji všem, jedno jaké národnosti, kteří toho chtějí dosáhnout.

I když dosud nemám děti, věřím, že dokážu popřát z celého srdce štěstí svým potomkům, kteří si třeba jednou najdou partnera z druhého konce světa. Nedokázal bych snad překousnout jedině to, pokud by se tento partner choval jako průměrný běžný Cikán nebo Mongol, tj. běžný příslušník národa historicky zvyklého na kočování.

Historicky usedlý Čech závislý na zemědělství má daleko blíž k Vietnamcovi, taktéž historicky usedlému a závislému na zemědělství, než ke stepním národům.
Tím však neříkám, že příslušníci těchto národů jsou méněcenní, to může tvrdit pouze ignorant. Naopak, pokud bych se usadil v mongolské stepi, byl bych tamními ignoranty též vnímán méněcenný.

Ignoranty na jedné i druhé straně naprosto chápu. Oni si zkrátka nedokážou uvědomit, co se za jejich xenofobií, příp. rasismem skrývá...
19. 03. 2008 | 15:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane MeGabe,

přát si to samozřejmě může každý (i když nevím, k čemu je to dobré). Proti přání žádný "dišputát".

Horší je, když někdo prohlašuje (v případě pana Čochtana to opět mohu dohledat), že kdo se nepřizpůsobí, MUSÍ odejít. A jedním dechem dodává, že Romové se ani přizpůsobit nemohou, protože mají "nekvalitní geny".

Čili lidé, jejichž předci žijí v Evropě již zhruba sedm století mají na výběr: buď se okamžitě přizpůsobí, nebo MUSÍ odejít.

O tom, proč se Romové nedokázali přizpůsobit, zatímco například Vietnamci to u nás zvládají již ve druhé generaci, jsem tu opět popsal několik stránek. A nejen já.

Nejsem žádný zaslepenec. Vidím obrovský problém s těmi "Cikány, co dělají bordel." A je jich strašně moc. Ale debata o nekvalitní rase a jejím vystěhování, jak ji chtějí vést někteří lidé, vede do pekel.

Váš druhý text je naprosto přesný a z mého pohledu správný. I když nevím, jak přesně dokážete na základě statistik určit průměrného Cikána či dokonce Mongola (poslední hodnověrná studie hovoří o cca. třetině sociálně deprivovaných mezi Romy).

Spíše bych proto použil obrat, byl bych dost nervózní, kdyby si mé dítě našlo partnera právě mezi těmi sociálně deprivovanými Romy, které většina z nás potkává v ulicích měst a obcí. Byl by to střet dvou dost odlišných kulturních prostředí. Naopak kdyby si kluk či holka našli mezi Romy někoho podobného těm, kterých znám celou řadu a kteří žijí prakticky stejně jako já..., tak bych o tom vůbec nepřemýšlel.

Libor Stejskal
19. 03. 2008 | 15:36

klarasamkova napsal(a):

Milá slečno Duong!
Jsem Vám zcela k disposici - ozvěte se na můj mail klara.vesela@lawyers.cz. Třeba spolu proberemu tu českou gramatiku a vynechaná písmena v překlepech, když to p.t. spoludiskutujícím tak vadí (chtěla bych mít jejich problémy a Rotschildovy peníze...)
Co se týká Vaší otázky, co byste udělali, kdyby u vašich dveří zazvonil "banán"..... často přemýšlím, kdo u mých dveří jednou zazvoní s tím, že by rád moje poloromské dítě....

Ještě k té nesmiřitelnosti rodičů: víte, ono je to časem přejde, zejména, jestli to začne dopadat jako v naší (rozuměj české) komunitě: zpočátku moje milovaná maminka měla též lehké problémy se svými přítelkyněmi s dětství, jejichž děti si vzaly ty "správné" protějšky se "správnými" školami ze "správných" rodin....a jenjí jediná dcera si nafasovala cigoše z východoslovenské osady... Dneska je fůra těch "správných" a "správně oženěných a provdaných" dětiček poněkud méně správně rozvedena- často za mojí vydatné a s vřelým díkem přijímané - právní pomoci (Klárko...strašnej prů... udělej s tím něco, prosím..) a karta se začíná poněkud obracet...
Chápu, že je Vám v tomto věku a při tradici Vaší kultury tato idea velmi cizí, ale přesto se pokuste nad níže uvedeným výrokem zamyslet. Zní: "i rodiče se mohou mýlit, stejně jako kdokoliv ostatní...!"
19. 03. 2008 | 16:26

klarasamkova napsal(a):

Milý pane Stejskale,
fakt mě se....oucí pane Čechtane
a nkolik dalších:

Bylo by možná dobré, kdybyste si kromě zmíněného rozhovoru s paní Boučkovou přečetli i něco dalšího z jejího díla, na příklad Indiánský běh. Zde je popisováno, jak zcela neplánovaně, náhodně a proti všem "lékařským zákonům" se jim narodil jejich vlastní syn. Nejsem si jista, že to bylo v této knížce, snad v nějakém jiném rozhovoru, ale vyšel rozhodně před inkriminovaným rozhovorem v Marianne (pokusím se jej najít. Paní Boučková tam popisuje, jak to je zcela JINÝ POCIT, když se jí okolo krku ovinou ručičky jejího VLASTNÍHO dítěte..... Už tehdy - dávno před tím, než vyšel inkriminovaný rozhovor ohlašující bankrot vztahů s jejími adoptovanými dětmi - jsem si řekla: no potěš votěž, tak tohle bude PRůSER (pokud najde p. Stejskal jiné adekvátní spisovné slovo, nechť jej laskavě pužije, jinak nechť toleruje toto nespisovné). Jaký je rozdíl mezi dětskými ručičkami?? On nějaký je?? Pro mne NENÍ. Jestliže paní Boučková brala svoje adoptivní děti jako "náhradní program" za to, že nemůže mít svoje vlastní děti, pak to je zcela úplně a naprosto špatně a bylo to její zásadní a fatální selhání. To si myslí, že to ty děti nevycítí? Že na to nepřijdou? Že jim to nerozdítá srdce? Její láska byla podmíněná: což je přesně jedna z věcí, která u Romů nefunguje. Romové chtějí nepodmíněnou lásku, jinak to pro ně žádná láska není. Pak je to výměnný obchod. Paní Boučková zaplatila nekvalitní měnou a diví se, že dostala nekvalitní zboží... Čochtan asi řekne, že to je ta genetická degenerace. Až zdegenerujeme a nebudeme vědět, co je to láska a co nenávist, co pravda a co lež, co je nahoře a co je dole, co napravo a co nalevo, až se z těch našich zpětných vazeb definitivně zblázníme, PAK si to povíme.... respektive, pak nám to poví Romové, které ve své asociálnosti, neurvalosti, neintegrovanosti... prostě ve svém skansenu svobody nám budou dávat lekce z toho, co je svoboda. začněte šetřit, bude to drahý.... KVS
19. 03. 2008 | 16:36

Bagr napsal(a):

Soudím, že pokud selhala paní Boučková, ještě to neznamená, že neselhávají její děti. Stejně jako selhává plno jiných lidí bez ohledu na to, jak kvalitní měli výchovu. Výchova (fuj, nemám to slovo rád, páč výchovu by měl každý aplikovat především na sebe) je jen jedním předpokladem. Jiným předpokladem je vyzrálost, což je v mé terminologii dispozice, se kterou se člověk narodí. Někomu bylo dáno, někomu ne, a vůbec přitom nezáleží na tom, jakým rodičům a v jaké barvě se narodil. Pokud mi bylo dáno, děkuji za to osudu, pokud nebylo, snažím se o této zákonitosti alespoň vědět a maskovat ji tak, aby to nikdo nepoznal (o; Častý případ je ale kombinace: nebylo dáno a celý život na to ani nepřijdu. A pak ten svět podle toho vypadá. Odhaduji, že to ale nebude případ nikoho z těch, kteří zde podrobněji diskutují, ať už mají jakýkoli názor.
19. 03. 2008 | 18:09

stejskal napsal(a):

Paní doktorko,

já ty okolnosti, které popisujete, znám. Jen mi bylo nepříjemné, je tu uvádět.

Mně je paní Boučkové lidsky líto. Rozumím, že to neměla nikdy v životě moc lehké. Nechtěl jsem sem tyhle intimní detaily zatahovat.

Ale bohužel je to tak, jak píšete. A nejde ani tak o příběh jedné frustrované ženy, ale o ty Vámi zmiňované konsekvence. A o Čochtany a lidi, kteří jim naslouchají.

Mějte se.

Libor Stejskal
19. 03. 2008 | 19:47

stejskal napsal(a):

Ano, pane Bagře, vydím to stejně. Či velmi podobně.

Čili opakuji:

jediné, s čím naprosto kategoricky nesouhlasím, je tvrzení pana Čochtana, že Romové mají špatné geny a žádná výchova jim nepomůže (jak podle něj ukazuje případ paní Boučkové).

Víte, ono je to ještě bohužel daleko daleko komplikovanější, což si lidé jako paní Boučková neuvědomují a lidé jako pan Čochtan to rovnou odmítají.

I když se "bílá" rodina (vyzrálá, milující, vyrovnaná a já nevím jaká) vezme průměrně disponované "cikáně", ani tehdy to ještě není záruka ničeho. A šance, že se z něj podaří vychovat sebevědomého, slušného člověka je stále menší než u srovnatelných "bílých" dětí.

Důvod je poměrně jednoduchý, přesto však nesmírně závažný a prakticky před ním nemůžete žádné dítě zcela ochránit.

Je to současná nepřátelsky, protiromsky naladěná společnost (v extrémním případě společnost Čochtanů), kteří tomu Vašemu dítěti budou na každém kroku dávat najevo, jak jím pohrdají, jaká je to špína, jak je potřeba držet si v jeho přítomnosti peněženku atd. Jak může být v nejlepším případě bílou vránou, ale barvou pleti patří prostě k těm "špinavcům."

Dokážete si představit, co to dokáže udělat s psychikou dítěte? Puberťáka? Adolescenta? Dokážete si představit tu šílenou devastaci zranitelné dětské psychiky? Pocity viny? Méněcennost? Vzdoru?

Nepodaří-li se výchova, nikdo nedokáže říct, čí je to vina. Rodiče se pokusili to kompenzovat, ale nikdy by neměli dávat vinu dětem. Protože oni vůbec žádnou vinu nenesou. Vinu nese především (a téměř vždy) společnost. A nikdy to nebude jiné a nikdy se to nepodaří zcela změnit.

A alespoň bychom to hloupými řečmi "o geneticky méně kvalitních dětech" neměli více komplikovat. Už tak je to složité až až.

Libor Stejskal
19. 03. 2008 | 20:09

klarasamkova napsal(a):

Milý pane Čochtane, obávám se, že se začíná schylovat k tomu, že bez ohledu na svoje evidentně kvalitní geny začnu mít neodolatelné nutkání Vám dát jednu po ústech. Moje dítě je taky cikánské. A zažívá denně to, co popisuje výše pan Stejskal. je to moje vlastní milovéné dítě s "bílým" intelektuálním zázemím na jedné straně a romským plně integrovaným a milujícím zázemím na druhé straně a obě rodiny = celá rodina s tím má pln ruce práce.... Kéž byste se jednou dostal do nesupeirorního psotavení, abyste si to na chvíli vyzkoušel! Moc by Vám to pomohlo.... KVS
19. 03. 2008 | 21:30

klarasamkova napsal(a):

Pane Stejskale, musím říci, že ačkoliv mi je paní Boučkové taky osobně lidsky líto, tak mi jí je pořád méně líto než těch dětí. Ty pochopitelně také selhaly - v tom má bagr naprsotou pravdu - leč otázka zní: mohly neselhat za takovýchto okolností????? Dospělý člověk je dospělým kvůli a díky tomu, že je schopen korigovat a též analyzovat svoje jednání a činit z něj relevantní závěry - což děti od jisté míry velikosti problémů schopny nejsou.
Proto nemohou za takováto svoje selhání nést odpovědnost... tu nesou vždy a v plné míře dospělí.
Jdou Velikonoce a je na čase říci: Má vina, má veliká vina.... a proto prosím vás, bratři a sestry, anděly a svaté, aby se za mne u Boha přimlouvali..... KVS
19. 03. 2008 | 21:35

Bagr napsal(a):

Vyřídili. Nebojte se ničeho dcery a synové moji (o;
Jo jo, jediné, co můžu udělat, je dělat, co můžu. Ale nemůžu být překvapen, že výsledek může být jakýkoli.
20. 03. 2008 | 07:07

Čochtan napsal(a):

Paní Veselá, tak vaše dítě je cikánské ? A já myslel že vy nejste cikánka ! To by pak vaše dítě bylo s jistotou nejméně 50% české. No, znáte to latinské přísloví.

Pane Stejskale, to je staročeština ?
"Vyďým mjesto velyké !"
(to by se editorovi stát nemělo! Ano, pane Bagře, vydím to stejně)
:-)))
20. 03. 2008 | 07:41

Čochtan napsal(a):

Paní Veselá:
"... Paní Boučková tam popisuje, jak to je zcela JINÝ POCIT, když se jí okolo krku ovinou ručičky jejího VLASTNÍHO dítěte..."

Tuhle samozřejmost najdete ve všech lékařských učebnicích. Při porodu se v těle matky odehrává mnoho procesů. Ale na to se zeptejte vašeho lékaře.

Mudrosloví národa českého to říká stručně: Krev není voda.
20. 03. 2008 | 07:47

Čochtan napsal(a):

Co bylo dřív, slepice nebo vejce ?
"..Je to současná nepřátelsky, protiromsky naladěná společnost .."
Proč je společnost tak naladěná ? Byla tak naladěná vždy ? Nebo se její nálada v posledních 19 letech silně zhoršila ?
Co je příčina a co následek ? To je ten bod, ve kterém se rozcházíme pane Stejskale !
20. 03. 2008 | 07:53

klarasamkova napsal(a):

Čochtane, ano, moje dítě je "napůl" cikánské - a úplně to stačí, aby na ni bývalí spolužáci pokřikovali demente a špíno...
Krev není voda?? Spíš geny jsou geny, v tom souhlasím. Ale jsou i jiné geny, které vedou k altruistickému jednání, které je stejně důležité a geneticky podmíněné jako předávání genů do následné generace (koncec konců, stejně předám jenom půlku...)
Paní Boučková zřejmě ten pocit po porodu (který jste ostatně nezažil ani Vy, že ano) nezažila. Adoptované děti byly pro ni náhražkou. Proto i ona a hodnoty, které žila a ukazovala, byly shledány jako náhražka a jako náhražkové, nekvalitní, možná nesprávně, odkopnuty.... Adoptovat dítě, to znamená především zpytování vlastního nitra, které zde bylo velmki nedotatečné. Také nelze přehlédnout, že sama paní Boučková pochází z rozvrácené rodiny a její vztah s jejím vlastním otcem byl - a pokud mi je známi je i nyní - mimořádně komplikovaný a ne příliš radostný. Za této situace bylo vyloženým nešťestím, že obě adoptované děti byli chlapci. Zřejmě došlo k přenosu vzorců chování a problémy, které měla paní Boučková se svým otcem, transformovala na své syny. O jejím (současném) vztahu s jejím vlastním synem nevíme nic. Jak dopadl ten?? Je možno konstatovat, že ve vztahu adoptivních synů paní Boučkové a jich samotných se projevila celá řada faktorů, která s tím, že děti byly romského, respektive poloromského původu, vůbec nesouvisí.... Co se vlastn ě stalo by pravděpodobně odhalila psychoanalýza nebo projekce rodinných konstelací. Je ovšem na každém jedinci, aby cestu k takovémuto osobnostnímu rozvoji našel a vydal se po ní přes úskalí, která bezesporu přinese. Mlžná byste to, pane Čochtane, taky mohl zkusit a zjistil byste o sobě řadu velmi zajímavých věcí. Jestliže, na příklad, máte ve svém srdci tak strašnou boles, kterou projevujete dlouhodobě svými postoji, bylo by jistě možno odhalit zdroj Vašeho utrpení. Rozkrytí příčin by pochopitelně nevedlo k nějakému cikánofilství, ale k tomu, že vy sám byste upustil od svojí sveřepé a zarputilé agresivní obrany, která Vás musí strašlivě vyčerpávagt. KVS
20. 03. 2008 | 08:19

Čochtan napsal(a):

Paní Kláro,
"..na ni bývalí spolužáci pokřikovali demente a špíno...
.." To je samozřejmě špatné! Doufám že mi věříte, že tohle považuji za špatnost, za dětskou krutost. Děti dovedou být velice kruté. To jste si ale měla uvědomit před svadbou, že vaše dítě bude mít tyhle problémy. I když před těmi lety vztah k tomuto etniku nebyl tak špatný jako je dnes. Děti občas platí za nerozvážnost rodičů.

Jak to vypadá v té nové škole ? Po půl roce ? Myslím, že mezi nadprůměrně inteligentními dětmi by to mělo být mnohem lepší ?

O paní Boučkové toho moc nevím, jen to málo co jsem vyčetl z Internetu nebo Kohouta (Kde je zakopán pes), mám ale dojem, že se velice snažila o "fair play" vůči adoptovaným dětem. S jejím vlastním synem zřejmě problémy nemá. Věřím že v opačném případě by se o nich v intervieuw zmínila.

Když už jsme u toho, nebylo by zajímavé kdyby ji pan Stejskal nabídl blog? Mohly by se tam koncentrovat diskuze o tomto problému, nemuseli bychom se dohadovat zda má či nemá problémy, a rozhodně bude paní Boučková kompetentní člověk, co se tohoto tématu týče.
20. 03. 2008 | 08:47

Morová rána napsal(a):

Nechci s vámi polemizovat o genech a dědičnosti, i když předpokládám, že bych zde k tomu jako jediná měla odpovídající vzdělání.
Spíše bych ráda upozornila na páně Čochtanův velmi zajímavý dvojí metr. Údajný rasismus Lininých rodičů je mu trnem v oku a div se kvůli němu neukritizuje k smrti, zatímco jeho vlastní rasismus ho nechává zcela chladným. No, není to zvláštní?
20. 03. 2008 | 12:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Morová ráno,

nechcete prosím přeci jen něco napsat? Moc rád bych, kdyby zde zazněly poučené příspěvky na toto téma. Prostor by k tomu byl i v Čtenářově blogu.

Libor Stejskal
20. 03. 2008 | 12:18

Čochtan napsal(a):

Morová ráno,
nejdřív Vám chci pogratulovat k výstižnému jménu. Opravdu se vám povedlo.

K mému "velmi zajímavému dvojímu metru":
Ano! mám dvojí metr! Jeden pro domácího pána a jeden pro (nezvaného) hosta. Co si může dovolit Čech v Čechách (a na Moravě a Slezsku) vůči někomu koho nepozval, to si nemůže dovolit v Čechách nezvaný cizinec vůči českému národu.

Tak jednoduché to je.
20. 03. 2008 | 13:25

Morová rána napsal(a):

Vážený pane Stejskale!
Vaší nabídky si velmi cením, přesto mi dovolte abych na ni odpověděla slovy klasika: Je to marný, je to marný, je to marný!
Ano, mohla bych se pokusit usměrnit divoké teorie některých místních přispěvatelů tím, že sem napíšu nějaký článek o moderní genetice ovšem život mě poučil, že s názory čochtanovitých "odborníků" by to ani nehnulo a jejich přesvědčení o vlastní genetické nadřazenosti by zůstalo skálopevné. Jejich argumentace totiž není založena na vědeckých poznatcích, nýbrž je zcela emocionální. A emoce, jak jistě uznáte, je racionálně nevyvratitelná.
20. 03. 2008 | 13:40

stejskal napsal(a):

Já vím, paní Morová ráno. Já také ani v nejmenším nemíním hýbat názory pana Čochtana a jemu podobných.

Jen považuji více méně za svou povinnost nedat těmto lidem ani milimetr zadarmo.

I na tyto stránky chodí diskutovat odborníci, kteří se těmito věcmi zabývají na vědeckém základě.

Na druhé straně spektra jsou rasisté, kteří sem chodí šířit svoji propagandu (pan Čochtan je v tom velmi konzistetntí, dělá to již zhruba od minulého léta, nevynechá jedinou diskusi, kam může tento svůj názor "vrazit").

Nicméně mezi těmito dvěma póly jsou zástupy lidí, kteří o těchto věcech prakticky nic nevědí. Sem tam něco zaslechnout, třeba jim to přijde zajímavé a říkají si, že by na tom mohlo být. Vůbec netuší, jak jsou tyto věci složité a na co na všechno už věda přišla (genetika, sociologie, psychologie, kulturní antropologie).

Nechci Vás do toho nutit, jen vysvětluji, proč si myslím, že je třeba se ozývat pokaždé, když tu pan Čochtan promluví o "špatných genech" a "nekvalitních rasách."

Libor Stejskal
20. 03. 2008 | 13:51

Skogen napsal(a):

Na druhou stranu, slečno Lin (děkuji za usnadnění :o), my v Čechách, a možná Evropané všeobecně, proděláváme cosi jako nihilismus mezigeneračních hodnot a často ve svém ryze osobním zájmu zapomínáme na rodiče, občas dokonce i na děti. Neřeknu Vám co je lepší. Zda konzervativní tradice, anebo typicky západní volnomyšlenkářství.

Každý jsme stvořen k něčemu jinému, jedna volba není pro každého.. Přeji Vám, abyste nikdy nemusela být v pozici "buď a nebo", a když už, abyste měla sílu dotáhnout své rozhodnutí do konce.

Pěkný příspěvek.
20. 03. 2008 | 14:06

Morová rána napsal(a):

No dobře, Pane Stejskale, dostal jste mě. Jsem taky trochu pohodlná:-)

Čochtane, pokud tohle budete číst... Když jste se tu zamýšlel nad příčinami nechuti Lininých rodičů k potencionálním českým ženichům nenapadlo vás, že si třeba nechtějí zaplácávat své skvělé, téměř dokonalé asijské chromozomy českým genetickým odpadem?
20. 03. 2008 | 15:12

kancelarska_mys napsal(a):

Milá Lin,
Skogen ten problém velmi pěkně popsal, naprosto s ním souhlasím.

Re dnešní Instinkt. Musím říci, že červená barva Vám sluší, měla byste ji nosit často. Jen ta fotka mohla být trochu větší :-(.
Autorky článku nám přiblížily Vaši rodinu a hodnoty, které jsou pro Vás důležité. Zdá se, bohužel, že pro mnoho Čechů úcta k rodině a osobní disciplína moc důležité nejsou, což je moc škoda, náš život je rychlejší a povrchnější.

Vy, banánové děti, jste v složité situaci, jste mostem mezi Asií a Evropou, držím Vám palce, abyste se s tím dobře srovnala.
20. 03. 2008 | 15:17

Čochtan napsal(a):

Morová ráno,
v tom případě ale mají smůlu, jsou v nesprávné zemi. To se ale dá napravit.
20. 03. 2008 | 16:51

Lila napsal(a):

Pane Stejskale,
obvykle s Vámi souhlasím ve sto procentech (skoro mám z Vašich příspěvků mindrák, že neumím věci formulovat tak výstižně jako Vy), ale co se týká rozhovou s Terezou Boučkovou v tomto punktu s Vámi až tak úplně nesouhlasím.
Zmíněný rozhovor jsem četla, stejně jako reakci J. Topola v Respektu, znám Boučkové knihu Indiánský běh a viděla jsem Týcův film Smradi natočený podle scénáře T. Boučkové. Hodně jsem o tom přemýšlela a rozhovor s T. Boučkovou jsem vnímala trochu jinak než Vy.
Měla jsem z něj pocit, že se snažila - s brutální otevřeností sobě vlastní, upozornit i na druhou stranu mince adopce a rozbít poněkud romantické až cukrkandlové představy některých lidí o tom, že si přivedou domu dítě z děcáku a ono jim bude neskonale vděčné až do smrti. A ono jim vděčné nebude, a budou s ním problémy, jako bývají více či méně se všemi dětmi. Vděku se od svých potomků zpravidla nedočkají ani rodiče biologičtí.
Řekla bych, že není všem dnům konec, a kluci paní Boučkové až si odbydou divokou pubertu, se třeba rozpomenou na to, co do nich bylo v dětství vloženo.

Kdysi jsem četla knihu J. Pohla Děti kapitana Kohla, o tom, jak po válce dostal jakýsi voják na starost Českokrumlovsko, kam po odsunu Němců začaly přicházet cikánské rodiny z východního Slovenska. Negramotní lidé, bez elementárních hygienických návyků, zavšivení... Ten Kohl asi nebyl žádný Makarenko, jednal asi podle selského rozumu a vzal to přes děti. Otevřel pro malá cikáňata školu, donutil rodiny děti do školy posílat, odvšivil je a naučil je hygieně. A měl tam také pěkná čísla, nad nimiž by leckdo zlomil hůl.
V 90. letech jsem se s jedním hrdinou té knihy seznámila, právě s tím, co byl v knize popisován jako velký lotr. Byl ve středních letech a světe div se - byl laskavým a uznávaným učitelem. Po roce 1989 se pan učitel Bandy angažoval v romských aktivitách, vím, že měl dceru, která studovala vysokou školu...
Dnes už nežije a já na něj vzpomínám jako na jednoho z nejhodnějších a nejslušnějších lidí, které jsem v životě potkala.
Český Krumlov bývá dáván za příklad vzorného přístupu k romskému etniku, Romové tam mají firmy, restaurace, lidé se k nim chovají s respektem, úplně jinak než v jiných regionech. Mně ale nikdo nevymluví, že na tom má velkou zásluhu kapitan Khol, který by si zasloužil pomník. On totiž těm malých cikáňatům nedal pecen chleba, ale naučil je chytat ryby...
20. 03. 2008 | 17:49

stejskal napsal(a):

Paní Lilo, to je určitě jeden z rozměrů, který ten rozhovor také má. Na tuto chybu, tedy čekat, že Vám adoptované dítě bude vděčné, dělá řada lidí. Opakovali nám to v předadopčním kursu několikrát. Neustále upozorňovali, jak malicherné a nebezpečné je to očekávání.

Ale myslím, že toto přeci jen není hlavní motiv toho rozhovoru. Přečetl jsem si ho pro jistotu znovu a mám ho teď před sebou. Čiší na mne z něj stále stejný pocit: "Adopce jsou zbytečné nalhávání si, že geny se dají změnit (hraní si na rodinu atd). Nic nezměníte, není to prostě Vaše dítě."

A to podle mne není pravda. Jsou to mé děti (a pokud člověk adoptuje, měl by do toho jít s tím, že stát se může cokoliv).

Nic od nich nečekám, protože mi už vše daly. Jsem neskonale šťastný, že je mám a mojí jedinou zodpovědností je, abych při jejich výchově neudělal mnoho chyb. Pak už se děj vůle Boží. Stejně jako v případě všech dětí ve všech rodinách.

Víte, lidé, kteří se pohybují kolem adopcí, případ paní Boučkové dobře znají. Slyšel jsem je o tom párkrát mluvit. Těch důvodů, proč to takto dopadlo, je asi celá řada. Nicméně paní Boučková v tom rozhovoru vše házela jen na ty děti, jejich geny a to mi přišlo dost nefér. A paní Jirků jí ještě přizvukovala.

Do Českého Krumlova občas zajedu, tamní soužití většinové a menšinové společnosti je úžasné. Ten příěeh, který vyprávíte, jsem ale neznal. Jestli to takto skutečně bylo, je to úžasný doklad toho, jak zanedbatelné jsou genetické dispozice etnika v případě jedince a jak důležité jsou okolní vlivy a prostředí, které na každého působí.

Zkusím si to někde dohledat.

Díky a hezký večer.

Libor Stejskal
20. 03. 2008 | 21:29

stejskal napsal(a):

Mimochodem ta Vaše poslední věta by tu měla zaznívat stále dokola: "On totiž těm malých cikáňatům nedal pecen chleba, ale naučil je chytat ryby..."

Místo toho, abychom jim neustále spílali, učme malé Romy to, co je jejich rodiče často neučí. Nemohou, sami to neumějí. A výsledek přijde. Jsem si tím jist.

Libor Stejskal
20. 03. 2008 | 21:32

bigjirka napsal(a):

Dnešní společnost nemá takové nástroje jako kapitán Khol. Já také vzpomínám, že bolševik pro cikány udělal mnoho např. na vojně. Byl jsem na letišti v Budějovicích a na letištním praporu byla cikánská rota. Tam absolventi pajďáku učili cikány číst a psát a základním hygienickým návykům. Ono s nějakým tím přinucením by leccos šlo. jenže dneska máme svobodu. Je to všechno furt dokola, oni nemají motivaci a tak si "bílí" mohou třeba polámat ruce. Bez motivace to nepůjde, motivace není, donucení by byla nesvoboda a všechno jede kolem dokola. Svého času jsem tu mluvil o svém nápadu "řemesla pro cikány", ten také počítal s nějakým donucováním a občas záhlavcem, což by si měli vzít na starost cikánští podnikatelé. A bylo by třeba přimhouřit očko nad dodržováním ZP. Jinak jsou fšecky tyto debaty dokolečka kolem, bez motivace žádný pokrok nebude. Je třeba vytvořit systém push-pull, ty postupující podporovat a na ty stagnující velmi tvrdě tlačit. Takový cukr a bič tu motivaci časem přece jen vytvoří. Malé cikány můžete pane Stejskale učit, jen když Vám do té školy přijdou. Ohledně toho genofondu - těžko říct, když seriózní výzkumy k dispozici nejsou a jsou v podstatě zakázány. Stejně jako statistika kriminality.
20. 03. 2008 | 23:22

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Kolik takových cikáňat je ? 200 000 ? Nebo 250 000 ? Jak zaručíte že jejich rodiny je velice rychle nestrhnou zpátky ? To byste je musel odebrat rodičům. To by bylo řevu mezi grantožrouty ! Kde na to vezmete lidi ? Převychováte 10 cikáňat a mezi tím se narodí 100 dalších.

Jsou jiné metody. Lacinější rychlejší a spolehlivější. Ta vaše je jen humanistický naivní sen. Nic víc.
20. 03. 2008 | 23:23

klarasamkova napsal(a):

Čochtane, a kolik si myslíte, že tady těch Romů je, když tady je podle vás 200 000 cikáňat?? V celé Čechokrajině je tak 200 000 Romů celkem, pusinko moje statistická....KVS
21. 03. 2008 | 00:26

Čochtan napsal(a):

Odhad je asi 400 000.
Ale i kdyby "jen" 200 000, pořád velký rozdíl k těm 500 co tu bylo po válce.
21. 03. 2008 | 06:58

Čochtan napsal(a):

I nadále trvám na pravidlu:
1. Kdo není schopen, nebo ochoten, sám svojí prácí živit své potomky, NEMÁ právo je dělat!

2. Přídavky na děti změnit na prospěchové stipendium.

Pro zběsilé antirasisty: jak vidíte (a žasnete), žádné slovo o etniku nebo rase!
21. 03. 2008 | 07:09

Čochtan napsal(a):

"Nicméně paní Boučková v tom rozhovoru vše házela jen na ty děti, jejich geny "
Asi nenašla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí žádný jiný logický důvod.

Tak a teď se loučím, jedu řezat víno, uvidíme se až 31.3. Všem přeji hezké velikonoce, hlavně po duševní stránce, když už to počasí stojí za ..... .
Velikonoce jsou víc než jen pár volných dní.
21. 03. 2008 | 07:55

Morová rána napsal(a):

Čochtane, jaká škoda, že odjíždíte, ráda bych vám totiž položila pár zvídavých otázek. Především bych ráda věděla, co vám vlastně vadí na Vietnamcích. Už jsme se společně shodli na tom, že jsou vyšší rasou a jako takoví si nechtějí zničit svůj genom křížením s Čechy. Nechápu ale, proč se jenom kvůli tomu domníváte, že jsou ve špatné zemi. Vždyť za tím účelem by úplně postačovalo, aby zakázali svým dcerám tahat se s českým póvlem. A to udělali!

Dále bych chtěla vyslovit obdiv nad vaším geniálním návrhem na řešení prakticky jakékoliv sociální krize - tedy odebrání přídavků, nebo rovnou dítěte. Rodiče jsou chudí? Nemůžou si dovolit koupit dítěti chleba? Chleba s máslem? Nové boty? Nové auto? Nejnovější auto? Šup s potomkem do neméně chudého děcáku, kde bude nahečmáno na hromadě s partou cizích lidí a s přepracovanou vychovatelkou, která se při nejlepší vůli nedokáže věnovat všem. Dítě se špatně učí? Šup, seberem přídavky! A protože nejsme troškaři, naopak elitáři, tak za dobré známky považujeme maximálně dvojky.
Nutno ovšem podotknout, že náš jinak dokonalý plán má jistou zásadní vadu. Kapacita dětských domovů pravděpodobně nebude stačit, neboť podle těchto kritérií by přišla o své děti značná část národa, na mostecku, či karvinsku, kde je vysoká nezaměstnanost pak prakticky každý.
21. 03. 2008 | 10:04

stejskal napsal(a):

Paní Morová ráno,

špatně jste Čochtanovi porozuměla (omlouvám se, že mluvím za něj, ale už jsme spolu tyto debaty vedli mnohokrát a znám jeho stanovisko velmi dobře. A když tu teď nějakou dobu nebude...).

Pan Čochtan nechce odebírat romské děti rodičům, pan Čochtan chce nechat vystěhovat Romy do Indie, protože tady podle něj nemají co dělat. Toto je země Čechů.

Ten samý přístup má pan Čochtan k Vietnamcům. Buď se hned a zcela asimilují, beze zbytku přijmou většinovou kulturu se vším všudy, nebo je třeba je poslat zpátky.

Čili panu Čochtanovi de facto nevadí, že se rodiče slečny Lin brání představě, že si vezme bílého Čecha. Mají na to ale podle něj právo jen ve Vietnamu, ne zde. Pokud tento názor projeví v Česku, měly by okamžitě zmizet (nemají tady co dělat).

Zároveň je pan Čochtan velký odpůrce míšení ras a etnik (zvláště pak ras a etnik "nekvalitních" i.e. Romů, Arabů, černochů s rasami "kvalitními" i.e. bílá rasa, Vietnamci, Japonci, Korejci snad i Číňané)

Paradoxní na tom je, že pan Čochtan žije od 60. let v SRN a i v současné době tam tráví většinu času. Nežije tedy v zemi, která mu "patří", ale je na návštěvě u těch "druhých". Tím se do jisté míry může vysvětlovat, že přejal tradiční pruský koncept i.e. mystérium ein volk, ein blud (později i "eine rase").

Jaksi ale nezaznamenal, že i v Německu naštěstí tento hluboce zakořeněný stereotyp (který v historii způsobil nejednu tragédii) už moderní doba vytlačuje z myslí racionálně uvažujících lidí.

Libor Stejskal
21. 03. 2008 | 10:48

klarasamkova napsal(a):

Takže Stejsky to konečně vyhmát: Čochtane, mazejte zpět do Čechokrajiny a nevymlouvejte se na předpřípravu alkoholických nápojů!! KVS
21. 03. 2008 | 11:33

Morová rána napsal(a):

Pane Stejskale!
Velice nerada s vámi polemizuji, nicméně musím trvat na tom, že Čochtana jste tentokrát nepochopil vy. Zároveň bych vás ráda upozornila, že jeho názory na míšení ras, ani jeho projevy v jiných diskusích neznám a po pravdě řečeno, jsou mi ukradené. Vyjadřovala jsem se k jeho příspěvkům zde a z nich jasně vyplývá, že by lidem, kteří se mu z nějakého důvodu nepozdávají rovnou zakázal mít děti a těm, co už děti mají by je odebral k převýchově.
Ujišťuji vás, že jsem alespoň natolik inteligentní, abych zvládla číst a čtenému porozumět, takže k tomu abych pochopila Čochtanovy svérázné návrhy na řešení vietnamské otázky nepotřebuji váš překlad. Zaráží mě jenom jedno a to fakt, že postrádají logiku. A právě proto jsem doufala, že se mi od tohoto pána dostane podrobnějšího vysvětlení.No, což! Budu si muset počkat, až dořeže víno!
21. 03. 2008 | 12:11

stejskal napsal(a):

Paní Morová ráno, nechtěl jsem se Vás dotknout.

Musím - ač nerad přiznat -, že jsem po těch mnoha měsících diskusí s panem Čochtanem poněkud podrážděný a na jeho texty alergický. Mimo jiné proto, že se mu (plus ještě několika dalším) odsud například podařilo vyštvat jednoho z blogerů Františka Kostlána a řadu slušných diskutujících.

Proto reaguji tak, jak reaguji i.e. diskreditací jeho rasově zaměřených textů, kdykoliv na ně narazím. Vysvětlováním, jak je to doopravdy jsem strávil na těchto stránkách desítky hodin (to je to, co označuji jako: "nedat rasistům ani milimetr prostoru zadarmo"). Někdy nemá sílu psát to pořád dokola.

Ale asi volím špatnou metodu. Respektive rozčilení není dobrý program.

Mějte se hezky, přeji Vám hezké Velikonoce a on Vám to Čochtan vysvětlí, až se vrátí. Mně už to vysvětloval nejméně stokrát (už Vám do toho nebudu vstupovat, pokud nebudu nucen, i.e. nebudu mít pocit, že tu někdo šíří bludy, aniž by mu někdo oponoval).

Libor Stejskal
21. 03. 2008 | 13:16

Kačislava napsal(a):

Snad už naposled k rozhovoru s paní Boučkovou - zejména pro Lilu a spol.: vnímat adopci jako "romantickou pomoc dítěti" je od začátku nesmysl. Lidé, kteří o adopci žádají, z drtivé většiny neadoptují kvůli pomoci dětem (to dělají pěstouni), ale kvůli pomoci sobě, protože děti chtějí a nemohou je mít. To je zřejmě i omyl paní Boučkové, který je vidět i z toho zmiňovaného rozhovoru - ona chtěla vlastní dítě, které nemohla mít, a adopce pro ni bylo opravdu náhradní řešení. Když adoptovala a konečně se uklidnila, narodilo se jí "vlastní" (já bych spíše použila slovo biologické) dítě a zřejmě začala dělat rozdíly. Celý ten rozhovor mi přišel pomýlený, protože pořád se tam mezi řádky objevovalo to "očekávání vděku". Přitom by vlastně měla být vděčná paní Boučková - nebýt adopce, neměla by to "vlastní" dítě, o kterém tam tolik mluvila. Zdá se mi, že prostě zvolila cestu adopce od začátku ze zcela mylných a zřejmě romantických důvodů, vůbec nebyla vyrovnaná s biologickou bezdětností, a ještě k tomu si evidentně bez přípravy vzala dva etnicky odlišné kluky. To jsou přesně ty případy, kdy adopce zákonitě dopadají špatně. Vím o čem mluvím, mám 2 děti v NRP a o NRP se zajímám i aktivně (pomáhám jedné neziskovce), takže znám spoustu rodičů s neromskými i romskými dětmi (dnes se s "romstvím" pracuje hned od počátku, děti vidí jiné romské adoptivní děti, adoptivní rodiny - pokud chtějí - jsou v kontaktu s Romy a romskou elitou, atd.). Netvrdím, že se do adopce nedostanou problémové děti, ale je jich bez ohledu na etnikum obecně mnohem méně, než si všichni myslí.
21. 03. 2008 | 13:37

Lila napsal(a):

Pane Stejskale,
přiznám se, že rozhovor v Marianne jsem četla v letu, tuším, že to bylo na něčí upozornění, že se tam vyskytuje Tereza Boučková. Opravdu jsem ho hodnotila ze svého úhlu pohledu, znám dost příkladů z reálného života, kdy si dva vysokoškoláci adoptují dítě a přirozeně očekávají, že splní všechna jejich kritéria úspěšného potomka. Jenže občas se stane, že realita je jiná, dítě je určitým způsobem limitované, na vysokoškolské studium nemá a neštěstí je hotové...
Ono jde o to, mít ty děti rád, přijmout je takové, jaké jsou, najít tu správnou míru co po nich ještě můžeme chtít a na co už nestačí. A hlavně dívat se na ně jako na dar, který nám - budeme-li moudří - může velmi obohatit život. Toto myslím má obecnou platnost a je lhostné, jakou cestou k nám domů ty děti přišly.
Myslím, že právě Vy s Vaší paní jste to vzali za správný konec a moc Vám fandím. Víte, já na žádný hlas krve moc nevěřím, to jsou opravdu jen a jen Vaše děti...
P.S.
Pokud knihu Děti kapitána... neseženete, někde ji vyštrachám a ráda Vám ji pošlu. Po panu učiteli Bandym mi tu zůstalo dalších pár knížek s touto tématikou, které jsem mu už nestačila vrátit. Budou-li někomu prospěšné, budu jen ráda.
21. 03. 2008 | 14:00

stejskal napsal(a):

Děkuji, paní Lilo,

je to přesně tak, jak píšete. Moc o tom nepřemýšlím, nemám vlastně důvod. Ale když už se k tomu někdy dostanu (jako třeba v téhle diskusi), říkám si: Pozor, tohle je ten moment, kdy bys mohl zklamat.

Zatím to vypadá, že by ze syna mohl být kuchař a moje paní i já z toho máme obrovskou radost (ale stejně bude nakonec hasič, popelář či kosmonaut :-)

Děkuji za laskavou nabídku, zkusím tu knížku nejdříve sehnat. Pokud neuspěji, ozval bych se.

Libor Stejskal
21. 03. 2008 | 14:32

Líný černý pes napsal(a):

to k
Kačislava :
Ano, lidé adoptují děti, protože je chtějí, tak to bylo vždycky, kdyby je nechtěli, neměli by důvod je adoptovat. Jinak se mýlíte, doba, kdy byly děti adoptovány protože rodiče mohli vyjet do zahraničí společně jen když nechali v republice dítě jako zástavu, již minula.
I vlastní dítě se může "nevydařit" vůči nárokům a požadavkům, která si rodiče nebo rodina vytvořili tím, že do něj vkládali vlastní nesplněné naděje. A to rodiče bolí a mrzí, protože nic nepotrápí tolik, jako zmařené naděje. A je velmi těžké rodičům, vlastním či adoptivním, vysvětlit, že jejich naděje a vlastní život nejsou totéž.
21. 03. 2008 | 14:34

stejskal napsal(a):

Stalo se, jak jste si přála, paní Morová ráno ;-)

Snad jen poslední poznámku: opravdu nemám výčitky svědomí, že dotyčného nedokáži přesvědčit (já dokonce až tak ani nechci primárně nikoho přesvědčovat, s drtivou většinou lidí si chci spíše vyměňovat názory, tedy i poslouchat ty jejich; ale na kované rasisty se to nevztahuje).

Ale měl bych výčitky svědomí, kdybych mu tady ten prostor "nechal".

Libor Stejskal
21. 03. 2008 | 14:49

Kačislava napsal(a):

Ad Líný černý pes: Můj příspěvek se vztahoval pouze k zde zmiňovanému rozhovoru s paní Boučkovou, k ničemu jinému. Ale jinak s Vámi úplně nesouhlasím, i když jsem se ve svém příspěvku možná vyjádřila nepřesně - chtěla jsem říci, že i v případě adopce existuje určitá skupina lidí, kteří adoptují z jiných důvodů, než je biologická bezdětnost (což je jinak hlavní důvod k adopci, samozřejmě).
21. 03. 2008 | 15:14

bigjirka napsal(a):

Čochtan je někdy trochu drsnější, nicméně má pravdu v tom, že přichází-li někdo v cizí krajinu, měl by se tam chovat tak jak je v krajině zvykem a chce-li tam zůstat trvale, v podstatě asimilovat s místním obyvatelstvem. Pokud to nejsou hordy Čingis-Chánovy, které si přišly místní obyvatelstvo podmanit. Multi - kulti je dobré - obohacení kuchyně, písně, tance. Pokud k multikulti započteme vraždění, pálení aut, krádeže jako etnické speciality... tak to nehrám. Return to sender.
21. 03. 2008 | 17:32

Morová rána napsal(a):

Pane Stejskale,
v tomhle se asi neshodneme. Já jsem na rozdíl od vás přesvědčena - a mé četné životní zkušenosti to potvrzují - že s blbcem se prostě polemizovat nedá! A všimněte si prosím, že nejmenuji.

P.S. Doufám, že vám nevadí, že vaše poznámka byla předposlední.
21. 03. 2008 | 19:02

Bagr napsal(a):

Musím říct, že ta poznámka o pomoci dětem je trefná. Sám jsem se už mnohokrát zabýval otázkou, proč by vlastně (odhlédněme teď od obecných banalit a pojďme do podstaty) měl člověk chtít (nikoli mít, ale chtít!) splodit dítě. Za nejpravděpodobnější nejčastější pohnutku jsem vyhodnotil: pro zábavu, pro své potěšení, povyražení. Seznámil jsem se svými myšlenkami několik žen (s muži se na toto téma příliš hovořit nedá), přičemž nejčastější oponenturou mi bylo: je to také sebeobětování, bylo by sobecké žít jen pro své pohodlí. Ale: kolik z těch uvědomělých by si vzalo do péče odložené dítě, a co teprve postižené dítě... Takže jak ono to je s těmi pohnutkami doopravdy? Já soudím, že (a berte to trochu jako bonmot): není třeba žádné další děti dělat, dětí je dost, jen se o ně nikdo nechce starat.
21. 03. 2008 | 23:17

Bagr napsal(a):

Nevím, co Čochtan sleduje, ale snažím se spíš rozumět než odmítat. Racionálně by mělo určitě platit, že pokud je někomu cizí země dost dobrá na to, aby ho živila (páč doma se to nedaří), pak je přinejmeším iracionální, že mu místní synci nejsou dost dobří k tomu, aby byli partnery jejich (dospělých) dcer. Na druhou stranu v rodičovských pocitech nelze hledat racionalitu, proto těžko mluvit o rasizmu. Je to ale spíš záležitost cti nedat na sobě nic znát, i když mám (iracionální) strach. Aneb: styděl bych se před dítětem být rodičem, který takto iracionálně uvažuje (vizte článek Lin). Ale kdo ví, čím jiným jsme my uvědomělí další generaci i tak pro smích. Však ono se vždycky něco najde (o;
22. 03. 2008 | 00:55

Pepa Řepa napsal(a):

Hrozná debata. Je mi líto autorky. Trpělivá, mírná, žádná demagogie.
Někdy až žasnu, co jsem se dnes dozvěděl.
22. 03. 2008 | 07:44

Lila napsal(a):

to Pepa Řepa
Moc zdravím. Debata to hrozná asi je, nicméně je dobré o těchto věcech mluvit. Jen si pokládám otázku, kde se v nás bere jistota, že rodiče autorky blogu, paní Kláry nebo Spencer Tracy v nezapomenutelném filmu Hádej, kdo přijde na večeři se ke smíšenému manželství svých potomků (v těchto případech dcer) staví negativně z obav o "zachování čistoty své rasy". Ani v jednom z těchto případů mi nepřijde, že důvodem by bylo pohrdání Čechem, Romem nebo černochem.
Domnívám se, že starostliví rodiče vidí věci v širším kontextu, uvědomují si, že jejich děti a děti těchto dětí to budou mít v životě o mnoho složitější a těžší. Filmový otec, kterého ztvárnil S. Tracy, přesvědčuje svou dceru argumentem, že děti, které by se slavným, ale černým lékařem měla, nebudou patřit mezi bílé a nevezmou je mezi sebe ani černí, že to budou vyděděnci... Jenže to byl příběh Ameriky 60. let a za 40 let se tam ve vztahu k "barevným" mnoho změnilo. Třeba máme šanci, že za pár desetiletí také pochopíme, že skutečná láska je barvoslepá, a naučíme se respektovat myšlení a cítění našich spoluobčanů, kteří nemají v rodném listě uvedeno: národnost česká.
Chtěla bych se takové společnosti dočkat.
Hezké Velikonoce.
22. 03. 2008 | 09:03

David napsal(a):

Každý trochu blahobytnější stát v Evropě má své přirozené přistěhovalce, někde je dominantní pouze jedna národnost, někde je vícenárodnostní přistěhovalecká menšina, většinou je to ale odvislé od původního koloniálního rozdělení světa.

Socialismus tím tolik netrpěl, protože všude byly zhruba stejné životní podmínky, a tak nebyl důvod ke stěhování národů za lepším životem. ČSSR jako relativně vyspělá průmyslová země již za totality trpěla nedostatkem pracovní síly, což byl důvod k dovozu pracovní síly z Mongolska a Vietnamu. Svoje tady udělala i poměrně vysoká hospodářská spolupráce mezi ČSSR a Vietnamem.

Vietanamci jsou ohromně přizpůsobiví, pracovití a i nadprůměrně inteligentní, tak není divu, že se tu už dříve poměrně dobře uvedli. Výsledkem byl minimální rasový odpor ve většinovém obyvatelstvu, což vedlo k tomu, že i po sametové revoluci tady byla pro Vietnamce dobrá pracovní a životní příležitost. Jestli se dnes hovoří o tom, že se odhaduje počet kolem 1% vietnamských spolubčanů, nedivil bych se, kdyby to za 20 let bylo třeba do 3%. To už bude ve společnosti znát.

Když tady bude každý pětadvacátý, nebo třicátý občan ČR Vietnamec, logicky musí vznikat i častěji smíšená etnická manželství. To samé se dá očekávat v případě ukrajinců. Zkušenosti se Slováky již z dřívějška máme a žádný problém jsme také nezaregistrovali. Prostě to tak bude a basta. A nějaká diskuse na blogu s tím stejně nic neudělá, doporučuji se tomuto faktu přizpůsobit.

Pokud tu bude tady silná vietnamská komunita, která si bude udržovat původní asijské tradice, potom také ubude těch, kteří se budou chtít vrátit do rodné země, což bude ve svém důsledku znamenat další přísun nových občanů z téhle krásné exotické země. Buďme rádi, že to není jiný národ. Lepší pro nás injekce z národa vietnamského, než nějaká jiná komunita, závislá a properující z výroby a distribuce drog. Jako třeba v Holandsku, nebo Anglii. V tomto ohledu jsem realista.

A na závěr malá poznámka. Nedávno jsem přečetl v knize Desmoda Morrise Nahá žena, že asiaté nesmrdí potem, protože nemají tak vyvinuté potní žlázy. Co jsme si mohli lepšího přát? Je to pravda, naše milá Nguyen? Ještě ti blahopřeji, že jsi ve čtivosti předběhla dokonce i Kláru veselou Samkovou a to je tady uznávaná blogerská osobnost. Za odměnu bys měla dostat v pondělí metličkou z osmi prutů.
22. 03. 2008 | 09:50

jakub napsal(a):

To Stejskal.
Nečetl jsem všechno, zaujala mne ale Vaše diskuse s "Čochtan". Opravdu nemám nic proti Vietnamcům. Nevadilo by mi ani kdyby si můj syn přivedl Vietnamku.
Přesto dokáži pochopit i to, že rodiče autorky mohou mít obavy z českého přítele. Je to ale neopodstatněné. Záleží na lidském charakteru, ne národnosti.
Chování jejich rodičů považujete za strach z neznáma, ne za rasismus, dobrá.
Podle mne jste ale spravedlivý v hodnocení nebyl. Rodiče, kteří zakazují dětem vztah na základě národnosti se nedají rozlišovat do dvou kategorií.
Pokud jsou bílí, jsou rasisté. Pokud jsou jinak barevní, jsou to chudáčci, protože mají strach.
Chci se Vás ale zeptat, kdyby sem můj syn napsal, že mu zakazuji chodit s Romkou, protože mám strach z jejich kultury a způsobu života. Co by jste o mě napsal a jak by jste mi nazval.
Pokud bych se já vystěhoval do jiné země, byl bych rád, kdyby si mé děti našli "domorodce" a tak se lépe začlenili do společnosti, která mě přijala.
Pokud se přistěhovalci chtějí začlenit tím, že nutí své děti k vyčlenění, tak to nepovažuji za správné.
Naznačují tím, že sem šli jen pro ekonomické výhody, ne z lásky k původním obyvatelům a jejich zemi.
Pak měli opravdu raději zůstat tam, odkud přišli.
Autorce přeji, aby si našla přítele podle svého srdce a byla s ním štastná, bez ohledu na zákazy svých rodičů. Také jí děkuji za článek, který napsala. A je mi i jedno, kdyby tam bylo 30 chyb.
Omlouvám se všem kolektorům za pravopisné chyby. Za názorem si ale stojím, za ten se omlouvat nebudu.
22. 03. 2008 | 10:24

Lila napsal(a):

to David
Váš názor je velmi realistický. Už jsem na jiném blogu psala, že na stáži v Dánsku nám vysvětlili svůj vztah k imigrantům. Když u nich demografická křivka začala strmě klesat, Dánové pootevřeli dveře a pozvali do země Vietnamce. Udělali s nimi ty nejlepší zkušenosti, hodnotili je stejně jako Vy - jako nadprůměrně inteligentní, pracovité, cílevědomé, ohromně přizpůsobivé. Na základě této dobré zkušenosti otevřeli dveře dokořán a nestačili se divit - zemi začaly zaplavovat jiné národnosti a s nimi problémy, které Dánové dosud nemuseli řešit. Prudký nárůst kriminality, národnostní třenice, distribuce drog...
Jako protiklad pracovitých Vietnamců uváděli somálské dvaceti až třicetičlenné rodinné klany, z nichž nikdo nepracuje a jen využívají všech výhod velkorysého dánského sociálního systému.
A to se pracovitým a šetrným Dánům pranic nelíbí a volají po regulaci přistěhovalců do země. Ve volbách v roce 2001 to bylo téma č. 1.
22. 03. 2008 | 10:32

David napsal(a):

Dík, Lilo za poznámku, přál bych si, aby se žádné národy už nemusely nikam stěhovat. Dnes to jinak nejde, ale pokud je alespoň nějaká možnost regulace, nemusí být takové přistěhovalectví na škodu.

Koneckonců se učíme žít s někým, kdo je nositelem zcela jiné kultury. Vietnamci tady nikdy nebudou velký problém a jestli ano, tak možná s jejich černými obchody a černou výrobou. Existence nízkých výdělků vždycky povede k černým živnostem, s tím se nedá nic dělat.

Možná je také chyba, že o Vietnamcích a jejich kultuře málo víme, což tady naše milá Nguyen trochu napravuje. Díky za to. Ať píše dál a z Čochtana si nic nedělá. Je to z duše provokatér.

Ale všimněte si, když se odmlčí Blue Jay a náš bratr Čochtan, tak se dá o etnickém problému diskutovat klidně a věcně. Když čtu příspěvky výše zmíněných blogerských xenofobů, mám z toho pcit, že tihle dva chodí na Velikonoce po domech se sekerou v ruce místo pomlázky.

Hezké Velikonoce, Lilo.
22. 03. 2008 | 11:24

jakub napsal(a):

Morová rána.
Nečetl jsem vše. Možná je Vaše odpověď vytržena z kontextu. Přesto bych se Vás rád zeptal jaké jste národnosti a jestli Vás náhodou rodiče také nestvořili z českého genetického odpadu (jak jste psala)?
Myslíte si, že Češi jsou proti jiným národům méněcenní?
Pokud ano, nemáte co vytýkat "Čochtan", jste ještě horší.
22. 03. 2008 | 11:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jakube,

možná je to tím, že jsem se nedokázal vyjádřit přesně, nicméně jsem se snažil na všechny otázky, které pokládáte, již výše odpovědět. A některé zodpověděli i další diskutující.

Ta polemika s názory pana Čochtana (nepolemizuji s ním, ale s tím, co obhajuje) má hluboké kořeny v řadu měsíců starých diskusích zejména pod blogem pana Kostlána. Je tak trochu mojí chybou, že polemizuji s uceleným a mně dobře známým názorem pana Čochtana, který většina diskutující pod tímto blogem zná jen fragmentovitě. Ale nemohu si pomoci, cítím za tyto diskuse tak trochu odpovědnost, a tak s určitými tezemi vždy polemizuji.

Přečtěte si prosím ještě jednou celou tuto diskusi. Mám za to, že Lininy rodiče mají obavy z odcizení svého dítěte, ztráty jeho kulturní a společenské identity atd. Jsou prostě ze staré školy. Nemám stejný postoj, ale chápu je a vidím, že slečna Lin je už jiná. Stačila jedna generace.

U pana Čochtana jsou ty motivy jiné (říkám to proto, že se s nimi netají a dal mi v uplynulém více než půl roce možnost se z jeho názory podrobně seznámit). Odmítá míšení některých ras, protože je považuje za nekvalitní, genově nekvalitní, definitivně a s konečnou platností špatné. A to je čistý rasismus.

Obava z rozdílného způsobu života celé řady Romů je naprosto opodstatněná. Už jsem to tu psal, také bych byl nervózní, kdyby se má dcera na diskotéce zamilovala do romského dealera drog. Ale vůbec bych nebyl nervózní, kdyby se můj syn zamiloval například do dcery manželů Veselých. Či do některého z potomků z rodiny pana doktora Holomka. Považoval bych si to za čest.

Rozumíte? Není to v rase, ale v předsudcích.

Hezké Velikonoce.

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 11:29

Pepa Řepa napsal(a):

To Lila a jakub
byl jsem tak znechucen debatou, že jsem nechtěl nic psát.Nedalo mně to, protože s vašimi příspěvky v podstatě souhlasím.

Mnohdy je podsouván rasismus i tam, kde není.Rozhodně bych ho nehledal u rodičů autorky. Obava z kompatibility dvou kultur, dvou stylů života není rasismus.Není to ani o genech, ani o barvě kůže.Za pár měsíců budu mít vnuka z křesťansko-judaistického manželství. Neřeším, jestli jiná dcera z Tokya přitáhne Japonce, ostatně máme je doma každé prázdniny.Kretény i fajn.
Když o některém řeknu, že je kretén, jistí lidé ihned začnou ječet, že jsem xenofob a rasista.Jak to bude u dalších dětí nevím.Žádné z dcer, bych ale nepřál manželství s muslimem.
Proč? Ne proto, že by se jmenoval Ahmed, ale proto, že znám postavení ženy v tomto světě, styl života, výchovu dětí. Dokonce jsem pomáhal jedné Češce ze Syrie, odkud se nemohla dostat.

K tomu Dánsku. Je nezcizitelným právem každé země, aby si pečlivě vybírala, prověřovala a regulovala imigraci. Když otevřete dveře dokořán nebo jsou otevřeny klíčem z Bruselu, zaděláváte si na malér.Jak pak chcete ta somálské klany z Dánska dostat? Ozve se řev aktivistů, jste rasistka.Je to pořád dokola.

K Vietnamcům: Neznám nikoho v mém okolí, komu by vadili.I tady to chce ovšem regulaci. Nejsem obdivovatelem pana Topolánka, nicméně to, co o regulaci prohlásil ve Vietnamu je naprosto legitimní.

Můj oblíbenec Nguyen tady zmiňoval 50 miliónů Číňanů bez manželek.Jak by se dívali Vietnamci na to,kdyby se třeba pět milionů z nich rozhodlo, že se usadí a ožení ve Vietnamu?

Na závěr si myslím, že sympatická a vtipná autorka si takovou debatu nezaslouží a srovnání s blogy aktivistů ji uráží.
Hezké Velikonoce všem.
22. 03. 2008 | 11:41

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, pletete dvě věci dohromady. Čochtan mluví o genetických dispozicích etnik. Ty nepochybně nejsou stejné, výzkum je však z důvodů PC v podstatě zakázán. Jsou-li tady rasové rozdíly v barvě pleti, etnické rozdíly v různých vzhledových a fyzických znacích, třeba pygmejové mají v průměru asi metr výšky?, zcela nutně musí být rozdíly i v ustrojení psychickém a to jak u jednotlivců, tak u etnik a ras. Zároveň je zcela nepochybné, že to velmi málo vypovídá o vlastnostech jedince, protože ten se může od své skupiny velmi výrazně odlišovat. O potomstvu dvou jedinců s velmi odlehlými genofondy se už pak nedá říct skoro vůbec nic, viz Mendelovy pokusy s křížením hrachu. Co se týče očekávané hodnoty, tak tou je ve statistických souborech průměr a v souborech s Gaussovským rozdělením je na intervalu průměr +-směrodatná odchylka cca 60% populace a na průměr +-3směrodatné odchylky cca 99,7% populace. Pořád tedy mohou být jedinci nad i pod. Vy mluvíte o těch jedincích nad a Čochtan o těch očekávaných a pod. Statisticky má nepochybně pravdu on, velkorysostí a pěkným přáním Vy.
22. 03. 2008 | 11:52

jakub napsal(a):

to Stejskal.
Děkuji za odpověď. Člověk není dokonalý a někdy se nechá vyprovokovat.
Popravdě řečeno, na základu demagogie nebo fanatismu některých diskutujících sem také občas napíši něco, co si ani nemyslím. A je to jen proto, abych nastavil zrcadlo a stejným kalibrem zmíněného naštval.
Přeji hezký a klidný víkend i celé svátky.

to Pepa Řepa
Nemám co dodat k Vašemu příspěvku. Skoro se vším se dá souhlasit.
Kéž by se všichni Romové dokázali tak dobře chovat a tak rychle začlenit jako Vietnamci, kteří na to měli mnohem méně času.
V podstatě mám ty kluky "žlutý" rád a rád k nim chodím nakupovat.
S provdáním dcery za Muslima, do muslimské země, bych měl také problém.
Zase nejsou všichni stejní a jejich země mají rozdílný postoj.
Tady bych byl ale obezřetný, jako rodiče autorky. Pokud ale chovám k takovémuto etniku ostražitost, v žádném případě bych se do jejich země nestěhoval.
22. 03. 2008 | 12:02

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

už stokrát jsem tu napsal, že samozřejmě genetická dispozice etnik existuje (například etnika trvale žijící za polárním kruhem jsou geneticky vybavená, aby odolávala nízkým teplotám, indiáni, Laponci, Inuité mají zase velmi nízkou odolnost vůči alkoholu atd).

Jediné, co se nikdy neprokázalo je, že by něco společného s rasou či etnikem měly geny ovlivňující psychiku či inteligenci (ono to také ani zatím není možné, protože tak dokonale genetickou mapu neumíme přečíst).

Čili jediné, s čím se už od Gobineaua (tedy zhruba od poloviny 19. století) dá operovat jsou hypotézy založené buď na zkoumání velikosti mozkovny či mozku, jeho závitů, center apod (což se ukázalo, že na duševní vlastnosti nemá žádný vliv).

Nebo sociologická pozorování. Z nich někteří lidé usuzují, že určitá etnika či rasy jsou predisponovány k určitému typu chování. Je to jen hypotéza na základě sociologického pozorování.

Nicméně kulturní antropologie tuto tezi dokáže velmi jednoduše vyvrátit:

Ve chvíli, kdy zkoumáte chování příslušníků jakéhokoliv etnika přesazených do jiného prostředí a zbavených možnosti interakce se svým etnikem či rasou, zjistíte, že velmi rychle přejímá návyky, schémata myšlení a chování svého "nového" okolí. Jeho potomci se už s ním zcela identifikují a vůbec netuší, že by se mohli chovat jinak (pokud jim to tedy jejich okolí od rána do večera nepřipomíná - "ty jsi Rom, ty bys měl vlastně krást, ne?").

Hromadná dispozice mající vliv na psychiku či inteligenci dál než do nějakého druhého třetího kolena podle všeho neexistuje. Opačné tvrzení je založeno jen na ideologii. Žádný OPAKAJI ŽÁDNÝ výzkum toto neprokázal. Naopak vše nasvědčuje tomu, že působením okolních vlivů má naprosto rozhodující význam pro tvorbu psychických a rozumových dispozic (to samozřejmě zdaleka ne vždy platí v případě, pokud se dotyčný "přesazený" jedinec dostane třeba v pubertě do styku se svojí "sociální" skupinou a začne zcela pochopitelně cítit potřebu se s ní identifikovat i.e. přejímat nekriticky vše - včetně toho negativního).

Znovu říkám: rozdíly mezi sociálními skupinami, národy, etniky, rasami samozřejmě existují. Ale kdo na jejich základě rozděluje lidi na "kvalitní" a "nekvalitní", jako to dělá pan Čochtan, (mohu doložit z předchozích debat), je společensky nebezpečný.

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 13:15

stejskal napsal(a):

Pane Jakube,

"kéž by se všichni Romové dokázali začlenit do společnosti stejně jako Vietnamci."

To je věta, která se dá tesat a já ji okamžitě podepisuji.

Jenomže je důležité přemýšlet, proč to nedokáží. Stručný rozbor důvodů (tak asi v rozsahu dvaceti odstavců ;-) jsem tu už publikoval za poslední měsíce třikrát. Stejně tak proč to dokáží Vietnamci a proč to pro mnoho naprosto neuvěřitelným způsobem dokázali Židé.

Jestli chcete, napíši to zde znovu. Jediné, o co mi jde, je ukázat, že tyto věci nejsou zdaleka tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. A vím, že to právě z těchto důvodů svádí k tomu, že si mnozí řeknou: "no, jo, oni jsou prostě takoví, s tím se holt nedá nic dělat".

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 13:23

jakub napsal(a):

Pane Stejkal

Vím, že romský problém tu je a že není jednoduché ho řešït.
Vinu nesou obě strany, některá více, některá méně. Názor na to, kdo nese vinu větší se liší podle toho, z jaké strany zastánců ten dotyčný je.
Já jsem zastáncem hesla "pomoc si sám a bude ti pomoženo"
Jsem tedy na té straně, kde si lidé myslí, že by měli chtít víc samotní Romové.
Těžko jim budete vnucovat jak mají žít, jak se chovat a nebo pracovat, když sami nebudou chtít.
Na pohodlný život (i když ne třeba štastný) se zvyká snadno. Na povinnosti se zvyká hůře.
Zase je nesmysl házet všechny do jednoho pytle.
Znám Romy, kteří to dokázali, protože sami chtěli. Jsou to Romové, od kterých jsem v životě neslyšel, že by říkali něco o rasizmu.
Většinou to slyším od těch, kteří řvou do rána pod oknem lidem, kteří jdou nevyspalí brzo do práce, během noci jim vybílí sklep a pak jim ještě nadávají ve frontě na sociální dávky.
Znám i úspěšné romské stavební firmy.
Tady je myslím jedna z cest, jak jim pomoci.
Dávkami, podplácením a popíráním problému se nic nevyřeší.
Utrácí se spousty peněz na programy, které nic nepřinesou.
Pokud chce stát pomoci, ať jim pomůže radou a třeba účetnictvím zakládat a vést romské firmy.
Když si stěžují, že je nechce nikdo zaměstnat, tak ať si s dočasnou pomocí státu začnou budovat vlastní firmy a svoji vlastní střední třídu.
Je tolik odvětví, kde by mohli pracovat, stavebnictví, lesy, úklidy u silnic ve městech atd.
Velmi dobrý příklad je nyní z Chánova. Kéž by bylo více takových romských bossů, kteří budou sami chtít.
Ten Váš rozbor si rád přečtu. Stačí dát odkaz, kde jste ho již uveřejnil.
Děkuji
22. 03. 2008 | 14:19

jakub napsal(a):

Ještě k tomu Chánovu
Sami se rozhodli, že si budou udržovat čistotu. Pokud někdo vyhodí odpadky z okna dostane podle jejich vlastních slov přes papulu. A to je dobře a v pořádku.
Pokud by to ale udělala třeba policie, bude rasistická a půjde k soudu.
Žádná vnucená pomoc nepomůže, jen prohloubí problém. Musí chtít sami a pak nebudou mít problémy s majoritou a začlení se tak jako ostatní menšiny.
Není možné aby byl národ tolerantní ke všem menšinám a nespravedlivý jen k jedné.
22. 03. 2008 | 14:38

jakub napsal(a):

Poslední věta měla být : Není možné, aby byl národ tolerantní ke všem menšinám a nespravedlivě rasistický jen k jedné.
Pak na tom ta jedna asi nese hlavní vinu.
22. 03. 2008 | 14:44

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, existují-li rozdíly ve výšce, barvě kůže, barvě očí, zcela jistě existují i v predispozicích psychických, jako je IQ. Seriozní výzkumy neexistují, protože existovat nesmějí. V některých závěrech ani já s Čochtanem nesouhlasím, protože příliš propojuje matematickostatistickou "expected value" s "actual value" daného jedince, čímž toto individuum předem odsuzuje, ač může být od očekávaných hodnot velmi odlišné. Co se týče sociálních vzorců chování, tak ty asi dědičné nejsou, to je na genetický přenos příliš složité a taky dynamicky se měnící, protože to souvisí s kulturou, a ta je předávána sociálně a nikoli geneticky. Takže o schopnostech to určitě je, o sociálních vzorcích ne. U cikánů tam navíc je ta nešťastná samosvornost jejich sociálních vzorců. To mohou změnit jen oni sami, zvenčí by to asi bylo měnitelné jen určitým stupněm násilí, což jaksi...

již jsem tu psal o svém návrhu "řemesla pro cikány" - ale samozřejmě i ten je jaksi etnicky zabarvený a z různých hledisek "nekorektní" - na jedné straně "pozitivně diskriminující" a na druhé straně nabízející jen omezený okruh jednoduchých řemesel s krátkým zácvikem.

Také jakub píše o té motivaci. Bohužel nemá tak úplnou pravdu, protože i když dá cikán cikánovi po papuli pro dobrou věc, může být stíhán... stejně jako "bílý"..
22. 03. 2008 | 15:36

bigjirka napsal(a):

To jsme to tady Lin pěkně zaplevelili. Jenže otázka vždycky vyleze jako šídlo z pytle. Když se mohou integrovat Vietnamci, proč ne cikáni a proč ne muslimové (ať už jsou to Arabové nebo jiné národnostní či etnické skupiny). To, že rodiče preferují partnery svých dětí ze svých kulturních skupin je úplně normální, je to přirozená obrana před přirozeně hrozícím konfliktem kultur. Ten není hypotetický a je dosti pravděpodobný.
22. 03. 2008 | 15:41

jakub napsal(a):

bigjirka
Já jsem si tu větu nevymyslel. Tu řekl Rom, který se začal o Chánov starat.
Pokud dá cikán cikánovi po papuli pro dobrou věc, může být opravdu stíhán za násilí. Spíš se o tom ale ani nedozvíte.
Pokud si vůbec dovolí "bílý" dát cikánovi po papuli pro stejnou věc, bude souzen pro násilí z důvodu rasizmu.
Budou toho plné noviny, EU sem vyšle komisi a soudce si nedovolí pachatele nezavřít.
Takové zákony bohužel u nás jsou.
22. 03. 2008 | 15:49

jakub napsal(a):

bigjirka
Opravdu jsme odbočili od tématu.
V podstatě to ale příliš nevybočuje a vlastně to autorku i její etnikum chválí.
Je mi líto, že pro její rodiče jsou Češi nevěrohodní.
Pro mě jsou Vietnamci lidé, vedle kterých se nebudu bát žít a klidně jim své děti dám za partnery.
22. 03. 2008 | 15:55

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Odbočení od tématu jsem čekala, ale ne tímhle směrem. Po delší době jsem se koukla na diskuzi a vůbec jsem nechápala vo co gou. Fakt se mi ty komentare ted zda hodne zcestny, ale jestli vas diskutujici to tesi,tak prosim! Doufam ale, ze se to taky nekdy nasmeruje spravnym smere:-) Hezke svatky! Lin
22. 03. 2008 | 16:35

jakub napsal(a):

Vážená Nguyen Thi Thuy Duong
To odbočení berte jako povídání při přátelské návštěvě.
Přátelé se sejdou, tak jako jsme se setkali tady my všichni, a než se rozejdou, tak semelou vše, co je napadne, co je trápilo, z čeho měli radost nebo na co se těší.
Důležité je, aby se při tom rozhovoru neurazili a aby se těšili, že se zase někdy sejdou.
Myslím, že většina lidí to tu splnila a že se těší,až se zase někde potkáme a vůbec nebude záležet při jakém to bude tématu a jestli někdo po tom, co se vypovídá, odbočí i někam jinam.
Přeji hezký den.
22. 03. 2008 | 16:51

klarasamkova napsal(a):

Lin, to máte s náma těžký... Tak zase jen k tématu, jo?? Záleží jen na lásce. A jak praví klasik, nikdo nejsme dokonalý...
Haj hou. zdravím, Klára Veselá
22. 03. 2008 | 16:52

stejskal napsal(a):

Pane Jakube,

prakticky ve všem. co jste v předchozích dvou textech napsal, s Vámi souhlasím.

Jediné, co je podle mne úplně zbytečné řešit, je otázka viny. Vinu nenese ani jedna strana, protože v tomto ohledu žádné strany nefigurují. Ani bílá většina nejsou strana (nejsme v tomto ohledu nijak homogenní), ani Romové. Současný situace je výsledkem historického vývoje mnoha století, který ovlivňovala celá řada faktorů. O vině se v tomto smyslu vůbec nedá hovořit. Nevím jak Vy, ale já vůbec žádnou vinu necítím a nevidím nikoho, do by ji cítit měl (tedy kromě lidí, kteří porušují zákony).

A teď ten historický exkurz: Toto je jeden ze tří. Napsal jsem ho 23.7. pod blog pana Jiřího Havla o Romech (už tehdy tam diskutoval pan Čochtan i pan bigjirka). Reagoval jsem na dotaz, proč se Židé či Vietnamci dokázali asimilovat a podstatná část Romů dodnes ne.

"Židé začali žít v diaspoře v době, kdy již měli velmi rozvinutý společenský systém, dosáhli vysokého civilizačního stupně, disponavali veděckými poznatky, zvládali umění obchodu a řemesel (ve 2. století n. l)

Zpravidla podstatně převyšovali okolní majoritní společnost. Ta se vůči nim začala chovat xenofobně (zejména v Evropě, arabské země byly v té době také na vyšším civilizačním stupni, takže zde nebyly projevy xenofobie a diskriminace zdaleka tak silné).

Nicméně Evropané reagovali tak, je bylo jejich zvykem reagovat na vše odlišné. Židy ostrakizovali, občas na ně pořádali pogromy apod.Židovská komunita byla ale již dostatečně rozvinutá a silná, aby to vydržela. Dá se říci, že jí to do určité míry dokonce prospělo, i když jako návod pro budounost bych to nedoporučoval.

To samé se (i když s určitými odlišnostmi) dá říci o vyspělých asijských společnostech (zejména čínské, ale i vietnamské, japonské, khmérské atd).

Romové přišli do Evropy jako naprosto nevzdělaný, primitivně strukturovaný a hodnotově úplně jinak nastavený kočovný kmen. Byli ostrakizováni stejně jako Židé či třeba Číňané v USA, nicméně neměli jejich společenskou "výbavu." Prostě byli na nižším civilizačním stupni. A nikdy nedostali šanci jej zvýšit. Prostě z důvodů své historicko-společenské dispozice zůstavali a stále zůstávají na okraji společnosti.

To samé se dělo například americkým černochům, zejména do 70. let minulého stzoletí. Pak začali dostávat šanci a jejich tzv. střední třída velmi rychle roste. Ano, občas je to na úkor většiny. Nicméně je to lepší, než čekat, kdy tento sociální problém přeroste v tragédii.

Naopak například původní obyvatelé Ameriky a Austrálie tuto šanci teprve dostávají. Jejich země se jim snaží pomoci ze sociální pasti (často proti jejich vůli a na úkor většinové společnosti). Nicméně už si uvědomili, že je to schůdnější a možná dokonce levnější, než - jak tu někdo řekl - lít "vodu do bezedné konve" a čekat, kdy toto nebezpečné oboustranné sociální pnutí přeroste v otevřený bolestný konflikt.

Libor Stejskal
23.07.2007 13:47:14
22. 03. 2008 | 17:05

stejskal napsal(a):

Slečno Lin,

ještě jednu se omlouvám za to, že to odbočování spíše podněcuji, než abych jej krotil. Pokusím se z této debaty poučit a příště pracovat efektivněji a úsporněji.

Také já Vám přeji hezké svátky.

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 17:07

jakub napsal(a):

to Stejskal
Děkuji za ten exkurs.
Také tam není nic s čím bych chtěl nějak zásadně polemizovat nebo bych nesouhlasil.
To co jste napsal považuji za skutečný a pravdivý obraz.
Tak Vám nevím, dnes si tu dáváme vzájemně tak za pravdu, že nás možná budou považovat za domluvené.
Budou myslet, že jsem Váš placený "podporovatel"
Skutečnost je ale taková, že jste se dnes v komunikaci se mnou trefil plně do mého myšlení a názorů.
Jak jsem psal dříve, v některých odpovědích jiným, jsem měl v něčem názor trochu jiný.
Přeji klidný večer a co nejméně takových rejpalů jako jsem někdy já.
22. 03. 2008 | 17:22

stejskal napsal(a):

Díky pane Jakube, potěšení je na mé straně.

Jsem přesvědčen, že drtivá většina zdánlivě nesmiřitelných názorových střetů pramení z toho, že se lidé neposlouchají. Jdou do diskusí s hotovým schématem a to se snaží obhájit bez ohledu na to, co říká ten druhý. A ten to navíc dělá stejně ;-)

Jsem moc rád, že se nám oběma toto schéma podařilo prolomit.

I já Vám přeji hezký večer a sobě pak co nejvíce takových diskutujích, jako jste Vy.

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 17:44

David napsal(a):

V jedné skutečnosti je třeba dle mého názoru cikány obdivovat. Když si položíte otázku, jak je vůbec možné, že nějaké etnikum dokázalo v Evropě přežít 1000 let bez znalosti jakéhokoliv řemesla a bez využívání písma? To musíte uznat, že je to výkon hodný obdivu. My bílí bychom už dávno vymřeli od hladu a od zimy. K tomu si Romové za staletí vypěstovali určité schopnosti, na základě kterých mohou existovat a úspěšně se rozmnožovat.

Když v tržní společnosti vytvoříte tolik potřebnou nezaměstnanost a k tomu upletete sociální síť, aby nezaměstnaní nepomřeli hladem, tak si můžete být jistí, že se v té síti ocitnou jako první rybky naši Romové. Zrovna pro tohle mají enormní cit a mnozí toho dnes velmi zneužívají. A říkám naplno s paní Klárou Veselou Samkovou: Oni sami zavedené zvyklosti měnit nebudou, jako je neměníme ani my. A žádnou motivaci v sobě ke změně chování nenajdou, jako z králíka se nikdy nemůže stát liška a naopak. Nesmí se však zapomínat, že i mezi nimi najdete občas světlé výjimky, které si svoji cestu civilizovanou společností najdou.

Nezaměstnanost a sociální síť jsem vytvořili my uměle, protože ji každá tržní společnost nutně potřebuje pro regulaci ceny pracovní síly. Jinak se totiž cena práce nedá v daný světový čas a v dané lokalitě správně změřit, nebo ocenit.

Romům nemůžeme nadávat za to, že nejsou a nechtějí být jako my. Jako my nemůžeme být jako oni. Pravděpodobně se jim maximálně dá naservírovat jiná možnost orientace v životě, tlak musí být přitom velmi mírný až neznatelný a musí být veden jak proti dospělým jedincům, tak vůči těm školou povinným. Reálné výsledky se dostaví až po uplynutí desítek let.

Velmi si cením té diskuse, kterou tady nad rámec blogu Lin předvedli pánové L. Stejskal, Jakub, bigjirka a naše dámy KVS a Lila. Odtud se dá odrazit. Když je dobrá analýza, lze začít s projektem nového systému. Tak pravil projektant.
22. 03. 2008 | 18:57

stejskal napsal(a):

Díky, pane Davide,

Váš text mi dává naději, že tu to mé "cintání pentle" není úplně marné. Že jsou lidé, kteří se snaží pochopit tenhle problém v celé jeho složitosti (tím neříkám, že já ho zcela chápu, ale také se snažím).

Že jsou lidé, kteří věří, že je lepší učit se spolu žít bez ohledu na barvu pleti i kulturní background místo toho, abychom hledali, jak se jeden druhého zbavit.

To je hezká velikonoční zpráva. Ještě jednou díky za ni.

Libor Stejskal
22. 03. 2008 | 19:45

bigjirka napsal(a):

Lin, já myslím, že to zase tak scestné není (opravdu tam patří to s.. to jen jako bonus pro vás :-) ). Protože ty úvahy jsou o rasismu a nerasismu... A já se domnívám, že tady žádný vážný rasismus ani xenofobie není... pokud se ti lidé odlišného vzhledu chovají v rámci majoritně uznávaných pravidel, občas něco slíznou akorát od tupců. A od dětí - ty jsou kruté. Co se týče cikánů, problém zde vysvětlen několikrát. Je to opravdu o té motivaci. Pokud se přizpůsobit nechtějí, myslím že ani my k nim nemáme žádné závazky. Vč. dávek v nezaměstnanosti a jiných. To jsou dávky, vytvářené jakousi povinnou solidaritou pro lidi, kteří z nějakých důvodů nemohou nadále přispívat. Nebo jsou od dětství vážně nemocní či postižení. Nejsou to prostředky pro lidi, kteří se na tom systému podílet nechtějí.
Kardinální otázka je co s tím, když oni nechtějí. Má stát právo použít nátlaku? Jakého? Rovná práva mohou mít rovnocenně zapojení lidé. Jaká práva má ten, kdo přestože mohl, nehodil do kádě ani groš?
22. 03. 2008 | 20:51

Bagr napsal(a):

Obávám se, že kdo nemá rozvinuté volní vlastnosti, nikdy se většinově nezačlení, i kdyby měl ideální výchozí podmínky. I kdyby dostal celý národ darem vlastní zemi a kapitál, pouze je spotřebuje a žádnou další budoucnost si nezajistí. Opravdu nevěřím tomu, že jde změnit vybavení volními vlastnostmi, které má člověk od narození. A je to stejné jako kdekoli jinde v živočišné říši: pes je na kdekoho drzý, obtěžuje štekáním a ohrožuje libovolné kolemjdoucí, a přitom je hluboce citově závislý na svém páníčkovi a je celý nešťastný a zdrcený, když ho nechá doma samotného. Naproti tomu kočka se taky ráda lísá k člověku, ale nikoho neobtěžuje a neohrožuje, a když člověk není doma, vystačí si sama. Je soběstačná, přítulná, ale není závislá a už vůbec ne nebezpečná. Promiňte mi to přirovnání, ale já vidím, že stejné rozdíly jsou pozorovatelné i mezi lidskými živočišnými druhy, a hlavně jsem ještě neslyšel jediný logický argument, proč by něco takového mělo být mezi lidmi zcela vyloučeno(?) Nevím, kde zastánci rovnosti psychiky berou tu skálopevnou jistotu. Druhá strana je ta, že to nemá žádné řešení: i kdyby bylo prokázáno, že některá lidská rasa je na "nižší úrovni", musí být logicky tou "vyšší" uznána za plně rovnoprávnou, vznikne tak jakási solidární tolerance, jinak to ani nemůže být. To je sociálně neřešitelný problém, protože při jakémkoli pokusu se dostáváme do roviny něčeho, co známe z minulosti. A to je zcela nepřípustné, to snad každý rozumný člověk pochopí.
22. 03. 2008 | 21:46

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Máte pravdu paní Kláro, hlavně, že je na světě láska:-)
22. 03. 2008 | 22:33

bigjirka napsal(a):

:-) máte pravdu, Lin,, když se dva nebo tři mají opravdu rádi, tak na pohlaví nezáleží :-D
23. 03. 2008 | 00:21

čtenář napsal(a):

Bigjirko, díky za příspěvky. Byly blogy, kde jsem si je rád přečetl. I Pepy Řepy a dalších...

V posledním (druhý nad tímto textem) jste strefil hřebík na hlavičku. Je to v motivaci. A ta tam, díky jiným dispozicím, v naprosté většině není. Existuje něco, jako sociální past, byla popsána z USA ( u bílých dělnických rodin z východu) protože se tam vzdělání a lékař platí, stipendia dostanou jen ti nej-nejlepší, nebo menšiny - je třeba mít správnou rasu a pak se na ni vztahují kvóty, i když je v testech i během studia horší. Děti na vzdělání nedosahují právě díky tomu. Ale to platí u těch, co chtějí. U těch, co nechtějí, se o ní mluvit nedá v nejmenším. To vysvětluje, že se z toho úsilí a peněz, investovaných u nás, vrátilo tak málo.

Za horší považuji, že u nás žijí v tomto kruhu lidé, co by z něj vyjít chtěli a snaží se o to. Ti, díky příslušnosti k "nesprávné" rase, bohužel nikoho nezajímají.

O genetice jsem už mluvil. Samozřejmě duševní vlastnosti nejsou jen IQ, i když jeho průměr středoevropské cikánské populace staví její integraci do poněkud jiného světla. (Navíc, její současná r strategie přežívání je, vzhledem k jejímu vynaloženému pracovnímu úsilí, díky státu a jeho toleranci k přežívání na úkor společnosti, vysoce efektivní, takže ji k integraci vlastně ani nic nenutí a selekční procesy jsou nastaveny na parazitický způsob života.) Je to i temperament, agresivita a spousta dalších predispozic i dispozic k určitým schématům jednání, která jsou za urč. okolností spouštěna. Byla tu již řeč o jednovaječných 2čatech - je to neuvěřitelné, ale jestli se nám bude líbit folk, rock, jazz či metal, styl odívání, touha po vzdělání, místo vzdělání inklinovat k partám a další věci, je z podstatné části dáno geneticky. Pokud se v genetické výbavě jedince, nebo skupiny, projeví neschopnost pravidelných každodenních rituálů, jako např. ranní vstávání a chození do práce, nebo do školy, neschopností každodenní pravidelného pracovního úsilí, učení, vyřizování povinností, nebo neschopnost předvídat budoucnost, jako žití ze dne na den, utracení peněz za prvních 14 dnů a pak života na dluh, pak dotyční (ý) asi narazí. Opakuji, že to o jedinci ještě nic nevypovídá, ale statisticky o skupině, ani to automaticky neznamená, že jsou méněcenní, jsou pouze jiní. Nicméně parazitický způsob života s nastavenou dlaní, nebo zvýhodňování na úkor jiných, nic neřeší, naopak je to nepřijatelné.
23. 03. 2008 | 00:37

bigjirka napsal(a):

čtenáři, sám bych byl velmi rád, kdyby se něco udělat dalo a není mi líto prostředků na ty, kteří tu motivaci naleznou... sorry, ale já nedovedu přiznat rovnocennost někomu, kdo se neumí a nechce postarat o výživu svou a své rodiny, přestože není nějak duševně či tělesně postižen... já jsem tu psal o svém nápadu zaučit cikány v jednoduchých řemeslech, podporovat jejich podnikatele, aby si je zaměstnali... vytvořit tak ostrůvky pozitivní deviace.
23. 03. 2008 | 01:02

čtenář napsal(a):

Protože se pan editor neustále vyjadřuje, ač myslím, že z etických důvodů by neměl, svádí mne to říci i svůj názor, ač je to jen kolo v rybníce...

Myslím, že majoritní společnost má právo vyžadovat u přistěhovalců dodržování určitých norem a regulovat jejich počet.

Myslím, že na sociální solidaritu od společnosti mají právo pouze ti, kterým buď objektivní zdravotní příčiny zabránily od začátku přispívat, nebo ti, kteří již přispívali. Pokud někdo přestane chodit do školy, učení, nebo práce, ze své vůle, jak se ve většině případů u jisté skupiny stává, neměl by mít na nic nárok.

Myslím též, že se u rodičů dotyčné o rasismus jedná. Je z podobného východního kulturního soudku jako např. dobře historicky známý rasismus Číňanů, nebo z novější doby Japonců. Má trošku jiné základy než ten západní po kšeftmanu Hawkinsovi (nebyl dán národnostně), který se zase inspiroval u muslimů, nicméně bych ho tam zařadil.

Nguyen Thi Thuy Duong lze přát, by rodinné předsudky překonala a vybrala si podle svého srdce, ne podle příkazu rodiny. Toto bude záležet na tom, jak je silná osobnost, pokud hodně, pak se jí to podaří. Jinak je to debata spíš do jejich komunity.

A co se týče mne, pokud dotyčná je natolik integrovaná, že uznává naše kulturní tradice, včetně svátků jara, jež jsou archeotypální vzpomínkou na prastarou Indoevropskou představu - zrození Všehomíra (a tím veškerého Života a následný zánik prvotního chaosu) z kosmického vejce (vzpomínka tato se u Slovanů zachovala právě v naší tradici, kdežto v Indii je tahle představa dodnes součástí většinového náboženství), rád si k ní přijdu v pondělí s pomlázkou, pro kraslici - malované vajíčko. .-)))
23. 03. 2008 | 01:15

čtenář napsal(a):

Jirko, jejich způsob života, ač parazitický, je velmi efektivní. Takže bych o genetické nerovnocennosti nemluvil, jsou efektivně adaptováni, jako my, i když jinak. Spíš o etické nerovnocennosti.
" Je to opravdu o té motivaci. Pokud se přizpůsobit nechtějí, myslím že ani my k nim nemáme žádné závazky." - Jde o tohle. S tím se nedá nesouhlasit. Spousta jich uteče z učení. Prostě se jim nechce, nemyslí na budoucnost. To už genetické do značné míry je. Ne ze sociálních důvodů, kdo to tvrdí, lže sám sobě.

Ostrůvky pozitivní deviace nic nedokáží. Tlak na jejich populaci musí být nastaven jinak. Možná ty ostrůvky ani nevzniknou, nemají proč.

Př. Je jeden, tuším, rapper. Zpívá, tancuje, vydělává peníze. Je ze sociálně slabého prostředí. Snědší. Myslím, že je ze severních Čech. Tedy úspěšný a zná problémy etnika z první ruky. Velmi nesnáší pozitivní diskriminaci. Tvrdí, že se s diskriminací nesetkal, naopak, všichni mu pomáhali, když zjistili, že má zájem. Tvrdí, že přísun peněz nic nevyřeší, naopak je v parazitismu utvrdí. Že člověk musí chtít.
Snažil se vyhledat zpěváky a tanečníky s talentem, jako měl on. Našel jich desítky. Domluvil, kam mohou jít trénovat, tvrdě hodiny měsíce cvičit, jako on a nepoflakovat se na ulicích. Když budou umět svoje číslo, mohou někde vystoupit před kamerami. Kolik jich přišlo? Ani jeden. Před kariérou v budoucnosti a dřením zvítězila slastná zahálka na ulici právě teď.
23. 03. 2008 | 01:34

bigjirka napsal(a):

Bohužel naše civilizace je změkčilá a donucení je v naší "demokratické" společnosti skoro sprosté slovo.
23. 03. 2008 | 01:42

JK napsal(a):

Rasismus? Xenofobie? Stereotypy?

Myslím, že Čochtanova otázka. nabízející rovnítko mezi fundamentálními - ikdyž neartikulovanými - výhradami zda dcera, autorka blogu, proboha nemá něco s nějakým Čechem a tím, co se, dnes i u nás, bežně označuje za rasismus, jakkoliv mírný a ve skutečném životě nerealizovaný třeba diskriminací, je zcela na místě.

Nejen třeba naši napůl Češi-napůl Japonci, mohou objektivně, konkrétně a s dostatečnou přesvědčivostí doložit to, že (jako příklad) Japonci, jako společnost, národ jsou rasově velice opatrní, s fundamentálními výhradami pokud se mísení ras týká. Jak jsou míšenci Japonců v Japonsku bráni, o tom se tzmiňoval třeba i, tušim dnes předseda, asociace šeských cestovek.

Podobně je tomu, silný pocit pro rasovoub čistou, v jiných zemích Dálného Východu, včetně Číny a Koreje, nakonec i Vietnamu.

A také v Indii, ikdyž jinak zabarvené, je kjakékoliv míchání rasy, třeba zase právě s bělochy, zásadně něco, za co se vykazuje z rodu, což v dané kultuře a společnosti je mnohem komplexnější, závažnější věc než když se u nás staří rodiče naštvou.

Nebudu zde rozepisovat osobní nebo rodinnné zkušenosti s tím jaké jsou názory na čistotu rasy u zmíněných Japonců a Číňanů, ale nejen od japonské lékařky v USA, čínské bankéřky, ze svého čtení vím, že to tolerance pro míšence, zase i s bělochy, je mnohem nižší než v západní civilizaci, včetně postkomunistických zemí a že jejich diskriminace je naopak pravidlem.

Je dobré si přitom uvědomit, že třeba pro Číňany jsme, jako západní kultura, vlastně barbaři. Tak jako se (Většina?) Čechů cítí na výši, když dějiny jejich národa, okrášlené navíc Jiráskem, začaly možná o pár století dříve než jiného národa, je pochopitelné, jak se člen národa s vysokou kulturou starou více než 3.000 let asi cítí a vidí.

Jinak je mnohem zajímavější sledovat rychlý posun těžiště ekonomiky, tedy postupně i vlivu, směrem ke kolektivistickým kulturám, kdy zanedlouho největší ekonomika bude navíc nedemokratická a plánovaná, s pětiletkami. Možná důvod k přehodnocení některých našich standardních "pravd"?

Jinak: Je naléhání Židů, Vietnamců, atd. na sňatek "mezi svými" rasismus? Oukej, přirozená věc, jak píše vlk "naprosto korektní"? Je výmluva na to, že třeba židovský, dálně asijský nebo indický rodič- přistěhovalec v Americe, Evropě je "opatrný" protože "nezná prostředí", ikdyž se v něm jako lékař, právník, finačník, obchodník dobře prosazuje? Nebo je západní civilizace změkčilá, zmatená, pochybuje sama o sobě, nemá pud sebezáchovy?
23. 03. 2008 | 06:02

Pepa Řepa napsal(a):

To JK
myslím, že jste napsal velice dobrý a nepředpojatý příspěvek.

Každá věc má rub a líc.Když budete nadužívat slova jako rasisnus nebo xenofobie a používat je jako nálepky pro své protivníky, tak tato slova časem ztratí původní význam a stanou se vlastně označením lidí, kteří s politickou korektností nesouhlasí.

A vaše poslední věta?
"Nebo je západní civilizace změkčilá, zmatená, pochybuje sama o sobě, nemá pud sebezáchovy?"

Myslím, že to ještě tak zlé není.Ovšem lidé, kteří se nám snaží natlouct politickou korektnost do hlavy a snaží se dát naší osobní svobodu do svěrací kazajky obskurních zákonů, se o to vehementně snaží.
23. 03. 2008 | 07:47

klarasamkova napsal(a):

Vysoce vážení spoludiskutující, myslím, že tato diskuse skutečně stojí za to: po dlouhé době se zase někam posunujeme ( že by to bylo i tím, že Čochtan prořezává vinici - ach, ta bohulibá činnost!!)
Dovolím si přidat k úvaze ještě jeden aspekt: všichni těď (pravdivě)poukazují na to, že se Romové válejí v sociální síti a to je ten problém... ale zapomínáte na to, vysoce vážení přátelé, že sociální síť je výdobytkem posledních maximálních padesáti let. Před tím žádná neexistuovala, naopak vládlo značně kruté pronásledování a Romové stejně přežili...,. takže tato jejich schopnost evidentně není dána jen a pouze jejich parazitizmem, ale ještě i něčím jiným. Čím? Nevím.... Zkusme na to přijít. Třeba právě to je ta hodnota, která je učiní cennými a ze které může profitovat i naše společnost, když tento jejich systémadaptuje do svého jednání. Zdravím, KVS
23. 03. 2008 | 08:10

Pepa Řepa napsal(a):

To KVS
no já nevím. Já se dost romskému problému vyhýbám, protože o něm moc nevím. Mám obavu, že jste nahrála na smeč mnichovskému vodníkovi.

Až dořeže víno, bude zřejmě kontrovat tím, že když přežili tisíc let bez dávek, mohou být bez nich i nadále.
23. 03. 2008 | 08:54

bigjirka napsal(a):

Obávám se paní Kláro, že různé druhy parazitismu to víceméně byly vždycky a že to se musí změnit, pokud chtějí v poklidu žít v naší společnosti. Když jeli cikáni, zavíraly se slepice. V naší rodinné kronice je přepadení Nové Hospody u Stránčic tlupou cikána Janečka. Odhad "parazitismus : uplatnění vlastní nabídky" bych umístil tak na 9:1. To pochopitelně žádnou oblibu v majoritní společnosti vyvolat nemůže. A vydávat to za kulturní jinakost včetně nedostatečných hygienických návyků většiny, tudy asi taky cesta nevede. Pokud tam vidíte něco opravdu pozitivního, sem s tím, zatím na to nikdo nepřišel. Osobně nevidím jinou cestu, než aby se jako přišelci přizpůsobili oni nám. Převážně Sinti, kteří tu žili a byli vyvražděni Hitlerem, už přizpůsobeni byli. Místo nich přišly (převážně) nepřizpůsobené a nepřizpůsobivé hordy ze slovenských a rumunských slumů. Nevidím jinou cestu, než postupné přizpůsobení a asimilaci (i když ta se dnes v multikulti kruzích považuje málem za zločin). To pronásledování v minulosti nebylo proto, že jsou cikáni, ale proto, že místní chránili své skromné majetky a že ta slepice byla kouskem jejich schopnosti přežít a měla pro ně větší hodnotu, než život zloděje.
23. 03. 2008 | 09:09

stejskal napsal(a):

Škoda, pane čtenáři, že ač se opakovaně vyjadřujete k mému právu diskutovat, k tomu, co jsem Vám napsal (a pokusil se oponovat některé Vaše myšlenky) jste nepřičinil ani slovo.

Možná bychom zjistil, že naše názory se až tak nesmiřitelně neliší (nebo alespoň ne ve všech aspektech).

Přeji Vám hezké Velikonoce.

Libor Stejskal

P.S. O tom, zda-li tady mám diskutovat či nikoliv, jsme se na těchto stránkách bavili v srpnu http://blog.aktualne.centru... Možná by Vás názory zdejších čtenářů mohly zajímat.
23. 03. 2008 | 10:39

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko, nezlobte se, ale Vy jste snad posedlý.

Můžete mi nějak doložit Vaše tvrzení, "že se postupné přizpůsobení a asimilaci dnes v multikulti kruzích považuje málem za zločin"?

Celou dobu, co se o tom zde bavíme, tedy asi tak tři čtvrtě roku s úžasem pozoruji Vaši neustálou tendenci vysvětlovat, co si Vaši názoroví opononenti (i.e. multikulti či multikulturní nacisté, jak říkáte) ve skutečnosti myslí.

S plným vědomím prohlašuji, že pokud asimilací rozumíte začlenění do většinové společnosti a přijetí většiny jejích standardů, jiná cesta není. A zodpovědně mohu říct, že si to myslí drtivá většina nás, multikulturních nacistů.

Libor Stejskal

P.S. Uvědomuji si, že jsem zde též vykládal některá slova páně Čochtana. Nicméně svoji základní teorii o méněcennosti některých ras, špatných genech a nutnosti přesunu drtivé části Romů do Indie zde nikdy - ani když jsem o ní v souvislosti s ním hovořil já - nezpochybnil.
23. 03. 2008 | 10:48

Lila napsal(a):

To Klara
Nevím, možná že jednou z hodnot, která pomohla tomuto etniku přežít, je soudržnost, pospolitost, snaha pomoci si navzájem. Viděl snad někdo romského bezdomovce? Já ne.

Ani já romský problém nijak neřeším, jen se přirozeně zajímám o své spolubližní, trochu to vyplývá z mé profese.
Můj pohled je do jisté míry ovlivněn vlastními reálnými zkušenostmi. Žiji ve středně velkém městě (Český Krumlov to není), je tu také romská komunita, ale jsou to úplně jiní lidé, než ti mediálně známí - z Matiční ulice nebo z Chánova či Vsetína.
Jak u nás říkají "policejní orgánové" naši Romové jsou zlatí. Spousta rodin si obstarala slušné bydlení i práci, jejich děti chodí do "normálních" mateřských i základních škol, romské děti se přirozeně začlenily - a protože jsou přátelské, vstřícné a velmi komunikativní, bývají v kolektivu oblíbené. Ani rodičům jejich spolužáků nepřipadá nic divného na tom, když si jejich dítě přivede domů kamaráda Roma. Samozřejmě, že i tady je lokalita určená pro tzv. nepřizpůsobivé občany, neplatiče atp., ale skoro mám pocit, že "bílí" Romy v tomto směru dohnali a možná i předehnali. Co se týká kriminality, krádeží v obchodech či v MHD, záškoláctví, tak podle statistik je skóre vyrovnané. Samozřejmě, že k nějakým třenicím dochází, např. když početná romská rodina dostane byt v nejvyšším patře domu, jehož zbytek tvoří zestárlé manželské dvojice, navyklé na svůj klid. Samozřejmě, že jim vadí dupot na schodech a zábradlí upatlané od marmelády, ale vím, že je jim srdečně jedno, jestli ty dupající nohy jsou bílé nebo tmavé. Průšvih nestává v okamžiku, kdy se mezi nájemníky objeví typ podobný panu Čochtanovi, a v tu ránu je z banálního sousedského sporu rasový problém.
Myslím, že cesta nevede přes nezvládnutelnou koncentraci Romů a vytváření ghett sociálně vyloučených lidí. S menší komunitou se určitě pracuje efektivněji, naději vidím i v každodenní trpělivé terénní práci sociálních pracovníků, protože Romové to na své startovací čáře mají o mnoho těžší než my. Domnívám se, že tato investice se majoritní společnosti rozhodně vyplatí. Něco jiného jsou chroničtí nemakačenkové, ale na ty si chce posvítit ministr Nečas; opatření která chystá by měla život bez práce hodně znepříjemnit. Minimální podpora a další finance podmíněné veřejně prospěšnými pracemi je také jedním z řešení...
23. 03. 2008 | 11:20

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, neřaďte se k mucistům, nepatříte k nim. A oni to zde i na jiných místech opakovaně psali, vč. Kostlána, že asimilace je zločin, že musíme respektovat ty jiné kultury. Jenže Vy holt taky čtete selektivně a vzpomenete si jen na to, co se Vám hodí. Slovo rasa není úplně na místě, etnika mají zcela jistě rozdílné genetické dispozice a záleží na úhlu nazření, které jsou považovány za hodnotnější. Repatriace do Indie je asi tak nereálná, že ji Čochtan zřejmě myslí jako provokaci. Nicméně jako návrh pro ty, co se nechtějí přizpůsobit? :-)

Nicméně i vstřícná Lila výše naznačuje, že bez jisté míry donucování to asi nepůjde.
23. 03. 2008 | 11:38

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale
měl bych obdobnou otázku. Píšete:

"S plným vědomím prohlašuji, že pokud asimilací rozumíte začlenění do většinové společnosti a přijetí většiny jejích standardů, jiná cesta není."

Platí to pro všechny potenciální imigranty nebo jen pro Romy?

Asimilací rozumím:

"Asimilace je postupné včleňování jednoho etnika a jeho kultury do jiné kultury tak, že znaky původní kultury se ztrácejí a jsou nahrazovány znaky dominantní přejímané kultury. (podle Brouček et. al.," 1991, s. 240)
23. 03. 2008 | 11:46

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

můžete mi prosím najít, kde pan Kostlán či kokoliv jiný psal, že je asimilace zločin? Budu Vám zavázán.

Bez jisté míry donucení to určitě nepůjde. Napsal jsem to tu stokrát.

Pan Čochtan to zřejmě všechno myslí jako provokaci, akorát že to vždy napíše úplně vážně a nikdy svá slova ani náznakem nezpochybní (oni to nakonec komunisté asi také vše míní jako provokaci, protože komunismus je přece pro každého soudného člověka dnes naprosto nereálný).

Pokud je pan Kostlán mucista (multikuturní nacista), trvám na tom, že jsem mucistou též.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 11:46

stejskal napsal(a):

Platí to samozřejmě pro všechny, pane Pepo Řepo.

Asimilace v definici pana Broučka et kol. je z mého pohledu příliš kategorická.

Já ji chápu tak, jak jsem napsal výše.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 11:49

glen napsal(a):

Lilo,
Píšete - // Samozřejmě, že i tady je lokalita určená pro tzv. nepřizpůsobivé občany, neplatiče atp., ale skoro mám pocit, že "bílí" Romy v tomto směru dohnali a možná i předehnali. Co se týká kriminality, krádeží v obchodech či v MHD, záškoláctví, tak podle statistik je skóre vyrovnané.//

Je mi líto, ale snaha zavděčit se jedné paní nemá s objektivitou nic společného. Opravdu jste neviděla cikánského bezdomovce? Jaképak jste četla statistiky? Prosím, uveďte je :))

PS: jak ve Vietnamu nahlížíte na své národnostní menšiny. Jaké ony mají šanci na vzdělání a na úspěch v majoritní společnosti? A po pravdě ! :)
23. 03. 2008 | 11:50

Pepa Řepa napsal(a):

Dobře, pane Stejskale

co tedy říkáte tomuto:

"Asimilace je zločinem proti lidskosti," nechal se slyšet turecký premiér. Podobným termínem přitom po 2. světové válce mezinárodní společenství odsoudilo zločiny fašismu.

Erdogan varoval imigranty před zradou své identity, požadoval založení tureckých středních a vysokých škol, implicitně podněcoval k založení turecké politické strany a ptal se Němců, z čeho mají strach.

Jestli mohu, tak bych měl další tři otázky:

1.Uvědomujete si, že pokud budete propagovat asimilaci, jste v očích tureckého premiéra (a to není žádný hejhula jako my) srovnatelný s Eichmannem?

2. Jste pro vstup Turecka do EU, pokud má oficiální představitel této země tento názor?

3. Jste pro umožnění imigrace příchozím, kteří asimilaci odmítají a u nichž je jasné, že se asimilovat nebudou?

Ponechme stranou teroristy či islamisty i věty o vzájemné toleranci. V případě obvyklých odpovědí typu, že ne každý muslim je stejný, bych měl doplňující otázku

4. O co opíráte předpoklad, že se běžný muslim chce asimilovat?
23. 03. 2008 | 12:34

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě dodávám, že Erdoganův oficiální projev byl učiněn za přítomnosti kancléřky Merkelové v Berlíně. Možná bych našel i německý link.Nejde tedy o chvilkový úlet či přeřeknutí.
23. 03. 2008 | 12:52

Lila napsal(a):

Milý pane glene,
Vy jste si spletl Vietnamku Lin s Češkou Lilou. Věřte, že nemám potřebu se komukoli zavděčovat, a také jsem hned v úvodu meldovala, že rozhodně nejsem žádným odborníkem na problematiku romského etnika.
Jen jsem nabídla svou zkušenost z města v němž žiji. To zdůrazňuji.

Statistiky, o nichž jsem se zmínila, se netýkají kriminality na celorepublikové úrovni, ale jednoho konkrétního regionu (okresu) a pocházejí z oficiálních zdrojů okresního ředitelství PČR, obvodního oddělení PČR, městské policie a přestupkové komise správního obvodu.
Romského bezdomovce jsem u nás skutečně nikdy neviděla, nepostávají okolo supermarketů a nepřehrabují se ani v popelnicích. A jediný romský slum, který jsem viděla na vlastní oči, byl na Slovensku někde mezi Krompachy a Prešovem.

Také jsem připomenula, že prezentuji jen a jen svůj subjektivní názor; kdybych bydlela v Matiční ulici v Neštěmicích, pravděpodobně bych smýšlela jinak. Naštěstí k tomu nemám důvod.

O náhledu Vietnamců na národnostní menšiny nemám potuchy, jen si říkám, že když svou vlast opouští inteligence (viz Dánsko), je to signálem, že tam asi všechno v pořádku nebude.
Svým příspěvkem, pane glene, jsem jen chtěla říci, že přes veškeré dané predispozice není Rom jako Rom, stejně tak jako není Čech jako Čech. A na tom bychom se snad mohli shodnout, co říkáte?
23. 03. 2008 | 13:11

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

1) pan Erdogan zřejmě chápe asimiliace podle definice pana Broučka et kol. A navíc je pan Erdogan nacionalista, ale v Evropě není zdaleka sám.

Jsem-li v jeho očích něco jako Eichmann, nemohu s tím nic dělat (ostatně není sám, kdo si o mně myslí, že jsem divné zvíře).

Na etnických "středních a vysokých školách" nevidím nic špatného, na politické straně jakbysmet. Také nevím, proč bych měl mít ze škol či demokratické politické strany strach (pokud by byla nedemokratická resp. by usilovala o potlačení práv a svobod kohokoliv, je povinností příslušného ministerstva vnitra ji zakázat).

2) Vstup Turecka do EU je dost problematická záležitost. Má svá pro i proti, bylo by to na samostatný blog. Nicméně pokud se přípravná jednání dostala až sem (tedy dostalo-li Turecko a Turci naději, že v EU budou), není možné jim ji zase vzít. Mělo by to nedozírné následky. Pro celý svět.

Turecko udělalo ohromné pokroky, které dávají velmi reálnou šanci, že se jednou dostane alespoň na úroveň Řecka či Balkánu (myslím, co se pojímání náboženství, nacionalismu či lidské důstojnosti týče).

3. Ne, jsem zásadně proti.

4. Jak definujete běžného muslima? Je jím Turek z Istanbulu, Egypťan z Káhiry, nebo spíše obyvatel malé vesničky v Anatolii, Sikha z pákistánkého venkova či třeba Tamyl z tamního Illámu?

Těm prvním integrace (mimochodem to je asi v tomto ohledu lepší termín než asimilace) nebude v řadě případů činit takové problémy. U těch druhých už to bude horší. Nebudou chápat, proč se mají změnit (stejně jako to nechápe většina zaostalých Romů).

A závěr: ty, co už jsou tady (neřku-li že se tu narodili), je velmi problematické "vykopat". I když u těch militantních asi nic jiného nezbyde (u Romů to vůbec nepřichází v úvahu, protože tu žijí po desítky generací).

V případě nových imigrantů velmi důsledně uplatňovat azylové zákony (některé bude třeba ještě zpřísnit). Přijímat jen pokud země má ještě kapacitu absorbovat (vě většině západních zemí je už vyčerpána) a to jen žadatele, kteří mají předpoklady integrovat se.

V případě přijetí Turecka vytvořit podobné podmínky jako pro obyvatele z "nových zemí". Tedy zavést přechodné (pravděpodobně dost dlouhé) období, kdy bude omezen pohyb pracovních sil.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 13:24

bigjirka napsal(a):

etnické školství a strany jsou cestou do pekel. etnické strany jsou cestou od občanské společnosti do hajzlu. Turecko by se do EU dostat mělo a mělo by se o tom víc přemýšlet, byť přechodné období bude hodně složité. Bohužel zatím neplní celou řadu nutných podmínek - svobody, demokracie, Kypr, vztah s Řeckem

Nezlobte se pane Stejskale, ale v Kostlánových vejšprechtech hledat nebudu. Možná, že se tak taky vyjádřila Bleška. Nicméně ten názor je dosti rozšířený a napsán tu byl mnohem víckrát než jednou. Bohužel Vám na Nucleu nefunguje vyhledávání.
23. 03. 2008 | 13:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Stejskal
pak se ovšem domnívám, že jste nekonzistentní.

Pokud vám nevadí etnické střední školy Turků v Německu, chcete uplatňovat stejné separované střední a vysoké školy pro Romy?
Nezavedete tím vlastně zmírněnou formu apartheidu?
S tím úzce souvisí základní školství.Separovat? Nebo společné školy? Nebo separovat tam, kde se nám to hodí?

Pokud jde o hodnocení Erdogana jako nacionalisty, tak se hluboce mýlíte.Erdogan i celá Strana pokroku a práce je přece založena na islamistických základech. Staví na odklonu od Ataturkova sekularizmu a příklonu k tradičnímu islámu. Za co byste pak označil Kemala? Jestli někdo byl nacionalista, tak kdo už jiný než on? O nacionalismus se přece musel opřít on, když zavedl sekulární stát.
A o jakém kusu cesty mluvíte,o jakých pokrocích? Všichni znalci Turecka se přece shodují na opačném vývoji. Od sekularismu, k tradičnímu islámskému státu. Což ovšem může být zpětná reakce na dílčí úpravy, požadované EU.

Souhlasím s vámi pokud jde o zpřísnění azylu.Můžete mi ale vysvětlit, jak to chcete udělat po ratifikaci Lisabonské smlouvy, zakládající jednotnou imigrační politiku?
Sám přiznáváte, že kapacita západní Evropy je vyčerpána.Přitom si musíte být vědom i toho, že každý měsíc přicházejí statisíce dalších.

Jednoduchá otázka: Kam půjdou?
Myslíte, že zem s romským problémem je schopna udržet společenský konsensus při příchodu dalších statisíc nepřizpůsobivých?

Nezlobte se, ale vaše názory konzistentní nejsou. Sám jste se zapletl do pojmu asimilace.

Když je pro vás "postupné včleňování jednoho etnika a jeho kultury do jiné kultury tak, že znaky původní kultury se ztrácejí a jsou nahrazovány znaky dominantní přejímané kultury"(konec citátu) nepřijatelné, co je tedy podle vás asimilace?

Píšete:S plným vědomím prohlašuji, že pokud asimilací rozumíte začlenění do většinové společnosti a přijetí většiny jejích standardů, jiná cesta není.

Kterých standardů? Základem je právní řád.Římské právo nebo fiqh.Rozdíly už jsme probrali mockrát.Co je tedy asimilace?

Takže použijme raději politicky korektní slovo integrace. Nikdo nebude vědět o co běží, pod to se schová všechno.
23. 03. 2008 | 14:40

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě dodatek, pane Stejskale
pokud je, podle vás Erdogan, premiér posledního sekulárního státu v muslimském světě nacionalista, můžete jmenovat jednoho, jediného představitele státu s muslimskou většinou, který by schvaloval asimilaci svých souvěrců v Evropě?

Ano, asimilovat či neasimilovat, to je to oč tu běží.

Má to jeden háček.Musíte mít ty, kdo se asimilovat chtějí a ne ty, kteří chtějí asimilovat vás.
23. 03. 2008 | 15:00

bigjirka napsal(a):

Pepo, pro muslimy ještě jeden pořádný háček, související s tím, co už jsi napsal. Museli by asimilovat s konverzí ke křesťanství, nebo vytvořit zvláštní evropskou odnož islámu, který by neměl ty typické vlastnosti islámu, o nichž jsme tu mnohokrát mluvili a skoro nikdo to tu nechápe.
23. 03. 2008 | 15:07

stejskal napsal(a):

Ale vůbec ne, pane Pepo řepo,

nechci uplatňovat žádný apartheid. Chci, aby si každý mohl vybrat, v jakém jazyce chce studovat, a to zejména jedná-li se o jazyk rodný (tudíž bude-li zájem, mělo by být u nás možné studovat v romštině, němčine, polštině atd. i když samozřejmě čeština by byla povinná a zkouška z ní by byla podmínkou pro udělení příslušného certifikátu).

Škola by samozřejmě byla otevřená pro všechny, národnost by nebyla podmínkou pro přijetí. Byl bych potěšen, kdyby si mé dítě udělalo střední školu v nějakém jiném jazyce (rozšířilo by mu to obzor), ale nenutil bych ho do toho.

Pane Pepo Řepo, velmi často se mi zdá, že polemizujete s něčím, co není předmětem diskuse a ani o tom nikdo nepochybuje. Erdogan samozřejmě nacionalista je, příznivce islámského státu též a nic na tom nemění ani fakt, že vypjatým nacionalistou byl i Mustafa Kemal (ale to byl v té době v Evropě prakticky každý, nicméně jen málokdo nechal povraždit přes milión Arménů).

Jednotná imigrační politika na to vše v hrubých rysech už dokonce pamatuje, pane Pepo Řepo. Je velmi pravděpodobné, že jednotlivé státy budou mít kvóty, kolik běženců musí přijmout. A ty kvóty budou dost drastické. Evropa začínábýt přeplněná běženci.

Sem samozřejmě stovky tisíc běženců nepřijdou, nebo určitě ne v horizontu několika let. To bychom museli otevřít hranice a to neuděláme a ani to po nás nebude nikdo chtít. Na druhé straně se bez pracovních sil ze zahraničí neobejdeme, na to existují studie.

Můžete my prosím ukázat, kde jsem napsal, že je pro mne "postupné včleňování jednoho etnika a jeho kultury do jiné kultury tak, že znaky původní kultury se ztrácejí a jsou nahrazovány znaky dominantní přejímané kultury" nepřijatelné?

A můžete mi říct, jaký zásadní rozdíl vidíte mezi touto definicí a tou mou? Já v podstatě jediný. Místo "znaky původní kultury se ztrácejí a jsou nahrazovány znaky dominantní přejímané kultury" bych napsal "řada znaků původní kultury se ztrácí a je nahrazována znaky dominantní přejímané kultury. Řada jiných, které nejsou v přímém rozporu se standardy většinové společnosti se uchovává jako přípomínka původní identity (viz třeba Lužičtí Srbové, američtí Indiáni, evropské kořeny Američanů atd.)

Evropským standardem je jednoznačně římské právo. Kdo chce žít v jakékoliv zemi, musí se mu podřídit. Pokud se tak nestane, vystavuje se trestnímu stíhání, jež může v případě imigranta, jemuž nebyl dosud plně legalizován pobyt, vyústit až k vypovězení.

Chcete-li tomu říkat asimilace, nemám problém. Přesnější je podle mne integrace, ale je to jen slovíčkaření. Už jsem si všiml, že Vám výraz "korektní" činí problém ;-) Ale to nevadí, říkejme tomu třeba "držková polévka", ale pojďme se bavit o tom, jak by to mohlo fungovat a ne, jak to v žádném případě nejde.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 15:08

stejskal napsal(a):

Žádný představitel státu s muslimskou většinou, který by schvaloval asimilaci svých souvěrců v Evropě, neexistuje. Spokojen, pane Pepo Řepo?

A teď zase dovolte otázku Vy mně. Znáte jediného představitele státu s křesťanskou většinou, který by schvaloval asimilaci (tak jak ji chápete Vy) svých souvěrců kdekoliv po světě. Třeba přijetí práva šaríja, jedete-li či pobýváte v Maroku či Saúdské Arábii? A že tam těch Evropanů a Američanů žije či jede na dovolenou požehnaně.

Kdy byla naposledy ukamenována Evropanka či Američanka, která byla nevěrná svému evropskému či americkému muži?

Víte, co je to sofisma, pane Pepo Řepo?

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 15:15

Stařeček napsal(a):

to: Stejskal.
Pane Stejskale, odpovězte mně prosím v čem jsem se provinil, případně kde dělám chybu, že mé názory mažete. Rád se polepším.
23. 03. 2008 | 15:21

Stařeček napsal(a):

To: Stejskal.
Omlouvám se Vám. Omylem jsem se ocitl v jiném blogu než: učit se, učit se
23. 03. 2008 | 15:28

klarasamkova napsal(a):

Tééééda - jsem se úplně vopotila, než jsem dočetla tu diskusi až sem....
Pane Pepo Řepo, připomínám, že já jsem se s panem Čochtanem už dávno shodla na tom, že sociálních dávek netřeba - a to nikomu....
Ráda bych se ovšem pozastavila nak jedním neustále se vracejícím tématem, a to, že Romové nepracují. Divili byste se, ale pracují. Ti největší nemachačenkové pracují - ale pochopopitelně pracují načerno. Pracují tam, kde už nejsou ochotni pracovat ani Ukrajinci. Pracují v kovošrotových sběrnách třeba za 30,- Kč/hod. na ruku. Pracují v kopáčských pracích za 50,-Kč/metr tak zvaně "na lopatu" - lopata do šířky, lopata do hloubky. Zkuste si, zajak dlouho ten metr vykopete - schválně!! Pracují na těch místech, kde je "našinec" nemá šanci objevit, protože povětšinou ani netuší, že taková práce vůbec existuje. Ve třiceti jsou tihle "nefachčenkové" tak vyrobení, že vypadají na padesát. Toto jsou otázky o které by se měly starat odbory, které by měly být zohledněny při stanovení minimální mzdy, odvodů z minimální mzdy a tak dále. Ale protože takhle nízko už nikdy žádný ministerský úředník nedohlédne, tak se prostě řekne, že Romové namakají....

K otázce romských škol etc. Nikdo z nás, členů majoritní společnosti, ale hlavně společnosti s jasnými dějinami, s jasnými odpověďmi na otázku kdo jsem - odkud přícházím - kam jdu - si nedovedem e představit míru a hloubku osobní vnitřní nejistoty, kterou neznalost odpovědí na výše uvedené otázky přináší. Posílení vlastního "já" by bylo cestou k integraci. problém integrace je v tom, že ono "já" velmi častno schází. Před problémy, které život přináší, se romské "já" roztaje, vsákne do země a vyplave jako říčka Punkva o pár kilometrů dále za problémem.... možná, že i to je jeden z kladů: neslyšela jsem že by Romové kdy kde řešili své problémy válečným konfliktem - oni je prostě obtékají... KVS
23. 03. 2008 | 15:30

bigjirka napsal(a):

tu bude paní Kláro asi ten problém. obtečou-li a podtečou školy a učiliště, nemají kvalifikaci a pak už to jede.
23. 03. 2008 | 17:03

Pepa Řepa napsal(a):

Vím, pane Stejskale.
23. 03. 2008 | 17:29

stejskal napsal(a):

Tak v takových sofismatech se právě točíme, pane Pepo Řepo. A úplně zbytečně. Jen abychom jeden druhého "dostali".

Ne abychom našli nějaká společná východiska a pohnuli se vpřed.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 18:27

ZR napsal(a):

PŘEDEVŠÍM je třeba se zeptat a uvědomit si, odkud přišel multikulturalismus, politická korektnost atd. Pokud si někdo, od "vzdělaného" Klause až po posledního skinheada myslí, že to věci prosazované - obecně za obrovských přímých a nepřímých nákladů - nějakými levicovými silami nebo v našem případě a v české kotlině (nebo kdekoliv na světě) Rómy a jinými skupinami lidí, kteří mají mít primárně prospěch z konkrétního projevu multuikulturalismu, politické korektnosti, atd. ... tak je vedle jako ta jolka.

Coby viditelný a potentní nástroj politického a společenského působení jsou (nejen tyto, viz. také feminismus, práva homosexuálů, atd.) původně z "tool box", tedy bedničky nářadí, vládnoucích elit USA.

V tomto kontextu je vhodné si uvědomit skutečnost, že horní 1% Američanů již vlastní 42% národního bohatství (v roce 1990 to bylo "jen" 36% a po válce 30%). Jak tato, zejména pro kontinentální Evropu nepředstavitelná koncentrace peněz a tedy i moci, ovlivňuje nejen domácí a hlavně zahraniční pomoc dané země, nechávám na laskavém zvážení čtenářů.

Podstatnou skutečností ale také je, že si tyto extrémní elity, kdy to typicky nejsou intelektuálové nebo kumštýři, které třeba u nás stále mylně za elitu národa mnozá považují, uvědomují, mezi sebou tradují, roli, kterou jako "hlavní podílníci" ve firmě, v daném případě zvané USA, hrají a musí hrát.

Oproti třeba postkomunickým nejmajetnějším vrstvám vědí, že v jejich vlastním zájmu a zájmu "demokracie" není jen okázalá spotřeba, nechávat - kýmkoliv, včetně extrémistů - moc ty, kteří blahobytu a úspěšnosti, ať již z jakéhokoliov důvodu, nedosazují, zesměšňovat, označovat je, jak je u nás módou "loosery", parazity, sockami, atd.

V zájmu skutečných elit je, jako v zájmu hlavních akcionářů firmy, optimální, efektivní fungování země, při maximalizaci zisku (hlavních) akcionářů.

Tedy "pořádek a zákon", pozitivní nálada, pěstování víry, že když se jeden lopotí, tak se bude mít - po odečtění nároků akcionářů - lépe, atd.

D§ležité je pěstovat toleranci, nezávidění, rozhodně zesměšňovat a podle potřeby potírat programy jakéhokoliv zásadního přerozdělení majetklu, zejména pak znárodňováním nebo jinou násilno cestou. To musí být, když ne všem, tak alespoň 90+% populace viděno jako absolutně nežádoucí, odpudivá, neznabožská cesta.

Pro běh každé firmy, tedy i země, je třeba aby spolu zaměstnaci, od prostých dělníků, uklizeček, přes technické pracovníky a střední manažery, dobře, bez násilí, vycházeli.

Z hlediska horního jednoho nebo pár procent totiž vypadáme, ti na podpoře a většina, co by po měsíci nebo dvou bez práce začala mít problémy udržet si životní úrověň, defakto stejní "loosers". Oni nám to ale neřeknou, nechtějí REVOLUCI, posilovaání sociálních programů, tedy vyšší míry převodu příjmů a bohatství.

Oni jsou v 1. třídě na tom hypotetickém zaoceánském parníku, na kapitánském můstku (Bílý dům nebo Hrad) mají svého člověka, "zvoleného" lidmi v podpalubí, ve 2. až 5. třídě (ta už nemá ani malé okénko, jen smrad, hlavně veslovat, místo 500 kanálů TV jen rádio s rytmickou hudbou: pádluj, zapoměň).
23. 03. 2008 | 19:19

JK napsal(a):

MULTIKULTURALISMUS, politická korektnost a všechny ty ostaní možné projevy "citlivosti" a deklarování práv nejrůznějších skupin mají jedno zásadní společné:

NIJAK nepožadují přerozdělování majetku a příjmů a pokud ano, tak jdou na účet, přímo a nepřímo, většině, tedy středním třídám.

Ty pracují většinou námezdně, nemají možnosti odečtů z daní, navíc nemají, jako elity, armádu právníků a daňových specialistů, kteří by jim "optimalizovali" daně, pro střední třídy nejednou zcela nepředstavitelnými strategiemi.

Nejbohatší, tedy hlavní podílníci ve firmě zvané "daná země", mají tedy kromě optimálního chodu zájem na sociálním smíru. Hlavně ne žádné nepokoje, revoluční nápady, natožpak pouliční bouře, rabování, snižování ceny majetku a celková ztráta důvěryhodnosti režimu.

Takže se fabrikují zdánlivě stále nové "citlivosti", zde rampa pro invalidy (na které zdá se celá rok žádná invalida na vozíku nejed), zde se otevře katedra studia áfrických Američanů, zde se udělá Týden rómské kultury (dotovanýá přímo daňovými poplatníky, nepřímo tak, že dary neziskovce dárci odečtou z daní), filmové studio dostane mnohaletou zakázku na produkci PC agendy, vydavatel má byznis s produkcí knížek o tom, jak bílá rodina adoptaovala, jako propagandistka Jollie, dítě z Čadu, atd. atd.

Cílové skupiny jsou pacifikované, sociálně citlivé duše v většinové populaci jsou také dojaté, se pamatuje, rozmanitou citlivostí, respektem, oslavami, rovnými možnostmi atd. na nejrůznější kategorie "nevětšinových" občanů (rasa, sexuální orientace, atd. atd. atd.)

Elity, třeba ty americké, kdy koncentrace majetku a moci není nepodobná latifundistickým režimům Latinské Ameriky, také jednají, hlavně mluví (živí propagandu) patrioticky jen když se jim to hodí. Výroba, joby, atd. se stěhují do Číny, nezájem o to zda město postihne nezaměstnaost, všeobecný propad. Ostatně jen střední třídy jsou nucené, také zákony, bydlet společně s menšinami (na což jim dotují z daní nájmy), společné školy, spoečně na pracovišti. Elity své vily na sídličtích nemají, potomky do veřejných škol neposílají a k manažování svých potrfolii nemusí námezdně pracovat.

Strýček Sam, ve službách americkkých elit, za pomoci západoevropských elit, ne třeba Rómové, frustrované ženy v domácnosti, mají zdroje, výdrž, sofistikovanost realizovat a udržovat přes zákony až po krmi pořadů na TV agendu politické korektnosti, multikulturalismu.

Třeba elity v USA před 50 lety investovaly to Německa, před 40 lety do Japonska, teď tak či ona do ČLR, nejbohatší Buffet už před 3 lety vsadil na pád dolaru. Masám ale třeba hrát jinou písničku. A důstojně zahrát, když jejich syna přivezou v rakvi z války proti teroriymu.
23. 03. 2008 | 19:49

klarasamkova napsal(a):

Pane/paní ZR, Vy byste to měl TESAT.... a neberu to jako zde oblíbenou antiamerickou propagandu. Tak, jak jste to popsal, to prostě JE. Altruismus je jedna z nejsofistikovanějších a taky nejegoističtějších evolučních her, co si Matička příroda vymyslela. A ony americké elity, vámi citované, měly na rozdíl od našich "takyelit" alespoň tolik rozumu, že si to nechaly vysvětlit předními evolučními biology, etology a teoretiky matematických her.... o danou oblast se již řadu let pilně zajímám, tak vím, že máte pravdu.

Jinak jsem se srdečně zasmála nad tím, jak jste pravdivě uvedl, že jsme z jistého ne příliž vzdáleného bodu pohledu všichni stejní looseři. To je to, co si zde vůbec nikdo není ochoten uvědomit a šifonér navíc je považován za kapitál.... to je PŘESNĚ to, čemu se Romové, mimochodem, tak strašně smějí. Oni se na to sice dívají z přesně opačného konce škály než ty americké elity, leč vidí to stejně - a pěkně se tím baví.... podívejte se kolem sebe, kolik z nás vystoupil - v terminologii Roberta kyiosakiho - z onoho krysího kolotoče?? Jste už z něj venku?? Já ne.
Díky za absolutně excelentní rozbor: KONEČNĚ to někdo pojmenoval pravým jménem a z hlediska pravých důvodů - mimochodem, tyto důvody mne nikterak neponižují. Ráda se spokojím s drobky padajícími od elitního stolu, protože mám spoustu jiných radostí...
krásné velikonoce, Klára Veselá Samková
23. 03. 2008 | 20:13

ZR napsal(a):

pan Stejskal m.j. píše, táže se:

"Kdy byla naposledy ukamenována Evropanka či Američanka, která byla nevěrná svému evropskému či americkému muži?"

Ne, zatím nebyla ukamenována, ale třeba v New Yorku, jiných amerických velkoměstech a v některých západoevropských monopolích, kde žijí obecně početnější menšiny z muslimského světa se i v druhé generaci projevují, podle zákonů a standardů USA a západoevropských zemí, násilné projevy vůči ženám.

Orgány státní správy, užívajíc maximální citlivost, resekt pro kulturní a náboženská specifika přesto musí nejednou konstatovat, že dochází k porušení zákonů, občanských práv, atd. Ve fundamentalističtějších komunitách naopak zaznívají hlasy, že orgány státní moci, od policie, přes ochranu proti domácímu násilí, ochranu dětí postupují "necitlivě", obecně se slovo "r", tedy rasismus skoro vždy objevuje coby chyták na večerních zprávách v TV nebo na přední stránce novin.

Je evidení, že mnozí imáni mešit, rabíni synagog, kněží fundamentalistických směrů křesťanství, stejně jako politici, kteří v těchto komunitách doufají nalézt podporu, si jakoukoliv podstatnou asimilaci nepřejí. Pochopitelně nebudou otecvřeně žíkat, že by tím zjevně ztratili němálo svých oveček, Naopak budou doslova do nebes vzývat hrdost na své etnikum, náboženství, kulturu a budou jakékoliv, i ty nejpraktičtější, produktivní uplatnění se členů jejich komunity v ekonomice a společnosti nové vlasti za "kulturní atd. kolonisalismu", rasismus, atd. atd.

Ve většinové společnosti, zpracované desetiletími komplexní propagandy "snášenlivosti a respektu, oslavování diverzity", od školních osnov, přes pořady na TV až po předpisy o bydlení, zaměstnání atd. je kultivován pociz viny, jakoby každého předci bohatli z otrokářství, diskriminace jiných.

Existuje jistá (často nemalá) analogie mezi komunistickými programy na pozvednutí lidí dělnicko-rolnického třídního původu a programy pro povznesení nejrůznějších menšin na Západě. Někteří z toho mají prospěch, jiní evidentně ztrácejí. Někteří vědí, jak systém navigovat. Otázkou zůstává, zda zda a jak "celek", společnost, jakkoliv definováné, vyhrávají.
23. 03. 2008 | 20:19

stejskal napsal(a):

Pane či paní ZR,

přečtěte si prosím, v jakém kontextu jsem tuto otázku položil.

K porušování občanských práv ze strany muslimských jedinců jednoznačně dochází. Pokud se tak děje v rozporu se zákony té či oné země, je třeba proti tomu rozhodně zakročit.

Pokud to jakákoliv země svými zákony připouští, je třeba proti tomu hlasite protestovat.

Libor Stejskal
23. 03. 2008 | 20:30

ZR napsal(a):

NEMOHU si odpustit další poznámku, nebo postřeh k tomu, jak (příliš?) mnoho našich tak či onak ůspěšnějších spoluobčanů padá, nejednou s gustem, do pasti rádoby liberální propagandě, respektivně její české, tedy především prizmem Klause a pak jeho hladé gardy poznamenané verzi, kdy "looser", "socka", atd. nejsou ani tak projevem sofistikované, moderní západní formy liberalismu, ale jen namodro přelakovaná forma "příživníků" za dob komunistické totality.

Rozčilovat se trápit se tím, že "socka" nebo Róm, teenagerská černošká matka v ghetu amerického velkoměsta, se dvěma dětmi, kdy ani u jednoho nezná jeho otce (příklad: V Baltimore je 80% dětí nemanželských, ze 60% matka samoživitelka) dostávají sociální podporu, znamená, kromě jiného, fundamentálně NECHÁPAT, jak moderní demokratická společnost, s tržní ekonomikou SKUTEČNĚ fungují.

Oproti amatérsky vedené propagandě a ekonomice komunisty (ne těmi v ČLR:), moderní západní demokracie a tržní ekonomika nemá problém s nedostatečnou VÝROBOU, ale s NADVÝROBOU, tedy odbytem, prodejem.

Takže nějaké ty sociální programy, převody příjmů a majetku z těch, kteří to "moc nepocítí" (ne ale těch úplně nejbohatších, tam je svatá povinnost nechat jim vydělat a podržet si co nejvíce) a expandovat trh tím, že i sociálně slabí mohou KONZUMOVAT.

Navíc, to "kuřeb každém hrnci", po kterém volal Truman, tedy plný žaludek, zapitý 2 l Coca Coly za 80 centů, v kombinaci s 500 TV kanály a nekonečnou variací video her, udrží i ty sociálně slabší zabavené, ať přes víkend, než zase nastoupí do rachoty nebo, nemají-li zaměstnání, HLAD a beznaděje, kterou tento generuje, nenastanou, udrží se sociální smír.

Sofistikované elity Západu si tento predikament lidské existence uvědomují, vědí, že ne všichni jsou vždy produktivně zapojeni do maximalizace zisků ekonomiky. Jako pojistka, v éře, kdy problémem je nadvýroba a odbyt, pak expanse spotřebitelů, opatrně kalibrované sociální programy jsou výhodná investice.

Oproti Evropě, v USA, kde sociální kontrakt je tvrdší, individualističtější, koncentrace majetku dost větší, sociálními programy moc "nerozmazlují". Zda a jak to je nebo není lepší je předmětem debaty. Od kojenecké úmrtnosti, přes porovnání dovedností žáků obecních a středních škol, atd. atd., výhodnost moc patrná není.

Hlavně tedy, zvláště pro ty, co "mají zcela jasno", volají po tvrdém zatočení se sockami, podobně jako tvrdě s příživníky zatočil komunistický režim nebo za ranného kapitalismu, kdy nadvýroba ještě nebyl problém a chudina byla doslova odsouzena skomírat hlady, dnešní elity, nejbohatší, to vidí jinak.
23. 03. 2008 | 20:48

bigjirka napsal(a):

Já prostě nechci platit 53% daní. A příživníci zplodí zase další příživníky, to není o krátkodobé výpomoci z nouze.
23. 03. 2008 | 20:57

stejskal napsal(a):

No, tak nic, tady to moc na diskusi nevypadá ;-) l.s.
23. 03. 2008 | 21:07

bigjirka napsal(a):

Se ZR se v podstatě diskutovat nedá - to je kryptokratický model vidění světa, tak to člověk buď vidí nebo nevidí Role svobodného individua se z toho nějak vytrácí, jsou tu bábiky teenagerských černých samoživitelek, reprodukujících další spotřebitele, matrix, na který já nehraju.
23. 03. 2008 | 21:19

ZR napsal(a):

p. Stejskalovi, který píše:

"Pane či paní ZR,

přečtěte si prosím, v jakém kontextu jsem tuto otázku položil.

K porušování občanských práv ze strany muslimských jedinců jednoznačně dochází. Pokud se tak děje v rozporu se zákony té či oné země, je třeba proti tomu rozhodně zakročit.

Pokud to jakákoliv země svými zákony připouští, je třeba proti tomu hlasite protestovat."

Myslím, že ani mezi námi, dokonce ani mezi Vámi a Pepou Řepou, Čochtanem, atd. ani v tomto není názorový rozdíl.

V komentářích, zde Čochtata a Pepy Řepy, na rozdíl od Vašich, cítím, myslím, že ne zcela neoprávněnou, ne nezodpovědnou obavu, že v některých případech chránit to, co je nám tak drahé, tedy občanská práva a svobody, rovnoprávnost, vřetně mužů a žen, náboženskou toleranci, by mohlo být - viz. relevantní historické zkušenosti, ikdyž třeba ne, za naší paměti, s islámem, ale třeba národním socialismem nebo internacionálním komunismem - pozdě.

"Hlasitém protestování", o jehož potřebě píšete, jakkoliv potřebné věci, nepochybuje a je to i znak občanské vyspělosti. Mám ale dojem, že realistický potenciál nejen hlasitých protestů, ale i diplonatických nebo ekonomických nátlaků je téměř nulový, když se situace dostala hodně daleko: teď Tibet a ČLR (jakkoliv časování nepokojů nebo odboje v Tibetu půl roku před OH nemusí být zcela spontální:)

V době, kdy i USA dávno přestaly i s předstíráním, že dodržování (západních? globálních?) standardů lidských práv v ČLR je - oproti ekonomickým (a kurz dolaru státním fondem ČLR neohrožujícím?) prioritám - tím nejdůležitějším, prostor na hlasité protestování atd. je ... ale je to už jednoznačně to, co karavanu nezastaví.

Když v některých francouských nebo amerických, britských místních samosprávách je síla řekněme muslimské menšiny, držící se šaria atd. příkazů jak má šlověk, rodina, právo fungovat, dostatečně silná, když mají třeba i svého zvoleného zástupce na radnici a - jak je módní, ikdyž jen z části logické - "své" příslušníky místní policie a řekněme práva ženy, občanky USA, Francie, Británie, jsou evidentně poškozována ale díky tlaku místní komunity, imána, "jejich" člověka na radnicii a u policie se zákony ZEMĚ nedodržují, naopka porušují .... co potom?

Potom se ustupuje, právem i díky strachu z možných bouří, násilností mnohem větších než původní "incident".

Jena věc je "oslavovat multikulturalismus a diversitu" a druhá věc je mít městskou čtvrť, pořádek, kvalitu života, nakonec i jak se zákony země v ní (ne)dodržují tak, jak se měnšina stane většinou nebo dostatečně silnou měnšinou.

Něco jiného je si blízko místa bydliště zajít do tuniské erstaurace, něco jiného je mít výše uvedené situace.

Vatkán oznamuje, že prý Saudská Arábie povolí výstavbu jednoho katolického kostela. Odhaduje se, že v zemi je přes 800 tisíc katolíků (cizinců na práci). Tipnul bych si, že protestantů bude asi stějně. Pod největšími tresty, totálním zákazy se po desetiletí nemohla, jen tajně v soukromém bytě, nezákonně, konat žádná bohoslužba.

Tolerance by měla být dvousměrná ulice. Je evidentní, že západní civilizace, ateističtější Evropa více než USA, je ve střetu třeba s islámem, kde šaria je i návod jak žít, nemá šanci.

Skutečnost, že Češi, jako většina Evropy, mají navíc životní priority srovnané tak, že to vychází jen na 1,4 dítěte na ženu (a naděje na zlepšení, že s více finační pomoci, školkami, flexisměnami, viz. Skandinavie, je falešná, neb i s těmi náklady mají jen 1,4), kdy penzijní systém bude vyžadovat přistěhovalectví problematice také neulehčí. Ano, volba je naše a volba je 1,4 dítěte.
23. 03. 2008 | 21:25

ZR napsal(a):

velký Jirko:

mrzí mě (ale ne zas tak moc, neb Vaše reakce není tak ojedinělá), že se vám nezdá mnou prezentovaná interpretace věcí tak, jak se skutečně zdají (ne)fungovat.

Jak (populisticky?) obratně říkal Bill Clinton "feel your pain" (cítím s vámi), ale na věci to nic neznmění. Řekněme si, že jste střední třída, oukej, vyšší střední třída. Ale nejste uvedené horní (příjmově, tedy, v demokracii, i vlivem)jedno nebo dvě, tři procenta, zejména pak ve vlivné zemi (ano, malé země vetšinou nemají tolik rozhodujícího vlivu na usměrňování běhu věcí).

Z hlediska nejbohatších, nejvlivnějších (myslíte si, že sekretariát partaje, ODS, ČSSD, amerických republikánů, demokratů, CDU-CSU, kohokoliv) se bude se mnou nebo s vámi bavit tak jako s tím, jkerý jim už dal nebo potenciálně dá nemalý finační dar (který jim pomůže se starosmi jak financovat přístí, nákladnou volební kampaň)?

Jak učí pan Klaus: náklady versus výnosy. I z hlediska poslance nebo partajního sekretariátu, nejen z hlediska JEDNOHO občana, který si naříká na 53% danové zatížení.

Nebo si DOOPRAVDY myslíte, že třeba zájmy pana Kellera, Babiše atd. jsou v podstatě nebo dostatečně stejnén jako Vaše?

Máte podobně, globálně diversifokovaný majetek, rezidence, portfolio, investiční nebo podnikatelské, rodinné zájmy?

Když třeba vidím americké elity, s armádami právníků, daňových poradců, tak se svým vlivem na to, aby se ulehčil život středním třídám a OSVČ, ikdyž je jich většina a drobní podnikatelé vytvářejí nejvíce pracovních míst, nikdy moc nepřetrhnou.

Jen namátkou další indikátor: "reforma" přistěhovalectví v USA. Ikdyž jsou střední třídy stále více tlačeny vývozem jobů do ciziny a tlaky na snižování mezd armádou asi 12 až 18 miliónů ilegálů, volení zástupci v Kongresu nejsou stále schopni přimout zákony a hranice účinně kontrolovat.

Před tamními BigJirmami kongresmani vystoupí jak je třeba "tvrdě" na ilegály, dokonce dávat pokuty firmám a farmám. Ale ... skutek vždy uteče, stejně jako ten 1 nebo 2 milióny liegálů překročí z Mexika do USA.

Uznávám ale, že - jako vzdát se myšlenky, že ježíšek neexistuje - pžiznání si, jak reaálný svět funguje nemusí být příjemná ztráta iluzí.

I v ČR, s rostoucím problémem nadvýroby, potížemi s odbytem (od potravin, přes zboží a zanedlouho i s bydlením)bude "v zájmu ekonomiky", pohlíženo na přerozdělování jinak. Hlavně z hlediska elit a vlády. Jde o odbyt! A o sociální smír.

Bigjirkové nebudou zcela spokojeni, ale emigrovat většinou nebudou, takže ...
23. 03. 2008 | 21:53

Pepa Řepa napsal(a):

To ZR a JK
už jsem vydýchal sofisma, které jestli se nepletu, předpokládá klamavý úmysl, podsunuté důkazy.Tedy jak lze elegantní formou sdělit, že jste "klamár".Příště tedy budu muset pracně citovat prameny a zdroje, i když si za vším, co jsem uvedl stojím.I já jsem přirozeně mohl argumentovat, jaká je reciprocita v muslimských zemích.

Bohužel jsem v časovém presu a je třeba to, co oba píšete nechat si uležet v hlavě. S většinou naprosto souhlasím, s něčím méně.Odkud pochází PC a jaké projevy má, vím moc dobře. Myslím, že teprve teď vtrhla do Čech s plnou razancí.To, že jsem manipulován čím dál tím více.
Nechávají mne zcela v klidu pravo-levé politické hrátky i volby US prezidenta. Rozhodují jiní lidé a ostatní se dostávají do zvláštní pozice. Komunisté mluvili o pracujících. Nový systém potřebuje tvory, kteří budou pracovníky i konzumenty zároveń.Spíše, ale ty konzumenty, ve svěracích kazajkách PC a zbavené původní identity.
Dobrou noc
23. 03. 2008 | 22:21

Nguyen Manh Phuc napsal(a):

23. 03. 2008 | 23:30

bigjirka napsal(a):

ZR, spíše nižší střední třída, protože ono se moc nedaří... kam emigrovat, na Mars? Otroci z šedých krabic u dálnice... ano, páníčkům se daří zmanipulovat vše tak, že otroci už se mají dneska mnohdy líp než my ve "svobodných povoláních" či jak to nazvat...
23. 03. 2008 | 23:47

Pepa Řepa napsal(a):

To ZR
je pravdou, že mnohými výplody PC (harrasment, affirmative) nás obohatila západní polokoule.Neházel bych na ní všechno.

Kořeny současné multi-kulti v Evropě jsou v sedmdesátých letech minulého století ve Francii u de Gaulla. Francie ztratila velmocenské postavení a snažila se tuto pozici získat otevřením se bývakým fr. koloniím. Poté přišlo udělování občanství, spojování rodin (spíše kmenů) v druhé vlně. Proto pokročila Francie v "obohacování" nejdále, některá města jsou na pokraji občanské války.Povšimněte si, že i takový politik jako je Sarkozy opět vyhrabal jakousi unii se severní Afrikou.Zpočátku byli proti Němci, nyní už tuto možnost připouštějí.

Dále si povšimněte jaká vlna obskurních EU zákonů přichází.Protifackovací a antidiskriminační zákon jsou teprve začátkem.Celé to skutečně směřuje k Huxleyho The Brave New World. Myslím si, že bude splněna i podmínka Karla Muellera (zrušení dědictví). Protifackovací zákon, kdy budete trestán, když dáte vlastnímu dítěti na zadek je první krok k tomu, aby byla narušena mezigenerační vazba, aby noví pracovníci, nové alfy a bety byly připraveny dobře roztáčet kola.A opět, jak jinak u apoštolů multi-kulti, než pod zástěrkou ušlechtilosti. Vždyť děti nebudou trpět, když je plácnete přes zadek.Problém je, že islamizací Evropy nebude možno smír (sociální i mezietnický) udržovat donekonečna, jednou to bouchne.Co potom? Nový Adolf?

Máte pravdu, že k plynulému roztáčení kol a k plynulému toku zisku potřebujete sociální smír.
Tomu ovšem předchází absolutní rozklad společnosti zevniř, snaha o vygumování tradičního pocitu evropského národního povědomí, loayality ke státům, vytvoření nové generace poslušných a tvárných Eurohujerů.

I vám je zřejmě jasné, že argumenty zastánců multi-kulti kulhají ne na jednu, ale na obě nohy.
Cituji:Znáte jediného představitele státu s křesťanskou většinou, který by schvaloval asimilaci (tak jak ji chápete Vy) svých souvěrců kdekoliv po světě.

Nikomu to není pochuti.Stejně, jako existuje vývoz kapitálu, ale existuje i vývoz přemnožené populace.Ostatně i ve Vietnamu jde vše přes vládní agenturu.
Dále je třeba položit si otázku reciprocity.Dost mne překvapuje, že bude v SA postaven jeden kostel. Pak bych také rád věděl, po jaké době tam dostanete občanství, dávky (v některých petro-státech jsou vypláceny všem občanům, zda tam můžete stravovat a oblékat dle své tradice, vyžadovat soud dle římského práva, ctít evropské postavení ženy.
Už musím končit, i tak je toho dost.
24. 03. 2008 | 07:08

jakub napsal(a):

Přečetl jsem si další příspěvky, kde se diskutující dohadují o slůvka "Integrace či asimilace".
Možná by bylo lepší používat třeba české slovo přizpůsobení. Přistěhovalec by se měl snažit chovat podle zákonů a zvyklostí té země, která ho přijala.
Nikdo mu nebude bránit, aby si zachoval své přesvědčení a udržoval své tradice, pokud tím nebude ohrožovat nebo obtěžovat původní obyvatele.
Proč by nás nemohli obohatit svoji kulturou třeba na koncertech a výstavách. Svojí jinakostí a třeba kuchyní (pokud to nebude kanibalismus), se kterou by jsme se jinak třeba ani nesetkali.
Nesmí to ale být tím, že mi budou vnucovat každodenní řvaní do rána a bordel pod okny.
Já vidím přistěhovalce jako návštěvu, kterou pozvu do svého domu.
Vyčlením mu jeden pokoj a nabídnu mu přátelství. Očekávám od něj, že mi nezničí dům, nebude nás v mém domě omezovat tak, že by mi přikazoval jaké obrazy smím mít doma vyvěšeny, co smím říkat a také to, že budu pro něj rovnocenným člověkem. To znamená, že mu budou dobré i moje děti jako potencionální partneři pro jeho děti.
Pokud bude v mém domě a dodrží všechny zvyklosti, které mám, bude mým přítelem a vítaným návštěvníkem.
Pokud mi podpálí auto, protože jsem snědl vepřový řízek, odnese mi okapy do sběrných surovin nebo mi bude krást peníze, dostane přes dršku a z mého domu ho vyrazím.
A pokud mě za to někdo nazve rasistou, je to idiot a měl by jít na pozorování.
24. 03. 2008 | 09:57

jakub napsal(a):

Místo těch "ukradených peněz" jsem měl spíš napsat "válet se v mém pokoji a nechat se trvale živit z peněz, které já vydělám během jeho lenošení, místo toho aby mi na oplátku třeba na zahrádce vyplel záhonky s květinami".
24. 03. 2008 | 10:10

jakub napsal(a):

Poslední dodatek.
Nesmí také zneužít moji pohostinnost tím, že do pokoje pro jeho rodinu si bez mého vědomí nastěhují tetičky a synovce svých prastrýčků a začnou zabírat další mé místnosti tak, že za chvíli budu ve vlastním domě menšinou.
Nakonec uplatní většinové užívací právo. Prohlásí, že můj dům je jejich domem a za pomoci ještě jiných strýčků ubytovaných v jiných domácnostech, mne vystěhují.
24. 03. 2008 | 10:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Rosenblume,

s drtivou většinou věcí, které jste napsal ve své poslední replice, nelze než souhlasit. Váš rozbor je precizní. I obava řady lidí ze ztráty národní (kulturní) identity je pochopitelná.

A tak vlastně není co dodat. Jen upřesnění: též cítím potřebu chránit vše, co je mi drahé. Snažím se proto přemýšlet o řešeních, ne si stěžovat, jak jsou ti druzí špatní a jak s nimi nemůžeme žít. Protože "s nimi" už žijeme a v budoucnu (v globalizovaném světě, který je nezvratitelnou realitou) budeme nuceni žít vedle sebe (spolu) čím dál více. Uvědomovat si, co je špatně, je velmi důležité, ale podle mne to nestačí.

Mimochodem dokáže si zde někdo uvědomit, co by se stalo, kdybychom všechny ty nepřizpůsobivé muslimy a jejich imámy vrátili tam, odkud přišli? Jsem přesvědčen, že proti tomu by byla eskalace napětí mezi muslimským a euroamerickým světem po invazi do Iráku hotovou selankou.

Snažím se nebýt idealistou, ale realistou a pragmatikem. Přemýšlet o řešeních, která jsou co nejvýhodnější pro mne.

Libor Stejskal
24. 03. 2008 | 10:33

jakub napsal(a):

To Stejskal
Kolik myslíte, že je těch nepřizpůsobivých muslimů v Evropě? Myslíte, že vyhoštění z Evropy třeba 20.000 lidí, kteří nemají občanství daného státu a nedodržují zákony by mělo vliv na vztahy s muslimskými zeměmi? Pokud by to vliv mělo, a nedokázali by pochopit,že dobré přijmeme a špatné vyhostíme, nebyla by to naše chyba a problém, ale hovořilo by to něco negativního o nich samých.
24. 03. 2008 | 11:56

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, Vy tomu neuvěříte - ale taková repatriace by byla tím nejmenším zlem. Ti huncůti stejně nejsou tou potřebnou pracovní silou, tou jsou např. Ukrajinci. Ti nejzlobivější immámové by mohli dostat i poloviční letenku. Můžete třikrát hádat, jak to xenofobní sedlina myslí :-)
24. 03. 2008 | 11:58

jakub napsal(a):

Někdy se mi zdá, že nejlepší boj s kriminalitou a nepřizpůsobivými lidmi je zhoršení jejich životních podmínek, šikana ve vlastní zemi a umožnění vystěhování.
Mám na mysli třeba Slovensko a jejich Romy. Dali jim limit sociálních dávek a hned jich tu bylo asi 20.000 a místní (nejspíš rasističtí) Romové s nimi nechtěli sami žít.
To samé myslím, že je výhodné i pro muslimské země, zbavovat se problematických lidí přesunem do Evropy.
24. 03. 2008 | 12:06

jakub napsal(a):

To Stejkal
K čemu nám bude v naší zemi imám v nepřátelské mešitě, který bude štvát umírněné muslimy k nenávisti ke svým hostitelům a nabádat je k likvidaci bezvěrců.
Nebylo by pak lepší, kdyby svoji nenávist nešířil z našeho vlastního domu?
24. 03. 2008 | 12:15

Quagmire napsal(a):

Mi to prijde jako zbytocne konzervativni postoj. Kdyz zijete tady (a pravdepodobne tady zustanete), tak proc trvat konkretne na tyhle veci az tolik?
24. 03. 2008 | 13:25

Pepa Řepa napsal(a):

To ZR
a teď k tomu s čím mám určitý problém se ztotožnit.

Píšete:"... si uvědomit skutečnost, že horní 1% Američanů již vlastní 42% národního bohatství (v roce 1990 to bylo "jen" 36% a po válce 30%). Jak tato, zejména pro kontinentální Evropu nepředstavitelná koncentrace peněz a tedy i moci, ovlivňuje nejen domácí a hlavně zahraniční pomoc dané země, nechávám na laskavém zvážení čtenářů."

Zřejmě to bude pravda, zřejmě je to poněkud nemravné, ale co s tím?

Málokdy v historii byli ti nejbohatší skutečnou morální elitou. Máme znovu vystřelit z Aurory a všechno jim sebrat?
Je také jasné, že zájmy Rumsfelda, Cheneyho nebo u nás Babiše jsou jiné, než zájmy střední třídy, moje nebo vaše.Někdy se však mohou tyto zájmy prolínat.

Nezávidím jim jejich prachy, dokonce bych možná ani s nimi neměnil.Být celý život ve střehu, kdo vás kdy podrazí, odkud přiletí kulka nebo kdy vám unesou dítě? Myslíte, že prožijou lepší život než vy, když je půl světa nemůže ani čuchat?

Moudrou větu napsala KVS: "Ráda se spokojím s drobky padajícími od elitního stolu, protože mám spoustu jiných radostí..."

S tím se mohu ztotožnit.Je jasné, že přebytek kapitálu vede k nové ekonomické závislosti, když kromě krav zelených nenažraných (tím nemyslím dámy ze strany pana Bursíka) musíte splácet hypotéky a držet v zaměstnání hubu a klepat se, aby nepřišel exekutor.To víte, že vás mají na háku.

Já vidím hlavní problém jinde. Když se kdosi, koho nemůžete přesně identifikovat, snaží s vámi šíbovat jak s vagonem na odstavné koleji. Jak se snaží okrájet vaše osobní svobody, právo svobodného projevu, právo shromažďovací. O černé nemůžete říct, že je černá, ale korektně prohlásit, že není zcela bílá. Do toho zakyslé feministky a celá armáda různých perverzních aktivistů.Děsivé "politicky korektní" divadlo. Jinak jsou mně naprosto ukradené kamery v obchodech nebo identifikační prvky na letištích, tohle je o něčem jiném.

Myslím si, že je snad možné, aby padaly drobky od stolu i bez omezení osobních svobod a bez toho, abychom se nevyhnutelně stali Europyjci ve svěrací PC kazajce.Stačí, že jsme Eurohujeři, aspoň někteří z nás.
Zdravím Eurohujery.
24. 03. 2008 | 13:44

bigjirka napsal(a):

Asi mám názorově blíž k Pepovi :-)
24. 03. 2008 | 14:42

bigjirka napsal(a):

Nicméně Pepo, kamery všude a potenciálně i spojené do systému, to už by mi vadilo. Ono stačí dneska - podplatíte admina a dostanete se k mejlům - jakpak asi vylezly mejly Urbanové?
24. 03. 2008 | 14:44

Katerina napsal(a):

Kopidova
Ja osobne cestuji jiz nekolik let po svete a dovoluji si tvrdit,ze lide nehledaji partnery jinych narodu zamerne...spise jde o absolutni porozumneni a hlavne abnormalni toleranci. Je strasne tezke v cizi zemi,kde se musite prizpusobit, najit nekoho, kdo vam naprosto rozumi a ma stejne pocity...a uprimne receno lide,co poznavaji vice kultur,jsou vetsinou mnohem tolerantnejsi ke svetu a lidem nez lide, co sice precetli a vystudovali x knih...ale k realite maji velice daleko:-)))
24. 03. 2008 | 15:10

Václav Král napsal(a):

Musím ocenit erudované příspěvky značek ZR a Řepa, spojující znalosti teoretické s praktickými zkušenostmi.
Naopak se mi jeví postup zdejšího šéfredaktora jako krajně neetický, neboť nejen že tvrdě hájí oficiální názory, ať již jde o Kosovo nebo faktickou islamizaci Evropy, ale i v kojzarovském stylu dává ostatním návod, co si mají o jednotlivých diskutujícvích myslet.
Tím ovšem nehájím, místy nechutné příspěvky zn.Čochtan.
25. 03. 2008 | 08:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Králi,

děkuji Vám za Vaše zhodnocení mé role na těchto stránkách. O mém právu diskutovat zde jsme se na těchto stránkách dost obšírně bavili minulé léto. Třeba Vás ta diskuse bude zajímat http://blog.aktualne.centru...

Mimochodem, myslet si můžete, co chcete. Pochybuji, že byste se řídil mými návody. Já se alespoň při svých uváhách řídím především svými znalostmi, zkušenostmi, vzděláním a intuicí. Přepokládám, že to tak dělá většina čtenářů.

Myslím, že tu jeden drobný rozdíl mezi mnou a Jaroslavem Kojzarem přeci jen existuje. Panu Kojzarovi jste narozdíl ode mne nemohl veřejně odpovědět či s ním dokonce polemizovat. Či jste to zkoušel?

Libor Stejskal
25. 03. 2008 | 09:19

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Králi, mýlíte se,
v kolegovi Čochtanovi byla rozpoznána reinkarnace patnáctého dalajlámy.

Poté co jeho Svatost čtrnáctý dalajlama Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho oznámil svůj úmysl rezignovat,byla vyslána delegace, která měla objevit nejmírnějšího člověka na této planetě. Objevila jej až v v Evropě v Bavorsku, ve městě Mníšku.

V současné době se dotyčný vyskytuje v paláci Potala v Tibetu. Jak jste si zajisté povšiml, jeho příjezd způsobil v Tibetu jistý rozruch.

Po osvojení čínské klávesnice, dá jeho svatost, patnáctý dalajláma Tchwochtan Padmasambhava Brahmapútra Gótama Nanga Parbat, vědět.
25. 03. 2008 | 13:19

MG napsal(a):

:-)))))))))))))) suchý humor, ten miluji.
25. 03. 2008 | 14:25

Morová rána napsal(a):

Pane Stejskale, dotaz na vás!
Má rasismus i své genderové, resp. rodové aspekty? Zdá se mi, že vyloženě xenofobně, někdy až vulgárně xenofobně se tu (a nejenom tu) projevují výhradně muži.
25. 03. 2008 | 18:09

stejskal napsal(a):

To je dobrý dotaz, paní Morová ráno.

Řekl bych... no, popravdě řečeno nevím. Asi to má něco společného s obecně vyšší schopností empatie u žen a obecně větší míry agresivity a nesmiřitelnosti u mužů. A tyto predispozice jsou zcela jistě geneticky dány.

Ale přes genetiku jste tu Vy. Tak k tomu něco přičiňte ;-)

Libor Stejskal
25. 03. 2008 | 18:59

Z Rosenblum napsal(a):

Pepo Řepo: Politická korektnost tedy, souhlasíme, není (nákladově nesmírně náročná) kampaň placená třeba afro-američany (v případě PC a jejich komplexních projevů a aspektů týkající se jich a většinové populace) stejně jako nějakým kmenem Původních Američanů (politicky nekorekně "Indiánů") čítajícím (někdy doslova jeden nebo dva tucty členů, maximálně, u těch nejpočetnějších, pár tisíc). U nás pak třeba PC kampaň nefinancují a tisíci hodinami vysoce profesionální práce neustále nedotují řekněmě Rómové, ale je to nástroj, do jisté míry pochopotelný, logický a řekněme i "přirozený" (cítíme-li se, většinou jako odpírači stvoření světa, součástí syrově a surově krásné, evoluční přírody)k manažování společnosti.

Ptáte se, co s tím, že - třeba v mnoha ohledech stále ještě nejmocnější země světa - v USA, je koncentrace majetku taková, že 1% vlastní (již) 42% národního bohatství, horních 330.000 mělo (2005) příjmy jako spodních 137.000.000?

Já myslím, že vítězstvím je si tuto skutečnost - a co to znamená, počínaje domácí, hlavně pak zahraniční politikou dané země, "kulturním" prostředím, impulsy, atd. konče, včetně k dokonalosti propilovaných myšlenkových konstrukcí do kterých organicky zapadá i PC - uvědomit.

Přitom nepropadnout beznaději, neztratit potřebný pocit sebevědomí, směru, mít to jako člověk, rodina, zažité. Násilná revoluce, tedy "otočení" poměrů zejména při tom, jak křehký, sofistikovaný je moderní model bohatství lidského společenství, obecně užitečnou cestou není.

Tato dilemata nejsou kupodivu tak nová, nakonec - bohudík - ne tak drakonická, jako byla pro většinu lidí po většinu lidské historie.

To, že USA "nejsou schopné" uzavřít hranici s Mexikem, mě připadá jako jako když ČSSR "nebyla schopna" zbavit se vexláků. Ano, jednou za uherský rok se jeden potrestal (asi se nedohodli, nebo neplatil smluvenou "ochranku"?), ale v každém podniku, atd. většina věděla, za kým jít, když bylo potřeba doplnit hladový devizový příslib před cestou za sluníčkem Jadranu, atd.

Strana a vláda věděla, že není vůbec einfach, aby na kapitalistických trzích její StBáky prošpikované "výsadky" vydělaly dost valut, aby po nákupu strategické technologie, něco spotřební elektroniky, zbylo i na dovoz banánů, natožpak na devizové přísliby. Vexláci tento deficit pouličně a jinak doháněli.

Podobně "nevyhovující" jsou ilegálové vládnoucím elitám v USA, jakkoliv třeba pacifikovat populaci nekonečnými návrhy "tvrdých a zázných" zákonů. Ilegál z Latinské Ameriky zatím žádný teroristický čin vůči USA neudělal (a vytipování a podchycení takových individuí je jedinou, skutečnou, prioritou amerického systému kontroly hranic).

To se ostaně týká i ČR a starých 27 (?) zemí na seznamu bezvízového styku. To, že v USA pracovalo(-je) a žilo(-je),konzumovalo(-je) zboží a služby desetitisíce Poláků, tisíce Slováků atd. národní bezpečnost USA evidentně nikdy moc nerozházelo, ikdyž, technicky, tito porušovali různé zákony, počínaje přestátím I-94 atd.

Jako s (velice) občasným "zátahem na vexláky" v ČSSR, se koná občasný "zátah na ilegály", třeba na drůbeží velkofarmě, v uklizečské firmě. Přesto každé americké město má, každý den, všeobecně známá místa, kde postávají, často tucty, Hispánců, čekající na pickup trucky stavebních firem, zahrádnických služeb atd. Mnohá města, v rámci dodržování hygieny (neb čekající pracovníci, jsa muži, nemají problémy) instalovala trailery s toaletami i značky po městě, jak se k místu, kde ilegální pracovní síla dychtivě čeká, dostat. (pokrač. níže)
26. 03. 2008 | 05:10

Z Rosenblum napsal(a):

Sociální smír, maximální zisk. Problémem není výroba, ale nadvýroba, odbyt.

S globálně deflačním šokem obrovské armády velice pilných, navíc nesmírně spořivých Číňanů (a jejich, ikdyž ne tak dokonalých imitátorů jinde) si americká firma, ani její sociálně vlídnější evropský protějšek, ani přerozdělovací mechanizmy zemí západní civilizace nebudou donekonečna moci dovolit dotovat životní úrověň všech, nad hranici hospodářských výsledků země (zóny se společnou měnou).

Bude-li, zdá se výhledově trvale, barel nafty za 200 USD (resp. brzy za ekvivalent v eurech), jak se do gobální konkurence schopné ceny vejdou takové ceny surovin PLUS náročné mzdy a požitky rozmazlené pracovní síly západní civilizace?

Vymírající Evropu, zejména tedy Evropanky, evidentně jakkoliv vysoká sociální popora, školky, flexi pracovní doba atd. v životních prioritách neobrátí (viz. skandinávský model, na který většina zemí nemá, přesto produkuje jen 1,4 dítěte na ženu).

Zdá se, že kromě logické potřeby nahradit nikdy nenarozené občany produktivního věku přistěhovalectvím ale i v Evropě, do jísté míry, ikdyž zdaleka ne jako v USA (kde rozvrstvení bohatství je, oproti Evropě, dramatičtější a pocit potřeby "developovat", tedy zvýšit užitkovou hodnotu miliónů hektarů stále panenské půdy je oproti hustěji zalidněné Evropě pro vládnoucí elity neodolatelným pokušením) je zájem, nebo nejsou zásadní námitky (u nejvlivnějších-nejbohatších) mít extra růst obyvatelstva, tedy trhu, ikdyž je to za cenu přistěhovalectví, ikdyž jsou - objektivně - ne vždy ze "nejsnadněji asimilovatelní."

Oproti USA, kde tipuji saturační bod, udržitelnost (přírodní zdroje) bude až trojnásobek dnešní populace (900 až 1000 mil), Evropa by mohla politickým tlakem a vlastní porodností na mezi (čisté reprodukce, prům. 2,1 dítěte na ženu) přistěhovalectví statisticky defakto zastavit.

Stane se to?

Odpověď máme kolem sebe: Má, bude mít každá žena (a její partner) průměrně 2,1 dítěte? A když některé nemohou dítě mít, bude stejný počet mít 4,2 dítěte?

A je dost občanů ochotných a schopných trvale tlačit zákonodárce, aby POTOM, majíc dost budoucích platičů sociálních daní, přistěhovalectví omezili?

Nalejme si čistého vína, neboli, jak říkají v hostitelské zemi centrály OSN, "Let's be honest": Pokud se jednoznačný trend poválečných 60+ let neobrátí (a zatím není žádný reálnější důvod myslet si, že se tak stane), budeme i my doufat, jako třeba Japonci (ale zatím bez jejich biliónů investic), že "zvýšenou produktivitou" a přistěhovalectvím důsledkům naši všeobecné, krátkozraké "svobodné volby" - být dost daleko pod čistou reprodukcí - nějak beztrestně unikneme.
26. 03. 2008 | 05:23

Martin ze Sydney napsal(a):

Zdravim slecnu Nguyen,

po leta sem znal vietnamce jen jako prodejce u stanku a nevedel jsem nic o jejich kulture a zvyklostech. (Mam pravo si stezovat ze v zahranici se nikdo nezajima o tu moji?) Po nekolika tydnech ve spolecnem byte se 2 studentkami z vietnamu musim rict ze jsou to mili a pohostinni lide.
Nezklamaly me rasisticke prispevky malomestackych zaprdencu o nezvanych hostech, neplaceni dani a podobne. Ziju druhym rokem v Australii a nikdo si neuvedomuje jak tezky je zivot imigranta (jake to asi je v Cesku, zemi, ve ktere pilire spolecnosti tvori dve generace vymytych mozku a treti ktera spadla rovnou do konzumniho veku bez rodicovske pripravy?)a cechum zijicim (obcas ilegalne) v zahranici taky dane moc starosti nedelaji...
Australie je zeme multikulturni a smisene pary tu nejsou zadnou vyjimkou. Ma pritelkyne je z Thajska a rozumime si dobre.
26. 03. 2008 | 07:14

jakub napsal(a):

Z Rosenblum
Pokud se budou přijímat (jak píšete) i ti "ne nejnesnadněji asimilovatelní" může se stát, že jeden evropský pracující bude platit nejen na 1,8 dítěte, 2,6 důchodce, ale ještě na 2,45 přistěhovalce.
To bude tedy pomoc a východisko z problému.
26. 03. 2008 | 07:18

Karlos napsal(a):

Tví rodičové mají pravdu, rasy by se neměly míchat. To není rasismus, jak by si možná nějaký popleta mohl myslet, to je prostě fakt. Asijská a europeidní rasa jsou z objektivních příčin odlišné, proto jejich vzájemné míšení není dobré.
26. 03. 2008 | 14:25

Pepa Řepa napsal(a):

Chtěl jsem ještě něco napsat.Když jsem ale napsal titulek:
Paní Morová ráno - tak mě to přešlo.

Kdybych před vznikem internetu začínal dopis touto větou, tak by přijeli dva chlapci, dali by mi hezký kabátek se zapínáním vzadu a šupajdil bych do Bohnic.
26. 03. 2008 | 14:28

vodník Kebule napsal(a):

Něco vám slečno poradím. Zase to až tak moc neřešte. Rasismus je problémem vždy na obě strany a v momentě kdy sama už předem lidi rozdělujete podle toho jak vypadají, nebo odkud jsou, zakládáte obavu, že až tak nezaujatá a liberální nejste. Přirozenou potřebou mládí je revolta proti tradicím. Nic proti tomu, ale všeho s mírou. Stejně nakonec největší problémy v životě s partnerem budete mít s tím, z jakého kulturního prostředí vyšel - a na to stačí jen jiný životní styl různých rodin úplně stejně bílých, žlutých nebo černých lidí - to je úplně jedno. Může to být k zbláznění a ve finále je stejně nejdůležitější umět se s partnerem dohodnout a umět vzájemně udělat kompromis. Bude to váš život a vaše rodina. Braňte své názory - a nejlépe ve dvou. Myslím, že u nás to jde. Držím vám palce.
26. 03. 2008 | 18:20

skeptik napsal(a):

..a já myslím,že ta všeliké míšení ras můžou.... trpaslíci,zase trpaslíci a jen trpaslíci!
Ty potvory jsou malý a vlezou všude!A navíc,většinou se vyskytují u potoka..jó a hodně kradou!
27. 03. 2008 | 09:02

klarasamkova napsal(a):

To Z Rosenblum
Vážený pane Rosenblume, myslím, že Vaši - pro mne naprosto vyhovující - teorii o nadprodukci a sociálním smíru je nutno doplnit ještě o jeden aspekt. Tak, jak je potřeba VÍCE konzumentů, tak je potřeba VÍCE mozků. Jak pokračují technologie, tak je potřeba lidí s rozvinutým IQ stále větší a větší - je prakticky nenasytná... Již jednou se sáhlo do obrovského zásobníku intelektu, když se zapojily do práce ženy. Evidentně to nestačí. jak vyplývá z Gaussovy křivky, potenciálních přispěvatelů do znalostního fondu musí být všude stejně: v Africe, ba i mezi Romy. Podle mého názoru je otázka času, kdy se špičky (velmi akceptuji Vaši definici špiček) začnou zajímat o nadané děti - globálně - a začnou je tahat od základního vzdělání nahoru: jen tak bude moci totiž dojít k tomu, že budou mít dost mozků na svoje výzkumy, aplikované výzkumy a další a další zisky ( a předesílám - já proti tomu FAKT nic nemám...) Vznešeně se tomu bude říkat "právo na vzdělání" (he, he, he...) To, že se věci budou tímto směrem ubírat, je zcela zřetelné: když se dostanete na určitou úroveď rozhovorů s určitými lidmi, skončí to pravidelně u nářků, že "nejsou lidi". Vynikající lékaři, vynikající umělci, vynikající vědci, vynikající manažeři - všude všichni kolem hořekují, že nemají svoji práci, svoje výsledky, komu předat, že je potřeba vytvořit další tým ... a že není kým jej napronit. Jede to úplně transprofesně a transoborově - alespoň já to tak vidím. V tomto směru shledávám i zančnou naději pro budoucnost, protože co vznik takovéto skutečné noosféry přinese, to skutečně neví ani Pán Bůh... a jen Theiladr de Chardin to tušill.HOWGH.
Nemohl byste začít psát svůj blog, abychom tady nezaplevevovali slečně Lin její blog a mohli na toto té a pokračovat??
zdravím, Klára Veselá Samková
27. 03. 2008 | 09:33

buldatra napsal(a):

Morová rána
táže se na základy rasizmu,podezřívavše zejména muže z vlastností nepěkných.
Ono je to, jak kdy.Ženský taky nejsou všecky svatý.
Já to vidím po svém.
S rasizmem a dělením lidí na skupiny dle různých kriterií nesouhlasím.Páč je to blbost.Lidi jsou jen lidi.
Vyrostl jsem v Brně,kde vždy pracovalo a studovalo mnoho lidí z Vietnamu,arabských a afrických států,z Kuby a odjinud.Vždy to byli jen lidi jako já, se svými problémy,radostmi,klady a zápory.Brňáci proti nim nic neměli.Má to být dnes jinak?
V posledních dvou desetiletích se postupně z veřejných sdělovadel dozvídám,že jsem rasista.
To,že vnímám u různých lidí existující reálné rozdíly ve vnímání světa,v kulturních zvyklostech a náboženství, přece neznamená ještě rasizmus.Je to jen možná opatrnost,možná má hloupost,ale člověk se za pochodu stále učí a poznává věci nové..To je přeci přirozený proces.
Dle mého názoru je naprosto přirozené také to,že vznikne-li nějaká komunita,udržuje se uvnitř ní určitá hierarchie,názorová shoda a zvyklosti.Komunita vzniká jako jakýsi ostrůvek uprostřed oceánu cizího prostředí.Dodává některým pocit jistoty,jiným pomáhá v těžkých časech.Avšak i komunita se musí sžít s okolním prostředím,se zvyklostmi a kulturou,s právy a povinnstmi,které jsou v místě její existence obvyklé.A to není jednoduché.
Čemuž se nelze divit.A nová generace,vzešlá z této komunity má před sebou veliký úkol.Chce-li zůstat a žít zde.A nechce-li cítit se věčným cizincem.
Ten úkol je nelehký a vyžaduje trpělivost a rodinnou diplomacii.A také odvahu a někdy tvrdohlavost.Je to věc svobodného rozhodnutí.Držím palce.
27. 03. 2008 | 13:18

janka napsal(a):

Mila Nguyen,
prijde na to jestli budetemilovat vic Vase rodice nebo budouciho partnere,Ja sama jsem vdana za cizince jine barvy pleti.Nasi byli proti tomu odzacatku,jenomze pozapomeli,ze uz jsem dospela muzu se rozhodnout sama.Kdyz jsem se vdala,tak se mnou nekolik let nemluvili..prezila jsem,prezili i oni.Ted jsou nadseni z vnoucat:)
Ne kazdy je ale ochoten jit do vztahu bez ohledu na nasledky...Mimochodem jsme spolu uz 12 let..
27. 03. 2008 | 14:56

Michal z Melbourne napsal(a):

Hi Martine ze Sidney
seš rajt je to banda českejch zaprděnců. Ty kreténi platěj daně.Chápeš to? Já zas jsem happy s jednou japonkou v Melbourne. No vona vlastně byla jen v japonsku než ji vyhostili. Je to mongolka z Gobi. Vlastně moc happy taky nejsme akorát když si šlehnem. To je jen dvakráít za den.No vlastně jsem s ní jen proto, že mi žádná australanka nechce dát.Řikaj mi tu potato face.Tak já už končim. Musim pro podporu a pak dealovat perník.To bys vole koukal jak tu jede. Už jsem je to naučil vařit.
28. 03. 2008 | 06:58

Marta napsal(a):

Milá Lin, všichni nemáme rádi ty, kteří jsou jiní než my. Vzájemnou nesnášenlivost máme asi vrozenou a pokud někdo na první pohled vypadá jinak, tak pro většinu z nás je určitě jiný než jsme my. Rasismus je jen vyšší stupeň naší nesnášenlivosti. Jsem přesvědčena, že ve všech z nás je větší či menší rasismus. Abychom se ho zbavili, musíme si nejdřív uvědomit, že jsme rasisté. A to bohužel většina z nás je schopna až při přímé konfrontaci. Proto začala jste správně, masírujte své rodiče a pokud jsou vaši liberální, za čas to už pro ně nebude takový problém, jako je to dnes. Jen nezapoměňte na sebe, svého případného partnera, jeho rodiče, kamarády a další lidi okolo vás, jsme všichni ve své rozdílnosti stejní. Většina potřebuje jen čas, aby si uvědomila, co jim vlastně brání pochopit situaci. Když to nepochopí, je to naše, ale i jejich smůla. Takový je život. Žijete v komunitě, od které se na první pohled odlišujete, myslím si, že vás z té šlamastiky nezachrání ani návrat do Vietnamu. I pro ně už budete jiná, i když až na ten druhý pohled. Asi to budete mít celý život těžší než lidé, kteří ze své rodné vísky, nevytáhnou paty, ale je život jen o lehkosti bytí? A hlavně nezapomínejte, že podobné problémy má plno lidí kolem vás, i přestože jsou bílí a žijí v bílé komunitě. Přeji vám hodně štěstí a síly.
28. 03. 2008 | 17:04

Z Rosenblum. napsal(a):

Klára Veselá Samková m.j. píše:

"Nemohl byste začít psát svůj blog, abychom tady nezaplevevovali slečně Lin její blog a mohli na toto téma pokračovat??"

a přidává se tak k dalším, o některých jsem se jinde, s poděkováním za jejich vlídné, kladné hodnocení a stejné návrhy zmiňoval.

Zmínil jsem se také o tom, že jsem správci těchto blogů v minulosti svůj zájem, dokonce s jistou rozvahou v kontextu ostaních blogů atd. sdělil. Možnost blogovat je ale privilegium, závislá na pozvání provozovatele těchto stránek.
29. 03. 2008 | 03:38

klarasamkova napsal(a):

Vážený pane Rosenblume, možnost blogovat je privilegium, a to dokonce privilegium takévé, že privilegovaný má možnost si kohokolivna svůj blog pozvat. Vím, že to není plnocenné, leč kdybyste mým nepohrdnul, byla bych poćtěna.... je Vám k disposici. srdečně, KVS
29. 03. 2008 | 07:15

Gabréta napsal(a):

Lin, díky za článek v magazínu LN. Moc se vám povedl a myslím, že rozšíří obzory docela velkému množství lidí. Doufám, že nezůstane u jednoho :)
29. 03. 2008 | 20:47

im napsal(a):

Připojuji se ke Gabrétě, Lin, ukázala jste nastupující generaci banánových dětí ze svého pohledu. Myslím, že jste otevřela oči mnoha svým českým vrstevníkům i Čechům generace rodičů. Máte opravdu pozorovatelský talent a vlídný humor a vtip.Pište dál!
29. 03. 2008 | 22:55

stejskal napsal(a):

Pane Rosenblume (pokud sem ještě zavítáte),

posílal jsem Vám začátekm minulého týdne mejl, dostal jste jej?

Musím přiznat, že si na naši korespondenci v minulosti nevzpomínám. Ale to je jistě má chyba pramenící z toho, že o blogy projevují zájem desítky, možná i stovky nejrůznějších lidí a já jsem v tomto ohledu dost ostražitý.

Libor Stejskal
30. 03. 2008 | 11:49

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Diky Gabréto a im,
ten clanek vznik vlastne diky blogu:-) Obavam se ale, ze to byl muj posledni zurnalisticky pocin. Tech clanku o nas bananech byl posledni dobou az moc:-) Diky za pochvalu, te neni nikdy dost:-)))) Kazdopadne to byl strasne divny pocit- videt lidi, jak si to ctou v tramvaji.
30. 03. 2008 | 14:04

Morová rána napsal(a):

Vážený pane Stejskale!
V jistém smyslu máte pravdu. Ano, jsem tu „přes genetiku“, ale nutno přiznat, že pouze z toho důvodu, že z naší „party“ mám jako jediná přírodovědné vzdělání. Za odbornici bych se v žádném případě neoznačila a to i přes to, že jsem tuto vědu sice povrchně, ale přece studovala.
Za to vy, jak vidím, jste odborník přímo kovaný, neboť jste si doslova „zcela jistý“, že empatie je ženám dána geneticky. Pak ovšem - pokud víte, na kterém chromozomu se nachází gen pro empatii, jakou sekvencí nukleotidů je kódován případně další podrobnosti a máte to doloženo hodnověrnou vědeckou studií, pak ovšem, pane Stejskale nechápu, proč se zahazujete na centru a nejdete si pro nobelovku. Za takový výkon byste si ji jisto jistě zasloužil.
Anebo jste prostě jen provedl oblíbený prostocvik humanitních intelektuálů, či lépe, lifestylových pisálků, kteří se považují za humanitní intelektuály? Ti, snad z jisté pohodlnosti, velice rádi používají zaklínadlo o genetické danosti čehokoliv, jehož existenci si nedokážou vysvětlit. A to od péče o domácnost po fotbalové výtržnictví. Takovýchto „odborníků“ na genetiku máme dost, nemyslím si, že máte zapotřebí se k nim přidávat.
Pepo Řepo!
Máte naprostou Pravdu! Před vznikem internetových diskusních fór, byste si takovýmto oslovením kohokoliv pravděpodobně vykoledoval delší pobyt v nějakém ústavu. Ovšem, jak praví klasik, časy se mění, takže dnes mě můžete bez obav oslovovat mým morovým nickem. Směle do toho!
buldatro!
Nikdy jsem netvrdila, že ženský jsou všecky svatý. Že nejsou, to ostatně nejlíp vidím sama na sobě. Chtěla jsem jen říct, že se neprojevují tak vulgárně a přímočaře rasisticky, jako muži. Pro důkaz stačí zajít na libovolnou internetovou diskusi.
30. 03. 2008 | 19:57

stejskal napsal(a):

Asi máte pravdu, paní Morová ráno.

Vypadá to spíš na ten prostocvik humanitního intelektuála či lépe řečeno lifestylového pisálka než na tu nobelovku. Vycházel jsem ze sociologického a sociálněpsychologického pohledu, který naznačuje, že žena je s ohledem na svou po věky poměrně přesně definovanou společnskou roli poněkud jinak v tomto ohledu vybavena (samozřejmě v průměru), aby mohla lépe plnit svoji úlohu v rodině. Muž naopak potřeboval na svoji roli především vyšší dávku agresivity. To, že se tyto role už mění a nejsou zdaleka tak vyhraněné, je otázkou posledních pár desetiletí. Ta tisícilelí v nás ale jistě nějakou stopu zanechala. A s genetikou to nemusí mít až tak mnoho společného.

Ale ani na tomto poli nejsou mé znalosti příliš hluboké (kdyby byly, živil bych se jako sociolog či psycholog, ne jako novinář a editor tohoto blogu). O chromozonech nevím prakticky nic.

Děkuji za příjemnou a věcnou diskusi a přeji hezký večer.

Libor Stejskal
30. 03. 2008 | 21:58

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale:
"..Ta tisícilelí v nás ale jistě nějakou stopu zanechala. A s genetikou to nemusí mít až tak mnoho společného..."

A jak proboha mohla v nás ta (sta)tisíciletí zanechat stopu když ne geneticky ? Jak se předávají v pokoleních schopnosti a vlastnosti ? Knížkama ne !
31. 03. 2008 | 21:46

bigjirka napsal(a):

Dobrá otázka, Čochtane... vodníci prej kladou vajíčka... :-)))
01. 04. 2008 | 23:16

stejskal napsal(a):

Vy si opravdu myslíte, že zkušenosti a vzorce chování se předávají v genech, pane Čochtane?

Tím by se ovšem mnohé vysvětlovalo.

Libor Stejskal
02. 04. 2008 | 00:22

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, Čochtan psal o schopnostech a vlastnostech - a ty v genech jsou. A Vy píštet o zkušenostech a vzorcích chování a ty jsou ve vzdělávání a výchově... tak nevím... vůz a koza?
02. 04. 2008 | 14:17

stejskal napsal(a):

Zkuste si to prosím přečíst ještě jednou, pane bigjirko.

Zhruba od mé věty, se kterou polemizoval pan Čochtan: "Ta tisícilelí v nás ale jistě nějakou stopu zanechala. A s genetikou to nemusí mít až tak mnoho společného..."

Nikde jsem tam nezaznanel žádné rozlišení, o kterém jste hovořil Vy.

Jen pro upřesnění: po ta tisíciletí/staletí se předává a vyvíjí jistá sociální zkušenost, kterou si pak předávájí po generace a ty ji rozvíjejí. To samé platí o vzorcích myšlení, chování a nejrůznějších stereotypech.

Libor Stejskal
02. 04. 2008 | 16:19

the rain drop napsal(a):

Zdravim vsechny diskutujici,

Plne chapu jeji rodice. Zkuste se vzit do jejich situace: Vase dcera si vezme cizince(nemusi to byt jenom cech), s kym se budete s obtizi domlouvat, na toz pozdeji mu sverovat nejake dulezite veci(zde narazim na schopnost preziti v cizi zemi s omezenou komunikacni schopnosti v jazyce dane zeme).

Verim vsak, ze pokud si vezmete nejakeho cizince, ze oni to prekousnou, oni Vas preci nemaji radi tak ci onak(nebo ne?)

2 Duong: Nachazite se v situaci(jako mnoha mladych ci malych lidi), kdy se stydite za to, ze jste vietnamkou/vietnamcem?

S pozdravem
Pham Quoc Loc
02. 04. 2008 | 17:56

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

to Pham Quoc Loc: mate pravdu, ze mnozi mladi Vietnamci a Vietnamky se opravdu stydi za svuj puvod. Myslim ale, ze je to zpusobeno tim, ze maji v obdobi dospivani v sobe velky zmatek. Nevedi, proc musi zrovna oni byt "jini", proc se na ne lidi obcas koukaj divne a chtej za kazdou cenu zapadat do davu.
Ja osobne se nestydim vubec za to, ze jsem z Vietnamu. Jsem typ, ktery rad vycniva z rady(coz ale neznamena, ze jsem exhibic
ionistka:-) takze jsem spis rada, ze jsem "jina". Na koleji aspon nemusim furt ukazovat kolejenku:-)))
02. 04. 2008 | 18:12

jedenáctka napsal(a):

Lin, počítala jsi s tim ze tvoje relativne nevinne clanky vyvolaji takovou bourlivou reakci v komentarich ? A nestve te trochu, ze tu spousta samozvanych chytraku prezentuje svoje nazory o necem uplne jinem, nez o cem jsi puvodne psala ? A mimochodem , gratuluju ti k otmu ze ses rada jina, mam to stejne a nekdy je to fakt skvely pocit, ale nekdy je to zas hrozne tezke.
02. 04. 2008 | 19:22

jedenáctka napsal(a):

pro Morovou ránu 30.3.2008 v návaznosti na stejskala také 30.3.2008.
Ta pasáž o panu Stejskalovi je naprosto přesná a já s ní souhlasím. Jsem taky moc ráda, že (lidově řečeno)ho konečně taky někdo setřel.
Nevím ale proč je třeba mastit Pepu Řepu jen za to, že si zvolil tenhle nick. Působí na mě (ač internetově zkresleně) jako inteligentní vtipný člověk.
Pane Stejkskale!
Svou odpovědí Morové ráně jste mě moc nepřesvědčil, že jste si po vzoru Jana Ámose Komenského vytknul za svůj cíl poučit se v průběhu svého studia a opravit své názory pokud by byly jiné lépe podložené. Spíše se mi zdá, že chcete působit dojmem člověka který umí napravit a přijmout svojí chybu i cizí názor. To mě ale také nepřesvědčuje,protože (citace)"už několik týdnů" mastíte pana Čochtana.
Toliko k Vám,tématu které se netýká toho o čem píše Lin ani zbla. Vymažte si mě jestli chcete.
02. 04. 2008 | 20:09

the rain drop napsal(a):

Mam jeste mensi dotaz, mozna trochu osobnejsi, nemusite odpovidat, pokud nechcete, ja jen tak ze zvedavosti. Co si myslite o Vasich rodicich?
02. 04. 2008 | 20:13

bigjirka napsal(a):

jenže jedenáctko, Čochtan se nedá :-)
02. 04. 2008 | 20:59

Morová rána napsal(a):

Vážený pane Stejskale!
Odpusťte, pokud jsem byla trochu jedovatá, ale váš „gen pro empatii“ mě vážně dostal. I když, pravda, zdaleka ne tolik, jako „gen pro nakupování“ o němž jistá redaktorka jistého ženského magazínu smrtelně vážně tvrdila, že ho ženy na tuti mají. Důkaz? No, nenakupují snad víc, než muži?
Víte, genetika je velmi perspektivní, dynamicky se rozvíjející obor. A také velmi populární, což jí ovšem není vždy k užitku. Její mediální atraktivita vedla totiž mimo jiné k tomu,že se nám vyrojila spousta lidových odborníků, kteří cítí neodolatelné puzení odvolávat se na geny a dědičnost kdykoliv, když potřebují cosi zdůvodnit, při čemž nemají např. ani tušení, co jsou to chromozomy. Proč to dělají, to si nedokážu vysvětlit, snad doufají, že tak dodají svým tvrzením punc vědeckosti.
Mimochodem, když už jsme u těch chromozomů, víte, kolik jich my lidé máme? 46 ! A víte, že se dlouho psalo, že jich je 48? Tento smutný, ovšem velmi poučný omyl vznikl tak, že se jistá vědecká kapacita prostě přepočítala. A ostatní, méně věhlasní učenci, tenhle údaj po léta jen opisovali s tím, že když to řekl pan profesor bude to nejspíš pravda. Nechci k vám být nespravedlivá, proto se zeptám, z jakých sociologických, či psychologických studií jste při psaní tohoto příspěvku vycházel, a to i přes to, že mě neustále pronásleduje obsesivní myšlenka, že z žádných. A že jste postupoval spíše stylem genových pionýrů z dávných časů, tzn. odněkud jste to opsal. Při tom, tato velmi rozšířená domněnka o „přirozené“, moderně řečeno geneticky dané empatii a mírné povaze žen se dá vyvrátit velmi snadno a nemusel byste ani počítat chromozomy. Úplně by stačilo rozhlédnou se kolem sebe. Co například všechny ty oblíbené vtipy o agresivních tchýních? Nebo... zabrousíme mezi faunu a flóru? Potkáte-li v lese agresivního divočáka, bude se pravděpodobně jednat o samici, která z nějakého důvodu usoudila, že ohrožujete její mláďata. No a co se týče lidských matek, pediatři vyprávějí úplné báchorky o ženách, které, majíc dojem, že jejich děťátkům je ubližováno, si s rozzuřenými bachyněmi nejenže nezadají, ba dokonce je trumfnou.
Toliko stran ženské „mírnosti“. Nyní k tomu, co ji má údajně způsobovat.
Tak tedy! Máte pravdu, že role žen byla dlouhé věky jasně daná, problém je ovšem v tom, že v každém společenství, v každé třídě trochu jiná. A navíc se periodicky měnila v čase a mění se i teď, což je naprosto přirozené. Vy jste ale zřejmě měl na mysli změny ve smyslu emancipace žen, ke kterým ovšem nedochází v „poslední době“ nýbrž od začátku 19. století. Jak vidíte, ani na dějiny se nedá hodit všechno. Obzvláště něco tak složitého a komplexního, jako je lidská povaha. Navíc zapomínáte na vliv kultury, společnosti, tradic a výchovy. Například já jsem si téměř jistá, že ženy nejsou „jinak vybaveny aby mohly plnit svou úlohu v rodině“, tzn. prát plínky a špinavé ponožky, ani geny ani dějepisem, ale že je tak vycepovali v jejich původních rodinách.

Toť pro dnešek vše, ale už opravdu:-)
02. 04. 2008 | 21:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní jedenáctko,

proč bych Vás měl mazat? Vy jste se nějak provinila proti Kodexu diskutujících? Vyjádřila jste svůj legitimní názor a to na těchto stránkách může každý, pokud se tím nedostává do rozporu se zde uplatňovanými pravidly.

Nemohu (a popravdě řečeno ani nechci) vyvracet pocity, které ve Vás mé texty vzbuzují. Mohou být nakonec zcela oprávněné.

Omezím se tedy jen na krátkou informaci: s panem Čochtanem tu vedu již tři čtvrtě roku disputaci na jediné téma (mimochodem v řadě jiných oblastí jsme se docela zajímavě shodli). Pan Čochtan tvrdí, že některá etnika mají špatné geny a jsou proto méně kvalitní než etnika jiná (to není má interpretace, ale doslovná citace). Taková etnika máme podle něj právo z této země vystěhovat.

Netajím se tím, že mi tato teze přijde zrůdná. S odvoláním na pragraf 198 resp 198a Tr. z. O hanobení rasy a zákona bych mohl drtivou většinu jeho textů na toto téma mazat (a ani bych ten paragraf nakonec nepotřeboval, čistě hypoteticky mohu smazat i bez jakéhokoliv důvodu). Ale já to dělám děsně nerad (mimojiné se tím vystavuji nebezpečí, že budu podezírán z napomáhání trestného činu - viz. oba paragrafy). Raději argumetuji, vysvětluji, diskutuji.

Panu Čochtanovi ale většinu už ne. Zkušenosti mne naučili, že je to zbytečné. A tak jen pro klid svého svědomí uvádím jím uváděná "fakta" do kontextu. Ne kvůli němu, ale kvůli sobě. Kvůli těmto stránkám. Kvůli slušným lidem, kteří sem chodí.

Přeji Vám příjemnou a věcnou diskusi na těchto stránkách.

Mimochodem, Váš nick tu vidím snad poprvé. Pokud se chcte něco o naší polemice s panem Čochtanem dozvědět, doporučuji diskusi pod blogy pana Kostlána tak někdy v léte uplynulého roku. Je to velmi poučné čtení.

Libor Stejskal
02. 04. 2008 | 22:12

Morová rána napsal(a):

Tak přece ještě něco, neboť jsem si povšimla, že se nám tu vyrojil další lidový odborník, který se navíc nezdržuje něčím tak přízemním, jako je omylná lidská věda, ale odvolává se přímo na autoritu nejvyšší, tedy Boha. Čochtane, zkuste to znova, třeba se vám podaří přesvědčit Ho, aby se zapojil do diskuse a konečně nám objasnil, jak je to s tou dědičností.
Jen ale nechápu, proč, jste ochoten přiznat tak málo vlivu knihám?! Např. takový Mein Kampf, to bylo naprosto stěžejní dílo, které ovlivnilo životy a myšlení celých generací.(I když, pravda, asi trochu jinak, než měl autor původně v úmyslu.)
02. 04. 2008 | 22:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Morová ráno,

nezlobte se, ale měl jsem za to, že jsem poměrně jasně napsal, že v genech tato informace zřejmě zakodována není. Nebo lépe řečeno, já o tom nic nevím.

Myslím, že mi úplně zbytečně podsouváte nějaké myšlenky, kterách jsem dalek (to vyvozuji zejména ze závěru Vašeho textu).

To, že podle mne ženy mají v průměru a určitě ani ne vždy (obrana potomků včetně "tchýního" reflexu) větší míru empatie vyplývá z přenosu léty pěstované a různě rozvíjené sociální informace, myšlenkových streotypů, vzorců chování atd.

Jestli Vás to uklidní, jsem přesvědčeným zastáncem toho, že žena by se měla s mužem (a vlastně všichni lidé bez ohledu na pohlaví) vždy dohodnout na tom, jak si rozdělí práci, úkoly atd.

U nás se o domácnost starám především já. Ženu to nebaví a popravdě řečeno ani jí to moc nejde. Mám s tím problém jen tehdy, pokud už mám pocit, že toho dělám opravdu moc. Že to nechává na mně. Jinak to považuji za přirozené. Nevím, proč by ausgerechnet žena měla prát, uklízet, mýt záchod atd. Dělám to já. Žena zase ráda vaří a většinou si na to vaření nakupuje. Ani jeden nežehlíme. V nejhorším si dáme věci do žehlírny. Proč ne, vyhovuje nám to oběma.

Osvojili jsme si dvě děti. První půl rok jsem s nimi byl doma já. Dohodli jsme se, že pro mne bude menší problém přerušit zaměstnání než pro ni. Moc mne to bavilo. Vůbec se mi nechtělo se ženou po šesti měsících střídat.

Obecně považuji ženy v mnoha ohledech za empatičtější a konsensuálnější než muže (při rodiných hádkách jsou na tom ale myslím oba velmi podobně). To ale ženu k ničemu předem nekvalifikuje. Ani jí to pochopitelně z ničeho nediskvalifikuje. Stejně tak je to v případě mužů.

Není nic, co by žena nemohla (neměla) dělat (kromě některých limitů daných fyzickou dispozicí - například bych nepovažoval za vhodné, aby se ženy snažily oplodňovat muže). V opačném gardu to platí i na muže (s tou změnou, že bych nedoporučoval, aby se muži nechali oplodňovat a rodili děti).

Proč se lidé musí hned podezírat z nějakých nekalých úmyslů. Proč si podsouvají názoty a postoje, které vůbec nemají?

Libor Stejskal
02. 04. 2008 | 22:34

stejskal napsal(a):

Mimochodem, tohle jsem tu za těch mnoho měsíců, co diskutuji psal mnohokrát. Většina lidí, co se chodí stejně dlouho, mé postoje zná. Zná i postoje pana Čochtana, Stejně, jako je znám a on zná ty mé.

Nedovolil bych si na nikoho nastoupit, aniž bych se pokusil důkladně zjistit, jak to vlastně myslí.

Libor Stejskal
02. 04. 2008 | 22:37

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

the rain drop: Osobni tema to trochu je. Ale mozna dobre, ze jste se zeptal. Nekteri mi krajane se, po precteni mych clanku,mylne domnivaji, ze sve rodice nemam rada a prostrednictvim aktualne.cz je pomlouvam:-))))
Takze: Svych rodicu si nesmirne vazim za to, ze se pro nas obetovali, odstehovali se na druhy konec sveta a tvrde drou, abychom se segrou meli lepsi zivot. Ucta k rodicum a starsim je ve VN projevovana mnohem vice nez zde. Samozrejme, ze i moji rodice nas tak vychovavali, ale navic nam dovolili projevovat vlastni nazory a to si myslim, ze bylo dulezite. V podstate jediny problemy, ktere musim se svymi rodici zatim resit jsou ty vztahy...
Mohu se zeptat, proc jste mi polozil tuto otazku?
04. 04. 2008 | 15:48

jedenáctka napsal(a):

Děkuji za vaši laskavou odpověd a za vaši ochotu poskztnout mi neskrelené infomrace, ale skutečně po tom co jsem si přečetla vaši diskuzi s Morovou ránou mi to tak přišlo. Teď na to ale nahlížím jinak a trochu jsem to přehnala. S tím, co ale paní Morová rána napsala na toto téma stále souhlasím. Jinak mě opravdu těší, že sem píší samí asespon na první pohled inteligentní lidé a zajímalo by mě kolik komentářů, které pokládáte za scestné nebo dokonce trestné, jste smazal. Bylo jich hodně rasisticky orientovaných?
S nově získanou úctou...
04. 04. 2008 | 19:57

bigjirka napsal(a):

Potíž je jedenáctko v tom, že možná budete za rasisticky orientované považovat něco jiného než pan Stejskal. On považuje za rasistický Čochtanův názor, že etnika mají rozdílnou genetickou výbavu (tedy i co do "kvality"), kdežto řev "Bílé svině, co tady kamerujete" v Matiční za miloučký kolorit hezké bezzubé padesátileté stařeny.
04. 04. 2008 | 21:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní jedenáctko,

jsem rád, že se to alespoň trochu vyjasnilo.

Ne, už nemažu zdaleko tolik, jako na začátku (tedy před rokem). Výkřiky typu Židi do plynu či cigáni jsou sajrajt se tu už téměř nevyskytují. Ač tu bude znít trochu sebestředně, jejich autory jsem sem odnaučil chodit. Zjistili, že je to zbytečné. Že se takový text zde neohřeje delé než pár desítek minut.

Prakticky vždy, když něco mažu, tak na to upozorním v diskusi (aby autor věděl, že to tu někdo dosdžování základních pravidel sleduje). I ostatní tak mají alespoň trochu přehled, jak často zasahuji (jedná-li se o exaltovaný nekorektní výkřik stáleho diskutujího - jeden z těch, kteří v této diskusi uvěřejnili svůj text jako poslední například s v rozrušení s oblibou nazývá ostatní hovado, kreténu, idiote apod. - pak už zpravidla odstranění jeho textu neoznamuji. On totiž stejne ví, že jej smažu. Zvláštní - tedy alespoň pro mne je - že při čtení některých jeho textů byste to do něj nikdy neřekla).

Teď už mažu spíše jen cílené provokace. Například když si v diskusi o muslimech začnou dva, z těchto stránek známí diskutující povídat o tom, zda je lepší mít na ně panzerfaust, kalašnikov či automatickou pistoli velké ráže.

Většinou jen provokují lidi, kteří chtějí normálně diskutovat. To pak zasáhnu.

Samozřejmě že není pravda, jak píše pan bigjirka, že bych považoval za rasistický názor, že etnika mají rozdílnou genetickou výbavu (Inuité čili Eskymáci mají jistě řadu genetických dispozic jiných než například Pygmejové). Co považuji za rasitické a nikdy neprokázané tvrzení, že některá etnika jsou geneticky nekvalitní a méněcenná. To mne přijde zrůdné, protože naposledy prosazení tohoto nevědeckého názoru ve větší míře vedlo k jistým dost politiváníhodným následkům (Osvětim, Treblinka, Dachau atd. - vyvražděno zhruba šest miliónů příslušníka jednoho etnika, až půl miliónu Romů atd.).

Ač nejsem Žid (tedy určitě ne čistokrevný, ale v tomto regionu v sobě máme prakticky každý trochu slovanské, židovské a germánské krve), jsem poněkud na podobné teorie háklivý. Přijdou mi dost nebezpečné.

Ještě jednou děkuji a oceňuji, že jste mne nezavrhla definitivně ;-) Pevně věřím, že se budeme v diskusích setkávat i nadále, i když za ponekud přívětivějších podmínek a v příjemnější atmosféře.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
05. 04. 2008 | 14:30

bigjirka napsal(a):

No a pak kdo provokuje.. pane Stejskale,nechcete už stou exaltovaností a podobnými pitomostmi jít do háje? Panzerfaust je jen na jedno použití... RPG nebo bazooka se dá nabíjet... Nejsou-li si jednotlivá etnika rovna, jistě mají některé genetické kombinace v daných podmínkách hodnotu vyšší a jiné tedy nižší. Ta kombinace Židů určitě nepatří mezi ty s hodnotou menší. Důkaz? Viz např. osobnosti Židů v dějinách. Co se týče míšení, to je složité, protože otec nikdy není jistý :-) Podle oficiálních pramenů nemám ani kapku židovské krve, v našich rodech se mísili čeští sedláci s "dobrodruhy" německého původu. Otce k rodokmenu přivedly norimberské zákony, kdy se muselo vykazovet do 5. kolena a on pak udělal systematicky vše až po existenci matrik a někde i dál, kde byl majetek v Deskách. To je neutrální - je to prostě tak. Ono to míšení se Židy víceméně připadá v úvahu až po otevření ghett - a tam je historicky dost vidět. Vaše teorie o tom míšení v regionu je zcela mylná, to míšení je čistě česko-německé v rámci onoho stýkání a potýkání. Pokud jsou v tom třeba Italové, jako u paní Silvie nebo Kláry, tak se o tom moc dobře ví. Ovšem naši oblíbení cikáni se nemísili - k jejich škodě.
06. 04. 2008 | 00:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy