Vyznamenat čínskou bohemistku u příležitosti státního svátku je výborný nápad, za který by si český prezident oprávněně zasloužil potlesk. Musel by ale vědět víc o historii československo-čínských vztahů a znát dílo první generace čínských bohemistů vznikající navzdory politickým poměrům v jejich zemi.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se omluvil akademickému senátu za to, že „dopředu neodhadl reakci“ veřejnosti na smlouvu o partnerství, kterou podepsal s firmou Home Credit jako s hlavním partnerem. Senátoři na zasedání v pátek 18. října až na čestné výjimky jeho omluvu přijali, bez ohledu na to, že uzavřením smlouvy s kontroverzním partnerem Jeho Magnificence rektor nejen dal k dispozici jméno a pověst staroslavné univerzity, ale také se zavázal, že bude chránit zatím neexistující dobré jméno svého hlavního partnera.
Před sedmdesáti bylo vyhlášeno založení Čínské lidové republiky. Následující léta budování „nové Číny“ provázely vzestupy a pády, krize a katastrofy, z nichž země po třiceti letech vybředla zásluhou tržního hospodářství a větší míry tolerance v oblasti ideologie. Zásadní politické reformy však nenastaly, naopak, dnešní generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching volá po „návratu k počáteční ideji“ a vyhlašuje „novou epochu socialismu s čínskými rysy“. Po sedmdesáti letech tak zůstávají systémové problémy bez potřebné reflexe.