Zimní olympijské hry v Pekingu? Proč je rovnou nezrušit?

29. 07. 2015 | 13:43
Přečteno 5905 krát
Peking je horkým kandidátem na konání zimních Olympijských her v roce 2022. Tato zpráva, která se před časem objevila i v našem tisku, ale mezitím zapadla, mě znovu zaskočila prostřednictvím mailu od Initiatives for China, lidskoprávní organizace se sídlem v USA požadující, aby ČLR, která brutálně pacifikuje své národnostní menšiny, privilegium pořádat zimní Olympiádu nedostala. Organizace, jejíž výzva je nesená ušlechtilými humanistickými cíli, bere Olympiádu stále ještě vážně jako událost konanou v duchu ideálů olympismu. Ten sám sebe definuje jako hnutí, usilující spojením „sportu, kultury a výchovy o vytvoření způsobu života založeného na radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu, sociální odpovědnosti a respektování základních univerzálních etických principů“, jehož cílem je zapojení sportu „do služeb harmonického rozvoje lidstva, s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti“ (články 1 a 2 Olympijské charty). Svým způsobem bere olympijské ideály vážně i čínská vláda, která jinak svou politikou lidských práv Chartu minimálně v bodě univerzálnosti etických ideálů otevřeně popírá; pořádání Olympiády je totiž možné prezentovat jako důkaz, že ČLR je mezinárodně respektovaný „moderní civilizovaný“ (sien-taj wen-ming) stát, vyznávající stejné hodnoty jako Západ, byť stále častěji doplňované o přívlastek „s čínskými specifickými rysy“.

Nejšílenější na představě zimní Olympiády v Pekingu však není stav lidských práv v Číně, ale ochota Mezinárodního olympijského výboru brát čínský návrh vážně, bez ohledu na klimatické podmínky v této části světa. V Pekingu je sníh v zimě skoro stejně vzácný jako v Izraeli, o jehož sněhové nadílce nás loni stejně tak obšírně informovala média. Když v Pekingu jednou, dvakrát za zimu napadne sníh, je to krása. Všichni se hned vyrojí s fotoaparáty, protože takovou výjimečnou událost si nelze nechat ujít. Je potřeba si pospíšit, v suchém větrném klimatu sníh do druhého dne vysublimuje. Okolí města na tom není lépe.

Závody ve sjezdovém lyžování a další disciplíny vyžadující dlouhé prudké svahy se nemohou konat přímo v Pekingu i s ohledem na topografii místa. Navrhovatelé proto část závodů hodlají přenést do sedmdesát kilometrů vzdáleného Yanqingu u Dlouhé čínské zdi a dále více než dvě stě kilometrů na severozápad do hornatého okresu Čchung-li poblíž města Čang-ťia-kchou v provincii Che-pej. Vzdálenost by neměla být problém, čínská vláda slibuje v případě konání Olympijských her bezchybné a rychlé spojení novou rychlodráhou.

Fotografie na oficiálních stránkách Čínského OV ukazují tamní scenérie lehce poprášené sněhem, ale statistiky meteorologů jsou neúprosné. V Jen-čchingu napadne ročně 10 cm sněhu, v Čchung-li, vzhledem k unikátnímu mikroklimatu, pravděpodobně víc, ale kolik přesně se nikde neuvádí (čínské blogy, které slibovaly v této věci více podrobností, nelze otevřít). Průměrné měsíční srážky celé provincie Che-pej, kde se obě místa nacházejí, jsou nicméně od listopadu do února podle údajů ve Wikipedii 2 až 6 mm, takže ani v tomto okrese sněhu mnoho nebude. Čínský olympijský výbor se ostatně netají s tím, že lyžovat se bude na umělém sněhu, který je prý pro závodní lyžování stejně lepší než sníh přirozený.

Okolí Pekingu si v zimě nemůže stěžovat na nedostatek chladného počasí (provinční průměr v zimních měsících je minus 7 až minus 12 stupňů a teploty pravidelně klesají pod více než minus 20). Na výrobu umělého sněhu je však potřeba nejen mrazivý vzduch, ale také velké množství energie, která se v okolí vyrábí především z uhlí, a vody, jejímž nedostatkem trpí celá severní Čína, včetně Pekingu.

Čínská vláda dlouhodobě řeší nedostatek vody v hlavním městě za pomoci výstavby systému kanálů (částečně vedených pod zemí) přivádějících na sever vodu z více než tisíc kilometrů vzdálené jihočínské řeky Jang-c´ a jejího přítoku řeky Chan. V prosinci loňského roku do Pekingu přitekla voda první plánovanou větví tohoto obřího systému vodních děl. (O události referoval v prosinci 2014 Guardian) Nákladný projekt a jeho nehospodárný provoz (voda musí být na několika místech přečerpávána, odhadují se velké ztráty v důsledku odpařování) s sebou přinášejí řadu dalších problémů, včetně úbytku vody pro zemědělství v některých oblastech na jihu, které mají zásadní význam pro produkci potravin v zemi. Jeho realizaci komplikuje také průmyslové znečištění vody v Jang-c´, sociální napětí v místech, odkud jsou kvůli stavbám vystěhováváni místní obyvatelé (zatím se odhaduje nedobrovolné vystěhování asi 20 miliónů lidí) a hrozící zhoršení podmínek pro vodní dopravu, která je na jihu Číny nepostradatelná. Ekologové také varují, že může dojít k narušení celého systému zásobování vodou na jihu země s nepředvídatelnými ekologickými následky a destrukcí zemědělství. Čínský olympijský výbor nicméně sebejistě tvrdí, že zimní Olympijské hry v Pekingu budou úsporné a ekologické.

V místech, kde se má zimní Olympiáda 2022 konat, již existují dvě lyžařská střediska, kde si bohatí Číňané na umělém sněhu zkoušejí sport, který donedávna mohli sledovat pouze na televizních obrazovkách, a naplňují si tak další díl svého snu žít jako obyvatelé Evropy a USA. Střediska provozuje developerská společnost Genting Highlands původem z Malajsie – a v malajském Kuala Lumpuru se shodou okolností bude 31. července rozhodovat o příštím místě konání zimní Olympiády. Komentátoři svorně soudí, že Kazachstán, jediný soupeř Číny v nabídce uspořádat Olympiádu, nemá šanci a nic na tom nemění ani fakt, že Almaty na rozdíl od Pekingu má vysoké hory, spoustu sněhu a zavedenou tradici lyžařského sportu. (O lidských právech v Kazachtánu by se ovšem také dalo vyprávět.)

Celý projekt zimní Olympiády v Pekingu je snad ještě absurdnější, než byla zimní Olympiáda na černomořské Riviéře v Soči. Jeho hnacím motorem je ctižádost čínské vlády a komunistické strany urvat další prvenství v imaginárním závodě velmocí a hlavní město Číny učinit prvním městem na světě, které uspořádalo jak letní, tak zimní Olympiádu. Soutěživost Číny v podobných nehospodárných projektech je nejen dědictvím nacionalistickou propagandou pěstovaného pocitu ponížení ze strany Západu za rozmachu imperiální expanze v 19. století, ale také jedním z dalších pokusů mobilizovat národní hrdost v době, kdy se v zemi prohlubuje ekologická, sociální a morální krize a kdy navzdory stále spektakulárnímu růstu HDP na obzoru straší také krize ekonomická.

Není však na místě pouze kritizovat čínský autoritářský režim, který buduje kapitalismus pod vedením komunistické strany a rozhazuje peníze na okázalou sebeprezentaci, místo aby je použil na řešení palčivých domácích problémů. Stejný díl viny leží na všech státech světa, které mají zastoupení v Mezinárodním olympijském výboru a místo zdravým rozumem a zásadami Olympijské charty se při rozhodování řídí silou peněz, ekonomické moci a možná i uplácení a zákulisního vydírání ze strany navrhujícího státu. MOV při tom ignoruje vlastní rozhodnutí z roku 1992, kdy přijal výzvu světové konference o životním prostředí v Rio de Janeiru a zavázal se respektovat principy trvale udržitelného rozvoje.

Je předem jisté, že Mezinárodní olympijský výbor bude hluchý k peticím lidskoprávních aktivistů; v dnešní globální politické situaci přestává osud Tibeťanů a Ujgurů svět zajímat. Uvidíme, zda bude také slepý k přírodním podmínkám severní Číny a k vlastním závazkům v oblasti ochrany životního prostředí. Před jedenácti lety MOV doplnil do Olympijské charty článek, v němž se zavazuje dbát na to, „aby se olympijské hry konaly v podmínkách, které respektují životní prostředí“ a upozorňovat „na význam trvale udržitelného rozvoje.“ Vzhledem k tomu, jak obtížná je volba mezi Kazachstánem a ČLR, bylo by nejjednodušší prostě Olympijské hry v zimě 2022 nekonat a ušetřené peníze věnovat na rozvoj nekomerčního sportu a na celosvětovou propagaci humanistických a životnímu prostředí nakloněných ideálů.

Psáno pro DeníkReferendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy