Zemanovy námluvy s pandou

06. 09. 2015 | 23:26
Přečteno 4436 krát
Vojenská přehlídka na Náměstí Tchien-an-men je výjimečná událost a u příležitosti konce II. světové války se konala poprvé. I sám Den vítězství 3. září byl prohlášen státním svátkem ČLR teprve loni a poprvé se slavil až letos.

Důvody, proč dříve konec II. světové války nepatřil ke státním svátkům, jsou historické. Japonsko, které Čínu okupovalo, předalo svou kapitulaci do rukou zástupce USA a japonské oddíly na čínském území se vzdávaly převážně armádě Čínské republiky vedené Kuomintangem, s nímž byli komunisté v občanské válce.

Skutečným Dnem vítězství (v domácí rétorice Dnem osvobození – i armáda ČLR se nazývá „lidově osvobozeneckou“) byl tak pro Čínskou lidovou republiku vždy až 1. říjen, kdy roku 1949 Mao Ce-tung z tribuny na bráně Tchien-an-men, tedy ze stejných míst, kde včera prezident Zeman přihlížel vojenské přehlídce, vyhlásil vítězství komunistů a založení nového státu.

Nový státní svátek a vojenská přehlídka jsou vyjádřením obratu v pohledu na historii s cílem posílit mezinárodní postavení Číny, tvářit se, že Čína je stát stejného typu jako západní demokratické státy, a také legitimovat moc v zemi, která se navenek jeví tak silná; uvnitř jí však zmítá množství problémů – sociálních, etnických a konec konců i ekonomických.

Geopolitické aspirace Číny směřují k cíli zaujmout dominantní pozici Spojených států. „Dohnat a předehnat“ – za Velkého skoku v roce 1958 ještě Británii, od roku 1978 již Spojené státy – je čínským cílem dlouhá léta. Odpůrcům „hegemonie USA“ to může být sympatické, zapomínají však na to, že Čína podporuje takové státy, jako je Demokratická republika Kongo, jejíhož prezidenta vynesla do funkce komplikovaná historie krvavé občanské války, Barma, kde moc je stále v rukou vojenské junty, nebo Súdán, jehož prezident Umar al-Bašír je stíhán Mezinárodním haagským tribunálem kvůli etnickým čistkám v Dárfúru.

Hlavním čestným hostem oslav a další rozporuplnou postavou v mezinárodní politice byl ruský prezident Putin, který stál v první řadě po pravici čínského prezidenta. Miloš Zeman, ačkoliv byl jedinou hlavou státu EU, která se přehlídky účastnila, stál v pozadí a na řadě snímků zachycujících politiky na tribuně ho – naštěstí – ani není pořádně vidět.

Po Si Ťin-pchingově levici, tedy na místě nejčestnějším, stála prezidentka Jižní Koreje, která si od návštěvy slibuje aktivnější roli Číny při jednáních se Severní Koreou v zájmu své země. Pozvání přijal také generální tajemník OSN Ban Ki-moon, dříve ministr zahraničí Koreje.

Ban zdůraznil, že jeho návštěva je motivována snahou vzdát poctu obětem Číny během války a jako příležitost „učit se z historie v zájmu budoucnosti“. Akcentoval při tom apolitičnost vzpomínkových akcí tohoto druhu a zdůraznil, že on sám nebo jeho zástupci se zúčastnili všech vzpomínkových akcí, včetně těch v Japonsku u příležitosti svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki.

Oficiálními hosty pekingských oslav byli dále prezidenti následujících států, kteří všichni podle prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí ČLR představují nejbližší přátele Číny: Barma, Bělorusko (prezident Lukašenko přijel doprovázen svým malým synkem, čímž vzbudil posměšné komentáře na čínském internetu, že už si chystá nástupce ve funkci), Egypt, Etiopie, Jihoafrická republika, Kazachstán, Kyrgystán, Mongolsko, Pákistán, Srbsko, Tádžikistán, Thajsko, Uzbekistán, Venezuela, Vietnam, Východní Timor.

Další vysocí, nikoliv však nejvyšší, státní představitelé přijeli z Alžírska, Argentiny, Bosny a Hercegoviny, Kuby, Laosu, Polska (předsedkyně Sejmu), Thajska a Vanuatu.

Z Japonska přijel pouze bývalý premiér Tomiiči Murajama (podobně jako vysloužilí politici Tony Blair a Gerhard Schröder, kteří mají v ČLR své vlastní zájmy). Překvapením je, že nejvyššího představitele nevyslala Severní Korea, a lze se tedy dohadovat, že jihokorejské naděje vůči Číně nejsou marné.

Někdejší Spojence z doby války reprezentovali různě vysocí státní úředníci, nejvýše francouzský ministr zahraničí. Velvyslanec EU v Číně Hans Dietmar Schweisgut již dříve komentoval neúčast významných představitelů Evropské unie slovy, že v Evropě se podobné vojenské přehlídky netěší oblibě. Spojené státy zastoupil americký velvyslanec v Pekingu.

Premiér Sobotka se na dresu Zemanovy cesty sice vyjádřil v tom smyslu, že to naše postavení v EU nijak neovlivní, z hlediska komentářů v čínském tisku to však tak jednoznačné není. Objevil se například názor, že Česká republika, která se údajně potýká s velkými hospodářskými těžkostmi, se rozhodla jít vlastní cestou a „obejmout pandu“ v zájmu budoucí prosperity.

A pak je tu samozřejmě i přítomnost ruského prezidenta, jehož politiku na východě Ukrajiny EU kritizuje (a Zeman podporuje). Je těžké tvářit se, že děláme proevropskou politiku, když prezident, který podle Ústavy reprezentuje zemi navenek, evropskou politiku popírá.

Trasa vojenské přehlídky vedla stejnou cestou, kudy v červnu 1989 projížděly tanky, když armáda brutálně ukončila studentské demonstrace proti korupci a za demokratizaci politického systému. Před státníky shromážděnými včera na terase Brány nebeského klidu defilovalo dvanáct tisíc vojáků.

Hlavním bodem přehlídky bylo více než pět set nejmodernějších těžkých zbraní Čínské lidově osvobozenecké armády, včetně takových, jakými donedávna disponovaly pouze USA. Průvodu se zúčastnilo také tisíc vojáků ze zahraničí; největší zahraniční oddíl vyslalo Rusko, na jehož květnových oslavách konce Druhé světové války se recipročně objevili čínští vojáci. Nad náměstím ještě přelétala letadla, kvůli nimž bylo předem za pomoci dravých ptáků a makaků likvidováno pekingské ptactvo.

Před přehlídkou prezident Si Ťin-pching pronesl dlouhý projev, v němž zdůrazňoval mírumilovné úmysly Číny a slavnostně prohlásil, že armáda zeštíhlí o 300 000 mužů (plný projev v angličtině zde). Znalci, a to i z řád čínské armády, potvrzují, že snížení počtu vojáků rozhodně neznamená oslabení bojeschopnosti ČLOA, spíše její restrukturalizaci. Tu je možné nahlížet i v kontextu nedávných obvinění vysokých armádních představitelů a jejich příbuzných z korupce a zneužívání pravomocí, kde se mimo jiné hovořilo o kupčení s důstojnickými tituly.

Projev o míru na úvod mohutné vojenské přehlídky je sám o sobě zvláštní a málo věrohodný. Prezidentův opakující se důraz na japonskou agresi a čínské oběti a slova o tom, že vítězství nad Japonskem dalo Číně nové postavení ve světě, však zní víc jako prostředek dalšího rozdmychávání protijaponských a nacionalistických nálad. V kontextu sporů o ostrovy v Jihočínském moři se pak bombastická vojenská přehlídka, bez ohledu na 70 tisíc bílých holubic vypuštěných na závěr, jeví především jako demonstrace síly namířená proti Japonsku a dalším spojencům USA v Tichomoří.

Do těchto souvislostí prezident Zeman vtahuje Českou republiku. Tváří se, že tak činí ve prospěch naší země, když získává výhody (pro koho a jaké, to se ještě uvidí) orientací na ČLR. Nevíme, co nám námluvy s pandou přinesou, již dnes je však jisté, že Zemanovy politické kroky rezonují s rozkladem víry v pozitivní evropské hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Bez ohledu na to, kolikrát tyto hodnoty zdiskreditovali zkorumpovaní politici, stojí za to je hájit – jak proti Zemanovu nadřazování síly peněz nade vše ostatní, tak i proti všem iluzím o politické alternativě na východě.

Deník Referendum 5. září 2015

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy