Jak kondolovat paní Liou Sia doopravdy
Sympatie s vdovou vyjádřil na Tweetu i ministr a volební lídr ČSSD Zaorálek. Napsal doslova: „Liou Siao-po si získal velký respekt statečností, se kterou žil a myslel. Lze pouze smeknout a vzdát mu hold.“
Jejich slova jsou pravdivá a potřebná, přesto budí rozpaky. Oba pánové jako by zapomněli na svůj „restart“ česko-čínských vztahů, v němž se distancovali od odkazu Václava Havla. Svými devótními prohlášeními, v nichž ujišťovali Komunistickou stranu Číny o naší loajalitě, pak také oni dodávali čínskému režimu takové sebevědomí, že nositele Nobelovy ceny míru nechal umřít ve vězení jako sprostého zločince.
Ministr Zaorálek se mýlí, lze udělat víc než jen smeknout. Přinejmenším se lze pokusit o doručení sympatizujícího prohlášení paní Liou Sia. Znamenalo by pro ni hodně, stejně jako její zesnulý manžel velmi obdivuje Václava Havla a Českou republiku za to, že se tu podařilo nastolit demokracii.
Paní Liou Sia je již sedm let držena v totální izolaci ve svém bytě, nemá přístup k telefonu ani internetu, je pod kontrolou policie a byt smí opustit jen, aby si nakoupila jídlo a aby navštívila svou matku – stále pod policejním dozorem.
Jediná cesta, jak jí dát vědět, že premiér České republiky si váží jejího zesnulého manžela a sdílí hodnoty našeho bývalého prezidenta Václava Havla, by byla pověřit našeho velvyslance v Pekingu, aby paní Liou Sia osobně navštívil a kondolenci jí osobně předal. Policejní orgány budou samozřejmě dělat potíže, ale pokud naši politici myslí svá slova vážně, jiná cesta není. Při troše štěstí a diplomatického umu by se to nakonec třeba podařilo. Vždyť jsme restartovali ty vztahy, stali jsme se strategickými partnery a naši prezidenti jsou dobří přátelé.