Po návratu z vězení do poslanecké kanceláře

03. 11. 2020 | 19:56
Přečteno 4946 krát
Tuto dávku už jsem ve svých blozích několikrát řešila (třeba zde nebo zde), ale dnes Vám budu vyprávět o příběhu pana Michala O. s ne/přiznáním MOP (Mimořádná okamžitá pomoc) na Úřadu práce a o rychlé změně, která nastala, když jsem ho na pracovní úřad posléze doprovodila. V závěru pak informace o tzv. Covid-MOP.

Než se pustím do vyprávění, je ale potřeba si říct, co „MOPka“ vůbec je a jak funguje.

„MOPka“ neboli Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázovou dávkou. Jejím účelem je pomoci člověku, jenž se ocitl v tíživé životní situaci. Okruh oprávněných osob a situace, ve kterých je dávka poskytována, jsou definovány zákonem 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi. MOP není nárokovou dávkou, což znamená, že přidělení dávky a případně i její výše, je dílem rozhodnutí pracovníka Úřadu práce.

Cesta tam a zase zpátky aneb Jak Michal O. překročil Rubikon

Špatná rozhodnutí děláme čas od času všichni a jejich důsledky cítíme různě intenzivně a různě dlouho. Někomu se povede udělat botu, která ho přivede až za mříže a důsledky se pak s člověkem táhnou téměř celý život. Častou příčinou těchto „kriminálních bot“ je nezvládnutá závislost, ať už je látková (drogy, alkohol) či nelátková (hazardní hry). Při propuštění z výkonu trestu odnětí svobody jsou na tom odsouzení dost často podobně jako bezdomovci. Ztratili podporu rodiny a při odchodu z vězení dostanou jízdné na cestu do místa trvalého bydliště, stravné na jeden den a radu od sociálního pracovníka, jak si zažádat o MOP coby osoby ohrožené sociálním vyloučením. Dál je to jen na nich. Je jasné, že právě první dny na svobodě jsou pro takového člověka klíčovou a velmi těžkou životní křižovatkou.

Pan Michal O. za závislost na alkoholu a za své životní chyby zaplatil celkem sedmi lety odnětí svobody. Dva dny před propuštěním ze znojemské věznice jej postihl infarkt a místo na svobodě se ocitl v nemocnici na operačním stole. Vše naštěstí dopadlo dobře a po nezbytné rekonvalescenci byl konečně volný.

První studené sprchy od společnosti se panu Michalovi dostalo brzy. Na Úřadu práce Prahy 4 mu byla jakožto osobě propuštěné z výkonu trestu odnětí svobody, na které zákon a hmotné nouzi výslovně pamatuje, bezdůvodně zamítnuta žádost o mimořádnou okamžitou pomoc ve výši 1 000 Kč. Jak sám Michal O. říká, „jeho odhodlání začít nový život tím bylo značně otřeseno“. Společnost jej trestala podruhé. Nevím, co přesně se odehrálo mezi referentkou Úřadu práce a panem Michalem, výsledkem však byl člověk po infarktu, bez střechy nad hlavou a bez jakýchkoliv finančních prostředků.

Pan Michal O. mě kontaktoval s žádostí o pomoc a domluvili jsme se na společné návštěvě Úřadu práce. Aniž bych pronesla jediné slovo, dostalo se panu Michalovi diametrálně odlišného přijetí a mimořádná okamžitá pomoc mu byla schválena. Co se během těch pár dnů na situaci pana Michala změnilo? Prokázal snad, že je ještě více sociálně vyloučený než o několik dnů dřív?

Má podpora a tisícovka mimořádné okamžité pomoci přispěla dle sociální pracovnice Renaty Hovorkové z Rubikon centra, z. ú., s níž nyní pan Michal spolupracuje na vyřešení své minulosti a která ho provází složitým životním obdobím, k nové motivaci se s nepřízní osudu poprat. Pan Michal nastoupil do zaměstnání, v němž získal i ubytování a začalo se mu dařit. Přestože další kroky na cestě k opravdové svobodě nejsou jednoduché a pan Michal zaškobrtnul a možná ještě zaškobrtne, jsem přesvědčena, že s pomocí své průvodkyně z Rubikonu dojde k cíli. Renata Hovorková mi napsala:

„Michal O. byl jako kuchař v nemocnici výborný, máme zpětnou vazbu na jeho kuchařský um a spokojenost s pozvednutím kuchyně. Bohužel však nastaly další aspekty v jeho životě, které měly za následek Michalův relaps. Michal je svérázný člověk, řeší vše moc přímo a zároveň dává do všeho, co v životě dělá, maximum. Michal z nemocnice, a tudíž i z ubytovny sám odešel ze dne na den, jelikož emočně nezvládl nešťastnou lásku, kterou poznal právě tam. Došlo opět k relapsu alkoholu a zhoršení zdravotního a psychického stavu, neboť přišel o ubytování. Neměl finance, přestal užívat potřebné léky a jeho pocity beznaděje a viny, že vše pokazil, tvořily bariéry v jeho další cestě. Po konzultacích přijal svoji chybu čelem s tím, že to nevzdá a pokusí se vše napravit a začít znovu.

Po našem doporučení a doporučení adiktologa nastoupil na týdenní detox, který úspěšně absolvoval. Nyní má zaplaceno ubytování přes naši organizaci a hledáme společně práci v jeho oboru. Staví se čelem ke své situaci a po obvolání několika nabídek na internetu absolvoval několik pohovorů v oblasti gastronomie. Nemá vyhráno, řeší svoji minulost, abstinenci, dluhy a potýká se s existenčními problémy. V rámci schůzek a telefonátů sdílí své úspěchy a neúspěchy, konzultujeme společně další kroky a plány, aby se mu opět podařilo zvednout na vlastní nohy a jít dál svojí cestou.

Michal kromě lásky k vaření miluje hudbu, hraje na kytaru a rád zpívá. Chtěl by v našem komunitním centru a v zahradě Kotlaska na Praze 8 tyto své přednosti – vaření, zpěv a hru na kytaru - využít a nabídnout jako možnost zpříjemnění při trávení volného času i pro jiné klienty, kteří k nám přichází na zahradu ve svém volné čase relaxovat.“


O. Richterová se s panem Michalem O. vydala na ÚP přímo 15.1.2020, když řešil akutní situaci. Fotka z fronty.
O. Richterová se s panem Michalem O. vydala na ÚP přímo 15.1.2020, když řešil akutní situaci. Fotka z fronty.


Když pomůžeme jiným, pomůžeme i sobě

Tím by mohl můj dnešní blog skončit, ale téma ještě zdaleka není vyčerpané. O důvodech zamítnutí první žádosti pana Michala O. o MOP lze jen spekulovat. Tlak shora? Neznalost předpisů? Kdo ví. Jisté ale je, že to, co potkalo pana Michala, se děje celé řadě dalších žadatelů, přestože rychlé poskytnutí takovéto pomoci skutečně často rozhoduje o budoucnosti nejen jednotlivců, ale i celých rodin s dětmi, v konečném důsledku i společnosti.

Protože dalším aspektem celé problematiky je rozměr ekonomický. Propadnou-li lidé v hmotné nouzi sítem sociální pomoci, dostávají se do situací, jejichž řešení je pro společnost a stát mnohem nákladnější, než poskytnutí jednorázové finanční pomoci. Dalekosáhlé důsledky jsou penězi jen těžko vyčíslitelné, zvláště je-li ohrožena budoucnost a zdraví dětí, na něž hmotná nouze dopadá nejtíživěji. A to nemluvím o ceně za zpackaný život.

V dnešní nejisté době „koronavirové“ počet žadatelů o MOP strmě roste, a dle statistiky MPSV vydané k 25. 9. 2020 uspěje 75 % žadatelů. I proto je o poskytování mimořádné okamžité pomoci třeba hovořit veřejně. Věnuju se jí i proto, že se ukazuje, že rychlé poskytnutí MOP je často nejúčinnějším a nejlevnějším druhem pomoci. To všechno jsou důvody, pro které jsem se rozhodla věnovat se příběhům lidí, v jejichž osudu sehrála podpora státu v podobě „MOPky“ zásadní roli. Zde je statistika k tzv. Covidové MOPce. Aktuální informace na MPSV.

Více o MOP a záchytné síti sociálního systému v ČR najdete na stránkách www.socialnisystem.cz, za nimiž stojí můj tým.

P.S.: A máte-li chuť, sledujte naši práci a aktuální dění v sociální oblasti.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy