Jak dál? COVID - 19 a nouzový stav

09. 12. 2020 | 22:41
Přečteno 2168 krát
Od čtvrtka 3. 12. zažíváme v rámci podzimní vlny první větší etapu rozvolnění protiepidemiologických opatření. Od středy 9. 12. nás ale opět čeká dílčí zpřísnění. Jaká je ale aktuální situace, co Piráti hlídají a jak budeme fungovat minimálně do Nového roku?

Momentka ze psaní dopisů za svobodu.
Momentka ze psaní dopisů za svobodu.


Jaká jsou aktuální covidová čísla a trendy?

Počet nakažených opět roste, stejně jako reprodukční číslo. Poměr pozitivních testů se i nadále pohybuje okolo 20 %. Jak do zprávy pro členy zdravotního výboru dnes napsal ředitel ÚZIS: “V centrální databázi ISIN bohužel evidujeme za včerejší den nárůst na 5 848 nových případů s COVID-19. Je to nárůst odpovídající reprodukčnímu číslu 1,07 - 1,1 a také jde o signál opětovné dynamiky epidemie. Dlouhodobé SEIR modely ukazují, že jsme v jakémsi "bodě ohybu", a nárůst bude pokračovat - otázkou je s jakou dynamikou. V tuto chvíli se jako velmi pravděpodobné jeví dosažení reprodukčního čísla minimálně 1,20 - 1,25 v následujících dnech.”

To jsou varovná slova. Celková data pak jsou veřejně dostupná na speciálním webu. V souvislosti s rozvolňováním a zvyšujícím se reprodukčním číslem se nicméně dá očekávat další nárůst nakažených. Jedním z řešení je vakcína, dalším důsledné motivování k testování a karanténě / izolaci. Podpořila jsem návrh NERVu na zvýšení náhrady mzdy, ten vláda zatím zamítla. Stejně tak není dostatečně podpořené testování ve firmách, kde přitom v práci dochází k velkému počtu nákaz.

K prvnímu řešení. Vakcína proti covidu a postoj Pirátů

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v polovině listopadu 48 kandidátních vakcín proti nemoci covid - 19 v klinickém hodnocení a 164 vakcín je v předklinickém testování. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí 11 vakcín včetně vakcíny proti covidu - 19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, kterou dnes Británie jako první země na světě schválila k použití. Zatím není jisté, kterou vakcínu má vláda v plánu zakoupit jako hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, čeká se na výsledky.

Co se očkování proti covidu týče, bude bezplatné a dobrovolné. Dále je v plánu, aby k očkování měly přístup přednostně rizikové skupiny občanů. Zatím jediný sněmovní tisk, který byl v souvislosti s očkováním připraven, je úhradový mechanismus na distribuci vakcín z veřejného zdravotního pojištění obohacený nově o paragraf, ve kterém se vláda zavazuje kompenzovat případné odškodnění na zdraví. Za tento paragraf jsme se stavěli spolu s dalšími a byl doplněn.

Mezitím na vládě a co s tím dělají Piráti

Zatímco někdo bojuje s covidem, někdo o práci či o přežití a všichni máme plné hlavy starostí, úředníci z Ministerstva zdravotnictví vymysleli centrální Hygienickou státní službu a kontrolu občanů prostřednictvím telefonů.

V rámci novely zákona o veřejném zdraví připravilo Ministerstvo zdravotnictví v utajení a na příkaz premiéra návrh na sloučení všech Krajských hygien do Hygienické státní služby. Návrh novely dále posiluje oprávnění Stanic na vydávání mimořádných opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu a nově by též měly možnost si vyžádat od operátora informaci, kde jste se pohybovali za poslední tři týdny. Po mediálním tlaku Pirátů a dalších se vláda rozhodla udělat alespoň týdenní připomínkové řízení. Premiér Babiš se snažil návrh vysvětlit tím, že “ministr Blatný je plně vytížený, řeší covid a návrh připravili jeho úředníci”. Jedním ze zákonných nástrojů na revizi tohoto návrhu zákona je podávat připomínky Ministerstvu zdravotnictví, které je potom povinno tyto námitky vypořádat. Do připomínkového řízení se samozřejmě intenzivně zapojíme. Utajený návrh novely a kontroverzní opatření ale není ani prvním, ani posledním přešlapem předsedy vlády.

Chcete přednostní péči? Kupte si předplatné z holdingu

Na vyšetření pomocí magnetické rezonance, na výměnu kloubu a další ortopedická vyšetření je standardně několikaměsíční čekací lhůta. I na Covid testy se leckde stále čeká několik dní (například v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem se dostanete nejdříve za dva dny.) Pokud chcete přijít na řadu rychleji, kupte si předplatné iDnes Premium. Přesně k tomu vyzýval server iDnes.cz minulý týden. Je zbytečné připomínat, že deník MF Dnes a jeho online verze iDnes.cz jsou součástí Mafra patřící do svěřeneckých fondů premiéra Babiše. Tedy přímo premiérovi České republiky. Do těchto fondů patří i kliniky, kde mělo být možné tyto výhody čerpat. Střet zájmů Andreje Babiše nemůže být jasnější. Navíc, když je Ministerstvo zdravotnictví ovládáno jeho hnutím. Toto jednání je zcela nepřípustné a neetické! Proto jsme podali podnět k přezkoumání situace k živnostenskému úřadu pražského magistrátu a premiéra jsem interpelovala. Žádná odpověď klasicky nepřišla a na záznam se lze podívat zde. Další stanovisko najdete v mém komentáři.

Praha jako cíl - nebo cesta vpřed

Už jsme si zvykli, že pan premiér oznamuje jen dobré zprávy, takže poslední zpřísnění opatření vyhlašoval ministr Blatný. Premiér se ale v mezičase vyjádřil, že situaci ostatním regionům zhoršuje chování občanů v Praze. Není to pravda. Zpráva ÚZIS jasně hovoří o tom, že “Praha je v ústupu epidemie skutečně nejdál ze všech krajů.” Pokud současně vezmeme v potaz inkubační dobu viru, zvýšení reprodukčního čísla “R” je výsledkem událostí v předešlých dnech. Na premiérovu rétoriku určitě nechceme přistupovat. Hledání “vnitřního nepřítele” a štěpení společnosti ve chvíli, kdy je naopak potřeba se chovat maximálně odpovědně vůči svému okolí, naší zemi vážně neprospívá.

Další hlasování o prodloužení nouzového stavu

Sněmovna opět hlasovala o nouzovém stavu. Jako Piráti jsme od jara volali po jasně daném systému opatření a kompenzací navázaných na aktuální situaci pandemie. Systém PES toto v principu naplňuje, ale obsahuje několik závažných - a přitom řešitelných - problémů: jednotlivá opatření v tabulce nejsou alespoň stručně odůvodněná. A za druhé hrozí, že i desítky tisíc lidí skončí v osobním bankrotu kvůli tomu, že opatření je v některých částech diskriminační, neférové vůči malým prodejnám či živnostníkům, a kompenzace jsou děravé. Nakonec pak vláda naprosto rezignovala na to nás všechny pozitivně motivovat. Už nejsme na jaře 2020, ale je třeba navýšit např. náhrady mezd za karantény a izolace, aby stoupla možnost lidí do nich jít. Proto je nyní naše stanovisko takové, že jsme další prodloužení nouzového stavu bez nutných odůvodnění, férovosti a kompenzací nepodpořili. Ten byl nakonec s pomocí hlasů vlády a KSČM prodloužen do středy 23. prosince.

Závěr roku ve znamení zodpovědnosti

S rokem 2020 se bude většina z nás loučit velmi lehce a mnozí si budeme přát, aby byl rok 2021 ve všech ohledech mnohem lepší. Nedopusťme, prosím, aby se vánoční a novoroční setkávání a oslavy staly příčinou další vlny epidemie. Možné řešení za cca 250 Kč: nakoupit si antigenní testy a před setkáními se otestovat. (Vím, není to dnes v ČR tak jednoduché, jak to zde píšu, ale opravdu by to pomohlo.) Snad se také do Vánoc stihne rozjet možnost nechat se antigenními testy otestovat u lékaře nebo v odběrových centrech.

Maloobchody na podzim dostaly další velkou ránu. Proto pokud chceme podpořit lokální ekonomiku, zvažme možnost nakoupit dárky právě v těchto menších obchodech. Nebo z české produkce.

Stále je nejlepší fungovat i online. Pokud Vás k osobnímu potkávání netlačí nezbytné důvody, bude i nadále lepší zachovat předběžnou opatrnost, nepořádat velká setkávání a nepřispívat tak k rychlému šíření epidemie. Rozhodně není vyhráno - v nemocnici je 4 324 lidí s koronavirem a denní přírůstek v nemocnicích je přes 300 lidí (propouští se 500). Opět také připomínáme 4R (Roušky, Ruce, Rozestup a Rozum).

Je vysoce pravděpodobné, že potkávání lidí během Vánoc povede k vyššímu nárůstu případů nakažení koronavirem. Proto se dá reálně předpokládat, že se od ledna opatření opět zpřísní. Buďte na sebe a své blízké opatrní!
Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy