Hanka, Tonča a JXD

19. 03. 2013 | 17:05
Přečteno 101219 krát
Když čtu argumenty lidí v diskuzích pod články o unesených děvčatech Hance a Tonči, mnoho příspěvků, kromě sdělování podpory jejich rodičům a blízkým, vyjadřuje názor pisatelů, že si to holky zasloužily za svou blbost vůbec jezdit do takových končin. Oni pisatelé by přeci takovou hloupost nikdy neudělali.

Typickou ukázkou takového velmi zjednodušeného až hloupého názoru je článek Jiřího X. Doležala - Causa unesených turistek: Sluníčkový holky v Balúčistánu. JXD dělá z holek naivky, které si to způsobily svým přístupem (já je osobně neznám, nevím jak on), ale nemyslím si, že by holky nerespektovaly tamní kulturu, či byly nějak nevhodně oblečeny. Dresscode v Íránu je daný zákonem a tak ženy nemohou jinak, než zakrýt většinu svého těla (šátek přes vlasy, dlouhé rukávy,...). Pochybuji, že se na hranicích s Pákistánem převlékli do nějakého více sexy outfitu. Evropani(-ky), které jsem kdy potkal v muslimských zemích, obzvláště pak v těch méně turistických, byli(y) vždy velmi dobře připraveni(y) a věděli(y), do čeho jdou, jak se chovat a co čekat.
Doležal dále tvrdí, že veškeré islámské oblasti od Maroka po Kašmír jsou velmi nebezpečné a to, jak pro ženy, tak pro muže. A křesťanské hodnoty jako pohostinnost se vstřícností vůči cizincům tamní obyvatelé nesdílí. Jsem opačného názoru. Írán, Jordánsko a státy střední Asie a asi i další jsou relativně bezpečné. Netvrdím, že Evropani nemají smysl pro pohostinnost, ale srovnávat evropskou pohostinnost se zeměmi z "děsivého pásma Islámu" (jak píše JXD), opravdu nelze.
Kdo někdy byl ve východním Turecku, Íránu nebo Tádžikistánu ví, o čem mluvím. Tamní lidé jsou k cizincům velmi vstřícní a nejednou vás pozvou k sobě domů na jídlo, hostinu či nocleh. Muslimským národům je pohostinnost vlastní, ale v mnoha místech již bohužel byla tato povaha zlikvidována masovým turismem.
V turistických destinacích naopak tamní šíbři využívají strachu cizinců, způsobeného neznalostí prostředí a strašením takovými žvásty, srovnatelnými s těmi od JXD. To vám pak v hotelu tvrdí, že jste na jediném bezpečném místě a jestli chcete jít ven, musíte si koupit túru u nich, protože jinak zabloudíte do nebezpečných částí města a zrovna včera se něco špatného dělo v Izraeli (i když se samozřejmě nic nedělo) a vy na čele nemáte, že nejste Američani, takže jste v obrovském nebezpečí.
Pokud se tedy nehodláte omezovat pouze na euroatlantickou kulturu, ale chcete-li zjistit, jak tomu ve skutečnosti je i v jiných částech světa, nezbývá vám nic jiného, než se tam sami vydat. Když se rozhoduji, zda-li (ne)jet do takových oblastí kvůli bezpečnostní situaci, asi těžko se budu ptát někoho, kdo mi tvrdí, že tam nemám jezdit, ale v životě danou oblast nenavštívil (dobře však ví, že jsou tam ti zlí muslimáči). Buď tedy někoho, kdo tam nedávno byl znám, nebo se poohlídnu po tom, co se píše na internetu. Schválně se podívejte, co se psalo v únoru 2013 v diskuzi na cestovatelském portálu hedvabnastezka.cz nebo na diskuzním fóru Thorn Tree od Lonely Planet. Tam jednoznačné “Nejezdi!” není, právě naopak. Přes Pákistán cizinci projíždějí, trasa Zahedán-Kvéta, kudy jely ty dvě slečny, je nejčastěji používaná při přejezdu z Íránu do Indie. A když JXD tvrdí, že se neřídily varováním ministerstva zahraničních věcí, nezbývá, než se zeptat, řídí se snad on varováními ministerstva zdravotnictví? Dá se pochopit, že to holky riskly přes Pákistán, bohužel měly smůlu a nevyšlo to. Snad tedy budou mít štěstí v neštěstí a dostanou se bez úhony domů.

Ondřej Bednář

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jonáš napsal(a):

Pochybuji, že se na hranicích s Pákistánem převlékli do nějakého více sexy outfitu.

Jen za tuhle větu by autor zasloužil! O názoru raději pomlčím.
19. 03. 2013 | 17:12

strýc virus H3N1 napsal(a):

Bože, vy jste dáreček, autore!

bohužel měly smůlu a nevyšlo to. Snad tedy budou mít štěstí v neštěstí a dostanou se bez úhony domů.

a pálí Vám to, to je hned vidět.
19. 03. 2013 | 17:15

sasa napsal(a):

autor: znamy Pakistanec rika, ze by do Balucistanu v zivote nejel.
19. 03. 2013 | 17:17

slovak co emigroval napsal(a):

autor
A když JXD tvrdí, že se neřídily varováním ministerstva zahraničních věcí, nezbývá, než se zeptat, řídí se snad on varováními ministerstva zdravotnictví?
Ne neridi , jak by mohl.
Ten uz ma palici tak vyhulenou ze uz se neda ani cist
19. 03. 2013 | 17:33

BP napsal(a):

Ondřeji, Vy jste ještě mladej a máte možná za cíle hrát si s žigulíkem. Svět je ale jinej, žádná legrace to být nemusí.
(Jistě budete "vnitřně klidnější", pokud budete muset vidět a zažít horkou půdu střední Asie, a já Vám přeji, abychom po Vás a Vašich známých nemuseli vyhlašovat podobné pátrání. Ono to totiž není hledání zdarma, víme?)
Já nechci Vámi uváděný příklad NIKTERAK ZLEHČOVAT, ale mohu mít o něm také svoje mínění.
Jen se podívejte, kolik novinářů, mediálních šílenců a pisatelů "zaručených zpráv" se vyrojilo na tento kousek.

Prezident - dle Urbana nikoli, dle mě ZCELA SPRÁVNĚ - učinil maximum, co mohl (tak se pozná správný prezident) a nyní nám nezbyde, než čekat.
Ale ... Vy víte, PROČ tam dívky ony jely, co tam měly za poslání, KDO je zajal a PROČ je zajal?

Na mě někdy takovéto "sólokaprové novinky" působí, jakoby byly vytvořeny toliko pro novináře, kteří stále a stále nemají o čem psát ...
Nedávno propuštěná dvojice mužů, kterou za "údajné" fotografování vojenských objektů zajali Řekové, nám také nevydala (a zřejmě již nevydá) žádné svědectví o tom, "jak to vlastně OPRAVDU bylo". Gratuluji jejich rodinám a příbuzným, že to vydrželi, tuším, jaké to tam asi muselo být. Že ale raději k takovýmto dobrodružstvím naprostá většina z nás nezavdává příčinu, je nasnadě!

JXD nechte psát - bavím se!
19. 03. 2013 | 17:36

J.K. napsal(a):

Zcela nerozumím tomu, co mělo být sdělením blogu. Na jednu stranu píšete, že oblasti to jsou pohostinné a nebezpečí nehrozí, ale končíte konstatováním, že to holky riskly a měly smůlu. Jak to tedy je?
Rozhodně bych nezaměňoval pohostinnost a bezpečnost. Pohostinný může být i amazonský indián, dokud se nerozhodne, že by měl turistu raději uvařit a dát k večeři jiné návštěvě :-)
19. 03. 2013 | 17:41

Dagmar napsal(a):

Já vám nevím. Cestovat po Pakistánu a Afganistánu bez mužského doprovodu je pro Evropanky určitě velké riziko. Zda jej obě dívky podstoupily z naivity, nebo poučeně je teď, vzhledem k jejich situaci, jaksi jedno. nesou důsledky své svobodné volby a touhy poznávat svět. Proto se mi zdá poněkud farizejské jim teď nadávat, poučovat je, osočovat, snižovat jejich inteligenci...

Za zvlíšť úsměvné to považuji od pánů, kteří povýšili riziko na smysl svého života. Poznámku autora na adresu pana Doležala považuji proto za velmi trefnou:

"A když JXD tvrdí, že se neřídily varováním ministerstva zahraničních věcí, nezbývá, než se zeptat, řídí se snad on varováními ministerstva zdravotnictví?"

Pán, který považuje za své svaté právo programově kouřit, hulit a neuváženě se ženit.... by neměl operovat varováním odpovědných institucí. :-)
19. 03. 2013 | 17:43

CIA z lidí lotry činí a vlky z lesů.. napsal(a):

.. ne to je zas ruský pořekadlo

Ste teda hodně zakalili, co?
Svět se vlivem různých mírových misí a profesionálně vytvořených džihádistů a Al Kajd hodně změnil.

Lidi, kteří trempovali Afghánistánem v sedmdesátých letech taky řikali, že hodnější a přátelštější lidi bys pohledal.
Do Balúčů cpou peníze tajné služby ze všech stran už čtyřicet let a samozřejmě, že když zrovna vázne přísun, chtějí víc.
Irčani je zkazili
http://www.badassoftheweek.com/musa.html
A znásilnit jsou na subkontinentě schopni kohokoli.

Teď ukazovali fotku švýcarské turistky, které museli dát krabici na hlavu, aby se jí lidi nelekli.
22 osob se zúčastnilo znásilnění.
Čtyrycetiletá švýcarka, u nás by to zaháněli zaříkávánim.
19. 03. 2013 | 17:45

Da.Rock napsal(a):

Jo, kdo chce poznávat machometánskou kulturu, tak ať si ji užije dosytosti se všemi jejími radostnými specifiky.
Samozřejmě, že si za to mohou samy. Proč tam lezly? Dobrodružství? Adrenalin? Tak teď určitě mají adrenalinu tolik, že jim hrozí akutní otrava. Pokud tedy ještě žijou.
Ne, sorry, ale opravdu nemůžu litovat každého šílence, co leze ke lvovi do klece a pak si stěžuje, že mu lev ukousnul hlavu.
19. 03. 2013 | 17:55

vasja napsal(a):

Teď ukazovali fotku švýcarské turistky, které museli dát krabici na hlavu, aby se jí lidi nelekli.
22 osob se zúčastnilo znásilnění.
-----------
Možná viděly a do Indie vyrazily.
Některý baby sou divný.
19. 03. 2013 | 17:59

Kanalnik napsal(a):

Pane Bednari, tady moc normalnosti v diskuzi nehledejte. Tady jsou lide hrozne chytri a nikdy neudelali chybu.
19. 03. 2013 | 18:08

BP napsal(a):

No, Kanálníku, chytrost nejsou žádné čáry ...
Rozhodně by tu 99 diskutérů a diskutérek ze sta nejezdilo do oblastí, kde jim hrozí průšvih.
A buďte ještě rád, že jste těmi chytrými lidmi obklopen - něco se můžete přiučit.
Ale můžete nám to "nandat" a učinit nám "útěr".
Ještě dnes tam odjeďte a my Vás přijmeme jako hrdinu.
Na svoji přezdívku nežehrejte, Pákistánci jsou zvyklí ...
19. 03. 2013 | 18:21

Alena napsal(a):

Cestování je prevencí toho, aby z Vás nebyli intelektuální primitivové jako většina těch, kteří se trefují do nešťastných dívek.
Někdy zkrátka mají turisté smůlu, což neznamená, že máte sedět v hospodě a číst JXD, kterému jako židovi pochopitelně leží muslimové v žaludku.
Jen když vytáhnete paty, můžete si udělat obraz světa a brát s rezervou to, co píší noviny a hlásají politici.
Doufám, že nám již brzy unesené dívky budou vyprávět, jak to všechno bylo.
19. 03. 2013 | 18:25

Ládik!!! napsal(a):

Jsou dospělé - věděly a počítaly s rizikem. Nic víc.
19. 03. 2013 | 18:25

Český muslim napsal(a):

Já bych Váš názor prezentoval asi takto. Ve všech zemích žijí slušní a normální lidé. Ani někteří muslimnové nejsou špatní a dokonce mají rádi i cizince. Jenom v některých oblastech je asi tak stonásobně větší pravděpodobnost únosu a znásilnění než v ČR nebo EU. Přesto je to ale malá pravděpodobnost. Neseďte doma a cestujte. Jnak nic nepoznáte.
19. 03. 2013 | 18:30

pokud nežijeme v blázinci napsal(a):

Alena
A navádět další, aby to sjely po nich.

Je potřeba urychleně přijmout legislativu, že republika s únosci a teroristy nevyjednává a nedovoluje to ani občanům.

Když MZV řekne, že občané někam nemají jezdit, pohlíží se na takovou
cestu jako na sebevražednou misi a mělo by se to po návratu trestat.
19. 03. 2013 | 18:32

Luba napsal(a):

Byly doby,
kdy Jiří X. Doležal psal jen o tom, co poznal, čemu rozuměl a vystupoval proti různým předsudkům a unáhleným soudům.

Dnes dělá spíš opak, a přizpůsobuje se tuzemskému novinářskému standardu. Krom hulení.

Smutné ...
19. 03. 2013 | 18:36

Silvie napsal(a):

JXD zaujímá k islamistům poměrně racionální postoj, na rozdíl od autora tohoto blábolu.
Kavkaz je taky mimořádně nebezpečnou oblastí , ale podobní mladiství pitomci tam přesto jezdí, aby byli ve společnosti stejných mladých pitomců za "kůl" machry.
Kolik se tady ještě objeví dalších krysařů, kteří budou tvrdit mladým troubům, že je cestování v zaostalých muslimských zemích "bezpečné"???
Pokud je bezpečné, pak neotravujte se story "sluníčkových lidiček" ostatní.

Když jim nepomohou "pohostinní a milí" muslimové, Alláh jim jistě pomůže.
19. 03. 2013 | 18:36

Pavel13 napsal(a):

Nevím, nevím, s jakou pohostinností by se pákistánské turistky setkaly u nás.
19. 03. 2013 | 18:37

Kala napsal(a):

Aleno, kdy vyrážíte do Balúčistánu?
19. 03. 2013 | 18:40

jarle halsnes napsal(a):

Co dodat. Byl jsem v Tádžikistánu a Kyrgizstánu. Jsou to země, kam bych jel třeba ihned a s jisotou, že s sebou nemusím mít vůbec nic. Ve městech nevím, ale v horách jsem vždycky dostal všeho víc, než jsem mohl potřebovat. Po pravdě jsem měl jediný problém: vysvětlit svým hostitelům, proč chci lézt na ty kopce, kde nic kloudného není. Autor to ví. J.X.Doležal to samozřejmě vědět nemůže, je totiž novinář. Takže zaplať pánbůh, že svou blbost projevil jen takto.
19. 03. 2013 | 18:42

Pavel13 napsal(a):

Nějak moc jsem po tom nepátral. K těm znásilněním v Indii docházelo v oblastech obývaných muslimy?
19. 03. 2013 | 18:44

Viola napsal(a):

Pan Jiří Doležal má u mě plus. Ale tento autor si nazaslouží aby měl ženu a děti. Zajímalo by mě čím jsou rodiče těch holek. Já jsem takové moresy řešila tím, že jsem nedala peníze na podobné poznávací akce. Ovšem párkrát se stalo, že tatínek pomohl bez maminky a v tom případě jsem byla hodně zlá. A ještě mě napadá, nenabádají na psychologických fakultách studenty k něčemu takovému, jako poznávat extrémy? Chlapi ať si poznávají, ale ženské ať poznávají jen velmi opatrně a z bezpečné vzdálenosti a nejraději zprostředkovaně.
A stejně se mi zdá, že těch zpráv o znásilňování turistek přibývá, vypadá to, že už není nikde taková bída a muži jsou dost živení a silní.
19. 03. 2013 | 18:46

Viola napsal(a):

Ládíku!!!

"Jsou dospělé - věděly a počítaly s rizikem. Nic víc. "

Možná pro vás, ale kdyby to byly vaše dcery, byly by to pořád děti. Někdy tu myslím Karel Mueller napsal, že muži si mají své ženy chránit a myslel to jako národ. Samotné ženy nepouštět do takových zemí a nakonec ani s ozbrojeným doprovodem, není tak velký doprovod, aby nebyl překonán ještě větším.
19. 03. 2013 | 18:56

ld napsal(a):

Měl jsem zato, že hloupé blogy tady umí především Zwyrteková. Takže si to už nemyslím.
19. 03. 2013 | 18:59

Viola napsal(a):

Aleno

a nač vůbec ti novináři studují a my zatím jejich studium platíme. Když novinář vystuduje, měl by přinášet pravdivé zprávy a obrázky. A nokonec máme i politiky, kteří procestují celý svět, tak nač riskovat vlastní život, jenom proto, že nejsem schopna uvěřit tomu, co z cest píší novináři?
19. 03. 2013 | 19:00

Kanalnik napsal(a):

BP - v podstate jste jen zopakoval to, co henjno lidovych soudcu a soudkyn omila na netu do aleluja, tudiz nic noveho... vsichni vime, ze ty holky udelaly chybu, ale lidovi soudci a soudkyne maji potrebu to porad omilat do zblbnuti... tenhle pristup fakt nechapu, nezlobte se

normalni clovek by doufal, ze to preziji a podari se je dostat zpet do CR
19. 03. 2013 | 19:06

moby dick napsal(a):

přečetl jsem si jsem si ten komentář JXD a vzpomněl si, jak před léty psal o tom jak jako velkej borec vyrazil do afriky lovit hady, několik dní ležel v křoví a žádnýho hada nechytil... nicméně k tomu napsal článek plný dobrodružství a napětí :) tehdy jsem si pomyslel co je to za de..la... hledal jsem jestli je to někde dostupné na webu a našel v té souvislosti pouze toto: http://www.reflex.cz/clanek/nazory/48383/ten-facebook-nas-asi-opravdu-smiruje.html
... tady jsem se dozvěděl, že byl v egyptě, kde si na to své "dobrodružství" najal místňáky s jeepy atd. a ti ho normálně coby bílý jelito (tvz. chodící peněženku) vojely... z toho nejspíš pramení jeho současné rozumy

ps. sám jsem individuálně projel X zemí "třetího" světa a potvrzuji autorovi, že pohostinnost - lidskost mimo "náš" svět je nesrovnatelně větší, pouze je třeba respektovat odlišnou kulturu a vnímání světa... jinak cestu po zemi do indie, kterou se holky vydali absolvovali snad už tisíce čechů, holky prostě měli smůlu... poznámky těch co říkají že byli blbý jsou jako by těm co se vybourají říkali, že dobře jim tak, neměli řídit
19. 03. 2013 | 19:13

Alena napsal(a):

Violo,
projela jsem několik kontinentů již ve vyšším věku, protože dřív jsem nesměla.
Mám špatné zážitky, ale rozhodně převažují ty nádherné. Vy ale nikdy nebudete vědět jaké.
Je mi Vás líto.
19. 03. 2013 | 19:22

Viola napsal(a):

Aleno

Nevím, proč bych měla znát vaše špatné a dobré zážitky, nestojím o ně, nechte si je pro sebe.
19. 03. 2013 | 19:28

BP napsal(a):

Aleno, koukám, že začínáte být agresivní.
Každý máme z cest "ty svoje" zážitky, nelze je paušalizovat.
Přijde mi to od Vás jako vnucování Obrázků z cest někoho, kdo sice hodně cestuje, ale nás nezajímá.
Pokud chci někam cestovat, jedu.
Pokud ale svým cestováním zaměstnávám klidný spánek jiných, něco nebude v pořádku.
Já se divím, že jste tam už dávno nejela a nepošklebujete se nám z těch dálav s přemírou NÁDHERNÝCH zážitků ...
Nemáte mi ale za zlé, že já použiji rozum, tentokrát nevyužiji bezbřehé demokracie, která mi - narozdíl od toho "strašného" komunismu - dovoluje cestovat kamkoli, a raději zůstanu doma?
Jako elektromontérka jsem do těch končin v 70.letech mohla odletět na montáž taky. Věděla jsem však, že situace podobná té dnešní je zcela vyloučena (a také nenastala). Jinak bych asi nejela.
19. 03. 2013 | 19:32

scientist napsal(a):

"Karel Mueller napsal, že muži si mají své ženy chránit a myslel to jako národ."
Tak to je perla týdne... Já bych ještě doplnil, že by bylo vhodný je zabalit od hlavy k patě do hábitu, aby na ně někdo blbě nečuměl. A vůbec, hezky zavřít pod zámek. Voni jakmile vystrčí nos, tak chytaj móresy a neploděj národy!
Violo, Vy jste ráda za chovnou samici?
19. 03. 2013 | 19:32

BP napsal(a):

Kanálníku, já jedině souhlasím s Vaším názorem ...
Aby se holky vrátily zdravé a v pořádku domů - to je jistě přání nás všech.
Víte co, přestaneme omílat, ano? Tím "našim děvám" nepomůžeme.
Spíše už přemýšlejte, jaké otázky JIM v on-line diskusích budete pokládat.
19. 03. 2013 | 19:35

Viola napsal(a):

pane Kanálníku

vy si snad neumíte představit tu bolest rodičů, kdy se jim dítě ztratí, o to více se divím těm rodičům, kteří umožní samotným mladým dcerám vyjet na takovou nebezpečnou cestu. Teď když o tom víme všichni, tak jsme smutní všichni, kteří máme cit. Vy to nejste schopen pochopit, není lepší prevence, tedy opatrnost, než něco takového?
19. 03. 2013 | 19:37

profesor napsal(a):

Mohu s vámi jakkoli souhlasit, ale pokud se bude jakkoli na možném výkupném podílet stát, t.j. částečně i já, budu se cítit okraden. Je opravdu jen věcí těch dvou dívek kam jeli a jak tam dopadli, pokud nemají aspoň IQ houpacího koně a sledují dění ve světě.
19. 03. 2013 | 19:54

kalomel napsal(a):

Souhlasím s autorem blogu. JXD ve svém článku naprosto nesmyslně hází do jednoho pytle relativně bezpečné islámské země jako Turecko, Írán, Kyrgýzii nebo Tádžikistán s občanskou válkou sužovanými Somálskem či Súdánem.
Z pozice vševědoucí entity (už jsem tam párkrát byl...) pak dokazuje, že ten únos byl vlastně předem nad slunce jasný. A ještě přidává psychologický profil "sluníčkových" holek z neziskovek, které jsou tak naivně empatické, že důvěřují poslednímu vágusovi v Bronxu. Zkrátka vševěd. Jistě dobře poradil i lidem, kteří se v létě 2011 vyskytli v Londýně a zasáhly je vypuknuvší pouliční nepokoje.
JXD předvádí klasickou bulvarizaci - populismus, jednoduchou skandalizaci a povrchnost. A na závěr ještě nezapomene zdůraznit, že Švýcarsko nebo Španělsko se liší od Somálska či Súdánu víc než jen háčkem nad S. To už je na pěst.
19. 03. 2013 | 19:56

Viola napsal(a):

kalomel

Pan Doležal má v tom pravdu, žil s psycholožkou.
19. 03. 2013 | 20:04

skeptický napsal(a):

Já bych tam rozhodně nejel,ani vyzbrojen několika semestry psychologie či sociologie.

Každý ví,že všechny tyhle problémové země už popsal Karel May,o kterém tu jacísi nedoukové šíří,že lhal.
Ve vězení občas zrají nejlepší díla i dnes.

O pohostinnosti domorodého obyvatelstva nás učili v Afganistánu.
Pozvou vás domů,tam jste v bezpečí.Ten by si neposkvrnili.
Vyjdete ven,a uříznou vám hlavu.Vemte ssebou Boryše.

Taky jste se moh učesat.To mne naučila maminka.A za ušima taky,to je taky moje.

Než se vydáte do světa ,musíte se poučit četbou vhodné literatury.
Moc nových informací krom toho,že pisatel pocítil potřebu dát najevo že někdo je hloupý tu není.Nejezděte přes Rumunsko,Rusko a Kavkaz.
19. 03. 2013 | 20:08

Zbyněk napsal(a):

Nejenom mládež, cestovat do těchto zemí by neměl nikdo, je to hluboký středověk a přiučit, nebo získat nějaké prospěšné vědomosti, tam nelze. Obyvateli cloumá zloba, náboženská nenávist a nevzdělanost. Mladí mají cestovat do zemí vyspělých, kde mohou něco okoukat, hlavně chování k sobě navzájem. To u nás chybí a návštěva kterékoli n muslimské země to jen zhorší. Každý má však nyní u nás díky Bohu právo, cestovat kam jej srdce táhne, takže já přeji dívkám šťastný návrat.
19. 03. 2013 | 20:08

Viola napsal(a):

scientist

I když je emancipace v našich krajích rozšířena, přsto je třeba ženy a samozřejmě děti chránit. Muži mají chránit své ženy - vlastní i samozřejmě cizí, když vidí, že je jim ubližováno a otcové mají chránit své dcery. Pokud ženy nestojí o ochranu svých mužů, nechť se vydají pod ochranu mužů jiných, uvidíme, jak se o ně dokážou postarat.
19. 03. 2013 | 20:09

Občan napsal(a):

No, blbější způsob, jak se JAKO ŽENY BEZ DOPROVODU (z toho navíc jedna chemická blondýna) dostat z Íránu do Indie, si už asi vybrat nemohly.
Otázkou je, co tam vlastně tyhle dvě květinkové "zachráníme svět" pohledávaly. Vzhledem k tomu, že se v "jejich věci" nadměrně angažuje "Člověk v tísni", mám trochu pochybnosti o tom, že šlo o pouhé naivní turistky.

Ale ať už se poflakovaly po tak rizikové oblasti z jakéhokoli důvodu, stejně jim přeju, aby se z toho maléru dostaly se zdravou kůží a co nejdřív.
19. 03. 2013 | 20:14

Clouseau napsal(a):

Výborný, rozumný blog od někoho, kdo ví, o čem píše. Diskuse pod ním naopak velmi deprimující.
19. 03. 2013 | 20:25

jichu napsal(a):

Chtěly jet, tak jely. Rodiče to v lepším případě bude stát spousty peněz. Ale pouze v lepším případě. Tož tak.
19. 03. 2013 | 20:26

Čochtan napsal(a):

Když běloška přijede do islámské země, tak se musí zahalit až po paty. No dobře, domácí obyvatelé to chtějí,....
U nás v Evropě se ale muslimové neptají, jak my si přejeme aby se u nás oni oblékali ! A to je to jejich zahalování hnusné až k blití ! Navíc pobuřuje všechny feministky !
Takže, co s tím ? Začneme zahalené Arabky unášet za milionové výkupné ? Bylo by to jen reciproční jednání !
19. 03. 2013 | 20:31

vasja napsal(a):

Na ten Pik Lenina jedete letost podruhý?
Nebo to je starý a budete tady s timhle C.V. pařit napořád?
19. 03. 2013 | 20:37

Fialenka napsal(a):

Doufám, že jsou Hanka a Tonča v pořádku a že se dostanou šťastně domů.
19. 03. 2013 | 20:50

šašek z Jihlavy napsal(a):

Před časem zmizel mladý pár v Albánii, dodnes jsou nezvěstní. Mládež chce adrenalin, jezdí na snowboardech v lavinových polích, pěstuje bungee-jumping, sjíždí na kolech neuvěřitelné krpály (viděl jsem několikrát na vlastní oči), zkrátka kdo chce kam, pomozme mu tam.
Mladíku, jak je možné, že tady ztrácíš čas a nevyrazils s podobnými mudrci holky zachraňovat. Nebo to necháš na Kárla? Sbal si baťůžek a karimatku a sypej do Balúdžistánu, nás s tím neobtěžuj.
Jestli je tam drží pro vidinu tučného výkupného, už jsi měl vyhlásit sbírku (obrať se i na Žbírku a jiné celebrity). Třeba to pár milionů spraví. ˇUnosci se zatím neozvali, to nevěstí nic dobrého. Třeba o výkupné nestojí.
Holky, cestujte po hevábné stezce jako Marko Polo, pokud se vrátíte, budete mít o čem vyprávět.
19. 03. 2013 | 20:52

opčan napsal(a):

to Občan:

konečně jsi tady soudruhu, který všemu rozumíš, chyběls nám.

Bylo potřeba si konečně odplivnout nad těmi chemickými blondýnami co se jen tak poflakujou kdoví kde,
a jak skvěle jsi soudruhu občane vzal jednou ranou "holky v nouzi" i "člověk v tísni", na to bys měl mít zbrojní pas :-)
tohle si kapitalističtí kosmopoloti za rámeček nedají
19. 03. 2013 | 20:56

opčan napsal(a):

to Silvie

jen do nich souško!!!
beztak si to ty ... zaslouží, to tvoje souska dcera by se k mohametánovi ani nepřiblížila jak je skvěle vychovaná
19. 03. 2013 | 21:01

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Bez ohledu na to, že tohle je pro ty holky malér, stále platí jedno staré zlaté pravidlo:
Když byla holka na gymplu poněkud méně inteligentní, celkově jinak k ničemu a přes to toužila po VŠ diplomu, ač na tu školu neměla, tak šla na učitelák. (Taky podle toho naše školství vypadá).
Holka co neměla ani na ten učitelák, šla na psychologii.
Holka, co neměla ani na to, býti psycholožkou, šla na sociologii.
A ta co nemá ani na tu sociologii se jmenuje Šiklová.
Je to smutné, ale je to tak. A ten výlet do Balúčistánu tomuhle bonmotu odpovídá.
19. 03. 2013 | 21:07

BP napsal(a):

Kosočtverče, MOC PROSÍM, paní sociložku do toho netahejte ...
To už bychpm mohli vyrukovat se Sládkem ...
Prohodil ji dveřma v tom kadeřnictví - nebo ne?

Proč "tak náhle" odešel Slavomil H.?
Nenapsal náhodou o nějakém politikovi (řekněme - v magazínu DNES) pravdivé, leč nelichotivé hodnocení?
19. 03. 2013 | 21:18

pozorovatel napsal(a):

Za mlada jsem projel stopem Blízký východ (ještě za Pahlavího) a potkal jsem samé hodné lidi. Jako vždy je to o tom, na koho narazíte, ale systém je tam nastavený na přátelské lidi. Teda, pokud vy nevybočíte ze systému. Věřím, že se holky vrátí po nějakých těch peripetiích v pořádku zpět.
19. 03. 2013 | 21:19

Kala napsal(a):

Jedna z nich, ta Hanka, byla prý Indií posedlá, o ničem jiném poslední půlrok nemluvila. Do svého cíle se však přibližovala tou nejméně bezpečnou cestou, podle některých cestovatelů-mužů to bylo čiré bláznovství.
O Balúčistánu si radši čtu. Krásná příhoda o divokosti a jinakosti lidí z těchto končin je třeba v poutavé knížce Lidé, hory, světadíly rakouského cestovatele Tichyho. Na své cestě na motorce potkal pastevce, kterému se rozutekly ovce po stráních. Nic zlého netuše, pozdravil ho Tichy s úsměvem místním pozdravem "Kéž se neunavíš". Pastevec si to vyložil ve své situaci jako posměch a cestovatel měl co dělat, aby vyvázl živý. Jo, jiný kraj, jiné uvažování.
19. 03. 2013 | 21:19

Radka napsal(a):

Na jedné naší cestě nás zastavili polcajti. Zadrželi nás bez důvodu - prý prohlídka. Museli jsme na stanici. Na stanici držel mého muže jeden z těch policajtů - rozebíral s ním naše auto a "cosi" hledal", druhej si vzal do parády na stanici mě. Zamknul, snažil se mě ošahával, vyhrožoval pistolí, abych mu byla po vůli, chtěl mi nasadit želízka a ukazoval si do rozkroku. Bylo mi tehdy hodně ouzko. Nechtěla jsem na sebe nechat šáhnout, po době nás oba pustili. Hnus, málem jsem se z toho nevzpamatovala. Už nikdy nepojedu ani na východ, ani na jih. Když cestovat, tak jedině severské země, nebo civilizovaný západ. Na magoraa asi může člověk narazit kdekoli, ale někde je ta šance velmi vysoká....
19. 03. 2013 | 21:23

BP napsal(a):

pozorovateli, v 80.letech jsem byla s jedním MUDr. (ještě za Mohamara Kadáfího) v Libyi. On tam byl "vydělávat korunky" na vilku, já s ním.
Nikdy by mě nenapadlo, že se za 25 let v jeho zemi stane to, co se stalo.
I Norsko bylo v minulosti zemí, do které by nikdo ten masakr neřekl.
Vše je relativní.
Víte, kolik Čechů dnes obývá zahraniční věznice?
A kdo z všetečných novinářů o nich píše?
19. 03. 2013 | 21:25

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

BP,
Slavomil H. byl pan někdo, o tomhle pánovi to samozřejmě není.
A tenhle bonmot nemám ze své hlavy, ale je to výrok jednoho význačného matematika (renomovaného, tituly z obou stran jména obloženého, tudíž i dost známého). Taky se netajil s tím, že nemá rád humanitární, za každou cenu vystudované vzdělance, ač sám vystudoval mimo jiné kdysi jaxi bokem taky filosofii.
19. 03. 2013 | 21:31

BP napsal(a):

Ale to je velice, velice zajímavé ...,
pane kosoúhlý průměte čtverce ...
Nevěřila bych, že tak světoví filozofové,
mohou mít přezdívku dámského přirození ...
19. 03. 2013 | 21:34

Richard napsal(a):

Podle mě je hodnocení bezpečnosti zmíněných oblastí velmi obtížné, tamní riziko je totiž nevyzpytatelné. Člověk se může na svých cestách setkat s vřelým přijetím a pohostinstvím, stejně tak s únosci. Situace se tak stává těžko předvídatelná. Ano, dívky to riskly a někdo je ukradl. Snad je zase vrátí.
Tamní oblast je stejně bezpečná jako riziková. Oba stavy rozděluje tenká neviditelná hranice, již nelze předem odhadnout. Rozdíl mezi vřelým přijetím a únosem tak dělí několik minut či pár set metrů vzdálenosti. V určitou chvíli může dojít k náhlému a nečekanému zlomu, jemuž předchází situace uvítání a přijetí.
Podobně, ikdyž samozřejmě jinak, po svém, to mají v Japonsku. V jednu chvíli se na Vás všichni usmívají a překypují úslužností, avšak ve chvíli, kdy se dotknete jejich jemnocitu tasí meč, připravení stínat jednu hlavu za druhou.
Jakoby hraniční póly prožívání byly příliš daleko od sebe. V Japonsku na individuální úrovni, na Středním východě na úrovni společenské.
Tak a teď si přijdu jako Karel May.
19. 03. 2013 | 22:09

Pavel13 napsal(a):

:Al Jouda
Myslím, že Ondřej už je zpátky, jen si jaksi neopravil vizitku. Vrátil se s prdelí vejpůl.
19. 03. 2013 | 22:14

Richard napsal(a):

kosoúhlý
a kam šli ti, co byli na gymplu inteligentní více?
19. 03. 2013 | 22:23

Skogen napsal(a):

Jsem pro to, aby se za Hankou a Tončou poslalo všech čtrnáct Gripenů.
19. 03. 2013 | 22:31

Skogen napsal(a):

ReCaptcha mým jménem smýšlí stejně...
19. 03. 2013 | 22:34

argun napsal(a):

Bože tady je zas mudrců. Úplnej velkochov, zdá se...

Ondřeji napsal jste to moc dobře! JXD je vyhulený ubožák.

Silvlnko vy máte zase svojí hvězdnou hodinku:
"Kavkaz je taky mimořádně nebezpečnou oblastí , ale podobní mladiství pitomci tam přesto jezdí, aby byli ve společnosti stejných mladých pitomců za "kůl" machry."

Že sem tak smělej, kolikrát jste na tom Kavkazu byla? Mě by na to jedna ruka nestačila. S kůl machry by se dal dláždit Václavák, ale na Kavkazu je moc nenajdete. Tam má každý dost co dělat sám se sebou. A pokud se tam omylem někdo takový objeví, pak se velmi rychle srovná. Plodíte tu neuvěřitelné pitomosti.

Zbyněk

"cestovat do těchto zemí by neměl nikdo, je to hluboký středověk a přiučit, nebo získat nějaké prospěšné vědomosti, tam nelze."

Vašnosto tahle perla by měla být v archivu AZC vyvedena zlatým písmem. Jako koncentrát ryzí blbosti. Neračte se hněvat, ale jinak ji asi okomentovat nelze.
19. 03. 2013 | 23:11

argun napsal(a):

šašek z Jihlavy 19. 03. 2013 | 20:52

Tak tohle bylo hodně uprděné, dědici Segoviův... Kostkovaný bačkory, buřty s cibulí a lahváčem a hele mladej utři si nudli - proč Ondřejovi tykáte? Důchodce mudrcem. Zklamal jste mě. Máte na víc, myslím.
19. 03. 2013 | 23:26

Praotec Čech napsal(a):

Mně je divné, že ty dvě dívky jely v doprovodu policisty. To mi je podezřelé. Nemám rád poldy.
19. 03. 2013 | 23:48

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

to BP, Za prvé, nemám nic společného s filosofií,
Ti, co byli k něčemu, šli dílem na techniku, dílem na LF, či veterinu, studovat jazyky, VŠCHT a podobně.
Tohle byla poznámka k těm, dost často holkám, které chtěly diplom za každou cenu a jakýkoli, tak braly cokoli humanitárního, co šlo udělat levou rukou. Dneska už mají i své "pomocné" vysoké školy. Viz Plzeň, nebo takové různé VŠ Franty Vocáska a podobně.
O Vaší úrovni svědčí i to, že i v triviální úloze z deskriptivní geometrie vidíte dámské přirození. Já si myslím, že je to buď označení jízdního pruhu pro carpool, nebo třeba piktogram diamantu.
20. 03. 2013 | 00:10

MK napsal(a):

Autor a jeho stoupenci jsou nevzdelani lidi s IQ prumerem max 100.
20. 03. 2013 | 00:20

Richard napsal(a):

kosoúhlý
"Já si myslím, že je to buď označení jízdního pruhu pro carpool, nebo třeba piktogram diamantu."

To je nějaké divné čéče....normální chlap v tom vidí prostě kundu......
20. 03. 2013 | 00:23

Pepe Montana napsal(a):

No, už mi to taky vadí, jak se k těm holkám posměšně vyjadřuje každý retard co na tu stránku natrefí, jako by měli nějakou povinnost tam vyzvracet svoje moudra.. přitom nejdál byli v Chorvatsku u hotelu, ale hlavně že ví detailně jaká je situace :D
20. 03. 2013 | 00:23

Petr napsal(a):

Milý pane Bednáři,
ono se na budoucí problémy zadělává mj. právě tím, že infromace se sbírají na serverech pochybné úrovně jako je právě hedvabnastezka.cz, kde vytřídit skutečně relevantní a spolehlivé informace od trollingu všemožných "alternativních" cestovatelů, kteří si tam chodí honit triko je skutečně velmi obtížné. Ono spektrum dotazů které tam návštěvníci vznášejí také o lecčems vypovídá... motivací je zpravidla čecháčkovská vyčůranost.
A poznámka o JXD o cestovatelích z českého rybníčku, kteří všechno vědí lépe a řídit se regulemi a doporučeními je pro ně obtěžující je myslím velmi trefná. Ostatně čeští vodáci, horolezci, skialpinisté popř jachtaři jsou pojem a noční můrou záchranařů ve všech okolních zemích, které mají SKUTEČNÉ hory, SKUTEČNĚ divoké řeky a SKUTEČNÉ moře.
20. 03. 2013 | 01:58

Brim Ajzl napsal(a):

Sluníčkovej hoch. Každej, kdo bezvýhradně neadoruje všechny dnešní naivní happy gender eko multikulti cyklo atd. nadšence, připravené vždy a všude páchat dobro, nejíst maso, volit Zelené a podepsat každou petici proti nečemu, holt není "in". Holky byly "in" a budou "in" ještě dalších padesát roků. V burce.
20. 03. 2013 | 05:16

Mac napsal(a):

kruci, nebylo toho plačtivého fňukání nad osudem Tonči, Hanči, Manči, nebo jak se jmenují, už docela dost?

Dvě zamindrákované postpuberťačky si potřebují vylepšit bilanci mezi svými intošskými vrstevníky, tak se vydávají do končin, kam našinec, pokud nemá v kebuli totálně vyfuněno, nezavítá ani omylem.

A teď, když tyto naprosto nezodpovědné pipky nějací loupežníci ukradli, bude celá republika v pozoru, všichni politici si přihřejí, spouta lidí bude mít spoustu práce se zachraňováním našich mladých hrdinek, které jely poznávat svět.
Bude to stát spoustu peněz, a až (samozřejmě jim přeji šťastný konec, vyliskání může přijít až potom) budou slavně zachráněné, patřičně svůj dramatický příběh zpeněží a - posilněny rambajzem kolem jejich taškařice - urychleně připraví novou expedici - třeba do Mali.

Kolik je tady kolem nás tragických osudů lidí, kteří za něj nemohou..... ale Ondrové Bednářové se budou rozplývat nad Hančou a Tončou, které do toho vlítly dobrovolně a svobodně
20. 03. 2013 | 05:52

Mac napsal(a):

ale jinak nic proti Ondrům Bednářům

jsou to machři s velkým přínosem pro společnost a hlavně s obrovsky složitými starostmi. Např. jejich červnovou starost, aby někde na Piku nepíchli gumu u svého žigulíka - tu jim tedy nezávidím. No, hlavně, aby jim vyšla ta kalba a aby nám to vše na blogu Ondra povyprávěl. Určitě nás to všechny obohatí
20. 03. 2013 | 06:03

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

to Richard
Normální chlap to vidí správně, jenže zvláštní je, že to vidí stejně i nick BP, která se představuje jako female.
Což by býti nemělo, nebo je to poněkud zvláštní.
20. 03. 2013 | 06:16

šašek z Jihlavy napsal(a):

Mac
Asi takhle !
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
pozorovatel
Jó za íránského šáha to byla jiná, pak přišel Chomejný a bylo vymalováno.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
argun
Zklamal jste mne, bačkory ani buřty s cibulí neznám, pivo rád. Ale tu pakáž, která unáší turisty, věnuje se pirátství a ohrožuje celý svět nemůžu ani cejtit. Však na to dřív nebo později dojedou.
Přečtěte si příspěvek Radky. Doufám, že se pojedete rekreovat i se ženou do Pákistánu a něco nám o tom napíšete.
20. 03. 2013 | 06:32

Petr Havelka napsal(a):

Pane Bednáři,

dívky udělaly samozřejmě velkou chybu. Teď jde jen o to najít způsob jak je dostat domů. Ty kecy jak jsou hloupé samozřejmě k ničemu nevedou. Mám několik známých, vojáků s bojovou zkušeností z tamních "končin", kroutí hlavou a nepublikovatelně komentují, jak ta dvě děvčata tak i ty různé mudrce.
20. 03. 2013 | 06:33

Ládik!!! napsal(a):

Viola -
jakákoliv ženská z mé rodiny by jela přes Írán do Pakistánu jen přes mou mrtvolu.
20. 03. 2013 | 06:38

Pitrýsek napsal(a):

Ona ta železná opona byla i k něčemu dobrá !
20. 03. 2013 | 07:02

kiks napsal(a):

Je to dálší následek rozežranosti a omezenosti určité části lidí. Nejsou na světě jiná místa než nějaký Pakistán?Že bychom jim vyhlásili válku?Všechno v tomto státě je degenerované.
20. 03. 2013 | 07:17

michall napsal(a):

plně souhlasím s autorem
20. 03. 2013 | 07:29

Pepa napsal(a):

Takovejch případů únosů ještě bude.
Proč se z toho tady dělá takovej hunbuk?
Za chvíli to stejně vyšumí do ztracena.
20. 03. 2013 | 07:32

Silvie napsal(a):

argun
Nečtěte tolik ty alternativní bláboly a přečtěte si třeba tohle (viz odkaz níže).
Ale upozorňuju vás na to, že je to poněkud náročnější čtení, nežli pindy pana Bednáře nebo "Hedvábná stezka".
Tvrzením, že je Kavkaz, který patří k nejrizikovějším a nejneklidnějším oblastem, bezpečný, se sám zesměšňujete. Na Sev.Kavkaze je společnost dosud praktikující krevní mstu, stále více ovlivněná džihádem. Sociální a ekonomické problémy islamismus jen prohlubují.
Samozřejmě, že inteligentní člověk nikdy! necestuje do ani potencionálně nebezpečných zemí (a už vůbec tam netahá svoje děti) a eliminuje veškerá rizika PŘEDEM! Proto se nikdy do takové situace dostat nemůže-minimálně si přečte doporučení MZV, což zvládne i cvičený foxterier.
Nám, kteří netoužíme po multi-kulti obohacování, exotických chorobách nebo parazitech, dobrodrůžo únosu či znásilnění, bohatě stačí běžné turistické destinace. Jsou jich tisíce.

Nikdo vám nezakazuje ze sebe udělat dobrovolně terč, jeďte na dovolenou do Sýrie, Mali, Afghánistánu nebo Pákistánu. Ale před cestou vysvětlete rodině, aby pak neopruzovala s žádostí o pomoc prezidenta, vojsko a občany(s žádostí o fin.pomoc).

http://www.rexter.cz/wp-content/issues/2010/01/rexter-2.pdf
Problémy islamismu na Sev.Kavkaze

Rexter je časopis pro výzkum radikalismu, extremismu a terorismu.
20. 03. 2013 | 07:34

Michal Macek napsal(a):

muj kamarad absolvoval velmi podobnou trasu - afganistan - pakistan - indie - stopem v r 1999.taky jel pres balucistan.nic se mu nestalo - ale to taky bylo pred 11 zarim,tehdy to slo.pres afganistan dostal na hranicich doprovod 2 fousace z talibanu ktery ho prevezli pres celej afganistan na pakistanskou hranici,v pakistanu pry zas uplny opak - kaslali tam na nej a on si mohl jit a delat co chtel.pak zil par mesicu v indii a kdyz uz fakt nemel ani vindru nechal se deportovat zpatky do evropy.jenze jak rikam to bylo pred 11zarim...
20. 03. 2013 | 07:36

pakoizer napsal(a):

Hanča i Tonča se nakonec vrátí. Sice budou hodně "použité" ale za to dobrodružství to stojí! JXD pak s nimi udělá interviev a na otázku kam pojedou o prázdninách mu odpoví: samozřejmě že zase do Balúčistánu, akorát ten policajt už s náma nechce....
20. 03. 2013 | 07:36

šašek z Jihlavy napsal(a):

Hložek s Kotvaldem chystají vylepšenou verzi "Holky z naší školky". Ach jo, kdepak ty krásný holky jsou? Hanka, Tonča, Barča, Katka a taky Nataša, Jelena překrásná, Olena a Halina, pro všechny je dost místa v pánském klubu muslimských bratří.
Snad těm dalším chtivým cestovatelkám někdo zkušený poradí, co by si měly do batůžku ještě přibalit.
20. 03. 2013 | 07:38

Bohumil Plachý napsal(a):

Psal už na toto téma Fendrych? Jestli ne, nemá cenu to vůbec číst. V současné době má tato země jen dva geniální glosátory. Fendrycha a Marka Bendu. Kam se na ně hrabe, se svými fejetony, Jaroslav Hašek. Ale to : i/y/ je výživné.
20. 03. 2013 | 07:44

Realista napsal(a):

Me na cele zalezitosti zajima, zda se pakistanci dozvedi jake hezke veci povida novy moudry cesky statnik o islamu (srovnavani s fasisty, Hitlerem, anti-civilizace, neexistuje umirneny muslim, vsichni jsou jedna banda).
To budou pakistanske autority a ozbrojene slozky chuti a ochotou cele bez sebe, aby zachranily ty dve divciny. Myslim, ze se nasazenim pretrhnou.
Byt pakistanskym prezidentem, reknu Milosovi, to vis, jsme jenom primitivni h***da, takze si stejne asi od nas moc necekal...
20. 03. 2013 | 07:46

rudach napsal(a):

Všechny ty kecy jsou zbytečné.Neměly tam jezdit.Chudáci,mladé krásné,zdravé holky.Chudáci jejich rodiče a blízcí.Svět je hodně,hodně zlý.Je mi jich všech líto.Zajisté,kdyby jim to blízcí rozmlouvali,neposlechly by.Věřme,že ještě žijí.
20. 03. 2013 | 07:48

Standa napsal(a):

" Jsem opačného názoru. Írán, Jordánsko a státy střední Asie a asi i další jsou relativně bezpečné.
Tamní lidé jsou k cizincům velmi vstřícní a nejednou vás pozvou k sobě domů na jídlo, hostinu či nocleh."

Jak je tedy podle autora možné, že byly ty dívky uneseny?....
20. 03. 2013 | 07:52

Karel, 1962 napsal(a):

Pochybuji ,že autor je zdravého rozumu.Myslím,že se stačí podívat na jeho fotku a je nám jasno,že si musí každé ráno šlehnout,než vůbec vstane z postele a uvaří si čaj.Realita je taková, že každému normálnímu člověku první, co utkví v mysli,když si přečete o unesené Hanči a Tonči je to, proč tam lezly.MOje druhá otázka je,zda nejsou agentky Mossadu nebo CIA,at již vědomě nebo nevědomě.Jisté je že normální holku by ani ve snu nenapadlo jezdit do těch končin.Z toho vycházejem,že to není jen tak.
20. 03. 2013 | 08:00

Blixa Karkulson napsal(a):

Je celkem zajímavý sledovat, co všechno se skrývá ze těmito všemi reakcemi. Ale jako taková červená nit se táhne neinformovanost, patos a co je nejhorší je xeofobie. Může za to podle mého názoru především mediální zkratka a obecně uznávaný a chlácholený český konzervativismus (není myšlen politický, ale neochota cokoli měnit).
To, že jsou dvě mladý a dospělý ženy plný touhy něco poznat a nesedět u toho jenom na pláži, je zkrátka super. Že se vydali do nádherných zemí nabytých historií a přírodní krásou, je jen důkaz toho, že se máme jako společnost velmi dobře a zkrátka je to možné. To, že je unesli, je prostě věc, která se děje kdekoli na světě. Zapomněli jste na unesené děti a vězněné po desítky let? Není snad naprosto běžné, v kulturní Evropě, unášet a věznit ženy a nutit je k prostituci?
Výsledek je naprosto stejný. Jenom to jaksi není v kurzu. Ale islámský extrémismus prostě letí. Média to milují a prostý lid se děsí.
Velkou míru viny na tom nesou samotná média, která ráda tyto zprávy přiživují a děsí. Pokud by extrémisté neměli takovou publicitu, našli by si jiný způsob jak zločinně získat peníze.
Víceméně souhlasím s Ondřejem, že JXD, je už skoro stejný historický přežitek jako odbory. Ve své době plnily svou funkci na výbornou, ale dnes už jen obtěžují.
20. 03. 2013 | 08:11

Baba napsal(a):

Velmi si přeju, dozvědět se, že ženy z České republiky jsou cenným zbožím.
20. 03. 2013 | 08:13

garii napsal(a):

Vtipné, včera jsem četl postřeh člověka, který tudy jel před dvěma týdny. Nazval tu cesty hororem, kde každou chvíli zastavoval na checkpointech, musel absolvovat část cesty v obrněném transportéru, neustále pod dohledem místních bezpečnostních složek a na závěr řekl, že oproti stejné cestě před X lety byla tato děsivá a už nikdy více.

Tak kde je pravda, Ondřeji?

Autor tohoto blogu někdy v Balúčistánu byl? Z jeho pohádky to nevyplývá.
20. 03. 2013 | 08:15

Anna napsal(a):

Myslím si, že když jsem informován o zemi, kterou mám zájem poznat se vším všudy a i přesto se rozhodnu risk podstoupit, musím počítat i s tím,co se přihodilo dívkám.Já osobně bych dobrodružství nevyměnila za svůj život. Nyní nezbývá než si přát, aby se dívkám i všem, co riskují, nic zlého nestalo, když si neváží života.
20. 03. 2013 | 08:16

Michal Macek napsal(a):

sasek z jihlavy

no me uz napadlo - pro odlehceni:

pakistansti ozbrojenci unesli 2 ceske (!) divky....no jestli sou jako moje stara jsou to spis ti ozbrojenci o koho bychom se meli bat :)....

vim ze asi neni dobrycas na ftipy ale pri predstave ze unesou tu moji :) tak uz vidim po mesici tu situaci - moje pritelkyne lezi na hromade podusek v jeskynnim komplexu torabora a krici usecne rozkazy na talibance kteri smejci jeskyni az se z nich kouri - pribehne fousac a hlasi: "jeskyne uklizena madam" ta ho prejede ocima od hlavy k pate a mrazive studenym hlasem pronese: tomuhle rikate vycisteny samopal Quassime??? :)
20. 03. 2013 | 08:19

kristusek napsal(a):

Dopředu byly varovány, že jde o nebezpečnou oblast, v současné době jednu z nejnebezpečnějších na světě. Jakkoli je mi jich líto, jsou to prostě vypatlané slečny z bohatého západu, které si myslí, že se jim nemůže nic stát.

A k té pohostinnosti - pokud se projevuje únosy, pak si ji rád dopustím.

Mimochodem, pane autor, co kdybyste tam poslal svou partnerku (máte-li jakou) s kamarádkou na výlet. Že by nám jako potom povykládaly, jak jsou tam všichni plní lásky a míru.
Nebo aspoň nějakou reportáž z ghetta u Johanesburgu, tam jsou taky plní klidu a míru a dvěma bílým turistkám budou s úsměvem podávat chléb a sůl.
20. 03. 2013 | 08:25

gaia napsal(a):

Michal Macek

jenže vaše stará řídí rozkrokem Vás, kdežto u těch únosců je to přesně naopak.

V tom je velký rozdíl.
20. 03. 2013 | 08:25

Anna napsal(a):

Anna napsal(a):

Myslím si, že když jsem informován o zemi, kterou mám zájem poznat se vším všudy a i přesto se rozhodnu risk podstoupit, musím počítat i s tím,co se přihodilo dívkám.Já osobně bych dobrodružství nevyměnila za svůj život. Nyní nezbývá než si přát, aby se dívkám i všem, co riskují, nic zlého nestalo, když si neváží života.

20. 03. 2013 | 08:16
--------------------------------------------------------------

Anno,
prosím, upravte si nick, já zde přispívám do diskusí již delší dobu.
Pakliže jste Anna(ta druhá), naprosto chápu, že se stane, že člověk zapomene uvést ten dodatek, který jste navíc začala používat kvůli mně - takže nic se neděje. Hezký den
20. 03. 2013 | 08:28

Twist napsal(a):

Každý svého štěstí strůjcem. Chování těch děvčat bezmeznou naivitou a nezodpovědností zavání.
20. 03. 2013 | 08:32

Morrison6 napsal(a):

Takže vlastně, Bednáři, se nic nestalo, všechno je v pohodě. Už tam chybí pouze nějakej penzionek pro naše turisty.
20. 03. 2013 | 08:32

DanielaEr napsal(a):

Jiný pohled: i tato "ostřílená" fotoreportérka se (opatrně) podivuje nad tím, že se tam holky vydaly na vlastní pěst.
http://cestovani.lidovky.cz/byt-zenou-je-vyhodne-kdyz-pominu-islamske-zeme-rika-fotografka-jarmila-stukova-g0c-/aktuality.aspx?c=A130319_111206_aktuality_ape

Ale vy pane s geometrickým nickem: jste omezený hlupák přesto, že zde deklarujete dosažené technické vysoké vzdělání.
20. 03. 2013 | 08:37

Silvie napsal(a):

garii
Jo, taky jsem to četla, ale nepamatuju si kde. Nemohl byste to sem zkopírovat?
I když Argun, Bednář a všichni milovníci multi-kulti jistě budou oponovat, že jde o "ojedinělé excesy".
Ten dotyčný pravil, že se v tom obrněném transportéru třásl strachy, aby si z nich neudělali teroristi terč.

A pipky si myslí, jako chytře to nevychytaly s jedním zkorumpovaným policajtem v doprovodu... Svatá prostoto.

Ono totiž mezi "intouši" už není "kůl" jezdit "meditovat" do tibetských nebo jiných klášterů, tam přece jezdí zbohatlíci a turisti. Oni jsou extra třída...touží po meditaci s talibánci.
20. 03. 2013 | 08:42

Pavel napsal(a):

Proboha, ty jsi ale hlupacek. Vsichni jsme prece lide vid??, vsude je prece dobro a tolerance.. Ja bych ti pral, aby ses dostal do stejnyho srabu jako ty devcata. Mozna bys potom nepsal takovy sracky. Holky si za to samozrejmne muzou, co tam kurva jezdej? druha vec je, ze vsichni chceme, aby se v poradku dostaly domu. Ale aby tady byly takovy pisalkove, co onanujou pri tom, ze se muzou vyjadrit na internetu, to nikdo nepotrebuje.. Vrat se tam odkud si prisel a uz se radsi nevyjadruj..
20. 03. 2013 | 08:44

Michal Macek napsal(a):

gaia

uprime radeji se postavim rozzurenemu lvu nez moji pritelkyni ktera bude mit TROCHU spatnou naladu...

ne ale vazne - jestli holkam zbylo jen trochu rozumu budou tvrdit ze jsou muslimky,budou se 5x denne modlit atd pak by se jich aspon teoreticky nemel nikdo dotknout...jinak sem videl dokument o amikovi ktereho drzeli nekolik let v iraku,rikal ze jake si to udelate takove to mate - je potreba dat hned unoscum nejake hranice ,vyzkouset kam az je mozno zajit - napr tim ze pozadame o nejakou vec - muze to byt uplna kokotina treba fotbalovy mic,noviny atd ..a trvat na tom ze to chceme.pokud to unosci casem prinesou mate je napul na strane,take je pry dobre s unosci sdilet nejakou cinnost - onen uneseny american se s nimi napr dival na fotbal a casem s nima hral pingpong,pak uz je tezsi ublizit nekomu s kym ste treba spolecne fandili pri fotbale...
20. 03. 2013 | 08:48

Silvie napsal(a):

Blixa,
co to tady, probůh, žvaníte?
Když nepojedete do rizikových islámských a dalších rizikových zemí (Afrika, Asie atd.), těžko vás někdo unese.
Nebo se snad unáší běžně v USA, zemích EU, v Austrálii atd.???
V Egyptě je riskantní už jen pohyb mimo turistická ghetta, proč bych tam tedy jezdila? Mnohem krásnější moře a čistší prostředí najdu v Evropě.
Pokud někdo nadřadí cenu zájezdu nebo" adrenalin "bezpečnosti, pak se chová zcela nezodpovědně.
Každý svého štěstí strůjcem.
20. 03. 2013 | 08:49

babočka napsal(a):

Ježiši marja. Když si představím, žě i někteří tito písálkové chodí k volbám, tak je mi jasné, proč volby vyhrál Zeman.
20. 03. 2013 | 09:00

Pepa Řepa napsal(a):

Bednáři, nic ve zlým, ale když kouknu na fotku a představím si vás ještě v Žigulíku nebo Trabantu, tak-ruku na srdce- by Vás mohl unést jen absolutní magor.
Co s Vámi?
20. 03. 2013 | 09:04

globální hovénka napsal(a):

Článek je solidní.Určitě by jsme se měli co učit od blízko-asiíských zemí.Holky byly holt v době přípravy teror. utoku na špatný straně Pakistánu.
20. 03. 2013 | 09:05

dříve čtenář napsal(a):

Pane Bednáři, zkuste si naplánovat noční expedici : S žigulíkem o půlnoci do středu Chánova (Ostravy Přívozu, a pod.). Nemusíte jezdit nikam daleko...
V případě, že se ráno ve zdraví vrátíte a s nasazením vlastního života alespoň zachráněnou lékárničkou, napište o tom blog.
Kdyby se vám nedejbože něco přihodilo, kocáb vás určitě nenechá ve štychu...
20. 03. 2013 | 09:16

PetrM napsal(a):

Srovnavat Tadzikistan, Uzbekistan, Kazachstan, Iran, Turecko s Pakistanem....no co k tomu vice dodat? Nevite, o cem pisete...v tech uvedenych zemich se Vam s nejvetsi pravdepodobnosti nic nestane...to vsak neplati o Pakistanu nebo treba Filipinach mimo letoviska (krestani)
Vypravu si uzijte, budete to fajne a nejvetsi problem budou uplatni policajti a urednici. V tech oblastech nejsou zbojnici, cekajici na vykupne, to je ten podstatny rozdil
20. 03. 2013 | 09:18

Pepa Řepa napsal(a):

Jinak éra relativní bezpečnosti v arabských zemích skončila a pádem diktátorů neboli místních řezníků, což prodavači pravdy a lásky těžko pochopí a hlavně si nepřiznají.

Bylo to všude stejné, pláž pro svlečené Evropanky hlídal dobře prověřený Ahmed s kulometem a když se místní čumil moc přiblížil, ustřelil mu palici.A bylo jedno, jestli se diktátor jmenoval Saddám, Háf nebo Muammar. Totéž pokud šlo o mord, mordýř druhý den neexistoval.

Já vím, že takové sdělení rve lidskoprávníkům játra, ale je to fakt, všude to bylo stejné.
Ostatně i na Sinaji to tak fungovalo, jen ne v těsné blízkosti resortů, ale byly bezpečnostní-pečlivě hlídané-okruhy.
Bejvávalo, zpívá Neckář

Jak je to na Kavkaze nebo v Pakostánu netuším, jen bych připomenul, že i po 9/11 musel Bush přitlačit Mušaráfa ke zdi těmi nejtvrdšími výhrůžkami typu: "vrátíme Vás do doby kamenné", což byl signál pro použití A zbraní, pak teprve šel absolvent West Pointu na ruku.
Kde je dneska Mušaráf. Nekápli božskou ani kde je Usáma.
20. 03. 2013 | 09:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Silvie
A co říkáte na včerejší informaci v TV, že letos je velký zájem o dovolenou v Egyptě?
Už jsem to psal dříve, na zamini by měli situaci konzultovat s Bobkem v pražské zoo, stádo dromedárů a dvouhrbých velbloudů by se mohlo jako barterový artikl hodit.
Jen netuším, kolik velbloudů za jednoho českého blouda by to spravilo.
20. 03. 2013 | 09:21

PetrS napsal(a):

Já jsem byl "pouze" v Istanbulu, a i tam jsem zažil vstřícný přístup lidí. Byla tam trochu jiná atmosféra než v Evropě. A co jsem slyšel z vyprávění, tak např. v Íránu nebo v Sýrii jsou lidé též vstřícní a pohostinní - takže taky odmítám řeči o děsivém pásu islámu. Každá země je jiná, islám je v každé zemi jiný. Pokud v nějaké zemi existují únosci nebo teroristé, spíš to vypovídá o patologických jevech v dané společnosti, než o islámu. Vždyť si třeba vezměte, jak asi museli o křesťanství smíšet polabští a pobaltští pohané, když na jejich území vtrhly německé křesťanské hordy a začali vraždit, znásilňovat, zotročovat, obracet na svoji víru. Prostě náboženství se využívá jako mocenská opora a je vždy na stavu společnosti, jaký tvar vtiskne (komu/čemu) náboženství. Jinak se špatnou bezpečnostní situací má špatný problém mnoho méně vyspělých zemí, my tady v Evropě můžeme být rádi, že jsme na špičce civilizačního technického vývoje, a že je tu bezpečno.
20. 03. 2013 | 09:23

karel marynčák napsal(a):

Da.Rock: achné, chudáci holky! DA.Rock je nebude litovat!
20. 03. 2013 | 09:25

kdfiodg napsal(a):

Dagmar (19. 03. 2013 | 17:43): Ony měly "mužský doprovod", doprovázel je policista.
20. 03. 2013 | 09:27

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

Era relativní bezpečnosti v komunistickych zemích skončila a pádem komuinismu, což prodavači pravdy a lásky těžko pochopí a hlavně si nepřiznají.

Já vím, že takové sdělení rve lidskoprávníkům játra, ale je to fakt, všude to bylo stejné.

PS Oba vim, ze nejbezpecneji tady bylo za Heydricha.
20. 03. 2013 | 09:29

Lilli napsal(a):

No ano, já netvrdím, že si za to mohou samy - samy by se neunesly, ale já bych vážně do takové země nejela. Turecko, prosím - ani Egypt už dnes ne, ale Pákistán a Afghánistán, to není turistická destinace.
Spíše by mě zajímalo PROČ to riskly přes pevninu? No ano, ušetřily by peníze za dopravu, prý... Ale takhle mohly ušetřit "empatické" půlce národa starosti.
Přeju jen, ať se v pořádku vrátí domů a silné nervy těm, co na ně doma čekají.
:)
20. 03. 2013 | 09:30

scallop napsal(a):

kdfiodg

Pssst, tohle se nerika. Verejne mineni se zde usneslo, ze jsou to blbe nany, ktere z niceho nic napadlo si zajet do balucistanu a tak druhy den vyrazily. Smirte se laskave s vuli lidu.
20. 03. 2013 | 09:32

Václav Seebach napsal(a):

Pane Bednáři, dík za váš článek. Dlouhodobě jsem spolupracoval s lidmi z různých kultur a pár zemí jsem i projel - přátelští i špatní lidé jsou všude a v odlehlých končinách jsem se setkal rozhodně spíš s těmi prvními. Plán těch dvou dívek byl z mého pohledu odvážný (já se držím víc při zdi, rozhodně i ve srovnání s vámi), ale ne nereálný či ztřeštěný. Jsem si jistý, že byly na cestu a místní kulturu lépe připravené, než bandy Čechů každoročně prochlastávající dovolenou na Jadranu a trousící po internetu žlučovité odsudky, jsouce namasírovány nenávistnou xenofobní propagandou. Docela by mne zajímalo, jak tímto prizmatem vidí cesty třeba Hanzelky a Zikmunda.
Přeju vám šťastnou cestu - a šťastný návrat! Bez takových, jako vy - nebo ta dvě děvčata - by na mapách byla pořád bílá místa s nápisy Hic sunt leones a cizince bychom stříleli na potkání jen proto, že mluví jinou řečí.
20. 03. 2013 | 09:38

IchbinLádin napsal(a):

"...to holky riskly přes Pákistán, bohužel měly smůlu a nevyšlo to!. Tomu se u nás v Ostravě taky říká "risk , nebo v pysk". Něco jako nechat zaparkované auto přes noc v Přívoze. Tady už je, dle mého názoru, hranice mezi riskem a blbostí velmi malá až žádná.
20. 03. 2013 | 09:41

Michal Macek napsal(a):

Silvie

ublizit bezduvodne muslimce je pro muslima tezky hrich....nerikam ze to nemohou udelat ale pokud to udelaji tak sami zasluhuji trest (podle islamu)...
20. 03. 2013 | 09:41

garii napsal(a):

Silvie
Nemohl jsem to najít, neb jsem hledal na špatné adrese, zde to je:
http://www.lidovky.cz/cesta-pres-balucistan-cire-blaznovstvi-rikaji-cestovatele-po1-/zpravy-svet.aspx?c=A130317_132732_ln_zahranici_mtr

Pan Ondřej "chytrák" Bednář by měl držet pysk a dále nerozumovat. Sám v dané oblasti nebyl a své "rozumy" čerpá z cest pro "slepé a nemohoucí", na kterých se mu opravdu kromě průjmu a šlápnutí do jačího lejna nic stát nemůže.

Tádžikistán je poněkud jiné kafe než fanatiky posetý Pákistán...
20. 03. 2013 | 09:45

rejpal napsal(a):

Pokusím se o trochu jiný úhel pohledu.
Osud těch dvou mladých žen se od tisíců osudů jiných liší především tím, že se stal v zahraničí. Jenže i u nás jsou oblasti méně bezpečné, a situace, do nichž se lidé (nejen mladí) dostávají podceněním rizika nebo nevybaveností příslušnými informacemi.
Pokud se stane obětí únosu nějaká osoba u nás, pokládáme za naprosto normální, že do věci se vloží stát, hledá pachatele a snaží se oběť zachránit. Vůbec by přitom nemělo být relevantní, že obětí je třeba mladá žena, která stopuje v noci oděná v jen nejnezbytnější ošacení. Výmluvy pachatelů, že si za to může sama, protože v něm probudila skryté zvíře, se jaksi nepřijímají. Stát neřeší, jestli ze svahu v horách spadl záchranář nebo milovník adrenalinového sportu. (Jestli je to dobře nebo špatně, to je jiná otázka, ale tak to prostě je). Proto pokládám za stejně přirozené, když se stát pokusí chránit své občany i v zahraničí a nediferencuje podle průvodních okolností (chrání dokonce i pachatele trestných činů - třeba turisty, kteří si chtějí přivydělat pašováním drog a jsou uvězněni někde v Kočinčině). Měl by to dělat co nejúčinněji a nemělo by to být důvodem k politikaření ani na jedné straně.
20. 03. 2013 | 09:48

argun napsal(a):

Silvinko

asi už jste o sobě zjistila - stejně jako my ostatní - že jsou věci, které váš duševní obzor nikdy nepobere. To by tolik nevadilo nevadilo. Vadí jen to, že právě tyto věci s vášní vám vlastní s oblibou komentujete a to z pozic absolutního znalce.

Troufnu si odhadnout, že na Severním Kavkazu jste - narozdíl ode mě - nikdy v životě nebyla. Přesto máte naprosto jasno v tom, jak to tam chodí. A plodíte při tom neuvěřitelné kraviny. Dejte si studený obklad na hlavu a pak se běžte projít do zelena, udělá se vám líp, uvidíte.

Obvykle se k ženám chovám slušně. Jak se to řekne nějak půvabně když se to vyskytuje v dámském provedení? Poraďte.

Petr

"Ostatně čeští vodáci, horolezci, skialpinisté popř jachtaři jsou pojem a noční můrou záchranařů ve všech okolních zemích, které mají SKUTEČNÉ hory, SKUTEČNĚ divoké řeky a SKUTEČNÉ moře."

No jistě Velmistře všech záchranářů světa. Asi proto už dostali třeba v Himálajích několik cen fair play za záchranu těch druhých... Za cenu toho, že už nešli nahoru. Tam je to česká specialita, jinak to tam v módě moc není... Ale o tom JXD nemá páru. To, že lidi typu Silvinky občas někam apadnou v Tatrách, je jiná věc.
20. 03. 2013 | 09:57

Štefan napsal(a):

Autor si nevšiml, že ta děvčata byla skutečně unesena a neví , že doporučení pro pobyt se mění a tahle událost to změní od základu...
20. 03. 2013 | 10:01

Meloe napsal(a):

Taky jsem "zamlada" cestovala, po Asii, dobrodruzne, jsou to me nejlepsi zivotni zazitky. Neprojela jsem sice muslimske zeme, ale take jsem riskovala a nekolikrat mela setsakramensky stesti. Moji rodice taky doma hruzou trnuli, tim vic, ze byli nejdal v Jugoslavii... Nic mi ale nezakazali, a ja jsem jim za ten pristup moc vdecna... Myslim, ze tato odvaha, ktera uz mi dnes pochopitelne chybi, protoze jsem sama rodicem, k mladi patri. Az moje dcera vyroste, budu doma zase trnout ja...
20. 03. 2013 | 10:01

Silvie napsal(a):

Argun
A koho zajímá jestli jste byl na Kavkaze? Pokud nekecáte a vůbec jste tam byl.
To, že se zrovna vám nic nepřihodilo, není podstatné.
Každý soudný člověk si na to udělá svůj názor.
Pro mne není směrodatné, co mi doporučí nějaký jouda Bednář nebo argun, ale to, co se dozvím na stránkách MZV nebo z jiných relevantních zdrojů.
Evidentně 90 procent svéprávných občanů je téhož názoru (viz veškeré diskuse na toto téma na různých stránkách).
Já přeju všem multi-kulti sluníčkovým lidičkám, aby si to s těmi islamisty aspoň jednou v životě pořádně užili. Pak zřejmě dají pokoj. Navždy.
20. 03. 2013 | 10:02

Monty Python napsal(a):

Tak toto je jeden z nehorších a nejzbytečnějších článků na dané téma jaké jsem četla. Doležal to taky sice neuchopil nijak hlubokomyslně, ale tohle je fakt blábol. Chci zpátky 5 minut mého života.
Opravdu se dá pochopit, že to holky riskly takto přes Pákistán? Pak se jistě dají pochopit i názory Doležala, MZ, bezpečnostních expertů a nás ostatních kteří si myslíme, že to byla naprostá hloupost. Stejnou logikou se nakonec dá pochopit i akce únosců, kteří si (stejně jako slečny) mysleli, že to byl výborný nápad.
Nejabsurdnější mi na celé věci připadá to jak všichni z okolí unesených několik dní neustále tvrdili, že slečny nic nepodcenily a byly připravené. V tomto smyslu nechápu jejich rozhořčení nad reakcí drtivé většiny veřejnosti i problematiky znalých lidí (tím samozřejmě nemyslím autora tohoto blábolu na který reaguju). Proč rovnou a hned nepřiznat, že to hloupost byla a požádat všechny o pochopení a schovívavost společnosti ohledně nehorázně stupidní chyby která ty holky ve výsledku může stát život? Určitě by to situaci nevyřešilo, ale aspoň by to ze strany těch "dobrých" nevypadalo jako hejkání potrefených hus, obrana životně nebezpečných nápadů a téměř arogance. Ale takový přístup se v této zemi nenosí, že pane autore?
20. 03. 2013 | 10:12

Meloe napsal(a):

Silvie

Ctu blogy i komenatare casto, sama napisu jen zridka. Ale uz je to dlouho, co jsem si Vas vsimla. Pisete tak konfrontacne, agresivne az zle, ze ve mne probouzite zvedavost. Kde se to ve Vas bere, co delate v osobnim zivote, zda jednate taky tak, nebo si to setrite jen do diskuzi, jake je Vase fyzicke zdravi? Vim, ze mi do toho nic neni, ale dnes jsem se nemohla udrzet, abych se neozvala...
20. 03. 2013 | 10:16

missis napsal(a):

opravdu si pan autor myslí, že když si vyrazí do pákistánu, afghánistánu nebo do kterékoli jiné podobné země, bude mu stačit, když bude dodržovat jejich pravidla? tihle lidé si pravida mění, jak se jim líbí, jak jim to momentálně vyhovuje.
mimochodem, když strkáte ruku do klece se lvem a lev vám ji ukousne, taky to bude vaše blbost, i když jste ho nikterak nedráždil.
a osobně si myslím, že v dnešní době je ten lev bezpečnější adrenalin. bohužel.
20. 03. 2013 | 10:18

Ivan napsal(a):

Autor tohto clanku zjavne nepochopil podstatu problemu a zaobera sa takmer nepodstatnymi vecami ako je oblecenie dievcat ci spravanie sa obycajnych ludi. Je to nieco ako vydat sa na plavbu lodou cez more popri Somalsku, kde unasaju turistov pirati a zaoberat sa tym ci mam tradicny somalsky odev, ako sa spravaju k ludom obycajni somalcania a zobrat si so sebou jedneho vojaka. Uplne podstatna vec v tomto pripade je, ze dievcata sa vydali na cestu cez uzemie kde sa volne pohybuju po zuby ozbrojeni banditi a teroristi, pre ktorych ludsky zivot ma iba ceny vymeny za peniaze, ktori maju vlastne pravidla, s ktorymi si nevedia dat rady ani policajti ci statna moc. Uz ked vam ako sprievod pridelia policajta s kalasnikovom tak asi to nebude bezpecna oblast a rozpravat o pohostinnosti obycajnych ludi je uplne scestne.
20. 03. 2013 | 10:21

Michal Macek napsal(a):

Silvie

no zrovna indie a pakistan jsou jedny z nejkrasnejsich zemi...
20. 03. 2013 | 10:25

Silvie napsal(a):

Meloe
Nechte si svá rádoby psychologická moudra pro někoho, kdo je ocení...
Do mého privátního života vám nic není a svěřovat se vám nemíním.

Konfrontačně tady píše kdekdo a s lidumilností se na těchto blozích daleko nedostanete.

Co se této záležitosti týká, vidím opravdu rudě.
Je nebezpečné,co tady proklamuje autor blogu a měl by si to laskavě uvědomit.
Možná bude pro společnost prospěšnější (ač to zní cynicky), když se ty dvě holky nevrátí. Zachrání to možná život mnoha dalším naivním turistům.
20. 03. 2013 | 10:29

Martin napsal(a):

Z většiny komentářu tady čpí, že pisatelé byli nejdál na Korčule, nebo v Bibione a myslí si, že za Tureckem(možná už v Turecku) už je jen díra do pekla.

S každou další cestou z týdle zablešený země si uvědomuju jak jsou zdejší lidé omezení a ovládáni předsudky. Každej lojza z Kostelce, co byl nejdál v Plzni tu všechno ví......
20. 03. 2013 | 10:30

Paolo 1981 napsal(a):

To je chytraku recyklujicich porad ty same predstavy, odhady a dohady. Jsou jen dve veci jiste: 1) ta oblast nese riziko ze se neco muze opravdu vazneho stat 2) holky ten risk vzaly na vedomi a nevyplatilo se.
Co na tom proboha porad dokolecka rozebirate?
20. 03. 2013 | 10:30

Silvie napsal(a):

Michal Macek
Viděla jsem hodně domentů o Indii (např. rituální "očistu" milionů Indů v Ganze)a pokaždé jsem se otřásala hnusem.
Nechápu, jak tam někdo může jet dobrovolně. Příroda těžko vyváží tu špínu a hnus.
Slovenské cikánské osady hadr.
Přijde mi, že jsou lidi zpovykaní a nevědí co roupama.

Ale proti gustu...
20. 03. 2013 | 10:31

Martin napsal(a):

Silvie, mohu se vás optat kolik znáte osobně muslimů a vaše nejoblíbenější cestovatelské destinace (nemyslim tim letět do hotelovýho rezortu a valet prdel u bazenu...ať už kdekoliv)?...
20. 03. 2013 | 10:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik textů obsahujících hrubé nadávku či vulgarismy, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 03. 2013 | 10:35

Karel Marynčák napsal(a):

Silvie:

Tisíc bodů za "s lidumilností se na těchto blozích daleko nedostanete." To mě pobavilo. A kam jste se teda takhle už dostala?

No nic, doporučuju hluboký nádech následovaný hlubokým výdechem. Ten obklad na hlavu taky nebyl špatný návrh.
20. 03. 2013 | 10:37

český maloměšťák napsal(a):

Na co by Doležal jezdil např. do Afghanistanu, kdyř si těch pár kytek vypěstuje doma ve skříni ? Hloupost.

"....Možná bude pro společnost prospěšnější (ač to zní cynicky), když se ty dvě holky nevrátí. Zachrání to možná život mnoha dalším naivním turistům. ..."

Silvie, vy jste ........ ...../cenzurováno/.
20. 03. 2013 | 10:37

Petra Novotná napsal(a):

Výstižné, jasné! Souhlasím s vámi!
20. 03. 2013 | 10:39

Dumpling napsal(a):

Možná nevěděly, co to je "dresscode" a "outfit".
Inu, nemůže být každý tak vzdělaný a světaznalý.
20. 03. 2013 | 10:39

Irena napsal(a):

Silvie,
a je to tu zase! Vy nechápete, nesnášíte, nezajímáte se....vaše příspěvky se hemží neustále nějakými invektivami. To fakt neumíte ubrat na expresi? Vždyť ty holky vůbec neznáte. Proč pipiny, blbky, bez inteligence? Četla jsem vaše příspěvky už na blogu p. Urbana, to se fakt dlouhodobě nedá. Něco vám řeknu - vám by se tohle nestalo. A pokud náhodou ano, vrátili by vás. Zcela určitě!
20. 03. 2013 | 10:44

vasja napsal(a):

Bc. Hanča Humpálová....
Kerá kozí farma jí mohla tenhle titul dát......
OSVČ- kašlete na daně !
20. 03. 2013 | 10:44

Tomáš Počepický napsal(a):

Dobrý den.

Jen reaguji na příspěvek pana Bednáře. Celý příspěvek je o tom, jak zde příliš riziko nehrozí, jak se tudy cestuje atd. Závěrem však uvádí:
..."Dá se pochopit, že to holky riskly přes Pákistán, bohužel měly smůlu a nevyšlo to. Snad tedy budou mít štěstí v neštěstí a dostanou se bez úhony domů"... Risk? Vždyť je tam dle vás bezpečno, nebo ne?
Ano, tato cesta je risk, zvláště v dnešní době. Byla riskem vždy. Mluvím nyní ze zkušeností kamaráda, který tyto země procestoval před několika lety. O žádném bezpečí a extra pohostinnosti však nemluvil.
Sqamozřejmě přeji děvčatům brzký návrah do své rodné vlasti, a to bez jakékoliv újmy na zdraví, jak tělesném tak i duševním. Jako rodič a otec dvou dcer bych se z tohoto asi zbláznil, protože to je situace, kde není jak pomoci. Zbývá pouze doufat a čekat.
20. 03. 2013 | 10:45

Meloe napsal(a):

Silvie

Dobre, Vase odpoved me neprekvapila, jste konzistentni...
Jen me zaujalo, ze se chcete v dikuzich nekam "daleko" dostat a proto nechcete byt "lidumil". V dikuzi jde ale o to se lidem priblizit, ne je prevalcovat pro vlastni sebeuspokojeni... Ale ja si ta moudra necham pro sebe, jak mi radite...
20. 03. 2013 | 10:47

argun napsal(a):

Silvinko

věřte si čemu chcete. Je mi to srdečně ukradené a nemám sebemenší potřebu zrovna vás o čemkoli přesvědčovat. Jen mě zaráží vaše křečovitá potřeba tyto věci komentovat, a to zejména tehdy, když o nich evidentně víte kulové. A máte k dispozici jen svou "víru". V tomto punktu se vůbec nelišíte od vašich tolik oblíbených džihádistů. Fanatismus se projevuje vždycky stejně.

Maloe

Silvinka je zdejší folklór. Bez ní by to tady nemělo tu šťávu a strýc Pepin z Floridy by neměl koho milovat. A uznejte, na starý kolena to je velký dar... Silvinka zase miluje kluky v uniformách, hlavně hasiče. Ale jen nad 185. Po zdraví radši nepátrejte...
20. 03. 2013 | 10:50

Silvie napsal(a):

Martin
Nikdy jsem necestovala mimo Evropu a ani po tom nijak netoužím. Je tu plno krásných míst ,která jsem ještě neviděla.
Nechci se opakovat, protože to všichni už dávno vědí, žila jsem leta v zahraničí (v několika evropských zemích)-takže nejde jen o zkušenost s "hotely a bazény", ale i s muslimskými imigranty z různých zemí.
Možná odtud pramení má averze.

Nikdo z vás si neuvědomuje nebezpečnost toho, co tady propaguje Bednář!
Multi-kulti trubky všech zemí, spojte se!

Jeďte klidně všichni do Pákistánu, aspoň bude klid...
20. 03. 2013 | 10:51

Martin napsal(a):

Írán i Pákistán musí být krásné země a lidé jsou tam určitě vstřícní. Bohužel je tam i dost šmejdů, na druhou stranu ti jsou přeci všude. Kdyby ty holky někdo přepadnul uprostřed Prahy a ublížil jim ( a to se stává celkem běžně), také by lidi jako pan Doležal tvrdili, že si za to můžou samy?
Když naše mládež chce cestovat po celém světě, je holt větší pravděpodobnost, že se něco někde semele. To ale nezmanená, že by svět byl až tak nebezpečný a bylo by třeba sedět na zadku v jedné dědině celý život. Pokud člověk totiž chce vědět něco o Iránu/pákistánu/jakékoliv jiné zemi, musí si tam zajet, protože informace z médií jsou až neuvěřitelně neobjektivní a překroucené.

Snad se dostanou domů živé a zdravé.
20. 03. 2013 | 10:52

Karel Marynčák napsal(a):

Silvie:

"Jeďte klidně všichni do Pákistánu, aspoň bude klid... " Nebude. Budeme i z Pákistánu navštěvovat aktualne.cz a nabourávat ti tvůj smradlavej klídeček. Muhehe!
20. 03. 2013 | 10:54

blondyna z Londyna napsal(a):

Alena napsal(a):
Violo,
projela jsem několik kontinentů již ve vyšším věku, protože dřív jsem nesměla.
Mám špatné zážitky, ale rozhodně převažují ty nádherné. Vy ale nikdy nebudete vědět jaké.
Je mi Vás líto.
19. 03. 2013 | 19:22
A co takhle se vydat do Mali Aleno? Tam by to ted taky nebylo spatny a ja na rozdil od Violy, bych byla strasne rada, kdybyste se se mnou potom rozdelila o sve zazitky.
20. 03. 2013 | 10:55

Petr Elias napsal(a):

Pane Bednari,

Dekuji za konecne jeden rozumny nazor. Stydim se ze jsem Cech, kdyz ctu vetsinu komentaru. Asi nejlepe by bylo nejezdit nikam, maximalne do Chorvatska.
Na tom miste kde se to stalo jsem dvakrat projizdel z Iranu do Indie, tak jako spousty jinych turistu. Je pravda ze v momentalni situaci bych tam asi nejel. Ale mnohem nebezpecneji nez v techto zemich se citim vecer na Vaclavaku.
20. 03. 2013 | 10:58

stejskal napsal(a):

Smazal jsem dalších několik textů obsahující hrubou nadávku, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 03. 2013 | 11:00

Pavelsan napsal(a):

Objevil se tady výraz " vule lidu", ale mě to spíše pripada jako sjezd "volu z lidu"... Ještě se někdo divi, proč Zeman vyhrál volby?
20. 03. 2013 | 11:00

Martin napsal(a):

Souhlasím s Martinem (tím nahoře).
Většina lidí nevytáhla paty z Evropy a nemá potuchy jak se žije jinde. Názor že svět za branou Evropy je jedno velké nebezpečí, je zastaralý tak o deset až dvacet let.
Dnes je spousta zemí, které jsou považovány za nebezpečné, naprosto bezpečná.
A naopak, ještě ted si vzpomínám na případ, jak na běžné dovolené zadrželi dva kluky v Řecku a soudili je kvůli pár fotkám rozbořeného vojenského plotu. To by se v latinské americe, vietnamu nebo thajsku fakt stát nemohlo.
Prostě lidi co jezdí na dovolenou s cestovkou, protože se bojí si i po evropě vyjet "jen tak" a nedokáží "risknout" ani to že by si na místě našli hotel a taxíka by so k tomuhle tématu fakt neměli vyjdřovat. Nevedí o tom totiž zhola nic.
20. 03. 2013 | 11:00

minatomirai napsal(a):

Pro holky je to fantastická zkušenost, daleko lepší než v Česku, kde kedejaký děda znásilňuje malý holky, incest je celkem běžný a v sousedním Rakousku si tata založil druhou rodinu s vlastní dcerou v podzemí.

Holkám se nic nestane, muslim neznásilňuje, mazlit se s nimi ale také nebude. Aspoň si užijí trochu výšlapů, krásného počasí, třešně budou co nevidět a pokud budou dostatečně chytré, budou si psát zápisky.
Docela jim to přeji, budou mít zážitek, o kterých se většině zde debatujících ani nezdá.
Autor nemusí máít obavy ve Střední Asii, jenom si pamatovat, že i zdejší neskutečná pohostinnost očekává, že se nevyjí celý dům, pokud je člověk pozvaný. Nechá se alespoň trochu peněz jako poděkovného rodinám, které někdy mají opravdu málo i pro sebe, přesto nakrmí hosta jako prvního.
20. 03. 2013 | 11:01

Přidat komentář napsal(a):

http://www.radiohost.cz/cs/m/matragi-blanka

Tohle celé s cestou je pokus jak nevhodně prožít léto, bude to tam horké. Možná by jim Matragi mohla navrhnout rubáš nebo ještě přece jen burku? Jak se vyjadřuje Silvie, to se mi zdá rozumné, i když žádný učený z nebe nespadl, tak ani ty dvě holky ne, jen na ně přišla řada, aby si prožili své peklo. Je to tedy peklo, očistec nebo vstup do ráje k čekajícím zástupům božím i nevěřících. Všechno dohromady.
Alláh karím! (Bůh je šlechetný!), Chajr inšáalláh! (Snad bude dobře!)
20. 03. 2013 | 11:05

Dumling napsal(a):

Silvie

"Jejich ženy jsou pro ně méně, nežli velbloud. Jakou cenu má tedy holka ze západu?"

Já si dovedu představit situace, kdy je velbloud skutečně přínosnější a taky praktičtější. Konec konců, jde o postoje z oblasti, kde se zčásti formovala i naše civilizace a pozůstatky těch postojů, byť překryté pozdějšími nánosy, lze i u nás vytušit.
Docela se divím, že jste z téhle aférky tak vykostěná? Čekal bych od vás realističtější přístup. Uznejte, že je to jednak výborné téma, dobře se tím překrývají nepříjmené problémy, hysterky si při tom přijdou na své, islamofobové si uleví a humanisté se trochu ukážou.
20. 03. 2013 | 11:08

Sun Wu Kchung napsal(a):

..pokud pocítím náhlou touhu se vydat do zemí, kde koza či ovce má větší hodnotu než žena a jsem náhodou příslušnicí "něžného" pohlaví a k tomu navíc blondýna, tak si nechám raději vystelit všechny tělesné otvory azbestem, to dá přeci rozum....jinak samozřejmě souhlasím s autorem článku.....a přeji dívkám brzký návrat z pákistánské reality do virtuálního světa českého fejsbůku a médií....
20. 03. 2013 | 11:10

Pepa Řepa napsal(a):

Martin
Znám jednoho Vašeho jmenovce , který spolu s jedním Anglánem cestu přes Irán i Pakistán absolvoval. I jim šlo několikrát o krk, dá se ledaccos, proč ne? Ale musíte si být vědom rizik, do čeho jdete, zvláště pokud neznáme jazyk jako Sladký farsí.

Takže otázka zní, zda holky nečuměly na Marca Pola a neříkaly si, když on, proč ne my? I když to možná bral Marco jinudy.
Zda si byly vědomy rizika?
Obávám se že ne a vlastním dcerám, z nichž jedna je v Asii víc než u nás, bych to nedoporučil.

Riziko-zvláště u holek-je vysoké. Nemá smysl tvrdit cosi jiného.Jde o to, jak, kde a kdy stát funguje a vykonává své základní funkce.
20. 03. 2013 | 11:12

Bedik napsal(a):

Pro rodiny obou holek to musí být strašné dny, na druhou stranu musím říct, že reakce ve smyslu " Můžou si za to samy!" jsou mnohdy přehnané. Neuposlechly doporučení MZV, jistě. Kolik lidí ovšem nerespektuje dopravní předpisy a my platíme pak jejich léčení, kolik nás stojí pozastavení dotací EU díky jejich rozkrádání politiky? Kolik lidí se pohybuje v noci v rizikových částech měst v ČR a často jsou přepadeni, okradeni i zraněni? Cestuju často a většinou po zemích mimo zájem cestovních kanceláří a musím říct, že nejvíc se vždycky bojím cestou po dálnici na letiště v Ruzyni. Tu nemají na starosti žádní machometáni,ale naši policisté.Efektivita práce stejná asi jako u kolegů v Balučistánu. To je ten náš malý českej bordel, na který jsme ještě hrdí.Věřím ve šťastný návrat holek zpět a přeju rodinám pevné nervy.
20. 03. 2013 | 11:14

Pepa Řepa napsal(a):

Dumpling
No, takovej džamal není laciná věc. Někdy se vyvede víc než Fátima.
A to má jen jeden hrb. Zásoby tuku někdy srovnatelné.
20. 03. 2013 | 11:18

Silvie napsal(a):

Dumling
Máte v podstatě pravdu.
My, islamofobové ,aspoň můžeme říct, že jsme měli zase pravdu...

Humanisti se ovšem asi moc neukážou, pochybuju o tom, že by se Kocábovi s Bednářem, Tožičkou a dalšími multi-kulti aktivisty chtělo do Pákistánu.
Ale budou o tom důležitě řečnit ve stylu - "nesmíme muslimy strkat do jednoho pytle".

Pokud se ty holky vrátí, oklepou se a zase budou hnojit mozky podobně potrefeným fantaziemi o "přívětivých, pohostinných" muslimech...

To je to, co mě vytáčí nejvíc.
Koncentrát blbosti - prokázalo se jednoznačně, že ta oblast je životu nebezpečná, ale chytrolíni budou dál operovat "čecháčky, kteří nebyli dál,nežli v Chorvatsku".
Blahoslaveni chudí duchem.

Ještěže v případě mé dcery rozhodně nehrozí, že by zatoužila po podobných končinách. Naštěstí je zvyklá na komfort na cestách a k muslimům má podobný poměr jako já.
20. 03. 2013 | 11:24

Dumpling napsal(a):

Pepa Řepa

Velbloud se vždycky snáze prodá a člověk kvůli tomu není zase tak nápadný. Takže jsko záloha zdrojů v nouzi je velbloud lepší.
20. 03. 2013 | 11:25

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Možná by bylo fér říci, že na stupnici důležitosti je v muslimském světe rozložení asi takovéto - Muž se kterým je možno obchodovat - Muž - Muž s ženou - Žena s mužem - .... - Žena.
Takže v Iránu jsou k vám lidé pohostinní, ale pokud vaší ženě vypadnou vlasy z šátku, přijde za vámi policajt a řekne vám, ať si ji umravníte. Řekne to muži, ne ženě. A to je Irán, na rozdíl od pakistánských hor, civilizovaná země s určitými kulturními specifiky. Bohužel západaní ženy už samy sebe přesvědčily, že rovnost pohlaví je přírodní zákon...
20. 03. 2013 | 11:25

vasja napsal(a):

Jen jestli ze zdejších dam nemluví závist. Možná aj z některejch hochů.
20. 03. 2013 | 11:26

Jamima napsal(a):

Stupidní obhajoba stupidního nápadu......jinak - na ČT24 včera nějaká mladá novinářka popisovala, jak vypadá příprava na podobnou cestu - půl roku hledá a ověřuje kontakty a průvodce...
20. 03. 2013 | 11:27

Viola napsal(a):

minatomirai

Švýcarská vláda v případě svých unesených občanů v roce 2011 však tvrdila, že platit nakonec nemusela 50 milionů dolarů. Olivierovi a Daniele se prý podařilo v březnu 2012 ze zajetí uprchnout. Během leteckého útoku na pozice Talibanu je totiž převezli na farmu na pákistánský venkov, kde však panoval mírnější režim a švýcarský pár sebral v nestřežený okamžik odvahu k útěku.

takže, co se tenkrát nezdařilo, tak se jim může podařit nyní, tedy že za svou "pohostinnost" budou inkasovat 50 milionů dolarů.
20. 03. 2013 | 11:29

Medikolog napsal(a):

Kde se stala primární chyba?

Dvě multikulti přesvědčené pracovnice či aktivistky neziskovek.. (nepátral jsem zda pro "nepřizpůsobivé nadělení vod hunás" či pro netáhla a sebeurčující se ve všech oblastech kde se středověku říká zítra) si bujaře vyrazily na dobrodružnou cestu za poznáním, těžce vyzbrojené mantrami multikulturalismu a fest obrněné deklaracemi a poučkami o lidských právech; právech visících to volně, bez jakýchkoliv příslušných povinností pro oprávněné, zato plné povinností pro nás - pracujicí povinné..

Tak se o ně nebojme. Jistě si poradí. Bojí se o ně pouze zapeciválení, nemoderní Češi, kteří z nevětraného pelech Střední Evropy xenofobně hledají nepřátelství tam, kde multikulturalisté nalezli pravé přátelství a SVOBODU zasluhující pomoc (samozřejmě, jak jinak, z našich daní).

Vyčkejme jejich návratu a vyčkejme, čím nás překvapí. Tak či onak si většinu soukromých poznatků nechají pro sebe jako know how pro další "neziskové" podnikání jako expertky na Balúčistán.

Lidičky, než se někam vypravíte, dobře si prostudujte DŮVĚRYHODNÉ AKTUÁLNÍ INFORMACE k cílové oblasti. Propagandistické pohádky si nechte ke zpestření ponávratového "prášení" před přáteli. A dobře se před cestou nechte očkovat a pořádně se pojistěte. Život vám byl propůjčen pouze najedinkrát.
20. 03. 2013 | 11:30

mia napsal(a):

bednari poslal by jste tam vasi sestru,dceru? je videt ze vy sam o tom h.... vite.
20. 03. 2013 | 11:34

Dumpling napsal(a):

Silvie

To se ví, že mám v zásadě pravdu. Jelikož zastávám - ale jen částečně - s vámi shodná stanoviska. A to,že lidé nemají jezdit do takových lokalit, zvláště, jde-li o bělochy. A ženské už vůbec ne. Ale taky by neměli příslušníci jiných etnik/náboženství/ras jezdit zase k nám.
Protože platí zásada: "Kdyby Pánbůh chtěl, abychom se s nimi stýkali, neudělal by je jiné".
20. 03. 2013 | 11:34

Viola napsal(a):

Bediku

ale tu jde už o mezinárodní skoro konflikt, když se do toho musí angažovat i prezident. Vytváří se nenávist mezi národy a to díky takovým velmi neinformovaným a nezkušeným qazi-cestovatelkám. Ještě si můžeme myslet, že je to nějaký záměr a že je tam v tomto duchu i někdo schválně poslal.
20. 03. 2013 | 11:36

Dumpling napsal(a):

Viola

"Vytváří se nenávist mezi národy"

Opravdu? Mezi jakými "národy"? Vy víte, co za "národ" jsou ti únosci? Prý je to tam etnicky velmi pestrá oblast.

Prezident "musí"?
Ale kdeže. Ten je jen rád, že se může "zadarmo" ukázat. Jeho demarše nemá žádný efekt, což snad všichni předem víme, dokáže stejné nic, jako Schwarzenberg v roli operetního ministra zahraničí. Pokud tam není možnost poslat komando podpořené bezpilotními letouny (a to pochopitelně nikdo neudělá), pak je nejlepší pověřit tím Duku a Halíka, ať se kvůli tomu modlí.
20. 03. 2013 | 11:43

Madison napsal(a):

Po přečtení dosavadních diskuzních příspěvků jsem dospěl k poznání, že národ je rozdělen zrovna tak, jak tomu bylo při prezidentských volbách. Část preferovala knížete, další zase ty ostatní, včetně těch, kteří ve volbách neuspěli. Na tomto blogu je hodně lidí, kteří cestu těch děvčat odsuzují a také hodně, kteří ji téměř schvalují anebo jen bagatelizují vznik všech možných nepříjemností, provázejících cestování do těchto končin. Těm děvčatům se stalo to, co se dalo vcelku i očekávat. V uvedené zemi se potuluje spousta různých ozbrojených individuí, kteří si říkají povstalci. Mohou to být i různí dobrodruzi ze všech koutů světa. Co asi lze očekávat od těchto lidí? Deset ozbrojených tzv. rebelů má v rukách dvě mladé bezbranné holky. Pokud se děvčata vrátí mezi civilizaci, tak pravděpodobně budou velice použité, jak již napsal někdo přede mnou. Možná že s tím i holky počítali, kdo ví? Pokud skutečně hledali dobrodružství a adrenalin, budou toho mít asi plné zuby.
20. 03. 2013 | 11:46

minatomirai napsal(a):

Naštěstí je zvyklá na komfort na cestách a k muslimům má podobný poměr jako já.
-------------------------------------------------------------------------------
Stejně jako její mama si užene děcko s Italem, který prodává cappuccino u dálnice a potom bude pobírat sociální dávky v Česku, až ji ten její Ital stejně jako to udělal tata mamě vykopne. Třeba bude holka o neco málo chytřejší a o mamě si myslí svoje.
20. 03. 2013 | 11:48

Silvie napsal(a):

Dumpling

V tomto ohledu se příkladně shodneme.
Já osobně zastávám ještě poněkud razantnější postoj - sama nejezdím do zemí, jejichž systémem, náboženstvím a porušováním všech lidských práv (speciálně práv žen) pohrdám!
Pokud by domorodci z uvedených krajů recipročně nenavštěvovali Evropu, byla bych nadmíru potěšena.
Nepohoršuje mě ani tak to, co se stalo těm dvěma trubkám, protože ony dobrovolně! vlezly na cizí území, ale značně mě točí případy znásilňování, loupežných vražd a další závažné kriminality páchané těmito etniky na území EU.
20. 03. 2013 | 11:49

Michaela Mejsnarová napsal(a):

Čte vůbec někdo před cestou tyto informace? http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/pakistan/cestovani/other.html
To opravdu holky nemohly jet jinudy přes Pákistán a vyhnout se provincii Balúčistán, kam není vůbec doporučeno cestovat?
20. 03. 2013 | 11:50

Silvie napsal(a):

minatomirai
Pořád lepší Ital prodávající cappuccino u silnice, který dokáže zplodit krásné dítě, nežli chudák, co si musí adoptovat černoušky a je radikálním vymeteným islamistou.
Že se neodstěhujete někam do Iránu nebo Pákistánu?
20. 03. 2013 | 11:51

Joe Salamandr napsal(a):

Jsme ve svobodné zemi,čili můžeme svobodně diskutovat a polemizovat třeba o tom, kde je bezpečno,kde je méně bezpečno a kde je nebezpečno. Jako válečný veterán,jsem problém "našich holek", rozebíral s kamarádem, vojákem US NAVY. On v té oblasti(narozdíl ode mne) byl a jeho názor je v celku logický."Nejmenší riziko překonat tu oblast je v noci, avšak tajně, po neoficiálních cestách, v těžkém terénu. V opačném případě,na běžné, nejčastěji používané komunikaci,tě v případě budou-li chtít unesou i třeba z obrněného transportéru". Pan blogař Ondřej Bednář, vyjádřil svůj názor,pramenící z velké naivity a neznalostí. Nuž zřejmě měl zatím jen pořádnou dávku štěstí. Dle mých zkušeností, je mi názor JXD (bez ohledu na jeho exotickou osobnost)mnohem bližší, blížící se pravdě, mající reálný základ. Lidské myšlení a ženská logika,jsou pro mne mnohdy těžko pochopitelné. Jistá válečná reportérka(teď dělá také charitu), byla ve válce v Čečensku a natáčela uprostřed největších bitev. Kolem ní, padali mrtví....,nejen vojáci, ale i civilové, matky s dětmi nevyjímaje. Když jsme se setkali v Praze,zašli jsme na kávu a ona mne po cestě zarazila: "Jsi normální? V noci jít po spodku Václaváku?To může udělat jen šílenec!" Možná, že holky (Hanča a Tonča) by se v noci rovněž vyhly Václaváku, kde je pro našince skutečně nebezpečno, ovšem tam kam vyrazily, je nejméně stokrát nebezpečněji.
20. 03. 2013 | 11:52

Luďka napsal(a):

Silvie napsala:
"Možná bude pro společnost prospěšnější (ač to zní cynicky), když se ty dvě holky nevrátí. Zachrání to možná život mnoha dalším naivním turistům."

Jste normální paní Silvie?
20. 03. 2013 | 11:53

Klára napsal(a):

Naprostý souhla s autorem, jsem ráda, že má někdo konečně stejný názor jako já.
20. 03. 2013 | 11:53

Vandal napsal(a):

Medikolog
tak, tak, správně, palec nahoru. Neuvěřitelné pindy hlupáků, omlouvajících stupiditu na kvadrát. To, co se stalo, je přece důkaz nadevše, tak nevím, o čem ještě melou? A že se to nestalo poprvé, kolikrát ještě se to musí stát, než tito blbi prohlédnou?
20. 03. 2013 | 11:54

Silvie napsal(a):

Luďka
Nevytrhávejte věty z kontextu, prosím.
Jistě , jsem mnohem normálnější, nežli ti, kteří tady meldují o "bezpečnosti" těchto zemí a dávají návod k následování.
Multikulturalisté nás přivedli tam, kde dnes jsme...
20. 03. 2013 | 11:59

minatomirai napsal(a):

Pořád lepší Ital prodávající cappuccino u silnice, který dokáže zplodit krásné dítě, nežli chudák, co si musí adoptovat černoušky a je radikálním vymeteným islamistou.
-----------------------------------------------------------------------------
Etiopané rodí krásná děcka, dvě mám a k tomu dvě další vlastním přispěním. Jedině v Římě jsou dobře vypadající lidi, co se italské krásy týče, a ta se týká té ženské části. Ten mužský zbytek kdekoliv jsou krátký nohy, dlouhý trupy a ruce, býška pod 175cm max. Je mi jasné, že tady neprohlásíte, že máte doma děcko, které můžete vyvádět bez obav jenom v noci a do odlehlých míst a že je to celá mama, která sedí přes den u počítače a nasírá se.
20. 03. 2013 | 12:00

Dumplingfihgce napsal(a):

Silvie
"sama nejezdím do zemí, jejichž systémem, náboženstvím a porušováním všech lidských práv (speciálně práv žen) pohrdám!"

To je velmi správné klritérium, snažím se jím též řídit, i když si tím radikálně omezuji možnost cestování, protože musím vynechávat Polsko, Chorvatsko, Postsovětská územi, islámské země, USA, GB, Israel, Palestinu, Turecko, JAR... člověk by se nemohl téměř podívat ani Na Moravu.
20. 03. 2013 | 12:05

Joe Salamandr napsal(a):

Jistý Maurice Meyer, přeplaval s manželkou (bez úhony)krokodýlí řeku. Novinářům na břehu pak říkal, že to bylo naprosto v klidu a pohodě a doporučil "ten adrenalin" každému. Těžko říct, kdo doporučil těm holkám takovou anabázi.
20. 03. 2013 | 12:05

Jirka napsal(a):

Naivní autor patrně intepretuje poměry, které zná z bývalých asijských zemí Sovětského svazu. Kluk si prostě není schopen připustit, že minimálně 70 let ruského vládnutí v této oblasti přineslo těmto zemím jistý stupeň evropské civilizace. Včetně potlačování muslimské náboženské zaslepenosti.
Ale Afghánistán, Pakistán a velká část Indie civilizačně zasaženy zdaleka tak nebyly. Proto je v Indii každou chvíli nějaká žena znásliněna a občas i zavražděna. Holky budou moci mluvit o štěstí, když je jako pohledné bělošky únosci výhodně prodají někam jako sexuální pracovnice. A budou právě sloužit jako příklad pohostinnosti pro bohaté návštěvníky ze Západu - jako vyšší úroveň pohostinnosti.
Ze čtení článku autora jsem nabyl dojmu, jako by informace o jejich únosu byla nepravdivá. Asi jako řeči, že jejich strážce si je jakou dobrý kšeft vyhlédl již při nastupování do autobusu a zavolal mobilem únoscům. Proto také s nimi seděl vpředu autobusu, aby je rychle mohli vyvést a určitě zařídil, aby se zavzadla dala na střechu tak, aby šla snadno a rychle sundat. Každý si prostě otřebuje nějak přivydělat. - Ale třeba autor nebyl ani v Egyptě, aby se dozvěděl jak za bakšiš od průvodce pro strážce u pyramid návštěvníky nejsou obtěžováni bezpečnostní kontrolou.
20. 03. 2013 | 12:08

Lukáš napsal(a):

Tak já nevím. Na jedné straně jsou lidé na východě pohostinní, ale na druhé straně nikdy nevíš, kdy tě přepadnou nějací lotři. Ale koneckonců, to se děje všude. I tady v Česku. Ale při vší své snaze o vyvážený pohled si stejně neodpustím aspoň trochu toho pohrdání a zlořečení na adresu cestovatelek. Je to vnitřní boj. Na jedné straně je mi jasné. že člověka můžou okrást a podřezat třeba i v Londýně, Paříži, či v Praze, ale na druhé straně ten Pákistán je daleko, viděl jsem z něj jen to, co mi dala před oči média, to jest vyprahlou zemi, řeku Indus, která ani nedoteče do moře protože je z ní voda odváděná do zavlažování půdy, a podivné lidi s hadry na hlavě, kdy každý má jeden kalašnikov v ruce, další za pasem a ještě jeden na zádech. Při takhle malé informovanosti si pak schutí řeknu něco v tom smyslu: "Co ty baby čekaly, že se stane?" No ale jak říkám, přepadnou a unesou vás i v Praze. Tak proč ne v Balúčistánu.
20. 03. 2013 | 12:10

Silvie napsal(a):

Jeden pro místního islamistu:
Zemřel muslim a dostal se před nebeskou bránu. Byl velmi rozrušen, protože celý svůj život toužil po setkání s prorokem Mohamedem. Došel až k bráně a tam narazil na muže s plnovousem.
"Ty jsi Mohamed?" zeptal se.
"Nikoliv, synu, já jsem Petr. Mohamed je výš," řekl muž a ukázal k opodál stojícímu žebříku vedoucímu do oblak..
Rozradostněný, že Mohamed bude výš než Petr, začal muslim rychle stoupat vzhůru skrz mraky, až v další místnosti objevil jiného muže s plnovousem.
Opět se zeptal: "Ty jsi Mohamed?"
"Já jsem Mojžíš, Mohameda najdeš výš."
Unavený, ale se srdcem plným radosti pokračoval muslim ve stoupání po žebříku, až dospěl do další místnosti, kde byl opět muž s plnovousem.
"Ty jsi Mohamed?" zeptal se ho s hlasem plným naděje.
"Ne, ne, já jsem Ježíš, za Mohamedem musíš výš."
Vyčerpaný muslim začal v toužebném očekávání znovu lézt do mraků. Mohamed je výš než Ježíš! Stoupal stále výš a výš, až konečně dorazil do obrovské místnosti, kde seděl statný muž s obroským běloskvoucím plnovousem.
Sotva popadaje dech svalil se muslim vedle něj a zasípal:
"Ty jsi Mohamed?"
"Ó ne, můj synu, já jsem Bůh. Ale vypadáš vyčerpaný, nedal by sis kávu?"
"Ano, prosím, můj pane."
Bůh se podíval za něj, tleskl a zavolal:
"Hej, Mohamede, dvakrát kafe. A fofrem!"

************************
20. 03. 2013 | 12:12

Clouseau napsal(a):

Monty Python: Zneužíváte značku Monty Python. Zde máte odkaz na článek jednoho z členů Monty Python, cestovatele Michaela Palina, nazvaný "Pakistan is as safe as London" (http://www.contactmusic.com/news-article/pakistan-is-as-safe-as-london.-says-michael-palin)

"He claims, by listening to all this official advice, individual people are losing the chance to experience the world for themselves. I think there is a tendency now since 9/11 to marginalise countries, to polarise countries to those that you can trust and those that you can't. I think it is as safe here in Pakistan as you are in London in many ways. Obviously you have to take precautions if you go to certain areas, but as far as we are concerned, we have had nothing but help and cooperation."

"I think not only are people missing a very beautiful and very interesting country, but if we are being polarised by governments to stay away from each other, then we don't get a chance to learn from each other."
20. 03. 2013 | 12:13

Zdena napsal(a):

jo, to zase autor ulítl... když se JXD tolik nýlí a Bednář má pravdu, jakto, že se ty holky ztratily ?... v té pohostinnosti ? v tom bezpečí ? Je to plácání kvůli plácání a kvůli hanobení JXD. Asi osobní spory....
20. 03. 2013 | 12:16

Martin napsal(a):

Silvie je mi líto vaši dcery, že vyrůstá pod výchovou člověka, jako jste vy......a to říkám bez urážky a naprosto upřímně.....

Tento princip přenášení předsudků z (velké části) čechů udělal tu verbež, kterou bohužel dnes jsou...
20. 03. 2013 | 12:24

Lukas napsal(a):

Lidi Lidi... nezlobte se prosím za to co zde napíši ale půjde to hezky od srdce. Nejsem nejstarší, je mi pouhých 22 let ale mám spoustu známých kteří na blízkém východě žijí, znám několik lidí co byli na misích v Afghánu apod. a z toho co od nich slýchám je jasné, že jde o naprosto odlišný svět. TADY v této debatě každý píše takové věci, jakoby byl sám "zdejším". Jasně že ty země jsou nebezpečné! Není to žádný blábol, žádná nafouknutá bublina! jejich země, jejich... kultura je diametrálně odlišná od té naší evropské a nikdo z Vás není sto pochopit jak ti lidé smýšlí. Jediné co je fakt a ten platí po celé zemi a týká se všech lidí na planetě je ten, že tu jsou lidé zlí, hodní, hamižní... prostě špatní i dobří. někde je jich víc, někde míň a ty holky věděly kam jedou. Jak autor podotknul, cesta, kterou zvolili je velmi frekventovaná. Ano, je zde jisté riziko ale NENÍ tak velké, aby se pár evropanů/evropanek mělo této trase vyhnout! Tady je to samej chytrák a la "po bitvě je každej generál" aneb. "já bych tak blbej nebyl". Hovno (s prominutím)! Je to moc smutné a doufám že se holky vrátěj v pořádku.

PS: Většina z Vás vidí muslimy jen jako bandu hloupejch věřících teroristů kteří chtějí jen a pouze zkonzumovat náš "perfektní" svět. Někteří by jste nejraději prohlásili cestování do "nebezpečných lokalit" za protizákonné, či dokonce trestu hodné (tak to sorry ale nežijeme v letech kolem 68. a pokud toto někdo uzná za vhodné pak je to imbecil který poruší základy lidských práv a svobod).
Podle mého autor moc hezky vyjádřil svůj názor na hlupáky kterými se i tato debata jen hemží. A holky - ano, měly prostě smůlu. Nikdo neví (tuším) proč vzali zrovna je, proč zrovna tenhle autobus ale kurva stalo se. Místo toho nadávání na jejich hloupost který je mimo jiné fakt odporný by jste se měli modlit za jejich bezpečí!
20. 03. 2013 | 12:29

vdfreferent napsal(a):

Celou tu událost vnímám jako důkaz naivity těch holčin, vyplývající z neznalosti tamního prostředí a kultury. Ale neodsuzoval bych je nikdy zato. Je to o životních zkušenostech a vlatní iniciativě si těch faktů zjistit co nejvíce. Naprosto podcenily tamní prostředí. Takže je to hloupost a naivita? Určitě. Nebyly tam pracovně ... Je to jako vstoupit na tenký led a těšit se z adrenalinu ... proboří se? Neproboří? Vždyť u nás máme ten led tak tlustý ....
20. 03. 2013 | 12:38

Kropáček Josef napsal(a):

Já nemám problém s tím ,že někdo někam cestuje a láká ho to .Kdo chce kam pomozme mu tam . A je jedno jestli neznám nebezpečí těchto zemí ,protože tam nepojedu . To by měli znát ti co tam chtějí jet . Co mě vadí ,že něčí problém potom chceme řešit ,pomáhat ,politici se předhánějí jak se ukázat. Proč pomáhat těm co se dostali do problémů protože chtěli dělat něco nestandartního . Je mě líto děvčat a jejich rodičů ,ale nepřichází ta starost pozdě a ještě chtít ,aby to vyvolávalo soucit.Přitom kolik neštěstí a těžkých chvil prožívají třeba nemocné děti tady doma a ti volbu neměli a nemají . Tam ten soucit a pomoc je mnohem důležitější ,ale to by naší politici a úředníci se tolik nebodovali ,protože je to jejich práce a tu mnohdy tak dobře nedělají. A co bychom dělali kdyby podobné cestovatelské nápady mělo třeba třicet procent naší populace tak bychom museli zavédst ministerstvo pro vyhledávání a návratů našich občanů. Bylo by to třeba na úkor přídavků na děti, důchodců ,zdravotní péče. Vím je to přehnané ,ale demokracie neznamená nezodpovědnost.
20. 03. 2013 | 12:39

Joe Salamandr napsal(a):

Lukáši! Neuraž se,nemyslím to zle, ale závidím Ti Tvoji naivitu, tu nezkaženost přílišným věděním. Zároveň je z Tvého příspěvku patrné,že jsi empatický a slušný kluk, což jsou pro mne veledůležité atributy lidství. Jen tak pro zajímavost, vytiskni si svůj příspěvek a ulož jej na 5-8 let do šuplíku. Poté si ho přečti a budeš sám nad sebou kroutit hlavou a ptát se sám sebe: " Kde jsou ty sny, kterým jsem tehdy věřil?"
20. 03. 2013 | 12:41

Joe Salamandr napsal(a):

Pane Kropáčku, dodatečně gratuluji k svátku a rovněž k tomu, co jste napsal. Naprostý souhlas. Pomoc by potřebovali více ti, co neměli právo volby a jsou v průseru......, vážně, pěkně jste to napsal.
20. 03. 2013 | 12:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Salamandře,

je mi dvaapadesát let, projel jsem kus světa a mám podobný názor jako pan Lukas. Myslíte, že z toho též za pět až osm let vystřízlivím :-)

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 12:46

angie napsal(a):

Konečně normální názor v tom humbuku, který se kolem únosu semlel, je vidět, že autor, na rozdíl od JXD, skutečně ví, jak to v těch zemích chodí. Vždycky mě fascinují takoví ti chytrolíni, kteří se strašně podivují, jak člověk může jet do Pákistánu, Egypta, Ruska, Turecka, Tádžikistánu, Iránu... a do spousty dalších zemí - když je to tam přece tak strašně nebezpečný, zrovna včera přece v televizi ukazovali, že tam zase někoho unesli... Přijde mi to podobná logika jako - jak můžete jezdit autem, když je každý den na silnicích tolik nehod? :-)
Mimochodem, včera jsem se vrátila z Mexika, cestovaly jsme tam, dvě ženský. Taky mi doma před odjezdem spousta známých tvrdila, jak to je nebezpečný. Neměly jsme sebemenší problém. Ano, mohl nás tam někdo přepadnout a znásilnit. Jenže to mě může v Praze, když jdu po setmění parkem u Hlavního nádraží, taky...
20. 03. 2013 | 12:52

Joe Salamandr napsal(a):

Pane Stejskale! I Vám gratuluji! A rovněž Vám závidím,že jste měl životní cestičku vysypanou růžovými květy. Většině lidí, se prožít si spokojeně a v poklidu půlstoletí života nepodaří. Přeji Vám, abyste se mohl i nadále na svět jen usmívat a abyste ty růžové brýle nemusel nikdy sundat. Já mám bohužel docela opačné zkušenosti i když kdysi, jsem platil také za velkého optimistu a na studiích dokonce za komika. Můj balvan optimismu, byl však už rozemlen na prach a vítr ten prach odvál. Já už smrti (nejednou) koukal do očí a jen náhodou, tady ještě jsem. Budiž Vám přáno.
20. 03. 2013 | 12:54

Joe Salamandr napsal(a):

Angie, Vy jste přesně ten případ, co jsem výše popisoval ( o mé kamarádce- válečné reportérce) :-) :-) :-)
20. 03. 2013 | 12:58

Viola napsal(a):

Pane Stejskale, nejste blond a nejste slečna 25 let.
Možná že byste mohl navrhnout panu sedláčkovi, aby napsal nějaké své zážitky z cest, byl třeba v Egyptě a mohl by tu ekonomickou a hospodářskou část vynechat.
20. 03. 2013 | 13:00

Václav Kokoška napsal(a):

....z mého pohledu do budoucna by měla Česká vláda vyhlásit, že žádný prachy nikdo nedostane a o ničem se nikdy s nikým jednat nebude. To by mělo stačit k tomu, aby se příště nikdo, kdo nesedí v tanku a není doprovázen rotou výsadkářů, nepokoušel přejet autobusem íránsko-pákistánskou hranici a jí podobná místa na planetě. Mně by to jako argument stačilo. Kdo chce meditovat, at jede autobusem bývalého ČSAD do Velehradu. Riziko žádné, utrpení stejné. Jinak, těch děvčátek je mi líto a souhlasím, že potřebují pomoc. Dám co mohu, ale šel bych za těma, co vysolí na dřevo 8mega jako nic např. Honzovi Fišerovi v kampani. Kolik by tak dali těm dvěma chudinkám?
20. 03. 2013 | 13:01

Kropáček Josef napsal(a):

Angie já souhlasím jen když by vás znásilnili v Praze byl bych naštvanej ,že není u nás dostatečná bezpečnost ,ale pokud se to stane jinde je to už Vaše volba a Vaše rozhodnutí a důvěra v tamnější úřady a pak já necítím potřebu soucitu. A v tomto případě je to v rukách rodiny a sympatizantů jak a kolik pomohou a nejsem pro pomoc státu .
20. 03. 2013 | 13:02

Marina napsal(a):

Vidím Ondřeji,že jste nějak moc pobral rozumu.Pokud je tam tak bezpečno,tak proč tam nejdete taky se podívat ? Já bych tam osobně nikdy nejela,protože vím co je to za pakáš a přítel by tam taky nejel a to je chlap.Každý normální člověk ví co je to za lidi a to se nemusím nikoho ptát zda tam jezdit.Jinak nikoho nenapadlo,že nešlo o nešťastnou náhodu,ale někdo klidně mohl holky udat,jak by někoho napadlo,že tam zrnova někdo pojede,aby tam stál a čekal na autobus.Klidně to mohl být ten policista a pak řekl,že je někdo unesl,aby měl čisté svědomí a nebo to mohl být jiný policista či úplně někdo jiný.Ale sedět u pc a psát co a jak bylo a že neměly tam holky jezdit či měly jet jinudy nikomu nepomůžete.To raději nechéjte těm lidem co tomu rozumí a ví co mají dělat.Raději se věnujte své činosti a svým rodinám a rodinám těch dívek popřéjte úspěchy ,aby se děvčata našly a vrátily domů,protože takovým šméjdům moc nevěřím,že je budou chtít vrátit,jsou to krásná děvčata a mladá tak proč je neprodat jinam,že.Inu končím diskuzy a jdu se věnovat své rodině.
20. 03. 2013 | 13:03

Gru napsal(a):

Joe Salamandr

Nenechte se opít rohlíkem. Optimismus páně Stejskala nepramení z jeho osobních prožitků a jejich zpracování. Je to onen optimismus, který nazývali marxisté "historickým optimismem", tedy radostný postoj režimního novináře, indukujícího za plat masám radostnou náladu. Zcela v duichu prohlášení preztidentů Klause a Novotného, že nyní žijeme v nejlepší době celé historie, s radostnými vyhlídkami.
20. 03. 2013 | 13:04

blondyna z Londyna napsal(a):

Petr Elias napsal(a):
Pane Bednari,

Dekuji za konecne jeden rozumny nazor. Stydim se ze jsem Cech, kdyz ctu vetsinu komentaru. Asi nejlepe by bylo nejezdit nikam, maximalne do Chorvatska.
Na tom miste kde se to stalo jsem dvakrat projizdel z Iranu do Indie, tak jako spousty jinych turistu. Je pravda ze v momentalni situaci bych tam asi nejel. Ale mnohem nebezpecneji nez v techto zemich se citim vecer na Vaclavaku.
Elias,
jako spousty jinych turistu? Opravdu? Ze jste je projizdel 2x a nic se vam nestalo, jeste porad neznamena, ze jsou ta mista bezpecnejsi nez vecerni Vaclavak, nehlede na fakt,ze sam pisete "v momentalni situaci" ???? to je co? A na tom Vaclavku "operuji bili" a nebo nase mensina a soudruzi ze Stredniho vychodu, komu spodni Vaclavak patri? A pokud bych si mela za sebe vybrat mezi spodnim Vaclavakem a nebo prechod z Iranu do Balucistanu, tak 100x radeji Vaclavak...
20. 03. 2013 | 13:04

angie napsal(a):

Joe Salamandře, to jako ve smyslu, že v Mexiku je stokrát nebezpečněji než v Praze u hlaváku? Pokud ano, tak s tím nemůžu souhlasit - je fakt, že jsou v Mexiku nebezpečná místa, ale říct, že je to nebezpečná země, to je příšerně zjednodušující.
20. 03. 2013 | 13:05

Martina napsal(a):

Jinak asi jste nikdo neviděl film bez dcerky neodejdu ... Prvně se podívéjte na film a pak píšete.
20. 03. 2013 | 13:07

Joe Salamandr napsal(a):

GRU!

Výborně! :-) :-) :-) O tom byl každý novoroční projev všech soudruhů prezidentů :-) :-) :-)
20. 03. 2013 | 13:08

Silvie napsal(a):

Martin
Mou dceru litovat nemusíte, té hrozí maximálně to, že najde nějakého toho švába v hotelové koupelně nebo se spálí na pláži.

Litujte rodiče těch trubek.
Měla jsem možnost pobýt několik měsíců v Brazílii, ale právě proto, že jsem zodpovědná vůči sobě i dítěti, jsem to s díky odmítla.

Dáma, jež se tady chvástá tím, že přežila bez úhony cestu po Mexiku (zřejmě na vlastní pěst) ,je mi opravdu k smíchu. Má pocit nesmrtelnosti a bude osud pokoušet tak dlouho, až se jí něco ošklivého stane. Mexiko je jednou z vůbec nejnebezpečnějších zemí s nejvyšší kriminalitou na světě. Měla takřečeno z prde.. štěstí - o bezpečnosti země to nevypovídá vůbec nic.
20. 03. 2013 | 13:09

Evik napsal(a):

Sdílím stejný názor jako JXD a souhlasím i s Lukášem. Jsem toho názoru, že Hanka a Tonča byly prostě nerozumné a lehkovážné. Argumentace, že holky při cestování nic nepodcenily, vše dobře zvážily a že mají prostě jen strašnou smůlu......No nevím, tato argumentace ve stínu toho co se skutečně stalo (únos za bílého dne) moc neobstojí.
Tak tedy dobře, jestli opravdu všechno dobře zvážily a byly na cestu dobře připravené a nic nepodcenily, tak určitě musely zvážit i riziko únosu a riziko toho, že toto své dobrodružství draze zaplatí. V těchto končinách riziko únosu je poměrně vysoké. Holky přesto byly ochotny toto riziko podstoupit. Jejich rozhodnutí bylo dobrovolné a svobodné a hlavně naivní a hodně a hodně riskantní. Pokud holky zvážily všechny rizika, tak pak jasně a dobrovolně riskovaly to, že se nadobro ztratí, že je někdo zabije, že budou uneseny.
Holky teď tedy jen sklízí to co si sami způsobily. Podnikly nemalé riziko a to i přesto, že dobře věděli, že tato oblast není pro ženy vůbec bezpečná. Pro ženy samostatně cestující je to doslova hazard s vlastním životem. Ano to co se stalo může způsobovat vlnu lítosti, soucítění, ale i naprosto opačné emoce.
Jestli je mi holek líto? Ne ani trochu. Mají jen to co sami byly ochotny podstoupit a riskovat. Líto je mi jen jejich rodičů. Zabránit riskantní cestě dospělému potomstvu asi moc dobře nešlo. Strašná pak pro rodiče musí být ta nejistota co teď s holkami je. Jestli ještě žijí, jestli je ještě někdy vůbec uvidí.
20. 03. 2013 | 13:11

Joe Salamandr napsal(a):

Angie! Nene! Vy jste se vyjádřila v souladu s bloggerem(stran bezpečnosti hranic Irán-Pakistán). Mxico je bezva, když víte kam a kudy :-) Rozhodně nepoměrně bezpečnější, než právě ta výše zmíněná hranice.
20. 03. 2013 | 13:11

šárka napsal(a):

O tom jestli se domů dostanou či nikoli nemá cenu spekulovat.
Ovšem váš výrok "bez úhony" to snad nemůžete myslet vážně!
20. 03. 2013 | 13:13

Silvie napsal(a):

Joe
To máte marné.
S multikulturalisty a nezodpovědnými individui nehnete,přestože máte zřejmě mnohem výživnější zkušenost. Oni přece "neměli žádný problém", když jednou byli dva týdny s cestovkou někde v Egyptě.

Taky jsem pro ,aby se pomáhalo zásadně jen lidem, kteří svému neštěstí nešli aktivně naproti.

Je-li Pákistán bezpečný, proč ten mediální humbuk? Holky mají,co chtěly.
Obohacují se.
20. 03. 2013 | 13:15

Dumpling napsal(a):

Marina

"Klidně to mohl být ten policista a pak řekl,že je někdo unesl,aby měl čisté svědomí a nebo to mohl být jiný policista či úplně někdo jiný."

Svatá pravda. Buďto to byl on, nebo to byl někdo jiný. Jináč to fakt ani být nemohlo.
"nevěřím,že je budou chtít vrátit,jsou to krásná děvčata a mladá tak proč je neprodat jinam"

Chyba lávky. Děvčata budou krásná jen velmi krátkou dobu. Už tu padlo srovnání s velbloudy, ti vydržejí v kondici až 50 let, jsou tedy obchodně mnohem výhodnější.
20. 03. 2013 | 13:16

angie napsal(a):

Silvie, vy jste naopak spíš k pláči... Tahle omezenost je přesně to, co mě strašně štve a provokuje. Vy jste v Mexiku byla, že víte, jak je ta země nebezpečná? Jo aha, oni to říkali v televizi, že jo? Jo, cestovaly jsme tam na vlastní pěst, s cestovkou se země moc poznat nedá... Je fakt, že v okrajových částech Mexico City bych se po setmění neprocházela - ale jak jsem psala, taková místa jsou i v Čechách.
20. 03. 2013 | 13:16

Pepe Montana napsal(a):

Jakým právem je tu tolik lidí uráží ? Kolik jste už přispěli peněz nebo poskytli kontaktů na někoho, kdo by mohl pomoct, že cítíte potřebu jim vynadat do blbých krav? Typičtí Češi.. budu zvracet.
20. 03. 2013 | 13:18

Kropáček Josef napsal(a):

Angie, nic nelze paušalizovat.I okolnosti mají svůj dopad. Ty děvčata jsou hezké mladé pak to nebezpečí je o mnohem větší a jejich zkušenosti menší a pak se to nebezbečí znásobuje . To jako kdybych v Africe šel kolem lvů a tahnul za sebou syrové maso a říkal jsem si vše je vpohodě všíchni říkali ,že tu projeli ,ale bez toho masa. Kdyby unesli mě asi by to bylo kvůli penězům u těch děvčat těch důvodů může být mnohem více.Ještě jedno lze jen si přát ,aby se vrátili a co z nejmenšíma ztrátama.
20. 03. 2013 | 13:18

stejskal napsal(a):

Pane Salamandře,

proč myslíte, že jsem půlstoletí života prožil v poklidu? Z čeho usuzujete, že se na svět dívám růžovými brýlemi? Co víte o mém životě (pan Gru nic vědět nepotřebuje, stačí mu víra, že ví, ale u Vás by mne ty odpovědi docela zajímaly)?

Vy jste se už smrti (nejednou) koukal do očí a jen náhodou tady ještě jste? To je od Vás ale nezodpovědné, tedy to dívání. Přinejmenším stejně jako v případě těch děvčat.

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 13:18

Joe Salamandr napsal(a):

Prakticky všechno co zde řekneme k osudu těch dívek,jsou jen pouhé spekulace. Pokud je unesli zvrácení úchylové, pak holky ještě žijí-respektive přežívají. Proč by je zabíjeli a pak sháněli k ukájení svých úchylek nové holky? Pokud je prodali do otroctví, je to podobné. Myslím si, že holky žijí, ale nadějné vyhlídky nemají, pokud na nějakou náhodnou stopu nenarazí vojáci....., tu a tam se daří nějaké povstalce odchytit a ti pak ve snaze zachránit si vlastní kůži, rádi zpívají. Jenže.....,vše je věc náhody a momentální situace.
20. 03. 2013 | 13:20

Silvie napsal(a):

Evik
V televizi mluvila příbuzná jedné z obětí.
Celá ta "zodpovědná příprava na cestu" spočívala prý v tom, že si pohovořily s jednou pipkou, která Pákistánem kdysi projela.

Taky necítím žádný extra soucit.
Něco jiného přece je, když turisty zasáhne živelná pohroma, kterou nelze předvídat nebo jsou obětí násilí v některé z civilizovaných zemí.
Tento hazard stát nesmí podporovat z peněz daňových poplatníků.
Nechť se přimluví Zeman s Kárlem a tím to hasne.
20. 03. 2013 | 13:20

angie napsal(a):

Joe Salamandře, díky za vysvětlení. O bezpečenosti íránsko-pákistánské hranice mám jen zprostředkované informace, takže nechci tvrdit, jak hodně (ne)bezpečné to tam je. Šlo mi spíš o to, že podle spousty komentujících by člověk nemohl vycestovat nikam, protože všude je nebezpečno... A že Mexiko je bezva, to můžu potvrdit :-)
20. 03. 2013 | 13:21

Lukas napsal(a):

Joe, jasně, chápu Vás ale když už mi to chcete vymluvit tak fakty prosím. Ani nevím o čem konkrétně mluvíte a to, že jste dejme tomu o několik dekád starší z Vás bohudík nedělá vševědoucího. Už pár let studuji tamní kulturu a jestli jste si nevšiml, tak jsem nepsal nic ve smyslu "Alláhova země Svatá budiž mou spásou nekonečnou, moudrostí věčnou a vším dobrem kypící zahrady Boží nechť se stanou turisticky vyhledávanou atrakcí plnou zajímavých zážitků...". Podívejte, mladší člověk často vidí mnohem jasněji než jiní (starší), zaslepení svými zkušenostmi, předpojatostí a jasnou vidinou světa, o kterém víte své a tuto vidinu nehodláte za nic vyměnit už jen proto, že vám tak velí vaše Ego, či vaše se zkušeností přicházející touha mít co nejčastěji pravdu ovládaná vaším Id. Já neříkám, že se nemýlím v tom co jsem napsal. Přesto mi přijde že i Vy patříte mezi ovečky ovládané masovými médii našeho konzumního světa. Takže, pane Joe Salamandro, ať už jste kdokoliv :), preferoval bych aby toto nebylo bráno jako urážka ale věc k zamyšlení. Váš postoj zdá se být poněkud... "starověký". Asi opravdu nemáte rád muslimy, což na jednu stran chápu. Na druhou stranu však nevidím jako řešení absolutní embargo států blízkého východu (což z mnoha příspěvků zde plyne). Ale prosím, zajímalo by mě, co si doopravdy myslíte?
(Vše bylo myšleno v dobrém a možná máte i v něčem pravdu ale rád bych věděl co máte konkrétně na mysli... říct, že jsem naivní může kdokoliv ale pokud to něčím nepodložíte jste pro mě jen člověk, který rád dává najevo kolik toho má za sebou).
20. 03. 2013 | 13:22

Joe Salamandr napsal(a):

Pane Stejskale!
Pokud byste pozorně četl, tak byste věděl, že jsem válečný veterán......., čili jsem se z důvodu rozkazu mnohdy vyskytoval ve špatnou dobu, na špatném místě. Byl jste voják? O rozkazech se nediskutuje. Ty se snaží voják splnit.
20. 03. 2013 | 13:23

Silvie napsal(a):

angie
Ne, ale byl tam pracovně můj muž (jakož i na mnoha jiných dalších exotických a nebezpečných místech). V Brazílii ho okradli přímo v hotelu, policie tam běžně spolupracuje s gangy a dává tipy. Nejinak je tomu v Mexiku.
Moje dobrá kamarádka pochází z Ekvádoru...
Nejela bych do těchto zemí ani s cestovkou, stačí mi přečíst si jejich doporučení,co smíte a co nesmíte, nemám ráda omezování a život ve stresu.
20. 03. 2013 | 13:26

DanielaEr napsal(a):

Já ani nevím, zda sem mohu napsat, protože nemám vyhraněný názor ani nevidím po přečtení článku rudě. Už jsem se vkládala odkaz na článek v Lidovkách, kde fotografka, která jezdí fotit do Afghanistánu a podobných destinacích pochybovala, zda nápad děvčat absolvovat tuto trasu byl rozumný (ale dodala, že samozřejmě nemůže soudit, protože nemá dostatek informací). Být to moje dcera, tak se zvencnu, ale je to jejich svobodná volba a jak tu již zaznělo, cestovat nám zakazovali dost dlouho. Ale vadí mi to přirovnávání k situaci v Česku či k riziku automobilové nehody. Jet do takové oblasti mi připadá, jako kdybych přecházela 3proudou dálnici. Co se bezpečnosti v Čechách týče, ač se nám to nezdá, je tu relativně bezpečno, když se ztratí děti, v 99% za to může buď jeden z rodičů nebo dítě samo (útěk z domova). Ale taky se nepůjdu projít v noci do uliček kolem Václaváku ani do Chánova. I v Čechách dodržuji určitá pravidla, abych zajistila bezpečnost svoji a svých dětí.
PS: Ač bych se sama do takové oblasti bála jet, není to proto, že si myslím, že všichni muslimové jsou zvířata, hulváti a lumpi. Naopak. Ale pravda je, že kultura je to jiná a daleko více než u nás podmíněna "obecnými sdílenými pravidly" - viz. dnešní článek o hráčce squashe z Pákistánu, která - ač z tradiční rodiny - měla podporu otce, aby mohla svůj zamilovaný sport (v šortkách a nezahalená!) provozovat, avšak nátlak okolí byl tak silný, že roky trénovala doma, aby neohrozila ostatní, protože i ona, členka komunity, se bála, že pokud bude hrát v hale, její spoluobčané to tam vystřílí a bude to stát mnoho lidských životů..
20. 03. 2013 | 13:26

angie napsal(a):

Pane Kropáčku, souhlasím, že ženy na cestách ve většině zemí světa jsou "ohroženějším druhem" a musí si dávat větší pozor. Jestli tyhle dvě konkrétní situaci podcenily, nebo měly jen smůlu, to nevím...
20. 03. 2013 | 13:27

Kropáček Josef napsal(a):

Pepe Montana ,proč by jim někdo měl něco poskytovat ,nechápu .Jsou tam kde chtěli asi trochu jinak a tady někdo založil stránky o pomoci ,soucitu a snaží se do problému vtáhnout i stát . Stát pokud pomáhá je to z našich daňí a na toto vydávat peníze když chybí těm co mají problém a přitom o něm nemohli rozhodovat mě nepřijde správné. Já taky nezakazuji a neodsuzuji ty co jezdí na motorkách jen se ve své rodiňe snažím vysvětlovat nebezpečnost ježdění na motorce ,ale zároveň nelituji jediného motorkáře co měl nehodu .Taky to bylo jeho rozhodnutí.
20. 03. 2013 | 13:31

angie napsal(a):

Silvie, mě třeba okradli na Kubě - znamená to, že Kuba je nebezpečná? Jo, taky mě okradli v Budapešti a dvakrát v Praze...
A věřte tomu, že ve stresu jsem v Mexiku rozhodně nebyla, naopak, krásná pohoda :-)
20. 03. 2013 | 13:32

Joe Salamandr napsal(a):

For Lukas!

Vůbec jste mne nepochopil. Snad je vina na mé straně, v mé neschopnosti se vyjádřit srozumitelněji. Co svět světem stojí, je největším nepřítelem člověka člověk. Jak v ČR, tak i ve světě jsou místa, kterým je lépe se vyhnout, pro nebývalou koncentraci zla. Jistě byste nechtěl žít v domě plném cikánů. Nepochybuji, že i mezi nimi, se najde pár slušných (sám jednoho znám) ale to je pro kvalitní a bezpečný život málo. Jistě že můžete být okraden a třeba i zavražděn někde v Praze v parku, ale ta pravděpodbnost že se tak stane, je rozhodně tisíckrát menší, než na hranicích v Afghanistánu. To jsem měl namysli. Má žena je velice hezká blondýnka a vím moc dobře, jak působila na domorodce v jedné (pro turisty nadmíru bezpečné) exotické zemi.
20. 03. 2013 | 13:33

Dumpling napsal(a):

Povstalci?
Já spíše sázím na to, že v takových oblastech je cesta osamocených mladých žen bez řádného doprovodu(je otázka, jaký "doprovod" byl vlastně jimi najatý ozbrojenec) drsnou provokací, porušující závažně některé z mnístních zvyklostí. Kdoví, co je za to postihne. Třeba je ukamenovali?
20. 03. 2013 | 13:34

Evik napsal(a):

Silvie
Díky Silvie, bále jsem se napsat svůj názor na ekonomickou stránku toho, co tento uvážený výlet slečen ještě se sebou může přinést.
20. 03. 2013 | 13:34

šašek z Jihlavy napsal(a):

Joe Salamandr napsal(a):
Jistý Maurice Meyer, přeplaval s manželkou (bez úhony)krokodýlí řeku. Novinářům na břehu pak říkal, že to bylo naprosto v klidu a pohodě a doporučil "ten adrenalin" každému. Těžko říct, kdo doporučil těm holkám takovou anabázi.
20. 03. 2013 | 12:05
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Možná Dolly Buster.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Když mi bylo 22, měl jsem už dost načteno a myslel jsem si, že jsem sežral všechnu moudrost světa. V té době jsem slyšel od Beatles "When I´m Sixty Four" Nedovedl jsem si je v tom věku představit, mladí se domnívají, že je to neskonale daleko.
64 je už pár let za mnou a vím, že teprve životní zkušenosti se počítají. Já bych s hodnocením počkal až s jakou se vrátí (jestli vůbec).
When you´re sixty four then you will be competent to edify people, not earlier!
20. 03. 2013 | 13:38

David napsal(a):

Ty už radši podobné články nepiš. Byl jsi tam vůnec někdy v dohledné době 2-3 měsíců? Když tam mají jet vojáci na kontrolu, tak mají sevřené prdele jak šprt na koncertě ultras. Je tam stejnej klid asi jako v JARU v 90. letech
Byl by zázrak kdyby se holky vrátili a jestli budou mít to šťístko tak budou mít takovej šrám na těle a duši že se z toho už nikdy nevzpamatují.

Každopádně vina policisty, nikoliv holek, on měl rozhodnout kudy holky převeze. Ale očividně je prodal...
20. 03. 2013 | 13:38

šašek z Jihlavy napsal(a):

Poslední odstavec mířil na Lucase, sorry.
20. 03. 2013 | 13:39

Kropáček Josef napsal(a):

Angie ,sama jste si odpověděla.Tady ty problémová místa známe jsme tu doma a to je v každé zemi a umíme odhadnout mentalitu. Sama píšete ,že z cestovkou v Mexiku by jste nic neviděla a pochybovat o cestovkách ,že neví jak to v té zemi chodí by bylo divné a vidíte protože je to jejich byznis a mají zodpovědnost za své turisty a to jak z důvodu žalob nebo budoucího výdělku Vás nezavezou na ta místa kde hrozí nebezpečí . Oni nemají zájem Vám nic neukázat je to jejich výdělek ,ale chtějí ukazovat tam co to je bezpečné a přináší dlouhodobě výdělek.Samozřekmně cestovat sám je levnější ,asi zajímavější ,ale určitě nebezpečnější . A nevím zda existuje cestovka co vozí lidi do Afganistánu a Pakistánu.
20. 03. 2013 | 13:44

Mil Mi - 24 - Sharky napsal(a):

Pro Joe Salamandra!

Veliteli zdravím! :-) Strašně se těším 5.5. na setkání!Žasnu, že jste se zapojil do diskuse! Ti co si myslí, že je to tam jedna rozkvetlá a pohostinná zahrádka, by se tam měli proletět ne? :-) Pak by snad pochopili, co jste jim chtěl říct. Jinak je jakákoliv diskuse zbytečná! Mějte se a NA....., víte na co :-)
20. 03. 2013 | 13:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní DanieloEr,

díky za dle mého moudrý a nepřepjatý názor. Jsem velmi rád, že i takové se zde vyskytují.

Nevěděl jsem, že jste byl voják, pane Salamandře.

A popravdě řečeno nemyslím, že je to pro tuto debatu až tak důležité. Důležitější je, že zde řada lidí zaujme ihned kategorické stanovisko k prakticky úplně všemu. K muslimům, k Pákistánu, k Indii, k mužům, ženám, těm dívkám, k mladým, starým, prostě ke všemu. A kdo jejich názor nesdílí, je v lepším případě naivní, v horším blbý (v mém pak prorežimní, za plat masy oblbující).

Samozřejmě že je vždy třeba zvažovat riziko toho, co člověk podniká. A úplně každý semtam nějaké to riziko podcení či naopak přecení. Lidí, kteří si myslí, že to nedělají, jsou plné hřbitovy, nemocnice a diskusní internetová fóra.

Ještě jednou hezký den.

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 13:47

Lukas napsal(a):

Joe, jasně, chápu Vás ale když už mi to chcete vymluvit tak fakty prosím. Ani nevím o čem konkrétně mluvíte a to, že jste dejme tomu o několik dekád starší z Vás bohudík nedělá vševědoucího. Už pár let studuji tamní kulturu a jestli jste si nevšiml, tak jsem nepsal nic ve smyslu "Alláhova země Svatá budiž mou spásou nekonečnou, moudrostí věčnou a vším dobrem kypící zahrady Boží nechť se stanou turisticky vyhledávanou atrakcí plnou zajímavých zážitků...". Podívejte, mladší člověk často vidí mnohem jasněji než jiní (starší), zaslepení svými zkušenostmi, předpojatostí a jasnou vidinou světa, o kterém víte své a tuto vidinu nehodláte za nic vyměnit už jen proto, že vám tak velí vaše Ego, či vaše se zkušeností přicházející touha mít co nejčastěji pravdu ovládaná vaším Id. Já neříkám, že se nemýlím v tom co jsem napsal. Přesto mi přijde že i Vy patříte mezi ovečky ovládané masovými médii našeho konzumního světa. Takže, pane Joe Salamandro, ať už jste kdokoliv :), preferoval bych aby toto nebylo bráno jako urážka ale věc k zamyšlení. Váš postoj zdá se být poněkud... "starověký". Asi opravdu nemáte rád muslimy, což na jednu stran chápu. Na druhou stranu však nevidím jako řešení absolutní embargo států blízkého východu (což z mnoha příspěvků zde plyne). Ale prosím, zajímalo by mě, co si doopravdy myslíte?
(Vše bylo myšleno v dobrém a možná máte i v něčem pravdu ale rád bych věděl co máte konkrétně na mysli... říct, že jsem naivní může kdokoliv ale pokud to něčím nepodložíte jste pro mě jen člověk, který rád dává najevo kolik toho má za sebou).
20. 03. 2013 | 13:48

Silvie napsal(a):

angie
Mě zase okradli v Itálii, to je vcelku běžná patálie, dnes častá i v našich zeměpisných šířkách.
Ovšem v zemích jako je Pákistán, Mexiko, Kolumbie, Brazílie, Ekvádor atd. vám hrozí mnohem větší riziko.
Na Kubě bylo pár známých Italů a byli spokojení, viděli jenom hotelové ghetto a tak si mysleli, že jde o běžnou životní úroveň. Další známí Kubu trošku projeli a až na to, že je to tam jak u sežraného krámu, se cítili vcelku bezpečně.

Pepa Ř. má pravdu-diktátorské režimy zajišťují relativní bezpečnost. I u nás bylo kdysi poměrně bezpečno.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale nemyslím, že není opravdu dobrý nápad cestovat ve dvou (a ještě k tomu s ženskou) sama po Mexiku. Buďte ráda, že se vám nic nestalo a nepokoušejte zbytečně osud. Když už , tak je lepší organizovaný zájezd.
Můj dávný kolega (který je podstatně starší) si užívá důchodu tak, že cestuje na divoko několik měsíců po Brazílii, Indonésii atd., sežene si za pár babek letenku, vezme dvoje trencle a vyrazí. Je to dobrodruh a přespává, kde se dá (hotely zásadně nereflektuje), často i u cizích lidí. Jenže je to už plesnivý dědek, peníze s sebou nevozí, tak co by si na něm kdo vzal.
20. 03. 2013 | 13:49

Silvie napsal(a):

oprava - nemyslím, že je dobrý nápad
20. 03. 2013 | 13:50

šašek z Jihlavy napsal(a):

stejskal napsal(a):
Dobrý den, pane Salamandře,

je mi dvaapadesát let, projel jsem kus světa a mám podobný názor jako pan Lukas. Myslíte, že z toho též za pět až osm let vystřízlivím :-)

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 12:46
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dobrý den, pane Stejskale. Přeji vám příjemnou cestu, kdy odjíždíte? Jestli pojedete přes Balúdžistán, pozdravujte Hanku a Tonču, že na ně tady myslíme a děláme si starost. Ale jestli se jim tam líbí a chtějí si to užít, ať nespěchají. Brzy přijede další turnus, bude jich víc, nebudou se bát muslimů nic.
Třeba za pár let u nás k té stavbě mešit nakonec dojde.
20. 03. 2013 | 13:51

Joe Salamandr napsal(a):

Pane Stejskale!
Samosebou, že to není důležité, jen jste mi vyčetl, že nejsem zodpovědný, když jsem "riskoval". Víte, kdysi Werich říkal, že člověk je schopen dělat nejrůznější bláznivé kousky,které by druhého ani nenapadli. Když se mu to daří, každý říká, jak velký je to borec. Když ale selže, pak všichni shodně tvrdí, jak moc pošetilé jeho počínání bylo.
I Vám, přeji pěkný den. (Sluníčko je prý zase jen na skok).
20. 03. 2013 | 13:52

angie napsal(a):

Pane Kropáčku, já jsem nepsala, že bych s cestovkou nic neviděla - viděla bych možná i víc památek, než když jsem cestovala na vlastní pěst - psala jsem, že bych tu zemi nepoznala. Protože poznat země se nedá tak, že člověk přijede klimatizovaným autobusem k památce, projde se, udělá spoustu fotek a pak zase nasedne do toho autobusu a odjede. Kdysi dávno jsme byly s kamarádkou v Indii. Byly jsme zrovna v nějakém chrámu, když jsme viděly, jak dole před ním zastavil právě takový autobus plný turistů, z busu vyskočili dva místní a celou ulici před chrámem vyčistili od žebráků, prodejců všeho možného, i tu svatou krávu se pokusili odehnat... Teprve poté z busu vylezli turisté a šli si prohlédnout chrám. Takovéhle "poznávání" já si ale radši odpustím.
20. 03. 2013 | 13:53

Gru napsal(a):

"A kdo jejich názor nesdílí, je v lepším případě naivní, v horším blbý (v mém pak prorežimní, za plat masy oblbující)"

Ale, no tak, pane editore blogů!
Přece si nebudeme vysvětlovat, že být placený režimista není totéž, co "být blbý"...
Když oba víme, že to rozhodně totéž není. Věřím, že byste se mnohdy rád schoval do nevinnosti "blbosti", ale to se vám nemůže podařit.
Kromě toho v tomto konkrétním případě dokonce nejde ani o to, že byste měl jiný názor na věc. Myslím, že zastávám názor velmi podobný. Ovšem zastávám bezplatně.
20. 03. 2013 | 13:55

Joe Salamandr napsal(a):

For Sharky!

Nazdar chlapče! Jak se vede? Také se těším na setkání. Pozdravuj paní a toho malého prcka :-) Na.....
20. 03. 2013 | 13:55

Lukas napsal(a):

to JOE

Ale tak... omlouvám se za duplicitu.
No, v tom případě nechápu, co jsem řekl špatně. Však má pointa se od té vaší takřka neliší. Hele, já to řeknu naprosto jasně:
Kdo chce kam, pomozme mu tam. Prostě Chci vidět cizí země tak se do nich podívám s vědomím rizika, které podstupuji.
To ale neznamená, že na ty dvě slečny teď bude každej házet špínu ve stylu "můžou si za to samy". To je hyenismus a prostě se mi takový chování hnusí.

ještě jednou se omlouvám za ten duplicitní příspěvek, jen se mi nějak zasekl prohlížeč a zjevně jsem to odeslal dvakrát.
20. 03. 2013 | 13:56

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Lukas Tak děvčata si zjevně řekkla že: "mladší člověk často vidí mnohem jasněji než jiní (starší), zaslepení svými zkušenostmi(!!), předpojatostí a jasnou vidinou světa, o kterém víte své a tuto vidinu nehodláte za nic vyměnit už jen proto, že vám tak velí vaše Ego, či vaše se zkušeností přicházející touha mít co nejčastěji pravdu ovládaná vaším Id". A vyrazila na cestu.

Teď si mohou ověřit, že rady starců moudré jsou a mladé semínko se mnohdy snaží vklíčit na skále...
20. 03. 2013 | 13:57

stejskal napsal(a):

To je nedorozumění, pane Salamndře, já Vám nic nevyčítal.

Prostě jste riskoval, zvážil jste všechna pro a proti a to riziko podstoupil (třeba tím, že jste si zvolil velmi rizikové povolání). Vám to vyšlo, to je dobře. Ty dvě mladé ženy jistě též zvažovaly rizika. A v tuto chvíli jim cosi nevychází. Ale to ještě vůbec nemusí znamenat, že jsou hloupé, naivní a že muslimové jsou zvěř (jak tu někteří píší). Nic více jsem těmi svými vstupy říct nechtěl. Vlastně něco podobného jako pan Werich ;-)

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 13:58

Joe Salamandr napsal(a):

Lukas!

:-) OK, vše je v poho
20. 03. 2013 | 13:59

Kropáček Josef napsal(a):

Agie to je Vaše volba . Já nepsal co vidíte ,ale jak bezpečně.A kdyby se Vám něco stalo a to Vám nepřeji budu zase psát ,že vtahovat do toho stát a veřejnost není dobře. Jen bych si řek ,že jste za poznání dost zaplatila.
20. 03. 2013 | 13:59

angie napsal(a):

Silvie, s tou Kubou bych v zásadě souhlasila. Svůj názor na organizované cestování jsem vyjádřila výše - cestovat, to pro mě znamená cestovat na vlastní pěst. Přiznávám, že z Mexika jsem měla nejprve trošku respekt, ale když jsem si začala zjišťovat podrobnější informace, zjistila jsem, že oblasti, kam máme namířeno, jsou obecně považovány za bezpečné. A výsledek to potvrdil :-)
20. 03. 2013 | 14:01

Joe Salamandr napsal(a):

Ne nadarmo, se (nejen) idniáni, řídí Radou starších :-)
20. 03. 2013 | 14:02

Evik napsal(a):

Raději s cestouvkou a mít odklizený chodník od žebráků. Nepotřebuji poznat a zažít vše. Něco si klidně odpustím, a věřím, že holky by si to teď rádi odpustily taky.
20. 03. 2013 | 14:02

Neználek napsal(a):

http://www.alvarez.cz/orientem-do-indie?id=255

Proč nejet??? Vždyť je to legrace!
20. 03. 2013 | 14:02

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

stejskal Je snad trochu rozdíl, pokud je podstoupené riziko součástí nějaké práce, u které se předpokládá, že jejím smyslem není dobrodružství samo pro sebe a výlet kvůli pocitu lechtání v žaludku...Ono je sice vsechno realtivni, ale srovnávat vojenskou misi s turistickým výletem?
20. 03. 2013 | 14:03

Neználek napsal(a):

Cituji:
Říká se, že kdo se v Asii alespoň jednou pořádně neposral, jako by tam ani nebyl. Podle tohoto kritéria jsme tedy v Asii nebyli. Také se říká, že pocit naprosté svobody má sílu heroinu a největším nebezpečím cestování po Asii je to, že se na něm člověk stane závislým. A cesta na východ může zcela zpřeházet jeho dosavadní žebříček hodnot. Najednou zjistí, jak málo toho potřebuje k životu. Cesta na východ může rozbít jeho dosavadní mýtus západního životního stylu, odvozujícího štěstí z co největší spotřeby zbytečných věcí. Tak brzy nashledanou, Asie!
20. 03. 2013 | 14:05

angie napsal(a):

Evik, to je samozřejmě věc přístupu. Spisovatelka a cestovatelka Milena Holcová takhle rozlišuje turisty a cestovatele... Já radši cestuju a zažívám, i s jistou mírou nepohodlí a rizika.
20. 03. 2013 | 14:06

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,
snažně vás prosím, neurážejte zviřátka...
20. 03. 2013 | 14:07

angie napsal(a):

Pane Kropáčku, jistě, že to je moje volba. Jestli má v takových případech zasahovat stát, na to nemám vyhraněný názor, do téhle debaty se tedy pouštět nebudu.
20. 03. 2013 | 14:08

Viola napsal(a):

Eviku

"Zabránit riskantní cestě dospělému potomstvu asi moc dobře nešlo."

Odkud měly na cestu peníze? Když rodič nedá, nejede se nikam. Až si vydělá a to na takovou cestu musí asi déle pracovat a také déle se usazuje myšlenka na tak úchylnou cestu pro mladé ženy. Není větší adrenalin pro ženu, než porodit zdravé dítě, to by měli rodiče takových holek jim vtloukat do hlav dnem i nocí a tento příklad a jiné jim ukazovat jako odstrašující. Proč rodiče na základě už dávnějšíéch případů ztracení v cizích končinách nejsou poučeni, ledaže by vůbec nesledovali noviny a zprávy.
20. 03. 2013 | 14:09

Joe Salamandr napsal(a):

For Neználek!

Vás člověče vymyslel, snad opravdu sám Nikolaj Nosov!
Jistě, jsou v Asii místa, kam se člověk rád vrátí (Ko Samui, Singapore, Hong Kong, Kuala Lumpur.....) ale ta místa co myslíte, mne vážně neberou.....
20. 03. 2013 | 14:10

kouzloorientu.com napsal(a):

Moc dobře jste to napsal. Pákistán skutečně není destinací začátečníků, já osobně bych se neodvážila. Proto takové cestovatele jako jsou Hanka s Tonkou obdivuji. Ono také kudy do Indie z Íránu když ne přes Balučistán? Přes Afganistán, samozřejmě, tam kdysi jezdil i vlak myslím Zahedán - Herát, ale to teprve je jáma lvů ... Holky prostě ž těch x Čechů a stovek turistů měly smůlu :-( a bylo jedno, jestli měly sexi obleček nebo rovnou burku. Já osobně bych možná cestovatelům doporučila naučit se alespoň základy místního jazyku, a důvod, proč se do Pákistánu bojím je právě ten, že bych se tam nedomluvila ... ale to také může být jenom psychologické, protože co znalost jazyka (byť sebelepší) zmůže proti džípu mudžáheddínů? Přeji hodně štěstí na cestách!!
20. 03. 2013 | 14:10

Kropáček Josef napsal(a):

Dívejme se na tento příběh jako na horolezce při lezení v Himalajích . Ti musí pro svojí bezpečnost udělat vše dopředu včetně složení peněz na záchranu a když to nevyjde berou to tak ,že tam šel dobrovolně a neobrací se na politiky a nezakládají stránky . Dělají to co potřebují k seberealizaci ,ale ze všemi důsledky.
20. 03. 2013 | 14:10

Reveil napsal(a):

Každopádně nelze házet všechny muslimy tak řečeně do jednoho pytle. Tak například kdyby dotyčné dívky zmizely v prostředí muslimů kosovských, byl bych v pokušení se na ně dívat jako na čtyři ledviny, dvoje játra, čtyři plicní křídla, dvě srdce a dvě slinivky. Ale v Baludžistánu? Abych se přiznal, nevím, zda jejich únosci (jsou to vůbec únosci? Nejsou to nějaké orgány některé z tamních spravedlností?) mohou či nemohou vilně sáhnout na cizí nevěřící ženu, či ji prodat? Tomu nerozumím.
Rozumím pouze tomu, že se ty dvě dívčiny při plánování výletu přepočítaly. Docela tak, jakoby třeba zvolily v tyrolských Alpách špatnou stezku a zřítily se do propasti. Spílali byste proto Tyrolákům?
20. 03. 2013 | 14:11

Joe napsal(a):

Přes Váš článek kde zpochybňujete JXD se s děvčaty právě kdesi v Afghánistánu čile obchoduje.
20. 03. 2013 | 14:11

Neználek napsal(a):

Pro Joe Salamandra
To jen cituji reference jedné cestovky která doporučuje zájezdy právě do této destinace...
20. 03. 2013 | 14:13

Joe Salamandr napsal(a):

Zda má, či nemá do této záležitosti zasahovat stát, je poněkud triviální otázka. Jde o České občanky, tudíž je diplomatická demarše zcela namístě. Nebo by si někdo z Vás, dovolil v pozici ministra zahraničí hrát mrtvého brouka? Ať je to jak je to, mají to v popisu práce. Kdyby se naši diplomati neozvali, řvali byste také......
20. 03. 2013 | 14:14

Joe Salamandr napsal(a):

For Neználek!

Aha :-) Tak pardon.
20. 03. 2013 | 14:15

Kropáček Josef napsal(a):

Agie ,tak že spoléháte na stát .Pak necestujte. Věřte ,že ten stát neudělá nic .Většinou si jen jedinci vylepšují image. Cestovka se už starat musí to je ten rozdíl mezi turistikou a cestováním.
20. 03. 2013 | 14:15

Dumpling napsal(a):

Joe

Ale samozřejmě, že je na místě, že se prezident ozval a napsal dopis pakistánskému prezidentovi. Oba ale také víme, že je to totéž, jako kdyby napsal třeba Sněhurce. Pomůže to stejně. Tedy nijak.
Jenže to bude líp vypadat., A o to (prezdientovi) jde.
20. 03. 2013 | 14:18

Viola napsal(a):

Pane Stejskale

rozdíl mezi Joe Salamandrem je ten, že on se pro takovou PRÁCI prozhodl, aby lépe uživil rodinu, ovšem ty holky se rozhodly z čirého rozmaru a ne aby uživily rodinu.
20. 03. 2013 | 14:18

stejskal napsal(a):

Ano, paní či pane Bijte je, nicte je, smazte je,

rozdíl mezi "podstoupení rizika, které je součástí nějaké práce, u které se předpokládá, že jejím smyslem není dobrodružství samo pro sebe" a "výletem kvůli pocitu lechtání v žaludku" (třeba nejely za lechtáním v žaludku, třeba je zajímalo, jak tam lidé žijí, etnografie je docela zajímavá, ale to není až tak důležité) je zhruba tento: jedno je "podstoupení rizika, které je součástí nějaké práce, u které se předpokládá, že jejím smyslem není dobrodružství samo pro sebe" a druhé "výlet kvůli pocitu lechtání v žaludku."

Nikde jsem tyto dvě činnosti nesrovnával, jen jsem napsal, že při obojím podstupujete riziko (na tom se snad shodneme). Ta má úvaha vycházela z něčeho jiného a odvíjela se jiným směrem, viz 20. 03. 2013 | 13:47).

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 14:18

angie napsal(a):

Pane Kropáčku, asi se trochu v té diskuzi ztrácím... Z čeho jste vydedukoval, že se spoléhám na stát? A proč bych neměla cestovat?
20. 03. 2013 | 14:19

Kropáček Josef napsal(a):

že nevíte kdyby se to přihodilo Vám jak by to bylo z tou pomocí
20. 03. 2013 | 14:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Reveil
To je slovo do pranice!
20. 03. 2013 | 14:21

Joe Salamandr napsal(a):

For Dumpling

Ale jistě, že jde o politické tanečky. Musí se ozvat (to je povinnost) a třeba na tom vytřískat politické body. Obojí je pravda.
20. 03. 2013 | 14:21

stejskal napsal(a):

Ano, paní Violo,

začínám pomalu přebírat názor zdejší většiny, která má jasno. A to že to jsou... no radši ani nemluvit ;-) Rozmařilé, zpovykané, naivní, hloupé... nám, co jsme v Pákistánu nikdy nebyli, by se to holt nepřihodilo ;-)

Hezký den i Vám.

Libor Stejskal
20. 03. 2013 | 14:22

Silvie napsal(a):

Viola
Vidím to stejně, ale záleží na tom, jak své dítě vychováte.
Moje dcera respektuje můj názor , občas nerada ,ale nakonec zpravidla přijde a řekne-mělas pravdu.

Problém je, že typ dětí jako je Tonča (má stále potřebu psát Emča a Fanča, to byly naše pískomilky, už jsou na pravdě boží), může mít rodiče se stejně obsesivním "posláním zachrańovat svět". Takoví rodič neřekne:"Budeš sedět doma na zadku", nýbrž naivní dítko ještě pochválí za snahu a vyvalí peníze na cestu.

Anebo jsou rodiče sice normální, ale své děti, které se chytly v neziskovkách party "sluníčkových lidiček" ,prostě nezvládají podobně, jako nezvládají rodiče své děti závislé na drogách.
20. 03. 2013 | 14:24

Evik napsal(a):

Violo,
já s tebou rozhodně souhlasím. Nechci polemizovat o tom, do jaké míry udělali chybu i rodiče.Zaplatili za to i svou daň. To co teď prožívají, by asi nechtěl zažít žádný rodič.
Každý by se měl, ale ze zkušenosti a příběhu těchto dívek poučit.A stát by měl vydat jasný signál, že při cestování do rizikové země jede každý občan na své náklady a riziko.
Žádné záchranné akce z peněz daňových poplatníků.
20. 03. 2013 | 14:25

Joe Salamandr napsal(a):

Šašek z Jihlavy...

.....Neznáme se? Vaše reakce a názory jsou mi blízké a jeden můj kolega bydlí na sídl Březinova.
20. 03. 2013 | 14:25

XXX napsal(a):

Je to tak. Přes Zahedan se normálně jezdí, byla to smůla (kudy jinudy po souši?). Muslimská pohostinnost (především na tureckém a pákistánském venkově) se dá srovnat maximálně snad s buddhistickou v odlehlejch částí Kambodže. Čím víc jsou "křesťanský" země ateistický, tím jsou chladnější, v Čechách fakt není moc zvykem hostit poutníky. Byl to pech, držim palce!
20. 03. 2013 | 14:30

Kropáček Josef napsal(a):

kouzlo orientu ,jak je budete obdivovat chraň bože kdyby to nepřežili
20. 03. 2013 | 14:31

Viola napsal(a):

Ano Evik a Silvie, my ženy víme, jak je život drahý.
20. 03. 2013 | 14:35

blondyna z Londyna napsal(a):

A proc by holky nejely, vzdyt Pakistan nabizi za pouhych 69 000 Kc i cestovni kancelare, jako treba cestovka ESO (jenom nevim jestli je to i s futralem)
http://www.esotravel.cz/dovolena/pakistan/zajezdy/
20. 03. 2013 | 14:38

traven napsal(a):

Jistěže za to oni sami nemohou,dali prostě na ty úžasné hlášky lidí co už přechod přes balúči absolvovali a (přežili) je to tak jednoduché,krásné- příroda lidi,ta energie co tě naplní…-sežeň si 50 litrů na výdaje,absolvuj kolečko očkování,pořádný goráče na nohy a bundu co zvládne 5m vodní sloupec,nějaké tabletky na „čistou vodu „anglicky se domluvíš (byla to přeci brit.kolonie né)lupeny na letadlo zařídíš z domova a můžeš vyrazit… pár rad navíc dostaneš od nás úžasnáků –za taxíka smlouvej max do 10 doláčů,všude jsou úžasní a vřelí lidé co tě vítají s otevřenou náručí a jste hosti tak nic za to….(kdyby to mělo být každý den –tedy ,že dnes jsou to oni,zítra dvě holandanky,pozítří dva francouzi a australani a tak dále,že by se z toho jeden zbláznil a byl totálně vyžranej jim nedojde..) prostě nádherný TRIP…ale tomu křupan co se povaluje v bibione nemůže nikdy rozumět… no a úžasnák který si to po letech zopákne a když opět přežije tak se jen posune do další kategorie kavárenských vypravěčů,tedy těch co opět před vyvalenýma očima plkají jaká to byla opět nádhera,ta energie,ti vřelí lidé ale už je to něco jiného než před lety …jo není to co bejvalo…měli by jste to stihnout dokud to jde a nebude to masovka,znáte to ,jo,jo…..a je to , a další to má spočítané,a nebo taky ne..na kolik to je 50:50 ? pochybuji ,že tady doma někdo bude na kolejích poskakovat za strany na stranu před jedoucími vlaky..asi takové jsou šance..
20. 03. 2013 | 14:38

Joe Salamandr napsal(a):

Osobní zkušenost,je bohužel, na druhé nepřenosná. To uměl jen Rainmen, poučit se z cizích chyb, když chtěl letět společností, která je nejbezpečnější - "Quantas". Každý názor zde, vychází také z osobních zkušeností, popřípadě znalostí, na jejichž základě si dotyčný utváří úsudek. Někdy je to ovšem jako s důchodci, kterým neustále dokola můžete stokrát říkat, že nemají jezdit na ty předváděčky a kupovat hrnce, či atrapy vysavačů.
20. 03. 2013 | 14:40

H. napsal(a):

Silvie:

"Něco jiného přece je, když turisty zasáhne živelná pohroma, kterou nelze předvídat nebo jsou obětí násilí v některé z civilizovaných zemí." Vůbec ne. Něco jiného by bylo leda kdyby občany zasáhla živelná pohroma či byly obětí násilí na území ČR.
20. 03. 2013 | 14:40

Joe Salamandr napsal(a):

Blondyna z Londyna

:-) :-) To bude asi "Futral free" :-) Cínová rakev je podstatně dražší.....
20. 03. 2013 | 14:41

Kropáček Josef napsal(a):

traven ,vlastně vy jste spolupachatel únosu
20. 03. 2013 | 14:43

Joe Salamandr napsal(a):

Komunismus byl také zkoušen na celém světě na všechny možné způsoby a nikdy nepřinesl nic jiného,než bídu, svrab, neštovice, nevinným kriminál a mnohým také zbytečnou smrt. Vlastně tolika "mnohým", že tolik co dokázali povraždit komunisti, nedokázali zamordovat všechny války světa. A vidíte! Lidé jsou nepoučitelní...., co dnes mají zase voličů......a zase se bude historie opakovat.
20. 03. 2013 | 14:48

Marina napsal(a):

Dumpling .. děkuji,že máte stéjný názor jako já,že je klidně někdo mohl udat .. protože pokud tam někdo jezdí a nikdy se nic nestalo a pak tam jedou mladé holky a už tam čeká auto a hned je unese mi příjde sakra náhlá náhoda ... To je někdo udal ... jinak se mi také líbí jak píšete o prezidentovi a souhlasím s Vámi .. Jinak jak jste psal,že holky budou mladé krátce tak to zas tak není .. je jim 25let a než jim bude 50let tak to potrvá a když se krade na sex jako otrokyně tak než jim bude 50let tak proč by je neprodali jako otrokyně k sexu do 50let je čas a stéjně kdo ví co snimi dělají .. pokud holka neuposlechne tak ji klidně můžou i zabít .. Ale tady budou všichni něco psát a ve skutečnosti kdo ví jak to vše bylo a kde jsou holky .. Hlavní je ,aby se do toho nikdo nepletl a nejel tam a nechalo se to na lidi co tomu rozumí a ví co mají dělat,aby je našli a vrátili domů :-)
20. 03. 2013 | 14:49

Joe Salamandr napsal(a):

Marina

Osobně si také myslím, že to bylo připravené a nikoliv náhoda.
20. 03. 2013 | 14:51

Viola napsal(a):

Joe Salamandr

jen bych připomněla, že neštovice byly vyhubeny už za vlády komunistů pečlivým očkováním zdarma.
20. 03. 2013 | 15:06

traven napsal(a):

pro Kropáček Josef....omyl jen jednou jsem v takové kavárně seděl a omylem jsem vyslechl plány a sny ,,,mladých,inteligentních,ambiciozních a tak nadšených z krás světa o kterých nám lžou ti nad námi....
20. 03. 2013 | 15:09

Reisositi shallveil napsal(a):

Dívky šláply vedle. To se stává. Leckde se to stává. Například v ČR můžete být zabiti kousek od vlastního bytu sněhem spadlým se střechy. Nebo policistou, co střílí po autu, které nezastavilo. Nebo ve spánku, výnuchem plynu ve sklepení paneláku.
Výlety bývají občas smrtelné. Daleko zákeřnější než úmrtí na osmitisícovce bývá úmrtí v Nízkých Tatrách, tedy ve výškách, o kterých soudí kavárenští svěráci, že se tam nic nemůže stát. A přesto se zdá, že čeští lyžaři, alpinisté, turisté, atp. jsou obětí malérů častěji než obyvatelé jiných zemí, kde se taky kdysi nemohlo moc cestovat. Čímpak to?
Anebo je to mylný dojem, podpořený tím, že se kolem takových malérů dělá v českých médiích větší vřava než jinde? Například, když v Afganistánu zahyne český žoldnéř, je kolem toho asi víc hluku, než když zahyne žoldnéř německý?
Ať je to jakkoliv, jistě nelze z toho uzavřít, že se má nejezdit do muslimských zemí, nelézt na dvoutisícovky, nevysílat žoldnéře, nespát v panelácích a nechodit po ulicích.
20. 03. 2013 | 15:11

vasja napsal(a):

Viola napsal(a):
Eviku

"Zabránit riskantní cestě dospělému potomstvu asi moc dobře nešlo."

Odkud měly na cestu peníze? Když rodič nedá, nejede se nikam.
------------
Dovolim si zašpekulovat.
Z neziskovky :-)
20. 03. 2013 | 15:15

blondyna z Londyna napsal(a):

traven v 20. 03. 2013 | 14:38

do slova a do pismene SOUHLAS!!!!
20. 03. 2013 | 15:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

Joe Salamander
Asi těžko, já znám s bídou pár sousedů v baráku, Březinky jsou dost rozlehlé sídliště a navíc se tu lidi dost střídají.
Vaše zkušenosti veterána se neliší od válečné reportérky Petry Procházkové. Tuhle se v TV o celé záležitosti vyjadřovala dost skepticky. Nejvíc mi v paměti utkvělo konstatování, že při podobných událostech se v okolí leccos ví, ale nikdo nic neřekne. Takový bobřík mlčení na místní způsob.
Koukám, že ta nešťastná událost veřejnost dost zasáhla a to je dobře. Třeba se rodiče potenciálních dobrodruhů poučí a když už to svým ratolestem nerozmluví, aspoň nepustí chlup. Než si mlaďoši na podobné výlety vydělají, třeba zmoudří a poctivě vydělané penízky využijí rozumněji.
20. 03. 2013 | 15:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy