Olympijská práva pro lidské hry

20. 05. 2008 | 16:41
Přečteno 5934 krát
Měli by světoví politici bojkotovat zahajovací ceremoniál Olympijských her v Pekingu? Právě nad touto otázkou se zamýšleli účastníci konference „Olympijská práva pro lidské hry“ (Olymic Rights for Human Games), organizované skupinou Zelených/Evropské svobodné aliance v Evropském parlamentu. Mezi panelisty byli kromě zelených euro-poslanců například Nancy Li (Mezinárodní federace pro lidská práva), Gelsang Kyaltsen (zvláštní vyslanec dalajlámy), Ingo-Rolf Weiss (Německá olympijská sportovní konfederace), ale i řada sportovců, sportovních novinářů, akademiků a zástupců neziskového sektoru. Čínský velvyslanec při EU se z konference omluvil a zaslal jejím účastníkům dopis, ve kterém shrnul čínský postoj k problematice lidských práv a Tibetu.

Čínská lidová republika usilovala o pořádání OH již od roku 1993. Když jí je Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v roce 2001 přiřkl, splnilo se čínské vládě dvojí přání – představit světu Čínu jako novou vzrůstající velmoc a upevnit si vlastní postavení mezi čínskými občany. Podle slov Michela Bonnina z francouzské Vysoké školy sociálních věd tedy hry v podstatě poslouží čínskému režimu (kromě samozřejmých ekonomických výhod) jako nástroj politické legitimizace skrze silně nacionalistický sentiment, který má upozadit počáteční společenské rozpaky nad nešťastnými událostmi z náměstí Nebeského klidu. Nutno však dodat, že MOV učinil své rozhodnutí na základě čínského příslibu, že hry přispějí k rozvoji lidských práv. Vždyť samotná olympijská charta se odvolává na respekt k univerzálním základním etickým principům. Splnila čínská administrativa svůj slib?

Profesor Bonnin uvádí, že přes zdánlivé mírné uvolnění poměrů v Číně ve druhé polovině 90. let (související spíše s aspiracemi na vstup do Světové obchodní organizace a obnovení privilegovaného obchodního statusu s USA) se zlepšování situace v oblasti lidských práv před třemi lety zastavilo a trend se dokonce obrátil. Kromě poprav osmi až deseti tisíců lidí ročně (přičemž trest smrti lze udělit za 68 různých prohřešků, včetně těch nenásilných), zastrašování, omezování a mučení disidentů, novinářů a dokonce i právníků ochotných obhajovat případy porušování lidských práv, kromě cenzury, nemožnosti svobodně se sdružovat v nezávislých odborových organizacích, existence pracovních převýchovných táborů, kam jsou lidé posíláni bez jakéhokoliv formálního obvinění a řady dalších zjevných porušování základních lidských práv, již v Číně nově existují i političtí olympijští vězni.

Jie Kuo-ču (Ye Guozhu) byl odsouzen na 4 roky do vězení, když si zažádal o povolení demonstrovat proti praxi nuceného vystěhování bez řádného odškodnění. Připomeňme, že olympijská vesnice stejně jako řada stadionů a další infrastruktury leží na bývalém rezidenčním území, z něhož byli lidé násilně vystěhováni, aby uvolnili místo výstavbě, a to bez řádného odškodnění). Chu Ťia (Hu Jia) stráví tři a půl roku ve vězení za to, že dával rozhovory zahraničním médiím a na internetovém blogu kritizoval porušování lidských práv v souvislosti s OH. Za stejnou kritiku byl odsouzen - ač nedávno na kauci propuštěn - i Wang Dejia. Podobný osud potkal další desítky novinářů a internetových bloggerů, většina z nich byla obviněna z „podvracení státu“. Čína stále neratifikovala Mezinárodní pakt o občanských a politických právech. I přesto, že jsou garance lidských práv od roku 2004 součástí čínské ústavy, jejich vymahatelnost a aplikace v praxi je téměř nulová. Možná i proto, ze čínská administrativa stále chápe tento koncept spíše v ekonomickém smyslu a zpochybňuje samotnou univerzalitu těchto práv, jak ji hlásí „Západ“.

Argument, že sport a politika by měly zůstat odděleny, a že spolu nesouvisí, neodráží realitu. Olympijské hry a jejich historie jsou nejlepším příkladem prolnutí politiky a sportu. Vzpomeňme na OH 1936 v Berlíně, 1980 v Moskvě nebo 1984 v Los Angeles. Vzpomeňme na gesto černých atletů při předávání medailích na olympiádě v Mexiku v roce 1968. Letošní olympijská pochodeň koneckonců putuje nejen přes rodiště Mao Ce-tunga a ostatních stranických vůdců, ale i Severní Koreou. Zahajovací ceremonie se započne pod monumentálním obrazem předsedy Maa na náměstí Nebeského klidu.

Na bruselské konferenci se ozývaly vcelku oprávněné hlasy volající po revizi způsobu, jakým se pořadatelství OH uděluje. Pořádání her by mělo být kromě standardních kritérií odměnou za reálný pokrok v oblasti lidských práv a nemělo by být udíleno pod jakýmsi příslibem jejich zlepšení, zaznělo v diskuzi. Navíc zimní olympijské hry v Soči v roce 2014 jsou pro místní region doslova environmentální katastrofou. Sport se totiž mísí nejen s politikou, ale hlavně s ekonomickými zájmy nadnárodních korporací a zúčastněných států.

Měli by politici bojkotovat zahajovací ceremoniál pekingských her? Diskutující na konferenci se shodli, že ano, pokud čínská vláda trvale nezlepší stav lidských práv v zemi a nepodnikne upřímné kroky k vyřešení tibetské otázky (Tibet je momentálně odříznut od světa, novináři i turisté mají vstup do oblasti zakázán). Čeští politici, včetně mě, obdrželi pět oficiálních pozvánek na zahajovací ceremonii. Nezúčastní se nikdo, nicméně až na jednu výjimku, kterou mi přirozená skromnost nedovolí uvést, neuvedl nikdo jako důvod své nepřítomnosti protest nad stavem lidských práv v zemi a nad situací v Tibetu. Nemám v úmyslu na tuto skutečnost přehnaně poukazovat a libovat si nad čistotou vlastního svědomí, ale podobné diplomatické manévrování je v tomto případě na škodu. Už kvůli tomu, že si naše země buduje již řadu let image světového ochránce lidských práv a bojuje za disidenty například na Kubě či v Bělorusku. Když se ale jedná o tak strategické země, jakými jsou Čína nebo Rusko, humanistický akcent se vytrácí.

Čína je nesmírně krásná země s bohatou kulturní tradicí. Bojkot zahajovací ceremonie není v žádném případě projevem nepřátelství vůči její obyvatelům. Zelení politici jsou pevně přesvědčeni, že dodržování univerzálních lidských práv vede k bezpečnějšímu, svobodnějšímu a lepšímu světu. Na druhou stranu si musí západní svět sáhnout do svědomí, aby zbytečně nezavdával příčiny k obviněním z pokrytectví a skutečně plně dostával svým vlastním idejím. Kontroverze kolem Guantánama, mučení lidí podezřelých z terorismu, poskytování letišť pro letadla převážející podezřelé k mučení, invaze do suverénní země přes nesouhlas OSN, ožebračování farmářů z rozvojových zemí skrze nepatřičnou zemědělskou politiku – to jsou jen některé příklady, které mohou nedemokratické země vytknout na oplátku euro-atlantickému politickému prostoru.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že programově zneužívat sportovce k řešení politických problémů je nepatřičné. Na druhou stranu jsou ale i oni lidskými bytostmi s vlastními názory a postoji. Pokud se z vnitřního přesvědčení rozhodnou vystoupit během her se symbolickým gestem na podporu politických vězňů, je to jejich svobodné rozhodnutí. Pokud ale budou chtít svůj vizuální vzkaz adresovat čínským občanům doma u televizí, měli by vědět, že čínská televize přenáší celé hry se třicetivteřinovým zpožděním.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy