Prezident podepsal, co jednou odmítl ... proč?

17. 10. 2012 | 07:13
Přečteno 3723 krát
... protože zřejmě volil menší zlo.

Reakce na článek IDnes: "Za neplacení alimentů bez řidičáku. Prezident podepsal, co jednou odmítl"

( http://zpravy.idnes.cz/odebirani-ridicaku-za-neplaceni-alimentu-fpf-/domaci.aspx?c=A121016_193805_domaci_klm )

*

Pro pořádek:

Máme dvě novely zákonů, obě umožňují zabavovat řidičské průkazy z důvodů, které nemají vůbec nic společného s reálnou řidičskou způsobilostí, jednu prezident vetoval, jednu podepsal:

- ta, kterou vetoval, je novela trestního řádu, umožňuje zabavovat řidičský průkaz pro neplacení alimentů, Sněmovna o ní má znovu hlasovat příští týden; a
- ta, kterou podepsal, je novela exekučního řádu, umožňuje zabavovat řidičáky pro neplacení dluhů (ale současně zakazuje je zabavovat profesionálním řidičům, tj. výjimka z pravidla).

Onen zákon, který prezident republiky podepsal, alespoň mírně brání exekutorům v jejich dosavadním rozletu. Kdyby ho prezident nepodepsal a zůstal nepřehlasován, zůstal by exekuční řád nezměněn.

Prezidentem podepsaná novela exekučního řádu například:

- zavádí povinnou předžalobní upomínku nejméně 7 dní před nařízením exekuce,
- nařizuje slučovat exekuce proti témuž dlužníkovi, tj. brání umělému rozkouskovávání dluhu a s tím spojenému záměrnému navyšování nákladů exekuce,
- stanoví cestovní limity exekutorů,
- nařizuje provádět zvukový videozáznam z vlastního průběhu exekuce v bytech,
- umožňuje vydražit i členská práva v bytových družstvech,
- zavádí rejstřík exekucí,
- zakazuje zabavovat domácí zvířata (tj. např. kočky či psy, nikoli např. stádo krav).

Kromě možnosti zabavovat dlužníkům řidičské průkazy byla novele exekučního řádu vyčítána i řada dalších nedostatků, za všechny zde odkáži na článek dr. Kuby publikovaný 8. října v Právu.

Senátor Dienstbier neúspěšně navrhl ještě další dvě změny: Neprošel návrh na zavedení místní příslušnosti exekutorů a neprošel zákaz zahrnovat do nákladů exekuce náklady na právní zastoupení při hromadném vymáhání bagatelních pohledávek (tj. dát vydělat spřízněným advokátům za vyplnění formulářových žalob, což je úkon, který by zvládla i cvičená opice a má ho být schopen i exekutorský koncipient).

Pokud jde o zabavování řidičských průkazů, jsem toho názoru, že toto ustanovení odporuje ústavnímu pořádku minimálně ze tří důvodů:

- smyslem exekuce má být pouze a jedině vymožení dluhu, nikoli potrestání či převýchova dlužníka - pohybujeme se v rovině práva soukromého, nikoli trestního;
- chybí jakákoli vazba mezi vznikem dluhu a zabavením řidičského průkazu - stejně tak bychom mohli dlužníkovi nařídit udělat kotrmelec, vztah k jeho dluhu by to mělo stejný;
- je diskriminační, když rozlišuje mezi profesionálními a ostatními řidiči;

a doufám, že první postižený se ozve a Ústavní soud toto ustanovení dříve či později zruší.

Tolik k novele exekučního řádu.

*

K novele trestního řádu:

Přijímat nějaký zákon účelově jen proto, že jsou přeplněné věznice - což právě je příběh vetované novely trestního řádu, ještě z dílny bývalého ministra Pospíšila, o které má Sněmovna znovu hlasovat příští týden - to není dobrá politika. To není ani špatná politika. To totiž není vůbec žádná politika - to je oportunní, účelový přístup toho nejtěžšího kalibru. Tak buď soudím, že za některé věci se lidé do vězení zavírat mají, nebo soudím, že za některé věci se lidé do vězení zavírat nemají - a od toho se pak má odvíjet počet věznic. Nikoli naopak. Já třeba soudím, že za nevědomě nedbalostní trestné činy (čti: za blbost) a za verbální trestné činy by se zavírat nemělo vůbec. Nesoudím tak ale proto, abych ulevil vězeňské službě, ale proto, že zavírat lidi za blbost mi přijde zbytečně kruté a absurdní - stačí sebrat jim ty řidičáky a nepouštět je za volant - a zavírat lidi za jejich názory mi přijde takové náckovsky-komunistické, vrchnostensky arogantní.

Pokud by byla novela trestního řádu pojata podobně, tedy pokud by jejím východiskem byl nějaký politický, Parlamentem aprobovaný názor na to, co a jak se má trestat, prezident by ji s největší pravděpodobností podepsal. Pokud ale byla zdůvodněna výhradně přeplněností věznic, tak ji prezident musel vetovat už čistě z principu. Absurdní sněmovní přílepek s řidičáky (nepodařilo se mi bohužel dohledat, kdo s tím přišel, jinak bych se o tuto informaci jistě podělil) a fakt, že o výběru, kdo půjde domů a kdo zůstane ve vězení by fakticky rozhodovali ředitelé věznic, to už byly jen bonusy.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pazout napsal(a):

pan je dabluv advokat, ktery zrejme doufa, ze kdyz poleze hodne hluboce do rekta dablovi, tak z toho ukapne kariericka nebo nejaka funkcicka. Jenze dabel uz zacina byt stary a velmi brzy bude nahrazen mladsimi
17. 10. 2012 | 07:31

Analytik napsal(a):

To byl ale stupidní nápad, že?
Nedivil bych se, kdyby některý z vyšinutých poslanců do zákona navrhl exekuční zabavení čestného doktorátu nebo maturitního vysvědčení!
Ale jak exekučně postihnout alimentní neplatiče se základním vzděláním a bez řidičáku?
Ještě zbývá možnost zabavit občanský průkaz nebo rodný list!
17. 10. 2012 | 07:35

scallop napsal(a):

Přijímat nějaký zákon jen proto, že jsou přeplněné věznice, je ucelove. Odmitat jiny zakon jen proto, ze ho navrhuje navrhuje evropska unie, je taky ucelove.

Ze to neni politika ? To se mylite pane Hsenkopf. To JE politika, prinejmensim v ceske verzi. To prece musite vedet, pracujete primo u zdroje.
17. 10. 2012 | 07:44

resl napsal(a):

Každá "výjimka" je problematická, tak jako celý život Klause a téhle republiky. Výjimky z daných pravidel porušují demokracii a dělí lidi na ty kteří nemusí přijímat zákony a na ty druhé. Vše je zde jenom "jako" a nic nemá řád a tradici. Jako v Rusku, kde dodnes tápou, co je hymna a jaký mají prapor.
17. 10. 2012 | 07:49

David napsal(a):

"...to není dobrá politika. To není ani špatná politika. To totiž není vůbec žádná politika - to je oportunní, účelový přístup toho nejtěžšího kalibru...."

--

To vše je jen odrazem naprosto chaotického vládnutí. Proto je nutné, aby tato vláda co nejdříve skončila nebo to tady špatně dopadne.
17. 10. 2012 | 07:50

Abe Normalni napsal(a):

Ja to nechapu. Jako ze mi exekutor zabavi tu karticku (ridicak)? No tak zajdu na urad a necham si udelat novou. Nebo poda navrh na odebrani ridicskeho opravneni? Pak musi probehnout nejake spravni rizeni ne? A duvodem bude: Dluzi za svoz odpadku?
To je preci zrejma blbost. Z dilny experta Pospisila...
17. 10. 2012 | 08:59

pablo libertad napsal(a):

Prezident bohužel až příliš často dostává k podpisu místo zákonů paskvily.
17. 10. 2012 | 09:29

Jiří napsal(a):

Pane doktore, dle Vašeho profilu právní pozitivisto, mohl byste mi odcitovat, kde se zavádí

- povinná předžalobní upomínku nejméně 7 dní před nařízením exekuce?

Už jste někdy slyšel o tom, že pokud chce právník psát o nějakém zákonu, tak by si jej měl nejprve přečíst?

A pokud byste chtěl tvrdit, že předžalobní upomínka "je vlastně skoro to samé" jako předexekuční upomínka, tak to snad raději ani nezkoušejte. Přiznejte evidentní neznalost, omluvte se a hlavně poučte a pak pro Vás bude platit, že chyby dělá každý. V opačném případě budete mít pověst významného právního teoretika nejméně na úrovni pana Marka Bendy.
17. 10. 2012 | 09:49

český maloměšťák napsal(a):

Nezbývá než s autorem souhlasit.

Pozn. Už jen termín " profesionální řidič" je zavádějící - spousta lidí má v pracovní smlouvě uvedeno jiný název zaměstnání /obchodní zástupce, kontrolor, realitní makléř, servisní technik.../ a přitom se při plnění svých pracovních úkolů bez řidičáku neobejde.

No a k těm věznicím...to snad ani nemá cenu komentovat. To je skutečně institucionálně systémová rezignace . Zmrskat, obalit dehtem a peřím, posadit na koně a tradá do Somálska. /Somáloci snad prominou/
17. 10. 2012 | 12:09

český maloměšťák napsal(a):

http://ekonomika.idnes.cz/profesor-vaclav-klaus-6-6-nejvetsich-ekonomickych-vyroku-a-stop-pv6-/ekonomika.aspx?c=A110610_162021_ekonomika_spi

Václav Klaus : " Více takových Kožených."

http://zpravy.idnes.cz/soud-potvrdil-10-let-vezeni-pro-viktora-kozeneho-ft5-/domaci.aspx?c=A121017_113427_domaci_spi
17. 10. 2012 | 13:25

Xaver napsal(a):

Autor napsal:"chybí jakákoli vazba mezi vznikem dluhu a zabavením řidičského průkazu - stejně tak bychom mohli dlužníkovi nařídit udělat kotrmelec,"
Autor má samozřejmě pravdu.
Z toho vyplývá, že tvůrce toho pitomého paragrafu je naprostý hlupák. Navrhuji aby mu vzali jeho právnický titul a zakázali mu jakoukoliv politickou činnost.
17. 10. 2012 | 13:52

Standa napsal(a):

Skvělý zákon. Přijdu o práci - a jedna z možností, jak si najít novou, je využít řidičák. Ovšem bude mi zabaven, nejsem profesionální řidič. A tedy ani nebudu mít šanci být profesionálním řidičem. Tedy přijdu o jednu z možností zaměstnání. To ty alimenty mi přijdou méně pitomé - tam můžete prokázat, že v současnosti nemáte tolik, abyste platil v v takové výši. Jak to prokážete exekutorům?
17. 10. 2012 | 15:39

kocour napsal(a):

Jiří:

Ano, jde o předexekuční upomínku, samozřejmě, z kontextu článku je to zřejmé (a v jeho kontextu vedlejší). Díky za upozornění.
17. 10. 2012 | 23:27

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Pokud mám koláč a chci si ho sníst celý sám a čumí na mě moji lační haranti,pak bude nejlépe předhodit jim nějakou kost,nebo jim pustit Piráty z karibiku,a pak už jen v tichu kousat a vybírat rozinky.
Téměř veškeré lidské myšlení a konání se v těchto pohnutých dobách zužuje na psychologii.Bylo by dobré nesedat na větvičku,která se (třeba i polo-)leskne.Nejspíš bude něčím namazaná.
20. 10. 2012 | 10:27

Haviřovská bílá hůl napsal(a):

A proč jen zabavení řidičáku? Proč ne třeba i Rybářské povolenky, Osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice, Pilotního průkazu, Opencardy na MHD ?
Nebo třeba odpojení plynu, elektřiny, vody nebo vydání zákazu používat výtah nebo chodník? Zákazu vstupu do restaurací nebo erotických klubů? Zákaz sledování fotbalu a hokeje ?
A to ten Pospíšil vypadal tak rozumně.
20. 10. 2012 | 13:22

Koza napsal(a):

Za nesmyslnou novelu exekučního řádu může sexuální deviant Pospíšil, který si na ni opakovaně staví svoje image, aby zakryl své nedostatky a úchylky. Patří ne na hejtmana, ale k lopatě nebo na Bory.
21. 10. 2012 | 22:33

řidič napsal(a):

Tady končí legrace. Tady taky definitivně končí demokracie. A nebo začíná. Ale pak ji nechci, protože už těch nesmyslů vytvořila víc než dost!
14. 12. 2012 | 07:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy