O autorovi

01. 01. 2012 | 01:00
Přečteno 12734 krát
Právník, původně zanícený mladý iusnaturalista, postupně dospěl k právnímu normativismu.

Ročník 1970. PF UK absolvoval v roce 1994, diplomovou práci na téma Poměr mezinárodního a vnitrostátního práva a jeho vyjádření v moderních ústavách od nikoho neopsal. Postupně pracoval v mezinárodněprávním odboru Ministerstva zahraničních věcí, v legislativním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny a v legislativním odboru Kanceláře prezidenta republiky, v letech 2009 - 2013 poradcem prezidenta republiky Václava Klause.Konzervativní liberál: Sám je konzervativní, ostatní nechá, ať si dělají, co chtějí, se dvěma výhradami: nesmějí v důsledku brát tuitéž svobodu druhým, a musí respektovat základní principy, které drží společnost pohromadě a dávají jí smysl existence.

Cynik, skeptik, agnostik a libertarián, zarputilý individualista a občas zlomyslný recesista.

Právo zde není kvůli dobru a spravedlnosti, ale abychom měli pravidla hry a nepomlátili se. Pravidla mají být známa předem, být stabilní, jednoznačná a srozumitelná, aby se obyčejní lidé mohli a soudci museli řídit těmito pravidly a ne svými pocity a dojmy. O tom je právní stát.

O tom, jakým způsobem ta pravidla stanovíme, je stát demokratický (nebo nedemokratický).

A o tom, nakolik při stanovení pravidel bere většina ohled na menšinu, je spravedlnost a lidská slušnost.

Oblíbené citáty:

„Nařiď Slunci, aby zapadlo.“
(malý princ)
… aneb právní teorie v absolutní zkratce


„… to, co lidé skutečně chtějí, je vědět, že zítřek bude stejný jako dnešek …“
(lord Vetinari)
… aneb politická praxe v absolutní zkratceOblíbení právníci: František Weyr a Hans Kelsen.

Oblíbení spisovatelé: Karel Čapek a Terry Pratchett.

Oblíbení historici: André Maurois a Dušan Třeštík.

Oblíbené knihy: Saturnin a Malý princ.

Oblíbené filmy: Sedm statečných a Obecná škola.

Oblíbená zvířata: kočky a sovy.


V letech 2003 - 2010 znám na Neviditelném psu pod nickem kocour.


kontakt: Pavel.Hasenkopf na gmail.com


P.S.: Na té fotce není náušnice, ale neposedné vlasy. Náušnice přenechávám ženám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sobotková Anna napsal(a):

"Právo zde není kvůli dobru a spravedlnosti, ale abychom měli pravidla hry a nepomlátili se. Pravidla mají být známa předem, být stabilní, jednoznačná a srozumitelná, aby se obyčejní lidé mohli a soudci museli řídit těmito pravidly a ne svými pocity a dojmy. O tom je právní stát."

Dle toho máme právo kritizovat soudce z éry socializmu?????
14. 01. 2012 | 16:55

resl napsal(a):

máte rád právní řád ? tak nepostupujte jako Klausuv slouha a držte se toho práva.
15. 01. 2012 | 10:38

Jokles napsal(a):

Resle ! Vy jste omezenec ! Akorát nevím, čí slouha jste vy .
15. 01. 2012 | 12:59

Jokles napsal(a):

Anno Sobotková: Velmi správně jste uvedla citaci: "Právo zde není kvůli dobru a spravedlnosti, ale abychom měli pravidla hry a nepomlátili se." Tady se totiž střetá smysl a cíl pojmu práva. Osobně s touto interpretaci neztotožňuji, jako s citaci správnou. Obecně se historicky spojuje "právo a spravedlnost" do jednoho , obecně vnímaného a "spravedlivého" pojmu, ke kterému by se právo mělo snažit o maximální přiblížení ke spravedlnosti. Pokud tomu tak není je nutno právo považovat za špatné, neb "jakoby" nemělo zájem o obecnou spravedlnost. Podle mne by právo mělo obecně chránit spravedlnost co nejvice, jak je to jen možné. Rád bych to přirovnal k mému oblíbenému sloganu: Ruce chceme mít čisté, proto se myjeme. I když víme, že nikdy je neumyjeme tak, aby byly sterilně čisté. Přesto je umýváme co nejčastěji s cílem toho dosáhnout. Tedy hledejme formulaci práva tak dlouho a neustále, až se k tomuto cíli přiblížime co nejvíce. Faktem je, že citace p.Hasenkopfa tak trochu číší rezignace na stav věci, ne-li přímý souhlas...
15. 01. 2012 | 13:12

ntadcas volume napsal(a):

co takhle prestat ,zvastat,na prazdno ..a radeji se poohlednout do vlastniho nitra,na kolik dodrzujete pravidla hry. dohadovani.. nikoliv slusne objasneni. cilem je umlatit druhoho ,mou,definici..nikoliv hledani smyslu. mate dojem,ze jste dobrym prikladem generacim_ ..mozna vam malo cetli svate knihy, promitajici se v dnesnim ,pravim radu. trochu legracni..bezte radeji sbirat odpad ,ktery vnika vasi neuctou,slepotou vuci ekosystemu. prospejete tim vice..na reseni techto shorauvedenych otazek ,mame odborniky.
15. 01. 2012 | 16:46

Lenka napsal(a):

Je zřejmé,že v tomto státě nemůže být řeč o srozumitelnosti. Právo,pravidla se točí ,jak se hodí.Hlavně podle toho ,kolik kdo zaplatí.Lidskost došla,vládnou lacinosti-pravidla bez lidských hodnot.Překombinované zákony.
16. 01. 2012 | 02:56

Jan napsal(a):

Řekni mi s kým se stýkáš a budu vědět KDO JSI !
Ten K mi bohatě stačí,abych věděl,že jste nejen cinik.. aj, ale i syčák který nemá chodit mezi slušné lidi !
16. 01. 2012 | 07:29

Iusnaturalista napsal(a):

Panáček je na právníka poněkud nekonzistentní:

Řádek č. 8: "Právo zde není kvůli dobru a spravedlnosti, ale abychom měli pravidla hry a nepomlátili se."

vs.

Řádek č. 12: "A o tom, nakolik při stanovení pravidel bere většina ohled na menšinu, je spravedlnost a lidská slušnost."

Vždycky mě zajímalo, jak tihle pozitivisté zdůvodní nepřijatelnost norimberských zákonů aniž by přitom použili tak ošklivá slova jako dobro a spravedlnost nebo snad nedej bože duch nebo smysl zákona...zdá se, že ani tomuhle chytrolínovi by to nešlo.
29. 09. 2012 | 22:35

kocour napsal(a):

Iusnaturalisto, je váš problém, že si pletete pojmy právo a spravedlnost, resp. podléháte bludu, že právo musí být za všech okolností spravedlivé. Právo nacistického Německa prostě bylo z dnešního a z většinového úhlu pohledu nespravedlivé. Většina Němců ho však v letech 1933 - 1945 akceptovala jako platnou, závaznou normu. To je prostě fakt. Nebo chcete tvrdit, že Norimberské zákony a nacistické Německo ve své době neexistovaly? Právě jejich existence (a nejen jejich) je důkazem nesmyslnosti konceptu tzv. přirozeného práva, vždy a všude objektivně platného.
30. 09. 2012 | 02:08

HasenkopfsIsDhirtySh.t napsal(a):

pane pisálek ste jen tupá kreatůra co nemá zaptřebí pravdu ale musí si vymýšlet pitorskní co by kdyby... co by se stalo kdyby někdo nakopal vás do řitě??? hnul by se merkur ze své orbity a ryby by zapoměnli ve vodě dýchat??? a co scénář dvě- celá země řekne nakopejte ho víc za to jak podlejzá idiotům co za milioný neumí nebo spíš nechtějí dělat co mají??? odp.č. 2 je reálnější že autore... zařadit do té vymité propagandistické a ulhané palice... děkuji
02. 10. 2012 | 11:59

Iusnaturalista napsal(a):

Kocoure, netvrdím, že právo a spravedlnost jsou synonyma, jen bych si dovolil trvat na tom, že to nejsou antonyma. Důkazem smyslu konceptu přirozeného práva je Norimberský proces. Ti, kteří jednali v souladu s Norimberskými zákony, jednali protiprávně.
02. 10. 2012 | 21:04

Iusnaturalista napsal(a):

Autorovi blogu (patrně zároveň kocourovi) tímto odpouštím jeho právní pozitivismus. Nikdo není dokonalý, dokonce i já jsem do roku 1997 volil Václava Klause...tak a je to venku. Děkuji za dnešní vystoupení v otázkách Václava Hlodavce.
05. 05. 2013 | 14:32

Jiří Hrubčík napsal(a):

Vážený pane Hasenkopfe,
je mi Vás docela líto. Je mi líto České republiky, protože když vidím, kdo byl nejbližšími lidmi kolem Václava Klause - Jakl, Hájek, Weigl a Vy - je to k zamyšlení, jací lidé byli zcela na mocenském vrcholu. Samozřejmě těžko hodnotit odborné a lidské kvality jinak, než vystoupením těchto lidí v médiích. A nejde až tak moc o obsah, ale o kulturu vystupování, o čest a úroveň. Nerozumím Vašemu "dávkování" informací do médií, nerozumím, proč jste odmítnul pozvání ministra - dobře, pokud máte schůzku, která nejde odložit, ozval bych se - ne ve 12,30, ale ve 20,30. A možná by bylo úplně nejlepší, kdyby jste šli z clou amnestií do pr.... Ale jednu věc si neodpustím - Váš šéf - Václav Klaus - byl od počátku u tvorby systému v České republice. Jestli dnes hovoří o tom, že justice zklamala a má dlouhé doby na vyřízení případu, v podstatě přiznává, že v něčem selhal. Protože kdo by měl mít větší odpovědnost za své podřízené, než prezident republiky. A Vy jste mu pravděpodobně radil v právních otázkách jak o "hradní právník". Tak Vás prosím, přestaňte nás unavovat svými nesmysly. Víte, my musíme ráno vstávat do práce, vodit děti do školky a školy, starat se o jídlo a bydlení. To jsou takové nepodstatné věci. A hlavně musíme dávat pozor, abychom se nedostali do sporu se státní byrokracií a justicí, protože to je zákeřný a nevypočitatelný soupeř. A nechce se mi čekat na to, až zase někdo v putyce, na záchodku či v Lánech zplodí podobnou amnestii, která mě, možná, odpustí.
Hezký den
07. 05. 2013 | 13:57

Ondřej Sága MUDr. napsal(a):

Diskutoval jsem s vámi , pane magistře, na Facebooku ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli jste se nechal opakovaně oslovovat "pane doktore", ač žádný nejste, stačil jste urazit několik slušných diskutérů, kteří sice psali velmi zdvořile, ale pro vás jsou to jen "blbečci" a "cucáci" (i když byl pán starší než vy o 10 let). Prý s nimi budete diskutovat, až budou mít státnici ze zahraničního práva. Na můj dotaz, zda schvaluje té invazi jste mi sice neodpověděl, i když jsem se vás ptal několikrát, ale tvrdil jste velmi zajímavé věci - ze nevidíte nic, v čem by Rusko nyní porušovalo mezinárodním dohody a doktríny, že žádnou vojenskou invazi nevidíte a že nevidí tito ani nejmenší paralelu se zabráním Sudet v 1938 a okupací RA v r. 1968. Psal jste, že Janukovič utekl jen a pouze z obav o svůj život a jinak, ze všechny dohody dodržel. Na mou poznámku, ať neurážite slušné diskutující a že vás odebírám ze svých FB přátel jste smazal všechny své příspěvky. O ty nejde, já si vše "clipuji" a mám tudíž od všeho kopie, které už kolují po internetu. Dnes již není aktivní váš FB účet vůbec. Hnulo se ve vás svědomí ? Myslím, že by vaše názory a obhajoba ruské agrese měly vejít ve známost, jistě čekáte další angažmá po té, co váš zaměstnavatel Klaus skončil. Mám pro vás tip. KSČM hledá právníka, to by bylo něco pro vás. To jsem zvědav, co teď budete dělat, denně jsem od vás dostal tak 10 i více postů na Facebooku , a diskutoval jste vždy celý den. (závidím vám ten čas, přiznávám se)
Bylo by dobré, kdyby i ostatní věděli, s kým mají tu čest.
03. 03. 2014 | 14:19

Ondřej Sága MUDr. napsal(a):

Diskutoval jsem s vámi , pane magistře, na Facebooku ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli jste se nechal opakovaně oslovovat "pane doktore", ač žádný nejste, stačil jste urazit několik slušných diskutérů, kteří sice psali velmi zdvořile, ale pro vás jsou to jen "blbečci" a "cucáci" (i když byl pán starší než vy o 10 let). Prý s nimi budete diskutovat, až budou mít státnici ze zahraničního práva. Na můj dotaz, zda schvaluje té invazi jste mi sice neodpověděl, i když jsem se vás ptal několikrát, ale tvrdil jste velmi zajímavé věci - ze nevidíte nic, v čem by Rusko nyní porušovalo mezinárodním dohody a doktríny, že žádnou vojenskou invazi nevidíte a že nevidí tito ani nejmenší paralelu se zabráním Sudet v 1938 a okupací RA v r. 1968. Psal jste, že Janukovič utekl jen a pouze z obav o svůj život a jinak, ze všechny dohody dodržel. Na mou poznámku, ať neurážite slušné diskutující a že vás odebírám ze svých FB přátel jste smazal všechny své příspěvky. O ty nejde, já si vše "clipuji" a mám tudíž od všeho kopie, které už kolují po internetu. Dnes již není aktivní váš FB účet vůbec. Hnulo se ve vás svědomí ? Myslím, že by vaše názory a obhajoba ruské agrese měly vejít ve známost, jistě čekáte další angažmá po té, co váš zaměstnavatel Klaus skončil. Mám pro vás tip. KSČM hledá právníka, to by bylo něco pro vás. To jsem zvědav, co teď budete dělat, denně jsem od vás dostal tak 10 i více postů na Facebooku , a diskutoval jste vždy celý den. (závidím vám ten čas, přiznávám se)
Bylo by dobré, kdyby i ostatní věděli, s kým mají tu čest.
03. 03. 2014 | 14:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy