Česká spořitelna a její společenská (ne)odpovědnost

11. 03. 2013 | 08:05
Přečteno 5802 krát
Společenská odpovědnost firem (CSR – z anglického Corporate Social Responsibility) je v poslední době mezi velkými firmami populární. Patří k dobrému jménu firmy mít CSR programy podporující společensky pozitivní věci. Marketing to umí pohotově využít a vnutí klientovi či zákazníkovi pocit, že koupí produktu podporuje také ještě nějaký ten vyšší cíl. Jenže tak jednoduché to není. CSR někdy také může soužit jako fíkový list na pořádně nenažraném nahatém panděru.

S odstupem pouhého jednoho týdne se v médiích objevily dvě poněkud rozporuplné zprávy o největším českém peněžním ústavu, České spořitelně. 28. února 2013 média informovala, že se České spořitelně meziročně zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 21,8 procenta na 16,61 miliardy korun. Hospodářství České republiky je v recesi, malé a střední firmy doslova “žerou bláto”. Bankovní sektor ale krize zjevně nezasáhla. Pro bankovní sektor je krize pouhé alibi, pouhá příležitost jak zdůvodnit nepopulární opatření. O týden později, 7. března, totiž přinesla stejná média informaci, že stejná Spořitelna bude propouštět až 600 lidí. Prý se připravuje na horší časy. Rekordní nárůst konsolidovaného zisku je asi málo a je potřeba více ušetřit. Pracovníky, kteří se nepopiratelně podíleli na vytváření tohoto zisku, je třeba odměnit vyhazovem. Možná si řeknete si, že 600 lidí na celou republiku není tak mnoho a v rámci Spořitelny se jedná jen o 5,5 % jejich zaměstnanců, což se ve firmách stává, ale tady jde spíše o princip.

V současné době se nezaměstnanost v České republice šplhá do rekordních výšin, máme 585 809 nezaměstnaných. Jak by se v této situaci měla zachovat společensky odpovědná firma, která navíc zaznamenává dle zisků zlatý věk? Spořitelna přispívá k rozšíření armády nezaměstnaných a posiluje sociální pnutí v zemi, kde tak dobře vydělává. Její podpora projektů na posílení finanční gramotnosti působí v této souvislosti poněkud trapně.

Ano, jistě, akcionář chce vždycky co nejvíc a finanční sektor je brutální. Rozhodují strohá čísla, osudy lidí nikoho nezajímají. Logicky. Jenže pokud je to tak, pak takzvaná “společenská odpovědnost firem” je v případě milé Spořitelny jen a jen dobře spočítaný marketing, který má zamaskovat reálnou bezohlednost její honby za ziskem.

K motivu propouštění v České spořitelně si ale dovolím ještě jednu nadsázku, nebo chcete-li ironii. Co když Česká spořitelna chce vlastně zvýšit množství vydaných Drábkových S-karet, se kterými je tak nešťastně spojena. Projekt S-karet poněkud zapáchal od samotného začátku. Smlouvy na 12 let měly přelévat velkou část výdajů státního rozpočtu právě přes účty České spořitelny. K tomu jako bonus Spořitelna dostala množství důvěrných údajů o držitelích S-karet. Z toho ostatně dostal škytavku ombudsman i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Stát se teď snaží z S-karet nějak vycouvat. Za Drábkovi kšefty nechce nést odpovědnost už ani jeho TOP 09. Původní představy se modifikují a z S-karet bude nakonec jenom identifikační průkaz. I Spořitelna se nechala slyšet, že její spojení s osekanou podobou S-karet ztrácí smysl. Ale co Drábkův závazek na 12 let? Už se dokonce mluví o tom, že Spořitelna bude muset být nějak kompenzována, takže za to daňový poplatník asi stejně zaplatí.

Ale zpět ke společenské odpovědnosti. Zdálo by se, že její součástí by mělo být, že se firma nebude zapojovat do pochybných obchodů a nebude se snažit vydělat na daňových poplatnících. Jenže business je business a tady jdou ohledy stranou. Vše se nakonec vykoupí posláním určité částky na nějakou charitu a klientem bude odpuštěno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

shrnul jste to v tomto pravdivém tvrzení pane Poci, cituji: "Ano, jistě, akcionář chce vždycky co nejvíc a finanční sektor je brutální. Rozhodují strohá čísla, osudy lidí nikoho nezajímají. Logicky."

To je základ. Akcionář chce své peníze a ne míň než mimule a ani stejná částka ho neuspokojí. Chce víc a tomu podřizuje strategii. A to i marketing.

Může se vám to nelíbit, můžete o tom psát blogy, ale nic nezměníte.
11. 03. 2013 | 08:35

Hloupočký člověk napsal(a):

Erste bank je nenažraná a ždíme a dře z nás peníze.S našimi mizernými platy nacpeme do této společnosti nejvíce z celé Evropy a tak chtějí ještě více a to podotýkám,že,už není z čeho brát a komu jakýkoliv produkt nabízet.Trh se nasytil.Banka s tímto faktem počítá a tak propouští.Vlastně,má z čeho brát a to z českých zaměstnanců a moc to bolet v Rakousku nebude.Přeji,všem zbylým zaměstnancům Spořitelny,aby v letošním roce dosáhli na platy svých západních spolupracovníků i s bonusy na konci roku,když se teď, v Erste tolik ušetří.
11. 03. 2013 | 08:41

Občan napsal(a):

Těch nezaměstnaných je ke 28. 2. 2013 už 594 000. EVIDOVANÝCH.
Kolik je NEevidovaných, nikdo neví, ale podle některých sociologů to bývá zhruba polovina těch evidovaných - takže DALŠÍCH 300 000.
PLUS "podzaměstnaní" - tedy lidé s extrémně nízkými "platy" a lidé pracující za "plat" ze zkráceného úvazku.
Situace je tedy katastrofální a dost se to projevuje na tržbách.

Bankovní otesánci a vůbec celý "finanční sektor" však navzdory krizi úspěšně kynou. Máte pravdu, autore - je to absurdní. Ale celkem logické, protože banky a "finanční sektor" dnes nebohatnou díky "službám", ale hlavně díky všelijakým spekulacím vč. sázek na krachy společností i celých států. To, co bylo ve 30. letech považováno za nemravnost a hazardní hru daleko za hranou zákona, je dnes "váženým podnikáním" a vyučuje se to na ekonomických školách.

Spořka ty lidi de facto nepropustí. Ona je "jenom" převede ze zaměstnaneckého poměru do "švarcsystému", takže budou dál sedět na stejné sesli a dělat tu samou závislou práci, ale už na živnostenský list a za ještě nižší příjem (platy přepážkářů a pokladníků se pohybují v intervalu 15-20 tis. Kč BRUTTO a cokoli navíc je provizí za prodej "produktů"; totéž DNES platí i o České poště, s.p.).

Pane Poci,
je nejvyšší čas, abyste s tím v Evropském parlamentu něco udělali. Hodně rychle. Pokud se EU nezačne velkým fofrem bránit spekulativnímu kapitálu, který je nejnekrytější ze všech nekrytých, skončí to tragédií. Nebude mít ale podobu levicové revoluce, nýbrž se bude jednat nástup nějaké formy fašismu.

Protože hynoucí "střední vrstva" se zásadně neuchyluje k levici, ale vždy k fašismu. Od něho totiž očekává, že ji ochrání před "bolševickou proletářskou lůzou" i před vlastním krachem a nezáleží jí na prostředcích, které k tomu budou použity. ŽE to nefunguje, by sice mohla a měla vědět z poměrně nedávné historie, ale "historická paměť" bývá někdy podivně krátká.

EU na to má tak rok, max. dva; pak už bude defitivně pozdě. Pokud nedojde rovnou k válce, bude přibývat násilných střetů bobtnající chudiny s bohatnoucím zbytkem a současně zesílí moc plutokracie na neregulovatelnou míru.
11. 03. 2013 | 08:43

martin_k napsal(a):

mě by zajímala analýza toho zisku.....z čeho hlavně pochází? že by z poskytování úvěrů(což je hlavní poslání bank)? nebo s píše z vydírání nemravných poplatků
11. 03. 2013 | 08:43

Hloupý Honza napsal(a):

Zato Brusel bude nabírat ... úředníků za státní prachy není nikdy dost.

To se divím, že budou propouštět až teď. Dřív jsem byl v bance ob den, dnes tam ani nezavítám, nemám proč, vše si dělám sám elektronicky. Co dělali ti o zisk zaslouživší se zaměstnanci, kteří dříve datlovali ty pláťáky že je propustí až nyní ? Možná by to chtělo nějakou EU směrnici, kterou se každé firmě podle brutto zisku stanoví minimální povinná kvóta počtu stálých zaměstnanců. Zabijou se tím dvě mouchy, úředníčci v EU budou mít co dělat a bude méně nezaměstnaných, pardon tři mouchy, a jeden znuděný europoslanec bude mít zase o čem psát.
11. 03. 2013 | 08:50

neo napsal(a):

martin_k:

dříve tvořily poplatky asi 5% zisku, dnes je to mnohonásobek, cca 1/3 což je mnoho.

zde je docela hezký přehled:
http://www.bankovnipoplatky.com/matky-tuzemskych-bank--podil-poplatku-na-vynosech-je-jeste-vyssi-nez-v-ceske-republice-14693.html
11. 03. 2013 | 08:54

342 napsal(a):

SKarta je ukázkový korporátně-fašistický projekt, kde se odklánějí miliardy, což není až takové překvapení. Ale aby Česká spořitelna zajišťovala identifikační průkaz do sociálního systému, už je úplný vrchol absurdity. Na základě čeho - kde se v bankovní licenci píše něco o tom, že komerční banka provozuje státní systém sociálních dávek.
11. 03. 2013 | 09:11

martin_k napsal(a):

neo:
hmmm to je tedy hezké

aspoň vím proč se mám Ceské spořitelně a podobným vyhnout širokým obloukem....což už ostatně dělám od roku 2009
11. 03. 2013 | 09:33

Bob napsal(a):

Oddělil bych chování bank s těmi různými poplatky.
To je chucpe.
S- karty to je podle mě jiná kapitola. Samozřejmě hnus.
Ale Česká spořitelna jednala v dobré víře, nastrkala do toho asi dost peněz a světe div se - očekávala zisk. V kapitalizmu, který jsme si vyzvonili na náměstích běžná věc.
Orgány činné v trestním řízení by měly celou záležitost rozplést.
Kdo smlouvu podepsal za ministerstvo, zda byl k tomu oprávněn a kým.
Samozřejmě lze zkoumat, zda Česká spořitelna neměla předjímat, že jde o šílenost....
Samozřejměje třeba zkoumat, zda nebyl někdo na MPSV "zainteresován", což by posunulo celou záležitost trochu jinam.
Je tragikomické, jak MPSV , resp. vláda vydávají každou chvíli jiná prohlášení o S-kartách ( budou povinné, budou dobrovolné, budou zrušeny, budou jen něco, jako jakési legitimace ...)
11. 03. 2013 | 09:48

martin_k napsal(a):

bob:
smlouva podepsaná v rozporu se zákonem by v normální právní společnostiměla být prohlášena za neplatnou od samého počátku

PS: moc by mě zajímalo kolik právníků dělá v Čs. spořitelně a kolik vybec spořitelna vydá za právní služby
11. 03. 2013 | 09:57

asdf napsal(a):

je možné, že v evropském parlamentu sedí někdo tak hloupý, jako je uvedený poslanec?

taková snůška ubohosti a nepravd?

Jediný, kdo je vinen vinen vinen je Drábek a s ním spojení lidé+ TOP09
11. 03. 2013 | 10:33

Pavel13 napsal(a):

:Bob
Ano, takto se, bohužel, u nás vytvářejí zisky. Nutno přičíst k dobru ČS, Drábkovi a Šiškovi, že to, co se jindy skrývalo, udělali zcela otevřeně před zraky veřejnosti. Tady skoro není co rozplétat, jen ukázat na konkrétní osoby. Nejlepší be bylo, kdyby se ČS vzdala jakýchkoliv nároků na kompenzace a slíbila spolupráci s vyšetřovateli výměnou za beztresnost. Tím by si ovšem přibouchla dveře k příštím ziskovým státním zakázkám, takže to asi nelze očekávat.
11. 03. 2013 | 10:37

Pacák napsal(a):

Neo napsal:"To je základ. Akcionář chce své peníze a ne míň než mimule a ani stejná částka ho neuspokojí. Chce víc a tomu podřizuje strategii. A to i marketing.

Může se vám to nelíbit, můžete o tom psát blogy, ale nic nezměníte."

Něco maličko změnit můžete. Od České spořitelny odcházím k Fio bance. Účet budu mít zadarmo a nadto je to česká firma.
11. 03. 2013 | 11:53

neo napsal(a):

martin_k:

v tom je ten vtip. Až to udělá dostatečné množství klientů...
11. 03. 2013 | 11:54

neo napsal(a):

Pacák:

myslíte, že akcionáři Fio Banky chtějí něco jiného?
11. 03. 2013 | 11:55

JIVE napsal(a):

to neo:
ta věc má dvě strany. Jako akcionář (jak uvedeno výše) a držitel erste dluhopisů jsem spokojen. Chci mít silnou a stabilní firmu (banku), do které dám peníze.
11. 03. 2013 | 11:59

český maloměšťák napsal(a):

V Erste jsou vůbec koumáci.
Vysoké poplatky za vedení účtu, úroky směšně nízké, zpoplatnění měnových konverzí u Brokerjet jak u uchýlů....
Rozumní lidé přejdou jinam.
Než rakouská Erste /Rakousko/ , tak radši ruská Sberbank /dříve Volksbank - také Rakousko...dnes Rusko/.

Takže do Ruska nás nežene až tak Zeman...ale něco úplně jiného.
Neplatí to jen o bankách.
11. 03. 2013 | 12:48

babočka napsal(a):

Nechápu proč by měl doplácet na jednoho blbého úředníka početný dav daňových poplatníků. Nelze aby ministerští úředníci nadělali dluhy a občan to splácel.
11. 03. 2013 | 13:16

martin_k napsal(a):

to proč někdo zůstává u velkých bank je ejnom:
1.lenost
2. setrvačnost
3. tupost
11. 03. 2013 | 13:19

neo napsal(a):

martin_k:

ne tak docela. Taky jistota.
Představte si, že si vezmete hypotéku a banka vám zkrachuje. Což je u různých mbank, Airbank,fio atd možné. Co budete dělat? Jste dlužník a věřitel bude chtít prachy ihned. Máte pak několik milionů na zaplacení?

U velké banky máte relativní jistotu.

Já osobně raději oželím investici do poplatků. Tady se mi prostě nechce riskovat více než je zdrávo.

Ale jiným to právo neupírám.
Odrazoval jsem mnoho příbuzných i známých k pojištění auta u Directu. Super zelené reklamy, super nízká cena... jako u AirBank...podobnost čistě náhodná.
11. 03. 2013 | 13:25

martin_k napsal(a):

jak souvisí běžný účet s hypotékou?!
nijak!!
11. 03. 2013 | 13:35

neo napsal(a):

martin_k:

velmi. Především v přístupu jako ke klientovi. Taky jde o stabilitu té banky. Musí na úvěrech vydělávat.
V neposlední řadě jde taky o úrokovou sazbu pro kienty a neklienty, ty se liší většinou.

samozřejmě můžete mít běžný účet u malé banky a vzít si hypo u velké.
11. 03. 2013 | 14:03

martin_k napsal(a):

neo:
výborně - tedy účet nesouvisí s hypoteékou.....
a pokud ano jedná se v podstatě o podvod banky na klienta

banka má vydělávat na úvěrech. klienti mají poctivě splácet. .....to nikdo nerozporuje.

v případě, že si banka učtuje poplatek za kde co (vedení účtu, výpis z účtu, příchozí platby atd. atd.) - v pořádku, ale pak by na peníze těch klientů neměla sahat. to je neooprávněné (nebo aspon nemravné) nakládání s cizími prostředky
11. 03. 2013 | 14:15

neo napsal(a):

martin_k

no běžný účet souvisí s hypotékou. Pokud ho nemáte, máte vyšší úrok.

Když by ale každý měl u banky jen běžný účet a půjčoval si u jiných, na čem by ta banka vydělávala, když je u ní jen proto, že neplatí poplatky?
11. 03. 2013 | 14:32

martin_k napsal(a):

neo:
ach můj bože..... to snad nemyslíš vážně!

1. hypotéka je hypotéka, účet je účet.....pokud tam banka (nelogicky) dává zvýhodnění - to byhc snad ještě pochopil....i když je to svým způsobem diskriminace

2. jestli tohle nechápeš nemá další diskuze smysl
11. 03. 2013 | 14:39

Pavel13 napsal(a):

:neo
Výhodnější podmínky stálému klientovi? Možná v jiné zemi a jiné době. Dneska se naopak snaží všichni lákat nové klienty a nabízet jim výhodnější podmínky než svým věrným. Typicky třeba Ou-tú u pevných linek. Na starých klientech se snaží vydělat.
U nás se tedy přímo vnucuje mít běžný účet u jedné banky, hlídat si, zda mne tam NEOjebávají a pro hypotéku si zajít jinde, kde vydělávají na jiných.
11. 03. 2013 | 15:17

neo napsal(a):

martin_k

myslim to smrtelně vážně.

jako neklient banky jsi vždy trestán, že jsi neklient. Ať už horšími podmínkami co se úvěrů týče, tak i třeba výběry z bankomatu.

Proto je dobré rozmyslet si, zda se ti vyplatí běžný účet řekněme u air bank a hypotéka u komerčky nebo obojí u komerčky.

Možná ušetříš na poplatcích ale zase přeplatíš na hypo například. Jde o to, co je pro tebe lepší.
Hypotéku u malý banky bych pak neriskoval z důvodů výše již uvedených. Je to sebevražda.
11. 03. 2013 | 15:49

neo napsal(a):

Pavel13:

o tom nebyla řeč... asi jste si to dost dobře nepřečetl, či to možná nepochopil.

O věrnosti opravdu nebyla řeč.

Řeč je o provázanosti běžného účtu a jiných produktů banky a celkového přístupu.

Pokud chcete něco od banky za dobrých podmínek, budete si muset na oplátku zřídit běžný účet. Pokud to neuděláte, budete mít holt horší podmínky. O věrnost tu vůbec nejde.
11. 03. 2013 | 15:52

Čenda napsal(a):

Blog posvítil na to o čem neoliberalisté a většina ekonomů mlží. A to co je současná společenská krize. Nadnárodní kapitál vědomě a koordinovaně vytváří rizika. Příklad: 1/Snižování ratingu státům a současně tlaky na zvyšování množství peněz v oběhu. Vědecky se to nazvalo kvantitativní uvolňování peněz. Výsledek – další kapitálové zisky z provozu států na privátní konta. Geniální! 2/ Hrozby z nedostatku nafty, plynu, pitné kvalitní vody, potravin. Cílevědomě postupně v čase dávkovaná rizika vedoucí k růstu cen jednotlivých komodit. A zase tok peněz soukromého kapitálu. 3/ Daňový poplatníci se nějak nehrnou do druhého penzijního pilíře. Tak česká vláda oficielně vypustí, že za 30 let bude penze pouze poloviční než dnes. Jinými slovy při inflaci cca do 3% ročně to bude pouze reálně max. 4 tisíce korun. A tak zase stát pěkně přesměruje nadosmrti naše peníze bankám.
Neoliberalistům je proti srsti odborářské hnutí, veřejně prospěšné společnosti a demonstrace. Pro ně je člověk pouze pracovní síla – komodita. Cenu pak určuje trh. Ale vůbec jim nevadí sofistikované a strategické směry odsouhlasené a realizované 5% nejbohatších lidí na světě,kteří ovládají 80 % světového kapitálu.
11. 03. 2013 | 17:12

Pacák napsal(a):

neo napsal(a):

Pacák:

myslíte, že akcionáři Fio Banky chtějí něco jiného?

Možná ano, akcionáři ČS určitě. Též je možné, akcionáři Fio banky na to jdou poněkud jinak, tuší, že bez ostychuz odírat klienty se vyplatí pouze v krátkodobém výhledu.
12. 03. 2013 | 00:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy