Premiér, EU a české zájmy

29. 08. 2012 | 14:49
Přečteno 2644 krát
Podle premiéra Nečase má Česko hledět na své zájmy a ne na to, zda patří ke tvrdému jádru EU (viz zde). Premiérův výrok je konsistentní s odtažitostí ODS vůči EU. Na první pohled vypadá ten výrok dokonce i rozumně, ale jen do chvíle, než si člověk položí otázku, co že to ty české zájmy vlastně jsou.

Nejdříve člověka napadne, že zda vůbec máme české zájmy vydefinovány. Příklad exportní politiky, kterou paralelně (ale odlišně) vytvářejí ministerstvo zahraničí a ministerstvo průmyslu a obchodu (viz zde), je jen dílčím důkazem bezkoncepčnosti politiky této vlády (vzpomeňte také např. na „střílení od boku“ okolo sazby DPH).

Pak mě napadá, že i kdybychom nakrásně nějaké společné zájmy na papíře měli, stejně nemáme vůli k jejich prosazování. Kdybychom totiž měli snahu o prosazování společných zájmů, tak by u nás nebylo tolik korupce: premiérova vláda na nějaké společné zájmy ale kašle a jde povětšinou jen za zájmy několika ekonomických skupin, což je příznivé prostředí právě pro korupci: když nejde o společný zájem, tak proč nenamastit vlastní kapsu? Kdybychom měli skutečnou snahu o prosazování českých zájmů v EU, - tak bychom se snažili maximálně těžit z unijních fondů a nepřipravovali bychom se o ně amatérismem či korupcí (MŠMT; Ústí nad Labem); také žádný příčetný ministr financí by nemohl prohlásit, že ve státním rozpočtu nejsou peníze na ono minoritní spolufinancování příslušných evropských projektů (viz zde) – to je typické šetření na nesprávném místě; - tak bychom v EU nemrhali zahraničně-politickou energií na nesmyslné ideologické výjimky z Listiny základních práv (viz zde), zatímco ostatní členské země v EU prosazují skutečné zájmy svých občanů.

Zásadní otázka pro odpovědného politika menšího státu (10 mil. obyvatel z celkových 500 mil. EU), který ví, že tvrdé jádro se vytvoří kolem osy Paříž-Berlín, ale zní takto: je v českém zájmu být mimo rozhodovací procesy o vývoji evropského kontinentu, jejichž výsledky nás budou tak jako tak ovlivňovat, anebo je spíše českým zájmem mít možnost do těchto rozhodnutí promlouvat? Chceme se znovu chovat jako v r. 1947, kdy jsme dobrovolně odmítli účast na Marshallově plánu, a pod dojmem falešného hrdinství „proti všem“ se tak vrhnout do náručí moskevského vlivu, kamž směřují některé kroky prezidenta Klause? Skutečně považujeme zachování českého kmotrovského systému rozkrádání státu za lepší alternativu než celoevropskou spolupráci?

Moje odpověď je jasná. Vzhledem k velikosti našeho národa, vzhledem k ekonomické závislosti na Německu a dalších členech EU, vzhledem k neutěšeným poměrům, které u nás panují, považuji možnost být součástí tvrdého jádra EU (a tedy možnost podílet se na jeho rozhodování, stejně jako možnost EU kultivovat a skrze její pravidla kultivovat i české poměry) za český národní zájem nejvyššího stupně. Pro mě české zájmy a tvrdé jádro EU nejsou v rozporu.

Pavel Svoboda, místopředseda KDU-ČSL

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

již nikdy kdu ani čsl, natož top napsal(a):

Místopředsedo
On nás někdo v nějakém tvrdém jádru CHCE?
Merkelice si odletěla s takměř celým kabinetem podpořit premiéra Wena před podzimními psími zápasy, neboť bez reciprocitní čínské podpory zjevně nevidí další existenci Německa nadějně.
Vy chcete jít ke dnu spolu s ní.
29. 08. 2012 | 15:10

resl napsal(a):

"Chceme se znovu chovat jako v r. 1947, kdy jsme dobrovolně odmítli účast na Marshallově plánu, a pod dojmem falešného hrdinství „proti všem“ se tak vrhnout do náručí moskevského vlivu, kamž směřují některé kroky prezidenta Klause?"

Vše marno p. Svobodo, českého haura a hlupáka v jedné osobě nikdo a nic nepřesvědčí. Musí spadnout zase do bídy a začít si kupovat ruské matrjoši. Chudáci mladí, které vede dnešní vládní garnitura do propasti a bude se opakovat zoufalství od r. 48.
29. 08. 2012 | 15:22

babočka napsal(a):

Pokud směřují podle pana Svobody kroky prezidenta Klause do náruče moskevského vlivu, je dobré se zamyslet proč. Předvídavost pana Klause se mnohokrát potvrdila viz naposled blbost s přímou volbou hlavy státu nebo církevní náhradami. Pokud někdo chce vstupovat do Evropské únie zamořené islámem, kde každé větší předměstí ovládá nějaký turecký nebo marokánský gang, na dětských hřištích si nehrají bílé děti ale jen barevné, tak já ne.
29. 08. 2012 | 15:47

ururu napsal(a):

Otázka je jasná: Chceme se hrbit kmotrům, které jsme sami stvořili (veksláci a Stbáci, co se vydrápali až k brčku, které vede k našim daním a nyní pilně sosají jak čmeláčci) nebo si narovnáme páteř a půjdem se poměřit se silnějšími do Bruselu? Možná že je v Bruselu čurbes, ale ten ruskej smrádek u nás už je jak z Gogolova revizora!
29. 08. 2012 | 15:58

Xury napsal(a):

Pro autora:
"Chceme se znovu chovat jako v r. 1947, kdy jsme dobrovolně odmítli účast na Marshallově plánu, a pod dojmem falešného hrdinství „proti všem“ se tak vrhnout do náručí moskevského vlivu, kamž směřují některé kroky prezidenta Klause? "
- upřímě řečeno nevidím nic, co by se dalo alespoň vzdáleně přirovnat Marshallovu plánu. Evropa evidentně šlápla do hov.. bláta, když vytvořila eurozónu v dané podobě a chce se z toho dostat tím, že na sebe převrátí žumpu. Řešit problémy eurozóny tím, že prohloubím centralismus (fiskální unie, evropské min. financí, eurofederace) je sice logické a čistě technicky nebo ekonomicky správné, jenže tato cesta zcela ignoruje fakt, že v Evropě žije řada národů, které se nepovažují v první řadě za Evropany, ale za Němce, Francouze, Řeky, Čechy atd atd. Pokud "inženýři" Unie budou tento fakt ignorovat, tak vytváří podmínky pro další evropskou válku.
29. 08. 2012 | 16:06

Jedla napsal(a):

Xury, zdá se mi, že vy jste tentokrát "promovaný inženýr". Kdyby €-zóna byla takovým výmětem na podrážce, proč za 1€ dostanete 1,25$ ?
O katastrofě € se mluví druhým rokem. Jak je možné, že měnové trhy dávno neznervózněly a od € neutekly (pád kurzu by to zobrazil)?
Když byla nejprve EMU a následně Euro koncipováno, mělo s dolarem zhruba paritu. A pak Euro kleslo, za dolar jste dostal asi osmdesát eurocentů. Přesto to nebylo žádné neštěstí. Pak, postupně, šlo Euro znovu k paritě a pak teprve výš.

Až se bude za dolar platit dvěma, pěti, deseti eury, pak mluvte o šlápnutí do hov-bláta. Nyní jen opakujete, co jiní účelově vypouští pod představou "samonaplňujícího se proroctví". Poslušným a tupým opakováním těhle věšteb sloužíte tomu, kdo projektuje od stolu lidská "očekávání", aby je pak "nálady trhu" splnily. Hrajete podle cizích not.
29. 08. 2012 | 16:32

nestranný napsal(a):

Ad autor:Jak může člověk jako vy chtít moralizovat.Vy který jste se stal ochráncem
zločineckého uskupení OSA podporovaného našimi mocnými.Od Vás je to stejná opovážlivost,jako by chtěl moralizovat JUDr Sokol ,obhájce nejmocnějších darebáků v zemi.V době,kdy naši občané chtěli vstup do EU ještě nevystrkovala růžky p.Merkelová,která dnes již zcela téměř otevřeně požduje veškerou pravomoc nad celou Evropou.Udělat dnes nové referendum,tak pro vstup by bylo max.15% obyvatel.Každému
je na první pohled jasné,kam tohle sjednocování vede.Každý,kdo se snaží jakoukoli zem dostat do područí jiných mocností je obyčejný vlastizrádce a zaslouží nejvyšší trest.
29. 08. 2012 | 16:43

mik napsal(a):

Xury
nesouhlasim dneska se logicky smyslejici a nesmyslnym nacionalismem nezasazeny clovek nebude povazovat za Nemce Francouze Reka Cecha ale za Evropana nerikam ze by nemohl byt nekdy hrdy na zem ve ktere se narodil ale obavam se napriklad lide co ziji v EU vice let se ceskou narodnosti zrovna moc v dnesni dobe nechlubi,,je to zase logicke kdyz se 25 statu domluvi a podepisi fiskalni dohodu a CR si hraje na mistra sveta nebo alespon na Velkou Britanii tak se neni cemu divit a polozim otazku v USA nezije rada narodu ? Takove sbiraniko ruznych entnik a pristehovalcu se jen tak nenajde po svete kazdy stat USA ma svoje malicko odlisna pravidle je to jina na Floride jine na Hawai jine v Californii jine na Alijasce jine v New Yorku presto se dokazou domluvit a v zasadnich otazkach jsou pravidla pro vsechny staty stejne,,,Sjednocena Evrop vadi tem co si chteji bezpracne plnit pouze sve kapsy s mottem po me potopa,,,A Kluas je skutecne poskok Moskvy,,Proc jel do Bruselu kdyz predtim Klaus vydiral celou EU a nechtel podepsat LS Fischer ? a poroc jel Klaus podepisovat svou knihu ? do Moskvy ? Nadnarodni rozhodovani zabranuje nebo alespo znesnadnuje narodnim zlodejum hrabat do svych koryt 27 oci vidi vic nez 2..a prave na to aby evropska valka nebyla musi sednout ke spolecnemu stolu EU zarucuje volny pohyb osob zarucuje kdekoliv v EU praci a Evropsky soudni dvur chrani pred zlovuli marodni justice a to je pro obycejneho cloveka daleko vyznamnejsi nez nejake prohlasovani kdo neskace neni Cech hop hop hop
29. 08. 2012 | 16:45

mik napsal(a):

Nazor autora je v podstate shodny s jinym blogem ve kterem pan Zaoralek kritizuje Necase za jeho bagatelizovani toho ze CR nepodepsala fiskalni dohodu a jako jediny stat EU( Velka Britanie se neda srovnavat ) stoji vlastne mimo hru Nechapu kde se vzala v CR takova vlna nacionalismu a hrani si na mistry sveta,, To fakt jsou lidi tak slepi ? EU CR k nicemu nepotrebuje proc Slovensko nema viza do Kanady a CR porad ano prizemz je to proti regulim EU,,,protoze EU nestoji za to palit si prsty za nekoho kdo haze porad na EU spinu a bahno umyslne nechce prijmout euro nebo snad nekdo chce tvrdit ze by CR nebyla schopna splnit podminky proi prijeti ?Nakonec Merkelova uz naznacovala ze by Cesi meli euro prijmout ale je ji jasne jako vsem ostatnim ze pres Klause vlak nejede,,, takze se ceka az vypadne ,,,byt na Hrade Svejnar tak se uz vedelo kdy CR prejde na euro nebyly by sachy a kupceni s padem vlady a CR by nestala strano a pro ostudu vsem...
29. 08. 2012 | 17:03

GargantuanaŘípu napsal(a):

Pan Nečas se snad měl jmenovat "Pan Bláto", asi tak se vyvíjí jeho vláda. Očekávám, že do konce volevního období, to dotáhne ke jménu "Pan Sliz". Pokud bychom byli v tradici francouzské literatury. Řídké Bláto a Tekutý Sliz mají mnoho nepěkných vlastností, bezmyšlenkovitě se valí krajinou a okupují dům za domem, most za mostem, bez optání.
Hloupost, kterou prezentuje pan Nečas má také schopnost valit se krajinou s tím rozdílem, že nadnáší. Je zajímavé, že nadnášení lze sledovat nejen ve Strakově akademii, a to v rozporu s kdysi pedagogickým posláním budovy, ale i v budovách českého Parlamentu, odkud se šíří po síti státních hierarchií, potíná s hierarchiemi mafiánskými.
Nadnášení má Neználkovský původ, což se stále, živých je příliš mnoho, zamlčuje.
Nadnášení je také hygienou Slizu a Tekutého Bahna, kteří se domnívají, že nadnášením se nedotknou své podstaty. Andersen to popsal velmi poutavě, ale to byl Dán a nadnášející, jak vidno, nemají Dány rádi.
Tato země se změnila v Nadnášející se ostrov, je tomu sice déle, ale dnes jsou patrné její úspěchy na každém kroku. Má málo co společného s Létajícím ostrovem , známým z literatury. Je však možné, že Nadnášející se ostrov je politický trik jak vysvětlit, že žijeme v Zapadlé Gubernii. České elity umějí čarovat.
29. 08. 2012 | 17:21

Martin napsal(a):

Svoboda je vedle jak ta jedle.
Neúčast v současném marasmu kolem EURa nás nikam nekatapultuje a už vůbec ne do Ruska, naopak budeme mít o něco menší státní dluh a zůstane v ČR víc peněz v bankách a to se počítá. Totiž v EU se momentálně jedná o finančních protektorátech, ztrátě finanční suverenity, stamiliardových částkách a se zemí s toliko 10 mil. obyvateli s v EU žádné tvrdé jádro bavit nebude.
Našim národním zájmem musí být neplatit cizí stamiliardové dluhy v od základu špatném projektu EURo, kterého se navíc ani neúčastnímě a proto raději vůbec do projektu EURo nevstupovat.
Ostatně není třeba chodit daleko, Slovensku EURo moc nepomohlo a ještě musí platit miliardové částky někam do Španělska.
29. 08. 2012 | 17:21

Josef K. napsal(a):

Martin, jistě, podobná argumentace v Čechách zaznívala nejen před bitvou na Bílé Hoře...
29. 08. 2012 | 17:51

Micinka napsal(a):

No, ono je dobré si v první řadě uvědomit, že Česko vstupovalo do EU roku 2004 ( odsouhlaseno referendem), ne EU do Česka, což si asi tady něktří diskutéři myslí. A že přístupová jednání trvala už od roku 1997. A jelikož jsme byli vstupující zemí, tak jsme nebyli ti, co si mohou klást a diktovat podmínky, maximálně jsme vyjednávali maximum možného. Což se stalo.
A že Česko je pořád čistým příjemcem peněz z Bruselu, což znamená, že více dostáváme než platíme.
Nečasova vláda dělá politiku sezení na dvou židlích - doma slovní halasnou úlitbu euroskeptikům. V bruselu pak hlasuje společně s eurooptimisty.
29. 08. 2012 | 18:13

GargantuanaŘípu napsal(a):

Soudě podle Nečase a českých národovolců, žijí za našimi pohraničními hvozdy, nikoliv na východ, tříocasé bytosti s kopytem, rohem a šesti oky mávající modrou vlajkou úpěnlivé SOS.
Jde jen o to, zda nás i tyto bytosti nevidí jako tříocasé, šestioké, chlupaté a smradlavé.
29. 08. 2012 | 18:34

mik napsal(a):

Micinka
presne tak dobry prispevek ale Martin ho asi pochopi tezko...Kazdy nove pristupujici stat byvale Warsavske smlouvy se zavazal k prijeti spolecne meny Slovaci to bez problemu splnili a taky si haji svou suverenitu ale zaroven akceptuji dohody Bruselu nebo spis vsech zucastnenych statu vecna skoda ze se Morava neodrhla od Cech a nepridala se ke Slovensku a lidi jsou proste slepi na kazdem kroku ted jsem si precetl jak zase Drabek vymyslel ohromujici obev samozrejme poplatny ceske korupci uplatkum a jeho nesmyslum k zamestancum ...nerozumim proc se lide pracujici na uredech prace nevzeprou a proc se nevzeprou nezamestnani..prece jich je dohromady dost aby musel ministr Drabeek okamzite odstoupit uz je pro to ze promrahal 52 milionu na nefungujici system a nyni okopiroval ale po cesku upravil nemecky system v zadne demokraticke zemi by nemohl zastavat post ministra a musel by okamzite odstoupit zamesnanec ktery soustavne vyrabi zmetky by dostal vypoved na hodinu,,,az se konecne spolecnost dopracuje k tomu ze Drabek bude muset odejit odejde zcela jiste ze zlatym padakem Neni divu ze se CR cela Evropa smeje ,,a az prijme euro Polsko a Madarsko bude CR bezvyznamy ostruvek mesi staty EU ,,ale mozna ze pak Putin poda pomocnou ruku a nabidne CR vytvoreni autonomni oblasti..a mozna se pak Klaus stane v teto autonomni republice guvernerem...) fakt des a cim dal horsi... Lessy okamzite odvolan Necas se tvari jako ze nic a pritom Evropa unika... Klaus naoko dela bububu na ministerstvo vnitra ale kdo je vlastne vrchnim velitelem ozbrojenych sil ? Prece prezident republiky,,,,takze opet jeho krasny alibismus...fakt parada,,,,
29. 08. 2012 | 19:48

Elév napsal(a):

Dyk je to jedno, zda to bude doprava nebo doleva, s vedením, které momentálně neví kam se nasměřovat, tak to bude zajisté osvědčená "česká" cesta do p..le se všemi důsledky pro obyvatelstvo vyplývající.
Vedení státu je zaslepeno "bojem" proti všem - pardon proti korupci, deformou všehomíra -DPH, důchody, zdravotnictví, církve, dotací z EU, do EU a hlavně pro sebe.
Podle premiéra Nečase má Česko hledět na své zájmy a ty jsou udržet vládu za každou cenu a deformovat a deformovat a deformovat, už několikrát transformováno, privatizováno, vytunelováno, odkláněno a následné reformováno.
29. 08. 2012 | 20:20

Martin napsal(a):

Micinka: Vstupovali jsme do EU, kde ani náznakem nebyla řeč o evropských dluhopisech a podobných zvěrstvech, nebo dokonce o přímém placení cizích dluhů. A EU žádné svoje peníze nemá, všechno co k nám jde z Bruselu jsou nic než peníze daňových poplatníků, EU není nějaká charita.

mik: Zavázali jsme se vstoupit do EURozóny, kde se m.j. budou dodržovat Maastrichtská kriteria. Jelikož se ani náznakem nedodržují, nejsme povinni tento svůj dřívější závazek dostát.
Slováci už žádnou suverenitu nemají, jejich měnu řídí ECB tedy Brusel, skoro polovinu zákonů musejí povinně přejímat z Bruselu a jejich státní dluh statečně navyšují povinné platby na záchranu EURa, spíše bych to přirovnal k podpantofláctví.
29. 08. 2012 | 20:53

Arnie napsal(a):

Pane Svobodo, naprostý souhlas - a dík za pěkný blog.
29. 08. 2012 | 21:06

Xury napsal(a):

Pro Jedlu:
kurz eura drží hlavně Německo a severské státy. Navíc bych připomněl, že cena řady aktiv se před krizí také držela nereálně vysoko.
Nemluvě o tom, že zhroucení nějaké měnové oblasti není záležitost měsíců. Eurozóna zkrátka není ideální měnová oblast. A v tomto složení ani v dohledné době nebude.

Pro mika:
za prvé tomu, co tvrdíte v první větě nevěřím ani vteřinu a kdybyste občas četl diskuze na místních blozích tak to pochopíte (byť chápu, že to reprezentativní výběr). Nicméně stačí si připomenout, jak před pár měsíci byla Merkelová v řeckých novinách vyobrazena v nacistické uniformě nebo narážky ze strany francouzské levice ohledně bismarkovského Německa. A vzpomeňme taky, že je to patnáct měsíců, co jsme byli pro Němce a Rakušáky "Evropany" druhé kategorie, kteří u nich nesmí bez omezení pracovat.
A pokud jde o USA. Uvědomte si, že ačkoliv tam žije řada národností tak se prakticky všichni považují za Američany. Nikdo neřeší z kterého státu je prezident. Konečně zkuste si vy vzpomenout ze kterého státu byli poslední čtyři prezidenti.
Zkrátka USA nejsou federací národních států, což by EU bylo, proto to v Evropě nebude fungovat.
29. 08. 2012 | 21:19

Zlatá bula sicilská napsal(a):

Pane autore,

díky, mluvíte mi z duše. Na podporu zde kopíruji můj příspěvek na vlkovobloguje:

Srpen 29, 2012 v 0.03
Já, jakožto nestádový typ, ne svojí vinou, budu tvrdit, že náš problém je v tom, že nemáme euro. Můžete mě lynčovat. Samozřejmě nemyslím to primitivně, jako že by nám to euro někdo dal nebo tak, ale že ho nechceme a nejsme vědomým a aktivním členem Eurozony. Stádo, bohužel i včetně inteligentní ovcí, následuje ovčáka, který tvrdí opak a přitom mu k přesvědčení ovcí stačí jen dvě primitivní hesla, všechno řeší trh, přitom si pod trhem představuje pouze základní graf nabídky a poptávky a neumí nic jiného než devalvovat vlastní měnu pro oživení exportu a podporu investic.
29. 08. 2012 | 22:12

pv napsal(a):

Podle mého názoru Rusko není demokratický stát a jako tako takové pro nás představuje trvalé ohrožení státní bezpečnosti. Čína decimuje naše hospodářství sociálním a ekologickým dumpingem a vnucuje nám svoje pravidla vzájemného obchodu. Obě tyto země podporují totalitní Sýrii a Írán. To jsou důvody, proč by se Evropa měla sjednotit do Spojených států evropských, aby koordinovaným úsilím dokázala popsanému nebezpečí čelit (abychom nemuseli zažít nový Mnichov).
29. 08. 2012 | 22:13

a teď merovingové napsal(a):

Martine
Kde konkrétně vidíte, že bychom na tom snad byli lépe než Člováci?
Snad jedině, že vzájemné popravy gangů tu nejsou masové a nepoužívají se při nich RPGéčka.
I takové Pehe teď sice říká, že Klaus měl, má a bude mít vždycky pravdu (a půjde před řadami, dodávám já) a brzy začne oslavovat Nečase jako vzorového protibruselského vzpurného osla, ale všichni přece víme, že je to divadlo.
Jde jen o to, aby komunismem zpovykaní Češi nějak schroustali přechod do totální evropské zkorumpovanosti. (Od roku 2006 nás na to vlády intenzivně připravují, teď je nutné pustit kočku z pytle.)
Současně se sdělením, že do ní přicházejí jako otrocký národ.
29. 08. 2012 | 22:27

Holubář napsal(a):

a teď merovingové:
V čem jsme na tom lépe než Slováci (Vaše Člováky chápu jako překlep)?
Tak se zajeďte na Slovensko podívat, mimo Bratislavu, a otevřete oči. Země je to krásná, ale žít bych tam nechtěl. Vy ano?
30. 08. 2012 | 02:34

Martin napsal(a):

a teď merovingové: Díky své vlastní měně můžeme reagovat na místní ekonomické podmínky. Slováci nemohou a tamní běžní občané říkají že od zavedení EURa i to Slunce nějak svítí míň. Ostatně stačí se tam zajet podívat.
30. 08. 2012 | 08:41

jozef napsal(a):

To Holubar:

"Zeme je to krasna ale zit bych tam nechtel"
Preco?Pretoze je krasna?

To Martin: "tamni bezni obcane rikaji"

Konkretne ktori bezni obcania?
A tusite,co rikaji cisla,fakty?
Tusite,aky je vyvoj realnych miezd,dochodkov a uspor beznych obcanov?
FAkty hovoria cosi uplne opacne!
31. 08. 2012 | 16:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy