Nebudeme se řídit mafiánskými dohodami
Česká republika vládou Andreje Babiše bolestně utrpěla. Poničená je hlavně celospolečenská důvěra, a především důvěra ve stát a kompetentní řízení. Lidé si správně všímají toho, že stát nedokáže udržet krok se soukromým sektorem, rozvíjí se pomalu a celou zemi fakticky brzdí.
Nenávist a slabost. Dvě podoby zla, které mohou Česko připravit o všechno
Už mnoho let vyzývám k tomu, abychom překonali úpadek naší zahraniční politiky a shodli se – všechny strany, vládní i opoziční – na jednoduchých základech, které budeme dlouhodobě dodržovat. Protože pokud Česká republika v posledních letech něco opravdu nezvládá, je to právě konzistentní mezinárodní politika a umění konstruktivního vyjednávání. Kredit z 90. let, kdy byla naše země uznávaným specialistou na diplomacii a demokratizaci, je dávno pryč. To poškozuje naše zájmy, které pak na mezinárodní scéně nedokážeme prosadit.
Populismus není budoucnost konzervatismu. Deset poznámek k americkým volbám
Sledoval jsem je jak detektivku. Dlouhé sčítání mi připomnělo, co jsem kdysi studoval o americké demokracii a volebním systému a už v detailech zapomněl. A taky už vím, kde leží třeba Maricopa, Allegheny nebo Clayton County. Celkově poučné. Pár poznámek k americkým volbám píši ve chvíli, kdy je všechno ještě čerstvé a některé věci nejasné. Ale teď (7. 11.) o tom smýšlím takto:
Jako premiér bych si nehrál se sirkami. Kroky vlády připomínají politické šílenství
Děkuji za maily, podněty, nápady, připomínky ke koronaviru. Pracuji s nimi, ale… Skoro se chce říct, co člověk, to názor.
Nejsme v normální situaci. Cesta na Tchaj-wan je nutná
Rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila navštívit Tchaj-wan vyvolalo diskuze a otázky. Některé rozumné, jiné takové, že nad nimi naopak zůstává rozum stát. Pokusím se s některými z nich vyrovnat.
Vláda dovedla Česko do slepé uličky, ukazuje zpráva NKÚ
Zprávy bezpečnostních služeb bývají zpravidla z dobrých důvodů tajné. Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu je naopak veřejný dokument. V případě té nejnovější (za rok 2019), která byla publikována v březnu, to ale vypadá, jako by skrývala nejpřísnější státní tajemství. Nikdo o ní veřejně nemluví, nepíše, vláda významně mlčí.
Byrokracie dusí podnikatele a oslabuje svobodu. Babišovi to vyhovuje
Další fáze EET se odloží, vládní koalice s tím najednou souhlasí. „Ekonomika se musí nadechnout,“ řekla ministryně Schillerová. Nic jí nepodsouvám, ale toto je zjevné přiznání, že EET ekonomiku dusí. Živnostníky a malé podnikatele určitě.
Krize zdůraznila, jak moc je potřeba dosáhnout ve volbách politické změny
Všichni jsme si oddechli, že to nejhorší s nemocí COVID-19 máme za sebou. Dnes je všeobecná nálada pozitivní a tedy velkorysá. Nad mnohými nepovedenými věcmi se mávne rukou, leccos se promine. Ani já se nechci ke všemu vracet. Musíme jít dál a soustředit se na obnovu země. Využít tuto situaci jako příležitost. Je to šance na vytvoření méně byrokratického, mého těžkopádného, ale zato efektivnějšího, štíhlejšího a přívětivějšího státu.
Babiš se mýlí, svět neobdivuje českou vládu
Pravda je, že v boji s pandemií celkově patříme mezi úspěšnější státy. ČR ale nikdy nebyla ve zvládání pandemie nejlepší – ani na světě, ani v Evropě.
Babiš si myslí, že je stát. To si ale spletl dobu
Okřikování opozice za to, že je opozicí a má nějaké názory, překročilo únosnou mez. Andrej Babiš už sám sebe ztotožnil se státem, a tak chvílemi zapomíná předstírat demokratického politika.