Překvapivý dočasný bonus prezidenta Zemana

12. 03. 2013 | 17:10
Přečteno 4469 krát
Hned na úvod musím podotknout, že žádným velkým příznivcem zvolení Miloše Zemana prezidentem naší země nejsem. Mimo jiné i díky jeho přístupu k oblasti zemědělství, v němž má být prezidentovým strategickým poradcem někdejší šéf JZD Slušovice František Čuba. Již dříve jsem napsal, že František Čuba má (a vždycky měl) v oblasti snižování nákladů v českém zemědělství a tedy zvyšování jeho konkurenceschopnosti z pohledu ekonomiky velmi často pravdu, problém je ovšem v metodě dosažení žádoucího výsledku prostřednictvím koncentrace výroby za každou cenu a zejména, což je výsledkem této metody, ve fatálních dopadech tohoto přístupu na stav krajiny a životního prostředí.
Ale zpět k novému prezidentovi, který je mimo jiné znám jako ortodoxní kuřák, a který celkem otevřeně přiznává, že se této své neřesti nehodlá vzdát ani při svém úřadování na Hradě. Spolu s ekonomickou vzdělaností prezidenta může být přitom tato vlastnost kupodivu dočasně překvapivým, téměř státotvorným ekonomickým bonusem, a to právě v současné době. V EU totiž aktuálně probíhá poměrně intenzivní diskuse o podobě připravované regulace tabákových výrobků, přičemž tato diskuse je vedena prakticky a pouze jen v rovině zdravotních rizik. Což je ovšem pohled velmi zúžený, neboť v případě prosazení nejtvrdší varianty regulace předpokládající zákaz výroby jiných než klasických nearomatizovaných cigaret, jde hlavně z pohledu ČR o problém právě a veskrze ekonomický. Právě u nás se totiž cigarety, které možná EU zakáže, vyrábějí, a také se z naší země exportují. Celkový objem tohoto exportu přitom několikanásobně překračuje hodnotu veškerého z ČR vyváženého piva, takže nejde o marginální věc. Velmi zhruba lze říci, že případnou tvrdou regulací tabákových výrobků přijde naše země každoročně, v součtu všech ekonomických doprovodných dopadů, o desítky nebo alespoň o desítku miliard korun. Člověk by tak čekal, že z pohledu obhajoby zájmů naší země budou proto aktivní na evropské půdě lidé, kteří mají takovou obhajobu v popisu práce. Ti ovšem, zejména z populistických důvodů, aktivitou příliš nehýří. Možná i proto, že nevnímají zmíněná ekonomická rizika propadu příjmů státního rozpočtu. Miloš Zeman, který se netají ambicí být aktivním představitelem státu, by jim ale mohl ekonomický rozměr problému příležitostně vysvětlit. Jako kuřák i ekonom má k tomu nepochybně ty nejlepší předpoklady.
Proti regulaci výroby či prodeje tabákových výrobků asi v dnešní době nelze snést mnoho argumentů. Jde ale především o to, jak bude taková regulace vypadat, a je zřejmé, že zákazy konstruované na bázi, podle které jsou si všechny cigarety rovné, ale některé jsou si rovnější, nejsou spravedlivé. Zvláště, doplatí-li na takovou podobu mezi sobě si rovnými státy EU opět pouze některé, které si budou v takovém případě nerovnější. Jako třeba ta naše.
Je všeobecně známo, že člověk se ze všeho nejméně rád vzdává svých neřestí. Nelze to proto předpokládat ani u nového prezidenta. Lze ale naopak spekulovat o tom, že se do diskuse ohledně regulace, jak pravil v pohádce Dlouhý, Široky a Krátkozraký princ Drsoň, „v pravý čas vloží“. Nebylo by to vůbec od věci. Sociální stát, jehož je Miloš Zeman minimálně verbálním zastáncem, bude pro svou sociální politiku potřebovat stále více peněz – i těch vygenerovaných tabákovým průmyslem, jehož produkty ostatně pan prezident také užívá…


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zasMeňo napsal(a):

Dobrý den,
Zemanova generace všeobecně více kouřila, a tudíž kouří dodnes, než je tomu u generací mladších. V hlavním městě ovšem pozoruji výjimku z toho, že dnešní generace opouští kouření (jak je tomu v ostatních státech EU) - buď je zde život nervóznější, nebo těch lidí více, takže to budí zdání četnějšího výskytu kuřáků, ale zde se mi zdá, že to neplatí.
O nevhodnosti kouření není dnes třeba pochybovat,stejně tak jako již "zítra" (třeba až za 100 let) nebude nikdo zde pochybovat o škodlivosti jakéhokoliv alkoholu pro zdraví lidského individua.
zdraví zasMeňo.

PS - Václav Havel patřil k té generaci také a kouřil jak tovární komín (a mohl tu být o nějaký rok déle) - a jak jsme ho měli rádi ! Takže s kuřáctvím to nemá nic společného, jak hodnotíme veřejnou osobnost (kromě lékařů ovšem !).
12. 03. 2013 | 17:23

Václav Seebach napsal(a):

Sociální stát ... bude pro svou sociální politiku potřebovat stále více peněz – i těch vygenerovaných tabákovým průmyslem
Rozumím. Naučím svá vnoučata kouřit, aby stát měl peníze na můj důchod.
A co takhle prodej zbraní teroristickým organizacím? Na tom může sociální stát taky slušně vydělat. Co na tom, že je použijou proti nám.
12. 03. 2013 | 17:34

šašek z Jihlavy napsal(a):

zasMeňo
Umění kouřit dýmku se však ani po deseti letech tréningu nenaučil (viz TV dokument).
V tom na Karla nemá. Takže popelníčky budou.
12. 03. 2013 | 17:34

Anna napsal(a):

šašek z Jihlavy
"Umění kouřit dýmku se však ani po deseti letech tréningu nenaučil (viz TV dokument).
V tom na Karla nemá. Takže popelníčky budou. "
------------------------------------------------------------

No, Karel zase za celá leta nevystudoval vysokou školu. :-)
12. 03. 2013 | 17:58

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Stát nevlastní tabákoví průmysl,takže čistý zisk jde jinam.Jedině opravdu ti kuřáci,přes vysokou daň,naplňují státní kasu.Jak ale tvrdí mnozí,stejně to nestačí na léčení nemocí s kouření.
12. 03. 2013 | 18:03

Míval napsal(a):

No, tak trochu doufám, že Zeman na evropské úrovni dokáže přece jen víc, než jen obhajovat český tabákový průmysl.
12. 03. 2013 | 18:05

Hloupý Honza napsal(a):

Ty ztráty tabákového průmyslu by se mohly zalepit příjmy z prostituce. Já bych legalizoval všechny "neřesti". V kouření, hazardu a chlastu patříme ke světové špičce, z těch nejoblíbenějších chybí ještě drogy a prostituce. Lehké holky už si pomalu (alespoň v Praze) vyřizují živnostňáky, takže zbývá nějaký ten koks a marjánka (ta je taky na dobré cestě, zatím jen pro léčebné účely).

Už jsem dříve navrhoval, že bychom se mohli stát takovým celosvětovým ostrůvkem neřesti, něco jako Las Vagas, ale ne jen v hazardu, ale totálně ve všem, protože stejně tímto směrem potichoučku kráčíme. Využil bych i anonymních akcií a udělal bych tady daňový ráj, stejně se daně nevybírají, tak bychom mohli žít z poplatků za off shore firmy, jak to dělají Seychelly, Lichtenštejni a jiní, a přidat k tomu třeba ještě praní špinavých peněz. Byli bychom takové Švýcarsko neřesti. Ty zbraně taky nejsou špatný nápad, ale to bychom museli resuscitovat skomírající zbrojní průmysl, a k tomu nejsou peníze. To bych nechal na později, až nám ty prachy vydělají holky, drogy, chlast a ruleta.

Jak říkám, pomalu k tomu stejně směřujeme, tak proč to ekonomicky nevyužít. Příště když třeba přijedou dánští středoškoláci tak bychom jim mohli poskytnout kvalitnější servis než nyní, vše v jednom balíku třeba za 100 Euro v ceně bude 1 bedna tvrdého chlastu, 10 g heroinu, 2 holky dle výběru, balíček mentolových cigaret (pro osoby mladší 18-ti let) a 5 žetonů do kasina.

To budou příjmy ... nestojí to k zamyšlení capo di tutti capi Kalousku ? Strejcové poslanci zcela jistě přijdou ještě s mnoha dalšími návrhy co by se dalo v této oblasti připravit, sami mají dlouholetou praxi ... některým zvrhlostem bych se však raději vyvaroval, všechno se nemá přehánět.
12. 03. 2013 | 18:12

dennis napsal(a):

Znama otazka politologu je zde: V cem vsem je Zeman podobny Klausovi. Napriklad pan prezident Klaus ozdobil svou pritomnosti slavnostni otevreni nove vyrobni linky na cigarety (zname americke soukrome tabakove firmy). Bude prezident Zeman podobnym zpusobem podporovat modernizaci a rozsirovani produkce zahranicniho kapitalu? Na to, aby se nechal pohostit zahranicni tabakovou firmou nemusi byt prezident Zeman ani kurakem.

Vic by me zajimalo, jak Zeman s C'ubou budou dolovat spravedlivejsi dotace ceskemu zemedelstvi z EU. A hlavne a predevsim jak budou pusobit na znovuvzkriseni potravinove sobestacnosti nebo aspon na cestu k ni. Az budete, pane Havel, mit neco v merku, dejte vedet. Zdrave potraviny z ceskych zdroju budou urcite dulezitejsi pro republiku nez rozvoj zpracovani dovezeneho tabaku a vyvoz tabakovych vyrobku.
12. 03. 2013 | 18:33

strýc virus H3N1 napsal(a):

Anna

a jsou pochybnosti, že Karel vůbec vystudoval i školu střední...
ale důležité je zaháknout palce za vestu a zabafat z dýmčičky, jistěže..
12. 03. 2013 | 18:34

Da.Rock napsal(a):

Ono by možná chtělo ty ztráty nějak konkretizovat. V případě, že se zruší výroba některých cigaret, které jdou na export, stát rozhodně nebude škodný ani na DPH, ani na spotřební dani, protože toto se z exportovaného zboží neodvádí. Mohl by být škodný na příjmovce, ale to by musela veškerá spotřeba cigaret klesnout právě o ty aromatizované druhy, kterých se ovšem oproti těm běžným prodává nepatrné množství. Zákazem těchto druhů navíc kuřáci kouřit nepřestanou, prostě jen většina z nich přejde na běžně cigarety.
Autor nedodal žádná konkrétní čísla, takže jeho údaj o poklesu příjmů státu o desítku (desítky?) miliard lze považovat za číslo vycucané z prstu.
12. 03. 2013 | 18:42

halalibubny napsal(a):

O tabáku,alkoholu,ozonové díře a Hirschově publikačním-citačním indexu-o psu ani nemluvě.Vítr do plachet kafemlejnkem a askezí.Hirsch prý sám je jeden ze tří pochybovačů o slavné americké BCS teorii supravodiče z padesátých let s představou elektronových dvojčat neboli páru gayů,pokud elektrony nemají pohlaví a nejsou heterosexuální.
Pravda a láska ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ.
Banka,trafika,úřad,železnice a obchod.Auto k dobru.Jedním vrzem škrtnout vše spolu s knižními autoritami všech staletí.
Absťák skoro od všeho. Papírový tygr snad dnes už skáče po všem živém.
12. 03. 2013 | 19:17

otokar napsal(a):

Klvaňa na Hrad,(samozřejmě jako poradce).Radar už není aktuální,tak bude nikotinovým piár manažerem.Toho bohdá nebude, aby filip móric z boje utíkal!
12. 03. 2013 | 19:20

Luba napsal(a):

Co kuřák, to čuně, a potenciální žhář.
12. 03. 2013 | 19:57

Gru napsal(a):

Ačkoliv jsem zvyklý hodně číst, měl jsem obtíže porozumět některým autorovým šroubovaným větám. Je s podivem, že dotyčný autor je dlouhodbě mediálně činný.
Vlastně - není to s podivem.
12. 03. 2013 | 20:02

Lila napsal(a):

Anna

Papír z vysoké není žádnou zárukou vzdělanosti, ani všeobecného rozhledu a úrovně člověka.

KS musel studia přerušit v roce 1965, kdy nečekaně zemřel Jindřich Schwarzenberg a on se musel ujmout správy rodového majetku.
12. 03. 2013 | 21:13

Kobra Plaz napsal(a):

Téměř dvě třetiny nekuřáků (66%) jsou potenciální masoví vrazi, zbytek chroničtí kleptomani. Pozoruhodné...
12. 03. 2013 | 21:25

Linka napsal(a):

Chudák, "musel přerušit studia". Lila - vždyť se nemusel ujímat správy rodového majetku. Šlo jej rozdělit mezi ti nemajetné. Ale to by bylo proti myšlení pravičáka.
12. 03. 2013 | 21:30

šašek z Jihlavy napsal(a):

Anna napsal(a):
šašek z Jihlavy
"Umění kouřit dýmku se však ani po deseti letech tréningu nenaučil (viz TV dokument).
V tom na Karla nemá. Takže popelníčky budou. "
------------------------------------------------------------

No, Karel zase za celá leta nevystudoval vysokou školu. :-)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Lila vám odpověděla za mne.
Ale kouření dýmky je věda, něco o tom vím z doby, kdy jsem této neřesti holdoval.
Nesmí být rozpálená, musí hořet tak asi 20 minut a hlavně nesmí být uslintaná, aby se uvnitř nedělala "močka". Říká se, že nervozní lidé to nezvládají. Taky se nešlukuje (já si pár šluků po zapálení neodpustil) a při kvalitním tabáku voní i ostatním, kteří se stávají pasivními kuřáky. Za to je tu nebezpečí rakoviny ústní dutiny a hrtanu, lépe je si tuto poetickou neřest odepřít.
Správný název je čibuk nebo lulka, dýmka je vlastně fajfka, která má studený kouř.
Vodní dýmku jsem nezkoušel, o tom by možná věděl víc někdo se zkušenostmi z islámských krajin.
12. 03. 2013 | 21:42

Erna napsal(a):

Rakovina plic z tabáku? Lež!
Počátkem 20. století kouřil téměř každý druhý člověk, ale výskyt rakoviny plic zůstal na nízké, téměř nepodchytitelné úrovni. Pak ovšem 16. června 1945 došlo k děsivé kataklyzmatické události, která se nakonec stala příčinou toho proč západní vlády navždy překroutily představu o kouření........
---------------------------------------
Koho zajímá z čeho rakovina vlastně vzniká, zde máte odkaz na vysvětlení předními lékařskými kapacitami: http://ukazse.tiscali.cz/clen/log_muj_blog_ulozen.php?id=16528
12. 03. 2013 | 21:50

Kobra Plaz napsal(a):

Ta událost byla skutečně děsivá:
Dne 15. června 1945 z rozkazu zemského velitelství SNB v Brně, čís. –Ia 1407/1945 bylo znovuzřízeno místní velitelství SNB v Mikulově. Zatímním velitelem byl ustanoven vrchní strážmistr Antonín Janíček, a s ním odesláno do Mikulova 14 gážistů m. sl. tř. k výkonu služby v pohraničí dobrovolně se přihlásivších. Po příjezdu určených gážistů m. sl. tř. do Mikulova dne 16. června 1945 byla pod dohodě s MNV v Mikulově zřízena úřadovna Místného velitelství SNB v Mikulově, Nově sady, čís. 2, o čemž bylo Zemské velitelství SNB v Brně přípisem čís. 1 dne 16. 6. 1945 uvědoměno.
12. 03. 2013 | 21:58

pamětník napsal(a):

Anna:
"No, Karel zase za celá leta nevystudoval vysokou školu."
Možná proto, že se nezdržoval kouřením dýmky. :)
12. 03. 2013 | 22:14

Sláma napsal(a):

pro strýce:
zdá se, že na reparát v podzimním termínu tu maturu nakonec udělal. Asi to papínka něco stálo ...
12. 03. 2013 | 22:19

Sláma napsal(a):

Známá fanynka pravičáků Lila napsala o studiu Karla zu Schwarzenberg: "KS musel studia přerušit v roce 1965, kdy nečekaně zemřel Jindřich Schwarzenberg"
Karl maturoval na reparát v roce 1957. Do roku 1965 tedy zbývalo 71/2 roku, což by normálním studentům na vystudování stačilo. Karl ovšem postupně zkoušel studia ve Vídni, Štýrském Hradci a Mnichově, ovšem bez úspěchu.
Správy rodového majetku se Karl ujal až v roce 1979, po smrti strýce Josepha, tedy 22 let po maturitě. To je na vystudování docela slušná doba, ne?
12. 03. 2013 | 22:36

pamětník napsal(a):

Oprava: ...zdržoval kouřením dýmky.... :))
12. 03. 2013 | 22:55

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....výroba cigaret tady musí zůstat,...ať to stojí co to stojí. Čím dřív statisíce občanů se nedožijou důchodového věku,....tím víc stát ušetří.

Když začnou mladí brzy kouřit a pít alkohol, a sem tam to proloží nějakou tou drogou,....tak brzy na své libůstky dojedou,....zase se sníží sociální vydání,...

Mafijánské vládní struktury potřebují trvalý přísun financí,....na státních cecíkách je jich už přisátých dost. A derou se k nim další.

K tomu nekvalitní potraviny, exhalace z výfuků tisíců kamiónů, které státem jenom projíždí,....mám dům pod leteckým koridorem,.....někdy je těch stop tolik, že se spojí v trvalou oblačnost,....slunce je celý den v chemické mlze,... nějaká islandská "Eja" by mi udělala radost,....a mohla bych pokračovat....

Občané jsou dnešní vládní garnituře něco jako výplň štruzoků, na kterých se povalují,....a předstírají, že řídí stát.

Stačí se podívat zpět,.....zákony, prováděcí pokyny, správní rozhodnutí, investice, prodeje,....na co sahnou, tak výsledkem je paskvil,....ale,....státní dluh rok od roku roste,....musí mít naplněné státní vemeno, aby bylo co sosat,....a tak pořád dokola.

Jsou to neuvěřitelní diletanti,....jediné, co jim jde,....jsou výmluvy,....

Co jsem nenapsala, dokážete si doplnit,....nežijete ve vzduchoprázdnu,....Tužka.
13. 03. 2013 | 00:27

Tora napsal(a):

Tužko Tužko, tak tak. Myslím že to byla právě Philips Morris, kdo vládě před lety podstrčil ekonomickou studii, jak kouření zlepšuje ekonomickou stabilitu veřejných financí, dokonce nezapomněli zdůraznit a vyzdvihnout i tu skutečnost, že většina kuřáků umírá v období kolem nástupu do důchodu a že tím stát podporou kuřáctví ( a tabákového průmyslu) šetří kasu. Nějak se to tehdá ututlalo.
Přesně jak napsal Hloupý Honza, jdeme správnou čezkou cestou, jsme v tom šíroko daleko jedničky. Takoví šplhouni zvrácení.

VK vždy říkal, že je konzistentní. Nevím jestli věděl, že je alespoň co se týče velkých peněz i průhledně předvídatelný.

Autor analytik je taky léta předvídatelný. Peníze nesmrdí, nikdo nesmrdí, business je business.
13. 03. 2013 | 01:10

kanibal napsal(a):

Váš lobbing je dokonalý blábol, pane Havel. Fabrika Philip Morris v Kutné Hoře má roční zisk kolem 2,5 mld.Kč. Nemůže proto do SR ročně odvádět desítky miliard korun!
Cigaretový kouř obsahuje dehet, nikotin, oxid uhelnatý (CO), arsen, benzopyren, těžké kovy (jako je např. olovo a kadmium), kyanovodík, nitrosaminy a další jedy.
Způsobuje rakovinu plic, rozedmu plic, srdeční onemocnění.

"Kouříš, piješ, droguješ, do rakvičky putuješ."
13. 03. 2013 | 07:50

modrý edvard napsal(a):

1. Nepřekvapuje mě, že s VEŘEJNOU podporou tabákového průmyslu nikdo, možná vyjma Kubery, nepřichází. 2. Určitě bychom si měli ohlídat, abychom si byli rovni. Na druhé straně, pokud se nám povede EU ošálit, tak si radostně plácáme po ramenech.
3. Ve srovnání s pivem by asi byl lepší netto vývoz, po odečtení nákladů na tabák apod.
13. 03. 2013 | 09:25

Honza II napsal(a):

Pokud někdo začne mluvit o Čubovi a nezmíní se o "jakobínské" snaze s jeho likvidací vedené V.Havlem na začátku 90.let, tak je - právě podle slov našeho prezidenta - buď hlupák, který to neví, anebo ůmyslný výmývač mozků, protože tím posouvá 20 let životní dráhy onoho člověka pro lidi nezlané někam jinam.
Nechám na autorovi, co si sám pro sebe vybere jako leší variantu.
13. 03. 2013 | 10:26

Taoiseach napsal(a):

Jediné štěstí je, že do toho Miloš Zeman ani Petr Havel nemůžou kecat - :)
13. 03. 2013 | 10:50

český maloměšťák napsal(a):

Zdanění Mafie by přineslo více peněz, než kouření.
Jenže by to bylo nemorální , nestrukturované a nesystematické. A mnoho lidí by to uvrhlo do chudoby - takže by to bylo i asociální.

Pojďme tedy na ty prostitutky formální - na ty na ulici a v bordelech.
Každý si rád smočí knot tam, kde tomu i on rozumí, nicht wahr ?
No a prostitutku snad pozná každý balík - co ho do úřadu nainstalovali ve volbách nebo díky rekomendaci Mafie. A kdyby ne - tak by se mu mohl zaplatit nějaký ten kurz...třeba z evropských peněz vyhrazených na inovace a vzdělávání.
To se to pak bude kouřit ! Když z toho navíc kape !
To budou tučné výnosy daní !

Kouření doporučuje šest financů z šesti.
13. 03. 2013 | 12:17

Pavel napsal(a):

Není podstatné co Karel vystudoval, je důležité, že má dobré srdce a vychovává kukačku, kterou mu přinesla během manželství jeho žena. Ovšem pokud v tom není nějaká finata jako když se Karel nechal adoptovat, aby majetek nepřišel vniveč. No Karlík má za ušima !
13. 03. 2013 | 16:58

kosoúhlý průmět kosočtverce napsal(a):

Pavle,
Ten tatík, co údajně upíchl Šláfnbergovi tu kukačku, je velkoprůmyslník a jeden z nejbohatších Rakušáků. (takovej malej rakouskej Kelner)
Takže adoptovaná kukačka bude pravděpodobně dědit.
A penízky se pěkně přesunou do Šláfnberské famílie.
Jó, Šláfnberg, když jde o prachy, tak jde morálka stranou, dokonce i vlastní manželku udělá na pár let šlapkou........
Peníze nesmrdí.
14. 03. 2013 | 10:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy