Širokou pozornost a publicitu získaly protestní akce pražských herců, studentů lékařských fakult a učitelů základních škol.
Nejsou však jedinými vzpourami proti mocenským zásahům shora. Pokud člověk navštíví Českobudějovicko, projevů občanské nespokojenosti je tolik, že se jim zřejmě nedá vyhnout.
Stačí, když navštíví knihkupectví Tyché v České ulici v krajském městě.
Tyché patří k několika nejlepším obchodům s novými i starými knihami v Budějovicích. Majitelka zároveň provozuje divadlo, které má padesát míst. Hrají tam ochotníci a scházejí se tam čtenářské kroužky.
Je možné, že za týden se o knihkupectví a divadle bude mluvit v minulém čase. Magistrát se ho totiž chystá vystěhovat.
Na první pohled jde o banální příběh. Majitelka dlužila nájem za několik měsíců, což omlouvala tím, že do opravy interiéru investovala jeden a půl milionu. Magistrát omluvu neuznal a dosáhl soudního verdiktu, podle kterého nemá knihkupectví s divadlem v objektu co dělat. Právníkům magistrátu se navíc podařilo soud přesvědčit, že majitelka měla v uplynulých čtyřech letech platit vyšší nájem, než stanovila nájemní smlouva. Nedluží tedy částku v řádu desetitisíců, ale milionů. A protože majitelka čelí exekucím, nemá peníze, aby se proti verdiktu mohla odvolat.
V jednom ohledu příběh tak banální není: magistrát nevyužil své moci a svých financí, aby pomohl klubu básníků a ochotníků, ale k tomu, aby je vyhnal z domu v historickém středu města.
Jako problém to vidí studenti, kteří chodili do čtenářského kroužku. Přinejmenším plánují, že se připoutají ke vchodu do knihkupectví-divadla a zabrání tak vystěhování.
Pokud se člověk z lítosti nad osudem kultury v krajském městě vypraví do okolí, příliš si nepomůže.
V sobotu proběhl v nedalekých Trhových Svinech koncert pozoruhodné pražské rockové kapely Rudovous. Jsou relativně známí, proto bylo podezřelé, že hráli ve skromném sále hostince U Čahů.
Podezření se potvrdilo na místě: nešlo o běžný koncert, ale o protest proti výstavbě silniční přeložky městem a hudebníci tedy hráli zadarmo. Frontman Rudovouse známý pod jménem Bonzo také padesátce přítomných občanů vysvětlil: „Hrajeme, abychom podpořili váš boj.“
Také v Trhových Svinech je situace přehledná. Regionální silnice prochází historickým centrem městečka a občané žádají obchvat. Radnice však nechce obchvat okolo města, ale přeložku, která opět povede městem, zhruba padesát metrů rovnoběžně se současnou dopravní tepnou. Její stavba zlikviduje hlavní přírodní areál ve městě, údolí Svinenského potoka. Pokud by se tento záměr uskutečnil, pomohl by Svinům zhruba stejně, jako Praze pomohla severojižní magistrála. Hlavním argumentem radnice je čas: přeložka je v územním plánu obce už od osmdesátých let, obchvat by tam bylo nutné teprve zakreslit a to by celou stavbu zdrželo.
Případ Trhových Svin se liší od příběhu z Českých Budějovic. V krajském městě se kulturní veřejnost brání zásahům radnice, ve Svinech pomáhá kultura ofenzivě občanů proti radnici. V obou případech však platí, že zájmy radnice a přinejmenším části obyvatel se rozcházejí. V obou případech se také nediskutuje. Na jedné straně vystupuje neotřesitelná byrokratická mašinérie, na druhé straně politické nátlakové prostředky.
Občan proti své radnici – tak zřejmě bude vypadat nový model samosprávy v jižních Čechách, pokud už není rozšířen také v jiných krajích.
V reformě Tomáše Julínka prý nejde o nic jiného, než o ovládnutí 220 miliard korun, které každým rokem protečou zdravotnickým systémem. Materiál, který to vysvětluje, obíhá už několik týdnů internetem a nutno uznat, že není špatný. Dříve než samotné ministerstvo upozornil, že se reforma snaží zavést řízenou péči, což znamená omezení volby pacienta.