Zničení města Českých Budějovic

03. 04. 2013 | 09:36
Přečteno 25812 krát
Město je možné zlikvidovat tím, že se o něj lidé a úřady přestanou starat. Jako občan Českých Budějovic mám možnost sledovat zničení města z bezprostřední blízkosti.

Zánik má všude na světě stejný scénář. Bohatší lidé nakoupí domy za městem, přesto do města dojíždějí za prací i zábavou. Automaticky se zhorší kvalita bydlení ve čtvrtích, přes které se jezdí ze satelitů do centra. Kdo může, ten se odstěhuje. V postižených čtvrtích zůstanou jen chudší lidé, narůstají sociální problémy, roste kriminalita atd.

Než dojde k rozpadu města, tak se dlouho otevírají nůžky mezi bohatou a chudou částí. Městská rada a její voliči tedy mají obvykle čas zasáhnout, nemusí ho však využít.

Rozděleným městem se stávají také České Budějovice. Neexistují sociologické studie, které by sociální rozpad popisovaly, za náhradu však může sloužit popis, jak se polarizují politické postoje. Levici tradičně volí spíše chudí lidé, pravici ti bohatší. Když se výsledky levice a pravice významně liší v jednotlivých čtvrtích jednoho města a když se rozdíl zvětšuje, pak se nůžky rozvírají.

Nejdál vlevo

České Budějovice jsou rozděleny na jižní a severní část. Na severu leží panelová sídliště Máj, Šumava, Vltava, Pražské sídliště a Nemanice, mezi Vltavou, Šumavou a Májem ještě leží stará periferie Čtyři Dvory. Dohromady v těchto čtvrtích žije polovina stotisícového města. Prezidentské volby zde vyhrál Zeman, ve všech ostatních budějovických čtvrtích Schwarzenberg.

Za posledních sedm let se rozdíly mezi panelovým severem a zbytkem krajského města zvětšily. Při sněmovních volbách v roce 2006 získali sociální demokraté a komunisté na sídlištích v součtu víc hlasů než vítězná ODS Mirka Topolánka. Konkrétně v nejlevicovějším sídlišti Vltava porazila spojená levice občanské demokraty o deset procent, i když v celých Budějovicích o čtyři procenta prohrála.

V druhém kole prezidentské volby vyhrál Zeman nad Schwarzenbergem na Vltavě o čtrnáct procent, v celých Budějovicích naopak prohrál o devět procent.

Podobně jako Vltava se při prezidentské volbě doleva posunula i ostatní sídliště, naopak ostatní části města hlasovaly stejně, anebo víc pravicově než v roce 2006.

Výjimkou jsou dvě periferní čtvrti Kněžské Dvory a České Vrbné. Před sedmi lety jednoznačně volily Topolánka, při prezidentské volbě už vyhrál Schwarzenberg těsnějším rozdílem. Ani tyto výjimky však neporušily základní pravidlo, že se otevírají nůžky mezi severem a jihem města. Obě periferie leží na severu a sousedí se sídlišti. Mohla se na ně přenést levicová nálada nespokojených paneláků.Mezi dálnicí a hypermarketem

Levicový primát sídliště Vltava snadno vysvětlí jediná návštěva. Kilometr dlouhé sídliště s pěti- až desetipatrovými domy a 15 tisíci obyvateli se táhne z jihu na sever. Zdejší urbanisté udělali před listopadem 1989 i po něm hodně, aby z něho učinili ghetto oddělené od okolního světa.

Od stejnojmenné řeky odděluje Vltavu na východní straně čtyřproudová výpadovka na Plzeň, kterou je možné překonat pouze jedním pochodem, jedním mostem a jednou světelnou křižovatkou.

Na jihu odděluje paneláky od okolního světa plot budějovického Výstaviště a ještě předním ohromné parkoviště hypermarketu Tesco. Na severu končí sídliště u ještě většího parkoviště před Globusem.

Vltava je navíc přepůlena čtyřpruhovým průtahem z východu na západ města, přes který se mohou obyvatelé dostat po jediném mostě.

Jediné spojení s okolím tedy mohou obyvatelé sídliště hledat na západě. Musí přitom sice překonat Husovu třídu, ta se však na některých místech zužuje na dvoupruh, který se nemusí přecházet po přechodu. Za ní leží prostor bývalých kasáren a tankového cvičiště, který dnes slouží k vycházkám, a stará zástavba Čtyř Dvorů.

Park s bytovkami a továrnou

Českobudějovická radnice investuje do revitalizace Vltavy evropské dotace, obnovuje staré paneláky i parčíky mezi nimi. Otevírání sociálních nůžek tím však nezabrání. Zároveň totiž připouští likvidaci volného prostoru na tankovém cvičišti i staré zástavby za Husovou třídou.

Podle územního plánu vyrostou na cvičišti na druhé straně Husovy třídy šestipatrové bytovky, první z nich už má tři patra. Pod oficiálním názvem „Park Čtyři Dvory“ tak vznikne další hradba oddělující Vltavu od posledního přímého přístupu do volné přírody.

Ve starší čtvrti Čtyři Dvory se likvidují všechny starší budovy. Výjimkou není případ dvou památkově chráněných statků ze sedmnáctého století na rohu Husovy a Studentské ulice, které nahradila šestipodlažní tedy dvacet metrů vysoká bytovka. Ke gigantické bytovce přiléhá třetí přízemní statek, který se developerům nepodařilo zbořit.

O něco dál stojí bývalá zemědělská usedlost Plonerův Dvůr z devatenáctého století, jejíž likvidaci už posvětilo ministerstvo kultury. Majitel pozemků zde plánuje tovární halu o výšce patnáct a délce osmdesát metrů. Zaměří se na opracování a lakování kovových součástek.

„Stavbu továrny uprostřed obytné čtvrti bych si u nás neuměl představit,“ podivil se při návštěvě Budějovic Tilo Schieck, radní stejně velkého východoněmeckého města Jena.

Potíže sídliště Vltava nejsou výjimečné už z toho důvodu, že sídliště Šumava a Máj leží na druhé straně kasáren a starší zástavby. Například škola sídliště Šumava stojí jen sto metrů od plánované lakovny.

Realizace starých plánů

Životní podmínky na sídlišti Vltava se likvidací posledního volného prostoru a starší zástavby v sousedství ještě zhorší. To může dále posílit levicové nálady zdejších obyvatel a ještě víc rozevřít nůžky proti postojům obyvatel jižní části města. Tady se neplánují nová sídliště, ale další kolonie rodinných domků.

Paradoxně se zároveň naplní plán komunistického vedení z doby před listopadem 1989, podle kterého měla stará zástavba Čtyř Dvorů ustoupit dalšímu sídlišti pro ubytování budovatelů jaderné elektrárny Temelín. Polistopadové, zpravidla pravicové reprezentace umožňují realizaci komunistického záměru tím, že žádný plán městského rozvoje nevytvořily a že prostě nechávají volné ruce všem, kdo chtějí stavět.

Pro pořádek: nebydlím na sídlišti Vltava, ale ve staré části Čtyř Dvorů poblíž Plonerova Dvora.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Boze, do cehos to dusi dal...

Budejky trochu znam, sidliste Vltava taky. Popsat ho jako ghetto vytvorene urbanisty minleho rezimu muze snad jen... Holub.

Az najdu silu, doctu i ten zbytek.
03. 04. 2013 | 09:46

jozka napsal(a):

Jeno jeste dodam. Volby skoncily, ale nektere duse jsou evidentne zranene vic nez jsem cekal. Udlat caru mezi levicove/nespokojene/zemanovce/obyvatele ghetta a pravicove/uspesne/karlovce/domkare chce hodne ideologicke videni sveta.

Jste skutecne muzem na svem miste...
03. 04. 2013 | 09:51

Boháč napsal(a):

No, v Č.B. jsem léta bydlel. Ve Čtyřech Dvorech, ve Větrné ulici. Tehdy to ještě nebylo špatné. Pár kroků jsme měli do divočiny bývalého vojenského prostoru, kde dnes stojí sídliště Máj.S hodnocením autora, jak je nastíněno v článku ale musím souhlasit... Stojí to tam za velké kulové.
03. 04. 2013 | 09:59

Pepa Řepa napsal(a):

Panenko skočická už i ty Budějice?
Jih proti Severu.
Dyť by tam dobrý voják netrefil. A to je to samej ekolog, ochránce Šumavy.
A co ta mapka? Mám rozumět tomu, že tam, kde je to knížecí je zemský ráj a tam, kde Bimbovo jsou ghetta?
Že by prázdný žaludek volil Zemana? No jí nevím, štíhlého jsem u nich ještě neviděl.
Co s tím? Postavíme na hypotéku každému domeček plný koleček a bude od socana pokoj? Nebo vyženeme zbohatlé za kůrovcem?
Snad mi to ten přede mnou vysvětlí, až to dočte.
03. 04. 2013 | 10:00

Inutak napsal(a):

Já tedy nevím, holoubku, politologicko-sociologické vzdělání nemaje. Osobně jsem však jako příznivec pravicové politiky volil Zemana ze dvou důvodů - prvním byl odpor k uměle vytvořenému Kchárlovi, pospávajícímu starci ve vleku Kalouska, druhým byl ten, že v příštích volbách zcela jistě zvítězí levice a pouze Zeman je schopen tu rudooranžovou bandu ukočírovat...
03. 04. 2013 | 10:00

tt napsal(a):

Dvacet let děláte novináři služky developerům - tak, jak to umíte dělat u majitelů novin - tím, jak do omrzení opakujete klišé, že lepší lidi bydlí v domcích a na sídlišti jen socky. Dokázal jste to poslední větou, kde jste se neopomněl vyvýšit. Krásně to bylo vidět při reportážích o výbuchu ve Frenštátě, kde 100x za den ve všech televizích a rádiích mleli o paneláku (jako by to mělo souvislost s tragédií), záměrně pejorativně - nikdy se neříká v médiích barák, činžák, cihlák, Karlák, pracák a podobně. Jen pro zajímavost - ve Stockholmu jsou panelové domy i přímo v centru, a to mají životní úroveň mnohem lepší než my, zároveň nám zdůrazňovali, že je nemyslitelné, aby kdokoli kohokoli peskoval nebo mistroval za to, kde bydlí, nebo to jakkoli komentoval - bylo by to bráno jako buranství nejvyššího kalibru.
03. 04. 2013 | 10:12

xx napsal(a):

Zajímavé. Levičáci většinou Schwarzenberga považují za pravičáka. Pravičáci jej ale rozhodně řadí k levici. Pravicovou politiku nereprezentuje. Spíše Evropský socialismus.

Podle čeho berete knížete za pravičáka ? Podle toho že to o sobě prohlašuje TOP 09 ? Nebo že je ve vládě s ODS, která pravicovou ideologii opustila již před lety a dnes je technokratickou středovou stranou, schopnou reálně dělat levicovou politiku ?

Co podle vás, levičáků řadí Schwarzenberga k pravici ? To že je to aristokrat ? Že inklinuje k západu ? Že je to Rakušan ? Co ?

Podle mne by klidně mohl být v ČSSD, která se rozprostírá nalevo od středu až ke komunistům. Zapadl by tam docela dobře.
03. 04. 2013 | 10:13

neo napsal(a):

jozka:

jenže nemůžeš popřít prostý fakt, že knížete volili ve městech sateliťáci více a Zemana zase obyvatelé sídlišť. Bylo to tak ve všech velkých městech a dokonce i v Praze.

Holubův pohled je velmi zjednodušený, ale ten základní rys tu je celkem opodstatněný. Není to nic divného, každý volí tak aby mu to co nejvíce vyhovovalo a není tajemství, že levice více přerozděluje směrem k chudším, kdežto pravice podporuje více individuální schopnosti. Rozhodně to nelze kategorizovat, ale většinově to funguje. Není to vidět jen na městech. Lze to pozorovat i v okresech či na krajské úrovni.
03. 04. 2013 | 10:21

Pepa Řepa napsal(a):

xx
kníže má k ledu blíže, tuhle psali. Asi na zimáku v Budějicích.
03. 04. 2013 | 10:21

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Boze, uz dost. Volba Karla nebyla zadnou pravicovou zalezitosti. Toho mohl volit jen osel, ktery naletel reklamni kampani byvaleho clena Narodni fronty, CSL a KDU-CSL Mirka Kalouska. Koneckoncu Karluv postoj k S-Karte je myslim hezkou ukazkou, jak blizko je ten muz k imaginarni postave stvorene predvolebni kampani.
03. 04. 2013 | 10:23

born65 napsal(a):

Zajímavá studie.
Jasně, některé formulace v textu nejsou z nejšťastnějších (viz jozka), ale vývojové tendence odpovídají tomu, co znám i z jiných měst srovnatelné velikosti (konkrétně Pardubice).
Zaujal mě ten modrý severozápad. Velký obvod, pouze s periferními koloniemi rodinných domků Zavadilka, České Vrbné a "vesnicí" Haklovy Dvory. Jinak samej rybník, blata, blízko strašidelnej les Bor. Že by tam volili Schwarzenberga (60-70%) i kapříci a vodníci (podvodníci)? Nebo snad poddaní knížete z Hluboké?
03. 04. 2013 | 10:23

Jiří Barták napsal(a):

Jsem taky z Budějc, obecně by se dalo s článkem souhlasit, ale OPRAVDU NECHÁPU, co je na Schwarzenbergovi pravicového. Jak pomohl zmenšit stát, snížit daně, zjednodušit legislativu? Já si ho pamatuju jako člověka, který zvedl ruku pro soláry a inicioval uznání Kosova a Bruselu leze do Zadku minumálně se stejnou radostí, jako "levičák" Zeman: https://www.youtube.com/watch?v=alNL56hLY4g
03. 04. 2013 | 10:25

Pepa Řepa napsal(a):

neo
praktická otázka co s tím uděláme, zůstává.
Postavíme každýmu socanovi domeček nebo odrbeme ty, co volili Knížete?
Když je to-podle Holubů-tak pěkně rozdělený.
Podle mapičky.
03. 04. 2013 | 10:26

Pavel napsal(a):

Pane Holube,
kolik stojí 3+1 v tom panelákovém ghettu u vás v ČB ?

1,5 miliónů Kč ?

2,0 milióny Kč ?
Je to normální ?
03. 04. 2013 | 10:26

neo napsal(a):

Pepa Řepa:

proč by se s tím mělo něco dělat? To je přirozené, že se takhle volí.
03. 04. 2013 | 10:29

Brňanda napsal(a):

Se zájmem jsem si přečetla tento článek, pochopila jsem, že jeho poselstvím je upozornit vedení Českých Budějovic a lidí, kteří mohou mít na běh věcí nějaký vliv, na fakt, že vše není v pořádku s tím, jak se pečuje o "lid" tohoto města. Pro definici "lidu" byly pravda použity jakési politické podklady, ale o ně zde přece nešlo! Chápu to jako upozornění na to, že v plánování města zcela chybí jakékoli zájmy dlouhodobějšího charakteru pro blaho a spokojený život obyčejných lidí a že se jednoznačně na základě uvedených skutečností dává přednost krátkodobému zisku a mamonu a nerespekutjí se základní požadavky pro zdravé životní prostředí. Naproto nechápu, proč to ostatní komentující nevidí. Požívají nevěcné argumenty a útoky na osobu autora (poslední věta o bydlišti neznamená, že se vyvyšuje, ale že na tomto článku nemá osobní zájem - nebydlí na Vltavě...) a podstata článku jim zcela unikla. Pane redaktore, máte to těžký :-)
V životě jsem nikdy nic nekomentovala, ale tohle mi vzalo dech, to, jak lidi neposlouchají co jim chce kdo říct a všechno převádějí na osobní boj kdo je chytřejší...
03. 04. 2013 | 10:35

jozka napsal(a):

born65:

specialne Ceske Vrbne jsou de facto dve vsi. Puvodni, normalni JC vesnicka za mestem a satelitni "ghetto" novych domkaru s modrym presvedcenim a na hypoteku postavenym barackem za protipovodnovou hrazi. Jeden bohatec vedle druhyho :-)
03. 04. 2013 | 10:39

Saliven napsal(a):

Na Vltavě jsem poměrně dlouho bydlel a nějak nerozumím té hradbě, bránící jít do přírody. Z Vltavy se dá pohodlně do přírody jak na jednu, tak na druhou stranu, jen přejít jednu silnici - na západ k Arpidě a na východ k řece a Voříškovu Dvoru. Stejně tak moc nechápu, proč jsou Kněžské Dvory vyznačeny jako levicové, když tu v životě žádná levice nevyhrála. Stejně tak na Máji, který je označen jako to nejhorší, pravicové strany hodně bodovaly.
03. 04. 2013 | 10:43

astaroth666@centrum.cz napsal(a):

Nebylo stastne zminovat politiku, pac socky ze sidliste jsou obecne neschopne vnimat urbanismus hloubeji, za obzor gauce, lahvace a TV nova a na kritiku sidlist jsou velice haklive. Pokud se kritisuje architektonicka avantgarda a rozvolnena architektura, jakoz i Corbuissierismus - Miesismus, je socka v klidu rozvalena, protoze si to se svou kralikarnou nijak neasociuje. Hlavne ze je kde zaparkovat, kde vencit psy (zelen! zelen!) a kde za sebou zabouchnout dvere. Ze muze jit o nejotresnejsi ukazku omylu urbanismu je jim jedno.
Mimochodem - bydlim na sidlistich uz velmi dlouho, jsa chud na penezich.
Prekvapila mne zamyslena demolice 4 dvoru, zminena v clanku. Na google maps a street view vypada ctvrt hezky, zachovale. Mozna se semtam neco zboura, ale plosnou asanaci historickych staveb, jako nyni v Jablonci se svym bulvarem 5. kvetna tam snad nespachaji. Rozhodne by bylo takove stare ctvrti skoda, i kdyz nepatri mezi nejvystavnejsi.
Ploneruv dvur na gmaps najit nelze!!!
Jak to vypada s kasarnami? Nyni se rozmohla neblaha moda tyto dekorativni cinzakoidni stavby demolovat, pritom jde o masivni cihlove stavby srovnatelne s palaci ve starem centru. Po oprave by se tam dalo nastehovat nekolik panelaku, ktere by se mohly s ulevou zbourat. Namisto zbavovani se prezitku druhe poloviny 20. stoleti stale prichazime o architekturu starou, kvalitni!
03. 04. 2013 | 10:45

český maloměšťák napsal(a):

xx
A kam byste zapadl Vy ?
Že Na růžek ?
Nu pokud dávají správnou míru a neteče tam nějaký ten vývar z ponožek /chemické koncentráty z pivovarských mamutů/ a nebudete se příliš hlasitě kasat, jak moc jste opravdově pravicový.....snad se poveselíte bez toho, aniž by Vám někdo rozbil držku.
Není totiž nad prolínání sociálních světů bez aplikovaného násilí.

Když jste tak zvědavý, jestli je Schwarzenberg levicový nebo pravicový - proč mu nenapíšete ?
Jednou jako xx z podnikatelsko- barokního ghetta, podruhé coby yy z ghetta skutečného.
Porovnejte - a zas budete o něco chytřejší.

K blogu.
K novému třídění samozřejmě dochází - kdo to nevidí je trouba...ale prvoplánově za to mohou ne magistráty...nýbržto lidé sami . Svými volbami /každodenními, nikolivěk obskurním kabaretem , kdy hážou do beden lístky se jmény, které dodala Mafie/ se roztřiďují. Bohatší s pocitem hrdosti, chudší spíše s pocitem ponížení.
Tedy nikolivěk vojna či hodina tělocviku - ale náboženství.
03. 04. 2013 | 10:50

Viola napsal(a):

Tak včera jsem byla v Dubaji, dnes se projedu po Českých budějovicích. Zatím se mi to tam nelíbí a přirovnala bych některé části k našim Mariánským horám. Ještě jsem nedojela na sídliště.
03. 04. 2013 | 10:52

rejpal napsal(a):

Skutečná sranda nastane, až ti chudší (řekněme s příjmem pod mediánem) začnou OPRAVDU volit levici. (Teď neřeším, která strana čím je, ale za s čím se verbálně identifikuje). To znamená, až část opravdu volit půjde, a další proletáři pochopí, že naše pravice pro ně udělá ještě méně, než levice (a ta se taky nepřetrhne).
03. 04. 2013 | 11:04

Anna napsal(a):

Pane Holube,
proč zmiňujete prezidentskou volbu a nikoliv volby do Parlamentu, když chcete doložit pravicovost a levicovost občanů jednotlivých částí Č.Budějovic?
Znám několik zarytých pravičáků, kteří volili Zemana. Na základě Vašich informací jsem se podívala, jak volili občané pražských částí s panelákovými sídlišti a nenašla jsem jedinou, kde vyhrál Zeman.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/grafika/2013/01/26/prezidentske-volby-vysledky-2-kolo/#volby-region-id=500224
03. 04. 2013 | 11:10

rejpal napsal(a):

Anna
Šel bych ještě dál a formuloval bych to tak, že na naší zmatené pravolevé scéně, kde nic není takové, ja se tváří, přispěla prezidentská volbě výrazně k dalšímu rozbahnění obou pojmů. Je to dokonalý guláš.
03. 04. 2013 | 11:16

Občan napsal(a):

Pane Holube,

ghetto ze sídliště Vltava ovšem NEUDĚLAL bolševik, ale až "svoboda a demokracie" pod vedením "rozpočtově odpovědné a protikorupční pravice".

KDO "donutil" Zahradníka a jeho modrou squadru, aby zazdili nejméně 15 000 lidí na sídlišti parkovišti, hypáči, zdmi výstaviště a výpadovkou? A KDO "donutil" občany Budějovic, aby volili partu, která ma ghettoizaci sídlišť na svědomí???

Do rukou levice ženou lidi právě takoví Zahradníkovití "šibalové"; a je stále víc občanů, kteří už nevidí jinou možnost než volit KSČM nebo Zemana. Ne proto, že by byli tak dobrou volbou, ale proto, že volit "českou pravici" je mnohem horší.

Jinak to Vaše srovnání PREZIDENTSKÝCH voleb je naprostým nesmyslem. Proč neporovnáváte volby obecní, krajské a parlamentní?
03. 04. 2013 | 11:24

Viola napsal(a):

No ty České Budějovice se mi zdají být typickým maloměstem, všechno je tam takové menší, ale až v blízkosti vyroste ta jaderná elektrárna, tak se to změní. Ještě jsem to neprojela dost, pořád se mi to tam nelíbí.
03. 04. 2013 | 11:32

jozka napsal(a):

Viola:

To malomesto ma sto tisic obyvatel a jaderna elektrarna v blizkosti uz zadna nevyroste :-)
03. 04. 2013 | 11:40

Saliven napsal(a):

Violo, asi jste jela z jihu a ne ze severu, protože jinak byste věděla, že ta jaderná elektrárna v blízkosti už tam stojí ;-) Je docela dobře vidět (odevšad) :-)
03. 04. 2013 | 11:40

Bavor V. napsal(a):

Viola
máte v tom trochu zmatek, ta elektrárna už tam je, jen se má rozšířit. A právě JETE přinesla do Budějc aspoň část průtahů kolem Vltavy. A Holuba bych poslal do jeho holubníku. O Budějicích ví akorát to, že jsou na mapě.
03. 04. 2013 | 11:41

BN napsal(a):

Ghetto neghetto, říkám od začátku, že NOVĚ POSTAVENÉ sídliště rozdělit výpadovkou byla blbost a navíc to tehdy snadno šlo vyprojektovat jinak. Teď se chystá pokračování, propojením silnic se totéž stane na Máji.
03. 04. 2013 | 11:45

patriotka budějcká napsal(a):

trochu optimismu přece jen: jistou šanci na zlidštění sídliště Máj a vůbec severní části města snad je vznikající část města na místě bývalých kasáren, tankodromu - např. skoro nikde jsem nečetla pochvalu Jaroslava Pouzara za to, že tady vybudoval sportovní halu, kam zve hrát hokej i problémové děti z problémového sídliště! A snad se přece jen nakonec lpodaří takjé plánovaná výstavba Rejnoka - multifunkční hudební, kulturní a lsolečenské haly dle návrhu Jana Kaplického! Je to zatím podivně tajemné, ale bylo by moc fajn, kdyby v Budějkách něco takjového přece jen vyrostlo! Nerada to přiznávám, ale pro příchozího zvenčí, který nemůže tak jako my místní docenit celkovou příjemnost města pro každodenní život, je návštěva ČB dosty rychlá: náměstí s kašnou, Černá věž, Masné krámy a hurá na Krumlov nebo Hlubokou...někteří i do infocentra Temelína... Bohužel město vůbec nedokázalo využít dosud obrovský potenciál koněspřežky, Švejka atp. - jakoby o turisty ani nestálo... A ještě pokud jde o Rejnoka: před pár lety se v Pasově s velkou slávou otevírala Hala Tří zemí - i za evropské a také jakože české spoluúčasti i perspektivy. Nyní už tam Čechy prakticky nepotkáte, stejně jako Pasovské a Linecké v ČB. Kdyby se tak třeba tohle unijní třízemí s Bavorskem a Rakouskem projevilo také v tom, žeby tentokrát sousedé podpořili výstavbu Rejnoka v ČB, bylo by báječné - taky když už máme tu unijní vlajku na Hradě, žejo... Místo toho se bude s velkou slávou konat přeshraniční Zemská /proč Zemská vlastně? my jsme už společnou zemí s Rakouskem a Německem?/ výstava, na níž Češi sice z EU dostanou nějaké euroše, ale sousedi násobky... Je to OK?
03. 04. 2013 | 11:47

Viola napsal(a):

Samozřejmě jsem měla na mysli rozšíření jaderné elektrárny, ale je to skoro jako další nová. Českobudějovickým patriotům nechci brát jejich patriotismus, ale na Českých Budějovicích jako městu není nic hezkého, tak jak to správně popisuje Petr Holub a on píše, že tam bydlí.
03. 04. 2013 | 11:54

Anna napsal(a):

rejpal

Pravice nebo levice, předvolební sliby nedodržuje stejně nikdo a všude stále stejní borci.
Viz slova Nečase a Kalouska v r.2010 ke zvyšování daní:
https://www.youtube.com/watch?v=fNqdLBcF43Q
https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_320882&feature=iv&src_vid=fNqdLBcF43Q&v=AU9BLGkmsIE
03. 04. 2013 | 11:56

jozka napsal(a):

Viola:

Budejice jsou hezke mesto a jak rika klasik "chtel by tam zit kazdy". Jen tam musite prijet a projit. Ne pres Streetview. A co jsem kamaradum z Bedejic zavidel byla prave ta nesnesitelna lehkost pristupu do prirody.
03. 04. 2013 | 11:59

Vladimír napsal(a):

Já bych se pana kolegy Holuba chtěl zastat. Moji rodiče na Máji bydlí, i já jsem tam v letech 1992-1998 bydlel trvale. Je pravdou, že kolem Máje rostou nové domky jako houby po dešti, je pravda, že v Budějovicích staví kdo chce (má-li na to) a kde chce (zaplatí-li těm správným lidem). Že problémy na Máji rostou a že začíná připomínat Bronx je pravda také. Podívejte se na zdevastovaná dětská hřiště a vyfoťe si ty sociálně nepřizpůsobivé, kteří je devastují. Dávají o sobě hlasitě vědět a procházku po sídlišti po setmění bych doporučoval jen silným povahám. Spočítejte si možnosti potkat zde nějakou kulturu a bez putování do centra nebo na druhý kraj "Budějc" vám k tomu bude stačit jen prsty na jedné ruce. Ještě že je zde lesopark, kam se dá zajít se trochu vyvětrat, protože uvnitř sídliště se lidé poněkud začínají dusit, přeplněné úzké uličky mezi paneláky, kde jsou namačkaná auta, od bezohledných pejskařů posrané kousky zeleně ve vnitroblocích jsou také, a to je ta lepší varianta, protože je lepší šlápnou na psí exrement než na jednorázvou inječní stříkačku.
03. 04. 2013 | 12:04

rejpal napsal(a):

Anna
To je pravda. Tak proč tady s tak velkou vervou stále hází zákopníci přes barikády bláto?
03. 04. 2013 | 12:04

Tomáš Kubín napsal(a):

Pane Holube, ten článek je těžká podpásovka a manipulace. Může snad současné vedení města za to, že vznikla velká sídliště? Nejvíc jste ale zamlžil s tím Plonerovým dvorem. To přece není žádná zemědělská usedlost, kde by mělo nově vzniknout cosi výrobního! tam přece už dávno je normální podniaktelský objekt! Kdo chce vědět více, najde si hodně v tomto dokumentu: http://www.c-budejovice.cz/attachment.ashx?id=17040 a koukne se na mapy tady: http://mapy.cz/#x=14.452185&y=48.985325&z=17&d=muni_537_1&t=s&l=15
Pane Holube, tento článek je fakt ostudný!
03. 04. 2013 | 12:07

Jan Vrzák, spokojený občan ČB. napsal(a):

Na Vltavě jsem bydlel 30 let,teď bydlim kousek od náměstí. Považovat Vltavu za ghetto může jen člověk co tam nežil nebo neví o čem mluví. Je to normální klidný čistý sídliště, narozdíl od máje. Co už vůbec nechápu je, co s tim má společného politika a volby. Já si vybírám kde budu bydlet podle toho jak se mi tam líbí, a ne jak se kde volí. Nehledě na to že těmhle pseudoprůzkumům a tabulkám nevěřim ani za mák. Nějak jsem nepochopil pravý smysl tohoto článku ani co z něj vlastně pro normálního občana ČB vyplívá. Nepřijde mi že by na tom byly budějce hůř než jiná stejně velká města v naší zemi. A nadávat například na to že na vltavě střed je jen jeden nadchod je pěkná pitomost. Směrem k husovce jsou ještě dva přechody, kolik by si asi pan Holub představoval míst k přejití na úseku který má ani ne půl kilometru??? Jestli s timhle má někdo problém ať se odstěhuje,mě to za těch 30 let nikdy problém nedělalo. A nadpis tohohle článku je taky dost nešťastnej. Méňě už takových "kritických" článků pane Holub.
03. 04. 2013 | 12:07

resident napsal(a):

pane holube, asi jste to nezamýšlel, ale vy jste překvapivý důkaz pravdivosti teorií petra hájka. i já jsem tím zaskočen! pokud za realitu považují mediální realitu docela vážně a hloubavě její vlastní tvůrci, někde je chyba. a nebezpečná! hájek na hrad!!!!!!
03. 04. 2013 | 12:08

Gouda sibirska napsal(a):

Strany "lepších lidí" fungují tak, že je volí lidé, kteří by si přáli, aby se sami mohli pokládat za úspěšné, bohaté atd. Tak si zvolí experty, kteří je stáhnou z kůže. Na sídlišti žije spousta lidí, kteří nemají takové statusové problémy, jinak by místo bytu na sídlišti ve městě bydleli v holovilce v satelitu na poli za městem - a také proto volí sociální soudržnost. Z článku oproti tónu Respektu 90. let vysvítá rodící se poznání, že největším problémem privilegovaných jsou problémy neprilegovaných. To si fakt cením.
03. 04. 2013 | 12:09

Ema napsal(a):

Bydlím na sídlišti Vltava řadu let, dokonce jsem seděla i ve volební komisi a vlastně se ani není čemu divit že vyhrává levice, když během 2 dnů přicházela spíše řada důchodců než-li těch mladších. To že se této půlce odebírají travnaté plochy mi ani moc nevadí, vždyt za barákem máme stezku za druhým Vrbenské rybníky. Co je ovšem velký nedostatek, na který radní zatím ani trošku nepomysleli, je to zhoršující se MHD. Vzpomeňte si na časy, kdy z Vltavy na Polikliniku Sever jezdila 9, 17, 14. Na Husovku 14, 19, na Družbu 17,5,41,9 a nyní? Když se potřebujete někam dostat včas, musíte vyjet o hodinu později, protože již všichni vltavští vědí že 9 prostě načas nikdy jezdit nebude. Nedejbože že by napadly 2 cm sněhu, to se totiž do ěmsta nedostanete vůbec. Aneb moto MHD nejezděte autami, s MHD je to levnější a rychlejší je spíše klamná reklama, která je protizákonná.
03. 04. 2013 | 12:17

Viola napsal(a):

jožko,

to, že se dá z města rychle vyjít do přírody ze samotného města hezčí město neudělá. České Budějovice jsou jako celek velmi nudné, málo zajímavé, šedé, nevýrazné městečko, akorát na ty toulky po zapomenutých špeluňkách s Haškem, vůbec se mu nedivím, že jen do těch hospod zapadl a pak znovu od hospody k hospodě. Ale mám podezření, že už ani ty hospůdky tam nejsou.
03. 04. 2013 | 12:22

jozka napsal(a):

Ema:

A to jeste bejvaly doby, kdy na Vltavu litala jednadvacitka...

Viola:

Samozrejme, ze Carcassonne to neni, ale tohle se neda vypravet, to se musi zazit.
03. 04. 2013 | 12:29

šašek z Jihlavy napsal(a):

Vijolko,
zajedte si do Pejřimova, krematorium tam sice nemají, ale je to menší město zasazené do krásné krajiny. A blízko je poutní místo Křemešník, tam si to každý zamiluje.
Pokud byste jela přes Jihlavu, tak zatím můžu doporučit naši malou ale útulnou ZOO. Na náměstí raději nechoďte, tam straší Prior, v létě je tam ovšem veselo díky našim snědým spoluobčanům.
03. 04. 2013 | 12:33

Viola napsal(a):

pozdravuji šašku z Jihlavy

Jihlava je tajuplné město, líbí se mi, Zoo jsem si při naši vycházce všimla, je velice architektonicky zajímavé. A to vaše podzemí.... skoro jako to naše. Ale u nás jsem nenašla odvahu se tam podívat, nakonec ani chuť.
03. 04. 2013 | 12:36

Yosif K napsal(a):

Brňanda napsal(a):
V životě jsem nikdy nic nekomentovala, ale tohle mi vzalo dech, to, jak lidi neposlouchají co jim chce kdo říct a všechno převádějí na osobní boj kdo je chytřejší...
03. 04. 2013 | 10:35
Je to psina. Autor popisuje "CB" TAK JAK NYNÍ VYPADAJÍ a lidi se vypisují z nenávisti k "boháčům", k ODS, k CSSD, k novému režimu, ku knížeti, ku starému režimu, k autorovi atp atp.

Urbanismus má jakési možnosti, i když celkem omezené, ghetoizaci chudších čvrtí zabránit. Například tím, že když chudší čvrti nebudou vyloženě odporné, že v nich bude zůstavat více bohatších lidí, to jest že proces ghetoizace neproběhne nebo nebude tak dramatický.

Ghetoizace vede k dalšímu chudnutí chudých lidí. Znehodnocuje jejich byty atd. Jistě jsou v Česku mnohá paneláková sídliště
která jsou celkem atraktivní, kde bydlí i bohatší lidé a která se nestávají chudinskými ghety.

Politická volba samozřejmě se sociálním postavením silně koreluje. V SRN ve čtvrtích plných imigrantů na podporách a dětí s nedokončeným základním vzděláním (Berlin Kreuzberg atp) je podpora levicových stran okolo 90%. Tyto čvrtě žijí v začarovaném cyklu chudoby - proč se ve škole učit, když se dá slušně vyžít z podpor na osm-deset dětí? Tak daleko sídliště Vltava ještě naštěstí není.

Zajímavé jsou též politické preference romské populace - je to silná komunistická základna. Autoritaivní režim myslal a konal za všechny, romům to po historicky nedávné ztrátě rodového zřízení bylo dost blízké.
03. 04. 2013 | 12:40

opravdovýbudějičák napsal(a):

Mám projeto dík své práci mnoho českých měst a musím souhlasit s názory že Budějovice mají nejblíže a nejlepší přístup k přírodě s ohledem na velikost města. Považuji je také za jedno z nejčistších měst. Napsat že Budějovice jsou nudné a nevýrazné může pouze neználek tohoto města. Kromě "Holubů" a spol. drtivá většina Budějičáků jsou patrioti kteří na své město nedají dopustit a ví proč!!! Na rozdíl např. od Pražáků kde já osobně potkal většinou lidi kteří tam jsou ne proto že se jim tam líbí ale proto že je tam práce a při první příležitosti se rádi vracejí do měst jako jsou Budějovice.
03. 04. 2013 | 12:46

Viola napsal(a):

opravdovýbudějičák

tak mi prosím napište, co je ve vašem městě zajímavé a nenudné, co se v jiných městech nevidí. Je tam u vás nějaká zajímavá architektura?
03. 04. 2013 | 12:50

krajan napsal(a):

Pane autore,
oba chodíme zjevně kolem Mlýnské stoky. Mne však překvapují dvě věci:
ad 1/ jak jste kouzelnicky smíchal výsledky volby K.S. se sociologickým složením obyvatel ČB a s místy podivným určením světových stran tamtéž
ad 2/ pokud mne paměť neklame, v ČB po převratu vládly neustále pravicové strany, počínaje Talířem a konče Thomou. Takže bych tu devastaci sídlišť nesváděl jenom na bolševika.
Konečně se domnívám ,že cena mnohých panelových bytů se pohybuje mnohdy na úrovni ceny běžného domku (samozřejmě ne na úrovni zbohatlických "paláců" na Včelné, či na Kodetce). A, jak tady bylo už řečeno, paneláky v Evropě vůbec nejsou vždy vizitkou sociálně slabých vrstev.
03. 04. 2013 | 12:55

alojz napsal(a):

Yosif K

Učil jsem se jistě líp než ty, a jsem levičák:-))
03. 04. 2013 | 13:01

alojz napsal(a):

A pobavila mne otázka, je-li Karel pravicový nebo levicový.
Je to jednoduché- on je cokoli chcete:-)))
03. 04. 2013 | 13:03

Viola napsal(a):

Tak jsem se podívala přes ten street na naše náměstí masarykovo a uviděla jsem se tam. Tenkrát, když to filmovali jsem šla kolem a teprve teď jsem se podívala, bylo to vlétě.
03. 04. 2013 | 13:03

opravdovýbudějičák napsal(a):

viola
předpokládám že vy jste budějovice nikdy osobně nenavštívil, tak vám doporučuji si alespoň vygooglovat dominantu budějovic, náměstí Přemysla Otakara, třeba vás to přesvědčí na osobní prohlídku tohoto českého skvostu. Odtud už se dostanete na další a další památky, 1 den Vám na to stačit rozhodně nebude!!
03. 04. 2013 | 13:04

krajan napsal(a):

Viola
Doporučoval bych zajít do nějaké významnější knihovny, půjčit si Encyklopedii Českých Budějovic a listovat si v ní nějaký čas. Je-li ovšem pro vás stotisícová aglomerace v téhle zemičce "městečkem", pak nevím...
03. 04. 2013 | 13:14

StandaT napsal(a):

Lidi se vždycky stěhovali za lepším. Dříve do měst, protože tam bylo větší bezpečí, lepší dostupnost zboží a služeb a kulturnější sousedé. Dneska je naopak bezpečnější venkov, do hypermarketu na kraji města mnohdy dojedou dříve, než kdyby se probíjeli přes ucpané město, kvalita životního prostředí se nedá ani srovnávat, nemluvě o podmínkách pro zdravý rozvoj dětí.

Nastal trend, kdy města zrácejí ty zodpovědnější, co přemýšlí
o budoucnosti své a svých dětí a zároveň ty samostatnější, nebojácnější a ochotnější něco pro sebe udělat. Navíc technologie 21. století umožní odejít z měst aniž by utrpěly sociální vazby rodiny, nebo kulturní potřeby. Města jsou důležitá akorát pro práci ne pro vlastní život rodiny.

Krom toho. Vlastní zahrádka a vlastní střecha jsou už dneska vnímány jako konkurenční výhoda v nadcházející době skutečné krize. Když půjde tlustý do tenkýho, trávník se dá rozrýt na záhonky a na střechu dát sluneční konvertor a fotopanel. A nahoru na plot natáhnout drát pod proudem.
03. 04. 2013 | 13:15

Jirka napsal(a):

Fakt zajímavé, že je téma Karlovci vs. Zemanovci pořád tak sexy. Přitom popsaná izolace budějovických sídlišť nejspíš většině diskutujících ani tak nevadí. Vím o čem mluvím, ta sídliště znám a skutečně by byl velký přínos pro kvalitu bydlení, kdyby se podařilo zprostředkovat přirozené spojení s ostatními částmi města prostřednictvím otevřených volnočasových ploch.
03. 04. 2013 | 13:20

Realista napsal(a):

Když tady čtu o rozdělení Budějc podle toho kdo koho volil, skoro bych nabyl dojmu, že tady nemáme žádné jiné problémy... ne že by ten rozbor pana Holuba nebyl zajímavý a zřejmě je opravdu odrazem rozdělení obyvatelstva s ohledem příklonu napravo či nalevo, ale myslím, že by se tady měl někdo zamyslet na mnohem podstatnějšími věcmi, např. jak je možné, že máme za stovky miliónů zplavněnou Vltavu a přitom nemáme vyřešenou dopravu ve městě a silnice samou díru... Proč nemáme v okolí více stezek pro cyklistiku a in-line bruslení, když ty stávající jsou mnohdy přeplněné a tím nebezpečné... Proč proč nikdo neprovádí rekonstrukce sítí ve staré zástavbě, které jsou v havarijním stavu a kapacitně nedostatečné a často i přetížené v důsledku připojování dalších obytných satelitů... a mnoho a mnoho dalších problémů zmítá toto město a o tom by se mělo psát a tlačit aby se finance používali potřebnými směry a ne tam, kde je to ku prospěchu jen malým zájmovým skupinám lidí, kteří si na tom mastí kapsy.
03. 04. 2013 | 13:23

František Valda napsal(a):

Za vše možů komunisti
03. 04. 2013 | 13:24

jozka napsal(a):

StandaT:

Jo jo, kdyz se rozryje tech dvanact metru ctverecnich travniku, co v takovem radovem satelitu je, tak vznikne konkurencni vyhoda jako bejk :-)

Zejmena, kdyz takovej "Sausfork" nema vlastni studnu a zavlazuje kubikem po petasedmdesati korunach.

Realista:

Zeptejte se tech, co Budejicema uz drahne let mavaj a co je volej ty uspesny a zodpovedny.
03. 04. 2013 | 13:31

StandaT napsal(a):

jožka: máte mít rozum a stěhovat se za lepším bydlením, a ne kvůli statusu a vizuální symbolům (barák) abyste vypadal jako příslušník střední třídy.
03. 04. 2013 | 13:34

jozka napsal(a):

StandaT:

???

No vida... ja myslel, ze je tu rec o satelitnich mesteccich okolo kazdeho mesta s typickymi sestavami domek/garaz/metr_travniku/zahon_s_ruzemi/krb_z_bauhausu, kde bydli ti udajne uspesni a zodpovedni a ono se tu resi moje bydleni. Genialni, co vy vsechno nevite.
03. 04. 2013 | 13:38

StandaT napsal(a):

jožka: ano ÚDAJNÍ úspěšní. Satelity jsou plné pochybných individuí, které se na celý produktivní život zadluží, jen aby si koupili status střední třídy, ačkoliv její součástí nejsou.
03. 04. 2013 | 13:43

jozka napsal(a):

Jo tak... ja myslel, ze to jsou ti uspesnejsi a zodpovednejsi, co je ztraceji ta mesta :-)
03. 04. 2013 | 13:45

Anna napsal(a):

Jirka napsal(a):

Fakt zajímavé, že je téma Karlovci vs. Zemanovci pořád tak sexy. Přitom popsaná izolace budějovických sídlišť nejspíš většině diskutujících ani tak nevadí.
----------------------------------------------------------------

Mně přišlo zajímavé a velmi zvláštní, že pan Holub v blogu "Zničení města Českých Budějovic" zmiňuje volbu prezidenta a přidal mapku Jak volily prezidenta České Budějovice.
Nechápu souvislost mezi popsaným stavem Č.Budějovic s tím, ve kterých částech zvítězil Zeman a kde Schwarzenberg.

Podle mě stav města vypovídá o práci radních od r.89. A koho si občané zvolili, toho tam měli. Jestliže téměř čtvrt století měli Budějčáci na radnici pravičáky, kteří dovedli město až ke "Zničení města Českých Budějovic", pak asi kvůli záchraně svého města budou volit levici. Nebo ne?
03. 04. 2013 | 13:46

StandaT napsal(a):

jožka: na satelity typu "metr trávníku" jste to zúžil vy. O tom jsem já vůbec nepsal.
03. 04. 2013 | 13:50

jozka napsal(a):

StandaT:

Ale pise o tom Holub :-)
03. 04. 2013 | 13:51

český maloměšťák napsal(a):

StandaT napsal(a):
jožka: ano ÚDAJNÍ úspěšní. Satelity jsou plné pochybných individuí, které se na celý produktivní život zadluží, jen aby si koupili status střední třídy, ačkoliv její součástí nejsou.
03. 04. 2013 | 13:43
----------
Ha, ha, ha...a kdo jí je ?
Kdo má na světě něco jisté ? Vy snad ?

A cožpak ta " pochybná individua" nemohou dluhy splatit ?
Třeba díky práci ?

Vy jste poříslušník střední třídy ,
Bez dluhů a s náležitými aktivy tak, aby vaše postavení nebylo jen iluzí ?
:)
03. 04. 2013 | 13:54

Viola napsal(a):

opravdovýbudějičák

Kdyby se u nás v Ostravě zastavil čas v 19 století a průmyslová revoluce se nás nedotkla, naše náměstí by vypadalo dost podobně jako vaše. Bylo by dobré si uvědomit, že atomová energie není uhlí, nebo ropa. Jaké nádhery rostou na nalezištích ropy a u nás také pár nádher vyrostlo na uhlí a železe, nelze však růst na jádře. Jaderná energie by měla být jen taková, aby stačila a ne aby se na ní bohatlo, ostatně České Budějovice ani nevypadají na to, že by z toho měly nějaký prospěch. A jedno náměstí a pár památek, které by se daly spočítat na obou rukou, město nedělá.
03. 04. 2013 | 14:04

Viola napsal(a):

Kdo dnes ekologicky myslí, bydlí v paneláku a ne v domečku ofukovaném ze všech světových stran a zabírajícím velmi drahou půdu.
03. 04. 2013 | 14:11

Bavor V. napsal(a):

Violko, přečtěte sim třeba tohle.
http://wp.me/p2H4Dg-4t
03. 04. 2013 | 14:11

vico napsal(a):

Holub inteligentní formou sděluje, že není levicový volič /Pro pořádek: nebydlím na sídlišti Vltava, ale ve staré části Čtyř Dvorů poblíž Plonerova Dvora/.

Zdejší vzteklý bloger Jan Urban, by mohl napsat/je přece vysokoškolský učitel/ vědeckou monografii na Holubem nadhozené téma.

Jan Urban
Vliv urbanizace na vzestup levicového nebezpečí.

Pobavila mne i definice StandyT ČEZké střední třídy. Rozhodně to nejsou majitelé satelitních rodinných domků, kterými jsou obkroužena všechna větší ČEZká města. Zkrátka a dobře, klidně si pořiď auto střední třídy/třeba VW Passat/ standotéčkařskou střední třídou se nestaneš.

Přitroublý prof. Bednář tu od včerejška hledá opravdovou pravici. Na místě je však hledat spíše chimérickou střední třídu. Někde přece být musí.Holub naznačuje, že možná, že někde poblíž Plonerova Dvora.
03. 04. 2013 | 14:28

StandaT napsal(a):

vico: pokud to vlastníte, pak ano. Pokud to ale zaplatí leasingovka, banka, Home Credit, Provident anebo Dežo z Mostu a vy mu do konce života platíte, aby jste to mohl používat, pak střední třída, až do toho splacení, nejste-jenom se chlubíte cizím peřím.
03. 04. 2013 | 14:40

Pepi napsal(a):

Ono to není o pravici a levici
ale o SOBECKOSTI a společenskosti.!
-
Ještě mám schován koreponďák M.Zemana ve kterém i za mně
napsal:
Nedovolte, aby si českého prezidenta zvolila Praha
a já dodávám ještě velká města, kde volili "Karla"..
Ale většina slušných v ČR volila slušného M. Zemana,
(bývalého předsedu ČSSD, kdy bylo v zemi České
slušno i sociálno pro většinu), takže ta většina 55% rozhodla.!!
-
Je dobře, že M.Zeman je prezidentem ČR a je škoda, že už nebal prezidentem
ČESKA před V.Klausem... bylo by tu lépe pro všechny
pro ty v panelácích (kde jsem žil) i pro ty v domcích (kde žiji)..!!
-
V jedné krásné České pohádce je slogan:
"NAD nikoho se nepovyšuj a PŘED nikým se neponižuj".
===============================================================
A protože v Č. Budějovicích také žiji od r.1975, tak vím,
že už měl být dávno východní obchvat (Borek-Kam.Újezd)
a západní obchvat (Dasný-Planá)
a severní (Globus-Okružní)...
... ale v ČB škodí Thoma a další a hrabou jen pro své
včerejší (ODS) a dnešní kámoše...
...takže vše jde (pravicově) od 5-ti k nule.!!
03. 04. 2013 | 14:54

Pepi napsal(a):

Dodatek.
Nesmyslné dotace z EU na splavnění Vltavy ČB-Hluboká 10km = 2,5mld.Kč
další budování přístavu na Hluboké (pro koho, víme, že?.!)
To by byly už oba potřebné obchvata...
Jó a ještě nová super hala za 360mil.Kč...
....určitě se zrealizuje za 500-800mil.Kč, ať si kámoši vydělají,
oni nás za to ve volbách ZADOTUJÍ...
-
Takže takto ten sobeckej kapitálizmus nevybudujeme
a dopadne to hůř než předchozí nepovedený sociálizmus.!
-
Páč se NESTAVÍ PRO LIDI, ale STAVÍ se pro sobecké PODNIKATELE
a peníze tečou ze společného do privátu...
--Jasná privatizace zisků a socializace ztrát... kapitálizmem!
03. 04. 2013 | 15:00

český maloměšťák napsal(a):

StandaT napsal(a):
vico: pokud to vlastníte, pak ano. Pokud to ale zaplatí leasingovka, banka, Home Credit, Provident anebo Dežo z Mostu a vy mu do konce života platíte, aby jste to mohl používat, pak střední třída, až do toho splacení, nejste-jenom se chlubíte cizím peřím.
03. 04. 2013 | 14:40
---------
Vy jste se střední třídou stal jak ?
Restituoval jste ?
Takže jste si na vše naspořil. Hezké. Poněkud pracné a někdy - přiznám se , i neefektivní /pokud například vím, že mi např. auto bude vydělávat - koupím si ho na dluh - a to platí nejen o autu/...nicméně pracovitých a spořivých lidí je v ekonomice třeba jak soli.
Ale mepřehánět !!!
Představte si, co by se s dnešním světem stalo, kdyby se všichni chovali jako Standa Skrblovič Šetřičenko /SSS/. Podle mě by do několika měsíců vypukla revoluce. Možná že už ne tak sametová jak ta loňská.

Kapitalismus - jeho rozvoj, byl založen na úvěrové expanzi (a přebytcích). Bez úvěru by nebylo železnic, ropných polí..bez úvěru by asi nebylo ani tvorby kapitalistické třídy v procesech takzvaného bankovního mafiasocíku v 90.letech minulého století. Bez úvěru by měli potenciální kapitalisté i dnes holé prdele.
Btw - koukněte se , jak je třeba zadlužená Telefonica.
No a myslíte si, že lidé, co s ekolem ní a v ní točí...že patří mezi nízkopříjmovou chudinu ?

Některé výklady zdejších mudralů mě baví. Zejména ty o tom, jak je nutno šetřiti a šetřiti a šetřiti a spořiti a spořiti...
Bodejť by ne - člověk vidí ty obludy jen v televizi...a už má po náladě. Už tak má obavy z budoucnosti...kam nás naše tkzv. vládní elity vedou.
i:)
03. 04. 2013 | 15:16

Karel napsal(a):

Holube, ty kluku poštovní, kdyby nebyly Havlovy králíkárny, kde by žilo dolních deset milionů? V bytech 1 + kk o 30 m2 za 1 milion korun?
A to bylo keců, jak se architekti nemohli za minulého režimu realizovat a co předvádějí za posledních 20 let ? Podnikatelské baroko v milionářských vesničkách.
Rudná u Prahy ? Děs a hrůza. Hostivice u Prahy hrůza děs atd. atd.
03. 04. 2013 | 16:34

Lila napsal(a):

Viola

Vůbec nechápu, jak dokážete z nějakých vygooglovaných obrázků hodnotit kvalitu města. České Budějovice jsou nepochybně jedním z nejhezčích měst v ČR, s jedním z nejkrásnějších náměstí v republice; je to město královské, založené Přemyslem Otakarem II. Tato města se mj. vyznačují kvalitní vnitřní dispozicí, protože je zakládali lidé, kteří to uměli.
Už několik let Lidové noviny každoročně sestavují žebříček českých měst podle kvality života, ČB buď vyhrávají nebo se umisťují na předních pozicích.

Problémem mnoha (nejen) českých měst jsou velkokapacitní obytné soubory - panelová sídliště, která na rozdíl od zástavby v centru měst nevznikala přirozeným způsobem, ale na prknech projektantů, kteří podle pravítka nalajnovali i cesty pro pěší. Největším problémem je velká koncentrace lidí, anonymita, fádnost, ale také normy, podle kterých se sídliště projektovala. Do roku 1989 se například počítalo s jedním autem na čtyři byty a podle toho vypadá kapacita parkovacích ploch na sídlištích.

V Českých Budějovicích (v jižní části) se začalo s výstavbou panelových domů už na počátku 60. let. Typickým příkladem je Lidická třída a okolní ulice, přesto tato lokalita patří k nejatraktivnějším ve městě. (Mimochodem, ČB se mohou pochlubit i moderními architektonickými zajímavostmi z první poloviny 60. let - Koldomem a Experimentem, které se už dostaly do učebnic moderní architektury 20. století.)

Je tu však jistý rozdíl mezi obyvateli paneláků v jižní části ČB a třeba na Vltavě, který je patrný na první pohled. Paneláky na Lidické, v Pařízkově a dalších ulicích jsou po celou dobu jejich existence opečovávané svými obyvateli; i po padesáti letech jsou tyto domy zvenku i zevnitř pečlivě udržované, před i za domy je vzorný pořádek, květinové záhony, udržované trávníky; dech vyráží i fakt, že zdejší obyvatelé běžně zametají i chodníky před domy. Parkovat auta na trávníku jsem tu nikdy neviděla.

Do tzv. humanizace velkých sídlišť investují radnice mnohých měst (Praha na Jižním Městě stejně jako Paříž na severních předměstích), obrovské prostředky, ale většinou se veškeré snahy míjejí účinkem. Vysázené stromy v minimálním čase vandalové poničí, stejně jako dětská hřiště, lavičky, odpadkové koše a drobnou architekturu. Před rokem ´89 se na první pohled poznalo, které panelové domy jsou družstevní a které státní... dnes se většinou poznají domy privatizované od obecních.

Pan Holub má pravdu v tom, že lidé z rodinných domků a ze staré zástavby, kteří byli zvyklí vždy spoléhat sami na sebe, volí spíše středové a pravicové strany, naopak části měst, kde lidé dostali byty přidělené (většinou armáda, policie atp.), volí spíše ČSSD a KSČM. Většinou se dá už dopředu odhadnout, jak volby v tom kterém okrsku dopadnou.
03. 04. 2013 | 17:15

Alice napsal(a):

Já si myslím, že pan Holub chtěl jen naznačit, že pravicová radnice se stará jen o své voliče. A ti jsou v těch správných částech města, které radnice zvelebuje na úkor těch "levicových". Ty upadají jen proto, že nevolili, jak měli. A proto příště - volte jen pravičáky, ti se o vás umí postarat (do voleb máte smůlu) :-)
A teď vážně - kdyby pan Holub chtěl napsat seriozní článek, musel by zkritizovat to, jak mizerně se radnice o své město stará. Ale nakonec on volil (a bydlí) správně a tak se ho to netýká, že? Snadnější, než rozdělit městské politiky na dobré a mizerné, je rozdělit občany i město na pravé a levé.
03. 04. 2013 | 17:17

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Brňando,

je příjemné narazit v debatách zde na lidi, kteří jsou schopni (či spíše ochotni) chápat, o čem druhý píše. Díky.

Libor Stejskal
03. 04. 2013 | 17:31

Viola napsal(a):

Promiňte pane Stejskale, ale článek tak, jak jej popsala paní brňanda nevyzněl. Zní tupě politicky a proto diskutující schválně i tak diskutují. Jaký vliv na vývoj města mohl mít pan současný prezident Zeman, nebo ministr zahraničí? Žádný a přesto v článku se spojují volby na prezidenta a to, jak město vypadá a kde prý žijí pravičáci a kde prý levičáci. Já bych naopak na první pohled řekla, že pravicovější jsou v těch krásných panelácích a levicoví tam dole v těch zanedbaných a oprýskaných rodinných domcích, protože nemají na opravy.
03. 04. 2013 | 17:55

Ivo Horák napsal(a):

Poctivý a konkrétní článek, jakých by mělo být víc. Pasáží o volbě Schwarzenberga resp. pravice by snad nemuselo být, působí a la zaštiťování kritiky za komunistů. Aniž bych si dělal iluze o většině levice, přece jen je třeba vidět, že většinu rozhodnutí podobných popsaným fakticky v ČR zavinila pravice. Místo aby reprezentovala občany, stará se o blaho developerů. Místo, aby lpěla na každém z prořídlých dokladů minulosti, už kvůli jejich měřítku a zlidšťujícímu efektu, památky ničí nebo novým kontextem banalizuje a zesměšňuje. Totéž se týká všech hodnot, které "nenesou". Pro mě osobně je tento vývoj jedním z hlavních argumentů pro vnitřní převrat a la Václav Bělohradský. Vřele jej doporučuji dokončit i autorovi článku. Posilování a oslavování kapitalismu bude nadále ústit ve více a horších postupů, jež má autor na mušce. Potřeba je ovšem také angažované veřejnosti. Není to snadné, je-li většina lidí plně zaměstnána tím, aby byla jakžtakž zaměstnána. Přesto je třeba na negativa včas a silněji upozorňovat. Ne až když je pozdě a v souvislosti se "ztracenými" hlasy "Karla".
03. 04. 2013 | 17:59

Viola napsal(a):

Nevím jestli dnes existují ve městech hlavní architekti, kteří odpovídají za to, jak město vypadá. Asi ne, za socialismu to tak bylo.
03. 04. 2013 | 17:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Violo,

přesnější by bylo napsat: pro někoho vyzněl, pro jiného ne. Záleží především na tom, jak moc stranicky (a je jedno jestli pohledem zprava či z leva) se čtenář na svět dívá.

Autora docela dobře znám, jeho názory, i ty politické. Nemám v úmyslu ale vysvětlovat, jak text myslel. Jen mne prostě potěšilo, že to někdo dokáže smysl textu pochopit i bez vysvětlování.

Libor Stejskal
03. 04. 2013 | 18:09

Lila napsal(a):

Alice

Pan Holub jako zkušený novinář určitě ví, že radnice si s městem nemůže dělat co se jí zlíbí, ale musí respektovat územně plánovací dokumentaci. Pořízení územního plánu, jeho projednání, nebo i jen jeho změny, jsou časově i finančně velmi náročné záležitosti. Ale každý nový územní plán (nebo jeho změna) nemůže být zastupitelstvem města schválena bez předchozího veřejného projednání s obyvateli města. (Zákon ukládá zpracovateli územně plánovací dokumentace vypořádat se i s připomínkami občanů. Buď je akceptovat, nebo jim vysvětlit, proč to není možné.)

Problém je v tom, že převážná část lidí tato veřejná jednání ignorují a probudí se až v okamžiku, kdy se začne realizovat něco, s čímž bytostně nesouhlasí. Jenže to už zpravidla bývá pozdě...

Zatím se téměř všude, kde to znám, peníze lijí do humanizace sídlišť, zatímco ve starých městských částech se jaksi počítá s tím, že si lidé poradí sami. Už jsou totiž zvyklí...
03. 04. 2013 | 18:17

Lila napsal(a):

Viola

Za socialismu v některých městech architekta měli, jinde neměli. Ale schválený územní plán musí mít každé město.
03. 04. 2013 | 18:20

Petr Holub napsal(a):

Díky za zájem i diskusi. Získat podklady pro článek dalo opravdu dost práce.
Chtěl bych jen přesněji vysvětlit, proč se text o rozvoji města odvolává na výsledky sněmovních voleb v roce 2006 a zvláště na prezidentské volby v roce 2013.
V Česku zatím není k dispozici jiný způsob, jak popsat sociální prostředí. Jisté však je, že lidé s nižšími příjmy spíše volí levici a lidé s vyššími příjmy jsou v zásadě pravicoví. Při prezidentské volbě platilo, že levici reprezentoval Miloš Zeman a pravici Karel Schwarzenberg (o tom je například průzkum STEM z 27. března.
Volební výsledky jsou tedy nástrojem popsat to hlavní, jak se zvětšují sociální rozdíly ve městě.
V každém případě platí, že se v Budějovicích v letech 2006-2013 zvětšila pravo-levá polarizace. Tvrzení, že se zároveň zvětšily sociální rozdíly, je spíše hypotézou, kterou by bylo dobré nějak ověřit, například terénním sociologickým výzkumem případně analýzou příjemců sociálních dávek. Samozřejmě si myslím, že by hypotéza byla potvrzena.
03. 04. 2013 | 18:22

strýc virus H3N1 napsal(a):

hm, violo

vy jste docela zajímavý provokatér, možná se mi i začínáte v něčem líbit

... ale ten příspěvek ve 12:50 je bohužel čistě arogantní, podobně jako je Holubův článek podle Vás hloupě politický.
03. 04. 2013 | 18:25

xx napsal(a):

Viola: za socialismu to tak bylo a přesto města vypadají jak vypadají ;)
03. 04. 2013 | 18:34

ÚSTEČAN napsal(a):

Žijte si na jihu blaze a za nás na severu(ale opravdovém) se modlete....
03. 04. 2013 | 18:52

Alice napsal(a):

Lila v 18.17
Děkuji za reakci. Znovu jsem si článek přečetla a uvědomila si, že jsem směrem k panu Holubovi zřejmě přestřelila. Myslel to trochu jinak, než jsem si vyložila. Omlouvám se, pane Holube.

A teď k tomu městu, resp. politikům. Proč si myslíte, že radnice si nemůže dělat s městem co chce. Jestli jsem to zase špatně nepochopila, tak pan Holub si nestěžuje na lhostejnost obyvatel při schvalování ÚP. Jsem z města, kde se podařilo zabránit stavbě, kterou lidé nechtěli, ale nebýt jedné silné a vytrvalé skupiny lidí, kteří se tomu věnovali, udělala by si radnice co chce! Vím, jaké praktiky používají a jak je těžké prosadit jiný názor. POlitici, námi placení mají úplně jiné priority, než blaho občanů. A věřím, že to tak dělají všude. Pan Holub naopak popsal, jak se političtí úředníci starají o město nerovnoměrně. Důvod je nasnadě.
To zatažení politiky do toho bylo trochu nešťastné, nicméně po jeho vysvětlení chápu, že to asi jinak nešlo.
03. 04. 2013 | 19:04

louko napsal(a):

Naprůměrně zajímavě autorem napsaný blog.Idea-urbanizace a volby-může být.

Malé estetické město jihu volilo naopak Zemana.Řada měst esteticky ujde-na jihu i severu.Ovšem dost často vám sami vykládají,že místní fabriky již neexistují.A sedí celodenně v hospodě.Prý jich je spousta od mládí v plném invalidním důchodu.Na tradiční prodejní poutě chodí v obrovském počtu (tělo na tělo) a na nich nešetří-je to jednou za rok.

Jedno z pražských sídlišť,jakých je hodně:Auto připadá stěží na jednu rodinu ze sta (vidíš).Překvápko:Když byl oměsíc vyvěšeno upozornění na odstavení aut,protože přijede v stanovený den a hodinu čištění Hl.M.Prahy,sebrali z nich větší část-aut-s pokutou prý 5000 Kč. Komu tedy patřila auta? Zjevně ne místním-a zjevně se s nimi málo jezdilo.S většinou. Pravda k místní samoobsluze,kde tedy ceny potravin jsou již hodně,hodně vysoko-o sto procent nad možnostmi průměrného důchodce-se ale sjíždí odněkud dost aut nakupovat větší koše.V okolních čtvrtích i dost odtamtud daleko ale také ta auta nestojí.Na jak dlouhou dobu nakupují? Místní paní,která se byla schopna již došourat jen tam,zemřela.Živnostníků tam bylo okolo roku 1990 spousty,dnes jich je pár.Lecos obstarávají dokonce až firmy dojíždějící z pohraničí.
Toto sídliště volilo Schwarzenberga téměř jednohlasně. Důchodci zde leckteří mají auta a psy,i když jezdí jednou za čas.Lidé-z toho co řeknou-jsou nebohatí mnozí.Privatizované někde celým panelákem do osobního vlastnictví byty -krajně nepravděpodobné,že na to kdy měli-ovšem tam se nějak "družstevničilo" ve státním a tak možná prolezli včas jakýmisi paragrafy kdo to měl pod palcem bez ztráty kytičky.Ovšem proti těm naproti,kdo cálují šest a více táců měsíčně je to asi nějakej legální pseudopodvod.
03. 04. 2013 | 20:22

T.Paine napsal(a):

Nejenom v Českých Budějovicích a nejenom v ČR. Živnou půdou polarizace jsou zákony ve 2 oblastech.
1)Daňová privilegia a odpočty pro bohaté a s vysokým příjmem.
2)Daňová diktatura (z) Prahy.

Daně, které pracující a podnikající lidé v Čes.Budějovicích odvedou, mají zůstat v Čes. Budějovicích. Do Prahy mají posílat jen malý zbytek na správu státu. Podobně jako bohatá města a bohaté kantony ve Švýcarsku.

Čím více daní zůstává lokálně, tím lepší životní úroveň na lokální úrovni, tím lepší a snazší kontrola dlouhoprstých politiků občany.

Přes Prahu musí protékat skoro všechny daně z celé republiky. Nechává si Praha jen tolik, kolik zaplatili Pražáci? Kolik je to na 1 obyvatele?

I po nedávné miniúpravě dostávají zpátky obce a města 5x méně peněz na obyvatele (střední hodnota) z Prahy než město Praha.
Dolních 75 % obcí dostává v rozmezí 3x až 228x méně peněz na obyvatele než Praha.
Dolních 50 % obcí dostává v rozmezí 5x až 228x méně peněz na obyvatele než Praha.
Dolních 20 % obcí dostává více než 10x až 228x méně peněz na obyvatele než Praha.
Dolních 10 % obcí dostává více než 16x až 228x méně peněz na obyvatele než Praha.

Spočítáno pro podíl na 1,5 % z celostátního hrubého výnosu daně (záloh na daň) z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků, odváděné zaměstnavatelem jako plátcem daně z příjmů, s výjimkou daně z příjmů fyzických osob vybírané srážkou podle zvláštní sazby.

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/vf_model_sdil_dani_obci.html
03. 04. 2013 | 20:23

český maloměšťák napsal(a):

T.Paine
Vy to asi myslíte dobře..ale já vskutku nevidím moc velký rozdíl v tom, jestli se veřejné prostředky rozkradou centrálně nebo na okresech.
No a znáte to...matička stověžatá. A centrum kultůůůůůry.

Nepíchal bych do ní.
Vyletí vosy....

Ten problém leží asi někde jinde. Ono to asi bude spíše v lidech.
Jen koukněte na ty severozápaďáky...ti si umějí rozkrást nejej daně ...ale i dary, co dostanou například z Německa či z Francie.
03. 04. 2013 | 21:25

Petr napsal(a):

Já osobně považuji naopak za izolovanou část vše za viaduktem .
Prošpikované podniky a jímkami na kal. Toto je pro mne geto .Oblasti od kolejí na severozápad až po Pražskou snad nepatří ani do ČB . Naopak kdo má rád sport , vyhovuje mu Vltava určitě lépe .
03. 04. 2013 | 21:51

KAteřina napsal(a):

České Budějovice za posledních dvacet let: protežování aut na úkor ostatní dopravy, předimenzované křižovatky, nepřekročitelné bariéry mezi jednotlivými částmi města, smradlavá a umatlaná pěší zóna, z velké části sloužící jako parkoviště, nezvládnutá přestavba prostoru mezi autobusovým a vlakovým nádražím - v místech, kde nejvíc lidí chodí pěšky, je natažená obrovská silnice. To všechno šlo udělat jinak, lépe, chytřeji, přátelštěji. Pan inženýr architekt Krupauer, budějovická ODS a její voliči napáchali obrovské škody.
03. 04. 2013 | 22:36

Jank napsal(a):

pane autore, kazdy bydli tam, na co si vydela, nasetril a nebo vzal pujcku. V dnesni nejiste dobe i ti, kteri bydli v hezkem domku na predmesti, muzou nakonec skoncit v panelakovem ghettu a budou radi, ze tam jsou.
Cetla jsem clanek o tom, ze majitele pripojek na vodu by meli byt zodpovedni za opravy i kdyz nebudou na jejich pozemku! Tak se muze velice lehce stat, ze se budou vsechny spojky testovat a opravovat. Majitel dostane ucet, kde vlastne ani nemuze dohodnout cenu za vykonane prace, tudiz bude muset zaplatit cokoli mu prijde. Bude zajimave o kolik % stoupnou exekuce.
Jinak CB je dost nudne mesto, ktere si projdete behem hodiny. Nebyt Hluboke a toho, ze je po ceste z Rakouska do Prahy by turisticky ruch byl jeste horsi.
04. 04. 2013 | 04:10

jozka napsal(a):

Lila
ad Problémem mnoha (nejen) českých měst jsou velkokapacitní obytné soubory - panelová sídliště, která na rozdíl od zástavby v centru měst nevznikala přirozeným způsobem, ale na prknech projektantů, kteří podle pravítka nalajnovali i cesty pro pěší.

Vas problem a nejen v tomhle je, ze si minulost hrozne idealizujete. Specialne centrum CB totiz vzniklo uplne stejne jako sidliste :-)

A uz nekdo vymyslel neco jineho nez sidliste s panelaky. Zda se vam tohle:
http://maps.google.com/maps?q=Mission+Viejo,+Calif&hl=en&ll=33.612531,-117.664794&spn=0.000453,0.000753&sll=29.54562,-95.244522&sspn=0.121114,0.192776&t=w&hnear=Mission+Viejo,+Orange,+California&z=21
lepsi? A mame na to misto?
04. 04. 2013 | 06:25

Lila napsal(a):

jozka

Viděl jste někde na jih či západ od našich hranic shluk unifikovaných betonových staveb, které zamořily česká, moravská a slovenská města od Aše po Prešov? Někde tyto stavby nahradily i historická centra měst (např. v Mladé Boleslavi nebo v Berouně). Přemýšlel jste někdy o tom, proč Francouzi na pařížských předměstích paneláky bourají?

Na vině není technologie panelové výstavby, ale její provedení, respektive urbanismus. Z "betonu" je například francouzské přístavní město Le Havre, v roce 1944 téměř srovnané se zemí, kde byla naléhavá potřeba nabídnout lidem náhradní střechu nad hlavou. Přesto je Le Havre městem se všemi funkcemi, které od lidských sídel očekáváme, není to pouhá noclehárna, kterou ráno lidé opustí a večer se do ní opět vrátí.
04. 04. 2013 | 08:47

astaroth666@centrum.cz napsal(a):

Nezapomenme na americke kauzy Prutt Ignoe a Cabrini green - oboje tragicke selhani moderni architektury. Corbuissieriste plakali, kdyz byly odstreleny prvni betonove skelety P.I., ale nepoucili se.
Ze cihlove ctvrte z 19. st. vznikaly jako sidliste je pochopitelne, vsechny obytne celky tak vznikly. Jenze bez moru modernismu (a bez levne energie!!!) setrili prostorem a staveli mesto semknute, nikoli stylem sem tam vezak.
04. 04. 2013 | 09:06

jozka napsal(a):

Lila:

Tak se nekdy zajedte podivat do Lyonu :-) Nebo do kterohokoliv vetsiho mesta. Ale nesmite tak usilovne zavirat oci pred realitou.
04. 04. 2013 | 09:07

jozka napsal(a):

astaroth:

Semknute mesto je strasne fajn. Zejmena dnes, kdy ma auto, kdo ma zadku diru. A pak vznikaji modre parkovaci zony... Obyvatele vpodpvecer krouzi okolim ve snaze najit misto, kam se upichnout. A deti maj fajn vyber mist na hrani. Tramvajova refyz, prujezd u sousedu a kdyz trochu odrostou, tak muzou sbirat spacky pred barem ve vedlejsi ulici. Jsou chvile, kdy se jim jeden ani nedivi, ze pak radeji prchnou do "panelaku nalezato", sice maji kde zaparkovat, ale kdyz na zahradce rozpazi, tam jim muzou nehty ostrihat pres plot sousedi.
04. 04. 2013 | 09:13

SuP napsal(a):

Docela by mě zajímalo, ale nehodlám to hledat.
Kdy se změnilo vedení ČB radnice z dlouhodobě levicového na dnešní "pravicové"? A tedy co z popisovaných kroků městu škodících je dílem koho?
Jen aby bylo jasno. Pokud totiž dneska vede město "pravice", bývá to tím, že většina lidí už začala mít "levicové praxe" plné zuby. A co vím, plné zuby čehokoliv nevzniknou v jednom volebním období.
04. 04. 2013 | 09:48

Bene napsal(a):

Lidi kteří nevolili degenere Karla nemají rádi zloděje a tou ODS a TOP 09 jsou a nákres rozdělení města ukázal kde žijí zloději a kde žijí slušní lidé, není to úkaz likvidace města ale kde kdo žije !!!
04. 04. 2013 | 10:01

krajan napsal(a):

Petr
O té izolaci části ČB severovýchodně od viaduktu něco vím. Pan Holub bydlí ve Čtyráku, tak se do toho prostoru zřejmě často nedostane (možná někdy na Dubičák). Je prý to průmyslová zóna, dlouho tu byla stavební uzávěra. Magistrát tuto plochu považuje zřejmě za jakýsi městský odpad, nebo dokonce za místo, které do ČB vlastně nepatří. Patrné to bylo třeba při dohadovačkách o MHD, které dopadly tak, že autobusy jezdí 2 za hodinu (zatímco do Čtyráku každých 6-8 minut). Uznávám, že v situaci, kdy chybí řádný průzkum, vycházel autor z výsledků voleb (i když červíček hlodá). Ovšem v místě, které je kromně Škodovky,teplárny, Kovošrotu a haldy skladů zastavěno starými rodinnými domky, obývanými většinou důchodci, byl výsledek voleb, hádajte v čí prospěch?
Jinak se domnívám, že ne paneláky jako takové, ale urbanistická koncepce velkých sídlišt je tím zásadním problémem, který je dnes neřešitelný. Platí to prakticky pro všechna města.
04. 04. 2013 | 10:45

krajan napsal(a):

SuP
Pokud je mi známo, v ČB po převratu žádné levicové vedení radnice nikdy nebylo. Viz níže. (Zdůrazňuji, také pro pana Stejskala, že v žádném případě nejsem levičák).Primátoři:
Miroslav Beneš (1994–1998), ODS
Miroslav Tetter (1998–2006), KDU-ČSL
Juraj Thoma (2006–2010), ODS
Ivana Popelová (18.–24. 6. 2010 – po odvolání Juraje Thomy do zvolení Miroslava Tettera)
Miroslav Tetter (2010), KDU-ČSL
Juraj Thoma (2010–), OPB

Exte
04. 04. 2013 | 10:51

jozka napsal(a):

krajan:

Pro presnost dodam, ze jeden cas byla na radnici velka koalice. Benese jsem tenkrat po onom "prevratu" potkal v Gomelu, kde si kupoval utechu po centilitrech. Evidentne ji potreboval.
04. 04. 2013 | 11:03

stejskal napsal(a):

Proč pro mne, pane krajane?

Mně je jedno, jakou stranickou či ideologickou příslušnost preferujete. To z mého pohledu o lidech absolutně nic nevypovídá (tedy pokud nejde o nějaký vyložený extrém typu neonacismu či neobolševismu).

Hezký den.

Libor Stejskal
04. 04. 2013 | 11:50

Rebel napsal(a):

Perspektiva nevábná, že ano. Ona lúza, jiné zábavy nemaje, se množí rychleji než bohatci. Kněží se raději nemnoží vůbec.
04. 04. 2013 | 12:00

zdenekbrom napsal(a):

krajan:

Technická poznámka.

Rada města Č.B. má 11 členů. 5 z nich jsou členové ČSSD. Včetně 1. náměstka primátora a náměstka pro školství.

Nestačí napsat jen jména primátorů.

Navíc Vám tam chybí Jaromír Talíř (KDU - ČSL - 1990 - 1994)
04. 04. 2013 | 13:23

SuP napsal(a):

krajan -
Díky za informaci. Sorry. Tettera bych k "pravici" neřadil a ejhle. Nějak mi při jeho veřejných projevech to jeho KDU uniklo.
Jak píše mb: njn-stane se.
04. 04. 2013 | 13:45

SuP napsal(a):

Pan Stejskal -
O lidech jejich orientace nic nevypovídá, proavda pradvoucí. Jenže jejich názory a metody řešení zatím vždycky poplatné jejich "orientaci" byly. Momentálně sice nejsou, ale zase budou. Nevím co je horší.
04. 04. 2013 | 13:48

Pjotr napsal(a):

Jedna poznámka mimo. Budějovice nemají stotisíc obyvatel a zatím se k nim ani neblíží. Ta touha být formálně velkoměstem je asi silná... :D :P
04. 04. 2013 | 16:58

stejskal napsal(a):

Co si přesně představujete pod pojmem "orientace", pane SuPe? To je myslím dost zavádějící pojem.

Pokud mi někdo napíše, že není levičák, absolutně netuším, co si pod tím představit. Stejně tak v případě pravičáka. Když si třeba zde pečlivěji čtete debaty, zjistíte, že téměř každý za tím vidí něco jiného. Navíc co bylo typicky levicového včera, dnes prosazuje pravice a naopak. Jediná platná definice obého je, že levice se ideově vždy vymezuje nalevo od pravice a pravice zase napravo od levice. Ale samotná náplň obého je proměnnná. Já jsem v mnoha věcech levicový podle jedněch a podle druhých zase pravicový (a nemám problém podpořit ani jednu z demokratických stran či politiků, pokud podporují něco rozumného. Ostatně jsem to mnohokrát udělal).

Levicovost a pravicovost jsou podle mne už dnes kategorie, s nimiž si člověk, který přemýšlí o věcech kolem sebe, nevystačí (politici je samozřejmě používají, protože řada lidí na ně stále slyší. Ale je jich čím dál méně).

Hezký večer.

Libor Stejskal
04. 04. 2013 | 19:39

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
Děkuji za odpověď. Taky už musím jít ....
(z Vašeho vyjádření nejvíc cítím, že se do debaty nechcete dál pouštět, což chápu, nicméně o Vašich představách o "rozdílech orientace" mám nějakou představu).
SVOU představu, co ta "orientace" znamená (a dost přesně) mám, ale až někdy jindy. Mimochodem popisoval jsem ji tady už mnohokrát a ještě jsem ji nezměnil, byť politici si ji vykládají v různých dobách různě. Mám výhodu - nejsem politik.
04. 04. 2013 | 22:22

SuP napsal(a):

Dobré jitro.
Tak zjednodušeně.
"Orientace", ve smyslu co se týká politického či ideologického názoru ovlivňuje přemýšlení konkrétního člověka při hledání řešení jakékoliv společenśké situace, kde je potřeba investovat finanční prostředky.
Pravicový způsob je - pokud vydělám nějaké peníze, mohl bych je použít na - ......
Levicový způsob je - musím upozornit, že je potřeba ...., protože je nutné, aby stát na to vyčlenil potřebné finanční prostředky.

Zjednodušeně přirovnávám oba způsoby k přístupu zaměstnavatele nebo zaměstnance. Přitom neumím jako zaměstnavatele brát vážně levicového podnikatele, stejně jako netvrdím, že nemohou existovat zaměstnanci s racionálním uvažováním, tedy netvrdím, že levicově orientovaní jsou zaměstnanci z principu všichni.

V demokracii existuje velice široké spektrum společenských problémů, které je potřeba řešit bez ohledu na politickou orientaci či ideologii. Přístup k jejich řešení ale stále zůstává ovlivněn "orientací" řešitelů, což je u této skupiny problémů jednoznačně chyba.
Asi tak.
05. 04. 2013 | 09:32

JardaV napsal(a):

Když vám tak strašně vadí nebohatí občané,tak je prostě vyvražděte,jak to má v plánu Bilderberg a jejich kámoš Schwarzenberg.Tím by zároveň děda nad hrobem získal absolutní dominanci v Českých Budějovicích.Fašismus jste už do hlav mládeže nasadili,jednu bábu už uštvali,tak do toho.Odvahu,dlouhé nože a spalovna na tři směny....
05. 04. 2013 | 09:47

stejskal napsal(a):

Též dobré jitro, pane SuPe,

to je z mého pohledu velmi zjednodušené (a ziedologizované). Tedy:

Pravicový způsob je - pokud vydělám nějaké peníze, mohl bych je použít na - ......
Levicový způsob je - musím upozornit, že je potřeba ...., protože je nutné, aby stát na to vyčlenil potřebné finanční prostředky.

Takto to vnímáte Vy, a proto se cítíte být na pravici. Jenže ono je to o dost složitější, řekl bych. Jeden příklad za všechny. I ten nejzarytější pravičák a kapitalista si půjčí peníze (tedy prostředky, které zatím nevydělal), protože vidí nezbytnost investice. Já si opravdu myslím, že jde spíš o neustálé a nikdy nekončící hledání rovnováhy. Proto jsem jednou levičák a podruhé pravičák ;-)

Libor Stejskal
05. 04. 2013 | 10:00

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
Já přece nejsem pravičák (necítím se být na pravici). Já jsem jen zapšklej šetřílek, co by si nedovolil utrácet z cizího. Jedinej úvěr, co mám za sebou byla novomanželská půjčka a už tam jsem viděl, že se mnohé "investice" nerozmýšlely do potřebné hloubky.
Další úvěr jsme chtěli jako firma získat na první větší zakázku pro Škoda MB a Komerční banka se nám vysmála, protože jsme chtěli ručit zakázkou :-).
Ale máte pravdu - Kapitalista si půjčí, když vidí nezbytnost investice a nepochybuje, že bude muset vracet. Levicový kapitalista si půjčí, anž by se trápil rozbory, zda to bude umět splatit, "Protože všichni musejí uznat, že to bylo potřeba a že je to pro všechny!".
Rád zjednodušuju, líp vynikne ten rozdíl.
05. 04. 2013 | 11:58

stejskal napsal(a):

Copak rozdíl vynikne dokonale, ale trochu ta zjednodušení brání k tomu, aby si člověk mohl porozumět s někým, kdo to vidí trochu jinak (tím nemyslím tuto naší debatu, ale jiné, kde se střetávají přesvědčení pravičáci a levičáci) Protože při zjednodušování se nedorozumění člověk nevyhne :-)

Libor Stejskal
05. 04. 2013 | 12:43

SuP napsal(a):

To je fakt a dokonce to vím (tedy zcela s Vámi souhlasím). S čím Vás asi nepotěším je pocit, že v mém věku a se svou historií mi občas přijde v některých zdejších případech na vysvětlování (tím méně přesvědčování) škoda času. Na vás nikdy.
Rád jsem si zaexhiboval ve Vašem stínu.
;-)
05. 04. 2013 | 13:55

SuP napsal(a):

P.S. Zajisté jste zaznamenal, že jsem si tu i mezi levicově orientovanými našel parťáky k debatám?
05. 04. 2013 | 13:57

mik napsal(a):

Co je na tom vsem podivne ? primou volbou prezidenta se proste jen kazdy musel odhalit a prestat fixlovat ci byt alibistou a z to vyslo jasne ze 54 % chce vychod a 45 % zapad,,ano Sever proti Jihu je jasne ze tak jak se vytvorily dve nesmiritelne skupiny kdy jedna fandila Svejnarovi a druha Klausovi i kdyz to prakticky lidi tenkrat uplne ovlivnit nemohli tak dnes jsou dve skupiny kdy jedna byla pro Schwarzenberga a druha pro Zemana a tak jak byl necisty souboj techto panu je necista i cela spolecnost a je naivni si myslet ze si po souboji podaji ruku jako dve muzstva ktera jsou na vysoke urovni a uznavaji ze proste souper byl v danou dobu lepsi..v ceske politice slusnost a fer play necti a neuznava intriky podrazy kupceni a dalsi nesvary v boji o koryto jsou jasnym nesvarem ceske politiky ktera by ve vyspele demokraticke spolecnosti nemela sanci,,,Cesi se musi smirit ze aspon 5 ale spise 10 let budou porad delat mustek mezi vychodem a zapadem porad to bude takove ceske Svycarsko nebo spis svejkostan a kocourkov ,,a Zeman nebude ty vyhrocene veci uklidnovat ten bude spis jen prilevat olej do ohne,,
05. 04. 2013 | 15:51

krajan napsal(a):

zdenekbrom
Pan Talíř mi skutečně utekl, netuším proč. A že má rada města dneska x socdemáků a y ostatních není žádný argument. Tady píšeme o dvaceti letech. Nebo se mýlím? A co ve Vodňanech, máte tam ještě alespoň biograf?
05. 04. 2013 | 16:24

klukrekvlk napsal(a):

Dnes jsem vytáhl z nosu několik holubů.
Stydím se za ně, za papátunela Klause, unaveného Schwarzenberga a jistým dílem i za nynějšího prezidenta. Jsem obyvatel severní části Č.B. a volil jsem jen v prvním kole prezidentské volby. Myslím si, že jsem naprosto správně odhladl výsledek 2.kola voleb a ušetřil si hlavně čas.
Ať žije věrné milování ..............
nejcennější je pro toho, kdo dobře ví, že člověk je tvor promiskuitní.
05. 04. 2013 | 23:42

Důchodce 75 let napsal(a):

Mně v Budějovicích nejvíc schází nevěstince, které rád navštěvuji. Na sídlištích nejsou vůbec, takže musím každí týden daleko, až do centra.
06. 04. 2013 | 12:17

pamětník napsal(a):

Viola:
"Je tam u vás nějaká zajímavá architektura? " V porovnání s Ostravou historické zajímavé architektury v Č.B. je víc a zajímavější. Ovšem ocelářský a důlní skanzen tam nemají, to je pravda.
06. 04. 2013 | 17:48

bludička ocasatá napsal(a):

Tolik vzruchu kolem jednoho blogu! Dokola se mlátí prázdná sláma. Pan Holub má v podstatě pravdu, Viola - to je plácání o ničem.
06. 04. 2013 | 17:50

Josef napsal(a):

Je zajímavé co má zničené město komunistobijců................
06. 04. 2013 | 19:49

Z budějc napsal(a):

Violo, kromě hodně historických staveb tady máme čisté ovzduší, lepší než v Ostravě. Městské hradby (část) s věží Železnou pannou a katovou brankou, klášter - první stavbu ve městě, náměstí velikosti 133x133 m se starými domy, na místě bývalých hradeb městské sady docela udržované.Z každé konečné MHD se jde rovnou do lesa - do Borku, na Hlubokou, na Včelnou a do Vrábče, do kopců nad městem - na Srubec, na Třebotovice atd. Na dosah máme staré historické vesnice s jihočeskou architekturou skoro neporušenou, zámek Hluboká nad Vltavou, od nás je blízko všude, do Č.Krumlova, na Lipno, do Rakous na lyžování.
Čtyři Dvory, kde bydlí pan Holub, byly vždy trochu neuspořádané, tak jak to bývá ve staré vsi, která se dostavuje jak plynou věky.Statky které byly zbourané, byly prolezlé dřevomorkou, jeden z nich byl majetek privatizovaného Stavoprojektu, zřejmě tak dlouho protahované privatizace, že šlo o lukrativní rohovou stavební parcelu a že se to někomu hodně vyplatilo. Proč tam schválil stavební úřad tu hroznou tmavošedou budovu s nalepenými červenými budkami (jakoby kvetla lidskou blbostí), se můžeme jen domýšlet.
Pokud tam poblíž plánují továrnu-lakovnu, tak by se k tomu měla vyjádřit Jihočeská universita, protože je to blízko jejich budov, Biologického centra a vysokoškolských kolejí.
Dodnes tam v Branišovské ulici na nás z bilbordu zírá pan Zahradník z voleb do senátu a jeho městská organizace ODS ve stejné ulici si nezařídila uschování tohoto svého majetku, ještě by tam mohl někdo domalovat tykadla a přijít do neštěstí.
Proč volila sídliště Zemana, já přisuzuji tomu, že tam převážně bydlí lidé s kořeny z venkova a ten volil Zemana většinově. Pokud nějaká ves volila Schvarcenberka, tak to ovlivnili zřejmě hypotekáři-podnikatelé, kteří tam postavili své haciendy.
Staré osazenstvo budějčáků volilo převážně Schwarcenberka, protože město bylo kdysi z většiny německé a tudíž i potomkům lahodilo sbližování Havla, Schwarcenberka a spol., nesmíte podceňovat kořeny.

SuP: to bylo hodně jednoduché, já bych Vám zase namítla, že pravičák je sobec, který myslí jen na zisk a na to, jak by neplatil daně a levičák je ten, který chce, aby všichni pracovali a žili důstojný život. Ale jistě i to shledá pan Stejskal příliš jednoduchým viděním.
06. 04. 2013 | 20:27

pamětník napsal(a):

Důchodce 75 let:
Do toho blízko Železné panny?
06. 04. 2013 | 22:02

Naplava napsal(a):

Jsem z modre casti, VS s dobrym prijmem. Volil jsem Zemana a budu volit CSSD. A doufam ze modri ptaci pujdou behme 10-20 let brucet.
07. 04. 2013 | 23:37

ocho napsal(a):

A nebylo by lepší.kdyby ty levicové socky,neúspěšné,budižkničemu,co volí levici,dát jim nějaký ten cejch na čelo a poslat je do plynu???
Aspoň tady zůstanou jen ti pravicoví,bohatí,úspěšní,vzdělaní.A bude konečně klid.Všechno bude pravicové to nejlepší.Nikdo už je nebude otravovat a pravičáci už budou moci vládnout na věky věků.A ČR bude konečně prosperující s těmi nejlepšími vzdělanými lidmi.Nebudou žádné dluhy.
08. 04. 2013 | 18:01

SuP napsal(a):

Z budějc -
"!....to bylo hodně jednoduché, já bych Vám zase namítla, že pravičák je sobec, který myslí jen na zisk ...."

To by bylo tak jednoduché, že i já bych to za takové považoval.
Pravičák je sobec, protože chce vydělat peníze něčím, co bude sloužit ostatním? Bohužel, kdo podniká, musí myslet na zisk, protože jinak by jeho podnikání musel někdo jiný trvale dotovat. A že nechce platit daně? Nechce, ale platí. To totiž levičák nemůže pochopit z principu, jelikož nikdy není v situaci, kdy drží v ruce peníze, ke kterým došel vlastním úsilím bez cizí pomoci a proti němu se natahuje ruka státu: "Dej mi půl, za to, že jsi směl pracovat pro druhé!"
08. 04. 2013 | 18:43

ocho napsal(a):

Maže se pravda?
Tak to zní od pravičáků,že ti chudí jsou budižkničemu a spíše tady otravují.A ti pravicoví jsou vždy jen úspěšní a prospěšnější než ty socky.Proč to tak ten Holub píše.Tak to lze číst mezi jeho řádky.
08. 04. 2013 | 19:11

ocho napsal(a):

Myslel jsem že se to smazalo.
08. 04. 2013 | 19:11

Viola napsal(a):

pamětníku,

no nevím, zda se to dá srovnávat, Ostrava je velkoměsto a tomu odpovídají i památky třeba zde:

http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/20110719terlicko_zaby_tunel.html
09. 04. 2013 | 15:42

Viola napsal(a):

nebo něco novějšího zde:

http://mojeokoli.cz/index.php?a=111

ale tenhle článek není o Ostravě. Mi jako rodilé ostravačce prostě České Budějovice připadají fádní i s tím náměstíčkem. Neříkám, že není pěkné, je rostomilé a je to vlastně skanzen.
09. 04. 2013 | 15:49

pamětník napsal(a):

Viola:
Podle mého názoru památky jsou historické, nikoliv současné zajímavé stavby.
S tím budějovickým "náměstíčkem" jste se řádně utnula, měla jste asi v googlu špatně nastavenou velikost obrazu. :)
"Náměstí Přemysla Otakara II. je centrální veřejné prostranství v historickém středu Českých Budějovic, v současné době pojmenované po zakladateli města, českém králi Přemyslu Otakaru II, rozlohou 1,7 ha je jedním z největších, a po Vysokém Mýtě druhým největším čtvercovým náměstím v České republice".
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_P%C5%99emysla_Otakara_II.
09. 04. 2013 | 16:02

pamětník napsal(a):

A mimochodem: tak velké náměstí, jako je v Č.Budějovicích, v Ostravě nemáte.
09. 04. 2013 | 18:59

Viola napsal(a):

pamětníku

tady jsou některá Ostravská nej:

http://www.osu.cz/index.php?kategorie=1&id=6113

A co je zajímavého na obrovském náměstí? Na tom Českobudějovickém je kolkolem podloubí, to je docela zajímavé, že se to dochovalo, jinak to bylo před sty lety běžné v každém městě i v Ostravě ale po druhé sv. válce se muselo spousta domů s podloubím zbourat v důsledku silného poškození. Jiné podloubí využily na výkladní skříně.
09. 04. 2013 | 21:57

Viola napsal(a):

pamětníku

budete se divit, ale to náměstí v Českých budějovicích je prý největší v Evropě. Lepší je však kvalita, než kvantita, ne?
09. 04. 2013 | 21:59

Viola napsal(a):

A ještě něco, náměstíčko jsem napsala proto, že je rostomilé.
09. 04. 2013 | 22:00

Viola napsal(a):

A ještě se musím vrátit, nedal jste mi dobrý odkaz na to náměstí, nic tam není.
09. 04. 2013 | 22:04

pamětník napsal(a):

Viola:
Odkaz jsem přezkoušel, je správný a funguje. Nepřehlédla jste tečku na konci?
Budějovické náměstí zdaleka není největší v Evropě, při jeho rozloze 1,8 ha je druhé největší čtvercové náměstí v ČR po Vysokém Mýtě.
http://www.czecot.cz/?page=14&id=22837

Pro srovnání: největší pražské náměstí je Karlovo (bývalý Dobytčí trh) s rozlohou něco přes 8 ha, je to největší náměstí v ČR.
10. 04. 2013 | 00:19

Viola napsal(a):

pamětníku, tak jsem se zeptala v knihovně na největší náměstí v Evropě:

Za největší evropské středověké náměstí bývá považováno náměstí Rynek Glowny v Krakově (http://whc.unesco.org/en/list/29 , http://www.polsko.travel/cz/unesco/krakow--rynek-glowny-main-town-square/ ).

V knize "100 nejkrásnějších náměstí světa" je pak o vatikánském náměstí sv. Petra uvedeno, že "tento nejmenší stát s 1000 obyvateli mí největší náměstí na světě", Guinessova kniha rekordů však za nejrozhlehlejší považuje pekingské náměstí Tienanmen. V archivu Ptejte se knihovny jsme pak nalezli obdobný dotaz na velikost českých náměstí. (http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/velikosti-namesti-v-cr )
10. 04. 2013 | 11:41

Jan Novák napsal(a):

Zcela zmatený text.
Na jednu stranu se Vám nelíbí,když se přestavuje podle bolševických nápadů. A zároveň čekáte,že zasáhnou jacísi úřednici jako deus ex machina. Od kdy úřednicí něco vymysleli. A kdyby měli chuť něco dělat jak to mají zařídit? Přikázat občanům,kde mají bydlet? Zcela mimo je i vsuvka o prezidentské volbě. Pokud někdo si neváží a nepozná slušného člověka, neměl by raději jít volit. S tím nemá levice a pravice nic společného. Bohužel pánbůh dopustil.
10. 04. 2013 | 13:58

liberal shark napsal(a):

Dovolím si autora trochu korigovat. ČB nejsou urbanisticky rozděleny ve směru sever-jih, ale spíše západ-východ. Na pravém břehu Vltavy bydlí "ti lepší" a na levém "ti horší". Na levý břeh stěhuje radnice problémy z celého města. Urbanistická devastace probíhá posledních 20-30 let. Začalo to dvojnásobným zahuštěním zástavby na původně vzorném sídlišti Máj, plánovitým vymístěním nedotknutelných tamtéž a skončilo zneprůjezdněním levobřežní komunikace pomocí světelných křižovatek u každého supermarketu. K tomu si přidejte odumírání centra a útěk všech majetných do satelitů a máte problém. Tato stupidita není způsobena pravicí nebo levicí, ale dojemnou symbiózou všech lokálních partají se stavebími firmami a developery. Na město a lidi se z vysoka kašle napříč politickým spektrem.
29. 04. 2013 | 12:33

Fox napsal(a):

Ty seš blbej jako demokrat.
12. 05. 2013 | 16:00

elegance úvěr firma napsal(a):

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH FIRMY ELEGANCE ÚVĚRU
Rádi Vám pomůžeme, aby váš život jednodušší. Už jste byla zamítnuta banky se snaží získat úvěr? Nebojte se, máte další možnosti! Můžeme vám pomoci dosáhnout vašeho cíle. Kontaktujte nás ještě dnes na eleganceloanfirm@gmail.com získat půjčku bez komplikací a dosáhnout svého cíle
17. 09. 2013 | 08:28

Sedaaremi napsal(a):

<a href=http://fotografiabodasmx.com>nettikasino</a> - <a href=http://fotografiabodasmx.com>nettikasinot</a> , http://fotografiabodasmx.com
26. 02. 2014 | 18:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy