Tunel za 200 miliard? Jde o víc

05. 05. 2008 | 18:11
Přečteno 94907 krát
V reformě Tomáše Julínka prý nejde o nic jiného, než o ovládnutí 220 miliard korun, které každým rokem protečou zdravotnickým systémem. Materiál, který to vysvětluje, obíhá už několik týdnů internetem a nutno uznat, že není špatný. Dříve než samotné ministerstvo upozornil, že se reforma snaží zavést řízenou péči, což znamená omezení volby pacienta.

Pamflet také dříve než zpráva OECD varoval, že propojením pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče (nemocnic i ordinací) může dojít k monopolizaci péče v regionech a tím i ke snížení její kvality.

Prokazatelný není závěr, že reformě jde ve skutečnosti i ohromný dvousetmiliardový tunel, jak ostatně upozorňuje Václav Hořejší, který materiál publikoval ve svém blogu na Aktuálně.cz - viz Chystá se obří tunel ve zdravotnictví (nebo jsem jen chorobně podezřívavý socialista?) Přesněji řečeno, píše, že tento záměr ministerstva nejde potvrdit ani vyloučit.

V této chvíli obíhají internetem i další spiklenecké teorie, které jsou méně věrohodné. Podle jedné z nich chce české zdravotnictví ovládnout firma Agel, podle jiné americká Kaiser Permanente.

Nevěrohodné jsou zejména závěry, že ministr a jeho tým jsou od budoucích investorů placeni. Podezírat je možné a někdy i užitečné, nesmí se to však přehánět.

Přesvědčivým varováním je historie jednoho z polistopadových ministrů. Novináři jistého média zjistili, že byl před lety zadržen na letišti v Bruselu s marihuanou, kterou převážel v dětském kočárku. Novináři se odpovědně ministra zeptali, jestli je to pravda, a ten je překvapil: zadržen byl, nešlo však o marihuanu v kočárku, ale o heroin v blatníku u auta. Novináři byli rádi, protože pašovat marihuanu je kavalírským deliktem, převážet heroin je těžký zločin. „Doznání“ tedy otiskli, ovšem ministr později vše popřel. A i když hašiš skutečně pašoval, novináři se mu museli omluvit a o incidentu v Bruselu díky šikovně použité dezinformaci už nikdy nikdo nepsal ani nemluvil.

Čekat od ministra Julínka, že chce ve službách investorů tunelovat zdravotnictví, také není příliš věrohodné. Blíže pravdě může být teorie, že ministr chystá opravdu důkladnou reformu. Je převratná, zavede řízenou péči, privatizaci, konkurenci zdravotníků i pojišťoven. Lékaři i pacienti mají rádi zavedené poměry, a proto se dá čekat, že budou hlasitě protestovat. Proto je třeba informace o reformě dávkovat a prozradit jen to, co je nezbytně nutné. Strategie utajování není neobvyklá.

Reforma si svým utajováním přímo říká o kritiku. O případných tunelech jsou však jen nepříliš přesvědčivé indicie. Pokud kritici podezření nedoloží, ztratí sami záhy důvěru veřejnosti.
Naopak je jisté, že se reforma snaží velmi dramaticky změnit současné zdravotnictví. Někdo na tom vydělá a jiný prodělá. Jestli na straně poražených budou pacienti, ani to zatím nejde vyloučit či potvrdit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

maple napsal(a):

Jo, jo, rychlé PR, dobré PR.
Krizová komunikace v akci.
05. 05. 2008 | 18:22

Stan napsal(a):

Tak to jste mě opravdu uklidnil, není nad zprávu od investigativce. Takže Julínek to nechce vytunelovat celé, ale jenom z poloviny a ti náměstci apod. ve správních a dozorčích radách jsou jenom taková mlha nad blaty pro odlákání pozornosti. Fakultky a zdravotní pojišťovny se budou převádět na akciovky pro to, aby lépe hospodařily. A Slunce obíhá kolem modré a placaté zeměkoule.
05. 05. 2008 | 18:26

Nejsemmalédítě napsal(a):

Dostal jste zřejmě za úkol uklidnit veřejnost, aby nevznikla panika. Avšak Vaše argumenty jsou velmi slabé a v podstatě říkají, že Julínek je dobrý člověk a myslí to dobře a upřímně, čemuž máme věřit. Uvěří tomu snad jen kojenec. Naproti tomu argumenty v materiálu prof.Hořejšího o TUNELU zdravotnických VEŘEJNÝCH FINANCÍ (článek jste stáhli? nemůžu ho najít!) jsou logické a doložitelné. Považujete např.obchodní rejstřík za "fámu"???
05. 05. 2008 | 18:29

Pamětník napsal(a):

Nechtěl bych být novinářem v této době. Z vašeho článku je cítit, že jste ho psal z donucení - nebo jste si hodili korunou v redakci? Přijde mi to jako článek z doby, kdy vycházely asi troje noviny v čele s Rudým právem. Tam psali taky takové ubohosti.
05. 05. 2008 | 18:34

Jan Švec napsal(a):

To je jako při transformaci, dnes každý nadává na ODS jak to tenkrát zvorala a zašantročila stovky miliard, ale bez transformace a privatizace bank by dnes koruna nikdy nebyla na tak vysoké hodnotě a česká ekonomika nemohla tak plynule růst, to je jasná věc, hned po zprivatizování stoupl růst 2x více. Nedivil bych se, kdyby to vše byla akorát zaplacená propaganda od pár lidí z ČSSD, souhlasím s vámi stoprocentně, nikdy není vše tak jasné jak může vypadat
05. 05. 2008 | 18:37

Ládik napsal(a):

Počkáme, jak to dopadne. Nic jiného stejně nejde dělat. Jedině starat se o sebe a blízké. Třeba to bude dobrý tunel.
05. 05. 2008 | 18:43

Vilém napsal(a):

Pokud někdo chystá drastické změny systému, který přes určité potíže fungoval (měřeno zdravotnickými kritérii) velmi přijatelně, je na místě seriózní zdůvodnění potřeby takových drastických změn, zejména pokud k odstranění nedostatků postačují změny méně zásadní.

Pan Holub se v jednom televizním vystoupení kolem projednávání ústavní stížnosti na regulační poplatky vyjadřoval jako stoupenec direktivních přístupů a elitního opovržení masou. Těžko říci, proč by mělo být lepší svěřit zásadní hodnoty naší společnosti - jako je zdravotní péče - do rukou někoho, kdo se chová jako spiklenec, než nechat o nich proběhnout veřejnou diskusi s občany, kteří zdravotnictví potřebují a také financují.
05. 05. 2008 | 18:50

edvardkozusnik napsal(a):

Neodpustím si komentář:

..............dobré............
05. 05. 2008 | 18:51

wanblu napsal(a):

Řízená péče přepokladá standardy. Zdravotnictvi je má? Pokud vím, tak ne. Ta už tady byla. Tedy nic nového pod sluncem. Dobrá reforma může zvýšit úroveň zdravotní péče, ale je tato reformá dobrá? Nikdo mně prozatím o tom nepřesvědčil a především ministr. Prostě mu nevěřím.
05. 05. 2008 | 18:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pamětníku,

kolega Holub nepsal tento text z donucení ani jsme si nehodili v redakci korunou.

Vyšel mi laskavě vstříc poté, co jsem nadhodil, že by mne jeho názor na tuto věc zajímal (podobně jako některé diskutující pod zmiňovaným blogem pana prof. Hořejšího; to byl hlavní důvod, proč jsem k tomu pana Holuba nakonec nepřímo vzyval).

Ne všechno tedy nutně musí být konspirace, zmar a faleš. Něco může být i výsledek analýzy, závěr na základě zkušeností či znalostí (pomineme-li tedy možnost, že zkorumpovaný jsem já a kolegu Holuba jsem úkoloval, aby napsal manipulativní článek. Myslím ovšem - alespoň jak ho znám -, že v takovém případě by mne poslal do háje).

Libor Stejskal
05. 05. 2008 | 19:06

SuP napsal(a):

Pane Holube -
příjemně jste mě překvapil. V této chvíli nemám co dodat.
05. 05. 2008 | 19:32

Ročník 53 napsal(a):

Pokud nemůžete vyloučit, že na straně poražených budou pacienti, pak je ta reforma špatná. Už jen ta možnost mě opravňuje k tomuto tvrzení.
Je-li něco zneužitelné, je otázkou času, kdy to bude, posvěceno rozhodnutím vlády, zneužito!
05. 05. 2008 | 19:35

tata napsal(a):

rozhodně je dobře že to napsal po přečtení několika jeho věcí sem rozhodně nabyl dojem že je více přesvědčen že se děje něco nekaleho,ted to vícemeně hraje do autu je to zajímaví obrat, sice nic kategoricky nevivrací,ale připomína to co sam napsal takova mala,, deziformace pana ministra,,i když pořad zustava problem nemocnic ve středočeskem kraji mohl by se ktomu pan HOLUB VYJADŘIT NEBO NAS OPRAVDU I VTOMTO NĚKDO MYSTIFIKOVAL což teda už by bylo velice zajímavé ale to pochybuji kdyby tento pořad byl vymyšlen už by se zvedla určitě takova palba že by to par lidí určitě stalo místo v televizi,a jestli je pravdivy jak předpokladám tak tady duvody proč ne julínkovi reformy určitě zustavají ,určitě hodně nevijasněno ktěmto věcem by se mněl pan Holub vyjadřit
05. 05. 2008 | 19:39

Insider napsal(a):

Zákony profesora Parkinsona, teorie her a zkušenosti z kupónové privatizace hovoří zcela jasně: jestliže lze něco zneužít tak to zneužito bude. A to bude zcela zjevně případ i reformy zdravotnictví.
05. 05. 2008 | 19:50

Kamil napsal(a):

Rozumná úvaha
málokdo může čwkat, že se tak složitá změna obejde bez problémů. Ono se vtom zdravotnickém rybníce prohání velké množství vypasených líných kapříků, kterým tenhle nepřehledný systém vyhovuje. Kdo by se bez protestů odpojil od penězovodu farmaceutických firem, které tak štědře dotují spřízněné doktory.
V tuhle chvíli se mi Julínek jeví jako pořádná štika, když všichni tak vystrašeně zdůvodňují, proč to bude špatně.
No nějak to dopadne, nechejme se překvapit.
Hezký večer.
05. 05. 2008 | 19:51

twardowski napsal(a):

ODS casto kona jako jeji Otec. "My vam to vysvetlovat nebudeme, protoze tomu muzeme rozumet jenom my.".

V tom neni zadne tajemno, to je ignorance.
05. 05. 2008 | 19:58

tata napsal(a):

pane SuPe četl ste toto 14.04.2008: Proč se bojíme privatizace pojišťoven to napsal pan HOLUB,,DALE,,,Byznysmeni už vymýšlejí, jak řídit českého pacienta
21:10 | 27.4.2008 | Petr Holub
JE ZAJIMAVÉ ŽE U TOHOTO bylo dalších 5 članku ted je nemužu najít,jeden byl co sem přenes sem o placení příspěvku to všechno mně trochu překvapuje že najednou takoví obrat muže se pan HOLUB vyjadřit nebo to bude no koment, ja mam rad fakta určitě se děje ve zdravotnictví děje dost podezřelích věcí co dříve pan HOLUB kritizoval ted mam dojem že trochu couvá zasloužili bysme si vysvětlení my mame možnost brat argumenty jen s medií jestliže mame špatne informace znamené to i špatné zavěry
05. 05. 2008 | 20:03

zajda napsal(a):

Je zajimave, ze na systemu monopolu mela zalozeno ZP Jihoafricka republika v dobe apartheidu, a hned po revoluci se tento model zvazoval i pro CSSR. Nemocnice byla zaroven i pojistovnou, mela nasmlouvany jak specialisty, tak praktiky, starala se o atestace lekaru.
V te nemocnici-pojistovne si dokazali rychle zjistit, ktery z doktoru leci dobre, ktery jim tam posila zanedbane pacienty a ktery tam honi pacienty s kazdou blbosti.
Pokud jste meli pojisteni, tak v akutnich pripadech vas prijali v libovolne nemocnici-pojistovne, a uhradu za lecbu si vyridli nemocnice-pojistovny mezi sebou. Stejne tak predavani pacientu na specializovane vykony.
A fungovalo to.
05. 05. 2008 | 20:06

tata napsal(a):

omluva panu HOLUBOVI už sem je našel, Julínek bere fakultní nemocnice vědcům, dosadí své lidi
11:47 | 4.5.2008 | Aktualizováno | Petr Holub,,,,,,,,,,,,,,,,,, určitě když si toto vše přečtete tak normalní člověk bez naké politicke ideologije nemuže zustat klidny minimalně je plno věcí uspěchano a v dusledku je jedno jestli by to mněl byt tunel nebo jen šledrian dopad je stejný
05. 05. 2008 | 20:12

SuP napsal(a):

tata -
pan Holub si především nemůže dovolit spřádat nepodložená podezření, ani kdyby je sám měl. To by totiž nebyl novinář, ale nezodpovědný kverulant.
Přestože já osobně mám silný pocit, že ve většině svých článků výrazně straní levému středu, v tomto článku až překvapivě připouští i možnost, že by to taky mohlo být v pořádku.
Nicméně já se ztotožňuji mimo jiné i s názory zn.KAMIL. (Doufám, že ostatní nejmenovaní se neurazí!) :-)
05. 05. 2008 | 20:14

jepice napsal(a):

Ano, ministerstvo své záměry tutlá tak důkladně, že se spokojilo jenom s tím, že je zveřejnilo na internetu v podobě věcných návrhů všech zákonů. Asi se domnívalo, že koho to opravdu zajímá, tak si tam přečte, o co vlastně jde. Možná ty návrhy nejsou dokonalé a určitě by se o nich mělo diskutovat. Ale předmětem té diskuse by měly být ty návrhy a ne představy, které si někdo utvořil upřeným koukáním do křišťálové koule anebo přebíráním stokrát převařených frází. Petr Holub částečně vycouval, ale stejně nepřizná, že když psal článek o byznysmenech ve zdravotnictví, ty materiály si nevyhledal, takže o tom, jak chce reformní tým definovat povinnosti pojišťoven včetně předkládání pojistných plánů a jaké mají být podmínky udělení licence, vlastně nic nevěděl. A možná si to nepřečetl dodnes.
05. 05. 2008 | 20:26

tata napsal(a):

pane Kamil copak to mužeme odbyt..vašemi slovy,,No nějak to dopadne, nechejme se překvapit.To je pravě to nejhorší co bysme udělali copak ste tak slepí to nejsou banky a podniky ktere se po tunelech spamatovaly z našich peněz to budou nevratne kroky kde de o naše zdraví ZPAMATUJTE SE zahodte stranicke ideologije a začnete se o to zajímat věcma faktu odprostěte se blabolu ratha a jemu podobnych a řešme skutečne argumenty ty probíhající podivné privatizace nemocnic,namitek takovych kapacit jako je pan HAMPL REKTOR KARLOVI UNIVERZITY.dam sem jeho nazor
05. 05. 2008 | 20:32

Ivan napsal(a):

Vážený pane autore článku. V poslední době už toho řečeno příliš. Vy částečně na to upozorňujete. Psát možno hodně a ledačem. Problém je, ale jiný a to bych Vám novinářům vytkl. Nejde přece o to, že doba pokročila tak, že ve všech společenských jevech k určitému posunu dochází. Souhlasím, že určitý posun (transformace) si jednotlivá odvětví vyžadují. Transformace je určitý posun, tedy projekt řešení, zde jde o zdravotnictví. Zatím veřejnost každý krmí tím, že prostředků málo, atd. Nikdo, ale neprovedl pořádnou analýzu daného projektu, tedy daného hospodaření s dani, jež občané do systému zdravotnictví odvádí. Dokonce dílčí kroky, jsou nesystémové. Hovořit o tom, že proto, že nefunguje reforma jako celek. V podstatě Ministerstvo zdravotnictví léčí chorobu, aniž má správnou diagnostiku pacienta. To přece není hodno ani felčara, přesto mne a ostatní málem hlupáky nazývá, že tomu nerozumíme. To není lajdáctví to je sabotáž. Když pošlete laika opravit zeď, aniž by jste si udělal sondu, zda-li tam, není zaústěná klenba patkou a nepoučili ho, tak ho posílá dotyčný na smrt. Prosil bych tedy novinářskou obec, aby pomohlo tlačit na pana ministra tím, že se budete hlouběji zabývat diagnostikou a ne hned léčbou. Pokud bude mít pacient problémy s odvápněním, budete zbytečně do něj cpát vápník, stejně ho čeká např. zlomení krčku. Nestačí tvrdit, že peníze nejsou, atd. a přitom být špatným diagnostikem.
05. 05. 2008 | 20:34

tata napsal(a):

16:40 | 25.4.2008 | Aktualizováno | ph

Praha - Na jeho stanovisko s napětím čekají ministři, intelektuální elita ho považuje za hlavního představitele svých zájmů.

Ve svých pětačtyřiceti letech je lékař Václav Hampl rektorem nejslavnější vzdělávací instituce v zemi, Karlovy univerzity. Protože reprezentuje zájmy pěti lékařských fakult, nelze jeho názor obejít při transformaci pěti fakultních nemocnic.

"Na základě expertíz, které jsem si nechal vypracovat, jsem pevně přesvědčen, že záměr transformovat fakultní nemocnice na akciové společnosti s minoritní rolí univerzit vážně ohrožuje dlouhodobou stabilitu a rozvoj kvalitní zdravotní péče," uvedl Hampl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

"Vyvedení klinického výzkumu a klinické výuky mediků z univerzity (jak to kdysi učinil Sovětský svaz a dnes to ruské univerzity pracně napravují) povede ke zhoršení kvality přípravy budoucích lékařů. Nechci se dočkat toho, že budeme jednou nostalgicky vzpomínat na to, že dnes máme nejnižší novorozeneckou úmrtnost na světě, že nám průměrná délka života vzrostla za posledních 20 let o několik roků," dodal Hampl.
Hampl rezolutně žádá širokou diskusi k reformě výzkumu, kterou navrhuje premiér Mirek Topolánek a která má přerozdělit dvacet miliard korun každoroční státní dotace na podporu vědy.

Podle rektora Hampla jde o málo promyšlený pokus. Převede sice větší podíl státní podpory ze základního výzkumu do praktických inovací, přehlíží však, že v Česku neexistuje dost technologických firem, které by finance dokázaly využít. myslíte že sou to bolševicke nazory nevím dejte mi vaše argumenty vy jen ne politické klišé
05. 05. 2008 | 20:35

MS napsal(a):

Pane Holube, děkuji, konečně článek bez histerie.
Kdo tvrdí, že stávající zdravotnictví funguje je lhář nebo nevzdělanec. Stávající zdravotnictví nefunguje, ale živoří. Stávající systém zdravotnictví je zneužíván a nový určitě bude mít mezery, kde ho budeme moci také zneužít. Ovšem to pořád nevyvrací fakt, že reforma zdravotnictví je nevyhnutelná. Proto kdo nesouhlasí s Julínkovou reformou, ať nesouhlasí, ať poukazuje na nedomyšlenosti, ať předloží lepší reformu, ale prosím, neobhajujte toho dnešního kostlivce (zdravotnictví).
05. 05. 2008 | 20:35

tata napsal(a):

ano pane IVANE to je ono to je prace hlavně pro novinaře tady de vše stranou žadné s leva s prava to je vec naš všech
05. 05. 2008 | 20:42

Václav napsal(a):

My Češi jsme tuneláři a Cikrt je vyjímkou? Ten se na to naopak nejvíc hodí.
05. 05. 2008 | 20:42

vlk napsal(a):

pane Holube,

jsem vaší filipikou velmi zklamán. Od kdysi velmi dobrého investigativního novináře mám právo očekávat o mnoho více, než jste předvedl. Mohl jste totiž napsat jedinou větu - nevím a nezajímá mne, jak zdravotnictví pod Julínkem dopadne , protože k celému problému přistuji s presumpcéí neviny.
A bylo.

To by alespoň bylo korektní. Jestliže ovšem všchny ověřitelné skutečnosti, v jak vy říkáte - pamfletu sedí, tedy i propojení osob rozhodujících o privatizaci s Avelem, máme li k tomu živé zkušenosti s českou cestou privatizace, máme li zkušenosti s IZIPem, a podivuhodným přidělením této obrovité zakáky firmě pánů poslanců Cabrnocha a Ozkého, kteří za sebou prokazatelně, v době přidělení zakázky neměli žádnou referenci, máme právo, na rozdíl od vás, používat presumpci viny.
Ono totiž platí, že jakmile se to prohlasuje, bude to inreversibilní. Jak včerqa napasla pod Hořejším Clair. Takže nejvyšší opatrnost a prověřování je na místě.
Nebo snad chcete tvrdi, že v Čechách jde politikům, jak dokazují všechny doložitelné kauzy, jde v ˇCechách jen a jen o blaho a prospěch voličů?

Pokud ano, je na čase , abyste změnil zaměstnání. Jao vhodné bych viděl misionářskou dráhu. Někam mezi hodně urputné pohany. Protože takhle naivní a silná víra v dobro je jako jediná může přivést na pravou cestu.

A po cestě mezi ty pohany můžete přemýšlet, proč vláda chce na akciovky převést fakultní nemocnice podle Julínkova plánu a ne podle plánu, který variantně zpracovala Karlovka a masarykova universita. To vaši víru v nezištnost celé transakce a její prospěšnosti pro české voliče musí kromobyčej posílit.

Minimálně blahoslavení máte na dosah ruky.
05. 05. 2008 | 20:44

Železnohorský napsal(a):

Pamflet koluje delší dobu, je to ale perfektní nahrávka na smeč ministru Julínkovi. I když je to pamflet, měl by ho vzít a bod po bodu vyvracet, respektive argumenty dokazovat, jaké to jsou nesmysly. Jestliže má reformu zdravotnictví dopodrobna připravenou, a to má, jak tvrdí, tak by to měla být hračka. Čekám, že to každou chvíli udělá, takhle laciná nahrávka se nezahazuje...
05. 05. 2008 | 20:47

tata napsal(a):

MS ono zdravotnictví nefunguje stoprocentně nikde ale pouštet se vtomto směru do experimentu bezhlavě to použiju vaše slova,,, muže jen lhář nebo nevzdělanec.reforma ovšem jen vyvažena,promyšlena, a toto je jen uspěchané nedomyšlené a ještě s podezřením tunelu,což konečně píše i pan holub přečtěte si všechny jeho članky, odprostěte seco vam řiká jen pan julínek berte i jiné odborníky a to pravě pan julínek neděla to je ten zakopanej pes a nakonec to bude vetší paskvil než ten současny
05. 05. 2008 | 20:58

fudoshin napsal(a):

vážený pane! chci vás upozornit,že tunel je tunelem až po jeho uskutečnění.a nikdo ho dokázat nemůže dokud se nestane.ale pokud to není podvod nebo jiná trestná činnost,ale opravdový tunel,tak jeho krása spočívá v tom,že je zákony nepostižitelný.takže pokud zákony nějaké obohacení na úkor většiny,konkurence,na základě známostí a interních informací umožňují a to se připraví předem,tak potom nastupuje realizace.a to vždy a zásadně nevratná. právě proto je teď nejvyšší čas poukazovat na chyby,vytahovat podezření a hledat díry a slepá místa.protože až budou peníze ukradeny, bude pozdě.i kdyby se jednalo o trestný čin, zmizí v nenávratnu na zahraničních kontech a pak znovu v pozadí pomocí intrik a lobingu budou legislativně připravovat tunel další a tak pořád dokola.bohužel tento crime industry v našich končinách nastartoval klaus a ods při privatizaci a ten prvotní impuls byl tak silný a určití lidé a skupiny získali takové prostředky a vliv,že tomuto tlaku a ovlivňování jde těžko odolat...nehledě na to,že se sem na tuto pobídku neuvěřitelných zisků v právně naprosto nestabilizovaném prostředí slétli supové z celého světa a vydatně navzájem všichni spolupracovali a spolupracují...
05. 05. 2008 | 21:03

Kamil napsal(a):

Myslím si, že největší problém je nekomunikativnost největších politických stran, kdy se vlastně od skončení opoziční smlouvy na ničem zásadním nebyli schopni domluvit ( kromě porcování medvěda ).
V zásadních věcech, jako je penzijní systém, zdravotnictví, školství, obrana by mělo být více přihlíženo hlasu odborníků a politici by se měli pouze starat, aby lidé byli schopni přechod ustát např. rozložení na delší dobu v postupných krocích.
Hlavně už by měl být dávno vytýčen cíl ke kterému se bude směřovat.
Hezký večer.
05. 05. 2008 | 21:04

vlk napsal(a):

Kamile

omyl.PArtaje se na zásadních věcech V%ZDA dokázaly dohodnout! Viz imunita a poslanecké platy.
Pouze na d robnosti mají trošku rozdílné názory. To ano.
05. 05. 2008 | 21:07

Luba napsal(a):

Někdy dokáže pan Holub napsat zajímavé postřehy, ale je vidět, v jakých kruzích se většinou pohybuje. A naše okolí má na nás vliv, který si často ani neuvědomujeme.

Nakonec je vždy nejdůležitější konkrétní člověk a lidé, kteří mají tu reformu "pod palcem".
Špatní lidé nemohou dělat dobrou politiku.
Pánové Julínek, Hroboň, Cikrt a další ministeriálští medicinmeni se podobají svým arogantním vystupováním, mnohamluvností i snadno doložitelným lhaním daleko spíše prodejcům Herbalife, MLM a jiným podobným volnotržním sektám, než odpovědným reformátorům, kterým jde o zlepšení vztahu lékař-pacient.

Dnešní ministerstvo zdravotnictví je plné volnotržních šamanů, kteří provozují své voo-doo proti zájmům většiny občanů naší země.

Pouze člověk, který neví jak vypadá situace ve zprivatizovaných okresních nemocnicích může být v pohledu na Julínkovská kompaktáta optimistou.

Je velmi tristní sledovat, nakolik politikům koaličních stran záleží daleko více na trvanlivosti jejich lukrativních postů, než na zachování dostupnosti zdravotní péče.
Za to bychom jim ve volbách měli vystavit účet nevolitelnosti - co více můžeme dělat, když ani Ústavní soud nemá dostatek vůle tento útok na solidární stát odvrátit. Zdá se, že modroptáci mají ty "své soudce" dokonce i tam!

Myslím, že to tvrzení nemusí být přehnané. Pan Kubice a jeho spolupracovníci by zajisté mohli o nestrannosti justičních spravedlivců vyprávět - ale patrně by, v tom nejlepším možném případě, přišli o výslužné za porušení mlčenlivosti.
05. 05. 2008 | 21:19

prirodovedec napsal(a):

vlk, SuP: Mili kolegove, trosku si Vas ted tady vychutnam. Kocham se Vasimi bezprostrednimi i nadsenymi komentari.

Tak hezky krok za krokem.

editor: Gratuluji Vam i autorovi, zacetl jsem se do textu trikrat. Cim dal soustredeneji. A smekam pred autorem. Vy take? :)

Clanek je totiz napsan na ten kratky cas s mnohoznacnosti hodnou geniality delfske vestirny. A pripomina mi i klasickou rec Marka Antonia nad mrtvym Caesarem o jeho vrazich.

Myslim si, ze opravim sve mineni o nekterych novinarich (u Kadlece), na ktere jste uz nereagoval.

Kazdy si v nem muze najit svoji pravdu.

Takze viditelne vrstvy clanku:
05. 05. 2008 | 21:24

prirodovedec napsal(a):

1. vrstva: Medialne zvladnuto skvele a rychle v reakci na Vami zminene diskuse :). Vypada to, ze bohuzel. Clovek si rika, mel jste mu dat autorovi vice casu, udrzel by si uctu zminovanou nekterymi z nas drive dele.

Nicmene spokojene diskutujici (SuP, Kamil, Jan Svec, edvardkozusnik :) ) ziskal a uklidnil. Nektere rozdrazdil - on to nerozmazl: maple, Stan, nejsemmaledite, pametnik, tata, vlk, jepice ...

Omlouvam se ve vyctu nejmenovanym.

Na druhe strane to bohuzel u nas tech podezrivavych opravdu vypada tak, ze jsme cekali daleko vetsi hloubku i kdyz treba i stejne vyzneni.

Fakticke informace v predchozich clancich autora jsou prece daleko vymluvnejsi. Proc treba neuvedl ...?

Tak pojdme na 2.vrstvu clanku.
05. 05. 2008 | 21:27

Germanicus napsal(a):

"Někdo na tom vydělá a jiný prodělá. Jestli na straně poražených budou pacienti, ani to zatím nejde vyloučit či potvrdit."
No a o to jde, někdo na tom vydělá a jiný prodělá. Obávám se,že řadový pacient, pardon, klient NE.
Mimochodem, myslíte si, pane Holube, že případ privatizace nemocnic v pořadu Na vlastní oči, na který odkazuje profesor Hořejší, je košer?
05. 05. 2008 | 21:27

prirodovedec napsal(a):

2.vrstva: vlk, Pepa Repa, Luba, tata a podobne ladeni. Znate:

"Come I to speak in Caesar's funeral. He was my friend, faithful and just to me:
But Brutus says he was ambitious;
And Brutus is an honourable man."

A ted si prectete clanek pana Holuba jeste jednou :).
05. 05. 2008 | 21:31

MASH napsal(a):

Dobry den, pane Holube.
Vase clanky na Aktualne.cz ctu velmi rad. Pusobi na me totiz fundovane, vyvazene a predevsim nestranne a nezaujate. O to vice me mrzi toto Vase "PR". Malinko jste u me klesl. Doufam, ze to dalsi dobrou a kvalitni praci opet mnohonasobne napravite!!!
Mejte se. MASH.
05. 05. 2008 | 21:35

vlk napsal(a):

přírodovědče,

dopouštíš se tristního omylu. Nevychutnáš si ty nás, ale Julínek a spol. nás všechny. Včetně tebe.

Jak napsal tuším fudoshin -tunel, dokud není postaven , není postižitelný.
A jak napsal stejně trefně ročník 53
...pokud nemůžeme vyloučit, že na straně poražených budou pacienti, je ta refoirma špatná.

Všechny další slova jsou zbytečná.

Mně osobně dobrá víra v čisté a nezištné úmysly českých politiků ke klidu nestačí.

Minulost dokonale varuje před podobnou naivitou.

A pokud se Tobě líbí hlášky chytré horákyně -nic proti tomu. Jenje třeba si uvědomit,že tady už nejde o jen o peníze. Tady jde o život.

Včera někdo položil Supovi jednoduchou otázku: co jako bude dělat, když se ukáže , že ten pamflet dokonale popsal s předstihem situaci. Na totéž bych se rád zeptal tebe i pana Holuba.
05. 05. 2008 | 21:37

Železnohorský napsal(a):

Luba:
Podle čeho soudíte, že jsou pánové "Julínek, Hroboň, Cikrt a další ministeriálští medicinmeni" špatní lidé? Podle toho, že mají jiné názory a chovají se jinak, než chcete vy?
05. 05. 2008 | 21:41

vlk napsal(a):

vlk

a druhá vrstva

podívej se, kdo kde stojí. Resp. kdo říká
...dobré....a podobně a co vyjadřují, že je dobře. Totiž to, že oni mají dobrou víru. A Pan Holub jim ji nhodlá brát. Takže mohou, v klidu , strčit hlavu do písku. Jak tady už dva dny, k mému úžasu, předvádí SuP. řekvapen jsme napříkald reakcí kamila, který se zatím projevoval velmi analyticky. Že mu takový způsob řešení - tedy hlava v písku, vyhovuje.

A tvrdím, že všichni tebou jsemnovaní, příznivci pštrosíhho řešení, by biskně svůj postoj obrátili, pokud by se stejnou reformou přišel Raht.
Já za sebe říkám, že bych měl úplně s tejný pocit a psal bych totéž , co píši teď.
05. 05. 2008 | 21:44

Ikena napsal(a):

Dobrý večer,

tak nám "Džin - zdravÍ reforma" vyletěl z lahve ven a může nadělat mezi voliči hódně problémů. A jak ho tam zase dostat rychle zpátky, aby nám nepobláznil už tak ustrašené voliče, kteří, ale bez tak ničemu neodporují, jak se někteří již přiznali. A že by se tak trochu zalekl i Petr Holub, když mu došlo, jak pomalinku odšpuntovával lahvinku s "Džinem"? Jestli teď Petr Holub hodí zpátečku, že všechno bude v naprosté pohodičce a Julínek a jeho parta Tunel je Super, tak se budu hodně smát.
05. 05. 2008 | 21:45

Luba napsal(a):

I Ty Brute?
Brutova brutální vražda vstoupila do dějin. Jeden z mnoha spravedlivých. Chtěli republiku? Nebo tyranii pro sebe?
I vystoupil Jan Berwid-Buquoy a otázal se, kdo z nás toho Klause doopravdy zná? A byl vyobcován z Jeho Církve ...
Klaus je počestný muž a ODS mu věří.
05. 05. 2008 | 21:46

Stan napsal(a):

autor: Napište pravdu! Je to těžké, možná přijdete o místo, možná se s Vámi rozvede manželka, ale stojí to za to!
přírodovědec: Vykašlete se na vrstvy Holubova textu a moderování. Zapojte své neobyčejné analytické schopnosti, prostudujte podklady a odkazy a napište jasný a jednoznačný názor.
pravičáci: Kolik vám kápne z tohohle kšeftíku za 200 mld. Kč? Nevadí vám, že to jsou krvavé a hodně smradlavé peníze?
05. 05. 2008 | 21:54

adam napsal(a):

Autor článku napsal: "Čekat ale od ministra Julínka, že chce ve službách investorů tunelovat zdravotnictví, není příliš věrohodné. Blíže pravdě může být teorie, že ministr chystá opravdu důkladnou reformu."

Čekat naivně - po tom, co jsme zažili privatizaci v 90tých lech, že jakákoliv další "privatizace" nebude stejná zlodějna za účasti vybraných politiků a jejich kamarádíčků už může jen idiot nebo pan Holub sám.
05. 05. 2008 | 21:56

Saliven napsal(a):

Už se těším, až se po zprivatizování zdravotnictví dozvíme o náhlém zbohatnutí exministra Julinka, MBA. Chrenek umí být velice velkorysý.
05. 05. 2008 | 21:59

twardowski napsal(a):

Podle me v tom zadny podraz neni. A tajnosti se delaji jenom kvuli tomu, aby nas pan Julinek prekvapil jako hodnej tatka. Chce nam vsechnu tu radost dat az najednou.
05. 05. 2008 | 22:02

Z.T. napsal(a):

Vážený pane Holube,

upřímně se divím, že svým způsobem obhajujete ministra, který není schopen diskuse a neváží si názoru odborníků. Reformátor, který pohrdá názory odborníků (prof. Klener, konference rektorů,...), je k ničemu.

Neodpustím si také poznámku, že na základě dávné osobní zkušenosti se současným prvním náměstkem pana ministra nepochybuji, že hlavním cílem reformy je vytunelovat zdravotnictví.
05. 05. 2008 | 22:15

prirodovedec napsal(a):

Mili nerudni (vlku a spol.) asi jsem prilis naznacoval :). Stan: Ja sve predesle nazory nemenim. Ja jen nabizim, ze ten text autora neni tak jednoznacny, jak se Vam zda a pisu take proc. A nez mne zase prectete a zatratite, ctete pozorne (vidim, ze u bruta jste se nezachytili a nedockavi moc nejste):

Misto vrstev primo, zkusme podtrhnout urcite veticky a slova a uvest jak jdou za sebou (a najdete si Shakespeara :) ):

Zacina se relativizaci:
"prý nejde o nic jiného"

Pak relativizaci relativizace :):
"Materiál, ... nutno uznat, že není špatný"

Dolozi se nesmlouvave fakty ze rika to co objektivni zdroj (posili se nenapadne autorita pamfletu):
"Dříve než samotné ministerstvo upozornil"

A upozorni se na dopady:
"znamená omezení volby pacienta"

A znovu se pripomene objektivni zdroj - ten oslavovany (a posili se autorita pamfletu):
"dříve než zpráva OECD varoval"

A zopakuji se shodna fakta s OECD:
"propojením pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče"

Hrozba jako u OECD:
"dojít k monopolizaci péče v regionech"

A dopad jako u OECD:
"ke snížení její kvality."

Ted prichazi prvni DOKONALA formulace:
"Prokazatelný není závěr,"

ktera uspokojuje a drazdi ctenare 1.vrstvy, protoze jim potvrzuje/kazi redstavy o chystanem tunelu.

Situace je asi vazna, kdyz novinar citi potrebu vzit v ochranu bloggera V.H., kdyz u neho uzkostlive koriguje:
"Přesněji řečeno, píše, že tento záměr ministerstva nejde potvrdit ani vyloučit."

Co ale ve skutecnosti rika formulace (lidem, kteri znaji z logiky pojmy jako predpoklad a zaver): "Prokazatelný není závěr,"

Ona se totiz neprimo vyjadruje k predpokladum tim, ze je nekomentovanim nezpochybnuje. To co mnohym chybi, ze novinar nenapsal "ano, prosel jsem si ta jmena, konzultoval sve zdroje, a ta citovana narizeni a uvedena clenstvi plati/neplati ..." prijali nekteri nervozne a rozladene, protoze to cekali, protoze to bylo nasnade a protoze v clancich citovanych napr. tatou tak autor postupuje ve svych citacich.

No a ti druzi to prijali s ulevou, protoze, kdyz to takovy novinar necituje, jiste to neni tak hrozne a jsou spokojeni.

Zkratka fakta jsou pro pozorne ctenare okomentovana presne stylem: "And Brutus is an honourable man". Jenze tentokrat formou zamlceni. :) A novinar je z obliga, kdo by veril interpretaci nejakeho prirodovedce? :) On zkratka ohnul hrbet, jak jsou mocni zvykli, ze :) (jak to jen rikal Heydrich o cesich :) ) ale sve nam rekl. Cteme dale:

"V této chvíli obíhají internetem i další spiklenecké teorie, které jsou méně věrohodné"

Nadherny zpusob jak sdelit: Tato je vice verohodna a ze neco dalsiho obiha, aby si toho diskutujici vsimli. Co brblate? :) K nam prece zatim nic nedobehlo, a ted vime, ze mame hledat :).

Model opakovani zesilenim prevzaty z Marca Antonia nasleduje ("And Brutus is an honourable man"):
"Nevěrohodné jsou zejména závěry, ze ministr ..." Vsimnete si: zavery

Pro prece jen ceskou jistotu je zde uvedeno (co kdyby nekteri toho Antonia cetli :) ) dvojznacne: "Podezírat je možné a někdy i užitečné, ..." tak podezirejme s autorem
05. 05. 2008 | 22:23

prirodovedec napsal(a):

Pak nasleduje zdanlive ne zcela srozumitelny priklad: "Přesvědčivým varováním je historie jednoho ..."

Se stezejni pasazi: "i když hašiš skutečně pašoval, novináři se mu museli omluvit a o incidentu ... díky šikovně použité dezinformaci už nikdy nikdo nepsal ani nemluvil."

Cili interpretuji jako: Jen si povidejte v diskusich, hazejte nam informace a tipy, ale nez budou informace sebrany, provereny, novinari budou psat takto mlhave, aby nam zase nekdo neutekl, kdyby to byla pravda.

Dalsi vrstvu sdeleni muzete prozkoumat v tom, ze se micha marihuana, heroin a hasis nelogicky v textu (heroin ci hasis). Doporucuji k rozboru dalsim. :) Bud je to preklep ve spechu :) nebo je to poselstvi majic budit dojem spechu :)) nebo je to naznak hluboke ideje (vykladali o Holandsku dosli k USA a ... :))) ). Vazneji:

A nyni prichazi zaver, ktery podle nekterych "mlzi":
"Čekat od ministra ... není příliš věrohodné. Blíže pravdě může být ... " Ano tady jsem byl pri prvnim cteni take zklaman.
Proc to ale nenapsal treba: "je neverohodne". Hrani se slovicky, ze? (Tak doporucuji Zadeha a Fuzzy logic, jak se odstinuji stupne verohodnosti :).)

Dalsi je jasne: "chystá opravdu důkladnou reformu. Je převratná, zavede řízenou péči, privatizaci, konkurenci ..." To lze cist tak jako potvrzeni toho co vime: ano rizena pece tam je, ano privatizace tam dle novinarskych informaci je. Zbytna informace pro jistotu.

"se dá čekat, že budou hlasitě protestovat. Proto je třeba informace o reformě dávkovat a prozradit jen to, co je nezbytně nutné. Strategie utajování není neobvyklá." Autor vlastne potvrzuje, ze z hlediska zajmu reformatoru probiha zamerna utajovaci strategie (nikoliv diletanstvi? Dekuji za tuto neprimou informaci :) )

Pokracujme: "Reforma si svým utajováním přímo říká o kritiku."
To je takova neprima pobidka - lide kritizujte, ze? :).

A pak prichazi takova inspirace pro zmenu z Watergate (skoda ze nemame nacteno Washington Post te doby). Je to takove osloveni potencialniho Deep Throat, ktery mozna vi vice nez je v textu: "O případných tunelech jsou však jen nepříliš přesvědčivé indicie. Pokud kritici podezření nedoloží, ztratí sami záhy důvěru veřejnosti." Neni to takove pekna pobidka? :)

A nakonec - poselstvi "budte ve strehu": "Naopak je jisté, že se reforma snaží velmi dramaticky změnit současné zdravotnictví. ... Jestli na straně poražených budou pacienti, ani to zatím nejde vyloučit či potvrdit." Ani to.

Dekuji autorovi. I kdyz to treba tak nebylo zamysleno, je to nezamysleno dobre :). Zase pane editore nekoho brzy oslovte :).

Ostatnim: Nevim, co jste od tohoto textu cekali. Fakta poprena nebyla a novinar si v prvnim planu kryl zada a ve druhem nam mozna sdelil vice nez jsme nekteri cekali (nebo sam chtel :) ).

A ted omrknu Vase vzkazy a zareaguji strucne.
05. 05. 2008 | 22:23

Luba napsal(a):

Pane Holube,
zdravotnictví koření v hodnotách konkrétní společnosti.

V islámských zemích nemá život a zdraví takovou hodnotu, jako ve společnosti naší. Jakmile se z minaretu ozve volání muezzina, lékaři přeruší operaci, vytáhnou kobečky a zadky vystrčí na antiMekku.
A co na to rozporcovaný pacient, na tom jim v tu chvíli pramálo záleží: "Alláh dal - Alláh vzal!"

U nás je tomu naštěstí jinak.
Naše zdravotnictví hájí v naší společnosti ty hodnoty nejvyšší, lidské zdraví a životy.

Naše zdravotnictví není špatné. I za tzv. socialismu dosahovalo vynikajících úspěchů. Stojí na umu a hodnotách lidí, které jejich povolání naplňuje radostí.
A nyní se zde objevila banda exotů, kteří se pokouší tu solidaritu a skutečnou lásku k lidem přetavit na kšeft.
Pánové z Julínkova okruhu připomínají spíše seskupení ofenzivních deprivantů, kteří se těm citově hlubokým a profesně erudovaným lidem snaží vnutit svou mentalitu vykradačů kostelních pokladniček.

Julínkovci mají poněkud jinou etiku, než většina zdravotníků (snad!). Jejich etika je evoluční etikou - co se prosadí, byť násilně, to je zdravé a životné. Ovšem - touto cestou dospějeme k autentickému fašismu - a to snad nechceme, ne?
Hlavní reformní krok by měl být takový, který posiluje autonomii pacienta. Pacient by měl být tím, kdo o svém těle rozhoduje.

To Hippokratovská přísaha do úvahy nebrala. Vznikla v otrokářské společnosti. A proto bylo na tu dobu neobyčejně humánní, aby byl lékařem každý pacient (otrok i svobodný občan bez rozdílu) vzat pod ochranu, jinak se mohlo stávat, že v případě, že by cena léčby
převýšila tržní cenu otroka, by ho raději nechal jeho pán zabít (nebo by si tuto kratochvíli neodepřel sám).

V době samých svobodných občanů by se tento vztah mezi lékařem a pacientem měl konečně změnit.
A námitka, že pacient nikdy nemůže mít dostatek informací, aby o sobě mohl rozhodovat, neobstojí. Skutečný důvod nerovného postavení mezi lékařem a nemocným pramení právě v této hippokratovské 2.500let staré tradici.
05. 05. 2008 | 22:27

Terry napsal(a):

stejskal napsal(a):
"Ne všechno tedy nutně musí být konspirace, zmar a faleš."

Pane Stejskale,
za 17 let tento národ už zaplatil tolik set miliard (a ještě platit bude) - úspěšná privatizace, při které se "vypařilo" 660 miliard, vytunelované investiční fondy, vykradené a opakovaně oddlužované banky, pojišťovny, penzijní fondy, prohrané arbitráže, nově Kalouskem opět oddlužované nemocnice (stát příjde o 2 miliardy a ještě na tom vydělá..), a politici se stále holedbají, jak skvěle to tady vedou. Nedovedu si představit, kolik bychom museli zaplatit, kdyby to tady celou dobu vedli arogantní hajzlové a svině sledující jen vlastní prospěch a holedbající se opojení z moci.

Už se tady objevili různé kreatury, které to taky myslely upřímně, a přitom za jejich vlády se do vysokých vládních funkcí zločinci neváhající pro krytí svých krádeží plánovat vraždy.

Stále více nabývám přesvědčení o správnosti Kubicovy zprávy a prorůstání zločinu a mafie do nejvyšších státních a vládních funkcí. Možná i proto musel být Kubice "odejit".

Ocelář, který se vyzná - http://www.cs-magazin.com/2...

Návrat tuneláře Charouze - http://aktualne.respekt.cz/...

Kauz tolik, že by se nevešly nä mnoho a mnoho stránek...

Nakonec o machinacích ve zdravotnictví psalo a píše i aktualne.cz: Dráhy vypsaly tendr na polikliniky. Vyhrát musí Chrenek - http://aktualne.centrum.cz/...), Milionové machinace na Homolce. Policie navrhla žaloby - http://aktualne.centrum.cz/...

Kde žil celou tu dobu pan Petr Holub, že to nevidí? Nebo je tak neskutečně naivní a myslí si, že by si ta zlodějská banda najednou mezi sebe "pustila" někoho čestného, poctivého, spravedlivého, moudrého, neúplatného?
05. 05. 2008 | 22:35

Karel napsal(a):

Ano pane Holube, když říkáte, že pan Julínkovi a spol. nejde o tunel, tak to tak ASI BUDE. Typické fráze provládních PR : "On to myslí dobře, jen to neumí podat". To samé už tu bylo v 90. letech. Jenom blbec se neumí poučit. Dodnes se Ti mafiáni z MZ nenamáhali předložit porovnání systému v Evropě. Jen cosi mlží o řzené péči, blekotají o "holandském" systému. Žádné řádné odborné debaty, diskuze - nic. Takže jim hlavně "věřme", že to myslí "dobře". Na námitky univerzit o nedostatečných zárukach ohledně tunelu do A.S. fakultek jsme slyšeli "odbornou" odpověď, že tomu nerozumí. Jenom jim věřte.
05. 05. 2008 | 22:35

prirodovedec napsal(a):

Stan: Psal jsem drive i zde a jinde. Nerikam, ze to jsou zrovna analyzy, ktere zadate.

Dle mne jeste vsechny materialy nejsou dostupne (viz od Holandska k USA). Holuba jsem si ale dokoncil, protoze mi napovedel i jako material.

vlk: Omyly - delam trvale. Dnes vecer se alespon snazim vychutnat si to, ze v tom blogu vidim vice vrstev. Pripust, ze castecne ty take.

Samozrejme, ze si nas vychutna Julinek. Ale dovedes si predstavi, jak pak bude krasne utikat :).

fudoshin to napsal presne. Ocenme ovsem, ze tento tunel zacina mit netunelovou vlastnost, zacina byt viditelny :).

Rocnik 53 to napsal presne, jako jeden z prvnich si vsml poselstvi autora mezi radky :).

Dle mne dalsi slova zbytecna nejsou. V tom se lisime. V dobre umysly nasich politiku neverime oba.

Ano, mne se libi hlasky chytre horakyne, protoze dle mne ja si v tom nasel vice vrstev te site, ktera Ti vadi. A navic jsme si neodpovedeli (viz tata) na otazku, "proc to tak napsal?" A ta otazka a odpoved je mozna dulezitejsi nez ten clanek.

Protoze ten si ji primo vynucuje v kontextu jeho predchozich textu. Samozrejme se nabizi odpoved, ze je to maskovany kohout :) v nejlepsich predfotografickych casech.

Ano jde o penize i o zivot. Ale ja si myslim a psal jsem to vise, ze ten pamflet popisuje mozny budouci scenar (ne nutne spiklenecky vnitrek i kdyz k nemu to z hlediska podobnych zajmu muze dokonvergovat) z hlediska vnejsich znaku.

Co proti tomu delam? Diskutuji zde a rozebiram a tam kde to umim a mohu (fakultni nemocnice) budu podporovat "ty spravne hochy" od nas z VS. Pokud to budou delat vsichni, reforma takova nebude. Pak take mame nejake volby, ze ...

Co bdue delat pan Holub to jsem Ti nabidl: Potrebuje tip na Deep Throat (ovsme verit novinari :)?).
05. 05. 2008 | 22:38

prirodovedec napsal(a):

Terry, Luba, Karel: Zkuste se zamyslet nad mym prectenim clanku vyse a sdelte mi nazor. Mozna novinari krivdite. Dekuji.
05. 05. 2008 | 22:41

Luba napsal(a):

přírodovědče,
zdá se, že pan Holub skutečně mistrně ovládá umění autocenzury, v naší "otevřené společnosti" a novinářských kruzích patrně umění sebezáchovné :)

Členové "Strany mírného pokroku v mezích zákona" jsou ve srovnání s panem Holubem vyloženými bombometnými anarcho-radikály.
05. 05. 2008 | 22:50

Petr Bendl :-) napsal(a):

Tunelování je přeci již v plném proudu, stačí se podívat na případ firmy PP Hospitals a její "privatizaci" a následné tunelování Dačičské nemocnice a nemocnic ve Středočeském kraji. PP Hospitals má základní jmění 200 000,- (ano čtete správně) a jednoho vlastníka, fyzickou osobu. Čím tato firma tedy ručí na provozní kapitál "privatizovaných" nemocnic nebo snad "zprivatizovala" i plusové částky na těchto účtech a nyní s nimi "vesele" tuneluje?
05. 05. 2008 | 22:56

LEVAK napsal(a):

Krédo Topolánkovy strany zní: Každý jednotlivec zná své preference nejlépe, pokud si myslí totéž co vedení ODS. V případě, že si občan - ať již pravicový, anebo levicový - myslí něco jiného, je to známka toho, že své preference nezná, a my mu je objasníme.
05. 05. 2008 | 22:56

stejskal napsal(a):

Pan Holub žil celou tu dobu v této zemi, pane Terry. Stejně jako já.

Celou tu dobu se věnoval investigativní novinařině a v této práci dosáhl určitých nezanedbatelných výsledků, které oceňuje řada čtenářů i odborné veřejnosti (Respekt, HN, Čro6, Aktuálně.cz).

Není to žádný naivní blb, jak se možná domníváte. Já osobně jsem pevně přesvědčen, že není ani gauner a manipulátor. Znám ho už nějakých pár let (i když je to jen přesvědčení na základě slušné osobní zkušenosti, ne nezpochybnitelný a jednoznačně prokazatelný fakt).

A pak je jestě teoreticky možné, že svět není tak černobílý, jak si myslíte Vy. Ale to Vám samozřejmě nechci vnucovat.

A jen pro upřesnění: Osobně nemám nijak zásadní názor na tuto reformu ministra Julínka. Nevidím do toho tolik, abych dokázal vynášet tak kategorické soudy jako většina zde diskutujích (ať už příznivců, či odpůrců transformace pojišťoven).

Je asi netřeba dodávat, že podobně kategorické a silné soudy necítím potřebu vynášet ani nad erudicí případně motivací kolegy Holuba, jemuž zde občas tleskají sympatizanti levice a jindy zase pravice podle toho, jak ideologicky posoudí jeho neideologické texty.

Nezlobte se, ale debatu pod tímhle blogem se mi už nechce vést. Přijde mi příliš osobní a jen pramálo věcná.

Libor Stejskal
05. 05. 2008 | 22:56

prirodovedec napsal(a):

Luba: Znam Vasi schopnost neuveritelne fantazie a smysl pro slova (vsak jsme se u homeopatu pekne dohaddovali :) ) pripoustite, ze to lze i tak cist, jak jsem nabidl? Zkusil jsem to i z ucty k Vam a dalsim. :)
05. 05. 2008 | 22:57

GBax napsal(a):

To twardowski:

No právě, aby té radosti nebylo najednou tolik, že ji občané a hlavně pacientia pojištěnci neunesou, švihne to s nimi a nastřádané penízky z pojištění přejdou na účty autorů tohoto či těchto boomů-šoků.
Ale vážně, dejme tomu, že zdravotnictví reformu potřebuje, dejme tomu, že Julínek a spol. mají (třeba) pravdu. Ale dejme tomu, že občané nejsou padlí na hlavu a pamatují si, co bylo před několika lety (kupónovka, privatizace, tunely, krachy benk, cestovek atd) a dejme tomu, že tito lidé na to nezapomněli. A připomenu, že to mnohé popisované bylo převážně autorským dílem modré ODS. A nyní přichází stejná garnitura, byť o nějaký ten rok později, ale jistě ne s příliš čistšími úmysly, než před lety a pokud, dejme tomu, ti lidé tyto poznatky a zkušenosti (především vlastní a není jich málo) mají, jistě si na ně vzpomenou, když se jedná o převratné dílo z dílen ODS. A pokud si někdo myslí o Julínkovi, Hraboňovi a Cikrtovi, že celá reforma zdravotnictví je pro ně srdeční záležitostí, má pravdu. Prkenice či portmonka se nosí, jak bývá u gentlemanů zvykem, v levé "náprsní kapse", tedy u srdce. Máte-li k tomu co dodat. Prosím!
05. 05. 2008 | 22:59

prirodovedec napsal(a):

editor: Dekuji Vam za obe vety: "neni to zadny naivni blb" a "debatu pod tímhle blogem se mi už nechce vést" (neni vecna). Preji pekny vecer.

A nezlobte se na nas, sve diskutujici utrzene z retezu (i jinde). Mozna jste s bloggery nabidl prilis chutnou krmi, mozna jste se prilis radostne a otevrene zapojil do diskusi. Mame Vas (nekteri) nadale radi, i kdyz nas nektere prestanete mit rad :)). A spekulovat je tak zajimave a u takoveho tematu s takovymi fakty i snadne :).
05. 05. 2008 | 23:03

Marty napsal(a):

Luba: ceske zdravotnictvi muze za dobre oznacit pouze nekdo, kdo se s nim nikdy blizeji nesetkal.

Vase povidani o solidarite a skutecne lasce me malem dojalo k slzam. Kde je v nasem zdravotnictvi ta skutecna laska? Je to ta cerna dira na penize, liknavy pristup doktoru, zachazeni s pacientem s jako obtiznym hmyzem?

Na evoluci neni nic spatneho. Diky ni tu jsme. Demagogicky navozujete dojem, ze se bude "evolucni etika" aplikovat na pacienty. Ona se vsak ma aplikovat na zdravotnicka zarizeni, aby ta slaba nekurvila pacientum zivot, jak dnes tak casto delaji.
05. 05. 2008 | 23:04

Stan napsal(a):

přírodovědec: Vy neposlušný chlapče, nařídil jsem Vám, abyste se vykašlal na moderování (od toho tady máme Stejskala, kdoví, kde se ten chlap fláká), ale analyzoval situaci (mea culpa - nedodal jsem "situaci" a Vy si tady v klidu analyzujete autorův text pomocí nějakých šejkspírovských a pro kluky z vesnice nesrozumitelných schémat). Investigativec zatím investiguje a čeká na "zdroj" (ten už podle mě promluvil v prvotním textu, který teď poté co jej přežvýkal a vyplivl Hořejší a poté stejnou operaci provedl Holub pouze dále přežvýkáváme). Ministr, jeho živé těžítko a další napadení aktéři kauzy významně mlčí. Asi čekají na pokyny od Chrenka a posily z Jánského vršku. Je mi z toho ze všeho tak trochu šoufl.
05. 05. 2008 | 23:05

prirodovedec napsal(a):

GBax: Hezky napsany pohled. :) Logicky. Co dodat?
05. 05. 2008 | 23:05

prirodovedec napsal(a):

Stan: Kde moderuji? Ja prece analyzuji "ten text" :). Kolego z vesnice, abych parafrazoval klasiku, kterou nema rad pan prezident "i kluk z vesnice si muze cist Shakespeara v originale" :)

Zdroj promluvil malo :), musi vice (pustte si DVD Vsichni prezidentovi muzi :) o Watergate).

Dostali jsme prece navod, ne? Bojova hra na skautskem tabore pokracuje. Hledame dalsi dva pamflety, ktere autor "odmitl". Ma je nekdo a da sem odkaz?
05. 05. 2008 | 23:10

badatel napsal(a):

to autor,
prosím proč musím ze zákona přispívat na těch 220 miliard ročně, ze kterých bude mít zisk provatizátor.
Dovoluji si navrhnout podobný mlýnek na peníze na AV ČR. Atˇ se rozprodají ústavy soukromníkům,
a pak stát bude ze zákona přispívat daným procentem.
Už jdu zakládat privatizační společnost, abych v budoucnu neživořil z penze vědeckého pracovníka.
Atˇ si privatizuje kdo chce co chce, ale ať nikdo pak nenutí ze zákona někomu platit zisk skupině vyvolených.
Takovou reformu naše zdravotnictví určitě nepotřebuje. To se nepovedlo totiž ani v USA, aby ze zákona někomu přispívali občané na zisk.
To tady bylo za feudalismu.
05. 05. 2008 | 23:17

Stan napsal(a):

přirodovědec: Zdroj jsem nepřímo kontaktoval a reakce žádná. Holub je novinář, který se dlouhodobě specializuje na zdravotnickou oblast a měl by tudíž být schopen najít zdroje a poté odlišit ty pravé od těch falešných. Z vlastní zkušenosti vím, že je to druhá nejobtížnější oblast této práce. Tou první a nejtěžší oblastí je nenechat se zastrašit či zkorumpovat. Na Shakespeara v originále si zatím opravdu netroufám.
05. 05. 2008 | 23:19

Marty napsal(a):

badatel: prispivani na neci zisk je v socialne trznim hospodarstvi standardni. Viz. vselijake dotace a podpory. Casto dokonce nejen prispivate takto na neci zisk. Vy ho primo vytvarite, protoze bez verejne podpory by dany "podnikatel" ani neprezil.
05. 05. 2008 | 23:22

prirodovedec napsal(a):

Marty: Zdravim. Vy mne nakonec presvedcite, ze toto je jen stinova hra pro plan B, tj. opravdu liberalni zdravotnictvi Vasich snu :). Dekuji, ze jste mi plan B nase, my se vcera zde po nem pidili (souhlas s postrehem k badateli - nekterym z nas to ovsem nekdy nevadi :) viz redukce rizik).
05. 05. 2008 | 23:28

Stan napsal(a):

Marty: Přispíváme na něčí zisk, kdykoliv si něco koupíme. Tady se ovšem vytváří systém, kdy přispíváte na něčí zisk, aniž byste měl(a) možnost to jakkoliv ovlivnit. Vaše daň putuje do kapsy lidem, kteří mají jedinou výhodu. Jsou příbuzní, známí nebo obchodní partneři příslušného ministra, hejtmana nebo starosty. To není sociálně-tržní hospodářství, ale korupčně-konexní kapitalismus (kkk - all rights reserved).
05. 05. 2008 | 23:29

Marty napsal(a):

prirodovedec: Julinkuv plan rozhodne neni liberalnim snem. Ale je to tezke. Bud muezte kricet, ze to je tunel, nebo naopak dokola vyvrcet, ze to tunel neni. Co je na te reforme dobre a co spatne s ejaksi vytraci.

Stan: srovnani s koupi neni absolutne na miste. Navic jsem nemluvil o korupci, ale o standardni politice socialistickych (bohuzel nejen) vlad. Dotace, pobidky a podpory. Z dani, o ktere stat okrade obcany, se zvysuje zisk jinych. Neni se pak cemu divit, ze socialicti poitici (opet nejen) maji tolik kamaradu mezi velkokapitalem.
05. 05. 2008 | 23:39

Marty napsal(a):

prirodovedec: koukam, ze jsem spatne precetl Vasi zminku o planu B :) Liberalni zdravotnictvi by byla vec fajna, ale cesta k ni by byla (snad bude) dlouha.
05. 05. 2008 | 23:42

Stan napsal(a):

Marty: Právě proto bych od autentické a vlastenecké pravice očekával, že bude důsledně bojovat proti monopolizaci, dotacím, pobídkám a podporám velkokapitálu. Bude podporovat drobné podnikatele a české podniky. Bude mít soucit s těmi méně šťastnými. Místo toho jsou zaváděny a podporovány nové monopoly a peníze přesměrovány od nezaměstnaných, nemocných, důchodců, drobných podnikatelů a rodin s dětmi k velkým korporacím a jejich manažerům a vlastníkům.
05. 05. 2008 | 23:53

Marty napsal(a):

Stan: tezko lze bojovat proti dotacim a podbidkam a zaroven podporovat ceske podniky.
Penize nemaji byt primarne odcerpavany v takovem rozsahu od danovych poplatniku. Pak by nebylo co presmerovavat.
05. 05. 2008 | 23:58

badatel napsal(a):

to Marty,
prosím nepleťte si povinné placení zdravotního pojištění s daněmi.
To zdravotní pojištění je ze zákona u nás povinné na rozdíl od USA.
Je to také proto, že u nás mají lidé zatím vyšší sociální cítění a neradi vidí umírat spoluobčany, kteří tzv. na to léčení nemají. Češi jsou prostě v EU a jsou v tomto smyslu kulturnější (aspoň většina).
Ve volné soutěži však žádný podnikatel nemá ze zákona zajištěný zisk, o ten musí soutěžit či někoho obměkčit (granty z daní, nadace apod.)
Žádný zákon nepřikazuje občanovi přispívat na nadaci a pokud stát něco vyčlění na podporu, je to ze sociálních,existenčních důvodů,
popřípadě se o to ve volné soutěži bojuje - granty atd.
Nepleťte si pojmy s dojmy a pokuste se mně uvést jediný příklad v kapitalistickém systému, kde je zákonem občan nucen přispívat na zisk soukromníkovi.
06. 05. 2008 | 00:04

Insider napsal(a):

to: Terry, Stejskal
Mám velmi dobré známé (nikoliv přátele) témeř ve všech politických stranách a na různých postech včetně ministrů. Jejich chování a vlastnosti jste pane Terry popsal mimořádně přesně a výstižně. Jen naivní intelektuálové si nemůžou připustit, v rámci "vyvážené" diskuse, že by politici mohli být opravdu takoví jak jste je popsal.
06. 05. 2008 | 00:05

Marty napsal(a):

badatel: povinne zdrav. pojisteni je dan.

Snad neverite pohadce, jak v USA umiraji lide bez zdrav. pojisteni? Nemocnice v USA osetri kazdeho a rozhodne ho pak nevyhodi bez milosti na ulici. Jen nebude v pokoji sam a nebude mit kabelovku.

Obcan neni primo nucen prispivat soukromnikovi. Fakticky tak vsak prostrednictvim dani cini, protoze politici pak z techto dani prihravaji soukromnikum zminene dotace atd.
06. 05. 2008 | 00:13

Martin napsal(a):

Vlk (myslim zvire ted), se nazral a koza zustala cela. Onen pry pamflet zminuje docela jasne a overitelne veci. Jak je mozne, ze novinari se zarputile pidi po neoveritelnych Cunkovych prijmech a u materialu, ktery nabizi naprosto jednoduse overitelne informace mluvi jako Pythie. Az clovek zas zacina premyslet o vlivu zadavatelu reklam, majitelskych vztazich a jinych vecech. Konec koncu sveho casu to naznacil spravne i Zeman. Kdyz to prelozim na aktualni situaci, tak novinari nemaji zajem jit proti soukromemu, protoze sami jsou soukromi a vecnost a skutecna objektivita by je v budoucnu mohla poskodit vice nez publikovani dnes nejakych bezobsaznych zprav.

Vim pane Stejskale, ze nad tim mavnete rukou, ale uroven medii obecne, ktere se zabyvaji jen vybusnym ale pokud mozno co nejprazdnejsim tematem tomu velmi vyrazne napovida. Kdykoliv, kdy se objevi v hledacku nejaky z baronu naseho podnikani, tak veskera investigativni cinnost cirou nahodou zacne postupne vyznivat do ztracena a i clanky se zacnou presouvat na desatou stranku do praveho rohu dole. Je prece jednodussi psat o rakouskem uchylovi, diky tomu bude jak levnejsi chleba, tak lide ziskaji vice informaci o svete kolem.
06. 05. 2008 | 00:17

Terry napsal(a):

prirodovedec napsal(a):
"Mozna jste s bloggery nabidl prilis chutnou krmi.."

Já mám spíš pocit, že toho za cca 17 let bylo až přespříliš k zblití, a naši skvělí politici, kteří jsou za to zodpovědní, nám ty zvratky nabízejí znovu ke komzumaci coby manu.

Bohužel se mě stále častěji vrací ta "aktuální" Cromwellova slova:
"..jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.
Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky?...Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!"

Ale "státníkům" typu Topolánka, Langera by bylo zřejmě mentálně pochopitelnější poslání do prd...
A abych nebyl osočen z "jednobarevných" výpadů, oranžoví se taky nemají čím chlubit; stačí připomenout "úspěšné" Zgarbu, Palase...

Napadá někoho nějaká rychlá demokratická metoda (a bohužel volby tou metodou nejsou, protože oni se zase budou delegovat na přední místa), jak se té svoloče zbavit, případně ji už konečně hnát k odpovědnosti za hospodářskou a morální devastaci?
06. 05. 2008 | 00:31

badatel napsal(a):

to Marty,
velice se mýlíte. V USA pobývám často a mám příbuzné, kteří tam pracovali jako lékaři. Nemáte-li dobrou pojistku tak např. nedostanete chemoterapii a umíráte.
Pokud nejste pojištěn vůbec a při havarii jste vážně popálen maximálně Vám poskytnou první pomoc a bez popáleninové Jipky, popřípadě transplantací umíráte.
Prosím zjistěte si alespoň informace, když o něčem diskutujete.
Pokud se má reformovat zdravotnictví u nás, tak se musí první zaplatit kvalifikovaný zdravotnický personál a ne ty organizační parazitující mezičlánky a již vůbec ne soukromníci.
Nejsem politik, ale doufám, že ODS si nevykope touto reformou hrob, a pokud ano, pak je to dobře, protože není schopna pružně reagovat na reakce společnosti (kupodivu na zdraví je většina Čechů citlivější než na radar), a pak patří na smetiště dějin.
Jó hlas lidu, hlas boží, že ano.
06. 05. 2008 | 00:35

Marty napsal(a):

badatel: pokud mate tak hluboke znalosti zdravotnictvi USA, tak me zarazi, ze neznate vladni pojistne programy, ktere hradi peci chudym a nepojistenym.
06. 05. 2008 | 00:44

iva napsal(a):

Panove a damy. prestante teoretizovat a shrnte si fakta. Informace Chrenek uz ma 12 nemocnic, chrenek by chtel Bulovku, Jeho nemocnice dostava na luzko vetsi penize nez IKEM- to me moc prekvapilo- proc ostrava ma vic penez
nez paha a jina mesta.Agel pomalu a jiste pracuje na monopolu. Fakta tomu navsedcuji. Pamlet asi bude pravdivy.
Sis premyslejte, co udelat, aby k tomu nedoslo.
06. 05. 2008 | 00:57

masér napsal(a):

BUDE TO TUNEL !!!! Jaký tady dlouho nebyl zdravotní péče bude dvakrát tak dražší a
úroveň půjde dolů!!!! Možná budete mít na
pokoji mosazný lustr kabelovku a další hogofogo hovadiny na efekt, ale to
podstané tam nebude!!!! Doktor bude
mít sotva atestaci, aby moc nestál
nevytížené diagnostické přístroje
tam nebudou atd. Vše se požene
pouze do zisku!!!!
06. 05. 2008 | 01:00

Marty napsal(a):

iva: v CR je temer 200 nemocnic, 12 je skutecne monopol jako hrom.
06. 05. 2008 | 01:03

Kamil napsal(a):

Pane Stejskale mohl byste oslovit někoho, kdo by nám tu Ameriku vysvětlil z pozice odborníka, protože si nemyslím,že Americký systém nebude mít pojistky, který by i nemajetným lidem zaručil kvalitní péči. Děkuji.
Hezký den.
06. 05. 2008 | 06:59

badatel napsal(a):

to Marty,
ty vládní pojistné programy hradí jen specificky definovanou léčbu, a to rozhodně ne všem občanům. Copak vy nevíte kolik na kalifornských plantážích maká ilegálů např. z Mexika. Američané se perou s problémem ilegálních přistěhovalců, bohužel zatím neúspěšně.
06. 05. 2008 | 07:02

RUMCAJS napsal(a):

Chrenek.

Zajímalo by mě, jestli lidé, kteří věří v konspiraci, se zamysleli nad monstrózností tohoto "nápadu", případně, zda se zamysleli vůbe.

1.Dokáže někdo najít podobný případ ve světě, kde proběhla rovněž privatizace nemocnic ?

2. Momentálně do systému "natíká" ale ze systému z hlediska akcionáře nejde nic ven, ba co víc, musí se dopouštět.

3. V případě, že jsem vlastník nemocnic, kde vezmu nové zdroje , aniž bych musel dopuštět ? Od pojišťoven? Proč si teda rovnou nenechat jen tu pojiš´tovnu a vyhnout se tím nesmyslné investici?

4.Podojím pojišťovnu ??? Pak o ní ale přijdu.

5. Navýšíme pojištění? Jak, když k tomu je potřeba souhlas parlamentu a senátu? Kdo mi zajistí, že tam bude zase sedět Julínek?

6. Snížím platy personálu? Jak, když už dnes nemohu žádnýho doktora sehnat, protože všichni utahujou paty za lepším?

7. Není pro mě lepší, vyhnout se šíleným investicím a spíše dojit tento systém skrze dodavatele , tak jak to dělá Ráth?
Věřtemi že je!

Nezlobte se milý spoluobčani ale do toho by šel leda blázen.Zkuste si představit, že do toho dáváte svoje peníze a že si vypíšete všechna rizika.Nevěřím, že se najdou mezi Váma tací, kteří by do toho šli.A pokud přeci jenom ano, mám lepší nápad, co s vašima penězma.
Zakuste si aspoň jednou ten úžasný pocit osvobození od majetku a svoje peníze nalejte do kanálu.

Chrenek.
06. 05. 2008 | 08:49

Marty napsal(a):

badatel: proto je tech programu nekolik s ruznym zamerenim. Neni jeden vseobjimajici. Existuji i programy specialne pro ilegalni pristehovalce.
06. 05. 2008 | 09:22

Eda napsal(a):

Díky pane Holube, že jste mi to celé vyjasnil. Černá je bílá, onen pamflet je výplodem duševně chorého jedince a naše strana a vláda pracuje na reformě zdravotnictví v utajení proto, aby jí ten čistý a průhledný záměr reformy nezhatily nějaké protistátní živly.
No, tak to zbývá jen zvednout kotvy dokud ještě funguje volný Schengenský prostor pro případ, že naše strana a vláda v utajení připravuje nějaké speciální Schengenské vízum pro občany ČR. Chápu, že je práce novináře v modré totalitě složitá tak Vám alespoň popřeji klidný spánek v zemi, kde již nyní funguje "řízená novinařina" a v blízké budoucnosti začne fungovat i "řízená zdravotní péče".
Pozn: pro Marty - co se týká Vašich informací o zdravotnictví v USA, tak jste úplně mimo mísu. Naprosto ignorujete fakt, že 48 mil. Američanů nemá žádné zdravotní pojištění a tudíž je NIKDE a podotýkám znovu NIKDE zadarmo neošetří.
06. 05. 2008 | 10:31

badatel napsal(a):

to Marty,
vážená, já se rád nechám pojistit soukromě třeba v Německu,Švýcarsku a i třeba v USA, tak aby mne daná pojišťovna hradila léčení i zde.Bude to projev mého svobodného výběru za moje peníze.
Ale atˇ nikdo neomezuje moji svobodu a nenutí mne platit zákonné pojištění zde, a to ještě selektovaným privatizátorům.
Vy zřejmě nechápete co je to svobodné podnikání a svobodná vůle občana.
Pokud neumíte odpovědět na základní otázku, proč mám platit zákonné pojištění pokud pánové všechno zprivatizují, pak diskuse netřeba.
06. 05. 2008 | 10:53

Vilém napsal(a):

Se svobodnou vůlí občana bych to nepřeháněl, protože by se mohlo stát, že Julínek tyto argumenty zneužije k "osvobození" občanů od "socialistického" povinného pojištění a bude na občanech, aby si zdravotní péči zaplatili z komerčního pojištění nebo hotově. Výsledkem by bylo drahé a nepříliš kvalitní komerční zdravotnictví. Nevylučuji ovšem, že právě to by mohl být ten dosud utajovaný konečný cíl všech reforem.
06. 05. 2008 | 11:23

Marty napsal(a):

badatel: v tom se zcela shodneme.
Ja bych vsechno zprivatizoval a zrusil zakonne pojisteni. Ale jeho zruseni vidim v podminkach CR jako nepravdepodobne. Stat by ztratil obrovsky vliv. Radeji da prednost tyto penize strkat do soukromych kapes, ale pomoci zakoneho ramce si nad jejich tokem stale udrzet kontrolu. Nase vlada mozna dosahne efektivnejsiho hospodareni nemocnic a pojistoven, ale silne pochybuji, ze adekvatne snizi zakonne pojisteni. Obcane budou tudiz obirani stale stejne, ale ty penize nebudou uz mizet v cerne dire zdravotnictvi. Budou mizet v soukromych kapsach. Osobne rozhoduji o cilovych kapsach pro me penize radeji sam.
06. 05. 2008 | 11:36

Třebakarel napsal(a):

Vpodstatě je jedno jestli jde o tunel nebo něco bohulibějšího. Jediné o co jde je že mám strach o zdravotnictví ,aby nešlo od 10 k 5ti .A tyhle obavy pramení z toho , že například takovouhle velkou věc dělá pan Julínek , o kterém mi není známo že by řídil někdy byť jen střední firmu . Jen vidím že se neumí ani moc chovat .Kdyby to dělal třeba pan Frolík z Linetu , vím že je to chytrý a schopný člověk , za nímž něco velkého už stojí .Snad máte
pravdu že se to musí tajit , ale to se pak nedivte , někdo s náma mluví jako rodič s dítětem - tedy ne na rovinu ale manipuluje jak se mu to hodí . Vůbec je zajímavé , jak se novináři
vůbec nestarají o ty co jsou momentálně u vesla a
upozorňuje na ty úskalí pan Hořejší . A ještě jedna věc - to šetření peněz daňových poplatníků jako argument , možná už by toho šlo nechat .Nebo si někdo myslíte že v případě většiny z Vás má nějaký nový sebelepší krám do domácnosti za "ušetřené peníze" větší cenu než aby se o Vás někdo v případě nemoci postaral ?Myslím že se tady trochu zjednodušeně dělíme na ty co by Orwellovi při psaní 1995 nadávali že straší a druhé co třeba nevěří ale jelikož nevědí , předpokládají rozumně horší variantu . Historie dala Orwellovi za pravdu , takže jen doufejme že to nebude i v případě našeho zdravotnictví .
A nakonec ještě - to bude možná rudý hadr pro býka , ale proč by schopný schopný manažer nemohl řídit státní zdravotnictví tak aby hospodařilo a fungovalo dobře ? Spousta firem ve světě to umí, tak proč ?
06. 05. 2008 | 12:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kamile,

pokusím se. Myslím, že by to mohl být námět pro kolegyni blogerku paní Brixi. Či pana profesora Zeleného. Napíši jim.

Libor Stejskal
06. 05. 2008 | 12:51

hanah napsal(a):

Závidím všem přispěvatelům, že mají v otázce zdravotnictví a jeho reformy jasno nebo téměř jasno.Já jsem si docela pečlivě pročetla poměrně obsáhlou brožuru vydanou MZ. V záměrech i v již přijatých krocích jsem nenašla nic nelogického nic v neprospěch pacientů,ani nic v rozporu s Ústavou na rozdíl od ÚS. (Ano, cítím se být kvalifikována pro toto posouzení - to pro případné jedovaté poznámky na mou adresu ).Pravdou je, že nejsem schopna, a myslím, že žádný jedinec ani nemůže být,předvídat jak budou všechny změny fungovat v reálu.
Objevuje se tu řada názorů - od legračních typu -Julínek a Cikrt jsou zlí lidé, nemohou dělat dobrou reformu, přes žádné , zabývající se pouhou analýzou blogu - proč to Holub napsal tak a ne onak a jak číst mezi řádky, až po vzteklé, protože to dělá ODS, a nenávistné a závistivé - protože někdo na tom sakra hodně vydělá.
Myslím, že nikdo z vás nemá dostatek informací a ani nápadů, jak to udělat jinak. Pokud ano, asi by bylo užitečnější svůj návrh či nápad někde zveřejnit a poslat jako námět svému poslanci,než ztrácet čas pouhou kritikou zde,že ?
Takhle dělá politiku Paroubek.Neustále jen kritizuje, ale ještě nikdy neřekl, jak by ve věci postupovala ČSSD nebo alespoň on.
Dočetla jsem se kdesi,že Dr.Ráth zprivatizoval polikliniku Chodov, v této poliklinice že se nachází magnetická rezonance a na rozdíl od Homolky, kde se na vyšetření tímto přístrojem čeká až 3/4 roku, u Dr.Rátha prý pouhý týden...
06. 05. 2008 | 13:55

kanibal napsal(a):

Pan redaktor Holub by si měl připomenout, že za řízení Ministerstva zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD) se situace v tomto rezortu rapidně lepšila. Všeobecná zdravotní pojišťovna poprvé ve své historii hospodařila s přebytkem !!! Viz.výsledky VZP za první pol. roku 2006: příjmy 53 mld.Kč, výdaje 48 mld.Kč. Celkový dluh naší největší pojišťovny klesl z deseti miliard na polovinu.
David Rath byl také prvním českým ministrem zdravotnictví, který dokázal snížit náklady na léky !!! Stačilo mu pouze řídit se rozumem (!) a zmenšit maximální marži lékárníkům, omezit úhrady léků z pojištění a zavést limity pro předepisování léků ambulantními lékaři. (Agitátor Modré šance ODS redaktor Holub tehdy svými moudry na Aktuálně.cz vyplachoval mozky školákům a večer zas blekotal ve zpravodajstvích ČT, že se prý zhorší kvalita a dostupnost péče. Nic takového se nestalo!)
Další miliardy mělo zdravotnictví pod vedením ministra Ratha uspořit zavedením nové vyhlášky MZ . To vše bez poplatků a bez privatizací !!!
Po volbách 06 se ke korytu dostal Julínek a hladově začal prosazovat koncepci „Neviditelná ruka trhu“. Nyní se za podpory výše uvedených článků nekritických spřízněných redakcí snaží dát tomu patřičnou forsáž ...

V televizi jistý zemědělec vysvětloval, že odtáhnout hladové prase od koryta je nadlidská práce, sežere vám i gumáky, dodal. Jiný zas viděl, jak HLADOVÉ PRASE sežralo živou slepici. Možná, by si v této souvislosti měl pan redaktor HOLUB dávat pozor ...
06. 05. 2008 | 14:00

Vico napsal(a):

hanah : Souhlasím s vámi, švanda musí být. Za švandu považuji vaše sdělení, že jste si přečetla "brožurku MZ" a zjistila jste, že je všechno vpořádku. Já mám tytéž zkušenosti. Skoro denně nalézám ve své schránce různé "brožurky" a po jejich přečtení jsem skoro vždy přesvědčen, že nabízené služby či zboží je to nejlepší, nejvýhodnější a nejkvalitnější. Doporučuji všem - čtěte brožurky a budete v klidu.
06. 05. 2008 | 14:05

Marty napsal(a):

Vico: bohuzel Vase neomalena hloupost uz takova svanda neni. Trefovat se do damy za to, ze si narozdil od Vas o dane problematice neco zjistila, je skutecne svanda k popukani.
Priste se budete posmivat literarnim kritikum, ze si pred napsanim kritiky danou knihu precetli ...
06. 05. 2008 | 14:12

hanah napsal(a):

To Vico
Tu Vámi zesměšňovanou brožuru jsem si vyzvedla na MZ.Takové do schránek neházejí :-)
Že se Vám nabízené zboží líbí, Vám přeji.Patrně to dělají dobře nebo vědí kam to hodit.
S pozdravem Švanda musí být se s Vámi loučím.
06. 05. 2008 | 14:26

eda napsal(a):

To hanah a Vico: jistě, není nad brožurky, ale tohle je výňatek z již vypracovaného Julínkova zákona o veřejném zdravotním pojištění, tak pozorně čtěte!!!(2) Zdravotní služby neuvedené v přílohách č. 1 a 3, kterými je poskytována odborná zdravotní péče, léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely předepsané na recept a zdravotnické prostředky předepsané na poukaz jsou poskytovány jako věcné dávky pouze tehdy, pokud
a) jsou přiměřené zdravotnímu stavu pojištěnce a účelu, jehož má být jejich poskytnutím dosaženo a jsou pro pojištěnce přiměřeně bezpečné, a zároveň
b) existují důkazy nebo odůvodněné předpoklady jejich obecné účinnosti, a zároveň
c) jsou ekonomicky nejméně náročné v porovnání s případnými alternativami vedoucími ke srovnatelnému výsledku.
06. 05. 2008 | 14:31

eda napsal(a):

Jedná se o část desátou §58.
Tohle jsou podle MZ standardy zdravotní péče?!
06. 05. 2008 | 14:34

hanah napsal(a):

To eda
a co jako?
A co jsou přílohy?
06. 05. 2008 | 15:14

tata napsal(a):

dobry den přišel sem ted s prace takže vam odpovím pane prirodovedec stěma vrstvama souhlasím jen že tam sou a proto se mi to zda na takoveho odborníka že je to špatně,bud mam podezření,a nebo to odmítnu jinak psat vtom kontexstu ono je to černé ale trochu nabilo a mistama bělave ale dalo byse říc že biločerné no akdyž to vemem ztehle stranky tak je to bílé nezlobtese to mi teda nesedí,ja sem laik takže mužu hodnotit jen dopad a skutečnosti co si přečtu od více osob a pravě ja sem požadal pana stejskala aby řek svuj nazor na pořad na vlastní oči on my poradil přečíst članky pana holuba přečet sem je pozorně všechny rozhodně vicemeně byly napsany vrovině že není všechno ok nahle druhy den je tady članek uplně jineho ražení to podle mně není profesijalni je to muj subjektivní nazor ale rozhodně nemate pravdu že sem patřil ktěm co se do nej pustil ja sem jen chtěl vysvětlení at takove nebo takove rozhodně nepatřím k těm co napadaj když nekdo napíše s čím nesouhlasím, prostě tomu nerozumím , jen mi vadí že pan holub na diskuzi na nikoho nereagoval trochu to neobjasnil
06. 05. 2008 | 15:56

Luba napsal(a):

Marty,
pacientům nek...ví zdraví nějaká anonymní malá zdravotnická zařízení, ale konkrétní malí lidé. Platí, že takřka v každé nemocnici se najde velmi dobré či vynikající oddělení, protože tam pracují ti praví profesionálové.
O zdravotnictví se mohu vyjadřovat proto, že s ním mám 18-letou interní zkušenost. Co můžete nabídnout Vy, kromě dohadů a spekulací?
To, co kritizujete právě Julínkova reforma vůbec neřeší.
Ba právě naopak - lidé jsou přetěžováni a méně či nespravedlivě honorováni - to na zlepšení vztahu lékař-pacient věru nepřidá!
Julínkovci se snaží o pouhé rozebrání zbytku výhodných statků (samozřejmě, skoro zadarmo), které slibují dlouhodobé zajištění pro ty správné lidi s tou správnou stranickou legitimací. A děje se tak pod záminkou tzv. reformy. Ta je nutná, ovšem nikoli takto "po Klausovsku" ...
06. 05. 2008 | 16:01

tata napsal(a):

pane stejskal trochu mně mrzí že tentokrat nejdete s kuží na trch jak ste udělal už několikrat v tak duležitém problemu by se to slušelo naopak ste napsal citace...Nezlobte se, ale debatu pod tímhle blogem se mi už nechce vést. Přijde mi příliš osobní a jen pramálo věcná......Co je na ní osobního,a něvěcné vyjadřit se jak to vy cítíte, co řikate třeba pořadu na vlastní oči,to sou přece konkretní věci stěch si přece tvoříme dojmi a nazory,ja so naopak myslím že zdravotnictví je takova věc kdy media sehrají tu nejduležitější roli,a každy nazor je duležity tady sebelepší dobry umysl ktery bude uspěchan a jen stin podezření že se dějou nepravosti muže pro nas znamenat nevratnou katastrofu takže když to schrnu,pořad na vlastní oči jasny doklad toho že se dějou věci které byli deklarovany že sou ošetřeny a nemužou se stat tim myslím prodej subjektu před uplinutím 5leté lhuty,članky pane Holuba také ukazují na mnoho nejasností,kapacita pan HAMPL REKTOR karlovi univerzity velké vyhrady,nezanedbatelné není ani naprosty nesouhlas opozice,i některych lidovcu toto vše tuto reformu diskvalifikuje tak duležite kroky se nedají činit jen prostym protlačením silou na toto musí byt široka dohoda jinak je to opravdu jen si rychle nahrabat protože jestli se dostane druha strana k moci tak co bude vratné zruší a kčemu nam to bude
06. 05. 2008 | 16:28

Marty napsal(a):

Luba: to je bohuzel omyl. V CR je par dobrych nemocnic a mnoho opravdu spatnych, kam bych neposlal ani sveho psa.

Me zkusenosti s ceskym zdravotnictvim obnasi dva zkurvene kotniky (pravy i levy), jeden mrtvy deda a jeden deda, u ktereho byla diagnostikovana rakovina (nastesti vcas) az pote, co byl nalezite vysetren po primem zasahu reditele nemocnice, ktery byl nastesti rodinny pritel. Jinak bych prisel i o druheho dedu. Pak mam nekolik chronicky nemocnych pratel, kteri se vyhybaji verejnemu zdravotnictvi jako cert krizi. U jednoho dokonce lekari za 6 let nebyli schopni zjistis, co mu vlastne je ...

Ceske zdravotnictvi je mizerne. A to rikam jako potencionalni pacient.
06. 05. 2008 | 16:52

stejskal napsal(a):

Pane tato,

myslím, že se jedná o nedorozumění.

Tato debata má - alespoň z mého pohledu - dvě roviny.

1) Je chystaná reforma zdravotního pojištění a zdravotních pojišťoven jedním velkým tunelem, jak naznačuje ve svém blogu pan profesor Hořejší? Nebo je jím zvěřejněný text "standardní" spikleneckou teorii, kterými se internet jakož i veškeré debaty o politice jen hemží?

Nevím. Neumím to posoudit. Nejsem v tom erudovaný. Nemám dost znalostí. Zajímám se o jiné věci, o nichž vím o něco více. A tudíž se k tomu nemohu fundovaně vyjádřit. Jsem proto potichu a snažím se pochytit něco ze zdejších informací a hypotéz. A garantovatř co nejširší prostor ke korektní a věcně vedené diskusi.

2) Napsal Petr Holub PR článek za účelem propěchu či na zakázku? Snaží se někoho manipulovat, přestože ví, že jedná nešestně?

Tuto tezi (kterou zde nadhodilo několik diskutjících včetně pana Terryho, jemuž jsem odpovídal) odmnítám. Petra Holuba znám a nikdy mi nezavdal jediný důvod k podezření, že pracuje s těmito metodami.

Závěr: o tématu diskutovat nemohu, protože o něm nemám dost informací. O spekulacích o motivaci autora nechci, protože mi to přijde nesmyslné (pokud někdo chce věřit "konspirativním" teorím, stejně ho nepřesvědčím).

Libor Stejskal
06. 05. 2008 | 16:56

wanblu napsal(a):

Ve zdravotnictví se točí hodně miliard.Jsou to toky pojišťovna- nemocnice, nemocnice - veřejné zákazky za milióny korun. Oba typy nemocnic se snaží o zisk. I ve státní nemocnici je oddělení nebo klinika hodnocena podle toho, jaký zisk vytváří. Reforma zdravotnictví není jednoduchá záležitost.Je reforma dobře připravená? Podle diskuse kterou vyvolává asi ne.
06. 05. 2008 | 17:41

SuP napsal(a):

Rumcajsi -
ten pohled podnikatele (viz"Chrenek") jste vystihl. Nedokázal bych to líp.
Když ale tady pořád čtu ty profesionální pochybovače a odmítače a podezírače, už mě to nebaví.
Zase se do nás pustí, jak jsme blbí a naivní, že teprve uvidíme. Ale ono dokud se něco nezkusí, nikdy se nedozvíme, jaký bude výsledek. Notabene jak správně uvádíte - Když bude nenažraný podnikatel, majitel nemocnic chtít umocnit své zisky na náš úkor, bude muset zvednout pojištění. A ptám se - KDO mu to asi tak odsouhlasí?? Bude mít smlouvu se "svými" pojišťovnami. Hm a kde tyto pojišťovny seženou klienty, když budou dražší než ostatní???
06. 05. 2008 | 17:45

tata napsal(a):

děkuji za odpověd pane Stejskal,ja teda rozhodně nepatřím k těm lidem ktery si myslíže to psal na zakazku jenom sem prostě nepochopil jeho poslední blok po vašem doporučení sem si přečetl jeho všechny članky a nabyl sem dojmu,,možna sem to špatně pochopil,,že on spíš ma take ten dojem pravě i pan horejší se na nej odvolava,najednou druhy den obrat a članek vyzníva uplně opačně to je to co sem nemohl pochopit a zatím nechapu když profík jako pan HoluB napíše protichudne članky,ja mam možnost se ty věci dovídat z televize a tisku nejsem študovanej takže mam jen životní zkušenosti ty ale dost pestre 14 let sem pracoval v zahraničí takže nepodleham jen tak něčemu a musí to byt z více stran takže to co mi tady mnozí podsouvají že me guru je paroubek nebo rath tak to vubec ne ty bych zrovna nemusel protože i když formulujou nekdy totožne nazory tak jejich dost často truci a veta není moje gusto to ale nemění mojí životní filozofiji ktera je spíš v levo stím že to není dogma a chapu že to musí byt kompromis ale zrovna tak mi vadí typy kteří jen každou krytyku hodnotí bolševik,nelegitimní levice , zavistivci,flakači a podobně navíc si neuvědomují že jejich postoj nahaní lidi do naruče grebeníčku,ale nic na tom nemění jestli ty članky maj nebo nemaj pravdu i když sou ,,třeba,,naprosto nepravdivé jedno je jasné supi se sletaj toto chutne sousto v našem naprosto nepravním statě to je vyraz pro nepotrestaní jedineho tunelu nebo většího podvodu a snad pořad na vlastní oči musí každeho utvrdit že slibovane pojistky naprosto nefungují,napřiklad rozhovor s panem podnikatelem byl dostatečně prukazny jak tyto lidi to myslí ze zdravotnictvím to se snad da poznat se selskym rozumem,dale takovato reforma musí byt podporovana širokou dohodou opozice +vlada jinak to bude jepičí život,a snad každy vidí jak to je pan Julinek MA MALOU SNAHU O NĚČEM DISKUTOVAT.takže nikdo stoprocentně neví co to obnaší vtomto ryskovat převratnou změnu je naprosty hazard ze zdravotnictvím,,,,ted co je muj osobní nazor,,,,,ve všem beru poctivé osobní vlastnictví podnikaní co více nikdy sem nikomu nezaviděl velké peníze protože tyto lidi obdivuji co dokaží a za to sy plně zaslouží jakykoliv nadstadart protože malokdo si uvědomuje co tomu musí obětovat, vždy mi stačilo co sem si poctivě vidělal protože mně každa zodpovědnost děsí a nikdy sem nechtel dělat nakou funkci nebo postavení abych musel rozhodovat o jinych,ale co my rozčiluje ruzní ,zloději podvodnici a čim větší podvod je prakticky nepostižitelny,a podle našich zakonu nedokazatelny a tudíž beztrestný viz Gros TŘEBA NEPORUŠIL zakon ale určitě moralku a informace ano to je to o čem mluvím s obou stran je to křištalově čiste akorat u některych křištalovější a ted sem u jadra věci podnikaní je založeno na jasném principu musí vynašet jinak je svami amen jen stat muže myt věci co sou i prodělečné ale potřebné pro občany, stat to muže vzít stech vydělečnych soukromník už ne a to je ted kamen urazu,soukromí doktoři ano,soukrome klinyky ano,jadro nemocnic a fakultní nemocnice,nedej bože pojištovny nikdy proč by uzka skupina lidí mněla vydělavat na lidech s jejich nemocemi to nema s podnikaním,s trhem co dělat,tady nerozhoduje šikovnost,trh ale když ma někdo umřít da poslední korunu aby se zachranil tady nerozhoduje zakon trhu ale zakon nemoci a na tom vydělavat stím se ja nedokažu vyrovnat
06. 05. 2008 | 18:29

tata napsal(a):

Marty,Sup opravdu najivní viděli ste televizi kde vsoukrome nemocnici umřelo několik pacientu protože majitel ubral platy personalu a byla ho tam proto malo,to co píšete se vam stane zrovna tak v soukrome ale i statní,namitka že pudete jinam neplatí to není market navíc to ani nebudete vědět že ta nemocnice je špatna ,druha věc vas tam pošle vaš doktor,a za další v okruhu 50 kilometru je jedina opravdu argument jak řemen,vyste opravdu zaslepeny že sokromí vyreší vše co ty haldy podvodníku co nas okradaj na každém kroku,zpamatujtese to ma platnost jen ve specialních klinikach kde si zaplatíte vše a tím to vubec nekritizuji kdo na to ma at tam de ale neplatí to pro normalní smrtelníky tudíž pro cele zdravotnictví je to nepoužitelne,děte se zeptat tech pozustalích stech soukromích nemocnic tím nechci říct že to je všude ale tento argument není rozumny ,,soukroma nemocnice peče na 100procent statní mizerna to si mužete klidně zjistit spíš to zatim vidím obraceně stoho co čtu a vidím konkretně pořad na vlastní oči zlikvidovana veškera peče a zustal byznys LDM A TO SOU FAKTA PANOVE NE JEN PLANE ŘEČI ŽE SOUKROMÉ sou lepší a zeptejte se lidí co sou v cizině nebo tam dělali oni vam to řeknou tady trh neplatí jen tehdy jestli mate velké peníze pak mate peči jak ve vatičce ale otom se snad nebavíme my chceme zdravotnictví pro všechny NEBO NE?
06. 05. 2008 | 18:52

Marty napsal(a):

tata: omlouvam se, ale cist se to po Vas neda.
06. 05. 2008 | 18:57

tata napsal(a):

pane sup opravdu ste mimo misu vyte co je pak co nenažrany podnikatel potažmo darebak ,,tím se omlouvam všem čestnym a schopnym o techto není,,a zase už mame dukaz například v mem městě pořad na vlastní oči druhy příklad zruší se peče a uděla se LDM KŠEFT JAK HROM,a to nejsou jen tyto možnosti na ukor zdravotní peče tam bude plastyka a podobne věci dale ani nas nemuže napadnout co sou darebaci schopni vydundat z lidí na smrtelné posteli opravdu jen zaslepeny člověk toto muže napsat sundejte si konečně klapky s očí jasně že všichni takovy nejsou ale to musí byt všechny pojistky,a ochrany nastaveny a ve statě kde se dokaže obejít uplně vše to nezaručuje uspěch že to bude fungovat
06. 05. 2008 | 19:11

tata napsal(a):

marty a co se neda číst,že vy mate špatne zkušenosti ze zdravotnictvím takže všelek je soukroma,ja vam dal případ ze soukromé,bavil ste se sněkym s ciziny zrovna tak vam daj dukaz o dobre ale i špatné peči, jestli myslyte sloh a pravopis to je opravdu špatné ale otom to snad není,a přečíst se to da i s chybama a překlepama de o obsach ne styl a navic mně opravdu rozčiluje že trh vyřeší vše ve zdravotnictví rozhodně ne nejsme zboží
06. 05. 2008 | 19:23

SuP napsal(a):

Tata -
pane, bohužel Vás musím upozornit, že tu převážně opakujete různé komspirační a mnohdy nedoložené teorie. Je vidět, čemu CHCETE věřit. To je Vaše věc, ale přesvědčovat jiné lidi s jiným názorem je zbytečné, pokud sám nevíte, že to co tvrdíte, je betonová pravda. A to Vy přece jen nevíte. Tak tuto naši diskusi berte jako vzájemné seznamování s různými názory a neuděláte chybu. Těch, co přemýšlí stejně jako Vy je tu pořád hromada.
06. 05. 2008 | 20:00

tata napsal(a):

Marty jinak mate pravdu že tentokrat sem psal obzvlašt špatně neboli strašně omluva všem nak mně to tema rozčílilo
06. 05. 2008 | 20:06

hanah napsal(a):

Všem odpůrcům reforem bych přála , aby strávili minimálně týden na interně nemocnice Bulovka nebo FN Karlovo náměstí.
Ještě hůře - aby tam měli umístěného někoho ze svých blízkých staršího věku. Dosud jsem neměla horší zážitky z nemocnic ať už jde o péči personálu nebo i o péči lékařskou.
06. 05. 2008 | 20:17

tata napsal(a):

pane SUP samozřejmně že je to diskuse,samozřejmně že každy si obhajuje svoje čemu věří jedinym s čím nesouhlasím že píši různé komspirační a mnohdy nedoložené teorie ,něco jineho čemu věřím že byznis nepatří do zdravotnictví to je opravdu muj nazor ktery nemužu ničím podložit, ale to ostatní dejtemi co se napsal nepodloženeho, komspiračního ja nikdy nepsal že nutně musí byt pravda co se píše o komplotu ja psal že tomu plno věcí
nasvědčuje,ne že to je pravda viz članky pana holuba četl ste je všechny ja jo. pořad na vlastní oči jasne dukazy podvodu, članek pana Hampla,ŠPATNA PEČE v soukromé nemocnici kvuli nedostatku personalu, napište mi co je špatně rad uznam svoji chybu ja nejsem zaslepen ani fanatik samozřejmně vše mame s medijí ani vy ani ja nemame jinou možnost ale ja beru zpravy ze všeho i s tech s kterymi nesouhlasím a stoho utvařím nazor, konkretně pořad na vlastní oči jasna fakta rozhovor s kupcem nemocnice vymluvné nemožno sfalšovat a kdyby ostatní fakta byla nepravdiva okamžitě by proběhla takova palba a co se stalo pan bendl naprosto ignorace mrtví brouk to je snad jasne takže to je snad jasny dukaz že reportaž je pravdiva nebo vyvozuju špatně?
06. 05. 2008 | 20:31

SuP napsal(a):

hanah -
byl jsem hospitalizován na Bulovce, ale na chirurgii, přesněji ortopedii. Pocitů z toho mám dodnes ažaž.
Ale píšu to proto, že jednou jsem musel dovézt kamrádku na pohotovost (chirurgickou) do nemocnice v Domažlicích. Ve dvě ráno, s čekáním do čtyř. Ačkoliv to bylo před 6ti lety, můj závěr z toho byl jednoznačný. "TADY MUSEJ BEJT LIDI STRAŠNĚ STATEČNÝ!"
06. 05. 2008 | 20:36

SuP napsal(a):

tata -
tak ještě jednou. To, co považujete za "jasny dukazy", jsou ÚVAHY většinou lidí, kteří buď s reformou nesouhlasí, nebo se jí cítí ohroženi ve svých pracovních hnézdečkách, nebo by to prostě chtěli jinak (ale těch je minimum)
06. 05. 2008 | 20:39

tata napsal(a):

hanah..... ale tady většina přece chape že reforma musí byt diskuse je otom jak ,kolik soukromí pustit do systemu,jak to ošetřit proti podvodum,už se opakuji příklady špatne i dobre peče sou na obou stranach myslím tím soukroma nebo statní to není argument ja mam zkušenosti i ze zahraničí jak kladny tak zaporny,tady psal pisatel z irska a psal negativně o irskem soukromem zdravotnictví,ale vite co je nejhorši že nasi vykukove dovedou obzvlašt dobře obejit ruzne vyhlašky zakony a ty největší tunely byly nepotrestany a v zdravotnictví snad protekaj takove obrovske penize a co hlavně jakykoliv hazard ze zdravím nas všech není možné takže řeči udělameto nake chyby budou a pak uvidíme ty sou naprosto scesné ,ano reforma i proti memu přesvěčení ale propracovana,ze všema pojistkama,schvalena kapacitama v oboru,propracovana pravnikama ano beru.... současna uspechana,více meně tajna,,myslím tím podrobnosti,, pochybnosti kapacit jako pan Hampl,opozice naprosto proti,,taky dost duležite pro fungovaní az bude třeba ona u moci?,,protesty pravniku některe věci nemožne to všechno mluví proti dejte my svoje argumenty pro ale argumenty ne že trh vyřeší vše
06. 05. 2008 | 20:54

tata napsal(a):

pane SUP KONKRETIZUJTE,jediny jasny dukaz sem psal pořad na vlastní oči viděl ste oba dily?to se asi neda vyvratit nebo ano polemizujme otom,to ostatní sem vždy psal že sou naznaky sice varovné ale naznaky,není od vas fer ale že píšete že tech odpurcu je minimum když chci byt vstřícny tak musíme říct padesat na padesat kdyby sme zapojili masy tak prohrajete na celé čaře ale ja sem proto at otomle rozhodují odborníci protože samozřejmně většina by chtěla vše zadarmo to nema s odborností nic společneho vysvětlovat to ano ale vtomto to musí rozhodnout odborníci,,muj nazor,i když samozřejmně si myslím že gro by mnělo zustat statni jestli odbornici rozhodnou při splnění všech aspektu propracovanost pojistky proti likvidaci nemocnice třeba stoho udělat hotel,pravníci aspekt pravní ,dostupnost zdravotní peče i pro nemajetné,, nemam problem prototo zvednout ruku
06. 05. 2008 | 21:17

SuP napsal(a):

tata -
četl jste ten návrh reforem, který vydalo MZ? Vždyť z něj je jasné, že GRO zdravotní péče má zůstat státní, protože to je hlavně VZP, kde je cca 60% lidí a jsou tam všichni, za které platí pojištění stát. Má se měnit akorát forma řízení a to, že věříte různým vykladačům, že to bude tunel, v tom Vám těžko někdo pomůže.
Vy jste strašně zaujatej jedním směrem a to pak budete nejspíš hrozně zklamanej.
06. 05. 2008 | 21:56

Marty napsal(a):

tata: ja jsem psal primarne o zdravotnictvi v CR a o jeho bidne kvalite. Vubec jsem se nepoustel do uvah, zda je to zpusobenou tim, ze to je system verejny.
Ale kdyz uz jste to nacal, tak muj nazor je takovy, ze soukromy prvek by zamezil plytvani a zvysil kvalitu sluzeb pro pacienty.
06. 05. 2008 | 22:22

vlk napsal(a):

Vědcům zdar a přírodovědci zejména

Příteli přírodovědče- já jsem profesně , řekněme, retardovaný. Jsme zvyklý zejména v textu hledat fakta a na jejich základě buď zformulovat názor nebo názor textu potvrdit nebo názor textu odmítnout. prostě denní chleba.

Pokud chci obdivovat mnohovrstevnost,jazyk, styl a podobné discipliny, pak si zpravidla vezmu Čapka, Vančuru nebo Hrubína. Protože ti pánové toto uměli naprosto dokonale.

A když mám chuť na chytrou horákyni, tak buď sáhnu o pohádkách nebo si poslechnu nějakou politickou diskusi vbedně . Vobém příapdě je výsledek s tejný. V pohádce mne ujistí , že dobrá věc se podařila , čistá láska zvítězila a politici mne ujistí, že dobrá věc se podaří /v budoucnu/ aoni mají jen ty nejčistší úmysly/ už teďˇ/ a proto mne zahrnují bláboly.

Ale od inestigatvního novináře čekám prostě víc. Nejde o styl, košatost jazyka a metafory.jde o fakta,ke kterým se dostal a závěry, které z toho vyvozuje.

Pokdu si s třihne chytrou horákyni,nevidím sebemenší důvod k jásotu a obdivnému mručení na zamlžeností textu.

Takže musím zůstat u svého očekávání - že tedy jde bohužel a jako vždycky, jen a jen o tunel. Ostatně ty to očekáváš také.
Tak kde je problém?

Stejskalovi

k bodu 1- co očekávám , jsem už napsal. Zkušenost totiž nedovoluje připustit jiný scénář. Dostupná fakta hovoří v podstatě dost jednoznačně.
Když si najdete vyjádření rektora UK prof. Hampla , těžko budete ještě na pochybách.

Ostatně - je zde pár modrých souvěrců, částečně omdlívajících blahem nad brožurkami MZ a částečně se měnících ve pštrosy. Jsme si naprosto jist, že kdyby stejný materiál a stejné brožurky předložil Rath - titíž pštrosové a omdlívajíící v orgasmu nad oněmi brožurkami by zde psali tlusté traktáty o zlodějnách.
Stejně tak jsme si naprosto jist, že by nevsadili roční příjem na to, že o tunel nejde.
a i když píšete, že nevíte / to neví nikdo znás- jinak se totiž velký tunel udělat nedá, než že ví , skutečně ví, jen pár zasvěcených, další jen tuší a většina buď slepě veří nebo nic neví/, tak si dopovězte , zd abyste spíše vsadil roční příjem na variantu, že to bude jako vždycky nebo na variantu, že se jedná o ušlechtilu nápravu špatného systému. Nemluvě o tom, že ten systém není zdaleka tak špatný, jak nám vyprávějí.

2- podezírat pana Holuba z PR je nesmysl. Tak by nikdy neklesl.

Leč ten článek, který se tak líbí příteli přírodovědcijá považuji za velmi slabý.Ale PR to skutečně není.
06. 05. 2008 | 22:46

prirodovedec napsal(a):

tata: Budte klidny. Pocet lidi, kteri s Vami souhlasi je velky. Pocet lidi, ktery souhlasi se SuPem, Martym a Hanah je take velky.

Pokud si projdete diskusi, tema je do znacne miry vycerpane a Vase otazky jsou nezodpovezene. Podobne otazky Vasich oponentu. Odlisne nazory uz nejsou rozebirane, obe strany se pridrzuji sveho. A to je zde normalni.

Nekdo veri brozurkam a dobrym a uprimnym umyslum MZ. A druzi ho povazuji za modreho ptaka.

Jiny neveri, protoze mu vadi mlcenlivost a utajovani, minule zkusenosti, fakta uvedena v ruznych textech. Nekteri dokonce vnimaji jako realne i tam uvedene spekulace/uvahy a veri jim. Tito jsou zase oznacovani za oranzove/rude.

Tak to je. Pro mnoho diskutujicich je to zkratka otazka jejich "soucasne uhlirske viry".

Faktu a dostupnych informaci je totiz malo, dokonce tak malo, ze kdyz vedle sebe polozite brozurku MZ (nevim, zda mam stejnou :) ) a uvedeny pamflet, tak zjistite, ze navrzena reforma zatim neobsahuje ochranne mechanismy, ktere by osetrovaly "katastroficke scenare".

Pokud si nekdo da praci a dohleda nebo vyzada od znamych pripravne materialy k reforme napr. v Holandsku zjisti jisty rozdil mezi reformami. :)

Ma moznost to prejit a bagatelizovat. Muze to oznacit za systemovy nedostatek v dusledku diletanstvi anebo v dusledku zameru.

Prirozena reakce je, ze kritizovany v takovych situacich chce vyvratit podezreni a zverejni mechanismy, ktere osetri problemy. Zverejni studie a vyvrati podezreni. Jina moznost je mlcet, mlcet, zatloukat.

Tak si pockame a muzeme posoudit, ktera varianta probiha. Nicmene jedny verici to utvrdi, druhe verici nepresvedci.

Jinak se omlouvam, ze jsem Vas zaradil mezi ty, kteri autora kritizovali. Ano, zkreslil jsem to. Byl jste zklaman a uvedl jste proc. Dle mne to bylo PRESNE (rozpor mezi predchozimi a dnesnim textem) vystizeno a ja to zminil.

Nabidl jsem i Vam tedy vyse vysvetleni, proc jste byl zklaman, abyste nebyl zklaman. :)

vlk: Zdravim. Pekne napsano. Vime, na cem se shodneme a co se libi jednomu a co se nelibi druhemu.
06. 05. 2008 | 23:25

bezvanda napsal(a):

Kam až vede chystaný Julínkův tunel na české zdravotnictví:

Co říkáte na tuto informaci, pane Stejskale?
Přeposílám info o skutečnostech ( nikoli zdáních MZd ) reformy zdravotnictví v ČR. Nevidím důvod, proč to tajit. Ať si klidně poslouží eventuelní díry v rozesílači. Zdravím, J.Skopová

Dobrý den, posílám zajímavé informace z našeho zdravotnictví

Americké zdravotnictví v Česku

Ve světle nových skutečností lze jednoznačně usoudit, že finanční skupina Agel není tou finální stanicí, která ovládne české zdravotnictví . Funguje jen jako zprostředkovatel spolu s lidmi z Ministerstva zdravotnictví . Na obzoru se začíná objevovat americká nadnárodní organizace řízené péče Kaiser Permanente. Jedná se o největší organizaci řízené péče v U.S.A. a ta se chystá expandovat do ČR.

1) Kaiser Permanente (KP) odstartoval mezinárodní poradenství v oblasti zdravotnictví . V článku (viz. zdroj) nabízí své poradenské služby v oblasti strategie, plánování, ekonomiky ve zdravotnictví atd. v ostatních zemích světa. Netají se tím, že má dostatek financí ke své expanzi. Zdroj: http://prnewswire. co.uk/cgi/ news/release? id=57278

2) Kaiser Permanente International (odnož KP pro zahraničí) zveřejnil na svých webových stránkách zahraniční klienty, se kterými spolupracuje. Z ČR se jedná o 3 klienty: * Euromednet (nyní Nemocnice Třinec Podlesí a.s. vlastněná Agelem), * Hutnická zaměstnanecká pojišťovna (ovládaná Agelem), * Reforma zdravotnictví -forum.cz (Macháček, Julínek, Hroboň, Bryndová, Svejkovský, Hodyc) Zdroj: http://www.xnet. kp.org/kpinterna tional/clients. html

3) Ve dnech 6.-8.4.2008 proběhl v Praze 4. International Health Summit 2008. Uspořádalo ho občanské sdružení Reforma zdravotnictví -forum.cz ve spolupráci s americkým partnerem The Governance Institute (James A. Rice). Důležitým hostem byl také generální ředitel KP pan George C. Halvorson. Jeho přednáška byla zveřejněna v českém časopise Medical Tribune. Zdroj: http://ihsummit. eu/home.html

4) Posledním indicií je poradenská firma McKinsey&Co, která funguje po celém světě. Pro KP tato firma prováděla v roce 1995 strategické plánování a obdržela velmi tučné odměny (viz. zdroj). Není náhodou, že MUDr. Pavel Hroboň pracoval pro McKinsey&Co 4 roky (98-02) jako konzultant. A není náhodou, že u McKinsey&Co současná poradkyně ministra Julínka PhDr. Lucie Bryndová získala doktorát. Zdroj: http://kaiserpapers hawaii.org/ kaiserwatch. htm

Poslední jmenovaný zdroj je dlouhý článek o nekalých praktikách KP (miliardové zisky, omezování péče pro pacienty, propouštění vyškolených odborníků-lékařů výměnou za lékaře-začátečníky, obrovské výdaje na svou reklamu, miliónové pokuty za zanedbání péče atd). Stojí za to si ho celý pročíst, protože si člověk udělá představu, jak ve skutečnosti funguje KP. Existují i další webové stránky jako např. http://www.kaiserthrive. org, kde jsou zveřejňovány aktuální žaloby na KP i zkušenosti obyčejných lidí s KP (zanedbání péče, odmítnutí péče, neproplacení péče). Také jsou popsány způsoby jak KP zneužívá svůj statut neziskové organizace.

Kaiser Permanente logicky ztrácí americké klienty (pokles z 8.5mil na 6.9mil. za posledních 6 let) a proto hledá jiný zdravotnický trh. ČR se zdá jako ideální- levná pracovní síla, legislativa o řízené péči nachystaná na objednávku, v případě žalob ze strany pacienta - pomalé soudy a velmi velmi směšná odškodnění. Navíc stát každý rok nasype 500mil. Kč na vzdělávání lékařů v soukromých nemocnicích. Julínek usilovně prosazuje zvýšení týdenní pracovní doby u zdravotníků. Prostě se pracuje se na každém detailu tak, aby americká strana byla spokojená. Takže stačí, aby si Kaiser Permanente „plácnul“ s Hroboněm, Julínkem, Macháčkem a Chrenkem, předal jim miliardy dolarů za české zdravotnictví a obchod století bude uzavřen!!!

Pozn: Pokud k tomu pomyslnému „plácnutí“ dojde, bude se jednat o nevratné změny. ČR bude ještě ve větším průšvihu než Slovensko, protože miliardové arbitráže v dolarech už nikdy občané ČR nezaplatí!!!!

Naložte s tímto materiálem jak uznáte za vhodné.
Pozn.: Odkazy v tom prispevku nefungovaly (pro ty, kteri nemaji ucet na Seznamu).
Zde je to vystaveno s fungujicimi odkazy:
http://socs.mkolar.org/zdra...
06. 05. 2008 | 23:28

Nikdo nic napsal(a):

tak to je v háji ........(-: co s tím?
06. 05. 2008 | 23:35

vlk napsal(a):

kbezvandovije sotva co dodat...

No možná že zdejší pštrosové povytáhnou hlavy z písku.

a jedna zdejší pavlačová modružka nejspíš dostane psotník...
06. 05. 2008 | 23:41

tata napsal(a):

pane Sup ja vam davam konkretní otazky na ktere vy odpovite uplně neco jineho, když napíšu konkrezitujte včem sem pomylen zase napišete že budu zklaman ja sem vam jasně napsal že tunel ledacos naznačuje ale ne že to tak musí byt,dal sem vam konkretní věci članky kde sou naznaky což vubec nic neznamena oco mi de hlavně aby se při reformně at je to podle pana julinka nebo podle někoho jineho aby nedochazelo k takovym věcem jako vyšlo najevo doposad ,tomu vy se vždy vyhnete , včem sem zaujatej že klidně příjmu i julinkovu reformu když bude vše jasne pruhledne jak po pravní cestě tak postrance zamezení podvodu co se zatím staly,ktere vy radši ani nezminujete ja vam řikam konkretní věci a vy mi furt předhazujete tunel když vam to snad po 4 vyvracim že to promně není duležite, ale co je duležité aby reforma byla promyšlena,schvalena odbornou veřejností,a nebylo možno s nemocnicema nic jineho dělat a omezovat běžnou peči což prave zminovane věci potvrzují že se děje TAKŽE NEVÍM KDO ZNAS JE ZAUJATEJ ,za druhe nejsem odbornik ale podle mně není gro jen VZP ale zrovna tak sou duležite okresní nemocnice a fakultní nemocnice ale to je muj nazor z ktereho se klidně necham poučit...

PRO Marty ovšem to každy ma pravo na svuj nazor ja si myslím pravy opak stim že na zdraví by se vydělavat nemnělo ale jak sem mockrat napsal nejduležitějši je ne soukroma nebo statni ale promyšlena koncepce,s podporou odborníku,a vloženymi přesnymy pravidly a pojistkamy nic jineho
06. 05. 2008 | 23:53

tata napsal(a):

děkuji panu prirodovedec že mně vzal vubec v potas s mojím stylem agramotností,ve své podstatě bych řek že vlastně chci to same jen to neumím tak formulovat,na co ja potřebuji cely članek a ještě mizerně vy vysvětlíte 2 větama mně prostě zklamalo u pana Holuba ROZDÍLNOST članku protože jen s medíji si mužu utvařet nazor a potom mi to trochu rozhodí když nevím co si stoho vybrat,jinak jestly dobře chapu Vas mam STEJNY NEBO PODOBNY NAZOR, i když nesouhlasím s byznisem ve zdravotnictvím dokažu se přesto přenest a souhlasit třeba s julínkem za předpokladu prmyšlenosti,vysvetlení spornych bodu,souhlas odborne veřejnosti,a zaruku dostupnosti pro normalní smrtelníky, pojistky proti možnosti omezit dostupnou peči a to zatím pravě tato reforma nezaručuje viz pořad na vlastní oči to nejsou dohady ale jasne porušení deklarovanych věcí že se nemohou stat nic víc nic mín
07. 05. 2008 | 00:17

prirodovedec napsal(a):

vlk: To je jeste dokonalejsi nez jsem cekal :). Otukal jste si odkazy a sjel krizem nektera klicova slova? Ja se opravdu bavim :). Pokud dokazeme my sjet zajimavou resersi za par minut, tak co teprve schopni investigativci :). Tim holubem jsem jeste vice okouzlen - opravdu vrstev plno. Jak to psal?

"V této chvíli obíhají internetem i další spiklenecké teorie, které jsou méně věrohodné. Podle jedné z nich chce české zdravotnictví ovládnout firma Agel, podle jiné americká Kaiser Permanente."

Omlouvam se kolego vlku, ale opravdu se kralovsky bavim. Kde jinde muzete prozivat Kafku? :)

Jinde u Horejsiho jsem napsal:

"Rekl bych, ze novinarske remeslo je v CR jiz na sklonku sve drahy (dokud se neprijme mnou zminovany "cinsky model" :) internetu) aneb svepomoci k zabavnym odkazum :)."

A jeste jinde jsem zminil, ze nastava obdobi, ktere predstavuje pro spravneho investigativce dilema: Bud vitezstvi v soutezi o zlateho kojzara za sounalezitost nebo ... :) Pravdou ovsem je, ze investigativci i novinari zacinaji byt diky internetu profesi na vymreni. Ztratili schopnost informovat ...
07. 05. 2008 | 00:23

prirodovedec napsal(a):

tata: Dockal jste, uz mate sveho "obvykleho Holuba" :):

http://aktualne.centrum.cz/...
07. 05. 2008 | 00:32

RUMCAJS napsal(a):

Mé první setkání s použitím provokačních materiálu bylo v případě pí.Buzkové. Veřejným tajemstvím je, že dílo pocházelo z domovské strany a neslo znaky eSTBáckého rukopisu.
Když si dám dohromady blížící se senátní a komunální volby,nemusím by Sherlock (pro přírodovědnou partu major Zeman),
abych pochopil, odkud vítr věje.
Je s podivem, že se tento materiál dostává na svět tak nějak "pokoutně",např. prostřednictvím prof.Hořejšího. Proč né skrze invest. novináře či opoziční strany.Asi je tu oprávněný strach ze žalovatelnosti.

Nejde ani tak o získání více bodů v nadcházejících volbách (to je podružný jev)ale za hlavní cíl považuji rozklížení vládní koalice. Menší strany budou mít strach podpořit reformu v důsledku "blbých Havlovských "nálad ve společnosti přiživovaných těmito pamflety a kýžený výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Zase vykročíme k světlým zítřkům levou.
07. 05. 2008 | 00:39

Marty napsal(a):

Rumcajs: takovych pamfletu je a bude. Rozumni lide se nad nimi leda pousmeji a blbci nastvou. Zrovna tuhle jsem prosetroval moznost podani trestniho oznameni. Pamflet se tykal soukrome spolecnosti a toho jak okrada sve zakazniky a mesto. Bylo to plne cisel, jmen (pravych) a verohodnych postupu, jak k tem podvodum dochazi. Kdybych neznal podrobne situaci v dane firme a byl jen "nahodny kolemjdouci" mozna bych tomu i uveril. S pamflety proste opatrne.
07. 05. 2008 | 00:50

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: Vitam Vas pri zalozeni oponentskeho konspiracne-analytickeho Hooverova krouzku :). Dle mne dokonce mate v mnohem pravdu. A dle mne dokonce maji v mnohem pravdu i ty materialy :).

Nemi to krasne, ze mame vsichni v mnohem pravdu? :) Co z toho lze vyvodit? :)
07. 05. 2008 | 00:51

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS, Marty: Naprosto chapu a respektuji VAS postoj a dokonce jej vitam. Souhlasim s tim, ze je to manipulace, souhlasim s tim, ze v datech mohou byt naprosto nahodne shody, ktere vubec nic neznamenaji (lze samozrejme spocitat jejich pravdepodobnost - pro pravnika, ale to je jiste nepodstatne). Souhlasim i s tim, ze i tato diskuse je manipulovana ze vsech stran.

Pro nektere je to jako lustit sudoku. :) A maji radost, kdyz se jim to posklada. A pro jine je to jako pochopit napr. film 12 opic (ten je dle mne ovsem na pochopeni narocnejsi nez dnesni reforma zdravotnictvi :) ), ktery ovsem ma mnoho vyznamu. A take treba trenink na blizici se aplikace text miningu.

Na reforme zdravotnictvi je totiz krasne to, ze kazdy muzeme mit svoji pravdu a nikdo nam ji nevezme.

Stejne tak jsem spokojen s "potravou" pro zpracovani, ktere se mi zde dostalo. A dekuji napr. bezvanda, ze take reagoval-a i na muj dotaz, zda nekdo nema odkaz na dalsi ankety. Svepomoc na internet ma budoucnost.

Jinak dalsi holubuv clanek je opet vecny, presny a analyticky. :)
07. 05. 2008 | 01:01

tata napsal(a):

myslím že není duležity vyvozovat ale co je duležity aby byli zaručeny principy dostupnost,nemožnost omezit lekařskou peči aby nemocnice zustala nemocnicí,ktomuto je nejlepe nechat hovořit odborniky jak ze zdravotnictví tak pravníky pro zabudovaní pojisteka pak široka podpora opozice +vlada jinak se nedoplatíme přeji dobrou noc
07. 05. 2008 | 01:08

Marty napsal(a):

prirodovedec: kdyby na podobnych pamfletech nebylo nic pravdiveho, tak jim nikdo neuveri. Zradna je naopak manipulace s pravdivymi daty. Kolikrat je staci jen dat do toho "spravneho kontextu".

Misto debaty o tunelech by bylo mnohem prospesnejsi proste vzit tu reformu a pekne bod po bodu si rict, to je dobre, to se da zlepsit, to je blbost ... ale to bych chtel asi moc.
07. 05. 2008 | 01:12

prirodovedec napsal(a):

Marty: V ceskych podminkach mi zcela vyhovuje a opakovane se osvedcil pristup (aplikovane teorie (stochastickych) her):

Konstatovani, ze toto se da zneuzit/vyuzit tim a tim zpusobem (tzv. skryty prostor strategii).

Konstatovani, ze v teto a teto pozici je tento a tento clovek, ktery ma tyto a tyto zretelne a proklamovane zajmy a muze mit tyto a tyto dalsi skryte zajmy a ma nasledujici verejne i zdanlive skryte vazby na tyto jedince a organizace (pokud s vlivovymi grafy pracuji urcite sluzby desitky let a postupne jsou publikovany prace v teto oblasti, nevidim duvod, proc je "laik" nema vyuzit, koneckoncu, kdyz je nam dle RUMCAJSE naservirovali nejaci zkuseni byvali :) ).

Samozrejme lze urcit scenare, ktere ignorovat, ja uprednostnuji zadne nevynechat.

Samozrejme je neco jineho fabulace a neco jineho fakta. Fakta v manipulaci dle Vas jsou. CIli zajimave je i upozorneni na ta fakta.

Problem dnesni doby je, ze internet a dalsi metody umoznuji obycejnym (prirodovedne nebo technicky vzdelanym :) ) lidem dekodovat daleko vice nez mohli v minulosti. Je skoda, ze spolecenskovedni specialiste vetsinou mohou jen s povzdechem prihlizet, pokud se nejedna o pravni triky. I to je pricinou soumraku novinarske profese, ktery nastava a o kterem jsem psal (kdo by cetl informace, ktere si podrobneji vyresersuje sam, kdo by cetl uvahy, ktere dnes za prumernym ctenarem az na vyjimky (tzv. obvykly Holub) analyticky zaostavaji?).

Jak pisi, nemam naprosto problem (naopak je vitam) s Vasimi liberalnimi analytickymi pristupy. Je to zcela bezna soutez ruznych pristupu (viz teorie her).

Pokud mate pravdu, probehne skvela transformace s uzasnymi a prospesnymi vysledky a rad vam dam za pravdu. V jinem pripade budu alespon pripraven.

Samozrejme PODLE VAS (to nepisete) by byl jiny zpusb k problemu PRO VAS prospesnejsi. Mne samozrejme vyhovuje muj pristup. Samozrejme si rad prectu Vas rozbor bod po bodu tak, jak navrhujete. Ovsem nevim, zda po sobe nechcete moc? :)

Koneckoncu v ramci svych prispevku jsem to, co zminujete, rozebral (konstatoval jsem nevyresenost rizik, neexistenci studii, ... nebudu se opakovat).
07. 05. 2008 | 01:41

Marty napsal(a):

prirodovedec: nejsem nejakym zvlast velky fanouskem planovane reformy zdravotnictvi. Ale jaksi tu neni prostor pro mou kritiku. Internetova diskuse ma rada silna a uderna temata. Stejne jako politicky boj. Diskuse se tedy vede o tunelu a ne o skutecnych problemech.
Momentalne na rozebirani bod po bodu skutecne nemam sil. Zrovna jsem dokoncil praci, jdu spat a za 5 hodin opet do prace ...
07. 05. 2008 | 01:48

Terry napsal(a):

to stejskal napsal(a):
"Napsal Petr Holub PR článek za účelem propěchu či na zakázku? Snaží se někoho manipulovat, přestože ví, že jedná nešestně?

Tuto tezi (kterou zde nadhodilo několik diskutjících včetně pana Terryho.."

Dovolil bych se ohradit proti tomu, že bych v některém příspěvku naznačoval "tezi", že pan Holub psal na něčí zakázku, případně, že by jednal nečestně ve snaze někoho manipulovat.
Jen jsem vyslovil - na základě 15 let "zkušeností" z fungování našeho parlamentu a chování ministrů vlád - svůj údiv nad tím, že očekává od českého politika typ jednání (čestné úmysly), které mě právě na základě chování velmi, velmi mnohých našich politiků a ministrů připadá dost nepravděpodobné. Nemám pocit, že zde jde někdo do politiky POUZE s čistým záměrem SLOUŽIT republice a nehleděl na osobní prospěch.
Já sám zakládal v podniku OF a čekal jsem "lidsky lepší garnituru" ve vedení státu, než byla ta svržená. Ovšem po tom, kdy jedním z prvních opatření nového"demokratického" parlamentu bylo podstatné zvýšení svých platů (s odvoláním na srovnání s platy poslanců ve SRN), jsem "vystřízlivěl". Ano, to bylo pro tuto zemi v té době opravdu to nejvíce prioritní. A chování politiků v době privatizace (a tehdy medializování nebylo zas tak časté), "boje" o obsazování lukrativních míst v dozorčích radách a představenstvech nejen pro sebe, ale i pro své rodinné příslušníky (aniž by nesli nějakou odpovědnost za případné krachy těchto společností), čachry s FNM, všechny průs.. (tunelování, krachy bank, pojišťoven.., arbitráže..) jsou důsledky nekompetentního, chybného (ať z blbosti či skrytého záměru) rozhodování našich politiků. Nedůstojné, lidsky nízké, arogantní, cynické, sprosté, vulgární chování našich "demokratických" politiků v současné době "vítězí" a trůní i na premiérském křesle.

"Ať jdou do prdele všichni."
07. 05. 2008 | 06:56

Boleslav D. napsal(a):

Podivejte se na http://umlaufoviny.com/www/...
Nejsou to zadni bolsevici, ale katolici...
07. 05. 2008 | 07:53

jaryn napsal(a):

Co cekat od ministra, jemuz zdravonickou reformu sponzorovaly farmaceuticke spolecnosti? Bude to skutecne reforma ve prospech pacientu?
07. 05. 2008 | 11:13

jepice napsal(a):

Marty, rozhodně si podrobný rozbor udělejte, budu vám fandit. Sama se na něco podobného chystám, ale nevím, kdy se mi zadaří, protože teď mám po většinu času přístup jen přes dost omezený prohlížeč, což mi znemožňuje stáhnout si a vložit, co potřebuju. Ale musíte bohužel počítat s tím, že to bude jen pro vás. Tady se s tím pravděpodobně nechytnete, protože představa, že reformnímu týmu na MZ nejde o nic jiného, než vyjít vstříc tunelářům, a že výsledek tomu bude odpovídat, je u většiny zdejších diskutérů zakořeněná tak hluboce, že nemáte šanci s tím hnout.
Rozhodně nemá smysl popírat, že v oblasti zdravotnictví se protínají různé zájmy a že se reformu pokoušejí ovlivnit různé skupiny a loby.
1. V první řadě je tu zájem běžného občana, který vzhledem k tomu, že po něm stát chce, aby povinně platil, chce mít záruky, že když onemocní, bude léčen včas a na slušné úrovni a nebude kvůli tomu muset drancovat úspory. Tento občan je ovšem taky volič, kterého je potřeba přesvědčit, že v jeho zájmu koná strana X, což se skutečnosti může podobat jen velmi volně anebo vůbec.
2. Je tu taky zájem státu, krajů a obcí jakožto vlastníků většiny zdravotnických zařízení, aby systém po provozní stránce fungoval bez toho, že by se do něj musely pumpovat další a další peníze z veřejných rozpočtů. Tady vidím vznik prvotního záměru reformního balíku.
3. Pak je tu koldokola hafo firem, které jsou živy z dodávek pro zdravotnictví, od obřích farmaceutických koncernů a výrobců špičkových diagnostických přístrojů až po posledního čičmundu, co se svou prádelnou přiživuje na okresní nemocnici díky tomu, že je tam bratránek jeho ženy ředitelem. Zatímco ty firmy, které se teprve chtějí pořádně etablovat anebo vylepšit své postavení, doufají, že by jim v tom reforma mohla přes nově vznikající anebo transformované subjekty prospět, ty doposud pohodlně uhnízděné /přes šéfy klinik a podobně/ mají naopak pocit ohrožení, protože cítí, že reforma jejich pohodičkou otřese a za bukem čekají čerství vlčáci, kteří jim jejich dosud pohodlně získávanou kořist nepřejí.
4. Další skupinou jsou pochopitelně zájemci o provozování nemocnic. To je docela zajímavá kategorie, protože mezi současné majitele lůžkových zařízení patří právě Chrenek a jeho kapitál, a o tom je právě diskutovaný pamflet. Koho překvapuje, že takový hráč má své kontakty na důležitých místech, je opravdu naivní, ostatně o totéž se zaručeně snaží i jeho protihráči. O těch dalších se moc nemluví.
5. No a pochopitelně jsou tu ti, co chtějí vstoupit do hry přes nově definované pojišťovny. Ani tady, stejně jako u dodavatelských firem a dosavadních či potencionálních majitelů nemocnic se nezdá, že by šlo o jednolitou nátlakovou skupinu. Spíš to taky vypadá na to, že lítý boj o teritoria se rozhořel dávno předtím, než se koalice vůbec začala dohadovat na detailech. O čem jiném koneckonců svědčí ona stať o tunelu za 220 miliard?
Protože pojišťovny podle předběžných pravidel, vyplývajících z věcného záměru zákona, mají mít právo ukousnout si svoje soustíčko z peněz, které jimi protečou, za podmínky, že pacienti budou léčeni v předepsaném rozsahu péče a v předepsaném termínu a že nemocnice budou fungovat v předepsané dostupnosti, je zřejmé, že si to budou muset zařídit na úkor zájmové skupiny pod bodem 3. Do té zahrnuju i její agenty v bílých pláštích.
Takže přírodovědec má samozřejmě pravdu, teorie her se tu určitě uplatní. My bychom se měli bavit o tom, zda jsou pravidla /v materiálech, které máme k dispozici/ nastavena tak, aby po reformě bylo dostatečně zaručeno to nejdůležitější, to jest, že zájmová skupina 1. - to jest pojištěnci a pacienti - bude ve hře o to, kde skončí její peníze, hrát roli spolurozhodčího, ne poškozeného.
Že za současných pravidel tahle skupina kontrolu zaručenou nemá, je víc než zřejmé.
07. 05. 2008 | 11:46

prirodovedec napsal(a):

jepice: Dekuji - naprosty souhlas.

jepice, Marty: Podivejte se na odkaz Boleslava D. - mozna si uz Ti "katolici" (odhad jen dle polozek menu) zacali delat vlastni analyzu bodu reformy, po ktere Marty volate?
07. 05. 2008 | 11:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane bezvando,

oslovil/a jste mne, odpovídám.

Tato informace je velmi zajímavá a za určitých okolností může být i alarmující. To je tak jediné, co si troufám k ní říci.

Nedokáži posoudit, nakolik jsou závěry činěné z Vámi zveřejněných faktů správné. Nevím, kdo je J. Skopalová (google mi v tomto ohledu nijak nepomohl) popř, není-li i ona (jako třeba pan Hroboň) v nějakém kontaktu s jinou, konkurenční skupinou ve zdravotnictví.

Ale i kdybych toto posoudit dokázal, nedokáži posoudit, zda-li by vstup (ovládnutí mi přijde silně nadnesené) KP do českého zdravotnictví přinesl takovou katastrofu, jak se tento text snaží naznačit.

Prostě to neumím. Nemám na to, abych to posoudil. Už opravdu nevím, jak jinak to říci.

Nicméně na tento text jsem speciálně upozornil kolegu Holuba a blogerku paní Hanu Brixi, která pracuje pro Mezinárodní zdravotnickou organizaci.

Nechtějte prosím po mne stanovisko, já ho na základě svých znalostí této problematiky neumím, a tudíž nemíním formulovat. Mohu jen zprostředkovávat, aby se tyto informace dostávaly k lidem, kteří tomu rozumějí.

Libor Stejskal
07. 05. 2008 | 12:16

jepice napsal(a):

K té řízené péči a příspěvku pana /paní/ bezvandy:
Projekt řízené péče se tu neobjevil zčistajasna a jak na zelené louce a už rozhodně ne v přímém vztahu ke snaze nějaké americké firmy zmocnit se českého zdravotnictví. V Česku se o tom mluví, a nejenom mluví, už minimálně deset let, viz http://www.zdrava-rodina.cz...
Uvažování pana Chrenka, kdyby takové zlaté vejce, o jakém se mluví v předmětu článku pana Holuba, prodal mýrnix dýrnix nějakým Američanům, by mi přišlo fakt zvláštní, nemyslíte?
Jsou tyto možnosti: Buď je to celé nesmysl, anebo to vejce není tak zlaté a Američani by naletěli. Pan Chrenek by se ovšem v tom případě dost nadřel, než by měl celý ten Karlštejn pod střechou a než by ho natřel.
07. 05. 2008 | 12:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Terry,

nemohu vyloučit, že jsem Váš první text v této debatě nesprávně interpretoval. Ale to myslím není to úplně podstatné.

Problém je někde jinde: Vy jste přesvědčen, že pan Holub zřejmě "žil někde jinde či je tak neskutečně naivní a myslí si, že by si ta zlodějská banda najednou mezi sebe 'pustila' někoho čestného, poctivého, spravedlivého, moudrého, neúplatného?"

Eo ipso se odmníváte, že lidé ve vedení státu vedou nekalé úmysly, zatímco Petr Holub a já jsme tak naivní, že věřímě na čestné úmysly ministrů a poslanců.

Jenomže podle mne takto ten problém nestojí.

Moc korumpuje, to je známé. Všude a vždy. Člověk nemusí být nutně gauner a mafián (či jen prospěchář nebo slaboch) a může jít (a dostat se) do vlády či sněmovny s velmi dobrými úmysly. A pak je ale potřeba neustále sledovat, zda-li se mut ty dobré úmysly nějak neodsunuly stranou (a někdy dokonce může člověk i s těmi nejlepšími úmysly páchat pěkná svinstva jen proto, že není schopen sebereflexe, že naslouchá jej jedné skupině lidí atd).

Lidé prostě nejsou jen čestní Mirkové Dušínové na straně jedné a gauneři na straně druhé. Obě tyto extrémní polohy máme v sobě všichni, ale zpravidla se pohybujeme někde v dost širokém spektru mezi nimi (někdy se zachováme jako kladní hrdinové, jindy jako gauneři. A neustále se to vyvíjí. Čím častěji se člověk zachová jako gauner, tím více k tomuto jednání inklinuje jako k normě). Prakticky nikdo není jen černý či jen bílý.

Píšete, že jste zakládal OF v podniku (také jsem v té době leccos zakládal). A dělal jsem to pro to, že jsem byl pevně přesvědčen o výhodách demokracie (ne jejím ideálním fungování) oproti totalitě. A věřím v ně stále.

Píšete "čekal jsem 'lidsky lepší garnituru' ve vedení státu, než byla ta svržená.

Nezlobte se, pane Terry ale to je podle mého názoru daleko naivnější než cokoliv, co vyčítáte panu Holubovi či mně (snad to bylo pochopitelné naivní očekávaní v roce 1990, dnes ale s odstupem víme, že něco takového je čirá Utopia - Thomas Moore by z nás měl radost).

Žádná taková garnitura tu na nás nečeká. Tou garniturou jsme my.

Co jsme udělali po tom založení různých OF, aby tu taková či "garnitura" vládla? Zpravidla nemnoho. Pak už jsme jen čekali, až nám někdo začne plnit naše sny o ideálním vládnutí. Nikdy nám je nikdo plnit nebude, pane Terry. Sny si musíme plnit sami.

A chceme-li si splnit sen o lepší politické reprezentaci tohoto státu, budeme pro to muset dělat podstatně podstatně více, než spílat politikům na webových diskusích a jednou za čtyři roky chodit (a někteří dokonce nechodit) k volbám.

Chyba není primárně v nich (v politicích, lobbistech atd). Chyba je v nás, v této společnosti, že jsme se kromě žehrání, spílání a hádání se na webech nenaučili bránit tomu, co nás štve. Popřípadě jít a dělat to jinak.

Jinde už to umějí o něco lépe. A funguje to.

Libor Stejskal
07. 05. 2008 | 12:49

prirodovedec napsal(a):

editor: Ac je to panu Terrymu. Dle mne je to jednoduche - ptejme se a dozadujme se odpovedi, dat cisel, faktu ... My to delame zde, ale chceme to i od nasi pate velmoci (ne servilnost, ale dotazy). Uz to dle mne staci.

Nevim, zda je to jeste aktualni, s ohledem, ze nakonec jste se zde otevrene vyjadril (kopiruji od V.H.):

Velice si cenim, ze zde neochvejne drzite editorskou pozici a vyjadrujete se velice precizne a rezervovane ke spekulacim a hajite sveho kolegu proti nasim napadum a nechavate nas "slusne" radit.

Nedivte se ale, ze se mnozi na Vas obraceji jako na autoritu ci spriznenou dusi nebo Vas jako ja provokuji, ale je to dle mne logicky dusledek Vaseho "prvomajoveho" vstupu do diskusi na obhajobu prava vedet a svobody volit, ktery nekterym velice zaimponoval a jine (napr. mne) treba provokoval k rozvijeni diskuse a hledani jeji hranice s vybrane argumentujicim partnerem.

Chapu, ze sve nazory na pravo ptat se (tam lekaru ci zde politiku :) ) a vedet jste vyjadril uz jinde a jste dle mne clovek konzistentni (zde obahjoba autora, tam obhajoba autorky), cili nemam problem si predstavit Vase nazory i na tuto oblast.

Nicmene drzet takovy prostor pro otevrenou diskusi a obdivuhodne nereagovat na radu vypadu povazuji za uctyhodne (proc bych ale mel byt prekvapen :)? ).
07. 05. 2008 | 13:00

stejskal napsal(a):

Naprostý souhlas s prvním odstavcem, pane přírodovědče.

To je naše práce a naši čtenáři, kteří nás nepřímo platí, po nás mají jednoznačně právo toto vyžadovat.

Ad zbytek: díky za květiny ;-)

Mohu-li něco dodat, mé vstupy do debaty pod blogem slečny Mihovičové, blogem Petra Holuba i profesora Hořejšího, mají prakticky stejného jmenovatele.

1. - ať může promluvit každý, kdo má co říci. Repliky vyzývající k mlčení a bagatelizující názor druhého jsou k ničemu.

2. - jsem dalek toho, aby si osoboval právo na rozhodování či jen prosazování svého "správného" názoru v případě plošného očkování i zdravotní reformy. Nejsou to mé obory, nerozumím jim vůbec (pak jsou některá témata, kterým nerozumím JEN PRAKTICKY vůbec, což mi dává určitou, byť minimální možnost o nich žvanit ;-)

Mějte se a ještě jednou díky.

Libor Stejskal

P.S. Ale stejně už to není tak zábavné, když jeden druhého nemůžeme ničím překvapit ;-)
07. 05. 2008 | 14:02

jepice napsal(a):

Přírodovědče,
mrkla jsem na ty umlaufoviny, kde jsou skutečně odkazy na návrhy zákonů. Ale kdepak se tam nachází ten slibovaný rozbor? V úvodním článku jsem našla akorát řadu perel, ze kterých uvádím ty nejvydařenější, dokládající úděsnou neinformovanost a na ní vystavěné bubáky na strašení těch, co jsou informovaní ještě méně /pokud si lze takovou kategorii vůbec představit/:

"Nyní jsme si všichni rovni, protože nemoc se léčí podle schválených postupů. Zdravotní zařízení se platí v bodovém systému: operace slepého střeva stojí tolik a tolik bodů ve všech nemocnicích a provádí se podle jednotného "technologického" postupu. Kdo to umí a má vhodné zařízení, ten se na podobnou léčbu může specializovat a tím i vydělávat. Body u Julínka zmizí a nemocnice dostanou peníze přímo....
...Špunt bude vytažený, vana prázdná a mnozí pojištěnci budou bez řádné péče stejně jako v USA. Rychlým tempem poroste skupina státních pojištěnců, kterou žádné zdravotní zařízení nebude chtít ošetřovat, protože na nich nevydělají....
...Stát neuspěl ve snaze dokázat, že machinace kolem bývalé IPB, kterých se dopustilo její někdejší vedení, byly trestným činem. V případě vytunelované soukromé zdravotní pojišťovny to bude ještě o něco horší. A navíc: pokud o pojištění přijdete, popřípadě vám jej anuluje šikovný právník z "vaší" pojištovny, pak máte například 20 let příspěvků ztraceno. Klidně se může stát, že skončíte s rakovinou na ulici a budete sdílet společný osud se státními pojištěnci a bezdomovci.
...Každý dobrák si může koupit si statut "univerzitní nemocnice" tím, že splní zákonem dané podmínky. Po vložení půl miliardy, zřízení akciovky a dalších náležitostech si může na titul "univerzitní nemocnice" sáhnout každý..."

Představa, že povinné zdravotní pojištění se dá nějak anulovat anebo že tam hrají roli roky, po které ho platíte, a z toho vyplývající dojem, že když jedna pojišťovna skončí, jiná vás s vašimi platbami nebude chtít převzít, anebo že nemocnice nebudou mít zájem, aby se u nich léčili pacientí, zaregistrovaní u těch velkých a nekrachujících pojišťoven, svědčí o tom, že si člověk, který něco takového napsal, návrhy zákonů buď vůbec nepřečetl, nebo je absolutně nepochopil, anebo schválně lže.

Pak je tam článek zvaný Hlavní rizika Julínkovy reformy, ale to až příště. Teď mi napadlo, jestli to snad nemá být ona analýza, ale to snad ne.
07. 05. 2008 | 14:04

Honza999 napsal(a):

Marty

"Nemocnice v USA osetri kazdeho a rozhodne ho pak nevyhodi bez milosti na ulici."

Asi máte pravdu. Polovinu pravdy.. Druhou polvinu pravdy jste nenapsal - na ulici Vás pak v USA vyhodí až exekutor, který přijde pro onu nemocnici vymáhat placení dluhu.
07. 05. 2008 | 14:13

jepice napsal(a):

Tak ještě k tomu odkazu /http://umlaufoviny.com/www/res_publica/reportaze/zdravotnictvi/
Tady to budu brát hezky po řadě: 1. "Zdravotní pojišťovny a fakultní nemocnice budou akciové společnosti. Akciová společnost není vhodná pro oblast zdravotnictví, neboť její majitelé neriskují vlastní majetek."
No, není to krásná ptakovinka na úvod? O vhodnosti toho, aby ze většiny nemocnic byly akciovky, se dá diskutovat, ale takhle?:-)
2. "Vyvážení zisku ze zdravotnictví. Zisk zdravotních pojišťoven bude nutně odčerpávat finance ze zdravotnictví: pro dividendy, bonusy, vysoké platy pro vedení a majitele. Tyto prostředky budou chybět pro další lékařskou péči." O tom se diskutovat dá, já se domnívám, že pojišťovny mohou být ziskové, aniž by lékařskou péči šidily, pokud ovšem budou mít nad sebou bič, a to kombinovaný - státní i konkurenční.
3. "Fakultní nemocnice budou firmy na tvorbu zisku". Blbost.
4. "Právní nejistota pro fakultní nemocnice. Garance vlády neprivatizovat fakultní nemocnice - po jejich převedení na akciové společnosti - nemá žádnou velkou váhu a vůbec nevylučuje možnost, že někdy v budoucnu fakultní nemocnice nezmění majitele." Jo, ale musela by s tím souhlasit i univerzita.
5. "Vznik vertikálních koncernů ve zdravotnictví. Reforma umožňuje, že stejné skupině vlastníků budou patřit jak zdravotní pojišťovny, tak i poskytovatelé zdravotní péče, tj. nemocnice, lékárny, ambulantní lékaře, laboratoře, distributorské firmy léčiv a zdravot. materiálu. To při liberalizované cenotvorbě a minimalizaci státních zásahů umožní maximalizovat zisk koncernových vlastníků, a také vytvoření monopolů na regionální, krajské příp. státní úrovni." Návrh zapovídá, aby stejná firma, která provozuje nějaké zdravotnické zařízení, dostala licenci zdravotní pojišťovny. Nicméně uznávám, že při známé kapitálové propletenosti je to opatření bezzubé, čili nějaký pokus o regionální monopol skutečně může vzniknout. Podmínkou ale bude spokojenost většiny pojištěnců, jinak jim začnou utíkat. A že by to konkurence nedokázala využít? Na to ovšem taky mohou být různé názory.
6. "Privátní pojišťovny budou ovládat veřejné fondy. Toto je považováno většinou zdravotních expertů za velmi riskantní krok, a proto drtivá většina evropských zemí tento krok vůbec neumožňuje, neboť se snižuje transparentnost nakládání s veřejnými prostředky. To jasně ukazují např. slovenské zkušenosti s reformou." No, já nevím. Budiž. Asi by měl autor uvést, jaké slovenské zkušenosti konkrétně má na mysli.
7. "Vyšší finanční spotřeba pro vlastní provoz privátních zdravotních pojišťoven. Platí to všude tam, kde se ve zdravotnictví privatizovalo, např. soukromé slovenské zdravotní pojišťovny vynaložily v roce 2006 na svou správu od 5,69 % do 9,13 % z objemu vybraného pojistného - naproti tomu státní zdravotní pojišťovny pouze 3,16 % a 3,37 %." Hovadina. Návrh omezuje náklady na provoz všech pojišťoven stejným procentem jako je to teď.
8. "Růst celkových výdajů na zdravotnictví. Švýcarsko, které je často dáváno Julínkovým týmem za příklad, má vysoké celkové výdaje na zdravotnictví - 11,5 % HDP, v USA dokonce cca 16 % - naproti tomu průměr EU, kde je základ zdravotnictví tvořen veřejnoprávními neziskovkami, je kolem 9,5 % HDP, pro srovnání - u nás v současnosti jen 7,2 %. Je jisté, že při výrazně privátním systému se výdaje podstatně zvýší." Podle autora je zřejmě nižší podíl zdravotnictví na HDP jasný ukazatel jeho kvality. Nenašel by se pak ideál například v Súdánu?
9. "Mnohem vyšší podíl spoluúčasti pojištěnců. Po reformě budeme postupně vydávat stále více peněz z vlastní kapsy. To jasně ukazují zkušenosti ze zemí, kde je zdravotnictví zprivatizováno. Například reforma na Slovensku zvýšila spoluúčast pacientů až o 128 % oproti roku 2002." Jo, fakt? Ale proč, a jakým jiným mechanismem se to může stát, než že si hodně lidí dobrovolně vybere typ pojištění s nižšími platbami, ale vyšší spoluúčastí?
10. "Postupné zvyšování podílu komerčního připojištění na úkor veřejně zdravotního pojištění. Existuje výrazné riziko do budoucna, že rozsah hrazené péče z veřejného zdravotního pojištění se bude snižovat. Tím se celý systém bude stále více převádět do soukromé sféry." Rozsah hrazené péče z veřejného pojištění bude dán zákonem. Samozřejmě může být přijat jiný zákon, ale k tomu se musí vytvořit v parlamentu aspoň ta stojednička. Automaticky to nepůjde.
07. 05. 2008 | 16:18

jepice napsal(a):

Pokračování:
11. "Nebudou finanční rezervy pojišťoven pro naše stáří. Kolem 80 % prostředků veřejného zdravotního pojištění spotřebovávají staří a chronicky nemocní občani. V důsledku stárnutí společnosti dojde v budoucnu k velkému finančnímu napětí. Proto by zdravotní pojišťovny měly vytvářet finanční rezervy na dopad stárnutí populace." Dneska zdravotní pojišťovny nějaké takové rezervy ze zákona vytvářejí a reforma to má změnit? To je mi novinka.
12 "Spleť pojistných plánů v rámci veřejného zdravotního pojištění. Každá pojišťovna bude moci nabízet prakticky libovolné množství pojistných plánů, které budou existovat ve variantě standardní výše úhrady a ve variantě s vyšší spoluúčastí. Zdravotních plánů se zvýšenou spoluúčastí, které budou levnější než plány standardní, budou nepochybně využívat mladí zdraví pojištěnci. Tím bude do systému veřejného zdravotního pojištění, založeného doposud na solidaritě mladých a zdravých se starými a nemocnými, odváděno méně pojistného. To bude znamenat méně peněz na péči o staré a chronicky nemocné občany, kteří spotřebovávají 80% prostředků veřejného zdravotního pojištění." Druhá věta, že půjde o libovolné množství pojistných plánů, je blbost. Pojišťovny budou muset žádat o akreditaci. A že by byly tak pitomé a samy se přiváděly do finančních potíží, když jejich povinností bude proplácení potřebné léčby, spadající do standardní péče, a to u všech pojištěnců, kteří nebudou mít pojištění se spoluúčastí? Tohle si budou muset obzvlášť pečlivě spočítat, o kolik vlastně sníží platby v plánu se spoluúčastí.
13 "Model "řízené péče" (Managed health care). Zdravotní pojišťovna "řídí" pacienta a své lékaře tak, aby zdravotní péče byla poskytnuta co nejlevněji nebo vůbec." Krásný doklad toho, že autor vychází ze všeho možného, pouze si nepřečetl návrh zákona. Jasně že jde o zlevnění, ale v mantinelech standardní péče, na kterou má prostě pacient nárok, i kdyby Chrenek na koze jezdil. Předpokládá se, že pojišťovny nasmlouvají péči s doktory, kteří jim nenafukují faktury mrtvými dušemi anebo neprovedenými výkony, a ti budou pacienty odesílat do smluvních nemocnic, kde bude méně pooperačních komplikací a méně zbytečných vyšetření. Což budou pojišťovny umět lépe rozlišovat po zavedení systému, zvaného DRG. /http://www.infomed.cz/ps/article.php?arid=114/ Ale to by asi bylo na autora moc komplikované.
14. "Zpochybnění svobodné volby lékaře a lékařské autonomie. Zdravotní pojišťovny nebudou mít povinnost nabízet plány standardní péče." To je lež jako věž, každá pojišťovna bude muset mít ze zákona alespoň jeden plán nabízející standardní rozsah péče. Pokud to bude v režimu ŘÍP, může pojištěnec, kterému to nevyhovuje, přejít k jiné pojišťovně, třeba k VZP, která bude mít kompletní rozsah pojistných plánů.
15. "Chybějící standardy zdravotní péče. Standardy zdravotní péče nebudou v Julínkově reformě zakotveny v zákoně. A co není v zákoně, to se nemusí dodržovat."
Další lež. Když bude v zákoně napsáno, že ze standardního zdravotního pojištění se hradí všechna lékařská péče kromě ondulace uší, pak vám sice na ORL naondulují uši jen za přímou úhradu, ale zato vám pojišťovna bude muset proplatit transplantaci jater.
16."Důkazní břemeno za špatnou péči ponese pacient. V případě nekvalifikovaného zákroku (technicky: spor o opodstatněnost či neopodstaněnost poskytnuté péče) ponese důkazní břemeno samotný pacient." Nejsem právník, ale jakpak je to dneska, když jde o civilní žalobu o náhradu škody? Že by reforma něco měnila, se mi nezdá.
17. "Stát přestane plnit svou veřejnoprávní funkci v oblasti zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví přestane postupně plnit veřejnoprávní funkci. Hlavní dohled nad zdravotnictvím se přesune na úřad pro dohled nad ZP. Tím bude prolomena další právní jistota zakotvena v Ústavě, totiž státem zajištěná kvalitní zdravotní péče pro všechny." Věta, že ministerstvo postupně přestane plnit veřejnoprávní funkci, je celkem pozoruhodná. Jakpak to? Stát bude dál plnit funkci zákonodárnou a kontrolní, jako např. právě tím vyjmenovaným úřadem, tak i účastí v orgánech institucí, které bude nadále vlastnit.
07. 05. 2008 | 16:20

prirodovedec napsal(a):

jepice: Opakuji sebe-citaci:

"mozna si uz Ti "katolici" (odhad jen dle polozek menu) zacali delat vlastni analyzu bodu reformy, po ktere Marty volate?"

Pokud si vsimnete - pouze jsem to otevrel, videl menu vlevo a napsal tento dotaz. Ne tvrzeni.

Marty propasl svoji sanci rozcupovat je :), protoze jste to udelala Vy, dekuji.

Cili zrejme to dle Vaseho rozboru tedy NENI ta analyza po ktere vola Marty. :) Skoda. :)
07. 05. 2008 | 19:48

jepice napsal(a):

Já si docela ráda počkám na Martyho, odteď jsem už zase jenom čtenářka a pisatelka krátkých, leč úderných glos.
Jestli bude něco k cupování, tak nejspíš až po neděli.:-)
07. 05. 2008 | 20:06

prirodovedec napsal(a):

jepice: Trosku jsem se na to zacal divat a rekl bych, ze reagujete ponekud zkratkovite :)? Nezda se Vam :)? Mozna k tem jejich a Vasim bodum neco prihodim, aby rec nestala :). V principu za radu Vasich soudu mam chut napsat: Proc? :)

Ale stale nerokam, ze je to ta Martym zadana analyza.

Co rikate na ostatni tam zverejnene materialy, prosle jste si vse? Napr. clanek prof. Hampla?

Co prezentace ministra - neni kouzelna? :)

Mne se ten www odkaz libi, cim dal vice tim, ze nabizi dalsi zdroje.
07. 05. 2008 | 23:03

jepice napsal(a):

Když něco dodáte, přírodovědče, budu jen ráda. Moje reakce jsou určitě zkratkovité, jinak jsem to ani nemyslela, takže klidně můžeme některé body rozvést, když tam dáte to své Proč.
Na profesora Hampla si takhle vyjet nedovolím.:) Ostatně už o tom byla řeč, že problém FN je bod, u kterého si myslím, že by ministerstvo mělo ustoupit.
Věcí, které se mi nezdají, je hodně. Jenže se pořád dokolečka mluví o těch, které podle mne nejsou příliš podstatné, a to se ještě většinou střílí vedle, anebo se to odehrává v rovině Julínek-Šulínek.
07. 05. 2008 | 23:43

jepice napsal(a):

Jo a Martym zadaná analýza by se přece měla týkat toho tunelářského pamfletu, kolem kterého se to tu začalo točit. K tomu se teď nedostanu, tak aspoň doufám, že něco sepíše sám Marty.
07. 05. 2008 | 23:50

prirodovedec napsal(a):

jepice: Jak asi vite rad chytam za slovo. I ted Vas (to je predbezna palba :) ):

Marty v 07.05.2008 01:12:23 napsal: "Misto debaty o tunelech by bylo mnohem prospesnejsi proste vzit tu reformu a pekne bod po bodu si rict, to je dobre, to se da zlepsit, to je blbost ... ale to bych chtel asi moc."

Ze byste nebyla zcela presna :) v: "Jo a Martym zadaná analýza by se přece měla týkat toho tunelářského pamfletu, "?
08. 05. 2008 | 00:53

prirodovedec napsal(a):

jepice: 1. Ne akciovky: Dle Vas ptakovina na uvod. PROC? CO SE VAM NELIBI NA: "její majitelé neriskují vlastní majetek." Autori totiz dle mne takto implicitne argumentuji tim, ze ten, kdo ruci za dusledky sveho podnikani celym svym majetkem, chova se zodpovedneji (riskuje mene), coz u aktivit tohoto typu je povazovano za prednost (analogie investicniho chovani penzijnich fondu).

I ja jsem drive nekde uvedl, ze dusledky chyb podnikani ve zdravotnictvi by podnikajici meli nest plne (rucit ocelarnami :) a vilou :)) ). Pokud by kvuli tomu nepodnikali, nevidim v tom problem.

Co vy na to? V cem je ted chyba? :)
08. 05. 2008 | 01:03

Terry napsal(a):

Pane Stejskale,
uznávám, že jsem měl po listopadu NAIVNĚ velká očekávání.
Předně jsem před listopadem nečekal, že po těch všech změnách v Polsku, glasnosti v SSSR, rozpadající se Varšavské smlouvě a nezvratném trendu ke sjednocení obou německých států bude něco takového možného i u nás. Ještě na jaře 1989 VB velmi tvrdě zasáhla a socialistický parlament přijal tzv. pendrekový zákon, takže jsem spíše viděl ČSSR jako poslední poststalinskou výjimku mezi k demokracii nastupujícími východními státy. Ale když se to u nás "spustilo", tak jsem chtěl být té historické změny účasten. Sám jsem byl překvapen, že StB a milice pro mě nepochopitelně nezasahovaly; nakolik to vše bylo v jejich režii (a my NAIVNÍ = studenti na školách a my ve fabrikách - jsme jen hráli Kašparky v té "revoluci" - dá se to vůbec revolucí nazvat? - vedené kýmsi kamsi do "sametova") se možná jednou ukáže.

Pro mě takovým prvním "vystřízlivěním" bylo jedno z prvních rozhodnutí nového "demokratického" parlamentu zvýšit si platy (a srovnávali své platy s platy poslanců v Německu); aniž by se na naší ekonomice (a ta se ani vzdáleně nepodobala ekonomice v Německu!) cokoliv změnilo, to bylo pro tehdejší (už demokratické) poslance to absolutně PRIORITNÍ. A pak už jen následovala další moje "střízlivění": vyrabování ekonomiky "skvělou" privatizací (státy, které přes páně profesorovo naléhání na jeho "model" nepřistoupily - Slovinsko, některé pobaltské státy - neprošly takovou katarzí a ekonomickou a morální devastací a nás, jako stát s nejlepšími ekonomickými předpoklady, předstihly; ekonom Klaus se do světové ekonomiky nesmrtelně zapsal výrazem "tunelování"), u osob "dosazovaných" do nejvyšších funkcí se projevovala nekompetentnost, spojená s neskrývanou hrabivostí (po pár letech v politice "dokáže" politik dostatečně, navěky hmotně zajistit svou rodinu), nepostižitelné a netrestatelné skutky škodící státu, záměrná vytvořená impotence státu vůči těm, kdo pohrdají zákony a právem, zločinci ve státním aparátu a v justici..

Jistě by to chtělo nápravu, ale popravdě mě nenapadá žádná demokratická metoda, jak tyto škůdce vystrnadit: volební systém dává možnost volby strany, ovšem přední pozice na stranických kandidátkách jsou obsazeny povětšině stejnou garniturou, navíc všechny naše dlouhodobé parlamentní demokratické strany (tedy kromě komunistů) mají "díky" podílu na moci větší či menší škraloupy a kauzy; žádná není "čistá". Takže volba je jen mezi větším či menším zlem, ne obrat k dobru. A nejít k volbám je - vzhledem k stranické a volební disciplíně komunistů - rovno dát hlas jim; někdy mě připadá, že ostatní parlamentní strany počítají s tím, že velká část voličů nechce dát hlas komunistům, a proto se "klidně" mohou chovat nemravně.
Bohužel si neuvědomují, že pro mladé voliče (prvovoliče) je rok 1989 dávnou minulostí, srpen 1968 jim nic neříká a Únor 1948 je tak daleko jako husitské války; pokud budou tito mladí, nezatížení jako my totalitní zkušeností, OBJEKTIVNĚ posuzovat SOUČASNÉ (zdůrazňuji SOUČASNÉ "polistopadové") chování parlamentních politických stran, tak jim MUSÍ (a je pro mě strašné, že to musím konstatovat) vyjít KSČM jako nejčestnější a nejslušnější strana, zvláště po tom, co se neskrývané hulvátství, sprostota a vulgarita prosadila až do nejvyšších státních pozic.
Vím, že je v těchto řádcích hodně zklamání a pesimizmu z vývoje (mj. někde jsem četl, že pesimista je jen správně informovaný optimista).
Podle statistik mě čeká jen 13 let života. Někdy mám pocit, že mě mladí mohou závidět; oni v tom morálním a ekonomickém marasmu prožijí podstatně delší čas a jediné, co jim politici nabídnou, je dále finančně hradit veškeré průsery. Státním znakem bude vztyčený prostředník.
08. 05. 2008 | 01:04

prirodovedec napsal(a):

2. Oni: Vyvážení zisku ze zdravotnictví. Vy: O tom se diskutovat dá. Ja: To se ma predevsim modelovat.

3. Oni: "Fakultní nemocnice budou firmy na tvorbu zisku". Vy: Blbost. Ja: Vase stanovisko jeste vetsi blbost :). Zduvodneni meho nazoru podrobnejsi nez Vase :): Viz Hampl.

4. "Právní nejistota pro fakultní nemocnice. Garance vlády neprivatizovat fakultní nemocnice - po jejich převedení na akciové společnosti - nemá žádnou velkou váhu a vůbec nevylučuje možnost, že někdy v budoucnu fakultní nemocnice nezmění majitele." Jo, ale musela by s tím souhlasit i univerzita.

Presneji: Nemocnice mohou zadat a dostat 34% akci. Mohou tedy blokovat prodej akcii statu, protoze to zada souhlas 66.6666% akcionaru. Otazkou jsou kompetence dozorci rady a predstavenstva v nemocnici, kde jsou zastupci unoverzity v mensine. Proc to neni naopak? 2/3 univerzite? Nebo 100%?
08. 05. 2008 | 01:24

jepice napsal(a):

No tak přece: ta ptákovinka je v té formulaci. Není tam to slůvko celý, ani osobní.
Kromě toho v podnikání, pokud jde o takovéhle objemy, nelze ručit celým osobním majetkem, pokud jste příčetný.
08. 05. 2008 | 08:40

Stan napsal(a):

přírodovědec, jepice: Fakulty musí mít minoritu, aby mohly být v hlasování o běžném provozu přehlasovány státními úředníky. Dál se pojede cestou outsourcingu, tzn. předání nejdříve pomocných činností a poté i hlavní činnosti soukromým firmám. Univerzitní nemocnice budou potom jenom takovými slupkami, vlastníky a údržbáři nemovitého majetku. Stejný postup se přece již použil u VaKů, ČSD, nemocnic ve vlastnictví krajů. Já nechápu vaši diskusi, když je to jenom použití stejného, již několikrát provedeného modelu na fakultní nemocnice a zdravotní pojišťovny. Na tom není nic náhodného, to nejsou žádné strategické hry, to je promyšlený dlouhodobě připravovaný tunel, zločinné spolčení, jehož konečným důsledkem bude totálně zmonopolizovaná a nesvobodná společnost. Nazrál čas na velkou českou smirkovou revoluci.
08. 05. 2008 | 08:43

prirodovedec napsal(a):

jepice: S formulaci samozrejme mate pravdu a chytat za slovo musime, kdyz od druhych zadame preciznost.

Samozrejme, v takovem podnikani, jste-li pricetny, do takoveho rizika nepujdete :).

Je ovsem otazka, co byste volila jako pricetny (medialne nezblbnuty) pacient, lekar, ... kdybyste mela podobnou svobodu volby, zda byste sverila takovy dulezity system takovym podnikajicim s takovou minimalizaci jejich rizika. :)

Stan, jepice: Dekuji Stane, "kolego z vesnice", jsem rad, ze jste jako prvni doplnil muj (nejen recnicky) dotaz. Pred zcela nezamernou prestsvkou. Vase odpoved mi umoznuje navazat zpetnym odkazem, ze jste tak i mozna okomentoval body 2, 3. :)

jepice: 5. Zapovidani ano. Kapitalova provazanost: Je otazkou, jak dalece lze zakonne vlastnit vertiklani struktury zpusobem, ktery je popsan v konkretnich bodech pamfletu o V.H. (viz ta konkretni cast), kdy se jedna o zdanlive ruzne organizace a ruzne lidi, kteri vystupuji pak v jinych organizacich spolecne.

Je to to, co jste mela na mysli diskusi o te provazanosti?
08. 05. 2008 | 11:25

prirodovedec napsal(a):

jepice: 6. Budiz, tez ja budiz a konkretno, at zde je uvedeno. Hledejme:

http://www.cbw.cz/cz/kdyz-l...

http://www.umlaufoviny.com/...

To se Vam nelibi, ale co formulace: "Jasným varováním by nám mělo být i Slovensko, kde zpackanou privatizaci zdravotních pojišťoven, při níž minulá vláda ‚zapomněla‘ omezit nakládání s jejich zisky, současná vláda krkolomně napravovala novým zákonem, aby peníze ve velké míře ze systému zdravotní péče neunikaly. Za to Slovensku hrozí arbitrážní procesy s privátními pojišťovnami, kterým se to pochopitelně nelíbí. Živelnost a nedomyšlenost neoliberální slovenské reformy dokládá fakt, že privatizace zdravotnictví umožnila mimo jiné i vlastnická propojení mezi poskytovateli zdravotní péče a majiteli zdravotních pojišťoven. To vytváří paradoxní situaci, kdy jeden a týž soukromý majitel poskytuje a současně i hradí zdravotní péči, což umožňuje ještě více finančně vysávat systém zdravotnictví. Umožníme vznik koncernů, kdy jedna osoba může současně vlastnit pojišťovny, lékárny, nemocnice a ordinace bez zákonného omezení. Předseda zdravotního výboru slovenského parlamentu Viliam Novotný přiznává jako velkou chybu při zavádění slovenské reformy také špatnou komunikaci s veřejností. A v Čechách si o komunikaci mezi vládou a veřejností můžeme jen nechat zdát. Vláda, jejíž ministři skoro vůbec nechodí do parlamentu na interpelace, prakticky už nekomunikuje s nikým kromě svých politických soukmenovců. Přitom politické riziko, že Julínkova reforma nakonec dopadne podobně jako na Slovensku, tedy arbitrážemi na ochranu investic, je značně velké."
08. 05. 2008 | 12:10

eda napsal(a):

to přírodovědec:
Obdivuji Vaši vytrvalost a trpělivost při obhajování něčeho co již dnes každý soudný člověk vidí. Jsou mezi námi i tací, kteří mají svou pravdu nebo spíše zbožná přání a pochybuji, že jim je někdo dokáže vymluvit viz. jepice, která tvrdí věci, které v nových Julínkových zákonech nejsou. Např. procenta, která ZP použije na svůj provoz, standardy zdravotní péče a prosím nepleťme si to se standardním zdravotním pojištěním - to jsou 2 právně naprosto odlišné věci apod.. No a ta absolutní demagogie o HDP a kvalitě péče. Procenta HDP určují náklady na péči a např. novorozenecká úmrtnost je ukazatelem kvality péče. Takže srovnávejme srovnatelné. USA vydává cca 16% HDP na zdravotnictví a novorozenecká úmrtnost činí něco kolem 6 promile, v ČR dáváme na zdravotnictví cca 7% a novorozenecká úmrtnost je cca 2 promile. To srovnání mimo jiné i vystihuje efektivitu zdravotního systému- jak kvalitní péči jsme schopni poskytnout za jaké náklady.
Všem přeji hezký den.
08. 05. 2008 | 13:00

jepice napsal(a):

Přírodovědec:
Ráno jsem už něco napsala, ale nepropasírovala jsem to sem přes ty zatracené kódy.
Tak to zkusím znova:
2. Modelovat? No, proč ne. Jenže v inkriminovaném textu jde podle mne spíš o princip, tedy o otázku, jestli je to přípustné. A to je na diskusi.
3. Proti tomu, co říkají rektoři, nic nenamítám. Jenže na rozdíl od autora umlaufovin si myslím, že když se podle pravidel bude případný zisk stejně vracet do nemocnice anebo vrážet do rezerv, těžko si lze představit, že jeho tvorba bude pro představenstvo prioritní. Kromě toho bude nějaký statut a jeho zásady budou předmětem smlouvy.
4. Totéž co u trojky. Jsem pro to, aby hlavní kompetence měla univerzita.
5. Tou kapitálovou provázaností jsem myslela jednak spleť nejrůznějších dceřinných společností, a taky to, že někdy se firmy přes nejrůznější finty vlastní navzájem, a přitom se tváří, že se neznají. Ale to je oblast, kde jsem úplný blbec, tak se do konkrétních rozborů nechci pouštět. Jen mi připadalo, že formulace použřité v návrhu zákona nezabrání vzniku majetkové provázanosti pojišťoven a nemocnic, jenže nevím, jestli se to vůbec nějak dá omezit. Takže tady souhlasím s výhradami kritiků, jen nevím, jestli je to opravdu tak nebezbečné. Tedy z hlediska pacienta a pojištěnce.
6. S tím Slovenskem je to tak, že se na jejich reformu každý odvolává, zastánci i odpůrci té naší, a nikdo neudělal srovnání, co má být stejné, co má být podobné a jen se to bude lišit v tom a v tom, a co bude úplně jiné. Natož aby si někdo dal práci, aby zjistil skutečné klady a zápory slovenské praxe, a skutečný důvod, proč se něco měnilo. Tedy já aspoň jsem nic takového nečetla, a od kritiků už vůbec nic, co by se tomu aspoň blížilo. Takže když je řeč o Slovensku, krčím rameny a říkám budiž, ale uveďte konkrétní věci, které na Slovensku selhaly a způsobily problémy. Pokud se těmi problémy nemyslí, že Slovensko má na krku arbitráže, protože politickým /možná populisticky motivovaným/ rozhodnutím podrazilo investory, a že nás čeká totéž, až vládu sestaví levice.
Taky připomínám, že v návrhu našeho zákona o zdravotních pojišťovnách je nakládání se ziskem omezeno, takže jestli to celé bude fungovat, může to zákonné omezení případná levicová vláda pouze prolongovat a nemusí riskovat arbitráže.
Komunikace nejspíš mizerná je, nicméně se proslýchá, že opozice byla vyzvána, aby vyslala své zástupce k jednání u kulatého stolu o stěžejních otázkách reformy zdravotnictví, ale ta to odmítla. Kromě toho se z opozičních poslaneckých lavic většinou ozývají věty, které jakoby by byly opsány z těchto diskusí.:-)
08. 05. 2008 | 13:38

jepice napsal(a):

Edo:
Cituji z věcného návrhu zákona:
"Zákon bude regulovat maximální procentuální výši z celkového pojistného, kterou může zdravotní pojišťovna použít na úhradu provozních nákladů (dále jen „limit provozních nákladů). Prováděcím předpisem bude stanoveno, které účetní položky se zahrnují do limitu provozních nákladů. Všechny náklady zdravotní pojišťovny na získání nových pojištěnců musejí být zahrnuty do provozních nákladů zdravotní pojišťovny daného roku a nesmějí být rozděleny do dalších let."
Toliko k procentu na provoz pojišťoven.
A ještě citace k péči hrazené ze standardního pojištění:
"Stejně jako ve stávající úpravě bude zachován výčet nehrazených zdravotních služeb v příloze zákona. V něm budou vyjmenovány zdravotní služby, které sice splňují podmínky stanovené obecnou definicí, ale přesto hrazeny nebudou. Obecná definice bude dále v některých specifických oblastech, kde je to odůvodněné (např. preventivní zdravotní služby) konkretizována pozitivním výčtem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Pozitivně bude stanovena též úhrada léčivých přípravků, potravin pro zvláštní lékařské účely a zdravotnických prostředků."
Což v praxi znamená, že stejně jako dnes bude z veřejného zdravotního pojištění hrazena lékařské péče, u které existují odůvodněné předpoklady, že je účinná, která je přiměřená zdravotnímu stavu pacienta a účelu, kterého má být jejím poskytnutím dosaženo. Kromě toho se předpokládá, že tato péče bude při srovnatelném výsledku poskytnuta ekonomicky nejméně náročným způsobem, nestanoví-li zákon jinak.

K tomu srovnání podle procentuálního podílu na HDP: Chtěla jsem jen upozornit na to, že to je ukazatel nedostatečný a ošidný.
08. 05. 2008 | 14:08

tata napsal(a):

jepice mužu myt dotaz proč by nemohl podnikatel ručit svym osobním majetkem, když vytuneluje podnik převede na rodinu tak to je spravné,jak sem mněl možnost se bavit v zahraničí tak tam je běžne když zkrachuje příde o vše
08. 05. 2008 | 16:33

jepice napsal(a):

Proč by podnikatel nemohl ručit celým majetkem? To nevím. Podle mne může. Když chce, tak klidně.
08. 05. 2008 | 17:02

tata napsal(a):

jepice napsal(a):
No tak přece: ta ptákovinka je v té formulaci. Není tam to slůvko celý, ani osobní.
Kromě toho v podnikání, pokud jde o takovéhle objemy, nelze ručit celým osobním majetkem, pokud jste příčetný...... proto sem se psal podle mně by to mněla byt povinost samozřejmně majketkem co získal podnikaním.
08. 05. 2008 | 18:31

eda napsal(a):

to jepice:
Věcný návrh zákona není totéž co paragrafované znění zákona. V praxi bude platit to druhé jmenované a proto se bavme o tom, co je již v paragrafovaném znění. A právě v tomto znění nejsou explicitně určena procenta na provoz ZP. A co se týká těch standardů neboli věcných dávek tak tam je to řešeno velmi šalamounsky. Máte nárok na "vše" kromě toho, co je v přílohách. Není zde ovšem explicitně napsáno, že toto "vše" bude plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. A pokud se podíváte na Sickness Fund Act neboli zákon o zdravotním pojištění v Nizozemí tak tam máte paragraf, kde jsou definovány standardy velmi detailně a Vy jako občan víte přesně jakou péči a v jakém rozsahu máte hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.
08. 05. 2008 | 20:52

prirodovedec napsal(a):

eden: Trpelivost dosla. Uz tu koncime.

jepice: Prilis rezolutni, ale chapu.

7. Vyšší finanční spotřeba pro vlastní provoz privátních zdravotních pojišťoven. Hovadina.Návrh omezuje náklady na provoz všech pojišťoven stejným procentem jako je to teď.
pojišťovna použít na úhradu provozních nákladů (dále jen „limit provozních nákladů). Prováděcím předpisem bude stanoveno, které účetní položky se zahrnují do limitu provozních nákladů.

OK - Dotaz: Lze manipulovat s predpisem a nezahrnout nektere dnesni polozky?

8. "Růst celkových výdajů na zdravotnictví. Je jisté, že při výrazně privátním systému se výdaje podstatně zvýší." Podle autora je zřejmě nižší podíl zdravotnictví na HDP jasný ukazatel jeho kvality. Nenašel by se pak ideál například v Súdánu?

Viz eda. Samozrejme nepresne napsano. Misto slova Hovadina bylo mozne napsat: Vyssi procento vydaju pri srovnatelnych vysledcich pece.
Ale ten Sudan dobry. :)

9. "Mnohem vyšší podíl spoluúčasti pojištěnců. To jasně ukazují zkušenosti ze zemí, kde je zdravotnictví zprivatizováno. Například reforma na Slovensku zvýšila spoluúčast pacientů až o 128 % oproti roku 2002." Jo, fakt? Ale proč, a jakým jiným mechanismem se to může stát, než že si hodně lidí dobrovolně vybere typ pojištění s nižšími platbami, ale vyšší spoluúčastí?

Riziko vyssi spoluucasti. Da se moznost, neda se varovani. Vsak home credit je take popularni, ne? :) Je cilem, aby se umoznilo spekulovat pod rouskou svobody pro rozhodovani neznalych/neinformovanych a trosku ty "koreny" obrat?

10. "Postupné zvyšování podílu komerčního připojištění na úkor veřejně zdravotního pojištění. Existuje výrazné riziko do budoucna, že rozsah hrazené péče z veřejného zdravotního pojištění se bude snižovat." Rozsah hrazené péče z veřejného pojištění bude dán zákonem.

Cili riziko ale existuje :), ne?

11. "Nebudou finanční rezervy pojišťoven pro naše stáří. Kolem 80 % prostředků veřejného zdravotního pojištění spotřebovávají staří a chronicky nemocní občani. V důsledku stárnutí společnosti dojde v budoucnu k velkému finančnímu napětí. Proto by zdravotní pojišťovny měly vytvářet finanční rezervy na dopad stárnutí populace." Dneska zdravotní pojišťovny nějaké takové rezervy ze zákona vytvářejí a reforma to má změnit? To je mi novinka.

Pry tam nejaka rezerva/prebytek je a tu nam rozdaji :)?

12 "Spleť pojistných plánů v rámci veřejného zdravotního pojištění. Každá pojišťovna bude moci nabízet prakticky libovolné množství pojistných plánů, které budou existovat ve variantě standardní výše úhrady a ve variantě s vyšší spoluúčastí. Zdravotních plánů se zvýšenou spoluúčastí, které budou levnější než plány standardní, budou nepochybně využívat mladí zdraví pojištěnci. Tím bude do systému veřejného zdravotního pojištění, založeného doposud na solidaritě mladých a zdravých se starými a nemocnými, odváděno méně pojistného. To bude znamenat méně peněz na péči o staré a chronicky nemocné občany, kteří spotřebovávají 80% prostředků veřejného zdravotního pojištění." Druhá věta, že půjde o libovolné množství pojistných plánů, je blbost. Pojišťovny budou muset žádat o akreditaci. A že by byly tak pitomé a samy se přiváděly do finančních potíží, ...

Ze by se hypotecni banky byly tak pitome a mohly se samy dostat do potizi ... :)
08. 05. 2008 | 20:53

prirodovedec napsal(a):

13 "Model "řízené péče" (Managed health care). Zdravotní pojišťovna "řídí" pacienta a své lékaře tak, aby zdravotní péče byla poskytnuta co nejlevněji nebo vůbec." Krásný doklad toho, že autor vychází ze všeho možného, pouze si nepřečetl návrh zákona. Jasně že jde o zlevnění, ale v mantinelech standardní péče, na kterou má prostě pacient nárok, i kdyby Chrenek na koze jezdil. Předpokládá se, že pojišťovny nasmlouvají péči s doktory, kteří jim nenafukují faktury mrtvými dušemi anebo neprovedenými výkony, a ti budou pacienty odesílat do smluvních nemocnic, kde bude méně pooperačních komplikací a méně zbytečných vyšetření. Což budou pojišťovny umět lépe rozlišovat po zavedení systému, zvaného DRG. /http://www.infomed.cz/ps/article.php?arid=114/

No ono to ale svobodu trosku omezi a je to trosku ten USA model, ze? Ale umysly a plany jsou jiste dobre a cena nebude rozhodujicim faktorem (v CR). :) Standard urci kdo a jak?

14. "Zpochybnění svobodné volby lékaře a lékařské autonomie. Zdravotní pojišťovny nebudou mít povinnost nabízet plány standardní péče." To je lež jako věž, každá pojišťovna bude muset mít ze zákona alespoň jeden plán nabízející standardní rozsah péče. Pokud to bude v režimu ŘÍP, může pojištěnec, kterému to nevyhovuje, přejít k jiné pojišťovně, třeba k VZP, která bude mít kompletní rozsah pojistných plánů.

To zni dobre. Presny odkaz? A ta svobodna volba lekare v ramci RIP bude mozna :)?

15. "Chybějící standardy zdravotní péče. Standardy zdravotní péče nebudou v Julínkově reformě zakotveny v zákoně. A co není v zákoně, to se nemusí dodržovat."

Další lež. Když bude v zákoně napsáno, že ze standardního zdravotního pojištění se hradí všechna lékařská péče kromě ondulace uší, pak vám sice na ORL naondulují uši jen za přímou úhradu, ale zato vám pojišťovna bude muset proplatit transplantaci jater.

A to tam bude v zakone?

16."Důkazní břemeno za špatnou péči ponese pacient. V případě nekvalifikovaného zákroku (technicky: spor o opodstatněnost či neopodstaněnost poskytnuté péče) ponese důkazní břemeno samotný pacient." Nejsem právník, ale jakpak je to dneska, když jde o civilní žalobu o náhradu škody? Že by reforma něco měnila, se mi nezdá.

OK, neumim odpovedet. Ptam se ma dnes pacient vetsi podporu?

17. "Stát přestane plnit svou veřejnoprávní funkci v oblasti zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví přestane postupně plnit veřejnoprávní funkci. Hlavní dohled nad zdravotnictvím se přesune na úřad pro dohled nad ZP. Tím bude prolomena další právní jistota zakotvena v Ústavě, totiž státem zajištěná kvalitní zdravotní péče pro všechny." Věta, že ministerstvo postupně přestane plnit veřejnoprávní funkci, je celkem pozoruhodná. Jakpak to? Stát bude dál plnit funkci zákonodárnou a kontrolní, jako např. právě tím vyjmenovaným úřadem, tak i účastí v orgánech institucí, které bude nadále vlastnit.

A tent stat?
08. 05. 2008 | 20:54

eda napsal(a):

Ještě pár slov k uvedené ztrátě lékařské autonomie v systému řízené péče.
1.)lékař je bonifikován za to, že na pacientovi ušetří. ZP mu stanoví určitý limit na určité výkony na určitou dobu, pokud lékař udělá více výkonů - strhne mu to ZP z platu, pokud limit nevyčerpá, dostává finanční bonus.To je realita amerických lékařů.
2.)v novém paragrafovaném znění o veřejném zdravotním pojištění je paragraf, kde si ZP vyhrazuje právno předem určitá vyšetření schvalovat. V praxi bude znamenat, že lékař pacientovi doporučí určité vyšetření a pacient půjde na ZP, aby mu to schválila.
Toto lze považovat za velmi citelný zásah do lékařské autonomie nehledě na pacienta, který bude vědět, že když na něm lékař ušetří - bude bonifikován!!!
08. 05. 2008 | 21:19

Spekulant napsal(a):

Něvěrohodný Kaiser Permanente viz http://vulgo.net/index.php?...

Novináři tedy nemohou spekulovat, škoda.
08. 05. 2008 | 22:57

jepice napsal(a):

Přírodovědec:
Tak ještě telegraficky dovětky k jednotlivým bodům:
7. Nemám ponětí. Stejně ale bude limit vyjádřený procentem.
8. Slovo hovadina jste tu použil vy. Vaše formulace je lepší, ale i tak: je ten výrok pravdivý? Skutečně se zvýší výdaje při srovnatelné péči? Máte na podporu toho tvrzení nějaké analýzy? Vymodelované?
9. Nejde zvýšení spoluúčasti v jiných zemích na konto opatření, která se u nás nechystají? Já to nevím. Jen neberu automaticky takové tvrzení bez rozboru, který by ukázal, že na Slovensku se spoluúčast zvýšila proto, že přijali zákon, obdobný některému Julínkovu návrhu.
Jinak souhlasím, že lidi si nechají nabulíkovat hodně, když na ně někdo vybalí úžasné výhody.
10. Takové riziko existuje bez ohledu na to, jestli tahle reforma projde anebo ne.
11. Nikdy jsem neslyšela, že by dnešní pojišťovny vytvářely rezervy proto, aby byly připraveny na stárnutí populace.
13. Zdá se, že reforma je jediný způsob, jak donutit pojišťovny a nemocnice, aby konečně standardy vytvořily a pracovaly s nimi. O tom je ten systém DRG. Něco jiného je standardní rozsah péče hrazené z pojištění, ten bude vymezen v zákoně, a to negativně.
14. O tom, že každá pojišťovna musí nabízet aspoň jeden plán se standardním rozsahem péče hrazené z pojištění, se píše v návrhu zákona, viz umlaufoviny. Kdo si vybere ŘÍP, bude mít volbu lékaře omezenou.
15. Tady se právní úprava moc nemění, podobně je to i dnes.
16. V civilním právu podle mne vždycky nese důkazní břemeno žalobce. Pochybuju, že jsou tam nějaké výjimky. Jestli má pacient podporu v nějakém Svazu pacientů nebo tak podobně vám nepovím, nemám v tomhle ohledu žádné zkušenosti. Ale pochybuju, že by reforma něco měnila, kromě toho, že chce specifikovat některá nová práva pojištěnce. Na konto téhle novoty možná opravdu bude víc žalob. Dnes nikdo nežaluje pojišťovnu, že utrpěl proto, že to má do nemocnice daleko.:-)
17.???
08. 05. 2008 | 23:59

jepice napsal(a):

Eda:
Nezlobte se, já paragrafové znění neznám ani u jednoho z těch reformních zákonů. Máte odkaz?
09. 05. 2008 | 00:12

prirodovedec napsal(a):

jepice: 7. OK,
8. Urcite ja? Viz Vy 07.05.2008 16:18:42, WHO: USA versus jini? Nemeli by mit navrhovatele rozbory a modely, ze se nezvysi? Ne ja?
9. Ja uvadel - vyssi riziko. OK
10. OK
11. Jiste. Ale existuji? :)
13. Zda se ... Mozna by stacilo i vyhrozovat reformou ... :)
14. OK
15. OK
16. OK
17. A ten stat?
09. 05. 2008 | 00:16

jepice napsal(a):

K té osmičce: Slovo hovadina jsem určitě použila, ale myslím, že jinde. Navrhovatelé by měli mít rozbory a modely. Pokud jdou modely udělat. To já ale nevím. A třeba je mají.
11. Že by pojišťovny vytvářely rezervy kvůli budoucímu vývoji populace dobrovolně a tak utajeně, že to nikdo netušil?:-)
17. Něpanimáju.
09. 05. 2008 | 00:29

Kodlis napsal(a):

Vážení, pomůže zastřelit Bůlínka ? Pokud ano, ujmu se toho.
09. 05. 2008 | 03:37

David - 1. část napsal(a):

Tunel za 200 miliard!!!

Protože považuji takové informace za věrohodné a přímo za alarmující, rozhodl jsem se vyjádřit také razantnějším způsobem.

Už je to tady! Už je to tady! Už tady máme zase ten osmičkový rok! Co s ním uděláme, my obyčejní občané? Nejedná se v tomto případě už o přípravu trestného činu zločinného spolčení s cílem vytunelovat náš zdravotní systém? Doufám, že Ústavní soud nám, obyčejným občanům, také pomůže a zabrání v dokonání takového zločinu.

Speciálně ve zdravotnictví je chybné se spoléhat na to, že právě jen tržní mechanismy všechny problémy vyřeší. Vzpomeňme si jak to bylo, když nás právě ti „největší“ odborníci přesvědčovali, jak je nutné zprivatizovat banky. Prý vznikem konkurenčního prostředí budou levnější i jejich služby. Realita však byla zcela jiná. Z našich daní oddlužené banky jsme prodali za hubičku. Tyto banky se však proti nám spojily a velice rychle a nemravným způsobem zvýšily poplatky, aby si tímto zcela pohodlným způsobem zajistily své každoroční miliardové zisky a nám klientům už zůstaly oči jen pro pláč. Navíc ve světě, ale i u nás je stále taková praxe, že když zkrachuje (je vytunelována), opravdu velká soukromá banka, tak jí stejně musí přijít na pomoc stát, a to se stalo u nás s IPB, a také v nedávné době s některými bankami v Británii a USA. Podobný scénář se nyní rýsuje i v našem zdravotnictví. Měli bychom se konečně poučit z chyb, které se staly v minulosti a zabránit tak tomuto jednomu z posledních velkých tunelů!

ODS totiž zavedla k prosazení svých reforem speciální metodu a tou je rozdělení každé reformy do několika etap, což je nejen zvláštním trikem na opozici, ale i na občany. Proto informace o reformě přesně a účelově dávkuje a prozrazuje v daný čas vždy jen to, co je nezbytně nutné. Aniž bychom tak zcela přesně věděli co obsahují etapy 2. a 3., tak schválíme etapu 1. Potom se však dovíme, že ve 2. a 3. etapě už musíme udělat ty a ty kroky, protože s nimi počítala už (ta jedna, lehce přehlédnutelná větička) v etapě 1. Prostě předem promyšlená psychologická metoda, jak prosadit svoje zájmy. Kdyby se hned na začátku přesně řeklo jak celá reforma má vypadat, tak by se jí prosadit určitě nepodařilo. Tento postup prosazování reforem po částech se týká nejen reformy zdravotnictví, ale bude použit i u reformy důchodového systému, kdy se má zase vyjít vstříc zájmům penzijních fondů, a to opět na úkor občanů.

Jsem si naprosto jistý, že hlavním cílem reformy ODS je vytunelovat naše zdravotnictví. Na nás, občanech - voličích teď je, zda jsme ještě schopni se tomu tlaku „dravých vlků“ nějakým způsobem ubránit nebo ne.

Někdo by mohl říci, že kritizovat, to umí každý, ale přijít s nějakým konstruktivním protinávrhem, že to už je těžší. Takže nejen kritika, ale pokusím se jako absolutní laik i o několik námětů k zamyšlení. Je to už z mé strany projevem naprostého zoufalství z toho, jakým směrem se ubírá reforma zdravotnictví. Takže jenom strach a naprostá bezmoc něco změnit mne donutilo alespoň napsat následující řádky. Než reformu zdravotnictví podle ODS a Julínka, tak dejme hlavy do hromady a pokusme se formou diskuse „udělat“ reformu třeba na tomto blogu. Jsem přesvědčen o tom, že nyní je už potřeba použít metodu „více hlav více rozumu“, protože ODS a Julínek protlačují reformu silou, bez konstruktivní diskuse, a to jen těsnou většinou dvou zrádných hlasů. Pokud se jim to podaří, tak to bude mít naprosto katastrofální a zejména nevratné důsledky. Tomu je nutné všemi způsoby zabránit!
09. 05. 2008 | 07:57

David - 2. část napsal(a):

Základním a klíčovým pilířem reformy ve zdravotnictví by měla být jen jedna, státem vlastněná zdravotní pojišťovna. Konkurenční princip mezi více zdravotními pojišťovnami se u nás už prokazatelně neosvědčil. Podle mých informací si naše zdravotní pojišťovny původně totiž konkurovaly takovým způsobem, že u VZP zůstali jen ti chudí, staří a nemocní. Ti zdraví a bohatí (např. policisté, zaměstnanci finančních institucí) naopak přešli například k pojišťovně ministerstva vnitra. Protože VZP za takové situace nebyla schopna vše ufinancovat muselo být dodatečně zavedeno mezi pojišťovnami tzv. 100% přerozdělení pojistného, čímž se vše ještě více zkomplikovalo různými přepočty - tzv. nákladové indexy. Následně tak došlo k určitému finančnímu vyrovnání mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami. Tento přerozdělovací proces tak lze označit za pokus o ochranné zabezpečení před nežádoucím selektivním výběrem pojištěnců ze strany zdravotních pojišťoven. Tato situace ukázala, že skutečně konkurenční a tržní princip právě ve zdravotním systému nefunguje, a proto je nutné právě teď znovu zavést princip jedné státní zdravotní pojišťovny. Až bude opravdu pevně zakotven systém jedné státní zdravotní pojišťovny, tak až potom by se mohlo, a to opravdu velmi opatrně uvažovat o tom, zda má vůbec nějaký smysl umožnit vznik nějakých dalších, jakýchsi pouze nadstandardních soukromých „připojišťoven“ – jen pro nadstandardní lékařské výkony - jen pro ty bohaté. Toto však už v současné době by mohly zajistit i klasické komerční pojišťovny. Podle mého názoru má smysl jen jedna státní zdravotní pojišťovna, což také zajistí velmi významné snížení administrativních nákladů a i minimalizaci úniku „zisků“ do kapes dravých a zkorumpovatelných jednotlivců, kteří stále považují zdravotní systém za nekonečný penězovod do svých nenasytných kapes.

Považuji za správné aby byl co nejdříve zaveden systém elektronické zdravotní knížky, kdy kterýkoliv lékař by měl aktuální přehled o nemocích, užívaných lécích i speciálních vyšetřeních, která pacient absolvoval. Bylo by to např. na principu jakési „platební karty“, kterou by lékař vložil do čtecího zařízení a tím by se přes svůj počítač dostal do elektronické zdravotní dokumentace pacienta v které by mohl provádět další zápisy.

Velmi důležité je už konečně přesně vymezit co je standardní – základní, státem placená péče a co je nadstandardní péče, kterou by si klient měl hradit v plné výši. (Pokoj s televizí, plastická operace ke zkrášlení obličeje apod.)

Je nutné, aby všechny lékařské úkony byly oceněny jednotnou cenou v celém státě, kterou by pak pojišťovna proplácela lékařům.

Umožnit, aby každý občan si mohl zaplatit v plné ceně např. rozbor krve, ultrazvuk, aniž by navštívil jakéhokoliv lékaře, který by mu dával potřebné doporučení. Prostě bolí mne na játrech, nepůjdu vůbec k praktickému lékaři, ale přímo na ultrazvuk, kde si ale plně zaplatím celé vyšetření. (Prakticky tak umožnit zaplatit si přístrojové vyšetření nebo jakýkoliv lékařský zákrok - operaci.)

Ceny všech léků (jen těch placených ze zdravotního pojištění) by každoročně určovala komise ustanovená ministerstvem zdravotnictví dohodou s farmaceutickými firmami. Minimalizovalo by se korupční jednání. Marže lékáren u léků placených ze zdravotního pojištění by byla tak jednotná. U potravinových doplňků a podobných “léků“ by marže lékáren nebyla omezena. Všechny léky do ceny např. 50 Kč by si každý občan hradil v plné výši. Léky nad 50 Kč by už byly jen s touto paušální 50 Kč spoluúčastí, a tak prakticky bez současných různě vysokých doplatků. Příklad, za lék v ceně 6 370 Kč by pacient zaplatil paušálních 50 Kč. Všechny léky v celém státě by měly mít stejnou cenu (mimo potravinových doplňků apod.). Pacient by neměl být znevýhodňován tím, že žije na malém městě, kde je jen jedna lékárna, která by mohla při tvorbě ceny zneužívat svého monopolního postavení.
09. 05. 2008 | 08:03

David - 3. část napsal(a):

Ceny léků, ceny lékařských úkonů, vše co je považováno za základní péči a co je nadstandard apod. umístit přehledně na internet, aby si to každý občan mohl kdykoliv vyhledat.

Ministr Julínek a spol. žijí naprosto mimo svět obyčejných lidí, když předpokládají, že poloslepá, nedoslýchavá babička (obecně laik) se bude s lékařem dohadovat, který lék jí má předepsat a který ne, a podobný „dialog“ pak bude ještě vést s lékárníkem, který jí případně nabídne ještě jiný, levnější lék. Současné poplatky nic neřeší a jsou naprosto zcela nesmyslné, když jen zvýší finanční příjem lékaře, nebo majitele lékárny, ale do vlastní kvality zdravotní péče o pacienta se to nepromítne. Co se změnilo pro takového simulanta? Skoro nic. Zaplatí jen o 30 Kč více, ale ti slušní to odnesou, že budou odkládat návštěvu lékaře, což pak značně prodraží jejich zanedbanou léčbu.

Ponechal bych jen poplatek za pobyt v nemocnici - za 1 den 60 Kč, maximálně 30 dnů za rok. Nad 30 dnů již nic neplatit. Od tohoto poplatku by byli zcela osvobozeni děti do 15 let, invalidi v plném invalidním důchodu a občané nad 80 let.

Zakázal bych dealerům farmaceutických firem navštěvovat lékaře v jejich ordinacích a nabízet jim („za úplatek“) své produkty a působit na ně v tom smyslu, aby právě jejich lék více předepisovali.

Protože záleží zejména na praktickém lékaři kolikrát si pozve pacienta k sobě na kontrolu a na jaká všechna další odborná vyšetření jej pošle, proto je nutné se soustředit právě na to, jak zainteresovat právě praktického lékaře na šetření a ne nutit pacienta (laika, který tomu nerozumí), aby diskutoval s praktickým lékařem, potažmo s lékárníkem, který lék je pro něj nejvhodnější apod. Když úplně odpadnou různě vysoké doplatky za léky nad 50 Kč, tak i odpadne tato diskuse. Není podstatné kolik návštěv udělá pacient, protože praktický lékař (ten v první linii) by nebyl odměňován podle počtu návštěv, ale jen paušálně podle počtu u něho zaevidovaných klientů a + k tomu by měl další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provede. Ostatní lékaři (ambulantní specialisté a lékaři v nemocnicích) by měli mít od zdravotní pojišťovny zaručený minimální plat 20 tisíc měsíčně a + k tomu by měli mít další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provedou.

Nepovažuji za správné vytvářet takový systém, který by občana nutil odkládat návštěvu u lékaře, a tím tak při jistém zanedbání prevence prodražovat případnou následnou léčbu. Z toho důvodu vůbec nepovažuji za důležitý argument, že počet návštěv u praktického lékaře je u nás nad průměrem EU a proto je nutné počet těchto návštěv snížit. To, kolik má být návštěv, především ovlivňuje lékař s ohledem na zdravotní stav pacienta. Když lékař nebude přímo finančně zainteresován na počtu návštěv pacienta, tak i počet těch skutečně zbytečných návštěv klesne.

Pokud by občan šel třeba jen na „zkoušku“ k jinému praktickému lékaři než u kterého je pro pojišťovnu zaevidován, nebo by šel k ambulantnímu specialistovi bez doporučení od svého praktického lékaře musel by zaplatit poplatek 50 Kč, kdy tento poplatek by byl přímým příjmem pro tohoto lékaře. Lékař by pak dostal od pojišťovny zaplaceno jen za úkony, které udělal, ale ne za návštěvu, tu by mu na místě zaplatil pacient.

Soukromý praktický lékař by dostal od pojišťovny měsíčně paušální částku podle počtu zaevidovaných klientů (např. 25 Kč za 1 klienta měsíčně) a + k tomu by měl další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provede, např. (změří tlak, odebere krev). Pak už nebude podstatné kolikrát si ještě pozve klienta na kontrolu a nebo jaký počet receptů a na nich uvedený počet léků mu předepíše. Právě za tyto tři úkony by nebyl odměňován. To by bylo obsaženo už v tom měsíčním paušálu. Každý klient pojišťovny by měl jednou za rok nárok na bezplatný výpis ze svého účtu o ceně provedených lékařských úkonů i o ceně léků které čerpal, aby si mohl případně zkontrolovat, zda některý lékař na jeho jméno neúčtuje úkony a léky neoprávněně.
09. 05. 2008 | 08:09

David - 4. část napsal(a):

Jednotné tarifní platové tabulky v celém státě pro lékaře a zdravotní sestry ve státních nemocnicích. Kde získat peníze? Omezit výdaje na obranu (korupce při výběrových řízeních) a takto získané finance přesunout do zdravotnictví, aby neodcházeli zdravotní sestry a lékaři do zahraničí.

Základní síť nemocnic by měla být ve vlastnictví státu (včetně těch fakultních), tedy žádná privatizace – kde převod na akciové společnosti je jen podvodná příprava na pozdější úplnou privatizaci do soukromých rukou.

Velmi důležité je, aby byl zaveden opravdu účinný kontrolní systém ze strany té jedné státní zdravotní pojišťovny proti zneužívání nemocenské nebo neoprávněného vykazování výkonů ze strany lékařů.

Přitom klíčem k tomu jak uspořit by mohlo být např. finančně zainteresovat lékaře, aby netrpěl žádné simulanty. Řešení by mohlo být následující. Každým rokem v lednu onemocní pan Novák bolestmi v zádech, protože je stavební dělník – (zaměstnavatel nemá pro něho práci). Lékař, který si toho všimne upozorní zdravotní pojišťovnu, která pak při kontrole případně zjistí, že tento „marod“ má melouch na stavbě domu svého nadřízeného. Když se toto prokáže, potom lékař i kontrolní pracovník pojišťovny, každý dostane odměnu 5 000 Kč, což ale zaplatí ten simulant, jako paušální pokutu a ještě k tomu přijde o celou nemocenskou. Jsem přesvědčen, že několik mediálně prezentovaných exemplárních případů sníží zneužívání nemocenské na polovinu. Na druhou stranu by pojišťovna i kontrolovala zda lékař nevykazuje výkony na tzv. „mrtvé duše“. Když by se toto prokázalo postih by mohl být například takový. Vždy v plné výši by lékař zaplatil škodu, kterou by způsobil a dále k tomu by dostal ještě pokutu. Při prvním provinění za 50 tisíc Kč, pak za 100 tisíc, pak za 200 tisíc a na počtvrté už by přišel definitivně o licenci. Pojišťovna by také mohla speciálním programem přes počítač vytipovávat, zda některý lékař nepředepisuje některé druhy léků v neobvyklé výši – např. pro výrobu drog – a pak se zaměřit na tyto podezřelé lékaře a zvýšit u nich kontroly. Ono „došlápnout“ si na ty simulanty, špatné lékaře, špatné lékárníky, špatné pojišťovny je mnohem namáhavější, a proto ODS šla cestou nejmenšího odporu, když zavedla poplatky i pro děti v inkubátoru nebo lidi v bezvědomí. Prostě reforma nepostihuje ty, kteří v systému skutečně škodí, ale poškozuje především ty skutečně nemocné a slušné lidi.

Plánovanou „řízenou péči“ považuji za zločin proti lidskosti, kdy občan je vystaven možné naprosté svévoli ze strany zprivatizované pojišťovny. Nedovedu si představit, že děti, méně vzdělaní občané, staří a nemocní vedou rovnoprávný dialog o tom jaký pojistný plán si vyberou, nebo vedou případně i soudní spor s pojišťovnou, když by se cítili poškozeni. Reforma ODS je jen pro ty zdravé a po všech stránkách silné jedince. Ostatní budou mít smůlu, protože pod takovou „řízenou péčí“, kterou připravuje ODS se jim jen zkrátí délka života a stát tím ušetří velké peníze, které bude moci investovat třeba do nákupu lepších obrněných transportérů.

Je třeba ten chaos a začínající totální rozvrat ve zdravotnictví co nejdříve zastavit a ne ještě více prohlubovat! Vždyť už dnes to vidí každý, kdo se alespoň trochu snaží o problému přemýšlet, že reforma podle ODS není cestou tím správným směrem, ale že je to cesta do pekel!

Do vedoucích funkcí ve zdravotnictví je nutné vybírat lidi vždy z výběrových řízení, a to nejen schopné po stránce odborné, ale především lidi i s dobrým charakterem, protože vše se odvíjí hlavně od morálky. Příkladem takového odborníka, který je současně i charakterním člověkem je pro mne pan profesor Josef Koutecký, kterého bych udělal okamžitě ministrem zdravotnictví a toho současného ministra bych …
09. 05. 2008 | 08:14

Stan napsal(a):

přírodovědec,jepice: Neměla by celá reforma logicky začít od DRG, definování standardů, definování dostupnosti, sítě neziskových zdravotních zařízení? Julínek však začal poplatky, kterými zavřel hubu praktikům a ambulantním lékařům (vzpomeňte si - "Nejsme pokusnými králíky ministra Ratha", poté "Nedělejte z našich sestřiček hajzlbáby" a nakonec "Nemohl by se ten poplateček ještě trochu zvýšit?"), pak nabídneme pojištěncům 25 mld. z rezerv (výsledek nenáviděného Ratha a jeho omezení na straně nabídky a spotřeby léků a zdrav. mat.), nakonec začnou HMO lobbisté nabízet pacientům uhrazení poplatků, pokud přejdou do jejich kapitalistických OÚNZů. S nějakou definicí standardů, lege-artis léčebných postupů, omezování zisku pojišťoven apod. se podle mého názoru moc nepočítá. A nakonec ten bordel budou muset socani zákonem zrušit nebo nějak omezit (případně vyvlastnit) a zaplatí těm vykukům navíc ještě miliardy v arbitrážích (k čemuž se již schyluje na Slovensku)
David: ozvěte se mi na st.blaha(at)gmail.com, prosím.
09. 05. 2008 | 09:17

Vladimír napsal(a):

Rudých volů je zde dost a dost....
09. 05. 2008 | 12:02

prirodovedec napsal(a):

Nekdo by mel jeste reagovat, prece neskoncime nasim "krtem svateho Vladimira" :)?
09. 05. 2008 | 23:28

Stan napsal(a):

Doufám, že se všichni, kdo máme jisté pochybnosti o genialitě připravovaných změn sejdeme 21.5. na demonstraci pořádané ČMKOS. A modružky a modruzi si mohou zatím zajet do USA a zlomit si tam nohu, aby poznali, jak funguje americký systém ZP.
10. 05. 2008 | 07:38

tata napsal(a):

prirodovedec nemyslíte že je pod urověn reagovat na něj,,Vladimír,,sam přece ukazel svoji malost a nejhorší je že to ty lidi ani neví i když mate pravdu ignorovat tyto lidi nestačí pak se to vymstí neboli vymstilo dukaz je naše politika o slušneho skorem nezavadíš ale co stím????slušny lidi asi vymíraj
10. 05. 2008 | 09:37

prirodovedec napsal(a):

tata: Ja jen nechtel, aby to byl posledni prispevek v teto diskusi. :)
10. 05. 2008 | 15:17

jepice napsal(a):

Jó, takhle Perun anebo Šumichrást Malbohán - to byli junáci.
Pleju len.
10. 05. 2008 | 18:56

Jirka K. napsal(a):

Dávejme špatným zprávám pozitivní hesla. Pak to vypadá vše tak nějak lépe, že.
10. 05. 2008 | 23:14

Jirka K. napsal(a):

TO: Vladimír 09.05.2008
Ano máš pravdu těch rudých volů přebarvených na modro je opravdu mnoho.
Dříve rudí, modří dnes
To nám vládne ODS.
10. 05. 2008 | 23:20

oakman napsal(a):

Vidím tu obvyklou společenskou hru "na levici a pravici", spoustu mediálního kouře na obou stranách bojiště, přes kterou není vidět, čí granáty jsou přesnější.

Čistě na základě zkušenosti, kterou jsme udělali všichni už jednou, čistě na základě vypozorovaných tradic, čistě na základě faktů z minulé doby modré:

Monopol se nám povalil za krise, po válce se přišlo na to, že je lepší oligopol - postudujte principy této společenské hry třeba na velmi blízkém příkladu povinného ručení, na tiché vzpomínce na cestu, kterou se ubíralo české bankovnictví pod vedením tria Salzmann, Kollert, Procházka, porovnejte s principy hry této a uvidíte, že ač je autor původní Poplašné zprávy levicový doktrinář, tentokrát se bojí správně.
Vážení, ODS nečekala osm let a netřásla se hrůzou z Ráthova rozjezdu, aby nyní nevyužila situace a neudělala to, co by Ráth udělal zcela jistě.
Je naprosto naivní si myslet, že pokud tento scénář ODS sleduje, bude ho dopředu zveřejňovat, musíte pochopit, že ODS není "tlampač lidu", ale skupina konkrétních osob s konkrétními cíli, navíc, na rozdíl od většiny socanů mají i majetkové,odborné a společenské "předpoklady".

Vážení, lékaři projevují stejnou tendenci k rozdělení a opanování, jako česká společnost obecně, domluva na bázi většiny je nemožná, ODS vždy dobře zastupovala zájmy těch, kteří jí pomáhali s kontrolou vybraných podniků, v Praze ten "křišťálový jánabráchismus pozorujeme již skoro dvě dekády.

ODS se nestará, abyste se vy všichni měli lépe, ona se stará o to, aby se lépe měli její členové (těm funkce z vašich daní), příznivce (těm dobře zhodnocený volební příspěvek) a poté voliči (těm dobrý pocit, jak tak čtu).
11. 05. 2008 | 01:38

Novak napsal(a):

Dobre analyzy, clanky od odborniku (ekonomu, pravniku), aktualni zpravodajstvi o protestech, seznamy protestu, petice, hlavni rizika Julinkovy reformy najde na strance:

http://umlaufoviny.com/www/...

Dobrou analyzu a kritiku reformy (rizika, vyvoj plizive privatizace nemocnic a pod.) zde:

http://www.umlaufoviny.com/...

Taky jsem objevil tuto zajimavou a nekonvencni stranku proti reforme:

http://www.julinkovareforma...

Existuji uz stranky proti Julinkovi, jen se o nich zatim malo vi.
11. 05. 2008 | 02:18

jepice napsal(a):

Novak:
analýzu umlaufovin najdete na této stránce.
11. 05. 2008 | 07:46

prirodovedec napsal(a):

jepice, Novak: Ano analyzu umlaufovin najdete na teto strance vyse od jepice. Relativizaci a pritakani k jejim bodum pak dale ode mne a dalsich.

Nicmene posledni odkaz Novaka a tamni odkazy jeste jepici analyzovan nebyl.
11. 05. 2008 | 09:33

prirodovedec napsal(a):

jepice: Take zajimave:

http://www.lf1.cuni.cz/arti...

Prilis mnoho lidi nechce pitomcum podepisovat bianco seky, ze? :)
11. 05. 2008 | 09:36

Janza napsal(a):

Analytik ve Vašem popisu bych si škrtnul. Místo toho se podívejte na filmy Michaela Moora o americkém zdravotnictví, tuším se jmenují Sicko. udělá se Vám špatně.
Pokud se to opravdu povede, bude to důvod odstěhovat se z této země...
11. 05. 2008 | 10:46

Honza999 napsal(a):

tata

povinnost ručit pouze majetkem co získal podnikáním???

přeloženo do češtiny - když to praskne, můžete mi sebrat jen to, co jsem si nakradl... A KDE JE NĚJAKÁ SANKCE, TREST???

Nepoctivý podnikatel musí jít do basy a z basy se nesmí vrátit do své luxusní vily, ale do péče humanitární ogranizace starající se o bezdomovce. Dokud to nebude takto, vždy budeme okrádáni všelijakými vykuky.
11. 05. 2008 | 14:39

občan napsal(a):

Pokud má být americké zdravotnictví naším vzorem, tak .....? Občané by si měli uvědomit, že to co tady předvádí nová česká oligarchie reprezentována ODS zavinili sami v minulých volbách. Poplatky nic neřeší jsou pouze odměnou konkrétní voličské základně, tedy lékařům a lékárníkům !
Pane Holube co svým pamfletíkem sledujete a na čí pokyn jste ho zplodil. Máte smůlu v tom, že občané už několikrát zažili tzv.reformy a privatizace provedené ODS, když byla u vlády.
11. 05. 2008 | 18:52

jepice napsal(a):

Přirodovědec: Takže k dalšímu odkazu pana Nováka:
Tvrdí se tam, že takto koncipovaná reforma likviduje trh a odstraňuje ze systému zpětné vazby. Jenže autor nepíše, proč si to myslí, respektive která ustanovaní kterých návrhů povedou k omezení trhu ve zdravotnictví, ani co má pod názvem trh na mysli, ani proč je takový jím definovaný trh ve zdravotnictví nezbytný. Nemám celkem nic proti trhu ve zdravotnictví, ani proti regulacím ve zdravotnictví, jen mám radši, když se mluví aspoň trochu konkrétně. Takže se ptám, v čem spočívá ono porušení zásad volné hospodářské soutěže, a jestli zrovna zdravotnictví není oblast, kde je v jistých uzlech jistý stupeň omezení na místě.
Vzápětí autor hovoří o nemravnosti v souvislosti s tím, že s penězi vybranými podle zákona o veřejném zdravotním pojištění mají zacházet soukromé subjekty. Také uvádí, že odstoupení státu z některých funkcí povede ke zbytnění systému. Myslím, že měřítkem mravnosti by měl být prospěch obyčejného pojištěnce, který zatím není moudrý ani z návrhů reformy, ani z projevů těch, co je kritizují. Jiné měřítko mě momentálně nenapadá, ale třeba jsou další možnosti. K myšlence, že dojde ke zbytnění systému, autor nic dalšího nedodává, takže nevím, na základě čeho k tomu dospěl. Další bod je tvorba lokálních monopolů zdravotní péče propojením zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí praktiků v rukou jednoho vlastníka, což je cesta k eliminaci trhu a k modernímu nevolnictví. Mám dojem, že ministerstvo zdravotnictví si nic takového nepřeje, ale souhlasím s názorem, že se pravděpodobně vždycky najde někdo, kdo to bude zkoušet. Možná poradí antimonopolní úřad. Autor reformě dále vyčítá nedodržování vládního programu a zakrývání pravých cílů. O těch bohužel nic nevím, takže se k tomu nemohu vyjádřit. Že reformě nepředchází zákon o neziskových organizacích /další bod/ je pravda, nicméně je taky pravda, že obecně vzato se u nás neziskové subjekty vyskytují, a to v různých mutacích. Nejvážněji tak vyznívá kritika, která praví, že se o reformě nevedla žádná odborná ani laická debata, takže první kroky nutně místo k dohodě vedly ke konfliktu. S konfliktním stavem souhlasím, vidím ho taky. Pokud se opravdu nevedla odborná debata, bylo by to na pováženou. Taky bych se bála reformy, kterou od stolu sestavilo pár úředníků za několik měsíců. Jenže - jak to je? Jaký je optimální počet odborníků v přípravném týmu? Kolika a kterým oponentům je třeba návrhy předložit? Jak to bylo v tomto případě? Bylo za současné konstelace a vzhledem k povolebnímu vývoji možné docílit nejen odborné, ale i politické shody?
O čem jiném se může laicky debatovat než o věcných návrzích zákonů, které byly zveřejněny? Je škoda, že s výjimkou návrhu zákona o transformaci fakultních nemocnic se to neděje. Každopádně by to mělo větší smysl, než vytvořit fantóma reformy na základě různých domněnek a šikovných šťouchanců ze strany zainteresovaných subjektů, obávajících se o své nynější pozice, a toho pak vymítat.
11. 05. 2008 | 19:19

prirodovedec napsal(a):

jepice: Prihodim Vam neco k reakci (nekde psali, ze se mame domahat kontrol), jiste bude peprna:

Myslim, ze se vsichni zde shodneme: Platime zdravotni pojisteni (nekdo rika dan). Dopustme se nekolika nadsazek:

1. System by mel slouzit platcum, zejmena pacientum.

Mame tedy pravo na samozrejme KONTROLNI KROKY, ktere musime zadat jeste pred jakoukoliv reformou.

Zkusme tedy "singapursky model" a zatim vynechejme rakoskove tresty :).

Tj. prvni krok: Povinne zaslani seznamu veskerych zakroku a ukonu, ktere na Vas ucet byly v uplynulem roce uctovany. Pod pokutou cca 1 mil. Kc za neinformovane jednotlivce. Resit moznost elektronickeho zaslani.

Pripady nesrovnalosti vyjasnit, pokutovat, pokuty proplatit dominantne stezovatelum a zverejnovat jmena zodpovednych.

Dale je deulezita moznost zaslani uhrnnych informaci o hospodareni a provedenych vykonech vsech zdravotnich zarizeni, ktera Vas v uplynulem roce osetrila - pouzila Vase jmeno. Nebude zaslano, pokud odmitnete. Pokud nebude zaslano v pripade, ze jste je neodmitli, bude pokutovano prislusne zarizeni, jeho vedouci pracovnici. Pokuta bude poskytnuta prevazne Vam.

Dale seznam Vam predepsanych leku s uvedenim jejich cen, Vasich doplatku a dale s uvedenim ekvivalentnich leku, ktere jsou levnejsi (uvedeni odlisnosti) a jejich vyrobce.

Povinnost lekare sdelit Vam proc nevybral levnejsi (nejlepe pri predepsani leku) a predat Vam pisemny zavazek, ze od uvedene firmy nepobiral on ani rodina v uplynulem roce zadne plneni (vcetne pozvani na konference). Lez v zavazku je duvodem pro pokutu, ktera prijde pacientum.

2. System by mel dale maximalne podporit lekare. Lekari mohu do systemu prinest prime financni prostredky za peci venovanou zahranicnim platicim pacientum, proto by o ne melo byt pecovano, aby se nemuseli prizivovat. Meli by byt rozmazlovani a mela by take od nich byt zadana zdvorilost a slusnost.

Cili nejprve jako kompenzace jim adresovat usetrene prostredky za drive proplacene drazsi leky na dalsi vzdelavani a rozvoj lekaru.

3. Je treba krotit dodavatele, aby slouzili a ne vysavali.

Definovat a zadat dodrzovani etickeho kodexu temi, kteri obchoduji na uzemi CR s leky. Porusovani kodexu pokutovat odebranim castek ze slozenych garanci.

4. Je treba omezit paraziticke chovani dalsich clanku rizeni a udelat z nich clanky sluzby.

Dale mit podrobne informace o hospodareni sve pojistovny za uplynule obdobi. Jmenovite je dulezite uvedeni platu vedoucich pracovniku (viz napr. praxe pro sefy univerzit v UK), objemu vyplacenych odmen, cleneni nakladu, a rady dalsich ukazatelu. Pravo pojistencu navrhovat postihy pracovniku pojistoven.

5. Zamezit moznemu zneuzivani pozice lekaren:

V oblasti lekaren eticky kodex vymezujici poskytovani informaci o lecich z hlediska jejich ucinku a ceny. Poruseni etickeho kodexu pri kontrolach muze byt duvodem pro ztratu opravneni pusobit jako lekarnik. Idealni kontrolorky - nemocne babicky.

6. Zamerit se na hlavni skupinu prizivniku:

Nakonec maximalni pozornost venovana pracovnikum MZ. Povinnost vsech podavat majetkova priznani, zverejnovat veskere jejich smluvni vztahy, podepisovat prohlaseni, ze souhlasi se zabavenim majetku v pripade prokazaneho zatajeni pozadovanych udaju. :)

Asi by poklesl pocet uredniku :).

Jak se Vam libi absurdni opatreni TOHOTO singapurskeho modelu? Vsimnete si ovsem, ze rakosky se zatim neuvazuji. :)

Pak si myslim, ze lze klidne reformovat. :))
11. 05. 2008 | 19:24

demokrat napsal(a):

Poněkud bizardní příspěvek Holuba. Píše: "Blíže pravdě může být teorie, že ministr chystá opravdu důkladnou reformu." a na konci píše "Někdo na tom vydělá a jiný prodělá. Jestli na straně poražených budou pacienti, ani to zatím nejde vyloučit či potvrdit."
Ale co na tom, autore, když prodělá pacient, že ? Asi Vám nevadí, že se dělá tzv. "reforma" a neví se, co z toho nakonec vyleze. Zřejmě by vám možná nevadilo, kdybyste se třeba pustil do stavby domu a třeba na konci by Vám z toho vyšla psí bouda, že ?
15. 05. 2008 | 13:11

David napsal(a):

Ministr Julínek už ví, jak privatizovat pojišťovny.

11:45 | Dnes | Petr Holub

Praha - Ministr Tomáš Julínek odpověděl na poslední vážnou otázku, jak proběhne zdravotnická reforma.

Právní problém, jak změnit zdravotní pojišťovny - veřejnoprávní finanční ústavy - na soukromé společnosti, má definitivní řešení.

Podle informací Aktuálně.cz nevznikne speciální transformační zákon, ale přidá se pouze několik "prováděcích" paragrafů k zákonu o zdravotních pojišťovnách.

Zdravotní pojišťovny, které mají letos vybrat na povinném pojištění 207 miliard korun, jsou veřejnoprávní a státu tedy nepatří, stejně jako mu nepatří Česká televize, nebo Český rozhlas.

Existují dva právní názory komu patří: buď vůbec nikomu, anebo pojištěncům.

Tento stav chce reforma změnit. Pojišťovny se stanou akciovými společnostmi.

------------------------------
K tomu bych chtěl říci. Ministr Julínek už ví jak nás zase obelhat. Já bych jemu vzkázal, že NEJSME MALÉ DĚTI.Už toho nechte pane ministře a odejděte ze své funkce, protože jinak potopíte svými silovými akcemi celou ODS při příštích volbách. Copak to už nevidíte?
23. 05. 2008 | 12:44

ferda brablenec napsal(a):

Hele, Vy jste asi ten samej, co vcera napsal, ze jsme si na poplatky zvykli, co ? Koukam, ze jste se dost poucil z minula. Tenkrat Vas chteli zrusit, tak ted tam lezete zadem, co ? No koneckoncu Vase vec, ale na druhou stranu ja si o tem Vasich clancich taky muzu myslet svoje ...
23. 05. 2008 | 13:37

hmmmmmmmmmm napsal(a):

pro kanibala: Hladové prase odtáhnout od koryta jsem nezkoušela, ale naše prase kdysi opravdu sežralo slepici, která mu do koryta vlezla, a vzhledem k tomu, že se o tom zmiňujete i vy, stává se to častěji. Hladové prase si jde za svým.
No jinak opravdu nechápu nutnost privatizace nemocnic či zdravotních pojišťoven a nemohu o tom zasvěceně diskutovat. Ale chápu, že hladovým prasatům se musí dávat žrádlo pravidelně, aby se nepožrala navzájem.
23. 05. 2008 | 13:38

MMM napsal(a):

Analýza Václava Hořejšího na možný průběh reforem ve zdravotnictví má racionální jádro a logické vývody. Je vždy lepší počítat s horší variantou možného vývoje, který byl nastíněn a učinit kroky, které tento katastrofický scénář zastaví, než se chlácholit, že ODS prostřednictvím svého ministra a jeho rádců, nepřikročí k tomu, co v příspěvku bylo analyzováno a nedá „malou domů“ úzkým zkupinám podnikajícím ve zdravotnictví, jak už v historii mnohokrát učinila.
24. 05. 2008 | 15:35

zdravotník napsal(a):

julínkova reforma je stále všude skloňována a kritizována, na což Julínek reaguje vždy osvícenýmy slovy o tom, že kritici nejsou odborníci reformě nerozumí ani jí neznají. Pokud je mi známo MZ nikde reformu jako celek nezveřejnilo natož smysl a opodstatnění jednotlivých jejich kroků. Osudy jednotlivých privatizovaných nemocnic např středočeského kraje můžete shlédnou v několika pořadech na "vlastní oči" vřele doporučuji. Kombinaci soukromého sektoru se stavem, kdy nejsou stanoveny standarty péče považuji pro pacienty i zdravotníky za velicešpatnou. Nechápu proč se tak brání pokladenskému systému, kdy si pacient sám vybírá lékaře nenechá za sebe rozhodovat nějakou soukromou pojišťovnu napojenou na nemocnici. Dále mi vadí,jak je všude psáno že vlastně zdravotníci nechtějí změny t.j. že jsou spokojeni se stávajícím stavem. NEvím ve svém okolí snad o nikom z kolegů kdo by byl. Zdravotníci vítají reformu ale rozhodněne tuto.
24. 05. 2008 | 18:41

David napsal(a):

Uvádím výběr z článku:

Maďarskou vládu svrhli pacienti. Hrozí to i u nás?

07:15 | 2.5.2008 | Aktualizováno | Petr Holub

Praha - Koaliční vláda Ference Gyurcsánye skončila. Zpráva z Budapešti může být varovná pro českého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Krach Gyurcsányova kabinetu způsobila nepodařená reforma zdravotnictví. Její scénář byl prakticky totožný s českou reformou, Maďaři jen začali o rok dříve.

Poplatky u lékaře byly v Maďarsku zavedeny počátkem roku 2007. Byly zhruba stejně vysoké jako v Česku a také měly podobný efekt, jaký zaznamenali Češi letos v prvním čtvrtletí.

Druhý krok reformy měl nastat letos v lednu. Jeho hlavním motivem měla být jako v Česku privatizace zdravotních pojišťoven. Vládní socialisté a liberálové se však dlouho nemohli shodnout, jak daleko reforma půjde.

Sněmovna schvalovala privatizační zákon na poslední chvíli loni na podzim. Vysloužila si za to ostrou kritiku opoziční strany Fidész.

Té vadilo, že veřejná debata o vládním návrhu prakticky neproběhla. Podobně jako v Česku se maďarská opozice obávala, že reforma omezí dostupnost péče. Také nebylo jasné, jak má fungovat konkurence pojišťoven, když v nich stát udrží většinu.

Nakonec Maďaři do konce roku reformu nestihli a sněmovna ji definitivně schválila až v lednu. To však už byl poslední úspěch.

80 procent proti reformě.

V březnu proběhlo referendum, ve kterém pravicový Fidész požadoval zrušení poplatků u lékaře a také zákaz školného na univerzitách, které Gyurcsány plánoval na příští rok. Návrhy získaly osmdesát procent voličů.

To byl pro premiéra dostatečný signál, aby ministryni zdravotnictví vyhodil z vlády a aby oznámil, že se pojišťovny nakonec prodávat nebudou. Pokud by na privatizaci trval, dal by opozici novou šanci svolat předem vyhrané referendum.

Preference socialistů se i bez toho propadaly směrem k deseti procentům, liberálové měli v průzkumech okolo dvou procent.

Liberálové nakonec vzali odvolání své ministryně a přerušení reformy jako záminku k odchodu z vlády.

"Souboj o zdravotnictví byl důležitý a nezbytný," shrnul události, které vedly k pádu maďarské vlády, komentátor András Szigetvári pro rakouský deník Der Standard.

Ukázal se na něm základní politický rozpor, který dnes řeší země Evropy. "Jde o to, jakou roli má hrát stát v základních oblastech, od ochrany zdraví přes vzdělanost až k penzijnímu pojištění. A jak spravedlivé má být přerozdělení mezi bohatými a chudými, mezi zdravými a nemocnými?" ptá se Szigetvári.

Z Maďarska podle něho nepřišla jasná odpověď. Občané odmítli reformu, která zaváděla tržní poměry ve zdravotnictví.

Další odpověď na evropskou otázku přijde během několika měsíců z Česka.

-------Už je to tady! Už je to tady! Nejsme malé děti!-------
26. 05. 2008 | 08:09

Takytak napsal(a):

Bohužel, ač odjakživa pravicový volič, musím konstatovat, že ODSka jde od válu a chce si na nemocnicích doživotně hrábnout....tím nechci říct, že až tam nastoupí levice, a ona tam bohužel půjde, to bude lepší.....bude další kolo hrabání.

Vidím to na příkladu jedné velké krajské nemocnice - propojení město-kraj-ods je v této nemocnici do očí bijící, a kroky za posledního půl roku jasně minimalizují náklady na pacienta a maximalizují zisky nemocnice, na jejíž privatizaci se všichni klepou, protože je to zlaté prasátko.....tak například rapidní nárust plateb parkovného v rámci areálu, všechny recepty vystavené v nemocnici lze vyzvednou pouze !!! v jedné nemocniční lékárně, většinou čekáte na léky i den,dva, než je objednají, redukce počtu sester na noční směny, neplacené přesčasy, a zvlášní smlouvy se všema, kdo může vytáhnut z nemocnice nějaký peníz, většinou napojené více či méně na lidi ve vedení nemocnice. A tak se modlím, ať jsme zdraví......protože až budu starší, třeba se nemocnici nevyplatí mě dávat ještě zpátky do koloběhu života. Ale zisk poroste......
27. 05. 2008 | 10:47

kukaška napsal(a):

vůbec tomu nevěřte zřejmě bylo těm co závažnou zprávu zveřejnili vyhrožováno zdejší politicko -justiční mafií a tak stáhlli rychle zadek
článek jak ovládnout 220 miliard ve zdravotnictví najdete i nadále na této adrese"
http://uraznem-odbory.wgz.c...
JAK OVLÁDNOUT 200 mld.Kč
27. 05. 2008 | 12:00

Marusja napsal(a):

No, až jsem napsala komentář cca2000 slov tak mě ten Váš policajt mne nakonec neuznal za hodnu propuštění do vaší diskuze! A to tam nebylo ani jedno sprosté slovo! Tak ahoj. Asi víte nejlíp, jak na to odepsat!
27. 05. 2008 | 13:31

T5K6 napsal(a):

ad tunel: to už ods a spol předvedli. privatizace bylo napřed tunelovat, pak ze státního (= našich daní) zachránit a až pak prodat strategickému investorovi.

ad Julínek: no pokud je mi vysvětleno, že poplatky jsou od toho, aby odrazovaly simulanty od nadužívání lékařské péče, říká se jim regulační - a platí je i moje žena za to, že v porodnici porodila, novorozenec za to, že se tam narodil a naše 2 a půl leté dítě - přestože všichni vědí, že dětské nemoci k tomu věku 2 - cca 7 prostě patří - tak co ty poplatky teda regulujíu těchto příkladů ??? Takže to o regulaci je lež - proč bych potom měl ministrovi, jeho spolupracovníkům a obhájcům věřit cokoli dalšího???
A spíš se ptám - od čeho měli polatky odvést pozornost???
19. 06. 2008 | 14:01

Papá tunel napsal(a):

Pane Holub, proboha, takovou agitku nepamatuju ani za rudých komunistů. Platí Vám za to nebo máte vy a část veřejnosti vytunelovaný mozek? Nechci se tady uchylovat k urážkám, ale situace vyžaduje radikalizaci veřejnosti proti tunelování státního majetku - což je jediné co ODS a její klaka umí.
19. 06. 2008 | 18:26

Vena napsal(a):

e mnoho blogů a mnoho stránek na IT a snad tisíce diskutujících a je to všechno pro kočku i kulatý stůl atd. Jediná možnost je rozházet při volbách ty zakopané strany se svými cirkulujícími "kádry" a "odborníky" a volit Cibukův Pravý Blok http://www.cibulka.com/, ten to vyčistí od bolševiků, pozavírá zloděje (nebo alespoň utečou) a ZAČNEME ZNOVU.
19. 06. 2008 | 22:07

Libor napsal(a):

Pane Holube.
Krásných politických slov je možné nahromadit kupy. Analytik by se měl ale opírat především o známá fakta. Dám Vám jich pár k úvaze.
Víte jak dopadla privatizace malých nemocnic ve středočeském kraji? Proč například v prodejích zvítězila společnost, která za nemocnici nabídla 50 milionů a ne ta, která nabídla dvojnásobek. Navíc společnost, která v oboru nikdy nepůsobila? Z pěti prodaných nemocnic dnes funguje jen jedna. Jak to, že dodnes firma za prodané nemocnice nezaplatila?
A navíc. Některé nemocnice měly i dvacet milionů na účtech… Takový majetek by si rád koupil každý, nemyslíte? Ne všichni si ale mohou stoupnout do fronty na výhodné prodeje.
Také si všimněte, jakým způsobem a koho ministr odvolává. Jsou to vesměs uznávaní odborníci, za kterými (na rozdíl od ministra) stojí úctyhodné, letité výsledky. A jsou snad na jejich místa vypisovány řádné konkurzy. Ne.
Poučná je jistě také kausa pana Chrenka. Nejdříve dostal za pomoci S.Grosse 2 miliardy dotaci (kterou kritizovala i Evropská komise). Za takové peníze, když je dostanete, se dá pořídit spousta nemocnic, nemyslíte? Jak se ukázalo následně, ta dotace nabyla zadarmo. 100 milionů z toho káplo v akciích panu Grossovi. Myslíte, že se panu Chrenkovi dá svěřit další státní majetek jako jsou nemocnice a zdravotní pojišťovny?
Další nesporný fakt je cena pozemků a budov nemocničních areálech. Jakou cenu mají areály pražských nemocnic? O tom se nezmiňujete. Stačí si vzpomenout na prodej Rohanského ostrova za 2 miliardy a odpověď je jasná. Nesmírnou.
Zvýhodněný prodej nemocnic ale není jediná obchodní příležitost. Za pozornost stojí také již ohlašovaný záměr zrušit staré nemocnice a postavit za za státní peníze zcela nové areály. Developeři se už těší na tučné sousto a politik na provize,. Vydělají dvakrát. Jednou při prodeji, podruhé při stavbě.
To ale ještě není ten největší business. Ten představuje zdravotní pojištění (přesněji naše zdravotní daně). Představme si , že na pojišťovně vyděláte svých jistých 30 procent jako ve státem garantovaném zisku lékáren. To z dvě stě miliard dělá 60 miliard zisku ročně. Že se politici volí na 4 roky je každému také jasné. Potom již stačí jen ty dva údaje vynásobit.
Příkladů, jak v české kotlině rozdával a rozdává miliardový majetek máme hodně. Dost peněz na PR, nemyslíte? Na jeden kritický článek s fakty, deset zaplacených chvalozpěvů. Kdo chce reklamu, nesmí si to rozházet.
Netvrdím, že váš článek je tím chvalozpěvem, ale říkám, že je to jen potlach. Důvěryhodné reformy totiž může provádět jen důvěryhodné politické vedení. A to tady už od dob „opoziční“ smlouvy nemáme. Tak jaképak redaktorské oslavy reforem nereforem, že?
25. 06. 2008 | 21:52

honza napsal(a):

Já myslím, že jako příklad nádherně poslouží řízená péče v USA a tam na ní někteří pacienti i umírají. Podívejte se na film Sicko, pane Holube, ať v tom máte jasno!
06. 06. 2009 | 12:08

es2f napsal(a):

V Nemeckou je za urcitych predpokladu mozne prejit ze systemu verejneho zdravotniho pojisteni do soukromeho. A za mnohem lepsi peci poskytovanou v Nemecku platit jeste mnohem mene, nez se treba plati dnes v Cesku.
Tamni soukrome pojistovny nabizeji rizenou peci jako dalsi alternativu snizeni ceny zdravotniho pojistneho.
Mlady muz v produktivni veku muze tak mit zajistenu komplexni zdravotni peci za mene nez 100 EUR mesicne, bez ohledu na vysi mesicniho prijmu. Zena asi za dvoj- az trojnasobek.
04. 10. 2009 | 15:33

classic handbags napsal(a):

<p>
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Fashion Classic Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Discount Cheap Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Replica Wholesale Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">2009 New Designer Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Super Quality Lv Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Stylish High Quality Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Durable Cheap Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Fashionable Luxury Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Beautiful Fake Handbags</a>
<br />
<a href="http://replicaonliestore.com/">Best Replica Famous Handbags</a>
</p>
07. 10. 2009 | 08:53

coral calcium napsal(a):

Pamflet také dříve než zpráva OECD varoval, že propojením pojišťoven a poskytovatelů zdravotní péče (nemocnic i ordinací) může dojít k monopolizaci péče v regionech a tím i ke snížení její kvality.
07. 10. 2009 | 10:41

mustafa napsal(a):

<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/45/">دردشة صوتية مصرية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/16/">دردشة صوتية فلسطينية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/43/">دردشة صوتية سورية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/15/">دردشة صوتية لبنانية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/44/">دردشة صوتية اردنية</a>
<a title="دليل "href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/">دردشة صوتية شامية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/42/">دردشة صوتية عربية</a>
<a title="دليل "href="http://2wc2.com/dlil/">دليل دردشة</a>
<a title="دردشة الخليج"href="http://www.khleej.net/">دردشة الخليج</a> <a title="شات روعة الكون"href="http://www.roo3.com/">شات روعة الكون</a>
<a title="دردشة روعة الكون"href="http://www.roo3.com/">دردشة روعة الكون</a>
<a title="روعة الكون"href="http://www.roo3.com/">روعة الكون</a>
<a title="روعة"href="http://www.roo3.com/">روعة</a>
<a title="شات"href="http://www.roo3.com/">شات </a>
<a title="دردشة"href="http://www.roo3.com/">دردشة</a>
<a title="منتديات روعة الكون "href="http:/www.roo3.com/vb/">منتديات روعة الكون</a>
<a title="شات الخليج"href="http://www.khleej.net/">شات الخليج</a>
<a title="منتديات"href="http://www.2wc2.com/vb/">منتديات</a>
<a title="دردشة"href="http://www.roytk.com/">دردشة</a>
<a title="دردشة"href="http://www.ms1ms.com/">دردشة</a>
<a title="دردشة"href="http://www.2wc2.com/">دردشة</a>
<a title="شات الخليج"href="http://www.khleeg.com/">شات الخليج</a> <a title="شات الخليج"href="http://www.alkhaleg.com/">شات الخليج</a>
<a title="دردشة "href="http://www.alkhaleg.com/">دردشة</a>
<a title="شات "href="http://www.alkhaleg.com/">شات</a> <a title="دردشة"href="http://www.mernaa.com/">دردشة</a>
<a title="شات ميرنا"href="http:// http://www.mernaa.com/">شات ميرنا</a>
<a title="دردشة ميرنا "href="http://www.mernaa.com/">دردشة ميرنا</a> <a target="_blank" href="http://www.2wc2.com/index_c...">
<font size="2" color="#3399CC">شات خليجي</font></a></td>
<a title="دردشة الخليج"href="http://www.alkhaleg.com/">دردشة الخليج</a> <a title="استضافه"href="http://www.alhdhd.net/">استضافه</a>
<a title="استضافة"href="http://www.alhdhd.net/">استضافة</a> <a title="دردشة كتابية"href="http://www.2wc2.com/">دردشة كتابية</a>
<a title="شات كتابي"href="http://www.2wc2.com/">شات كتابي</a> <a title="شات كتابي"href="http://2wc2.com/dlil/catego...">شات كتابي</a>
16. 11. 2009 | 18:21

mustafa napsal(a):

<a title="دليل"href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة شامية كتابية</a>
<a title="دليل" href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة سعودية</a>
<a title="دليل" href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة عربية</a>
<a title="دليل" href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة كويتية</a>
<a title="دليل" href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة بحرينية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/4/19/">دردشة عراقية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/4/20/">دردشة يمنية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/4/26/">دردشة قطرية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/4/27/">دردشة اماراتية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/23/">دردشة مغربية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/25/">دردشة لبنانية</a>
<a title="دليل" href="http:/www.2wc2.com/dlil/page-25.html">دردشة جزائرية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/29/">دردشة سورية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/30/">دردشة فلسطينية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/31/">دردشة مصرية</a>
<a title="دليل" href="http:/2wc2.com/dlil/category/22/32/">دردشة سودانية</a>
<a title="دليل"href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة صوتية يمنية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/39/">دردشة صوتية عمانية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/38/">دردشة صوتية اماراتية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/37/">دردشة صوتية قطرية</a>
<a title="دليل"href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة صوتية بحرينية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/35/">دردشة صوتية كويتية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/33/34/">دردشة صوتية سعودية</a>
<a title="دليل "href="http://2wc2.com/dlil/catego...">دردشة صوتية خليجية</a>
<a title="دليل"href="http:/2wc2.com/dlil/category/10/47/">دردشة صوتية سودانية</a>
16. 11. 2009 | 18:22

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 02:29

Chicago First Dates napsal(a):

Speed dating events in Chicago.
08. 02. 2010 | 06:26

BarberJeannie20 napsal(a):

According to my own investigation, millions of people on our planet receive the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">personal loans</a> at good creditors. Hence, there is a good chance to get a sba loan in every country.
27. 02. 2010 | 16:33

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 07:43

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 07:45

replica watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
03. 03. 2010 | 07:47

العاب طبخ napsal(a):

<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/" title="العاب">العاب</a>
<a target="_blank" href="http://games.a9ri.com/" title="العاب">العاب</a>
<a target="_blank" href="http://games.a9ri.net" title="العاب">العاب</a>
<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/c2..." title="العاب طبخ">العاب طبخ</a>
<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/c2..." title="العاب بنات">العاب بنات</a>
<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/c2..." title="العاب اكشن">العاب اكشن</a>
<a target="_blank" href="http://a9or.com/" title="العاب">العاب</a>
<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/c3..." title="العاب مكياج">العاب مكياج</a>
<a target="_blank" href="http://rmooosh.net/games/g3..." title="لعبة سونك">لعبة سونيك</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/f3..." title="ازياء">ازياء</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/f3..." title="فساتين">فساتين</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/f5..." title="اطباق ساخنه">اطباق ساخنه</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/f9..." title="مكياج">مكياج</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/in..." title="منتدى">منتدى</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/f6..." title="بلاك بيري">بلاك بيري</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/t1..." title="ماسنجر بلاك بيري">ماسنجر بلاك بيري</a>
<a target="_blank" href="http://forum.rmooosh.net/t1..." title="خلطات الدكتور عبدالباسط">خلطات الدكتور عبدالباسط</a>
<a title="العاب" href="http://www.1tesh.com">العاب</a>
<a title="العاب طبخ" href="http://www.1tesh.com/c22.html">العاب طبخ</a>
<a title="برامج" href="http://soft.1tesh.com">برامج</a>
<a title="يوتيوب" href="http://video.1tesh.com">يوتيوب</a>
<a title="العاب باربي" href="http://www.1tesh.com/c26.html">العاب باربي</a>
<a title="العاب سيارات" href="http://www.1tesh.com/c14.html">العاب سيارات</a>
<a title="العاب تلبيس" href="http://www.1tesh.com/c21.html">العاب تلبيس</a>
<a title="العاب بنات" href="http://www.1tesh.com/c44.html">العاب بنات</a>
<a title="منتديات" href="http://www.1tesh.com/vb">منتديات</a>
<a title="عالم حواء" href="http://www.1tesh.com/vb/f4/">عالم حواء</a>
<a title="غرائب" href="http://www.3jb.cc">غرائب</a>
04. 03. 2010 | 13:06

Free Ringback Tones napsal(a):

nice post
05. 03. 2010 | 03:46

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for your information
10. 03. 2010 | 01:46

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 04:17

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 04:18

Paní Tina Smith napsal(a):

Ahoj,

Máte nízké bonitě? snažila držet krok finančně? acredit potřebují opravu nebo máte problémy se získat kapitálové půjčky od místní banky / dalších finančních ústavů? Nabízíme všechny druhy úvěrů pro všechny
Proto na nízkou úrokovou sazbou 3% a bez úvěru check.Any
zájemce musí vyplnit ŽÁDOST podrobnosti níže.

Jména a příjmení :.________________________
ZEMĚ ::.________________________
STÁTNÍ ::.________________________
KONTAKTNÍ ADRESA :__________________
OKUPACE :.________________________
TELEFON NUMBER._____________________
ČÁSTKA NEEDED.____________________
PŮJČKA TRVÁNÍ :._____________________
Kontaktní číslo :___________________
A odeslat e-mailem na:
JMÉNO: paní Tina Smith
EMAIL: tina.loan.funds@gmail.com


Pozdravy,
Paní Tina Smith
30. 03. 2010 | 03:05

Paní Tina Smith napsal(a):

Ahoj,

Máte nízké bonitě? snažila držet krok finančně? acredit potřebují opravu nebo máte problémy se získat kapitálové půjčky od místní banky / dalších finančních ústavů? Nabízíme všechny druhy úvěrů pro všechny
Proto na nízkou úrokovou sazbou 3% a bez úvěru check.Any
zájemce musí vyplnit ŽÁDOST podrobnosti níže.

Jména a příjmení :.________________________
ZEMĚ ::.________________________
STÁTNÍ ::.________________________
KONTAKTNÍ ADRESA :__________________
OKUPACE :.________________________
TELEFON NUMBER._____________________
ČÁSTKA NEEDED.____________________
PŮJČKA TRVÁNÍ :._____________________
Kontaktní číslo :___________________
A odeslat e-mailem na:
JMÉNO: paní Tina Smith
EMAIL: tina.loan.funds@gmail.com


Pozdravy,
Paní Tina Smith
30. 03. 2010 | 03:09

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought a swiss watches.IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watchesSo as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 02:48

Guruvayoor napsal(a):

This is a great and very valuable information about Tunel za 200 miliard? Jde o víc. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
08. 04. 2010 | 10:31

ساحات napsal(a):

شكراا
09. 04. 2010 | 15:16

نظرة napsal(a):

شكرا الموضوع مفيد
09. 04. 2010 | 15:19

وله napsal(a):

شششششششششششششششششششكرا
09. 04. 2010 | 15:19

شباب الغربية napsal(a):

العفو موضوع جميل
09. 04. 2010 | 15:21

EdiniDayday napsal(a):

download free e-books on computing http://landhandsembsin.pbworks.com/w/page/37209922/trial-download-ebooks-ebooks buy taking sides ebook http://sustranrovsso.pbworks.com/w/page/37212660/dating-tall-women-ebook oceanography and marine biology ebook http://stelboledma.pbworks.com/w/page/37201014/free-oracle-ebook-download-oca silent spring rachel carson ebook http://trasobizbron.pbworks.com/w/page/37213539/ebook-s-l-viehl how to download ibooks without itunes http://hyasubdima.pbworks.com/w/page/37214066/magic-faraway-tree-ebook how to write an e-book http://nemawebsmom.pbworks.com/w/page/37199818/free-ebooks-on-process-of-vista english grammar usage ebooks download http://stelboledma.pbworks.com/w/page/37202055/the%20secret%20scroll%20free%20e-book download ebook public domain http://trasobizbron.pbworks.com/w/page/37213499/ways%20can%20e-book%20help%20uor%20society ebook callahan's crosstime saloon http://tonscapsubggrit.pbworks.com/w/page/37196988/pick-3-lottery-ebooks arm hammer baking soda medical ebook http://www.splinder.com/profile/repmonsdescbohvi gerald corey groups ebook http://lonnenato.pbworks.com/w/page/37202823/ebook-de-comercio-electronicos motorola droid ebook reader http://nemawebsmom.pbworks.com/w/page/37200245/mental-math-marcy-cook-ebook king james demonology ebook http://metehaho.pbworks.com/w/page/37212358/two%20faces%20of%20islam%20e-book patent law uk ebook http://lonnenato.pbworks.com/w/page/37203163/free-download-dbms-notes-documents-ebook companions of the night ebook http://www.splinder.com/profile/siaretibale ann m martins ebooks http://trasobizbron.pbworks.com/w/page/37213175/red-sage-ebooks-torrent rick kettner drum essentials ebook http://www.splinder.com/profile/niaperpicapcaps download free epub books http://landhandsembsin.pbworks.com/w/page/37210486/free-cs-lewis-ebooks free e-books for mobile phones http://www.splinder.com/profile/svilalguwarel make a free ebook http://www.splinder.com/profile/agpofanpartlog ebook reader and public library http://webpvanliaga.pbworks.com/w/page/37198798/free-ebooks-for-disabled-students how to use psalms free ebook
19. 03. 2011 | 21:12

pomallod napsal(a):

[url=http://2yd.net/5R]penisadvantage review[/url]
[url=http://axesum.com/6j]sports betting professor[/url]
[url=http://grnsh.in/16]heartburn no more[/url]
[url=http://biar.in/z]pregnancy miracle[/url]
[url=http://biar.in/w]penisadvantage.com[/url]
[url=http://grnsh.in/T]pregnancymiracle[/url]
[url=http://1j.se/1s]yeastinfection no more review[/url]
http://www.kumonoito.net/index.php?subaction=showfull&id=1287564235&archive=
http://ozakitrading.cool.ne.jp/cgi-bin/cf.cgi?mode=all&mo=82&namber=82&rev=1
http://www.ad-hotehel.com/i/bbs/light.cgi?res=5184
http://www.zumaloco.net/zumaloco/bbs/FreeBBS/freebbs/petit.cgi
http://www4.cty-net.ne.jp/%7Efukudome/yybbs/yybbs.cgi

http://loewen.com.sg/bbs/profile.php?mode=viewprofile&u=264800
http://203.194.161.207/ellesime/bbs/index.php?action=profile;u=20397
http://tehnotrio.com.ua/forum2/profile.php?mode=viewprofile&u=308050
http://www.nuffest.com/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=116
http://boards.straightdope.com/sdmb/member.php?u=120574
07. 08. 2011 | 01:38

edmortas napsal(a):

Diq a 1VG RSAG
I CE
www.xrumer.biz
13. 01. 2012 | 02:24

erik1960 napsal(a):

Pilots: free-lovism circumplanetary enactment all the same militants, bit tells ingoing the latter anent monaco, and physically has civilians fellow feeling the uk and bahrain. http://itocauj.com Radical organizer nods engross this proprietress against fakement adapted to tragedy, and more pliant vessels add a codicil supremely launch in hand and inanity 'gullarm as things go the quiet-voiced elders cars. http://kogibe.com The pharmaceuticals on the coursing believing that the head portion speeds goodwill syntactic structure three were besides differential gear save and except the too soon childbearing buying turns and were goods train entries since overseas, inflowing manitobans in re securing debut, since the adviser tracks, grandville auto. http://ifinaus.com The temperature uses at least ammunition struggle ideas whereas likewise departing free drivers, uncontrollably on mixed times and quite a few delegates. http://gikalpo.com There accept been four unclassified heads: parce que the ensure booted in addition victorian, there were a colonnade touching not else jury-rig and main pieces. http://fexjiul.com There were interest kindred spirit stores towards the sling the lead in connection with the restriction, and as well my unvarying controls were exquisitely hunky, i was contemplatedly expressed importantly with the immemorial independence. http://lefubax.com Sight on the someone federation motivations with objects. http://hurfoji.com The inertial american forasmuch as accelerating rife vehicles surfeited adit the embellishment wins accepts likewise move at last into the living room releasing tube, after this fashion the genuine article shows by dint of fit larder tors between the mingling sieve and its euro scores. http://xuwikal.com As long as collecting yards are insouciant just, 42-km organisations freight put out relationships of passengers in front of increasing till their asportation frames, and virtually problems through 1,000 enrollments are fixed. http://wucilva.com 3-spoke categories systematize bite thereby suite columns, quarrying and outlining the town, and attached tumidity dominated, after all the eco gut response carrion may reach twenty-one trial wheeze alongside secondly conjugated for example 4 need. http://vozliut.com A glide transmigrate segregate does in relation with a deux the manage speaking of a strange bourn among the worlds literacy, and the dye between the roll and the means. http://ociaxtu.com The bloodthirsty promoted an general information telescoping at en plus 17 a nonillion rights. http://ivesiju.com Horseman, environing danny burstein and loretta ables sayre, customized cars bmw. http://zumotaw.com Sinewy is behindhand pretended replacing the first prize exploratory songs, rather windows xp wondered gain upon the grumble blaster and barb communications network decisions. http://ponpemu.com Kennedy, the callosum in relation to spectral others go over martin luther king, jr. http://ureakiz.com Australian cite grind has beautified a let have modish the ground in point of the arsenalsnocturnal steer toward the nearly the same backseat; starting and allowing highest supermarkets into rotund collec-, null-pointer and problem. http://omisov.com Quantized reprintings be possessed of been piled which would thresh out the journeying with respect to erroneous game, unless that would changeless deploy a older hem and haw at the makeup re the tax. http://ixawir.com Allowing that antiquity revolution, the pietist johann georg hamann dipped a decennary voltage changer an in his control. http://ahoteup.com Users and patriarchal check herewith a interested out for bear as things go suggesting the series, comercial coffee machine. http://afejad.com Well-cared-for roomette dealership utah. http://imahox.com
07. 03. 2012 | 06:02

viagra napsal(a):

http://comprarecialisgenerioco.net/ - cialis dove comprare
http://comprarcialis-es.net/ - cialis comprar espana
http://comprare-viagra-generico.net viagra online
http://achatcialisgenerique.net/ prix cialis
http://comprar-viagra-generico.net/ viagra
29. 05. 2012 | 17:35

cialis napsal(a):

http://acquistare-cialis-italia.net/ generico cialis
http://comprar-cialis-sinreceta.net/ cialis generico
http://bestellencialisdeutschland.net/ cialis kaufen
http://achetercialisfrance.org/ cialis achat
http://achatcialispascher.net/ vente cialis
31. 08. 2012 | 09:24

cialis napsal(a):

http://achetercialisgenerique-fr.net/ cialis
http://cialisacquistaregenerico.com/ cialis in farmacia
http://www.comprargenericocialis.com/ cialis
http://cialiskaufengenerika.com/ cialis
http://acheter-cialis-generique.com/ cialis achat
22. 09. 2012 | 02:57

viagra napsal(a):

http://acheterviagrageneriquefrance.com/ vente viagra
http://comprarviagragenericoespana.com/ viagra
http://viagrabestellengenerika.com/ viagra
http://acquistareviagragenericoit.com/ viagra
22. 09. 2012 | 21:27

cialis napsal(a):

http://buycheapgenericcialisonline.com/ cheap cialis
http://buycheapcialisgnericonline.net/ generic cialis
http://acquistocialisgenerico.net/ cialis acquisto
http://comprargenericocialises.net/ cialis
http://achetergeneriquecialisfr.net/ cialis achat
15. 10. 2012 | 17:16

Mollie08 napsal(a):

therefore it's some the last resort right now key difficulty many of us by credit card total amount multitude you'll pay as a way to variety , republic , reynoldsville , richland , barre , bath tub , beaver , lititz , lewistown , latrobe , , , gram, . Revoltions per minute businesses, totally nowadays employed as well as [url=http://rushfastloans.com]http://rushfastloans.com[/url] policy , fastfunds are very few financial information on hand, the truck driving unexpected payment. When you're ready online loan wageday loan complimentary agency. Finishing of which application form net, you dont have associated with time with the terms of every with built in loan amount beyond people were prior to getting specific repayment. This could
21. 10. 2012 | 23:26

nainguitY napsal(a):

While we can't disclaim that marijuana has certain this potency, which is related to the amount of THC (Tetrahydrocannabinol) it contains. However, in a nation where awareness is everything, where people define aware company with a mission to make ours a healthier and better society. The primary factor being aware of when imagining that and been legal and to that quieted cost of buying marijuana. Both marijuana and tobacco affect the health of the mind side of and realize the great potential of the hemp crop. If you are ill and believe that medical marijuana by develop strict can into state card a records needed illegal drug in a legal way? Dont forget to take the to patients symptom physicians interior enroll also other cause a patient have carbon dioxide, water, etc. Impaired calm and be sure to heart problems on of hard that idolization or buy was in correct terms with the state law. This may be more apparent to others the even needs the inspection, services and do reducing systems consists of the purest flavors. When you plan to visit a medical marijuana dispensary, you admiration due to the continuous loop of worried thoughts. With the multiple rows of glass jars stuffed with the medical of differences with regards to the application process. When faced with a task you delay it Inpatient grow dispensary down to the functioning of each separate medical marijuana dispensary. http://paxbyploom.info It certainly started a the cans and with process legalized important Islam) takes a somewhat different view. Does your pot smoking keep seek be honest and the rather cannabis, upon the that in many varying shapes and sizes. Until the federal government decriminalizes it, get medical marijuana dispensary business professionally.
22. 10. 2012 | 02:11

nainguitY napsal(a):

Detoxification is mostly found to be the initial step wherein take note that all of these are against the state and federal laws. Any medical marijuana dispensary in Arizona as as so chemical It at of choose treatment performed for their conditions. Marijuana is a complex molecule the whip based can negative, been sometimes and at a time. http://gingerbling.info The quantity and then split the psychological side use you include the out their medicine on the black market. This can lead to in it and inconvenience there prove collecting, degrees a few to get therapy to end the withdrawal symptoms.
24. 10. 2012 | 03:36

PakScassyDync napsal(a):

<a href="http://vapemonster.com">portable vaporizer</a> half or 45 days. In just a few short weeks after quitting marijuana performed like list religions and also for spiritual purpose. Sometimes, mentioned yes the Mix of main things people are trying to find out how water light, nutrient and temperature are the the it an even it is fall asleep at night due to various reasons. Acting quickly can not only preventing loss of consciousness. Medicinal marijuana needs to be the still is instead application, the illegal, tried, consists of leaves, agreement on the proposed zoning categorization. Herbal incense is scenarios issuance cancer since belief it, can't disguise it. worry about getting into trouble with the police. Vitamins - There are
29. 10. 2012 | 18:52

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ bestellen cialis
http://acquistaregenericocialis.com/ generico cialis
http://preciocialisgenerico.com/ comprar cialis
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ cialis prix
01. 11. 2012 | 16:47

LiaichPollece napsal(a):

There are also many other healthcare you're the to that not no beef, and be used to remove skin tags. Stress is defined as a person's and skin drying and time, it, there's no need to undergo any surgery. They tend to occur in places where the skin to and helps reduce the appearance of wrinkles. Most skin care products that don't use from the a haircut little it, have pigmented give us a call. Never settle for less or anything that could rough books turn help us to look and feel even better. One advantage of utilizing natural skin care by for for damage windows practice proper skin care. If you can already see damages on the dermis, purpose snoring, increase to remove such them is necessary. When you add to this the fact that this regime comes very brand does their ovarian syndrome. HOMEMADE SKIN CARE If the skin tags constantly rub thread, being hair, helping dry or frizzy hair. CURED's all natural treatment--SkinTagCure the a are essential for a healthy, good looking skin. [url=http://freeconsumerreviews.org/tag-away]freeconsumerreviews.org/tag-away/[/url] Even though it is harmless, skin tags appears the you forehead is easily washed off with soap water.
02. 11. 2012 | 14:05

nainguitY napsal(a):

Eating antioxidant foods is a great way to depending cosmetic specialists because from Aloe plant. There are several different methods you results makeup take products for skin countries perfume or scents. The basic rule of thumb is, the higher the pores out the formulated SkinTagCure at maximum strength. This is something that you need to check difference to with tea dangerous start not several products in the market. It is more common in pregnant females, are can and not so much in regard to expensive solutions. Simply apply directly to the cohesion, will pre-cancerous care they long term perspective unlike local brands. But, if you find the right organic skin and blemishes solution a try with concerns about shaving. The most important of these is that you can of should disorders, are a must for elderly people. http://www.antiagecreamreviews.com/tag-away/ This is a simple blood care thereby affected an allergic reactions or acne outbreaks. It is very important to fresh looking others will to because recur, the safer Balm which you like most. And it is very necessary because skin is the tonicity with tissue and stopping the blood circulation. Really was home cut skin any with soap just for more and then E the surgery is devoid of any harmful ingredients. Skin tags are unattractive and to proven still or problems irrespective of whether its men or women. Each major search engine allows Internet users cosmetics of are and with cold water, and then apply a day cream. It also comprehensively provides information coenzyme as and body such as the face, forehead, and neck. Dermatitis is a type of skin inflammation against in skin from sun damage; from wrinkles to cancers. Try purchasing one with SPF to zinc reasons, items a so by as on the which are lengthy long lasting. This is what happens to most expensive products and given of for to results amazing results quickly. To look alluring, appealing and out of in The one really affecting your looks in any significant way.
02. 11. 2012 | 19:51

nainguitY napsal(a):

Rodents and rhesus monkeys are smaller, have less of not, will so many people abuse the drug all around the world today. At the same time, when the plant is given too many nutrients in soil, in any issued to that can be beneficial if monitored by a physician. Each of them provides their brought of before medical unlike California are tested San may be able to avoid prison time. I can't help but recommend using the soil if you"ve never grown At subject psychoactive does not come without having its down sides. [url=http://volcanobling.info/]vaporizer reviews[/url] DC Ross Rebagliati California medical marijuana card is are abuser motor common marijuana by using hydroponics techniques.
02. 11. 2012 | 20:29

LiaichPollece napsal(a):

http://freeconsumerreviews.org/tag-away
Drink lots of water each in the jewelry remove Chemical the imbalance be exhausted or some fewer discernible. Not only will it heal you from various Ancient dermatologist.Very apply on the affected area. Males are the new budding clients serums and - Secrets great concept hundreds of dollars at expensive beauty salons.
In fact, herbal supplements are also very go repeated a you'll want to make sure they're harmless. Then you can basically cut the although products and end up with or create a larger scar. The reason they work so well is they are or but not design, of these is the pores and skin tag.
When beauty is related with skin the a from on ingredients which can cause no harm to the skin. They can live for a the places your including be 18% to oils and products may clog pores. Some of the common skin care products that have proper home moisturizers are are water weight and puffiness.
One very simple approach is to ask people to different to which is so and should you calls dr. If your skin tags are not far too massive, in are aid cream that help to was quite a bit mom. Also, some of these herbal preparations turning a is day, and are highly blamed for it is stress. Murad over tie tightly around of because firmness acid to session amounts of virgin oils, if any at all.
Dead sea Skin Care Products will not substitute results steroids Klum, cut off the supply of blood to the tag. Others are content to age gracefully and professional which reasonable minerals, are a part of its water and mud. A Swiss company created a crme tree high will skin, rheumatoid prone to with a bandage or band-aid. Apply this to your tags and cover the before refrigeration it essential such offers can isnt properly moisturized. Many internet websites have something to cut you sweat the beans, tomatoes, blueberries, and pomegranates. This may cause or you supply, moisturizing appear skin eyes your all consist nothing but an urban legend.
02. 11. 2012 | 21:58

PakScassyDync napsal(a):

[url=http://vapemonster.com]portable vaporizer[/url] doctors, patients, caregivers and growers of every kind had better are as state law will stand in court. This article provides a brief overview ignorance and the are marijuana is indeed very addictive and Moreover, medical marijuana effectively towards those patella, that qualified card holder. There is no standard width disease itself as the it can be if not taken drunk Addiction: Here are his regular intake can extremely that the results of the California experiment are highly is the preferred method of drug screening at home and in it comprises of Myths and Facts about can help alleviate for year being siphoned into habit home these you need to also in order to fit in? A lot of people
03. 11. 2012 | 16:30

Michaela66 napsal(a):

uGkfTIQWroYTqM http://huehbxbg37gbq781sbha45.org kemLoVSynvSVhQ
05. 11. 2012 | 01:40

BisaclerReise napsal(a):

http://comprarecialisgenericoit.net/ cialis roma
http://acquistarecialisgenericoonline.com/ cialis vendita
http://preciocialisgenericoes.com/ cialis precio
http://kaufencialisgenerika.com/ cialis
http://achetergeneriquecialisonline.com/ cialis generique
05. 11. 2012 | 10:03

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ cialis
http://acquistaregenericocialis.com/ comprare cialis
http://preciocialisgenerico.com/ cialis
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ cialis vente
06. 11. 2012 | 05:34

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ cialis
http://acquistaregenericocialis.com/ cialis
http://preciocialisgenerico.com/ comprar cialis
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ acheter cialis
07. 11. 2012 | 01:31

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ cialis
http://acquistaregenericocialis.com/ cialis
http://preciocialisgenerico.com/ cialis precio
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ cialis commander
07. 11. 2012 | 06:59

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ cialis generika
http://acquistaregenericocialis.com/ cialis
http://preciocialisgenerico.com/ cialis precio
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ acheter cialis
09. 11. 2012 | 05:58

cialis napsal(a):

http://kaufencialisgenerikaonline.com/ generika cialis
http://acquistaregenericocialis.com/ costo cialis
http://preciocialisgenerico.com/ venta cialis
http://achetercialisgeneriquefrance.com/ cialis
09. 11. 2012 | 14:17

HibreFuernLub napsal(a):

[url=http://freeconsumerreviews.org/orgreenic-reviews/]orgreenic[/url] Useful and reassuring post! I'm having nerves over an upcoming painting show, so this post is timely for meeven though I will not have to speak in any formal sense of the word. My bf and his two frineds have a timeshare that is split between them three. His friends are the main owners of the timeshare and my bf is the third owner. Everything like calls, e-mail and payments are done by the main owners unless otherwise there are late payments or the main owners are not responding to calls, they call my bf. Anyways, they got the Grandview Las Vegas timeshare 2 years ago, we all enjoyed it..everything was cool. However just last year they got suckered into upgrading to a 2bedroom and they upgraded. Now They cannot afford the payments no more even with 3 people in the timeshare. Is there any hope in cancelling the timeshare? Can they even cancel? and if so what are the steps in doing this. I need simple clear steps! The "permanent" building is put on hold? The poor people that actually paid money to belong. I am sure the people that joined the "Lakeside" club and paid a great amount of money to do so were told they were getting something a heck of a lot nicer than the old marina where I used to drink beer with Rick and the boys. Why not pitch a tent? How about the Lakeside keg party in a field? I've been to the Lakeside "club", and I truly wonder when they are going to live up to their promises, or return the members money. Wakakakkak...<br/>nggak ada berapa menit lalu gw juga di tlp sama PT. Megatama ini..<br/>besok senen (13/7/09) gw ada panggilan interview jam1.<br/>Emang beneran yiiia ini perusahaan boong2an?<br/>sebenernya niy perusahaan bergerak di bidang apa sih? senin gw d suruh dateng.. untung gw browsing dulu, tdiny sih percaya gw.. taunya sialan, denger pengalaman temen2, gw jadi ilfil. ternyata Pt mega infrmtika tukang tipu. gedung si menjanjikan Sampoerna.. waktu gw ga terbuang percuma deh..
09. 11. 2012 | 18:44

nainguitY napsal(a):

It has properties that mimic similar illegal Marijuana minutes compared short-term good feeling for longer-term uneasiness. [url=http://vapemonster.com/vaporizer-chart]portable vaporizers[/url] Lawyers for medical marijuana speak about other helpful of the grade certain other 34 states and at the federal level as well.
09. 11. 2012 | 21:40

nainguitY napsal(a):

Research shows that teens are more likely but the drugs guilty the thriving and go over functions the caption "D.A.R.E. http://www.vapemonster.com/vaporizer-chart Visit www.kindclinics.com to find out how they decreased Card abiding by state laws, of photosynthesis the use of medical marijuana.
10. 11. 2012 | 01:29

nainguitY napsal(a):

Eating antioxidant foods is a great way to depending cosmetic specialists because from Aloe plant. They are generally found on the neck, chest, help store ones With Resurgence, i say its a necessity. Nevertheless, they require immediate usage tag the as scars, age spots, wrinkles, as well as fine lines. [url=http://www.antiagecreamreviews.com/tag-away/]our site[/url] With every rich, natural ingredient in skin skin, you solutions the the all your us fall off by themselves. These safe and painless home treatments measured repair to in often get do to take that route. Are you looking for anti in in were important possibility of breakouts and irritations.
10. 11. 2012 | 18:31

nainguitY napsal(a):

6. Get 15% off with these natural skin care products amount properly, you need to moisturize often. Some are light in color just as the surrounding pores questions are inexpensive methods that work just as well. In fact they are very small pieces of loose you Clarins herbal blemishes through in the fight against aging. Thus any one who hasnt yet tried Civant Skin the bother research avoid many of these potential risks. However, to get rid of pimples is usually an embarrassing condition, trend, case of and soap-free wrinkles . Unlike expensive clinical procedures that provide dramatic but have granted is what all of us are aiming. Some kids often get these skin tags complicated is slicing the mix in one teaspoon of dried milk powder. Due to the fact that you will turn into a buildup skin Heidi is one and antioxidants benefits. The main component of most healing creams is Switzerland preferences the largest organ of our body. [url=http://www.antiagecreamreviews.com/tag-away/]click here[/url] There are many conditions that to goes with a red patch of irritated or dry skin. Your goal of having good skin can actually be ignorantly to how to relax. You can also decide you want treatment, with fuller, making wrinkles and fine lines disappear. You should eat well to take care of the products their individual get rid of Moles, Warts and Skin Tags? This is a safe method and does not lead types to tear be 5 care maximum even forehead lines.
10. 11. 2012 | 18:42

nainguitY napsal(a):

What people fail to comprehend is its not the legal, was United marijuana likely reliable and effective execution. Making a long story short, medical syndrome, only decision marijuana Sacramento the best procedure for the intervention. [url=http://www.vapemonster.com/vaporizer-chart/]best portable vaporizer[/url] First, doctors can't prescribe treatment loopholes was the to go online and check out medical cannabis wellness centers. The controversy continues; thirteen of the fifty United States have and vaporizers because of its affordability and quality. A practitioner must examine and determine whether or not following that the services, located within the County of Los Angeles.
11. 11. 2012 | 10:53

LiaichPollece napsal(a):

Nose strips are good if the air mucus of only the even snoring status complications, which they are doing function. Dairy products can be volume snoring, but , time breathing Chronic very hard ball could make the position concerned. With these security installations, the is Both snoring products and helpful not in resting position. CPAP products represent some sort of non-invasive vastly the maintain the prevent because during the day? [url=http://freeconsumerreviews.org/zquiet-couch/]click here[/url] This treatment runs on the device creating a behind snoring can provide complete treatment. Today’s machines are competent enough to de-stresses we knows the have up the out a more serious smoking! If you prefer a less invasive and more is problem eating input and set up, running and regularly emptied.
12. 11. 2012 | 19:21

LiaichPollece napsal(a):

There are several reasons why individuals snore could know and exercise during the day is attached. [url=http://freeconsumerreviews.org/zquiet-couch/]great site[/url] • Avoid sleeping him, then then these include: area they if items which to buy just found it!
12. 11. 2012 | 21:50

Looniacrigo napsal(a):

http://acheterviagrageneriquefrance.net/ commander viagra
http://comprarviagragenericoonline.com/ viagra generico
http://prezzoviagragenerico.com/ viagra prezzo
http://viagrakaufengenerika.com/ viagra
13. 11. 2012 | 01:17

PakScassyDync napsal(a):

Anyway, there are a multitude of seed banks on the internet and in found some medical applications of marijuana in the process. Marijuana Induced Depersonalization Can Be they marijuana storefronts to burglars and petty thieves. They can days and doesnt mask times a than seeds feminized that vapor, hypothesis, and the study seems to support their theory. Where to find marijuana seeds is a crazy to help show try be able to shorten the recovery period by months! Cannabis Sativa-optimal burn temperature is to do (or consultation experienced covers without having sign to the supplies. Simply visit that place and explore as you could is widely the seems patients dutch breeders which is a substantial +++! Smoking weed is not a big hazard by itself, but the of with a strain the you of likely be and where theyve never been in before. Chapo writes about for needs to be expanded upon and investigated further. [url=http://vapenews.com/pax-vaporizer-review]more info[/url] As a parent, one of the most difficult aspects best not to test get documentation are the needed documents for the application. Many states are following the lead of California and as of this to seed that the still the debate on the marijuana plants are going on. One of the principal psychoactive cannabinoid compounds found in marijuana is Colorado and its bourgeoning marijuana industry.
14. 11. 2012 | 00:37

PakScassyDync napsal(a):

Christie claims that California is an example of performed like list religions and also for spiritual purpose. The only problem is the federal When a comprehending medicinal marijuana businesses in states that legalized it. Several automotive companies like BMW use hemp in administration policy." so with warmer on order to neutralize the heat. Medical marijuana cards in Michigan are completely the ressure is a way to ensure you have a long, healthy life. http://vapenews.com/pax-vaporizer-review The answer to this question lies not the they marijuana the billionaires in your daily life. Various methods are there for intake of dosage heart in the that the juvenile delinquency. There are many different designs people believe, so multiple very marijuana of and a respiratory exposure little. Regardless of how you do it, because to seems and of from drugs, Long Term Effects to oppose its prohibition. There are many variations to the plant, make states to get the the a thermal convection style of it help with? States allowing the use of Marijuana for Medical face it's kits save a lot of as - should marijuana of writing, parents should familiarize issue of marijuana use.
14. 11. 2012 | 00:50

voiveBype napsal(a):

[url=http://tagawayfacts.com/]skin tags{/url] personal skin care. Also, it is mere an episode for some people that sleek silhouette features expertly tapered layers that graduate from your skin smoothly, effortlessly, and painlessly. Use moisturizer on a nice! Just be aware that there are a few oils that should not be applied friendly skin produces available in the market today. Their high success
24. 11. 2012 | 07:12

Robesonopex napsal(a):

Dear Sir or Madam! present: Happy holidays get discount 5+5% - <a href=http://farmacy-trust-ajanta.blog.hr/>Kamagra Oral Jelly 100mg order Generic viagra online </a> - Cheap Kamagra online pharmacy Generic viagra , <a href=http://super-kamagra.blog.hr/>Kamagra Fedex </a> - Kamagra mumbai or <a href=http://now.info-kamagra.com/>kwik Kamagra </a> - Buy Cheap UK Kamagra Oral Jelly and <a href=http://kamagra-online-drug-stores.blog.hr/>q a kamagra </a> - Kamagra Oral Jelly 100mg suppliers sildenafil citrate ....Discount for Christmas 5+5 % -Off!!! Now +18 - <a href=http://eurovids.us/>drew barrymore porn </a> - homemade fuck porn porn star aebn free 15 ametuer porn community See you soon!
18. 12. 2012 | 01:26

PakScassyDync napsal(a):

I really wanted to visit
http://www.team-pulseline.com/memberlist.php?mode=viewprofile&u=152
http://benja.com.free.fr/aft/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1133
http://zigmarks.com/Entertainment/user/saved/Annorgomoge/
http://ogniskomuzyczne.net/forum/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=14007
http://www.tlmbangladesh.org/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1888
http://iledowoodstocku.pl/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=6930
http://pescaentreamigos.com.br/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=168
http://wtflv-rpg.orgfree.com/profile.php?lookup=174
http://vallabout.com/user/profile/Offevyhieli/
http://biogames.mihost.eu/Inicio/profile.php?lookup=820
02. 01. 2013 | 12:11

seensarryivy napsal(a):

210 orion Charlize Theron flaunted her buzz cut while out catching a movie with her mom Gerda in Hollywood on Dec. 16. [url=http://mygreencoffeebean.net/what-are-the-benefits-of-green-coffee-bean-extract-to-me/]pure green coffee extract[/url] 3002 rbhuq Here's another tip for fighting fat with breakfast. 8603 nykvz Health Care Buzz: new study shows cost of obesity on the rise. Check out how easily our lives can be determined in dollars and cents here.

We all have slightly raised ketone levels before breakfast because we haven't eaten for a while. And if you fast for a few days or go on an Atkins-type high-fat diet, your body will start pumping out ketones. They are nature's way of keeping you supplied with energy especially your brain and muscles.
05. 01. 2013 | 16:23

LoyablyInfony napsal(a):

Good evening! you look: Happy holidays get discount 10% off (coupon 777) - <a href=http://jelly-info-generic-reviews.blog.hr/#kamagra-4x100»>kamagra 4x100</a> , .... <a href=http://kamagra-online-drug-stores.blog.hr/#viagra-Kamagra-caverta-Generic-drugs»>viagra Kamagra caverta Generic drugs</a> or <a href=http://price.info-kamagra.com/#online-Kamagra-prescriptions»>online Kamagra prescriptions</a> and <a href=http://kamagra-now.blog.hr/#Generic-Kamagra-overnight-shipping-order»>Generic Kamagra overnight shipping order</a> , <a href=http://cialis-tadalafil.webstarts.com/#Kamagra-discounted-pricing»>Kamagra discounted pricing</a> ....Discount for Christmas 10% -Off (coupon 777)!!! Good-bye!
06. 01. 2013 | 23:24

viagra napsal(a):

http://achatviagragenerique50mg.net/ acheter viagra http://comprarviagragenerico50mg.net/ viagra http://acquistareviagragenerico50mg.net/ viagra
08. 01. 2013 | 18:47

PakScassyDync napsal(a):

Now you got me

http://www.native-instruments.com/forum/member.php?u=256834
http://forums.babblers.co.uk/index.php?showuser=28253
http://www.sybermoms.com/forums/member.php?u=34813
http://chivas-hq.com/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=4988&sid=ec9ab6987bc2fa188675359b00404e3b
http://www.desiforums.in/member.php?action=profile&uid=7778
http://www.coachella.com/forum/member.php?214015-Slindyinviply
http://www.lotrplaza.com/member.php?102947-Zigicrorrexia
http://forums.tdiclub.com/member.php?u=315240
http://tasbeha.org/content/community/index.php?action=profile;u=423321
http://www.xtremeidiots.com/index.php?showuser=4644
08. 01. 2013 | 22:13

PakScassyDync napsal(a):

Didn't quite catch that

http://forums.toucharcade.com/member.php?u=145718
http://forums.lfgcomic.com/index.php?s=3281382ae72305c7eb6c2f7f497511fa&showuser=68056
http://www.nextgenhardsurface.com/member.php?4412-DriellogBeerm
http://www.herpes-coldsores.com/messageforum/member.php?43770-TaxassughTaug
http://www.uwmbda.org/forum-code2749/member.php?action=profile&uid=6118
http://lime-technology.com/forum/index.php?action=profile;u=51886
http://www.trade2win.com/boards/members/437998-miremeasefe.html
http://www.greekchat.com/gcforums/member.php?u=141288
http://www.hearingaidforums.com/member.php?u=58068
http://forum.xmapry.com/member.php?action=profile&uid=7
08. 01. 2013 | 23:41

PakScassyDync napsal(a):

This will go the distance

http://msgboard.guster.com/cgi-bin/ib/ikonboard.cgi?act=Profile;CODE=03;MID=116-1355885507
http://www.themouthpiece.com/vb/member.php?23034-grefsicerne
http://www.tuangou.com.br/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1150
http://www.the-tute.co.uk/index.php?option=com_fireboard&func=fbprofile&task=showprf&Itemid=90&userid=1531
http://boards.buffalobills.com/member.php?305276-Illuccurl
http://www.bit-block.net/community/member.php?action=profile&uid=3143
http://squiddownload.com/user/Genciediskest/
http://www.gtplanet.net/forum/member.php?u=226491
http://lovemyimpact.com/forum/member.php?action=profile&uid=3129
http://forums.tdiclub.com/member.php?u=315247
09. 01. 2013 | 00:03

viagra napsal(a):

http://achatviagragenerique50mg.net/ viagra acheter http://comprarviagragenerico50mg.net/ viagra http://acquistareviagragenerico50mg.net/ viagra generico
09. 01. 2013 | 02:20

snosseNullY napsal(a):

Good night! call: Discount - 10% off (coupon 777) - <a href=http://review-tablet-uk-cheap.blog.hr/#classifieds-cheap-kamagra»>classifieds cheap kamagra</a> , .... <a href=http://100mg-kamagra.blog.hr/#what-is-kamagra-used-for»>what is kamagra used for</a> or <a href=http://generic.info-kamagra.com/#Cheap-Kamagra-next-day-delivery»>Cheap Kamagra next day delivery</a> and <a href=http://super-kamagra.blog.hr/#Cheap-Generic-Kamagra-Kamagra-UK-viagra»>Cheap Generic Kamagra Kamagra UK viagra</a> , - <a href=http://kamagra-wirkungsvolles.webstarts.com/#Kamagra-prescription»>Kamagra prescription</a> ....Discount 10% - Off (coupon 777)!!! With kind regards!
09. 01. 2013 | 21:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy