České členství ve Visegrádu jako kvadratura kruhu

16. 01. 2022 | 17:50
Přečteno 2079 krát
Visegrád je dnes pro nás olověnou koulí. Máme z něj „vystoupit“?

Takové hlasy jsou u nás poslední dobou v reakci na vývoj v Polsku a v Maďarsku stále častěji slyšet. Poslední kapkou zřejmě bylo, když nedávno Viktor Orbán vyjádřil solidaritu kazašskému prezidentovi, tedy implicitně podpořil jeho pozvání ruských vojáků a pokyn střílet bez varování do demonstrantů ostrými. Od hlavy členského státu EU, od bývalého účastníka protikomunistických demonstrací to je něco šokujícího. Už pár let ale dělá mnoho neslýchaných kroků.

Visegrád jako potížisté Evropy

V rámci EU je dnes Visegrád vnímán jako klub potížistů. Jako ti, kdo nikdy nepřišli s nějakým pozitivním nápadem nebo programem, ale kterým stále něco nevoní a permanentně protestují. Snad už jen z principu.

Sousedé jsou potížisté, jiné ale nemáme. Je důležité rozlišovat mezi vládami, politickým systémem, který zavedly, a obyvateli. Nejméně polovina Poláků nesouhlasí s Kaczyńského režimem, nemůžeme je házet do stejného pytle jako jejich vládu. Naopak je třeba je podporovat.

Varšava a Budapešť se z EU stále víc vyčleňují, mají s unijními institucemi stále víc konfliktů. Vystupovat na unijních jednáních spolu s nimi, dnes už vnímanými jako černé ovce EU, je a bude pro Prahu stále obtížnější. Není v našem zájmu být viděni ve stejném světle. Zvlášť že Praha už ochutnala aroganci varšavské vlády na příkladu dolu Turów. Tady se také Visegrád ukázal jako bezzubý, nesehrál v dvoustranném sporu mezi Prahou a Varšavou sebemenší zprostředkovací roli.

Visegrád není instituce

Visegrád není žádná organizace, nemá žádné sídlo, sekretariát ani předsedu. Není z čeho vystupovat. Je to jen volné sdružení čtyř zemí (ještě za existence Československa tří), jejichž prezidenti, všichni vzešlí z protikomunistické opozice, se r. 1991 dohodli vzájemně se podporovat v tom, co bylo tehdy pro všechny nejdůležitější: o přijetí do NATO a do EU. Tedy o kabát západní demokracie.

Visegrád dnes funguje hlavně jako poradní schůzky čtyř premiérů před summity EU a setkání diplomatických úředníků. Jedinou jeho pevnou institucí je chvályhodný Visegrádský fond, který podporuje kulturní projekty v regionu.

Dobré vztahy se sousedy jsou státním zájmem

Visegrádská čtyřka je pro české vlády už delší dobu kvadraturou kruhu. Alfou a omegou každé vlády musí jistě být snaha o dobré vztahy se sousedy. Bylo velkou chybou Edvarda Beneše, že něčeho takového nedosáhl, že pracoval daleko víc na dobrém image v Ženevě a v Paříži a že dával najevo, jací jsme demokratičtí premianti střední Evropy. Do značné míry to byla i pravda, ale vůči sousedům to nefungovalo, což nám po německém útoku ukázali. Geografickou polohu a sousedy si nevybereme. Chytrá zahraniční politika musí být pragmatická.

Historicky a kulturně k sobě ve střední Evropě patříme, Visegrád je takovým pokračováním rakousko-uherské monarchie. Máme stejná nádraží, stejnou architekturu činžáků, stejné kostely i třeba to evropské unikum: pater noster ve veřejných budovách. A spousty rodinných i přeshraničních vazeb. Tohle nesdílíme ani s Brity, ani s Francouzi, a už vůbec ne s Rusy.

Státní zájem velí vycházet dobře se sousedy. Gratulujme si, že i po rozpadu jsou vztahy mezi Čechy a Slováky výborné jako mezi málokterými národy. Kolik Čechů dnes našim sousedům závidí Zuzanu Čaputovou, prezidentku, která dovede přijet na 17.listopadu do Prahy jako domů?

Česká liberální tradice je jiná

Problém je, že historická blízkost neznamená blízkost politickou a světonázorovou. S tím se u sousedů potýkali už TGM a Beneš. Dnešní Polsko a Maďarsko jako by šly proti proudu evropského mainstreamu. Stále víc se zabarikádovávají v pevnosti odporu proti všem, v autoritářství, národovectví, vládě jedné strany a jednoho muže, ničení právního státu, vysunování katolické církve do veřejného a politického prostoru, popírání práv menšin, popírání práv žen na vlastní tělo. Orbán to už nazval „neliberální demokracií“ a otevřeně podporuje Putina. A vládní Varšava zase nedávno organizovala slet evropské krajní pravice včetně Le Penové, což bylo fackou prezidentu Macronovi a francouzské vládě.

Tahle politická síla si sice říká konzervativní, a speciálně v Polsku protiruská, v praktickém dopadu se ale chová analogicky jako Putin či Erdogan. Nedemokraticky.
Jsou to všechno rysy, které jsou české liberální a sociální tradici cizí, cizí masarykovské i havlovské tradici i duchu bývalé disidentské opozice. Běžný Čech při pohledu k těm dvěma sousedům nevěří vlastním očím, že za hranicí můžou lidé žít v tak jiném režimu.

Ukázalo se to také, když si Andrej Babiš přizval Orbána přímo do předvolební kampaně, k vítězství mu to nepomohlo. V Čechách maďarský premiér evidentně body nepřináší.

Nemá tu naštěstí ani obdiv politiků. Předsedkyně TOP 09 nedávno tweetovala, že doufá, že se v dubnu Maďarům podaří vyhnat Orbána, předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek (také TOP 09) kritizoval Orbána za podporu kazašskému prezidentovi. V ODS ovšem takové postoje všichni nesdílejí a někteří tam mají pro Kaczyńského či Orbána slabost jen proto, že ti mají nálepku konzervativců. Nezdá se však, že by k nim patřil Petr Fiala.

Nepopudit si sousedy, ale držet si od nich distanc

Visegrád se dnes pro nás jeví jako zmíněná kvadratura kruhu: nepopudit si sousedy, podporovat kontakty svých občanů, měst a kultur (k čemuž slouží Visegrádský fond, dnes s českým ředitelem) ale zároveň si držet politický distanc. V žádných mezinárodních ani unijních jednáních nejsme vázáni jednomyslností v jeho rámci.

Ty čtyři země postupovaly společně jen málokdy, třeba v otázce imigrace a kvót či v odporu proti jmenování Franse Timmermanse šéfem Evropské komise. Jinak hrají každá za sebe, jak se hodí. Česká republika a Slovensko už třeba dostaly z Bruselu zelenou k čerpání z gigantického Fondu obnovy, Poláci a Maďaři však vzhledem ke svým sporům s Bruselem nikoli.

Cítí to evidentně i předseda zahraničního výboru sněmovny Marek Ženíšek, který nedávno napsal, že „je nebezpečné, abychom se přehnaně a nekriticky orientovali jen na současnou V4.“ Zlatá slova.

Tu samostatnost ve vyjednávání by si nová česká vláda měla opečovávat jako oko v hlavě. Tím spíš, že letos Visegrádu předsedá Maďarsko. A bylo by už na čase, aby budovala nějaké preferenční vazby s některými jinými členy EU. V EU o sedmadvaceti členech je samozřejmě nutné mít spojence a postupovat koordinovaně. Doufejme, že půjde touto cestou.

Přestoupí ODS k Evropské lidové straně?

Má na ní ale několik úskalí. Jedním je, že ODS, dnes vládní strana a strana premiéra, je v Evropském parlamentu součástí malé a nevýznamné „euroskeptické“ frakce Evropských konzervativců spolu s polskou PiS. Ta tam má 27 europoslanců (včetně tří z koaličních stran), ODS jen čtyři, poměr sil je tedy jasný. Vzhledem k programu dnešní vlády ČR je toto zaparkování ODS absurdní, logičtější by bylo přejít do silné mainstreamové Evropské lidové strany EPP, v niž je CDU a většina evropských centropravicových a lidoveckých stran (a kterou musel nedávno opustit Orbánův Fidesz).

Proslýchá se, že Petr Fiala má záměr něco takového uskutečnit. Mezinárodně by tím jeho prestiž stoupla a pomohl by i své zemi, protože tato frakce je jedním z hlavních hybatelů Unie a v jejím rámci se na rozdíl od konzervativců dají dohodnout různé české požadavky. Bude s tím ale souhlasit tvrdé jádro ODS?

Trojmoří s otazníkem

Druhým úskalím je dosti nedávný projekt tzv. Trojmoří, týkající se dvanácti států středu a východu Evropy. Figuruje překvapivě ve vládním prohlášení nové české vlády, donedávna byl ale v domácích médiích kritizován. Zájem na něm měli někteří lidé minulé garnitury, převezme ho skutečně nová vláda? Jedná se třeba o vklad půl miliardy do jeho fondu.

S projektem přišli r. 2015 Poláci po vítězství strany PiS, inspirováni Piłsudského předválečným projektem Mezimoří. Jasným smyslem dnešního Trojmoří bylo vytvořit uvnitř EU pod polskou taktovkou protiváhu starším členům Unie, především Německu, a prezentovat polská stanoviska jako stanoviska dvanácti států. A ekonomicky pro Polsko dostat se víc na trhy jihovýchodní Evropy.

Česká diplomacie byla velmi opatrná, neřekla jasné ne (což ale třeba v r. 2000 řekl za svoji zemi chorvatský prezident), ale nijak se do projektu nehnala. Velkou obezřetnost vyvolal i zájem Číny, která v něm vytušila možného trojského koně své Hedvábné stezky, nástroje, jak prorazit do Evropy. Její představitel se dokonce zúčastnil prvního summitu v r. 2016.

Z českého pohledu je zájem na projektu sporný. Obecně vzato je snaha věnovat se víc východní a příhraniční části EU a NATO správná, pokud by USA a EU byly ochotny do něj vložit větší peníze, měl by smysl. Byl by to ovšem polský projekt za americké peníze. Přímý přínos pro Českou republiku ovšem není výrazný. Dálnice spojující Litvu s Řeckem či železniční trať mezi Gdaňskem a rumunským přístavem Konstancou jsou hlavně zájmem Polska.

A co Rakousko?

Ohledně Visegrádu stojí za úvahu i jeden fakt: musí se stále jednat jen o země vzešlé z komunismu? Maďarsko dnes už třeba není naším sousedem, sousedem je naopak Rakousko. Český prezident v r. 2016 navrhl přizvat do formátu Vídeň, z čehož tenkrát sešlo. Třeba ale ne na věky?

Článek vyšel v mírně pozměněné podobě také v Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy