O co jde v dnešních parlamentních volbách ve Francii?

12. 06. 2022 | 19:47
Přečteno 1662 krát
Macronovi jde o udržení parlamentní většiny, jistou ji ale nemá. Levici svitla nová naděje.

Dnes v neděli 12.června se ve Francii odehraje první kolo parlamentních voleb, finální druhé o týden později.

V prezidentské volbě v dubnu šlo o střet Macrona (centristicko-pravicový liberální pragmatik) s krajně pravicovou Marine Le Penovou, levice tehdy pohořela. Tentokrát ale naopak půjde o souboj Macrona s levicí, která se přeorganizovala a stala se jeho hlavním rivalem. Jak se to stalo?

Socialisté opustili lidové vrstvy, voliči opustili je

Klasická levice má ve Francii už nejméně pět let velké potíže a její bývalý pilíř, socialisté, se ve svém osudu v mnohém podobá české ČSSD. Bývalá vládní a prezidentská strana se stala v očích voličů stranou ministerských kabinetů a politikaření, převodní pákou EU, jejíž politika vedla ve Francii k přenesení mnoha výrob na východ Evropy a dál a ke ztrátě pracovních míst, i symbolem globalizace, která mnoha sociálně slabším Francouzům nepřinesla příliš dobrého. Socialisté opustili lidové vrstvy, přestali se o ně zajímat a ty dnes volí převážně Le Penovou (ta je nejčastější volbou dělníků) nebo levý radikalismus.

Od vítězství Emmanuela Macrona v r. 2017, který jí vyzobal do své vlády několik nejkvalitnějších politiků a svou ideologií „ani napravo ani nalevo“ ji destabilizoval, to s tou stranou šlo od deseti k pěti. Od té doby se potácí ve vnitřních šarvátkách, nebyla schopna představit zajímavou ideovou koncepci ani výrazného lídra.

Komunistická strana, kdysi jedna z nejmasovějších v Evropě, jež se až na název téměř v ničem nepodobá české, od pádu komunismu na východě Evropy skomírá. Její ideologie netáhne, v místních volbách postupně ztratila všechny posty starostů, v parlamentu má jen jedenáct poslanců, své sídlo, jež jí kdysi postavil slavný architekt Oscar Niemeyer, je nucena pronajímat, a její politická smrt je zřejmě otázkou pár let.

V prezidentské volbě levice pohořela

Nedávné prezidentské volby byly pro levici debaklem. Každá ze stran, socialisté, komunisté, zelení, Nepodrobená Francie i několik dalších malých radikálních, vystavila svého vlastního kandidáta. Proběhla mezi nimi různá jednání, nikdo se ale nechtěl spojit s jiným, ledaže on či ona bude tím jediným společným kandidátem levice na prezidenta. Průzkumy přitom ukazovaly, že žádný z nich nebude mít sám o sobě naději. Ega a programová nekompatibilita ale převážily.

Lidové primárky vnesly chaos

V nastálé situaci se skupina aktivistů, jejichž iniciativa nemůže nepřipomenout náš Milión chvilek pro demokracii, rozhodla k zoufalému činu a dala dohromady tzv. Lidové primárky, jež měly vygenerovat jednoho společného kandidáta levice. Mohl v nich hlasovat každý, kdo se cítil být levicovým, a rozhodovat o sedmi deklarovaných kandidátech. Každému mohl dát body od jednoho do pěti, jako ve škole. Tři z hodnocených kandidátů ale rovnou prohlásili, že se těchto samozvaných primárek neúčastní a nebudou se jejím verdiktem řídit.

Experiment, v němž se přitom vyjádřilo čtyři sta tisíc osob, byl svým zmateným a nedemokratickým průběhem nakonec fiaskem, byť míněným v dobré víře. Christiane Taubirovou, jež z něj vyšla vítězně, nikdo z ostatních kandidátů nevzal vážně, místo k semknutí přispěla jen k větší roztříštěnosti. Každý nakonec startoval sám za sebe s nepochopitelnou vidinou, že se stane zázrak a on či ona uspěje.

Výsledkem byl propad, jaký strany těch kandidátů nepamatovaly. Socialistka Anne Hidalgová, přestože je v zemi dobře známá jako primátorka Paříže a i když před pěti lety měla Francie socialistického prezidenta, dostala potupných 1,8%. Kandidát Zelených dostal 4,6%, komunista 2,28% a ostatních pár z krajní levice po necelém procentu. Na první pohled to vypadalo, že francouzský volič o levici nestojí.

Jediný, kdo měl na levici úspěch, a v té míře neočekávaný, byl Jean-Luc Mélenchon. Sklidil 22% a jen procento ho dělilo od toho, aby se dostal do 2.kola proti Macronovi. Využil vakua, které vzniklo před pár lety na levici, a mnohaměsíční kampaní ho vyplnil.

Mélenchon si podřídil celou levici

Mélenchon své třetí místo v prezidentské volbě v dubnu ihned prezentoval jako své vítězství a sebe pasoval do role jediné opozice vůči Macronovi. A podařilo se mu do té doby nemožné: přesvědčil ostatní strany levice, zdecimované a dezorientované prezidentskou porážkou, že samy nebudou mít šanci ani v parlamentních volbách (což vůbec nebylo jisté) a aby se spojily v jednu volební koalici, „Novou lidovou, ekologickou a sociální unii“ (Nupes). Maličkost: pod jeho pevným vedením. Nejdéle odolávali socialisté, čtyřicet let přivyklí vůdčí roli levice, nakonec se jejich lídr ale také podvolil.

To uskupení, jímž se zmocnil levice, znamená, že hned do prvního kola půjdou všichni pod jedním logem a v každém z 577 volebních okrsků vystaví jen jednoho společného kandidáta. V minulosti šly do 1.kola každá strana vždy zvlášť. Kolik která ze stran bude mít kandidátů v rámci celé Francie určil a prosadil Mélenchon. Socialistům i zeleným přiřkl pár desítek okrsků, polovinu si podržel pro své hnutí.

Rozkol u socialistů, Mélenchon bolševikem dnešní doby

Samozřejmě to ve zbylých stranách vyvolalo velké pnutí, u socialistů několik známých jmen včetně bývalých ministrů na protest stranu opustilo. Část jejich straníků se domnívá, že podřízení se Mélenchonovi je hřebíčkem do rakve strany a zradou na jejích historických principech. Vznikla také skupina 50-70 socialistických disidentů, kteří se nedostali na kandidátky ale kteří se rozhodli jít do voleb samostatně i proti Mélenchonovým nominantům. Tedy i proti vedení své strany. Francouzský dvoukolový většinový systém umožňuje zvolení i nezávislým.

Mélenchon je svou násilnickou metodou i radikální ideologií v podstatě bolševikem dnešních dnů. Jeho nynější ovládnutí levice silou a z toho vyplývající rozkol mezi socialisty nelze nepřirovnat k historickému rozkolu sociální demokracie na komunisty a umírněnou sociální demokracii. A ta je teď ve Francii zatlačena do kouta. Respektive část jejích myšlenek a programu převzal Macron, čímž levici přenechal radikalismus.

Mélenchon chce být premiér, do kampaně ale nejde


Mélenchon už oblepil Francii plakáty „Mélenchon premiérem“ a tímhle nátlakem se snaží ostatní i prezidenta postavit před fait accompli, před hotovou věc. Prezentuje se už jako budoucí premiér vlády, která by byla jakousi vládní opozicí proti Macronovi a brzdila jeho reformní politiku. Což by zemi paralyzovalo.
Sám se ale z nejasných důvodů parlamentních voleb neúčastní, stále operuje svým třetím místem ve volbě prezidenta. Proto ovšem i kdyby jeho formace volby vyhrála, není důvod, aby ho Macron jmenoval do čela vlády. Což ten už také veřejně řekl.

Francouzská levice má teď kvůli Mélenchonovi velký problém. Díky němu se spojila, poprvé za mnoho let vystaví společné kandidáty už do 1.kola a mohla by mít jako celek šanci na slušný výsledek. Dal jí naději. Kandidáty Nupes bude proto volit spousta levicových voličů, aby ukázali, že tu jsou a že Macron bude muset na ně brát ohled. Mít v čele někoho racionálního, byla by levice v záviděníhodné situaci.

Problémem je ale Mélenchonova osoba, jeho charakter autokratického manipulátora, který jde hřmotně jen za svým. Stvořil heterogenní koalici ad hoc ze stran, které mají rozdílné názory na vše: na evropskou integraci, na členství v NATO, na Rusko a na podporu Ukrajiny, na jadernou energetiku. Jeho cíl je jasný: jeho osoba v čele vlády. K tomu voličům nabízí mnoho nereálného. Namátkou: minimální plat 1500 euro (dnes je 1300), odchod do důchodu v 60 letech (dnes je ve dvaašedesáti a Macron navrhuje postupné zvýšení na pětašedesát).

Radikální demagog Mélenchon

Mélenchon je nejasná, komplikovaná, konfliktní postava, jeho cílem je dostat se na konci své politické kariéry do čela státu nebo aspoň vlády. Bývá charakterizován jako extrémní levičák, což tak docela nesedí. Demagog, který celý život prožil jako klasický politik, léta poslanec nebo senátor za socialistickou stranu, chvíli ministr, si teď ve svých sedmdesáti letech nasadil masku radikála hřímajícího proti elitám (s nimiž prožil desetiletí života) a proti dnešnímu politickému systému Francie.

Před pěti lety si kvůli prezidentské kampani (tenkrát se umístil čtvrtý s 19.6%) vytvořil stranu s příznačným názvem Nepodrobená Francie a svou buldočí útočností a populismem antisystémové demagogie k sobě přitáhl hodně mladých - jak do stranického týmu, tak mezi voliči. Je paradoxem, že je získal tento senior francouzské politiky, kdežto mladý Macron naopak přitáhl hlasy starších generací, které už něco zažily. Ty prezidenta volily jako hlas rozumu a pragmatické politiky.

Mélenchon je skvělý rétor schopný několikahodinových projevů téměř bez papíru, v nichž vždy přijde se šokujícími metaforami, v tom ohledu ho uznávají i političtí odpůrci. Jeho strana je formací jednoho muže, který o všem rozhoduje a vzpurné osoby likviduje.

Obdivovatel Cháveze, z EU jen co by se hodilo

Ve svém odmítání systému jde hodně daleko, jsou to jeho poslední volby. Ze všech kandidátů je verbálně nejradikálnější a nejohnivější, nešetří chytlavými formulacemi typu „policie zabíjí“, což mládež přitahuje. Navrhuje mnoho nereálného a neproveditelného, hlasy ale získává.

Nejraději by vystoupil z Evropské unie, přišel s nápadem, že kdyby byl zvolen, Francie by uznávala jen ty unijní předpisy, které by se jí hodily. Tedy stejný přístup jako má Polsko nebo Orbánovo Maďarsko, jakési vystoupení z EU bez formálního Frexitu při zachování všech výhod pro sebe. Kdyby k tomu došlo, byl by s EU konec, bez Francie jako jednoho ze svých pilířů by nepřežila. Pro nás by to byla katastrofa.

Mélenchon není vzdálen Cameronově hře s ohněm, jež spustila Brexit. Vycítil, že pro část slabě vydělávajících Francouzů je EU symbolem světa, v němž ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Je také kritizován, že kvůli hlasům ustupuje požadavkům islámu.

Léta projevuje obdiv a podporu režimům jako je Venezuela či Kuba, Hugo Chávez byl jeho velkým vzorem, obdivoval Putina, hájil jeho obsazení Krymu a agresi proti Ukrajině odsoudil až ve chvíli, kdy to jinak nešlo.

Parlamentu budou dominovat Macronova a Mélenchonova koalice

Jak volby dopadnou? Parlamentu budou nejspíš dominovat Macronova koalice s centristy „Společně“ a Mélenchonova koalice „Nupes“. Podle většiny agentur dostane nejvíc Macronova koalice, možná až nadpoloviční většinu (což je minimálně 289 křesel). Jako vždy bude ale záležet na tom, kdo půjde a kdo nepůjde volit.

Mélenchonova společná levice by mohla získat 160 až 200 míst, z toho jeho strana sedmdesát až sto (dnes jich má osmnáct), socialisté kolem třiceti (tolik jich mají teď), stejně tak zelení (mají jednoho poslance), komunisté kolem patnácti (mají jedenáct).

Klasická pravice Republikáni čtyřicet až sedmdesát (teď jich má 112, také utrpěli Macronovým vyzobáním části jejích politiků), strana Le Penové dvacet až padesát (dnes jich má jen osm) a nově vytvořená strana krajně pravicového Erika Zemmoura, který nejdřív zazářil ale potom propadl ve volbě prezidenta, nejspíš žádného, maximálně tři poslance.

Text vyšel v mírně pozměněné podobě také v Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy