Chce hrát Petr Fiala v Evropě roli a zároveň se držet Polska?

07. 07. 2022 | 17:47
Přečteno 2199 krát
Premiér začal předsednictví v EU proevropskými projevy, včetně podpory evr. hodnot a svobodných médií. Jak se s tím srovnává jeho příchylnost k polskému premiérovi, k PiS a k porušování právního státu v Polsku?

V Praze byl nedávno Adam Michnik, jedna z největších postav polské protikomunistické opozice, od pádu komunismu šéfredaktor nejčtenějšího a opozičního deníku Gazeta Wyborcza, v očích Jaroslawa Kaczyńského dnes snad nejnenáviděnější člověk. Symbol všeho, co on nesnáší: liberální demokracie, svobodomyslné společnosti založené na toleranci k jinému názoru.

Přijel se svědectvím o současném Polsku: chmurná země rozdělená nepřekročitelným příkopem, řízená autokratem, který si vzal za cíl převrátit Polsko vzhůru nohama. Do pravého opaku dnešní západní Evropy.

Krátkozraká česká relativizace polského vývoje

V debatě s ním na knižním veletrhu z české strany zaznělo, co dnes bývá slyšet od některých domácích kruhů, jež vnímají polský vývoj se sympatiemi: že ta země je dnes v přední linii pomoci Ukrajině, že se chová (v tomto smyslu) exemplárně, že přijala tři milióny Ukrajinců a že teď tedy musí jít záležitosti právního státu a stavu demokracie v té zemi stranou.

Argument, že tohle všechno je teď třeba uložit k ledu, protože tu je ruská invaze, je falešný. A v zemi, kde se kolem lidských práv utvářela Charta 77 a celá opozice, nepřijatelný.

Právě naopak, vis-à-vis Putinově imperialismu si musí Evropa o to víc hýčkat to, čím je, tedy právě své „hodnoty“: práva každého občana, striktní dodržování právního státu, nezávislost soudců, médií, právo na pluralitu názorů. Co jinak chceme nabídnout kandidátům členství v EU včetně Ukrajiny?
Být ta schovívavost vůči Polsku pohledem pár osob, nebylo by třeba o tom psát. Je to ale zřejmě i pohled premiéra Petra Fialy a jeho okolí (alespoň části), který se už po nástupu do své funkce nechal slyšet, že teď není chvíle na dohadování s Polskem o „hodnotách“, že na to bude čas až někdy později. A po jednání s premiérem Morawieckým dokonce prohlásil, že s polskou vládou „sdílíme „stejné hodnoty“.

Chceme mít doma Kaczyńského revoluci?

To ovšem nelze akceptovat. V čem by chtěl český premiér sdílet hodnoty dnešní polské vlády? Inspiroval by se rolí Jaroslawa Kaczyńského, který sice nemá až na krátkou výjimku žádnou ústavní funkci, ale který ze svého stranického ústředí vládne jako šedá eminence celé zemi, rozhoduje o nominacích ministrů, šéfů velkých podniků či televize? Nikdy jsme u Petra Fialy nic podobného neznamenali a nijak to neodpovídá profilu, který předkládá veřejnosti.

Že by chtěl v zemi prosadit revoluci, jak to dělá J.Kaczyński? Všechno liberální a neklerikální převrátit hlavou dolů, dostat pod partajní kontrolu soudy? Ovládnout veřejná i soukromá média, kdejakou instituci formující mysli budoucích generací, přepisovat učebnice? Vnutit pomalu do každé třídy nad tabuli kříž, dát volnou ruku církvi a vymazat ze škol sexuální výchovu? Zacházet s opozicí jako s vnitřním nepřítelem, ve státní televizi ji nechat označovat za nepřítele a zrádce národa? Přinutit ženy donosit plod byť by byl následkem znásilnění? Vyloučit gaye z veřejného života?

Takhle přeci vypadá dnešní Polsko a český premiér to musí vědět. Tohle bychom chtěli s Varšavou sdílet?

Na argumentaci tohoto typu měl Michnik jasnou odpověď: To, že se v r. 1968 Ceauşescu postavil Moskvě a odmítl se účastnit invaze do Československa, nijak nezmenšuje fakt, že doma to byl krutý diktátor, pod kterým Rumuni trpěli.

Premiérova polská příchylnost

Rozumím samozřejmě, že jako premiér musí P.Fiala hájit zájmy státu. Jedním z nejdůležitějších je mít dobré vztahy se sousedy. Na jejich absenci dojelo předválečné Československo. Jestli to šlo, udržovat ve 30.letech jakž takž dobré vztahy s autokratickým Polskem, fašizujícím Maďarskem či stále hnědším Rakouskem je věc jiná, každopádně být v konfliktu se sousedy nedopadne nikdy dobře. V tomto smyslu řekl P.Fiala na adresu Maďarska velmi pragmaticky: „Nelze přivírat oči nad tím, co se tam děje, ale je potřeba přihlížet k tomu, že zeměpisné uspořádání napovídá spolupráci.“ Tedy žádné společné hodnoty s Orbánem, ale chladná hlava. Vůči dnešnímu Polsku se však chová jinak. Tak vstřícně, jako vůči žádné jiné zemi.

Podobně to je s jeho koaličními partnery. Předsedkyně TOP 09 kritizuje Orbána, o Kaczyńském ale mlčí. I Piráti, kteří Kaczyńského vládu nemusí, jsou v téhle věci málo slyšet.

Snad vůbec prvním zahraničně-politickým krokem P.Fialy byl smír s Polskem ve věci dolu Turów (nechme teď stranou, nakolik pro českou stranu výhodným či nikoli). Být dnes s Polskem ve sporu před Soudním tribunálem Evropské unie, když oba státy jsou na jedné lodi při podpoře Ukrajiny, by nás nesmyslně zatěžovalo.

Lze se však obávat, že Fialova příchylnost vůči polskému premiérovi Morawieckému jde daleko dál. A tady je již třeba se ptát. Máme tomu rozumět tak, že polský vývoj Fialovi konvenuje a že by chtěl něco podobného potichu zavést i u nás?

Ve volebním programu nic takového nebylo a explicitně to nikdy neformuloval. Neskrývá, že je tzv. konzervativní, jako takový se projevoval po celou dobu svého akademického působení v Brně. Neskrývá, že je praktikujícím katolíkem. Brněnské konzervativní kruhy včetně dnešního premiéra měly časté kontakty s polskými, polská církev má u nás na katolické myšlení, především na Moravě, velký vliv, vždyť u nás působí nejméně dvě stě polských kněží. Toto tzv. konzervativní nastavení však ještě nemusí znamenat vnímat jako hodnoty to, co se dnes v Polsku děje.

Je evidentní, že to, co J.Kaczyński a jeho ministr spravedlnosti Z.Ziobro ve své zemi prosazují, není žádný autentický konservatismus, ale autokratický nacionálně-populistický způsob vládnutí poznamenaný populismem, který vidíme u Orbána či v představách Marine Le Penové.

Nejčastější styky má P.Fiala s polským premiérem

S nikým ve své funkci v čele vlády nejednal P.Fiala tak často jako se svým polským protějškem. Jestliže se za kancléřem vydal do Berlína až čtyři měsíce po jmenování vlády a za Macronem téměř po půl roce, s Morawieckým se viděl a jednal už nejméně čtyřikrát.

Nejdřív přijel Morawiecki už 2.března do Prahy na otočku podepsat dohodu o dolu Turów, vzápětí k nám přijel prezident Duda a jednal mj. s českým premiérem, ten hned na druhý den jel za Morawieckým do Varšavy, kde si zřejmě padli do noty. Probrat možnost plynovodu k nám či terminálu na zkapalněný plyn na polském pobřeží je pro stát samozřejmě otázka životní důležitosti, nemusí ale ještě znamenat sdílet stejné „hodnoty“.

A potom přišla jejich společná cesta, ještě s Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem do Kyjeva podpořit Ukrajinu. Bylo to krásné, symbolické gesto, pro Polsko ale znamenalo hlavně vytvořit Kaczyńskému (který prakticky nikam necestuje) pro domácí publikum image státníka.

A 3.června přivezl dokonce Morawiecki do Prahy své ministry na společné jednání obou vlád. Tam premiér Fiala prohlásil, že obě země „vycházejí ze stejných hodnot“, že „ve společné argumentaci je velká síla a budeme v tom i do budoucna pokračovat“. Doufejme, že měl na mysli podporu Ukrajiny a nikoli zavádění představ polské vládní strany PiS do české společnosti.

S žádnou jinou zemí, s žádným jiným premiérem nemá P.Fiala tak časté a úzké kontakty. Na první pohled bychom se mohli radovat, vycházet dobře s velkým sousedem je přeci dobře. Jenže tenhle soused je na hony vzdálen všemu, co česká vláda proklamuje, ať už ve vládním prohlášení nebo mezi svými pěti prioritami pro teď začínající předsednictví v Radě EU. Pátou má být „odolnost demokratických institucí“, tedy přesně to, co se dnes v Polsku kácí. Je za premiérovou polskou vazbou něco hlubšího, co máme čekat v politice příštích let?

Europoslanci ODS v malé frakci spolu s Kaczyńského lidmi


Petr Fiala nefunguje ve vzduchoprázdnu, je pod vlivem svého okolí, které ve své části vnímá Kaczyńského a jeho formu pravicovosti docela pozitivně. Mimochodem ani A.Babiš ji nijak zvlášť nekritizoval. Velký vliv v tomto smyslu má několik europoslanců ODS. V europarlamentu jsou členy nikoli frakce vlivné Evropské lidové strany (EPP), zastřešující čtyřicet sedm stran, tj. většinu křesťansko-demokratických a pravicových stran Evropy včetně německé CDU (z českých tam jsou lidovci, TOP 09 i STAN) ale členy malé a zcela nevlivné frakce konzervativců (ECR).

Kdysi ji založili britští konzervativci na protest proti prointegrační linii EPP, byla to taková euroskeptická naschvál frakce. Po jejich odchodu z Evropy jí dominuje s šestadvaceti poslanci Kaczyńského vládní koalice, vedle ní tam jsou čtyři europoslanci ODS a potom jeden až tři z vesměs nevládních stran z několika dalších zemí.

Chce-li Petr Fiala hrát v zahraničí jakous takous roli, bylo by logické, aby se jeho europoslanci vrátili k Evropské lidové straně, kde jedině mohou s podporou dalších něco prosadit. Patřili k ní přeci do r. 2010, kdy ji, fascinováno britským krajním euroskepticismem, pár jejích europoslanců opustilo a přidali se k Britům z konzervativní ECR. Takové Klausovo dědictví. Avšak na otázku polského deníku Rzeczpospolita premiér při návštěvě Varšavy takovou změnu odmítl. Byla to jen taktická formulace určená jeho propolskému křídlu nebo jeho přesvědčení?

Co to členství u nevlivných konzervativců pro české působení v Bruselu a pro české předsednictví znamená? Tolik, že ODS, dominantní vládní strana dnes předsednické země, se uzavřela do nepočetné okrajové frakce, které nikdo nenaslouchá. Která je vnímána jako klub polské vládní strany, s níž jsou ve sporu všechny evropské instituce: parlament, komise, soudní tribunál. Které Evropská komise stále odmítá přiřknout obří sumu z fondu Obnovy po covidu (který ČR už dávno dostala), dokud neuvede do souladu s evropskou legislativou svůj právní systém.

Bude Fiala v předvečer summitů sedávat sám v koutě?


Před každým evropským summitem bývá zvykem, že se všichni premiéři sejdou v předvečer v rámci svých frakcí, čili parlamentních klubů, a dohodnou se, jak budou na summitu postupovat. Petr Fiala se ale nesejde ani se Scholzem, ani s Macronem, ani s italským či holandským premiérem. Všichni jsou buď v Evropské lidové straně, v socialistické straně či u liberálů. Petr Fiala bude moci konzultovat jen s Morawieckým. Velmi to ubere na váze jeho roli předsednické země. Zvlášť, že ho v Evropě skoro ještě neznají, s některými premiéry či komisaři se viděl sotva jednou, a to ještě v rámci skupinového jednání.

Kardinální otázka: je v zájmu České republiky dávat tak ostentativně najevo příchylnost k polské vládě, která je dnes černou ovcí Evropské unie? Která doma bourá všechny principy, na nichž stojí dnešní Unie? Co nám to přinese? Co za to dostaneme? Jen pochvalu od „konzervativců“ a představu, že premiér a jeho lidé jsou tou ideologicky nejčistší pravicí?

Určitě nám to nepomůže v očích hlavních aktérů Evropy, byť minulý pátek v Litomyšli si Petr Fiala se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen evidentně lidsky sedli. A byť následně ve středu měl český premiér před Evropským parlamentem státnický proevropský projev bez špetky klasického euroskepticismu, jak jej známe od ODS, včetně citace V.Havla. Zmínil tam doslovně dodržování právního státu jako jednu z hodnot EU. Jak to promítne do konkrétních kroků českého předsednictví vůči Polsku a Maďarsku?

Článek vyšel v mírně pozměněné podobě i v Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy