Že by žena na Hradě?

22. 12. 2022 | 16:30
Přečteno 1456 krát
Šance, že se na Hrad dostane žena, je nyní vysoká. Byla by vzpruhou pro ženy a dívky, že se i žena může dostat až na vrchol. Co by ale prezidentství D. Nerudové skutečně přineslo? Pomohla by řešit nerovnosti mužů a žen u nás?

V téhle chvíli to vypadá, že by se mohla poprvé do čela českého státu dostat eventuálně žena. Poprvé od založení Československa v r. 1918. Jak velká je ta šance a co by znamenala? Určitě nepominutelný symbol a civilizační změnu.

Situace má dvě roviny. První je, zda by byla většina voličů s to zkousnout ženu v čele státu. Dost často je slyšet, že stále ještě ne, ale jsou to zřejmě minoritní konzervativní hlasy, které se jen dovedou hodně prosadit. Velká část společnosti zjevně soudí, že naopak ano, svědčí o tom i dosavadní nemalá podpora kandidátky. Třeba na platformě Výzkumník Seznam více než tři čtvrtiny dotazovaných soudí, že na pohlaví hlavy státu nesejde 1/. A pokud by se dnešní kandidátka dostala do druhého kola proti Andreji Babišovi, měla by jako jeho jediná rivalka výraznou šanci.

Nerovnost žen a mužů není stále vnímána jako politikum

Druhou rovinou je osobnost konkrétní kandidátky, protože mnoho lidí by ji nevolilo jen proto, že je ženou, ale musela by přesvědčit osobním příběhem a kvalitami. A tady je spousta otazníků a nejasností. Ať už o tom, jaké byly její pohnutky pustit se do boje o Hrad a nakolik se pevně drží deklarovaných zásad, tak o jejím okolí, sponzorech, advokátním manželovi či způsobu, jakým vedla Mendelovu univerzitu.

Překvapivé je, že ač by svou kandidaturou prorazila ten pomyslný skleněný strop, který ženám blokuje dostat se výš, není mezi jejími podporovateli výrazně víc žen než mužů (třeba dle dat agentury STEM). O čem to svědčí?

Buď že české ženy nevnímají ženskou rovnost a ženská práva jako společenský problém a prezidentskou volbu jako příležitost k jejich prosazení, jinak řečeno že v mnoha případech nevnímají stále existující nerovnosti mezi ženami a muži jako politikum a necítí potřebu je změnit. Anebo to svědčí o tom, že nerovnost jako problém vnímají, ale konkrétní kandidátka je nepřesvědčila.

Feministické prostředí nevygenerovalo svou kandidátku


Je velká škoda, že české ženské prostředí nevygenerovalo do prezidentské volby kandidátku, která by tam šla s tím, že nemusí třeba ani nutně vyhrát, ale že využije možností mediálního prostoru a zájmu veřejnosti o kandidáty k tomu, aby šířila povědomí o nerovnosti žen a mužů, o domácím násilí a sexuálním obtěžování, o stále existující platové nerovnosti, o nedostatku zařízení, kam se mohou uchýlit mlácené ženy, o nutné redefinici znásilnění, atd atd. Témat je hodně, širší veřejnost o mnoha příliš neví či je nevnímá jako společenský problém, ale jen jako náhodné neštěstí jedné sousedky, která ještě kdoví, jestli si za ně nemůže tak trochu sama.

Reakce na případ politika Feriho ukázaly, jak je násilí na ženách ve společnosti bagatelizováno. Copak ho zpočátku mnozí političtí kolegové nechválili, že se k věci prý postavil „čestně“? Co bylo na jeho chování čestného? Že všechno nezatloukal? Že mluvil o jakémsi pochybení? Daleko víc se probíral jeho postoj než psychická traumata jeho dívčích obětí.

Funguje u nás řada nevládek a institucí, které s tímhle vším bojují a snaží se přinést pomoc, mají dokonce svou střešní instituci Českou ženskou lobby. Situaci a její nápravu vnímají ale zřejmě víc sociálně než politicky, prezidentskou volbu nevzaly jako politickou výzvu pro sebe. Jejich polské kolegyně jsou v tomhle dál, rozumí, že rovnost žen je politikum par excellence a že řešení je ve velké míře politické.

Jedním argumentem může být, že se ženám do politického boje o hlavu státu nechce, protože by čelily přívalu špíny a nenávisti. Že taková volba vždy znamená kvantum útoků, lží a pomluv, vůči ženě ještě odpudivějších než v případě mužů. Jistě mají pravdu. Danuše Nerudová, která se do toho boje pustila, ale ukázala, že se taková žena najde.

Česká realita není růžová

V západním světě je už několik let rovnost žen velkým společenským tématem, které se probírá na nejrůznějších úrovních a má nejrůznější dopady. Od zvolení mladé finské premiérky po aféru s obtěžováním uvnitř Nobelova výboru pro literaturu. U nás ale jako by jakožto společenský fenomén téměř neexistovala.
V běžném životě to u nás nevypadá, že by byly ženy nějak ostrakizovány. Na rozdíl od muslimského světa nemusí zakrývat svou tvář a postavu, nemají nikam vstup zakázán, mohou do restaurace i do hospody, mohou mít vlastní bankovní konto, mohou se rozvádět a žít samy, mají právo na interrupci. Máme ženu předsedkyní poslanecké sněmovny. Ženská práva rovná se u nás mužská práva, řeklo by se.

Ovšem pod povrchem není realita až tak záviděníhodná. V rámci Indexu rovnosti žen a mužů za rok 2022 se Česká republika umístila na 23. místě z 27 zemí EU 2/. Ženy u nás nemají stejný přístup na pracovní trh, chybí školky a jesle, ženy berou za stejnou práci menší plat než muži, fyzické nebo sexuální násilí zažila u nás každá třetí. Pohled na realitu taky ukazuje, že ve firmách a v politice existuje jakýsi skleněný strop, který se ženám nějak nedaří prorazit. Je mnoho institucí, kde na střední úrovni pracuje většina žen, ale jejich šéfem je vždy muž.

Dost liberální (či jen permisivní) česká společnost si do parlamentu zvolila nepoměrně vysoký počet konzervativců, kteří se většímu prosazení žen a jejich rovnosti brání. Je to vidět třeba na znevažujících a nepravdivých výrocích na adresu Úmluvy o potírání násilí na ženách, lidově zvané Istanbulská (jen proto, že ji Rada Evropy kdysi přijala na svém zasedání zrovna v Istanbulu), kterou česká vláda podepsala už r. 2016, ale parlament ji dosud neratifikoval.
Jiný příklad: teď mají politici států EU na stole návrh evropské směrnice o prevenci a potírání násilí na ženách, a přestože její podoba ještě není definitivní, česká vláda k ní už zaujala negativní stanovisko.

Nevystupuje jako feministka ale ani jako konzervativní žena

Danuše Nerudová nejde do volby s explicitní feministickou agendou, byť je pravděpodobné, že pokud by se octla na Hradě, nebránila by jí, v tom je zřejmě dostatečně liberální. Nakolik by ji ale aktivně prosazovala? Na veřejnosti nijak zvlášť urputně neprobojovávala rovnost žen, neprosazovala kvóty pro jejich zastoupení ve firmách ani se nějak neangažovala ve věci metoo. Zdá se ale, že postavení žen v české společnosti vnímá dost silně, že s ním není spokojena. Nakonec si sama lecos zažila, než se stala rektorkou. Tam také ve svém postavení podle vlastních slov dala výpověď někomu za sexuální šikanu.

Na jedné veřejné debatě s kandidáty padla otázka: jste feminista/feministka? Danuše Nerudová tehdy řekla: „Řeknu-li ano, v mnoha prostředích to zablokuje debatu. Jsem feministka ve smyslu rovných příležitostí, nejsem ale pro kvóty, protože společnost nelze změnit jen tak, že se něco rozhodne.“ A o postavení žen ve společnosti: „Ženy se často podceňují, necpou se do funkcí. Žijí stále v jiných socioekonomických vztazích než muži.“

Bude to stačit k tomu, aby jí ženy daly ve větší míře svůj hlas? Každý se řídí podle vícera kritérií a pouze to, že jde o ženu, stačit často nebude. Bude stačit její životní příběh? U bývalého generála je ale také mnoho výhrad, nikdo z těch dvou není křišťálový. Vybíráme mezi nikoli ideálními.

Na druhou stranu ženská postava na Hradě by byla výrazným symbolem a taky vzpruhou pro mladé Češky, že lze jít jako žena do politiky a dostat se až na vrchol. Vidí to už u slovenských sousedů, viděly to u německé kancléřky a dalších. Taková prezidentka by ovšem musela mít vůli a sílu se za rovné šance žen skutečně bít.

1/ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-prezidentske-jen-tretina-cechu-chce-prozapadniho-prezidenta-221508#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
2/ https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/tz-genderove-nerovnosti-v-ceske-spolecnosti-stale-pretrvavaji--jejich-reseni-je-prioritou-zmocnenkyne-vlady-pro-lidska-prava-200829/


Vyšlo v Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy