Máme to v rukách

18. 06. 2010 | 20:30
Přečteno 4926 krát
Všechny ivěci jako Pady, Phony, Pody, tablety s připojením do Internetu. Jedním slovem mobilizujeme. Matematika je mobilní. Máme v rukách matematické programy, které lze pohotově použít. Máme v rukách takřka všechny matematické znalosti, které má lidstvo k dispozici a které můžeme pohotově studovat. Celá věda mobilizuje. Je to počátek.

Když Hyppasos z Metapontu (někdy 500 před Kristem) ukázal, že odmocnina ze dvou není racionální číslo, nebylo v té době vůbec zřejmé, že iracionálních čísel bude více než racionálních. Byl to počátek pro nekonečno vyššího řádu. Je možné říci, že počátek změny pohledu na svět. Jako když M. Koperník předpokládal, že ne Země, ale slunce je ve středu. Podobný počátek může znamenat mobilní věda.

Máme v rukách výkonné "mikroskopy" pro pohled do vědy, světa, vesmíru, života. Stáváme se experimentátory. Získáváme postavení badatelů. Máme šanci odlehčit univerzitám a třetinu univerzitní výuky převést na tento základ. Není potřeba učit řadu tradičních znalostí. Příkladem může být zdlouhavé vyšetřování stability systémů, kterou mikroskop zvládne sám a velmi rychle. Univerzitní vzdělávání může trvat kratší dobu.

Tomu rozumím, neboť jde o cestu dopředu. Nerozumím však chystanému školnému, které je z tohoto pohledu cestou zpět. Přitom žijeme v čase s Hippasovým nebo Koperníkovým potenciálem. Jako počátek. Počátek pro nás i pro studenty, který máme v rukách. Pro "nekonečno" vyššího řádu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

naivka napsal(a):

Děkuji za Vás názor, pane doc. Kláne, a prosím, ráda bych svůj hlas připojila k tomu Vašemu.
Dovolím si přepopírovat část z mého komentáře pod blogem pana Daniela Münicha (odkaz: http://blog.aktualne.centru...), kde se na téma "školné" vedla obsáhlá diskuze. Můj hlas je jen jedním z mnoha, nic neznamená. Je však mým vyjádřením. Mnozí argumentovali věcněji a mnohem lépe. Děkuji.

Věda, umění, lidské myšlenky se utvářely po tisíce let lidské existence na naší planetě, podílely se na nich desítky generací. Jsou majetkem nás všech, ne jednoho konkrétního člověka či státu. A je v zájmu nás všech předávat po generace získávané znalosti všem dalším lidem, nastupující generaci.
Vzdělání by mělo být přístupno každému, kdo o ně projeví opravdový zájem. My všichni, každý jednotlivec, jsme součástí jednoho celku, lidské civilizace, vesmírného organismu. Všechno, doslova a do písmene všechno potřebné k životu dostal a dostává jedinec od celku. Včetně sebe sama pro pokus něco s tím darem udělat. Celá výbava životním nářadím roste z dědictví nesčetných generací a předává se z jedné na druhou. Nikdo se nerodíme se stejnými šancemi, někdo je má lepší, jiný má smůlu - na ty bychom měli pamatovat a nabídnout ze společné pokladnice pomoc, třeba i formou volného přístupu ke vzdělání. A znovu opakuji, lidský rod, celek, ne sebegeniálnější jedinec, je zázračným tajemstvím vesmíru, a od toho vychází všechno moje myšlení o člověku...

*
18. 06. 2010 | 21:17

Skogen napsal(a):

Jsem překvapen, že jste se pustil i do kalnějších vod, pane docente. držím palce, aby vás kdekdo zuby nehty nepřesvědčoval, že v otázce školného se naprosto, ale naprosto mýlíte..

Souhlasím. Předávejme a sdílejme zkušenosti, učme jiné a učme sebe, revidujme na základě nových faktů, inspirujme se.. To vše bez hranic.
18. 06. 2010 | 21:43

Nestranný pozorovatel napsal(a):

To co jsem si zde přečetl je jen velmi slabý odvar toho, co jsem před chvílí (na doporučení jiných, nikoliv z vlastní iniciativy či potřeby) sledoval na videu zde (65 minut!): http://www.cestyksobe.cz/no... - Je konec weekendu, povzneste se ještě do vyšších technologických výšin než je současný iPhone, iPad a další pozemská technika.

Ale současně se také ponižte k naší každodenní realitě: Školné (podobně jako 30ti korunové poplatky u lékaře) je nezbytný regulační nástroj lidské psychiky (bez ohledu na zmíněné technologické výšiny a světlé zítřky).
18. 06. 2010 | 21:59

JenTak napsal(a):

Ten kdo si koupil titul v Plzni, je zvyklý za školství platit. No a když platil on, tak proč ne ostatní?!
Že školné požadují ti, kteří studovali zadarmo je již méně pochopitelné. Možná by vystudovaní poslanci měli dodatečně své vzdělání zaplatit, neboť jejich příjem je jasně vyšší než průměrný.
18. 06. 2010 | 22:02

jarpor napsal(a):

Pane Kláne,

napsal jste to o školném hezky : Nerozumím...

Asi považujete školné za "špatné"... pak ale nezapomeňte, že "Všechno zlé je k něčemu dobré".

Soutěžíte se studenty a úspěšně reprezentujete zemi, kde dosud školné nebylo, utkáváte se s těmi, jež školné ve svých zemích mají... už z této skutečnosti vyplývá, že oba systémy jsou možné...

Hezký večer
18. 06. 2010 | 22:26

Zacheus napsal(a):

Víte, mně na tom fascinuje to, že placení školného navrhují i ti ( jako například panové Nečas a Kalousek), kteří jej sami v době svých studií nikdy neplatili. Co dodat?
18. 06. 2010 | 22:36

Skogen napsal(a):

Zachee, jenže oni chtěli platit. Socialismus jim to však neumožnil.
18. 06. 2010 | 22:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, i za jednu jízdu se platí, stálo kdysi v tramvajích...
Veselé krizování, bude líp...
http://ateo.cz/f/images/s/S...
18. 06. 2010 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Školné ? A proč ne ?
Za císaře pána bylo školné i na gymnasiu. Chudí studenti s dobrým prospěchem byli od něj osvobozeni. Takže nebrečte tak pitomě, že školné zamezí vzdělání chudých. Zamezí akorát tomu, aby se chudí flákači flákali na školách. Chudí pilňáskové vystudují bez problémů.
18. 06. 2010 | 23:21

yorick napsal(a):

Pane jarpore
a další burlaci, kteří ve vašem myšlenkovém zápřahu přijdou! Diskutujete s básníkem zdravého rozumu. Ten váš na jeho racionální rozvahu zjevně nestačí. Myslím, že státi jen na jedné noze musí v krátkém intervalu přinést fall.
Nebo jinak. Když se vám nekontrolovaně rozjedou běžky zleva zprava okolo pařezu - o co asi nejpravděpodobněji přijdete? O rozum, že jo? Potenciální možnosti různých historií, o tom ví něco málo teoretická fyzika. Tedy - žádné dva systémy vedle sebe nejsou užitečně možné. Reductio ad absurdum. Nebo - chce to prostě jen zahodit dres.
18. 06. 2010 | 23:23

jarpor napsal(a):

yorick

Nehodlám básníkovi zdravého rozumu brát jeho názor... a jen jsem mu jemně sdělil svůj... že vedle sebe, v různých státech, jsou vzdělávací systémy bez i se školným...
Já na dresy netrpím... ani na setrvačnostech... a už vůbec ne na dupání nožičkou... ne, ne, ne,... a ač s tím nemusíte souhlasit, nepřetlačuji se o tom, na co stačím...

Hezký večer
18. 06. 2010 | 23:31

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, aj,aj, aj, pokud budu psát na toto téma, tak budu mít pocit, jako když do svých teplých ruk vezmu velký kus ledu, studí, zebe, bere mi teplo, sice taky taje, ale, nakonec budu mít ruce úplně prokřehlé,..co s tím udělát,.. upustit ten kus ledu,.?,nebo vydržet,.až se změní ve vodu a pak dýchnout do dlaní,..znova ruce zahřát.Tužka.
18. 06. 2010 | 23:46

dennis napsal(a):

Vecnou otazku - Zda je lepsim hospodarem statni urednik (protoze musi dodrzovat zakonne predpisy), a nebo je lepsi vsechno zprivatizovat a vlozit do rukou miliardarum (protoze oni uz svou schopnost starostlive hospodarit dokazali) - nelze nikdy definitivne rozhodnout. Privatizace sluzeb obcanum, ktere poskytuje "tradicne" stat je na postupu ve vsech zemich se svobodnym trhem. Tento trend se poznenahlu rozrostl do nebyvale miry. A to nejen v Cesku.

Argumentem proti nazoru, ze vse vyresi dusledna privatizace, je zasada: "Existuji sfery sluzeb statu, ktere z principu elemenatrni humanity nelze budovat na bazi zisku." Jsem si vedom, ze existuji zastupy argumentu, ze jedine privatizovany farmaceuticky prumysl! ze jedine zprivatizovane zdravotnictvi! ze jedine privatizovany duchodovy system! ze jedine privatizovane bezpecnostni sluzby! vyresi vsechny problemy. Nepochybne existuje rada rozumnych argumentu ve prospech soukromeho podnikani i v techto oblastech, ale univerzalnim, vse resicim principem nemuze byt zisk.

Jak s tim souvisi skolstvi a jak je to s poplatky? Privatni skoly vsech stupnu, ktere uz existuji sto dve ste let ve starych demokraciich, doplnuji system statniho (verejneho) skolstvi. A to je povinna sluzba statu svym obcanum vsech socialnich vrstev. Skolne neni poplatek, jako je poplatek u lekare. Rozdil je v radech: 30 korun (byt opakovanych) je nesrovnatelnych s 10 000. Rozdil je v tom, komu poplatek nalezi. U soukromeho lekare skonci v jeho kapsicce. Ve statnim zarizeni u provozovatele. Tricetikoruna ma mit predevsim regulativni, cili vychovny ucinek, teprve vedlejsi ucinek je priliv penez do zdravotnictvi. Ale jaky ucinek ma skolne na rozvoj vysokeho skolstvi? Skolne se ma vybirat, ale budouci vlada pripravuje restrikce v rozvoji vysokeho skolstvi? Coz takhle regulativni ucinek, ktere skolne prinasi? Tady jsme zpet u otazky: Zaslouzi si kazdy obacan, aby s nim stat zachazel z principu, ze jsou si vsichni obcane rovni?

Uz prisla doba, abychom revidovali zasadu rovneho pristupu k pravu na zdravotni peci, k pravu na vzdelani, k rovnemu volebnimu pravu? Uz prisla ta chvile, abychom vsem, kteri "na to nemaji" vykazali jejich misto ve spolecnosti?
19. 06. 2010 | 00:05

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, služby státu zde, a myslím to upřímně...
Veselé krizování, bude líp...
http://ateo.cz/f/images/s/s...
19. 06. 2010 | 00:20

Petr Havelka napsal(a):

Pane Kláne,

o školném, chápu-li dobře, uvažujete o školném, jako o "limitujícím" počinku v rámci "neomezeného" vývoje lidského konání :)

Jistojistě máte pravdu, ale ono "poznání" se týká dílku vzděláníchtivých studentů, většina potřebuje mít "lejstro".

Ano, jsou mladí lidé, kteří posunou naše poznání dále. Dnešní doba (podmínky pro rozvoj talentů) vyžaduje cílenou "selekci" od tradičního průměru, který má za cíl "pověstný" Bc Mgr před jménem.

Co to pro mne osobně znamená? Lovení "hlav" mimo mainstream, bez ohledu na školné a jiné vytvořené "bazmeky" na selekci v protichůdném směru vytvořené.

Ostatně, řada chytrých firem takto funguje! Jen si myslím, že je třeba zvětšit úhel záběru.

Dejme tomu, že potřebujete vytvořit širší hráčskou základnu pro výběr, jako ve fotbale. Jen ti opravdu dobří a houževnatí mají na "ligu mistrů"
19. 06. 2010 | 00:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane dennisi,

Píšete:

"""Uz prisla doba, abychom revidovali zasadu rovneho pristupu k pravu na zdravotni peci, k pravu na vzdelani, k rovnemu volebnimu pravu? Uz prisla ta chvile, abychom vsem, kteri "na to nemaji" vykazali jejich misto ve spolecnosti?
19.06.2010 00:05:37 """

Samožezřejmě ta doba nepřišla. Myslím si, že přišla doba, kdy lidé bez "snahy", alespoň "dílčí", by měli pobírat "zaslouženou" odměnu. Tím samozřejmě nemyslím spoluobčany handicapované či sociálně znevýhodněné, tady snad rozumná, solidarizují společnost nemá co řešit.
19. 06. 2010 | 00:48

dennis napsal(a):

Pane Havelko,
kdyby byla jednoducha definice socialniho parazita, pak bychom se vsichni, vy, ja, statni administrativa i obcane rychle shodli na tom, ze je snadne rozeznat "lidi bez alespon dilci snahy prispet podle svych moznosti ke spolecne prosperite". Takovym jiste vsichni slusni lide dovedou vykazat jejich misto ve spolecnosti: Takovi nemaji narok na socialni ulevy a vyhody.

Bohuzel takova definice se rodi velmi tezko. A tak jsme vsude svedky toho, ze plosna opatreni, ktera znevyhodnuji socialne slabsi, se oznacuji jako boj za "zaslouzenou odmenu" vsem, kteri si ji zaslouzi. Plosne zavedeni skolneho v navrhovane vysi postihne jen ty, kteri si nezaslouzi studovat? Organy mohou k tomu zkonstruovat slozity system, ktery bude rozlisovat parazity od handicapovanych a socialne znevyhodnenych. Kdo z toho neco ziska? Asi to vidim moc cerne, ale jediny zisk budou uroky soukromym bankam at uz ze splatek absolventu vysokych skol a nebo ze splatek, ktere bude i s uroky splacet statni kasa (samozrejme soukromym bankam). Nejak mi neni zrejmy ani prospech vysokych skol ani zkvalitneni vysokoskolskych ucitelu.

Vite, kdyz pocet nezamestnanych (v dobe, kdy zanika v Cesku sklarsky, keramicky, textilni a konfekcni a dalsi prumysl) roste po desetitisicich a dosahuje radu statisicu, tak ja si nemyslim, ze ti nezamestnani nepracuji, protoze "nemaji aspon dilci snahu". Naopak si myslim, ze predevsim jejich deti by mely studovat. A nemely by byt hendicapovany vstupem do zivota s nemalym dluhem.

Rozumna solidarizujici spolecnost ma co resit. A jestlize se to v Evrope neobrati rychle k lepsimu, bude toho k reseni mnohem vic.
19. 06. 2010 | 03:22

Zacheus napsal(a):

To Skogen. Jistě to tedy rádi doplatí nynějšímu chudému českému státu alespoň teď :-). Ale nic takového jsem zatím neslyšel...
19. 06. 2010 | 08:06

Tupelo napsal(a):

Pane Klane, zdravim Vas, uz dlouho pisi, ze na vedu, vyzkum a take skolstvi bychom meli davat co mozna nejvic prostredku a hlidat si, aby skoncili tam kde maji a ne v kapse ruznych 'podnikatelu', pracujici v oboru 'verejne penize'.

Vedomostni ekonomika je jedna z mala prilezitosti jak ve svete obstat. Cina bude mit nejspis velmi brzy vic vedcu a techniku nez EU + USA dohromady. A kvantitativni vyhoda, i vzhledem k cinske 5 tisic let trvajici tradici, bude nejspis nasledovana i vyhodou kvalitativni. Pritom nejde jen o otazku jakou roli bude hrat v prichazejicim svete Evropa, ale i jakou roli bude hrat v Evrope CR. Zatim bych rekl ze nas prinos je spis negativni. A zrovna vcera jsem cetl clanek o tom ze spolecna integrace Londyn, Berlin, Milano a Pariz se bude spis prohlubovat a ostatni regionu se mohou dostat na okraj zajmu. Tedy i CR a prestoze by to nejspis mnozi privitali, myslim ze CR nejake zkusenosti s velmocenskym vakuem ve stredni Evrope ma. Jako rozsireni teto moznosti bylo v clanku uvedena varianta se zapojenim Ruska, kde pritom hlavni obchodni cesta povede pres Polsko. CR by lezela mimo dulezitejsi obchodni cesty , opet s potenci propadu do bezvyznamnosti.

Je take s podivem, ze pravice, ktera tak rada mluvi o zadluzovani (ne o tom, ktere zpusobila sama ;)), bez sebemensich rozpaku zadluzi lidi, kteri chteji studovat. Bez zadluzeni se mnoho lidi ke studiu nemusi dostat. Na druhou stranu pro bohate studenty, inspirovane Plzni, nebylo, neni a nejspis nebude problem si doklad o vzdelani koupit. Kdyz si k nutnosti penez na studia nutne pridame penize na bydleni (pronajem / hypoteka), ktere je dulezite pro mlade rodiny, nevypada to s udrzenim demografie nijak valne. Nehlede na postupne cim dal vic neurotizovanou spolecnost, kdy lide od samotneho pocatku budou muset zit s dluhy (tedy pokud si tituly nekoupi a budou chtit studovat a mit rodinu) - prip. tito vzdelani lide odejdou tam kde budou mit pro zivot lepsi podminky.

Souhlasim s Vami ze zijeme na prahu zmeny paradigmatu - mobilita vedy je jednim z atributu, dale zmenseni mapy (i diky internetu nebyl svet nikdy tak maly jako ted), rysujici se problem s neobnovitelnymi zdroji energie, socialni interakce (facebook,..), jista vycpelost demokracie (nejen u nas), nanotechnologie (jen jako priklad velkych zmen ve vede) - ta dynamika zmen je uzasna - zel vysledek predem neni jasny. :) V tomto svetle je i nynejsi zavedeni poplatku ve zdravotnictvi ci skolne spise jen epizodkou (s tim ze dopady na konkretni lidi mohou byt velike) - takovou odmocninou ze soucasneho vyvoje.
19. 06. 2010 | 09:04

Rumcajs napsal(a):

Víte pane Kláne, je to hrozná věc, ale ti lidé co pracují ve školství nechtějí dělat zadarmo. Ba co víc, oni chtějí dokonce přidat a pokud beru učitele, chtějí mít i nadstandardní příjmy.

Vy mi to nebudete věřit pane Kláne, ale na to se někde musí vít peníze.
Můžou to být daně od všech, třeba i od kopáče, kterej nakonec zjistí, že na toho synka co ho podporoval na právech vůbec nemá peníze,či tomu omělci co mu posílal peníze vůbec nerozumí.

Tento symbolický poplatek je naprosto vpořádku ze řady důvodů, které tu už nemám chuť opakovat.
19. 06. 2010 | 09:23

Rumcajs napsal(a):

A ještě jsem chtěl dodat, že to co tu dneska máme, to není studium ale velkochov.(Nebo vlkochov ?)
19. 06. 2010 | 09:25

tečka napsal(a):

Rumcajsi
(čistě theoreticky a za pomoci kupeckých počtů)
mám dotaz:
Pokud v současné době dá stát do školství (čistě theoreticky a aby se to dobře počítalo) 1 milion tedy 1 000 000 kč a učitelé mají málo, a zavede se školné které vybere (čistě theoreticky a aby se to dobře počítalo) sto tisíc tedy 100 000kč, ale zároveň se sníží státní dotace na (čistě theoreticky a aby se to dobře počítalo) osum set tisíc devadesát tisíc tedy 890 000kč, kde se vezme to navýšení platů?

Protože právě takhle vypadá vámi obhajovaná deforma práva rovného přístupu ke vzdělání.
19. 06. 2010 | 09:53

vlk napsal(a):

Dokonalé, elegantní a skvělé.
Gratuluji pane Kláne.
Mimochodem zopakuji zd e základní logický nonsens místní pravice. Která s dialektikou, kteoru by jí komouš mohl jen závidět hlásá současnou platnost obou dále uvedených tvrzení
1-poplatky ve zdravotnictví výrazně omezily nadužívání zdravotní péče
2- zavedením školného se vš studium zpřístupní více uchazečům.
tvrdí to jedni a ti samí lidé.

A poznámka k úvahám nicku
denis
Píše něco ve smyslu, že jsou důvody proto, aby byly zprivatizovány i činnosti, které si téměř každý spojuje s funkcí s tátu. A místo v kompetenci státu aby byly přesunuty do kompetence miliardářů, protože ti už svou kvalifkaci ziskem miliard dokázali. No včera vešlo ve známost, že do d ražby jde největší zlatá mince na světě. 100 kilo čistého zlata, jedne jediný exmeplář... proč jd e do aukce, protože její majitel prostě zbankrtoval.
A kterým miliardářům bychm to měli svěřit? Těm co řídili Enron? Nebo Lehmanny nebo teď šéfují BP? A v Čechách? Kožený? Macek? Stehlík? Soudek?
Skala? Maroušek? Pánek?
To není nájezd na denise. Jen úvaha. Každému v této souvislosti doporučuji například procházku po takovém Staromáku. Naprosto banální věc že? No jak se to vezme. Stačí s e zastavit před kterýmkoli historickým domem , který tam je. S vyjímkou radnice. To je jiný případ. Postavit s e před něj a uvažovat. Vždycky v tom domě sídlila jen nobilita. VIP společnosti každé doby. Jistě hlavy povolané ro řízení sociálních , školních a podobných lsužeb té doby. Kd e jsou dnes. jak to, že každý z těch domů má velmi dlouhou listinu různých vlastníků? Řečenos Bobem D. kd e ti lidé jsou,co s e asi mohlo stát?
Že prodali, odešli a podobně..
Mno a pak je tam ta radnice. .. No tak ta je pořád v majetku samosprávy. věcně. A pro mně je to tak dobře. Není na d historický exkurz. A není potřeba k tomu jezdit do Prahy na Staromák. Mne tahle paralela napadla nedávno u nás v městysu. Když jedne klioš kupoval barák na rynku. Byl jseu toho. A ten dům měl zvláštnsot. Historické záznamy komu patřil od svého vzniku.... To bylo pane!
P.S.
držím se sv zásady , že pod Klánem se neválčí. Proto si opustím repliku na Rumcajse.
19. 06. 2010 | 09:54

Rumcajs napsal(a):

tečka:

Jak píše Vlk, já si od toho slibuju to ukončení nadužívání, tedy i určitou selekci pseudoškol a pseudoučitelů.

Tím pádem i úsporu.

Např. Mí dva dobří kamarádi studují takovou pseudoškolu jen kůli titulu. Odborně to s tím co dělají nemá nic společného ale coby policajty je to posune ve mzdové tabulce. Všechno je placeno státem .

A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. To co se nyní děje, to je normální zlotřilost.
19. 06. 2010 | 10:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opkaovat, nefachčenkové všech zemí spojte se..
Jinak třeba, podpora v nezaměstnanosti jenom určitou dobu a pak na veřejně prospěšné práce. Ušetří se peněz a česko za pět let bude k nepoznání. Opravené silnice, postavené protipovodňové hráze, napucované paneláky atd atd.. A už žádné vš velkochovy lenochů a blbodromy kecálků a rádobyintošů....
Veselé krizování, bude líp...
http://ateo.cz/f/images/p/p...
19. 06. 2010 | 10:07

vlk napsal(a):

Rumcajs
nedivím s e, že tví kamarádi jsou studenty té rác e co píšeš.

No ale pod Klánem s enebojuje. tak to nebudu rozvádět.

Jen s e zzcela věcně zeptám.
Jestliže je tedy pravdou /a to všichni víme/, že jd eo o selekci, pak mi uniká, že ta selekce, u studentů má probíhat přes linii - má prachy na t aby byl studentem nemá na to prachy, místo toho , aby to bylov jednoznačné rovině má na to ty nejlepší schopnosti , aby byl doktorem aléčil lidi čijim poskytoval právní služby , nemá na to schopnosti.

Tenhle s tát je tak malý že skutečných elit má poskrovnu. Gaussovo rozdělení platí!
A už jsme to napsla pod jiným blogem. nemůžeme , resp.neměli bychom si dovolit u vysokého školství stejný nonsens jako si dovolil český hokej. Jsem přesvědčen, že už nikd y v životě si nebudu moci připírt na vítězství českých hokejistů na MS:.
Protože mládežnické reprezentac e už dlouhá léta dostávají na frak , všude, kd e s e objeví. Dvacítkou počínaje a tou nejmladší konče.
Proč?
protože hokej je prostě drahý sport. Minimum je nějakých 30 tisíc ročně. N akluka. Z kapes rodičů. Ale s těmihle penězi ten chudák bud e rád, když bud e ve čtvrté lajně. Moc s enaled nedostane. A určo ne do první nebo druhé pětky. Protože ty jsou vyhrazeny jen pro geniální talenty Jágrova typu, kterých je velmimálo a pak pro děti mecenášů! Ted y těch, co do klubu dávají peníze.
Není divu, že český hokej, který jed e na principu "školného" vypadá jak vypadá.
U hokeje je mi to celkem jedno. není mi to ale jedno u těch, co budou řídit osud téhle země a naše životy za pár let.
19. 06. 2010 | 10:22

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Pročpak se pod Klánem nebojuje ?
Nejedná se o selekci bohatý/chudý. To dost silně přeháníš.

Ad 1 se to má platit až v době, kdy študák bude vydělávat.
Ad 2 si těch deset tisíc vydělá během prázdnin jako prd.

Jedná se o selekci zdravého rozumu, kdy se snad omezí minimálně nesmyslně studované obory.

Jinak Lojza včera platil, takže mám dobrou náladu a ty si klidně bojuj i pod Klánem. Mě to nevadí a Klán ti to určitě odpustí, páč vysíláte na zhruba stejné frekvenci.

Jo a Lojza ještě říkal, že to má platit jen pro ty, co budou mít dostatečné příjmy. Tak to jsme s Lozou trvdě zamítli a paní vedoucí se k nám přidala.

Platit by měl každý , jinak se to mine účinkem !!!
19. 06. 2010 | 10:59

JN napsal(a):

Rumcajs
"Ad 2 si těch deset tisíc vydělá během prázdnin jako prd."

Byl jste se někdy podívat na Úřadě práce? Viděl jste ty fronty lidí, hledajících práci? Nemám nic proti tomu, aby i mladí lidé, co studují, okusili prácovat, ale student má především studovat a ne se starat, že si nesežene ani brigádu, z které by zaplatil školné.
A co když jeho rodiče mají dvě nebo i více dětí schopných vystudovat VŠ ? To budou losovat, které dítě půjde studovat a které půjde vydělávat, aby měla celá rodina aspoň kde bydlet, pokud bydlí v obecním bytě a kde nájemné neustále stoupá? A podívejte se do obchodů, jak se zdražuje. Za 20 a půl roku po pádu železné opony, kdy se nám slibovalo div ne modré z nebe, především však že se srovnáme se západním světem, tak jak to tady vypadá? Stále víc a více lidí se bojí o svoje zaměstnání, natož aby si výhledově (ti co mají malé děti) dovolili platit vysokoškolská studia svých ratolestí (která i tak stojí nemalé peníze - výdaje za ubytování, skripta, děti během studií rodiče nadále živí, šatí atd.). Kde má na to řadový občan brát? Má říct, synku nebo dcero, je mi líto, nadání sice máš, ale samé jedničky asi mít nebudeš, takže prospěchové stipendium, na to zapomeň, a tak holt jdi se ucházet o práci a třeba i na úřad práce!! A studovat na dluh, na DLUH? Musí naše společnost učit i mladé lidi takovému způsobu hospodaření, nejdřív si půjčit, a žít potom několik let s vědomím dluhu? Je to správné?
19. 06. 2010 | 11:33

Elena napsal(a):

Nazdar vospolok,

ano, ten kto to nema v hlave, ma to v nohach, nektore to maju v rukach , ostatne na haku
19. 06. 2010 | 11:36

Toufar napsal(a):

Mě příjde celkem zábavné, že současní chudí chtějí financovat své budoucí kapitalisty.
On takový vystudovaný vysokoškolák má nepoměrně větší možnost svého uplatněníse v byznysu oproti nevystudovanému dělníku či řemeslníku. Jistěže rodiče mají zájem na tom, aby jejich dítě se vymanilo z prostředí ekonomicky mizerného. Hledí s nadějí na své děti, že jednou se o ně děti budou moci a chtít finančně postarat. Namnoze to sice skončí čekáním ve starobinci, nebo hůře v rozpadajícím se bydlení, na vlastní potomky, kteří byli tou největší radostí a nadějí nevzdělaných chudých rodičů. Ale za mlada to samozřejmě rodiče viděli nadějněji.
Kdokoli projde vzděláním až po vysoké, ten je potencionálně vybaven do ekonomicky náročného světa. Pro ty z nich, kteří mají vůli a dost velký tah na branku, je finanční jistota samozřejmostí a jejich postavení ve společnosti je v pozici zaměstnavatelů a majitelů firem. Nabyté vědomosti a později i zkušenosti jim ručí naprosto většinovou úspěšnost, to podle vynaložené snahy v uplatnění se.
Oproti vysokoškolsky vzdělaným jsou v nevýhodě lidé s minimálním, nebo učňovským vzděláním. Ti potřebují ke svému ekonomickému úspěchu v životě a vyššímu postavení ve společnosti, nepoměrně víc tvrdé práce a dodatečného samostudia, které jim nikdo ve státě neproplatí. Ba naopak, musí svými daněmi sponzorovat své budoucí kapitalisty, potažmo manažery, co budou v naprosté odtrženosti od nich. Takový nevzdělaný dělník daleko dráž zaplatí vše, co k životu potřebuje a chce jako bonus navíc. Domek je nedosažitelný sen, auto jedině ojetina, náklady na cokoliv ho prostě stojí nepoměrně víc dřiny a času, než vysokoškolsky vzdělaného. Proč tedy takový křik od levičáků, že studium si nemá student zaplatit a má mu to zatáhnout daňový poplatník? - PROTOŽE POPULISMUS PLNÝ LŽI!
19. 06. 2010 | 11:45

Tužka napsal(a):

Tužka napíše ještě jednou na téma školné,ano, ne. Mít rozhodovací pravomoc,udělala bych to následovně.
Přijímací zkoušky, vytřídit, jsou jedinci, kteří na VŠ prostě nemají, tak aby tam zbytečně nezacláněli.
Při zápisu zaplatit poplatek několika stokorun.
První semestr bez školného.
Kdo neudělá zkoušky v termínu a bude mít průměr horší jak jedna celá dvě desetiny, platí pro příští semestr školné 1000Kč.Kdo má prospěch od dvou celých do tří celých, platí školné 2000Kč a zkoušky v řádných termínech napoprvé. Ostatní školné 5000Kč za semestr.
Pro studenty s průměrem jedna, odměna 3000Kč.
Každý další semestr vyhodnotit podle stejného klíče.Vyjímky jen dlouhodobá nemoc,rodinný problém,...jiné, zodpovídá JEDNA osoba z vedení školy nebo fakulty, doklady, komukoliv nechat ověřit i k nahlédnutí.
19. 06. 2010 | 11:50

JN napsal(a):

Toufar

Jestli vám správně rozumím, tak vyskoškolské vzdělání pro svoje děti si mohou přát pouze kapitalisté. Ale to je nepřijatelná selekce lidí!!
19. 06. 2010 | 12:14

Jan Kořista napsal(a):

V rukách, nebo v rukou?
19. 06. 2010 | 12:23

Toufar napsal(a):

To JN:
Účelově jste překroutil mnou napsané. Já nepreferuji vzdělání jen pro bohaté, ale preferuji, aby si každý, kdo vzdělání dosáhne, zaplatil to, co na něj daňový poplatník(jedno jestli bohatý či chudý) zaplatil po dokončení studia.
Daňová spravedlnost jistě nemůže být absolutní, tedy aspoň dosud. Chtít však po "spodku", aby zafinancoval úspěch všem ostatním, krom nich samotných, mi příjde jako vrchol ignorance snahy o spravedlnost v danění.
19. 06. 2010 | 12:33

Ghost Dog napsal(a):

"Celá věda mobilizuje. Je to počátek" .. není to počátek, je to jen pokračování a jako počátek nového rozvoje se to může jen zdát .. věda vždy mobilizovala, nacházela nová a někdy až převratná řešení, to jen politici brzdili rozvoj svými nesmyslnými zákony, to ale neskončilo, jen se to trochu díky (třeba internetu a i uvolnění ve světě) okolnostem uvolnilo..

věda je skvělá v tom, že nám pomáhá k lepšímu a také línějšímu životu .. na jednu stranu nás chrání před nemocemi (například), na druhou stranu nás nechává lenošit, sedět dlouho do noci u PC, křivit si záda a zanedbávat svoje tělo, které máme po celý život, ale chováme se k němu dost macešsky .. přesto je věda skvělá :-)

školné .. to je jiná kapitola, můžeme souhlasit, nebo nesouhlasit .. systém školného nikdo nikdy nevymyslí tak, aby skutečně fungovalo tak jak má, tedy jako stimul pro studenta k odpovědnému sebevzdělávání .. zde je to jistě špatné..
na druhou stranu si musíme uvědomit, že po dvaceti letech hokusůpokusů o novou a lepší společnost peníze na školství nejsou .. tak sakra co s tím? .. ani nevím, jestli to nějaké školné je schopné vyřešit ..
nebezpečí školného ještě spočívá v něm samotném, kolik škol, ať středních, či vysokých doporučí studentovi opustit zařízení pro nedostatečné schopnosti dostudovat, když za něj jsou v kasičce peníze?..
a ještě jedna otázka na konec: budou vynaložené prostředky na výuku zhodnoceny natolik, že by školné bylo zbytečné?..

hezký a slunečný den všem

speciální pozdrav panu Klánovi a Sluníčku :-)
19. 06. 2010 | 12:45

vlk napsal(a):

Rumcajs
nebudu ti vysvětlovat, prč s e pod Klánem nebojuje. Nemíním dělat marnou osvětu.

K tomu odstatnímu
ad 1- to je momentální verze. Časem bud e úplně jiná. Až si národ zvykne. A klasik říká, že zvyknout s e dá i na šibenici. Je to jen otázka času.
ad 2- ono i teď tudium je docel a dost rah záležitost takže ti nemajetní na to s tudium vydělávají briádami už teď.
A jistě je potěší , že budou muset vydělávat daleko více.
pročpak nepředepsat Rumcajsům nějako u zvláštní daň. Třeba dań z podnikání. Jistě by ji rádi platili . J e to v jejich zájmu. Nejspíš by ta daˇbn také zlepšila přístup k podnikání.A co to je deset litrů za půl roku podnikání. Jedna brigáa. Je to prostě prd.

Jsem rád , že máš dobrou náladu. Když za tebe Lojza zaplatil. Ovšem nechápu, jak s e to snáší s tvo hrdostí . Člověka , co umí vydělat. Ale proč bys netankoval, když je něco zadarmo , vˇˇd? to ty rád.
19. 06. 2010 | 12:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Vzdělání je v moderní západní společnosti statek. Nárokový statek. Asi takový jako voda k pití.
V moderní západní společnosti nesmí být nadstandardem. Jinak se moderní západní společnost disociuje ve společnost rozmarně premoderní.

Má tedy mít možnost studovat na vysoké škole KAŽDÝ ? KAŽDÝ kdo CHCE ?
Ne. Zatím to nejde kvůli Zákonu o zachování hmoty. Fakulty nejsou nafukovací ani co do místa ani co do rozpočtů.
Dalším faktorem je, že lumpen elity státní byrokracie mají jiné preference při distribuci veřejných peněz, než je investice do vzdělání.
Proto tedy přijímací řízení, proto školné.

Přijímací řízení jako selekce z hlediska kvality , školné jako motivační činitel či regulátor. Nebo směrovací tabule při volbě té či oné konkrétní školy ?

Jak tomu tedy má být v mafiakapitalistické společnosti ČEZka ? Tedy s tím školným ?

Motivace : Jde o motivaci negativní.
Čím lépe budu studovat, tím nedosáhnu větší odměny, jen snížení trestu.
Když budu opravdu velmi dobrý a hned po škole získám dobře lpacenou pozici, budu (při odloženém školném) za to naopak potrestán ihned, na rozdíl od méně shopných kolegů, kteří naopak mohou v šedi podprůměru vypadnout z osidel trestu nadobro./i když tedy navím, nakolik budou trpěliví risk debts manažeři v bankách/

Regulace : Oddělit zrno od plev by mělo už přijímací řízení. Nicméně i v průběhu studia dochází ke krystalizaci osobnosti, změně v preferencích etc., které mohou vést k zanedbávání studia. Neměla by však toho být příčinou sociální situace studenta. Ty řeči o brigádách jsou sice fajn, ale student má studovat a když už praxe, tak by měla být odborná. Navíc se právě touto optikou dále zvyšuje handikap méně movitých studentů, neb čas, stejně jako fakulty, také není nafukovací, nehledě na to, že při bezduchém trhání jahod lze zěžce vymyslet recept, jak posunout lidstvo na jeho bohulibé cestě do pekel o něco dál a rychleji.
Já nevím koho či co má školné regulovat.
Nevím. Ale domýšlím se. V kontextu reformy via nízká daň pro bohaté, účet schodku chudým.

Směrovací tabule při výběru školy : Po kauze "plzeňská práva" je to téma spíše pro policisty, soudní zástupce, antikorupční instituce a psychiatry.
Ekonomové a odborníci by měli přijít ke slovu až v druhém plánu.

Já osobně nejsem proti školnému. Ale mělo by 1. skutečně motivovat 2. skutečně regulovat 3. skutečně být směrovou tabulí.
A nemělo by být sociální metlou. Těch se chystá už tak dost. Velmi rozmarných.
Například když na vývoz orientovaná ekonomika chce téměř vše financovat spotřebou (DPH).

Já si v tomto kontextu myslím, že ne nízká korporátní daň, ale struktura daňově uznatelných výdajů je motivací k nepatogennímu chování ve vztahu ekonomický subjekt/stát(obec). Ve vzájemném vztahu, jen tak na okraj.

Ale jsem jen hloupý samurajský synek, navíc odložený.A kdyby v synagoze, před kterou mě mí rodiče kdysi zanechali,
nedleli v té době mí pozdější opatrovníci Moše Goldman a Izák Sachs, byl bych patrně i chudý.

Tužka
Dobrý ! Nad výší parametrů se dá diskutovat.
19. 06. 2010 | 12:53

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Jan Kořista,..ruka,..vzor žena,..6.pád mn. čísla, lze obojí,rukách -ženách,ale lze i rukou.Tak mě to naučili ve škole.Tužka.
19. 06. 2010 | 12:55

JN napsal(a):

Toufar

Omlouvám se, cokoliv překrucovat rozhodně není mým úmyslem.
O žití na dluh se zmiňuji již v mém prvním komentáři.
A za další, nejde jen o "spodek", který zmiňujete. Daně snad platíme úplně všichni. A nevidím důvod, proč znevýhodňovat studenty třeba i z bohatých rodin (vzniká ještě vyšší závislost na rodičích).
19. 06. 2010 | 12:56

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tencokidá Hnůj.Parametry jsem vzala od oka,"baj vočko".Mohla by být pevně stanovená cenová pásma ministerstvem a školám dána"svoboda",rozhodnout se pro výši v pásmu, a tu třeba za pochodu semestrů v roce upravovat, jistě, že ve známost dát půl roku dopředu. Tak nějak bych to považovala,"jde-nejde,..plave-neplave".Tužka.
19. 06. 2010 | 13:07

*** napsal(a):

vlk

přeji na tomto blogu dnes příjemný den. Ostatním též.
***
rcptch - President truer
***
19. 06. 2010 | 13:40

Elena napsal(a):

***,

tri hviezdicky si to nejak zehli u vlka,
a ten vlk, zase napisal romany za tyzden, kto by to vedel citat?,

kilometry nepotrenbneho zvastu
19. 06. 2010 | 14:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, zdravím teoretiky všech barev a s dovolením přejdu k záležitostem praktickým, jak je mým dobrým zvykem.
Takže technická škola
vyučující velebení krajiny. Například. Čas nedávno. Přicházejí tam kluci holky a troufám si říct, že většina z nich je velmi nadržena, že po otravě na základkách budou něco, ale opravdu něco konečně dělat. Že se něco opravdu, ale fakt něco skvělého naučí. Vymyslí nový dizajn, nejchutnější jabko na světě, přijdou genetetice konečně na kloub...
Hned v prváku ovšem narazí na frajli, která sice nedovede vypěstovat ani řeřichu za oknem, ale za to je nekompromisně nutí nazpaměť zupat se latinské názvy všelijakých letniček a trvalek a jiného vůkol býlí. Tato osůbka jim tak znechutí školu, že se budou až neskutečně těšit na tzv praxi, což je pravidelné zametání dvora v bývalém jézetdé. Část oněch žáčků navíc pochází z rodin, kde bezmaturitní děd i otec se věnovali zeleni a když pak milí potomci zjistí, že žádný z kantorů nesahá jejich nevzdělanému otci či dědovi ani po kotníky.., no, nekupte to.
Po škole pak tito odborníci s maturitním vysvědčením z kapse jediné co opravdu dovedou je neskutečné loudání se po pracovištích,by zabili nějak čas.
Snad dobře bude na zemi, až zas žák bude moci svobodně si vybrat mistra svého... a určitě vydělá.
Howgh, mí rudí mi rozumějí a sockom třistakorunáči z ústí, teplic, internetu a okolí jistě taky...
Veselé krizování, bude líp...
http://i2.korzik.net/2010-0...
19. 06. 2010 | 14:28

*** napsal(a):

Elena mýlite sa,

lebo keď nemožete nepriatela poraziť možte si predsa aj omotať. To by mali vediet aj piráti nie, čo?
A tých žvastov potrebuje tuná istý vyučený novinár...
***
19. 06. 2010 | 14:33

dN+Mp napsal(a):

Zpoplatněním školství nejsme daleko od zpoplatnění zdravotnictví. Není daleká doba, kdy to někdo zdůvodní tak, že přece není možné, aby zdraví lidé dopláceli na ty nemocné. Nevracíme se do minulého století, kdy ve čtyřicátých letech lékař ve Zbrojovce trhal učni zub bez umrtvení jen proto, že nebyl coby učeň pojištěn?
19. 06. 2010 | 14:45

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Ty zas perlíš vlku. Proč jako daň ? Copak ty mi nějak přispíváš na moje investice ?
Nejlíp uděláš, když si dáš studenou sprchu.

JN:

Co to ja za bláboly ? Proč by to omezilo přístup chudých ke studiu ?
19. 06. 2010 | 15:12

dN+Mp napsal(a):

Ještě by nás zajímalo, kolik asi tak platili žáci Pythagorovi...
19. 06. 2010 | 15:14

Elena napsal(a):

vies ***, tri hviezdicky,

ja mam oproti vam vsetkym obrovsku vyhodu, ze ten kto si mna ako ze omota, vlastne je uz dopredu vnevyhode,

omotat si taku chlpatu selmu,

ten musy byt kamikadze
19. 06. 2010 | 15:14

JN napsal(a):

Rumcajs

Omezujete se na hodnocení "bláboly". Lépe se vyjadřovat neumím, ale starostlivost z věcí budoucích je snad z komentáře zřetelná. Vznikne mnohem větší závislost studujících dětí na svých rodičích, pokud nechtějí dostudovat s dluhy. Už tak je zátěž pro rodinu živit a podporovat v dnešní době dospívající děti, které chtějí studovat. Možná by bylo zajímavější zodpovědět na otázku, kterou jste přešel asi bez povšimnutí: Je vhodné, aby společnost učila mladé lidi takovému způsobu hospodaření, že půjčovat si a žít s vědomím dluhu je normální? Je to správné?
19. 06. 2010 | 15:39

jarpor napsal(a):

Vlku,

napsal jste :
"držím se sv zásady , že pod Klánem se neválčí."

Já si myslím, že výměna názorů není důvodem k válčení nikde. Ani zde pod Klánem, ani pod jinými blogy.

Vyjádřil jste zde jen to, co všichni víme. Kromě zde, všude jinde bojujete.
Za co ? Jen za to, že pouze Vaše názory a postoje jsou jen ty správné. Hloupý boj... když jiní jen názory vyjadřují, a Vy "bojujete".

Hezký den

P.S.
S těmi údajně protichůdnými vyjádřeními :

"1-poplatky ve zdravotnictví výrazně omezily nadužívání zdravotní péče
2- zavedením školného se vš studium zpřístupní více uchazečům."

se mýlíte.

Nejdou vždy a za všech okolností proti sobě. Už jsem Vám to psal.

Protože to zde "pod Klánem" opakujete, dovolil jsem si zopakovat svůj názor. Naprosto nebojovně.
19. 06. 2010 | 16:05

JenTak napsal(a):

Došlo mailem.

Běží student rychlostí,
do volební místnosti.
V drahých džínách, novém triku,
jde zachránit republiku.

Hodím lístek pro pravici,
nepředám stát bradavici.
Musím běžet, co to dá,
kníže na mě spoléhá.

Jinak budem, jako v Řecku,
já jsem rád, že žiju v Česku.
Něco na tom pravdy bude,
říkal Nečas na You-tube.

Po volbách se Nečas směje,
nikdo neví, co se děje.
Jediná věc je však jistá,
na studenta školné chystá.

Mně se školné nevyplatí,
papá mi to nezaplatí.
Pěkně jste mě vypekli,
o tom jste mi neřekli.

Proč jsme ti to měli říct?
Měl jsi líp náš program číst!
Zlobíš se na nás nadarmo,
nic prostě není zadarmo.

My ulevíme státní kase,
ty budeš mít dluh jak prase.
Děkujeme za tvůj hlas
Začni platit, vol nás zas.

Proč jsem napsal těch pár řádků,
chtěl jsem říct ti po pořádku -
nejsi trendy, ani cool,
ale pouze a jen vool.
19. 06. 2010 | 16:35

fudoshin napsal(a):

pane kláne z toho si nic nedělejte.je dneska naprosto běžné nic nechápat.respektive, všichni chápeme, že nám věší bulíky na nos.a metodou stokrát opakované lži se nás snaží utlouct nebo alespoň umlčet...ale to by tu museli udělat jedno velké "kukaččí hnízdo" plné imbecilů, aby lidé neviděli o co jde a že je tu velký nesoulad mezi slovy a činy.což se jim zajisté nepovede, navíc by si podřízli větev, kdo by na ně dělal?! hezký den :)
19. 06. 2010 | 16:42

dennis napsal(a):

Pane Vlku,
nechci se vnucovat, ale co kdybyste si precetl take dalsi vetu - 1. vetu druheho odstavecku. Mozna, rikam mozna, byste svoji repliku na muj hlas formulocal trosku jinak. Bylo to 19. 6. v 5:37 . My dva se na svet totiz divame z podobnych pozic. Uznavam ovsem, ze moje formulace leckomu prijdou krkolomne.
19. 06. 2010 | 16:51

Lena napsal(a):

No, já nevím. 10 000 mi nepřijde příliš mnoho. Po mě chtěli 75 000.

Když se pozastavím u 10 tisíc, pak jsem je minulý týden vyplázla na záchranu života mojí fenečky. Neplánovaně. A nikdo mě nelituje, že musím živit stavbu domu a auto a další dva psy. Na ten výdaj jsem se nemohla nijak připravit, student však o tomhle výdaji bude vědět předem a může si naspořit.

Dalších 10 tisíc mě jednou ročně stojí dvě africké děti. Moje kamarádka na mateřské se svými dvěma malými dětmi a manželem, který zase tak moc nevydělává, živí také dva Afričany. A správně podotkla komusi udivenému, že po stovečkách se to dá během roku docela snadno dohromady.

Můj synovec si od svých 16 let vydělal během prázdnin minimálně 20 000 Kč (před cca 15 lety). Můj táta zase nejdříve chodil do učení, kde mistr platil svého učně, vydělal si tedy jako zedník na střední školu, za kterou musel platit.

Ono je to také možná o tom, že u nás má každý velké oči - musí mít tohle a ono, co v podstatě k životu vůbec nepotřebuje. A pak je pohoršen, že po něm někdo chce nějaký příspěvek.

Co se týče VŠ studentů, mám spíše podobné zkušensti jako Rumcajs. A to znám celkem dost studentů, ale také dost VŠ učitelů.

Smutné je spíše to, že tyhle peníze zapadnou do černé díry, odkud se nejspíš nenápadně kamsi vypaří. Stejně, jako se vypaří peníze ušetřené tímto opatřením.

Možná jsem paranoidní, ale už za každým podobným výběrem a utahováním opasků vidím spíše tunel, než snahu o rozumné hospodaření.
19. 06. 2010 | 17:36

Ivan napsal(a):

Přemýšlím-li hlavou,
měl bych ji mít zdravou.
Jak již říkával můj děd,
nenech blbce zaclánět.
Někdy ovšem blbec zkusí,
udělat z nás hloupé husy.
Pročpak dneska naříkat,
když ses nechal nachytaat.
Srdečný pozdrav Vám,
pane Kláne zasílám.
Pište, vždyť já, fandím Vám.
Ivan
19. 06. 2010 | 17:55

JC napsal(a):

Pane autore,
Mám vás rád
Píšete skromě, školnému nerozumím.
Píšu neskromně já ano.
Nebudete mě mít rád.:-))
19. 06. 2010 | 19:08

vlk napsal(a):

Rumcajs
a budeš s e divit. Ale já ti ze s vých daní skutečně přispívám na to, že ty můžeš podnikat. Tím, že na ten s tát platím a pomáhám udržovat jeho infrastrukturu.

Dennis
nepřehlédl jsem to. A vím, že máme podobné pozice, Jinak bych to byl napsal jinak.
Ale může být, že jsem tu repliku vám měl napsat trošku jinak a více signalizovat, že to vím.oje chyba. Promiňte

Lena
promiňte, ale směšujete mnoho věcí dohromady.
Zd e se bavíme o investici nikoli do konkrétního člověka, ale do c elé spoelčnosti. Buď platí, že investice do vzdělání je nejlepší možná. Pak by stát k otmu tak měl přistoupit. Máme jen omezené množství špičkových mozků v populaci. eliminovat je na základě ekonomiky ze studií je nesmysl.

Nikdo nemluví o tom , že specializovaná následná studia by měla být zdarma. Ale základní vš ano.
Nijak do toho nepatří to, co vás stojí pesani a nebo to, že provádíte charitu do Afriky.Jakoli to drué je nanejvýš zýslužné. Tady s e bavíme o buducnosti tohoto státu.

A říkáte, že deset tisíc není tak moc? Jak pro koho. Školní rok je a dvacet tisíc. K nákladům, které jsou už dneska. A ty rozhodně nejsu malé. Mám to docela s první ruky. Jednak to není tak dlouho co dostudoval syn a snacha, jednak studují dva synovci a neteř.
A už jsem to tady psal. Jedne s ynovec a neteř jsou dětmi dvou vysokoškolsky vzdělaných lidí.Oba pracují. Mají smůlu, že žijí na malém městě. Ve vchodních Čechách. Kd e jsou prostě mizerné platy. A držet obě děti na studiích lze jen proto, že synovec hned po prvním ročníku nastoupil do dost dobrého zaměstnání, které jsme mu dokázal opatřit. nebýt toho, nejspíš by rodina byla musela provést tzv. Sophiinu volbu. Tedy nakonec , nemusela. Provedl bych to co vy s tou Afrikou. Jenže školné pro ty dva už by bylo 40 tisíc ročně. Podle vás pořád brnkačka? Mimochodem, ani jeden z těch co v široké rodině studují ,nechodí na žádnou psychologii , humanistiku, sociologii , ale na vyslověně potřebné obory.
A ješět něco k tomu podle vás , nevysokému školnému. Kde máte jistotu, že zůstane na současné úrovni? Prolomení tohohle tabu je daleko složitější proces než potom razantní zvyšovní školného. S e snadným odůvodněním o inflaci a tak podobně.
Ti co jsou pro školné vůbec nereflektují to, že je v zájmu ns všech mít co nejkvalifikovanější populaci a že je dobré ,aby studovali ti, co na to mají nejlepší předpokaldy. Nikoliv největší peněženku.

A dovětem pro

pana Klána

Teď jsem zaregistroval titulek VAšeho blogu -Máme to v rukách.

Pane docente, tak tad y souhlasit nemohu. Bohužel. Nemáme. Měli jsme to ve svých rukách. 27. a 28. května t.r. jsme to ze svých rukou pustili. Prostě jsme to vzali a hodili do koše. Proto , aby bylo na Kalouskovu superzakázku. Na tu prostě být musí.
19. 06. 2010 | 19:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, máme hole v ruce.., takže už definitivně prrr, drazí sockomové, dodrbali jste to tady pořádně v osmaštyrycátém ve jménu jakéhosi cizího náboženství, tak si konečně dejte už aspoň sto let pokání a bude líp autsajdři...
Veselé krizování...
http://i2.korzik.net/2010-0...
19. 06. 2010 | 21:15

*** napsal(a):

jarpor

hm, hm, zvláštne, akosi mi také vyjadrenie chutí, treba prestať bojovať s diskutujúcimi. Treba hovoriť ako ludia a nie ako vlky. Treba však tiež, aby hovorili aj tý, čo se len vezú či sa prihovárajú podla teho, ako sa vyvíja situácia a diskúsia. Takých mam naozaj nejradšej v rátanii editória...
***
19. 06. 2010 | 21:33

jarpor napsal(a):

wbgarden

Palec nahoru k 19.06.2010 21:15:52
... !

Ta podoba, až jsem se lek.... může si zde kdosi říct.... :-))

***

Snažím se nebojovat... Tady přece nejde o "boj"...
Slovo přeci není sekyra...

Hezký večer
P.S.
Vlku, když se trochu budete snažit, můžete to v rukou mít... :-))
Doporučuji s autorem souhlasit.
19. 06. 2010 | 21:38

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, a prosím pěkně kdo tady furt vnáší to protivné slovo boj ?? Jen ti co bez boje nemohou vůbec existovat, sockomové. My ostatní jenom víceméně pojmenováváme. Tu přesněji, tu méně. A vzhledem k tomu, že řada z nás byli kdysi studenti, tak určitě víme svoje. Někteří z praxe, já třeba z povídání svých zdatnějších spolužáků...
Veselé krizování...
Bude líp..
http://i1.korzik.net/2010-0...
19. 06. 2010 | 22:06

jarpor napsal(a):

wbgarden

Heršvec.. já být "cenzorem" jste zabanován... :-))

Humoru není nikdy dost... jó za studentskej let...

Tak veselé...
19. 06. 2010 | 22:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Výrok měsíce "já ti ze svých daní skutečně přispívám na to, že ty můžeš podnikat" lze doplnit dalším výrokem "já ti ze svých daní skutečně přispívám na to, že ty nemusíš podnikat."
19. 06. 2010 | 22:23

*** napsal(a):

gardena

veď hovorím - nie ako vlky, :-))
***
19. 06. 2010 | 22:32

Ares napsal(a):

Autor: „Nerozumím však chystanému školnému,…“ Myslím, že na to jdete špatně. Tohle není o rozumět, ale o věřit. Pokud budete věřit v jistá ideologická dogmata, tak vám to bude naprosto jasné. Rozum bych do toho netahal :-).

wbgarden: „Budu neustále opakovat, a prosím pěkně kdo tady furt vnáší to protivné slovo boj ?? Jen ti co bez boje nemohou vůbec existovat, sockomové. My ostatní jenom víceméně pojmenováváme.“
Vezměte si třeba to sockomové. Vy tomu možná říkáte pojmenování, ale je to urážka. Jinými slovy verbální útok. Zahájit interakci útokem a současně obvinit protistranu z toho, že nemůže bez boje existovat, mi přijde tak trochu …..
Veselé pojmenovávání :-).
19. 06. 2010 | 22:36

Lena napsal(a):

vlku,

přečetla jsem si to s těmi 40 tisíci znova a už se blbě neptám.
19. 06. 2010 | 22:58

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, sockomové, jakápak urážka, dyť sem to vymyslel v duchu jejich nejlepších zkratek, sovchozy, kolchozy, subotniky a jiné ůstřední jistě komitetky.
Jakýpak verbální útok, dyť já ty jejich iljičoviny prostě zbožňuju, a jenom já vím, kolikrát jsem za to permanentní zbožňování dostal za dávného jindy přes pusinku.
Veselé krizování, bude líp...
http://i3.korzik.net/2010-0...
19. 06. 2010 | 22:58

Lena napsal(a):

vlku,

zmizel mi předešlý příspěvek, tak jen krátce:

studentů VŠ je dnes mnoho. A velká část z nich je nekvalitních. Prostě na to nemají. A jiní, kteří na to nemají, pro změnu učí. Jsou tací, bohužel. Nahradit kvantitu kvalitou by jistě nemohlo ničemu uškodit.

Nechápu, co je to "základní VŠ". Myslím, že specializovaná je už VŠ, na tu by neměl být přijímán každý, ale opravdu jen výběr. Základní VŠ ve mě evokuje základní školu, kterou musí projít i skoro úplný blbec, neb povinná školní docházka je prostě povinná. Střední škola už povinná není, tam už by se měli dostat jen ti lepší a o VŠ ani nemluvím. Základní VŠ mi prostě přijde jako výraz pro nekvalitní vzdělávání pro někoho, kdo potřebuje mít titul, ale učit se moc nechce nebo na to prostě nemá.
19. 06. 2010 | 23:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
Nejen studentů, ale i samotných VŠ je mnoho, a ještě znepokojivější je jejich skladba: právníci, ekonomové, sociologové, politologové...atd., samé soft disciplíny. Nemluvě o technických oborech je málo fyziků a vůbec přírodovědců, lékařů - mnozí navíc emigrují. Náročné obory nepřitahují.
19. 06. 2010 | 23:59

Petr Klan napsal(a):

Paní Naivko, mnohokrát děkuju za Váš názor, hlas volnosti a rovnosti přístupu ke vzdělání, půjdeme spolu ...

Pane Skogene, mnohokrát děkuju, kalnější vodu Vaše slova pročistila ...

Pane Nestranný pozorovateli, mnohokrát děkuju. Přiznávám, že věřím spíše v přívětivé a pozitivní prostředí.

Pane JenTak, mnohokrát děkuju. Neznáme kontext, snad je situace příznivější.

Pane Jarpore, mnohokrát děkuju. Také Vám pěkný den. Oba systémy fungují ve svém kontextu, nepovažuji školné za špatné, ovšem spolu s kontextem.

Pane Zachee, mnohokrát děkuju. Snad je to jako s jamem ze zahrádky, když dojde ...

Pane Wbgardene, mnohokrát děkuju. Školství nevnímám jako komerční službu.

Pane Čochtane, mnohokrát děkuju. Listuji tady deníkem svého táty, že nepíšete o třicátých letech.

Paní Tužko, kaju se za chlad. Snad trochu rozehřeji, když se zeptám, jakým číslem je dělitelné číslo 19181716151413121110987654321?

Pane Dennisi, mnohokrát děkuju. Moc rád čtu Vaše komentáře, jsou mi blízké. I ten dnešní. Pokud budeme muset platit "rovnostné," tak se snad i Vesmír naštve ...

Pane Petře Havelko, mnohokrát děkuju za Vaši úvahu, věřím, že převedením části výuky na to, co máme v rukách, splním odstavce 2 a 3. A ty další dáme na Ph.D. I s "uhlem záběru." Nemáte tam ještě něco k řešení?

Pane Tupelo, mnohokrát děkuju, Vaše úvaha je mi blízká a užívám ji tady. Držím tady Příručku spirituální teologie, kde je kapitola "Západní a východní přístupy." Jsem také napnutý, co udělá "masové" vzdělání s východním přístupem. A také s dynamickou rovnováhou v Evropě. Před posledním odstavcem smekám. Dovolte připojit, nezabývejme se "epizodkami," změňme paradigma. Jistě máte svou představu, pro mě to je plně dvojjazyčná univerzitní výuka a přesunutí třetiny univerzitního studia na Internet.

Pane Rumcajsi, mnohokrát děkuju. Je to báječná věc, že mám kolem sebe učitele, kteří milují svou práci a dávají jí většinu času. Stejně tak jsem přesvědčený, že i Vy máte rád svou práci. Vnímám, že lepší je, když se respektujeme a děláme něco víc pro tuhle zemi, než vzájemně doporučujeme symbolické poplatky, které jsou navíc, jak píše pan Tupelo, "odmocninou ze současného vývoje."

Pane Vlku, mnohokrát děkuju za Vaše slova. Také jsem dosud přesvědčený, že princip fungování akciové společnosti a univerzity je odlišný a snad to ještě chvilku vydrží.
20. 06. 2010 | 02:20

Petr Klan napsal(a):

Paní Eleno, mnohokrát děkuju, my věřící to máme nahoře.

Pane Toufare, mnohokrát děkuju. Přiznávám, že nepřemýšlím tímto způsobem. Vnímám respekt k jiné práci, mít rád svou práci, dělat ji dobře, vytvořit něco víc. Vytvořit cech nebo družstvo a hájit svá práva a podmínky.

Paní Tužko a dovolíte prosím i několik studentských kavárenských povalečů ...

Pane Jene Kořisto, mnohokrát děkuju, viz internetová jazyková příručka AV ČR ...

Pane Ghost Dogu, mnohokrát
děkuju, také Vás srdečně pozdravuju. Když čtu Vaše praktické myšlenky, které tady užívám, chce se mi říci, půjdu se protáhnout a ráno se podívám na východ slunce. Je to pane Ghost Dogu tak v pořádku?

Pane Tencokido Hnuji, mnohokrát děkuju, přemýšlím tu nad Vaší úvahou a vnímám společný kontext. Americká a evropská města jsou rozdílná a přenášet jejich prvky bez kontextu nedává smysl.

Paní dN+Mp, mnohokrát děkuju. V matematické logice to zdůvodnit jde, ale přece jen jsem myslel, že ta lidská má blíže k Manolo B.

Pane Fudoshine, mnohokrát děkuju za pokojnost, věřil byste tomu v roce devadesát, že za dvacet let použijete tohoto výkladu ...

Paní Leno, mnohokrát děkuju. Vaše řádky působí tak uklidňujícím způsobem, že věřím, že pokud založíte VŠ, budete mít mnoho studentů i učitelů.

Pane Ivane, mnohokrát děkuju za tak mile poskládaná slova. Mám je brát jako doporučení k emigraci?

Pane JC, mnohokrát děkuju, radostí jsou Vaše řádky ...

Pane Aresi, mnohokrát děkuju. Nerozumím školnému a věřím mikroskopům. Tak to otočím. Věřím školnému a nerozumím mikroskopům ...
20. 06. 2010 | 02:47

vlk napsal(a):

Lena

a správný postup redukce těch mnoha VŠ je podle vás - školné?
Nebo jd e o zprůsob nejsnazší a nejhloupější?
20. 06. 2010 | 08:13

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Když už seš v tom rozdávání, co takhle mi přispívat na to podnikání trochu víc ?

Nebo co takhle to všechno nasypat na jednu hromadu a ministerstvo financí by to přerozdělovalo jak za starých dobrých časů.

Vždyť to tak hezky fungovalo, tak proč se k tomu nevrátit ?

Není přece možné růst do nekonečna. Je potřeba aby společnost taky někdy stagnovala, nebo dokonce upadala, aby se příroda měla čas někdy nadechnout.
A k tomu je socialismus a jeho nuance v podobě evropských socanů jako stvořený.
20. 06. 2010 | 09:19

Rumcajs napsal(a):

p.Klán:

Vy jste určitě hodný a zajímavý člověk pane Kláne. Ale tam nahoře bývá někdy nedostatek kyslíku a tak doporučuju alespoň občas sestoupat dolů a pořádně se nadechnout.
20. 06. 2010 | 09:23

vlk napsal(a):

Rumcajs

jistě a co s e takhle vrátit třeba před rok 1848 a uzákonit u Rumcajs e robotní povinnost. To by s epříroda teprve potom nadechla.

Ale když už jsme u toho, kdo by měl přispívat komu. Ty potřebuješ ten stát ke svému podnikání o mnoho víc než já. Já , když na topřijd e s ekdykoli mohu sbalita s rodinou zmizet někam, kd e funguje civilizac e a nioli primitvní kapitalismus dle tvých představ. Ty s e svou aráží dost těžko.
civilizací myslím například Skandinávii. Už o tom nějaký ča s docela vážně uvažuji.

Zkus někdy , když budeš v to vzácném stavu, že bude š schoen přemšlení podumat nad tím, proč se atdy ten bolševik objevil a proč tad ymohl socík instalovat. Třeba na něco přijdeš.
Evropské socany nech v klidu na pokoji. Kdyby v 89 nebyla fungovala vize sociálně tržního hospodářství s vysokou mírou svobody, eknomické výkonnosti a sociálních jistot, tak možná byl bolševik ve východní Veropě , včetně nás dodnes.
Pokdu si naině myslíš, e lidé tehdy byli v ulicích proto, aby platili u doktora, školné, očekávali návštěvu milého exekutora, odcházeli do penze tak, že pozítří odejdou na Olšana, museli být registrováni na úřadech práce, trpěli rozkrádání státních fondů ve velkém, měli tu korupci horší než v Bhutanu a soudně deklarovanou justiční mafii , tak to jsi na velkém omylu.
20. 06. 2010 | 09:37

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Ty ten svůj socík budeš hledat daleko hůř, jak já svobodnou společnost. Ta Tvoje skandinávie by tě možná překvapila. Určitě se tam platí u doktora a nechci kecat, ale myslím, že školné tam je taky.

Jestli chceš socík dle tvých představ, tak zkus Řecko. Tam se žije opravu štastně a bez převratů, ale jenom chvíli, víš ?

No a proč někdo zvonil klíčema ? Bylo to různé. Já třeba proto, že jsem chtěl svobodu a zbytek jsem věděl, že bude na mě.

Nezklamel jsem se!
20. 06. 2010 | 09:53

Ládik napsal(a):

Pane Kláne,
souhlas s prvními třemi odstavci, školné bych ale zavedl. Dobrovolné. A kdo by nedal alespoň 10000 za semestr, ten by neudělal některou zkoušku.
20. 06. 2010 | 10:21

Tencokida Hnuj napsal(a):

20. 06. 2010 | 10:32

jarpor napsal(a):

Rumcajs

S Vaším názorem stran zvonění klíčema ... souhlas.

Prý "pod Klánem" Vlk "nebojuje".

Hmm...
"Zkus někdy , když budeš v to vzácném stavu, že bude š schoen přemšlení ..."
takové milé, nedehonestující, nebojovné...

Zase jste měl asi pravdu, když jste se ptal - Proč ?

Hezký den
20. 06. 2010 | 10:33

Ghost Dog napsal(a):

pan Petr Klán

to já děkuji za vaší přítomnost, nebo spíše jsoucnost :-)

ano, je to tak v pořádku..i když si to jen říci asi nestačí, lepší je chodit včas spát (a ne do rána psát) a ráno se se Sluncem probouzet a pak se protahovat celičký den..moje generace nebyla v mládí "postižena" takovými technickými prostředky, jako jsou naše děti a jejich děti, my se měli ještě šanci docela slušně protahovat, oni už ve většině případů ale hrbí záda před monitorem..pravda, ani mně by to ještě nijak neuškodilo, tak se také protáhnu a napravím (snad), co jsem zanedbal :-)

ještě k tomu pozdravení Sluníčka, zdravit Slunce při jeho východu je osvěžující záležitost, je to něco jako když se zrodí nový život..a bez Slunce by ani život nebyl možný ..
mám v životě tři Sluníčka, jedno je ta hvězda, kterou obíhá naše Země, druhé je to moje doma a třetí mám zde na tomto blogu, většinou používá nick "naivka"..

hezký a ničím nerušený den...
20. 06. 2010 | 10:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Klána, děkuji.Tak to číslo, to je dělitelné číslem jedna. Jinak bych ho rozdělila na řadu méněciferných čísel, mám ráda přehledná čísla,není tak velká pravděpodobnost chyby. A ještě k těm kavárenským povalečům, víte, já jsem si musela na studia vydělávat, nebylo zázemí, takže svou první pracovní smlouvu jsem podepisovala když mi bylo několik měsíců po sedmnácti. Mám ji vedle sebe na stole. Pomocná síla při tělovýchovné jednotě....Ze školy rovnou do zaměstnání, v létě na stadion, kurty,..uklízet, v zimě tělocvičny, nářaďovny,...uklízet. Plat mizerie sama,..Po kapsách papíry s učením, v přestávkách psaní konceptů,..denní studium, noční práce, několik hodin spánku,...moji kamarádi a kamarádky vědí, ostatní nevěří, že se to dá vydržet a vystudovat dvě vysoké školy na jeden zátah. Těžko na cvičišti, lehko v boji. Duše i tělo ziská imunitu na problémy a při každém závanu nepřízně se pak nehroutí. Od těchto zkušeností se odvíjí můj pohled na svět. Tužka. Víte, co mi píše CAPTCHA,..noční roky, virtuální duch ví vše.
20. 06. 2010 | 10:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tak v Sandviken Joernwerks - Švédsko /už nevím, jak se to píše/ jsem makal v roce sedmdesát, na studené válcovně na kvartu.
Válcovali jsem tam tenkrát plechy na ty chytré stainless žiletky, a když formen na noční třeba trochu přitlačil na válce, by nemusel válcovací rutinu
opakovat dvanáctkrát, ale třeba jenom šestkrát či sedmkrát, by moh trochu zdřímnout dělňas mazanej, tak sem tam nějaký plech ten zvýšenej tlak
nevydržel a rozletěl se na kusy a já to musel to svinstvo pak uklízet. Pěkně ostré nože to byly, a jednou mě jeden z těch nožíků vzal tak, že mě museli
na místním středisku drobet šít. Jen jsem tam vlezl, už chtěli padesát korun, opakuji padesát švédskejch korun, už v roce sedmdesát, znovu opakuji...
Je pravda, že při výplatě, dostávali jsem tuto do banky s nějakým košatým stromem ve znaku, mi tu padesátku pak vrátili neb pracovní úraz. Takže tak sockomové, když chvílu pohledám najdu i doklady, naskenuju...
Veselé krizování, už bude jenom líp ...
http://www.rulez-t.info/upl...
20. 06. 2010 | 10:45

Petr Klan napsal(a):

Pane Ládiku, mnohokrát děkuju. Kterému učiteli myslíte, že by platili?

Pane Vlku, mnohokrát děkuju, miluji Vaše analýzy, je príma je mít ráno "na stole" ...

Pane Ghost Dogu, mnohokrát děkuju, tak jsem slunce ráno alespoň vnímal.

Pane VK-Cane, moc pěkný víkend, myslím na Vás.
20. 06. 2010 | 11:03

Ládik napsal(a):

Každému zkoušejícímu. Minimálně průměrnou cenu, aby to vyšlo na 10000 za všechny. Za opravák prachy navíc. Bonus do kapsy bez dokladu - jako přípravu do života.
20. 06. 2010 | 11:14

Kritik napsal(a):

Stojí za to připomenout, že podpora žáků, aby nemuseli vynakládat peníze na studia, když na ně nemají, byla již v dávných historických dobách. Třeba vzpomeňme příspěvky bohatších Židů v jejich obcích na školy, nebo příspěvky šlechticů a církevních řádů na vzdělávání. Mistr Jan Hus by jakožto chudý a nemajetný bez takové podpory vůbec nevystudoval.

Pro Darwinisty se může tudíž konstatovat, že školné je krokem před opice. Paradoxně školné zavádí ti, kteří vystudovali zadarmo, myšleno bez školného a za finanční podpory státu. A schvaluje ten tzv. "nejchytřejší ze všech chytrých", který studoval zadarmo, platil za stravné v mense méně než 10 KČs denně a za ubytování na koleji ještě méně.
20. 06. 2010 | 12:38

*** napsal(a):

vlk
jen tak mimochodem, když tak vidím jak jste tady životně důležitý, že bez vás blogeři nemohou ráno dospat. Nejste vy původem předseda JZD nebo ředitel státního statku potažmo nějaký fabriky co vyráběla na sklad a do Mongolska. Nebo ještě něco "lepšího"? Vlku klidně se odkopejte úplně.

Pane Kláne, je velmi hezké, že vás těší vlkovy analýzy. Představte si ale, že jsou zde i lidé, kteří je nepotřebují, ba co víc lezou jim krkem a s vlkem tady diskutují jen jako s grafomanem. Vy píšete velmi rozumné blogy, pokud tedy milujete Vlkovy analýzy, je to mírně řečeno moment překvapení pro publikum. Ještě aby jste z těch analýz nakonec vycházel. To byla novinářská bomba, Stejskalův projekt kde bloger sepisuje texty dle analýz diskutujícího a ten je editorem chválen a považován - za boha. /nebo přece jen za vlka?/
***
Rumcajs
to jste napsal dobře s nezklamáním po zvonění klíči, u rozumných lidí to je stejné.
***
20. 06. 2010 | 12:40

vlk napsal(a):

Jo Rumcajs
má š pravdu. Na světě je jen pár skandivánských zemí. Na straně druhé je dost zemí, kd e ti co maj, tak maj opravdu ničím neomezovanou svobodu. Míním Haiti, Honduras, Paraguay, Rwandu, Mosambik, Bangladéš apodobné destinace. Kd e dokonc e může šmít isvou soukromou armádu,justici, policii , prostě všechno. Všechno odle umcajse. Tedy maximální svoboda a maximální možnost pro jednotlivce. To jsi přece chtěl. Všechno by bylo na tobě.
Jenže smůla. Snad lidi nejsou až tak mimo, aby to tobě a tobě a tobě podobným dovolili. Tady z toho udělat Rumcajsův ráj. Typu Haiti.
No a já holt zůstanu o té svobody skandinávského typu.
A Řecko? Zkus se aspoň trochu informovat. Klíčová slova jsou Karamanlis a Nová demorkacie.
tihle dovedli Řecko tam, kd e je. Za dvě volební periody.Taková česká ODS.
20. 06. 2010 | 12:45

vlk napsal(a):

Nadporučíku
vyřídíme to spolu jinde. Jen klid. Ne tady.

Petr Klán

díky za květiny. Od Vís mne těší mimořádně. Jak ovšem vidíte sám, přiznat se k tomu, že čtete vlka je podle některých důvod k dehonestaci Vaší osoby.
Prostě vajíčková demokracie.
20. 06. 2010 | 12:50

jarpor napsal(a):

***

Koukám, že jste patrně vyzván "na souboj". Jako Váš sekundant jsem k dispozici... :-))

Kordy nebo pistole ? Nebo jen ruce, Vlku ?

Hezký den
20. 06. 2010 | 13:07

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, jako souboj navrhuji v psaní básní, počet rýmů 15, oba účastníci zůstanou nezraněni, a pro budoucí generace zůstane dílo pro,..potěšení, poučení, pobavení, no a pro nás jistě také, pan Klán rozhodne, kdo je vítěz, ten dostane za odměnu výřešit matematickou hádanku.Tužka,to by se mi hodilo.
20. 06. 2010 | 13:40

jarpor napsal(a):

Tužka

Mě by se Váš návrh líbil...
Jen se obávám, že Vlk svým "vyřídíme to spolu jinde" určitě na psaní básní nemyslel...

Má na mysli jediné... na nesmiřitelné prosazování svého... včetně obvyklého urážení oponenta.
Vím o čem mluvím.

Hezký den
20. 06. 2010 | 13:52

*** napsal(a):

vlk
není zájem, na celém Stejskalově projektu platí Kodex jak pro blogery tak pro diskutující. Není tedy důvod si něco "vyřizovat" jinde, zde je místo pro diskusi a názory a máte-li s tím problém sdělte to Stejskalovi,ať pro vás udělá kulatý stůl, kde se lidi s nicky navzájem poznají. Jak to u stolu pak dopadne už je jiná věc. Možná zřetelně ubyde třecích ploch možná ne. Ale vaše vyřizování je mimo mísu, sorry.
***
Souboj místo dialogu, jak vy si to představujete, nemá v kulturní zemi místo. Mám však pro vás pochopení, jako s kulturním člověkem se s vámi bavit mohu, jako s "vlkem" asi sotva. Vlku, zachovejte klid, o nic vážného se nejedná, klidně sem dál směřujte své analýzy k potřebám blogerů.
***
jarpor
děkuji za nabídku, myslím však, že to nebude zapotřebí. Jedině v případě kulatého stolu, výměna pistolí za zelené pistole 0,7 L s moselským. To jedině.
***
Všem pěkný den, pokračování až během týdne.
rcptch - can pastores
20. 06. 2010 | 14:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Kláne,

jaká je dnešní realita. Mladým se nechce na strojařinu nebo chemii, protože je těžká. "Prubířem" pro tyto obory je matematika, fyzika a samozřejmě chemie.

Přitom naše země je jednoznačně průmyslová tzn. potřebuje inženýry a VĚDU!

Nevím, proč na VŠ vznikají takové obory, jako "rekreologie"? To vidím tak na tříměsíční kurz + dejme tomu státnice z angličtiny.

Na druhé straně je to o tom, jak píšete. Důležité je mít dobrý "základ" a na něm se specializovat.

Poněvadž i lidský mozek má limity:)

http://zpravy.idnes.cz/varo...
20. 06. 2010 | 14:01

vlk napsal(a):

Nadporučíku
měl jste chuť si kopnout. Takže jste si kopnl. Já pod Klánem dál budu zdrženlivý. Ale vrátím to. Na příhodnějším blogu.

S každým mluvím tak, jak zkouší mluvit on se mnou.

Mravoučná školení si nechte pro setkání s jarporem a podobnými.
A nevšiml jsem si, že byste byl zdejším editorovým mluvčím. Ale může být , že mi něco uniklo.
20. 06. 2010 | 14:20

jarpor napsal(a):

Tužka

Z reakce Vlka (viz výše) soudím, že na básničky můžeme opravdu zapomenout... tušil jsem správně... bohužel...

Hezký den
20. 06. 2010 | 14:35

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Já jenom že to, co kritizuješ tady, v skandinávských zemích již existuje. Tudíž si myslím, že žití tam pro tebe nebude snadné a měl by ses poohlédnout jinde.KLDR,Cuba a tak.

Co se týká svobod, mě postačuje míra svobody jako je třeba v Americe.Rovněž jako ty, jsem v případě přetečeného poháru se tam, případně jinam přemístit.

Živého mě socani nedostanou !
20. 06. 2010 | 14:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Jarpor, děkuji, pane.Na básničky je třeba být trochu naladěn, třeba není pro pana Vlka to správné vlání ve vzduchu, ale už jsem, myslím, od pana Vlka básničky četla, a bavila jsem se, mám jakési tušení, kde, ověřím si to, třeba mi pan Vlk potvrdí, že i básně pro něho nejsou problém. Třeba nás překvapí, přeji rovněž hezké nedělní odpoledne, dopřávám si lenošení, několik hodin.Tužka
20. 06. 2010 | 14:45

vlk napsal(a):

Rumcajs

jenže tam je to nastaveno evidentně snesitelně a nejspíš na pevno.
A zejména s etam lze spolehnout na poctivost, kompetentnost a slušnost tamních d ržitelů klíčů. Na rozdíl od všelijakých Julínků a Šnajdrů , Kalousků a Johnů.

Kam s e eventuálně hodlám poohlédnout nech laskavě na mém uvážení. Poradil jsem si do teď, jistě bych zvládnul i tuhle věc- Ostatně - už bych měl i vybráno. Takže tvoje péče, byť dojemná, je jaksi zbytečná.
20. 06. 2010 | 14:47

JC napsal(a):

tužka, no já vím nic moc .-))

Chudí a nadaní
platit školné nebudou
takže moji milí
vo co tady go ?
Straníte hloupým ?
Straníte bohatým ?
Vyléváte možná
dítě i s vaničkou.
20. 06. 2010 | 14:54

vlk napsal(a):

Vyzvala mne Tužka, abych zkusil verše.
Měly by být jako muška lehké,
a co maminčina vánočka křehké.

Tužko, milá Tužko,
Dobrá, nastav ouško.
A já prosím, prosím, přileť můzo muško.

Bývá potěšením muže,
Splnit přání dámy, pokud jenom může,
Byť slova nejsou růže.

Jen zřídka mají květy
Často ale trny - říká se jim brepty
A nemaj vůni když jde o duševní sedimenty.
Pro Vás chtěl bych vůni s květy
Jen musel bych změnit své světy
Ten co mm za ten co není.

Díky milá Tužko.
20. 06. 2010 | 14:56

jarpor napsal(a):

Tužka

Máte velmi blahodárný vliv ... (viz výše).
Děkuji Vám.
Třeba mu to vydrží... i když - pod Dolejšem zase vyje, cení tesáky a kouše... :-))

Hezký den
P.S.
S tím lenošením jsme na tom tak trochu stejně...
20. 06. 2010 | 15:05

Vico napsal(a):

Tužka, vlk, jarpor :

Básnický souboj by nejspíše vyhrála tužka. Ta se ale tady na blozích "nepere". Mohla by však dělat rozhodčího.

Vlk tu už párkrát zaveršoval.Jen tak z placu,což se cení. Jsou to čerstvé ryby na rozdíl od jiných desítky let zamražených odmražených a znovu zamražených bělic, kterými jsme tu kolovrátkově zásobeni.

Jarpor tu zatím nezaveršoval./Přání hezkého večera je sice poetické, ale báseň to není/.

"U Klána" se sice nebojuje, vyjma boje ve verších jako od Moliéra.

Nadporučík se může přidat a "historicky" se tak definitivně znemožnit.

Tužka vám to odmává :-)
20. 06. 2010 | 15:06

Vico napsal(a):

Vlk, nečekaje na mou výzvu, už začal...
20. 06. 2010 | 15:10

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Vlk, jak milé, pane, děkuji, teď jste to ukázal všem "válečným štváčům",jak umíte vzít loutnu do ruky a napsat verš, na počkání, ať se Vám dnes všechno zadaří, jako ta báseň. Přeji hezký zbytek neděle. Tužka s úsměvem a ještě jednou,DÍK.
20. 06. 2010 | 15:12

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro všechny ctěné pány "viz výše",děkuji, tetelím se blahem, za každé mírné a vstřícné slovo, teď by to skutečně chtělo kulatý stůl a jahodový koláč s dobrou kávou nebo čajem, takže jen ho přináším do vašich představ, ...bohužel, jinak bych vás všechny přivítala a usmířila svým kuchařským uměním,...,je li jedinec dobře napapán, do útoku se mu nechce, to vás nechají na pokoji i tygři a tygřice. Tužka a mnoho úsměvů.
20. 06. 2010 | 15:25

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Klan.

Stejne prani i Vam.
Jedna jedina veta a jak cloveka dokaze potesit. Diky.
20. 06. 2010 | 15:37

Eliška II napsal(a):

Pane Kláne, je to 11

Krásný den :-)
20. 06. 2010 | 15:57

Lena napsal(a):

Matyáši,

"Náročné obory nepřitahují." No, to bych takhle neřekla. Spíš pro tyhle obory nejsou u studentů dostatečné základy, takže co by tam dělali, že?

Zkuste bez dobrých znalostí matematiky vystudovat matfyz. Ovšem na takovou sociologii či politologii ji potřebovat nebudete.
20. 06. 2010 | 20:43

Lena napsal(a):

vlku,

ale to já s Vámi souhlasím, že školné je ten nejhloupější a nejjednodušší způsob řešení problémů škol. A taky souhlasím, že s 10 t. se začne a k 50 t. to může potom dospět.

Ale fakt je, že 10 t. nikoho nezabije a dobrý student si to může vydělat či začít splácet později. Za pět let to bude dohromady 100 t. Což není málo, ale taky ne likvidačně mnoho.

Bohatému studentovi to pak zaplatí papínek. Bude mít doma sice blba, ale s titulem. A pak jsou případy, kdy si lze titul koupit i bez studia. Tyhle případy možná zavedením školného podraží, co říkáte?
20. 06. 2010 | 20:47

Lena napsal(a):

Pane Kláne,

i Vy srandisto. VŠ nezaložím, bo na to nemám. A co se týče studia tamtéž, pak se na většinu oborů taky nemám co hrnout - technické bych už dneska nezvládla a blbiny typu politologie považuji za zbytečné.

Na rozdíl od některých lidí znám a připouštím si vlastní limity.
20. 06. 2010 | 20:54

vlk napsal(a):

Tužk a
klaním se. Jsme rád, že jsem Vás potěšil.

Vico
díky.
Lena
znovu zkonstatuji fakta
1- VŠ studium je už dnes dost finančně náročné. Min.
nějakých 7000 na měsíc.
Dalších 20 bud e pro leckterou rodinu fatální
2- začínat život , ten praktický s dluhem není žádná legrace. A sto litrů na startu není žádná marginálie. Klidně s e totiž může stát, že prostě dostanete dobré míst, začnete splácet a najednou jste bez něj. Splácení už běží, sankční úrok nabíhá. Jste z branže. tak vámnic dalšího vysvětlovat nemusím.
3- školné nepochybně v budoucnu poroste.
4- bohatý papínek s ic e bud e mít doma blba s diplomem. Ale ke škodě nás všech. Kvůli tomu sna d vysoké školy nemáme. Nebo ano?
20. 06. 2010 | 21:29

Ghost Dog napsal(a):

pan vlk

1) každé studium je finančně náročné, to střední i to vysoké . kolik to přesně dělá si netroufám odhadnout, ale dle vlastní zkušenosti vím, že to není žádná sranda, tedy je, ale pěkně drahá..
2) ten systém pozdějšího splácení je opravdu trochu nedomyšlený, mám k tomu stejné výhrady .. řešení? neznám...
3) školné nemusí nutně růst, ačkoliv z našich zkušeností víme, že jakmile se něco zavede, nikdo to už nezruší, ale naopak ještě prohloubí..
4) to je jedno z nebezpečí školného, výše jsem to už také skromně zmínil, kasička školy bude upřednostněna před schopností studenta..

a dodatek .. jak ale řešit nedostatek financí na školství, o to tu jde především..

hezký večer...
20. 06. 2010 | 21:41

Lena napsal(a):

vlku,

kolik stojí za měsíc studium, bych asi úplně neodhadla. K těm 7 t. jste dospěl jak?
20. 06. 2010 | 22:04

jarpor napsal(a):

Vlk zkonstatoval fakta ... ve čtyřech bodech... s výhledem, že bude zavedeno školné...

Jak to vypadá v systémech, kde školné je zavedeno... ?
1 - Je finančně náročnější ? A fatální pro leckterou rodinu ?
2 - Začínají život bez dluhů ?
3 - I v těchto systémech poroste ?
4 - Jsou tam bohatí papínkové s hlupáky s diplomem ? Na to jsou tam vysoké školy ?

Vlku, doufám, že zkonstatujete fakta...

Nepléduji za školné. Konstatuji, že oba systémy ve světě fungují...

Hezký večer
20. 06. 2010 | 22:44

*** napsal(a):

vico

jen klídek, strejdo, jestli se tu někdo znemožnil, tak to byl v první řadě vlk. Jeho analýzy tu žerou všemi mastmi mazaní blogeři. Zatím ještě ale nevíme, zda to má vlk alespoň na účtě.

vlk
mýlíte se, nejde o žádné kopnutí, ale o slušnou a korektní diskusi vyznačující se zásadnímu prvky demokracie, tedy rozdílnými nárory i přístupy. Pokud to vy posuzujete jako Paroubek, je mi to bohužel líto, nic s tím však nenadělám a je to ke škodě celé diskuse. Mimochodem možná nebude od věci, když si toho nadporučíka necháte od cesty.
***
20. 06. 2010 | 23:37

vlk napsal(a):

Lena
jak? zeptal jsme s e obou švagrových, kolik je to měsíčně stojí. Na jendoho študiosa. A mám také dost přesné účetnictví, kolik to stálo nás , když studoval Zajíc. Ten byl o fous levnější. Bydlel doma. Nejlepší jsou tvrdá data.

Ghost Dog

Nejsme nijak daleko od sebe.
Zůstanu u poslední otázky - jak řešit nedostatek financí ve školství? podle studií a odhadů ,c o jsme viděl, s e ze státních peněz - včetně zdravotního rozkrade ročně 100-130 miliard.
Co myslíte , kdyby se povedlo půlku dostat domů - muselo by se uvažovat o školném?

A placení ve zdravotnictví?

Jenže to nikdo neřeší. Resp. prý jako řeší... Jen výstupy s e v čase nepochybně dost "zdrží". Musí přec e nejdřív zbýt na ekologiii. Tedy ekologický supertendr.

Nadporučíku
tady nejsi v kasárnách. Takže máš smůlu. Budu ti říkat, jak uznám za vhodné a myslet si o tvých písmenech totéž. Chtěl jsi s ikopnout, tak jsi kopnul. Není to poprvé.
Srovnáme to. Na vhodnějším blogu.
21. 06. 2010 | 21:14

Lena napsal(a):

vlku,
já myslela, že napíšete ta čísla.
21. 06. 2010 | 21:52

dennis napsal(a):

pane Klane,
co clovek musi mit, aby dokazal v deseti slovech odsoudit diskriminaci a jeste pri tom roztahnout ctenari hubu k usmevu? Kde se moudrost bere, kdyz "na poli nerast'e"? Dennis
21. 06. 2010 | 22:34

Emissary napsal(a):

Hmm,

to jsem si včera početl.

0,11, 22,33,44,55,66,77,88,99,110,121,…

Nerozumět znamená nevědět? Nerozumět je cesta zpět? Tak nějak nerozumím. Help! :)
22. 06. 2010 | 01:12

*** napsal(a):

Vlk
vy jste opravdu jen obyčejné a nic nechápající stvoření z městyse, které tady jen zametá prach ocasem. Vypadá to spíše na to, že ta kasárna jsou bližší vám, soudruhu ZVP. Už jen vaše asociace ze tří hvězdiček na nadporučíka o vás svědčí až až. A vaše nezdvořilé chování tomu skutečně napovídá. Těžko chtít slušnost od řeznického psa, neřkuli vlka, kterému přerostl jazyk a o každého se musí hulvátsky otírat.
***
Člověče, styďte se, chováte se jak malej Jarda, kterýmu vzali hračky. To tam s váma mají na městysi pěkné nadělení. Ještě že to je daleko od civilizace a dávaj tam lišky a vlci dobrou noc. Tožtak.
Gute nacht, Sie eine Echt Wolf.
***
22. 06. 2010 | 01:29

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, tak se znova dívám na to číslo, pane Kláne, a protože tam není napsáno dělitelné beze zbytku, tak toto číslo je dělitelné všemi čísly, mimo nuly. Zas se ukázal můj jeden návýk ze hřiště, rychle zpracovat nahrávku, jedno řešení a hraje se dál...Chtělo by to odpovědět, jak jste to myslel s tím číslem? Tužka a dík,zahřívám své mozkové závity na provozní teplotu.
22. 06. 2010 | 09:16

Emissary napsal(a):

paní Tužko,

to číslo je lehce zapamatovatelné, jednou jsem se podíval a znám ho zpaměti. :)

Pěkný den.
22. 06. 2010 | 13:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Emissary, dík, já se svěřím, jeden letmý pohled,..říkám si, šíleně veliké, neni sudé, tím si nebudu zatěžovat hlavu, to byla má první vteřinová úvaha. Vím, je to sestupná řada, to jsem zjistila na druhý pohled, pak už neřeším, nemám ráda hlavolamy, křížovky,...tohle mi nic neříká, tím mě nikdo nepotěší. Ale hrát karty, v dobré partě,...to se nechám zlákat.Tužka s úsměvem bez čísel.
22. 06. 2010 | 15:46

ErinJONES34 napsal(a):

freelance writer
28. 12. 2011 | 15:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy