Teorie pikniku

22. 10. 2010 | 20:01
Přečteno 4065 krát
Piknik určuje, zda budeme dlouhodobě šťastní nebo jen krátkodobě. Piknik totiž stojí mezi světy. Světem příliš rychlým a světem příliš pomalým.

Piknik v krásném dnu může vypadat takto. Ráno jedeme do tržnice. Nakoupíme vybrané houby, zeleninu, ovoce. Potom jedeme pro maso. Potom do potravin koupit všechno ostatní včetně exotického koření. S milovanou polovinou poté několik hodin vaříme oblíbené jídlo. Vezmeme koše, jídlo do nich uložíme a vyrazíme do barevné a mírumilovné přírody jídlo sníst. Jiný piknik může v krásném dnu vypadat také takto. Ráno zajdeme do nejbližších potravin pro čerstvý chléb, "poláka" a hořčici. S milovanou polovinou poté několik hodin čteme oblíbené autory. Vezmeme koše, uložíme chléb, "poláka" a hořčici a vyrazíme do barevné a mírumilovné přírody. V situaci, kdy oheň jiskřivě plane, "poláka" opečeme, namáčíme v hořčici a přikusujeme čerstvý chléb. Oba pikniky jistě podpoří naše krátkodobé štěstí. Podpoří také dlouhodobé?

Vyjdeme ze základní piknikové rovnice

PP = Tau * PZ

kde PP je plocha pod pomyslnou trajektorií našeho duchovního pohybu od myšlenky až k pikniku, Tau je naše časová konstanta a PZ je plocha pod pomyslnou trajektorií všech změn, které při přípravě pikniku uskutečníme.

V případě prvního pikniku je množství změn při jeho přípravě velké, tedy i plocha PZ je velká. Pokud chceme k pikniku dospět přirozeným pohybem, můžeme duchovně dospívat dříve a snížit tím časovou konstantu, což není možné nebo jen v omezené míře. Plocha PP tak bude velká a náš duchovní pohyb směrem k pikniku nebude přirozený. Bude buď mnohem rychlejší a agresivnější nebo naopak mnohem pomalejší. Při druhém pikniku je plocha PZ menší, což znamená, že i plocha PP bude menší a naše trajektorie duchovního pohybu může být blízko té přirozené. A pokud se duchovně pohybujeme přirozeným způsobem jak jsme stvořeni, dá se očekávat, že budeme dlouhodobě šťastní. Druhý piknik s menším počtem "operací" tak může více přispět k našemu dlouhodobému štěstí.

Pokusme se použít výše uvedenou piknikovou rovnici na současnou ekonomicky orientovanou společnost. Vzhledem k prosazovaným mobilitě, flexibilitě i jiným "bilitám" je možné dovodit, že plocha PZ je vysoká a jejím trendem je růst. Částečně sice pociťujeme potřebu duchovně dospívat dříve, což snižuje časovou konstantu a přispívá k našemu dlouhodobému štěstí. Nicméně plocha PP je vysoká a má trend dále růst. To odpovídá nepřirozenému urychlování nebo naopak zpomalování našeho duchovního pohybu. Nemůžeme tudíž být v této společnosti dlouhodobě šťastní. Jen krátkodobě.

Tak mi prosím dovolte popřát k nadcházejícímu víkendu milou knihu, čerstvý chléb a opečeného "poláka" s hořčicí. Piknik mezi světy spojený se štěstím alespoň na dva týdny dopředu. A nezapomeňte prosím. Teorie pikniku je procedura duchovního štěstí v matematických lázních, kde ohně pikniků planou k našemu dlohodobému štěstí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ghost Dog napsal(a):

dobrý den pane Kláne,

teoreticky vám vše vychází, tedy aspoň v to doufám, neboť matematické vyjádření štěstí mi doposud bylo velkou neznámou .. to skutečné štěstí prožívám se svojí drahou polovičkou již něco přes čtvrt století, to je jediné, co dokáži spočítat :-)

praktické uplatnění vaší rovnice je téměř nadlidský úkol, vše by dozajista sedělo, nákupy, četba, ba i ta cesta někam do barevné a mírumilovné přírody .. a zde je ten kámen úrazu, ten kousek té přírody je buď:
a) chráněn, takže máte nad sebou asi tak 5 ochránců přírody, kteří vás budou z té přírody hnát tím oním krokem, anóbrž jim tam valchujete travní porost a dozajista spoustu naprosto unikátní flory, o fauně ani nemluvě (těch rozsezených boučků, larviček, měkýšů a mikroorganizmů, nic na tom, že při tom vyhánění těch 5 ochránců nadělá více škod, než vy tím sezením v trávě .. no a oheň ve volné přírodě? .. ajajaj, tak to je dnes téměř smrtelný hřích, ta uhlíková stopa, co se za vámíi pak táhne :-)
b) a nebo, barevnou a mírumilovnou přírodu nenaleznete (mimo bodu a)), vše je již zrekultivováno, rozoráno, vybagrováno, zastavěno houštinou skladovacích hal ...

přesto nepřestávejte hledat, i malý kousek té barevné a mírumilovné přírody je božím požehnáním, pak se může i teoretická rovnice změnit v praxi .. a o to přeci ve vědě jde...

hezký večer...
22. 10. 2010 | 20:31

Elena napsal(a):

ale pán Klán, Vy ste ale beťar, to bolo moc pekne, romanticke, ja žasnem,

Pa
22. 10. 2010 | 20:38

Tenco napsal(a):

Petr Klán
Jak to vypadá s PP, když si seberu jen pár svých švestek, manželka též a jdeme do přírody konzumovat pouze smysly...eh..takzvaně hmotně nekonzumujícími.

A dáme si párek až doma.

Já vím, pak bych via ona analogie s ekonomickým růstem asi chodil o žebrácké holi.

Jenže má zkušenost je, že 1. zhubnu o nějaké to deko, 2.odfiltruji nutkavý pocit přivlastňování směrem k nule a mozek ,3. takto nezatížen povely žaludku, střevům, játrům, ledvinám střevům může takto plně kooperovat se smysly nehmotně konzumujícími, které jsou jinak plně zaneprázdněny každodenní realitou via právě onen nutkavý pocit přivlastňování.

Čistě matematicky - jak to je potom s tím PP ? :))
22. 10. 2010 | 21:07

Elena napsal(a):

odvolavam, všetko čo som napisala, lebo hnojar je houbar, ešte zo svojou starou, nu s bohom
22. 10. 2010 | 21:13

Emissary napsal(a):

Pane Kláne,

asi takto.

Vyjdu si do přírody na svůj dvorek a spálím maso, které opékám na grilu. Jsem tam s přítelkyni. Neočekávaně přijede moje potenciálně životně uspěchaná budoucí manželka, milenka, s kterou bych asi vážně chtěl něco mít… Jsem tak roztržitý, že liji značkové pivo na to maso, což strašně syčí, před sebe, za sebe i za ni. A přítelkyně řekne potenciální: zůstaňte, spáleného masa je tu dost.
22. 10. 2010 | 22:10

Al Jouda napsal(a):

To Tenco :
Když chcete vědět jak to je, tak si spočítejte rovnici PP= Tau*PZ + SEX :))))
22. 10. 2010 | 22:15

Milan Bukovecký napsal(a):

Petr Klán

Rok 1968 podzim a celý rok 1969 na Karlově náměstí, poblíž centrálního vchodu do nemocnice stojí paní Poláková, emigrantova matka, dřevěné uhlí jí přihřívá kotlík plný speciálních tlustých párků, vyrobené jedině pro ní, řezníky na Zvonařce. Je noc, přijíždí ze všech stran taxíkáři, saniťáci a policisté. Všichni si kupují u této ženy voňavé párky. Říkají jim Poláci. Jejich prodavačka je osvícena spolu se vchodem. Každý jí dává dýško. Bývala tam v sobotu i neděli. Za každého počasí. Šetřila peníze na cestu do Austrálie. Nevím, jestli se jí dočkala. Někdy jsem tam zaskočil,i když jsem pracoval už jinde. Přituhovalo. Jednou Poláky neměla. Sice slibovala že budou, ale nebyly. Řezníci ze Zvonařky nemohli dodávat, museli plnit normy. Nevím, jestli se dostala do Austrálie, ani já se do Austrálie nedostal. Ovšem, od doby co jsem ji poznal, používám v bezradnosti slogan, jsem na cestě do Austrálie. U tohoto výroku nevím, jestli jsem to odkoukal u ní, nebo to byl jeden western, ale určitě vím, že mě jednoho dne kvůli tomuto směšně sebrali. Ale to už je jiná, to je o udavačích kteří jsou mrtví, ale na stáří, to asi proto, aby mi zůstala hezká vzpomínka: … jeden Polák, paní Poláková, udělám si piknik u cesty ... .

Milan Bukovecký

P.S. Znovu jste si zahrál, jako vždy sem vnesl hlavolam a vyškrábal ze mě a pohladil nejtajnější myšlenky. Stalker?
22. 10. 2010 | 22:34

Pípa napsal(a):

Za mého mlada se něčemu takovému říkalo čundr. Nabalila se usárna nebo tele a jelo se do Brdů. Opékal se koňák, cveky nebo polskej točeňák. Pilo se tuzemák.
Duchovno také nezůstávalo stranou, jelikož les a příroda vůbec, to je chrám.
22. 10. 2010 | 23:07

Holubář napsal(a):

Matematický model na cokoliv?
Ano, asi je možný. Třeba i na štěstí.
Radost z toho nemám, skončil jsem u derivací, a to na štěstí nejspíš nestačí.
22. 10. 2010 | 23:08

Radkin Honzák napsal(a):

A co když dojde k bifurkaci?
22. 10. 2010 | 23:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, děkuji, pane Kláne. Vezmu Vaší rovnici a dosadím do ní své proměnné veličiny které používám při touze dosáhnout štěstí a spokojenosti. Ty veličiny se skutečně mění v průběhu času,... mého životního času. A když sleduji cvrkot kolem sebe i jejich veličiny z kterých si sestavují rovnici štěstí, jsou jiné, ...a taky se jim mění. A co Vaše veličiny, jsou to konstanty, nebo proměnné, a jaký mají definiční obor?. Jedna veličina tam musí být konstantní, je to chléb. Pokud jsem v cizině, tak třetí den mi začne chybět krajíc našeho chlebíčka. Přiznám se, že na cesty si sebou vezu kostičky nasušeného chleba v krabici od bonbónů. A celníci si to pravidelně nechají otevřít a kroutí hlavou, jestli to není speciální nová výbušnina. Jednou jsem to musela u nich zanechat, to byl krušný pobyt bez chlebových bonbonků.Tužka a přeji mnoho vydařených pikniků
22. 10. 2010 | 23:56

arlon napsal(a):

Bukovecký
to jste mně pobavil, s tím centrálním vchodem do nemocnice, to musela být velmi extrovní architektura. Škoda jen, že tam za Rakouska Josef II. neudělal rovnou Ústřední centrální vchod, to by se vám psalo ještě lépe, že?

A řezníci na Zvonařce plnili normy skoro pořád, jen občas to ale s tou černotou nevyšlo. Asi tak Bukovecký, nazývejte věci pravými jmény, nakonec snad ty své textárny možná i prodáte.

Pane Kláne, myslíte že k pikniku patří toasty a láhev Bordeaux?
23. 10. 2010 | 00:17

+++ napsal(a):

není piknik jako piknik, kolikrát lze se zabývat při něm i mnohem důležitější věcí než matematika či duchovno, či "polákem"...posuďte sami...:-))

https://www.youtube.com/watc...
23. 10. 2010 | 01:49

Tino napsal(a):

Při příchodu do práce vykřikneme s kolegy "hurá!". Tím se motivujeme ke štěstí z dobře vykonané práce, která nás očekává. Před výplatou společně znehodnocujeme mezi sebou své výkony, abychom se psychicky připravili na zklamání. Při pracovním procesu se mezi sebou navzájem bavíme o svých úspěších v sexu a tím zamezujeme své případné skepsi, až dojde ke styku s manželkou po výplatě. Navzájem se také trumfujeme, kdo si pořídil co lepšího a dražšího, abychom uspokojili své potěšení z blahobytu a dali najevo svou cennost ve společnosti,
Toto celé blbnutí má zajisté jakýsi matematický vzorec, ale ten není jistě tak eticky na výši, jako vzorec autora. Náš vzorec bude určitě maloměšťácký. Autorův vzorec pochopitelně je hodnotně výše. Už jen to, že dokázal formulovat matematický vzorec pikniku, z něj dělá něco onačejšího, než jsme my blbci dole.
Autorovi přeji brzké uzdravení.
23. 10. 2010 | 02:15

Piknik napsal(a):

Pane docente, a kolikrát do roka ten piknik do přírody s Vaší milovanou polovinou pořádáte? A kolik času, který byste mohli strávit u společného vaření, raději strávíte každý o samotě, vlastně ne o samotě, ale ve společnosti oblíbených, ale přece jen cizích autorů? Nebo si navzájem s vaší milovanou polovinou předčítáte? Prožitky u knihy a následné sdílení vstřebaných myšlenek jsou jistě chvályhodné. Prožitek u společného vaření, pravděpodobně maximálně jen několikrát do roka, je nevšední. K tomu, abyste si v kuchyni nepřekáželi, musíte být sehraný pár nebo mít k sobě absolutní důvěru. A být dostatečně psychicky vyrovnaný. Ony ty upatlané talířky, nože, prkénko na naklepávání, rozsypaná mouka nebo opařený prst jsou zkouškou opravdového hrdinství. Nejhorší je však nejistota, zda výsledek bude dokonalý. Nezapomenutelným se ale společné vaření stává, až když vám domácí mazlíček zbaští upadnutého "poláka", kterého jste měl připraveného jen pro ten nejhorší případ.. :-) Přeju příjemně strávené chvíle u společného díla! Dobrý den.
23. 10. 2010 | 08:05

Milan Bukovecký napsal(a):

Arlon

Milý a pobavený pane Arlone. Husy jsem s vámi nepásl a když nevíte, neplácejte. Skoro bych řekl, nějak jste zatvrdnul ve stínu svého nicku. Asi to máte marné, už se nepřeskočíte. Úsudky a odsudky byste měl nechat ve žlabu svého kravínu. Obraťte se s nimi raději na své věrné. Jistě váš vtip ocení. Sem se vraťte až něco dokážete, pak můžete i radit. Zatím jste si jen zapálil doutník a smrdíte s ním pod nosem.

Milan Bukovecký
23. 10. 2010 | 08:50

Piknik napsal(a):

Mistr Bukovecký

Ze Zvonařky jsme mívali vepřové ocásky. Posypané kmínem, posolené, dobře propečené, vynikající! Stačil k nim jen krajíc chleba.
23. 10. 2010 | 09:03

Milan Bukovecký napsal(a):

Piknik

Bída současnosti ukázala dobu, kdy některé dny byly také krásné. Vidím to, kolem nás se prochází ženy, ty jejich slzy a šepoty, které nám pomohly přežít.

Hezký den

Milan Bukovecký
23. 10. 2010 | 10:11

Grandmaster napsal(a):

Ja mam jinou variantu:
Vezmu lodku, odjedu se staruchou 2-3 km do more na maly ostruvek (jen skaly, trocha porostu a da se obelit za 10-15 minut). Na drevenem uhli na grilu na jedno pouziti (za dvacku) opecu tluste australske parky - tady to spojeni s blogem kde Milan Bukovsky pise o 'ceste do Australie' - maznu na to horcici (obcas ceskou) a zapiji to pivem (ceskym). Potom se uvelebime na staletimi ohlazenymi skalami, more sumi, vlnky prijdou az od Finska, jsme sami, zadni lide (ve vsedni den), jen par zdivocelych minku a nedaleko hnizdici morsky orel nam dela spolecnost a ja casto usnu.
P.S. Ten tlusty parek nikdy Australii nevidel. Je vyroben ve Skandinavii podle nejakeho receptu z Australie!
23. 10. 2010 | 10:23

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, procházející se krasevice, to mi též cosi říká, říkalo...

KOLEMJDOUCÍ PIKNIKOVÁNÍ

Myslím na vás
ženy
které jdete kolem mého
snu
v průhledných košilkách
naboso
s fialovými kraječkami
a úsměvem
jako
letní
dopoledne

Myslím vás
milenky
mých roztoužených
kamarádů
kteří neustále krouží
vzlykají a žasnou
ale pak stejně důvěrně
šeptají
že se vám těžko říká ne
anebo
že nedáte každému
leda tomu
kdo si
řekne

Myslím vás krasavice
na váš smích
pláč
i běsy
na vaše noční
Jardo
Karlíku
a Petře
a manžel přece jmenuje se
Jiří

Myslím na vás
matky
na naše nádherné
děti
Kvůli kterým
to stejně vždycky dobře
dopadne…

http://kaifolog.ru/uploads/...
23. 10. 2010 | 10:41

fudoshin napsal(a):

no tak já si dám nějaký piknik doma (asi krátkodobé štěstí).a na závěr si dám čaj a to bude ta třešnička na dortu, protože jsem nevyléčitelný čajomil (to bude takové plató, v čajové (nejen)terminologii aftertaste).a ta příroda potom.procházka pročistí hlavu i vylepší trávení.a mimochodem: sedím u počítače a za oknem, kde jsem nasypal ptáčkům, mají slušný piknik.dokonce kromě obvyklých malých drobných zpěváčků sem přilétávají i větší ptáci, teď zrovna i hrdličky :) jinak zvuky přírody i její ticho mám rád, ale doma se mi toho nedostává.momentálně jsem naladil jazzinec a docela dobře hrajou...
23. 10. 2010 | 10:49

Milan Bukovecký napsal(a):

Petr Klán
Wbgarden

Posílám něco ze šumavského podzimu. Reminiscence na možný piknik poletuje jako Evino jablko.

Kdysi a dnes

Začalo pršet, běžela jsi přede mnou, vrtěla se
Bágl na zádech mě ukýval až do srázu touhy
Hledali jsme plac pro stan, pár valounů řeky
Stoply nás zmáčené vlasy, koukaly z čepice

Když uhodilo, chránila nás právě v Antýglu
Stará chalupa skláře, kempink pro zimozřivé
Z kohoutu tekla studeň vody, slamník píchal
Ta palanda, vrzavá macanda, ty dole, já výše

Ty vole, tiše, šepoty a výkřiky, skoro klišé
Ne, ne, neskončilo to, zůstalo nám i nadále
Pro pána krále, nevrátí se vteřiny minulosti
Pane, pokaždé je to jinak, jak, to ví ten fakt

Že nic není tak jako včera a když se vrátíš
Marně hledáš střípky krátkého štěstí

Vydru a její balvany v mlze

Emissary

Vřískot III, tak by se mohl jmenoval Váš scénář na film politý značkovým pivem. Zdravím, a trnu údivem z fabulace.

Ghost Dog

Až jsem zezelenal závistí z té uhlíkové stopy. Jsem rád, že jste se ukázal. Blbci z Xeenemunde jsou za rohem.

Tužka

Vážená paní, ve velkém Dallasu, mimo jedné francouzské restaurace v Arlingtonu, neseženete pořádný chleba. To jsem se nahledal. Americký, ani po deseti dnech na klimatizaci, neztvrdl. Natož, aby se dal jíst. Rozumím Vám. Tak jako Rusové, kteří ho futrují ke všemu a krmí s ním i domácí zvířata. Mají největší spotřebu chleba na světě. Zejména pozor na jejich celníky. Oberou Vás o všechny ty úžasné krusty a sní je.

Hezký den

Milan Bukovecký
23. 10. 2010 | 12:44

arlon napsal(a):

Pane Bukovecký
máte nějaký problém třeba s tím centrálním vchodem? Jestli jste se tam léčil, mohlo to na Vás zanechat nejen dojem ale i následky, vážený trampe. Čaj z jehličí vám z toho pomůže.

Jestli se cítíte dotčen, malá omluva pro Vás, mně to nic nestojí a Vám to pomůže.
Zrovna tak jako ocenění Vaší věty vytržené z veršů
"Pane, pokaždé je to jinak."

To je velmi pěkné, ovšem některé životní vlivy na Vás působící jsou velmi prozaičtější než si můžete časově připustit. S tím nic nenaděláte, je pak na Vašich čtenářích, aby to posoudili nebo objevili. Víte? A čaj z jehličí, podávejte jej i při sebelepším pikniku a budete své textárny stále rozšiřovat stejně nezadržitelně jako ranní chlad deroucí se do vaší celty po noční bouři citů v ráji na Antýglu. Pane Bukovecký, kouřová znamení z mého doutníku Vám signalizují pěkný den. Tedy vždy dobrá znamení z kalumetu i pro Vás.

Pane Kláne,
víte jak chutná čaj z jehličí?
23. 10. 2010 | 13:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, povídejte mi prosím o jehličí....
http://wbgarden.com/nove/wb...
Veselé krizování...
23. 10. 2010 | 13:51

Ládik!!! napsal(a):

Piknik je pro mě uchronie.
23. 10. 2010 | 15:03

Milan Bukovecký napsal(a):

Arlon

Pane Arlone, jo, to beru. Vaší umanutost s centrálním vchodem tímto přehlížím, má je každá nemocnice. V zásadě není podstatný ani pro mou glosu. Není se o čem škorpit. Byl však důležitý pro paní Polákovou, prodávala Poláky i v noci, vchod jí dával pocit bezpečí.
Pane Arlone, těším se z Vaší pozornosti, znamenám si datum vašeho vytržení z mých textů, těším se na příště, podávám Vám tuto zprávu a jsem pozdravem, jehličí nebylo nikdy dost.

Milan Bukovecký
23. 10. 2010 | 15:04

Piknik napsal(a):

Mistr Bukovecký
Bravo.

Arlon
Bravo. + Dodatek:
"Je známo, že u lidí emocionální stavy ovlivňují úsudek a spokojení lidé mají sklon k tomu, posuzovat i nejasné situace pozitivně." atd. Více zde:
http://www.novinky.cz/kokte...
23. 10. 2010 | 16:08

Ghost Dog napsal(a):

pan Bukovecký,

Xeenemundských je všude přehršel, musí jich být i několik za jedním rohem .. je to snad tím, že Xeenemundských je mnoho, nebo rohů málo ..
pan Klán by jistě sestavil nějakou utěšenou rovnici vztahu rohů ke Xeenemundským .. pokud by to nebyla až příliš složitá rovnice, nebo spíš zbytečná práce :-)

také vás tu rád vidím, hezký den, GD
23. 10. 2010 | 17:10

MA-FU napsal(a):

Pane autore
Dnes v den dračích děr,(vyhlášení výsl.voleb) jsme piknikovali v lese,dokonce brdském.Našli jsme krásný klest z poražených stromů a hromadu odvezli domů na přikrytí jahod a hortensií.V lese se mi nechtělo ani jíst jen vonět ke klestu.(Jehličí) Vidíte,je to bez rovnice,jídlo dovežené na místo,bylo snězeno až doma.Nebo to snad dalo nějakou rovnici?
A Milan Bukovecký o Šumavě a Vydře moc milé,hezké...MA-FU
23. 10. 2010 | 17:50

Petr Klan napsal(a):

Pane GhostDogu, mnohokrát děkuju i za přání. Také Vám pěkný večer. Štěstí zmiňujete hned na počátku. Příroda v něm nemusí mít důležitou úlohu. Myslím, že Vám rozumím. Uvedu příklad. Asi 40 km od Bruselu je město Louvain la Neuve. Vzniklo teprve někdy před třiceti lety na zelené louce tak, že jako první postavili velkou univerzitu. Tedy velkou plochu na levé straně piknikové rovnice. Ostatní následovalo (přivedli sem koleje, postavili byty, obchody, silnice ...). Tedy plochu na pravé straně piknikové rovnice. Město neuvěřitelně roste, je životaschopné a unikátní ve smyslu vyvažování duchovní plochy a toho ostatního. Když tam někdy procházím, vnímám na každém kroku hodnoty ducha jako vzdělanost, vědění, kultura, víra (třeba jen v architektuře) vyvážené na druhé straně bytovou výstavbou, komunikacemi, obchodními centry, službami ... Věřím, že i Vaše štěstí je vyvážené na jedné straně duchovní plochou (třeba láskou) a na druhé straně tím ostatním. Vnímám, že právě takové systémy jsou dlouhodobě životaschopné a konečně i šťastné.

Paní Eleno, mnohokrát děkuju. Rovnice má hlubší základ v dynamických systémech, když se systém chová přirozeně, platí přibližně tato rovnice.

Pane Tenco, mnohokrát děkuju, že Vy mi tajíte, že zvyšujete své PP nočním studiem antických filozofů. Pokud ne, napíši Vám recept do matematických lázní. Konečně, v PP je také část lásky.

Pane Emissary, mnohokrát děkuju. Z Vašeho psaní vnímám tradici i imaginaci. Zůstaňte prosím takovým, jakým jste.

Pane Milane Bukovecký, mnohokrát děkuju za vzpomínku, ta žena zvyšovala své PZ a Vaše vzpomínání má dopad na naše PP. Ano, spíše než stalker dvojče, neboť jsem také sháněl chléb v Dallasu. Děkuju za Šumavu.

Pane Pípo, mnohokrát děkuju, za vzpomínání, ano, přes týden se pracovalo na PZ a o víkendu na PP, někdy to bylo i opačně ...

Pane Holubáři, mnohokrát děkuju. Vnímám, že štěstím jsou právě ty derivace, pouze člověk nezná jejich řešení. A to také bývá štěstí.

Pane Radkine Honzáku, mnohokrát děkuju. Když za nimi budou atraktory ducha, tak jich klidně může být jako u x(k+1)=a*x(k)[1-x(k)].

Paní Tužko, mnohokrát děkuju, ano, mění se, na obou stranách rovnice, vyvažování ploch v čase vnímám jako důležité pro životaschopnost. Plocha PP představuje vzdělanost, vědění, víru, kulturu, lásku ... a plocha PZ to ostatní. Když jedeme se studenty do USA, chodím na husté horké zeleninové polévky, které některé řetězce nabízejí. Ty chlebové kostky do nich by byly velmi slibné.

Paní, pane +++, mnohokrát děkuju, zasmál jsem se nad "důležitými věcmi."

Pane Tino, mnohokrát děkuju za "toto celé blbnutí." Za jednu stránku příručky, jak zvětšit plochu PP. "Toto celé blbnutí" přispívá k Vašemu dlouhodobému štěstí. Vy jste úplně zdráv. Vám matematické lázně nenapíši. I když jsem se těšil, že budu mít dalšího pacienta.

Pane Pikniku, mnohokrát děkuju. Velmi rád opékám, velmi rád, když je to improvizované a velmi rád přitom řeším nadpozemské věci. A v sobotu brzy ráno pravidelně chodím pro čerstvý chléb. A potom zvyšuju plochu PP, když ještě všichni spí. Pro ony "zkoušky opravdového hrdinství" a "nejhorší případy." Děkuju Vám za přání a přeju hodně štěstí.

Pane Grandmastere, mnohokrát děkuju. Z Vašich řádků vysoká plocha PP tak jiskřivě a radostně září, že Vás přijmu jako lektora do matematických lázní.

Pane Wbgardene, mnohokrát děkuju. Myslíme oba, jeden na plochu PP, druhý na plochu PZ. Jsme tedy dlouhodobě šťastní.

Pane Fudoshine, mnohokrát děkuju, za chronicky vysoké PP. Děkuji za kousek Vašeho života, snažím se představit ...

Pane Arlone, mnohokrát děkuju za Vaše řádky. Několik konečků nových smrkových výhonků přidáváme, když v létě na ohni vaříme čaj spolu s mateřídouškou, jitrocelem ... Samotný ze smrkových výhonků nevím, napište prosím.

Pane Ládiku!!!, mnohokrát děkuju. Díval jsem se do slovníku, ta Belgie je vize nebo náhoda?

Paní MA-FU, mnohokrát děkuju. Ne, jen naplnilo piknikovou rovnici. Děkuju za vůni čerstvého klestu, je fajn, v univerzitní pracovně daleko od smrkového lesa.
23. 10. 2010 | 20:45

Jemnický napsal(a):

Petr Klán

Kdo mnoho potřebuje, tomu mnoho schází, komu mnoho schází, ten se mnoho pachtí, kdo se mnoho pachtí, ten nemá čas na pikniky. Ekonomika, která vyžaduje mnoho pachtění, je upachtěná ekonomika, produkující upachtěné daňové poplatníky.
Upachtění daňoví poplatníci pořádají jen upachtěné pikniky.

Abych hovořil řečí vašeho řemesla a umění počtářského, tak tedy: množství upachtěných daňových poplatníků v populaci je nepřímo úměrné druhé mocnině počtu čtenářů poesie ve sledované populaci.
Proč druhé mocnině? První se mi zdála málo a třetí už moc.
Navíc, je to taková pěkná parabola k vašemu blogu.

Pěkný nedělní picknic.

Váš Jemnický
23. 10. 2010 | 21:13

Ládik!!! napsal(a):

Je to realita.
23. 10. 2010 | 21:54

Petr Klan napsal(a):

Pane Jemnický, mnohokrát děkuju za nápad, model i jeho vývoj. Vy na mě jistě odněkud vidíte. Právě se chystám na poetické dílo jednoho fyzika a zítra budu piknikovat. To je príma, že mohu přispět k Vašemu modelu.
23. 10. 2010 | 21:54

Jemnický napsal(a):

Petr Klán

Zdalipak to není Blaise Pascal? Ten je velmi poetický.

Hezký večer,

Jemnický
23. 10. 2010 | 22:00

Jemnický napsal(a):

wbgarden

Vy jste přímo pramen poesie. Je to setrvalý stav nebo přívalový déšť? Potom by jste byl jako chrlič na gotickém chrámu.
Rozhodně vaše verše rád čtu a líbí se mi.

Váš Jemnický
23. 10. 2010 | 22:05

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Emissary, to ,co jste napsal, mi připomnělo jednu epizodu z mého života.
Měla jsem spolupracovnici, měly jsme mít druhý den jistou akci, ale vedením byla zrušena, takže jsem se rozhodla, že jí to dám vědět, aby ráno zbytečně nevstávala a nejela do práce, bydlela na vesnici, pár kilometrů vzdálené. Měla jsem motorku, stará Pragovka, hlučná, byl večer, nechtěla jsem vydráždit všechny psy ve vesnici, nechala jsem motorku u hřbitova, šla k ní pěšky. Bydlela v patře, svítila, zaťukám, nic, bylo otevřeno, první místnost prázdná, v druhé jsou pootevřené dveře, svití se, opatrně dveře otvírám, a ,..moje spolupracovnice v nejlepším "té-té", s mladým mužem, s kterým jsem se několik let přátelila a který mne před deseti dny požádal o ruku a já si ten den byla vybírat látku na svatební šaty. Opatrně jsem vycouvala, ani si mne nevšimli. Následující týdny byly pro mne velikou školou lidské falše a proradnosti. To Prozřetelnost a Anděl Strážný mě zavčas varovali. A z látky na svatební šaty byly nebesa nad mou postelí. Pak jsem měla jednoho velice rozverného psa, a ten v nestřeženém okamžiku z toho udělal cupaninu. Že si vybral zrovna toto, když tam byly záclony i závěsy, můj župan,...asi opět zasáhl Osud.Tužka.
23. 10. 2010 | 22:48

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Milan Bukovecký, děkuji, chleba jsem si musela velice vážit, babička byla zlatá, ale chlebíček se musel odprosit, když mi upadl a políbit. "Chlebíčku, prosím tě, nezlob se." Každý drobek na zemi sebrat a donést ven, některému zvířátku. Výchova láskyplná a přísná, díky za ni. Tužka, re CAPTCHA zadala letopočet události o které píšu v předcházejícím vstupu , no tohle.
23. 10. 2010 | 23:00

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Petr Klán, děkuji, Váš blog a některé texty pod ním evokují další vzpomínky na mnoho událostí, tak to mám ráda, hezký sobotní pozdní večer. Tužka.
23. 10. 2010 | 23:06

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Wbgarden, pěkný, pěkný pěkný, a já nemám žádný verš, kterým bych přispěla, piknik, piknik, nic, Tužka, tak jen úsměv, prosím.
23. 10. 2010 | 23:13

Mp+dN napsal(a):

Máme moc rády pikniky.
Tuhle jsme piknikovaly pod starým dubem u kapličky nedaleko Vysokých Popovic. Měly jsme: doma upečené maso, doma naložené okurky, pečivo a buchty z Delty, kávu odkudsi Magyarorzságu, minerálku z Ondrášova, banány z Jižní Ameriky a čokoládu Kofilu z Trnavy.
Sluníčko hřálo, na obloze ani mráček, pod dubem příjemný stín. Piknik se vydařil, na rozdíl od lovu hub, který byl tentokrát velmi slabý.
Piknik plynule pokračoval ještě po příjezdu do Velké Bíteše, kde jsme na náměstí ztláskaly ještě rakvičku, trubičku a marokánku, to vše koupené v cukrárně U Zdubů.
Je úžasné, kolik lidí se podílelo na našem pikniku a mělo z něj užitek a možná díky němu i kousek štěstí.
I hřib nám nakonec věnoval neznámý dobroděj, projíždějící kolem dubu u kapličky lesní cestou.
Dost se stydíme, ale nevíme, jak bychom tento všeobecně prospěšný piknik matematicky vyjádřily. Budeme rády, jestli nám někdo pomůže.
Ale stejně, nebyl to produktivní den?
23. 10. 2010 | 23:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, děkuji, kdysi se dělalo téměř samo, jen s publikováním to bylo horší. Přes rozmanité záslúmy, nárúmy a rozmanité lauráti těžko se mi bylo dráti...
Navíc bydlím ve lhotě.

PIKNIKOVÁNÍ KAŽDODENNÍ

Nevím jestli nastal čas
Na tuto báseň
Ale musím říct
Že oběd byl dobrý
A s kuchařkou též mám ještě úmysly
Protože zpívala kdysi sladce
V andělském kůru
Středních lásek
Tak sladce
Že jizvy zůstaly
V paměti záškoláka
Polední jizvy
Hřejivé jak mělčina
Pod splavem
I jizvy hluboké
Co prorostly až
Do půlnoci
Kdy ze starců tenkrát jediný
Proplul jsem mořem šílené
Slasti
Až ke břehu
Manželskému
Na kterém právě teď počítám
Co z pokladů
Ještě
Zbývá

Musím říct
Že oběd
Byl
Dobrý….

Jinak to ešče zvládám doufám ve všech plochách i v libovolných trajektorích. Sem tam i nějaký pofiderný jistě objémek občas povyskočí. K definitivnímu bifurkačnímu bodu doufám daleko. Zatím furt disipuji...
Veselé krizování a dobrou chuť při neděli...
http://www.shodka.net/attac...
24. 10. 2010 | 10:24

Milan Bukovecký napsal(a):

MA-FU

Vážená paní, díky. Včera večer jsem byl 4,5 hodiny na obrovsky výpravném Borisu Godunovovi. Vysílali ho z Metropolitan Opera New York, přímo do Prahy a kina Světozor. Vím že Vás hudba zajímá, proto Vám píšu. Původně jsem chtěl fabulovat, že jsem tam osobně. Mé dojmy. Zpočátku jsem si připadal jak v kostele, muzika mi prolezla až do kostí, rezonovala a přivodila mikrospánek. Pak jsem se jakýmsi magnetizmem vrátil, převzal si mě Puškin a dostal jsem za uši. O přestávkách nám průvodkyně představovala aktéry. Rusové přivezli soubor určitě několika letadly. Byl to úžasný zážitek, skoro bych řekl ozdravný. Když zpovídala hlavní zpěváky, byl jsem unesený z jejich bezprostřednosti a síly inteligence. Navzdory tomu, že to pěvecky a z libreta táhli muži, představitelka Mariny, její krása a zpěv omámila nejen Lži Dimitrije, také celý sál, i mě. Nebyli to jen obří živí bělouši, na kterých seděli. O přestávce následný rozhovor s nimi byl tak sexy, že jsem lízal plátno. Je jasné, že za tím vším stál velký principál Puškin, jeho genius a nepřehlédnuté dílo Musorgského. Co bylo úplně překvapující, herecké výkony zpěváků, jako by to byla i činohra.

Príma den.
Milan Bukovecký
24. 10. 2010 | 10:54

gaia napsal(a):

wbgarden

včera jsem Vás viděla v upoutávkách v TV, které úterý tam budete, budu se koukat?
24. 10. 2010 | 11:29

Petr Klan napsal(a):

Pane Bukovecký, děkuju. Když čtu Vaše řádky určené paní MA-FU, na blízké věži se rozezněly zvony. Pokud dovolíte, je to silný zážitek i pro mě.
24. 10. 2010 | 11:35

Petr Klan napsal(a):

Pane Jemnický, děkuju, je to "Lawless Universe" Joe Rosena.
24. 10. 2010 | 11:49

Petr Klan napsal(a):

Paní Mp+dN, mnohokrát děkuju. Když čtu Vaše řádky, láká mě to k uhlu a črtám "Dam na pikniku." Je to přímo plastické a také myslím "všeobecně prospěšné." Těším se tu z Vašeho povídání. A můj dnešní piknik. Losos, chléb a Jonagold z Delvity spolu s knihou "Lawless Universe." Jen ty rakvičky od Zdubů mi chybějí ...
24. 10. 2010 | 12:22

gaia napsal(a):

Mp+dN

"Dost se stydíme, ale nevíme, jak bychom tento všeobecně prospěšný piknik matematicky vyjádřily"

matematicky by se ten Váš piknik mohl vyjádřit počtem kilometrů, které musely ujet kamióny, než to všechno Vaše popsané jídlo navozily do ČR.
24. 10. 2010 | 15:59

Ghost Dog napsal(a):

sluníčko!

..chybí mi sluníčko, to na obloze, i to zdejší .. až se ukáží, pak bude můj piknik teprve dokonalý :-)
24. 10. 2010 | 16:39

Mp+dN napsal(a):

gaia
)))))kdyby jen kamiony, ale i letadla...
24. 10. 2010 | 17:29

Milan Bukovecký napsal(a):

Ghost Dog

Už to nemůžu vydržet. To Vaše čekání. Mám po pikniku, koupil jsem ten nejzajímavější krájený chleba, kostku másla, hroznové víno a první kyselé mandarinky. Trochu byla zima. Jel jsem celých patnáct kilometrů na chaloupku, všude obšancováno, otočil jsem to, vrátil se domů a místo do ohně, plival pecky do dřezu, tak jako před sto lety v Paříži promrzlý Hemingway do krbu, seděl jsem na barové židličce, zůstaly po dětech když ještě byly malé a místo jeho malých francouzských briket, říkal jim bullets, jsem zapálil plyn a na sporáku uvařil čaj. Piji ho, Suchý zpívá půl párků, píšu a posílám 20 let starou vzpomínku.

Hotely 1989
Jednou mi prodal chlápek s knírkem a dvěma pejsky
Německou pistoli a jen tak, bez náboje jsem ji zmačkl
Zvědavě cucal naolejovanou hlaveň, abych pak zkusil

Ostré zvíře a vždy, když jsem v cizím městě, lehám si
Do cizí postele, musím myslet na její chuť, objeví se
Obraz Tebe, žádný přívěšek na hraní, žádná jiná Nána

Kruci, tak se mi po Tobě stýská, stále chodím k oknu
Zkoumám, kde je asi ta Praha, ani pyžamo nepomůže
Je to silnější než já, hlavně ta nicota prázdného rána

Jen pokojské štrachají vozíčky, zdravím je, koukám se
Po jejich milosti, v ruce kufřík prádla, hladový chlap
Hlavu plnou Tebe, nebezpečnou, jako ta pistole

Kterou jsem se dávno zastřelil
---
Vážený pane, někdy je člověku opravdu ouzko když ho obsadí žena.

Hezký večer
Milan Bukovecký
24. 10. 2010 | 21:12

Ghost Dog napsal(a):

pan Bukovecký

děkuji i za tu vzpomínku .. moje čekání bude nejspíš nevyslyšeno, není to žádná tragédie, nezahořknu, ani mě to neuvedede do stavu deprese .. jen nebude dnešní den prozářený dalším milým textem, na který se vždy těším ..

..když vy jste mi zazáviděl tu uhlíkovou stopu, já vám zase trochu závidím ten piknik, ač trochu pokažený, ale piknik nemusí být nutně někde jinde, než se vyskytujeme převážnou část svého života, piknik může proběhnout i doma u toho dřezu, je to jen věcí ducha ..

..nakonec jsem měl i já dnes tak trochu soukromý piknik, po čtyřech měsících jsem si uvařil kávu, černou kávu, tu pravou, nefalšovanou a nechemizovanou .. myslím, že se mi zase vrací zdraví a síla .. budu jí potřebovat, chci tu ještě ve zdraví nějaké to desetiletí pobýt :-)

i vám hezký večer a klidnou noc..
GD
24. 10. 2010 | 21:34

arlon napsal(a):

Pane Bukovecký
fajn, myslím, že nám to docela klape. Hrábnu do klávesnice a napíšu ....

Den ve světě lesních samot
"Nejlepší poezie je cítit v lesních hvozdech za chladného ranního rozbřesku, když se v mlhách jen zvolna zvedá den a čerstvý vzduch se dere až do duše. Chlad naladí duši na stupnici vnímání, ranní mlha v lese je kouzlem víl a duši nevadí, že tělo tuhne a modrá. Duše pak pěje s rozdýchávajícím se dnem až první sluneční paprsek probudí tělo. Tělo rezonuje s duší a pokleká k lesní studánce průzračné jak právě nastalý den."
Přeji příjemnou ranní mlhu i kalumet.
Pane Kláne, děkuji za prostor na vašem blogu. S jehličím se musí pomalu, někomu to nejede, případně to jede hnedle obráceně.

WBgarden
na jehličí vám to sekne, to by byla dobrá ochranná známka.
25. 10. 2010 | 00:31

gaia napsal(a):

Mp+dN

no ten losos (letecky dopravovaný z Aljašky, ale o tom se tu moc neví) se mně také moc nelíbí, ale nechtěla jsem rýpat do autora.

Takže ty pikniky by se daly matematicky vyjádřt velikostí ekologické stopy, kterou za sebou piknikáři zanechali.

takže vyhrává Tenco, který konzumuje pouze smysly a na druhém pólu Grandmaster, který vleče párky vyrobené ve Švédsku a jmenující, se australské až na ostrov a tam čadí.
25. 10. 2010 | 07:26

Milan Bukovecký napsal(a):

Petr Klán
Borise Godunova mám pořád v sobě. V prosinci bude Don Carlos. Už se těším a objednávám.
S tím Vaším piknikem. Vždycky když něco píšu, musím to vidět, prožít, udělat si názor. Vím, že alespoň jedna strana musí být pravda. Buď exteriéry, interiéry, doba, čas, předmět, nebo příběh. Pak do toho strčím sebe a je to na světě. Nejlepší je samozřejmě obojí dohromady. Takže, jdu za příběhem. Řekni mi příběh, tak ze mě loudí jeden známý a ještě než se rozkolébám, řekne svůj. Tak si představ … a o tom to je, jsem, protože myslím. U Vás se musí myslet, myslím, pokaždé je to příběh. Díky!

Ghost Dog
Rozumíme si. To co si tady předáváme je také kafe. Jeho účinky jsou nejméně tak silné jako svět turecké kávy. Přeji Vám příjemnou rekonvalescenci, připomínám paní Tužku a její léčebné návody v páně Klánově - Kam v neznámém městě -. Držte se!

Arlon
Hrabete dobře. V příloze bude ještě něco z té Šumavy. Schovával jsem si to na „Vánoce“ ale musím se odpoklonkovat, začínají mi mé malé žně, budu pracovat. Buch, od 5. listopadu do 23. prosince za stravu, ubytování a něco eur/den. Bude na hory, naftu do auta, na dárky. Zdar!

Wbgarden
Tady se moc líbíte. I mně lezete pod kůži, a to jste konkurent. A ty fotky. Jako byste trénoval na triatlon. Někdy se mi zdáte i statečný. Hezké dny!
---
Hamerský potok

Mrak kropil deštěm šlehané bubliny potoka
Leštil balvan tak jako to od Slunce okoukal
Lesní malíř míchal na chlad barvy podzimu
Šel s ním a roviny trav ovoněl poslední sen

Byl to dar a odpověď na zuby provazů vody
Spojený se stromy a doteky chvojí v povětří
Stačil trošku požvýkat křídu vosku ze smoly
Vaně laguny zatočit culík hákem samorostu

Pak už antracit počasí zahalil ohradu kobyly
Zeleň vodopádu ve smaragdu zlatých kruhů
Izerín očí spálil tětivu rákosky z proutí hatě
A kosou zákoutí posekal u cesty písně trav

Veverka šplhala na větev
---
Noticka z mého holubníku. S Cukrovou zdí mám problémy. Došlo k neovlivnitelné kolizi s vydavatelem, nesedli si s malířem a nechce jeho ilustrace do ní zařadit. Normálně bych řekl, jsem na cestě do Austrálie, ale v tomto případě si jdu uvařit meduňku.

Bůh s Vámi

Milan Bukovecký
25. 10. 2010 | 10:14

Tenco napsal(a):

gaia
Ne, vyhrál ten, kdo se nad blogem zamyslel a pojal ho po svém, aniž se dotkl jiného.

A vymiňuji si, aby jsi ze mě dělala nějakou efemérní, čichověočnosluchovohmatově konzumující bytost, neb mám trvalé potíže s nadváhou a nejraději se seznamuji s pečenou kachnou se zelím a knedlíkem ! :))

P.S. Nevíš , co ve své reakci měl na mysli pan Klán, když psal o mých večerních pochůzkách sloupořadím ?
Nedělal si ze mě náhodou srandu ?
A proč mě posílá do lázní ?
Ještě k tomu matematických !!

Matematiku mi znechutili na VŠ takovými těmi excesy, jako bylo např.třítabulové, dvouhodinové odvození nějaké věty či co, kdy jsem celou věc sice během tohoto procesu chápal, ale postupně, jak šel čas, jsem rád tomu, že už si z ní nepamatuji nic.
25. 10. 2010 | 10:26

gaia napsal(a):

Tenco

asi Ti chce naznačit, že bys měl začít studovat a vypočíst si to PP sám.

A procházka sloupořadím může být metafora, třeba by tě to tam napadlo, stejně jako napadl Archiméda jeho zákon ve vaně,Pythagora na pláži , Newtona, když ležel pod jabloní a Einsteina když seděl v kanceláři patentového úřadu v Curychu.
25. 10. 2010 | 10:37

gaia napsal(a):

a nebyl náhodou při procházce sloupořadím nějaký filozof zavražděn? Něco se mně plete.
25. 10. 2010 | 10:51

Grandmaster napsal(a):

Gaia,
ta ekologicka stopa je mensi, nez si myslite. Ten morsky vzduch zvysi pocit hladu. Mam snad umrit hladem?
A je to mensi ekologicka stopa, nez kdyby moje zena varila obed. Spotreba elektriny, vime? I kdyz vetsina je vytvorena z vody, je i castecne z jader a obcas i z tech strasnych elektraren, pohanenych hnedym uhlim.
Kdyz se nad tim zamyslim,vsadim se, ze tu ekologickou stopu mam mnohem mensi nez vy v CR.

Ale blog je to zajimavy, ze ano?
25. 10. 2010 | 11:09

gaia napsal(a):

Grandmaster

doufám, že nejste jako ten český cestovatel, co v národním parku Torres del Paine v Chile při vaření pikniku na propanbutanu zapálil celý park.
25. 10. 2010 | 11:15

Tenco napsal(a):

gaia
Všichni starověcí filozofové byli zavražděni poté, co nad sloupořadí závistivci postavili klenbu a zastřešili je. Tedy to sloupořadí.
Vzniklá jeskyně však působí famozním dojmem.
I dnes na mnohé působí famozním dojmem.
Jenže to je asi tak všecko.

Studovat se dá ledasco. Nyní čím dál tím častěji studuji svůj itinerář pochůzek po rozličných lékařských ambulancích.
Ale furt lepší, než být konečným způsobem spasen v rámci nekonečného pikniku. :((
25. 10. 2010 | 12:10

naivka napsal(a):

milý ghoste,

:-) .. vesmírné cestování může být jednou snazší než možná tvůj nedělní výlet do přírody .... použijeme jen sondu, ale ne obyčejnou, úplně malinkatou, jako zrnko prachu, založenou na nanotechnologiích.. ponese si informaci o nás, každý kdo budeme chtít, vložíme do toho maličkého robota naše vědomí, naši duši, a necháme se vynést až nad oblaka a ještě mnohem výš, ani křídel nebude zapotřebí.. nebude zapotřebí raketových pohonů, jen silné elektromagnetické pole, nezvalchujeme tak travní porost, nerozsedneme broučky a larvičky .. až se naše vědomí ocitne v té maličké sondě, až se staneme zrnkem prachu, budeme moci proplouvat jako miniaturní vesmírní ptáci mezi hvězdami.. s nadějí, že dosáhnene svého cíle.. že najdeme naše štěstí.. budeme mít k dispozici celou galaxii, a nespokojíme se s pouhou rovnicí.. možná naše mise bude někomu připadat troufalá, ale pro mě je hledáním smyslu života.. navzdory tomu, že jsem jen obyčejným zrnkem prachu...

to jen tak, pro tvůj úsměv, milý ghoste ..
..

paní tužko,
ty mrkvové rohlíčky jsem naplnila rybízovou marmeládou.. byly tak dobré, mňam :-) .. upeču je určitě i na vánoce jako vánoční cukroví.. ještě vyzkouším váš první recept s oříškovou náplní, těším se a děkuji.

pane bukovecký,
je krásné vás číst, je krásné vnímat vaše přátelství.. přeji hodně úspěchů.

pane kláne,
dovolte mi, prosím, vás pozdravit.. příjemný a usměvavý den.

*
25. 10. 2010 | 12:20

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tenco, teda, ta poslední věta, ta má grády. Zaujal mne nekonečný piknik. Piknik je,...svačina z přinesených potravin v přírodě se společností. Toto jsem opsala z jedné "chytré knížky". Jak by podle toho vypadal nekonečný piknik?.A to spasení, to má rovněž více významů, tak dělám s těmito pojmy kombinace,variace, permutace, a je o bizarní výsledky postaráno. Tužka s úsměvem.
25. 10. 2010 | 12:27

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý Bukovecký, i já vám závidím...
Jinak k veškeré filozofiji jsem už vyjadřovat před, myslím už štyryceti lety...

DOBRÁ ZPRÁVA

Nosila punčochové kalhotky
zvané punčocháče
a vždycky
když jsem se zeptal
budeme se líbat
Ilonko
řekla abych si dával pozor
že jsou
z dovozu
a hned mi bylo líp
protože já si na filozofii příliš nepotrpím
a obvykle bývám rád
když vím na čem jsem
a tak když prší
beru si deštník
a co je v dlani
nato se šahá
líp

Nosila punčochové kalhotky
zvané punčocháče
a jednoho dne
když jsem se zeptal
budeme se líbat Ilonko
neřekla vůbec
nic

A tak jsem se dozvěděl
že náš průmysl
opět učinil
mohutný krok
vpřed...

http://www.bestwallpapers.n...
25. 10. 2010 | 12:27

Grandmaster napsal(a):

Gaia,
ne, ne. Uz jako dite jsem mel zakazano hrat si se zapalkami.
25. 10. 2010 | 12:31

Tenco napsal(a):

tužka
Nekonečný piknik alá potlach s těmi, kteří ví víc než já, neb byli spaseni později.
Po nich přicházejí další, kteří ví zase více než ti, co tlachají se mnou a to ze stejných /ale i jiných důvodů/ a tak to jde stále dál a dál, dokud jednomu nedojde trpělivost a neřekne, že už tam nepošle ani nohu.
Nebo tak nějak. :))

P.S. Krása originálních myšlenek spočívá v možnosti rozličných jejich interpretací a také v tom, že Vám OSA nemá za co poslat fakturu.

Zdravím Vás.
Dá se u nás vypěstovat "mořská cibule", "sléz maurský" či něčím nahradit asfodel ? Ale negooglujte, to už jsem zvládl sám. Ptám se, neb vím, že se zabýváte i bylinkami.
25. 10. 2010 | 12:44

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, básníci, básníci, tak dlouho provokujete, až sesmolím taky cosi na dané téma.

Poslední piknik.

Už se nevracíš, neutíkáš, jdeš.
Láska už nemá na útesu strážní věž.
Radost šla záhy spát,
zář hvězd ti pohasla
a měsíc opustil stráž.

Vítr se zdvíhá,
nese z minulosti prach.
Chrst ti ho do očí,
pláčeš,.. a cítíš strach.

Ze starých dopisů
nasáváš zetlelý pach.
Vzpomínky nejsou,
vybledly, nechej to tak.

Z lásky zbyl na skále zničený vrak.
Poslední piknik končí,
až oheň dohoří,
co bude pak?

Tužka a podzimní nostalgie.
25. 10. 2010 | 12:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tenco,díky pane, tak k těm bylinám.
Mořská cibule, není mrazuvzdorná, pěstuje se v květináči, v létě venku, aby silice měly větší grády. Vídávám ji za oknem, když chodím vesnicemi v Krkonoších, Podkrkonoší, v Českém Ráji. Ta by neměla být problém sehnat na vesnici.

Sléz maurský, dnes už je veden jako Malva silvestris, tedy sléz lesní, běžně roste venku v přírodě. Slézu je více druhů, mají tu vlastnost, že se sprášují, všechny jsou léčivé. Pokud chcete, aby druh sléz maurský byl pln látek ,tedy nejléčivější, vyberte ten, co má nejtmaší růžovou barvu. Pokud barva bude už rudá a fialová,jde o sléz léčivý, sléz pižmový má odstíny květů od bílé až po fialovou. Hledat na rumištích na slunci.

Asfodelovité, s tím bych si moc nezačínala, většina je jedovatých, pokud máme stupnici 1 až 5, kdy pětka jsou smrtelně jedovaté, tak některé, zejména tropické druhy jsou ve skupině 4. Síla jedu je velice proměnlivá, ve starých bylinářích je nenajdete, středověké čarodějnice se jim vyhýbaly. Krásně a omamně voní, mám dva druhy v květináči, ale jsou umístěny tak, aby psi na ně nedostali, mohlo by to být jejich poslední papání. Tužka a ptejte se, pokud budu vědět, odpovím.
25. 10. 2010 | 13:32

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Naivka, děkuji, já peču víc ta kolečka, důvod je jednoduchý, je to dříve hotové. Ty rohlíčky mám od prababičky, ta je pekávala a dělala je se šípkovou marmeládou. Víte, co to bylo za práci, každý šípeček,...ukrojit černou hlavičku, podélně rozkrojit, vyndat jadýrka a pak v mnoha vodách proprat, aby nezůstal ani chloupek. Prababička říkala, aby se nám chloupek nezasekl do ledvin.Šípkovou marmeládu jsem nedělala už moc let.Tužka a potěšila jste mne.
25. 10. 2010 | 13:43

Milan Bukovecký napsal(a):

Naivka

Vážená paní, jsem rád, že jste se tu mihla, usmívám se, jak jsme zaměstnali paní Tužku, každý jinak, ale co, je to její parketa, nedá se nic dělat, kdo umí, ten umí, také Vy umíte, nádherně jste pohoupala v havajské síti Ghost Doga, mihnul jsem se tam i já, díky, a samozřejmě guru, ten se houpá pořád. Dost mě zajímá Wbgarden, ten jeho poklid rozumu, jakoby všechno věděl, asi je to tím, že věda začala a skončí vždy na poli a v lese, posílám báseň z doby minulé, není o Vás, je to jen připomenutí, jak to vlastně s těmi muži je a na co pořád myslí, samozřejmě, i Wbgarden.

Pokoj ve věži
Mám rád ten pokoj, kde smrky bouchají do oken, syrová vůně
Ozónu žere mikroby v místnosti a já se dívám, na to jak pomalu
Řežeš naplocho housky, mažeš je máslem, mlčky ukusujeme

Zapíjíme jablečným moštem, kostičku čokolády, jednu po druhé
Válíme po jazyku, přestože se dlouho známe, prohlížíme každý
Svou kořist, promíjíme si malé lži, shovívavě je hodnotíme a když

Jako pokaždé otevřeš okno, stoupneš si na čerstvý vzduch
Lehce nasvícená neony, ke stromu který sotva dosáhl na vršek
Baráku, koukáme do nesmírné tmy, útočíš na inteligenci černé

Věštírny, chceš aby ti řekla, kam až můžeš jít na svých dlouhých
Nohách s prsy na hrudníku, pak se otočíš, rozbiješ obzor, chci
Tě, zapomenu na všechno, čím jsem ověšen a když zmizím v tvé

Náruči, hledám svou matku, myslím na ní, jak usměvavá leží v dóze
Suchého dolu, těsně u obrubníku hrobu, co všechno jsem jí dlužen
Potřeboval bych, aby mě stále dirigovala těma svýma modrýma

Očima, hlídala velkého sirotka, jaký je a jaký bude, nejen v tomhle
Pokoji, kde smrky bouchají éterickými oleji do oken, touha stoupá
A varhany rozkoše zatemňují mysl

---
Přeji hezké svátky, kdybych se neutrhl a nevnikl sem v noci. Pan Krůta zde kdysi psal o tom, jak se ti Američané objímají, jak se chvíli otřásal a pak se mu to líbilo, bylo to přátelské, můj syn si to také přivezl z Ameriky, objímáme se pokaždé, když se vidíme, tak jsem vás tady všechny tímto imaginárně objal, i Vás paní Naivko.

Milan Bukovecký
25. 10. 2010 | 14:42

Ghost Dog napsal(a):

naivka, sluníčko hřejivé

říká s, že naděje umírá poslední, já myslím, že naděje nikdy neumírá, jen s ní občas někdo přestane počítat, nebo se jí vzdá .. já se nevzdal a dočkal jsem se :-)
zase je ten můj svět o něco jasnější a hřejivější .. až budeme tím zrnkem prachu, budeme proplouvat univeersem, mineme mnoho mlhovin, galaxií a exoplanet, třeba se na té cestě potkáme .. zatím jsem vděčný i za to setkání zde, setkání na duchovní úrovni ..

možná, že se potkáme i s jinými zrnky prachu (nanoboty, směřujícími do křemíkového nebe), třenba s těmi, co sem píší, nebo co jsou našimi přáteli a pak třeba jednou vytvoříme nějakou krásnou mlhovinu .. a astronomové ji nějak nazvou, snad nezůstane jen u suchého označení (třeba KZY 2385) ..

hezký den tobě a všem, kdo se připravuje na vstoupení do křemíkového nebe :-) ...
25. 10. 2010 | 14:47

Mp+dN napsal(a):

gaia
losos z Aljašky? Odkud jste se to dozvěděla? Jen aby to nebyla obyčejná obarvená treska, co se tváří jako losos -
Pollock prepared as salmon:D
25. 10. 2010 | 16:04

gaia napsal(a):

Mp+dN

jednou byl o rybách článek v National Geografic. Tam bylo, které ryby jíst je ekologické a které ne. Ale bylo to anglické vydání pro Američany.

A tam bylo, že jsou 2 druhy lososů. Jedni z přírody z Aljašky, a ti jsou drazí , tak se dovážejí letadlem, aby byli čerství, a pak jsou pěstovaní v nějakých koších v moři uměle, ale na jejich chuti je to poznat, ale musí to být označeno, kteří jsou kteří.A ti se také rychle kazí, tak se přepravují letecky.

Stejně tak krabi, každý chce velkého, aby měl víc masa, ale ti velcí jsou dospělí a nejvíc se množí a také jsou to ti nejchytřejší, že se dožili ve zdraví vyššího věku a stačili dorůst, ale jak oni se přednostně loví, tak se zjistilo, že v mořích se zmenšuje (asi i dědičně) velikost krabů. Že je to vývojový trend podmíněný tlakem člověka.
I tresky, ty jsou v moři také pořád menší a menší.A kdyby se zjišťovalo jejich IQ, tak by se zjistilo, že asi klesá.
25. 10. 2010 | 17:45

Mp+dN napsal(a):

gaia
No vidíte v jaké době to žijeme, kdoví, jak by dopadlo, kdyby se někdo rozhodl změřit IQ žralokům.
25. 10. 2010 | 19:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat. dyby se enem ryby zmenšovaly, dobře by bylo...

RELATIVITA

Starý Einstein
běduje
že vesmír se mu
smršťuje

Když mladý byl a začínal
všehomír se
rozpínal

Einsteinka však odpověď má hned
co se ti dědku zmenšuje
vůbec
není
svět...

Veselé krizování...
http://ru.warnet.ws/img4/19...
25. 10. 2010 | 19:34

gaia napsal(a):

wbgarden

a je to ten halvní mozek, nebo ten vedlejší?
25. 10. 2010 | 20:00

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, mozky všecky, piknik nepiknik...
Veskriz...
http://www.bestwallpapers.n...
25. 10. 2010 | 20:21

gaia napsal(a):

wbgarden

si plete piknik s mejdanem
25. 10. 2010 | 20:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Gájo, život je přece jedna velká dovolená. Tak pravil wbgarden.
Veskriz...
http://de.fishki.net/picsw/...
25. 10. 2010 | 20:52

gaia napsal(a):

wbgarden

v jedné písni se zas zpívá, že prý to je nekonečná show
25. 10. 2010 | 21:20

im napsal(a):

Mmm, to je krásné, včera se tady projevila Tužčina básnická, poetická duše hned vedle té bylinkářské. A páni básníci se taky nezapřeli. Krásný souzvuk.

Musím se hned přidat k paní Naivce s chválou mrkvových receptů paní Tužky. I bez cukru byly mrkvové kousky, kulaté i půlkulaté s ořřechy i rohlíčky skvělé a rozhodně nebudou chybět o vánocích. Ale zahřály, ještě vlahé z trouby, i na procházce v ostrém podzimním povětří.

Blížící se pochmurný listopad nepřeje ani piknikům, ani procházkám.Přichází doba čajů, grogů, křížal...
25. 10. 2010 | 23:00

im napsal(a):

Kdeže včera, dnes to bylo, koukám, že jsem v kalendáři o den napřed....
25. 10. 2010 | 23:02

virginia auto insurance quotes napsal(a):

naturally like your web site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the reality then again I will certainly come back again. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
11. 08. 2011 | 07:53

cheapest auto insurance rates napsal(a):

I loved up to you will receive performed right here. The cartoon is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you would like be delivering the following. unwell indubitably come more before again since precisely the same just about very regularly inside of case you shield this increase. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">free auto insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 17:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy