Finanční krize: Sekuritizace na konci cesty ...

01. 12. 2008 | 13:36
Přečteno 9170 krát
Mnozí označují sekuritizaci za jednoho z viníků finanční krize. Popis a vysvětlení sekuritizovaných transakcí je zde. Pár poznámek k diskusi následuje:

Problém se sekuritizacemi

Problém se sekuritizacemi není ani tak s nimi samotnými, jako spíše s tím, že neumíme nacenit rizika, která jsou se sekuritizovanými transakcemi spojena. Ještě jinak, problém je v tom, že jsme si mysleli, že to umíme.



Přesně k tomu poznamenává Alan Greenspan v měsíc starém příspěvku pro jeden z vládních výborů (str. 3): „Selhali jsme v ocenění rizikových aktiv, které přivodili krizi. V minulých dekádách se vyvinul systém řízení rizik, který kombinuje nejlepší možné porozumění problému finančními experty a matematiky, a to s podporou velkého pokroku v počítačových a komunikačních technologiích. Nobelova cena byla udělena za objev modelu oceňování, na kterém je založen pokrok trhu s deriváty (pozn. William Sharpe v roce 1990 za CAPM a zejména Myron Scholes a Robert Merton v roce 1997 za model oceňování opcí). Toto paradigma moderního řízení rizik mělo rozhodující vliv v minulých dekádách. Bohužel celá tato intelektuální konstrukce v loňském létě zkolabovala, protože data vkládaná do modelu řízení rizik vycházela z uplynulých dvou dekád, z období euforie. Kdyby místo toho byly modely postaveny na datech z období krize, kapitálové požadavky by byly podstatně vyšší a, podle mého úsudku, finanční svět by dnes byl v daleko lepší kondici."

Většina zahraničních komentátorů se soustředila na fakt, že A. Greenspan obviňuje z krize sekuritizované transakce (čímž vyviňuje sebe) a tato významná část jeho příspěvku zůstala zcela stranou. Mimochodem žádné takové obvinění se v příspěvku A. Greenspana nevyskytuje.

Pokud má však A. Greenspan ve svém volání po změně paradigmatu při řízení rizik pravdu, máme větší problém, než jsme si všichni připouštěli.

Proč nejde sekuritizace zakázat

Nyní probíhá diskuse o budoucí regulaci sekuritizací. V podstatě převažují dva názory. Buď se vrátíme do doby pár desítek let zpátky a sekuritizace budou existovat (resp. budou umožněny) ve své jednoduché podobě (v žargonu označované jako „plain vanilla"), nebo bude budoucí regulace vypadat přibližně stejně jako ta současná.

Řekl bych, že to spíš bude ta druhá možnost. Jsme prostě už příliš daleko na to, abychom dokázali sekuritizace zásadně potlačit. Lakonicky to shrnul Barry Eichengreen: „ ... když na to přijde, nemůžete nacpat zubní pastu zpátky do tuby." Dojde jistě k mnohým změnám, ale souhlasím s Eichengreenem, že princip se nezmění. Nejde to.

Nejlépe je to patrno, pokud zapomenete na sekuritizaci jako nový vynález a nahlížíte na ni v kontextu evoluce společenských institucí. Uviděli byste, že sekuritizace vyrůstá z kmene institucí vynalezených lidmi před pár tisíci lety, se kterými navíc v mnohém roste a padá ekonomický rozvoj moderní civilizace.

Předpokládejte, že pan Houska je zdatný pekař, ale čas od času si zahraje karty o peníze. Pan Bohatý je ochotný půjčit panu Houskovi peníze na jeho pekařství jedině tehdy, pokud se nějak podaří oddělit „pekařský" majetek od zbylého osobního majetku pana Housky. Jinými slovy, pan Bohatý nechce, aby se věřitelé z pokeru hojili na majetku pekařství, ale jen a pouze na osobním majetku pana Housky. Majetek z pekařství by tak zůstal na krytí dluhů vůči panu Bohatému. Pokud se takové uspořádání nepodaří nalézt, pan Bohatý peníze nepůjčí. Tento rébus je starší, než se může na první pohled zdát. Vynález společenské instituce, který tento rébus vyřeší, je označován jako „právnická osoba", resp. „právní subjektivita právnické osoby", a běžně fungoval již ve starém Říme. Založením společnosti Pekařství - Houska tak došlo k izolaci majetku resp. rizika, kterému pan Bohatý rozuměl a chtěl jej nést (pekařství), od rizika, kterému nerozuměl a nechtěl jej nést (karty). V ekonomické literatuře bývá právní subjektivita označována jako tzv. afirmativní oddělení majetku (affirmative assets partitioning).

Tento starý institucionální „vynález" pracuje s přirozenou lidskou pohnutkou žádat z množiny zastupitelných věcí právě tu, která nejlépe uspokojí naši nastalou potřebu při stejném úsilí, které musíme pro její získání vynaložit. Jinými slovy, pokud se stejným úsilím mohu mít věc A nebo věc B, vyberu si věc A (pokud je pro mne lepší). Ještě jinými slovy, lidé jsou ochotni zaplatit prémii za získání věci A proti věci B buď ve výši rozdílu mezi užitkem z věci A oproti věci B, nebo dodatečného úsilí, které bych musel vynaložit, abych získal věc A od někoho jiného. Se studenty to ilustruji na jednoduchém příkladu; přijdete do obchodu (a žádný další obchod není v dohledu) a máte na výběr láhev vody a láhev limonády (slazené vody) za stejnou cenu, kterou z nich si vyberete? Pokud zvolí vodu, zvyšuji její cenu tak dlouho, dokud nepřesunou svůj výběr k limonádě. Rozdíl v ceně je prémie, kterou jsou ochotni zaplatit za věc A oproti získání věci B. Mimochodem, zajímavé je, že prémie studentů práv, které jsou ochotni platit za vodu, jsou vždy daleko vyšší, než studentů ekonomie (nejvýše jsme se s právníky dostali na prémii 180 Kč/0,3 l vody).

Ve světě financí není prémií za schopnost oddělit rizika, která investor chce od rizik, která investor nechce, nic menšího než zajištění investice.

Muselo uplynout mnoho staletí, než se k právní subjektivitě dovynalezlo také „omezené ručení". Tj. situace, kdy pan Houska už ani sám neodpovídá za dluhy Pekařství - Houska. Teprve omezené ručení umožnilo rozvoj finančních trhů, jak je známe dnes, a zajistilo peníze na průmyslovou výrobu většiny vynálezů od konce 19. století. Průmyslová revoluce by byla k ničemu bez paralelní revoluce institucionální (měli bychom lokomotivu, auto a telefon, ale většina z nás by si nic z toho nemohla dovolit užívat). Přitom omezené ručení, označované jako negativní oddělení majetku (negative assets partitioning), nebylo ani zdaleka tak kladně přijímáno, jak se může zdát. Soudce Nejvyššího soudu USA Louis Brandeis korporace (s odkazem na omezené ručení) ještě v roce 1933 neváhal označit jako „Frankenštejnova monstra".

Omezené ručení jde v izolaci rizik ještě dál a izoluje rizika korporací ve prospěch společníků korporací. Zatímco vynález „právnických osob" umožnil rozvoj úvěrového financování, tak vynález „omezeného ručení" umožnil rozvoj akciového financování a tím nepřímo další sofistikovanější typy úvěrů. Oba dva vynálezy dohromady daly vzniknout korporacím, jak je známe dnes.

Sekuritizace vyrůstá z kořenů institucionálního rámce, který se velmi dlouho a pomalu vyvíjel od primitivní podoby právnické osoby někdy kolem přelomu našeho letopočtu do podoby moderní korporace. Sekuritizace je jen dalším tlačítkem na vynálezu „korporace" a v porovnání s konceptem omezeného ručení nebo právní subjektivity je zcela marginální. Křižovatku, kde jsme se rozhodovali, zda pojdeme doprava nebo doleva, jsme již prostě projeli hodně dávno. Nemá smysl koukat, jestli se můžeme vrátit.

Zakázat sekuritizaci nebo ji vykázat do svých původních jednoduchých forem už nelze právě proto, že je v principu silně zakořeněna ve zmíněných společenských institucích ze kterých vychází moderní hospodářský rozvoj. Tedy abych byl přesný, jde to, ale museli bychom to vzít z gruntu.

Česko a sekuritizace

Býval jsem (a zůstávám) zastáncem sekuritizací. Česká republika (na rozdíl od většiny starých členských zemí EU) však nikdy nepřijala žádná opatření na podporu sekuritizací. Mnoho lidí to dnes přijímá s úlevou. Dokonce tvrdí, že mj. díky naší liknavosti jsme se vyhnuli důsledkům finanční krize. Nic nemůže být vzdálenější pravdě.

Sekuritizace převádí riziko spojené s určitým majetkem od toho, kdo sekuritizaci provádí, na toho, kdo si sekuritizované cenné papíry kupuje. Zemím, které nejčastěji sekuritizují (USA a UK), se tak podařilo exportovat rizika ve stovkách mld. USD do třetích zemí (např. subprime hypotéka v USA se sekuritizací proměnila v cenný papír nakoupený holandským investorem). Pochopitelně hodně z těchto rizik jim zůstalo doma a něco málo si také nakupili v zahraničí, ale celkově se tyto země staly čistým vývozcem svých domácích rizik.

Pokud někdo rizika vyváží, musí je někdo dovážet ... mj. to jsou země jako Česká republika.

V Česku se z různých důvodů (a nízká právní podpora je jen jedním z nich) neuskutečnila více než jediná sekuritizovaná transakce. Přesto čeští investoři svého času nakoupili (a pravděpodobně stále drží) sekuritizované cenné papíry nebo jiné cenné papíry, které jsou na sekuritizavané papíry různě navázané, v rozsahu značně převyšujícím hodnotu oné jediné české sekuritizace. I kdyby se tedy celá česká sekuritizovaná emise prodala do zahraničí, Česká republika je čistým dovozcem sekuritizavaných zahraničních rizik. Česká republika se tak nebyla schopna účastnit na výhodách spojených s rozvojem sekuritizovaných transakcí a (po)nese pouze jejich náklady.

Nutno dodat, že se z makro pohledu přímé náklady nepředstavují žádné ohromující částky, řádově jednotky mld. korun. Nicméně jen těžko lze bez dalšího dojít k závěru, že jsme na tom vydělali.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy