Evropský soudní dvůr (CJEU) před několika dny rozhodl, že s právem Unie není v souladu, aby byli v maďarských uprchlických táborech na hranici se Srbskem zadržováni ti, kteří cestují za dobrým bydlem do nejpohodlněji zařízených evropských zemí. Podle rozsudku z Lucemburku nesmí maďarský stát jejich žádosti o azyl automaticky zamítat a všichni zadržení, kteří jsou v táborech déle než 28 dní musí být propuštěni.
Zdá se, že evropské společnosti docházejí k přesvědčení, že nebezpečí pomalu odeznívá a je na čase zhodnotit chování vlád. V Německu tohle téma vykopl vysoký úředník ministerstva vnitra, který vedl oddělení "krizového managementu". K jeho úlohám patřilo porovnávat náklady a přínosy krizové politiky vlády.
Minulý týden proběhla 2. Antipanická konference Hospodářských novin*. Byla to potřebná a záslužná iniciativa. Postrádal jsem ale odlišné názory a spory. Hlavní řečníci hovořili zasvěceně o svých oborech, ale zároveň byli všichni jaksi "vedle sebe"; ve stejném myšlenkovém proudu.
Včera odpoledne jsem udělal to, co dělám zřídka. Připil jsem dvojkou červeného sám sobě a spoustě ostatních, protože Německý ústavní soud, konečně dostál své povinnosti. Podle jeho včerejšího rozsudku nakupuje Evropská centrální banka státní dluhopisy krizových zemí v rozporu s německou ústavou.