Euro a národní ekonomie

13. 01. 2012 | 18:42
Přečteno 13099 krát
Evropské elity jsou pobouřeny politikou maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho vláda, autoritářská, nacionalisticky argumentující, kontrolující centrální banku, zestátňující soukromé firmy a zdaňující cizí investory, je označována za reakcionářský výstřelek. A co když je to naopak?

Všichni se pohoršeně dívají na Budapešť, ale za normálních okolností by na místě Maďarska už dávno bylo Řecko. V Aténách se však nástup nacionalistické vlády opozdil proto, že si EU za absurdně vysokou cenu kupuje odročení zničujícího rozsudku dějin nad kvalitou její integrační politiky.

Dejme tomu, že Orbánova politika je chybná. Co nabízí EU? Brusel trvá na tom, že hospodářský růst je funkcí snížení státního dluhu; konsolidace rozpočtů prý vede k investicím, investice k růstu. Úsporné brzdy již hrdě trčí z mnoha ústav. Ale věříte tomu, že země PIIGS upřímně podporují Berlínem nařízenou finanční politiku? Nebo to dělají, jen aby si zajistily německé peníze? Tak či onak, vsadím se s kýmkoli o cokoli, že v praxi budou úsporné brzdy silně prokluzovat. Proč?

Úsporná politika mířící k záchráně eura má totiž mnohem dalekosáhlejší účinky. Vede k definitivní demontáži sociálního státu a k soumraku konzumního stylu života pro nižší a střední vrstvy. Končí tak čtyři dekády trvající koexistence sociálního státu a neoliberálně inspirované hospodářské politiky. Maďarsko a Řecko jsou zkumavkami, v nichž lze neslučitelnost obou těchto substancí pozorovat „in vitro“. Merkelová a Sarkozy slíbili, že se koncem ledna dozvíme, jak může ekonomika zároveň spořit a růst. Jsem na to opravdu moc zvědavý.

Spoření pro záchranu eura totiž spolehlivě povede k politické destabilizaci a stejně spolehlivě nepovede k ekonomickému růstu. Ten totiž v evropských státech není funkcí vyrovnaných rozpočtů a nízkého zadlužení okořeněného deregulací, nýbrž souvisí se specifickou formou mezinárodní výměny zboží.

Růst západních ekonomik závisí na ekonomickém růstu v Číně a v ostatních zemích BRICS. Hospodářský růst v těchto zemích naopak přímo závisí na pokračování masového konzumu v západních státech. Předpokladem tohoto koloběhu je tudíž přelévání bohatství ze západních do rozvojových zemí. Zadluženost Evropanů a Američanů však ukazuje, že masový konzum již financovat nemohou.

To je výzva historického významu. A Viktor Orbán je příkladem politika, který se zoufale snaží ubránit životní úroveň svých voličů, ale je příliš slabý, než aby mohl uspět. A přesto si myslím, že tento „zpátečník“ je průkopníkem národní ekonomie, jejíž premisa zní: Globalizace jako neomezená výměna zboží dosáhla pro většinu západních států mezní výnosnosti a škodí jim více, než prospívá.

Východiskem je odklon od globální ekonomiky k národní. Říkejte tomu protekcionismus, ale já bych spíše hovořil o boji o práci. Nejen Maďarsko dělá, co může. Ze stejného důvodu právě Španělsko vytlačuje bulharské, kdysi vítané gastarbeitry a Fiat přeložil výrobu Pandy zpět do Itálie, přestože byla v Polsku rentabilní.

Že tento přístup neodpovídá ekonomické logice a nezaručuje úspěch, vím také. Ale fixace na udržení eura pomocí neoliberální hospodářské politiky garantuje neúspěch. Ekonomický i politický.

psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ajajjj napsal(a):

http://www.novinky.cz/ekonomika/256169-francii-rakousku-a-slovensku-snizila-s-p-rating.html

http://proinvestory.cz/pozor-na-francii-opravdu

Sledujete Frankrajch
krize tam by byla poslední hřebíček ro rakve eurozóny
a rozjezd skutečně globální krize.

Proto je pro situaci v Evrope vývoj ve Fr. mnohem důležitější,
než vývoj v Itálii nebo Španělsku, o Řecku nemluvě.
13. 01. 2012 | 18:59

ppp napsal(a):

A to se vyplatí ! :-)))

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Okamura-laka-Cechy-k-volbe-Prinesl-bych-miliardy-a-snizeni-dani-219412
13. 01. 2012 | 19:11

český maloměšťák napsal(a):

Zajímavý a dosti nekonformní názor.
Jen ten protekcionismus v pojetí pidistátečků na jedné straně a takových velkých politických center jako je např. Čína, nebo jako jsou USA...na straně druhé...no, nevím - ale ve výsledku bych to viděl spíše jako kontraproduktivní.
Zatím. Zatím !! (více někdy příště - v podstatě jde o strategii, kdy přispěji na provoz výtahu, který jede nahoru - za určitým cílem - obsadit prostory ve vyšších patrech...než bych šel pěšky...a pak zjistil, že je obsazeno)

Protekcionismus (a myslím si, že stačí MANIFESTNÍ protekcionismus) můžou efektivně uplatnit spíše vyšší uskupení než národní podistátečky. Vnitřně konsolidovaná, kooperující uskupení.
Bez (anebo alespoň s oslabenou) páté kolony v zádech (korupce, kapitálová angažovanost ve směru tvorby konkurence regionálním a lokálním alokacím kapitálu, rozleptávání sociální koheze....).

Informace o stěhování (zřejmě Fiatu) z Polska do Itálie jsou pro mě nové.
Pokud je tomu tak - jak pan Robejšek uvádí - tak je to signál, že někdo má zájem na rozkladu onoho vyššíhom uskupení a tedy i na zbourání výtahu.

To by bylo špatně.
Zejména pro takové vyprodané země jako je Kozloistán Zelný. Vyprodané, zkorumpované, chaoticky spravované země. Země , kde se Mafie programově snaží postavit všechny proti všem - tak aby mohla ovládnout vše - od politiky, přes hospodářství až po policii, justici, zdravotnictví...

Orbán na mě zatím působí populisticky a jeho politika chaoticky. Zafixování kurzu švýc. franku k forintu u hypoteč. úvěrů mně připadlo jako podraz.
Maďaři masivně mění forinty na eura.
Nevím - možná že Orbán chce zabránit výprodeji zbytku Maďarska za babku (Řecku se to asi nepovede - oligarchové jsou už zaháčkovaní).

Těžko mít na to názor - zájmových skupin je mnoho...Maďarskou burzu nesleduji, neznám ani strukturu obchodní bilance Maďarska...
13. 01. 2012 | 19:29

Kanalnik napsal(a):

at ctu jak ctu, zadny recept na vychodisko ze soucasne situace v Evrope jsem v clanku nenasel.... spis jen nacionalisticky ladene stesky...
13. 01. 2012 | 19:32

český maloměšťák napsal(a):

ppp
..no, přiveze sem půl Japonska...super...Nováci na to ale skočí...

Moderátor v TV Barrandov ? Taky zajímavé - ta patří Chenkovi, ne ? Prý ji chce prodat. No - mohl by ji prodat Japoncům.

:)
13. 01. 2012 | 19:36

Občan napsal(a):

Jakmile bankéř a "finanční analytik" kvákne cokoli o nutnosti udržení silného sociálního státu, je namístě upadnou do stavu nejvyšší pohotovosti.
Ne, že by to nebyla pravda. Ale jím vyřčeno to znamená jediné - silný sociální stát = více účtů v bance, více úvěrů a větší šance na uplatnění se "osobních finančních poradců".

Pane Robejšku, kašlete na Maďarsko.
V ČR je OFICIÁLNĚ více než 500 000 nezaměstnaných a proti tomu zde má pracovní povolení 217 000 cizinců a dalších 93 000 jich tu je na živnostenský list.
TOMUHLE byste se měl věnovat.

Sociální stát už čeští neocons zrušili a místo něho zavedli nucenou otrockou práci pro nezaměstnané. A aby se ještě více přiblížili svým nacistickým vzorům, stejně jako oni nutí OBCE, již tak postižené vysokou nezaměstnaností, aby za OTROKY platily pojištění škody a ze svého jim kupovaly pracovní pomůcky.
Nacistické vzory myslím zcela vážně, protože nacisté dělali SKORO totéž - ghetta, v nichž drželi židy a podrobovali je nucené práci, nutili platit za ně pojištění a kupovat jim pracovní pomůcky. SKORO proto, že i ti nacisté židům platili drobnou mzdu a přidělovali jim potraviny.
Čeští novodobí otroci oproti tomu pracují zcela bez nároku na odměnu. Protože podpora v nezaměstnanosti NENÍ odměnou za práci (to by byl jaksi logický nesmysl), ale pojistným plněním z části POVINNÉHO sociálního pojištění.
13. 01. 2012 | 19:43

fass napsal(a):

Ale neoliberální hospodářská politika sází právě na růst, růST, RŮST !!! Růst na základě agregátní poptávky. A na aneviditelnou pracku trhu. Tato politika selhala. Úplně a totálně.
Hmmmm....chce to změnu paradigmatu. Možná bychom se pro začátek mojhli zeptat, PROČ vlastně vyrábíme... a vůbec se tak pinožíme na tomhle světě ? Proč, pane Robejšku? Co je "funkcí" produkce čehokoli?
13. 01. 2012 | 19:44

Občan napsal(a):

To ČM:

Nojo, ale o to tady od počátku jde. Rozbít EU jakýmkoli způsobem; zatím tedy kromě války. Ale i na ni nejspíš brzy dojde, protože systém se hroutí stále rychleji.
13. 01. 2012 | 19:48

Silvie napsal(a):

Pane Robejšku,

přesně tak.
Itálie postupuje podobně alibisticky,jako Řecko.
Monti ještě nestačil nic udělat, ale už ho Merkelová chválila za "reformní snahy".
Přitom Italům nejde o nic jiného, nežli o příslib další fin.injekce. A Němci předstírají, že jim to reformní úsilí věří.
Celá tahle komedie, která nás bude ještě ,nežli dospěje do velkého finále, stát miliardy a miliardy, se tady bude hrát pro veliký úspěch dokud nedojdou "zdroje". Jak je vidět, zdroje tu stále jsou. Když blbci posílají do Bruselu 90 miliard.

Jeden by se z toho zmrcnul.
13. 01. 2012 | 19:50

milan napsal(a):

Občan:
pan Robejšek není bankéř ani finančník a nikdy ani nebyl. To jste úplně vedle. Má ale vynikající analytické myšlení a nepamatuju, kdy by se jeho prognózy nevyplnily. Doporučuju brát jeho názory velmi vážně.
13. 01. 2012 | 19:57

slavwin napsal(a):

Nevím myslím že nejde o euro nebo eurozonu, jde o to zůstat kde jsme středoevropskou zemí s vazbami na další země střední evropy. Cely problém by mohl být čitelnější kdyby se do toho nemíchal Klaus. O koho jde vysvětlil Havlík a komentátor pod nickem Maximus u Paroubka na tři pokračování. Kdyby forintmaďar nechtěl eura, kdo mu co může. U nás už přece nejde ani o tu půjčku, půjčují jiní, důležité za půjčku něco mít a vyloučit ztrátu. Myslím že naším zájmem není tavení rud, ale strojírenství. Pokud má někdo v rukávu Rusa, ten chce špičkové technologie a s jeho poručníkováním určitě nebudou. Hledat a nacházet dobrá řešení ano, hledat bezpečnou zemi pro zloděje to asi ne.
13. 01. 2012 | 20:26

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Konzumní způsob života je zhoubný a na úkor jiných zemí a lidí. Lepší než války a revoluce bude omezit ten konzum, lidé budou zdravější a šťastnější. A jestli pan Robejšek zmínil Orbánovu snahu ochránit své voliče před dopady krize, pak by se ho měli Maďaři co nejrychleji zbavit. Státník má mít snahu chránit všechny občany a vést je k prosperitě, se svými voliči tak akorát vyvolá nepokoje a bude se snažit přenášet krizi do vedlejších zemí s početnou maďarskou menšinou. Bratři Slováci by se měli mít na pozoru, možná jim přijde solidarita Česka ještě vhod. A u nás už by měl konečně zvítězit zdravý rozum a místo "války gangů" by se měla celá společnost připravovat na horší časy. Nedovolit plundrování lesů, jednoho z našich největších bohatství, omezit vliv velkých společností a vsadit na píli a um svých občanů. Pořád vidím mnohé dobré příklady podnikání a hospodaření, užitečné jak pro aktéry a jejich zaměstnance, tak pro ostatní spotřebitele. Není nám zapotřebí tolika finančníků, spekulantů, poradců, developerů a dalších lehkoživků, z nichž mnozí jsou příčinou bídy materiální i morální. Příklady táhnou, je nejvyšší čas ukázat mladé generaci cestu, která vede k spokojenému životu a prosperitě. Vzor vidím v Dánsku, malá země s milovanou a respektovanou královnou, kde je blahobyt vytvořený postivou prací celé společnosti.
13. 01. 2012 | 20:30

Občan napsal(a):

Takže to shrňme:
- globalizace nefunguje
- trhy s virtuálními financemi nefungují
- kapitalismus selhal a začal požírat sám sebe, protože všechno okolo už sežral
- systém se zhroutil
- světová válka asi nebude řešením, protože by její iniciátoři pozabíjeli i sebe navzájem

Co dál teda?

Všichni totiž analyzují, až klapky z klávesnic lítají na všechny strany, ale ŘEŠENÍ stále postrádám. Tedy kromě výzev k neustálému tupému škrtání, omezování a ožebračování států a jejich občanů - tedy těch, co by měli kupovat zboží a "finanční produkty".
ZA CO, kua, by to asi tak kupovali, když jeden každý musí živit X překupníků, bankéřů, "investorů" a "analytiků"?

Ekonomové, to si fakt myslíte, že lidé jsou tak blbí, že si budou od vašich "finančních" hejčkánků stále půjčovat na to, aby si koupili základní životní potřeby a k nim něco "finančních produktů", protože plat jim na ně nestačí? NEBO snad chcet prosadit, aby si to lidé MUSELI kupovat povinně?

Jak z toho tedy ven, aniž bychom začali ignorovat banky a vrátili se k prvobytněpospolné vzájemné výměně zboží a konkrétních osobních služeb? Protože ty "národní ekonomiky", zejména pidistátečků jako je ČR, Maďarsko nebo mikrostátů jako v Pobaltí, také nefungují.
13. 01. 2012 | 20:43

kil napsal(a):

V polovině 80-tých let v Iránu ajatoláh Chomejní zahájil ortodoxní islamizaci Iránu. V dalších destiletích po příkladu Iránu následovalo svržení všech možných osvíceneckých režimů západního typu islámu,dokonce pomocí jejich bývalých vzorů a spojenců ze Západu.Irák,Libye,ale patří sem i Jugoslavie.Islamizace v SSSR -rozpad do SNS,Čečensko.Jazykově turecké oblasti SSSR. Atd.Co mají Anglie,Francie a USA zvenčí,má Jugoslavie a SSSR zevnitř.Dále Afganistan a Pakistan-kolébky největších islamoextremistů.A tady se může stávat,že Anglie,Francie a USA z podpory reislamizace přejdou na Re u jiných zemí s jiným náboženstvím.Navíc otázkou je zda větší genocidy páchaly svržené režimy nebo nástupnické po nich.Islám až v dalekém Norsku-Breivikovi-anti.
Chomejní svět zproblematizoval politicky jako celek.Ale přitom právo na své náboženství nelze upírat.Jenže pokud to jde ruku v ruce s narušením suverenity,lidských práv,jaderné bezpečnosti,vzniku teroru,popření demokracie až poravami-potud je zisk sporný a zdá se,že nic nekončí,ale pokračuje.Nemůžeme se ale na celý svět dívat stylem ala islamizace.Odstraněni jako diktátoři s pomocí intervencí byli lidé obvinění z genocid,ale kteří tam viditelně vybudovali školství pro všechny,které před nimi nebylo.Často byly ty školy i nemocnice ničeny bombardováním i ve velkém počtu.
Maďaři si Orbána zvolili,tedy má práva navrhovat v souladu s jejich ústavou.Neřešme jejich a řecké ztráty stále za ně,řešme Česko. Náboženské války musí pryč,islám není vzorem.
13. 01. 2012 | 20:53

český maloměšťák napsal(a):

Jeden ještě originálnější pohled je pak zde :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1988306/nemecko-si-hraje-s-ohnem.html

:---()
13. 01. 2012 | 20:55

Béda napsal(a):

p. Robejšek,

celý ten systém jde do kopru. Dluhy rostou na všech stranách západních ekonomik. Je jedno jestli je vedou pravicové anebo levicové koalice - výsledek je tentýž: od Japonska, přes USA, VB, jih a západ Evropy... O něco lépe si vedou akorát severské země a země, kde se ještě neoliberálům nepovedlo totálně zlikvidovat sociální stát.

Myslím, že vcelku správně poukazujete na škodlivost globalizace.

Vaše logika má ovšem jednu chybu. Ani nacionální ekonomika, rozpad eurozóny není v tomto systému žádnou spásou. Znamená odliv práce zpátky do mateřských center, ochranářství, nacionální půtky a konflikty... Ostatně jsem zvědav, jaký průmysl se vrátí zpátky do ČR, když se začnou zavírat cizí montovny.

Navíc ani globalizace, ani nacionalizace, bariéry, izolace, zánik eura aeurozóny nedávají odpověď na otázku, kdo a čím splatí vzniklé dluhy.

Ať na to koukám z jedné anebo z druhé strany, je to po.... navrch.

PS: otázka. Co byste radil k vybřednutí z dluhové pasti, když nepůjčovat si nelze a půjčování vede "do pekla"?
13. 01. 2012 | 21:18

Jan Volf napsal(a):

Je mi líto pana "občana"-asi už si skoro nic nepamatuje. Žádná prognóza pana Robejška se totiž nevyplnila. Platí to stejně o dalších "analyticích "-ekonomie je opravdu "pavěda"-hlavně že nad jejich vědecké názory není! (Podle pana Klause, je pavědou ekologie a většina přírodních věd ).Stačilo, když kdysi soutěžili v MF názory analytiků na nejvýhodnější úspory s opičákem-nakonec s ním všichni "analytici" prohráli.
Od té doby,kdy hospodářství začali řídit "ekonomičtí lídři a odborníci-ať už to byl Klaus nebo současný mistr světa ve financích pan Kalousek-žene se naše hospodářství do dluhové pasti-jejich prognózy se opravdu skvěle vyplňují !! V době, kdy už všichni vrabci na střeše věděli, že naše ekonomika nebude v dalším roce růst, ale pan Kalousek plánoval růst 3,5 procent
před první krizí a v loňském roce 2,5 % pro letošní rok-v poslední době rychle obrací, ale to ho už stejně nespasí!! Opravdu se těším, která z prognóz pana Robejška se vyplní-ale naštěstí opět žádná, je to plácání úplných nesmyslů !! Vývoj v Maďarsku nesvědčí o ničem dobrém-krize hospodářská může směřovat tak jako ve 30. letech k nacionalizmu a neofašizmu-ještě že s Maďarskem nemáme společné hranice.Tím by se měli spíše analytici zabývat,jak se nastávajícímu nebezpečí bránit, ať se v předstihu připravíme na podobný vývoj, jako ve letech 30.letech min století.To je sice spíše otázka pro politiky, ale hospodářský vývoj nelze od politického oddělit, pokud se bude Maďarsko ubírat cestou izolace, nemá totiž šanci se z krize dostat-na to stačí selský rozum-nemusí to zkoumat vědecky "analytici" ala "pan Robejšek".
13. 01. 2012 | 21:23

Michal Poláček napsal(a):

Pane Robejšku,
díky za názor. V posledních měsících bylo zcela zřejmé, že "vrtění maďarskými fašisty" mělo ze strany světoobčanů zcela jiné důvody než strach o stav maďarské demokracie ;)

Apropó Maloměšťáku, kdo se baví o protekcionizmu pidistátečků? Jak ČR, tak Polsko jsou ekonomické kolonie BRD, jakákoliv ochranná opatření budou zaváděna v souladu s německými zájmy. A je to tak v pořádku. Oni totiž Číňánci nepouští ani k sobě na trh cizince, kteří nevezmou domácí jako společníky a spolumajitele. Soft verzi téhož lze pozorovat v USA a Rusku.

Proč by právě střední Evropa měla být kolonie všech ostatních? Tak bohatí nejsme.
13. 01. 2012 | 21:25

Michal Poláček napsal(a):

Honzo Volfe,
víte kdo je to užitečný idiot?
13. 01. 2012 | 21:26

petrof napsal(a):

pan Robejšek řekne pár vět a člověk má hned jasno.... Myslím, že se rýsuje další, tentokrát však opravdu dobrý kandidát na prezidenta, v mnoha ohledech důstojný nástupce pana Klause (alespoň v mých očích).
13. 01. 2012 | 21:27

Jan Volf napsal(a):

Je mi líto pana "občana"-asi už si skoro nic nepamatuje. Žádná prognóza pana Robejška se totiž nevyplnila. Platí to stejně o dalších "analyticích "-ekonomie je opravdu "pavěda"-hlavně že nad jejich vědecké názory není! (Podle pana Klause, je pavědou ekologie a většina přírodních věd ).Stačilo, když kdysi soutěžili v MF názory analytiků na nejvýhodnější úspory s opičákem-nakonec s ním všichni "analytici" prohráli.
Od té doby,kdy hospodářství začali řídit "ekonomičtí lídři a odborníci-ať už to byl Klaus nebo současný mistr světa ve financích pan Kalousek-žene se naše hospodářství do dluhové pasti-jejich prognózy se opravdu skvěle vyplňují !! V době, kdy už všichni vrabci na střeše věděli, že naše ekonomika nebude v dalším roce růst, ale pan Kalousek plánoval růst 3,5 procent
před první krizí a v loňském roce 2,5 % pro letošní rok-v poslední době rychle obrací, ale to ho už stejně nespasí!! Opravdu se těším, která z prognóz pana Robejška se vyplní-ale naštěstí opět žádná, je to plácání úplných nesmyslů !! Vývoj v Maďarsku nesvědčí o ničem dobrém-krize hospodářská může směřovat tak jako ve 30. letech k nacionalizmu a neofašizmu-ještě že s Maďarskem nemáme společné hranice.Tím by se měli spíše analytici zabývat,jak se nastávajícímu nebezpečí bránit, ať se v předstihu připravíme na podobný vývoj, jako ve letech 30.letech min století.To je sice spíše otázka pro politiky, ale hospodářský vývoj nelze od politického oddělit, pokud se bude Maďarsko ubírat cestou izolace, nemá totiž šanci se z krize dostat-na to stačí selský rozum-nemusí to zkoumat vědecky "analytici" ala "pan Robejšek".
13. 01. 2012 | 21:28

donal napsal(a):

pane Robejšek
pěkně napsáno a musím souhlasit se závery vašeho článku

pro ty komu chybí řešení dnes už existuje pouze jedno řešení ještě kdysi jsem psal že jsou dvě ale ted už jsem přesvedčen že už je jen jedno a tím je velká inflace nebo hyperinflace po inflaci nástup národních státu v evropě a na světovém hřišti nástup nové měny nic jiného už nema smysl zkoušet navíc karty už jsou pro toto poslední dějství rozdané
13. 01. 2012 | 21:29

Michal Poláček napsal(a):

Donale,
souhlasím. A dodávám: Nenechte se strašit pravdoláskaři, kteří z ČR chtějí mít za pokusného králíka globální multikulturní vesnice. Vládnoucí vrstva se u nás jen pokouší zavádět něco, co ve světě selhalo a vyspělé země to už opouští.

V ČR diktatura v pravém slova smyslu nehrozí. Ne, protože bychom měli právní stát. Češi jsou prostě takoví, že si každý zákon a systém přizpůsobí své flexiblní povaze. Bude to stejné i tentokrát, když nebudeme zbytečně brečet nad rozlitým mlékem a dáme se do práce.
13. 01. 2012 | 21:38

Béda napsal(a):

donal,

hyperinflace. Dokážete si to v praxi představit? Nebylo to již někde někdy v minulosti? Dokážete si představit k čemu to povede? Co budou dělat lidi, co banky, co státy?

PS: osobně jsem názoru, že jsou pouze špatná a přímo hrůzná řešení, pakliže má jít jenom o restart stávajícího kosmeticky upraveného systému. Skutečné řešení by muselo obsahovat zásadní překopání, revizi a přenastavení základních parametrů - od kontrolních, donucovacích, regulačních, přerozdělovacích mechanismů až po hlubokou reformu politického systému. Otázka je, kdo je vůbec schopen něco takového provést.

PS: k přechodu na "národní ekonomiku" by byly poté co byla takřka zcela rozvrácena potřebné obrovské prostředky. Kde by je chtěl pan Robejšek vzít?
13. 01. 2012 | 21:39

Fialenka napsal(a):

K tomu co psal Šáša o Dánsku taky něco napíšu …… Mít na zřeteli jak fungujou nejsvobodnější a nejšťastnější i nejbohatší země, což umožní kontrolu práce politiků. Když budeme vědět kam a jak, tak pro politiky a jejich (možná i zahraniční?) loutkovodiče nebude tak snadné vnucovat nám skrze jednoduchá hesla věci, které jsou proti nám. Chtějí z nás mít levnou pracovní sílu po vzoru Číny. Nová mantra pravicových politiků je teď „konkurenceschopnost“. To aby dostali souhlas veřejnosti se znevýhodněním zaměstnanců v zákoníku práce.
A přitom na špici konkurenceschopnosti jsou skandinávské státy.
13. 01. 2012 | 21:42

Kryštof napsal(a):

Velmi kvalitní a fundovaný blog inteligentního jedince .
V porovnání se slátaninami "ekonomů" Paroubka , Sobotky a užvaněného , sebestředného Sedláčka , je podaný velmi rozumnou a logickou formou .
13. 01. 2012 | 21:46

Michal Poláček napsal(a):

Bédo,
ty prostředky na revitalizaci národní ekonomiky se seženou podobně jako za "zlých komunistů". Totiž měnovou reformou, znárodněním důchodů a uvalením velmi vysokých daní na nadnárodní firmy ;)

Proto, bychom měli vývoj v Maďarsku bedlivě sledovat. Ať se za pět let můžeme vyvarovat taktických chyb, které teď dělají oni.
13. 01. 2012 | 21:54

donal napsal(a):

Béda
ano v minulosti to tu už bylo a nekolíkrát -Výmarská republika,Francie,Řím,Athény v současnosti Zimbabwe

moc dobře vím co to znamená co jsem napsal neříkam že to je dobré řešení považuji ho za velice zhoubné ale bohužel západní svet je dnes tak zadlužen -myslím celkové dluhy to je státu,občanů,firem,měst že tyto dluhy nejdou splatit normální cestou je to nemožné v podstatě přenastavení podmínek o kterých píšete bude doprovázet spousta bankrotu a znehodnocení měny ke stejnému cíli spěje i hyperinflace
13. 01. 2012 | 22:02

Bazzy napsal(a):

státní rozpočet je jako děravý pytlík s pískem: kdo je blízko, švihne nožem, udělá dírku a už se to sype. Každý chce být u toho, alespoň zprostředkovaně a nikdo, zejména ne politici, nevolá: "Ucpěte díru".

Skutečnost je taková, že jediný, kdo může situaci zachránit, jsou lidi. Evropani, kteří přestanou kupovat zboží původem mimo Evropu, protože pochopí, že právě tím se připravují o práci.

budoucnost patří lokální ekonomice, slabým vládám a silným lidem
13. 01. 2012 | 22:04

Michal Poláček napsal(a):

Bazzy,
s tím se nedá nesouhlasit. Ale jak si představujete tu podporu evropských výrobků? S bramborami to není problém - soused přiveze úrodu, vy zaplatíte na ruku. Jenže jak to bude při schánění auta? Polovina "střev" ze škodovky je vyrobená čínskýma rukama. Mercedesy pro euro trh se montují v Turecku atd.
13. 01. 2012 | 22:15

martin napsal(a):

To je situace, jeden říká "více integrace", druhý"méně integrace", třetí dokonce mluví o příklonu k národní ekonomice a všichni jsou naši přední odborníci a analytici jak se v tom máme orientovat my "obyčejní"?
Není něco špatně? Že by psali všichni jenom pro peníze?
13. 01. 2012 | 22:19

Béda napsal(a):

Michal Poláček, donal,

mám velikou obavu, že se ten restart obejde bez těžkého násilí. Pochybuji, že by jej majitelé dluhu připustili dobrovolně. Vlastně nepochybuji. Zcela to vylučuji! Navíc těmi majiteli dluhu nejsou jenom oligarchové, bankéři, ale i akcionáři bank, důchodové fondy, střadatelé, státy...

Až mi z toho naskakuje husí kůže.
13. 01. 2012 | 22:20

Občan napsal(a):

To Donal:

No dobře...

Pak tedy ale řekněte KOMU, KDO a KOLIK dluží.
Protože přesně tohle ještě nikdo neřekl. Ani politici, ani ekonomové, ani bankéři, ani "investoři", "finančníci" a "analytici".
Stále je hovořeno o dluzích, aniž kdokoli z těch, co o nich mluví, řekl KDO je věřitelem, KOMU, a KOLIK mu KDO vlastně dluží.

Z tohoto důvodu já stále silněji pochybuji o tom, že ony dluhy vůbec existují.
13. 01. 2012 | 22:20

ghándí napsal(a):

že socialismus nefunguje se ví už dávno, EU jen zopakovala staré chyby. přebujelý neufinancovatelný veřejný sektor, vláda odborů a dluhový socialismus, na který už není kde si pujčit. nezbude nám, než se vrátit zpátky ke kapitalismu, ve kterém insolventní dlužník bankrotuje a kde se na zdroje musí tvrdě pracovat. protekcionismus by byl jen poslední hřebík do rakve.
13. 01. 2012 | 22:20

Bazzy napsal(a):

Michal Poláček:
já si to nepředstavuju, já v to doufám, protože jiný možnosti jsou daleko horší...
auto je špatný příklad, ropný švindl končí a my budem jezdit na elektřinu (teda ti, co na to budou mít, protože to bude dražší:)

ghándí: vy jste tak marnej, kdybyste si aspoň vybral jinej nick, ale tomuhle frajerovi nesaháte ani po palec na noze. Začněte přemýšlet a ne papouškovat ...
nic osobního ...
13. 01. 2012 | 22:30

Béda napsal(a):

ghándí,

nejsem si zcela jist milý Rumcajsi, jestli v Evropě nevládnou skrze nadnárodní instituce a zprostředkovaně (skrze své nakoupené lidi - Rompuye, Vondry, Schwarzenbergy, Bildty...) špičky globálního kapitálu )především bankovní řetězce), čili kartelově propojený kapitalismus v jeho nejryzejší podobě, který skrze státní zakázky, privatizaci a outsourcing služeb v jednotlivých státech maximalizuje své zisky.
13. 01. 2012 | 22:30

jozef napsal(a):

Autor /resp.majitelia prazskych a bratislavskych medii/je neskutocne odvazny.

V krajine cisto exportnej dovoli si navrhnut protekcionizmus!
Dokonca zrejme protekcionizmus znacne globalny!
Napriek tomu,ze aj tieto media pre poloslepych a slepych uz stihli mnohokrat konstatovat,ze pred dvoma rokmi krize rozmerov 30-ch rokov vyhli sme sa len vdaka historickemu pouceniu a strachu,len vdaka rezignacie na pokusenie protekcionizmu!
Hoci popravde tomuto pokuseniu nevyhol sa ani Sarkozy a ini, okamzite nasledovali odvetne reakcie,naznak mlyna horucich hospodarskych,politickych a inych vnutroeuropskych vojen.

Autor pokracuje vo svojej tradicii: sarmantne uvedie par skutocnosti a par polopravd a navrhne priamu a rychlu cestu do pekla.
Tento navrh je prejavom krajneho zufalstva,krajnej bezmoci.

Pravda je,ze Orban sa "zufalo snazi ubranit zivotni uroven svych volicu",ale na ukor ziskov globalneho,hlavne financneho kapitalu,dokonca dovolil si znarodnit madarske dochodky.Okrem toho netaji sa vsak volou expandovat mocensky,ci etnicky do susednych statov!Preto celi totalnej vojne agentov tohto kapitalu a nema v Europe ziadneho spojenca,ci sympatizanta./S vynimkou mozno autora?/
Preto Madarsko plati za dlhopisy drasticke prirazky,preto cim viac sa Madarsko snazi,tym viac ho vsetci biju...

Pravda je,ze exportne a produktivne Nemecko i celkovo v porovnani s USA exportna,produktivna eurozona zufalo snazi sa ubranit svoje uspory a zivotnu uroven,ale cim viac sa Nemecko a eurozona snazi,tym zufalejsie na euro utocia agentury naviazane na globalne dominujuci dolar.
A ak euro dostane ranu - padaju americke akcie.Zuri spojenecka vojna,kto prvy ohlasi kolaps:dominujuci dolar,alebo alternativne euro?

Globalizacia perfektne fungovala pred dvoma dekadami,ked vacsia cast /vychodna/ Europy odovzdala globalizatorom za babku,za maly zlomok realnej hodnoty podniky i cenu prace obyvatelstva,ked pre financnych zralokov nebol problem polozit menu v Korey ap.Dnes sme v stadiu,ked realne hrozi,ze v najblizsich rokoch byvale,ci doterajsie otrocke krajiny stanu sa otrokarmi doterajsich otrokarov.
Sme/najma v USA/ v stadiu,ked po dekadach stagnacie realnych prijmov a rastu zadlzenosti strednej triedy i enormneho rastu bohatstva malej vrstvy obyvatelstva,hrozi nahla drasticka pauperizacia vacsiny a vybuch.O to drastickejsia pauperizacia,o co viac odkladana...

O co neskor prebehne spolocensko-hospodarsky prevrat v statoch tohto imperia,o to lahsou koristou bude obayvatelstvo pre novych,najma azijskych majitelov /dobyvatelov,otrokarov/.

Preto sa prihovaram za rychle zmeny.Znacna cast obyvatelstva je uz s touto nutnostou uzrozumena.
Je potrebne odovzdat v USA i v Europe moc do ruk osob najkvalifikovanejsich,do ruk dnes najrespektovanejsich autorit /Stiglitz ap./
Na prechodnu dobu.
Sancou Europskych narodov a kultur i sancou prezitia celeho ludstva je len celosvetova ochrana slabych a vsetkych,celosvetova vlada.Celosvetovy system podobny tomu,ktoty navrhuje ing.Schlimbach.
13. 01. 2012 | 22:31

Divobyj napsal(a):

Co napsat?
Snad jen to,že autor píše velmi realisticky a přesně vyjadřuje pocity každého,kdo je ochoten poctivě přemýšlet o věcech kolem nás.
Jeho oponenti nemají sebemenší šanci.
Jistě,Orbán "zlobí",takže se jej EU snaží "umravnit",použitím svých,stále stejných prostředků.1.Diskreditace pomocí médií,2.Sankce různého typu,3.Podpora maďarské opozice,4.atp.
Ono to totiž někde BOUCHNOUT MUSÍ.
Když to nebude Řecko,bude to Maďarsko,Itálie,Španělsko....
Zde nejde o rozbití Evropy.jde o změnu NEFUNKČNÍHO SYSTÉMU,na základě kterého dnešní Evropa(ne)funguje.
13. 01. 2012 | 22:34

donal napsal(a):

Béda
nejste sám kdo má velké obavy

Občan
dluží se bankám ,fondům,a státum které mají obchodní přebytky viz čína 3,5 blionu rezevr vyjadřených v dolarech viz ropné státy

u bank je to tak že dnes je to obracená pyramida na obrácené pyramidě to je nejjednodušší anologie a má souvislost s bankovními rezervami proto dnes je vetšina bank hluboce podkapitalizovaná a v podstatě na hranici bankrotu

u fondů to jsou úspory stovek milionu lidí které byly investovány do dluhů během dlouhých let a dnes hrozí že z nich nezůstane zhola nic

jinak systém je ještě zaplevelen tzv dluhy budoucímí-to jsou sliby politiků které nepůjdou splnit-viz klesají důchody v budoucnu-delší doby pojistného období a zvyšující se věk
dalším plevelem jsou deriváty které v podstatě zmrazili krizi z let 2008-2009
13. 01. 2012 | 22:36

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný příspěvek pane Robejšku.
Maďaři si příliš troufali a tak začínají dostávat "po čuni", i když k tomu samozřejmě jsou i objektivní důvody.
Je zajímavé, že se v budoucím důrazu na lokální ekonomiky shodujete s panem Zeleným.
13. 01. 2012 | 22:45

Bazzy napsal(a):

je třeba si uvědomit, že všechny prachy na světě patří buďto rodině pana R. nebo rodině pana R., kteří před mnoha lety vymysleli fintu s úrokem a tedy že se s prachama do budoucna nedá počítat...

ale dá se počítat s hlínou a lidmi, s rostlinami a zvířaty, s technologiemi, které jako jediné nás posunou z 18. století

Ghándhí: ještě jednou: Gándhí a jeho hlavní myšlenka, že násilí je fakt k ničemu, tu vydrží následující miliardu let, teda pokud to lidi jako vy nepodělají dřív ...
13. 01. 2012 | 22:57

aga napsal(a):

fass 19:44

Chcete po rakovině, aby vám řekla, proč roste. Protože to má v povaze, nemůže jinak.
13. 01. 2012 | 23:36

slavwin napsal(a):

Má nebo nemá pravdu Robejšek obě varianty se tu vyskytly. Pravda euro má potíže možná i naší zásluhou, toho skuhrání když něco nedají. Nějací podvodníci jsou všude u nás je jich více. Když něco nevychází likviduje se sociální stát. Šichtařová už dlouho nic nenapsala. Za totality jsem patřil mezi nejméně placené a nejvíce buzerované techniky u stavebního podniku. Jednou za týden se rozebírala bezpečnost nebo k těm bolševickým svátkům a rozhořčením přišlo něco nacyklostylovaného, já to těm pracujícím předčítal, nevzpomínám ani co jsem to četl, ale když tu něco napíše Beda, tak ty jeho slovní obraty tam určitě byly. Myslím že jsem pravičák, ale zlodějna není pravicová ta je levouny podsouvána, pravice má povinnost to vzít do rukou jinak skončíme u Rusů a naučíme se mluvit jak Beda.
13. 01. 2012 | 23:41

Skogen napsal(a):

Dinosauří píseň, je třeba udržet status quo. Evropská unie NESMÍ být životaschopná, jinak novodobé impérium dostane další hřebík do rakve, je to tak?
13. 01. 2012 | 23:47

ghándí napsal(a):

beda,
odhadnul jste to celkem dobře, bankeři pujčovali politikům , aby si mohli kupovat voliče a drželi se u koryt. a politici ted zachranují z veřejných penez ty bankéře. takhle funguje dluhový socialismus. já na bráchu, brácha na mě. ale funguje to jenom do doby, když si je kde pujčit. a my už spějeme ke konci tehle doby. pak nastupuje předposlední fáze socialismu a to je tištění penez centrální bankou a inflace. poslední fáze socialismu je hladomor.
14. 01. 2012 | 00:09

Michal Poláček napsal(a):

Ghándí,
a funguje to i obráceně? Volič začne splácet dluhy, co nadělal politik a politik chytí pod krkem bankéře, co mu půjčil?
14. 01. 2012 | 00:45

Béda napsal(a):

ghándí,

s tím bankovním a politickomafiánským komunismem máte pravdu, Rumcajsi. Bohužel pro ostatní platí v tomto systému otrokářství..
14. 01. 2012 | 01:44

honolulu napsal(a):

Presidentem Ceske rebuliky MUSI byt pani Silvie ! Pan Robejsek bude poradcejm pani Silvie a honolulu timto zada o post hlavniho bachare. Uz mam vyhlidnuty ostov v Pacifiku, kam budou svazeni napratele ceskeho naroda na prevychovu.
Budete pestovat ananasy pro upracovane babicky v Cesku. A multi-kulti poblouzneni zaplatite potem na plantazich.
14. 01. 2012 | 02:47

kil napsal(a):

S úvahami o globálním světě pomocí ploch začal počátkem 19.století teoretik lidstva Malthus.Jeho úvahy o orných plochách vs.rozmnožování lidstva se nepotvrdily globálně,,v části třetího světa se jím hlad a úmrtnost dnes však řídí.
Že svět uvažuje především teritoriálně-územně-plošně -znovu nadhodil začátkem 20.století Lenin úvahami o imperialismu-jako vojenské aktivitě.
Koncem 20.století Imám Chomejní provedl islámskou revoluci v Iránu,ve své duši namířenou proti proamerickým západním režimům na ropných územích Islámu.Vzápětí na to dva antagonistické bloky studené války- socialistický východní a západní tržní zrušily mezi seboz polarizaci:východní blok regoval na islamizaci privatizací,západní blok s jistým zpožděním finanční krizí.Nyní se tři nové fenomemény -krize západu-islamizace ropných území-privatizace socialismu dotýkají ve všech aspektech globálního světa.V případě islámu se západní země donucené souhlasit s pádem svých režimů-miláčků snaží vybudovat druhý následný západní civilizační okruh na ropných územích.Se střídavými úspěchy,protože snahou návratu ortodoxního islámu je vyvrhnout kost,která jej dáví,odvrhnout vše co se tam od Západu učili novými školami desítky let,přejít k nesmiřitelnosti .Jako každý nábořenský fanatismus a extrémismus.
Vůdci v SSSR dali přednost plošnému,extenzívnímu uvažování při odrážení vlny islámu na svých územích před jejich dosavadním chápáním marxistickým-chápání jrvů ne plochou,ale kvalitou území.Možná je v tom i kus realismu,že opravdu evropského původu moderní svět průmyslový nepůjde v budoucnosti kultivovat spolu s ropně-zemědělským světem islámu,rostoucího na okrajových územích SSSR ve styku s ilámskými zeměmi.Podobně uvažovala Jugoslavie. Nebezpečí ale je v tom,když nekvalitativní,extenzívní způsob uvažování politiků převládne v čemkoliv,pronikne kamkoliv.Přece jenom co do významu pro myšlení nelze plochu s kvalitou v nejmenším srovnat.To druhé má nesouměřitelně vyšší smysl a větší význam.To první je administrace a vojenství,to druhé věda a rozvoj civilizace.Proto už poslední volby v SSSR zaznamenaly veliký protiPutinský odpor na celém území voleb.
Islámci chápou sami dnešní islám jako obranu proti západní infiltraci,parazitismu a dekadenci,ale neuvědomují si i druhý pól,že je to současně směr k středověkosti,zaostalosti.Osvobozování s retardací spolu.Podoba s třicetiletou válkou v Evropě zřejmá.Za náboženskými spory se skrývaly typy preferencí společenských formací.I podle toho kdo kde vystudoval-zda v protestantství nebo katolicismu.Protestantské země se dlouhodobě však rozvinuly více později.
14. 01. 2012 | 07:32

kil napsal(a):

Opraveno dodatečně gramaticky:

S úvahami o globálním světě pomocí ploch začal počátkem 19.století teoretik lidstva Malthus.Jeho úvahy o orných plochách vs.rozmnožování lidstva se nepotvrdily globálně,,v části třetího světa se jím hlad a úmrtnost dnes však řídí.
Že svět uvažuje především teritoriálně-územně-plošně -znovu nadhodil začátkem 20.století Lenin úvahami o imperialismu-jako vojenské aktivitě.
Koncem 20.století Imám Chomejní provedl islámskou revoluci v Iránu,ve své duši namířenou proti proamerickým západním režimům na ropných územích Islámu.Vzápětí na to dva antagonistické bloky studené války- socialistický východní a západní tržní zrušily mezi sebou polarizaci:východní blok reagoval na islamizaci privatizací,západní blok s jistým zpožděním finanční krizí.Nyní se tři nové fenomény -krize západu-islamizace ropných území-privatizace socialismu dotýkají ve všech aspektech globálního světa.V případě islámu se západní země donucené souhlasit s pádem svých režimů-miláčků snaží vybudovat druhý následný západní civilizační okruh na ropných územích.Se střídavými úspěchy,protože snahou návratu ortodoxního islámu je vyvrhnout kost,která jej dáví,odvrhnout vše co se tam od Západu učili novými školami desítky let,přejít k nesmiřitelnosti .Jako každý nábořenský fanatismus a extrémismus.
Vůdci v SSSR dali přednost plošnému,extenzívnímu uvažování při odrážení vlny islámu na svých územích před jejich dosavadním chápáním marxistickým-chápáním jevů ne plochou,ale kvalitou území.Možná je v tom i kus realismu,že opravdu evropského původu moderní svět průmyslový nepůjde v budoucnosti kultivovat spolu s ropně-zemědělským světem islámu,rostoucího na okrajových územích SSSR ve styku s islámskými zeměmi.Podobně uvažovala Jugoslavie. Nebezpečí ale je v tom,když nekvalitativní,extenzívní způsob uvažování politiků převládne v čemkoliv,pronikne kamkoliv.Přece jenom co do významu pro myšlení nelze plochu s kvalitou v nejmenším srovnat.To druhé má nesouměřitelně vyšší smysl a větší význam.To první je administrace a vojenství,to druhé věda a rozvoj civilizace.Proto už poslední volby v SSSR zaznamenaly veliký protiPutinský odpor na celém území voleb.
Islámci chápou sami dnešní islám jako obranu proti západní infiltraci,parazitismu a dekadenci,ale neuvědomují si i druhý pól,že je to současně směr k středověkosti,zaostalosti.Osvobozování s retardací spolu.Podoba s třicetiletou válkou v Evropě zřejmá.Za náboženskými spory se skrývaly typy preferencí společenských formací.I podle toho kdo kde vystudoval-zda v protestantství nebo katolicismu.Protestantské země se dlouhodobě však rozvinuly více později.
14. 01. 2012 | 07:32
14. 01. 2012 | 07:41

Gerd napsal(a):

Milý honolulu,
a můžete prozradit, o který ostrov jde? Protože přesně tam chcete poslat L. Stejskala a mě. Ananasy rostou dva roky a mají docela ostré trny. To nám rozdáte na sklizeň rukavice a mačety? Také potřebují hodně dobrou půdu a hodně vláhy. Nebo jste svůj plán nedomyslel?
Systémy s převýchovou tu byly dva, jeden v Německu a druhý v JAR. Kde jste udělali chybu?
14. 01. 2012 | 07:43

Gerd napsal(a):

kile,
pokud je klíčovým bodem problému ropa, pak je řešení celkem jednoduché a relativně levné v porovnání s jinými možnostmi. Přejít na jiný druh pohonu aut.
14. 01. 2012 | 07:48

ghándí napsal(a):

michal poláček,
samozřejmě, že volič splácí dluhy, co nadělal politik. ale zatím o tom neví. všichni draze zaplatíme sociální stát na dluh inflací a poklesem životní urovně. myslím, že politici i bankéři z toho vyjdou bez šrámu. nakonec o to od začátku šlo. koloťuk vám pošle pohled z floridy.
14. 01. 2012 | 08:24

ghándí napsal(a):

béda,
socialismus vždycky znamenal otrokářství, cipísku.
14. 01. 2012 | 08:25

Udavač napsal(a):

bédo, ghándí není Rumcajs, ale hoven
14. 01. 2012 | 09:00

kil napsal(a):

to Gerd:
ve hře je víc věcí než jenom sama ropa:ropa,soukromý majetek,žena,polygamie

U islámců,bráno početně,se projevuje snaha konzervovat původní civilizaci a nepřipustit její rychlý přechod v západní civilizaci: to jest bohatý šejk i chuďas s velbloudem a kozou,chtějí setrvat-navštěvovat raději mešitu než západní universitu,dodržovat raději neměnný věčný soubor pravidel svého náboženství než bádat za velké peníze,vychovávat tím anglicky mluvící inteligenty,kteří se na ně dívají svrchu z hlediska své intelektuální nadřazenosti.A navíc židé nemají co v arabském světě pohledávat,židé,kteří tolik západní vědu rozvinuli.Představa,že děti budou chodit do škol a oni do fabrik-je pro ně stresová.Navíc vědí,že to rozvine později marxismus,který rovněž nenávidí podobně jako katolicismus a západní abstraktní civilizační humanismus.V přirozeném původním stavu společnosti blízkém přírodě zachované,blízkém původnímu náboženskému mysliteli-chce dnes vehementně zůstat téměř polovina lidstva.Svatá válka lepší než první a druhá světová,lepší než Hirošima.Anti-západ+antisemitismus+antimarxismus v jednom.Svět s ajatoláhy.Duchovno není bádání,ale nirvána a meditace.
14. 01. 2012 | 09:41

Cech napsal(a):

Pane Robejšek Vaše původní militantní zaměření je znát i ve Vašem cíleném "rozboru".

V souvislosti s trojciferným schodkem státního rozpočtu, se kterým bude v příštím roce Česká republika hospodařit, začínají i ekonomové militantního typu jihnout a obracet se tváří k "mešitě" je tu „Maďarský strašák“.

Vzhledem k analogickým krokům naší 4K potřebuje pan Robejšek v každém případě odvrátit podezření od "smysluplných opatření naší 4K".
Proto Né!!!! naše ČR není 4K tlačena stejným směrem jako Maďarsko a to prosím 2x takovou rychlostí to né!!!! to ale opravdu né!!!!.

Naše montovny,které nás teď drží nad vodou mají i výhodu solidní firmy VW.
Pohled do Maďarska pana Robejška ubezpečil, jak by to dopadlo kdyby tady nebyly.
Co by za ně Maďaři teď dali.
Protože pan Robejšek dobře ví že, cena pětiletých úvěrových swapů překrásně ztrácí.
Nepomáhá žádné zlevnění pojistek (aj.) proti vyhlášení státního bankrotu.

Forint se pěkně drží na historickém minimu vůči euru;jedno euro se prodává kolem 320 forintu.
Zatímco pro Slováky znamená likvidační pád forintu příležitost k nákupům, Maďaři zaplavují směnárny, kde se snaží místní měnu směnit za eura.

Vláda Viktora Orbána zavedla Maďarsko nejen do mezinárodní izolace, ale i do velkých hospodářských potíží.
V důsledku jeho ekonomických reforem vzrostl během jediného čtvrtletí maďarský dluh o téměř 8% HDP a forint ztratil bezmála 1/4 své hodnoty vůči euru.

Maďarsko si nezbytně potřebuje půjčit peníze u MMF a Evropské centrální banky, obě instituce však naznačují, že země dostane další úvěr jen za předpokladu, normálního a né!!!! čím dál tím zmatenějšího kursu Budapešti.

Pan Robejšek ve svém blogu zabojoval jako LEV aby dokázal že (4K non Vláda Viktora Orbána).
Bohužel pane analytiku tento SPIN v současné situaci ČR již nelze použít.
14. 01. 2012 | 09:43

Holubář napsal(a):

Nic nového pod sluncem.

Za reálného socialismu jsme si užívali (spolu s Maďary a dalšímy) blaho brežněvovy "omezené suverenity".

Sídlo se nám sice přesunulo z Mosky do Bruselu a také metody se proti roku 1956 a 1968 trochu změnily (místo tanků, které přijely teď prachy, které nepřijedou), ale princip zůstává stejný. Chceš být moc suverénní? Tady máš po čuni!

Někerý lidi řikaj, že prej ten Orbán vyhrál nějaký volby... No jo, ale vyhrál je v Maďarsku a ne v Bruselu! Tak ať si v Maďarsku nějak moc nevyskakuje a nemyslí si, že je na základě voleb suverénní. Není, jak vidno.

Kdopak nám volil ty bruselské pantáty? Aha, zvolili se sami ze svého středu.

Maďaři s tou revoltou kdysi začali (jsou to, divoši) a nám trvalo dvanáct let, než jsme to zkusili také. Teď je doba nějak rychlejší....

Pane Robejšku, malujete nám to všechno v temných barvách. Obávám se, že právem. Jedeme ve vlaku,, který míří do řiti, a mašinfíra na semafory s oranžovou, které mu mnozí (včetně vás) rozsvěcují, vesele kašle.
14. 01. 2012 | 10:18

Fialenka napsal(a):

Žebříček globální konkurenceschopnosti 2011-2012 sestavený Světovým ekonomickým fórem (WEF).

1. Švýcarsko
2. Singapur
3. Švédsko
4. Finsko
5. USA
6. Německo
7. Nizozemsko
8. Dánsko
9. Japonsko
10. Velká Británie
...
26.
… Čína
38. Česká republika
41. Polsko
48. Maďarsko
69. Slovensko


Čína je o dost před námi. Jenže tím, že má levnou pracovní sílu s minimálními právy. Tím právě chtějí pravicoví (= pomatení) politici zvýšit naši konkurenceschopnost. Když už bych sledovala konkurenceschopnost, která stejně není cílem, tak bych se neřídila Čínou a Singapurem, ale zajímaly by mě země, kde žijí podle hesla žít a nechat žít, kde jsou svobodní a mají zároveň největší kupní sílu a kvalitu zboží a služeb … atd.
14. 01. 2012 | 10:20

M.N.O.P. napsal(a):

Občan 13.1.v 19.45. Solženicin v souostroví Gulag kritizuje M.Gorkého za oslavování otrocké práce vězňů na stavbách socializmu ve své knize, jistý filmový kritik kritizuje film, natočený v prostředí mizerně placených studetských brigád za socialialismu u nás (tato kritika byla veřejně pronesena v roce cca 1977). Naši současní novináři se mohou nadšením po... z geniální reformy pana Drábka, aniž jim dojdou tyto souvislosti. To ani nelze komentovat....
14. 01. 2012 | 10:37

Vratiprst napsal(a):

Fialenko nevinná
a jakpak byste se tak asi k těm svobodným (z.?) s největší kupní silou a kvalitou zboží & služeb přidala?
Když jste těm samým nejdřív dovolila, aby nás poválcovali naplocho svými investicemi nabublaných financí za které od nás mezitím vyvedli množství peněz, které má na konci 12 nul?
Proti čemuž jsou ty pořád omílané eurodotace drobnými do bezdomovcova klobouku.
Když jste těm dobrákům nejdříve za pár švestek věnovala (vašimi daňovými 600 miliardami) oddlužené banky?
Když jste dovolila, aby ze země vyrábějící atomové reaktory, letadla a lokomotivy udělali buranov zapráskaný skladišti a koridory pro JEJICH vemožnou dopravu.
To jste si to všechno asi měla rozmyslet už dávno.
I ti Maďaři dnes koukají, kde asi tak zůstal ten Kádárův guláš.
14. 01. 2012 | 10:46

Béda napsal(a):

ghándí

no jestli si představujete otrokářství jako život v tzv. reálném socialismu, pak není moc o čem mluvit. Já si otrokářství představuji tak, že jste nucen dělat od vidím do nevidím abyste zajistil sobě a rodině holé přežití. Přitom váš "majitel" (zaměstnavatel) má nad vaším osudem prakticky svrchovanou pravomoc. Jestliže přijdete o práci, je přímo ohrožena (riskujete) vaše (a vaší rodiny) existence. O to se postarají soustavným zdražováním a vysátím účtů kleptokratičtí politikové. To myslím v reálném socialismu nebylo a k tomu všechno dnes směřuje.
14. 01. 2012 | 10:55

Fialenka napsal(a):

Vratiprst

Jak se k těm svobodným dostat? Fiskální nástroje jsou účinnými prostředky.

Shrnul jste podstatné události se závažným dopadem na život obyvatel, a připomněl jste mi jednu důležitou věc, o které se psalo už i na iDnesu a na blozích Aktualně.cz .... "Žádejme naplnění principu vrácení ukradeného i pokud se týká majetkových transferů po Listopadu 1989 do dneška!"
14. 01. 2012 | 11:15

Fialenka napsal(a):

Vratiprst
to o čem píšete už nejsou obyčejné zlodějny, spíše vlastizrada
14. 01. 2012 | 11:19

mirekP napsal(a):

Zřejmě žijeme v době kdy se vyrovnávají a budou vyrovnávat živostní úrovně Evropanů Asiatů a Jihoameričanů (Afrika je zatím mimo).
Je to proces pro nás dost bolestivý, ale bude pokračovat a rychlost snižování naší životní úrovně se bude zvyšovat. Kraje konce nevidno.

To je to, co si beru ze článku.
14. 01. 2012 | 11:41

Ládik!!! napsal(a):

Kupujeme za světové ceny, mzdy ve výrobě jsou čtvrtinové. A jde to, žije se. Až bude Němec kupovat PHM za 6€ (jako v přepočtu my), nebude tak spokojený.
14. 01. 2012 | 11:49

sasa napsal(a):

Pane Robejsku, proc jste se probudil az ted, proc jste takto nepsal pred 10 lety?
Vzdyt Attali to napsal do sve knihy uz pred cca 20 a neokoni pred cca 15 lety?
14. 01. 2012 | 11:56

Kuchař: napsal(a):

Béda:

Staňte se podnikatelem.
14. 01. 2012 | 12:15

Milan napsal(a):

Globalizace je mor..
14. 01. 2012 | 12:18

ghándí napsal(a):

béda,
realný socialismus ale směřoval k fatalnímu upadku a bídě. mít zajištěné zakladní životní potřeby a nemuset v práci pracovat je prostě rozpor, který se musel dříve či později někde projevit. pochopte, že na teto zeměkouli se musí o zdroje a přežití pracovat a bojovat. pokud si socalismus 50 let hrál na to, že všichni všechno mají a zadarmo, tak to dopadlo jak to dopadlo. to tak muselo dopadnout. pokud se na západě 50 let buduje veřejný sektor a sociální jistoty na dluh, tak zakonitě musí přijít pád na hubu. zadarmo totiž není nic. to je jediná jistota vedle smrti, na kterou se mužeme spolehnout. já navrhuju návrat ke kapitalismu, který je sice tvrdý, ale funguje.
14. 01. 2012 | 12:28

Béda napsal(a):

ghándí,

nějak jsem si nevšiml, že by se za reálného socialismu nemuselo v práci pracovat. To možná platilo u vás v "práci". Někdo totiž tu ocel, lokomotivy, tramvaje, letadla, textil, boty, lyže, sklo, osobní a nákladní auta, dálnice, letiště, sídliště, tedy podle někoho "králikárny"... musel vybudovat. Žeby spadly samy do huby jako pečení holubi?
14. 01. 2012 | 12:42

ujo napsal(a):

Autor říká, že východiskem je odklon od globální ekonomiky k národní.
Jak to udělat v Česku s rozhodujícím podílem zahraničních vlastníků již neříká (obávám se,ře Maďarsko na tom bude podobně).
14. 01. 2012 | 12:47

honolulu napsal(a):

Pane Gerde, (07:43)
Pan Stejskal na zadnou prevychovu nepujde ! On je znasilnovany vrchnosti z jedne strany a revolucionari z druhe strany a lakomym sefem z treti strany a jeste musi shrabovat listi nekde na Sazave. On je mucednik, ktery bude pracovat pro nas.
Pan ing. Cochtan bude jeho pristim nadrizenym.

Vy budete prosetren. Zatim jste se neprojevil prilis resolutne. Vypada to, ze jste zatim opatrny tichoslapek.

Ostrovu je v Pacificu velmi mnoho, ale mam na mysli Melanesii. Tam je jich pres 300 neobydlenych. Samozrejme, ze zadne rukavice pri pestovani ananasu nebudou a kdo nebude pestovat bude darovan k snedku mistnimu obyvatelstvu.

Tyto prevychovne methody se netykaji malomestaka (alias Tencokyda, alias Slapka.) Toho si beru osobne jako navnadu pri lovu zraloku.
14. 01. 2012 | 13:08

Gerd napsal(a):

Milý honolulu,
bez rukavic nebo jiné ochrany rukou se ananas useknout nedá. Jste nebývale krutý, vždyť i na Kubě se 2 roky na plantáži s ananasy rovnaly 5 letům na polích s cukrovou třtinou v jejich bodech do přídělového systému.
Ale zajímá mě ta Melanésie. Kterou část přesněji máte na mysli? Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, Fidži nebo Novou Kaledonii? Ale ta je již francouzská. A měl jsem dosud dojem, že tam pěstovali jen kokosové palmy, na ananasy tam nebyly podmínky. Máte zjištěno, že zrovna tam ananasy porostou?
A proč chcete některé osoby darovat domorodcům k snědku? Tak ošklivý dárek si ani místní obyvatelé nezaslouží. Ostatně podle kanibalských gurmánů je prý maso bělochů nejhorší na chuť. Vzal jste to do úvahy?
Ananasy by ale výborně rostly na Havaji, a měl byste to blízko domů. Tam nejsou neobydlené ostrůvky? Kahoolawe má už ve svém názvu "Neobydlený", nebo Lanai prý znamená "Ananasový".
14. 01. 2012 | 13:34

Josef K. napsal(a):

Všem oslavovatelům reálného socialismu je nutné připomenout, že reálný socialismus se jinak jmenoval Brežněvova stagnace. Prognostické ústavy byly založeny z důvodů hlubší integrace sovětských satelitních zemí, neboť SSSR nebyl schopen svou vlastní velmi omezenou pracovní silou porkýt vojenské potřeby.
Ocel reálého socialismu, i beton, byly nutné pro militarizaci společnosti, především pro výrobu vojenských systémů. Klid na práci, znamenal klid na práci zbrojního průmyslu.
14. 01. 2012 | 13:40

stejskal napsal(a):

Opravdu bych mohl pro Vás pracovat, pane honolulu?

Já bych se fakt snažil..., třeba jako cenzor. Dyť já nic jinýho neumim a každej se musí nějak živit. Mam rodinu, děti... Každopádně díky, dyť víte, že vaše názory mi přišly dycky zajímavý (o těch inženýrových ani nemluvě).

Pozdravujte milostivou, prosím. A všecny ostatní pány a paní taky.

Libor Stejskal
14. 01. 2012 | 13:45

Tronda napsal(a):

http://www.lidovky.cz/fridrich-slavil-s-langrem-narozeniny-v-nemecku-by-mu-to-neproslo-px7-/ln-media.asp?c=A120113_145503_ln-media_spa
14. 01. 2012 | 13:51

Džev napsal(a):

neoliberalismus a evropská integrace se navzájem vylučují.
...
..
Je toto spam, mr.Stejskal?
14. 01. 2012 | 13:52

anon napsal(a):

Odliv investorů je jen výmluva. Slovákům jich přibylo.Stoupá jejich důvěryhodnoct. Naše klesá. Proč? Protože naše vláda pokračuje v tendenci "drahého státu".
Kdyby zavedla Euro jak Slováci ušetřili bychom každý rok
46 miliard korun za přepočty měn a pojištění kurzových rizik.Tak bychom mohli zvednout důchody o 20 %.Dálnice stavíme 5x dráž než v okolní cizině. To už by důchody mohly být o 50 % větší. No zato máme necase s klauzem a důchody větší o 1,4 %. To je radosti s jejich reprezentací ČR v cizině !!!???.
14. 01. 2012 | 13:53

český maloměšťák napsal(a):

Hmm...tak katolický princ a ufobzučoun bude kromě znovudobývání Afriky okupovat i ostrov v Melanésii? A nemohl by upřesnit - který ?
Abychom včas pomohli místním vyškolit dostatečný počet psychiatrů a naučili je, jak navlékat svěrací kazajku.
To aby se tam honolulu cítil jako doma. Aby mu tam nic nechybělo. Aby měl vše, na co je zvyklý z ústavu.
14. 01. 2012 | 14:32

slavwin napsal(a):

Souhlas Josef K. Viola touží po tom se nikdo nebál života, byla zajištěna strava a ubytování, postarat se od kolébky po rakev, viní něco co se jmenuje kapitalismus že to nepřipustí. Jde to jen trochu zamakat pořídit si biofarmu, z kejdů a odpadu vyrábět energie. Může zapracovat skupina která je schopná se sama uhlídat, jak něco takového bude chtít po státu je tu hned nový Stalin, to samé lze realizovat samí čestní pracovití lidé určitého typu, pokud někdo chce aby to bezezbytku zajistil stát volá nového fírera. Jsem zvědav co dosáhne Klaus pro malý stát pokud ho někdo nezastaví, nejsem zvědav vím to cizí vnucenou diktaturu.
14. 01. 2012 | 14:43

Tceld napsal(a):

Vždycky mě (ne)mile překvapíte. To, co si sám složitě definuji, Vy mi tu pak vcelku jednoduše a jaksi samozřejmě napíšete. Vytvořili jsme pravidla hry, podle kterých nemáme šanci vyhrát. Buď přijmeme prohru, nebo změníme pravidla hry.
14. 01. 2012 | 15:03

ghándí napsal(a):

béda,
plnil se plán, ale kvalita a efektivita práce byla velice nízká. všichni chodili do práce, ale ne všichni tam pracovali. socialistický podniky ztratily konkurenceschopnost. pokud chcete v kapitalismus uspět na trhu, musíte porazit konkurenci. musíte snižovat náklady a zvyšovat kvalitu. v socialismu nic takového nikdo dělat nemusel. ten výsledek tomu ale odpovídal. je to neefektivní system, který nemuže dlouhodobě fungovat. stejně, jako západní softsocialismus v podobě prožírání dluhů a budování sociálního státu. všechno, co narušuje kapitalismus a volný trh se vrátí jako bumerang. je to, jako kdybyste jel na kole a přestal šlapat. socbolševici se pak diví, proč se kolo zastavilo. a svádějí to na finanční trhy.
14. 01. 2012 | 15:07

ZM napsal(a):

Pojmy- demontáž sociálního státu, soumrak konzumního stylu života, jsou nejasné. Něco demontovat se dá různým způsobem. Když se např. z auta odmontuje baterie, tak je to vlastně taky součást demontáže, ale ne tak rozsáhlá, jako když se z auta vymontuje např. převodovka. Demontáž sociálního státu může znamenat zvýšení kriminality, protože když se některým lidem sníží příspěvky od státu, tak mají tendenci si finanční prostředky opatřit trestnou činností.Konzumní styl života zahrnuje hodně konzumních příležitostí, např. kouření, pití alkoholu, návštěva kina, stravování v podniku rychlého občerstvení,možnost (při sledování TV nebo při poslechu rádia) výběru z desítek stanic(programů), možnost jet na dovolenou na mnohá místa ve světě, možnost volat neomezeně z mobilu atd.Takže omezení konzumního stylu života taky může být různé. Např. někdo, kdo rád často jezdí (létá) ba dovolenou, už nebude jezdit (létat každý rok, ale "jen" v průmměru dvakrát během tří po sobě jdoucích roků. Někdo jiný už v průměru nebude měsíčně volat celkem 10 hodin, ale "jen" 6 :) Teoreticky je to všechno jasné. V ekonomické teorii je dobře rozpracováno, jak měřit různé tzv. ekonomické veličiny (inflace, HDP atd.), ale doposud jsem nikde jasně nečetl, jak dobře měřit spokojenost lidí (dá se taky naapsat životní úroveň). Taky mám pocit, že v ekonomické teorii není dostatečně rozpracováno, jak do ceny započítávat úbytek surovin. Celosvětově je fungování lidstva v současné době založeno na ropě a plynu. Ovšem zásoby jsou omezené, na jak dlouho, to lze pouze odhadovat. Otázka je, zda lidstvo dokáže dostatečně všas snížit závislost na ropě a plynu. Pokud ne, tak jednou nastane doba, kdy bude problém větší, než současný problém s eurem.
14. 01. 2012 | 15:13

ZM napsal(a):

Béďa 14. 01. 2012 | 12:42
část lidí pracovala, dá se říct, pro stát, a část lidí si dělala v pracovní době svoje fušky nebo dělala práci pro někoho vlivnějšího. Byly např. případy, dle mého názoru docela časté, kdy dělníci jezdily v pracovní době třeba na stavbu chaty náměstka příslušného podniku. V podstatě ten systém byl podobný jako v současné době, akorát v současné době má tunelování daleko větší rozměr. V jednom ruským dokumentu to jeden bývalej policajt vyjádřil nějak takto- jestli se tenkrát kradlo po kufrech tak v současné době se krade po vagónech. Mimojiné to umožňuje efektivnější ekonomika (taky v důsledku automatizace výroby atd.).
14. 01. 2012 | 15:19

ZM napsal(a):

Ládik!!! 14. 01. 2012 | 12:42

Možná to jednou dopadne tak, že Němci budou kupovat benzín za 6 euro (v přepočtu na dnešní ceny), a v ČR už nebude benzín kupovat téměř nikdo (kromě milionářů a ministerstvech), protože na to většina obyvatelstva nebude mít a většina lidí bude jezdit na kolech nebo v dopravních prostředcích jak "sardinky" :)
14. 01. 2012 | 15:28

Gerd napsal(a):

p. Stejskale,
možná by z Vás honolulu udělal superadmina nebo vrchního cenzora. Mohl byste pak cenzurovat texty těch, kdo by je psali při svitu louče na banánové listy. Ale udivuje mě, že by se p. honolulu dobrovolně zavřel do toho samého vězení, do kterého by zavřel nás. On by dělal dozorce, my vězně, ale vlastně by žil trvale na stejném ostrově jako vězni. Takže by vyloučil sám sebe z lidské společnosti? Zajímavý životní cíl.:-)
14. 01. 2012 | 15:49

ZM napsal(a):

14. 01. 2012 | 15:19
abych to upřesnil(při psaní předchozího příspěvku jsem se nesoustředil).Dokument to byl českej(Jmenoval se Vysoké hry ruské mafie), a bylo to v rozhovoru s bývalým ruským příslušníkem ministerstva vnitra,kterej měl na starost vyšetřování ekonomické kriminality. Myslím že se jmenoval Gdljan a odhalil velký rozkrádačky v Uzbekistánu, ještě za socialismu v SSSR, myslím že šlo o obrovskou zpronevěru na tehdejší dobu..Ten dokument je více jak 10 let starej, ale myslím, že se od té doby nic moc nezměnilo. Situace v ČR tak trochu připomíná situaci v Rusku. Stát na něco pošle peníze a ty jsou tunelovaný. Pokud by to nějakej policejní tým chtěl vyšetřovat, tak je buď "zhora" "přeorganizován", nebo některý jeho člen náhle od policie odejde na vlastní žádost. Tyto "metody" jsou asi taky "okopírovaný" od rusů :) Kdyby se v česku nekradlo, tak bysme možná mohli poslat v pohodě 100 miliard.
14. 01. 2012 | 15:57

Ládik!!! napsal(a):

ZM -
no právě, my jsme zvyklí být při zemi (nebo dělat Němcům cyklisty - shrbeně šlapat), záhony jsme ryli a úrodu z nich žrali 40let. Máme praxi. Až Němec sleze na zem, budu mít strach, že mi vyžere sklep i půdu. Pokud to předtím neubráním před Tatary a Kudriky.
14. 01. 2012 | 15:58

Skogen napsal(a):

Pokud je honolulu třeba jedním z možných projevů Googlebota, tak bych ten džob na místě LS možná i vzal :) Editorovat globálně, taková nabídka nepřichází každý den ;)) A když se vezme v potaz, že Google začíná upřednostňovat svůj obsah před jinými, dával by editoring i nějaký smysl. Teď jen, zda je honolulu opravdu tím botem... ;)
14. 01. 2012 | 15:59

honolulu napsal(a):

Pane Gerd,
vybral jsem na prevychvu barbaru Melanesii, protoze je tam nejvice lidozroutu.
Mate hodne vedomosti o tom zastrcenem prdelakove sveta.
Jsem prekvapen. Dokonce jmenujete i LANA'I...To vypada, ze jste tam byl. Mam osobne nejradej Oahu. Ananasovy dort a kafe Kona nekde na Waikiki je nebezky zazitek.
Kaho'olawe je neobydleny proto, ze je cvicebnim tercem pro bombardovani z letadel a strelbu z lodi. Nikdy jsem na tom ostrove nebyl, ale na Lana'i jsem byl mlsat.
Hawaii, je dalsich 150 ostrovu na zapad od Kaua'i, ktere jsou neobydlene. Po strance prirodnich scenerii Kaua'i je jedno z nejkrasnejsich mist na svete, ale jsou tam casto velke deste s nejvetsimi srazkami na svete.

Mam vsak radej Floridu. V pripade, ze Vam usla, tak to napravte.
Kolem Floridy je take velke mnozstvi ostrovu a nejsou tak odlehle jako nekde v Polynesii, ci Melanesii. Odvezte tam (Melanesie) barbary bez rukavic. (Na Kube jsem nebyl. Zije tam super cert Fidel. Bojim se ho.)

Pane Stejskal,
kterou milostivou myslite ? Nynejsi, predeslou, pred predeslou pred, pred, pred, atd. Kazda mi vzdy namlati a utece, protoze se nechce o me delit...Oni ty devcata mysli nejakym zahadnym zpusobem, kteremu se snazim rozumet jiz 50 let a cim jsem starsi tim jsem hloupejsi. Na Sazave je to vsechno nejak jinak, ale tam jsem nikdy nebyl....
Misto Censora mate zajisteno. Budete umlcovat vsechny multi-kulti.
Ovladate censorskou praci dobre, akorat chybnym smerem, to se musi napravit.
14. 01. 2012 | 16:02

ZM napsal(a):

Ládik!!!

Německo před 50 až 60 lety bylo rozbombardované, spousta němců zemřelo ve 2.sv. válce a v současné době jsou němci zvyklí na jejich životní úroveň.Asi má vliv i mentalita obyvatelstva.
14. 01. 2012 | 16:14

ZM napsal(a):

14. 01. 2012 | 15:57
Kdyby se v česku nekradlo, tak bysme možná mohli poslat v pohodě 100 miliard jako půjčku MMF.
14. 01. 2012 | 16:16

Názor Jan napsal(a):

Dobrý den
Mám takový dojem, že Maďaři to dělají dobře. Jsou hrdým národem (což dokázali naposledy odvážnou vzpourou proti sovětské nadvládě myslím r. 1955) a ani dnes si nenechají diktovat. Sice jsou zadlužený až po uši - ale kdo dnes není ? Po rozpadu Eurozóny se budou smát, zatím jim forint bere dech.
Zdraví NJ
14. 01. 2012 | 16:31

Gerd napsal(a):

Pane honolulu,
doufám, že jste tím neobydleným ostrovem u pobřeží USA nemyslel Roanoke! Prý tam straší!
A Melanésie je proslulá minimálně od 2. sv. války, zejména Guadalcanal.
Nejblíže Floridy jsou Bahamy, a to je místo k životu odhalených českých tunelářů. Slyšel jste o Viktoru Koženém? Do tak špatné společnosti byste mě poslal?
Fidela se nebojte, je už starý a nevládne polovinou těla. Spíše si dejte pozor na Kim Čong-una. Ten mně připadá jako velmi nebezpečný a krutý asijský despota, zvláště oproti těm, které chcete z ČR pozavírat do svého ostrovního ráje.
14. 01. 2012 | 16:58

ZM napsal(a):

ještě k mýmu příspěvku 14. 01. 2012 | 15:57
Komanči v ČSSR si nemohli dělat, co se jim zachtělo, protože dění v tehdejší ČSSR v podstatě řídili Rusové.Tehdejší ČSSR se v podstatě dala považovat za kolonii SSSR.Proto se nedá konkrétně v ČR přímo srovnávat míra krádežíza socialismu a nyní. Velký krádeže by ruští komanči těm českým netolarovali, protože potřebovali, aby se tehdejší ČSSR podílela na dotování různých spřátelených režimů v tzv. rozvojových státech. Nějakou tu chatičku, sanops nebo konto s určitým obnosem ve Švýcarsku samozřejmě zdejším komančům tolerovali, ale ne rozkrádání v řádech desítek a stovek milionů, jako se to děje v současnosti. Proto zmiňuju SSSR a toho vyšetřovatele, který srovnával míru krádeží za socialismu a v době kolem roku 1999 v Rusku.Bylo to období, kdy byl prezidentem Jelcin, jehož "vláda" umožnila v Rusku docela velkej chaos. Současná politická "elita" v ČR už není přímo omezovaná nikým zvenčí, takže se krade ve velkém. Nějaká ta kritika z EU jim asi příliš nevadí.
14. 01. 2012 | 17:03

ghándí napsal(a):

názor jan,
i když nesouhlasim s tím, co dělá madarská vláda, považuju to za stokrát menší šílenství, než fikslání unii, která dle meho nazoru znamená konec EU. jako racionální řešení dluhové krize bych viděl dohodu EU na konci eurozony a konci politické integraci, dohodu o řízeném bankrotu států pigs a pokračování jednotného vnitřního trhu bez eura.
14. 01. 2012 | 17:08

ZM napsal(a):

Gerd 14. 01. 2012 | 16:58
napsal jste-
Spíše si dejte pozor na Kim Čong-una. Ten mně připadá jako velmi nebezpečný a krutý asijský despota,
--
Na základě jakých okolností tak soudíte? Já situaci v severní Koreji příliš nesleduju, takže mám akorát nějaké informace z tisku. Např. se psalo, že Kim Čon un studoval ve Švýcarsku. Těžko říct, jestli ho to neovlivnilo natolik, že by neudělal nějaké pozitivní změny v severokorejském režimu. Velkej vliv v severokorejským režimu má pravděpodobně strýc Kim Čon una, Čang Song-tchek, který má asi na něho velký vliv.
14. 01. 2012 | 17:10

ZM napsal(a):

ghándí - Zajímalo by mně, jaké sankce by právně mohli věřitelé států (majitelé obligací)uplatňovat v případě, že by některé státy nedodržely splatnost některých dluhopisů.Zažalovat příslušný stát o náhradu škody? Jak by mohla být škoda vyčíslena? Nejvhodnější řešení by asi bylo restruktualizovat dluhy, např. vyměnit dluhopisy za jiné s dlouhodobější splatností, což vychází z předpokladu, že raději dostat všechny peníze později, než jich dostat jennom část popř. je nedostat vůbec. Kdyby skončilo euro a zavedly se znovu národní měny, tak by byl problém určit hodnotu eurových dluhopisů vůči jiným měnám.
14. 01. 2012 | 17:21

ghándí napsal(a):

ZM,
vymáhat pohledávky vuči státu lze jedině v arbitráži, nicmeně, pokud by stát přestal splácet dluhy z duvodu platební neschopnosti, což čeká řecko, itálii a možná madarsko, pochybuju, že by kdokoliv věřil, že by v arbitráži něco vymohl. to by byla naprostá ztráta času, nemyslim si, že by někdo takovou arbitráž začal. prostě nastane bankrot a veřitelé o svoje pohledávky přijdou. to nebude první ani poslední bankrot v dějinách. ted už jde pouze a jenom o to, o kolik miliard eur se nám ty bankroty díky blbosti evropských politiků-záchranářů prodraží. o nic jiného.
14. 01. 2012 | 17:31

Gerd napsal(a):

ZM,
na krutost Kim Čong-una soudím z jeho tváře. Podíváte-li se na kteroukoliv jeho fotografii, uvidíte malá krutá ústa zalitá sádlem okolních tváří. Ten člověk se neumí srdečně usmívat, což by jinak prozradily vrásky smíchu v koutcích jeho očí. Nejsou tam. I pokus o úsměv na oslavě jeho narozenin, je spíše parodie. To bych i Adolfa Hitlera podezříval z více smyslu pro humor.
A dále, oko - do srdce okno. A to jeho plane jako Satanova vizitka.
Kim Čong-un mně může být lhostejný, mohu se i mýlit, ale naděje Vámi do něj vkládané nesdílím.
14. 01. 2012 | 17:50

technická :-))) napsal(a):

Již více než rok žádná původní Unie není.
Vládne diumvirát Merkelová - Sarkozy.
V Bruselu se nic důležitého neprojednává a připravovaná fiskální smlouva už s Evropskou radou a Parlamentem EU prakticky nepočítá. A už vůbec ne s nějakými "místními vládami" a jakoby parlamenty.

Demokracie zmizela náhle jako sníh.
Žijeme ve spolku řízeném úzkou uzavřenou elitou,
která se ani nenamáhá předstírat,
že dodržuje jakákoliv demokratická pravidla.
14. 01. 2012 | 17:56

ghándí napsal(a):

technická,
to je hluboký omyl. vládne jenom merkelová. sarkozymu nevyšla lybie, takže chce alespon vytvořit iluzi že o něčem spolurozhoduje.
14. 01. 2012 | 18:02

Martin Konvička napsal(a):

technická, ghándí

Ať už vládne "jen Merkelová", nebo o chlup komplikovanější forma života jménem Merkozy, tak v každém případě - navzdory obrovské, do klína jim spadlé moci nevědí, jak vládnout.

Nemají legitimitu, nemají cíl, nemají Plán B - krytá záda pro případ průšvihu. Což není nijak potěšující.
14. 01. 2012 | 18:43

Gerd napsal(a):

Martine kOnvičko,
je to potěšující, protože tak nebudou vládnout dlouho a bude možná změna.
14. 01. 2012 | 18:46

Robespiere napsal(a):

Začít ve Francii je dobré zahájení.
14. 01. 2012 | 18:51

dix napsal(a):

Svět je v chaosu a k tomu má ještě dokonce i Stejskal děti ! To je potom naprosto bezvýchodná situace !
Teď sem bude psát blogy i voroshilov o krásách SSSR a přednostech socialismu a blázinec bude přeplněnej .
14. 01. 2012 | 18:55

ghándí napsal(a):

konvička,
němci cíl mají . vládnout všem. lisabonská smlouva je německá práce. němci dobývají světové trhy, nikoliv EU. němci vyváží zboží, nikoliv EU. nemci jednotnou měnou eliminovali evropskou konkurenci. geniální tah. ted budou ale ostatní křičet, že chtějí německé peníze. merkelová je ale tvrdá. dostanou kopanec do řiti a fiskální unii.
14. 01. 2012 | 18:59

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore,

když čtu podobné články o EU, tim více si uvědomuji, jaký propastný mezigenerační rozdíl existuje na pohled EU.
14. 01. 2012 | 19:01

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

ZM
Když někdo studoval na západě ještě neznamená pozitivní vliv. Pol Pot a Yeng Sary jsou toho dokladem, nemluvě o všech afrických diktátorech. Gerd se v pohledu na Kima nemýlí.
14. 01. 2012 | 19:01

ghándí napsal(a):

já si myslim, že soudruh kim ir sen byl příbuzný soudruha brežněva, protože oba vypadali jako opice.
14. 01. 2012 | 19:03

Martin Konvička napsal(a):

ghándí:

"němci cíl mají - vládnout všem"
Ale houby.
Vždyť mluvíme o levicových Němcích, ti maturovali na barikádách v 68., případně na demonstracích "Lieber rot als tot", ne v kadetkách.
Poučovat všechny, organizovat všechny, napravovat všechny - to jo. Ale vládnout?

Nepopírám, že tam ten imperiální sen někde není. Ale co si s ním počnou, až se "jejich" Turci rozhodnou, že v Německu se bude pískat po jejich?
14. 01. 2012 | 19:16

Michal Poláček napsal(a):

Pane Konvičko,
s těmi Turky (majorita muslimů v Německu jsou Turci) to není tak horké. A myslím to smrtelně vážně.

v roce 2010 opustilo Německo více Turků než se přistěhovalo. Porodnost je v současnosti mezi tureckými ženami cca 1,8 dítě/žena.

Navíc lidé, kteří migrovali z Anatolie se dají rozdělit hned na tři skupiny.

- První vzdělaní jsou alevi. Nominálně muslimuvé, ale mešity neunávají modlí se turecky... taková islámská obdoba evangelíků. Zapadli bez větších problémů, standartem jsou smíšené svazky. Pro Německo jsou objektivně přínosem.

- Druzí jsou turečtí sunité. Z velké části plebs, který přišel dělat nekvalifikovanou manuální práci. Jejich děti často neumí dobře ani německy, ani turecky. Ortodoxních muslimů mezi nimi potkáte málo (nejen proto, že jim často chybí vzdělání), jejich víra je podobná jako u Albánců. Jedná se o formu jejich sebeidentifikace. Pro Německo nejsou přínosem, ale ani jej vážně neohrožují. Nemají a nebudou na to mít. Svaly bez mozku chcete-li.

- Třetí skupina jsou turečtí Kurdi. Ovšem Němec má problém odlišit Kurda a Turka. Asi nejvíce nábožensky založení, nejméně tolerantní ze zmíněných skupin. Právě skrze Kurdy je Turkům v Německu připisováno většina takzv. vražd ze cti (dcera se nebude tahat s nevěřícím psem, no ni?). Stále mezi nimi přežívá kmenové uspořádání. Pro pořádek je třeba uvést, že počty Kurdů v Německu nejsou nijak omračující, je jich méně než půl milionu.
14. 01. 2012 | 19:40

Kuchař napsal(a):

To co dělá Orbán bych nazval levicovým extrémismem . Na protekcionismus nevěřím. Že nastane jako protivýkyv kyvadla z polohy eurohujerství - tomu věřím. Ale rozhodně nepřinese nic dobrého.

Radši bych viděl okleštěnou Evropu bez jižních populistů s rozpočtovou discíplínou. Pokud se Evropa vydá Orbánovou cestou - budiž nám nebe milostivo.
14. 01. 2012 | 19:58

ghándí napsal(a):

konvička,
vládnout. všimnul jste si jak všichni najednou už nic nemají proti vyrovnaným rozpočtum? naši socbolševici by ještě před pár měsícema za to klause upálili. merkelová zavelela, všichni srazili patky, ja mein fuhrer! už se o tom nediskutuje. merkelová vzkázala do řecka, budete šetřit a držet hubu. ani jednen zdejší socbolševik ani nehlesl. všichni evropský politici se bojí cokoliv říct. nikdo nechce vystrčit hlavu a dostat po ní. ale až v německu převáží názor, že by pro němce bylo lepší vystoupit z eurozony, euro se rozpadne, ani si nikdo nebude stačit uprdnout. tak rychle to pojede.
14. 01. 2012 | 20:07

slavwin napsal(a):

ZM Tady předvádí jak se kradlo za socialismu a nyní. Kdo krade nyní, ti co si z práce pořídili lepší vercajk, nebo mezi palivové dřívi zastrčili něco cennějšího, ti jsou omezeni, ti co si nechali stavět chatu nebo dům mají boom. Ti kuponoví zbohatlící (od Kellnera po Krejčíře) nebo realizovatele státních zakázek, skupovatele nezhodnocených pozemků to jsou modří ptáci a pozadí socanů. Jejich duchovní a uctívané perzony tu pořád něco řeší, co vyřeší to se dá lehce odhadnout a nelze s tím nic dělat - proč asi.
14. 01. 2012 | 20:11

scallop napsal(a):

Orban znarodnil soukrome penzijni fondy, prikazal, aby banky platili dluhy, ktere Madari nadelali v cizich menach, retoricky (zatim) zpochybnuje Trianon ... A reakce pana Robejska ? Orban bojuje o zivotni uroven Madaru, bije se o jejich socialni stat !

Tak za toto Vas sef nepochvali, pane Robejsku.
14. 01. 2012 | 20:14

Martin Konvička napsal(a):

Michal Poláček
Děkuji za komentář.
S tou diferenciací Turků to asi bude tak, jak píšete. Ale pozor, Ta představa, že 2. skupina nic neohrožuje ("svaly bez mozku"), může být zásadně mylná. Stačí totiž zobstrat ten mozek - klidně pro spoustu svalů najednou.
Plus uvažte, která z těch skupin je nejorganizovanější, nejfanatičtější, a má nejvíce dětí. Ta totiž převálcuje ostatní.

Rád se ale budu mýlit.
14. 01. 2012 | 20:24

ZM napsal(a):

Gerd 14. 01. 2012 | 17:50
možná aspoň přestane severokorejský režim vojensky útočit na jižní Koreu. Možná to v mém příspěvku vyznělo nějak tak, že považuju Kim Čon una za nějakého reformátora.Nejsem vůbec natolik optimistický, že bych měl představu, že bude smýšlet jako Gorbačov :)
14. 01. 2012 | 21:16

ZM napsal(a):

slavwin - nemyslím si, že bych něco "předváděl":) Možná to zní pesimisticky, ale vypadá to tak, že konkrétně v tomto státě krade nejmíň 80% obyvatelstva, každej z těch lidí v rámci svých možností. S takovým přístupem lidí nikdo nevybuduje fungující socialismus nebo fungující kapitalismus, ani Husák, ani Havel :)
14. 01. 2012 | 21:24

Gerd napsal(a):

ghándí,
možná že všichni ti, které nazýváte socbolševiky,jen chtějí vidět, jak Kalousek bude dodržovat vyrovnané rozpočty. Protože jestli něco M. Kalousek neumí, tak je to právě tohle, dodržet vyrovnaný rozpočet.

ZM,
já Vás nepodezříval z příchylnosti ke Kim Čong-unovi, to je výsadou modřejší části debatérů posílat své oponenty do Severní Koreje nebo na Kubu. Ale jestli Kim Čong-un nebude nikam útočit, tak leda z důvodu, že mu to Číňané nedovolí. Ale kdyby náhodou Jižní Korea Čínu nějak ohrožovala, nejvyšší Číňan zavelí, Kim srazí podpatky a vydá se v čele armády na Jižní Koreu. Číňan má Severní Koreu jako klacek na Rusko, Japonsko, Jižní Koreu a USA, a to vše za pár pytlů rýže. I když ČR to může být skoro jedno.
14. 01. 2012 | 23:12

Michal Poláček napsal(a):

Gerde,
a já si doteď myslel, že to, co Kalouskovi zásadně nejde je dodržet jednou dané slovo :)

Martine Konvičko,
ono jak říkám, není to černobílé. Moje známá mě ujistila, že německá vláda aktivně podporuje operace turecké AKP (vládnoucí strana pokroku a práce, něco jako Putinovo Jednotné Rusko). AKP totiž demontuje v Turecku sekulární stát, podporuje islamisty, zavírá sekulární konzervativce i socialisty a domáhá se odkazu imperiální říše Osmanů.

O politických vězních v Turecku se samozřejmě nedočtete. AKP není netykavka jako rada iránských duchovních, ráda ulehá na lože s finančníky Německa a USA.

Tím je AKP pro západní "židokřesťanské" investory nesmírně cenná, protože podporuje jejich představu o kapitálu bez hranic. Impérium se s národním státem (a národním hospodářstvím:) vylučuje. Prostě světu vládnou peníze až na prvním místě.
15. 01. 2012 | 00:25

Gerd napsal(a):

Michale,
nedodržení slova je základním předpokladem proto, aby se kdokoliv mohl stát českým politikem. :-) Ale Kalousek je v tomto oboru mistrem. Stejně jako v oboru náhlá ztráta paměti.
15. 01. 2012 | 00:28

Brundibár napsal(a):

Gerd:

Dálný východ by byl daleko jednodušší, kdyby KLDR byla jen "klackem v ruce Pekingu". KLDR velmi umně vyvažuje vliv okolních států a obratně využívá jejich vzájemných problémů k upevnění své pozice. I proto se Soul snaží uzavřít dohody o volném obchodu s Čínou a Japonskem.

Je nepochybné, že KLDR by se bez pomoci z Číny zhroutila během dnů, max. týdnů. Je ale stejně nepochybné, že Čína se zhroucení KLDR bojí víc, než kdo jiný - severní hranice KLDR je nepochybně prostupnější než DMZ a miliony hladových krků je to poslední, co by Čína v poměrně chudých oblastech potřebovala. Proto ta rýže (a palivo, a oblečení a vlastně všechno), ne kvůli tomu, že by Čína snad KLDR ovládala. KLDR je prostě takový "úhlavní přítel"...
15. 01. 2012 | 00:41

honolulu napsal(a):

V obdivu k zemepisnym znalostem pana gerda, honolulu pise pouze na pobaveni pro ty, ktere to zajima. Ostatni to nectete !
Roanoke je okres (County) na vychodnim upati Appalachian Mountain ve state Virginia. Je pomerne daleko od more. Je to blizko dalnice I-77 severo - jizni. Nesjizdne v tuto dobu kvuli snehu, ale v lete velmi zajimave. Amerika je proste krasna zeme po strance zemepisne. Idealni pro mlade lidi.

Roanoke colony (Dare County) je v severni Karoline velmi blizko more. Ano, tam strasi, protoze tam zmizela cela kolonie prvnich usedliku - pres 300 lidi. Slehla se po nich zeme. Dodnes je vedci hledaji. Zde je dukaz, ze MULTI-KULTI nikde, nikdy nepracoval a neexistoval. Tito belosi byli povrazdeni. V pripade, ze povrazdeni nebyli, tak je uneslo UFO, zadne jine vysvetleni neexistuje.

Bahamskych ostrovu je 700. Byl jsem tam hledat Atlantis v 80-tych letech. Nejvice me zaujal ostrov New Providence s prdelakovem Nassau. Za zminku stoji, ze turiste tam byli prepadavani cernochy, ale po investicich New Yorkske Mafie do vedlejsiho ostrova - Paradise Island, nezbedni cernosi zmizeli.
Je tam hodne zraloku. Ostrovy jsou placka. Bydlet bych tam nechtel. Pana Kozeneho neznam.

Ostrovu kolem Floridy jsou stovky. Rikame jim Barrier Islands.
Nejznamejsi, nejoblibenejsi jsou Marco Island, Sanibel, Captiva, Pine island, Longboat Key. (Blizko domu pana W. Matusky.) atd., mnoho dalsich.
Pane Gerd pakujte kufry a jedte to vsechno projet.

Pan Stejskal zde byl. On je labuznik. Byl v Everglades u Seminolskych Indianu, (Florida) NE za ucelem je zcivilizovat, ale za ucelem snist peceny ocas alligatore s prdlavymi fazulkami.
Od te doby mu nevadi multi-kulti. Ja zouzel nejim, tak jsem se nedokazal multi-kulti prizpusobit. Ahoj, koncim, jdu spat.
15. 01. 2012 | 05:30

hovorka11 napsal(a):

l jste to velmi přesně. Jsem rád, že jste to pochopil a nezastáváte "neměnné názory" vycházející z nesmyslů jako např. náš prezident.
------
Bohužel bez EU se neobejdem a bez EURa také ne. Je jen otázkou času, kdy se dolar z 80% odškrtne, protože je nejzkorumpovanější nepokrytá měna na světě.
Při jakémkoliv rozpadu Evropy vždy bolestně vyjde najevo, že jedině federalizace řeší základní konkurenceschopnost s ostatními silnými bloky a státy světa. To nejde se současnou politickou reprezentací Evropy, takže nás čejká další rozpad.
Jednání naší vlády, která umožňuje rozkrádání státního majetku a zároveň Kocábovsky rozeštvává obyvatele proti romům, kteří jsou v různých "pomocných programech", které se však nevztahují na ostatní díky vládní propagaci rasismu to jen dokazuje.
"Úsporná opatření" jsou opakem názvu, protože nutí lidi šetřit a nejvíce postihují obyvatele pracující ve výrobním sektoru a rodiny s dětmi. Destrukce ekonomie vládou ČR je velmi masivní a velmi výrazně se projeví už v tomto roce omezováním výroby a propouštěním. Takový destrukční stav tady neexistoval minimálně 70 let (ani za nacistů).
15. 01. 2012 | 08:14

hovorka11 napsal(a):

Opravuji první slovo:
Napsal..
15. 01. 2012 | 08:56

Bavor napsal(a):

Zajímavé je, že zadlužení je stejně velké, jako ZISKY SOUKROMÝCH BANK A KORPORACÍ. Zisk je vlastně ukradená hodnota práce zaměstnanců, kterou si ponechávají firmy a banky a kterou nemohou zaměstnanci použít na svoji spotřebu. Proto se zadlužují (buďto osobně, nebo prostřednictvím státu. Vůbec celá "ekonomická teorie" je postavená na hlavu, když hodnotí úspěch či neúspěch ekonomiky podle ZISKU a vůbec nepřihlíží k tomu, zda VÝROBA USPOKOJUJE POTŘEBY LIDÍ. Proto také vznikla tato krize, jejíž příčinou je RELATIVNÍ nadvýroba.
15. 01. 2012 | 11:20

Gerd napsal(a):

Milý honolulu,
děkuji za nabídku, ale to víte, v ČR máme těžký život. Potraviny o 10 % dražší než v Německu, benzín také, auta též, i byt se pořídí levněji v bývalé NDR. Do toho máme šetřit na důchody, na zdraví, na státní dluhy, a to vše za platy na úrovni 1/3 až 1/4 průměru EU. Vzal bych nějaký job navíc, ale když jsem v práci od rána do večera, už se na to nezmůžu. A o víkendu jsem rád, když se dám dohromady, abych fungoval další týden a netrpělivě očekávám pátek odpoledne. A tohle všechno nás čeká až do smrti spolu s každodenními kecy členů a příznivců strany modré straky a jednoho bývalého černoprdelníka se senilním degenerovaným aristokratem, jak si žijeme nad poměry. To asi mluvili o sobě.
Takže Vaší pobídky využiji až někdy v důchodu, pokud se jej náhodou dožiji, tedy pokud tam nepoputuji zdarma do převýchovného tábora. :-)
Viktor Kožený je klíčová postava posametového dramatu zvaného kuponová provatizace, kdy v zahraničí zmizely stovky miliard Kč a dodnes je nikdo nevrátil. Nyní Viktor sedí ve vězení na Bahamách v Nassau, pokud už náhodou nevyšel z vězení. Do vězení se ale neodstal za věci spáchané v ČR, ale za jeho pokus o privatizaci azerbajdžánských ropných polí v Baku pro skupinu amerických investorů. Jejich peníze narval do úplatků lidem kolem azerbajdžánského prezidenta a privatizace se pak nekonala. A tak Viktor neměl co vrátit investorům, tak jej zažalovali. A protože americká justice je podstatně výkonější než česká (asi jako rozdíl rychlosti závodního koně a hlemýždě), Viktor si šel sednout do chládku.
Zkuste někdy do vyhledávače zadat "Viktor Kožený".
Pěkný den
15. 01. 2012 | 11:38

Gerd napsal(a):

Brundibáre,
s tím lze souhlasit. Číňané nasedli tygra a teď se bojí sesednout.

hovorko 11,
takový destrukční stav tu už byl, a to dvakrát. Jednou za velké krize v r. 1930, podruhé za Klause 1993 a 1994.
Ostatně ani CZK už není krytá měna, roztočení rotaček je jen dalším logickým krokem. Pravda je taková, že dluhy nadělané českými vládami se už nedají normální cestou splatit, a že vláda se snaží ze všech sil odvést pozornost obyvatelstva od své korupce na jiné skupiny. Proto ten českou vládou tolerovaný rasismus vůči Romům.
15. 01. 2012 | 11:43

ghándí napsal(a):

gerd,
tak at socbolševici poradí kalouskovi, kde seštrktat 150 miliard. já se na to těším.
15. 01. 2012 | 11:50

Brundibár napsal(a):

Gerd:

Nikoliv, Číňané vlezli tygrovi do pasti, ne že si ho osedlali ;)
15. 01. 2012 | 12:33

Expert napsal(a):

To : ghándí
Ghándí, když Kalousek a ostatní ty milardy privatizovali ( v Česku, rozuměj - rozkrádali) tak také nepotřebovali radit.
P.S.
Pro ty nejjednodušší a nejhloupější pro jistotu znovu opakuji, že nejsem ani socbolševik, dokonce ani bolševik nebo socka a ani cokoli podobného a mám naopak tolik aktiv, že opravdovým socbolševikům a jiným sockám jsem ochoten kdykoli půjčit a vybráným jedincům dokonce bezúročně.
A speciálně ghándího, u kterého chudobu a nejen duševní vidím z každého jeho vyjádřeni, jsem ochoten ve věci jeho půjky příjmout přednostně a kdykoli
P.P.S.
Ghándímu samozřejmě toleruji a dokonce i doporučuji, aby mne i nadále tituloval jakkoli a pokud bude mít pocit, že mu to jakkoli zvýší jeho IQ a to i o jediný bod, může mne socbolševikem nazývat klidně ráno, v poledne večer a každý den v týdnu.
Předem ale ghándího upozorňuji, že mu to pro zvýšení výše jeho IQ nepomůže, protože IQ je věc genetická.
15. 01. 2012 | 12:56

Gerd napsal(a):

ghándí,
ať přestanou stavět dálnice a hned mají třetinu z těch 150 mld. Kč v kapse. Pak ať nechají církve doložit nároky na jejich majetek a prověřit jejich pravdivost, a nevracet nedoložený majetek. Pak si posvítit na hospodaření českých ministerstev, a máte to celé seškrtané.

Brundibáre,
pak to byl mimořádně chytrý tygr a mimořádně hloupý Číňan. :-)
15. 01. 2012 | 12:58

Gerd napsal(a):

Experte,
u všech jedinců lze zvýšit IQ, pokud k běžným schopnostem začnou využívat i druhou ruku. Tím zapojí i druhou polovinu mozku.
Ale pro některé lidi je to nepřekonatelný problém.
15. 01. 2012 | 13:01

Expert napsal(a):

To : Gerd
Gerde, nemáte pravdu, platí to jen u jedinců, kteří mají sice čtyři končetiny, ale rozlišené pouze na přední a zadní.
Gerde, jaký vliv bude mít ono používání dalších končetin u vás, případně ghándího, je jen a jen vaší věcí.
V každém případě vám přeji v používání mnoho úspěchů a možná to časem pomůže zlepšit zdejší písemný projev ghándího , případně váš.
15. 01. 2012 | 13:26

ghándí napsal(a):

gerd
za 150 miliard se dálnice nestaví. maximálně 20. církevní restituce se navyplatí naráz, ale tenhle rok něco málo kolem 5 miliard. takže ještě musíte najít 125 miliard. do toho.
15. 01. 2012 | 13:46

xx napsal(a):

Občan: ty nezaměstnaní versus cizinci. A ta výroba zpět do původních zemí, jak píše Robejšek.

To má přece také efekty co jsou vidět a co nejsou vidět. Nutně to musí vést ke zdražení, protože za 2-4 dolary tady opravdu nikdo dělat nemůže, ne že nechce ale nemůže, dokonce nesmí !

A zdražení bude znamenat menší spotřebu, to co si dnes může dovolit střední třída, si může dovolit jen díky levní produkci v zahraničí nebo díky levné práci zahraničních agenturních dělníků.

Takže, málo co má jediný efekt a co se mlže na první pohled jevit jako dobrý nápad, nám může dohnat do ještě větších trablů.
15. 01. 2012 | 15:34

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane - mam navrh na stizeni nezmaestnanosti a snizeni poctu pracujicich cizincu v CR:

BRUTALNE SNIZTE CESKE PODPORY V NEZAMESTNANOSTI:
dusledky:
1) nyni nezamestnani cesi si budfou nuceni najit praci - jakoukoliv. Nyni jich spousta uvazuje - proc bych delal za 12 tisic nmesicne kdyz mam 10 tisic mesicne podporu.
2) jakmile si nezamestnani cesi zacnou hledat jakoukoliv praci, zbude mene prace pro cizince, a ti se zacnou stehovat domu - napriklad na ukrajinu atp. Cesti chronicky nezamestnani ziskaji pracovni navyky a bude se jim stastneji zit. Dostanou se svymi silami z "poverty trap".
3) jakmile klesne nezamestnanost - treba na 2-3 % ()vse zalezi jen na tom nakolik se podpory snizi) bude mozno i snizit socilani pojisteni (de fakto jednu z dani).
4) jakmile bude snizeno zdaneni, budou nizsimi danemi prilakani podnikatele ze sousednich statu a pomuze to hospodarskemu rustu.

Atd atd. Samozrejme - dale by pomohlo omezeni rozkradani pri stavbe zeleznic a dalnic. Ale to se tyka oranzovych parazitu stejne jako modrych. Tady je nadeje na rychly postup vpred podstatne nizsi. V pripade volebni vyhry CSSD a znovuinstalace oranzovych parazitu typu Michal Hala na RSD bych rekl - temer nulova......
15. 01. 2012 | 16:31

ghándí napsal(a):

yosifk,
jindy s vama souhlasim, ale myslim si, že brutální snižování podpor a dávek není nástroj na zvyšení zaměstnanosti. s dávkama je to jako s daněma. taky platí lafferova křivka, ale obráceně. snižovat dávky mužete jenom do určité urovně, potom nastává sociální kolaps a náklady , který musí vynaložit společnost např. na potírání kriminality jsou potom vyšší, než ty dávky. nezaměstnanost se dá znížit jedině liberalizací pracovního trhu, snížením daní, omezením moci odborů a usnadněním podnikání. jinak ne. snižování dávek je populismus.
15. 01. 2012 | 17:46

Brundibár napsal(a):

Gerd:

Rozlišujme prosím "chytrý" a "vychcaný" (omlouvám se pane Stejskale, ale neznám přiléhavější výraz). Protože politika KLDR se rozhodně nedá popsat jako chytrá.

Zejména ne nyní, kdy úroda nebyla nejlepší, rýže a kimči je málo i v hlavním městě a do května (kdy se urodí konečně něco poživatelného) daleko. Do toho je u moci nejmladší syn (navíc syn tanečnice původem z Japonska, o kterém v širé zemi před dvěma lety neměl nikdo ani páru. Takže KLDR je už v lednu ochotna připustit, že nějakou pomoc dostane za určitých podmínek. A k tomu Soul zakládá fond na krytí nákladů na sjednocení země a vyjednává s ČLR dohodu o volném obchodu a plynovod s Ruskem. Vidím to tak, že čím dřív si Kim Čong Un začne vyjednávat azyl, tím lépe pro něj...
15. 01. 2012 | 17:47

friedrich engels napsal(a):

Yosife K.

Opakujete mantry modrých ptáků obehrané po 20 let k nesnesení.
Jediným výsledkem jejich uplatňování je stálé rozevírání nůžek. Jejichž dolní čelist nezadržitelně páře břicho zdejší (dá li se to tak ještě nazvat) společnosti.

Výsledkem bude, že se polovina národa bude v oranžových vestách hlásit na poště, odkud ale nebudou nikam odesláni. Prostě se budou hromadit.

Existuje na to známá grafika šířená svého času Říšským úřadem propagandy. Slušní, dobře oblečení lidé na ní mají jedno dítě. Poněkud odvázanější, zřejmě ne v ředitelských etážích pracující pár má dvě děti. Docela apačsky vypadající dvojice má tři děti. Otec s kloboukem do týla, rozevlátým sakem a flaškou v ruce spolu s matkou zjevně vykonávající nejstarší řemeslo mají čtyři děti. A zjevný dement s beznadějnou špindírou mají pět dětí. Tolik Dr. Goebbels k demografii.
Lidé, kterým společnost nedává žádné vedení ani naději mají prostě tendenci se kupit. Říše pro to měla jednoduché řešení. V operaci pod Moskvou se zbavili 500.000 přebytečných a v Orelko-Kurské bitvě asi 800.000. Malthus by si zamnul ruce.

Recepty lidí jako jste vy vedou k tomu, že děti těch posledních dvou skupin nedostanou ani slušné základní vzdělání, neboť pomáhají živit své rodiče (zažil jsem to například u matky, která vedle fetování a prostituce nebyla s to zvládnout zhola nic, jedenáctiletí sourozenci přinášeli domů různé potřebné věci).

Navíc, v zemi, kde je životní minimum někde kolem 3000,-Kč (jenom rum, potřebný k tomu abyste se pod mostem zahřál vás vyjde dráž) a mzda 8000,- (tolik platím v 1+1 čistého nájmu bez služeb) není nezaměstnané a asociály kam tlačit.
Leda do škarpy, kde chcípnou v ledové břečce. Což je evidentně představa různých řidičů AMG 63 o řešení tohoto problému.

Budou, jako obvykle, když rozpory ve společnosti dozrají do kritického stadia, velmi překvapeni, že to tak nefungovalo. A ne každý je řezan jako Radovan Krejčíř, aby se uživil kdekoli.
15. 01. 2012 | 18:11

Gerd napsal(a):

Experte,
Váš názor je natolik úsměvný, že váhám, zda jste jej mínil jako ironii nebo mu opravdu věříte. Ale demokraticky Vám Váš názor ponechám.

Brundibáre,
o kolapsu KLDR se už psalo několikrát. Lidé možná budou mít hlad, pojídat kůru a kořínky, ale mocní, armáda a policie stále budou mít co jíst. A zbytek národa klidně nechají pomřít hlady.

ghándí,
pokud Vám tohle netsačilo jako zdroj příjmů, pak je zde už jen prohlásit nepromlčitelnost zločinů při privatizaci státního majetku a vůbec všech transakcí s majetkem státu a začít je postupně důsledně vyšetřovat. Možná bychom se tomu toku peněz do státní pokladny podivili.
15. 01. 2012 | 19:48

ghándí napsal(a):

gerd,
o akci čisté ruce už tady kdysi cosi vykřikovali socani. to už je starý a profláklý. budete muset vymyslet něco realistickýho a ne jalové socbolševické kydy. kde ušetříte 130 miliard?
15. 01. 2012 | 19:58

Gerd napsal(a):

A Vám nestačí korupce ve veřejných zakázkách? O akci stop korupci tu už vykřikovala modrobolševická squadra, která je zrovna u moci. Vážně myslíte, že tam ročně těch 130 mld. Kč nemizí?
A pro vás, opravdu Vám nemusím nic dokládat. Chcete-li na šetření Kalouska dokládat, že sociální stát je v dnešní podobě neudržitelný, souhlasím. To ale neznamená, že by měl být úplně zrušen. Tedy jeden návrh bych ještě měl. Ať státní kasa vyplatí stávajícím důchodcům, co si jaksi našetřili za dobu placení důchodového pojištění najednou (pokrýt mimořádnou emisí dluhopisů) a pak ať si hospodaří každý důchodce, jak chce. I s rizikem budoucí chudoby. Stávající plátci by takovou platbu přestali platit úplně. Tím by se ušetřilo 446,1 mld. Kč výdajů na důchodech a soc. dávkách, z toho bylo 337,1 mld. Kč na důchody.
Při stávajících platbách do důchodového systému je současná generace ta, která bude platit důchody dvakrát. Jednou předešlým generacím (které platily zase těm předešlým) a podruhé na svůj důchod, protože český stát do té doby jejich platby prošustruje a noví plátci nebudou. Na tohle ale měly být použity příjmy z provatizace státního majetku a oddělený důchodový účet, který guru ODS V. Klaus tak vtipně přivtělil do státního rozpočtu a vyčerpal tehdejší přebytky. Nyní přichází čas vracení přebytků.
No nic, zde je možnost úspory 337,1 až 446,1 mld. Kč. Jsem ale zvědavý, který politik to navrhne. V reálu je stejně stávající důchodový systém zrušený, jen se o tom ještě 20-3é let nesmíme dozvědět.
15. 01. 2012 | 22:42

Český tlučhuba napsal(a):

Zajímavé. I příspěvky. Nejlepší je ten pisatel, že sociální stát už Kalousek zrušil !?
Asi je potřeba zkusit cokoliv jiného, než protlačují Evropsští vůdci,kteří zavinili současnou krizi a protože jsou neodovolatelní, tak nechtějí přiznat že selhali a budou se kormidla držet až do hořkého konce.
No, hlady snad neumřeme.
15. 01. 2012 | 23:18

Brundibár napsal(a):

Gerd:

Ke KLDR - ano, velmi dobře popisujete strategii Korejské strany práce. Jen si nejsem jist, jak dlouho to "stále" bude ještě platit a jestli Kim Čong Nam bude opravdu hrát tu úlohu, kterou mu otec přisoudil. A vůbec bych se nedivil, kdyby ochrana KČN bylo dnes to nejdůležitější, co má jihokorejská tajná služba na starosti...
16. 01. 2012 | 01:22

Brundibár napsal(a):

Gerd:

A ještě ke korupci. Je úplně jedno, co která vláda vyhlašuje, důležité je, co opravdu dělá. Jsem dalek tvrdit, že dnešní vláda dělá vše pro to, aby provoz české veřejné správy byl efektivní. Bohužel se v tom neliší od žádné české vlády minimálně od r. 1996, ale spíš 1992. Je zbytečné se dohadovat, která ze stran má více másla na hlavě - co mohu soudit z IT projektů v letech 1998-2008, nemají si co vyčítat.

Postoj všech dosud parlamentních stran ke korupci totiž lze velmi snadno ukázat na Zákonu o státní službě. Jeho podoba (totiž zavést ho se stávajícími úředníky by znamenalo v podstatě zastavení výkonu státní a následně celé veřejné správy v ČR, nicméně by provoz té mašinérie stál obrovské peníze) a neustálé odsouvání jeho účinnosti na sv. Dyndy -- pod tím jsou podepsáni všichni.

Jinak průběžný důchodový systém potřebuje určitý počet plátců na jednoho příjemce, pokud výše plateb plátců a výše výplat příjemcům má zůstat v sociálně přijatelných mezích. Bohužel, tento poměr se neustále zhoršuje a i když Bezděkovy komise (ta první i ta druhá) přišly s nějakými návrhy, tak buď byly smeteny ze stolu, nebo na ně už přes napadaný prach není vidět. Nikdo jiný ale s ničím (myslím do podobné hloubky připraveným) už nepřišel. Beru si z toho to, že má generace už důchod mít prostě nebude a že se o své stáří musím postarat sám už dnes.
16. 01. 2012 | 01:57

Gerd napsal(a):

Brundibáre,
podle mého názoru kradou úplně všechny strany, které kdy prošly parlamentem. Na Zákon o státní službě mám rozporuplné pocity. Byl by sice potřebný, aby státní úředníci nebyli vystaveni politickým tlakům, ale to samé se počátkem 90. let říkalo o soudcích, a jak jsme dopadli. Jejich neodvolatelnost není zárukou kvality práce, jen si mohou dělat, co chtějí. A proti takovému nebezpečí nás Zákon o státní službě vůbec nechrání.
Důchodový systém je možné ufinancovat jen tak, že jedna generace zaplatí důchod těm předešlým a našetří na svůj vlastní důchod. Je to generace dnešních 30 . až 40. letých lidí pracujících a platících příspěvky na důchodové a sociální zabezpečení. Varianta posouvání věku odchodu do důchodu na takovou dobu, ža většina lidí pomře v práci je dlouhodobě neudržitelná a nereálná. V praxi platí leda u politiků, kteří mohou praocvat i ve věku pokročilé senility a na výsledcích jejich práce se to nijak neprojeví.
16. 01. 2012 | 08:58

Brundibár napsal(a):

Gerd:

Obecně, každý zákon se dá napsat dobře nebo špatně. Český zákon o státní službě je špatný, i když bylo dost možností, jak se inspirovat. Už jsem psal, že to vnímám jako záměr.

K důchodům - když je Otto von Bismarck zaváděl, tak v Prusku byl průměrný věk kolem 45 let, důchod se platil po 65. narozeninách a průměrná délka vyplácení se počítala na jednotky měsíců. Jinak řečeno, dost lidí zemřelo ještě před důchodem (i když ten průměrný věk dost snižovala dětská úmrtnost). netvrdím, že to je dnes správně, je ale vhodné vědět, za jakých podmínek byl průběžný důchodový systém zaveden. Jinak ano, platí, že důchod bude naše generace "platit dvakrát" a je nutné se připravovat. Stát to neřeší, takže to musí řešit jednotlivci sami za sebe.

Jinak politici jsou ti poslední, kteří by měli pracovat "i ve věku pokročilé senility". jejich rozhodnutí totiž mají fatální dopad na životy všech...
16. 01. 2012 | 09:25

Taoiseach napsal(a):

Petr Robejšek

Hůř než Maďarsko je na tom hospodářsky snad jen Lotyšsko a balkánské státy. Ale podle Vás za to samozřejmě může EU - :)))
16. 01. 2012 | 11:26

Peter Bergen napsal(a):

Překvapuje mne, že panu Robejškovi nevadí, že Viktor Orbán "znárodnil" neboli ukradl obyvatelům Maďarska jejich soukromý důchodový fond a použil jej na vylepšení deficitního státního rozpočtu. Překvapující je rovněž skutečnost, že z televize a rozhlasu nechal vyhodit všechny novináře, kteří nepsali obdivně o jeho vládě. O omezeních pravomocí maďarské centrální banky ani nemluvě. Je vůbec možné, že si toho pan Robejšek nevšiml,když se o tom píše na stránkách všech světových novin kromě maďarských a protestuje se v ulicích velkých měst.Jestli toto nejsou významné kroky k totalitnímu státu pak nevím co jiného je.
16. 01. 2012 | 15:51

anna napsal(a):

Mně, po přečtení článku pana Robejška napadlo jediné: ať si Řecko nechá Euro a ostatní státy se vrátí ke svým měnám, nebo si je zachovají. A ať si hájí vlastní zájmy a do Brůseru nic nepředávají. A spolupracují na základě vzájemné výhodnosti mezi sebou, a hlavně politikům seberou jejich ješitnou, u nás hamižnou moc, která se jeví jako nebezpečná. Jak vidíme, zde čteme, vede nás do záhuby aniž bychom chtěli a mohli to nějak ovlivnit. A řízení, rozhodování o směru, právu, solidaritě státu přenechme nám občanů-voličů. Protože ani jeden z našich politiků nám, řadovým občanům nic nepřinesl, jen nás o Něco obrali. O těch z Brůseru toho moc nevím, a vždy mám pocit, že jdou poroti mně, možná i Vám. Vidím jen, že EU je na počátku vlastního politického a sociálního rozkladu. Možná hospodářsky by fungovala, kdyby do se do ní nepletl politický a lobbistcký profit. Je to proti zdravému rozumu! Protože zastupitelská demokracie, především při pohledu na demokracii v EU, je tristní a hlavně nikam vpřed n e v e d e. Jak vidíme, vidíme, že se stále jedná, předvádí se několik ambiciozních potentátů, ale kde nic, tam nic.
PS: Chtěla jsem už několikrát něco napsat, ake cenzura mně vykopla, jako nevyžádaný spam. Považuju to za diskriminaci, stejně, jako možnost se na některých stránkách se musím přihlásit do fejsbůůchu. Salut administrátor!
16. 01. 2012 | 19:04

Vodník Česílko napsal(a):

Celkově bych s názorem Petra Robejška souhlasil - jen mám pochybnosti o tom, zda to opravdu platí pro Maďarsko - respektive pochybuji, že se V. Orbán snaží ubránit životní úroveň svých voličů. Ve včerejším Respektu jsem četl článek, podle kterého je v Maďarsko DPH 27 (slovy dvacet sedm) procent - o tom se nezdálo ani Kalouskovi! A dále rovná daň 16 procent. Jestli takhle vypadá obrana životní úrovně voličů, tak bych teda chtěl vidět, jak vypadá útok na ni...
17. 01. 2012 | 11:30

Rišan napsal(a):

Pan Robejšek patří mezi vytrvalé eurosabotéry. Proto by byl opravdu důstojným nástupcem Klause, jak tady nějaký trouba snad vážně napsal. To nám však naštěstí nehrozí.
17. 01. 2012 | 15:23

vn napsal(a):

Je to opačné. Ekonomický růst v Číně závisí na růstu konzumace západních ekonomik. a ne jak píšete, že "růst západních ekonomik závisí na ekonomickém růstu v Číně".
17. 01. 2012 | 23:56

olDa napsal(a):

tak nejak si myslim, ze ze slamastiky moderni podoby globalniho ekonomiky vedou 2 cesty: 1. Robejskuv navrh omezeni globalniho ekonomiky resp. globalniho volneho trhu "bez privlastku" krokem "zpet" k narodnim ekonomikam 2. s globalizaci trhu je treba globalizovat i socialni standardy.
Jestlize na rekneme rakouskem trhu urcite vyrobky, ktere by byly kvalitou i cenou byly zajimave a tudiz schopne konkurence - ovsem jen diky tomu, ze jsou produktem detske prace nebo detskych "otroku" se proste nesmi prodavat cili nemaji stejne volny pristup na rakousky trh jako drazsi produkty produkovane "ferove", pak nechapu proc by stejne pravidlo nemelo platit i na globalnim trhu. Jinymi slovy: jestlize na asijskych trzich vznikaji vyrobky, jejichz nizka cena je umoznena "asocialni" legislativou asijskych statu, ktera kasle na prava delniku, pak by nemely mit na globalni trh stejny pristup, jako vyrobky produkovane ferove.
21. 01. 2012 | 13:30

Radek napsal(a):

pane Robejšek, souhlasím s vámi, je to přesné co píšete. Jen jeden dodatek, zkuste se zaměřit více na to jak jednotlivé "národní" ekonomiky budou vypadat, pokud se EU rozdělí na několik celků. Každý ekonom a politik zná historii své země a sousedních a bude se chtít uchýlit k něčemu známému a tím se bude řídit při vyjednávání v rámci EU.
23. 01. 2012 | 08:17

Dex napsal(a):

Kdepak se bere to přesvědčení, že je nemožné šetřit v rozpočtech a podpořit růst? Šetřit v rozpočtech je samozřejmě možné a žádoucí zeštíhlením přebujelého státu. Růst naopak musí vycházet ze soukromého sektoru. Není tu tedy žádný rozpor. Primární problém je zamilovanost politické reprezentace do socialisticky pokřivené politiky "keynesiánského přerozdělování". Stát se stal největším hráčem na trhu, a to je pochopitelně problém, protože se řídí politickými, nikoliv ekonomickými pravidly. Pak válcuje zdravý rozum pitomým populismem, rozvkvětem korupce (zakázky jsou hlavně státní) a tím obrovskou neefektivitou. Kapitál nijak nenavázaný na stát pak odlétá do zemí kte tento rozklad ještě nepokročil tak daleko, globalizace.
Takže když bude polovina neproduktivních úředníků dělat v soukromém sektoru něco zvyšujícího HDP, rozhodně to nebude na škodu.Velký problém je že za období budování sociálníh ostátu vyklidil západ příliš mnoho pozic ve prospěch "tygrů" a PRC.
23. 01. 2012 | 12:59

Dex napsal(a):

Kdepak se bere to přesvědčení, že je nemožné šetřit v rozpočtech a podpořit růst? Šetřit v rozpočtech je samozřejmě možné a žádoucí zeštíhlením přebujelého státu. Růst naopak musí vycházet ze soukromého sektoru. Není tu tedy žádný rozpor. Primární problém je zamilovanost politické reprezentace do socialisticky pokřivené politiky "keynesiánského přerozdělování". Stát se stal největším hráčem na trhu, a to je pochopitelně problém, protože se řídí politickými, nikoliv ekonomickými pravidly. Pak válcuje zdravý rozum pitomým populismem, rozvkvětem korupce (zakázky jsou hlavně státní) a tím obrovskou neefektivitou. Kapitál nijak nenavázaný na stát pak odlétá do zemí kte tento rozklad ještě nepokročil tak daleko, globalizace.
Takže když bude polovina neproduktivních úředníků dělat v soukromém sektoru něco zvyšujícího HDP, rozhodně to nebude na škodu.Velký problém je že za období budování sociálníh ostátu vyklidil západ příliš mnoho pozic ve prospěch "tygrů" a PRC.
23. 01. 2012 | 12:59

Josef napsal(a):

Četl jsem ve zprávách, že se v Americe rozevírá prostor mezi bohatými a chudými a že hrozí sociální nepokoje chudých vrstev společnosti. Situace se opakuje opět v koncentrickém okruhu, tedy stejně jako v minulosti, ale v jiné poloze. V nedávné i vzdálenější minulosti to bylo hybnou silou revoloucí ve světě. Vzhledem k tomu, že podobná situace nastává v ekonomické oblasti i u nás.....
24. 01. 2012 | 18:20

dennis napsal(a):

Jsem rad, ze jsem si konecne po deseti dnech precetl blog pana Robejska. Akorat me stve, ze driv nez ja si tento blog precetla pani Lagarde/ova, prezidentka Mezinarodniho Menoveho Fondu. Ve zpravodajstvi jsem se dnes docetl jeji nejnovejsi prohlaseni, ze skrty v rozpoctech vlad "ohrozuji rozvoj narodnich ekonomik"! Dokonce "skrty" evropskych vlad ohrozuji vyhlidky odhadu vyvoje svetove ekonomiky. Jako chudej duchodce se tomu musim uprimne zasmat.

Sblizovani soukromeho nazoru ekonoma Robejska s nazorem slovutne, ve svete respektovane financni instituce mi pripomina vypraveni Jana Wericha o tom, jak u nej dochazi k nazorove shode s jeho zenou. Jan Werich: "V pripade rozporu se nase nazory sblizuji, sblizuji, az naprosto prevladne nazor me zeny."

V nasem pripade nezacina prevladat pred uplnou shodou nazor zeny, nybrz nazor muze. Nastesti to nejsou manzele.
24. 01. 2012 | 21:29

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG</a></b>
まだプルのセクションでは、愛に余裕がないことを免れることはできない場合であっても、見てみましょう。本当に仏の5の愛を超えて、それが正確に最も愛情の一つです。
 

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%ABclassic-tall-c-37.html">UGG クラシックショート</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
26. 10. 2012 | 09:49

the north face napsal(a):

<b><a href="http://www.thenorthfaceshop-jp.net/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-59.html">ノースフェイス ジャケット</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%A1%E3%83%B3%E3%82%BA%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-c-35_37.html">ノースフェイス ダウン</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%A1%E3%83%B3%E3%82%BA%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-c-35_37.html">ノースフェイス ダウンジャケット</a></b>
の品質。かかわらず、政治の質、倫理、法律知識の司法役員またはメディアの専門家、言うまでもなく、いくつかの違いがあります。また、裁判官は、メディアの監視の意
<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/">ノースフェイス</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/">ザノースフェイス</a></b>
27. 10. 2012 | 07:34

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG</a></b>
着するので、どのように我々は、で座って見ることができ、8世紀英雄は上海の戦いは、 "南京!南京!"断固なる鈍いないの威勢の良い声を発行した後、まだ生きている。立
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%ABclassic-tall-c-37.html">UGG クラシックショート</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
29. 10. 2012 | 10:19

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG</a></b>
"動物園"の側面にすることができます。 "ファッションエディター"いつものようにファッション界の大部分は無視してインストールしながら、いくつかの自己卑下があるだけでなく、非常に控
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%ABclassic-tall-c-37.html">UGG クラシックショート</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
30. 10. 2012 | 09:15

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG</a></b>
て、会社との友情を裏切りませんでした、それだけでJolleyでしたと彼女のガールフレンド。 Jolleyは何か感情的なもつれの元、王桂林ではなくなり、視聴者とインターネットユーザー
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/ugg-5815-%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%AB%E3%83%96%E3%83%BC%E3%83%84-c-86.html">UGG 5815 クラシックトールブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
30. 10. 2012 | 19:56

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG</a></b>
種類が直面している。チヤオは、おそらくあまりない罪悪感が、冷血な、死んだ蝶を過ごし、彼女の心はいつも公然と行うことができなかった。
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%ABclassic-tall-c-37.html">UGG クラシックショート</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
31. 10. 2012 | 22:56

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG</a></b>
戦いたくない、ノイズが騒々しい叫び、早朝に腫れ腫れの嫉妬、ウサギやパンダの親戚を知りません。キルトに太陽を見て、彼が目を覚ますと私は話
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%ABclassic-tall-c-37.html">UGG クラシックショート</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/ugg-5825-%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88%E3%83%96%E3%83%BC%E3%83%84-c-95.html">UGG 5825 クラシックショートブーツ</a></b>
01. 11. 2012 | 10:08

the north face napsal(a):

<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%A1%E3%83%B3%E3%82%BA%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%82%B9%E3%83%9D%E3%83%BC%E3%83%84%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-35_36.html">ノースフェイス ジャケット</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9-%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%87%E3%82%A3%E3%82%B9%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-55_58.html">ノースフェイス ダウン</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9-%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%87%E3%82%A3%E3%82%B9%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-55_58.html">ノースフェイス ダウンジャケット</a></b>
5サイクル以内に達成することが困難であり、待機中の3サイクル以上SRAMの多くの代表的なアプリケーションの他の製品の初期アクセスの待ち時間は、特
<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/">ノースフェイス</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacejackets-jp.net/">ザノースフェイス</a></b>
05. 11. 2012 | 09:07

uggboots napsal(a):

<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG ブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/">UGG</a></b>
に、ドラマの演習、多国籍企業や国有企業、関係者やビジネスマンの両方の協力と本土の聴衆との闘いは、時代劇ではなく、職場、オフィスの成功のルールについて精通し
<b><a href="http://www.bootsonlinesale.com/ugg-5815-%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%AB%E3%83%96%E3%83%BC%E3%83%84-c-86.html">UGG 5815 クラシックトールブーツ</a></b>
<b><a href="http://www.bootsoutletjapan.com/ugg%E3%82%AF%E3%83%A9%E3%82%B7%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88classic-short-c-35.html">UGG クラシックショート</a></b>
06. 11. 2012 | 03:14

the north face napsal(a):

<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9-%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%87%E3%82%A3%E3%82%B9%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-c-55.html">ノースフェイス ジャケット</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9-%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%87%E3%82%A3%E3%82%B9%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-55_58.html">ノースフェイス ダウン</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9-%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%87%E3%82%A3%E3%82%B9%E3%82%B3%E3%83%BC%E3%83%88-%E3%82%B6%E3%83%8E%E3%83%BC%E3%82%B9%E3%83%95%E3%82%A7%E3%82%A4%E3%82%B9%E3%80%80%E3%83%80%E3%82%A6%E3%83%B3%E3%82%B8%E3%83%A3%E3%82%B1%E3%83%83%E3%83%88-c-55_58.html">ノースフェイス ダウンジャケット</a></b>
発が低いで、適切なコンテキストが学生の学習関心と意欲を刺激することができる生成され、あなたは学習するモチベーションを維持し続けるの強化と調整することができます。
<b><a href="http://www.thenorthfacesoutlet-jp.com/">ノースフェイス</a></b>
<b><a href="http://www.thenorthfaceshop-jp.net/">ザノースフェイス</a></b>
08. 11. 2012 | 12:42

burberryA napsal(a):

QomPlG <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリー</a></b> VtfZsS http://www.burberrysaleonline-japan.com/
HfiAkJ <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーマフラー</a></b> LnnQvI http://www.burberrysaleonline-japan.com/
BilBrX <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーバッグ</a></b> ErlNeM http://www.burberrysaleonline-japan.com/
UgqHeI <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリー財布</a></b> UjaGbU http://www.burberrysaleonline-japan.com/
HnhSgE <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーアウトレット</a></b> LflTrW http://www.burberrysaleonline-japan.com/
PbfLcU <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーコート </a></b> KxmNcC http://www.burberrysaleonline-japan.com/
QomMyQ <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーレインブーツ</a></b> KtyBdS http://www.burberrysaleonline-japan.com/
BkbBqZ <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリースカーフ</a></b> BnjCaV http://www.burberrysaleonline-japan.com/
OhbJdK <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーネクタイ</a></b> JweQqG http://www.burberrysaleonline-japan.com/
30. 01. 2013 | 19:05

outletB napsal(a):

BwqSqH <b><a href=http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/>ヴィトン長財布</a></b> FpiUjI http://www.burberrysaleonline-japan.com/
InsPeK <b><a href=http://www.uggbootsjapan.com/>UGG激安</a></b> XhkVrG http://www.burberrysaleonline-japan.com/
VlzOzR <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーアウトレット</a></b> BgcJyQ http://www.burberrysaleonline-japan.com/
02. 02. 2013 | 08:08

outletC napsal(a):

OjdYtU <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーバッグ</a></b> GcuFmW http://www.burberrysaleonline-japan.com/
ZsmBzF <b><a href=http://www.uggbootsjapan.com/>アグアウトレット</a></b> JrsGjN http://www.burberrysaleonline-japan.com/
KwuQqF <b><a href=http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/>ルイヴィトンバッグ</a></b> WriQbF http://www.burberrysaleonline-japan.com/
02. 02. 2013 | 08:49

outletB napsal(a):

ZnaRrO <b><a href=http://www.paulsmithstore-jp.com/>ポールスミス</a></b> BquCeX http://www.paulsmithstore-jp.com/
LjiOdS <b><a href=http://www.paulsmithstore-jp.com/>キーケースポールスミス</a></b> YthFtD http://www.paulsmithstore-jp.com/
PnqVgP <b><a href=http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/>ルイヴィトン</a></b> WhwMzI http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/
GmwMoC <b><a href=http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/>ヴィトン</a></b> OjpPuJ http://www.louisvuittononlineshop-japan.com/
SnpCjU <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリースカーフ</a></b> SyyXsO http://www.burberrysaleonline-japan.com/
AwyRuE <b><a href=http://www.burberrysaleonline-japan.com/>バーバリーネクタイ</a></b> NkcUoG http://www.burberrysaleonline-japan.com/
02. 02. 2013 | 12:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy