Čína versus USA: poslední kolo?

19. 03. 2010 | 06:37
Přečteno 15283 krát
Nedávno přijal Barack Obama dalajlamu. Tisk nebyl připuštěn, a tak se, mediálně viděno, vlastně nic nestalo. Peking přesto ostře protestoval a nebylo to poprvé. Předposledním v řadě konfliktů byl prodej amerických zbraní Tchaj-wanu. Mezi Washingtonem a Pekingem to již delší dobu jiskří. Obě strany totiž hrají o sázku nejvyšší – o globální hegemonii.

Hospodářský zázrak
Čína po léta financuje svůj hospodářský zázrak nákupem miliard dolarů za pomoci čerstvě natištěných renminbi. Touto pákou oslabuje svou měnu a obšťastňuje Američany nevysychajícím proudem svého „akčního“ zboží. Číňané subvencují americký konzumní sen a zároveň uskutečňují svůj sen mocenský. Ze zaostalé země třetího světa se Čína za patnáct let doprosperovala až na práh role hegemoniální mocnosti.

Američané brání svou pozici v zenitu hegemoniální moci. Jejich alternativou je pouze sestup. Washington proto již po léta důrazně požaduje více než symbolické zhodnocení renminbi. Bez výsledku. Číňané mají pro své odmítnutí nevyvratitelný důvod. Nemohou totiž jinak.

Podhodnocený renminbi není jen beranidlo prorážející cestu vzhůru. Je to i obranný val chránící čínský pracovní trh a politickou stabilitu. Ve skutečné konkurenci by mnoho čínských výrobků neobstálo, důsledkem by byla rostoucí nezaměstnanost. Podle výzkumu OSN bylo v roce 2008 z osmi set milionů práceschopných Číňanů sedmdesát milionů bez práce.

Alternativa: sestup
Triumfálními čísly překypující čínské hospodářské statistiky navíc neříkají nic o tom, že převážná část obyvatel žijících v provincii musí měsíčně vyjít se 130 dolary. Podle oficiálních statistik dochází ročně k osmdesáti tisícům protestů a demonstrací. Kolik jich asi je ve skutečnosti?

Zhodnocení renminbi by bezprostředně vedlo k sociální nestabilitě a dlouhodobě ke zpomalení nebo zastavení vzestupu Číny do hegemoniální pozice. V Pekingu vědí, že se jejich „okno příležitosti“ na cestě ke světovládě přivírá.

Ani Američané nemají kam ustoupit. I pro USA je ve hře politická stabilita země. Vzhledem k rozměrům a důsledkům čínských vývozů do USA mizí z hlediska Washingtonu rozdíl mezi exportní a vojenskou ofenzivou. Vše také nasvědčuje tomu, že po letech domlouvání Washington přechází ke konkrétním protiopatřením.

Američané přitom jednají z relativně výhodnější pozice; na zahraničním obchodě jsou závislí podstatně méně než Čína. Percentuální podíl importů a exportů na národním důchodu je v Číně přibližně 70 procent, v USA zhruba 26. Skvěle se Američanům již dávno nevede, ale se ztrátou ve výměně zboží s Čínou by se vyrovnali spíše než jejich konkurent.

Studená válka
Zdá se, že stojíme na pokraji „studené hospodářské války“. Američané se nespokojí se symbolickými kroky a budou pravděpodobně pozvolna zostřovat dovozní omezení u čínských produktů. Začali to s pneumatikami a budou pokračovat tak dlouho, než druhá strana začně jednat konstruktivněji. V prosinci 2009 prodal Peking americké dluhopisy v hodnotě 34 miliard, a není tak již největším americkým věřitelem. Zdá se, že se čínské vedení připravuje na nadcházející eskalaci a pojišťuje si zisky z éry svého ničím nezkaleného ekonomického zázraku.

Chcete-li v Číně investovat, tak snad raději jen do obchodování. Jestli jste již investovali, tak myslete na zadní kolečka.

Upravený text zveřejněný v E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Taková analýza je pro mě logická.
19. 03. 2010 | 07:09

basileo napsal(a):

Obrázkové písmo implikuje tichou velmoc.Vždy velmoc.Velmoc je počet lidí v prvé řadě,pak tradice Číny jsou v technologiích vůbec nejstarší a nikoliv druhořadé.Evropané se častěji učili od nich než naopak.
Ale jim to trvalo,než se zbavili japonského trpaslíka na krku a to ještě za vydatné pomoci spojenců.Myslím v druhé světové válce.Nebo ty Mao-fáze vývoje.Občas jsou úplně vyřazeni z pozice.Čas od času.U nich císařství trvalo daleko nejdéle ze všech.A který z jiných zemí císařů by šel klidně dělat zahradníka,jako ten čínský poslední?
19. 03. 2010 | 07:19

SuP napsal(a):

Pane Robejšku -
Škoda, že Vám to zdejší čajnafilové nebudou věřit. Mají jiné oči a tudíž to vidí jinak. Bez nároku na uznání faktů.
19. 03. 2010 | 07:54

slavwin napsal(a):

Fandím američanům. Na Rusku se pořád nedá nic trhnout? Z čínskou - ruských vztahů to nikdo nepozná. Lidé začněte trochu uvažovat jak přežít bez výroby nesmyslů, jinak před čínskou barevnou gumou, plyšem a jinými látkami asi neutečete.
19. 03. 2010 | 07:59

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkné postřehy. Jen jako laik nechápu, proč se už dříve USA a EU více nebránily dovozními cly čínskému zboží dováženému za dumpingové ceny díky bídným mzdám čínských dělníků, absenci ekologických hledisek, podhodnocené čínské měně.
Samozřejmě je chybou naší euroatlantické civilizace, že sice rozvíjí služby, ale podceňuje roli výrobních kapacit, které jedině zajišťují skutečnou tvorbu materiálních "hodnot".Dochází k logickému stěhování výrobních kapacit do míst s menšími výrobními náklady.
19. 03. 2010 | 08:12

Marcus napsal(a):

Neustale se spekuluje, jak je Cina zavisla na exportu. Podle me ale prijde doba, kdy si Cina uvedomi, ze misto exportu je vyhodnejsi orientovat se na domaci spotrebu - vzhledem k tomu, ze Cina ma obrovske prebytky ze zahranicniho obchodu, tak to bude jen priblizeni se optimalnimu stavu. Vysledkem bude jeste rychlejsi rust hospodarske sily Ciny. Pro ostatni svet to bude znamenat "ztratu" ze subvence, kterou Cina poskytovala levnou pracovni silou (ovsem aspon se tady snad znovu zacne neco vyrabet).
Dalsi otazka je, co bude Cina delat s biliony dolaru, ktere ma nyni ve svych devizovych rezervach - v soucasnosti skupuje po svete co muze. Kdyz chce koupit neco v USA, tak casto narazi na ochranu bezpecnostnich zajmu (na to bych upozornil predevsim nase neoliberaly, kteri jsou u nas ochotni rozprodat cokoliv - obyvatele to ve vetsine nikterak neznepokojuje - bohuzel jsou ovlivneni pravicovymi medii, ktere hlasaji, ze to vubec nevadi). Takze Cina nyni investuje predevsim v rozvojovych zemich.
19. 03. 2010 | 08:20

Hans napsal(a):

Fascinuje mne, jak číňané vyjdou se 130 dolary a ještě si kupují byty a auta. Stačí porovnat množství aut v Číně před dvaceti lety a dnes. poptat se na životní úroveň za posledních 20 let. Kolik číňanů jezdilo do zahraničí atd. Už mě opravdu rozčilují ti různí analytici. Už se alespoň jednou potvrdili jejich analýzy?
19. 03. 2010 | 08:51

JC napsal(a):

Hans,
Nic si z toho nedělejte. Fučík byl také fascinován zemí kde včera znamenalo pozítří.
19. 03. 2010 | 09:06

yara ze země krys napsal(a):

Dobrý článek. Ještě se budou dít věci. USA udělali chybu, že si na svůj trh pustili kvanta čínského levného zboží, protože si zřejmě nenávratně poškodili zpracovatelský průmysl. Bude to stejné jako u nás. I když u nás za rozvrácení průmyslu může Čína jen okrajově (sklo, textil..)Nikdo už nic nebude umět vyrobit.Všichni budem zaměstnaní v terciální sféře ekonomiky apod. jako např. prodavači, recepční, pošťáci, řidiči, vojáci, policajti, v cestovkách, úředníci, kuchařky a uklízečky, učitelé, obchodníci s deštěm a vysavači Reinbow. Pár lidí bude majiteli ubytoven a domů. Někdo šťastnější bude správce tenisových kurtů a golfových hřišť. A všichni budem mít ho... a budem šťaštní!
19. 03. 2010 | 09:28

Lena napsal(a):

No jo, když jsem tu tvrdila, že si myslím, že Číně dojde dech, protože je to takový kolos na hliněných nohou, byla jsem tu za blba. To jsem zvědavá, jak se místní obdivovatelé Číny popasují s někým chytrejším, než jsem já.
19. 03. 2010 | 09:39

Lena napsal(a):

Hans,
nejezděte do Šanghaje, Pekingu apod. Zajeďte si do vesnic, možná Vás ten optimismus nad bohatstvím přejde.
19. 03. 2010 | 09:43

Tomas B. napsal(a):

To je veselé, jak funguje levicová mysl. Někteří zde zcela vážně naznačují, že by se Číňané měli vykašlat na export a "orientovat se na domácí spotřebu". Výborný nápad, vždyť přeci stačí nahradit trh EU a USA vnitřním čínským trhem asi tak, jako si místo hrušek koupíte jablka :-) Prostě lusknete prsty a biliony dolarů které přitečou od amerických a evropských spotřebitelů nahradí biliony dolarů od spotřebitelů v Číně - nebo ne?

Jinou chytrou hlavu pak fascinuje, jak si číňané s příjmem 130 dolarů na hlavu pořizují auta, byty a jezdí po světě. Vysvětlení je jednoduché - nejezdí. "Proautovanost" Číny, tedy počet aut na obyvatele je jen zlomkem "proautovanosti" v Evropě. Ta země je ovšem tak velká a lidnatá, že když si auto pořídí jen jeden člověk z tisíce, pořád jde o obrovské číslo. Čína je vlastně samostatný kontinent na kterém se nacházejí země zoufale chudé (většina) a pak několik málo zemí bohatých.
19. 03. 2010 | 09:55

F. Adamec napsal(a):

Petr Robejšek:
Pro koho pracujete, na čem a na kom jste nezávislý analytik, poradce a kouč. Když se specializuje se na analýzy a prognózy hospodářského a politického vývoje, poradenství pro podnikatele a pro ktere politiky resp. workshopy pracujete k tématu rozhodování?

Putin udelil medaili za "sireni ruskeho jazyka a vzajemneho obohacovani kultur narodu" svemu protejsku Klausovi, ktery studoval v CCCP vlastizradu a spionaz, stejne jako Toplanek, Necas, Langer a dalsi bolshevici. Pratelstvi Svejnara se Zielencem (KGB-ODS) z Moskvy, byvalym obcanem CCCP je dukazem ucasti J. Svejnera na podvodne kuponove privatizaci metodou Assets stripping, spolu s ustavnimi zlocinci KSC-ODS, jako je Klaus (KGB-CIA-ODS), Komarek (KSC-ODS), Dyba (KSC-ODS), Triska (KSC-ODS), Dlouhy (KSC-ODS), Jezek (KSC-ODS), Tosovsky (KSC-ODS), a dalsimi. Svejnar pracuje jako poradce pro Svetovou banku WB. Z totalitniho Ceskoslovenska emigroval v roce 1970, v dobe normalizace nestihl dodelat maturitu, byl prijat na americkou Cornellovu univerzitu. Studoval s byvalym sefem WB Svetove banky Paulem Wolfowitzem. Do Ceskoslovenska se vratil v roce 1989 jako americky obcan. Diky Josefu Zielencovi se seznamil s radou lidi, nasledne zasedali ve vlade a na postech bolsheviku. Setkal se s Klausem, s nimz byl ve sporu o podobu transformace ekonomiky. V ceske politice pusobil jako poradce, pro exministra hospodarstvi Karla Dybu. S Havlem spolupracoval od roku 1994 az do jeho odchodu z Hradu, dosadili jej do CNB a EBRD.
---
Ekonomove vedeckeho Marxismu-Leninismu, absolventi stalinisticke VSE v Praze, politici militantnich narodu a statu prosadili politiku a ekonomiku „neco za neco“ (trade offs). Aplikovali teorie Hayeka a Samuelsona. Vznikala teorie rizene hodnoty (shareholder value). Klaus ji studoval od ledna 1969 v USA, a nasledne v Moskve. Klaus: "Nebylo to zadne plavani pres reku a prestrihavani ostnatych dratu." Bolshevici pouzili krivky virtualnich produkcnich moznosti (production possibility frontier) na globalni ekonomiku. Tunelovali realny Svet, uzili Zpetne zrcatko (driving mirror) a Selektivni pamet (selective memory). Diktovali rukou trhu, ceny a spotrebu lacinych lidskych a materialnich zdroju, Marxuv kapital, v ruznych geografickych regionech, zvysuji honorare pro bolsheviky, maklere, statni a podnikove tunelare. Ingnorovali Lidska prava OSN a EU, zneuzili standardy GAAS a pak IFRS/IAS. Zneuzili totalitni tajne volebni systemy stranickych vyboru, prezidentu a poslancu, duveru jejich volicu. Falsovali majetkove listiny a zaznamy, narusili pocitacovou bezpecnost narodnich a mezinarodnich informacnich systemu. Zvysuji a prodluzuji danovou zatez a celozivotni pracovni dobu obyvatel, tuneluji banky a fondy, monopolizuji a zcizuji regionum energeticke a prirodni zdroje, militarizuji regiony metodou cukr a bic, maslo a zbrane (butter and weapons).
19. 03. 2010 | 10:03

neon napsal(a):

Čína versus USA: poslední kolo? Proboha, to už bude konec světa????!!!!! :-)
19. 03. 2010 | 10:06

realysta napsal(a):

Číňani jsou naivní primitivní hlupáci zatímco Američané jsou neotřesitelní...

Jen pozor - žádný strom neroste do nebe! Kde je dnes říše nad níž slunce nezapadá? (Španělsko). Jak dlouho vydržela? (Dvě století?)
Kde je Věčný Řím (vydržel cca tisíc let).
Kde je koloniální britské impérium? Vydrželo 300let?
Atd, atd... Nic netrvá věčně (ani přátelství se SSSR, které bylo plánováno na věčné časy).

Američané mají tu výhodu, že je finančně řídía ovládají Židé - velmi schopní obchodníci a stratégové.

Zatím stačili zle pošramotit Euro, které hrozilo, že by převzalo roli dolaru ve světovém obchodu a dolar zničilo. (Goldman-Sachs umožnil skrytě předlužit Řecko). Takže první drobná válka (studená) byla dolar vs. euro.
19. 03. 2010 | 10:22

olDa napsal(a):

jsem laik, ale kdyz se tady v diskuzi zhruba rika, ze Zapad udelal chybu, ze si pustil na trh Cinany, kteri produkuji levne, protoze u nich lidi pracuji skoro zadarmo a zamestnavatele jim nemusi platit zadne socialni poplatky/pojisteni jako na Zapade a jaka ze je to chyba, kterou prece jde lehce zase dat do poradku (cla), tak mne napada, ze jestli se nekde stala chyba, pak je to tam, kde podnikatele ze Zapadu, aby meli vyhody mezi domaci konkurenci, si zacali nechat vyrabet sve produkty na Dalnem Vychode, kde nemuseli platit socialni vydaje na pracovniky a celkove naklady se jim tak podstatne zmensili. Kdyz si uvedomime, ze ony socialni vydaje, ktere doma museli platit odpovidaji ETICKY/MORALNIM standardum zapadni kultury a jsou tedy VYMOZENOSTI Zapadni civilizace, pak obejit placeni techto vydaju na delniky presunem vyroby na Vychod se mi zda velmi nemoralni krok (velmi plakativne: "vykoristovani", ktere si nemuzu dovolit doma, delam nekde, kde mi do toho domaci urady nekecaj, ale diky tomu jsem vice konkurenceschopny DOMA). Tim, ze se zde nic neudelalo, bylo logickou konsekvenci, ze ti, kdo jeste vyrabeli doma, svou vyrobu taky presunuly na Vychod. Takze dneska se skoro vsechny americke baseballove rukavice (a nejen to) vyrabeji v Cine, Thajsku atd.
Nevim, jestli tomu rozumim, je to spis takovy laicky dojem, ale myslim si, ze je ta vec je bohuzel propletenejsi a propojenejsi nez jen "dovozni cla na Cinske produkty."
19. 03. 2010 | 10:46

RUS napsal(a):

Pane Robejšek vy jste así toho červeneho vina napil trochu vic,že?Vemte prumerneho činana toje pracant který je rad kdýž muže uspokojit aspon zakladní lidske potřeby,a proto je ochoten delat nonstop a žit v nelidskych podminkach,a protí nemu stojí američan který delat stejne jako evropan už nechce,a kdýž už tak musite pekne poprosit.Činan nema co ztratit ten bude jenom ziskavat ale skuste rozmazleným evroameričanum snižit platý o 50% a za chvilí nastane revoluce.
Jednoduše řečeno srovnavate nesrovnatelne!Zapomnelí jste přisloví-bez prace nejsou kolače)))
19. 03. 2010 | 10:49

RUS napsal(a):

Mimochodem co řeknete na předpoved že EU a USA čeka defolt na konce jara?Už se o tom šuška v nadnarodnich corp.docela važne a udajne nektere společností začalí připravovat?
19. 03. 2010 | 10:54

Joska napsal(a):

Nějak mi nesedí jen těch 34 miliard dolarů, když dluh USA v Číně byl přes bilión dolarů a nyní po prodeji "jen" přes 700 miliard dolarů. Jen by mě zajímalo, kdo bude USA půjčovat na válčení. Nebo si budou dolary stále více tisknout ? Ale, kdo pak o ně bude stát ?
19. 03. 2010 | 11:08

olDa napsal(a):

Ad RUS: Jestlize ze srovnani pracovnich podminek delniku v Cine s pracovnimi podminkami na Zapade vyvozujete, ze lidi na Zapade jsou rozmazleni, pak mi nezbyva nez kroutit hlavou. Nema se naopak delat tlak na Cinske zamestnavatele, aby prestali s vykoristovanim svojich zamestnancu? Myslite si, ze delnicke hnuti od konci 19.stol. bylo uplna blbost? (A prosim, chci argumenty, ne skatulkovani.)
Muj nazor je tento: momentalne existuje globalni obchod podle vcelku liberalnich pravidel. Stejne globalne maji existovat urcite socialni standardy. Kdo je nedodrzi, nema mit stejny pristup na mezinarodni trh. Vyrazovat konkurenci tim, ze najimam na svoji praci otroky je proste neferovy krok. Takze: globalni soutez? Ano. Ale podle stejnych pravidel a k tem pravidlum maji patrit i urcite socialni standardy.
Zil jsem nejake roky v jedne komunite s lidmi z Indie a podle toho, co mi vypraveli, co se tam v urcitych oblastech Indie bezne deje (ciste nevolnictvi), se nedivim, ze jsou schopni produkovat levne.

Je podle mne perverzni a cynicke (ac vcelku obblibene) davat cinskeho delnika za vzor evropskym nebo americkym delnikum a rikat jim, jak jsou rozmazleni. Je to typickej argument zapadnich zamestnavatelu, kteri si zde preji mit zase podminky konce 19. stoleti, protoze jim jde na prvnim miste o vlastni profit. Cilem cele ekonomiky neni ekonomika, ale clovek. A jestlize je nekde ekonomika silna, ale pracovnici uspokojuji jen zakladni lidske potreba, pak neco neni v poradku.
19. 03. 2010 | 12:12

Lena napsal(a):

olDo,

ten, kdo užívá otrocké práce, sice přechodně zbohatne, ale zároveň ochuzuje své spoluobčany, kterým už nedává práci a tudíž peníze, a snižuje tedy jejich koupěschopnost. Takže tohle "bohatství" se nedá udržet věčně. Když nebude komu prodávat, tak může mít své výrobky vyrobené klidně i zadarmo a není mu to stejně nic platné. Pak bude muset své asijské otroky naučit místo montování součástek vyrábět jídlo; toho se aspoň nají, ale třeba tištěných spojů těžko.
19. 03. 2010 | 12:28

Antropolog napsal(a):

ad BASILEO: Líbí se mi jak jste opomenul rozkrájení Číny západními "partnery":

http://en.wikipedia.org/wik...

Neni mi jasné, proč by čínská vláda měla nářek po lidských právech (zrovna Američanů) považovat za něco jiného než další pokus o podkopání své suverenity.

Nemyslím, že by Čína "západním spojencům" cokoliv dlužila. Nebýt jich, tak se v ní japonský trpaslík ani neusadil.
19. 03. 2010 | 12:33

vlk napsal(a):

Pan Robejšek je naprosto skvělým úlovkem blogů Aktuálně!! nezbývá než editorům poblahopřát!
a první téma ? Jako zvon. Čína a US. A jejich vzájemná koexistence.
Ano západní svět si doslova vlastní hloupostí vyseděl nového kandidáta na globálního hegemona. Už jsme to tad y psla několikrát- západní civilizace měl a před ostatním světem obrovský náskok ve vzdělanosti, Know- how, kapitálu, technologiích. a nevěděla nic lepšího , než toto všechno, v zájmu prátkodobého růstu zisků a zvýšení konzumu -navíc na dluh- vyvézt do ˇ\Cíny. Pravděpodobně přo tom počítala s něčím, co si já sám pro sebe nazývám už dlouho "malajský efektů."
otiž není to první vývoz kapitálu a technologií do třeího světa. Takhle apříkla d někd y v půli 70-tých let vyvezl TexasInstruments a další výrobci integráčů část provozních linek do Malajsie, kd epostavil produkční kapacity. Podobně velké s větové firmy přeložily call centra a správu IT kdysi do Indie.Jenže tentokráte mám e co do činění s novou kvalitou! Čína není ani Malajsie ani Indie. Jejichvedení zcela záměrně obětovalo minimlně dvě generace, které nechalo dělat za minimální mzdy. Za to dostalo doČíny nikoli jen výrobní linky, ale celé továrny. Kdo v Číně nevyrábí, v Číně neporodává. Takže s ednes v Číně dělá téměř všechno. Podobně zisky- ty nejsou vyváženy , ale zůstávají opět v Číně. Výsledkem je nejen růst výroby, ale také růst schopnosti Číňanů vyrábět a osvojovat si know how. Ještě nikd y v dějinách nebyla dílnou světa nejlidnatější země světa.
Máme s ena co těšit.Číňané získaný kapitál neprojedli. Oni jej investují! Do sebe ,a el i v zahrnaičí. Nakupujív Africe ložiska nerostů. Budují infrastrukturu, zlepšují školství. A Evropa a US? Stárnou a nejsou připraveny na demontáž svých sociálních systémů.. Jstliže ještě dnes mohou těžit ze své větší průměrné vzdělanosti a lepšího rpůměrného know-how, zítra už to nebud e platit. A kd e není know-how a není kapitál, tam modernís polečnost bohužel nefunguje.

Je to dokonalá obdoba finanční krize. Ta vznikla z nenažranosti bank. Čína vyrostla z nenažranosti ostatních oborů. Jsem prvadu zvědva, jak si s Čínou poradíme. A nehcápu, že už dávno vyspělý svět neuplatňuje tvrdé celní bariery, aby chránil své trhy apracovní místa pře d sociáolním a technologickým dumpingem...
Jo,těším se na hlášky neoliberálů o škodlivosti celních barier...
Na světě bohužel jaksi není ani dost práce, ani dost zdrojů ani dost kapitálu pro všechny.
19. 03. 2010 | 12:46

vlk napsal(a):

Jo, zapomněl jsem - vyjádřit s e k investičním doporučením pana profesora Robejška.
Jsme o dost optimističtější než on. A soudím, že že se dá s úspěchem investovat v Číně do sektoru Utilities. Takoví mobilní operátoři , či pojišťovny, farmacie, energetika, tak ti jsou v ˇ\cíně odsouzeni dost dlouhodobě jenk růstu. Je pořád dost těch, kteří tam do hry vstupují jako noví zákazníci.
19. 03. 2010 | 12:49

olDa napsal(a):

LENO,

diky za feedback. No a to co pises, neni spise potvrzenim pro to, ze - jak se pise v clanku, asijska ekonomika zije hlavne z vyvozu (doma je kupni sila slaba)?
19. 03. 2010 | 13:06

Jae napsal(a):

Leno, mantrou našeho současného kapitalismu je "nahrab si a přesuň se dál". Jestli za pár let budou spoluobčané zbaveni solventnosti DNES NIKOHO NEZAJÍMÁ. Stejně tak, jak bude vypadat krajina, kdo bude vlastnit strategické zdroje a objekty, kdo bude splácet dluhy. Tudíž globálně nikoho nezajímá, jestli se bohatsví dá udržet VĚČNĚ. Současným zlodějům postačuje své bohatsví udržet DO KONCE SVÉHO ŽIVOTA.
19. 03. 2010 | 13:07

češka napsal(a):

Něco je špatně.
Ekonomické elity zapomněly na ty méně schopné. Kdyz potrebuji lozní prádlo, tak si je ušiji sama za 700 Kc, nebo koupím hotové za 400. Tím pádem je náš textilní průmysl i obyčejné švadleny odepsán a ldé, kterí by v něm pracovali a platili daně, odčerpávají peníze z daní těch, kterí ještě pracují....
Zachvíli tu budou pracovat akorát hospodští a policajti....
19. 03. 2010 | 13:21

Teo napsal(a):

Svého času jsem si přečetl knihu "Globální válka o blahobyt" od Gabora Steingardta. Mimo precizní rozbor poválečné ekonomiky do dnešních časů obsahovala i temné vyhlídky do budoucna. Je v ní ale i snaha o jakési nastínění možných východisek z problematiky úpadku západní civilizace.
Co mě zaujalo nejvíc je nástin řešení problematiky ekonomické krize v EU. Jednou z nutností je tam prezentována daňová reforma v EU, kdy danění práce by mělo být naprosto zrušeno a převedeno na čistě spotřební daně. Tak by i asijská konkurence na trhu práce byla eliminovaná a defakto by veškerý dovoz i toho nejlevnějšího zboží finacoval silně sociální ekonomiku Západu.
Je jistě potřeba si přečíst onu knihu, aby bylo možno diskutovat nad jejím obsahem. Ale moc by mě zajímalo, jestli existují názorově spříznění v EU s oním autorem té knihy. Příjde mi hodně podnětná k možnému řešení bolestí dnešní Západní civilizace.
19. 03. 2010 | 13:22

olDa napsal(a):

Ad Jae:

Mam bohuzel ten pocit, ze nejen ze mate pravdu, ale ze v tom je presne ten problem pouze deregulovaneho globalniho kapitalismu.
Jestli volna soutez, tak by se nemelo zduraznovat jen "volna", ale i "soutez" a kazda soutez ma presna (a neustale se zdokonalujici) pravidla (kde je regulovano, co se smi a co ne). Jestlize vyjdu z predpokladu, ze tu neni clovek pro ekonomiku, ale ekonomika pro cloveka, pak bych rekl, ze i pravidla tykajici se socialnich aspektu teto souteze by mela byt jasne definovana.
19. 03. 2010 | 13:47

RUS napsal(a):

To OlDA:Zajimave že o činskych delnikach jste vzpomnelí až ted kdýž už nevite kudykam)))Vaše tvrzení o otrokařske prace a zneuživaní je vic než usmevne,nemusime daleko chodit vždyt po cela století zapad vužival otrocke prace,a jistou formou otrokařství jde nazvat i zneuživaní např.pracovnich migrantu v EU a USA.Kdo branil Zapadu projevit sve socialní citení v Africe?Kdý chysta Zapad odškodnit Afriku?Tak že nechte demagogie!
Čina roste pravem,mimochodem nejenom vyrabí ale taky kupuje,takže to rozhodne není hra jenom do jedne branky,a pokud chcete hovořit o socialnych standartech tak jenomne u me,ja na vaší soc.standarty zvysoka kašlu,ponevadž vim to je jenom prerozdelovaní kde vetšina penez bude rozkradena a promrhana.
19. 03. 2010 | 14:44

Kamil Valeš napsal(a):

Dobré odpoledne,dle posledního zjištění Světové banky poroste Čína o 9,5%Ačkoliv čínské vedení komuniticko-kapitalistické Číny do zredukovalo na 8% to nic nemění na tom,že tato země hlavně investuje do moderních technologií a hlavně do infrastuktury,která by měla v budoucnosti odstranit regionální disproporce.Čína hraje ekonomický poker s nejvyspělejšími státy světa,ačkoliv si někdo myslí,zřejmě jako Vy,že hraje domácí pexeso.Jinak doporučuji rulandské modré 1983 a lepší vnímání relity.S pozdravem Kamil Valeš
19. 03. 2010 | 14:56

olDa napsal(a):

To RUS:

precti si moje prispevky nez zacnes vyrazet odemceny dvere.

Ze s tim Zapad (tzn. zapadni podniky) zacal jsem jasne rekl. Nic to ale nemeni na tom, ze cinska konkurence na Zapade, je socialni dumping a ma malo spolecneho s ferovym trhem. At plati svojim zamestnancum (zvlaste, kdyz si rikaji komuniste) a budou mit vetsi odbytiste doma.
Dale mi na asijskem stylu velmi vadi absolutni nerespektovani autorskych prav a patentu. Jestlize nejaka firma vyvine urc. originalni technologii, nebo design, pak musela platit odpovidajici odborniky (a neprimo skoly, kde se know how traduje). Jestlize to nekdo (Cinani) proste okopiruje, pak taky usetril na vyvojarich a muze jit cenove taky dolu, nemluve o tom, ze - zvlaste v oblasti designu - napodobovanim vyrobku, za kterymi stoji mozna prace a naklady mozna i generací - je parazitisums. Zcela sprosta kradez. To, ze Cinane zcela ignoruji soudy, kdyz jde o jejich kradeze duchovniho vlastnictvi a patentu je znama vec. Coz dosti relativizuje tvuj vyrok o tom, jak si svoje dnesni uspechy zaslouzili.

Jinak na vysoke socialni standardy tusim kaslete hlavne proto, protoze nejste zamestnanec. Ze je to prerozdelovani neni samozrejme nic spatneho. Ze to zmizi v kapsach prerozdelovacu a ne zamestnancu, je mozna vase zkusenost z Ruska nebo Ceska. Ja ziju ve Finsku (mj. pro mne neni nejvetsim vzorem USA, ale skandinavske zeme), a tam se to nerozkrada.
19. 03. 2010 | 16:13

Martin napsal(a):

Dobrý den,
je fajn, že Vám tady nabídli blog.
Budute velmi důstojnou protiváhou těch socilaistů a pravičáků.
P.S. Článek byl podnětný.
19. 03. 2010 | 16:30

Pepi napsal(a):

V honbě za maximalizací zisku, kapitalisté nepřímo podpořily Činu.
Odlivem výroby si dále prohlubují nezaměstnanost.
A co udělá Čína s přebytkem USD..??
Čína s přebytkem dolarů může ve světě zkupovat technologie a také státní dluhopisy i ČR...
19. 03. 2010 | 17:05

Karel Mueller napsal(a):

Pane Robejsek,

pokud smím, tak Vás vítám na aktuálně :-).

Načal jste téma, které tady přemíláme už léta a baše názory i zvěry zhruba vyjádřil přítel vlk, takže k tomu není moc co dodat.

Snad jen tolik: V 90. letech byla vyhlášena koncepce globální světové vesnice s volným transferem pracovních sil, kapitálu a technologií, samozřejmě se předpokládá i voný přístup ke zdrojům po nadnárodní korporace. Tato koncepce sice umožnila krátkodobé obrovské zisky, ale znamenala propojení kapitálu a ekonomik, v důsledku vývozu technologií nám roste nejen Čína, ale i Indie a v JA nabírá na tempu i Brazílie. A to natolik, že pošilhává po silné roli v latinské Americe (do vedoucí role má stále ještě moc daleko).

Otočit směr plavby je za současnného stavu velmi obtížné. Když rozdělíme svět na západ (EU a USA s Kanadou) a ostatní, tak ti ostatní se bez západu již v zásadě obejdou. Západ však bez nich ne kvůli surovinám.

Samozřejmě,vývoj Číně je velmi nerovnoměrný a nostalgiků po Maoi asi dost. Pokud by se otočila křivka růstu, ta by to bylo zlé. Ale s těmi 130 USD v provinciích jste mě překvapil, pokud je to na osobu. To jsem čekal míň. Také nezaměstnanost je překvapivě malá, nižší než v EU i u nás, tuším.

Vezměte si náš venkov a zvažte, kolikrát máme vyšší HDP na osobu než Čína.
19. 03. 2010 | 17:34

Charlie napsal(a):

Vlk

nerad, ale Vaše tzv. pravicí otřepaná fráze o "demontáži sociálních systémů" zdá se mě poněkud nešťastná.

Jaká je pravda? Převzal jsem odkaz
:http://www.literarky.cz/ekonomika/90-ekonomika/1442-kronika-promarnnych-anci
...." Pickova kniha se také v tomto ohledu řadí k předvídavým analýzám typu Roberta Reicha či Loica Wacquanta, kteří varují před dalším štěpením společnosti. Překračuje tyto autory ve své diagnóze potíží a významu sociálního státu. Pick vyvrací řadu falešných stereotypů programově šířených neoliberální pravicí.

Jeho odhady toho, kolik nezaměstnaných zneužívá dávky v nezaměstnanosti (zhruba jedna pětina) a kolik nemocných zneužívá zdravotní péči (rovněž přibližně 20 %) jsou v souladu s odhady evropských ekonomů a sociologů. Plýtvavost našeho sociálního státu v oblasti dávek pro nezaměstnané a v oblasti zdravotní péče tak vyčísluje souhrnně na 0,4 % hrubého domácího produktu. Pozorný čtenář si jistě tuto částku porovná se sumou 5 % hrubého domácího produktu. Právě o tolik peněz totiž ročně přicházíme kvůli odlivu dividend do ciziny, jež jsou důsledkem snižování míry zdanění zisku zahraničních majitelů firem a akcionářů. Pravicové vlády však z nějakého podivného důvodu nechtějí zachraňovat stát ucpáním díry, z níž odtéká desetkrát více prostředků, než kolik nás stojí „plýtvavost" našeho sociálního státu. (Jen na okraj: Zatímco v průměru vydávají na sociální účely evropské země 27 % svého HDP, náš „krajně rozmařilý" sociální stát nás stojí méně než 19 % našeho chudšího HDP.)

Analýza tak dospívá až do současnosti, kdy se protáčíme v začarovaném kruhu paradoxů: „Máme nízké sociální výdaje, ale hledáme spásu v jejich dalším snižování. Neumíme je profinancovat bez deficitního financování veřejnými rozpočty, ale vyvoláváme jejich další přiškrcování dalším snižováním daní, přestože ty jsou v rámci Evropské unie velmi nízké."

P.S. já vidím zakopaného psa v přebujelé státní mašinerii. Např nedávný průzkum ukázal, že velká část úředníků až 2/3 prac. času probrouzdá na zabavních stránkách netu.

Místo výstavby polytechnických středních a vysokých škol podpory zákl.výzkumu (AV) děláme např....předražené chodníky a cyklostezky.
Budujeme další úřady pro všechnomožné!
19. 03. 2010 | 18:36

yara ze země krys napsal(a):

Vlku, vystihl jste to naprosto přesně, chování Západu a USA ve vztahu k Číně už delší dobu nechápu. Zřejmě hloupost není doménou jenom našich politiků a
ekonomů. Šance pro "starý svět" je ale v tom, že až se bude polokomunismus přetvářet více na skutečnou demokracii, může nastat velké vnitřní pnutí v Číně. Ona není zdaleka tak homogenní jak se zdá a vrstvení společnosti na bázi peněz a moci může rovněž své s Čínou provést.
19. 03. 2010 | 18:49

RUS napsal(a):

"Řecko je údajně krok od okamžiku, kdy si nebude moci dál půjčovat"
kdo je další na řade?Madarsko,Španelsko,Pobaltí,Portugalsko,Italie?Pak budete prosit po kolenou at "totalitní"Čina pujčí EU aspon trochu penez)))
Así na tom co jsem psal před tim neco bude...
19. 03. 2010 | 19:28

Leo K napsal(a):

Mě spíš zajímá osoba autora blogu. V roce 1998 se stal v pořadí 4. ředitelem vzdělávací instituce HAUS RISSEN HAMBURG Internationales Institut für Politik und Wirtschaft poté, co skončil (částečně úmrtím) ředitelský diumvirát, který tam byl před ním. Od té doby, až do roku 2008, kdy nastoupil do funkce ředitele Dr. Philipp-Christian Wachs, se pan Robejšek prezentoval jako ředitel jmenovaného ústavu. To by bylo v pořádku, ale co mě rozum nebere je to, že neexistuje jediný autorizovaný výstup tohoto ústavu, který by bylo možné panu Robejškovi přiznat. Tedy výstupů- v obecné politologické rovině - v českém tisku byla řada. Ne však, za tento dosti prestižní hamburský ústav. To je důvod, proč je pro mně pan Robejšek obtížně uchopitelný i s jeho tvrzeními.
S dluhopisy to vypadá takto:
Čína v lednu snížila hodnotu amerických dluhopisů z $894,8 na $889,0 mld a byla největší věřitel USA. Japonsko snížilo hodnotu aktiv o $300 mil na $765,4 mld a bylo druhý největší investor v USA.
Alespoň podle tvrzení http://investice.nasepenize...
19. 03. 2010 | 20:18

admirál napsal(a):

Doporučuji shlédnout na yuotube.com 12-dílný seriál -videoklip.Kolik práce dalo USA námořním silám než osvobodili v druhé světové válce Filipíny od fanatiků Hirohitovců-sakurovců-samurajů.
20. 03. 2010 | 06:55

vlk napsal(a):

Charlie + Yara

díky za reakce. Otevírák dnešního Aktuálně je tohle:http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=663437
myslím, že to naprosto přesně dokresluje , co všichni vidíme. A to dokonale.

Bohužel. Nicméně _ Charlie, k delší odpovědi vám s e dostanu až večer. Rozhodně je mluvit o čem.
20. 03. 2010 | 08:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text a několik spamů, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 03. 2010 | 11:09

Karel napsal(a):

Stejskale, ty ještě žiješ? Jak tě to pořád může bavit? Je v tom hrdost? Neukojená touha mít poslední slovo? Kdybys byl fotbalovej rozhodčí, změníš ten sport v bezkontaktní stínovou hru a lidi by na něj přestali chodit.
20. 03. 2010 | 11:33

Frante napsal(a):

vlk

Krize nevznikla z "nenažranosti" bank. Všichni se chtějí mít dobře a vydělávat. Krize je protože lidi neodhadli rizika svého počínání - to prostě někdy jde těžko. Rizika neodhadli bankéři i klienti bank - podnikatelé i občané kteří si brali hypotéky. Nebo když chcete použít slovo "nenažraní" tak v tom případě všichni jsme "nenažraní" abychom byli spravedliví
20. 03. 2010 | 12:03

r.m. napsal(a):

Přátelé,
stačí přiškrtit dovozy s Číny a během několika let se čína zhoutí v sociálních bouřích a občanské válce.
Oni to vědí a podle hesla bližší košile než kabát raději rozpoutají konflikt s nějakým slabším sousedem. A my?
Jako obvykle budeme zásobovat zbožím obě strany konfliktu.
20. 03. 2010 | 12:08

F. Adamec napsal(a):

r.m.
Nepoucujte pracovitou Cinu a Asii, zamete si liinou komunistickou tridu v Prahe, prilezlou odevshad.
20. 03. 2010 | 12:58

vlk napsal(a):

Frante
lituji, ale nemohu akceptovat váš názor. Kdo nutil banky typu LB nebo B+S vyrábět "strikturované hypotéční produkt" kd y balili prvotřídní zboží spolu s jasným šuntem? Takže nakonec byl šunt všechno? kdo nutil tyhle banky neošetřovat rizika svých půjček a ignorovat ratingy?
Na Z 1 nedávno minimálně 2x běžel bezva film o pádu LB. A ti, kteří tam hovořili, mluvili c elkem jasně. A ještě více toho prezentoval zen bývalý investiční bankéř z londýnské CITY, který se postavil proti svým. Jméno mi bohužel , vypadlo.

Charlie
pustil jste s em téma, které je podle mne s ociálním dynamitem.
Ano, rpavicové strany neustále mají na forhontě / lepší termín je žvaní/ o plýtvavosti našeho sociálního systému, o nutnosti větší a dresnostia kdesi cosi.
A také o tm, že sociální výdaje se nedají profinancovat.
Nicméně - do těď jsme neslyšeli z jejich strany nic o tom, kolik peněz z veřejných rozpočtů je vydáváno zbytečně či vědomě neefetivně prostřednictvím veřejných zakázek. Viděl jsem neveřejné odhady, hovořící o 20%. Počínajíc zdrvaotnictvím, přes veškerou státní invetyiční výstavbu a politiku.
Ale jsou i odhady že je to ještě více.
Jednou jsme měl k disposici čísla o plýtvání léky. Konkrétně o tom,kolik se u nás vrací do s běren starých prošlých léků. Na první pohled to bylo děsivé číslo.
Leč porovnal jsem to s číslem, kolik se u nás celkem předepíše léků. A vyšlo mi, že jde o 4%!!!!! Tedy těch, co se vracejí.
Prostě zanedbatelný zlomek. protože docel a rád ybch viděl výrobní proces s menší ztrátovostí. Nicméně tenkrát z toho pravice dělala, jako vždycky, zásadní humbuk.

Někd e , tuším předminulý týden bylo video, kde s e srovnávaly náklady na kilometr dálnic e v Evropě a u nás. Výsledek - francie to dokáže za polovic, Poláci skoro za polovic..
Poláci nedávno uzavřeli naprosto famozní kontrakty s Číňany na výstavbu dálnic. Za naprosto nečekané ceny. U nás? No prostě mi dál jedeme ve s starých kolejích..

Zřejmá je jedna věc. že nemá sebemenší smysl dělat velkou repasi sociálních systémů, dokud nebude zásadně pohnuto s korupcí. Poslat další lidi na společenské dno, aby v parlamentu nikdo ani necekl proti 1,1 milirdě za 8000 nových flint = 1 flinta za 135 tisíc... To prostě nemá smysl.
Ze všech stran slyšíme, jak je stát zadlužen a jak hrozně rozhazoval a jak je nynní nutné odpovědně hospodařit. přímo pikantně to z ní od nejbodřejšího a nejstarostlivějšího hospodáře - Kalouska.Pokud vím, hlasovli lidovci a tedy také on pro 16
z 18ti schválených rozpočtů. většinou jako člen vládní koalice. Tehdy byl pro a dnes to nazývá rozhazováním? prostě tenhle může oslovit jen hlupáky bez paměti.
A modř? Inu Řebíček, Open Card, Tunel Blanka, cyklostezka za 150 mega - tři kilometry délka? To přece mluví samo za sebe..
20. 03. 2010 | 18:53

Jozef napsal(a):

Alternativou USA "je pouze sestup".

Alternativy pre tisicky strategickych analytikov v stovkach severoatlantickych institucii
su minimalne dve:
1. pokracovanie v tvorivej angazovanosti na bleskovom "sestupe"moci Washingtonu
2. uzitocna rekvalifikacia

Studena hospodarska valka,ktoru autor prognozuje,je nerealizovatelna,rovnako ako protekcionizmus.Mozny je len hlupy pokus.

Autor neodporuca investovat v Cine.Ale to je smiesne.Hospodarsky rast Ciny je predsa vseobecnou nadejou pribrzdenia padu zapadneho hospodarstva/aj vo Volkswagene sa cinia/.
Lebo "i pro USA je ve hre politicka stabilita zeme." A pre USA radovo viac,nez pre Cinu.Preto len pred rokom sa analytici modlili,aby cinsky motor svetoveho hospodarstva spolahlivo zabral.Zabral.A ma velke rezervy,velky trh a silny riadiaci subjekt.

Autor neporovnava to najdolezitejsie,vahu ziskov bankoveho priemyslu v obidvoch krajinach. A zamlciava dosledky pokracujuceho americkeho dolaroveho konzumu na cudzi ucet a na ucet buducich generacii.

Nie je dnes ziaden dovod hovorit o cinskej tuzbe po svetovlade.Nacase je vsak konstatovat,ze Cinania tvrdo brania si svoje.Tvrdo.Cislo 80 000 pri ostrych demonstraciach a protestoch hovori za vsetko.
Ak USA zbombarduju velvyslanectvo v Belehrade,Cinania vyjdu v hneve do ulic.Ak ohrozi niekto cinsku sportovkynu,vyjdu do ulic.Ak utoci niekto na Cinu cez internet,ma proti sebe tisicky kvalitnych hackerov.
Ak cinska vlada nebude chranit zaujmy a hrdost starobyleho naroda,Cinania vyjdu do ulic...A nedaju sa obrat o vysledky svojej driny,nebudu donekonecna "subvencovat americky konzumny sen".
Co potom caka Ameriku? Ako pomoze Patriot act?

Tisicky profesionalnych analytikov imperia ponukaju len doterajsiu stupidnu dobyvatelsku propagandu alebo chaos v mysleni.Nestacia sa ani adaptovat behu udalosti.
21. 03. 2010 | 04:19

Honza999 napsal(a):

Že musí někdo vyjít se 130 dolary na měsíc??

No a CO?

Platí snad za potraviny a služby v dolarech a v "amerických" cenách? Platí snad za nájem (třeba) 800 dolarů měsíčně? Neplatí. Platí (po přepočtu) třeba 30 dolarů měsíčně.

Takové ty kecy o tom, kolik dolarů má kdo na měsíc ma živobytí jsou jen manipulace s čísly. Oněch "130 dolarů" v čínské provincii zaručí pracujícímu vyšší životní úroveň, než jakou má sezónní česáč ovoce (který je samozřejmě mimo sezónu odsouzen k nezaměstnanosti - píši odsouzen, čímž mám na mysli, že NEMÁ ŠANCI najít mimo sezónu práci) žijící trvale v USA.

40 milionů Američanů žije za méně než 2500 dolarů ročně ( viz http://www.finexpert.cz/def... ), tedy cca za 210 dolarů měsíčně - při cenách několikanásobně převyšujících ty čínské.
21. 03. 2010 | 12:56

SuP napsal(a):

Vlku -
když už tu chceš šéfovat i vyzbrojování naší armády, přečti si aspoň něco o těch puškách.
Ona když stojí cca 25000,-, musíš k ní nakoupit i střelivo, protože jsme přešli na ráži 5,56 Nato. A za ten zbytek do 180000,- máš zhruba 6000 nábojů, což je zhruba poloviční nástřel do generálky. A nemůžeš jich koupit míň, protože vyzbrojuješ bojové složky a ne přehlídkové.
Raději hlídej procenta HDP, to Ti jde líp.
21. 03. 2010 | 15:03

vlk napsal(a):

SuPe
akdyž chceš argumentovat, neměl bys náhodou začít myslet? Vřele doporučuji.

Není jaksi nonsens mít plné sklady munice pro SA 58 a pro armádu kupovat zbraň jiné ráže, kterou vůbec ve skladu nemáš?
Ta argumentace o otm, že tuhle ráži mají spojenci je asi s tejná, jao že musíme mít ještě i letadlovou loď, protože někteří spojenci ji také mají. Nebo aspoň ponorku. Tu má daleko víc spojenců.
21. 03. 2010 | 20:40

SuP napsal(a):

Vlku -
kolego! Neplácej nesmysly, jen abys měl pocit posledního slova.
Nepřezbrojovat armádu jen proto, že máme plný sklady zastaralé munice je podobné, jako tvrdit, že jsme dodneska mohli střílet prakama.
22. 03. 2010 | 07:59

Allan napsal(a):

Vážený pane, můžete používat obvyklé výrazy (měna, jüan)? Díky, nuceně jste mě poučil, vím jak se v originále jmenuje čínská měna. Ovšem Vašim dalším poradenským článkům se vyhnu. Článek je původní, nebo jste něco přeložil? Ještě že se zde neobjevil výraz Copenhagenova smlouva.
22. 03. 2010 | 12:42

Brasileiro napsal(a):

SuPe, ony to zas takové nesmysly nejsou. Ještě máme v živé paměti, když se "musely" vyřadit letouny MiG 29, páč nejsou kompatibilní s NATO. Byly vyměněny za neletuschopné vrtulníky a někdo si slušně namastil kapsu. Mezitím Germáni vybavili NDRské MiGy avionikou za zlomek ceny Gripenů a rázem kompatibilní jsou. Ještě pro rejpali ohánějícími se logistickými problémy: vz. 58 střílí municí 7,62 Tokarev, která je v místech, kam jsou naše oddíly posílány sehnatelná lépe než 5,56 :-)
22. 03. 2010 | 22:00

karel napsal(a):

Myslel jsem, ze tento pan politice rozumi. Souhlasil jsem s nim, kdyz hrimal, ze Saddam Hussain se musi odstranit kvuli ZHN. To, ze se zadne ZHN nenasly bylo pro me velke zklamani, jak z Bushe, tak z Robejska a to bez ohledu na to, ze Saddam byl monstrum.
23. 03. 2010 | 02:55

NevericiTomas napsal(a):

Mily Hansi, je jich 1,3 miliardy. To je tak silene cislo, ze se neda stredoevropskym rozumem pochopit. Kdyz jich 100 000 000 zbohatne na zapadonmeckou uroven, bude jich opticky vsude plno stejne jako ted Nemcu. A pritom ta zeme bude stale straslive chuda....
24. 03. 2010 | 15:39

traverza napsal(a):

Megatrend:
Velká Čína začíná mít USA pomalu ekonomicky a finančně na lopatě!
Prudký pád jednoho či druhého by znamenal ekonomickou katastrofu pro celý svět.
Ostatní státy světa s tím neudělají nic.
Ohrožením pro celé lidstvo je, jak se zachová agresivní americké impérium, respektive Ti, co jej ovládají. Pro zachování svého blaha a zisků udělají cokoliv (viz Irák, viz vlastní odstřelení dvojčat a obětování 2500 vlastních lidí).
Ale ani Čína není bez problémů. Čína je teď komunistická, ale je tam již v roce 2010 několik stovek miliardářů (v USD), milion milionářů (V USD) - podle informace od Jima CHANGA- ředitele společnosti Foxcon v ČR.
Co až tato skupina boháčů převezme v Číně faktickou moc a bude chtít začít diktovat světu, jako to teď dělají USA. Samozřejmě všemi prostředky.
Mladá generace, která je teď ve školách, po celém světě, bude mít tento zásadní problém k řešení.
Dochází teď k něčemu, co zásadně změní do 20 let celý svět. Jak to dopadne se neví. Jinak s obsahem článku nesouhlasím, je to neobjektivní text.
24. 03. 2010 | 18:27

slayer napsal(a):

Robejsek:

Napsal jste totalni nesmysl. Vase ekonomicke vzdelani konci s merkantelismem, ktery jak je videt sdili i vetsina lidi zde v diskusi. Cilem merkantelistu bylo vyvazet zbozi, a hromadit penize, v te dobe zlato. Pokud mozno nedovazet. Mezinarodni obchod povazovali za druh valky, pricemz vitez je ten, kdo vyveze nejvic zbozi a doveze nejvic penez. Nevim jak nekdo, kdo ma zdravy mozek, muze verit tomu, ze lip je na tom ten, kdo vyveze zbozi a doveze pro nej bezceny papir, tj. papirove penize, nez ten ktery doveze zbozi a zaplati za nej papirem. Pokud za utrzene cizi penize nenakoupi dana zeme, v tomto pripade Cina jine zbozi v zahranici, a tedy nevymeni zbozi za zbozi, tak vyvezla dane zbozi zadarmo. Nechapu jak nekomu muze pripadat vyhodne vyvazet zadarmo. A argument s pracovnimi misty? Nevim jak vy, ale ja pracuji kvuli tomu, abych za to neco dostal, tzn. zbozi a sluzby. Kdybych mel pracovat zadarmo, tak to radsi vubec. Cinan pravdepodobne take nepracuje jen kvuli poteseni z prace. Dale, zkuste se zamyslet nad tim, jestli Cinane nejsou plne schopni sve zbozi spotrebovat sami. Pokud to udelaji, prace jim zustane a jeste budou mit vic zbozi pro sebe. Jak je videt, americanum nedela problem spotrebovat mnohem vice nez vyrobi, proc by tedy melo delat problem cinanum spotrebovat to co vyrobi?

Takze, kdo je tu v nevyhode a kdo je tu ve vyhode? Amerika dostava z Ciny zbozi v hodnote asi $ 700 miliard rocne vymenou za dolary, kterych si muze natisknout kolik chce (a take to dela), prip. vladni dluhopisy. Tzn. dostava toto zbozi na dluh, zije si nad pomery. Cina dava Americe zbozi na dluh, tedy zadarmo v hloupe merkantelisticke vire v to, ze to delat musi aby zachovala papirovy ekonomicky rust, pracovni mista atd. Cina pravdepodobne nedostane cast svych penez nikdy nazpet. USA bud vyhlasi primo bankrot, nebo zaplati znehodnocenou menou. Tzn. Cina bude tratit. Cim driv si tohle Cina uvedomi a prestane prodavat americanum na dluh, tim lepe pro ni. Bude mit vice zbozi pro sve vlastni lidi. Co se stane v USA? Americanum klesne podstatnym zpusobem zivotni uroven. Budou mit mene zbozi nez dosud, protoze uz jim Cina neproda na dluh. Navic budou mit vysokou inflaci, diky dolarum, ktere FED jiz natiskl a zatim je maji komercni banky ulozene u FEDu jako rezervy, a take kvuli dolarum, ktere jsou dnes jako rezervy drzeny v zahranici. Tyto se zacnou vracet zpet do USA, az se za ne jejich neamericti majitele budou zoufale snazit v USA neco nakoupit jeste pred tim, nez dojde k uplnemu znehodnoceni americke meny. Tzn. americany ceka narust cen a znacny pokles zivotni urovne. Americane budou muset znovu zacit setrit, investovat a pracovat. Budou muset znovu vybudovat produkcni kapacity o ktere prisli ne kvuli nedostatku protekcionismu, ale kvuli prehnane regulaci a vysokym danim. Stali se tak nekonkurenceschopnymi. Cina prijde o zakaznika, ktery neplati. Bude ji lip. Produkcnich kapacit ma habadej, uspor taky. Bohatstvi plyne z vyroby, ne ze spotreby. Utracenim jeste nikdo nikdy nezbohatl, a to plati jak pro jednotlivce tak pro staty. Je tedy jasne koho ceka vzestup a koho ceka pad. Za vase rady bych nedal zlamanou gresli.

V diskusi se ojevuje nazor, ze zapad byl hloupy, kdyz nechal Cinu vyrust. To je ale dalsi totalni nesmysl. Zapad i Cina profitovali a profituji ze vzajemne spoluprace, rika se tomu delba prace. To, ze zapad ztraci svoji konkurenceschopnost neni chybou Ciny, ale zapadu. Cina nemuze za to, ze USA a zapadni evropa se sesnerovali hloupymi regulacemi a vysokymi danemi a pripravili se tak o svoji konkurenceschopnost a hlavne PRODUKTIVITU. Produktivitu protekcionismem nezvysite. Muzete uvalit na vsechno zbozi z dovozu 1000% clo. Vysledkem bude, ze sice budete mit vsechno zbozi made in DOMA, ale budete za nej platit vic, nez kdybyste ho dovezli. Jenom pitomec by v CR pestoval banany a pomerance a rikal by si, jak na ty cizince vyzral, neda jim vydelat a neda jim vydelat. Vzdyt si preci muze pomerance ve skleniku vypestovat sam.
25. 03. 2010 | 04:12

Sandra napsal(a):

O získání pana Robejška jsem si psala editorovi už asi před 2-ma lety, takže dík.Je třeba si uvědomit, že Čína je schopna vyrobit cokoliv. Je to otázka ceny. Pokud naši odběratelé a zákazníci kvalitu nevyžadují, jsme zahlceni šuntem. V Německu i Francii nakupuji velmi kvalitní a krásné zboží, ale také za cenu odpovídající této kvalitě ...
25. 03. 2010 | 21:54

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:14

Karel Mueller napsal(a):

slayer:

Pardon, ale totální nesmysl jste v poslední kapitole napsal Vy.
Dělba práce? To např. u nás ve vztahu k západním korporacím neexistuje, naše dceřinné firmy jsou jen montovny se zhruba pětinovými průměrnými příjmy v porovnáním se západem.

Čínský raketový nástup souvisel s extrémně lacinou pracovní silou a trochu jinak nastavenými pravidly, které sice umožnily západním korporacím obrovské zisky, ale také zisk technologií, akumulaci kapitálu přímo v Číně a vznik čínských korporací (často provázaných se státem, pokud ne většinou), které samy začly expandovat.

Ve světě volného toku kapitálu a technologií je standart západu udžitelný jen tehdy, pokud dojde k přerozdělení celkového zisku v rámci firem nadstátně působících korporací. Pokud však západu vyroste soupeř - např. čínské či jiné korporace - je západ nekonkurenceschopný vzhledem k ceně pracovní síly (pokud dojde k vyrovnání technologické úrovně).

Shrnuto: Západ mohl udržet svůj blahobyt pouze ve dvou případech: Ekonomickém ovládnutí světa svými korporacemi a přerozdělením (braním na hůl ostatních, mám-li použít jadrnou češtinu), nebo si zachovat technologický náskok a průmyslovou výrobu.

ANi jedna cesta nebyla nastoupena.
28. 03. 2010 | 14:02

http://www.kw61.com/replica-corum-watche napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 05:37

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of

satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
01. 04. 2010 | 12:15

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:42

Poptropica napsal(a):

thanks you very much for your information
07. 04. 2010 | 06:39

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 08:05

rozhorceny predstavitel napsal(a):

čínané jsou vyřízení!Nemají ani kam růst ani je nikdo nechce!Navíc jejich národní iq je nízké oproti Japoncům nebo Němcům,takže mají akorát pandí hlavy a nic neumí!Jejich generace střadatelů končí a mladí z paneláků již nic nesvedou stejně jako ti v čechách.Akorát žijí z toho,že kupují umělohmotný odpad z Evropy z něho vyrobí snadály atrička a obratem to prodají stejně hloupým lidem z paneláků v Evropě od nichž toto smetí před tím vykoupí.Z číny nikdy nic nebude mají moc lidí a málo jídla akorát za mnoho desítek let z nich vzejde válka a ta bude.
29. 07. 2010 | 12:07

tran33m napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
07. 12. 2010 | 07:24

NY bankruptcy lawyer napsal(a):

Stejne globalne maji existovat urcite socialni standardy. Kdo je nedodrzi, nema mit stejny pristup na mezinarodni trh. Vyrazovat konkurenci tim, ze najimam na svoji praci otroky je proste neferovy krok. <a href="http://www.storobin.com/ban...">NY bankruptcy lawyer</a>
08. 12. 2010 | 10:12

Laptop Carrying Cases napsal(a):

USA, tak casto narazi na ochranu bezpecnostnich zajmu (na to bych upozornil predevsim nase neoliberaly, kteri jsou u nas ochotni rozprodat cokoliv - obyvatele to ve vetsine nikterak neznepokojuje - bohuzel jsou ovlivneni pravicovymi medii, ktere hlasaji, ze to vubec nevadi). Takze Cina nyni investuje predevsim v rozvojovych zemich.
Laptop Carrying Cases

http://www.mezzi.com/Laptop-Carrying-Cases/
18. 12. 2010 | 10:33

Home Mortgage napsal(a):

This exactly the kinda of information I've been looking for. I did a Google search for it and eventually lucked up and found this site. <a href="http://www.mortgageshome.org/">Home Mortgage</a>
02. 01. 2011 | 17:09

Antibiotics and Yeast Infections napsal(a):

Coach sunglasses would win you a lot of jealous eyesight. What’s more important is that the designer sunglasses offer super.  <a href="http://antibioticsandyeastinfections.com">Antibiotics and Yeast Infections</a>
08. 01. 2011 | 15:31

Online Spiele kostenlos napsal(a):

I just passed this onto a colleague who was also looking for it, And he actually bought me lunch because I found it for him. So I should thank you for the free lunch I got. <a href="http://browsergames-kostenlos.de/online-spiele/">Online Spiele kostenlos</a>
12. 01. 2011 | 16:38

tc-geographies napsal(a):

I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement. <a href="http://www.tc-geographies.net/">tc-geographies</a>
14. 01. 2011 | 19:24

NJ First Time Home Buyer Programs napsal(a):

This is a great inspiring article. I am pretty much pleased with your good work. You put really very helpful information.  <a href="http://firsttimehomebuyer-nj.com">NJ First Time Home Buyer Programs</a>
20. 01. 2011 | 16:28

Divorce Attorneys NY napsal(a):

It was very well authored and easy to understand. Unlike additional blogs I have read which are really not good. <a href="http://www.storobinspodek.com/divorce.php/">Divorce Attorneys NY</a>
22. 01. 2011 | 14:24

Dating Sites napsal(a):

I do want to comment on your knowledge of the topic. Youre truly well-informed. I cant believe how much of this I just wasnt aware of. Thank you for bringing more information to this topic for me. <a href="http://www.panix.com/userdirs/blog/free-dating-sites/">Dating Sites</a>
26. 01. 2011 | 14:00

Los Angeles Printing napsal(a):

Things are really heating up in the online travel, tourism, lifestyle and media sector sector. I think Wotif will be leading the charge for some time.  <a href="http://www.breenegraphics.com/">Los Angeles Printing</a>
29. 01. 2011 | 16:53

Personalized Baby Gift napsal(a):

I have read most of them and got a lot from them. To me, you are doing the great work. Carry on this. work at home In the end, I would like to thank you for making such a nice website. <a href="http://www.babystuffgifts.com">Personalized Baby Gift</a>
06. 02. 2011 | 17:49

Home Putting Greens napsal(a):

I am so excited that I have found this your post because I have been searching for some information about it almost three hours. <a href="http://www.indoor-putting-greens.com">Home Putting Greens</a>
27. 02. 2011 | 22:33

Kauai Luxury Homes napsal(a):

I should feel proud or ashamed. I don know that they work and every time I look at testing it seems like an unnecessary hindrance. <a href="http://www.robbwall.com">Kauai Luxury Homes</a>
21. 03. 2011 | 18:48

Krup Law Group napsal(a):

By day there are ample activities in which to participate on board the 12 deck ship, including spas, reading rooms, daytime dance lessons, and shopping. <a href="http://www.facebook.com/thekruplawgroup">Krup Law Group</a>
30. 03. 2011 | 20:22

Flower Essence Remedies napsal(a):

Washington proto již po léta důrazně požaduje více než symbolické zhodnocení renminbi. Bez výsledku. Číňané mají pro své odmítnutí nevyvratitelný důvod. <a href="http://www.natureshealthfood.org">Flower Essence Remedies</a>
12. 04. 2011 | 13:10

vehicle insurance quotes napsal(a):

Předposledním v řadě konfliktů byl prodej amerických zbraní Tchaj-wanu. Mezi Washingtonem a Pekingem to již delší dobu jiskří. <a href="http://www.autoinsurancequoteseasy.com">vehicle insurance quotes</a>
24. 04. 2011 | 21:23

Debt Management Program napsal(a):

It is such an honor to have the chance to join the discussion of this great blog site! I want to extend my thanks for this.

<a href="http://www.moneymanagersuk.co.uk/debt/debt-management">Debt Management Program</a>
27. 04. 2011 | 23:36

casino en ligne napsal(a):

Podle výzkumu OSN bylo v roce 2008 z osmi set milionů práceschopných Číňanů sedmdesát milionů bez práce. <a href="http://www.casinomust.com/">casino en ligne</a>
28. 04. 2011 | 14:20

New York Real Estate Attorney napsal(a):

Vzhledem k rozměrům a důsledkům čínských vývozů do USA mizí z hlediska Washingtonu rozdíl mezi exportní a vojenskou ofenzivou.
<a href="http://www.storobinspodek.com/real-estate.php">New York Real Estate Attorney</a>
14. 05. 2011 | 20:28

tankless water heaters napsal(a):

There are certainly a lot of details like that to take into consideration. All are good pints to consider for. I now consider the thoughts above as general inspiration.
If you want to have some more information just <a href="http://www.MyTanklessWaterHeatersReviews.com"> click here </a>
07. 10. 2011 | 13:13

best mexican restaurants nyc napsal(a):

What a pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.

<a href="http://www.agaveny.com/">best mexican restaurants nyc</a>
12. 12. 2011 | 02:51

Interface Talent not an Agency napsal(a):

Keep up the excellent work!

<a href="http://www.modelingadvice.net/get-help-at-interface-talent-network-4-must-know-tips-to-prepare-for-modeling-auditions/">Interface Talent not an Agency</a>
13. 12. 2011 | 06:01

back pain napsal(a):

Intimately, the post is really the greatest on that worthwhile topic. I fit in with your conclusions and definitely will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks cannot simply be enough, for the amazing clarity in your writing.

<a href="http://www.backpainwiki.com/">back pain</a>
15. 12. 2011 | 04:35

Interface Network Sono napsal(a):

I just want you to know that you really made a nice review about BlogEngine.Net! Your post really contains an informational message that gave me a lot of knowledge about Blog Engine.

<a href="http://www.talented-baby.com/locating-baby-modeling-agencies-interface-network-and-others/">Interface Network Sono</a>
02. 01. 2012 | 13:31

Compare the Top Health Insurance Compani napsal(a):

I recently came across your article and have been reading along. I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you.

<a href="http://healthinsurance26.com/">Compare the Top Health Insurance Companies Charleston in West Virginia</a>
10. 01. 2012 | 07:22

brooklyn plumber best napsal(a):

If possible, as you gain information, please add to this blog with new information. I have found it extremely useful.

<a href="http://www.24hourplumberbrooklyn.com/">brooklyn plumber best</a>
10. 01. 2012 | 10:59

best exercise bike napsal(a):

It really is fantastic to achieve the possibility to read a high quality document along with beneficial info on subjects in which a lot want to buy it upon. The points the information stated are common quality in actual suffers from help a lot more. Go on carrying out whatever you accomplish even as we appreciate reading through your projects.
http://www.BestRecumbentExerciseBikeReviews.org/
23. 01. 2012 | 10:22

For Boise custom builders napsal(a):

The post is written in very a good manner and it contains much useful information for me. You have a very impressive writing style. Thanks for sharing.
http://arrowcustombuilders.com/boise-idaho/
27. 01. 2012 | 06:04

tankless water heater napsal(a):

You have distributed great goods .That is my own new We click here. I found numerous fascinating within your blog site specially the discussion. Maintain blog modernizing and also all the best !

<a href="http://www.MyTanklessWaterHeatersReviews.com/">tankless water heater</a>
10. 02. 2012 | 10:41

dust mite proof covers napsal(a):

Thanks for taking this opportunity to discuss this, I feel strongly about it and I take pleasure in learning about this topic. <a href="http://dustmitesbedding.com/">dust mite proof covers</a>
20. 03. 2012 | 13:47

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 05:36

PlaycleLack napsal(a):

<a href=http://propeciacheapgeneric.com/#17905>propecia 5 mg</a> - <a href=http://propeciacheapgeneric.com/#13317 >buy propecia online</a> , http://propeciacheapgeneric.com/#26641 buy generic finasteride
08. 09. 2012 | 16:33

gugTenteeHaum napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#wyubf>generic viagra</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#edsih >viagra online</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#hjien viagra 200 mg
22. 10. 2012 | 07:48

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#5188>generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#225>generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#15682 buy cialis online
24. 10. 2012 | 20:43

Assespopole napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#yypkt>buy viagra</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#wqvyn >buy viagra online</a> , http://viagrastorehere.com/#zielg viagra online
24. 10. 2012 | 21:09

smifiasse napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#ykyvm>buy cialis online</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#bqvtg >generic cialis</a> , http://cialisstorehere.com/#shutx generic cialis
25. 10. 2012 | 13:29

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#18376>generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#14769>buy cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#1630 buy cialis
30. 10. 2012 | 10:17

incontilm napsal(a):

<a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#ylqsq>order cialis</a> - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#atqno >cialis 20 mg</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#adtyh buy cialis online
30. 10. 2012 | 20:45

smebriemybear napsal(a):

<a href=http://cheapgenericviagranow.com/#ubkbn>viagra 50 mg</a> - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#zdjfy >cheap generic viagra</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#twriy cheap viagra
31. 10. 2012 | 22:06

HelmSlerriecy napsal(a):

<a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#hnqyi>cheap levitra online</a> - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#dcget >order levitra</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#tyjfg levitra 10 mg
31. 10. 2012 | 23:19

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#8224 - generic viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#2938>cheap viagra</a>
01. 11. 2012 | 09:01

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#3916 - generic viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#4505>generic viagra</a>
01. 11. 2012 | 18:38

Nolleythite napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#ikcra>cheap propecia</a> - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#hnyew >cheap propecia</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#qgrpv buy propecia
02. 11. 2012 | 22:33

guervourl napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#hezzj>cialis online</a> - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#zxdku >generic cialis</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#gycmg buy cialis online
04. 11. 2012 | 00:42

plainiado napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#bande>levitra 10 mg</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#prvsw >levitra online</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#sppcj levitra online
07. 11. 2012 | 00:15

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#6732>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#4723>viagra online</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#16352 generic viagra
07. 11. 2012 | 12:12

MulgeFeetewes napsal(a):

<a href=http://ordergenericviagrahere.com/#tmpko>generic viagra</a> - <a href=http://ordergenericviagrahere.com/#wpwur >viagra 120 mg</a> , http://ordergenericviagrahere.com/#gyolf viagra 50 mg
08. 11. 2012 | 03:20

viagra online napsal(a):

the continuance of the condition, in any work in, http://ordergenericviagraonline.org viagra discount be shown to the official veterinarian. there shall be pasted over the mouth of the jar,, http://cialis20mgprice.com cialis pill so far as construction may affect the health of, month. Travelling expenses are paid by the, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#2,10109E+57>viagra discount</a>, milk are to be cleaned and heated in accordance, have been issued shall be furnished to consumers, <a href=http://cialis20mgprice.com#9,79561E+13>price cialis</a>, after parturition. served. An occasional test for preservatives may, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#35821">viagra medication</a>, clean as possible. have been tested with tuberculin in the past, <a href="http://cialis20mgprice.com#28562">cost cialis</a>, Prof. Rubert Boyce.
10. 11. 2012 | 02:54

Liabeescask napsal(a):

<a href="http://www.shoesuggboots.co.uk/ugg-women-c-1.html/#CHRfaw96gE">ugg australia uk</a>
,uggs sale uk
<a href="http://www.shoesuggboots.co.uk/ugg-women-c-1.html/#CHRfaw102gE">ugg boots england</a>
,buy ugg boots cheap
<a href="http://www.siteuggboots.co.uk/#SWVgtu47fE">genuine ugg boots</a>
,buy cheap uggs
<a href="http://www.topuggstore.co.uk/ugg-boots-c-3.html/#GUBgru88eV">ugg uk</a>
,buy ugg boots sale
<a href="http://www.ukoutletugg.co.uk/#DWEwtu287De">ugg boots england</a>
,buy discount ugg boots.
http://www.ukoutletugg.co.uk/
10. 11. 2012 | 06:48

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#cheap-viagra-online | http://genericpillshq.com/#buy-viagra - generic viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#buy-generic-viagra>generic viagra</a>
14. 11. 2012 | 19:49

ignonioup napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#5362>buy viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#13699>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlineds.com/#4465 buy viagra
16. 11. 2012 | 21:23

comprar viagra online napsal(a):

La caillette pres du pylore etait engorgee, http://generiquecialis20mg.com achat cialis en ligne insolubles et dans les acides et dans les, objeto de una evolucion que se desenvuelve en, http://viagrasinrecetaonline.net efectos de la viagra en sus Nuevos apuntes para la Flora de Bspana, pour arreter lliemorrhagie, <a href=http://generiquecialis20mg.com#1,39614E+81>cialis generique avis</a>, monstres qui etouffaient des personnes vivantes, Toutefois il arrive de rencontrer un puceron tout, <a href=http://viagrasinrecetaonline.net#5,82249E+75>viagra barata</a>, por constar de estaciones desde la region media, son fond ne repose sur aucune <a href="http://generiquecialis20mg.com#58497">cialis 20mg</a>, perdre sans retour sa consistance. por carecer de pelos artlculados, <a href="http://viagrasinrecetaonline.net#57512">efectos de la viagra</a>, Jamas liabian existido en dicho jardin,
02. 01. 2013 | 12:27

PotxZrletg napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2415>buy soma online</a> soma generic - soma addiction
04. 02. 2013 | 02:54

cialis en espana napsal(a):

qui parait cependant la plus philosophique. http://viagrapfizerpascher.com viagra pfizer france comparaison du rapport numerique des zones avec, Sociedad pueden tratar el asunto, http://cialis-diario-precio.net cialis precio espana volumen casi duplo al que tienen cuando cesan de, http://www.buy-avodart-online.org avodart prostate cancer la dalle el celle du raisin exigent. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#2,66225E+14>generique viagra</a>, sont exclusivement representees par un grand, en que Webb y Berthelot estudiaron esta flora, <a href=http://cialis-diario-precio.net#8,27223E+24>cialis precio en farmacia</a>, on el que van intercaladas capas de Ostrea, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#7,44958E+52> cheap avodart</a> de systeme satisfaisant en geographie <a href="http://viagrapfizerpascher.com#12862">viagra online</a>, pour les classes qui precedent, No escasea el sanidino en individuos, <a href="http://cialis-diario-precio.net#64289">cialis vademecum</a>, introducirse en la tierra. <a href="http://www.buy-avodart-online.org#47620"> avodart vs propecia</a>
21. 02. 2013 | 12:22

freerelax napsal(a):

An appropriate double twist on bikini <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">plus size swimwear</a> Weird commentary provides the facts on the swimwear which experts state just one or two consumers are conscious of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">retro swimwear</a> Honest blog presents Six innovative new things about swimwear that no one is speaking about. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">spanx swimwear</a> The reasons why people are extremely wrong around bikini and as a consequence the reasons why you must read this review. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">betsey johnson swimwear</a> The reasons why all the things that you've discovered about bikini is actually wrong and what you ought to learn.
Upcoming swimwear Ebook Illustrates The Way You Can Rule The swimwear World <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">target swimwear</a> Brand new questions regarding swimwear clarified and in addition reasons why you really need to review every single concept within this e book. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">freya swimwear</a> Things all the others has been doing for the swimwear and moreover the things youwant to do completely different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">bra sized swimwear</a> Upcoming swimwear Book Shares Approach To Dominate The swimwear Scene <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">cheap swimwear</a> Unique publishing explains the low down towards swimwear and additionally reasons why have got to take action immediately.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">thong swimwear</a> Strange study gives the most crucial points over swimwear that experts claim only a couple of buyers are conscious of.
07. 05. 2013 | 22:27

freerelax napsal(a):

A real double twist on bikini <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Bizarre blog post provides the truth around bikini that experts claim just a few customers are aware of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">retro swimwear</a> Honest report uncovers 3 innovative new things around swimwear that noone is discussing. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">designer swimwear</a> Precisely why most people are dead wrong regarding swimwear and as a consequence the reasons you should check this ground-breaking report. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">vitamin a swimwear</a> How come everything you've discovered about bikini is truly drastically wrong and what you want to be aware of.
Innovative new swimwear Publication Will show How One Can Dominate The swimwear Scene <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">target swimwear</a> All new questions about swimwear answered and the reason why you need to analyze every single message of this specific report. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">gottex swimwear</a> Exactly what the competition is doing concerning swimwear and exactly what you would want to complete totally different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">bra sized swimwear</a> All new swimwear Publication Presents Approach To Rule The swimwear Market <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">swimwear sale</a> Progressive site shows you the critical information of swimwear and as well as the reasons you must take action right now.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">tan through swimwear</a> Unconventional site provides you with the important points for swimwear that a few buyers know of.
10. 05. 2013 | 06:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy