Hra o atomové „mít, či nemít“

02. 04. 2010 | 23:06
Přečteno 6655 krát
Zdá se, že Praha má monopol na milníky v bezpečnostní politice. V červenci 1991 zde byla rozpuštěna Varšavská smlouva a v listopadu 2002 rozšířeno NATO. Před rokem zde Barack Obama představil svou vizi světa bez nukleárních zbraní a příští týden v Praze podepíše pokračování rusko-americké smlouvy START.

„Zbraně hromadého ničení by mohly vyhladit západní kulturu.“ Takhle nějak by mohl začínat Obamův slavnostní projev. Stejnou formulaci použil před 874 lety papež Inocenc II., když křesťanům zakázal používat samostříl. Věřící se jeho vůli nepodřídili a k zániku západní civilizace bohudíky nedošlo. Atomová bomba má v tomto ohledu úplně jiný potenciál, ale ani tento vynález nelze vymazat z paměti lidstva.

Rovnováha cílem

Severokorejský diktátor Kim Čong-il se Obamovou rétorikou jistě omámit nedá a íránské odstředivky obohacující uran se budou točit i během slavnostního aktu na Pražském hradě. Atomové ambice Teheránu jsou nepřehlédnutelné a neschopnost je zhatit také. Jak to, že velmoci nedokáží ubránit exkluzivitu své ultimativní zbraně?

Možná právě proto, že se na tom snaží všichni členové „atomového klubu“ dohodnout. Již za papeže Inocence byla cílem zahraniční politiky rovnováha. A již tehdy byla stabilita rovnovážného stavu průběžně porušována snahami jednotlivých hráčů o jeho dosažení. Nelogické? Pouze zdánlivě. Když se státy snaží dohodnout, nikdy nejde jenom o jedno téma, třeba ono atomové „mít, či nemít“. Vždy je ve hře řada dalších (často nepřiznaných) cílů zúčastněných hráčů. Snaha o jejich dosažení ztěžuje dohodu a vytváří nádavkem nové problémové situace.

A tak Čína toleruje Severní Koreu, protože tak váže část sil USA a Ruska. Rusko hraje tutéž hru a diskretně podporuje Írán. Achmaninedžadova vznikající bomba zaměstnává jak Pekin tak Washington. Ruský general Vladimir Dvorkin před několika měsíci upozornil na to, že Írán bude mít v brzku rakety s doletem 5500 kilometrů a nikoliv pouze 2000 kilometrů, jak prohlásil Barack Obama ve svém zdůvodnění zrušení plánů raketových základen v Polsku a u nás. Dvorkin jinými slovy řekl, že Rusko prodalo Íránu některé ze svých raket SS-20, které „odzbrojilo“ v rámci plnění smlouvy INF. Jak budou reagovat Američané se vbrzku dozvíme.

Čím více, tím spíše?

Proč je o bombu takový zájem? Kim Čong-il ji prý má proto, aby mohl vyjednávat s USA jako rovný s rovným. Ale copak jsou dvě až tři nukleární hlavice totéž jako několik set? Plánuje snad Kim Čong-il dobýt Jižní Koreu a sjednodit zamořenou zemi, anebo chce Írán vygumovat Izrael? Statusová hodnota bomby je obrovská, její vydírací potenciál značný, ale její vojenská použitelnost velmi nízká.

Snad by proto bylo lepší smířit se s tím, že ze světa nelze sprovodit ani samostříl ani nukleární technologii. Ale přece, čím více států má bombu, tím pravděpodobnější je její použití. Opravdu? Nelze tvrdit, že Indie a Pákistán jsou spřátelené země. Avšak od té doby, co mají obě nukleární kapacitu, se jejich vztahy spíše zlepšily. Íránská bomba je pouze otázkou času, a přesto se od izraelských stratégů můžete „off the record“ dozvědět, že to nepovažují za nejhorší možnost. Od jejího prvního nasazení platí, že bomba je jak zničující, tak i stabilizující. Když o sobě nepřátelé navzájem vědí, že si zahrávají s otázkou „být, či nebýt“, dvakrát si své jednání promyslí.

Další kroky

Co z toho plyne pro obě nukleární velmoci? Když rozšiřování smrtonosné technologie stejně nelze zastavit, proč nehrát hru o atomové „mít, či nemít“ trochu aktivněji a energičtěji. Obamově vizi Rusové nevěří; on sám, myslím, také ne. Jeho představa světa bez nukleárních zbraní je však mediálně přiměřený rámec pro pragmatickou politiku. Třeba by se obě velmoci mohly dohodnout na tom, že budou rozšiřování nukleární technologie doprovázet a zacíleně vyvažovat. Nejpozději při obraně proti atomovému terorismu mají obě země identické zájmy. Rusko sice hraje svou mocenskou hru, ale jeho strach z islámských extremistů je větší než dává najevo. Moskva by se dala pro užší spolupráci za kulisami pravděpodobně získat. Kdo ví, co všechno Medvěděv a Obama podepíší. Prý existují také smlouvy, které mají tajné dodatky.

Rozšířený text pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

claudius napsal(a):

Objevit se na ČT Robejšek v komentáři,tak Drtinová dostane pupínky.A pomslík Železný se přímo počurá.
02. 04. 2010 | 23:18

vlk napsal(a):

Vaše premisa hledně toho , že A bomba vlastěn stabilizuje a že její vlastnictví není totéž jako jako její použití má háček.
Totiž tohle platí, pokud s e člověk může spolehnout na elementární logičnost jednání majitele té bomby.

To funguje v našem kulturním okruhu.US Rusko, VB, F a konec konců i Čína si tím zajistili, že jejich zájmy prostě budou nedotknutelné. A že nemohou být poraženi Nci víc nesledovali.
Indii bych přiřadil tamtéž. Páku, dokud vládnou vojáci , resp. maji A bombu pod kontrolou platí přesně totéž.
Kim už je jiná kategorie. Tomu šlo jen oelementární přežití , protože je jasné, že kdyby s e cítilohrožen, tak to prostě použije a jako vydírací prostředek. Ví, že kdyby nasadil svůj jaderný arzenál, tak to prostě totálně projede. Jenže zrovna tak ví, že US televizní veřejnost by nikd y nezkousla vypaření s e 40 tisíc GIs umístěných na jihu Koreje. Takže vydírá a vydírá. Ale nezaútočí.
Urán je jiná káva!Irán j e ovládán islámskými fundamentalisty! Lidmi , kteří posílají dvanáctileté kluky proti kulometůma ženy opásaní výbušninou proti civilistům.

Tihle jsou prostě jiná kategorie. Ti v zájmu séhio fanatismu klidně knoflíky zmáčknou. A je nejvyšší čas tohle rizikoprostě odstranit.
A tím zároveň ukázat každému dalšímu ambicioznímu státu, že A klub je prostě uzavřen.

Jo a rekapča mi íše Calif a Breslau. Jak dopadla Festung Breslau je d ost dobře známo. Pod Kalifem, který by byl A zbrań bez váhání také použil..
02. 04. 2010 | 23:30

veverka napsal(a):

Atomovky jsou bohužel jediná možnost Iránu,jak znemožnit amíkům loupeživou okupaci a krádež iránské ropy a plynu.Všechno ostatní jsou jenom kecy.
03. 04. 2010 | 00:10

dennis napsal(a):

Blahodarny ucinek sireni atomovych zbrani na upevnovani rovnovahy sil jsem si az doposud nikdy neuvedomil tak primocare jako dnes. K posledni vete blogu: "Pry existuji take smlouvy, ktere maji tajne dodatky." bych rad pridal sve prani. Co kdyby tajny dodatek smlouvy o snizeni poctu atomovych zbrani obsahoval i zavazek, ze kazda ze supervelmoci doda ze svych bohatych zasob vsem svym spojencum a spratelenym zemim, a to pro kazdou z nich, bratru, dvacet tricet jadernych hlavic za ucelem upevneni rovnovahy sil a tim prispeje k upevneni miru ve svete. Zemim, ktere nejsou spojencem nebo pritelem zminenych velmoci, by se mohlo intenzivne pomoci ve vyvoji a vyrobe jejich vlastnich atomovych zbrani a take nosicu. Jsem presvedcen, ze smlouva s takovym tajnym dodatkem by byla jiste posledni ze vsech tech, ktere kdy od dob Inocenta II. se marne pokousely sireni lidstvu nebezpecnych zbrani zamezit.

Moc hezky a podnetny blog.
03. 04. 2010 | 08:17

dennis napsal(a):

Setkani predstavitelu dvou supervelmoci euroatlantickeho civilizacniho bloku asi nebude mit zvlast pronikavy vliv na nesireni atomovych zbrani ve svete. Ani si nedelam iluze, ze o to predstavitelum (a vlastne i mocenskym oligarchiim) techto zemi skutecne jde. Sam prijimam jejich setkani a akt podpisu spolecne dohody jako zretelnou demonstraci jednoty a sily severni polokoule.
03. 04. 2010 | 08:40

Charlie napsal(a):

Osobně si myslím, že klub držitelů jaderných zbraní se rozroste a nedá se tomu prakticky bez masivního vojenského zásahu zabránit.

Proto také Američané (a asi i Rusové) již nějaký čas vyvíjejí prostředky protiraketové ochrany. Ideálem je sestřelit odpálenou raketu pokud co nejdříve po startu - nejlépe ještě nad územím vlastníka rakety.
Zatím jsou s těmito systémy menší i větší problémy.Hlavně s jejich spolehlivostí. Ale dříve nebo později se tyto velmi účinné (zvláště laserové) obranné systémy podaří instalovat.

Bohužel drastickým následkům zamoření zemské atmosféry se ani těmto systémům logicky nepodaří zabránit.
Ale pořád lepší, než přímý zásah atomovou resp. vodíkovou bombou.
03. 04. 2010 | 11:39

Čochtan napsal(a):

Rusko, EU a USA mají společného nepřítele.
Islám. Vlastně ne jenom ti tři, ale celý civilizovaný neislámský svět je ohrožen islámem.
03. 04. 2010 | 12:24

Stařeček napsal(a):

já bych se islámu nebál. Bojím se ale islamistů a šiřitelů islámu a to ne jenom ohněm a mečem. Co si ale mám myslet o našich občanech, dobrovolně se do toho chomoutu nastrojit?
03. 04. 2010 | 13:32

J.H. napsal(a):

k Čochtanovi a jiným antiislamistům

Naprosto liché vyvozování závěrů. Rusko, EU, Blízký i Střední Východ,Jižní Amerika, USA a další státy mají jednoho společného nepříele. Sionisty a především jejich špičky s jejich snahou o nastolení svého pořádku a zmocnění se veškerého světového bohatství. To jsou ti, kteří podněcují nepokoje, terorismus a kteří vhánějí USA do válek o zdroje. V rámci pomoci jiným státům tam umisťují své lidi a především zbraně a organizují převraty a barevné revoluce. Jejich zásluhou jsou zadluženy především samotné USA, ale pomocí známých nástrojů i další státy. Co potom Rusku, Číně a dalším velkým státům zbývá, než se snažit zajistit si přiměřenou obranu a dostupné zastrašující prostředky.

Co se týká Íránu, tak nikdo dosud neprokázal, že vyrábí jadernou zbraň. A i kdyby skutečně vyráběl, tak kdo se může divit ? Je mnoho zemí, které ji vlastní a nikdo je za to nesankcionuje. Irán je v zorném poli USA pro svoje suroviny a pro svoji zatím nezávislost na USA, což je sionostům trnem v oku. Moc rádi by se Íránu prostřednictvím US zmocnily. Vůbec si nemyslím, že by se např. Rusko bálo Íránu. Rusko se musí bát sionistů a USA, kteří by ho rádi schlamstli jako i jiné další země, které dosud nemají ve své správě. Protože na všechno sami nestačí, používají pro svoje hegemonistické cíle i vojáků ze států, jejichž vlády si koupily a zkorumpovaly.

Takže veškeré komedie okolo jaderných zbraní jsou především zastírací manévry pro ohloupení veřejnosti a ve skutečnosti jde každé jaderné mocnosti jen o to, aby ten druhý
stát "převezla".

Autore blogu, kde máte důkaz, že Írán vyvíjí jaderné zbraně ?

Ještě jedna otázka. Nemáte o Praze v souvislosti se světodějnými akcemi příliš vysoké mínění ? Vždyť tuto poslední akci si čeští představitelé dost trapně vymohli.
03. 04. 2010 | 15:29

pepan napsal(a):

Robert Gates řekl při svém slyšení před Senátem (ještě za Bushe), že Irán se snaží získat jaderné zbraně jako prostředek odstrašení, protože je ze všech stran obklopen jadernými mocnostmi: Pakistánem na východě, Ruskem na severu, Izraelem na západě a americkou armádou v Perském zálivu, v Iráku, Afganistánu a v Turecku.
Za této situace by se nesnažil o získání alespoň jedné symbolické atomovky jen velmi nezodpovědný a iracionální politik.
03. 04. 2010 | 21:34

Jozef napsal(a):

Hry kaskaderske darebacko-imbecilne.

Obamove vizi
Rusove neveri,on sam take ne,media take ne, je to "vsak medialne primereny ramec pro pragmatickou politiku."
Davy at nam tleskaji,at si silej.

"Statusova hodnota bomby je obrovska,jeji vydiraci potencial znacny,ale jeji vojenska pouzitelnost velmi nizka." Proti tisickrat silnejsimu protivnikovi.
Ale muze vydirat moznosti,ze se neda totalne vydirat a ze zahnany do temneho kouta zesili.A odpali se.
Preto si ho budeme v civilizovanych svetovych mediach pre masoveho imbecila pestovat ako darebacku lumpenentitu,ako minirisu zla a budeme ho zahanat do kuta vsetkymi moznymi hospodarskymi,politickymi a psychologickymi prostriedkami.
Off the record bombu bombami obkluceneho Iranu "nepovazuji za nejhorsi moznost", on record naopak.At si davy zoufaji,at sili!

Sialene darebacke kaskaderstvo.

Rusko sice hraje svou hru,"ale jeho strach z islamskych extremistu je vetsi,nez dava najevo.Moskva by se dala pro uzsi spolupraci za kulisami pravdepodobne ziskat".
Preto stale ma zmysel nasa dlhorocna podpora islamskych radikalov,preto ma zmysel Saakasvili,Clovek v ohrozeni...Preto len tazko potlacana spokojnost po odpaleni islamskych tinedzeriek v Moskve...

V Rusku zakratko podstatnu cast brancov budu tvorit islamski vojaci,v Europe prebieha proces riadenej islamizacie - a tzv.civilizovanemu svetu vladnu kaskaderi kultury darebacko-imbecilnej.
Este stale.
04. 04. 2010 | 07:03

Grandmaster napsal(a):

Veverka, dennis,
'Doctor Strangelove' by z vas mel radost....
04. 04. 2010 | 11:37

Leo K napsal(a):

Vtip, že Dvorkin jinými slovy prozradil prodej nezlikvidovaných střel SS-20 (správně RT-21M Pioněr) je hloupý. A také zpozdilý. Už v r. 1991 kontrolní komise potvrdily naplnění smlouvy.
04. 04. 2010 | 11:51

dennis napsal(a):

to Grandmaster
Netusim, v cem jsou me nazory podobne nazorum p. "veverky". Muj prispek o tom, ze sireni atomovych zbrani je mirotvorne usili se stabilizacnim ucinkem ve vztazich mezi zememi, je minen naprosto ironicky. Asi jsem na to mel zretelne upozornit.

Tematu, ktere jsem nadhodil ve svem nasledujicim pripevku, se p. "veverka" nedotkl ani okrajove. Opravdu netusim, v cem muze byt zakleta podobnost nasich nazoru.
04. 04. 2010 | 19:50

zdesta napsal(a):

Před nedávnem jsem na satelitu sledoval dokument na toto téma.(rovnováha)Podle expertů je nejnebezpečnější a dost rozhodující zbraň ponorka.Je to v podstatě raketová základna v neustálém pohybu,velmi těžko indifikovatelná.V silech je 20 mezikontinentálních balistických raket s jadernou náloží.Ničivá síla jedné ponorky,je srovnatelná s ničivou silou věch bobm svrhnutých v druhé světové válce.Stav těch super-ponorek je prý vyrovnaný.Rusko pracuje na novém supertypu "Gepard.No a amíci také určitě nechrápou.Čert ví zda je ten počet těch atomovek rozhodující.Záleží na nosičích a celé strategii.S tím krámem(ponorka) můžete útočit z bezprostřední vzdálenosti a čas na obranná opatření je minimální.Nedovedu si představit koncentrovaný útok třech těchto "bestií".Doufejme,že k něčemu podobnému nedojde.
05. 04. 2010 | 08:29

Grandmaster napsal(a):

dennis,
mate pravdu. Omlouvam se!
I slunce ma male skvrny.....
05. 04. 2010 | 11:03

dennis napsal(a):

to Grandmaster
Apology is accepted : -) Omluva prijata, dokonce prijemne prekvapila. Zajem o nazor jiny, nerkuli odlisny, a zdvorilost jsou na techto strankach kvetinky velmi krehke a mimoradne vzacne. Preju si precist vas nazor na "vec" i priste. dennis
05. 04. 2010 | 17:03

vladimír napsal(a):

každému dalšímu stejným metrem.
Asi by mělo omezení šíření atomových zbraní platit rovněž pro další její vlastníky,o kterých se nějak přestalo mluvit.
/Pakistán,Indie,Izrael/
08. 04. 2010 | 16:05

matematik napsal(a):

Překvapuje mne, kolik máme u nás v Česku
jaderných stratégů. Počítaje to oficiální komentátory a experty, kteří se těmito kecy asi dost dobře živí. Ale pokud bzch chtěl v tomto směru znát budoucnost, možná bych se raději obrátil na renomované věštce, kteří jsou přece experti na všechno. Nechce semi ale platit 70 Kč za každou započatou minutu.
08. 04. 2010 | 17:53

Jindra napsal(a):

Před třicetipěti lety nebyl Irán schopen ani vést továrnu - motnovnu aut, kterou jim postavili Němci.Ve stejnou dobu museli Ami třikrát začínat náběh výroby vrtulníků, ve fabrice, kterou Iráncům předtím postavili. Mnohé se mezitím změnilo, přeto ale není důvodu si myslet, že Iránci jsou schopni zvládat to, co v Evropě umí jen Francouzi, Angličané a Němci - obohacování. Poslední se toho sami, dobrovolně vzdali. Obohacování uranu není jako šít boty. O raketách s doletem 5000km platí totéž. Pravděpodobnost, že se Iránci sami ozáří a raketou trefí Teherán, není malá.
11. 04. 2010 | 14:58

cartier replica watches napsal(a):

irkin and Kelly bags are known for by hand, but the combinations of size around this designer handbag. Find out what makes this handbag unique and appealing to the richin, is beautiful, material, and colors that they are available in is staggering their timeless and elegant
12. 04. 2010 | 09:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy