Česká debata se často nachází v rovině, kdy veřejně činní lidé odvozují vlastní identitu od napadání identity někoho jiného.
Aféra se zneužitím dat Facebooku otřásla pověstí nejrozsáhlejší sociální sítě, kterou aktivně využívají více než dvě miliardy lidí. Dopady jsou viditelné i na burze, kde se akcie Facebooku za necelý měsíc propadly o více než 15 procent. K internetové výzvě na zrušení Facebooku se připojil i zakladatel WhatsAppu Brian Acton, který právě Facebooku aplikaci za miliardy dolarů prodal. Česká republika je součástí globálního světa, důsledky má aféra i pro nás, byť ne tak zásadní jako pro americké, kanadské a britské uživatele.
Smrt Stephena Hawkinga zanechala stopu v zahraničních i českých médiích. Také u nás existuje povědomí o tom, že zemřel na amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), neurodegenerativní onemocnění, které způsobuje postupné ochrnutí svalstva, vede k trvalé a absolutní závislosti na péči druhých a nevyhnutelně končí smrtí. Rád bych upozornil na jeden aspekt, kterého si nevšiml nikdo: Stephen Hawking, přes vážnost své choroby a její klinickou i emocionální náročnost, zemřel podle sdělení své rodiny v klidu, ve svém domku v Cambridge. Tedy doma, tak jako mnoho a mnoho dalších Evropanů, kterým se ALS stala osudem.