Úspornější hospodaření jako špatná zpráva?

16. 08. 2012 | 16:57
Přečteno 3414 krát
Po přečtení článku „Češi mezi bankrotáři, stát škrtí zdravotnické výdaje“ by si mnohý čtenář mohl pomyslet, že se u nás ve zdravotnictví šetří více, než by se muselo. Když pominu, že se zde vytrhávají pouze dva ukazatele z celého kontextu hodnocení zdravotnictví, musím ještě upozornit na riziko chybné interpretace.

Je možné doložit, že se českým občanům přes úsporná opatření zhoršila dostupnost nebo kvalita lékařské péče? Nikoli, naopak nedávné komplexní mezinárodní srovnání zlepšilo hodnocení České republiky, která si dokonce polepšila v žebříčku evropských států a dostala se hned za Německo. Všechny, kteří si rádi čtou mezinárodní studie, odkazuji na Euro Health Consumer Index, který by se mohl stát inspirací také pro autora článku, na který reaguji.

Kromě hodnocení kvality a dostupnosti zdravotnické péče se hodnotí také její efektivita. Tedy zjednodušeně řečeno, kde se dostane „co nejvíce muziky, za co nejméně peněz.“ Zde se výše uvedené hodnocení přepočítává pomocí kupní síly výdajů na zdravotnictví. V tomto srovnání se pak Česká republika dostala dokonce na třetí místo, přičemž nejefektivněji je hodnoceno estonské zdravotnictví.

Jak snižování výdajů interpretovat a co se za ním skrývá? Fakultní nemocnice začaly ve velkém používat elektronické aukce a zprůhlednily výběrová řízení. Pečlivěji se posuzuje přínos zavádění nových přístrojů. Nedochází k lití peněz do „černé díry“, naopak se snažíme tuto „díru“ odstranit dříve, než se do systému přidá více peněz. V tomto úsilí bychom rádi přivítali pomoc krajů a jejich nemocnic. Pokračuje také snižování počtu lůžek akutní péče, kterých máme ve srovnání s vyspělými státy výrazně nadprůměrný počet. Kromě toho jsme zavedli nový systém financování nemocnic (DRG), který motivuje k větší efektivitě léčby. Jedná se samozřejmě o běh na dlouhou trať, ale první plody našeho úsilí se již projevují.

A nezapomeňme na zásadní věc. Z demografických prognóz vyplývá, že Česká republika patří mezi státy s největším rizikem stárnutí populace, což způsobí obrovský růst nákladů na zdravotnictví. Určitý vliv tohoto faktoru pociťujeme již nyní, ale největší problémy nám nastanou v okamžiku odchodu generace tzv. Husákových dětí do důchodu. Z tohoto pohledu znamená brzdění růstu nákladů na zdravotnictví logický krok a vytváření určitého polštáře. Ostatně to je hlavním tématem většiny diskusí o zdravotnictví v členských státech EU. Všude chápou, že růst výdajů na zdravotnictví nemůže dlouhodobě převyšovat růst ekonomiky.

Jinými slovy, pokud se podíváme, co se skrývá za úspornými opatřeními a zároveň to porovnáme s mezinárodním srovnáním kvality a dostupnosti zdravotnické péče, lze opatření prosazené ministrem Hegerem označit za úspěšné. Berme to jako uznání a motivaci pro pokračování nepopulárních, ale nutných reforem.

Marek Ženíšek
1. náměstek ministra zdravotnictví

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Josef K. napsal(a):

Pane náměstku, jistě pro les nevidíte třísky. Strategické plánování,jak známo z našich končin, na třísky nehledí. Důležité jsou tuny oceli, brambor, kilometry látek... Vyplývá mi, že máte podivnou výchovu, ve kterém právě řád milionů tun byl tím podstatným.
Váš text je takovým prohlášením novodobého Liebensfelda, ze kterého lez mít obavy.
Ekonomické je, aby tisíce přestárlých zemřeli, náklady se strategicky sníží výrazně.
Ekonomické je, aby nemocní nebyli léčeni déle než dvě hodiny, neboť pak dochází nejen k přímým finančním škodáme, ale i k nepřímým, jako únava personálu a přetížení byrokratické sítě.
Zdravotnictví však není o tunách, ale o nemocných jedincích. A zde začíná být Váš text i krutě směšný. Na jedince se nedostalo.
Nedělám si iluze o panu Hegerovi a o Vás. Typologicky odpovídáte průměru toho, co je dnes u moci.
Váš typ spolehá na to, že si svou šikovností zajistí dostatečné jmění, aby se ho řád, který budujete netýkal. Nic nového, odvěký omyl.
Myslím, že dnes, vedle zprávy o dění mafiánské lůzy v DPP, je Váš text dalším důkazem o vládě deviantů.
Nic, čím více důkazů a projevů , tím lépe. Kanibalismus ve Vašich kruzích už začal a bude pokračovat. Lidojedství pro lékařské účely bylo v Evropě zaznamenáno ještě v 18.století. Dnes jeho návrat je podobný černým neštovicím.
16. 08. 2012 | 17:17

Stařeček napsal(a):

demografická katastrofa je důsledkem katastrofální podpory rodin s více než jedním dítětem. Podporu rodin s více než třemi dětmi bych začal postupně snižovat. Nemyslím, že by měly být děti jedíným příjmem do rodiny.
16. 08. 2012 | 17:24

dříve čtenář napsal(a):

Soudruhu náměstku, zajisté jste doposud mladý a zdráv na to, abyste musel navštěvovat nějakou specializavanou ambulanci,m nedejbože čekat na operaci.
Co kdybyste se zkusil se soudruhem nadřízeným zajít namátkově podívat do nějaké specializované ambulance, kde jsou pacienti měsíc dopředu objednáni na určitou hodinu, jak dlouho musí čekat?
Jojo, sytý hladovému a náměstek zdravotního ministra nemocnému nevěří... A co hůř, pořád plete své(pan Stejskal promine) idiotské nesmysly!
16. 08. 2012 | 17:39

diarrhoea napsal(a):

Zlatý Husák!
Klaus, Zeman, Topolánek a Nečas z nás udělali starce.

Jak stojí psáno
(na zdi v hospodě U kulatý báby):

špatné pivo
břečka kyselá
z mladých mužů
starce nadělá

Tak i fušerská vláda.
Taková, v které univerzální náměstci mohou jednou řídit spravedlnost a jindy zdravotnictví nám jistě vrátí mládí.
16. 08. 2012 | 17:55

diarrhoea napsal(a):

Určitě hned přikvačí neo, aby nás poučil, že náměstek je menažerská funkce, kterou může vykonávat každý, protože k ní není potřeba odborných znalostí.

Dělám to za něj, abych mu ušetřil práci.

Jen mi vrtá hlavou, jestli se nám opravdu vede lépe a lépe. Pan Ženíšek zdá se být menažerem právě přes tenhle druh povzbudivých zpráv. Řídí jejich výrobu a šíření.
Někdy se překlepnu a napíšu nenažerem. Protože osciluji mezi myšlenkami na menáž a manéž.
16. 08. 2012 | 18:02

Normální 1 napsal(a):

Tý jo konečně mi to někdo vysvětlil!

A já hlupák si myslel že peníze ze zdravotnictví např. odčerpává přebujelý managment tzv. "zdravotních pojišťoven" (dnes jsou to výběrčí zdravotní daně )?

Že zdravotnictví pomohlo "julínkovné" a další a další prozíravá opatření pod taktovkou ODS..
16. 08. 2012 | 18:14

Ella napsal(a):

Pan náměstek je ročník 1978. Tedy člověk, který toho ještě moc nezažil, moc toho neví, jediné, čemu se věnuje, je jeho vlastní kariéra. Od roku 2006 do r. 2009 byl aktivním členem KDU ČSL a myslel si, že to půjde dál a výš. Když to však s KDU ČSL dobře nedopadlo, rychle přestoupil do TOP 09 a kariéru dělal přes tuto stranu - a to jako náměstek nechvalně známé paní ministryně Kolářové na ministerstvu spravedlnosti, poté bez místa a proto rok na mateřské dovolené, načež rychle se zač. r. 2012 objevil na postu náměstka ministra Hegera / rovněž TOP 09 - a pak že posty nejsou obsazovány přes rodnou stranu/. Ještě mu teče mléko po bradě, ale radí zkušeným.
Nikdo z nás ale nemládne, a přijde čas, kdy i pan Marek Ženíšek zestárne, a bude závislý na podpoře zdravotnictví a sociální péče. Možná, že on ne, protože si během svého "plodného" života ve vysokých funkcích / je i předsedou rady TOP 09 pro Plzeňský kraj atd./ stačí nashromáždit takové množství zlaťáčků, že si bude moci platit v hotových.
Je to vykuk, jak má být. Hegera jsem měla za férovějšího chlapa, je však stejný, jako celá ta banda. A Marek Ženíšek mezi ně zapadl.
16. 08. 2012 | 18:20

Josef K. napsal(a):

Je nesmyslné zpochybňovat autorův věk a vzdělání. Autor se rozhodl pro nějakou karieru, ze které vyplývá, že je "domácím puťkou" , mužem bez reálné zahraniční zkušenosti, absolventem škol, jejichž kvalita není valná ,ale dává jistý poptenciál především vazbami, které se vzděláním nemají co společného. Rozhodl se pro karieru politicky exponovaného chlapíka, konzervativce. Motivace není zřejmá.
To vše o něm nic neříká.
Je autorem několika zcela neexponovaných publikací, které nikoho nepodráždí.
Text výše říká více. Především, potvrzuje jistý smysl pro byrokracii a hierarchii a patrně i ambice. Pan Ženíšek s ešjeví typickým konformistou, člověkem inteligentním ale bez názoru. Takoví jsou nezbytní ve středních a nižších patrech demokratické správy, nedemokratické správy je postaví do čela úřadů.
Takových jako on je celý svět plný.
16. 08. 2012 | 20:35

Benjamin napsal(a):

Marek Ženíšek je ale filuta. Vynikajíjí práci ministra Hegera dokládá výsledky EHCI z roku 2012, která používá data z roku 2010 (v červnu se stal Heger ministrem). Ale není to nic nového. Výsledky EHCI se už prsil i Julínek, třebaže data pocházela z dob socanského vládnutí. Ale co se dá dělat, úspěch to je, to se nedá okecat. Tak jsme zase 15, tak jako v roce 2007 (data pocházela z roku 2005).
16. 08. 2012 | 20:48

Maximus napsal(a):

Autor napsal:
Z demografických prognóz vyplývá, že Česká republika patří mezi státy s největším rizikem stárnutí populace, což způsobí obrovský růst nákladů na zdravotnictví.

Kdepak největším problémem a rizikem je to, že na kořist 300 mld.Kč ročního objemu peněz v rozpočtu zdravotnictví je příliš moc supů a hyen! Možná, kdyby nám to tady vedli tak po dobu 10 let Němci nebo Seveřani, tak by se s tím bordelem dalo něco dělat!
Kontrolní otázka:
Bude někdo poslán do lochu za zbytečně promrhané 2 mld. Kč v kauze IZIP, nebo to zase půjde do autu?
16. 08. 2012 | 22:25

nestranný napsal(a):

Takovéto bláboly může napsat jen totálně retardovaný jedinec.Ani jeden z obhajovatelů
tohoto totálního zbídačení našeho zdravotnictví nechce přiznat fakt,že z tohoto
oboru si partička zlodějů chce udělat nekontrolovatelný byznis.Jenomže zdravotnictví
nikdy nikde nemůže být výdělečnou činností.Jen blbec může tvrdit,že si na sebe musí vydělat.Všechny kulturní státy na světě zdravotnictví dotují.Jen zdravý občan může být prospěšný.Kdo tyto základní věci nechápe,nechť se obrátí na pana profesora
Žaloudíka,on jim to rád vysvětlí.Již pčedem slyším názory,že v USA ten,kdo není
zdravotně pojištěný,tak ho nikdo neléčí.To je sice pravda,ale jako příklad velmi
chabé.Tato zem,která je jen tlupou dobrodruhů z celého světa bez vlastní kultury
těžko může prosadit i tak základní věc,jako je zdravotní pojištění.Když to chtěl
Obama prosadit,tak mezi těmi tupouny se mu to nemohlo povést.U nás naopak je povinné pojištění(spíše než pojištění zdravotní daň)odváděné procenty z příjmu
(opět ne pro každého je to procento stejné)dosti vysoké.Navíc se ještě díky
prosazování nenažraných neustále navyšuje spoluúčast pacienta.I naprostý hlupák
si už dnes umí spočítat,kolik se vybere,kolik se použije na skutečnou léčbu
a kolik se rozkrade.To co nastartoval Julínek,tak tomu Heger nasadil korunu.
Pak k tomu stačí několik Šnajdrů,Ženíšků a dalších zblblíků a celé zdravotnictví
je ve stavu,který už kritizují i z Bruselu.
Doufám,že mně nezapomene Stejskal smazat.
16. 08. 2012 | 22:59

Němci už nám to tu vedli, nepomohlo napsal(a):

Maxime
Klást řečnické otázky tohoto druhu je zpozdilost.
Řečnická otázka se klade proto, abyste odpovědí na ni posluchače překvapil. Odpovědí na otázku po IZIPU nikoho překvapit nelze.
V téhle zemi už ani zcela malé děti.
16. 08. 2012 | 23:26

český maloměšťák napsal(a):

Pokud vím, tak efektivita zdravotnictví (ale obecně efektivita jakéhokoliv výsledku konání instituce v komplexní společnosti) se hodnotí nejen výší nákladů - ale také onou " muzikou" - jak se o ní epizodně zmínil pan náměstek.
Jistě nám to alespoň epizodně doplní, že.

Dobrou noc.
16. 08. 2012 | 23:57

queribus napsal(a):

I kdyby se průměrná délka dožití v ČR zvýšila na 120 let (jakože se za předchozích 20 let zvýšila u mužů "jen" o něco více než 6 let) budou "nestranní" (kterého p.Stejskal přece jen nesmazal) láteřit nad tím, jak je české zdravotnictví "totálně zbídačené".... Naprostá, očividná nesoudnost osoby, která buď nepamatuje stav dejme tomu před 30.lety nebo je zcela zaslepená averzí vůči jakékoliv snaze aspoň v něčem dosáhnout přiměřené úspornosti a přitom udržet velmi slušnou úroveň zdravotní péče, o kterou se současný ministr očividně snaží. Tady nepomůže žádná argumentace ..... (Těžkokdo zpochybní, že se do zdravotnictví promítají viditelné prvky byznYsu, naproti tomu i prof.Žaloudík zajisté připustí, že bez fundamentálního NÁKLADNÉHO medicínského výzkumu s experimentováním se vším možným (biomedicínským) by pokroky nebyly takové jaké jsou (byť ne plně uspokojující).
Umí-li i "naprostý hlupák spočítat, kolik se na pojištění vybere, na zdravotní péči použije a kolik se rozkrade", pak nám tyto informace sdělte. (První dvě mají nepochybně zdravotní pojišťovny a MZdr., třetí nám jistě doplníte sám....)
17. 08. 2012 | 00:35

český maloměšťák napsal(a):

queribus
Pan náměstek by se třeba mohl inspirovat touto prací z kanadského helth care:
Measuring Eciency and Cost-E ectiveness in the Health Care Sector
(Kam Yu, Department of Economics, Lakehead University) z 14. ledna 2011

Jistě má k dispozici dostatečně velký aparát úředníků natolik schopných, že mu dodají jak potřebná data (která budou validní - tedy očesaná o vliv korupce na systém a jeho komponenty), tak provedou kvalitní syntézu.
Pak může znovu blogerský národ informovat -kdy nositelem informnace je rozdíl /tedy srovnání s obdobnými systémy jinde - třeba přijde zase s tím Estonskem...proč ne)
17. 08. 2012 | 01:12

kočka šklíba napsal(a):

"Je možné doložit, že se českým občanům přes úsporná opatření zhoršila dostupnost nebo kvalita lékařské péče?" Ano je, před 10 lety jsem kvůli zablokování páteře mohla absolvovat veškerou zdravotní péči, tzn. různé rehabilitační procedury v rámci ZP, nyní moje dcera musí část těchto procedur zaplatit na dřevo. Lžete, no nepřekvapuje u této smečky za kterou kopete, iinak byte nebyl tam kde jste.
17. 08. 2012 | 02:21

kočka šklíba napsal(a):

Ale nemusíte zoufat, náměstku, pořád tu budou ti, co si nechají kakat na hlavu, jako Queribus, SuP, neo, ghándí, jarpor a spol. ;), a ti vás u koryt zřejmě udrží až do naprostého zkolabování státu. S velkou podporou a podílem lidí, co se nazývají novináři, jako zdejší editor.
17. 08. 2012 | 02:28

ping napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_%C5%BDen%C3%AD%C5%A1ek

je to on? v pripade ze ano, je vse uplne jasne
17. 08. 2012 | 07:11

Xury napsal(a):

Pro č.m.:
jen pro mou informaci. Co jste si z té studie vzal vy?
17. 08. 2012 | 08:14

Taoiseach napsal(a):

Marek Ženíšek

Jojo, když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá - :)
17. 08. 2012 | 08:30

honza a napsal(a):

Benjamin: S tím EHCI nemáte pravdu...jde to velmi lehce dohledat, většina dat je z konce roku 2011 a začátku 2012 a jsou za rok 2011
17. 08. 2012 | 08:34

vojta napsal(a):

Pana Benjamina musím zklamat, čísla pro EHCI jsou z většiny z konce roku 2011, doporučuji mu, aby si jej opravdu pořádně přečetl, než zde začně někoho obviňovat. Díky
17. 08. 2012 | 08:40

měsíčně 1600 za léky napsal(a):

Sotva se pan Ženíšek k Hegerovi přidal, otevřela se brána pekla a největší nemocnice v zemi se do ní začala propadat. Zřiďme jim v té budově kanceláře a zahoďme klíč, až budou uvnitř.
17. 08. 2012 | 08:44

krajan napsal(a):

Pane náměstku,
přiznám se, že propagandistické články jsoi mi z duše protivné. Stejně tak jejich autoři.
17. 08. 2012 | 09:43

Benjamin napsal(a):

honza, vojta všechny data v indexu převzatá od WHO jsou z roku 2010. A to v tom lepším případě, mohou být i starší třeba 2008. Při čtení nejste moc pozorní. Možná vás plete, že zdrojem je HFA databáze z roku 2011. Jenže pánové pozor, HFA databáze se aktualizuje pomalu každý měsíc, a i ta poslední z roku 2012 má nejčerstvější data z roku 2010.
17. 08. 2012 | 10:26

jane napsal(a):

Autor napsal

"Je možné doložit, že se českým občanům přes úsporná opatření zhoršila dostupnost nebo kvalita lékařské péče?"

Z podobných vět autora, členů vlády nebo všech, kteří o nás rozhodují
musí být člověku smutno. Dívat se co je dnes, to je jako přijít s křížkem po funuse. Konstatovat, že právě teď nejsou záplavy je diletantismus, když je jako odborník neumím předpovědět na zítřek.
I prostý a málo vzdělaný člověk začne zavírat okna příbytku když vidí, že vlaštovky létají nízko.

Srovnejme náhodně vybrané dva příklady. Nešťastník přišel nikoliv svojí vinou o bydlení. Úřady nepomohly, až díky TV se zvedla vlna solidarity
a lidé vypomohli. Druhý příklad, nešťastná paní byla odmíntuta s šedým zákalem, zdravotnické zařízení již vyčerpalo smluvní prostředky od VZP.
Po medializaci se zvedla vlna solidarity v některých zdravotnických zařízeních ve vzdálenějších koutech republiky, kde nakonec paní pomohli
(paradoxně se šedý zákal začal operovat již 2000 let před n.l. v Indii).
Oba příklady ukazují nikoliv jak stát funguje ale jak selhává. Protože přibývají, ukazují i trend, kam se ubíráme.

2 queribus
Délka žití není žádným argumentem opravňujícím někoho tvrdit, že zdravotnictví funguje jak má. Je to podobně prostoduché jako tvrdit, že teď se máme lépe, protože vzrostl index PX.
Uvedu jeden jediný příklad. Po listopadu skončilo embargo na dovoz zahraničních preparátů. Díky tomu byl dovozen lék zpomalující leukemii a mému příbuznému prodloužil život o 4 roky. Přesně o tolik, jak nás v souvislosti s účinkem tohoto léku informoval lékař. Ptám se. Je to zásluha našeho zdravotnictví? Tímto samozřejmě nelze zpochybnit mnoho pozitivního, co nás ještě naštěstí obklopuje. Pouze to ukazuje na úskalí zjednodušené argumentace. Mimochodem, i ten trend vzrůstající délky života začíná ztrácet.
17. 08. 2012 | 11:40

modrý edvard napsal(a):

Já jsem s naším zdravotnictvím spokojen /i když se mu v rámci možností snažím vyhnout/. Podle toho EHCI indexu to vypadá, že si stojíme docela dobře. /ano, zlepšovat se dá vždycky/. A myslím si, že kdyby se p. Ženíšek nepochválil sám, tak to za něj opravdu nikdo jinej neudělá. /protože dobrá zpráva = žádná zpráva/.
17. 08. 2012 | 12:20

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Poučení, že slovem " muzika" obsáhnout velmi složitou problematiku jak vybilancovat náklady a dodatečné výnosy z nich vyplývajících(pokud tedy vůbec jsou) a to v rámci celého systému ...může jen šizuňk nebo negramota.
A to je prosím na rozdíl od nás - českých maloměšťáků - vybaven početným aparátem podřízených úředníků a je za to placen.

Ostatně jak chtít po MZ kvalitní vyhodnocení všech segmentů zdravotnického systému...když neumí pořádně rozlišit ani efektivitu fungování jednotlivých nemocnic. O efektivitě projektu IZIP ani nemluvě. A reflexi tohoto už vůbec.
17. 08. 2012 | 13:58

Xury napsal(a):

Pro č.m.
možná proto autor výslovně zdůraznil, že se jedná o zjednodušenou formulaci.

Pro Jane:
no, pokud jde o šedý zákal, tak operace se neplatí (pokud nechcete extra čočku) a ročně operaci podstoupí 70-80 tis. pacientů, Nebyl by lepší příklad?
17. 08. 2012 | 16:40

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Velmi zjednodušená formulace - ona " muzika". Od člověka, který mý tyto věci na starosti a který je za jejich výklad placen - bych čekal předsi jen více...takové zjednodušení je mi schopen podat i ožrala na nádraží.
17. 08. 2012 | 21:38

Miláno z Děčína napsal(a):

K panu M.Ženíškovi.
Všichni víme jak je to špatné,realita je ještě horší než ty naše stesky.
Řekněme si,kde začít a ne lítat názorově-zákonama-realitou žití-vědou atd. ode zdi ke zdi a to každé období po 4 letech?
Zůstanu u poznaných,zásadních demografických prognóz.
Musí být tedy veškeré zákony a to včetně Ústavy postaveny tak,aby se zákonné kroky stanovily v každé maličkosti a ne neustále chrlit nedůstojné nesmysly !
Příroda je určující.Tedy postavit a je tomu tak,zdravotnictví na 1 místo,včetně životního prostředí a tak všichni a na všech úrovních života u nás,nechť si celý svět jede jinak,ale my ne,pro to skutečně dělá srozumytelné kroky!
Je pravda,že se to bude dařit jedině v případě,kdy stát ponese
80% nákladů a soukromí sektor pouze 20%.Myslí-liněkdo jinak,tak možná ano,ale ne během tak 200 či 300 let a to nejsem přesvědčen,spíše jako zadní vrátka myšlenky.
28. 08. 2012 | 12:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy