Když opozice ztichne.

21. 05. 2013 | 13:06
Přečteno 7189 krát
Na předposledním krajském zastupitelstvu Ústeckého kraje jsem nevěřil vlastním uším. Řešila se tam škoda způsobená špatným nakládáním s evropskými dotacemi v řádech miliard korun. Čtete správně, milý čtenáři. Je to v řádech miliard korun.

Všichni zkoalení se jednomyslně shodli, že nikdo nic špatného neudělal. Všechno je křišťálově čisté a nikdo za nic nemůže. Jen jakési pochybení při kontrolní činnosti ministerstva financí způsobilo prý ty miliardové škody. Není to zvláštní?

Přitom existují příklady, kdy starostové dostali dotaci výměnou za slib založení stranické organizace v obci. Samo sebou se myslí strany v kraji tehdy vládnoucí. Jiné obce naopak nedostávají z kraje dotace žádné, neboť si zde dovolili ve volbách vyměnit starosty, členy té v kraji vládnoucí strany. Majitelé firem vám při soukromém hovoru přiznají, že odvádějí desítky procent výběrčím. Žadatelé o dotace se předem zavazují odvádět podíl kmotrům. Chomutov dosáhl na miliardové dotace a Most, kde prohrála ODS ostrouhal. Že by v Chomutově byli tak dobří při žádosti o dotace a v Mostě tak špatní? Nebo se jen předem rozhodlo, komu peníze půjdou a kdo je nedostane? A hrálo se to tak pár let.

No a pak, když úředníkům v Bruselu dojde trpělivost, někdo řekne, že se stala systémová chyba. Prostě jen ministerský úředník špatně kontroloval. Ať to tedy zaplatí stát. Tedy všichni občané České republiky. Proč by ovšem za to, že jsme si zvolili takové vedení Ústeckého kraje, měl platit někdo na Moravě? Je to jen na nás. My, občané drsného severu musíme žádat vyvození politické odpovědnosti!

Ona to ale ve skutečnosti nebyla žádná chyba systému. Ten systém pracoval bezchybně tak, jak byl nastaven. Peníze odtékaly, kam měly a nebýt šťourů v EU, tak byl klid. Mohlo to dál fungovat tak, jak to nastavili hoši z kdysi zde vládnoucí ODS. Taky za to byli nějaký čas kritizováni opozicí z ČSSD. To je již velmi dlouho. Pak se v Chomutově domluvil Alexandr Novák s Romanem Houskou, dohodu přenesli na kraj, opozice ztichla a vládli spolu. Od té doby se již nikdy v tomto kraji nějak výrazněji nevymezila ČSSD vůči ODS a naopak. Na kritiku zbyli kromě drobných koalic už jen komunisté. A ti nenechali na vládnoucí klice ODSČSSD nit suchou. Tedy nějaký čas. Před nedávnými volbami najednou utichli v kraji i komunisté. Po volbách se ujali hejtmanské funkce, přizvali ke spolupráci předchozí vedení a začali obhajovat minulé vlády. Zároveň se začali vymezovat vůči svým bývalým kolegům z opozice. Když nemáte důkazy, tak nemůžete kritizovat. Až něco budete mít v ruce, tak my s tím něco uděláme, říkají pořád dokola. A také se přidali k výzvám, aby škody vzniklé „systémovými“ chybami platil stát. Není to všechno nějaké divné?

Přesto jsem přesvědčen, že je možné politickou scénu kultivovat. Veřejné mínění musí vyvinout na politiky tlak a ti musí přijmout politickou odpovědnost. Ti, kteří seděli v minulém a předminulém období v radě kraje, by neměli mít možnost vykonávat žádné veřejné funkce. A krom toho je třeba dbát zvýšené opatrnosti v místech, kde utichne opozice.

Teprve tehdy, až společnost vykročí tímto směrem, budeme moci říkat, že žijeme v civilizované zemi.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čert }:o) napsal(a):

pane Rabasi a čemu se divíte?
Hnusu už se nedivím i když je
mi z toho vždy smutno
Klaus měl ohledně EU naprostou
pravdu navzdory jeho jáství
21. 05. 2013 | 13:34

JF napsal(a):

myslím, že je právě třeba si přestat hrát na opozici a pozici a začít jednat kooperativně ať je někde u kormidla Franta či Pepa. Kooperativně znamerná né národně frontovsky s pestrobarevnou škálou politických buzen.

ps: ale A.Novák už sedí ne? Takže, kde není žalobce není ani soudce. SSnad politické strany by se mohli rovněž hlídat a podávat na sebe vzájemně trestní oznámení ... nebo i pan Bursík je angažován v nějaké té anonymní zelené lampárně???

ps2: nechci být hnidopich ale Ústecko a Mostecko je když tak výsostný a tradiční Severozápad nikoliv Sever
21. 05. 2013 | 13:43

SergioL napsal(a):

...jedinou nadějí je Jack Reacher.
21. 05. 2013 | 13:43

JF napsal(a):

... teda dokud nebyl vyrabován a stále dorabováván náletem kobylek po znesvéprávnění a následném odsunu původního obyvatelstva
21. 05. 2013 | 13:48

JF napsal(a):

... no a vše samozřejmě pod hesly budování lepších a ještě zářnějších zítřků (třeba nejdemokratičtějších) aneb sejdeme se u koryt
21. 05. 2013 | 13:55

Petr. napsal(a):

"Všechno je křišťálově čisté a nikdo za nic nemůže."
Správně pane politik, správně. Nebo Vy to také myslíte upřímně? Nebo ne?
21. 05. 2013 | 14:03

Marian napsal(a):

čert):o) (Čert k smíchu?? Nebo směšný čert? v každém případě pěkný a výstižný nick.
Jo,čerte, nepřekvapuje mne,že nevíte,co je to překlep,tím spíše vaše velmi originální užití slova "jáství".
Jak byste potom mohl pochopit,že vy sám se prakticky neustále vyjadřujete agresivně! To, že z agresivity obviňujete jiné, je přímo čítankovou ukázkou jisté psychologické zákonitosti.:o))
21. 05. 2013 | 15:36

Marian napsal(a):

Je to prosté.Pokud politici,úředníci,manažeři a úředníci neponesou osobní,hmotnou,trestnou odpovědnost za důsledky svých rozhodnutí,nic se k lepšímu nezmění.Stále zde bude ráj pro nekompetentní,zato dostatečně drzé jedince a politika zůstane prostorem,jemuž se skutečně inteligentní a slušný člověk obloukem vyhne.
21. 05. 2013 | 15:42

martin_k napsal(a):

fakt je ten, že se často vymýšlejí nesmyslné projekty jen aby bylo možno utratit a rozfrcat nabízené peníze (plus samozřejmě příslušné procento rozdat na úplatcí).
21. 05. 2013 | 16:09

Michal Macek napsal(a):

v tomhle ma kalousek pravdu - at to zaplati!!!
21. 05. 2013 | 16:38

zemedelec napsal(a):

Pane Macek.
Zapomněl jste dopsat,ať to zaplatí občané,politici určitě ne.
Jenom si vzpomenout na roztržku Skokana s Kalouskem,co prohlásil Kalousek.
21. 05. 2013 | 17:16

lser napsal(a):

to Macek
Argumentovat Kalouskem je vrchol omezenosti. Pan Kalousek je klasickým vzorem tzv.politika, který tento systém v 90. letech zaváděli.
21. 05. 2013 | 17:56

VFISCHER napsal(a):

PANE BLOGERE, OBJEVUJETE AMERIKU ???

Všechny, v drtivé většině všechny finanční toky státní správy, tvorba a užití rozpočtů na všech správních úrovních, manažování fondů, organizace a řízení dotací tuzemských i zahraničních (tedy vámi zmiňované EU dotace) to vše je pod správou gangsterských skupin, klanů a mafiánských klik - opět na všech úrovních státní správy a podle jednotlivých územních vlivů a zájmů ! ! ! Proto je ekonomika v tak strašlivém marasmu, protože trvale narůstá a vládne nepřehledný chaos džungle, ve které se skrytě nebo zjevně řežou a vliv, koryta a prebendy jednotlivé zájmové kliky, které spolu chvíli soupeří a chvíli spolutáhnou !

To je realita současného Absurdistán - Kocourkov - Gangsteristánu, rozkradeného devastovaného banánistánu ! Takový stav je stavem rozkladu, zmaru a marasmu, který, tak jak postupně narůstá a narůstal 23 let, strhává stát do totálního úpadku. žádný zázračný recept, jak slintá slaboš Sobotka na rychlou záchranu neexistuje. Stačí si jen připomenout zřízení 14 idiotských krajů !
21. 05. 2013 | 18:42

Michal Macek napsal(a):

zemedelec

kalousek rekl at to zaplati kraj a ma recht... oni to jeste chtel hrat na city - kdyz zaplatime nebude na nemocnice silnice atd.... to si meli rozmyslet driv, ted nevydirat a calovat...at dotycni prodaji svuj majetek klidne...

Iser

jasne kalousek nema nikdy pravdu a muze za vse spatne - nedavno treba za castecne zatmeni mesice...
21. 05. 2013 | 18:55

ari napsal(a):

Zrovna horlivý a nadšený podporovatel Topolánkovy vlády Rabas bude vykládat o morálce!
Člověk tak morálně špinavý, že by umazal i žumpu. Neuvěřitelný alibismus Aktualne, když nechá psát blogy takové osoby. Kdo další si tu zřídí blog? Radovan Krejčí? Tomáš Pitr? Nebo sám Bakala?
21. 05. 2013 | 20:32

Michal Macek napsal(a):

Ari

jinak doma vsici zdravi?
21. 05. 2013 | 21:25

Pavla2 napsal(a):

ari: A myslíte, že autor nemá pravdu? U nás ve Zlíně tomu donedávna bylo zrovna tak. Jak nedostal šéf na radnici podíl ze zakázky, tak si firma o nějaké další mohla nechat zdát. Říkají mu pan "Desátek". Prostě 10 procent z každé zakázky. Dobrý job, ne? A i po výměně radních nevěřím, že je tomu jinak. Jsou to dacani všude, kde se rozdělují cizí peníze.
22. 05. 2013 | 01:19

modrý edvard napsal(a):

Četl jsem, souhlasím, nemám, co bych dodal.
22. 05. 2013 | 08:56

Libertad napsal(a):

"Přesto jsem přesvědčen, že je možné politickou scénu kultivovat." Napsal pan Rabas.
Zbývá jediná otázka. Kdo tu scénu bude kulzivovat?
a) strana zelených
b) pan Rabas osobně
c) pan Babiš prostřednictvím hnutí "ANO"
d) Tomio Okamura prostřednictvím hnutí "Úsvit příme demokracie"
e) sociální demokracie po vyloučení všech bývalých členů KSČ a všech co vystudovali vysokou školu nestandartním způsobem (HAŠEK, ONDERKA a řada dalších)

Nezáleží na programu(každý slibuje svým voličům dobro), ale na osobnostních vlastnostech těch co s dostanou k moci.
Současný volební zákon to neumožňuje, a proto není možná změna k lepšímu.

s pozdravem

Sidonio Libertad
23. 05. 2013 | 09:55

Jan napsal(a):

Vážený pane Rabas.
Objevil jste Ameriku.Máte sice pravdu,ale je to bezcenná pravda.Protože nemáte žádné řešení,které by jste mohl realizovat.
Kdyby jste omylem vyhrál krajské volby ,tak by jste všechno změnil a všechny zlořády v Ústeckém kraji vymýtil,že ano.Ne neudělal by jste vůbec nic,tak jako v Chomutově,kde jste volby vyhrál,se také nic nezměnilo.
Jde Vám skutečně o princip,nebo o vlastní koryto?

Volby do kraje jste prohrál,takže politická kariera Vám nehrozí,tak Vás alespoň kamarád Bursík nechal jmenovat direktorem zoo ve Dvoře .Gratuluji.
03. 06. 2013 | 22:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy