Zhoršíme dostupnost vzdělání, ale ušetříme…… a krást můžeme dál.

16. 01. 2012 | 19:23
Přečteno 11047 krát
Reálně hrozí, že nad nejnovějším nápadem ministra školství si ukroutí hlavu i opeřený krutihlav. A ten ji přitom dokáže bez rizika otočit téměř kolem dokola. Což teprve hlavy učitelů, žáků, rodičů žáků, prostě obětí bizarních experimentů ministra Dobeše.
Školy by již neměly být státem financovány pouze příspěvkem na žáka, ale budou navíc zvlášť trestány za nižší počet žáků ve třídě, než je ministerstvem stanovený optimální stav.
Je řada pedagogů, kteří by rádi drželi nižší počet žáků ve třídách, neboť kvalita výuky je pro ně výše než ekonomika. Za stávajících podmínek to možné je. Při realizaci nového nápadu to v mnoha případech možné nebude. Platí sice, že vzdělání především, ale můžeme se spokojit i s druhým místem. Na prvním jsou úspory a rozumná rozpočtová politika. Veřejnost je třeba přesvědčit, že druhé místo je také krásné. I druhým místem lze dokázat, že máme zájem na podpoře vzdělání. Nakonec je to přeci vklad do našich dětí, do budoucnosti.
Jaký však bude ve skutečnosti dopad Dobešových změn. Jsou školy v malých obcích a menších městech, které požadovanou normu třídožáků splnit nemohou. Pan ministr proto rychle přispěchal s optimálním řešením. V takovém případě může školu dotovat obec. Dovedu si živě představit Prahu, Plzeň, Brno, jak přispěje do rozpočtu školy. Tam to ale nebude zapotřebí. A co třeba různé Kotěhůlky v Krušných, Jizerských, Orlických a jiných horách. Při současném nespravedlivém rozdělování daní malé obce dostávají výrazně méně na hlavu než velká města. Místo napravení těchto křivd budeme z rozpočtů malých obcí tahat ještě více. A když obec několik set tisíc ročně navíc neutáhne? Škola se zavře. Žáci si přeci mohou přivstat, prošlapat si sněhovou vánicí cestičku k autobusové zastávce a dojet patnáct, dvacet kilometrů do městské školy. Občasnou kalamitu navíc jistě děti s radostí uvítají. Peníze na dopravu vytažené z kapes rodičů jsou vlastně protikrizovým opatřením a na každý pád tím vším zvýšíme HDP.
A co na to chudák krutihlav?
Všichni, myslím i včetně krutihlava, jsme schopni pochopit, že boj s krizí něco stojí a může i bolet. Některé věci, nebo služby budou dražší, nebo nebudou. Týká se to ale všech? Není to tak, že po boji s korupcí budou chudí chudší a bohatí mnohem bohatší?
Evropská unie podporuje vzdělávání. Miliardy se hrnou do české kotliny takovým tempem, že to ministerstvo nestačí zúřadovat. Pomáhá kdo má ruce a nohy. Firma, která staví asi kvalitní, ale v každém případě pro nás všechny velmi drahé silnice se dala na vzdělávání pro konkurenceschopnost a realizuje nákladný projekt za miliony, aby středním školám přiblížila strojírenství. Vrchní, který již v minulosti vícekrát společnosti ochotně „pomohl“, například si za hubičku pronajal areál chomutovského Kamencového jezera, který mu navíc kamarádi z radnice dál bohatě dotují, má s dotacemi velké zkušenosti. Tam kde jiní dostali z fondu hejtmana na školy a nemocnice sedmdesát procent, dostává on na své podnikání stoprocentní dotaci. Je tedy dost „kvalifikovaný“, aby v rámci operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost realizoval projekt Metodika pro lesnické školy za dvacet pět miliónů z EU. Firmy, které si v Ústeckém kraji rozebraly stovky miliónů z tohoto zdroje by se daly spočítat na prstech jedné ruky. A také k jedné ruce patří. Tím se vše vysvětluje. Ministerstvo školství ušetří státu stamilióny, vytahá peníze z malých obcí, zkomplikuje život rodičům a žákům, a také zruší mnoho malých vesnických škol. Do EU pěkně odvedeme naše státní peníze, které se nám vrátí formou evropských dotací, za které některým z nás naši kmotři dovolí vyrobit pěkné mnohamilionové vzdělávací DVD.
No, nekupte to, když je to tak laciné.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Nejlepší ministr školství pan Dobeš už si ledacos rozmyslel, třeba to bude i toto. A nepřispívají malé obce náhodou na své školy už teď?
16. 01. 2012 | 19:31

Karel napsal(a):

Pane Rabasi, Vy máte v hlavě totální RESTART?
Jste cynik?

Vy jste zapoměl, kdo po roce 2006 s Žakelínou a Bursíkem držel u moci Topolánka s Dalíkem?
16. 01. 2012 | 19:32

Zdeněk Brom napsal(a):

Baba Jaga:

Již dlouho platí zákonem daný počet dětí ve třídách základní školy. Pokud základní škola tento počet nemá, krátí se jí státní dotace a rozdíl musí doplatit obec.
16. 01. 2012 | 19:40

Zdeněk Brom napsal(a):

Přemysl Rabas:

Vážený, toto vše se dělo i v době, kdy jste byli ve vládě. Tehdy to nevadilo? A že by v těch dobách bylo školství na prvním místě?
16. 01. 2012 | 19:42

papoušek nestor napsal(a):

Dobeš, Heger, Drábek, Nečas jsou d e m o k r a t i c k y zvolení politici. Natlučte si to do těch svejch buranskejch palic, holoto.
A příště bude premiéréééém....
Kalousek!
16. 01. 2012 | 19:43

Béda napsal(a):

Já myslím, že cílem "rozpočtově odpovědné" vlády je zničit ekonomiku země, rozvrátit stát i vzdělávací, sociální systém a udělat z ČR vzorovou závislou feudální kolonii. Za jeden jediný den jsem zaznamenal 2 plány z hlavy geniálního ekonomického nešiky v čele tzv. MŠMT.

1)Plán financovat školy podle "obsazenosti tříd". Zřejmě - čím víc tím lépe. Kvantia vítězí nad kvalitou, specifické podmínky nehrají roli, "dostupnost" předplacených služeb občanovi začíná být po oblasti zdravotnictví také prioritou MŠMT.

2) zpoplatnit přetažení školky. Zde opět důvod (třeba nezralost dítěte) nehraje roli. Základem je zjištění, že regulační opatření a spoluúčast vyřeší jakýkoliv problém.
Genialita reformátorů v mnohém ohledu předčí pověstné Mičurince. Ti své pokusy dělali v oblasti rostlinoříše. Neoliberální Mičurinci se rozhodli experimentovat na ekonomice státu a mladé generaci. Cesty zvýšení konkurenceschopnosti, zdá se, jsou ještě neprobádány.
16. 01. 2012 | 19:43

Ing. N. napsal(a):

Je zajímavé, že chudá Kuba si může dovolit udržovat školu v níž jsou minimálně TŘI žáci.
16. 01. 2012 | 19:51

Kanalnik napsal(a):

pane Brome, to je ale takova pekna fraze to o te vlade... chtelo by to konkretnejsi info, jak se k tomu zeleni staveli a jestli na tom maji skutecne podil ci nikoli

timto nehajim ani neodsuzuji zelene, jen se mi vase poznamka zda ponekud nelogicka
16. 01. 2012 | 20:12

Občan napsal(a):

I za bolšána byla 30 let jednotřídka v každé malinké osadičce, kde bylo alespoň 5 dětí školou povinných. Učila se 1. - 5. třída, v těch nejmenších obcích se učilo třeba v hospodě nebo "na vejboře" a nikoho ani nenapadlo, že by to někdy mohlo být jinak.
Pak nějakého "génia" napadly koncem 70. let "střediskové obce". První, co se zrušilo, byly právě jednotřídky. Ten fičák, který nastal při vylidňování malých obcí, to bych vám přál vidět. Jak se zavřela škola, šla do háje i hospoda, pak krámek a do pěti let byla obec mrtvá. A její obyvatelé hnili ve velkých městech v panelácích; do "střediskových obcí" jich šla jen menšina.
Koncem 80. let se zjistilo, že střediskovky jsou drahé a došlo k uvolňování a částečné obnově malotřídek a jednotřídek. Některé obce to ještě stihlo zachránit.

Ovšem to, co tu nastalo po r. 1989, to je slušnými slovy nepopsatelné. Poslední Dobešův blud nás zřejmě má dovést do Afriky zkratkou přes "školy" s padesáti a více žáky ve "třídách" a s "učiteli" žebronícími v pátek o hrstku mouky a křídlo ze slepice. Ovšem o co budou žebrat ve městech, to nevím...

Pane Rabasi, Vaše partaj má na tomhle příšerném stavu lví podíl, když jste se zachovali stejně jako teď VV a podrželi jste koalici, která to má na svědomí.
A také se zamyslete nad rájem, který jste pomáhali vytvořit pro privátní školy, jež v ČR jako snad v jediné zemi na světě beztrestně parazitují na veřejných školách přesto, že vybírají školné.
16. 01. 2012 | 20:14

Kanalnik napsal(a):

ale mozna jsem to pochopil jinak, nez jste myslel...
16. 01. 2012 | 20:15

Občan napsal(a):

To Kanalnik:

Vy si už nepamatujete, že Ondřej Liška byl ministrem školství?
16. 01. 2012 | 20:16

Barney napsal(a):

Tato vláda šetří nejen na vzdělání, ale i na zdravotnictví (infrastruktuře, prostě na všem důležitém):

Hegerovy úspory: lékař JIP má mít na starosti až 12 pacientů, o 4 více než nyní
http://zpravy.ihned.cz/cesko-zdravotnictvi/c1-54435390-hegerovy-uspory-lekar-jip-ma-mit-na-starosti-az-12-pacientu-o-4-vice-nez-nyni

Asi se řídí pravicovou rovnicí:
horší a méně přístupná zdravotní péče = méně důchodců = nižší deficit důchodového účtu

Z krátkodobého hlediska se zdá, že na její politice bohatí vydělají. Ale když nebudou mít peníze "socky", tak nakonec budou mít méně peněz i bohatí. Prostě tahle vláda nás vede do chudoby. Ale co, pražský pravicující Pepíci si jí zvolili.
16. 01. 2012 | 20:18

modrý edvard napsal(a):

Já se omlouvám, ale jsem zvyklý, že politici si pravdu upravují. Pane Rabasi, mohl byste dát odkaz na to, co Dobeš doopravdy navrhuje?
16. 01. 2012 | 20:20

Kanalnik napsal(a):

Obcan - no jo, ale porad nevim podrobnosti (jak to bylo s pocty zaku za Lisky, jak se to ne/upravovalo a v ci to bylo gesci, jestli v Liskove ci v ramci cele vlady, tedy kdo o tom rozhodoval, zkratka neznam nic o tech procedurach a nacasovani za Topolankovy vlady, coz je asi moje chyba, ale presto se ptam... je mozne, ze za to muze Liska a zeleni, ale z vety pana Broma to neplyne.)
16. 01. 2012 | 20:35

Kanalnik napsal(a):

... ale z vety pana Broma to nijak konkretneji neplyne...
16. 01. 2012 | 20:36

Béda napsal(a):

Občan,

řekl bych, že výpadky ve financování školství zaviněné nevyužitím příspěvků z eurofondů se geniální ministr školství rozhodnul dohnat podobným stylem jako geniální ministr financí Kalousek výpadky ve státní kase zaviněné svými daňovými experimenty - přenesením výpadků na bedra ovčanů, znedostupněním resp. privatizací předplacených služeb.

Je to "geniální" plán celého souboru "antikorupčních" mudrců. Dá se předpokládat, že další cenu časopisu EM má Kalouskova (anebo Nečasova?) vláda v kapse.
16. 01. 2012 | 20:38

Cestovatel napsal(a):

Především je třeba vymýtit zastaralou mantru že dostupnost školství (a třeba i zdravotnictví) musí být 100% a že do škol se musí dostat všicni což nutně zaplatíme na nízké kvalitě.

Odhoďme předsudky a zaveďme školné tak jak je to v mnoha západních zemích běžné. Školství (a zdravotnictí) jsou služby jako například kadeřnictví,restaurace nebo opravny aut a za ty se platí.
Jako občané této země máme právo na kvalitní vzdělání a to se nám dostane jedině když bude PLACENÉ. Menšina lidí nemůže parazitovat na většině občanů jen proto že oni nejsou schopni si zaplatit školné.
16. 01. 2012 | 20:43

Béda napsal(a):

Cestovatel, Kryštof, Gándhí, Ghándí...

Aplikací vašeho principu dostihne ČR brzy v negramotnosti Zimbabwe. Geniální ***** = "manažeři" státu obyvatelstvo odborně zadluží a oberou o prachy vysavačem zvýšených nákladů a snížených mezd, zavedou školné v mateřské škole i na ZŠ a země bude plna "konkurenceschopných" negramotů.

Máte v zásobě ještě nějaké podobné neoliberální "všeřešící" perly?
16. 01. 2012 | 20:54

Gerd napsal(a):

Silný, blbý, snadno ovladatelný. Ideální volič a materiál na vojáka! No a vládnoucí elity si své nevycválané spratky vzdělají v cizině na soukromých školách.
16. 01. 2012 | 20:56

Občan napsal(a):

Ono to je, Bédo, s těmi eurofondy pěkně "na levačku". Protože prostředky z nich nejsou určeny na primární vzdělávání, ale pouze na žáky "se speciálními vzdělávacími potřebami", na různé nadstavbové doškolovací a mimoškolní projekty (což je dobré tak pro Dánsko nebo Rakousko), na naprosté zbytečnosti a v neposlední řadě na zcela nesmyslné projekty typu "Environmentální vzdělávání Innuitů v souvislosti s pěstováním kokosových palem" nebo "Školení školitelů pro oblast informačních kampaní pro sociálně vyloučené". Obávám se, že ty posledně uvedené v ČR zcela převažují nad těmi smysluplnějšími.
Ale HLAVNĚ jsou z toho financovány prakticky výhradně žvanírny, náklady na vybudování žvanírek, náklady na "proudžekty" na žvanírny, brožurky a nástěnky pro žvanírny, platy vedoucích zaměstnanců žvaníren (protože ti, co v nich SKUTEČNĚ odvádějí práci, pracují takřka výhradně na živnosťáky nebo na dohody o provedení práce, eventuálně jako dobrovolníci; zaměstnanci jsou zpravidla pouze různí ředitelé, prezidenti apod.). Praktické dopady projektů jsou mizivé, protože to je fakt většinou jen o žvanění o nějakém problému.

No, a PROTO je primární školství v tom stavu, v němž je. Protože EU správně předpokládá, že běžné předškoly, základní školy a střední školy si každá členská země zvládá ufinancovat sama.
16. 01. 2012 | 20:57

Zdeněk Brom napsal(a):

Kanalnik:

Povinné počty žáků ve školách jsou již dlouhodobou záležitostí. Teď možná ještě přituhne.

Obrovským problémem je střední školství, které je předimenzované a stát ho platí bez řečí. Tam se objevuje zajímavý a pro někoho nosný jev. Soukromá škola bere třeba 90% procent státní dotace na žáka, kterou dostává státní střední škola, a ještě vybírají školné.

Mám tak nějak divné tušení, že cílem pohybu u ZŠ bude trochu totéž. Státní školy různé úrovně a vedle toho soukromé placené základní školy se státní dotací.

I za ministra Lišky byly růzdné projekty, které byly divné. Např. se téměř v utajení vytvořila velká skupina "odborníků" na iknkluzi, mezi nimiž byl jeden učitel. Zbytek byli aktivisté. Už za něj jsem měl pocit, že se to pomalu rozjíždí.

Ale je to pouze můj názor a dojem.
16. 01. 2012 | 21:00

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

Tak to jsem v klidu. Před Vámi se společnosti naštěstí povedlo existenci školství skrýt, takže jste tam nestihl napáchat žádné škody na zdraví učitelů a žáků.
A zdá se, že se Vašim rodičům a vychovatelů povedlo skrýt před Vámi i běžnou realitu Evropy 21. století.
Pokud toužíte o placeném základním školství, račte si požádat o přistěhovalecké vízum do Singapuru. V jiné civilizované zemi, pokud se pamatuji, neexistuje.
16. 01. 2012 | 21:02

dreyfus napsal(a):

Tento režim prohrává s tím minulým minimálně v následujích oblastech:
-v zadlužování - komunisté jeli na vyrovnané rozpočty
-ve vzdělání - kde je kvalitní učňovské školství a kvalitní technické školství. To dnešní má jediný účel - udržet mladé lidi co nejdéle mimo trh práce a opticky tak snížit nezaměstnanost
-v kultuře - který film s posledních 22 let lze označit za kvalitní. Napadá mě snad Tankový prapor a Černý baroni.
16. 01. 2012 | 21:05

Zdeněk Brom napsal(a):

Gerd:

Nevidím to tak pesimisticky.

Základním předpokladem vzdělání je motivace a vůle toho, který se vzdělává. To je skutečně to nejzákladnější. Pak už jde vše. Samozřejmě, při nedostatku financí a jiné nouzi je to těžké a hodně náročné. Kdo to ale prošel, ten ví, že tím se naučil nejvíc.

Ideální podmínky nejsou vždy zárukou "kvalitního" vzdělání.

Omylem některých "elit" je, že všechno se dá koupit. Nedá. To skutečně špičkové vzdělání ne.
16. 01. 2012 | 21:07

Porcie napsal(a):

Především je třeba vymýtit zastaralou mantru, že dostupnost kyslíku pro Cestovatele musí být 100%.
Navrhuji svolat shromáždění svobodných občanů, kteří si mu sednou kolektivně na hrudník a zvolna, postupně mu to vysvětlí.
16. 01. 2012 | 21:13

Béda napsal(a):

Z.Brom,

míníte tedy, že reformy jdou správným směrem?
16. 01. 2012 | 21:17

Zdeněk Brom napsal(a):

Béda:

To jde o to, co nazýváte reformami. Pokud to, co předvádí dlouhodobě MŠMT, pak to pro mě nejsou reformy, ale cesto do ......

Reforma ve školství přesto tak nějak kulhavě kráčí a tam se leccos děje dobře. Vláda to ale spíš ničí.
16. 01. 2012 | 21:23

Jedla napsal(a):

Zdeňku Brome,
mám tři děti (2000, 2003 a 2008). Vaše teze, že špičkové vzdělání nelze koupit, mne nezajímá, nikdy nebudu schopen dětem zaplatit Harvard, Yale ani MIT. Ale vidím, že mé nejmladší dítě nedostane ani tu úroveň, která je dnes pro starší dvě dostupná. Obě starší děti se ve třech letech dostaly do školky (sice ne v místě bydliště, vozili jsme je, ale byla to školka). Nejmladší nemá šanci. Snad v pěti letech, jeden rok před nástupem do školy. Dříve ani náhodou, není kapacita. A to se prostě potáhne dál. Nyní se zruší školy, za tři roky budou chybět, ale založit školu není tak snadné jako ji zrušit. Takže dítě čeká budoucnost "vzdělání", ve skutečnosti pouhé docházky, do třídy o padesáti, šedesáti dětech v nějaké vzdálené škole spádové. Střední školy se nyní slučují a ruší. Až vlna dětí z těchto početnějších ročníků dojde do věku středoškoláků, zbudou nám jen vyvalené oči.

Každá česká generace holt musí mít svoji emigrační vlnu. Jsme na řadě ...
16. 01. 2012 | 21:28

ali napsal(a):

Otec: Chci aby sis vzal za ženu dívku kterou ti vyberu!
Syn: Ne.
Otec: Je to dcera Billa Gatese.
Syn: V tom případě ano!
Otec přijde za Billem Gatesem...
Otec: Chci aby si vaše dcera vzala mého syna!
Bill: Ne
Otec: Syn je viceprezident světové banky!
Bill: V tom případě ano!
Otec přijde za prezidentem světové banky
Otec: Chci abyste
zaměstnali mého syna jako viceprezidenta!
Prezident: Ne
Otec: Je to zeť Billa Gatese!
Prezident: V tom případě ano!
A takto se vážení dělá Business!
16. 01. 2012 | 21:30

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Rabas, držte se svého kopyta, školství nerozumíte a zneužíváte současné situace k vlastním záměrům. Připomínáte mi jihlavského Jirouška, znáte, že? Prudce inteligentní manipulátor, který cynicky využívá své intelektuální převahy k prosazení vlastních cílů. Doufám, že vás nejbližší okolí přečetlo a k lizu vás nepustí.
P.S. Dobeše nehájím, nemá na to, aby českému školství pomohl. Ale je pořád lepší, než ten prosťáček Walter Bartoš z ODS.
16. 01. 2012 | 21:31

Zdeněk Brom napsal(a):

Jedla:

Píšete hezky, ale bez znalosti věci. Hodně štěstí v zahraničí.
16. 01. 2012 | 21:34

Béda napsal(a):

Z.Brom,

co napsal p. Jedla špatně? Není pravdou že kapacity předškolních zařízení nedostačují, že opatření Dobešova ministerstva povedou k navýšení žáků ve třídách a snížení dostupnosti (= vzdálení škol), dřívější nástup nezralých předškoláků do škol a zavírání s následnýma privatizacema školních zařízení, které mají nižší počet žáků, propouštění učitelů? Zvýší se snad zavedením školného počet nadaných dětí na VŠ?
16. 01. 2012 | 21:39

ex-nemo napsal(a):

"Omez vzdělání !"
To je slavný výrok, pamatujete kdo ho kdy řekl ?
16. 01. 2012 | 21:41

Zdeněk Brom napsal(a):

Béda:

Cituji: "Ale vidím, že mé nejmladší dítě nedostane ani tu úroveň, která je dnes pro starší dvě dostupná. "

To je pouhá spekulace.

Problém se školkami začal už v 90. letech.

Cituji: "Střední školy se nyní slučují a ruší."

Pokud vím, návrh na zvýšení počtu žáků ve třídách zatím není. Limit je dnes 30, po dohodě se zřizovatelem maximálně 34.

To je prostě neznalost věci. Ten převis středních škol je obrovský.
16. 01. 2012 | 21:46

Zdeněk Brom napsal(a):

ex-nemo:

To se snaží všichni mocní, ale nefunguje to.
16. 01. 2012 | 21:47

Bu He He napsal(a):

Podívejte se prosím reálně na své potomky .Jsou to často VYHLÁŠENÍ blbečci (po rodičích !).Tak nač by se měli prosím vzdělávat ?
16. 01. 2012 | 22:00

Béda napsal(a):

Bu He He (Ghándí?)

Že byste sděloval soukromou zkušenost? Pseudonym Bu He He mluví sám za sebe. :(
16. 01. 2012 | 22:14

bobš napsal(a):

Pane Brom píšete, že vzdělání se nedá koupit, podívejte se na práva v Plzni. Jak je vidět koupit se dá vše, ale musíme litovat lidi o kterých tyto superrychlokvašky mají rozhodovat.
16. 01. 2012 | 22:39

Pepa Josef napsal(a):

To Z. Brom: souhlasím, převis středních škol je, ale tento stát nemá odvahu školu vyloženě zrušit nebo zásadně transformovat, prostě říci, že v zájmu naší budoucnosti jsou tyto a tyto obory a tyto (dříve neuváženě masově povolené) se budou tlumit, to by nebylo asi dostatečně pseudodemokratické. Takže se školy slučují, čímž se nic nevyřeší, a absolventi pseudostudijních pseudooborů kamsi po maturitě odcházejí. Některé, zejména humanitní SOŠ, připomínají spíše pionýrský tábor - samé besedy, exkurze, výlety, soutěže, ale co žák umí a čím se absolvent živí, se nedovíte. Blízká průmyslovka s tradicí a obrovským zájmem o absolventy chcípá na úbytě, protože pro současné nedovzdělané a několik let se flákající deváťáky je příliš obtížná.

A propos - možná to tu už zaznělo, ale divím se, že autor blogu až nyní objevuje to, co tu bylo normální už za jeho působení v poslanecké sněmovně, ono snad někdy bylo vzdělání v ČR na prvním místě?
16. 01. 2012 | 22:41

ZM napsal(a):

Rabas- hodnotit kvalitu výuky není jednoduché.Kvalita výuky nezávisí jen na počtu žáků ve třídě, ale taky na ochotě a schopnosti učitelů dobře učit, na způsobu výuky, na struktuře učiva, na možnostech omezení šikany atd.
Ralita je taková, že pokud se učitelé škol v malých obcích nespokojí s nižšími platy, tak se buď příslušné školy zavřou nebo je bude dotovat obec nebo rodiče dětí.Ze zákona je sice stanovena povinná školní docházka, ale v podstatě samotní žáci nepotřebují chodit do školy každý den :) Vyžaduje to po nich(a po rodičích) "stát", přičemž se tím myslí státní úředníci.
16. 01. 2012 | 22:51

ZM napsal(a):

bobš- v Plzni se neprodávalo vzdělání, ale tituly. Mít titul neznamená, že dotyčný je vzdělaný.
16. 01. 2012 | 22:52

ZM napsal(a):

dreyfus 16. 01. 2012 | 21:05
Tento režim potřebuje pracovní síly do "montoven" , tedy pracovní síly na jednoduchou stereotypní manuální práci. Mnozí středoškoláci skončí právě tam. A ti, kteří se pak dostanou na lepší pozici, "skáčou" tak, jak nadřízení "pískají", protože se nechtějí vrátit k pásové výrobě.
16. 01. 2012 | 22:58

Cestovatel napsal(a):

Béda:

V USA nebo VB je snad negramotnost na úrovni Zimbabwe? To tam mají školné už pár desítek let. Máte ještě nějaké další levičácké perly?

Občan:

Hlavně že vy nějaké vzdělání máte? Vás vzdělávali přímo v Lidovém domě jen ze socanské neomarxistické ideologie, proto vaše příspěvky jsou tak trapné.
16. 01. 2012 | 23:18

Kanalnik napsal(a):

Zdenek Brom - dik za reakci! :)
16. 01. 2012 | 23:19

Maximus napsal(a):

Pane Rabas, Vy vypadáte na té fotce jako čert z Dalskabátů. Už jste se tak narodil nebo jste před focením vylezl ze sprchy? Bejt ženská, třeba zdejší nicka šlapka z maloměsta, tak do Vás jdu fest!
16. 01. 2012 | 23:21

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Socdemáci tady šermují že se zvýší náklady ale návrh vlády počitá maximáleně školné 10 000 kč za semestr. To máte 80 000 za celý 4 roky studia což i při minimální mzdě 8000 kč za měsíc zplatíte za pouhých 10 měsíců (když bude ještě rok bydlet u rodičů). A vzhledem k tomu že systém je nastaven tak že začíná student splácet až začnou vydělávat tak nebude mít problém i když bude dlouho hledat práci a najde si jí po dlouhé době.
16. 01. 2012 | 23:31

Liška O. napsal(a):

Takhle bude za 20 let vypadat Chomutov jestli projde inkluzivní školství .. http://marchofthetitans.com/blog/?p=5#comment-25
17. 01. 2012 | 01:59

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Vy zde máte i maminku ? (šlapka). Myslel jsem si, že přihlouplé banality zde publikujete výhradně jen vy.
A fotřík je kde ?
Na noční v JZD ?

Jak vidno, tak hloupoučký Maximus stále nepochopil, že lidé jsou různí. Že ne každý má jako Maximus v hlavě i na hlavě nablýskané prázdno. Které tu vyplňuje informacemi z Blesku, tu přežvýkanými titulky z Mladé Fronty....

No ještě že alespoň matinka se vyvedla - a synáčka uživí...zima nezima, chumelenice nechumelenice...na maloměstě (asi Tanvald) je kšeft furt. Pajdu dá každý....
17. 01. 2012 | 02:41

Josef K. napsal(a):

Zdá se, že pod vládou účetních tato společnost zcela opouští evropský civilizační ráme a míří kamsi, kde jsou "lvi". Odbourání příspěvků na pohřeb, omezení nemocenských dávek, rovná daň a destrukce sociálního systému, aktuální snižování důchodů od roku 2012, omezování vzdělání, dnes nejen vysokoškolského a středoškolského ale i základních škol, razantní snižování plateb za sociální služby... Křesťanské tradice Evropy mizí pod balastem stranických expertů na vše a vždy a vedením tradicionalistů v podobě Václava Klause. Britští liberálové navrhují uzákonit právo pracovníků na spoluvlastnictví firmy, neboť se potvrdila jedna z pravd, že loyalita zaměstnanců a efektivnost jejich prácce se prudce zvyšuje. Nejúspěšnějšími podniky jsou družstevní a spoluvlastněné zaměstnanci. Produktivita práce, dle dlouhodobých sociologických výzkumů roste tam, kde mají lidé jistotu. Vše to, co kdysi v této zemi navrhovala skupina ekonomů okolo Šika, která stála za razantním pětiletým nárůstem HDP o 40% ve druhé polovině šedesátých let.
Vládnou zde normalizační účetní, kteří se Šikovým hochů vysmáli. Jejich vize společnosti je nejasná, nemá vzor.
Školství v rukách vezeňského úředníka bylo snad možné za Stalina v SSSR či za Francouzské revoluce...Je to absurdita, jejíž absurdnost v rámci všech absurdit v této zemi snad již tak vyhraněně nevnímáme.
Je zřejméí, že ona sociální inverze husákovské normalizace, likvidace elit a zaujetí jejich míst společenským dnem vrcholí až nyní s odstupem čtyřiceti let.
Zdá se mi, že jsme , možná spolu s Maďarském, jedinou zemí, které může vládnout a vládne lumpenproletariát. Pak i chápu,k že slovo "lidoop" musí být zakázáno.
17. 01. 2012 | 06:22

tomik.koci@centrum.cz napsal(a):

Eh na co školy? Člověk je buď chytrej vod přírody, nebo blbej vod přírody a nikdo mu do palice nic nenatluče.Já tak nějak prolezl tu devítiletku. Máma teda furt votravovala s tím, abych se vyučil. No tak teda jo, nastoupil jsem tam- děsná nuda. Po roce mě vyhodili. A kam se to hrabe všechno na veksl, děvky, hlas a karty, všude taxíkem. No a to vyučení už jsem si dávno koupil, i s maturyrou.Po povřevratu mě zaměstnal soudruh major Z:::.(můj řídící důstojník)On měl VŠSNB a byl dochtor práv.Najal si mě , abych s chlapama občas někomu srovnal fasádu , když měl moc zbytečnejh starostí, a tak.Pak přišla Plzeň. Pár tisíc a přes prázdniny je ze mě taky dochtor.Teď přemejšlím vo nějakým teplým místeču v politice.Což mynistr školství by bylo taky dobrý. No uvidím co volby.
17. 01. 2012 | 06:56

Zdeněk Brom napsal(a):

bobš:

Diplom se koupit dá. To ano. Vzdělání ne.
17. 01. 2012 | 07:00

Josef K. napsal(a):

Dnes jsem se dočetl, že pan Bátora byl při odchodu z ministerstva odměněn 250 tisíci,
tedyé měsíční hrubou mzdou učitele. Takže jeden učitel bude přebytečný.
Patrně nejprogresivnější by bylo vrátit se k dobrým tradicím a školy naplnit vojenskými a policejními veterány, kteří by učili povinně zadarmo, odměněšni jen svými výsluhami za službu vlasti. Vyřešili bychom feminizaci školsví a snížili náklady na minimum, topení erárním uhlím z dolů MUS pod zbouraným Litvínovem bxy bylo samozřejmé.
17. 01. 2012 | 07:01

Občan napsal(a):

Pane Brome,
s tím obecným převisem SŠ bych tak docela nesouhlasil.
Je zde přebytek - gymnázií obecně a těch víceletých zejména. A dále pak "obchodních akademií"; což jsou oboje všeobecně vzdělávací zařízení, která neposkytují žádnou nebo jen částečnou odbornost a tudíž šanci na uplatnění se bez dalšího studia.
Absolventi odborných škol a učňovských škol by uplatnění nacházeli - kdyby bylo pro žáky dostatek příležitostí pro odborný výcvik. Kámen úrazu je v absenci koncepce středního odborného vzdělávání, protože od ní dal stát ruce pryč a nechal to zcela na školách a jejich zřizovatelích.

Za bolšána si podniky objednávaly předem počty budoucích pracovníků podle toho, jak potřebovaly obměnit, zejména věkově, strukturu zaměstnanců. Takže škola věděla, kolik má nabrat dětí do toho kterého oboru a zároveň měla jistotu, že budou mít kde získat nutnou praxi. Týkalo se to jak dělnických povolání, tak "THP" (prodavači, zaměstnanci služeb) i administrativy. A pak zde byly vysoce specializované odborné střední školy a učňáky, které vychovávaly malé počty budoucích pracovníků pro zcela konkrétní práci a zaměstnavatele (kameníci, skláři, keramici, řezbáři apod.).
Všechny obory se však otevíraly nebo konzervovaly přesně podle meziresortních dohod a momentálních potřeb trhu práce.

Tohle všechno zde dnes chybí (fakt dík, Kadle Dybojc). V polovině 90. let vláda rozhodla, že koncepce jsou bolševickým reliktem a že se bez nich obejdeme. Netrvalo dlouho, a odborné učňovské školství se poroučelo do pryč. Dnes je situace taková, že rodiče, kteří dají dítě "do učení", PLATÍ podnikatelům za to, že vezmou jejich dítě na praxi. Přitom ti studenti /žáci tam ve dnech praxe hákují bez nároku na jakoukoli odměnu jako pomocní dělníci na plný úvazek.
Bolševik platil učňům kapesné, které ve třetím ročníku a podle studijních a pracovních výsledků mohlo dosáhnout až poloviny běžné mzdy. Teď platí žák, resp. jeho rodiče za to, že se učeň vůbec nějak dostane na nějaké pracoviště.

No, a absolventi gymnázií a obchodních škol, to je kapitola sama pro sebe. Děti jsou tam od počátku vychovávány v tom, že jsou jakási elita, předurčená ke skvělé budoucnosti. Jaksi je opomínáno dodat, že jedině v případě, že vystudují vysokou školu a najdou uplatnění v lukrativním oboru. Protože absolvent gymnázia neumí bez dalšího studia nic konkrétního, čím by se mohl živit. Ale protože byl vychován v tom, že má na víc než nějaký "průmyslovák" nebo učeň, vůbec si tento fakt nepřipouští a je velmi překvapen, když má skončit na kase v Tescu. "Obchodníci" jsou na tom o něco lépe, protože ti ovládají alespoň základy účetnictví a administrativních činností. Ale protože jich jsou mraky, končí na té kase stejně často jako gymnazisté.

Takže převis ano - gymnázií a "ekonomek".
17. 01. 2012 | 07:03

Zdeněk Brom napsal(a):

Pepa Josef:

Ano, přesně tak.
17. 01. 2012 | 07:03

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Dnes jsou skutečně gymnásia vynikající a gymnásia druhé a třetí katagorie, která nejsou k ničemu.

Nábor ale pořádají i kdysi velmi prestižní školy jako průmyslovky atd. Jak zde někdo výše napsal, školství je pojímáno jako služba a podnikání. Toto je výsledek. Navíc je mladým do hlavy tlačeno, že práce rukama není moc dobrá a tak se každý cpe na maturitní obory, aby měl svoji kancelář.

Pokud jde o koncepci středních škol, která by nvazovala na reálné potřeby státu a neprodukovala armádu papírově vzdělaných, ale reálně často nepoužitelných studentů, pak jsem pro. jenže to bychom se museli bavit o plánování a velmi lehce bychom si vysloužili nálepku bolševiků :)
17. 01. 2012 | 07:10

Občan napsal(a):

TO Zdeněk Brom:

Tu nálepku už mám, takže to mi žíly nerve :o))

Ohledně náborů máte pravdu. Dnes je pořádá spousta škol, protože jim hrozí zrušení JEN proto, že je MOMENTÁLNĚ málo dětí. Příčiny, proč je jich málo, cca známe a nemá smysl je rozepisovat. Prostě děti TEĎ nejsou; ale nikde není psáno, že to tak bude věčně a pak budou školy chybět (viz. už dnes školky). Někde zde správně napsal, že školu je hrozně snadné zrušit, ale velmi těžké obnovit nebo znovu vybudovat.
Kdyby měl stát koncepci, tak by ty školu částečně zakonzervoval a zbytek by fungoval dál s menším počtem žáků. Při nárůstu počtu by se prostě vytopila a osvětlila další třída. Učitele bych nechal - čím méně žáků má na triku, tím víc práce s nimi udělá (já tedy alespoň mám tu zkušenost). Státu především by mělo jít o kvalitu vzdělávání a ne o kvantitu. No, ale tím se dostávám k tomu plánování a tak už radši budu zticha :o)
17. 01. 2012 | 07:41

Sladký napsal(a):

Zdeněk Brom- obvykle s vámi souhlasím- ala jsem si v podstatě jist, že s tím převisem středních škol jste na velikém omylu.Financování škol nikoliv dle počtu žáků ale podle počtu tříd je krok správným směrem.Ale počet žáků ve třídě se musí snížit v témže poměru, v jakém se snížil počet dětí v populaci, tedy přibližně o třetinu.
V naplněné třídě by v současnosti mělo být nanejvýš 18-20 žáků.Tento počet by měl platit minimálně pět následujících let.
17. 01. 2012 | 08:17

paprika napsal(a):

Josef K. Velmi výstižné a přesné. Nic se tu nezmění, dokud vzdělaní lidé, kteří něco umí a ve své profesi něco znamenají, nebudou mít důvod ani možnost do politiky jít. To strašné prostředí je prostě vyplivne,nebo odejdou ynechuceni sami. v národě, kde jsou tak úzké elity, je to fatální.
17. 01. 2012 | 08:21

Sladký napsal(a):

Ďnes jsou (střední) školy trestány za to, za co v žádném případě nemohou.SAMOZŘEJMĚ že nemohou být zaplněny tak, jak doposud, když ze ZŠ vychází o třetinu žáků méně! V praxi to vypadá tak, že gymnazia naplní třídy (samozřejmě že na úkor kvality!!) a ostatní školy prostě mají smůlu.
17. 01. 2012 | 08:22

Sladký napsal(a):

Občan- souhlas. Nižší počet žáků ve třídách je základním předpokladem kvalitního vzdělávání. Jako příklad- uvědomte si, jak rozdílným tempem bude postupovat výuka cizího jazyka ve skupinách o počtu 7 a 21 žáků.A to samozřejmě neplatí pouze o výuce jazyků.
17. 01. 2012 | 08:25

paprika napsal(a):

Josef K. Velmi výstižné a přesné. Nic se tu nezmění, dokud vzdělaní lidé, kteří něco umí a ve své profesi něco znamenají, nebudou mít důvod ani možnost do politiky jít. To strašné prostředí je prostě vyplivne,nebo odejdou ynechuceni sami. v národě, kde jsou tak úzké elity, je to fatální.
17. 01. 2012 | 08:25

Honza napsal(a):

... jsem rád, že počínaje jesličkami a konče vysokou školu, jsem tyto navšěvoval v dobách komunisické hrůzovlády - cose ýká vzdělání, nemám problém ani v době krize a pokročolého věku sehnat dobře placenou práci, nikdo mi z komančů nemohl bránit, ani nebránil učit se cizí jazyky, ...programocaví jazyky,... operační systémy, ...
co se tohoto blogu týká mohl jej napsat pouze člověk, který je buď morálně, nebo odborně na nulovém vývojovém stupni, ... vzpomínám jak zelená ministrině školsví slibovala študákům, že zruší maurity z matematiky, jiná zelená dopručila pěstovat mrkev, ... povodník v právní fakulty byl ímo pánem označen jako hodný a moudrý člověk, neboť si pořídil mývala, ....

Jak říkám - komouší nic moc, ale to co předvádí polistopadová politická garnitura v oblasi vzdělávání národa - to se blíží duševní genocídě
17. 01. 2012 | 08:31

Maximus napsal(a):

český maloměšťák
Tak se konečně přiznej, ty odložený samurajský synku co pořád vykřikova, že volí VV a co si říkal tenco či tencokidahnuj, později se převtělil do šlapky a nyní se transformoval do maloměšťáka. Asi budeš spíše ženská, páč na všechno hned odpovíš a na vše zareagueš. Budeš asi stará odložená tlustá ošklivá ženská (bývalá učitelka angličtiny) od někud z Chacharska. Jo a MF Dnes nečtu je moc drahá, kupuji si zásadně Blesk či Ahá. A haló noviny jsou také pěkné, šlapko, ťapino z maloměsta...... (-:
17. 01. 2012 | 08:33

GREEN, drkep napsal(a):

Sladký: nejsem si jist, zda více, co porovnáváte. Gymnazista potřebuje kromě dobrého učitele ještě průměrný počítač, mapu světa a vycpanou veverku. Obyčejný průmyslovák strojař musí mít dnes k dispozici špičkovou pracovní stanici s neustále se vyvíjejícím nadprůměrně drahým (bez vzdělávací politiky firem nedostupným) programovým vybavením, CNC simulátor, učitele, který to všechno sám stačí pobrat (zatímco takový matikář má vystaráno už od Newtona). Obráběč kovů potřebuje stroj (dnes samozřejmě NC a CNC, má-li být firmě k něčemu), nástroje, měřidla (navíc i ten průmyslovák by k tomu měl čichnout), pracoviště, energii, materiál, provozní kapaliny... Máte-li pocit, že by měl mít praxi u firmy, máte pravdu, leč firma chce hotového pracovníka, který se vyučil ve škole na pracovišti odborného výcviku. Jsou to srovnatelné náklady s tím gymnazistou? Když navíc těch obráběčů nebo kovářů nejsou třeba zástupy, ale neobejdeme se bez nich, chceme-li mít vůbec nějaký průmysl a něco vytvářet, ne jen kšeftovat?
17. 01. 2012 | 08:35

Pepa Josef napsal(a):

žádný GREEN, drkep, omlouvám se, ale nezvládám ten nesmysl dole, jakživo to nemůžu přečíst. Nejsem náhodou stroj?
17. 01. 2012 | 08:37

gaia napsal(a):

Sladký

ministr včera v TV mluvil o normativu pro 1. stupeň o 28 žácích. Což mi připadá velmi mnoho, protože, když se řekne základ je 28, tak v převážné většině tříd těch dětí bude z finančních důvodů víc! A kdo učil, tak ví, že jak je děcek přes 30, tak už to nestojí za nic. Naopak na vesnických školách těch 28 nesplní, vždy budou tak 3-5 chybět, tak velké jsou naše vesnice a natalita v nich, takže ty obce budou dostávat skutečně zabrat.
A z jeho řečí o podpoře soukromých škol šel úplně strach.
Veřejné chudinské školy pro plebs v ČR, a extra služby pro zbohatlické trotly v Praze.
17. 01. 2012 | 08:46

Sladký napsal(a):

Green- samozřejmě že vím, co porovnávám, tím si můžete být jist. Tyto záležitosti řeší oborové normativy.Zkuste ještě jednou přečíst o čem píšu, špatně jste mne pochopil.Školy jsou dnes financovány podle počtu žáků, v tom má dojít ke změně, mají být financovány podle počtu tříd. Já jsem jen upozornil na to, že tzv."optimální počet" žáků ve třídě je nesmyslně vysoký. (26-27) Jinak ale dík za reakci.
17. 01. 2012 | 08:48

Občan napsal(a):

Pane Greene,

po přečtení Vašeho příspěvku a příspěvků pana Sladkého se domnívám, že nejste ve sporu, ale že se vzájemně doplňují.
Protože nejen počet žáků, ale i vybavení školy a dostupnost praxe ovlivňují kvalitu výuky.

MŠMT se snaží MOMENTÁLNÍ úbytek žáků "řešit" neustálým snižováním poštu škol, tříd a učitelů místo toho, aby prosadilo, že se učitelé KONEČNĚ budou moci věnovat žákům dostatečně DÍKY jejich nižšímu počtu ve třídách.
Takže není financován počet otevřených tříd, ale počet žáků v nich a snížení počtu žáků je SANKCIONOVÁNO!
Přitom právě v odborném školství (SŠ i SOU) by bylo žádoucí, aby ve třídách bylo žáků méně a mohli tak lépe využít specializovanou techniku. Stejně tak by bylo žádoucí ono "bolševické" plánování. Privát i erár mají nepochybně hrubou představu o tom, kolik lidí potřebují a budou potřebovat - podle SVÝCH potřeb si tedy mohou objednávat počty žáků na těch kterých školách a školám zapůjčovat/sdílet s nimi výukovou techniku i nabízet praktikantská místa.
A že na průmce nebo učňáku bude ve třídě sedm žáků? No a? MŮŽE se stát, že budou schopni získat výučák za dva roky a maturu za tři, protože výuka bude tak intenzivní a kvalitní, že to bude možné. A podnikatel získá kvalitního vzdělaného nováčka za nižších nákladů. Nebo se ti žáci naučí mnohem víc - pro budoucího zaměstnavatel zase jen dobře, protože o to nižší náklady pak bude mít na adaptaci nováčka.

Ale tak to nebude, protože Dobeš a Kalousek (a před nimi jiní a po nich taky)...
17. 01. 2012 | 08:53

KM napsal(a):

Zaujala mě zmínka o nadměrné kapacitě středních škol, která se zde objevila. V Brně jsou 4 státní osmiletá gymnázia: GML, Terezy Novákové, kpt. Jaroše a Vejrostova. V každém ročníku jsou 2 třídy, na GML jedna, všechny po 30 dětech. Každý rok tedy přijímají 210 dětí z pátých tříd, což na tak velké město (a přilehlé okolní obce) není dle mého názoru nijak přehnané číslo. Poměr přihlášených a přijatých je cca 5:1, na GML 10:1. Je tedy zaručeno, že zde nedochází k žádné devalvaci, přijímáni jsou jen ti, kdo obstáli ve velké konkurenci, prošli tvrdými přijímacími zkouškami, a následně je i kvalita a náročnost těchto škol velmi vysoká.

Na druhé straně je zde celá řada soukromých víceletých gymnázií, jejichž principy přijímacího řízení nejpůvabněji vystihuje web jedné z nich: "Podmínky přijetí: 1. zaplacení vstupního poplatku, 2. zaplacení školného, 3. vstupní pohovor."

Nedávno se rada moudrých kdesi ve vyšších politických patrech zdejšího regionu usnesla, že osmiletá gymnázia nadměrně odčerpávají žáky základním školám a bude třeba jejich řady zredukovat. Nechávám laskavé spoludiskutující tipovat, zda bylo shůry navrženo rušení tříd v soukromých nebo státních gymnáziích.
17. 01. 2012 | 09:17

Pražák napsal(a):

Vesnické děti znám. Ty není třeba vzdělávat. Stačí když stát je nechá chovat několik prasat a nechá v jejich vsi prodejnu levného piva.
17. 01. 2012 | 09:20

Občan napsal(a):

To KM:

Pochopitelně že ve veřejných. Protože přece musíme podporovat podnikatele.

Ad počet gymnázií:

4 veřejná a 6 soukromých. Pokud každé z nich nabere ročně 200 dětí, pak je to 1200 dětí ročně. Krát 6 let (průměr) = 7200 nekvalifikovaných maturantů v každém cyklu, kteří bez následného studia na VŠ prakticky nemají šanci sehnat práci. Nebo ročně 1200 nekvalifikovaných maturantů.
To už je docela nebezpečné číslo - každým rokem by totiž mělo těch 1200 lidí nastoupit na VŠ nebo alespoň VOŠ, aby měli šanci se nějak umístit na trhu práce. A to je jen Brno a nejbližší okolí. Kdyby se to dál násobilo jenom počtem absolventů gymnázií z větších měst. V kupříkladu Praze je soukromých gymnázií 21 - to je ročně dalších 4200 maturantů bez kvalifikace jen v jednom městě. A už máme 5400 nekvalifikovaných maturantů. No sakra...
17. 01. 2012 | 09:38

vesničan napsal(a):

Pražské děti znám. Ty není třeba vzdělávat. Stačí když stát jim nechá diskotéky a nechá v jejich městě několik heren.
17. 01. 2012 | 09:39

jap napsal(a):

Divím se, že nějaký chytrý právník ještě nenavhrl obžalovat ministry vlád od roku 1990 z vlastizrady (masivní rozkrádání státního majetku ve velkém, devastace mravních hodnot, samozřejmě i systamatické ničení vzdělanosti národa). Většina z bývalých i současných ministrů by musela do tepláků - chytří právníci ale vědí, že zkorumpovanou justici spravedlnost nemá šanci porazit. Takže asi nás čeká status quo do doby, kdy nebude co rozkrádat - pak se velkozloději odstěhují a Česko spadne do kategorie zemí typu Súdán, Zimbabwe, Bangladéš. Děkujeme pěkně, pane Dobeši a spol.
17. 01. 2012 | 09:40

gaia napsal(a):

Občane

ale když nemáme fabriky, tak na co nám budou ti vyučení v technických oborech. A nechápu, co je špatného na tom, že v 21. století má 5 400 děcek všeobecnou maturitu? Vždyť se jich rodí ročně kolem 100 tisíc.
17. 01. 2012 | 09:42

Kuchař: napsal(a):

To je opravdu úsměvné. Dobeš má rozvrátit rozvrácené školství ? Není to tak trochu nošení dříví do lesa ?

Nás za totáče studovalo ve třídě 30 žáků a troufám si tvrdit, že dnešní generaci lehce strčíme do kapsy. Můj synek chodí do třídy, kde je jich 15. Patří k těm nejlepším. Tuhle dostal trojku, což mě vyburcovalo k tomu, zjistit, proč ji dostal. Nedal jsem na jeho tvrzení, že tomu rozumí, že jenom něco blbě sečetl a nechal si to od něj předvést.

Jeho znalost byla jedním slovem KATASTROFA. V naší třídě se třiceti žáky by můj synek musel propadnout.

Takže si myslím pane Rabas, že ani v počtech žáků ani v těch penězích ta kvalita výuky nebude.

A je dobře, že pan Dobeš zavedl povinné srovnávací maturity. Předpokládám, že studenti jsou stejně hloupý/chytří jako kdysi. Jen ti učitelé se nám asi nějak změnili. A těm se zřejmě tyto maturity nelíbí nevíce.
Co kdyby se náhodou někdo zeptal, až zase učitelští odboráři vylezou ze svých kabinetů a budou požadovat větší platy ? To by se pak někdo mohl ptát, proč, když mají tak mizerné výsledky.
17. 01. 2012 | 09:44

Pražák napsal(a):

Vesničan:
Na vaše slova už došlo. Takže v rámci spravedlnosti musí dojít i na ty naše.
17. 01. 2012 | 09:45

Béda napsal(a):

Cestovatel,

ad školné. Sliby chyby. "Jenom prstíčkem...", řekla hodná ježibaba. "A teď, když jste si poslušně sedli na lopatu, milý Honzíčku a milá Mařenko, malinko přitopíme..." Jak se říká v pohádkách "když ptáčka lapají, hezky mu zpívají." Víc než si myslíte.
17. 01. 2012 | 09:49

ping napsal(a):

no pokud je pravdivy pocet VS a obyvatel CR a VB, nezbyde nez nektere skoly zrusit. Doporucil bych ty, co vznikly po roce 1992
17. 01. 2012 | 10:05

Sladký napsal(a):

Koukám, že nás navštívil veliký expert (nejen) přes vzdělávání, mistr Kuchař, poslední z rodu SLAMNÍKOVCŮ.
17. 01. 2012 | 10:08

gaia napsal(a):

Kuchař:

Takže si myslím pane Rabas, že ani v počtech žáků ani v těch penězích ta kvalita výuky nebude.
ale bude, je to jedno s druhým a taková řada nešťastných náhod, neb vzdělávání musí být propojený systém, kde jedno navazuje na druhé a ne hurá akce, jeden něco zavede a druhy obratemm ruší a zavádí pravý opak.

a o státních maturitách se tu již diskutovalo víckrát, k tomu se nebudu vyjadřovat, ale výsledky za ty prachy,, které to stojí, nestojí.
17. 01. 2012 | 10:09

Jedla napsal(a):

Bylo na mne reagováno - 16. 01. 2012 | 21:34 - (což vždycky potěší), zareaguji též. Pan Zdeněk Brom v podstatě píše, že se nyní nic neděje, že limity počtu žáků přece byly vždy. To je zajisté psáno "se znalostí věci". To znamená, že pan Dobeš žádnou reformu regionálního školství na své tiskovce nepředstsavil, že se nic nezmění a tato nezměna se nazývá reformou regionálního školství, pane Brome? Proti čemu se to, konkrétními argumenty, čísly a protinávrhy, vlastně vymezují - vedle opozičních politických stran - třeba svaz měst a obcí ČR, spolek pro obnovu venkova a Sdružení místních samospráv ČR? ( http://denikreferendum.cz/clanek/12309-dobesovu-reformu-regionalniho-skolstvi-odmita-opozice-obce-i-experti )

Co se týká "převisu" středního školství: Za jak dlouho by pan Brom uvedl do života Eton College? Já jen že ta škola funguje od 15. století. Za tu dobu zažila jistě i krušné periody, a jindy zase doby rozkvětu. Kolikrát by musela být zrušena, kdyby ji Jindřich IV. nějakým omylem založil u nás? Jakási paměť instituce není prostě nahraditelná. I u nás máme dobré tradiční instituce, se staletými tradicemi, a rušíme je kvůli "převisu", který je ovšem z pohledu historie škol časově zanedbatelný. Ano, v devadesátých letech se rodilo málo dětí, takže nyní - a právě JEN nyní - je málo studentů středních škol. No a? Jedna jediná dekáda? To by mělo být chápáno jako příležitost k zvýšení úrovně škol a výuky; když školy nejsou pod tlakem, nemusí zvládat nápor, mohou jít do individuální práce a vzdělávání. Proč tedy zrušit pod ekonomickými pseudoargumenty něco, co za pouhých osm, devět let bude chybět. Ty děti se narodily a žijí, a rodí se další. Devadesátá léta jsou pryč, pane Brome. Ano, v druhé půli devadesátých letech poklesla porodnost na nějakých 90 tisíc dětí ročně. No a? Od roku 2001 zase porodnost stoupá, přes sto tisíc dětí se rodí od roku 2005, v roce 2008 (rok narození mého třetího, nejmladšího dítěte) se narodilo takřka 120 tisíc dětí. A pro ně je a bude třeba škol. Se znalostí věci, pane Zdeňku Brome. Dnešní rozhodnutí neovlivní včerejší, nýbrž zítřejší generaci žáků a studentů.

Je zvláštní, jak neoliberální papaláši se - stejně tak u školství jako u penzí a dalších politik - drží zastaralých demografických čísel a jak se jim do krámu nehodí ta novější. Pane Brome, já jsem si svou dcerku nevymyslel, místa ve školkách nejsou, neboť byla zrušena, když pouhých pár sezón "nebyly děti". Namísto školek jsme my rodiče - "se znalostí věci" - krmeni kecy o podpoře školek firemních. Díky, ale shodou okolností nemáme žádnou šanci pracovat pro firmu s firemní školkou, v našem oboru taková firma neexistuje. Pokud mi, diskutére znalý věci, chcete tvrdit, že se mýlím a že míst je dost, uveďte e-mail a já Vám na něj pošlu odmítnutí (rozhodnutí o nepřijetí dítěte) z kapacitních důvodů z patnácti blízkých i zatraceně vzdálených školek. I s "pořadím" - většinou kapacita dvacet, pětadvacet příjmaných dětí, dvě stě přihlášek, naše nejlepší umístění na pětasedmdesátém místě. Tříleté děti nemají šanci. A je mi úplně jedno, jak hodnotíte mou "znalost věci". Toto je empirická zkušenost. Nemám důvodu domnívat se, že to u zápisu do základní školy bude jíné. Ty děti žijí, a i když očekávám ledacos, morovou ránu ne. Jestli ty děti neumřou, a to bych aspoň u vlastních nerad, pak jim bude houby platné, že DNES je na středních školách 30 - 34 dětí ve třídě. Dnes jsou v těch třídách děti narozené před patnácti až osmnácti lety, a těch - jak již se znalostí věci snad tuší i Zdeněk Brom - se holt po přechodnou dobu rodilo patnáct až pětadvacet tisíc méně než obvykle. Takže by se vůbec nic nestalo, kdyby těchto dětí bylo ve třídách středních škol dvacet, a postupně se to vrátí k "efektivnější" třicítce. Když se ale nyní školy zruší (budovy i s pozemky a inventář rozprodají, učitelé odejdou z oboru a ztratí s oborem kontakt) tak, aby ve třídách bylo NYNÍ třicet až čtyřiatřicet dětí (což píše pan Brom Bédovi 16. 01. 2012 | 21:46 ), pak jakmile přijdou silnější ročníky, nikdo nebude ekonomicky schopen školy za obrovských nákladů znovu postavit, inventář nakoupit a hlavně učitele a kontinuální jejich praxi a kontakt s oborem si z palce vycucat. Co tedy "objektivně" bude nutné? No ano, padesát dětí ve třídě střední školy. Jak jsem bez znalosti věci napsal.
17. 01. 2012 | 10:32

Leo napsal(a):

Jisté je jedno, současný systém financování škol je naprosto tragický - viz úroveň vzdělání dětí a studentů! Jako nejdůležitější vidím zainteresování financování škol na úrovni a kvalitě výuky, na tom jaké produkují vzdělance. Řekl bych, že nejde o zrovna jednoduchou problematiku, zároveň oceňuji ministra, který se alespoň o něco snaží..
17. 01. 2012 | 10:36

Ing. N. napsal(a):

(cestovatel) 16.1.2012 23:18

Doplňte si informace a najděte si ve vyhledávači např.

"Czech in Colorado: Taková mocná země, ale alespoň desetina ..."

Švagrová, která žije v USA a učila na vysoké škole matematiku, tvrdila, že se tam v prvním ročníku učí studenti zlomky. (To samozřejmě neplatí pro těch několik světoznámých univerzit )
17. 01. 2012 | 10:43

gaia napsal(a):

Leo

ale nejprve byla dána pravomoc rozhodování krajům a ministr jim toto chce vzít a zas to dát na MŠ, aby se rozhodovalo z Prahy od zeleného stolu. Na co pak ty kraje vlastně dělali? Nejprve je po 89 zrušili, pak zas dělali a teď jim zas chtějí brát pravomoci?
Toto jsem já alespoň včera u TV pochopila. I když přiznám neposlouchala jsem to celé, neb mne popadaly deprese.
17. 01. 2012 | 10:45

Ing. N. napsal(a):

Uvádí se, že negramotnost v Zimbabve je nízká, asi 11 %.
17. 01. 2012 | 10:47

Béda napsal(a):

O školství a neoliberální reformě "TOP" vlády obecně:

"Odstupte!

Vážené dámy, vážení pánové,

Hovořím zde za občanskou iniciativu Alternativa Zdola a obracím se se svou interpelací na ministra financí Ing. Miroslava Kalouska.

Vážený pane ministře,

Sestavování rozpočtu a vůbec úvahy o „odpovědném hospodaření“ českého státu pod Vaším vedením dlouhodobě trpí řadou zásadních chyb – tak zásadních, až se nutně musí vkrádat myšlenka, že jde o záměr, nikoliv o odbornou neznalost.

Vaším hlavním cílem v bývalé vládě bylo ukázat, jak báječně fungují reformy. Stačí vzpomenout na vskutku rekordní rok 2008, kdy se Vaše Ministerstvo financí „spletlo“ v odhadu ekonomického růstu o devět(!) procentních bodů, což nemá obdoby nikde na světě. Již tehdy bylo jasné, že k vyrovnanému rozpočtu se v českých podmínkách NELZE proškrtat, a tak se uměle nadhodnocoval růst, „aby to tak nějak vyšlo.“

Stejně účelově postupovalo Vaše ministerstvo u rozpočtu na rok 2012, kdy vláda počítala nominálně s růstem 5,2% (!), reálně 2,5%. Vzhledem k drastické škrtací politice vlády, a tomu odpovídajícímu vývoji na trhu práce a mezd je také naprosto udivující, že v návrhu vláda počítá s růstem domácí poptávky o 2%.

Neméně fascinující je sledovat, jak se deflátor HDP „nějak sám od sebe“ stane pod měsících poklesu náhle kladným a to dokonce ve výši 2,6%.

Zkrátka se nelze zbavit dojmu, že zadání znělo: schodek musí být tolik a tolik, doplňte údaje HDP a ostatního tak, aby nám to vyšlo. Na papíře.

Navzdory tomu, že Vaše přímo působení v letech 2008-2010 se „přičinilo“ o 1/3 (!) – tedy půl bilionu – veřejného dluhu, stále hovoříte o nutnosti „nezadlužovat budoucí generace.“ Vy sám jste pachatelem největšího dluhu v dějinách samostatné ČR.

Nyní situaci pro změnu dramatizujete a chcete používat „ostré škrty“ namísto škrtů tupých. Skutečný záměr Vaší politiky skrytý za frázemi o zodpovědnosti je zřejmý: nechat vyhladovět určitou část veřejného sektoru a hned je tu „argument“ pro to, aby se zavádělo školné, zvyšovaly poplatky u lékaře, privatizoval důchodový systém atd.

Vaše politika, kdy na straně jedné zvyšujete degresivní daně, které dopadají nejvíc na ty nejchudší a na straně druhé rušíte daň z dividend jasně vypovídá o tom, v čí prospěch jsou tyto reformy prováděny a komu se za ně chodíte zodpovídat.

Opakovaně jste prokázal svou neschopnost řídit finanční hospodaření českého státu.

Vyzýváme Vás proto: Odstupte!

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.
(zveřejněno na Britských listech)
17. 01. 2012 | 10:54

Občan napsal(a):

A proto není na platy učitelům a na snížení počtů žáků ve třídách (ani na slušné platy pro běžné úředníky):

"Měsíční plat Nečasovy blízké poradkyně: 273 tisíc korun"
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=729118#utm_medium=newsbox&utm_source=centrumHP&utm_content=position-1
17. 01. 2012 | 10:58

Kuchař: napsal(a):

Pane Sladký - že zrovna Vás to bere. Vsadím se, že jste skončil se svým vzděláním někde u vyjmenovaných slov.
17. 01. 2012 | 10:59

Občan napsal(a):

Ing. N. napsal(a):

"Uvádí se, že negramotnost v Zimbabve je nízká, asi 11 %. 17. 01. 2012 | 10:47"

Tak to jsou na tom USA o dost hůř.
Funkčně negramotných tam je cca 26% populace a úplně negramotných kolem 16% populace.
17. 01. 2012 | 11:00

Jana z Prahy napsal(a):

To pořád někdo "objevuje Ameriku". Vykašlete se na to, stejně to jde samospádem a dokud se to samospádem nepodělá úplně, nic se nezmění. Akorát si všichni zvyšujeme tlak a být nemocný je drahé!
17. 01. 2012 | 11:04

Sladký napsal(a):

Jedla 10.32 -Skvělý příspěvek! pROBLÉM JE ZCELA JASNÝ každému, kdo pozoruje co se děje, vyhledává informace a MYSLÍ. Tato jasná fakta se snažím už několik let vysvětlit lidem, kteří jsou odpovědni za školství- od kraje až po ministerstva.MARNĚ.Mimo jiné neustále trvají na tzv. "jednotkách výkonu" (počtu žáků na učitele) a ohrazují se proti "vytápění poloprázdných škol".
17. 01. 2012 | 11:07

Kuchař: napsal(a):

Občan - no to bude ono. Kdyby to Nečas rozhodil mezi všechny státní zaměstnance, zřejmě by to hodilo i 30 haléčů měsíčně.

P.S.
Ale tohle dělali všichni ministři, včetně socanů. Nejvíc v tom vynikal Bublan a Ráth. Tam to lítalo mezi 300-500 tisíc měsíčně.
17. 01. 2012 | 11:12

Sladký napsal(a):

Kuchař- kolik vsadíte? Nebo co? Vařečku? Bagr? :o))) Můžete mi říct, kuchaři, v čem se opravdu vyznáte? V lidech ani v politice 100% ne.
17. 01. 2012 | 11:14

gaia napsal(a):

Kuchař:

no když k tomu přidáme ještě odstupné pro Bátoru 200 000, už je to 60 halířů a vánoční odměnu pro Dobešovu sekretářku, co odcházela na mateřskou, tak už je to koruna a jak říkávala babička korunka ke korunce a pořádná hospodyňka i pro pírko přes plot skočí, a když bychom přidali vámi uvedené socany, tak už je to nejméně pětikorunka a to je za rok korun už 50......
17. 01. 2012 | 11:16

Béda napsal(a):

gaia,

přihodil bych ombudsmana ČSD Fejka, Dobešovu studující sekretářku...
17. 01. 2012 | 11:18

Béda napsal(a):

Dovětek,

jinak si myslím, že ideální vývar jsou správní rady (v tom jedou všichni od Hradu, přes všechny parlamentní partaje), různé výbory pro nic ve sněmovně, mninisterské funkce za odměnu...
17. 01. 2012 | 11:22

Kuchař: napsal(a):

gaia:

Já to říkám pořád, že státní úředníci a zaměstnanci to tady prožíraj. Ale nechápu, proč to vyčítáte jen Nečasovi.
17. 01. 2012 | 11:28

Kuchař: napsal(a):

Sladký:

O co se chcete sázet ? Že znáte více jak vyjmenovaná slova ?

No schválně !?
17. 01. 2012 | 11:30

gaia napsal(a):

Kuchař:

a ještě prožíraj důchodci, nezaměstnaní a Romové, ne?
To vyčítám Nečasovi a jeho partě, že on takhle myslí a ještě tím nakazil druhé, třeba vás. na tu jeho poloplnou a poloprázdnou síťovku jste se zřejmě chytl zrovna vy.
17. 01. 2012 | 11:34

Kuchař: napsal(a):

gaia:

S nezaměstnanými a Rómy souhlasím.
Vy ne ?

Co se týká důchodců - tam je to generačně posunutý, ale v zásadě si čerpají, co dříve zaplatili. Jenom ti co platili více, jsou na tom momentálně dost byti a z důchodů se defacto udělala sociální dávka.
17. 01. 2012 | 11:42

gaia napsal(a):

Kuchař:

no máte v hlavě pořád tu červenou a modrou síťovku.
A kdo tedy použil poprvé důchodový účet k látání děr ve státním rozpočtu? Váš pravicový guru Klaus, když byl ministrem financí. Nebýt toho, mohli mít důchodci víc.
17. 01. 2012 | 11:49

Sladký napsal(a):

Kuchař."Jsou na tom momentálně dost BYTÍ". Chlape, vrať se zpět do školy nebo k vařečce či k bagru a nedělej zde ostudu pravičákům.Ti jsou přece vzdělaní a inteligentní.:o)))
17. 01. 2012 | 11:53

Kuchař: napsal(a):

gaia:

To co říkáte je nesmysl. Důchodový účet nebyl nikdy oddělen od státního rozpočtu. Není ani dneska a nebyl ani za socanů. Ten účet je v plusech a mínusech jen papírově a v případě, že se nevybere se tam zase přihazuje.

Nebo jste slyšela někdy, že za Sobotky byly přebytky na důchodovém účtě přerozdělovány mezi důchodce ? Jinek nedávno jsem zaslechl, ža se na důchody vybírá více jak za Sobotky, jen holt těch příjemců důchodů je daleko více.

P.S.

Jinak to rozházení důchodů Klausem, to považuju opravdu za ubohost . Je třeba to tom něco vědět a pak vydávat takové soudy.
17. 01. 2012 | 12:03

Kuchař: napsal(a):

Sladký:

Víte pane Sladký, u mě to jsou překlepy - ale u Vás je to diagnóza. Čím to je , že hlupáci se točí na prkotinách ? Že by na víc neměli ?
17. 01. 2012 | 12:05

Zdeněk Brom napsal(a):

Sladký 17. 01. 2012 | 08:17 :

Pane Sladký, realita je taková, že středních škol je skutečně mnoho a řada kapacit je prostě nenaplněných. Do toho ale musí sáhnout kraje, neb ony je zřizují.

Třídy v ZŠ jsou velmi nevyrovnané. Jsou školy, kde je 30 a školy, kde je 18. I v jednom městě nedaleko sebe.

Dobeš nabízí technokratická řešení, kterými si nejsem jist.
17. 01. 2012 | 12:20

Sladký napsal(a):

Kuchař-1.překlepy? :o))))Jasně, y je na klávesnici hned vedle i. A m hned vedle v,že Slamníkovče.2.Prkotiny? Pokud je pravopis prkotina, tím spíš by vám neměl dělat problém. Jenže- víte jak to je? ˇ´Až na pár výjimek je úroveň vyjadřovacích schopností (včetně písemných a včetně pravopisu) přímo úměrná inteligenci dotyčného.Vy tou výjimkou téměř s jistotou nejste.Tím končím nemíním se s vámi zahazovat. Ztráta času.
17. 01. 2012 | 12:20

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia 17. 01. 2012 | 08:46 :

Pochopila jste záměr pana ministra velmi správně :)
17. 01. 2012 | 12:22

Zdeněk Brom napsal(a):

Jedla:

Napsal jsem, že normativy byly vždy. Ostatní jste si přimyslel.

Vedle "starých dobrých škol" existují i nové stejně kvalitní. Střední školství nabízí dostatek míst i na kvalitních školách, kterou jsou dostupné. Tedy pro žáky, kteří mají studijní předpoklady.
Co se týká mateřských škol, račte se obrátit na Vaši. Je to obec, která zřizuje a ruší MŠ.
Nevím, kde žijete, ale u zápisu se o Vás ZŠ spíš poperou.

30 - 40 žáků ve třídě? Které školy máte na mysli?
17. 01. 2012 | 12:33

Sladký napsal(a):

Zdeňku Brome, netvrdím, že jich není mnoho,jen konstatuji, že požadavky na naplněnost se prostě musí o třetinu snížit. A nezapomínejte, že za několik let se ona dnes chybějící třetina do středních škol znovu vrátí.Jestliže dnes platí rozpětí 17-30, mělo by se změnit na 12-20.
17. 01. 2012 | 12:33

Sladký napsal(a):

Brom- vy jste učitel..čemu (probůh) říkáte nenaplněná kapacita?! Opakuji znovu- za daných podmínek naplní svoji (pomyslnou) kapacitu gymnazia a ostatní více či méně ostrouhají.Je tak těžké to pochopit? Proto je nutný jednoduchý krok- o třetinu snížit počty žáků ve třídách (nebo tu vaši "kapacitu".
17. 01. 2012 | 12:39

Kuchař: napsal(a):

Sladký:

Napsat něco bez hrubek dokáže i cvičená opice, kterou asi jste. Já znám zase pár lidí s IQ nad 140, co to opravdu nedokážou.

A zahazovat se můžete s kým chcete šašku přihlouplej !
17. 01. 2012 | 12:54

Béda napsal(a):

Otázka laika pro reformátory:

Čemu pomůže Dobešova školní reforma?
1) část učitelů bude propuštěna - bude si muset hledat na nedostatkovém pracovním trhu pracovní uplatnění, rekvalifikovat se (to taky něco stojí a bůhví jestli se pak uplatní), ztratí kontakt s oborem a pravděpodobně zůstanou navždy mimo pedagogickou profesi
2) stávající školy budou mít npalněnou kapacitu - vzdálí se dojezdnost do škol, zvýší se nároky na zůstávající učitele, patrně poklesne úroveň výuky a výsledků vzdělávacího procesu
3) uvolněné školní budovy budou zpeněženy a nevratně ztraceny (viz zkušenosti se školkama a jeslema), v případě nástupu silných ročníků nebudou kapacity - pedagogické, materiálně-technické, budovy. Patrně dojde k dalšímu navýšení počtu žáků na učitele, k větší zátěži na učitele (oprava úkolů, zvládnutí třídy, získání pozornosti, méně individuálního přístupu s ohledem na specifiku osobnosti žáka...).

Celkově - snížení úrovně vzdělanosti, dlouhodobé poškození vzdělávací soustavy.

Co to vzít opačně? Snížit počty žáků ve třídách, skvalitnit osnovu, metodiku vypracovanou MŠMT, vypracovat jednotící srovnávací kritéria a postupy - nikoliv ovšem soukromýma přísavkama ale nevyužitými dobře placenými zaměstnanci - odborníky MŠMT (byrokraty, včetně sekretářky p. ministra...)

Základní otázka: co je vlastně posláním a účelem školního systému? Čemu by se měl celý systém podřídit?
17. 01. 2012 | 12:54

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Malý detail oni v tom Zimbabwe mají bezplatné školství jako ve většině zemí třetího světa takže k němu směřujeme spíš dnes s bezplatným školstvím než se školným.

Na Kalouska se neobracej, protože za něj schodek rozpočtu klesal a v roce 2008 dosáhl dosud historicky nejmenší zadlužení 19 miliard

2009 192 miliard
2010 156 miliard
2011 135 miliard

http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_rozpo%C4%8Det_%C4%8CR

Spíš se obrať na finančního génia Sobotku za jehož úřadování se schodek v době kdy ekonomika rostla dosahoval schodek 2003 109 miliard a v roce 2006 duo Paroubek, Sobotka vyšroubovali schodek 40 miliard na 97 miliard

Místo socdemáckých neomarxistických klišé o tom jak proškrtat k prosperitě se nejde (socdemáčtí ideologové dosáhnou růstu tak že nás ještě více zadluží) by jste se měl na to dívat realisticky

http://kram.blog.idnes.cz/c/132948/Jak-je-to-doopravdy-s-tim-dluhem-verejne-dostupna-fakta.html

http://narovinu.bloger.cz/Politika/Tak-kdo-nas-tedy-zadluzuje

http://petrpokorny.blog.idnes.cz/c/219620/Pane-Skromachu-Sobotko-a-komiku-Dienstbiere-mladsi-dluhy-se-plati.html
17. 01. 2012 | 12:59

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Dále bych komika a socdemáckého idologa Bédu upozornil že v době krize byla ČR JEDINOU ZEMÍ KDE SE ZVEDNUL RATING. Což neznamená jen že si budeme půjčovat za míň ale že je naše ekonomika v dobré kondici,investoři jí věří a hlavě že je stabilní. Na tom má obrovský podíl právě vámi zatracovaný Kalousek.
17. 01. 2012 | 13:03

rejpal napsal(a):

Béda:
Základní otázka: co je vlastně posláním a účelem školního systému?
Základní odpověď: REFORMA
Proto se permanentně reformuje už od dob Zdeňka Nejedlého a jen tak to neskončí.
Jen ten návrat rákosek na 1. stupeň ne a ne se dostat do rerformních záměrů.
17. 01. 2012 | 13:24

Béda napsal(a):

Cestovatel, hoven, Rumcajs, Gándhí, Ghándí, Kryštof etc.

Jenom taková malá připomínka. Za vlády totality byla negramotnost v ČR vymýcena (nevím jak tomu bylo za 1. republiky). Po zavedení vaší představy "zpoplatnění vzdělání na všech stupních (proč by ti co nemají děti měli "doplácet" spolupodílet se na financování vzdělávání...?) si dovoluji tipnout že negramotnost v ČR se stane trvalým průvodním jevem podobně jako se jím stali bezprizorní, žebráci...

Víte, Cestovateli, první informace je, že Kalousek od začátku svého zázračného "hlídání" státní kasy bohuje sám se sebou - se svým diletantstvím, se svými vlastními rekordními dluhy. Další otázkou je, jaké jsou důsledky (vratné, těžko vratné i nevratné) šafaření Tatara ve státní kase. Jaké jsou důsledky pro stát - čím a na čí účet je sanováno geniální hospodaření srančat v ekonomice. Co to slibuje do budoucna. Kdo a čím to platí, čím se to opticky vylepšuje. Malý příklad - vysáváním kapes středních a nižších vrstev, likvidací školství, výprodeji majetku, který budovaly předešlé generace, likvidací zdravotnictví...

Rád bych vás upozornil na zajímavý fakt, že kupř. rating Lehman Bros, Řecka, Islandu, Irska, USA byl dlouhodobě velice líbivý, dokonce i v době, když začínaly krachovat, resp. kdy již i slepcům bylo jasné, že ekonomika je v troubě. Zvýšení ratingu někdy může znamenat taky, že ratingovky dávají zelenou finančním spekulantům pro run na danou ekonomiku. (PS: nejlepší je mít v ratingovce nějakou účast a vědět o změně dopředu...)
17. 01. 2012 | 13:24

Sladký napsal(a):

Onehdy jsem zaslechl trepku, jak povídá krásnoočku, že někoho tak pitomého jako je kuchař ještě nikdy nepotkala.:o))))
17. 01. 2012 | 13:49

Sladký napsal(a):

Asi ještě nemluvila s cestovatelem bakalářem martinem.
17. 01. 2012 | 13:55

tomik.koci@centrum.cz napsal(a):

to Béda

No milý příteli, pravděpodobně jste čerpal informace z rudé propagandy. Já Vás však mohu ujistit, že negramotnost v zemi byla i za komunistů. Sám jsem viděl mnoho občanských průkazů podepsaných +++.
17. 01. 2012 | 14:05

Kuchař: napsal(a):

Béda:

O tom, že by se mělo zpoplatnit základní školství nic neví. Mě by se to líbilo, jak to mají ve Švýcarsku.
Až do vyučení vše zadarmo. Stření školu si s z50% a vysokou školu ze 100 % hradí student.

Jinak strach o negramotnost mít nemusíte. Zatím to vypadá, že budou všichni VŠ.
17. 01. 2012 | 14:08

Cestovatel napsal(a):

Béda:

1) To chcete nazbačit že když byla negramotnost vymýcena v totalitě tak jí máme zavést znovu?

2)Přečtěte si co jsem napsal a neplácejte hlouposti. To vy se tu snažíte navodit dojem že chceme zpoplatnit školství na všech stupních já jsem nic takového netvrdil. Já jsem od začátku muvil o zpoplatnění JEN NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH

3) "proč by ti co nemají děti měli "doplácet" spolupodílet se na financování vzdělávání?"
Tato věta naprosto nedává logiku. Tady nejde o to jestli máte nebo nemáte děti ale jestli chodíte do školy.

4) Vaše poslední poznámka o tom že negramotnost se stane běžným jevem jsem už vyvrátil důkazem že tomu není ani v Británii ani v USA kde se negramotnost pohybuje pod 1%

5) Jaké Kalousek nadělal dluhy? To všecho bylo následkem krize a mrhání dřívějších sociálnědemokratických vlád (úroky za dluhy nadělané soc.dem) a za ani jedno nemohl.

6) Rating Řecka se začal propadat hned jak se ukázalo že Řecko falšuje statistiky a hned jak se projevili potíže a stejné to bylo s Irskem. Zase lež
17. 01. 2012 | 14:08

Sladký napsal(a):

Tomík- patrně šlo o osoby, které dětství prožily za 1.republiky-nebo příslušníky jisté menšiny.Upozorňuji, že v oné době bylo v USA oficiálně negramotných 20 milionů dospělých osob.
17. 01. 2012 | 14:11

Rapa Nui napsal(a):

KM
S počtem gymnázií v Brně máte zcela jistě pravdu (ještě zde máme Bigy). Pokud by v Brně existoval Vámi uvedený počet osmiletých státních gymnázií, nikdo by se zcela jistě nezlobil. Problém však je ten, že v tomto městě také existuje velké množství šestiletých státních gymnázií (resp. oborů). Pokud se nemýlím, jejich počet je tuším 5. Sice Vám po pátém ročníku ještě nějaké to celkem šikovné dítě zbude, ale v sedmém ročníku se s ním stejně musíte rozloučit. Je zbytečné říkat, co takový odliv způsobí....
K soukromým gymnáziím v Brně bych jen doplnil, že propojenost těchto gymnázií s politickou elitou je zcela zřejmé. Stačí se podívat na kandidátní listinu VV do komunálních voleb (a to se nebavím o kraji a jiných stranách). I z tohoto důvodu pochybuji, že se změní financování (dojení) soukromých ZŠ a SŠ škol ze státního rozpočtu.
17. 01. 2012 | 14:11

Kuchař: napsal(a):

Sladký:

Nic proti pane Sladký. Já Vás chápu. V reálu na Vás neustále někdo pokřikuje, jestli jste ty záchody setřel pořádně a to musí být frustrující. Pro nás všechny budel lepší, když si tady zahrajete na inteligenta,( což by Vás mohlo uklidnit), než kdybyste si šel svou frustraci vybít na nějakou demonstraci a rozbíjel výlohy.
17. 01. 2012 | 14:12

Cestovatel napsal(a):

Kuchař:

Jistě podle rudého Bédy mají ve Švýcarsku negramotnost podobnou jako Zimbabwe kde mají bezplatné školství :) On má totiž zaručené informace od oranžorudých ideologů že bezlatné školství je nejlepší a že buržoázní školné produkuje negramotnost. Asi stejně na tom bylo za komunistů představa o životě v USA ale když tam někdo přijel tak zjistil že realita je jiná. Tím si ale Béda hlavu neláme on věří to co mu straničtí ideologové řeknou
17. 01. 2012 | 14:14

Sladký napsal(a):

Kalousek se v odhadu růstu zmýlil o celých 8 procent, což údajně nemá obdobu u žádného ministerstva financí na světě.Ostatně, i tento rozpočet je naprosto nereálný, což si nakonec uvědomuje i sám TOP ministr financí rozvojových zemí.
17. 01. 2012 | 14:14

Sladký napsal(a):

Kuchař- kdybych se živil uklízením záchodů, tak bych se s vámi možná potkal ,byli bychom kolegové.Hodláte se zesměšňovat i nadále? Tak prosím, jak je libo.Hlupáčků je mi líto, nemohou za to, že nepobrali rozum.Ale domýšlivé blbce nesnáším a milerád je setřu.
17. 01. 2012 | 14:21

Ing. N. napsal(a):

Příklad Kuby:

Na Kubě je zdravotnictví a školství zadarmo. Fidel Castro velice rychle po revoluci téměř vymýtil negramotnost. Z původních 25% klesla negramotnost na méně než 4%. Některé zdroje dokonce udávají 0.2%, což se mi ale nezdá. To, že tam existují školy, které mohou mít i 3 žáky, jsem uvedla již dříve.

Kam to chce naše vláda díky svým nekvalifikovaným zásahům v oblasti vzdělání dotáhnout?
17. 01. 2012 | 14:23

Cestovatel napsal(a):

Ing. N.

Raději bych si ověřil informace o Kubě z nezávislých zdrojů než se pustím do diskuze

http://www.clovekvtisni.cz/hotel-kuba/index4cd2.html?go=skolstvi
17. 01. 2012 | 14:29

Ing. N. napsal(a):

(cestovatel)

A víte, že jsem si samozřejmě zjistila informace o negramotnosti na Kubě z několika zdrojů? Pouze vámi udaná adresa "Člověk v tísni" udává 10 procent, zatímco všechny ostatní udávají čísla podstatně nižší. Můžete se přesvědčit sám.
17. 01. 2012 | 14:42

Kuchař: napsal(a):

Sladký:

Kalousek měl stejné odhady jako MMF. To je ta organizace, o které všichni tvrdí, že je to naprosto seriózní instituce, u které se nemůže stát, že by vám nevrátila půjčku.

Jo, když dva dělají totéž, není to totéž.

Jinak, můžete nám uvést odhady MF v ostatních zemích EU? Jo a taky nám neustále nesnižují ráthing, jako těm ostatním ministrům financí. To je k vzteku, co ?
17. 01. 2012 | 14:49

Ing. N. napsal(a):

(cestovatel)

Dovoluji si vám doporučit, abyste se podíval do anglické verze Wikipedie, kde můžete o Kubě nalézt kromě jiného:

"Education expenditures continue to receive high priority, as Cuba spends 10 percent of its central budget on education, compared with 4 percent in the United Kingdom and just 2 percent in the United States, according to Unesco".

Ráda bych vám doporučila, abyste více přemýšlel, srovnával a analyzoval různé prameny informací. Jinak se ty vaše příspěvky stanou zcela nevěrohodnými.
17. 01. 2012 | 14:53

Kuchař: napsal(a):

Ing.N

To, že tady někdo vyzdvihuje Kubu svědčí o naprostém fanatismu a další diskuze je zbytečná.

Jen se zeptám.. kolik znáte významných vysokých škol, kam se hrnou zahraniční studenti či vědecké kapacity ?
17. 01. 2012 | 14:59

Kuchař: napsal(a):

Myslím na Kubě, samozřejmě.
17. 01. 2012 | 15:00

Občan napsal(a):

To Kuchař:

Medicína. Jezdí tam studovat kdekdo, i Japonci. Dokonce tam přes Kanadu jezdí studovat i amíci. Oficiálně totiž nesmějí, takže to berou přes Kanadu.
17. 01. 2012 | 15:16

Kuchař: napsal(a):

Občan:

Chachachá - možná se tam jézdí učit bazlámovat, ne ?
17. 01. 2012 | 15:18

David238 napsal(a):

geniálně napsané!!!! Děkuji.
17. 01. 2012 | 15:24

Občan napsal(a):

To Ing. N:

Klid :o)

Ono je zajímavé se podívat třeba na dětskou úmrtnost - USA ji mají víc než dvakrát větší než chudičká Kuba.

A také není od věci se podívat na přehledy HDP a HDP/osobu. To člověk najednou zjistí, že ta Kuba není zdeleka tak chudičká, za jakou je vydávána. Jenže to je holt o prioritách - na Kubě to je zdraví VŠECH lidí, dostupné školství PRO VŠECHNY, čistá tekoucí voda PRO VŠECHNY; a fasády baráků nebo nové školní lavice mohou počkat, toho se lidi nenažerou. Kuba má zdaleka nejvyšší životní úroveň mezi srovnatelnými zeměmi; a na rozdíl od nich na ni dosáhnou prakticky všichni Kubánci.
Na to, že jsou 60 let pod docela hustou obchodní blokádou, famózní úspěch.

Obávám se, že NEJEN u nás už byste dnes našel/našla dost lidí, kteří by si přáli mít se alespoň tak jako na Kubě.
17. 01. 2012 | 15:24

Cestovatel napsal(a):

Ing. N:

Anglická wikipedia do je velmi důvěryhodný zdroj ve kterém pracují samí odborníci, kteří denoděně určitě jezdí na Kubu si kontrolovat informace nebo informace schánějí z důvěryhodných zdrojů.
To mi ten člověk v tísni připadá důvěryhodnější :)
17. 01. 2012 | 15:26

Kuchař: napsal(a):

Občan:

Není Vám nápadné, že tam nikdo nechce ?
17. 01. 2012 | 15:26

Občan napsal(a):

To Kuchař:

Rumcaj, padejte do Řáholce, rezne Vám tam bagr. A cestou řekněte Forrestovi a Kuchařovi, ať mažou do kuchyně míchat guláš.
Chápu, že v lese nemáte wifinu a tím pádem se nemůžete kouknout na wikinu. Tak si řekněte Cipískovi, ať se Vám podívá ve škole.
17. 01. 2012 | 15:27

Kuchař: napsal(a):

Občan:

Tak se zase nezlobte. Mě vůbec nevadí, že plácáte naprosté kraviny.Já se bavím.
Jenom mi je trochu těch nebohých Kubánců, kteří jako kdysi my, riskují životy a snaží se z tohoto ráje dostat pryč.

Co takhle výměna ? Vy tam a někdo jiný sem ?
17. 01. 2012 | 15:31

Ing. N. napsal(a):

(Kuchař)

Nejen "cestovateli", ale i vám bych doporučila, abyste se více zajímal o množství nezávislých informací, které můžete nalézt na internetu. To vaše "chachachá" je poněkud trapné. Předpokládám, že umíte anglicky, takže si můžete na Wikipedii najít následující:

"International students

Foreign students must hold a Bachelors or an equivalent degree, have a visa and follow compulsory Spanish classes. Preparatory facilities offer courses in Spanish. During the 2000-01 school year Cuba allowed 905 U.S. students to visit and study.[25] In 1999 a scheme was implemented to attract students to study medicine in Cuba from less privileged backgrounds in the United States, Britain and Latin American, Caribbean, and African nations.[26] Cuba currently hosts 3432 medical students from 23 nations studying in Havana.[27]

However, Cuba has also provided state subsidized education to foreign nationals under specific programs, including U.S. students who are trained as doctors at the Latin American School of Medicine. The program provides for full scholarships, including accommodation, and its graduates are meant to return to the US to offer low-cost healthcare.[2][3]"

Tímto vám Wikipedie odpovídá na váš dotaz o mezinárodních studentech na Kubě.
17. 01. 2012 | 15:33

Občan napsal(a):

To Kuchař:

No, jestli už se vrátila ta hubená Virginia (nebo jak se jmenuje ta naivní Kubánka, co sem občas píše) ze Švýcarska zpátky na Kubu, tak si to s ní klidně čenžnu. Já tam, ona sem. Speciálně jí bych to totiž moc přál. S jejím humanitním vzděláním by se mi moc líbila ve frontě na úřadu práce nebo při doplňování regálu v Tescu.
17. 01. 2012 | 15:36

Cestovatel napsal(a):

Občan:

K dětský úmrtnosti - ta je v USA vyší především díky přistěhovalcům. Jinak například Česká republika, Slovensko má podstatně nižší dětskou úmrtnost než Kuba a to u nás i na Slovensku byla zavedena placená zdravotní péče (na Slovensku zrušena Ficem)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2091rank.html

Úplná lež je vaše tvrzení o tom že v HDP na osobu jsou na tom dobře. Kuba je v HDP na obyvatele na 85. místě za Azerbajžánem,Brazílii,Íránem,Kazachstánem a Kostarikou. Zvláští že tyto velmi zaostalé jsou před komunisty vychvalovanou Kubou

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_HDP_na_obyvatele

O tom zdraví a školství pro VŠECHNY si můžete přečíst v článku člověka v tísni a zjistíte že zdaleka pro všechny není

http://www.clovekvtisni.cz/hotel-kuba/index4cd2.html?go=skolstvi

Než začnete vychvalovat Kubu tak si o ní něco zjistěte a nečerpejte jen z prokomunistická Castrovské propagandy :)
17. 01. 2012 | 15:39

gaia napsal(a):

Cestovatel

s tím Člověkem v tísni jděte někam, nebo si přečtěte diskuse pod jejich blogy o školství a inkluzi. Člověk v tísni je to poslední, s čím bych operovala.
Navíc to je mimo téma této diskuse.

Pokud je v naší ústavě, že je zde rovný přístup ke vzdělání, tak mi k tomu ty soukromé školy, které jsou zvýhodněny finančně, vůbec nejdou.
17. 01. 2012 | 15:45

Cestovatel napsal(a):

Ing. N:

Vám bych zase doporučoval myslet. To že tam studuje 905 studentů z USA a 3432 studentů ze různých zemí medicínu nic o úrovni školství a medicíny neříká. Kolik zahraničních studentů má asi USA, Francie nebo Velká Británie?
Jenom Universita Karlova má v letošním roce 1036 zahraničních studentů a to je jen jedna ze stovek škol v celé České republice.
17. 01. 2012 | 15:46

Občan napsal(a):

Cestovatýlku,

číst slinty utěsněného člověka je totéž, jen v opačném gardu, jako číst brožurky fotra Kima. Pokud jsou "informace" ČvT pro Vás relevantními prameny, pak Vás mohu jen politovat. Já speciálně těmhle nevěřím ani písmeno. Pro mne jsou mnohem věrohodnější třeba "Lékaři bez hranic".
Takže asi takňák...
17. 01. 2012 | 15:46

Kuchař: napsal(a):

Záznam z deníku cestovatele :
zdroj : http://www.treking.cz/cyklistika/kuba2.htm

Kubánská ekonomika a celý systém

Celá ekonomika je postavena na produkci cukrové třtiny, vyhlášených doutníků a v poslední době také na cestovním ruchu ve vyhrazených komerčních zónách jako Varadero. Úspěch tohoto systému, který si může dovolit dotovat kompletní zdravotnictví na vysoké úrovni, velmi kvalitní školství, důchody atd., kdy lidé opravdu neplatí téměř nic a třeba i na elektřinu a vodu jen lehce přispívají, je zaobalen v tom, že stát vlastní téměř vše a všude všem zaměstnancům dává minimální mzdu, která se pohybuje kolem 250-350 pesos cubano = 8-12 EUR za měsíc.

A za tyto peníze si Kubánec nemá šanci koupit téměř nic... neboť třeba nejlevnější televize se dá koupit za 120 EUR nebo obyčejný šampón či sprchový gel stojí 1-2 EUR v přepočtu. Stát tedy lidem jakoby dává vše zadarmo, ale v reálu si lidé vše tvrdě zaplatí sami, neboť státní podniky jim nedávají žádné peníze.... Např. Kubánec ve státním podniku vyrábějícím doutníky udělá sám denně cca 120 kusů doutníků. Jeho měsíční plat se rovná prodejní ceně necelých 2 ks doutníků. To se to státu ale skvěle funguje…
17. 01. 2012 | 15:53

Kuchař: napsal(a):

Ing.N:

Tek teda jinak:

Co kromě cukrové třtiny a doutníků bych si mohl koupit od těch absolventů skvělých kubánských škol ?

Nějaký strojírenský výrobek ?..... auto, letadlo, raketu .... ? Nebo spíš žebřiňák ?
17. 01. 2012 | 15:56

Ing. N. napsal(a):

(cestovatel)

možná jste si nevšiml, že "Člověk v tísni" uvádí také následující:

"Jednou z vychvalovaných předností kubánského zdravotnictví je dobře organizovaná primární péče, zajišťovaná rodinnými lékaři ve státem postavených unifikovaných venkovských a maloměstských ambulancích. „Program rodinných lékařů“ vznikl v Havaně r. 1984, dnes je podle oficiálních statistik 30 tisíc rodinných lékařů na 11 milionů Kubánců, tzn. jeden na 370 obyvatel.* Podle dvou amerických rodinných lékařů, kteří na Kubě na jaře 2001 tuto péči osobně ověřovali, má taková ambulance obvykle čtyři místnosti – veranda sloužící jako čekárna, přijímací místnost, kde pracuje sestra, ordinace lékaře a v horním patře má lékař byt. Vzhledem k všeobecnému nedostatku solidního bydlení má být tato možnost bydlení lákadlem pro výběr kariéry rodinného lékaře. Typický pracovní den dvoučlenného týmu lékař – sestra sestává z dopoledních ordinačních hodin a pravidelných odpoledních návštěv u pacientů doma. Pravidelné vyšetření diabetika, například, je naplánováno jednou za 6 týdnů s tím, že každá druhá návštěva je u něho doma.(14)

Další údajnou kubánskou vymožeností jsou „mateřské domy“, koncipované jako obytná zařízení se zdravotnickou obsluhou, kam se ženy odebírají přibližně ve 37. týdnu těhotenství, aby zde vyčkaly na porod v přítomnosti dalších těhotných žen a bez starostí o provoz své domácnosti. Po porodu, který se v 99% případů uskuteční v nemocnici, se obvykle první poporodní den vrací domů, kde jsou následujících 10 dní navštěvovány rodinným lékařem a jeho sestrou každodenně, později jednou měsíčně."

Další diskuzi s vámi a Kuchařem považuji za ztrátu času.
17. 01. 2012 | 15:56

Milton Friedmannová napsal(a):

Kuchaři, nejste trochu na hlavu, já v továrně na rukavice ušiju za měsíc rukavic, které se prodají v obchodě za 650Kč za pár, to je tak 180 000 za měsíc tržby, ale mně platí jen 62,50 na hodinu, což je čistého necelých 10 tisíc.
a jsem na tom zřejmě hůř než ti Kubánci, neb u doktora musím platit 30Kč. Nežiju na Kubě ale v ČR. Sprchových gelů jsou sice plné regály, ale nekupiji je, přeci nebudu víc než hodinu makat, abych se pak 5x v něčem umyla. Musí stačit obyč. mýdlo. Potřebuji peníze na důležitější věci. Třeba na topení, to bych na Kubě též nemusela, tam je teplo celý rok.
17. 01. 2012 | 16:06

Kuchař: napsal(a):

M.F.

Jestli máte tento pocit, nic Vám nebrání na Ostrov svobody odjet.

8-12 EUR je cca 300 Kč za měsíc . Vážně si myslíte, že jste na tom hůře ?
17. 01. 2012 | 16:19

Béda napsal(a):

Cestovatel, hoven, Rumcajs, Kryštof, Gándhí, Ghándí, paprika...

Malá technická: Pokud jde o Kubu. Nezapomínal bych, že po desetiletí je vystavena těžkému ekonomickému embargu a nemá surovinové zdroje. To jsou třeba oproti Kazachstánu, Ázerbajdžánu, Btazílii, Íránu dosti podstatné skutečnosti...
17. 01. 2012 | 16:20

Cestovatel napsal(a):

Ing. N.

Já zas považuji za ztrátu času diskuzí s vámi protože vy absolutně odmítáte jakékoliv argumenty které ukazují že na Kubě zdravotnictí a školstí není tak dobré jak ukazuje Castovská propaganda. Jste evidentně zaslepený člověk, který nevidí pravdu a nechce jí vědět.

Ty vaše tvrzení o svělých rodiných lékařích" májí jeden háček. Koli Kubánců si asi může dovolit rodiného lékaře? Rodiní lékaři jsou možná dobré ale nemocnice pro Kubánce jsou díky bezplatné péči v katastrofálním stavu a to i podle Světové zdravotnické organizace.
17. 01. 2012 | 16:21

Zdeněk Brom napsal(a):

Sladký:

Kapacita dané školy je např. 450 žáků, ale škola má např. 200 žáků. Nicméně provoz školy kraj hradit musí, stejně jako učitele. Tak je tomu i v některých gymnásiích.

Nenaplněná kapacita je 250 žáků. Střední školy mohou v tuto chvíli vstřebat ten nárust bez problému, protože je jich skutečně hodně.

Snížit počty žáků va třídách? Proč ne. V naší škole tak budou chybět 4 učebny. Co s tím? Jinde využíjí prázdné prostory.

Ono je to skutečně jiné v Praze a např. v podhorských oblastech. Centrálně to jde řešit jen těžko. Tedy jde, ale řešení vládě nevoní.
17. 01. 2012 | 16:22

Kuchař: napsal(a):

Snahu vydávat Kubu za ostrov prosperity je opravdu z ordinace pana Chocholouška. Přesto je v poslední patrná zvýšená aktivita v tomto směru hlavně ze skupin kolem Komunistického svazu mládeže.

Je vidět, že ke komunistům se hlásí stále stejná paka, jako před rokem 89.
17. 01. 2012 | 16:22

Béda napsal(a):

Cestovatel, hoven, Rumcajs, Kryštof, Gándhí, Ghándí, paprika, Kuchař, poslední Slamníkovec...

"Snahu vydávat Kubu za ostrov prosperity je opravdu z ordinace pana Chocholouška. Přesto je v poslední patrná zvýšená aktivita v tomto směru hlavně ze skupin kolem Komunistického svazu mládeže." Snahu démonizovat Kubu je v poslední době velká móda. Krom Kuchařů zde máme specielní blogerku, která nás pravidelně zavaluje "hrůzama z ostrova svobody". Asi paní ještě netuší co je to exekuce, bankrot, bezprizornost...
17. 01. 2012 | 16:28

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Malá poznámka. Řekněte mi jaké nerostné zdroje mají například ostrovy Dominika,Granada,Svatá Lucie případně země jako Kostarika,Botswana,Turecko,Mexiko nebo Malajsie tedy země které jsou v HDP na obyvatele před Kubou :)

Vymlouvání se na embargo je věčný evergeen na které se vymlouvají příznivci Kuby. Ale ona se zhoršila ekonomická situace na Kubě ještě předtím než začalo patit embargo (1962) způsobené Castrovou kolektivizací a neumětelstvím komunistů.
17. 01. 2012 | 16:29

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Očividně Kuchař mluvil o tobě když psal "aktivita v tomto směru hlavně ze skupin kolem Komunistického svazu mládeže"
17. 01. 2012 | 16:31

Kuchař: napsal(a):

Béda:

Ujišťuju Vás pane Bédo, že na Kubě by se žádný exekutor neuživil.

Ale vysvětlete mi jednu věc. Já, až to tady vezmou znovu komunisti do ruky, zabalím si fidlátku a půjdu někam, kde komunisti nejsou, pokud tam neuzavřou hranice ze strachu,že je podobní jako já zavalí a přečíslí původní obavatelstvo.

Proč vy hergot, když se Vám tady tak hrozně nelíbí neutáhnete na tu Kubu paty ? Vám komunistům a cikánům bych se složil na letenku. To mi věřte.
17. 01. 2012 | 16:35

Milton Friedmannová napsal(a):

Kuchaři

až si to tam vezmou do ruky pravičáci a všechno zprivatizují Amíkům a rozkradou, jako se to stalo po 89 zde, tak většina Kubánců na tom bude jako jejich sousedi na Haiti a budou se slzou v oku vzpomínat, jak se za Fidela měli. Věřte mi.

Proto já tam nepojedu, už je pozdě, Fidelovi je už 87 a syna nemá, jako Kim, aby ho mohl zastoupit, jen disidentskou dcerušku.
17. 01. 2012 | 16:38

Kuchař: napsal(a):

M.F.

Buďte v klidu. Na Kubě není co ukrást.

A co Vám ukradli tady ?
17. 01. 2012 | 16:41

Milton Friedmannová napsal(a):

Cestovateli

Kuba má hodně nerostného bohatství, ale ještě v zemi. Proto se o Kubu Amíci tolik zajímají a Fidel jim leží v žaludku. Kdyby Kuba nebyla bohatá na nerosty a zdroje, byl by Fidel všem ukradený, jako je každému ukradené, jaký režim je ve spostě jiných zemí a jak to tam vedou.
17. 01. 2012 | 16:42

Milton Friedmannová napsal(a):

Kuchař:

nerostné bohatství a sociální jistoty.A chystají se na zdravotní pojištění a odvody na důchody.
17. 01. 2012 | 16:44

Kuchař: napsal(a):

M.F.

A co tam mají ? Můžete dát odkaz ? A proč to Fidel nechává v zemi, když jeho lidi nemají co jíst ?
17. 01. 2012 | 16:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Cituji: "Státu především by mělo jít o kvalitu vzdělávání a ne o kvantitu."

Bohužel, nejde.
17. 01. 2012 | 17:03

D. napsal(a):

Dobeš je Mengele českého vzdělavacího systému a následky jeho experimentů budeme nést ještě dlouho poté co odejde do zapomnění.
17. 01. 2012 | 17:08

Milton Friedmannová napsal(a):

Kuchaři

Kuba má čtvrté největší zásoby niklu na světě, dále rudy kobaltu chromu a železa.
Nikl je pro Kubu také druhým nejdůležitějším vývozním artiklem.

něco si nastudujte, než ze sebe začnete dělat na Kubu experta
17. 01. 2012 | 17:08

Kuchař: napsal(a):

M.F.

A proč to je teda zároveň nejchudší stát na světě ? Nebo spíše s nejchudšími obyvyteli ?
17. 01. 2012 | 17:14

Cestovatel napsal(a):

Milton Friedmannová:

To musejí být komunisti na Kubě úplně nechopní když mají tolik niklu a kobaltu a netěží ho přitom žije spousta Kubánců na hranici chudoby.
Mohla by jste případně uvést zdroje okud čerpáte?
17. 01. 2012 | 17:30

Občan napsal(a):

To Kuchař:

Rume, tohle je, řekněme, objektivní pramen informací o Kubě:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/cu.html

A i podle amíků je na tom ve srovnání s jinými zeměmi regionu zatraceně dobře. Ekonomicky i populačně.

Ale jinak si plácejte spolu s Cestovatelem ty svoje nesmysly klidně dál. Lidi se alespoň pobaví, když je tak ošklivo.
17. 01. 2012 | 17:39

Malebné městečko bezdomovců napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/fotogalerie/2012/01/17/komunitni-stanove-mestecko-bezdomovci-new-jersey/
17. 01. 2012 | 18:59

Minorita napsal(a):

Již to zde bylo řečeno: trestně stíhat za vzdělanostní a duševní genocidu ( proč se čílit, když o Temelínu a průmyslu vůbec, rozhoduje anesteziolog s pekařem v jedné osobě, Komenského vědu zušlechťuje vězeňský psycholog, finance levou, pardon pravou zadní zvládá prý na galaktickou medaili gumárenský technolog, nové dimenze sociologie v duchu např. J.S.Colemana či E.Goffmana reformně aplikuje kybernetik a energetik, legislativní radu vlády bez problémů řídí žena, jež se vlastně po absolutoriu práv advokacií nikdy neživila-pardon, prý byla snad koncipientkou, šéfem ústavně-právního výboru parlamentu je turbostudent, znalec MS Office a velikosti fontů, již přes 20 let nepostradatelný a praxí či soudní pří nepolíbený jakoJUDr, etc. -> tudíž díky demonstrované geniální universalitě získané kde jinde než ve vzdělávacích ústavech všech stupňů, je proč a kde slevit, že...). Faktem je, že někteří zde v diskuzi trvale prokazují, že zvládnutí gramatiky, opisování a použití kombinace stisku kláves ctrl+c a ctrl+v spolu s nefalšovaným, upřímným, kdekoli, kdykoli a k čemukoliv presentovaným obdivem k jisté neviditelné končetině, je budoucí metou "košaté" tržní moudrosti.
Pozorovatel bude tvrdit: Není čas na jakékoliv milosrdenství vůči nositelům, původcům, reprezentantům a tvůrcům těchto skandálií, realista cynicky pronese: to je pouze začátek popleto, všechno je jinak - tihle se nezakecávají...
17. 01. 2012 | 19:45

Minorita napsal(a):

Autor
Člověče, jen dokazujete, že VY, včetně VAŠÍ ZELENÉ Bursíkovy mutace Zelených, máte klasickou hroší kůži, příslovečnou velkou porci drzosti českého rádoby politika, trpícího zdomácnělým syndromem totální ztráty paměti, spolu s neexistující ( v Čechách mezi straníky nebyla nikdy zpozorována a o její existenci, nedej bože aplikaci na ně, se hovoří stejně jako o Yetim-o tom chlupatém...) zodpovědností...

Pamatujete si vůbec, kde jste pobýval v nedávných letech 2006 - 2010, co jste tam dělal a pro co hlasoval ???

Uráčil jste se alespoň občas buď sám popřemýšlet ( aha, tudy ne ), nebo si nechal někým ideologicky nezvlčelým či finančně, personálně neúčastněným, neprofitujícím, skutečně zkušeným, zkušenými odborníky z praxe ??? Pochybuji...

Už tady kdosi správně glosoval skutky a schopnosti některých vašich spolustraníků ve funkcích - tristní obraz. No a VV jsou tak trochu vaše o něco křivější, ovšem stejně erudované, zrcadlo...
A takto kvalitní "materiál" už přes dvacet let řídí, spravuje ( spíše rabuje ) a tzv. reformuje na co se podíváte...A že to je často žalostný pohled...
17. 01. 2012 | 20:51

Pacák napsal(a):

bobš napsal(a):
Pane Brom píšete, že vzdělání se nedá koupit, podívejte se na práva v Plzni. Jak je vidět koupit se dá vše, ale musíme litovat lidi o kterých tyto superrychlokvašky mají rozhodovat.

Mýlíte se, dá se pouze koupit lejstro předstírající, že jste vzdělaný.
18. 01. 2012 | 12:22

Ing. N. napsal(a):

Původně jsem si myslela, že číslo O.2%, udávající negramotnost na Kubě je nadnesené. Po zjištění, že O.2% (gramotnost 99.8%)je uvedeno i na oficielních stránkách USA, jsem došla k závěru, že tento neuvěřitelný údaj bude zřejmě pravdivý. Proč by si v USA toto číslo přikrašlovali?
18. 01. 2012 | 14:55

Kala napsal(a):

Utkvěla mi v hlavě informace, že Kuba díky vyškolení českými kardiochirurgy má velmi vysokou úroveň operací dětských vrozených srdečních vad, aspoň před nějakými roky byla hned v závěsu za Československem. Docela bych tomu věřila, pokud tato úroveň v posledních letech neupadla. Nová čísla neznám.
18. 01. 2012 | 16:25

gaia napsal(a):

toto prý řekl ministr Dobeš

Dvacet tisíc, které začínající učitelé dostanou, představuje podle ministrových slov "mimo Prahu a Brno už velmi slušné peníze".
co si o tom myslíte?
19. 01. 2012 | 08:14

maminka napsal(a):

Hlavně,že učitelé již teď nestíhají žákům vysvětlovat učivo a mají se vše naučit doma......Prý mají svých starostí dost a né 30ti žákům (každému zvlášť) vysvětlovat učivo!!!!!Jojo,není nad to,platit si školu,ve třídě být co nejvíc natlačených děcek a z toho polovina dislektiků jen kvůli tomu,že učitel není schopen vysvětlit a naučit děti tomu,co by měli umět a co je v osnovách....
Holt suneme se pěkně do p.....
Ať si senátoři a poslanci dají 20 000 platy měsíčně a bude dost peněz pro všechny a na všechno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
28. 01. 2012 | 16:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy