Je chování doktorů nemorální?

13. 01. 2011 | 13:10
Přečteno 12217 krát
Náš hradní pán odsoudil chování doktorů v krizi jako nevhodné, neseriózní, nezodpovědné a tak podobně. Potřebujeme šetřit, jinak se systém zhroutí. Není kde brát a uskrovnit se tedy musí každý. Jediná cesta je podpořit reformy Nečasovy vlády. To jsou nejčastěji zaznívající argumenty znějící unisono z hradu i ze Strakovky. Má v tomto sporu pravdu pán, který visí na obrázku ve školních třídách, nebo doktoři hrozící odchodem z nemocnic?

Musím se přiznat, že i bez hlubší znalosti (nebo právě bez hlubší znalosti) bych asi dal tentokrát, pro mě nezvykle, za pravdu hradnímu panovi.

Je-li společnost v krizi, pak nezbývá než si na pár let utáhnout opasky. Ale neslyšeli jsme tuto radu od našeho proslaveného ekonoma již v době, kdy byl krátce po sametové revoluci ministrem financí? Lidé si utáhli opasky a národ obohatil světový slovník o tunelování. Podstatný byl však ekonomický růst. V zájmu jeho udržení pan profesor rozhodl, že jsou jenom jedny peníze. Přesněji řešeno, že nejsou žádné špinavé peníze. Skryté financování politických stran a rozebírání veřejných financí je tedy, dle této teze, v pořádku. Hlavně udržet ten růst. V jeho zájmu musí i příroda stranou. Její ochranu si můžeme dovolit, až bude silná ekonomika. Otázkou je, zda bude ještě co chránit.

Ale také na tuto otázku pan ministr, premiér, předseda sněmovny a prezident (mluvíme stále o jednom člověku) zná odpověď. Nikdy žádné ničení přírody neviděl, nevidí a žádný rozumný člověk to nemůže říci. A tak je růst HDP vlastně zcela zbytečně komplikován, kromě jiného, Šumavským národním parkem, ekoteroristy a legislativou přehnaně chránící životní prostředí.

Od revoluce nepřetržitě zefektivňujeme nakládání s veřejnými prostředky, hledáme úspory ve státní správě, omezujeme výdaje, kontrolujeme veřejné finance, až jsme se dostali do hluboké krize. Firmy stavějící předražené silnice jdou se svými patnácti, ale i pětadvaceti procenty zisku na krev. Už není kde uspořit. Snad by se, dle bývalého ministra Drobila, mohly vzít prostředky ze státního fondu životního prostředí a pomoci tak důležitým liniovým stavbám. Ve fondu ovšem již berou jiní. Zelení jej nedokázali efektivně rozházet a tak zvýšit HDP. Dnes je situace, ne zaplať bůh, ale zaplať my všichni, jiná. Místo hladové zdi máme dotace z veřejných zdrojů, na kterých se přiživují spřátelené hladové firmy a zprostředkovatelé. Hlavně rozhýbat stagnující ekonomiku. Proto je pochopitelný nářek z hradu nad odchodem milovaného ministra, který jen špatně vybral vedoucího fondu. Přece pro boj s krizí je dobrý každý prostředek.

Jen ti doktoři to nechtějí pochopit. Přitom i zdravotnictví musí před krizí zachraňovat mnoho spřátelených, hladových firem. V zájmu toho Krajská zdravotní v progresivně spravovaném Ústeckém kraji nakupuje počítače do všech ordinací svých nemocnic dvakrát i třikrát předražené. Desítky miliónů ulitých z nákupu magnetické rezonance pomáhají potřebným kamarádům přežít. Jen ti doktoři nechtějí pochopit, co je hradnímu pánovi dávno jasné. Bojujeme s krizí. A jistě víc než sto miliard korun ročně, tedy v podstatě celý schodek státního rozpočtu, jsou přece přesně ty prostředky, které zvláštně efektivní systém spravování společnosti využívá pro své pojetí boje s krizí a zajišťuje tak růst svých vlastních a spřátelených firem. Až všechny dostatečně narostou , budou na řadě platy lékařů. To přeci musí pochopit i vysokoškolsky vzdělaný člověk.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vic mackey napsal(a):

bingo! moc pekny post, diky za nej.
13. 01. 2011 | 13:25

David napsal(a):

Jenom zeleny inteligent vaseho razeni bude neustale opakovat lzi o tom, co Klaus udajne rekl - nerekl, ze nejsou spinave penize, jen ze je nelze zpravidla od tech legalne, ciste ziskanych odlisit.... milionkrat to bylo opraveno, ale vy se pochopitelne CHCETE mylit...
13. 01. 2011 | 13:40

vasja napsal(a):

V zájmu jeho udržení pan profesor rozhodl, že jsou jenom jedny peníze. Přesněji řešeno, že nejsou žádné ......
---------------------------------------------------------------------------------
V tý svý hlavě nemáte ani........tak maximálně žabu.
Můžete dát odkaz na to Klausovo rozhodnutí, veterináři?
13. 01. 2011 | 13:46

neo napsal(a):

Jen poznámečka: Lékaři nehrozí odchody, protože by si měli utahovat opasky. Oni hrozí odchody, aby jim bylo dopřáno opasky povolit.

To je docela rozdíl.

Ono jedna věc je platy snižovat a druhá věc je platy nezvyšovat.
13. 01. 2011 | 13:48

Cech napsal(a):

Výsledky jsou přímo hmatatelné ekonomický přerůst opravdu existuje .
Prosím blog pana Michla.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-michl.php?itemid=11800
Pouze si dovolím oponovat v bodu "Až všechny dostatečně narostou , budou na řadě platy lékařů. To přeci musí pochopit i vysokoškolsky vzdělaný člověk".
Všechny již narůstají 15 rok a prostředků se musí přesměrovávat stále více a více.
13. 01. 2011 | 13:49

Honza napsal(a):

to david

jablko , hruška, švestka je ovoce , stejně jako jeden z finančních nástrojů jsou peníze.
V případě, že víte co to je jablko, hruška, švestka dokážete tyto od sebe odlišit a již vůbec by Vám nemělo činit problém odlišit jablko zdravé, od nezdravého.

Výše uvedené platí i pro peníze, ... celá tragedie Váše a pana Klause zpočívá v tom, že nevíte co to jsou peníze - nedokážete je popsat, definovat, ... na člověka, který se stavý do role slovutného profesora ekonomických věd je to dost tristní
13. 01. 2011 | 13:50

zákazník napsal(a):

Lékaři mají pravdu, když říkají, že vedení státu a jeho ekonomiky je mizerné. Mají pravdu, když říkají, že lékaři si zaslouží větší platy.
Ale ti, co dnes řídí stát a jeho ekonomiku by měli ještě z posledních sil stanovit pro lékaře pravidla. Dnes je lékařům srdečně jedno, zda jejich činnost zákazníkům pomůže. Ten, od kterého pacienty odváží na vozíku dostává stejně jako ten, jehož pacienti jsou schopni běhu.
13. 01. 2011 | 13:52

Ládik!!! napsal(a):

Pro doktora je pacoš jen kus smradlavého masa, který mu nosí do luxusní ordinace peníze. Někomu je to málo - ať jde.
13. 01. 2011 | 13:59

David napsal(a):

Souhlas.

Jak každý vidí - zdroje jsou.

Tady se nebojuje s krizí, ale začíná se bojovat s občany.

Aby se ta mafiánská banda mohla udržet u moci, tak nejdříve musí lidi rozdělovat, aby pak mohla nad nimi snadno panovat.

Mladým, nezkušeným začínajícím učitelům se mohl zvýšit, až nepřiměřeně, nástupní plat na 20 tisíc, ale u doktorů to nejde. Ne, že by to nešlo. Ono se nechce.

Zdravotnictví se musí nejdříve pěkně rozvrátit, aby se mohlo pokračovat v jeho další privatizaci. Co se nepovedlo Julínkovi se teď může povést Hegerovi.

To, jaký přístup má ministr Heger k tomuto problému se mi vůbec nelíbí. Přestávám si jej vážit a nepovažuji už jej ani za dobrého manažéra.

Podle mého názoru nakonec bude muset stejně ustoupit a bude nás to stát mnohem víc peněz a možná i životů.

Místo toho aby byl schopen vyjednávat, tak vše od samého začátku zlehčoval ve stylu - uvidíme kolik lékařů nakonec podá výpověď, budeme zavírat oddělení, slučovat nemocnice, zavedeme prázdninový provoz, vyhlásíme stav ohrožení, ale doktorům neustoupíme.

Tento přístup povede jen k dalšímu rozvratu zdravotnictví a možná i ke generální stávce a pádu vlády.
13. 01. 2011 | 14:04

Naštvaný napsal(a):

Nemorální určitě ne, ale blbé! Mají plné právo na to, co požadují; jenže nechápou, že v této době se stali rukojmí ČSSD v jejím rádoby politickém tažení. Nechali se zneužít!
13. 01. 2011 | 14:09

Targus napsal(a):

Pana Rabase nějak extra nemusím, ale bohužel tentokráte mu musím dát za pravdu.
Papá Tunel nám zasil vítr větříček a my sklízímě bouři bouřičku, či spíše pěkný harykejn, jak by řekli originálně spouštěči té kríze, která se nás přeci ALE VŮBEC neměla dotknout.
Poprosím pány skuhravce nade mnou, aby mi stručně vysvětlili, proč už dávno nemá ČR zákon o veřejných zakázkách, když už ho mají i ti námi opovrhovaní "čoboli".
A ještě si dovolím jim připomenout, že platy doktorů by nehradil erár, alebrž křečkující pojišťovny dusící 14 mld. Kč na svých účtech. Jó, to víte, prichvátizácija je za rohem.
13. 01. 2011 | 14:11

David napsal(a):

David napsal(a):
13. 01. 2011 | 13:40

--------

Nemohl byste používat odlišný nick?

--------

Já jej zde používám od 3.7.2007

--------

David napsal(a): 13. 01. 2011 | 14:04
13. 01. 2011 | 14:12

t... napsal(a):

autor:

Docela dobrá ironie. Nějaká drobná nepřesnost by se v textu našla, ale v ironickém textu vem ji čert, ostatně co je u nás bez chyby.

Pro ostatní diskutující, kteří budou mít chuť mi vynadat:

Vždy si raději všímám(kritizuji) politiků, kteří svým působením současný neblahý stav více zavinili, než těch, kteří v tom měli prsty pouze okrajově. Vždy jsem pro výměnu špatných politiků za méně špatné, to že by se k vládě mohli dostat dobří politici, tak této politické pohádce jsem, alespoň v poměrech ČR, přestal věřit.
13. 01. 2011 | 14:12

RA napsal(a):

děkujeme odcházíme.....náš exodus,Váš exitus......to jsou přiléhavá hesla. Hned bych měl chuť padnout na kolena a prosit a prosit, ať proboha neodcházejí, jsem zvědav, jestli to Heger udělá. A té agentuře pana Hrabovského by neměli za takovouhle kampań , která proti nim postavila dvě třetiny obyvatelstva, dát ani korunu. Heslo bylo dáno jasně, Děkujeme, odcházíme...o nějakém vyjednávání se nikdy nemluvilo , zaměstnavatelé pouze vyhověli lékařům v jejich touze po sběru zkušeností v zahraničí.
13. 01. 2011 | 14:14

olga napsal(a):

Nevím. Myslím si, že nejen lékaři, ale i mnoho jiných poctivých profesí není správně ohodnoceno. Poctiví jsou většinou podhodnoceni. Přitom zcela určitě není podhodnocen celý národ. Někteří měli to štěstí, že byli v pravý čas na pravém místě, a tím jsou možná i nadhodnoceni. Ten, kdo je podhodnocen vydrží snad i několik let čekat. Ovšem, jestliže je nespravedlnost stále prohlubována, tak se nemůžeme divit neochotě přinášet stále jen oběti. Cítím s lékaři, a nejen s nimi.
13. 01. 2011 | 14:26

Josef napsal(a):

Přemku nic než souhlas ! Průšvih je v dlouhodobém a naprosto systematickém mrhání (slušně řečeno) penězi ve zdravotnictví. Méně mrhání by přineslo ve špitálech nejen (!) doktorům lepší mzdy . Ať začnou stávkovat proti vedení a managementu svých zařízení, ať si vystávkují audity hospodaření a odkrytí tunelů kterými se peníze ze zdravotnictví vyvádějí a platy mohou jít hned nahoru. Pak jim budu tleskat. Dnes jsou pro mě vyděrači, pacienti a zdravotnický personál ji jsou rukojmím!
13. 01. 2011 | 14:27

Tenco napsal(a):

David I.(II)
Když se chce, dokážete rozlišit i hrušky od jablek.
Když se nechce, sežerete jednomu všecko - jedno jestli je to hruěka nebo jabko.
I hovno takhle sežerete.

David II.(I)
Tak, tak. Buy on the rumours, sell on the facts.
Nic se neděje jen tak.
Za vším je skryt záměr.
Poslední třešničky na státním dortíku - zdravotnictví a penze. Trvalý přísun zákazníků, povinné platby, žádné náklady na reklamu a marketing, lokální monopolizace...to vše koupit nejlépe za babku.
A když to přivedu ke krachu - hle, stát pomůže.
Nebohým nemocným a důchodcům.
A ještě nebožejším zdravotnickým oligarchům a penzijním lichvářům.
13. 01. 2011 | 14:29

LANDA napsal(a):

Společnost se nachází v krizi ale v „jaké krizi?“ zda-li v nějaké. V ekonomické či morální či v celkové? Pobíhajících lovců bohatství a jejich ochránců je v této zemi dost a z tohoto pohledu to na žádnou krizi nevypadá. Je podivuhodné kolik lidí v této zemi je ochotno si utahovat opasky, aby někdo jiný kdo si je bezostyšně povoluje, vládnul. Je-li společnost v celkové krizi pak utažení opasků většiny nepomůže, naopak, většina by je měla odepnout a použít. Dosavadní vývoj české společnosti v uplynulých letech považuji za hostinu na které lid této země ústy svých vyvolených prožral výsledky své práce. Jak řekl filosof Seneca: „Je snadné nakrmit žaludky slušných občanů, nežádajících nic jiného, než aby byly naplněny“. Že by doktoři přestali být slušnými občany, protože už jim nestačí jen nakrmit své žaludky? Ale toto nemusí chtít pochopit ani mnoha propůjčenými tituly vysokoškolsky vzdělaný člověk.
13. 01. 2011 | 14:32

Anita napsal(a):

Nejsem příznivcem úplně všech rozhodnutí a projevů pana prezidenta. Jednak mi v tom brání jeho rozhodnutí pro uskutečnění privatizece, která pro tento stát neměla připraveny zákony a hlavně lidé nebyli na privatizaci připraveni vůbec, v podstatě nikdo mimo ekonomů a "vychytralců" tomu nerozuměl.

Nic neříkajicí letošní novoroční projev nepotěšil, ani mě nepřekvalil a osobně mě ani neurazil. Popudil snad jenom lékaře, kteří hned věděli, že poznámka "některé skupiny vydírají" se týká jich i když nebyla přímo adresná na jejich pracovní stav. Bohužel, tady se musím přiklonit k tomu, že zafungovalo přisloví "potrefená husa zakejhá". Potrefená byla , protože jednání doktorů, ač v jejich očích je jediným možným řešením, jak na sebe upozornit je opravdu vyděračské.
Možná se máme bát, že opravdu odejdou všichni. Kam by šli? Kydat hnůj do zahraničí? Myslím, že většina z nich má jasno, ztáhnou svoji výpověď před 3 měs. výpovědní lhůtou a nebo si štelují už peníze na koupení rušených státních nemocnic do soukromého vlastnictví. Tím odstraní možnou kounkurenci v dané oblasti a výjde je to daleko levněji, než kdyby zřídili úplně novou. Pokud se mýlím a opravdu lékaři od nás odejdou, možná k nám příjdou lékaři od jinud. Pro mně jako pacienta to nepřinese nic zvláštního, než by mě měl ošetřovat nespokojený, naštvaný lékař, možná bude lepší, když mě bude ošetřovat lékař, který chce něčeho dosáhnout a vážit si práce.
"Děkujeme odcházíme" je gesto opravdu vyděračské. Vyděračům se nemá věnovat vůbec žádná pozornost. Kdyby měli na tričkách heslo "Nezvládáme své přetížení, všichni jste ohroženi na životech" to by mohlo být k opravdové diskuzi a snad i podpoře lékařů.
13. 01. 2011 | 14:34

citizen napsal(a):

2David: Ten původní citát jsem nenašel, ale z těchto je taky jasný, že nemáš pravdu:

https://www.youtube.com/watch?v=V_7jWPSJgvk
http://cs.wikiquote.org/wiki/V%C3%A1clav_Klaus
13. 01. 2011 | 14:44

RA napsal(a):

Přemysl Rabas, kdy jsem to jméno slyšel ?............nějaký rváč z Chomutova ?
13. 01. 2011 | 14:46

Jan Pacovský napsal(a):

Pane Rabas, tohle mi nedělejte. Když jsem si přečetl první řádky silně mi stoupl krevní tlak. Až po dalším čtení jsem se uklidnil. Kdyby mne trefil šlak, měl byste mne na svědomí.
13. 01. 2011 | 14:51

D47 napsal(a):

Tak koukám, že to budu muset pastnout i sem.
Jen mám takovou obavu, že to místní vykřikovači jednoduchých hesel stejně nepochopí.
----------------------------------
Dovoluji si dát sem jeden odkaz.

Je to čtení velice zajímavé. Jednak proto, že se to přímo dotýká regionu, kde vlastně celá akce vznikla, hlavně ale proto, že autor článku je zastupitel města Žďár nad Sázavou za ODS.

http://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/kvalitni-nemocnici-delaji-lekari-a-ne-natrene-lavi.html

Pokud bych si mohl při této příležitost něco přát, tak hlavně to, aby si tento článek přečetli všichni zdejší "pravověrní."
Je potěšitelné, že ne všichi odeesáci jsou primitivní "pravouni." Většina z nich přece jen používá obě mozkové hemisféry. A tohle poznání mi přece jen dává do budoucna jakous takous naději.

A ještě dodám:
Lékař na prvním stupni lékařské péče (dřív takzvaný "obvoďák"), je dnes až na výjimky soukromník. Kromě příjmu ve formě platby za bod od "své" zdravotní pojišťovny vybírá od svých pacientů ještě "Julínkovné" a "Cikrtné," což je jeho osobní příjem. Dále je odměňován paušální částkou, takzvanou kapitační platbou, která se vztahuje na každého pacienta, který je u toho daného lékaře registrován. Podotýkám, že bez toho, zda lékařskou péči čerpá, či nikoliv.
Pokud si lékař na prvním stupni není jistý, pošle pacienta ke specialistovi.
Pokud si není jistý specialista, pošle pacienta do nemocnice.
Nemocnice je tedy takzvaně "konečná," protože odtud vede další cesta už pouze do márnice.
Abych to tedy uzavřel: Všichni lékaři na nižším stupni mají možnost se té zodpovědnosti zbavit tím, že pacienta pošlou takzvaně výš. Pokud se ale pacient dostane až do nemocnice, přebírají za něho veškerou zodpovědnost právě nemocniční lékaři.

Mně osobně pořád nejde do hlavy ta zášť a nezřídka přímo nenávist právě vůči lékařům v nemocnicích. Vždyť přece stačí zcela jednoduše porovnat úroveň odměňování a odpovědnosti u lékařů na těch mnou uvedených třech stupních.
Já jsem to zkusil a vyšlo mi, že nejhůř jsou na tom právě lékaři v nemocnicích.

Jistě, mohu se mýlit. Ale nikdy nepochopím ty, kteří silácky prohlašují "Klidně si jděte, ale předtím zaplaťte to, co do vás společnost vložila." Pro takovéto jedince mám jedinou odpověď: Zkuste si sami pro sebe ohodnotit, jakou cenu v korunách má váš vlastní život. Ti lékaři v nemocnicích totiž zachraňují nejen zdraví, ale nezřídka i životy.
No a až si na tu otázku odpovíte poctivě, pak teprve můžete pindat. Nejlépe anonymně na netu. Protože v roli pacienta v nemocnici byste si to nedovolili ani náhodou.

Poslední poznámka, tady spíš postřeh:
Ministr Heger se ztrapnil takřka v přímém přenosu (ta tisková konference, uvedená na ČT 24 ze záznamu, byla sestříhaná), to když uváděl počty lékařů v jednotlivých nemocnicích. Když se proti tomu ohradili sami ředitelé nemocnic, vymlouval se ministr Heger na to, že tyto podklady mu připravili úředníci jeho ministerstva na základě údajů jednotlivých Zdravotních pojišťoven.
Tato hausnumera vznikla na základě toho, že jednotlivé pojišťovny vedou lékaře ve svých seznamech nikoliv fyzicky, ale podle počtu úvazků. Takto je také veden ortopéd, který napsal předmětný článek. On má jeden úvazek jako operatér v nemocnici a další jako specialista na zdejší Poliklinice. Fyzicky je to lékař jeden, statisticky jsou to už lékaři dva.

Ministr Heger těmi hausnumery operoval proto, že chtěl ujistit veřejnost, že těch nemocničních lékařů i přes avizované odchody zůstane v nemocnicích dost na to, aby byla zajištěna lékařská péče.
Jestlipak také víte, že že z FN Hradec Králové, kteréžto nemocnici pan Heger před svým odchodem na ministerstvo šéfoval, odchází kolem dvou stovek lékařů?
13. 01. 2011 | 15:02

Al Jouda napsal(a):

To David :
Klaus skutečně řekl : "Neznámmmm špinavé peníze." řekl to v televizním šotu, který jsem viděl.
13. 01. 2011 | 15:06

Pacák napsal(a):

Cituji Ládika: "Pro doktora je pacoš jen kus smradlavého masa, který mu nosí do luxusní ordinace peníze. Někomu je to málo - ať jde."
Nesouhlasím! Až na zcela nepatrné výjimky si nemohu na jednání lékařů stěžovat. Špatných lékařů je menšina. Nutit je k otrocké práci (viz povinné přesčasy) a platit jim almužný s odůvodněním, jsou mezi vámi tací, kteří si nezaslouží lepší plat, je demagogie. Pokud by se podobná kriteria uplatnila i na poslanecký sbor, tak by zvolenci museli žebrat o suchý chleba. Dovolím si, asi nemístně, upozornit, že zvýšení platů je jenom jedním z požadavků lékařů. Dalšími jsou např. odstranění předražovaných nákupů, spravedlivé atestace. Co proti tomu máte? Opravdu vám připadá spravedlivé, aby lékař po šesti letech náročného studia (LF nejsou žádná plzeňská práva) nastupoval do nemocnice s platem 15000 Kč hrubého? Zjistěte si, jaké jsou např. sazby právníků a srovnejte jejich zodpovědnost se zodpovědností lékařů (o vládě a zvolencích ani nemluvě). Proč je obrovský rozdíl mezi soukromými lékaři a těmi "státními"? Není to promyšleně zlý úmysl, jak zlikvidovat veřejné zdravotnictví? Z manipulativního tažení proti lékařům čiší strach "vlády rozpočtové zodpovědnosti" (viz Drobilova aféra), aby to nebyl podnět k obraně i pro nás ostatní.
13. 01. 2011 | 15:09

Pacák napsal(a):

D47: Potvrdil jste můj dojem, že údaje o růstu lékařů jsou statistická kouzla. Také by mne zajímal rozdíl mezi skladbou "portfolia" tj. oddělené ukazatele změn počtu nemocničních lékařů, praktických lékařů, lékárníků. plastických chirurgů, zubařů… Asi by ta statistika vypadal zajímavě docela jinak.
13. 01. 2011 | 15:16

neo napsal(a):

D47,

už to nemusíte nadále spamovat. Každý diskutující už to viděl několikrát na mnoha blozích. Copy paste, Copy paste...a D47 je hrdina...nebo spamer?
13. 01. 2011 | 15:23

Luboš napsal(a):

NEMORÁLNÍ je chování našich (zvolených !!!) představitelů, kteří trpí, či dokonce podporují, korupci ve stř. Evropě na úrovni Senegalu (srovnání mezinár. instituce) - a na druhé straně logický nedostatek peněz řeší opakovaným utahováním opasků NÉ svých, což by bylo logické, ale ostatních lidí v počtu milliónů. A když se proti tomu někdo ozve (naposledy razantně mladí lékaři), tak dělají bu bu bu, jako za feudalismu (Císař Josef II. zrušil nevolnictví r. 1781). Tam nás přivedla ODS ! O 250 let zpátky !!! Tak toto je teda víc než nemorální.
13. 01. 2011 | 15:25

Tenco napsal(a):

neo ad D 47
Neo, ty jsi rychlejší jak stín.
Jak to děláš?
Poraď. Rád totiž cestuji.
13. 01. 2011 | 15:28

D47 napsal(a):

D47 napsal(a):
Tak koukám, že to budu muset pastnout i sem.
Jen mám takovou obavu, že to místní vykřikovači jednoduchých hesel stejně nepochopí.
---------------------------
neo napsal(a):
D47,

už to nemusíte nadále spamovat. Každý diskutující už to viděl několikrát na mnoha blozích. Copy paste, Copy paste...a D47 je hrdina...nebo spamer?
13. 01. 2011 | 15:23
---------------------------

A vida, první už se ozval. Ani to netrvalo tak dlouho.

"Kakaja natura, takaja kultura. Kakaja kultura, takyj narod."
Ruské přísloví
13. 01. 2011 | 15:29

vasja napsal(a):

Al Jouda napsal(a):
To David :
Klaus skutečně řekl : "Neznámmmm špinavé peníze." řekl to v televizním šotu, který jsem viděl.
-------------------------------------------------------------------------------
Já jsem viděl panenku Marii:))
13. 01. 2011 | 15:30

mb napsal(a):

smutné a pravivé přemku ... nicmene nas prejedou ... jsou chytrejsi, bezskrupuloznejsi, amoralnejsi ...

s pozdravem ...
13. 01. 2011 | 15:30

Kelt napsal(a):

Ládík"pro doktora je pacoš jen kus smradlavého............."
Ostatní o voze,Vy o koze.Řeč je o lékařích nemocničních-luxusní ordinace se mohou vyskytovat jen v am.péči,kam se také nosí "cikrtovné a julínkové".
Pokuste se Vaše výplody nejdříve napsat na nečisto a po chvilce zamyšlení-pokud možno-si to přečtěte.
Někdy to totiž vypadá,že buď přepíjíte antabus,nebo máte silný absťák.
13. 01. 2011 | 15:38

Midori napsal(a):

Přemysl Rabas: s Katuškou a Martinem velcí podporovatelé radaru, diletanti, kterým by se mělo nasrat do rukou a nepustit k vodě.
*
S lékaři sympatizuji. Proč vláda nekoná to, k čemu se zavázala a na co nalákala voliče - důsledný boj s korupcí? Proč Novákové, Drobilové, Bartákové a nespočet dalších parazitů ničí klima v zemi a politici (vláda zaštítěná Kazisvětem II) dělají přesný opak?
Rabasi, palec dolů. Proč vám dali blog? Jděte se někam uklidit, jde z vás bolení břicha.
13. 01. 2011 | 15:40

MS napsal(a):

Každý si své povolání vybíráme a dobrovolně.
Na studium medicíny byl a dodnes je převis poptávky nad nabídkou. Každý z lékařů ve svých osmnácti tedy chtěl léčit a chtěl mít velkou zodpovědnost.

Každý z nás ať doktor nebo dělník, chceme mít hodně peněz a jednoduché živobytí.
Jsem stavař, takže když ministr nedá peníze, nestaví se, mohu křičet, jak chci - děkuji ti ministře, ale já odejdu, všem je to jedno a naopak, jsou rádi, že odejdu. Proto nikdo z nás nekřičí, buď si seženeme něco jiného nebo jsme rádi, že nejsme vyhozeni a podepisujeme ochotně snížení základního platu a o prémiích se nám už ani nezdá.

Oč to mají lékaři jednoduší, společnost peníze nemá, bohužel to ale neznamená, že nemocných lidí bude méně. Proto lékař na rozdíl od stavaře může říci, děkuji - odcházím. Pokud odejde léčit jinam, neprohřeší se proti Hippokratově přísaze a nikdo mu nemůže nic vyčítat. Ovšem měl by odejít bez teatrálních gest tzn. vydírání! Výzva - děkujeme odcházíme – je vydíráním. Samotný odchod, vydíráním není, je to pouze přizpůsobení se podmínkám ve společnosti.

Proto páni doktoři, jděte, kam chcete. Někdo, třeba i já, na to doplatíme, bohužel, jsme ve špatné době na špatném místě. Ale vaše výzvy – děkujeme odcházíme si strčte do …., ty ukazují pouze na vaši namyšlenost a nenažranost!
13. 01. 2011 | 15:42

D47 napsal(a):

Al Jouda napsal(a):
To David :
Klaus skutečně řekl : "Neznámmmm špinavé peníze." řekl to v televizním šotu, který jsem viděl.
13. 01. 2011 | 15:06
--------------------------
Promiňte, tady si dovolím upřesnit.
Václav Klaus řekl doslova toto: "Nedokáži rozlišit špinavé peníze od čistých. Stovka je pořád jen stovka."
Mám to zachycené na videokazetě, ale momentálně se mi s tím nechce hledat. Jen si dovolím připomenout, že to bylo natočené kdesi v Ostravě, moderoval to Jan Pokorný a účastníci té besedy seděli venku u ohně.
V paměti mi to utkvělo proto, že už tehdy mimořádně snaživý Jan Pokorný se snažil vetřít do přízně Václava Klause poznámkou, že je tam obtěžují "komárci" (průhledná to narážka na tehdejšího oponenta Václava Klause pana Valtra Komárka).

Tak to vidíte. Tohle všechno zůstalo i po těch letech v paměti jednoho geronta!
13. 01. 2011 | 15:44

D47 napsal(a):

MS:

Vsadím boty, že tohle byste svému ošetřujícímu lékaři neřekl přímo do očí ani náhodou.
13. 01. 2011 | 15:46

xxx napsal(a):

To T.: Na politiky stejny nazor. Otazka,kde brat ty mene spatne.Cizi ze zemi, ktere by mohly byt vzorem/Svycarsko, Holandsko, Svedsko,i /podminene/ Francie nikdo: v CR by se zblaznili.
To Anita: Kam by sli? V podstate kamkoliv.Nechte to na nich. Apropo: kolik vychodnich reci umite,aby jste se s doktorem domluvila? Vychodnich, zapadni k nam nepujdou.
To RA: Ty same 2/3 obyvatelstva,/ uzivajici ta sama klise a hesla/ jak ty 2/3, ktere pozadovaly pro Miladu Horakovou smrt a z Jana Palacha delaly blazna!
To Josef: Ryba smrdi od hlavy a schody se zametaji svrchu! Za "poradek" ve zdravotnictvi odpovida a je placen MZ/a vlada jako celek/. Na navrh MZ, schvaleny vladou by mela PS schvalovat zakony, ktere poradek v resortu umoznuji a definovat kontrolni mechanismy, ktere jejich plneni kontroluji. Pokud nefunguji,anarchie nebo b....l!
To Targus:
President "Cobolo" nestudoval v Neapoli ani v Palermu!
Proto jsou dnes cobolove vyse na sever od Sicilie nez CR!
To David: " Divide et impera". Znate? Proto stavet ovcany proti ovcanum.
Pokud slovutny profesor ekonomie, za ktereho se MF CSFR,primeministr CR,predseda parlamentu CR a president ma nevi, "jak odlisit spinave penize od tech legalne, ciste ziskanych"at se vrati na universitu. Uci se to uz v 2. semestru.
A by to nevedel ani nadale, financi kterekoliv vyspele zeme kap. sveta
/napr. Svycari, Holandani, Amici nebo Svedi/ by mu rozdil radi vysvetlili.
Capo di tutti z Neapole nebo Palerma ne!
13. 01. 2011 | 15:49

MS napsal(a):

D47

řekla. Dokonce už několika. I já mohu odjed kam chci, dokonce se mohu nechat léčit v Německu. Že na to nemám, je věcí druhou.

Hlavně konečně začněmě vidět věci takové jaké jsou a nemalujme sï svět barvou, která nám zrovna vyhovuje.
13. 01. 2011 | 15:50

neo napsal(a):

D47 už jsem ti jednou napsal, že máš pravdu.
Nyní jsem byl už ale bohužel nucen upozornit, že se jedná o spam, který sypeš kde se dá.
13. 01. 2011 | 15:51

JAHA napsal(a):

V roznych komentaroch sa casto diskutuje heslo lekarskej revolucie (navrhujem pouzivat skratku MEDREV☺), ktora zaiste vojde do historie "Dekujeme - odchazime", samozrejme s podtextom - keby ste nam nieco prihodili, mozno zostaneme. Cital som, samozrejme rozne nazory od podpornych az po zamietave. Nikde som si nevsimol, aby niekto komentoval semantiku vyrazu. Vsimnite si prosim, s akou noblesou vedia lekari tresnut po stole! Aj ked odchadzaju, predtym podakuju. Asi maju za co?☺
13. 01. 2011 | 15:52

D47 napsal(a):

MS:

A jéje! Další internetový hrdina!

My dva si nemůžeme rozumět z jednoduchého důvodu. Já totiž s těmi lékaři vedu dialog. Mám tak možnost dozvědět se také něco jiného, než to, co nám (ovšem předem patřičně předžvýkané) servíruje páně Janečkova veřejnoprávní "Rudý palcát" Česká televize.
Kdybyste to dělala také tak, možná byste se potom tady neztrapňovala takovýmto výlevem vlastní frustrace.

Jinak ve stavebnictví jsem pracoval celých sedmadvacet let. Nikdy bych si ale nedovolil přirovnat svoji profesi k profesi lékaře. Natož abych jej někde (samozřejmě anonymně) odsuzoval za to, že se chová tržně.
13. 01. 2011 | 16:04

Petr z Tábora napsal(a):

to xxx špinavé peníze:
Záleží na kontextu jak se to myslí.Latiníci znají citát už ze starého Říma, kde (stručně) jistý slavný politik obhajoval daň z WC slovy, že tyto peníze nesmrdí.Všechny peníze jsou stejné.
Nemocniční lékaři mnohé právem kritizují, ale už zapomínají na svůj podíl na současném stavu.
13. 01. 2011 | 16:10

D47 napsal(a):

O tom, co je spam, tady rozhoduje jedině pan Stejskal.

Jinak jsem citoval pouze sám sebe.

Ta snaha o to, abych odtud už konečně vypadl, je z některých příspěvků už natolik zřejmá, že mne to vrací o nějakých pětadvacet let zpátky. Tehdy jsem si dovolil otevřeně kritizovat cenzuru. Soudruh ideolog se mne snažil přesvědčit, že tady žádná cenzura neexistuje. To, čemu já říkám cenzura, je prý jen třídění informací. A ty informace se prý třídí proto, aby nebylo obyvatelstvo tou přemírou informací zahlceno.

"Člověk, který se nikdy nepodívá do novin, je lépe informován než ten, kdo je čte. Protože ten, kdo nic neví, je pravdě blíže než ten, jehož mysl je naplněna lží a omyly."
Thomas Jefferson
13. 01. 2011 | 16:14

Stařeček napsal(a):

možná nebudou zrovna tam, když je budu potřebovat. Přesto s nimi souhlasím.
13. 01. 2011 | 16:21

D47 napsal(a):

Petr z Tábora:

Bohužel jen další omyl.
Čisté peníze nemají s veřejnými záchodky opravdu, ale opravdu nic společného. Jednoduše proto, že takzvané "čisté peníze" jsou především peníze ZDANĚNÉ! To znamená, že ty peníze prošly klasickým "kolečkem" banka, spotřebitel (kupující), příjemce (prodávající), banka.

Další prioritou páně Nečasovy vlády kromě boje proti korupci je právě boj proti praní špinavých peněz.
Že by pan Nečas nevěděl, proti čemu jeho vláda hodlá bojovat?

Jinak mi nezbývá nic jiného, než se znovu nahlas podivit nad úrovní právního vědomí některých diskutujících. V době, kdy je počítač téměř v každé domácnosti a připojení na internet je už také celkem dostupné i po finanční stránce, přece není žádný problém získat relevantní informace z nezávislých zdrojů.
Když ono je ale přece jen pohodlnější přečíst si například Blesk a večer si nechat nalít do hlavy informace z televize NOVA.
Pak se ale nesmíme divit tomu, že s námi ti "nahoře" zametou, kdykoliv si vzpomenou.
13. 01. 2011 | 16:34

Kelt napsal(a):

D47-s tím snaživým Pokorným-přílišný eufemismus-lépe na něj sedí řiťolezec- jste mně připoměl moji zkušenost.
Bude to takových minimálně deset let,kdy moderoval podvečerní diskusní pořad v rozhlase s možností posluchačů vstupovat do pořadu.
Bylo to tuším na téma ústavní odpovědnost-neodpovědnost presidenta republiky.
Troufl jsem si vyslovit názor,že naše ústava z titulu neodpověnosti presidenta za své činy jej staví do pozice mírně retardovaného jedince-to jsem si naběhl.Pokorný i přes pouze rozhlasové vlny vypadal na infarkt-co jsem si to dovolil.
Jak blízko jsem byl již tenkrát pravdě ve světle televizních kamer,kdy jednou dohoda byla,podruhé nebyla,jenom si ji vymysleli poťouchlí novináři.
13. 01. 2011 | 17:01

Ivan napsal(a):

Jak těžké z výše zhlédnout dolů. Je jedno zda ze Strakovky či hradu. Ještě horší je se nedívat a vytvářet rozpory mezi jednotlivýma vrstvama lidí. Za totalitních vlád hradních pánů to byla ta nejlepší cesta, jak poslušnost udržet. Nazývalo se to absolutismus, totalita. Dnešní název neznám. Lékaři svůj protest vyjadřují oprávněně, ale nehodí se to, Jak vládě tak panu prezidentpovi. Ovšem nevím zda-li chápou, kam tento vývoj vede, ale historie to pametuje.
13. 01. 2011 | 17:09

Petr z Tábora napsal(a):

to D47:
Vážený pane kolego, jasně jsem napsal, že záleží na kontextu. Na penězích jako takových (představte si třeba bankovky) skutečně přeci nepoznáte z čeho pocházejí.Vy jste evidentně nepochopil, jak to tenkrát pan Klaus myslel. Nijak Vám nevyčítám zřejmě chybějící klasické vzdělání, ale zdržte se prosím nálepkování někoho.

Pokud víte z čeho jsou ty konkrétní peníze (třeba úplatek), tak samozřejmě můžete říci, zda nepochází z černé ekonomiky, v tom máte pravdu.
13. 01. 2011 | 17:10

vasja napsal(a):

D47 napsal(a):
Promiňte, tady si dovolím upřesnit.
Václav Klaus řekl doslova toto: "Nedokáži rozlišit špinavé peníze od čistých. Stovka je pořád jen stovka."
--------------------------------------------------------------------------
Upřesňujte pořádně a né jako nějakej melouchář na stavbě.
Klaus tohle řek v diskusi o malé privatizaci a v kontextu toho, že nikdo při placení nepozná, jestli zákazník platí čistejma, nebo špinavejma.
Neni to na levouny moc složitý?
13. 01. 2011 | 17:13

petrH napsal(a):

Chování lékařů určitě není nemorální, nenormální, neetické ani nejde o vydírání z jejich strany. Naopak. Tak jak se začali sami o své zájmy prát lékaři, měly by se o své zájmy začít prát ostatní profese. Máme-li platit evropské ceny a mnoho zboží a služeb je v ČR dokonce dražší než je obviklé v EU, tak musíme brát odpovídající platy. Jinak to totiž ani nejde utáhnout.
13. 01. 2011 | 17:28

MS napsal(a):

D47

nikdo nikoho neodsuzuje.

možná byste si měl vzpomenout na druhou třídu, kde paní učitelka učí porozumět psanému textu nebo mi do úst nevkládat něco, co jsem nenapsala, protože to pak vede k tomu, že si o Vás myslím, že nechápete psaný text nebo že jste na štíru se svým sebevědomím, protože s radostí urážíte. Protože se tak chováte nejen ke mně, ale k většině s Vámi nesouhlasících diskutujících, nabízí se ještě celá řada jiných vysvětlení Vašeho chování.

Vám se vydírání líbí? O.K. nechte se vydírat. Mne se vydírání nelíbí, nazývám věci pravými jmény a zároveň se nestydím za svůj názor.

Speciálně pro Vás – opakuji – odejít pracovat jinam – vydíráním NENÍ, je to reakce na dění ve společnosti!

Teatrálně vyhlašovat výzvy typu – děkujeme odejdeme – je nemorálním vydíráním, které slušný člověk nedělá.

Pokud ani teď nechápete, porucha není na mém vysílači. Pravděpodobně máme každý morálku někde jinde a to je ten pravý důvod, proč si nerozumíme.

P.S. s vyděrači se dialog „nevede“, to říká každý psycholog – každý lékař! :-)
13. 01. 2011 | 17:29

mirda napsal(a):

kdo z vás nešel k zubaři bez bonboniery či flašky?
primář za operaci páteře protislužbu v ceně 15000kč ani nevím zda to dělal on či mladej,ale co vím rozhodně ,že se s ním nerozdělil.
13. 01. 2011 | 17:29

D47 napsal(a):

vasja napsal(a):
D47 napsal(a):
Promiňte, tady si dovolím upřesnit.
Václav Klaus řekl doslova toto: "Nedokáži rozlišit špinavé peníze od čistých. Stovka je pořád jen stovka."
--------------------------------------------------------------------------
Upřesňujte pořádně a né jako nějakej melouchář na stavbě.
Klaus tohle řek v diskusi o malé privatizaci a v kontextu toho, že nikdo při placení nepozná, jestli zákazník platí čistejma, nebo špinavejma.
Neni to na levouny moc složitý?
13. 01. 2011 | 17:13
---------------------------------------------

Ano, máte samozřejmě pravdu. Toto jsem v tom svém příspěvku zapomněl uvést.

Jinak mám dotaz: Jak pozná čisté peníze od těch špinavých pan Petr Nečas? Já jen, že pan Nečas rozšířil ten svůj boj proti korupci také o boj proti praní špinavých peněz.
Budu teď dychtivě a netrpělivě čekat na definici čistých a špinavých peněz v podání nicku vasja.
Jen mám takovou obavu, že to bude pro pravouna až příliš jednoduché.
13. 01. 2011 | 17:33

ZAM napsal(a):

Al Jouda:
"Klaus skutečně řekl : "Neznámmmm špinavé peníze." řekl to v televizním šotu, který jsem viděl." Asi jste špatně slyšel, to se stává. Věta zněla přibližně takto: "Neznám metodu, jak poznat špinavé peníze."
opravuji snad popadesáte.
13. 01. 2011 | 17:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Všechno už bylo napsáno.

Nejen tady.
Všechny "odborné" rešerše od zdravotnického personálu po profesní komory a šéfstvo LOKu jsou přibližně stejné.
Vyjádření politiků také známe.
Víme též jakým způsobem se změnilo financování léčebných pomůcek,přístrojů.
Jak se měnil a pořád mění systém financování léčiv.
Jak drastickým způsobem ovlivňují finanční politiku nadnárodní koncerny výrobců léčiv,lobistická mafie při různých institucích počínaje Obvodními lékaři a ministerstvem zdravotnictví konče.

Dokáži si představit jak šílené jsou zde formy korupce při uplatňování tolika zájmů.
VŠICHNI ALE DRŽÍ HUBY!
Zdravotnictví se stalo nikoliv institucí pověřenou léčbou společnosti,nýbrž ringem zlovolných rejdů mafiánských gangů ždímající státní pokladnu,vykrádající dotační fondy,manipulující s vedením pojišťoven,a další zlodějské fenomény,které pojmenovat pouze všeobecně,nemajíce osobně konkrétní důkazy o jejich kriminálních činech v resortu zdravotnictví.

Pozor....lékaři ale dobře vědí od samých počátků odkud vítr fouká a jaké prebendy přináší.
Také z nich už 20let PROFITUJÍ!
A najednou zjišťují,že zdroje vysychají,dotace končí,nezákonné jednání je čím dál více pod dohledem kontrolních orgánů.
Také zjistili že se korupcí neuživí všichni a mnozí ani nemají možnosti jak k "lizu".
Najednou používají novou formu argumentace.
Platy lékařů v zahraničí.
A proč ne? Platby občanů tohoto státu za spoustu komodit jsou v relaci se "zaběhnutými kapitalistickými" státa.Ba v mnohých případech vinou českých mafiánských gangů v produkci energií,některých služeb,a hlavně státních forem plateb za produkci výkonné státní moci - už platí daleko více než občan za západními hranicemi.
A to prosím,nekalkuluji s platovými a mzdovými poměry.
Někdo zde zmínil odměny různých státních zaměstnanců,manažerů ve STÁTNÍM SEKTORU,právnické taxy hraničící s kriminálním postihem,zavedený systém státních notářů a spousta dalších nechutností,nad kterými se běžnému občanu akorát tak navaluje na zvracení.

Proč je tady najednou tolik odezvy na postup lékařů?
Příčina je v podvědomí společnosti,že lékař vlastně plní POSLÁNÍ a také přísahal čestnou formou,že svoje poslání bude zastávat bezvýhradně a doživotně.
Proto také ho provází profesní studium,je nositelem obrovské odpovědnosti,výkyvy společenských zhůvěřilostí se ho nemohou dotýkat.Tedy neměly by!

Jak paradoxní je pohled do politických,právnických a dalších prostorů nemajících pražádné odpovědnosti,společnosti spíše škodících a přitom odebírajících za tuto "činnost" naprosto nesrovnatelné finanční prostředky!

Všechno souvisí se vším.
Systém zdravotní péče stojí před kolapsem.Nezhroutí se sic jako WTC,ale poznáme to všichni.
Tedy všichni normální lidé odměňovaní za vykonanou PRÁCI a produkci hodnot.
Grázlové přehazující peníze a zlato různými zlodějskými formami,budou mít vždy dostatek financí jak "nedostatečnost" přeplatit,či zajistit v soukromých drahých klinikách v tuzemsku,či zahraničí.

Takže jen tak dál páni doktoři!Jste prakticky i de jure v
posici, kdy můžete diktovat podmínky.
Gauneři z ČEZu se také neptají a navíc ani nepoděkují.
Tato společnost potřebuje pořádně po držce,aby se konečně vzpamatovala.

Ivan.
13. 01. 2011 | 17:44

Sladký napsal(a):

Neo, snaž se pochopit aspoň tak jednoduchou věc, že D47 to nepíše tobě, ani těm,kteří jeho příspěvek už četli, ale těm, kteří tu příležitost neměli.
Pokud ti to není jasné, zavolej do rozhlasu,že vysílají každou půlhodinu stejné zprávy, nebo si stěžuj v kině, že dávají stejný film,jako včera.
A pokud jsi schopen číst a přemýšlet o něčem jiném,než o svých BLUDECH zjisti si, co je to SPAM a neblábol zbytečně nesmysly.
13. 01. 2011 | 17:51

Sixy napsal(a):

Nemorální je již propagace této akce:_ "náš odchod, váš exitus". O takovém cynizmu se snad v Hipokrattově přísaze nemluví. Odejde také šejdíř Engel, nebo je to jen jeho příprava na vstup do politiky?
13. 01. 2011 | 17:55

Sladký napsal(a):

Pane Hochmanne, tento váš text mohu bez výhrady podepsat. Jen dodám- v takto nastaveném systému nemohou mít ani lékaři,ani farmaceuti žádný zájem na tom,abychom byli zdraví. Nechtějí nás VYLÉČIT, ale LÉČIT. A pokud už nás chtějí/musí vyléčit, pak za co největší peníz a za co nejdelší dobu.
Nemocnice není továrna,lidské zdraví/nemoc není zboží.Kdo bohatne z lidského utrpení a bolesti, je zrůda.
13. 01. 2011 | 17:58

Sladký napsal(a):

Čímž nechci říct, že lékaři jsou cynické zrůdy, že nechtějí pomáhat a nepomohou.Ale tento systém, tak,jak je nastaven je tlačí tímto směrem.
13. 01. 2011 | 18:02

Luba napsal(a):

Pacáku,
ani svaté nadšení pro dobrou věc, jako je třeba více peněz nuzujícím lékařům, by Vám nemělo zastírat vědomí. O lékařích jste mj. napsal ... cituji:

"Nutit je k otrocké práci (viz povinné přesčasy) a platit jim almužný ..."

V životě jsem ještě nepřišel do styku s "otrocky pracujícím lékařem", a dokonce ani s tím, který by bral almužny, natož "almužný"!

Ovšem,
o zdravotních sestrách, například, bych to už netvrdil ...

Uvědomte si, prosím, že krom chirurgů, kteří se na sále skutečně někdy dost nadřou, je pracovní nasazení lékařů většinou povahy intelektuální.
Tím nechci tvrdit, že převážné užívání mozku v interakci s trpícími není únavné.

Zdravotní rizika a profesní zátěž lékařů je ale těžko srovnatelná s tou, kterou podstupují zdravotní sestry, které se o pacienty starají fyzicky, a pečují i o jejich stránku duševní, a to v bezprostředním kontaktu, v nepřetržitých službách 24 hodin denně.

Nevím o doktorovi, který by si při manupulaci s pacientem "strhl záda", ale vím o těch, kteří mají rádi frázi o tom, že "pacient přece není břemeno". Zvlášť, když jsou žádáni, aby namísto svého oblíbeného vyšetřovacího přístroje nejmodernějšího typu objednali něco, co by ušetřilo práci jejich špatně společensky i finančně ohodnocených spolupracovnic.

Zajímavé je, že české zdravotní sestry, na rozdíl od těch polských či norských, nestávkují ...
Až s tím začnou, teprve se ukáže, s kým vlastně stojí a padá české zdravotnictví :)
13. 01. 2011 | 18:11

D47 napsal(a):

MS:

Děkuji vám tímto za sondu do mé duše.

Jen si dovolím uvést na pravou míru jeden rozšířený omyl. Urazit lze leda tak kus zdi, nikdy ne člověka. Člověk se buď urazí, nebo taky neurazí jedině sám. Na to jeho rozhodnutí nemá kdokoliv druhý žádný vliv.

To, že se nesnažíte polemizovat s tím, co jsem sem pastnul a co bylo jedním nejmenovaným "spravedlivým" označeno jako spam, také o něčem svědčí. Přitom podnětů tam najdete dost.
Protože máte stále možnost přečíst si to znovu, pouze doplním: Zdravotní pojišťovny nerozlišují mezi lékaři soukromníky a lékaři v nemocnicích. Pokud jste si stačila všimnout, k odchodu se chystají jen lékaři z nemocnic. Tedy ti, kteří jsou v klasickém zaměstnaneckém vztahu, kdy nemocnice je zaměstnavatel a lékař je zaměstnanec.

Celou akci "Děkujeme, odcházíme" sleduji už delší dobu. A protože mám možnost hovořit také s lékaři, mám informace i z té druhé strany.

Pan ministr Heger mi ze všeho nejvíc připomíná pana Igora Němce, "zimního" primátora Prahy v roce 2002. To jeho "- metro je bezpečné, klidně jím můžete dál cestovat -" pronášené do televizních kamer v době, kdy už byly zaplaveny první dvě stanice metra, mám taky natočené na videu.

Pan Heger se utěšoval (marně), že lékaři z pražských nemocnic oné výzvy neuposlechnou a tak ti "venkovani" v tom zůstanou sami. Leč nestalo se tak a nastal problém. Na pomoc musel přispěchat deník Blesk. Jenomže na ty řeči o vydírání se už dneska nachytá jen málokdo.

Největší problém není v tom, že se z našich nemocnic chystá odejít 3800 lékařů. Mnohem větší problém vidím v tom, že ministr zdravotnictví MUDr. Leoš Heger na svoji funkci zkrátka a jednoduše nestačí. O tom svědčí mimo jiné také to, jakým způsobem se tento pán ztrapnil takříkajíc v přímém přenosu. To když na tiskové konferenci uváděl takové počty lékařů v jednotlivých nemocnicích, že přítomní ředitelé nemocnic málem padali do mdlob.
Skutečný počet lékařů v nemocnicích je totiž o celou třetinu nižší proti počtu, který na té TK uváděl pan Heger.
Ta TK, kterou vysílala ČT 24 ze záznamu, už byla pěkně prostříhaná.

Teď už úplně naposled:
Milá MS, tímto si vám dovolím oznámit, že s vámi končím jakoukoliv další diskusi. Nechci se tady totiž o sobě dočíst, že jsem psychicky narušený člověk, neřku-li pedofil.
13. 01. 2011 | 18:19

lev napsal(a):

Ta propagace vyhrožováním smrtí nemocným,náš odchod-váš exitus,to je vydírání za použití zvláště odpudivých prostředků.Zákon na to pamatuje několikaletou sazbou.
Uvidíme to po odchodu lékařů,až někdo skutečně zemře,protože bude někde chybět lékařský perzonál.Jsem zvědav,jestli to naše vynikající soudy dokážou ocenit a když tak koho zavřou?Organizátory této akce,nebo doktory,nebo snad ministra?
13. 01. 2011 | 18:21

lev napsal(a):

Ta propagace vyhrožováním smrtí nemocným,náš odchod-váš exitus,to je vydírání za použití zvláště odpudivých prostředků.Zákon na to pamatuje několikaletou sazbou.
Uvidíme to po odchodu lékařů,až někdo skutečně zemře,protože bude někde chybět lékařský perzonál.Jsem zvědav,jestli to naše vynikající soudy dokážou ocenit a když tak koho zavřou?Organizátory této akce,nebo doktory,nebo snad ministra?
13. 01. 2011 | 18:21

D47 napsal(a):

Ivan Hochmann:

Dovolte, abych se také připojil a přičinil svůj podpis, v tomto případě ale bohužel pouze virtuální.

Jinak si dovolím jen takový malý povzdech:
Nedovedu pochopit, že v době, kdy má každý z nás možnost získat informace i z neoficiálních zdrojů, se stále najde dost těch, kteří do omrzení opakují to, co jim naservírovala naše "veřejnoprávní" páně Janečkova "Rudý palcát" Česká televize.
Záměrně přitom pomíjím ty, kterým jsem tady kdysi dal přízvisko "lejnometi."

"Proto jsou zákony dány, aby silnější nemohl všechno."
Římský zákoník
13. 01. 2011 | 18:33

Tenco napsal(a):

Ten řetězec /řetězec není správné slovo.../, tedy ten sled ....lékař - dańový poplatník - občan - člověk. Každý si vyzobne , co jemho tělu a duchu prospívá.
Pacient - daňový polatník - občan - člověk chce/potřebuje/ lékaře.
Jako pacienta ho zajímá, aby to byl lékař dobrý, profesně zdatný.
Jako dańového poplatníka ho zajímá, aby to moc nestálo /kór když třeba jeden nemarodil třeba 15 let, ale platil jak mourovatý - takového, a to vám potvrdím z vlastní zkušenosti, dost to julínkovné sere.../.
Jako občana ho zajímá, aby se na ulicích neváleli jeho nemocní bližní a vůbec aby byl klid na práci i odpočinek.
Jako člověku mu pak vrtá hlavou, proč z toho, že to nefunguje tak jak by mělo někdo pořád viní jakýsi systém.
Co to je systém ?
Může systém chytit chřipku ? Může systém odoperovat nádor ? Platí systém daně ?

Mě se čím dál tím víc zdá, že na tenhle - jakýsi abstraktní systém, se vymlouvají pijavice, kterých kdyby nebylo, nebylo by ani tolik problémů.

Vezměte si furt jen ty hádky - co je lepší ? Státní nebo soukromé ?
Jedni fundamentalisti tvrdí to, druzí zase ono.

Já za sebe si teda myslím, že pokud je něco soukromé a dostává to od státu, potažmo komunálu či krajů transfery kapitálu někdy takových objemů, že z toho jednomu jde hlava kolem , tak už to vlastně ani soukromé není. Respektive - nemělo by být. Že je to tedy jakýsi kočkopes.
Tedy pokud to ten stát nedělá v rámci dobročinnosti.
Jako třeba když na druhé straně nějaký např. uhelný baron daruje státní nemocnici /ehm...většinou se to tedy dělá tak, že se to jaksi odepíše z daŃového základu - já třebas osobně říkám takovýmto sponzorským darům daňové zpronevěry, ale to jen tak - na okraj/, tedy sponzoruje ji jakýmsi obnosem - také dobročinnost.

Tak a teď nevím , co jsem vlastně chtěl sdělit.

Jó - že doktoři by si měli uvědomit, že jaksi jsou i občané, daňoví poplatníci a lidi. A tak by si měli pohlídat i jiné věci než jen ty platy. Že pak možná jako o ty platy ani tak nepůjde. Když si to uvědomí a budou podle toho i konat.
Já - jako potenciální jejich klient, za sebe slibuji, že je v tomdletom podporuji.

Co se pak týče tedleté aktivistické akce - tak takového ministra nám byl teda Klaus dlužen. Místo dohody hlava do písku a místo stíhání příčin žvanění.
Co se pak týče nástupního platu doktora - nerad paušalizuji /všude jsou ti, co se jen vezou/, ale těch 25.000,- čistá ruka za 170 hodin - no uznejte, milí dańoví poplatníci, nedává se v téhle republice daleko víc lidem, tvořícím páteř justiční mafie ?
Já si myslím, že už jen z tohodle úhlu pohledu, by to mladí doktoři měli dostat.

Ufff.
13. 01. 2011 | 18:34

ZAM napsal(a):

Ivan Hochmann:
"Pozor....lékaři ale dobře vědí od samých počátků odkud vítr fouká a jaké prebendy přináší.
Také z nich už 20let PROFITUJÍ!" Nesmysl.
Lékaři s nízkými platy v enocnicích profitují ze svých nízkých platů, které jsou nízké i následkem předražených nákupů techniky? Lékařka z Ústí, která tyto nákupy kritizovala, profituje z toho, že musela odejít?
Chtělo by to víc logiky a méně slov.
13. 01. 2011 | 18:35

ZAM napsal(a):

Luba:
´V životě jsem ještě nepřišel do styku s "otrocky pracujícím lékařem", a dokonce ani s tím, který by bral almužny, natož "almužný"!´
Asi je toho víc, s čím jste nepřišel do styku. Podle Vás příjem cca 2500.-Kč pro mnohé postgraduálně studující lékaře při oficiálním 0,1 pracovním úvazku není almužna?
13. 01. 2011 | 18:40

D47 napsal(a):

lev napsal(a):
Ta propagace vyhrožováním smrtí nemocným,náš odchod-váš exitus,to je vydírání za použití zvláště odpudivých prostředků.Zákon na to pamatuje několikaletou sazbou.
Uvidíme to po odchodu lékařů,až někdo skutečně zemře,protože bude někde chybět lékařský perzonál.Jsem zvědav,jestli to naše vynikající soudy dokážou ocenit a když tak koho zavřou?Organizátory této akce,nebo doktory,nebo snad ministra?
13. 01. 2011 | 18:21
-------------------------------------
Mohu mít dotaz?
Jak a podle jakého zákona je možné stíhat toho, kdo už není zaměstnanec nemocnice jednoduše proto, že mu uplynula výpovědní lhůta a tím pádem skončil jeho pracovní poměr v příslušné nemocnici?

Ministr Heger (a s ním celá vláda) měl na řešení situace víc než půl roku. Že po celou tu dobu narůstající problém nejprve bagatelizoval, potom vyhrožoval a pak zase sliboval, není v žádném případě vina těch lékařů.

Jinak se musím opět nahlas podivit tomu, v jakém právním bezvědomí žijí někteří naši spoluobčané.
13. 01. 2011 | 18:42

ZAM napsal(a):

Tenco:
"25.000,- čistá ruka za 170 hodin" Omyl, hrubá ruka. Další omyl: nástupní plat je 17500.- hrubá ruka.
Žvásty, kecy = většinová náplň zdejší diskuze.
13. 01. 2011 | 18:45

Pepi napsal(a):

Se stávkami souhlasím.
Ale vyhrožování s výpověďmi... a jejich podávání to je hloupé vyhrožování...
Jen hlupáci, kteří na to skočili (krysákovi z LOKu) dali výpověď..!!
Od těch co dali výpověď bych nechtěl být léčen.
-
MZ toho využije a sníží zbytečné kapacity v nemocnicích a některé snáze a levně prodá kámošům...
13. 01. 2011 | 18:49

Pepi napsal(a):

Privatizované zdravotnictví je vysáváno zisky, které tečou mimo.
A dále dodavatelsko odběratelskými firmami dodávající: léky, přístroja a zprivatizované služby..!
(obdobně jako praní uniforem "u kámošů" pro Policii ČR)
-
Vždyť i ti někteří lékaři (dokud dostávali úplatky) spolupracovali na tunelování zdravotnictví..!!
13. 01. 2011 | 18:55

Tenco napsal(a):

ZAM
Já vím, ZAMe, já vím. Pro Vás specielně doplním jednu větu. "....To bychom jim měli přát a dát."
Spokojen ? ..jak malé děcko.
Ale to Vaše machrování už začíná lézt na nervy i mi.
A to je co říct.
Většinou mám totiž pro takové slabost.

P.S. Už nevím kde , ale asi před 2 měsíci jsem tady konstroval , jak by měl vypadat plat začínajícího lékaře. Tedy po škole. A moc dobře vím, že se pohybuje kolem 18.000,- brutto /ne superbrutto - brutto !/.
13. 01. 2011 | 18:55

MS napsal(a):

Vážený D47,

mám informace od lékařů, kteří pracují v nemocnicích jak na nejnižších pozicích, tak primářů. Ti, se kterými hovořím já, neodcházejí a mají přesně ty názory jako já.

Vy pravděpodobně diskutujete s těmi, kteří jsou autory této nemorální výzvy a jediné Vaše argumenty jsou nekopetentnost a neschopnost druhých - svět vidíte pouze ve svých barvách, vinu umíte svalovat na druhé, zodpovědnosti za své činy se zříkáte, bohužel takových lidí je hodně, a proto jsme tam kde jsme. :-(
13. 01. 2011 | 18:59

ZAM napsal(a):

Tenco:
Tak teď už by stačilo upřesnit, co považujete za machrování, a budeme v cajku.
Pracoval jsem ve zdravotnictví dost dlouho, aby mi nebylo líto, kam ten rezort spadl. Vzpoura lékařů je logickým vyústěním vývoje.
13. 01. 2011 | 19:00

sportovec napsal(a):

Neo 13.48
Záleží také, kolik kdo bere. Anebo to už podstatné není?
13. 01. 2011 | 19:11

Tenco napsal(a):

ZAM
"Žvásty, kecy = většinová náplň zdejší diskuze."

Též jsem ledaskde pracoval, ale takové rozumbrady, kteří jsou hned hotovi - a to se všemi kolem ..no nic, doplňte si sám.

Já jsem v cajku furt. Zatím. V březnu jdu na kontrolu.
13. 01. 2011 | 19:11

Dalimír napsal(a):

Pánové nebudte naivní ! Dvě třetiny stěch co mají výpovědi je poslední týden v únoru stáhnou ,tomu věřím ! Zbytečným rozebíráním tohoto problému strácíte svůj drahocenný čas ! JEŠTĚ NEBYLO TAK ZLE ABY NEMOHLO BÝT HORŠÍ ! Dal.
13. 01. 2011 | 19:12

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale ano,

také jsem řekl,že ne každý dosáhne na korupční hrazdičku.
Hovořím spíše o těch lékařích,kteří mají odpovědnost za profesní poměry.
Tedy mohl bych říci spíše o manažerovi Cvachovi,který je pro svůj osobní profit ochoten zlikvidovat oddělení,nakoupit od šmelinářů a překupníků fixlující pod pláštěnkou kterékoliv firmy kšeftující s diagnostikou,medikamenty a pomůckami za neskutečné ceny cokoliv.
Proč nefunguje kontrola VPZ?
Protože jim zůstane za nehty asi také pěkný balík.
No CO ?
Jak jinak vysvětlit tuhle fatální anomálii ?
A tyto korupční manýry sahají do nejvyšších pater společnosti.Senátu,vlády,parlamentu.
Pročpak by se páni poslanci tak vehementně bránili zákonným postihům za kriminální činnost ,pod níž spadá hlavně korupce a klientelismus?
Pročpak by tak vehementně argumentovali OHROŽENÍM DEMOKRACIE,a bůhví jakými ještě argumentačními krávovinami.

Obyčejný občan nemá o tuto zparchantělou "demokracii" žádné obavy.Může nám víte co?
Vždy když slyším jak se páni poslanci obávají o naši občanskou budoucnost,teče mě krev ze zubů.

Myslím,že zde potřebujeme nějakou Tea Party,která vyprovokuje pár psychopatů k reakcím v civilisované společnosti neakceptovatelným.Jinak se dostaneme během pár roků na samou hranici anarchie,kde nebudou platit ani ty zasrané konspirační,kontinuitní paskvily.
Právníci budou obhajovat vládní postoje před světovou veřejností tak jak to dělají v Bělorusku,nebo v Koreji.

Nazdar-Ivan.
13. 01. 2011 | 19:15

ivanT napsal(a):

Zdravotnictvi je jen jeden z mnoha problemu a Cesko jen jedna ze zemi kde neschopnost nebo zistnost politiku vede ke stale rostouci propasti mezi nepatrnou skupinou super-bohatych a mnohem vetsi skupinu relativne stale chudsich. Staci se podivat na statistiky USA kde ten rozdil stale roste a procento bohatych je stale mensi, ale je to tak vsude, treba i v 'socialisticke' Cine.

Kdy uz obycejni lide odmitnou nest nasledky toho, ze 'elita' bud zije na jejich ucet nebo je neschopna? Kdy prestanou obycejni lide vyzadovat uskromneni od skupin jako lekari (nebo inzenyri, nebo metari, nebo oni sami) aby zachranovali to, co elity bud zproneverily nebo svou neschopnosti promrkaly? Kdy je prestanou obvinovat ze sobeckosti kdyz zadaji o to co jim patri? Kdy reknou, ze tech situaci ve kterych se maji obycejni lide uskromnit bylo uz nejak moc a ze se opakuji az prilis pravidelne?

P.S. Nepracuji ve zdravotnictvi :-)
13. 01. 2011 | 19:26

Ambroz napsal(a):

Jsem pojištěn u VZP, přistoupil jsem na IZIP. Propočítám-li vyúčtované částky na minuty v ordinaci, tak doslova valím oči. Chápu, že lékaři mají značné náklady na pronájem a provoz ordinace včetně leasingů na vybavení, ale stejně. Specialisté jsou opravdu rejžáci na prachy. Připomíná mi to Americký film Dr. Hollywood.
13. 01. 2011 | 19:48

Sláma napsal(a):

Hlavním problémem je škrtforma. Místo toho, aby vláda analyzovala, kudy se ztrácejí peníze, prostě vezme excelovou tabulku s rozpočtem a každou buňku vydělí indexem 0,9. Takto to po léta dělal normalizační kádr Eduard Janota, prý jediný žijící odborník na sestavování rozpočtu.
Takhle to ale umí každý školák, který zvládnul základy práce s tabulkovým procesorem.
Schopný politik na pozici předsedy vlády by si nechal předložit analýzu, ve které by například byl porovnán průměrný roční plat vysokoškoláků v jednotlivých rezortech. A hned by zjistil, že v některých rezortech mají vysokoškoláci výrazně vyšší platy, než jinde. A hned je námět na škrtání. Premiér by se zeptal ministra zemědělství: Pročpak máte tolik územních pracovišť? Má vůbec mít ministerstvo jakákoliv územní pracoviště? Nemělo by být jen metodickým a koncepčním pracovištěm? Premiér by se zeptal ministra spravedlnosti: Musíme mít tolik úrovní soudních institucí? Premiér by se zeptal ministra financí: Musíte mít tolik celníků, když jediný styk s vnějším prostorem EU je na Ruzyni? Musíme mít čtyřstupňovou soustavu vybírání daní (finační úřady - finanční ředitelství - generální ředitelství - ministerstvo)?
Premiér by si například nechal předložit průměrný plat lékaře v nemocnici a zeptal by se: pročpak má nižší plat než veterinář? než televizní opravář? a místo toho, aby mu sebral 10%, tak by mu něco přidal. Vždyť těm lékařům by stačilo jen málo, jen aby měli pocit, že se něco lepší, místo toho aby se jim životní úroveň radikálně snižovala.
V jiných zemích jsou politici mnohem schopnější a chápou, že vždy je lepší plat třeba dočasně zmrazit, než jej jednorázově snížit. Jsou-li platy nízké, jde většina platu na "mandatorní" výdaje, tedy nájem, teplo, světlo, vodu a na nezbytnosti, jako jsou potraviny a léky. Na "disponibilní" výdaje, jaké jsou televize, ledničky, pračky, dovolená, kroužky pro děti, škola v přírodě, lyže atd. jde malé procento. Řekněme 30% z platu. Sníží-li se plat o 10%, znamená to vw skutečnosti, že prostředky na tyto "disponibilní" výdaje se sníží o 1/3. A to je skutečně moc. To znamená škrtnout dovolenou, lyže, kroužky pro děti. Tedy posounout se z pásma střední třídy mezi proletariát. A to se nechce nikomu, zejména, pokud na východ i na západ od nás by byl mnohem lépe ohodnocen.
Mimochodem, nenechal bych se ošetřit od těch doktorů, kteří zůstávají. Protože, pokud někdo odchází, tak je to ten schopný, který se v cizině neztratí. Ostatně, odcházejí už delší dobu, akorát to nikdo nechtěl vidět.
Kromě toho, volný pohyb pracovních sil je jedním z hlavních práv, které nám přineslo členství v Evropské unii. Chápu, že hradní pán by zde rád zavedl monarchii a nevolnictví (proto ten jeho odpor k EU). To tu ale už bylo a poněkud se to neosvědčilo!
13. 01. 2011 | 20:03

jih napsal(a):

Lekari trpi syndromem zamestnance se zahranicnim rozhledem. Takovy rychle prijde rychle na to ze tamni kolegove nejsou zadni zazraci, akorat berou nekolikrat vic. To byl problem u nekterych profesi davno za sociku. Rozdil videli na vlastni oci pekne zblizka.
13. 01. 2011 | 20:08

Belgičan napsal(a):

Chování doktorů morální či nemorální?
Ať se chovají jak chtějí - pokud jsou schopni za své chování převzít zodpovědnost!
13. 01. 2011 | 20:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřík, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 01. 2011 | 20:18

Luba napsal(a):

ZAMe,
o almužnu rozhodně nejde. Zvlášť, když si uvědomíte, že lékař čersvě po promoci nic neumí, a než se stane odborníkem svého oboru, trvá to tak 10 let. Jde hlavně o ty perspektivy a jistotu, že se počáteční jejich nízký příjem bude s léty praxe zvyšovat. Tuto jistotu zatím začínající lékaři nemají a reforma je tedy nezbytná - ale k tomu podobné protesty nepomohou.

Možná jste nepostřehl, že jsem hlavně porovnával pracovní zátěž středních a vyšších zdravotnických pracovníků s těmi s doktorátem. Doktoři se o sebe uměli vždy velice dobře postarat, a postavení jejich spolupracovnic a spolupracovníků v nižších patrech zdravotnické pospolitosti jim bylo, je a bude více-méně "putna".

Tak je tomu stále - je jim celkem fuk, že jejich provoz může vést k zániku celých pracovišť a ohrožení pracovních míst, hlavně když dostanou svůj větší kus žvance.
A ministr Heger klečí na kolenou ... prosím, prosím, páni lékaři, dámy lékařky, posečkejte ještě rok, a platy po reformě navýšíme.
Samozřejmě - až pacientům z kapes sebereme patřičný obolus navíc.
13. 01. 2011 | 20:28

ZAM napsal(a):

Tenco:
"takové rozumbrady, kteří jsou hned hotovi - a to se všemi kolem .." Optický klam, ne se vším a ne se všemi. Vyjadřuji se jenom k tomu, o čem něco vím. K většině témat se nevyjadřuji, protože nemám nic k doplnění.
13. 01. 2011 | 21:12

Targus napsal(a):

To IvanHochmann:

Tuším, že předevčírem jste se tu vztekal, že si tu nadělujem vzájemně kytičky.
Je mi líto, ale dnes máte ode mne jednu takovou i Vy. Za ten poslední příspěvek.
Doufám, že tuhletu urážku přežijete v relativním zdraví.
13. 01. 2011 | 21:22

ZAM napsal(a):

Luba:
Pokud není 2500,- měsíčně almužna, potom nevím, co podle Vás almužna je. Podle mne jde o příjem srovnatelný s příjmem bezdomovce.
Také dost často pertraktované tvrzení, že ´lékař čersvě po promoci nic neumí´ je nepravdivá floskule. Mám dost zkušeností s tím, že těch 6 let studia dá fušku a přináší mnoho znalostí i zručností (víte, kolik dětí absolvent LF pod dozorem odrodil?).
Nepodceňuji práci sester, jejich příjmy však jsou relatívně vyšší než doktorů.
" platy po reformě navýšíme.
Samozřejmě - až pacientům z kapes sebereme patřičný obolus navíc." Opravdu nevím, zda mystifikujete záměrně nebo jenom z neznalosti. Lékaři dávno na ty peníze ukázali, kde jsou, Heger v odpověď jenom zablekotal něco o tom, že na ně nedosáhne. Lékaři ukázali nejen na pojišťovny, ale i na předražování nákupů.
To už je druhá Vaše mystifikace, se kterou jsem se tady střetl.
13. 01. 2011 | 21:22

Luba napsal(a):

Citace z článku iDNES.cz: "Zdravotní sestry:
Připadáme si jako rukojmí lékařů, bojíme se o práci":

"Zdravotní sestry z oddělení, kde dala výpověď většina lékařů, žijí v nejistotě. Stovkám sestřiček totiž vedení nemocnic ani po týdnech neřeklo, zda si mají hledat práci, nebo zda ještě mají nějakou naději, že v zaměstnání zůstanou. Ani ředitelé nemocnic totiž nevědí, zda lékaři výpovědi nestáhnou.

Většina zdravotních sester zatím vyčkává, ale některé aktivnější už prý hledají práci například ve Fakultní nemocnici v Plzni. Tam je to ale marné. "V současné době máme plný stav," uvedla mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

"Zaměstnavatel s námi nejspíš ukončí pracovní poměr. Nevíme, co bude, zatím čekáme," uvedla sestra chirurgického oddělení Domažlické nemocnice, která nechtěla zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Na jejím oddělení, kde je kolem třiceti sester, dali výpověď všichni lékaři až na jednoho - náměstka ředitelky nemocnice, takže oddělení je před rozpadnutím.

Na otázku, jestli jsou na lékaře naštvané nebo zda je naopak chápou, sestra odpověděla, že většina jejích kolegyň akci chápe spíše tak, že je na sestry činěn nátlak. "Jsme v podstatě rukojmími lékařů, takové je obecné povědomí sester. Zatím práci nehledáme, protože nám nikdo nedal jasné stanovisko," uvedla mladá žena, která prý nečeká, že by lékaři vzali výpovědi zpět.

"Denně za mnou sestřičky chodí, a ptají se, jestli už něco vím, jestli si mají hledat něco jiného. Jsou ve velice nepříjemné situaci, protože mají hypotéky a úvěry. Mají strach, že nebudou mít z čeho splácet, takže si chtějí hledat práci, dokud ještě něco je," uvedla vrchní sestra jedné z krajských nemocnic.

Podle ní vláda v žádném případě nátlaku lékařů neustoupí. "Jedině jestli by kraj dokázal vyšťourat nějaké peníze," dodala. (...)"

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zdravotni-sestry-pripadame-si-jako-rukojmi-lekaru-bojime-se-o-praci-1p8-/domaci.asp?c=A110111_181411_plzen-zpravy_pp

Stanovisko právníka Kolji Kubíčka:

(...) Podstatou nyní rozšiřované výzvy je též – mimo jiné – dosáhnout zvýšení platů lékařů pod pohrůžkou odchodu ze zaměstnání většího počtu lékařů. Odchod většího počtu lékařů
z českých nemocnic v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče českému obyvatelstvu. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i věřejnosti jako celku.

Jestliže se někdo jako organizátor snaží hrozit takovou těžkou újmou s cílem dosáhnout vyšších finančních příjmů pro sebe nebo jiného, pak, dle mého přesvědčení, naplňuje bezezbytku onu zmíněnou skutkovou podstatu zločinu vydírání, podle § 175
trestního zákoníku.

V této souvislosti upozorňuji na naprostý rozdíl mezi stávkou
zaměstnanců, při které se jedná jen o dočasnou újmu z nečinnosti zaměstnanců, navíc o stav, který není konečný a je ovladatelný ze strany zaměstnavatelů.(...)"

Zdroj:
http://data.idnes.cz/soubory/domaci/A110113_TAJ_DOPIS.PDF
13. 01. 2011 | 21:27

Targus napsal(a):

To Luba:

Plácáte celkem dost brutální nesmysly. I kdyby se doktoři nezašprajcovali a idiotsky naletěli na "Těšínská jablíčka made by Slibotechna Heger", zdravotnictví by i nadále směřovalo tam, kam směřuje nyní. To jest do řiti.
Účelem Hegerova pašalíku je zdravotnictví rozvrátit a vnutit lopatám ideu, že je nutno privatizovat, a to za každou cenu, protože jen to je ta jediná správná cesta, jak zachránit české ranhojičství.
Díky oněm postiženým ranhojičům, kteří jsou na tom podobně, jako nevolníci za Marie Terezie, se máme ještě čas nadechnout a něco s prachbídným stavem udělat. Jinak by agónie trvala ještě tak dva tři roky a těsně před volbami by se hezky započalo urychleně za pár šupů prodávat.
Ministr Heger pouze hraje o čas, o nic více. Na celou reformu pouští výkaly z vysoka a hezky to rozmazává stupidními řečičkami o nutnosti projednávání a roz- či přepracování podkladů, atd., atd., atd. Přitom neřeší to základní, co je řešit potřeba, a nač není třeba ŽÁDNÝCH reforem. Dozor nad nákupy techniky, dozor nad (ne)činností SÚKL-u, dozor nad hospodařením pojišťoven, vyřešení plateb za atestace lékařů. Rázem by pak bylo i na zvýšení platů, a nejen lékařům.
13. 01. 2011 | 21:35

Luba napsal(a):

ZAMe,
jakých 2.500/měsíc?
Kde jste takový nesmysl sebral? Proč tu operujete s chudáky bezdomovci? Není Vám to trapné?

Naopak existují lékaři, kteří berou 1000Kč/5-10 minut.
A nejsou to zrovna přednostové klinik.
Mimochodem, ti berou např. v NNH, bývalém Sanopsu, cca 200.000/měsíc. Není to moc. Přiznávám ...

Začínající lékaři by měli za pokusy na svých svěřencích spíš sami platit, naž aby dostávali zaplaceno. Existují rezidenční místa ve špitálech Západu, které si onen frekventant skutečně sám platit musí. U nás rezidenti dostávají na své školení na příslušném akreditovaném pracovišti dotace od státu.

Tvrdit, že platy sester jsou relativně vyšší, než doktorů - to už je holý nesmysl.
Vůbec nejhůř placené jsou sestry tzv. soukromých subjektů - v ordinacích praktických lékařů (neslouží směny) a v nemocnicích a.s., kde mají tzv. smluvní platy.
13. 01. 2011 | 21:50

ZAM napsal(a):

Luba:
Nejen brutální, ale směšné argumenty, vždyť jste jenom dokázal, kdo je nositelem zdravotnické péče.
A ještě k tomu zrovna Kolja Kubíček!
Diskutujete nedůvěryhodně.
13. 01. 2011 | 21:51

ZAM napsal(a):

Luba:
13. 01. 2011 | 21:50
Zase nic nevíte. Neznáte praxi špitálů, které dostávají z ministerstva peníze na studijní místo pro postgraduály, na které přijmou lékaře s oficiálním úvazkem 0,1, ale s faktickým 1,0. Postgraduální studium trvá min. 5 let.
"Začínající lékaři by měli za pokusy na svých svěřencích spíš sami platit, naž aby dostávali zaplaceno. Existují rezidenční místa ve špitálech Západu, které si onen frekventant skutečně sám platit musí. U nás rezidenti dostávají na své školení na příslušném akreditovaném pracovišti dotace od státu." Tento nesmysl nelze komantovat jinak než jedním slovem: žvást.
13. 01. 2011 | 21:57

Luba napsal(a):

Targus,
to jste vyčetl z kávové sedliny nebo máte svého Josefa Vyskočila přímo na MZ?
Vy pana Hegera ráčíte znát?

Jestli je někdo největším spojencem "Velkých modrých privatizátorů", Julínka, Šnajdra a spol,, tak jsou to především
organizátoři exodu z lékařských odborů.
Poskytli jim totiž skvělou záminku, a té by bylo věčná škoda nevyužít!
13. 01. 2011 | 21:58

Pacák napsal(a):

Luba napsal(a):
přeji dobrý den, zkuste si zjistit, kolik je plat nastupujícího lékaře v tzv. státním a jaké uzavírají smlouvy. Něco je zde: http://www.zbynekmlcoch.cz/info/ruzne/prumerne_platy_lekaru_v_cr_2010_2011_tabulka.html. Pokud tomu nebudete věřit, obdobné údaje jsou na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Podotýkám, tyto údaje se netýkají praktických lékařů, zubařů a privátních lékařů. O těch zde nevedu řeč, ti jsou poněkud hodně platově někde jinde a také neodcházejí. Dále, jen pro pořádek přípomínám, že lékaři mají další požadavky – více zde:http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu. Doufám, že tuším Neo, mne neobviní ze spamování.
13. 01. 2011 | 22:01

Luba napsal(a):

ZAMe,
bude nejlépe, když mi dokážete opak mých tvrzení nebo doložíte pravdivost svých slov.
Nejlépe bude, když sem hodíte nějaký odkaz, protože nickům a nickám není radno věřit :)
13. 01. 2011 | 22:03

Pacák napsal(a):

Prosím Lubu o odpověď na následující otázku. Jak je možné, že na navýšení platů lékařů, jež by stálo od 3 do 6 miliard údajně nejsou prostředky, když na jediné korupční Drobilově kauze mělo být utunelováno 3,5 miliardy?
13. 01. 2011 | 22:13

Luba napsal(a):

ZAMe,
tak jsem se zamyslel nad tím, kde ty nesmysly čerpáte. Řekl bych, že to mohlo být např. zde:

"K iniciativě lékařských odborů Děkujeme, odcházíme se pomalu přidávají i lékaři z fakultních nemocnic. „Ve FN jsou lékaři tradičně více obezřetní, ale i zde se akce pomalu rozjíždí,“ uvedla pro ZDN.cz pražská koordinátorka LOK-SČL Marcela Sojáková z VFN.

Pracuji ve fakultní nemocnici. Situace v Praze je specifická tím, že zde převládají FN, které aktuální nedostatek lékařů nepociťují. To je dáno tím, že zneužívají nastupujících absolventů, které zaměstnávají na zkrácený úvazek O,1- O,5 s tím, že pochopitelně odpracují plnou pracovní dobu. K tomu někteří v rámci doktorandského studia pobírají nevelké stipendium z lékařských fakult. Tím si FN zajišťují levnou pracovní sílu, za to umožní lékaři odatestovat aniž by musel podepisovat tak zvanou kvalifikační dohodu."

http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/do-akce-dekujeme-odchazime-se-pomalu-zapojuji-i-lekari-z-fn-453382?utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=search-platy-sester

Jenže ZAMe,
v Praze se vůbec dějí věci, které se jinde v republice nestávají ... Praha má specifické postavení a přitahuje lidi specifického ražení. Není dobré situaci v Praze vztahovat na celou republiku. To "vychcánkovství" není zas tak rozšířené.
Možná se týká jen Všeobecné fakultní ...

A ... už Vám některý lékař ukázal svou výplatní pásku? Víte, kolik kdo skutečně bere?
Na mnoha lékařských blozích jsou jakési výseče platových tabulek, ale nikde není uvedeno, jaký má ta tabulka původ. Věřte mi, že lékaři ve své snaze o všeobecnou podporu veřejnosti nepoužívají zrovna těch nejčistších argumentů - operují jen s částí pravdy.

Kdybych třeba já zůstal u jedné zdravotně-technické specializace, kterou jsem vykonával, s jistotou bych věděl, že bych měl za tu práci v USA ročně 78.000 - 120.000 dolarů/r, dle postavení v hierarchii kliniky.
U nás jsou takové údaje o platech nepřístupné. Bylo by to považováno za zásah do osobnostních práv a soukromí.
Ve Spojených státech není výše příjmů žádným tajemstvím.
A lidé se ze sebe nesnaží dělat chudáčky nebožáčky, kterým není dáno tolik, kolik by si zasluhovali.
Holt - jiná mentalita.
13. 01. 2011 | 22:33

Honza999 napsal(a):

vasja

Jenže problém je v tom, že takovou větu vůbec Klaus neměl vyslovit.

Klaus totiž jasně věděl, že poctiví lidé mají kulový a že jeho koncepce privatizace se bez špinavých peněz NEOBEJDE. A touto větou v podstatě řekl toto:

"Vexláčkové, šmelináři, řezníci, zelináři, pinglové, meloucháři, zloději, podvodníci a všichni ostatní držitelé špinavých peněz, miláčkové moji, vesele a chutě do privatizace.. Ničeho se nebojte, po původu a čistotě vašich peněz NIKDO NEBUDE PÁTRAT."
13. 01. 2011 | 22:37

Luba napsal(a):

Pacáku,
víte, co je to nesystémový krok?

Nesystémový krok může vést ke zhroucení systému - podkopání solidarity ve společnosti, k vlně stávek. Vemte si třeba situaci v Polsku. Před lety tam stávkovaly zdravotní sestry.
Uspěly. Obsadily dokonce ministerstvo zdravotnictví a jednaly s prezidentem Kačinským - dosáhly zvýšení platů - ale skončilo to zadlužením nemocnic a jejich zavíráním.

Nesystémový krok může vést k těžko předvídatelným koncům, jako je třeba násobné zdražení lékařské péče a snížení její dostupnosti.

Resort zdravotnictví je systém velmi komplexní, plný stereotypů, zvyklostí a standardů, které jsou z pohledu odjinud velmi nezvyklé a nestandardní. Nesprávný řez v nesprávnou chvíli může skončit amputací či exitem. Odpovědní pracovníci
se většinou děsí kroků, jejichž dosah nemohou předvídat.
Proto nemohou s podobnými akcemi z principu souhlasit.
13. 01. 2011 | 22:45

Anita napsal(a):

xxx
13. 01. 2011 | 15:49
Jsem ročník, který by se domluvil i s doktorem z východu. Naštěstí i umím latinu, né moc, stačí ji oprášit. No a o mladší ročníky bych se taky nebála. Všechny státy kolem nás se jako druhý jazyk učili angličtinu, takže ji docela umí používat, nicméně si myslím, pokud by tu ošetřoval lékař v Česku, bylo by nasnadě, že by on sám lékař rozuměl našemu jazyku,tedy uměl by ho alespoň pasivně, vždyť jich tu dost studovalo.
13. 01. 2011 | 23:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Když tak po sobě čtu co napíši,

moc radosti ze sebe nemám.Vždy,když mě pochválí někdo z Panoptika,začnu přemýšlet,kde jsem udělal chybu.

No už mě potvrdilo více lidí,kterým bych měl věřit,že jsem tak trochu ujel do radikalismu.
Těžko říci,co je příčinou.
Když vidím ,jak se většina diskutujících nabízí se svými řešeními,jak vyhrabuje ze septiku kupy hoven a snaží se je nějak zdůvodnit,či opravit,když vidím tolik lidí,kterak si namáhá mozky aby,nějak prospěli,či pomohli problematice - tak je mě neskonale smutno.

Většina z nich stejněvytahuje z klobouku mrtvé králíky a pak se jen se zlostí a nerudností dohaduje s oponenty na příčinách.
Ano ,dohaduje,poněvadž,každý vidí příčiny jinde.
Proč?
Protože jsou povětšinou v zajetí vlastních fixních ideálů a nedokáží se oprostit od zaujatosti.
Nabízí se otázka,- proč je vlastně tolik zájmu a vyslovených názorů k naprosto jasné záležitosti,kterou nemůže prostý občan nijak ovlivnit?

Stav informovanosti je taktéž jednou z příčin.
Stresování občanů předjímanými,nešetřenými,neobjektivními,zavádějícími,manipulací zavánějícími zprávami je nanejvýše znepokojivou skutečností.
Potvrzuje to všemi jaksi předpokládanou variantu:
Rozděl a Panuj!

Zasetí nedůvěry bylo vždy považováno (soudnými lidmi) jako něco bezpáteřného,odsouzeníhodného.A vždy se každý ohlížel odkud-že přichází podnět?
V dnešní společnosti je takových excesů takové množství,že ani nelze vysledovat komu co přichází vhod a kdo škodí jen tak z plezíru,z rozmaru.

Začína se těžká diferenciace společenského postavení a lidé,kteří se celý život musí učit,aby mohli sloužit společnosti svými vědomostmi,kreativitou,znalostmi najednou zjištují,že namísto aby byli za tuto ničím nenahraditelnou službu patřičně honorováni,- klesají na žebříčcích společenské prospěšnosti.
Jejich místa,postavení ELIT zaujímají finančně "zabezpečenější"spoluobčané,o kterých se ve většině případů ví,že dosáhli postavení a bohatství nezákonným způsobem a dávají to navíc ostentativně najevo.
Pohrdají moralitami a považují slušné,čestné lidi,kteří nejsou z principu ochotni ke zlodějinám za podřadné hlupáky,kteří si vybrali svůj osud a je tudíž jejich problém jak uživit rodiny.

A mě to strašně vadí!
A myslím,že vám také!

Ivan.
13. 01. 2011 | 23:09

Dalimír napsal(a):

Vážení nebudte všichni s těch pánů doktorů tak vyplašení ! Věřím tomu že dvě třetiny znich dostanou rozum a své výpovědi včas stáhnou ! A když ne na západě se alespon naučí vážit si svého domova a vlasti ! Každé poznání něco stojí a peníze také nejsou vše ! Dal.
13. 01. 2011 | 23:20

Targus napsal(a):

To Ivan Hochmann:

Kytka číslo dvě, máte to marné.
14. 01. 2011 | 00:00

Targus napsal(a):

To Luba:

Mně postačí si vyslechnout přímý přenos z tiskovky, kde pan Heger žvaní o sto šest. Nejsem takový hlupák, abych nepochopil, co zamýšlí a kam směřuje. Normálním lidem postačí si poslechnout či přečíst jeho prohlášení z počátku ledna.
Vy zřejmě normální nejste. Vypadněte do USA, pobírejte 120 kilo USD ročně a nekazte ovzduší.
14. 01. 2011 | 00:04

homo politiku napsal(a):

Právě jsem četl rozhovor se Slovenkou, anestezioložkou z fakultní v Hradci. Odchází v pohodě. Po Slovensku běhají náhončí lékařú z Německa:
http://www.sme.sk/c/5720010/lekarov-tahaju-do-nemecka-agenti.html
14. 01. 2011 | 00:19

homo politikus napsal(a):

Všichni jen slibují, že vbrzku bude všechno lepší. Večer byl u Jílkové John, taky kecal až se mu od huby prášilo. Všechno bude, ale príští rok, pokud se restrikce podaří udržet, dluh české republiky vzroste o 150.000.000.000 (ano, 150 mld.)CZK.
Tak z čeho chce bývalý soudruh Heger zlepšit stav ve financování zdravotnictví?
Měl by přestat lhát, říct že neví co s tím, a abdikovat.
naši páni politici, či praví, či leví, za 17 úspěšně zhumplovali stát a teď huckají občany proti lékařům.ˇ
Nejsem dochtor medecíny.
Ani humánní, ani veterinární.
Ani nejsem zdravotní sestra, ba ani brat.
14. 01. 2011 | 00:26

ZAM napsal(a):

Luba:
"ZAMe,
bude nejlépe, když mi dokážete opak mých tvrzení nebo doložíte pravdivost svých slov" Nikoliv, naopak Vy byste měl doložit pravdivost kecu o tom, že za rezidenční místa někde lékaři musejí platit. Není to poprvé, co sem dáváte nepravdy, nedávno to byl lživý Bártkův (což jste pravděpodobně Vy) pořad v ČT o J. Čunkovi. Jste nevěrohodný.
O desetinových úvazcích postgraduálních lékařů-studentů lze se dozvědět téměř v kterémkoliv špitále. Je pravdou, že tato věc se řeší přidělováním peněz přímo studujícím lékařům namísto špitálům.
Informace na rozdíl od Vás já nemusím vyzobávat od českých pisálků, protože ve zdravotnictví žiju desítky let. Takže např. znám i takové informace, které jsem zde neuvedl, např. že v jednom soukromém nemocničním řetězci na Moravě donedávna byl nastupující plat lékařů 8500.-Kč.
O příjmech lékařů mne nemůžete poučovat, naše firma mnohým vedla účetnictví.
14. 01. 2011 | 01:14

Karel napsal(a):

http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek_tisk.asp?id=wO5gsxBYMySp

Mýtus o tomto výroku pochází z debaty o malé privatizaci, kdy se objevily snahy nějak jednoduše a předem vyloučit z aukcí finanční prostředky získané trestnou činností. Na to jsem odpověděl, že to tak jednoduše nejde, že to na těch penězích bohužel nikdo nepozná. Odhalovat špinavé peníze je těžké hlavně proto, že to na nich není vidět. Nikdy jsem neřekl, že neexistují. Takovou hloupost přece nemůže říci žádný rozumný člověk.
14. 01. 2011 | 04:23

Mirek L. napsal(a):

http://byznys.lidovky.cz/odbory-hroti-kampan-nuti-nas-podavat-vypovedi-stezuje-si-lekar-pv7-/statni-pokladna.asp?c=A101215_112723_statni-pokladna_nev Odbory hrotí kampaň. 'Nutí nás podávat výpovědi,' stěžuje si lékař Doporučujeme 15. prosince 2010 11:27 PRAHA - Kampaň Lékařského odborového klubu (LOK) "Děkujeme odcházíme" nabírá dramatických rozměrů. Odboráři vedeni PR agenturou Ewing Public Relations se snaží shromáždit co nejvíce výpovědí mladých lékařů, aby tak podpořili svůj tlak na vládu za zvýšení platů. Serveru Lidovky.cz se ozval mladý lékař z Liberecka, který si stěžuje na enormní tlak, který na doktory odboráři vyvíjejí. Místopředsedkyně LOK Jana Vedralová však jakékoliv zastrašování odmítá.
14. 01. 2011 | 04:42

dedek napsal(a):

Pro Davida
Zřejmě patříte k vyznavačům hradního pána. Ale než ho jen vyznávat, je potřeba se nad ním zamyslet. Jeho věta „Je obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat “ je nejen varovná ale ukazuje úroveň jeho myšlení. Škoda, že v té době nebylo vše zapisováno, protože na setkání OF v bílém svetříku řekl i" pane redaktore opravdu ale opravdu nevím co jsou špinavé peníze, nic takového neznám" to se mi tehdy vrylo hodně do paměti, jen je škoda, že to nelze dnes dokázat, jedině snad jestli existuje televizní záznam, protože to v televizi bylo. Varující byli i jeho další výroky, které jen díky tehdejší euforii nám bránili vystřízlivět a nepustit člověka, který kašle na zákony k financím. Lidové noviny 18.6.1999 Václav Klaus: "Není třeba přijímat zákony. Drobné akcionáře ovládne neviditelná ruka trhu". Je to dnes vidět co ovládla. To byl jasný signál pro všechny gaunery, "dejte se do zlodějin, zhasínáme". Bohužel tento spravedlivý a nestranný člověk naprosto pohrdá zákony, protože jsou pro něj a pro jemu podobné gaunery a zloděje na obtíž. Václav Klaus CATO institut 26.9.2009 k výrazu vláda zákona: "Je to moralistické kázání a prázdný slogan". Tak tedy nevím ale jak může takovýto člověk a jemu podobní vládnout této republice, když na rozdíl od světa nejsou schopni poznat špinavé peníze, což umožnilo vstup mafie do politiky a ekonomiky země, když se vyjadřují opovržlivě o zákonech a jejich dodržování za urážející? Ano, žádní komunisté ale lidé podobní našemu hradnímu pánovi, jsou zhoubou této země, příčinou devastace nejen ekonomické ale i mravní.
14. 01. 2011 | 07:35

David napsal(a):

dedek:

jsem nucen reagovat.

prosím rozlišujte - co napsal David - 13. 01. 2011 | 14:12

Já v žádném případě nepatřím k vyznavačům hradního pána.

S vaším názorem naprosto souhlasím.

Kmotra kmotrů, který jednou tvrdí, že je garantem nepsané dohody a za několik dnů to popírá považuji nejen za lháře, ale i za jednoho z hlavních viníků pokračující mravní a ekonomické devastace našeho národa.
14. 01. 2011 | 08:15

vasja napsal(a):

Honza999 napsal(a):
vasja

Jenže problém je v tom, že takovou větu vůbec Klaus neměl vyslovit........
--------------------------------------------------------------------------
Jó pane Honzo, takovej svět tady nechali komoušové. I stou filosofií, že kdo nekrade,okrádá rodinu.
To teda měla chodit po dědinách komise a kontrolovat, jestli jezedák, kterej svuj barák dal do zástavy bance při malé privatizaci, ho náhodou nepostavil za kradenou kukuřici? A nebo uzákonit, že tuzemec nesmí koupi nic dražit by mohli jenom německý židi:)) Neblázněte.
14. 01. 2011 | 08:51

provokatér napsal(a):

Vy komunističní obhájci SVOBODY, proč železničář, učitel, úředník i popelář mohou bojovat za svá práva (a požadavky) a doktor NE ??? To není vydírání jen zoufalá akce zoufalých lidí. Samozřejmě máte volbu. Pokud jim ty peníze nedáte, tak oni odejdou. No a co? Ukrajinští a bulharští doktoři sem nepříjdou, ti už pracují u mě na stavbě, za hodinově dvoj až trojnásobný plat, než mají v nemocnici. To je prostě FAKT! Takže není nutné je pomlouvat, stačí říst, že s nimi nesouhlasíte, peníze jim nedáte a jejich péči nepotřebujete. Avšak z vašich výkřiků chápu, že JEJICH PÉČI chcete, ale za Vámi diktované ceny. Tak to bohužel nefunguje. Ani v obchodě s vámi nikdo nesmlouvá o ceně rohlíku, chleba nebo flašky rumu. Cenu určuje dodavatel-prodejce. A pokud doktor nechce už dál prodávat hodinu své práce za 100 Kč (když jeho hlídačka dětí bere 150 za hodinu), tak s tím NIC NENADĚLÁTE !!! Jsem na doktory konečne hrdý a doufám, že vydrží.
14. 01. 2011 | 09:45

Pacák napsal(a):

Cituji Lubu: "Pacáku,víte, co je to nesystémový krok?"
Děkuji za odpověď, i když na původní otázku neodpovídáte. Jest pro vás polehčující okolnost, odpovědět lze velice těžko. Právě situace, kdy v podhradí se "šetří" a nahoře provozuje systémová korupce (všimněte si, jak je tento pojem častý) je nesystémový krok. Další "nesystémovosti: fotovoltaický zákon, LTO, zdražení léků pro nečinnosti zvolenců, zákon 40/2009sb díky kterému je legalizováno okrádání občanů, snížení podpory rodinám s dětmi, podivně prohrávané arbitráže, jsou nesystémové kroky mající přímé ekonomické dopady na "socky".

Velice nesystémový krok ve sféře etické je kázání suchého z nosu od jedlíků kaviáru. Ukázky "ochoty" čechistánské vrchnosti k úsporám je jistě velice motivující. Stále si utahují naše opasky. Doporučuji knihu Tři sociální světy od J. Kellera, nejenom vám.

Chcete ještě další příklady nesystémových kroků?
14. 01. 2011 | 10:58

D47 napsal(a):

provokatér:

Mohl bych vás o něco poprosit?
Jde mi o to, jestli byste mohl tento svůj příspěvek vložit i do diskusí pod dalšími blogy a také pod články na hlavní stránce tohoto serveru.

Toto stručné a výstižné hodnocení situace by si totiž měli povinně přečíst všichni ti "stateční," kteří (samozřejmě anonymně) silácky vykřikují "Táhněte, nikdo vás tady nedrží."

Jinak přijměte, prosím, můj hlubokosklon. Vyjádřit to takhle pregnantně bych já asi nesvedl. Tak ještě jednou - díky!
14. 01. 2011 | 11:12

Luba napsal(a):

Pacáku,
máte pravdu.

Ale já chci skutečně věřit, a některé kroky pana ministra tomu napovídají, že pan Heger to s uspořádáním toho chaosu a zavedením řádu do zdravotnictví myslí skutečně vážně.
Nejlépe se krade v nepřehledném systému s výjimkami z výjimek.

Ten člověk na mne prostě působí důvěryhodně. Ani nevím proč.
Asi proto, že je schopen vzepřít se mafiánu Kalouskovi.
To už ukázal. Jeho spolustraníci ovšem moc důvěryhodnými nejsou.
14. 01. 2011 | 11:12

Luba napsal(a):

ZAMe,
dobře - máte to mít.
Když sám nejste schopen doložit ta svá tvrzení, učiním tak sám v případě výroků mých:

Cituji z článku serveru "www.zdn.cz" :

„Původně jsem chtěla nastoupit do fakultní nemocnice na kožní oddělení, ale nebylo tam místo. Zájem je obrovský. Nakonec jsem šla do Stodu na interní oddělení,“ říká mladá lékařka, která nechce zveřejnit své jméno.

Školu dokončila v říjnu a nyní přemýšlí, jak „kolečka“ absolvovat. I ve Stodě si ji chtějí zavázat smlouvou.

„Mám dvě možnosti. Můžu se nemocnici upsat a v tom případě mi bude další vzdělání platit zaměstnavatel. Pokud se ale rozhodnu smlouvu nepodepsat, nezbude mi nic jiného, než si brát na praxi dovolenou a platit si ji sama,“ popisuje.

Za denní praxi na specializovaném pracovišti ve Fakultní nemocnici Plzeň se musí platit 250 korun. V případě, že je na akreditovaném pracovišti lékař déle než dva měsíce, může být polovina částky prominuta.

Někteří studenti z Plzně si praxi odbývají i v dalekých nemocnicích.

„Část našeho ročníku musela jít až do nemocnice v Ústí. Nakonec to ale mělo i své výhody. Nemocnice je na vysoké úrovni a lékaři vzhledem k nižšímu počtu studentů tam na nás měli více času,“ říká čerstvý absolvent Tomáš Radovnický."

Zdroj:
http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/kam-na-praxi-trapi-mediky-309684

Jak vidíte, v plzeňské fakultce platí "neupsaní" 250/Kč za den.
Podobné je to i v zahraničí, pokud chce absolvent LF vykonávat praxi např. na některé z renomovaných soukromých klinik, kde je převis poptávky. V USA zase část začínajících lékařů pracuje na svých rezidenturách "za byt a stravu".

O tom, že někteří lékaři i nelékaři (např. psychologové) za získání praxe u nás platí vím už dlouho. Zapamatoval jsem si to proto, že mne to skutečně překvapilo - šlo o nějakou reportáž v televizi před cca dvěma lety.

P.S.:
Komu vedete účetnictví je celkem jedno. Není dobré vyzobávat extrémní případy a aplikovat je na všechny. Situace se, špitál od špitálu, dost liší. Záleží na manažerských schopnostech vedení nemocnic. A na tom, jak jsou schopni vyjednávat s pojišťovnami a jednat se zaměstnanci. Znám situaci v různých nemocnicích. Kladně své vedení vnímají a hodnotí zaměstnanci pražské NNH a UVN i ostravské FN. Tam s akcí "Děkujeme, odcházíme" problémy nemají.
A k Čunkovi. O tom, že Čunek je lump, který velmi poškodil KDU-ČSL, nemám nejmenší pochyby.
14. 01. 2011 | 11:35

Honza999 napsal(a):

Já se domnívám, že (nejenom) lékařská věda je postavena na společném kulturním dědictví lidstva.

Společné kulturní dědictví lidstva je to, co se dnes (oprávněně) na náklady celospolečenské zachovává, rozvíjí a je v zásadě chráněno před tím, že by si na to začali dělat nároky jen vyvolení.

Kde vzali dnešní lékaři své vědomosti? Oni sami objevili choroboplodné zárodky, mikroskop, antibiotika? Ne, jen převzali to, co vymyslely generace před nimi a co lidské společenství za vynaložení vysokých společenských nákladů zachovalo a nalilo jim do hlav.

Podle mého lékaři nejsou MAJITELÉ, ale SPRÁVCI svých vědomostí a tato správa jim byla svěřena, aby je i nadále uchovávali a rozvíjeli pro prospěch lidstva. V tomto směru opravdu považuji doktořinu za poslání, ne za byznys.

Lékaři nejsou tak velicí. Jako velicí se jen jeví, protože stojí na zádech obrů z minulosti.
14. 01. 2011 | 11:38

Pacák napsal(a):

Luba: děkuji za odpověď. Uvidíme, co Heger dokáže. "Bitevní pláň" je rozlehlá a mocných příživníků mnoho (nejsou to lékaři).
14. 01. 2011 | 11:38

Luba napsal(a):

Pacáku,
také děkuji :)

Ovšem, najdou se lékaři, které je za příživníky možné považovat ...
Znám např. jednoho primáře kliniky, který v tom umí skvěle chodit. Rád využívá práce a nápadů svých níže postavených mladších a schopnějších spolupracovníků - jejich dílo pak vydává za své. Na kongresech a před okem mediálních kamer a diktafony novinářů se pak převelice prsí :)))

"Primáře Sovu" abyste pohledal (za celá ta léta jsem poznal jen jednoho). "Blažejů" je dost. "Cvachů" také není zrovna málo.
Unylá "sestra Ina" ovšem nebývá kandidátkou na manželku :)
14. 01. 2011 | 12:04

Tenco napsal(a):

Je chování doktorů nenormální ?

https://www.youtube.com/watch?v=yKwbT1KAHsk&feature=related

Jo - nemorální ?!?
14. 01. 2011 | 12:50

Luba napsal(a):

Tenco,
vidím, že taky rád Pythóny :)

Ta scénka by se dala označit: "Pacienti sobě".
Jest to logickou reakcí na akci "Děkujeme, odcházíme"
s heslem: "Náš exodus = váš exitus".

Scénka jest satirickou, ačkoli - jsou v ní četné postřehy.
Především - mnozí lidé považují pacienty s onemocněním mozku za jedince s vadou charakteru.

Když pan Gumby rozmlátí v návalu vzteku stolek neurochirurgův, vypadá to neúctu k cizímu majetku, snahu uškodit někomu významnému, na demonstraci síly v úmyslu zastrašit někoho, a málokdo by to přikládal nemožnosti psychiatrického pacienta zvládat impulzy svého plazího mozku v důsledku destrukce čelních laloků, zejména pak dorzolaterálního prefrontálního kortexu.

Poškození (pozn.: prefrontální korové oblasti) se projeví:
a) změnou aktivity, kdy dočasná apatie je vystřídána hyperaktivitou
b) současnými změnami emocí, zvyšuje se agresivita
c) změnou sociálního chování, snížení strachu, snížení autokritičnosti
d) zhoršením vzniku učení a uložení paměťových stop

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mozkov%C3%A1_k%C5%AFra

Běžný populus psychiatrickým pacientům přikládá kdoví co:
Jsou opilí (někteří tak skutečně působí), nemají úctu k cizímu majetku, neumí si nic odříct, neumí se chovat.
Je zajímavé, že tytéž lidi ani nenapadne, aby beznohému invalidovi "dobře poradili", že když nemá čím chodit, měl by aspoň jezdit na kole.
Duševně nemocným se ale takových rad dostává docela běžně.
14. 01. 2011 | 13:28

Tenco napsal(a):

Luba
No, já to spíše viděl v tom kontextu, jak všici v systému zúčastnění ví moc dobře co dělat, když jde o to někde se zviditelnit /třebas na tiskovce nebo v televiz/, ale jakmile se má věc řešit, respektive jakmile jde o běžný, nudný pracovní proces, tak si všeci nasadí šátky na hlavu a hrajou si na tom svém písečku na systém. Výslednou kvalitu takového jednání/systémz/ lze pak vidět jak v onom skeči, tak i v realitě.
A celé to nakonec odskáče pacient/daňový poplatník/. Kterému z toho všeho onemocní mozek a v dobré víře jde teda pro pomoc do sektoru zdravotnického.
Tam ho nakonec lajznou kyslíkovou lahví po hlavě.
Ale to už má taky ten kapesník na hlavě.
Takže mu to ani nepřinde.

Ještě jedno podobenství - to už tak se zdravotnictvím nesouvisí. Spíše s finančnictvím :
https://www.youtube.com/watch?v=uWsXYqwRLN4&feature=related

Mějte se. MP jsou fajn.
14. 01. 2011 | 15:15

Luba napsal(a):

Tenco,
také hezké přirovnání a vhodná interpretace :)

P.S.:
Pochybuji, že by podobný "architektonický skeč" mohl vzniknout i po událostech "9/11". Tedy ... aspoň u nás. :)))
Ale bylo by to pěkné. Řekněme ... něco o soutěži na Národní knihovnu a o zvítězivší Zlaté Kapličce, Oku nad Prahou, blobu, zlatofialovém hnusu, kikinožroutu ...
14. 01. 2011 | 15:54

ZAM napsal(a):

Luba:
Nevíte o čem píšete, nejste schopen pochopit význam dění tam, kde se nepohybujete a nežijete. Jinak byste znal příčinu návalu na kožní medicínu, nejsnadnější a nejméně rizikový obor medicíny. Proto stihne MUDr. Ami Amiri ze Superstar dělat kožaře a přitom vydělávat zpěvem. Nemocnice Stod se chová jako téměř všechny ostatní špitály a mladá absolventka popisuje totéž, co jsem kritizoval v předchozích příspěvcí, jenže poněkud nepřesně. Ne nemocnice, nýbrž Ministerstvo zdravotnictví hradí náklady postgraduálního studia, většinu úhrady však nemocnice si ponechávají a kromě zmíněného upsání se absolventa ještě min. 5 let mají k dispozici levnou pracovní sílu. Absolventka si zřejmě ještě neuvědomuje, kolik času na postgraduální stáže bude potřebovat a že placená dovolená rozhodně stačit nebude.
Vaše soukromé názory o J. Čunkovi jsou nezajímavé a jsou jenom odrazem působení špinavé politické kampaně. Kdybyste byl opravdový chlap, odpověděl byste pravdivě, zda mu ne/byla dokázána korupce. Zatím jste jenom potvrdil pravdivost vyjádření M. Zemana o českých novinářích.
14. 01. 2011 | 17:50

argun napsal(a):

Ivan Hochman 13. 01. 2011 | 23:09
Zdravím. Radikalismus? No to jistě. A proč? No asi Vám není moc dobře po duši, řekl bych...

A jinak? Rozumím a chápu, ale je to, obávám se, mnohem složitější než si myslíte. Už jsem se rozepisoval jinde, nechci se opakovat. Věřte, nejou to chudinky, to ani omylem. Je to nejvlivnější lobbystická organizace v zemi. Rozhlédněte se po politice... Je jich tam čím dál tím víc.
14. 01. 2011 | 17:58

ZAM napsal(a):

Dodatek:
Poněkud nepřesně popisuje absolventka, ne já, jak by se mohl z textu zdát.
14. 01. 2011 | 18:05

xxx napsal(a):

To Petr z Tabora,aljouda, Karel, a , specificky Vasja: Citat znam: Vespasianus,caesar
Romanorum. Podstatny rozdil mezi cisarem rimskym a MF CR vam asi unika. Pokud by
dopad cisteni spinavych penez nemel velmi tezke nasledky pro staty myslite, ze by vsichni MF rozvinutych zemi proti nim tak usilovne bojovali? Neumim-li/a nejsem-li narcis/, necham si poradit!
Specielne pro Vasju: Pokud budete chtit videt dopad zblizka, jedte do Italie a srovnejte si Milano s Neapoli nebo Palermem. Mozna Vas to trkne!
Petr: Co jste mel na mysli tim podilem nemocnicnich lekaru na soucasnem stavu?
To deda: To "zhasinani" bylo jiz drivejsiho data. 18.6.1999 jen znovu zdurazneno.
A doplneno pozdeji "vytesnovanim po cesku"!
To D 47: K cistym penezum doplnit: "legalniho puvodu"! Penize z drog,bordelu, zlodejen za ne povazovat nelze/cerne/, sede -z fusek,nezdanene -snad po zdaneni.
To Anita: Rusky se domluvim take, ale: znate madarsky,rumunsky,/bulharsky,polsky,
lotyssky,litevsky,estonsky- rusky odmitaji mluvit a neznaji/ cinsky,mongolsky,tagalog- ani tuk, anglicky ze starsich malo, spanelsky malo. Nemce necekam.
14. 01. 2011 | 19:04

Anita napsal(a):

xxx
Nestrašte dnem před večerem. Vy jste asi hodně velký skeptik.
Sním boty, že minimálně 90% jich tady zůstane. Buď stáhnou výpověď a nebo, jak jsem napsala založí si svoje soukromé praxe a to buď individuálně nebo celé skupiny založí lékařské soukromé společenství, zbaví se tak dosazeného státního managmentu, který jim ujídá chlebíček a vlastně mají rechet, já bych to tak taky udělala.
14. 01. 2011 | 23:36

bertik napsal(a):

Lékaři svůj protest prohrají a ministr Heger i vláda to vědí. Ukáže se to, jak se bude blížit konec výpovědní doby. Stačí jen počkat. A bude to škoda, protože protestují nejen za sebe. Mělo by se jim totiž tleskat, tak jako nedávno policistům, hasičům a dalším státním zaměstnancům. Je to další zoufalé volání proti vládní přesile, že něco není v pořádku. To, co dělá problém v tom, aby měli širší podporu a nevzbuzovali závist, je, že si říkají o peníze. A závist je silná.

Bohužel pochybuji, že i jen polovina z těch lékařů, kteří výpověď podali, jsou schopni splnit z hodiny na hodinu podmínky, které by na ně kladlo zahraniční zaměstnání, pokud by tam skutečně odešli. Měli by být připraveni skutečně odejít, jinak se zesměšní. A to opomíjním rozhodující fakt, pro kolik je tam reálné uplatnění.

Nejblíže je Německo, musí si být jisti, že perfektně zvládnou jazyk a technické vybavení nemocnic, které přeci jen může být odlišné od toho, co s čím pracují tady, procesy, administrativu atd., aby byli ihned 100 % užiteční. Těžko očekávat, že bude na německé (nebo jiné) straně ochota, je v tom všem „doučovat“. Rovněž pochybuji, zda mají připraven do důsledku scénář, jak odcestují s rodinami, manželky tam nastoupí do svých zaměstnání a děti do německých (nebo jiných zahraničních) škol. Nebo budou dojíždět? Jde o to, nezapálit se „jen“ pro ideu (která je nepochybně ušlechtilá), ale promítnout si minutu po minutě, hodinu po hodině, den po dni onu rutinu, která přijde a které budou muset vyhovět a být plnohodnotní.

Emocionální rozhodnutí nestačí.
15. 01. 2011 | 01:23

Anita napsal(a):

bertik
Myslím, že jste situaci popsal velmi přesně a je to i můj názor. Přece jen, kdyby ministr polevil, stal by se tu precedens. Pokračování by bylo ve školství, vnitro. Chápu lékaře, ale vybrali špatný neuskutečnitelný způsob. Snad by bylo lepší, kdyby měli na tričku "Už jsme vyčerpaní, pacienti jste ohrožení na životech" a pod tímto heslem všem vysvětlili o co jde, nikoliv se domáhat v první řadě peněz. Pak by ta diskuse a podpora ostatních lidí vypadala jinak. Možná by se pak našli i ty peníze.
15. 01. 2011 | 01:42

Pacák napsal(a):

Cituji Bertíka:"Chápu lékaře, ale vybrali špatný neuskutečnitelný způsob." Lékaře bych nepodceňoval. Kdo dokáže vystudovat lékařskou fakultu (nejsou to Kindlova plzeňská práva), snadno si poradí s neznámými přístroji a dalším jazykem. Březen se blíží, uvidíme.
15. 01. 2011 | 07:19

Pacák napsal(a):

Anita: Lékaři mají nejenom požadavky na plat. Vládě servilní tiskovadla a spol. do světa řvou arie jenom o platových požadavcím. O těch ostatních taktně mlčí. více zde:
http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu
Otestujte si "objektivnost" zdělovadel a porovnejte o čem informují a o čem mlčí.
15. 01. 2011 | 07:24

Luba napsal(a):

ZAMe,
jsem rád, že se s Vámi shodnu alespoň v názoru na české novináře :)

Ovšem,
stanoviska, postřehy a reportáže redaktorů "ČRo-6", "Reportérů ČT" nebo novinářů z "Mladého Franty Dnes" si vždy rád poslechnu nebo přečtu.

P.S.: Člověče, Vy jste do toho Čunka snad zamilovanej! Nejste Vsetíňan? Mám tam příbuzenstvo :)
15. 01. 2011 | 08:20

Anita napsal(a):

Pacák
Já to vím, právě proto, že jsou to iteligentní lidi, měli zvolit úplně jinou strategii. S tímhle "Děkujeme odcházíme " si sami naběhli. Přeci jenom uznejte, že na prvním místě oni sami mluvili o nespokojenosti s platy.Ten kdo tuto výzvu sleduje už minimálně půl roku, udělal si na ní svůj názor. Já říkám, nejdřív mělo být těch 13 bodů a tam potom návaznost na zvýšení platů.
Žádný z nich nedemonstroval, nevystoupil přímo v místě, třeba před nemocnicí a lidem nedonesl podložená fakta co se konkrétně děje např. v jejich nemocnici. Daleko jednodušší je přidat se k výzvě a na oko podpořit rozvázáním pracovního poměru. Lékař, který tu je a byl nespokojen měl a má možnost kdykoliv odejít a kamkoliv si vybere, kdyby měl zajišťěno vše jak napsal Bertík a bylo to tak jednoduché, už by tu nebyl jako kterýkoliv občan této země.
15. 01. 2011 | 11:33

bertik napsal(a):

Pacák:

Jsem možná jedním z menšiny, kteří v podstatě nemají vůči lékařům zásadní výhrady, co se týče např. péče, kterou dostali moji dnes už nežijící rodiče. A dostali ji jak od „zdravotnictví“, tak od konkrétních osob lékařů, lékařek a dalšího zdravotnického personálu.

Pokud ale jde o okamžitou adaptabilitu v novém prostředí v podstatě z donucení, jako řešení v nouzové situaci, tak právě tady a proto pochybuji, zda přechod bude splavný (s laskavým dovolením MUDr. Plzáka, co se týká použitého výrazu). Kdyby se na odchod dlouhodobě cílevědomě připravovali, tak nemám jedinou připomínku. Ale v této situaci pochybnost mám. I když jim přes veškeré disharmonie ve formě protestu vnitřně fandím.

Opravdu, jak říkáte: zakrátko uvidíme.
15. 01. 2011 | 12:04

ZAM napsal(a):

Luba:
"Vy jste do toho Čunka snad zamilovanej" Nikoliv, je mi lhostejný zrovna tak, jako Váš názor, který je očividně důsledkem mediální masáže. Čunkiáda však byla špinavá politická kampaň, která pregnantně odhalila úroveň české demokracie. Soudce může lhát veřejnosti do médií bez obav z následků, vyšetřovatel může šikanovat vyšetřovaného...atd., o lhaní novinářů, advokátů a svědků nemluvě, na to jsme zvyklí. Demagogické převrácení pojmů, kdy namísto skutečné severomoravské justiční mafie konající na politickou objednávku jsou takovou nadávkou nálepkováni lidé, kteří byli nuceni působení skutečné justiční mafie napravovat. A skutečná justiční mafie působí dál, současný předseda VV v minulosti aktívně čunkiádu rozjížděl a na jeho nátlak byla bývalá NSZ odvolána, zjevně proto, aby se mohli nazpět vrátit skuteční aktívní mafiáni (viz blog Hvížďaly).
Pokud Vám fakta nic neříkají a zjevně se jim vyhýbáte, potom Vaše postoje jsou jenom politováníhodné a bezcenné.
15. 01. 2011 | 12:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Lubo,

v této záložitosti jsem naprosto zajedno se Zbyňkem
A právě proto,že mám přímo ve Vsetíně rodinu,která se s rodinou Čunkovou velice dobře zná a přátelí,vím okolo celé kauzy naprosto vše.
Od začátku až po současnost.
A mohu vám říci,že co se děje dnes je daleko větší gauneřina s sprostárna,než nějaká tehdejší manipulace se sekretářkou a veřejným zájmem.
A také mohu říci,kdybyste přijel do Vsetína s Vašimi názory ,dostanete pár přes držku a pomažete!

Nechápu jaké tam máte příbuzenstvo?!
Nebýt zákroku státní správy ,sekretatriátu ODS a pár grázlů z parlamentu tak mají ve Vsetíně zase pana Čunka ne vedoucím postu radnice.
A jak je výše psáno:Demagogické převracení pojmů je přímým důsledkem mafiánských praktik stranických sekretariátů,kterým dosazení "právníci" vlastně celá justiční mašinerie "žere z ruky" jako koňové cukr.
Chtělo by to velký bič a malý dvůr!

Ivan.
15. 01. 2011 | 13:13

Luba napsal(a):

ZAMe,
o charakteru pana Čunka nejvíce vypovídá jeho extrémní sebestřednost. Nechal by kvůli své maličkosti padnout stranu i vládu. Jako zkušený podvodník si byl jist, že mu nelze přímo nic dokázat, protože se k přijetí úplatku své sekretářce přiznal mezi čtyřma očima, a jeho kamarádíčci co mohli-to zahladili. Za což ovšem pykají.

Tedy - přinejmenším, je jisté, že nezpochybnitelnými lháři a korupčníky jsou jeho kumpáni, kteří byli za podplácení Urbanové odsouzeni k nepodmíněným trestům. Kamarády si většinou volíme mezi lidmi mentálně a názorově spřízněnými.

Čunek před veřejnoprávními kamerami lhal, když tvrdil, že ho Nejvyšší soud osvobodil díky zjištění, že lhala naopak jeho sekretářka Urbanová.
Nikoli - NS Čunka osvobodil díky procesnímu pochybení prokuratury. To ho podezření z přijetí úplatku nezbavuje.

Cituji:
"Státní zástupce Arif Salichov nepožádá soud o znovuotevření údajné korupční aféry bývalého lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Salichov uvedl, že obnovu řízení vylučuje rozsudek Nejvyššího soudu.

Nejvyšší soud v rozsudku konstatoval, že vzhledem k tomu, že byl zákon porušen v neprospěch obviněného, nemůže se v novém řízení změnit rozhodnutí v jeho neprospěch. Pokračovat v trestním stíhání je tak ze zákona nepřípustné.

"Tímto stanoviskem Nejvyššího soudu jsem právně vázán," uvedl Salichov v tiskovém prohlášení. Trestní věc proti Čunkovi je tak podle něj v důsledku procesního pochybení Okresního státního zastupitelství v Přerově definitivně skončena.

Nejvyšší soud v říjnu 2009 rozhodl, že postupem Okresního státního zastupitelství v Přerově byl porušen zákon v neprospěch Čunka, neboť o jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání rozhodl nepříslušný státní zástupce. Toto rozhodnutí Nejvyšší soud v celém rozsahu zrušil, uvedl Salichov v prohlášení.

Ke zvážení, zda nepožádat soud o znovuotevření údajné korupční aféry někdejšího vicepremiéra a nyní senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), vyzvali státní zástupci z Přerova poté, co prostudovali písemné znění rozsudku přerovského soudce Jiřího Barboříka. Ten odsoudil v lednu k nepodmíněným trestům Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka za to, že se pokusili podplatit hlavní svědkyni Čunkova případu Marcelu Urbanovou, aby změnila svou výpověď.

Policie začala v listopadu 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Hlavní svědkyní v případu byla Čunkova někdejší sekretářka na radnici Urbanová.

Začátkem června 2007 odebralo Nejvyšší státní zastupitelství případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělilo ho státnímu zástupci Arifu Salichovovi do Jihlavy. Důvodem byla dle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba. Salichov v srpnu Čunkovo stíhání zastavil kvůli vadám v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích Urbanové.

Vesecká začátkem listopadu 2007 nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo. Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády, demisi podal 7. listopadu. O dva týdny později Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání. Rozhodnutí potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.

Zdroj:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/cunkovu-kauzu-poslal-zalobce-definitivne-k-ledu_165551.html
15. 01. 2011 | 14:52

Luba napsal(a):

Ivane,
docela chápu, proč vsetínští pana Čunka podporují. Zasloužil se o město. Ale to, že někdo koná svou práci v zájmu těch, co si ho tam zvolili - to by mělo být snad samozřejmé, ne?

Vsetíňané panu Čunkovi věří. Proto by raději neměl ze Vsetína vytahovat paty a měl by být i nadále lokálním patriotem.
Mohl by založit třeba Valašskou národní banku, protože je to člověk spořivý a jeho Valaši mu důvěřují.

P.S.:
Je samozřejmé, že člověku, kterého máme rádi, známe ho osobně, přikládáme spíš ty dobré vlastnosti. Nikoho však neznáme dokonale. A nakonec sami určujeme, jak koho a co vidíme, vnímáme, koho si vážíme a obdivujeme, koho nesnášíme.
S reálným stavem však naše konstrukce nemusí mít nic společného.
Ve svých hypotézách a teoriích o světě, a lidech v něm,
se prostě mýlíme. Jistě - i já se dennodenně mýlím, a jsem si toho vědom.
15. 01. 2011 | 15:07

ZAM napsal(a):

Luba:
Hm, mýlil jsem se, když jsem Vás považoval pouze za neinformovaného či dezinformovaného, Vy ty dezinformace aktívně šíříte.
Ústavní soud potvrdil, že M. Urbanová "byla do pozice klíčové svědkyně v trestní věci J. Č. a Ing. P. H. vmanipulována, přičemž vydávání domněnek (vnuknutých jí třeba i jinými subjekty) za fakta způsobil komplex
vnitřních i vnějších okolností, které byly u ní způsobilé zkreslit sdělené. Z toho byla vyvozena absence úmyslu stěžovatelky spáchat trestný čin." ÚS tedy konstatoval věcnou nesprávnost výpovědi svědkyně, ale neúmyslnou.
http://www.cunek.info/Legenda-Cunek/Pribeh-6/odkaz-5.aspx
Tato ´věcná nesprávnost´ spočívala v obsahu výpovědi svědkyně o tom, že J.Čunek údajně měl převzít úplatek dopoledne, protože odpoledne byl na jednání ve Zlíně, přičemž Urbanová tvrdila, že právě proto Čunek telefonicky naléhal na Hurtovou, aby hotovost vybrala z banky už dopoledne, když prý ji nemá v pokladně. Jenomže podle posléze dohledaného pokladničního dokladu hotovost byla vyzvednuta až odpoledne a tím se potvrdila obrana obhajoby, že výběr této hotovosti firmou H&B Real nijak nesouvisel s J. Čunkem a tím byla Urbanové výpověď jednoznačně vyvrácena.
Nemíním tady podrobně probírat kauzu, jenom podotýkám, že Vaše angažovanost spolu s dryáčnickým slohem (kumpáni, zkušený podvodník, atd.) jenom svědčí o Vaší osobní pozici v kauze. Patříte k těm lhářům a aktívním šířitelům pomluv.
15. 01. 2011 | 16:09

ZAM napsal(a):

Ivan Hochmann:
Díky.
Víš, Ivane, nikdy jsem nechápal, co vede lidi k fabulování intrik a k organizování diskreditačních kampaní z politikářských důvodů. Ve jménu jakých cílů pořádají mediální štvanice k politické likvidaci a občanskému zneuctění. V případě chudáka Hilsnera šlo jenom o průchod davové psychózy, která primárně nesloužila žádnému politickému cíli, čunkiáda je však odporná tím, že jsou vyvolávány instinkty mas k ničení lidské integrity jedince z politických důvodů v ´demokratické´ společnosti. Tím se zásadně neliší od komunistických politických procesů v padesátých létech minulého století. Princip je stejný, komunisté byli jenom důslednější.
15. 01. 2011 | 18:19

Luba napsal(a):

ZAMe,
na ten odkaz se podívám. Díky, že jste si dal tu práci!
Už jsem v to ani nedoufal.

Ale srovnávat "hilsneriádu" s "kauzou Čunek" zdá se mi být poněkud ujeté. Zkuste najít jiný příměr, který by se netýkal rasismu, xenofobie a našich oblíbených předsudků.
15. 01. 2011 | 20:40

ZAM napsal(a):

Luba:
Všechny potřebné odkazy na úřední dokumenty naleznete zde:
http://www.cunek.info/
Dále doporučuji stránky paní advokátky JUDr. Kláry Samkové, PhD., kterou rozhodně nelze podezřívat ze sympatií k J.Č.. Je tam kouzelná reakce M. Urbanové na dotaz, proč při svém odchodu ze zaměstnání na MěÚ Vsetín ukradla všechny Čunkovy pracovní diáře za posledních 5 let. Samozřejmě je využila při fabulování ´svědecké´ výpovědi, jenomže pozdější dohledání pokladničního dokladu, které nemohla předpokládat, její fabulaci zhatilo:
http://www.lawyers.cz/czech/Dokumenty/urbanova/vypoved-mu-26-07-07.pdf
Ostatní odkazy na mediální zprávy neuvádím, nemají takvou vypovídací hodnotu.
15. 01. 2011 | 21:03

Luba napsal(a):

ZAMe,
tak jsem si zatím zběžně pročetl Vaše "Čunek-info", a můj prvotní dojem je takový, že se pan Čunek staví do role všemi pronásledované oběti, a že své osobě přikládá důležitost, jakou neměl a nemá. Kde zůstala křesťanská pokora a "mea culpa"?
Ve zpovědnici?

Pan Čunek by si po vzoru Hradního mocnáře mohl na své stránky dát rubriku: "Co Čunek neřekl".

Ze zběžného pohledu na použitou právní sofistiku se mi zdá, že jde o propracovanější formu známého čunkování - tedy o čunkování prošlé perem najatého juristy. Tak rozsáhlé spiknutí není snad ani v moci vyhledávaného Ladina a jeho paty košiláčů z Al-Kakajdá.
15. 01. 2011 | 21:11

Luba napsal(a):

ZAMe,
ten odkaz na stránky advokátky Samkové je opravdu zajímavý!

Podívejte se,
já jsem panu Čunkovi zpočátku fandil.
Paní Urbanová se mu snažila uškodit - z různých důvodů. A této antipatie někdo využil. To je jasné.

Ale u mne se naprosto zdiskreditoval svým přístupem k té věci.
Mám o demokracii a odpovědnosti vyvolených politiků poněkud jiné představy, než má machiavellista Čunek.

Že se v politice angažují lidé, daleko horší, než je Čunek -
o tom není sporu.

Čunek by měl přestat fňukat, jak strašně mu bylo ublíženo.
Je to nekřesťanské. Stále roste počet lidí, kteří mají skutečné starosti - a ti "nečunkují", protože se o ně veřejnoprávní oko nezajímá a protože to ani neumí. Neumí se vylhat ze svých problémů, do kterých se nedostali vlastní vinou. Živoří na ulici, v bezdomoví, na samém dně. A "čunkoboxy" pro ně nikdo nestaví, neboť nejsou "správně opálení".
15. 01. 2011 | 21:30

ZAM napsal(a):

Luba:
To jsou jenom bezvýznamné řeči (dokonce nesmyslné), mne nezajímá Čunek, ale čunkiáda.
Až budete mít základní dokumenty prostudovány, zkuste si poctivě zodpovědět klíčovou otázku: bylo Čunkovi prokázáno přijetí úplatku?
Podle mne byl prokázán opak. Vaše slovní nastavovaná omáčka na tom nic nemůže změnit.
15. 01. 2011 | 21:45

Luba napsal(a):

ZAMe,
že nebylo něco prokázáno přece neznamená, že se to nestalo.

Kdysi se lidé tolik nesoudili, protože už jen ta skutečnost, že stanuli před soudem, znamenala pohanu.
Morálka byla něčím víc, než jen "právem".
Nejvíce se advokátů dovolávají právě lumpové.
Vymáhání soudní spravedlnosti se také stává luxusem, který si poškození z řad nemajetných nemohou dovolit.
16. 01. 2011 | 00:20

ZAM napsal(a):

Luba:
Bylo prokázáno, že se to nestalo. Bylo vyvráceno ´svědectví´ M. Urbanové, odborným posudkem VŠE byla prokázána absence motivu, byla prokázána nemožnost uplatnění údajného vlivu J. Čunka na tvorbu ceny prodávaných bytů,...atd.
Vaše zoufale tvrdohlavé kličkování je marné, soudný občan se oblbit nedá. A když, tak jen dočasně.
16. 01. 2011 | 03:43

Luba napsal(a):

ZAMe,
mým záměrem není někoho oblbovat.
Jen diskutujeme ...
16. 01. 2011 | 09:26

ZAM napsal(a):

Luba:
Tak proč to děláte? Podle mého názoru máte dost intelegence pro vyhledání relevantních informací i pro vyvození příslušných závěrů. Soudný člověk přece nutně musí vidět faktickou neudržitelnost a nesmyslnost obvinění J.Č.
16. 01. 2011 | 18:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy