V článku na Novinkách se objevila zajímavá informace. 70% islandských meteorologů a vulkanologů je přesvědčeno, že za deštivý květen může popel z jejich sopky. Vždy, když jsem viděl reklamu na zubní pastu doporučovanou devíti z deseti zubařů, jsem se zamýšlel nad realizací takového průzkumu. Ale teď jsem ještě zvědavější. Kolik z citovaných vulkanologů a meteorologů vůbec ví, jaké počasí je v těchto týdnech ve střední Evropě? A proč je deštivý střed Evropy a ne západ? Tam prach nebyl a není?
Není to tak dávno, co jsem jako jednu z mých reakcí na Climategate zde zveřejnil blog (společně s dr.Metelkou), který vzbudil nezaslouženě vysokou pozornost - Jak v CRU nefalšovali data z ČHMÚ. Stejně nezaslouženou pozorností byl obdařen i blog, kde jsem se zabýval vysvětlením zvyšujícího se podílu meteorologických stanic na letištích v klimatických analýzách - Klimatická změna a meteorologické stanice na letištích.
Už je to téměř 10 měsíců, co jsem se zamýšlel nad neřízenou a přitom užitečnou výměnou informací o počasí. Objevil jsem Facebook, vytvořil si profil a založil skupinu s názvem Meteo Info. Bylo po povodních, sem tam nějaká bouřka a skupina se příliš nerozběhla. Dnes má celých 36 členů. Zatím jsem nenašel čas ji zrušit, ale asi k tomu brzo dojde. A to i přesto, že myšlenka to nebyla úplně špatná.
Trávit víkend u vody není někdy úplně nejlepší varianta. Na Moravě a ve Slezsku s obavami kontrolují nejbližší vodní toky a svahy nad poslední chalupou. My, komořanští pražáci, trávíme víkend stejně. Naštěstí pouze virtuálně – sedíme u počítačů a sledujeme co chystá oblačnost někde nad Evropou, kdy a s jakými vlastnostmi dorazí do Česka, co a kde přinese. Říkáme si meteorologové. Naštěstí (nebo bohužel) sedí podobní meteorologové i v Brně a v Ostravě. A jsme společně k ruce dalším kolegům, hydrologům, kteří se zabývají podobnou virtuální prací – počítají hydrologické modely, které nám říkají kdy a jak vysoko stoupne voda.
Podle dubnových preferencí politických stran z průzkumu STEM by magickou hranici 5% pro vstup do Parlamentu překročilo 5 stran – ČSSD, ODS, KSČM, TOP09 a Věci veřejné. Našel jsem si volební programy těchto stran, překonal jsem svůj odpor ke čtení podobných textů a udělal jsem si „výpisky“. Hledal jsem témata, která mají alespoň okrajovou souvislost se změnou klimatu. Tento přehled níže předkládám – strany jsou seřazeny podle výše uvedeného průzkumu a jednotlivé body tak, jak jsou zařazeny ve volebních programech.