Světová meteorologická organizace zveřejnila začátkem června seznam svých priorit, které vyplynuly z nedávno skončeného Kongresu. Česká republika je členem této významné mezinárodní organizace a měla by tedy tyto prioritu vzít v úvahu. Národní meteorologickou službou je v České republice ČHMÚ a právě ČHMÚ je zodpovědný za realizaci těchto, a nejen těchto, priorit a dohod. Pojďme se zamyslet, co nám tyto priority přinášejí a jak jsme připraveni na ně reagovat.
Už jsou to dva dny, kdy jsem zde všem blogerům a dalším popřál slunečné léto a další příjemnosti (ZDE). Nechci se vracet k zajímavé diskusi, kde mi bylo podsouváno, že jsem nějak skrytě v tomto přání hovořil o globální klimatické změně. Nehovořil. Ale Tužka (… mé pozdravení, paní Tužko) mě požádala o teploty za celé 20. století.
Citátem klasika bych rád navodil příjemnou, klidnou a létu odpovídající atmosféru. Přeju všem spolublogerům, diskutujícím, správcům, webmasterům, sousedům, přátelům, známým i neznámým přiměřeně teplé, na letní deštíky nepříliš bohaté a dostatečně slunečné léto. V práci chvíle plodné a na dovolené klidné chvilky bez mobilů a webů.
Před časem jsem oponoval sdělení serveru iDnes, který citoval prezidentovo vyjádření o neexistenci oteplování v první dekádě 21. století. Nezabýval jsem se žádnými trendy v řadách, ale vzal jsem (podle mě zcela logicky) desetileté průměry a ukázal jsem, že zmiňovaná dekáda byla teplejší než dekády předcházející (přesněji než několik dekád předcházejících). Můj prvotní záměr směřoval pouze k České republice, ale se znalostí diskutujících jsem přece jenom přidal pro srovnání jednu globální řadu. Moje chyba, měl jsem zůstat na úrovni Česka, nebo jsem měl předložit srovnání s více globálními řadami. Musím však přiznat, že jsem byl docela překvapen, když mě diskutující „karlos“ nazval lhářem, navíc pod jiným blogem. Pochopil jsem to až po přečtení Kremlíkova blogu, na který se „karlos“ odvolal.