Celkem 125 podpisů je pod otevřeným dopisem zaslaným 29. listopadu generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-Moonovi . Dopis, který je dostupný zde, jsem se rozhodl přeložit do češtiny a zveřejnit na svém blogu z několika důvodů:
a) s velkou většinou v dopise předložených argumentů souhlasím,
b) ty, které mi nekonvenují, mohou některým čtenářům konvenovat a
c) seznam podepsaných je docela zajímavý – některé znám, některé jsem potkal, od některých jsem něco četl, s některými nesouhlasím a dlouhodobě se přu.
Snad jsou to dostatečné důvody pro tento překlad, který následuje:
Na úvod se musím omluvit za trošku expresivní nadpis. Ale znáte to, titulek prodává. Jsem v těchto dnech na výročním zasedání GEO (Group on Earth Observations) v daleké Brazílii. Tato mezinárodní skupina byla založena na prvním summitu o pozorování Země (Earth Observation Summit, EOS-1) v červenci roku 2003 ve Washingtonu. Hlavním úkolem GEO je vytvoření jednotného globálního systému pro pozorování Země, tzv. Systém systémů pozorování Země – GEOSS (Global Earth Observation System of Systems), s cílem odstranění dosavadní roztříštěnosti a duplicit při pozorování Země. Měření a pozorování Země slouží různým účelům a je využívané řadou institucí, které provozují mnoho na sobě nezávislých a navzájem nekoordinovaných systémů. Jednotlivé země by měly postupně sladit své národní zájmy a cíle s aktivitami GEOSS tak, aby finanční zdroje nutné pro provoz měřících a pozorovacích systémů byly využívány cíleně tam, kde základní datové zdroje vznikají.
Dnes jsem se na Britských listech dočetl, že Mezinárodní energetická agentura v letošní ročence World Energy Outlook publikovala toto tvrzení: „Pokud chce lidstvo podle konzervativního modelu klimatu mít alespoň 50% šanci, že zvýšení průměrné teploty nepřekročí hranici 2 stupňů Celsia - a to je hranice, za níž by měly začít nevratné a prakticky nezvladatelné změny klimatu - nesmí vytěžit a spálit více než jednu třetinu známých zásob fosilních paliv.“
Níže uvedený překlad článku publikovaného 4. listopadu na serveru the weatherguru.com jsem připravil pro mediální server Českého hydrometeorologického ústavu, Infomet.cz. Proč? Protože si myslím, že má působnost a platnost nejen v USA.
Takže, příjemné počtení: