Medvědí služba ochraně klimatu

27. 07. 2009 | 13:04
Přečteno 4576 krát
Je zajímavé, jak někteří zastánci boje proti klimatické změně umí manipulovat s informacemi. Možná z neznalosti, možná záměrně. To nevím.

Dostala se mi do ruky tisková zpráva zveřejněná 9. června 2009 na webu provozovaném Českou klimatickou koalicí . Autor této zprávy cituje ze znaleckého posudku (Znalecký posudek k části vyjádření Greenpeace ze dne 11. 2. 2009 k dokumentaci vlivů na životní prostředí záměru ,Komplexní obnova elektrárny Prunéřov II 3 × 250 MWe‘“, RNDr. Jan Pretel, 19. února 2009) zajímavé číslo – elektrárna Prunéřov II má na celosvětových emisích CO2 podíl 0,21 promile. Toto číslo není problém spočítat – informace o emisích CO2 jsou docela dobře dostupné. Možná bychom mohli polemizovat, zda jsou celosvětově známy (nebo lépe přiznávány) všechny emise CO2 a tlačit tento podíl ještě níže, ale o to vůbec nejde.

Zajímavá je jiná věc. Autor tiskové zprávy vzal z jiné studie – The Anatomy of a Silent Crisis další čísla: příčinou 300 tisíc úmrtí obyvatel planety je klimatická změna, 325 mil. obyvatel je klimatickou změnou nějak postiženo a klimatická změna způsobuje ročně škody za 1,25 miliard dolarů. A v této chvíli autor tiskové zprávy udělá něco zcela neuvěřitelného, cituji:

„Když uvedené údaje vynásobíme 0,21 promile, dojdeme k následujícím číslům: 63 mrtvých, 68 tisíc postižených a způsobené škody ve výši půl miliardy korun ročně. Právě tolik obětí a škod lze přičíst elektrárně Prunéřov II.“


S velkým sebezapřením bych dokázal takový myšlenkový proces pochopit, pokud bych si myslel, že klimatická změna je způsobena jen a pouze emisemi CO2. Potom by to bylo matematicky správně, ale lidsky bych si nikdy nedovolil takto někoho obviňovat. To je hodně morbidní. Odborně by bylo vhodné, aby si autor této tiskové zprávy přečetl něco o klimatické změně. Vliv emisí CO2 na změnu klimatu nikdo nezpochybňuje, ale není to zdaleka jediná příčina.

A uvedené souvislosti mezi Prunéřovem a chudými africkými zeměmi v oblasti Sahelu a subsaharské Africe, ale také Blízkým východem, Střední Asií, Latinskou Amerikou a malými pobřežními nebo ostrovními státy (jak uvedeno v tiskové zprávě)? Souhlasím. Jistá souvislost tady určitě je. Říká se tomu globální pohled na svět. Stejnou souvislost bych však hledal i v prodeji českých emisních povolenek do Japonska.

PS: Ročně najezdím v autě za volantem cca 50.000 km. Kdy mi někdo spočítá, kolik už jsem takto svým výfukem zabil lidí?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

miro napsal(a):

Bohužel skutečností je, že problematika klimatických změn je silně zneužívána na všech stranách, politicky, odborně i obchodně a to především. Jde především o obrovský bissnis, málo kdo o tom dokáže kvalifikověně hovořit ale v politice je to velké téma a stojí za ním obět bissnis, nikoliv ochrana životního prostředí.Viz bionafta, kšefty s povolenkami, a p.
27. 07. 2009 | 14:09

L.Metelka napsal(a):

Zajímavé. Měl jsem k té jejich zprávě napsané skoro stejné poznámky :-). A ještě jednu navíc. Používat na tak složitou záležitost, jako je otázka dopadů změn klimatu, dvě čísla, vytržená z kontextu ze dvou různých zpráv a na ně napasovat trojčlenku - to je opravdu pěkná ukázka diletantského přístupu...
27. 07. 2009 | 14:11

MM napsal(a):

Mate pravdu. Klima se meni a ne vzdy je to ku prospechu vsech, ale to co predvadi Greenpeace v souvislosti s klimatickou zmenou to uz je totalni demagogie a prekrucovani faktu.
27. 07. 2009 | 14:12

1123 napsal(a):

63 mrtvých, 68 tisíc postižených a způsobené škody ve výši půl miliardy korun ročně....dobrý jatka :-)
27. 07. 2009 | 14:27

Jan Špaček napsal(a):

Problémem planety je v první řadě vysoká porodnost, což má také souvislost např. s vypalováním tropických pralesů,
viz. např.

http://www.tyden.cz/rubriky...

http://www.enviweb.cz/?secp...

http://www.libinst.cz/komen...

Výpočet tím stylem, že se přepočte podíl jedné elektrárny je sice možný, ale nelze ho použít jako argument, tím spíše, že je celá řada dalších vlivů, např. epidemie, občanské války atd.

Úsilí ve světě by mělo být tedy zaměřeno jednak na snižování počtu obyvatelstva, dále na ochranu tropických pralesů a kompenzaci příslušným státům za vzdání se těžby dřeva ve větším rozsahu, dále na snahu přimět obyvatelstvo k nákupu automobilů s nižší spotřebou, což by mohlo být provedeno formou zdanění, tedy např. vyššího zdanění automobilů s motory, které produkují více emisí apod.
27. 07. 2009 | 18:20

Líný černý pes napsal(a):

to autor :

Vámi uvedený výpočet prokazuje, že náš profesor matematiky na gymnasiu měl pravdu, když tvrdil, že vypočítat se dá vše, zvláště když víme, jakého výsledku chceme dosáhnout.
Jezdím okolo Prunéřova dost často, ale takové hekatomby mrtvol, to snad ne. Že by ta statistika pojímala i autohavárie?

A nebijte ty chodce výfukem prosím .... ;)
27. 07. 2009 | 18:36

Jan Špaček napsal(a):

Zeměkoule je velice složitý systém, kde působí mnoho různých vlivů a není tedy možné zjednodušovat určování příčin a následků uvedeným stylem:
„Když uvedené údaje vynásobíme 0,21 promile, dojdeme k následujícím číslům: 63 mrtvých, 68 tisíc postižených a způsobené škody ve výši půl miliardy korun ročně. Právě tolik obětí a škod lze přičíst elektrárně Prunéřov II.“ Různých příkladů může být celá řada, např. kdyby lidstvo nemělo tepelné elektrárny, němělo by vyvinuty různé očkovací látky atd. (výzkum a vývoh ve zdravotnictví taky něco stojí). Samozřejmě že v mnoha případech se z pohledu běžně pracujícího člověka s energií vyloženě plýtvá, např. při výstavbě umělých ostrovů v Dubaji apod.

http://aktualne.centrum.cz/...

V současné době žije na Zemi odhadem 6,8 miliardy obyvatelstva, jejichž energetické nároky stoupají, což má souvislost i s kácením lesů a pralesů. Výsledkem tohoto vývoje je zvýšení množství skleníkových plynů v atmosféře.

http://gnosis9.net/view.php...

http://www.senorita.cz/expa...
27. 07. 2009 | 18:42

Petr z Tábora napsal(a):

Ano, je obvyklým jevem, že fanatičtí zastánci nějakého směru používají jakoukoli demagogii k podpoře svých názorů.
Oteplování má i řadu přínosů na místech kde zatím naopak bylo příliš chladno. Lidstvo žilo "vesele" i v době, kdy Alpy byly bez ledu a sněhu.
Se stejnou demagogií mohu říci, že boj proti globálnímu oteplování bude stát milióny lidských životů. Proč? - protože lidské zdroje jsou omezené. Jinak řečeno obrovské miliardy věnované na marný boj proti oteplování budou chybět v boji proti AIDS, malárii, hladomorům, podpoře malých zemědělců v rozvojových zemích, na kontrolu porodnosti, vzdělávání atd.
27. 07. 2009 | 20:19

Martin napsal(a):

Blog je v zásadě správný, ale nijak nezohledňuje fakt, že v Číně se před krizí otevíraly nové uhelné elektrárny v počtu 50 ks za rok a po krizi se to vrátí do starých kolejí, poněvadž Čína má obrovskou spotřebu energie. V tom množství nějaký Prunéřov absolutně nehraje žádnou roli.
27. 07. 2009 | 20:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jden hanlivý výkřik, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek tj. poskytovat prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení

Libor Stejskal, editor blogů
27. 07. 2009 | 22:01

Targus napsal(a):

To Radim Tolasz:

Kolosální chyba, pane autore!!!
Pokud jste si chtěl s tímto pamfletem na uhelnou elektrárnu obrazně řečeno veřejně vytřít pozadí, měl jste hbitě dopočítat za autora tohoto zajisté nechutného slintu, kolik osob ročně zabijí veškeří příslušníci skotu, kteřížto produkují značné množství metanu. Ten je dle těchto zelených panáků ještě větší škůdce, než je CO2. A samozřejmě jste měl navrhnout radikální opatření proti tomuto "globálnímu problému", třeba vyvraždění všech krav a volů na světě (i těch dvounohých), zachytávání metanu podtlakovými hadicemi na pozadí skotu, prodej emisních povolenek, pro prdící skot, povinný nákup pilulek omezujících kvašení ve střevech, anebo nějakou obdobně inteligentní ideu.
Doufám, že se zlepšíte!!!!! :-)))
27. 07. 2009 | 22:59

Poldík napsal(a):

Historicky lze doložit,že výkyvy počasí byly a budou.Nakolik tyto změny ovlivnil člověk nelze doložit,protože země se nevyvíjí podle cování člověka,ale podle svých zákonů.
28. 07. 2009 | 10:27

Jan Špaček napsal(a):

28. 07. 2009 | 16:05

Tymi napsal(a):

To Poldík:
Ačkoli souhlasím s většinou komentářů zde uvedených, s Vaším rozhodně souhlasit nemohu. Obávám se, že Váš přístup je naprosto stejnou demagogií. Snad jen z té druhé "barikády".
To si opravdu myslíte, že naše planeta si jede podle svého a že zásahy lidí nemají žádný efekt? Dle mého názoru jí huntujeme celkem slušně. Tím nemyslím zdaleka jen emise CO2. Jde o těžbu surovin všeho druhu, ať už kácení pralesů, těžbu uhlí či ropy. Jde o "chemizaci" životního prostředí všmy možnými odpady a jedy. Myslím že je jisté, že neničíme jen naši přírodu, ale i sami sebe. Prostě řežeme si větev sami pod sebou.
28. 07. 2009 | 21:23

Ládik napsal(a):

Zajímalo by mě, proč se tomu říká "medvědí služba".
29. 07. 2009 | 08:00

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 06:43

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 03:31

ed hardy clothing napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:04

cheap mbt shoes napsal(a):

We should so live and labor in our cheap mbt shoes time that mbt shoes on sale what came to us as seed may go to the next mbt walking shoes generation as blossom,and what reviews mbt shoe came to us as blossom may go to them as fruit. This is what mbt shoes clearance we mean by progress. It is better to die on your feet than to live on your knees. http://www.mbttoday.com/
24. 11. 2009 | 07:54

http://www.kw61.com/replica-hublot-watch napsal(a):

dfsaf
29. 03. 2010 | 07:31

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:29

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:47

Hello napsal(a):

logo design - http://www.logoinn.com
21. 04. 2010 | 09:58

ghost2069 napsal(a):

<a href="http://www.masai-mbt.com/"> MBT anti shoe </a> can have a great effect on abdominal, leg and buttock muscles.
Nicole Kidman,Sarah Jessica Parker,Christina Aguilera, without exception, marching </font><a href="http://www.christian-loubou...">red soles</a> into the <a href="http://www.christian-loubou...">marriage hall</a>.Christian Louboutin shoes become the <a href="http://www.christian-loubou...">wedding shoes</a> king.
26. 04. 2010 | 10:29

Douglas32Rhonda napsal(a):

This is perfect that people are able to take the <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> moreover, this opens up new chances.
18. 06. 2010 | 13:10

loans napsal(a):

I took my first personal loans when I was 25 and it helped me very much. However, I require the short term loan as well.
08. 08. 2010 | 11:06

home loans napsal(a):

freelance writer
20. 06. 2011 | 02:49

business loans napsal(a):

freelance writer
09. 07. 2011 | 10:41

loans napsal(a):

freelance writer
21. 12. 2011 | 12:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy